Strategie zarządzania łańcuchem dostaw na świecie i w Polsce. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik 2014/2015

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Strategie zarządzania łańcuchem dostaw na świecie i w Polsce. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik www.gen-prof.pl 2014/2015"

Transkrypt

1 Strategie zarządzania łańcuchem dostaw na świecie i w Polsce prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik 2014/2015

2 Uwarunkowania strategicznego zarządzania ŁD

3 Globalizacja: przeciwstawność, czyli z jednej strony dążenie do integrowania, a z drugiej do dyferencji; selektywność; polaryzacja uwidaczniająca się w podziale świata na część bogatą i rozwiniętą oraz przeważającą część ubogą i słabo rozwiniętą; rozwój i liberalizacja handlu międzynarodowego; urynkowienie gospodarek, ich liberalizacja i prywatyzacja;

4 cd. Globalizacja: swoboda przypływu kapitału; integracja rynków finansowych; ujednolicenie i internacjonalizacja produkcji, usług i finansów; zwiększająca się rola organizacji i ugrupowań międzynarodowych.

5 Modyfikacja ŁD rozszerzenie wzajemnych związków - powiązanie systemów informacyjnych nadawców, przewoźników, urzędów, agencji celnych; zwiększenie nacisku na konieczność stałego śledzenia międzynarodowych przepływów; zwiększenie wymagań sprawności powiązań.

6 ŁD w praktyce: Maszyny do szycia Singer : obudowy w USA, wały napędowe we Włoszech, silniki w Brazylii. montaż na Tajwanie.

7 ŁD w praktyce: Rower Giant: montownie w Chinach i na Tajwanie; przerzutki, manetki producenci Shimano, Sram ; widelce amortyzowane - producenci RockShox, RST ; korby, środki suportu, wsporniki - producent Race Face ; siodełka firma Velo.

8 ŁD w praktyce: Typowy amerykański samochód osobowy: 30% jego części zostało wyprodukowanych w Korei Południowej; 17,5% w Japonii; 7,5% w Niemczech; 4% na Tajwanie i w Singapurze; 2,5% w Wielkiej Brytanii; 1,5% w Irlandii i na Barbadosie; 37% końcowej wartości w USA.

9 ŁD w praktyce - Koncern Forda: sprzedawał na początku XXI wieku samochody w ponad 200 państwach, wykorzystując sieć dystrybucji liczącą ponad dealerów. Części do produkcji: ok dostawców i były dostarczane do 31 fabryk montujących mechanizmy napędowe (silniki i skrzynie biegów), 13 tłoczni i 54 montowni. W każdym momencie Ford miał ok ton swych produktów w drodze.

10 ŁD w praktyce - Dell: sprzedaje komputery klientom z całego świata, fizyczna dostawa w 48 godzin (klienci instytucjonalni) lub 4-7 dni (klienci indywidualni); fabryka OptiPlex w Round Rock w Teksasie czas potrzebny do zbudowania, przetestowania i wysyłki zamówienia na kilkaset komputerów wynosi 8 godzin; czas dostarczenia 48 h (firma nie utrzymuje zapasów).

11 ŁD w praktyce: korporacji transnarodowych na świecie z filiami i oddziałami są zlokalizowane poza krajem siedziby firmy macierzystej; firmy-matki korporacji: w Europie Zachodniej 62,2%, Azji Południowo- Wschodniej 15,5% (łącznie z Chinami), w Ameryce Północnej 7,3%.

12 Potencjał globalizacyjny sektora: czynniki rynkowe: podobieństwo potrzeb klientów; narodowi klienci globalni; wielonarodowi klienci globalni; globalne kanały dystrybucji; transferowalny marketing; kraje wiodące;

13 cd. Potencjał globalizacyjny sektora: czynniki kosztowe: globalne korzyści skali; stroma krzywa doświadczeń i uczenia się; efektywność zaopatrzenia; usprawnienia logistyczne; kosztowe zróżnicowanie krajów; wysokie koszty rozwoju produktu; szybko zmieniające się technologie;

14 cd. Potencjał globalizacyjny sektora: czynniki rządowe: taryfy celne; subwencje; bariery pozataryfowe; porównywalne standardy techniczne; jednolite regulacje marketingowe; konkurenci państwowi; klienci państwowi;

15 cd. Potencjał globalizacyjny sektora: czynniki konkurencyjne: eksport; import; konkurenci z różnych kontynentów i krajów; współzależność krajów; globalni konkurenci.

16 Tendencje innowacyjnego projektowania ŁD globalizacja postępuje coraz szybciej - co prowadzi do dużych zmian strukturalnych w łańcuchach; presja na obniżanie kosztów i penetracja lokalnych rynków; mimo średniej redukcji kosztów o około 17% w wyniku globalizacji, wiele firm ma problemy w realizacji w kosztach zarządzania;

17 cd. Tendencje innowacyjnego projektowania ŁD Chiny i Indie nadal kształtują się jako główne regiony globalizacji, podczas gdy głównym obszarem offshoringu staje się Europa Wschodnia; jakość produktów i ich bezpieczeństwo, jak również zabezpieczenie funkcjonowania łańcucha dostaw, stwarzają problemy przy rozbudowie ŁD w skali globalnej;

18 cd. Tendencje innowacyjnego projektowania ŁD ograniczenia globalizacji to mała elastyczność ŁD oraz brak wewnętrznych kompetencji do zarządzania procesami zachodzącymi w przepływie towarów w firmach partnerskich; zrównoważony rozwój środowiska odgrywa ważną rolę w opracowywaniu przyszłych strategii globalizacji;

19 Wpływ technologii informacyjnej i komunikacyjnej na strategię zarządzania łańcuchem dostaw

20 Narzędzia wspierające procesy decyzyjne: informowania kierownictwa MIS (Management Information Systems); wspomagania naczelnego kierownictwa ESS (Executive Support Systems; wspomagania decyzji DSS (Decission Support Systems); ekspertowe zwane doradczymi ES (Expert Systems); rzeczywistości wirtualnej VRS (Virtual Reality Systems).

21 Problemy informatyzacji ŁD większość rozwiązań: powstało, aby zaspokoić potrzeby firm prywatnych i ulepszyć ich organizację wewnętrzną; związana jest z podażową częścią sektora logistycznego natomiast możliwości dotyczące części popytowej są trudno dostępne;

22 cd. Problemy informatyzacji ŁD większość rozwiązań: ze względu na swoją złożoność i koszty jest w zasadzie dostępna tylko dla dużych i średnich przedsiębiorstw; nie uwzględnia trudności związanych z różnorodnością praw i ograniczeń występujących w różnych krajach;

23 Inne niedomagania informatyzacji w ŁD

24 Pierwsze Jaka instytucja lub służba powinna koordynować procesy informatyzacji w obszarze logistyki w ŁD?

25 Drugie Wszyscy doskonale wiedzą, że w instytucjach obowiązują przepisy zezwalające na posługiwanie się dokumentacją w formie elektronicznej, ale pod warunkiem dołączenia wydruku papierowego podpisanego przez kompetentną osobę.

26 Trzecie Nieprecyzyjnie zdefiniowane cele i procedury działania systemów gospodarczych w ŁD.

27 Czwarte Wymagania do systemów informatycznych, zmiany są określane przez poszczególne piony w sposób indywidualny, pod kątem własnych potrzeb.

28 Piąte Wydatki na informatyzację: w ponad 70% urzędów na ten cel przeznacza się nie więcej niż 1% budżetu, (średnia w sektorze publicznym w UE to ok. 2% - 4%), a 17% placówek w ogóle nie ponosi wydatków związanych z technologiami informatycznym.

29 Szóste Szkoda, że jeden jednolity system informatyczny, na wzór stosowanych w przedsiębiorstwach istniejących w gospodarce opartej na wiedzy, nie funkcjonuje w ŁD.

30 Siódme wszystko to trwa w czasie i kiedy dochodzi do wdrażania systemu informatycznego okazuje się, że jest on na ogół częściowo nieaktualny, gdyż sytuacja wewnętrzna instytucji i jej otoczenie uległo zmianie.

31 Ósme Wielu przełożonych potrzebuje natychmiastowych sukcesów i czekanie im nie odpowiada, dlatego informatyzacja nie jest priorytetem dla większości systemów gospodarczych.

32 Co robić by było lepiej?

33 1) korzystać z potencjalnych możliwości naszych firm, które mają już wieloletnie doświadczenie i wspaniałe produkty;

34 2) finansować informatyzację nie tylko z własnych środków, ale także z pieniędzy UE;

35 3) wykorzystywać możliwości Internetu, z którego korzysta już ponad 15 mln obywateli.

36 Strategia biznesu a strategia łańcucha dostaw

37 Def. Strategii: Strategia jest przede wszystkim wyborem terenu walki i używanej broni. Chodzi o wybór docelowego klienta i kierowanej do niego oferty oraz środków, jakie zostaną użyte, aby do niego z tą ofertą dotrzeć. Terenem są więc segmenty rynku (klienteli) oraz oferty przedsiębiorstwa.

38 cd. Def. Strategii: Strategia za pomocą, której firmy koordynują swoje decyzje dotyczące elementów strukturalnych i infrastrukturalnych. Strategia jest sztuką interpretacji oraz znajdowania sensu i znaczenia zdarzeń w otoczeniu i w samej organizacji.

39 Strategia biznesu to: Identyfikacja klientów docelowych firmy oraz sprecyzowanie ram czasowych realizacji i celów dotyczących wyników.

40 Strategia biznesu to również zestaw planów, które obejmują: strukturę organizacyjną; lokalizację geograficzną; pozycję konkurencyjną; stopień dywersyfikacji; politykę wzrostu; produktywność; innowacyjność; użyte zasoby.

41 Misja Przyczyna istnienia Najważniejsze wartości Dziedzina działalności Strategia biznesowa Klienci i rynki docelowe Obszary trwałej przewagi konkurencyjnej oraz kluczowych kompetencji Rola partnerów z łańcucha dostaw Ramy czasowe i cele do osiągnięcia Koordynacja strategiczna Strategie operacji i łańcucha dostaw Przekładają strategię biznesową na działania w sferze operacji i w ŁD Umożliwiają dostarczanie wartości docelowym klientom i rynkom Umożliwiają rozwijanie kluczowych kompetencji w sferze operacji i w ŁD Inne strategie funkcjonalne Marketingowa Finansowa Zasobów ludzkich Badawczo rozwojowa Projektowania

42 Charakterystyka i struktura korporacji Charakterystyka lidera łańcucha dostaw Warunki produkcji, w tym: Charakterystyka produktu Strategia łańcucha dostaw Warunki rynkowe, w tym: Natura popytu Czynniki sukcesu w branży Poziom konkurencji w branży

43 Koncepcje stosowane w strategii ŁD : szybkiej reakcji QR (Quick Response); efektywnej obsługi klienta ECR (Efficient Consumer Response); zarządzanie czasem TBM (Time Based Management); kompleksowe zarządzanie jakością TQM (Total Quality Management); integrowanie dostawców IS (Integrated Suppliers); zarządzanie relacjami z dostawcami SRM (Supplier Relationship Management); zarządzanie dostępnością towarów SMA (Supplier Managed Availability).

44 Koncepcja integrowania dostawców IS pokrycie całego ŁD przez jednego dostawcę; korzystnie wpływa na relacje między dostawcą i odbiorcą, jakość, koszty procesów zaopatrzenia, mniejszą liczbę pomyłek; obciążana ryzykiem związanym z posiadaniem jednego dostawcy.

45 Zarządzanie relacjami z dostawcami: odnosi się ogólnie do działań planistycznych i kontrolnych oraz systemów informatycznych łączących firmę z jej dostawcami działającymi w górnej części łańcucha dostaw; jest to zbiór aplikacji, takich jak: współpraca przy projektowaniu, decyzje przy projektowaniu, negocjacje, proces zaopatrzenia.

46 Korzyści biznesowe SRM: redukcja kosztów procesowych: ograniczenie zakupów poza ustalonymi kanałami i procesami zakupowymi; redukcja złożoności dzięki konsolidacji zawartości; zwiększenie efektywności poprzez automatyzację procesów zaopatrzenia; zmniejszenie kosztów związanych z integracją i możliwością łączenia;

47 cd. Korzyści biznesowe SRM: niższe ceny jednostkowe: konsolidacja zapotrzebowań w ramach różnorodnych jednostek biznesowych; redukcja kosztów związanych z przeprowadzaniem inwentaryzacji; uzyskiwanie lepszych cen w wyniku konkurencyjnych przetargów;

48 cd. Korzyści biznesowe SRM: krótsze cykle dostaw: automatyzacja monotonnych procesów związanych z przetargami i zapytaniami ofertowymi; sprawniejsza realizacja zaopatrzenia dzięki zatwierdzaniu w trybie online; szybsze potwierdzenia i odpowiedzi od dostawców;

49 cd. Korzyści biznesowe SRM: optymalizacja strategii ustalania źródła dostaw: racjonalizacja i optymalizacja bazy dostaw; łatwiejszy dostęp do danych dotyczących wydajności dostawców; poprawa jakości dostaw oraz redukcja ryzyka.

50 Czynniki pomyślnego wdrożenia SRM: Pierwszym krokiem jest integracja (informacje dotyczące takich obszarów, jak zarządzanie cyklem życia produktu, planowanie łańcucha dostaw, planowanie zasobów przedsiębiorstwa i zarządzanie relacjami z klientami powinny płynąć z jednego źródła danych).

51 cd. Czynniki pomyślnego wdrożenia SRM: Po drugie, dostawcy muszą mieć możliwość działania bezpośrednio w systemie nabywcy (podłączenie musi być przystępne, skalowane i relatywnie proste w implementacji i użyciu. Zakres dostępnych dla dostawców możliwości interfejsów XML, EDI, usługi webowe, portale lub poczta elektroniczna oznacza, że ich inwestycje w podłączeniu do systemu nabywcy nie będą generować zbyt dużych kosztów).

52 cd. Czynniki pomyślnego wdrożenia SRM: Po trzecie, kiedy pojedynczy widok łańcucha dostaw zostanie zobrazowany, narzędzia analityczne mogą zostać dodane, by wspomóc identyfikację obszarów największych możliwości zarówno dla kupującej organizacji, jak i głównych dostawców.

53 cd. Czynniki pomyślnego wdrożenia SRM: Po czwarte, kultura współpracy (partnerstwo i zaufanie) musi być sprzyjająca w całym łańcuchu dostaw, a dostawcy postrzegani jako źródło przewagi konkurencyjnej, a nie kosztów.

54 Zarządzanie dostępnością towarów: swoją filozofię opiera nie na zapasach, a na dostępności towarów; SMA jest rozszerzeniem wcześniej już powszechnie znanej koncepcji VMI (Vendor Managed Inventory - zwanej inaczej Supplier Managed Inventory), czyli zarządzania zapasami przez dostawcę (jest to jedno z najlepszych wyjść z sytuacji, kiedy dużo sprzedajemy, na czas i do konkretnych odbiorców);

55 Montaż Z a o p a t rz e n i e globalne lokalne rozproszony A C skoncentrowany B D

56 Narzędzia analizy strategicznej w łańcuchu dostaw

57 Czynności wstępne przed podjęciem strategii ŁD: analizę otoczenia (w tym zasobów uczestników łańcucha dostaw i konkurencji); formułowanie misji (w tym wariantów strategicznych); wybór ogólnej strategii łańcucha dostaw (na podstawie analizy wariantów strategicznych pod kątem przyjętego kryterium decyzyjnego).

58 Analiza otoczenia makro: jak kształtują się podstawowe wielkości ekonomiczne w danej branży w stosunku do ogólnej koniunktury w gospodarce? jakimi cechami wyróżnia się przemysł, w którym funkcjonuje ŁD? w jakich warunkach ekonomicznych i technicznych ŁD funkcjonuje teraz i jakich trendów można się spodziewać? czy aktualna sytuacja prawno-polityczna sprzyja rozwojowi funkcjonującego ŁD i jak ta sytuacja może go kształtować? jak kształtują się trendy i ogólne warunki demograficzne na terenie funkcjonowania ŁD? jak kształtuje się sfera innowacji w branży, w której działa ŁD?

59 Analizy mikrootoczenia: Jaka jest atrakcyjność badanego sektora dla uczestników ŁD, jakie szanse i zagrożenia dla jego rozwoju stwarza funkcjonowanie w danym sektorze? Jaki jest charakter konkurencji i główni konkurenci w obrębie danego sektora? Jak zmienia się ich pozycja i jakie mają strategie i zamierzenia w obliczu nadchodzących zmian w dziedzinie ekonomicznej i technicznej?

60 Analizy mikrootoczenia: Jakie mocne i słabe strony posiada konkurencja? Jakie bariery należy pokonać, aby osiągnąć pozycję lidera na rynku? Jaka jest siła oddziaływania dostawców i nabywców oraz możliwość wywierania przez nich presji na ŁD? Jak duża jest groźba pojawienia się nowych produktów, substytutów i nowych konsumentów w obrębie funkcjonowania danego ŁD?

61 Wyniki analizy uczestników łańcucha dostaw: Jakie zadania musi spełnić łańcuch dostaw przedsiębiorstwa, które chce utrzymać stałą pozycję finansową i rynkową? Jakie trzeba będzie wprowadzić zmiany w działalności i strukturze łańcucha dostaw, aby uzyskać zakładaną pozycję na rynku i czy są możliwe kierunki tych zmian? Jakie są słabe i mocne strony danego łańcucha dostaw w realizacji swych zadań?

62 cd. Wyniki analizy uczestników łańcucha dostaw: Jaki potencjał uczestników ŁD jest wykorzystany, a jaki jest możliwy do wykorzystania? Jakie zadania umacniają i rozwijają ŁD oraz jakie czynniki warunkują realizację tych zadań? Co wyróżnia uczestników ŁD wśród innych realizujących podobne zadania oraz co można jeszcze udoskonalić? Co z pozytywnych cech uczestników ŁD można wykorzystać w innych dziedzinach przemysłu?

63 Formułowanie misji: jest to filozofia uczestników, deklaracja jej głównych kierunków działań, uzasadnienie racji istnienia i rozwoju; misja określa, kto uczestniczy i dlaczego chcą uczestniczyć w tym a nie innym ŁD; jest uwarunkowana czynnikami: preferencje i aspiracje kierownictwa, historia funkcjonowania ŁD, otoczenie, zasoby uczestników, kompetencje w branży, w jakiej działa ŁD.

64 Formułowanie misji - pytania: Co jest podstawowym przedmiotem działalności uczestników ŁD? Jaką społecznością są obecni i potencjalni nabywcy oraz jakie wartości są dla nich priorytetowe? Jakie są oczekiwania wszystkich uczestników ŁD? Jakimi technologiami posługują się uczestnicy ŁD?

65 Analiza wariantów strategicznych odpowiedź czy: dany wariant strategiczny wykorzystuje w pełni szanse rynkowe? dana strategia znajduje pełne pokrycie w zasobach i umiejętnościach uczestników ŁD? bezpieczeństwo ekonomiczne związane z danym wariantem mieści się w dopuszczalnych granicach?

66 cd. Analiza wariantów strategicznych odpowiedź czy: dana strategia odpowiada wartościom i aspiracjom kluczowych uczestników ŁD, czołowej kadry menedżerskiej? dana strategia będzie pełnić rolę stymulatora odpowiednich postaw uczestników ŁD? dana strategia, wariant strategiczny uwzględnia sytuację rynkową i finansową uczestników ŁD?

67 Metody, narzędzia analizy strategicznej łańcucha dostaw

68 Scenariusze: oznacza przeskok między przeszłością a teraźniejszością oraz między teraźniejszością a przyszłością; analizie planowania strategicznego w warunkach zmiennych i niestrukturalizowanego otoczenia; metodę prognozowania długookresowego.

69 Analiza 5 sił Portera: oddziaływania dostawców i możliwości wywierania przez nich presji na ŁD; oddziaływania nabywców i możliwości wywierania przez nich presji na ŁD; natężenie walki konkurencyjnej wewnątrz ŁD; groźba pojawienia się nowych produktów i usług; groźba pojawienia się substytutów.

70 Atrakcyjność sektora: przeprowadza się za pomocą metody punktowej; w opracowaniu tej zasady oparto się na założeniu, że można skonstruować listę czynników, które różnicują sektory i stopień ich atrakcyjności; mając listę kryteriów różnicujących można, ze względu na każde kryterium porównać ze sobą dowolną liczbę sektorów.

71 Kluczowe czynniki sukcesu: sposobem analizy zasobów i umiejętności działania łańcucha ŁD jest zidentyfikowanie jego mocnych i słabych stron za pomocą listy kluczowych czynników sukcesu; podejście to polega na ograniczeniu badań do grupy kryteriów, które uważamy za najważniejsze, decydujące o pozycji konkurencyjnej i możliwościach rozwojowych ŁD.

72 Analiza łańcucha wartości: koncepcja łańcucha wartości nawiązuje z jednej strony do koncepcji ścieżki ekonomicznej, pozwalającej śledzić produkt od źródeł surowcowych przez wszystkie ogniwa aż do ostatniego użytkownika, z drugiej do organizacyjnej korporacji analizy wartości; każde przedsiębiorstwo jest ogniwem szerszego łańcucha wartości, ale samo też tworzy wewnętrzny łańcuch wartości.

73 Metody portfelowe: są narzędziami oceny i projektowania zmian w strukturze asortymentowej produktów, pozycji konkurencyjnej lub strategii zarządzania; charakterystycznym wyróżnikiem są macierze strategiczne będące graficznym ujęciem aktualnego stanu ekonomicznego lub pozycji określonego ŁD.

74 SWOT: mocne strony atuty to walory ŁD, które w sposób pozytywny wyróżniają ją w otoczeniu i spośród konkurencji; słabe strony ŁD są konsekwencją ograniczeń zasobów i niedostatecznych kwalifikacji; szanse (zewnętrzne pozytywne) - to zjawiska i tendencje w otoczeniu, które odpowiednio wykorzystane staną się impulsem do rozwoju oraz osłabią zagrożenia; zagrożenia (zewnętrzne negatywne) - to wszystkie czynniki zewnętrzne, które postrzegamy jako bariery dla rozwoju ŁD, utrudnienia, dodatkowe koszty działania.

75 Macierz (model) Kraljica: popularna w zarządzaniu zakupami uwzględniająca wartość zakupów i ryzyko zakupowe związane z pozyskiwaniem poszczególnych produktów; 4 grupy produktów: strategiczne (największe ryzyko), dźwigniowe (małe ryzyko) standardowe (niewielka wartość, małe ryzyko), wąskie gardła produkty (niewielki wpływ na wynik, wiążą się z dużym ryzykiem).

76 Ryzyko związane z dostawami niskie wysokie Wpływ na wynik finaso wy firmy duży mały Produkty dźwignie Produkty standardowe Produkty strategiczne Wąskie gardła

77 Model Coxa: Pięć możliwych związków z dostawcami: 1) dostawcy są tylko podwykonawcami producentów, istnieje niekorzystny układ sił między nimi; 2) producenci dokonują selekcji dostawców i utrzymują kontakt z uprzywilejowaną grupą dostawców;

78 Model Coxa: Pięć możliwych związków z dostawcami: 3) producent korzysta z jednego dostawcy, a celem najważniejszym jest redukcja kosztów transakcyjnych; 4) dostawcy utrzymują między sobą stosunki partnerskie; 5) dostawcy zawierają alianse strategiczne z producentami.,

79

Strategie zarządzania łańcuchem dostaw na świecie i w Polsce prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik 2016/2017

Strategie zarządzania łańcuchem dostaw na świecie i w Polsce prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik  2016/2017 Strategie zarządzania łańcuchem dostaw na świecie i w Polsce prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik www.gen-prof.pl 2016/2017 Uwarunkowania strategicznego zarządzania ŁD Globalizacja: przeciwstawność,

Bardziej szczegółowo

Wdrażanie systemów zarządzania. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik 2015/2016 www.gen-prof.pl

Wdrażanie systemów zarządzania. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik 2015/2016 www.gen-prof.pl Wdrażanie systemów zarządzania prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik 2015/2016 www.gen-prof.pl Niedomagania informatyzacji w systemach gospodarczych Pierwsza Jaka instytucja lub służba powinna koordynować

Bardziej szczegółowo

Przedmowa 13. Wstęp 15. Podziękowania 17. Podziękowania od wydawcy 19. Jak korzystać z ksiąŝki 21

Przedmowa 13. Wstęp 15. Podziękowania 17. Podziękowania od wydawcy 19. Jak korzystać z ksiąŝki 21 Zarządzanie logistyką /Alan Harrison, Remko van Hoek. Warszawa, 2010 Spis treści Przedmowa 13 Wstęp 15 Podziękowania 17 Podziękowania od wydawcy 19 Jak korzystać z ksiąŝki 21 Układ ksiąŝki 25 Część 1.

Bardziej szczegółowo

WSPÓŁCZESNA ANALIZA STRATEGII

WSPÓŁCZESNA ANALIZA STRATEGII WSPÓŁCZESNA ANALIZA STRATEGII Przedmowa CZĘŚĆ I. WSTĘP Rozdział 1. Koncepcja strategii Rola strategii w sukcesie Główne ramy analizy strategicznej Krótka historia strategii biznesowej Zarządzanie strategiczne

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie technologii informacyjnych do zarządzania łańcuchami i sieciami dostaw w warunkach globalizacji rynku żywności

Wykorzystanie technologii informacyjnych do zarządzania łańcuchami i sieciami dostaw w warunkach globalizacji rynku żywności Zarządzanie łańcuchami dostaw żywności w Polsce. Kierunki zmian. Wacław Szymanowski Książka jest pierwszą na naszym rynku monografią poświęconą funkcjonowaniu łańcuchów dostaw na rynku żywności w Polsce.

Bardziej szczegółowo

KONKURENCJA W HANDLU PROF. HALINA SZULCE KONKURENCJA W HANDLU

KONKURENCJA W HANDLU PROF. HALINA SZULCE KONKURENCJA W HANDLU KONKURENCJA W HANDLU ISTOTA KONKURENCJI 2 Konkurencja w handlu i usługach jest siłą napędową rozwoju i podwyższania jakości Istotą konkurencji jest występowanie dużej liczby przedsiębiorstw na danym rynku

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Zarządzanie łańcuchem dostaw Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania kierunek: Zarządzanie i Marketing Zarządzanie łańcuchem dostaw Wykład 1 Opracowanie: dr Joanna Krygier 1 Zagadnienia Wprowadzenie do tematyki zarządzania

Bardziej szczegółowo

Faza definiowania i koncepcji teorii logistyki oraz pierwsze próby jej zastosowania w praktyce

Faza definiowania i koncepcji teorii logistyki oraz pierwsze próby jej zastosowania w praktyce Tematy zajęć Historia Logistyki Paweł Tura l Fazy rozwoju logistyki l Determinanty rozwoju i wzrostu znaczenia logistyki Faza startu i budzenia się logistyki l Okres : II połowa lat 50 l Logistyka (dystrybucja

Bardziej szczegółowo

Otoczenie. Główne zjawiska

Otoczenie. Główne zjawiska Otoczenie Coraz bardziej rozległe (globalizacja, wzrost wymiany informacji) Różnorodne (wyspecjalizowane organizacje, specyficzne nisze rynkowe) Niestabilne (krótki cykl życia produktu, wzrost konkurencji,

Bardziej szczegółowo

Pytania z przedmiotu Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw

Pytania z przedmiotu Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw Pytania z przedmiotu Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw 1. Wymienić etapy rozwoju logistyki. 2. Podaj definicje logistyki. 3. Jakie wnioski wypływają z definicji określającej, co to jest logistyka?

Bardziej szczegółowo

2012 Marketing produktu ekologicznego. dr Marek Jabłoński

2012 Marketing produktu ekologicznego. dr Marek Jabłoński 2012 Marketing produktu ekologicznego dr Marek Jabłoński Od kilku lat ekologia przestaje mieć znaczenie ideologiczne, w zamian za to nabiera wymiaru praktycznego i inżynierskiego. Większość firm na świecie,

Bardziej szczegółowo

Analiza otoczenia bliższego

Analiza otoczenia bliższego Analiza otoczenia bliższego Model 5 sił Portera Model 5 sił Portera Analiza sektora działalności poprzez zbadanie 5 czynników kształtujących jego atrakcyjność dla bieżących i przyszłych inwestorów: I.

Bardziej szczegółowo

Wykład 9 Globalizacja jako wyznacznik działań strategicznych

Wykład 9 Globalizacja jako wyznacznik działań strategicznych Dr inż. Aleksander Gwiazda Zarządzanie strategiczne Wykład 9 Globalizacja jako wyznacznik działań strategicznych Plan wykładu Idea globalizacji Taktyka globalizacji Podejścia globalizacji Nowe wartości

Bardziej szczegółowo

Planowanie w przedsiębiorstwie handlowym

Planowanie w przedsiębiorstwie handlowym Planowanie strategiczne Etapy planowania Planowanie w przedsiębiorstwie handlowym Planowanie jest procesem podejmowania decyzji co do pożądanego przyszłego stanu przedsiębiorstwa i dzieli się na dwa podstawowe

Bardziej szczegółowo

Wykład 7. Portfel strategiczny

Wykład 7. Portfel strategiczny Dr inż. Aleksander Gwiazda Zarządzanie strategiczne Wykład 7 Portfel strategiczny Plan wykładu Idea portfela strategicznego Macierz BCG Macierz ADL Macierz McKinseya Model Portera Macierz Ansoffa Model

Bardziej szczegółowo

Metody określania celów rynkowych i ustalania pozycji konkurencyjnej firmy na danym rynku

Metody określania celów rynkowych i ustalania pozycji konkurencyjnej firmy na danym rynku Metody określania celów rynkowych i ustalania pozycji konkurencyjnej firmy na danym rynku Metody określania celów rynkowych i ustalania pozycji konkurencyjnej Title of the presentation firmy na danym Date

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie łańcuchem dostaw

Zarządzanie łańcuchem dostaw Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania kierunek: Logistyka Zarządzanie łańcuchem dostaw Wykład 3 Opracowanie: dr Joanna Krygier 1 Omówione zagadnienia Międzyorganizacyjne relacje logistyczne

Bardziej szczegółowo

Proces tworzenia wartości w łańcuchu logistycznym. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik 2014/2015

Proces tworzenia wartości w łańcuchu logistycznym. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik  2014/2015 Proces tworzenia wartości w łańcuchu logistycznym prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik www.gen-prof.pl 2014/2015 Proces Proces def: 1. Uporządkowany w czasie ciąg zmian i stanów zachodzących po sobie.

Bardziej szczegółowo

Wsparcie przedsiębiorców w latach 2014-2020 możliwości pozyskania dofinansowania w nowej perspektywie unijnej

Wsparcie przedsiębiorców w latach 2014-2020 możliwości pozyskania dofinansowania w nowej perspektywie unijnej Wsparcie przedsiębiorców w latach 2014-2020 możliwości pozyskania dofinansowania w nowej perspektywie unijnej Iwona Wendel Podsekretarz Stanu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Warszawa, 22 maja 2014

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie logistyką w przedsiębiorstwie

Zarządzanie logistyką w przedsiębiorstwie Zarządzanie logistyką w przedsiębiorstwie Cele szkolenia Zasadniczym celem szkolenia jest rozpracowanie struktury organizacyjnej odpowiedzialnej za organizację procesów zaopatrzeniowo - dystrybucyjnych,

Bardziej szczegółowo

Instrumenty zarządzania łańcuchami dostaw Redakcja naukowa Marek Ciesielski

Instrumenty zarządzania łańcuchami dostaw Redakcja naukowa Marek Ciesielski Instrumenty zarządzania łańcuchami dostaw Redakcja naukowa Marek Ciesielski Przedsiębiorstwo dzięki prawidłowo ukształtowanemu łańcuchowi dostaw może osiągnąć trwałą przewagę konkurencyjną na rynku. Dlatego

Bardziej szczegółowo

Rynek Budowlany-J.Deszcz 2013-03-02

Rynek Budowlany-J.Deszcz 2013-03-02 Politechnika Śląska w Gliwicach Wydział Budownictwa Katedra Procesów Budowlanych Badania i analizy rynku w działalności przedsiębiorstwa budowlanego. Potrzeby badań rynku na etapie planowania biznesu Kim

Bardziej szczegółowo

PRODUKT (product) CENA (price) PROMOCJA (promotion) DYSTRYBUCJA (place) 7 (P) (+ Process, Personnel, Physical Evidence)

PRODUKT (product) CENA (price) PROMOCJA (promotion) DYSTRYBUCJA (place) 7 (P) (+ Process, Personnel, Physical Evidence) Marketing-mix Klasyfikacja środków konkurencji wg McCarthy ego - 4 P Cena w marketingu dr Grzegorz Mazurek PRODUKT (product) CENA (price) DYSTRYBUCJA (place) PROMOCJA (promotion) 7 (P) (+ Process, Personnel,

Bardziej szczegółowo

Strategia globalna firmy a strategia logistyczna

Strategia globalna firmy a strategia logistyczna Zarządzanie logistyką Dr Mariusz Maciejczak Strategia globalna firmy a strategia logistyczna www.maciejczak.pl STRATEGIA SZTUKA WOJNY W BIZNESIE Strategia polega na przeanalizowaniu obecnej sytuacji i

Bardziej szczegółowo

Łańcuch dostaw Łańcuch logistyczny

Łańcuch dostaw Łańcuch logistyczny Zarządzanie logistyką Dr Mariusz Maciejczak Łańcuch dostaw Łańcuch logistyczny www.maciejczak.pl Łańcuch logistyczny a łańcuch dostaw Łańcuch dostaw w odróżnieniu od łańcucha logistycznego dotyczy integracji

Bardziej szczegółowo

P Zal. I Zk zarządzaniu 3. Matematyka P Zk 4. Ekonomia P E 5. Podstawy zarządzania

P Zal. I Zk zarządzaniu 3. Matematyka P Zk 4. Ekonomia P E 5. Podstawy zarządzania KIERUNEK: GOSPODARKA PRZESTRZENNA Specjalność: Gospodarka lokalna i globalna Lp. Nazwa przedmiotu Grupa I ROK STUDIÓW 1. Geografia ekonomiczna P 2 20 - Zal 2. Technologie informacyjne \ Informatyka w I

Bardziej szczegółowo

Otoczenie biznesu międzynarodowego Nowe technologie

Otoczenie biznesu międzynarodowego Nowe technologie Otoczenie biznesu międzynarodowego Nowe technologie TEMATYKA ZAJ ĘĆ prof.andrzej Sznajder Charakterystyka Nowej Gospodarki, cyfrowi konsumenci, rozwój Internetu na świecie, wpływ Internetu i technologii

Bardziej szczegółowo

pilotażowe staże dla nauczycieli i instruktorów kształcenia zawodowego w przedsiębiorstwach

pilotażowe staże dla nauczycieli i instruktorów kształcenia zawodowego w przedsiębiorstwach pilotażowe staże dla nauczycieli i instruktorów kształcenia zawodowego w przedsiębiorstwach TYTUŁ PREZENTACJI Podejście systemowe w zarządzaniu logistyką Zarządzanie łańcuchem dostaw w pionowo zintegrowanych

Bardziej szczegółowo

Klastry- podstawy teoretyczne

Klastry- podstawy teoretyczne Klastry- podstawy teoretyczne Dr inż. Anna Szerenos Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Produkcji Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Program Innet Plan prezentacji Koncepcja klastra

Bardziej szczegółowo

Nowe trendy w zarządzaniu operacyjnym Przejście z zarządzania ręcznie sterowanego do efektywnie zarządzanej firmy

Nowe trendy w zarządzaniu operacyjnym Przejście z zarządzania ręcznie sterowanego do efektywnie zarządzanej firmy Nowe trendy w zarządzaniu operacyjnym Przejście z zarządzania ręcznie sterowanego do efektywnie zarządzanej firmy Paweł Zemła Członek Zarządu Equity Investments S.A. Wprowadzenie Strategie nastawione na

Bardziej szczegółowo

Narzędzia PMR do analizy sektora transportu drogowego

Narzędzia PMR do analizy sektora transportu drogowego Narzędzia PMR do analizy sektora transportu drogowego Wspomaganie zarządzania relacjami z dostawcami w branży transportowej Analizy bieżącej i przyszłej sytuacji w branży transportu drogowego, rzetelne

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy W jaki sposób firmy tworzą strategie? Prof. nadzw. dr hab. Justyna Światowiec-Szczepańska Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 19 listopada 2015 r. Dr Tomaszie Projektami

Bardziej szczegółowo

Wojciech Grządzielski, Adam Jaśkowski, Grzegorz Wielgus

Wojciech Grządzielski, Adam Jaśkowski, Grzegorz Wielgus SIEĆ DYSTRYBUCYJNA OGNIWEM STRATEGICZNEJ ROZBUDOWY SYSTEMU GAZOWEGO ZWIĘKSZAJĄCEGO BEZPIECZEŃSTWO DOSTAW GAZU ZIEMNEGO ORAZ STOPIEŃ DOSTĘPU SPOŁECZEŃSTWA DO SIECI Wojciech Grządzielski, Adam Jaśkowski,

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW DLA POSZCZEGÓLNYCH OSI PRIORYTETOWYCH, DZIAŁAŃ I PODDZIAŁAŃ RPO WO 2014-2020 zakres: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW DLA POSZCZEGÓLNYCH OSI PRIORYTETOWYCH, DZIAŁAŃ I PODDZIAŁAŃ RPO WO 2014-2020 zakres: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego KRYTERIA WYBORU PROJEKTÓW DLA POSZCZEGÓLNYCH OSI PRIORYTETOWYCH, DZIAŁAŃ I PODDZIAŁAŃ RPO WO 2014-2020 zakres: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego OŚ PRIORYTETOWA II RPO WO 2014-2020 KONKURENCYJNA

Bardziej szczegółowo

Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej Zestaw pytań do egzaminu licencjackiego na kierunku Zarządzanie Zestaw pytań do egzaminu

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Zwycięskie strategie przedsiębiorstw dr Grzegorz Głód Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 23 marca 2015 r. Być konkurencyjnym??? Najlepszym sposobem przewidywania przyszłości

Bardziej szczegółowo

akademia controllingu

akademia controllingu III 1 PLAN STRATEGICZNY ODDZIAŁ... Sporządzony przez... 1. Obraz przewodni Wizja, misja, zadania przedsiębiorstwa 2. Cele Na 5 lat 3. Strategie Drogi, sposoby osiągnięcia celów 4. Założenia Postępowanie

Bardziej szczegółowo

Innowacja. Innowacja w przedsiębiorczości. Innowacją jest wprowadzenie do praktyki nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do

Innowacja. Innowacja w przedsiębiorczości. Innowacją jest wprowadzenie do praktyki nowego lub znacząco ulepszonego rozwiązania w odniesieniu do Innowacja w przedsiębiorczości Andrzej Zakrzewski Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości andrzej.zakrzewski@inkubatory.pl Innowacja Innowacją jest wprowadzenie do praktyki nowego lub znacząco ulepszonego

Bardziej szczegółowo

DORADZTWO DORADZTWO W ZAKRESIE DORADZTWO MARKETINGOWE MARKETINGOWE SZKOLENIA SZKOLENIA

DORADZTWO DORADZTWO W ZAKRESIE DORADZTWO MARKETINGOWE MARKETINGOWE SZKOLENIA SZKOLENIA ZAKRES DZIAŁALNOŚCI PMG CONSULTING PMG CONSULTING PMG CONSULTING PROJEKTY PROJEKTY POMOCOWE POMOCOWE UNII UNII EUROPEJSKIEJ EUROPEJSKIEJ W ZAKRESIE ZAKRESIE ZARZĄDZANIA ZARZĄDZANIA MARKETINGOWE MARKETINGOWE

Bardziej szczegółowo

SŁOWO WSTĘPNE DO WYDANIA POLSKIEGO (Lechosław Garbarski) str. 15. Na drodze do nauki marketingu str. 17

SŁOWO WSTĘPNE DO WYDANIA POLSKIEGO (Lechosław Garbarski) str. 15. Na drodze do nauki marketingu str. 17 Spis treści SŁOWO WSTĘPNE DO WYDANIA POLSKIEGO (Lechosław Garbarski) str. 15 WPROWADZENIE str. 17 Na drodze do nauki marketingu str. 17 Podróż marketingowa: tworzenie wartości dla klienta i pozyskiwanie

Bardziej szczegółowo

Stowarzyszenie Klaster Grupa Meblowa HORECA. Toruń, 28.04.2015 r.

Stowarzyszenie Klaster Grupa Meblowa HORECA. Toruń, 28.04.2015 r. Stowarzyszenie Klaster Grupa Meblowa HORECA Toruń, 28.04.2015 r. GRUPA MEBLOWA HORECA 9 firm produkcyjnych oraz WSZP/UMK 2 firmy z branży informatycznej Produkcja mebli w technologiach: drewno, płyty meblowe,

Bardziej szczegółowo

Ekonomika Transportu. Przedsiębiorstwo transportowe. Przedsiębiorstwo transportowe. Przedsiębiorstwo transportowe. Przedsiębiorstwo transportowe

Ekonomika Transportu. Przedsiębiorstwo transportowe. Przedsiębiorstwo transportowe. Przedsiębiorstwo transportowe. Przedsiębiorstwo transportowe Ekonomika Transportu każda zorganizowana postać podażowej strony rynku usług przemieszczania, mająca swoją nazwę i oferującą specyficzny produkt - usługę transportową Cechy: odrębność ekonomiczna odrębność

Bardziej szczegółowo

Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej Zestaw pytań do egzaminu magisterskiego na kierunku Ekonomia II stopień PYTANIA NA OBRONĘ

Bardziej szczegółowo

Analiza sytuacji marketingowej

Analiza sytuacji marketingowej Analiza sytuacji marketingowej dr Bartłomiej Kurzyk OFERTA KONKURENCJI POTRZEBY KLIENTÓW ZDOLNOŚCI FIRMY 1 1. Podsumowanie wprowadzające 2. Analiza sytuacji marketingowej 3. Analiza szans i zagrożeń 4.

Bardziej szczegółowo

Procedura STP. Procedura STP

Procedura STP. Procedura STP Procedura STP Procedura STP Segmentacja rynku (Segmenting) Wybór rynku docelowego (Targeting) Pozycjonowanie oferty (Positioning) 2 1 SEGMENTACJA RYNKU Korzyści z segmentacji Dostosowanie produktu do potrzeb

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Wprowadzenie... 9

SPIS TREŚCI. Wprowadzenie... 9 SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 9 ROZDZIAŁ I Teoretyczne ujęcie innowacji... 11 1. Innowacje-proces innowacyjny-konkurencyjność... 11 2. System innowacyjny na poziomie regionu... 15 3. System innowacyjny a

Bardziej szczegółowo

1. WSKAŻ POZIOMY PODEJMOWANIA DECYZJI W PRZEDSIĘBIORSTWIE: 1. STRATEGICZNE 2. TAKTYCZNE 3. OPERACYJNE

1. WSKAŻ POZIOMY PODEJMOWANIA DECYZJI W PRZEDSIĘBIORSTWIE: 1. STRATEGICZNE 2. TAKTYCZNE 3. OPERACYJNE PYTANIA 1. WSKAŻ POZIOMY PODEJMOWANIA DECYZJI W PRZEDSIĘBIORSTWIE: 1. STRATEGICZNE 2. TAKTYCZNE 3. OPERACYJNE 2. CZY ZGADZASZ SIĘ Z TWIERDZENIEM, ŻE DECYZJE TAKTYCZNE SĄ NAJWAŻNIEJSZE DLA ORGANIZACJI,

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Przedmowa

Spis treści. Przedmowa Spis treści Przedmowa Rozdział 1. Zakupy zaopatrzeniowe 1.1. Definicja zakupów zaopatrzeniowych 1.2. Nabywcy instytucjonalni 1.3. Zakupy zaopatrzeniowe a zyskowność i wartość dodana 1.4. Ewolucja funkcji

Bardziej szczegółowo

POLSKI PRZEMYSŁ TEKSTYLNY I ODZIEśOWY ANALIZA SWOT

POLSKI PRZEMYSŁ TEKSTYLNY I ODZIEśOWY ANALIZA SWOT POLSKI PRZEMYSŁ TEKSTYLNY I ODZIEśOWY ANALIZA SWOT Anna Raulin, Polska Izba OdzieŜowo-Tekstylna Warsztaty pt. Konkurencyjność polskiego sektora tekstylnego i skórzanego wobec importu towarów z Chin i innych

Bardziej szczegółowo

Liczba godzin Punkty ECTS Sposób zaliczenia

Liczba godzin Punkty ECTS Sposób zaliczenia Wydział: Zarządzanie i Finanse Nazwa kierunku kształcenia: Zarządzanie Rodzaj przedmiotu: podstawowy Opiekun: dr Robert Nowacki Poziom studiów (I lub II stopnia): I stopnia Tryb studiów: Niestacjonarne

Bardziej szczegółowo

Miesiące ROK POPRZEDNI Polityczno gospodarcze kierunki planowania w roku następnym. Przepracowanie planów OBSZARY DZIAŁALNOŚCI

Miesiące ROK POPRZEDNI Polityczno gospodarcze kierunki planowania w roku następnym. Przepracowanie planów OBSZARY DZIAŁALNOŚCI C Y K L P L A N O W A N I A I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII IV 1 Miesiące ROK POPRZEDNI Polityczno gospodarcze kierunki planowania w roku następnym ZARZĄD Przygotowa procesu planowania: terminy,

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIA DOSKONALĄCE KOMPETENCJE DOT. WDROŻENIA DANYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ INNOWACYJNYCH

SZKOLENIA DOSKONALĄCE KOMPETENCJE DOT. WDROŻENIA DANYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ INNOWACYJNYCH SZKOLENIA DOSKONALĄCE KOMPETENCJE DOT. WDROŻENIA DANYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ INNOWACYJNYCH I ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE ramowy program szkolenia (24 godziny) Prowadzący: dr Przemysław Kitowski, Politechnika Gdańska

Bardziej szczegółowo

SŁOWO WSTĘPNE DO WYDANIA POLSKIEGO (Lechosław Garbarski)

SŁOWO WSTĘPNE DO WYDANIA POLSKIEGO (Lechosław Garbarski) SŁOWO WSTĘPNE DO WYDANIA POLSKIEGO (Lechosław Garbarski) WPROWADZENIE Na drodze do nauki marketingu Podróż marketingowa: tworzenie wartości dla klienta i pozyskiwanie wartości od klienta Nowości w dziesiątej

Bardziej szczegółowo

Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej Zestaw pytań do egzaminu licencjackiego na kierunku Zarządzanie Zestaw pytań do egzaminu

Bardziej szczegółowo

Marketing dr Grzegorz Mazurek

Marketing dr Grzegorz Mazurek Marketing dr Grzegorz Mazurek Orientacja rynkowa jako podstawa marketingu Orientacja przedsiębiorstwa określa co jest głównym przedmiotem uwagi i punktem wyjścia w kształtowaniu działalności przedsiębiorstwa.

Bardziej szczegółowo

TEMAT: Pojęcie logistyki ,,Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym

TEMAT: Pojęcie logistyki ,,Logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym TEMAT: Pojęcie logistyki,,logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej SZYMONIK http://www.gen-prof.pl/ Łódź 2015 1. Geneza i pojęcie logistyki Geneza

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 6 - Brief Komercjalizacyjny planowanego przedsięwzięcia typu spin off ... ... ... Rynek

Załącznik nr 6 - Brief Komercjalizacyjny planowanego przedsięwzięcia typu spin off ... ... ... Rynek Załącznik nr 6 - Brief Komercjalizacyjny planowanego przedsięwzięcia typu spin off Numer projektu*: Tytuł planowanego przedsięwzięcia:......... Rynek Jaka jest aktualna sytuacja branży? (w miarę możliwości

Bardziej szczegółowo

Podstawy decyzji marketingowych. Marketing - studia zaoczne

Podstawy decyzji marketingowych. Marketing - studia zaoczne Podstawy decyzji marketingowych Marketing - studia zaoczne 1 Określenie biznesu Revlon PKP Telewizja Polska SA PWN W kategoriach produktu produkujemy kosmetyki prowadzimy linie kolejowe produkujemy i emitujemy

Bardziej szczegółowo

Spis treści. O autorze. Wstęp

Spis treści. O autorze. Wstęp Spis treści O autorze Wstęp Rozdział 1. Controlling w praktyce krajów zachodnich 1.1. Wprowadzenie 1.2. Geneza i istota controllingu - obszar angloamerykański 1.3. Controlling w obszarze niemieckojęzycznym

Bardziej szczegółowo

System B2B jako element przewagi konkurencyjnej

System B2B jako element przewagi konkurencyjnej 2012 System B2B jako element przewagi konkurencyjnej dr inż. Janusz Dorożyński ZETO Bydgoszcz S.A. Analiza biznesowa integracji B2B Bydgoszcz, 26 września 2012 Kilka słów o sobie główny specjalista ds.

Bardziej szczegółowo

www.e-bit.edu.pl Cennik szkoleń e-learning 2015 rok

www.e-bit.edu.pl Cennik szkoleń e-learning 2015 rok www.e-bit.edu.pl Cennik szkoleń e-learning 2015 rok LOGISTYKA ZARZĄDZANIE ZAPASAMI Podstawowe problemy zarządzania zapasami Popyt Poziom obsługi klienta Zapas zabezpieczający Podstawowe systemy uzupełniania

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie logistyką. Zarządzanie operacyjne łańcuchem dostaw.

Zarządzanie logistyką. Zarządzanie operacyjne łańcuchem dostaw. Zarządzanie logistyką. Zarządzanie operacyjne łańcuchem dostaw. Opis Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych menedżerów łańcuchów dostaw i pracowników integrujących zarządzanie rozproszonymi komórkami organizacyjnymi

Bardziej szczegółowo

Wykład 2 Rola otoczenia w procesie formułowania strategii organizacji

Wykład 2 Rola otoczenia w procesie formułowania strategii organizacji Dr inż. Aleksander Gwiazda Zarządzanie strategiczne Wykład 2 Rola otoczenia w procesie formułowania strategii organizacji Plan wykładu Koncepcja otoczenia przedsiębiorstwa Metoda SWOT Cele przedsiębiorstwa

Bardziej szczegółowo

DEKLARACJA WYBORU PRZEDMIOTÓW NA STUDIACH II STOPNIA STACJONARNYCH CYWILNYCH (nabór 2009) II semestr

DEKLARACJA WYBORU PRZEDMIOTÓW NA STUDIACH II STOPNIA STACJONARNYCH CYWILNYCH (nabór 2009) II semestr WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA WYDZIAŁ MECHANICZNY STUDENT..................................................................................................................... ( imię i nazwisko) (grupa szkolna)

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE. mgr Filip Januszewski

ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE. mgr Filip Januszewski ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE mgr Filip Januszewski Metody bezscenariuszowe Ekstrapolacja trendów Analiza luki strategicznej Opinie ekspertów metoda delficka 2 Ekstrapolacja trendów Prognozowanie na podstawie

Bardziej szczegółowo

Spotkanie B2B Polskie firmy w Unii Europejskiej Szanse, moŝliwości i wyzwania MenadŜer XXI wieku Inauguracja II tury projektu 07. 06.

Spotkanie B2B Polskie firmy w Unii Europejskiej Szanse, moŝliwości i wyzwania MenadŜer XXI wieku Inauguracja II tury projektu 07. 06. II TURA PROJEKTU Spotkanie B2B Polskie firmy w Unii Europejskiej Szanse, moŝliwości i wyzwania MenadŜer XXI wieku Inauguracja II tury projektu 07. 06. 2006 9.15 9.30 Rozpoczęcie Konferencji MenadŜerowie

Bardziej szczegółowo

Generated by Foxit PDF Creator Foxit Software http://www.foxitsoftware.com For evaluation only. Cena jako element marketingu mix

Generated by Foxit PDF Creator Foxit Software http://www.foxitsoftware.com For evaluation only. Cena jako element marketingu mix Cena jako element marketingu mix Cena jako element marketingu mix Cena to pieniądze lub inne środki wymienialne na własność lub użytkowanie produktu lub usługi Dla konsumenta cena to wyznacznik wartości

Bardziej szczegółowo

FORMULARZ AUDITU TECHNOLOGICZNEGO

FORMULARZ AUDITU TECHNOLOGICZNEGO F7/8.2.1/8.5.10806 1/5 Załącznik nr 19b do SIWZ FORMULARZ AUDITU TECHNOLOGICZNEGO Auditorzy: Data auditu: Osoby zaangażowane w audit ze strony firmy: F7/8.2.1/8.5.10806 2/5 A. INFORMACJE OGÓLNE Firma:

Bardziej szczegółowo

Realizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie - uwarunkowania, wyodrębnienie, organizacja i ich optymalizacja

Realizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie - uwarunkowania, wyodrębnienie, organizacja i ich optymalizacja Realizacja procesów logistycznych w przedsiębiorstwie - uwarunkowania, wyodrębnienie, organizacja i ich optymalizacja Cele szkolenia Założeniem treningu menedżerskiego jest: - zapoznanie uczestników z

Bardziej szczegółowo

Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych

Łańcuch dostaw budowanie, zarządzanie, pomiar - praktyka firm polskich i zagranicznych 2-3 czerwca 2016r., Warszawa Centrum 25 26 lipca 2016r., Warszawa, Centrum Konferencyjne BusinessRoom Łańcuch dostaw Mechanizmy funkcjonowania łancuchów dostaw, zasady tworzenia, konstrukcja Modele łańcuchów

Bardziej szczegółowo

Dopasowanie IT/biznes

Dopasowanie IT/biznes Dopasowanie IT/biznes Dlaczego trzeba mówić o dopasowaniu IT-biznes HARVARD BUSINESS REVIEW, 2008-11-01 Dlaczego trzeba mówić o dopasowaniu IT-biznes http://ceo.cxo.pl/artykuly/51237_2/zarzadzanie.it.a.wzrost.wartosci.html

Bardziej szczegółowo

Możliwości zwiększania efektywności wykorzystania zasobów polskich MSP EDIT VALUE nowoczesne narzędzie wspierające decyzje gospodarcze

Możliwości zwiększania efektywności wykorzystania zasobów polskich MSP EDIT VALUE nowoczesne narzędzie wspierające decyzje gospodarcze Możliwości zwiększania efektywności wykorzystania zasobów polskich MSP EDIT VALUE nowoczesne narzędzie wspierające decyzje gospodarcze 16.10. 2014, Konstantynów Łódzki AGENDA EDIT VALUE TOOL Narzędzie

Bardziej szczegółowo

Wartość dodana podejścia procesowego

Wartość dodana podejścia procesowego Zarządzanie procesami dr Mariusz Maciejczak Wartość dodana podejścia procesowego www.maciejczak.pl Wartość dodana w ujęciu ekonomicznym Wartość dodana - przyrost wartości dóbr w wyniku określonego procesu

Bardziej szczegółowo

KLUCZOWE INDYKATORY OSIĄGNIĘĆ O CHARAKTERZE POWSZECHNYM

KLUCZOWE INDYKATORY OSIĄGNIĘĆ O CHARAKTERZE POWSZECHNYM Spis treści Wstęp 15 KLUCZOWE INDYKATORY OSIĄGNIĘĆ O CHARAKTERZE POWSZECHNYM A.1. Płaszczyzna finansowa 19 A.1.1. Tworzenie wartości przedsiębiorstwa 19 A.1.2. Tworzenie wartości dla akcjonariuszy przez

Bardziej szczegółowo

WSTĘP DO WYDANIA POLSKIEGO 17 PRZEDMOWA JAK ODKRYŁEM TAJEMNICZYCH MISTRZÓW 19. Rozdział 1 MISTYKA TAJEMNICZYCH MISTRZÓW 23

WSTĘP DO WYDANIA POLSKIEGO 17 PRZEDMOWA JAK ODKRYŁEM TAJEMNICZYCH MISTRZÓW 19. Rozdział 1 MISTYKA TAJEMNICZYCH MISTRZÓW 23 SPIS TREŚCI WSTĘP DO WYDANIA POLSKIEGO 17 PRZEDMOWA JAK ODKRYŁEM TAJEMNICZYCH MISTRZÓW 19 Rozdział 1 MISTYKA TAJEMNICZYCH MISTRZÓW 23 Kim są? Wybrani tajemniczy mistrzowie z całego świata 24 Zasłona tajemnicy

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Od Autora TOM I MONOGRAFIA STRATEGICZNA PRZEDSIĘBIORSTWA ENERGETYCZNEGO ROZWAŻANIA TEORETYCZNE

SPIS TREŚCI. Od Autora TOM I MONOGRAFIA STRATEGICZNA PRZEDSIĘBIORSTWA ENERGETYCZNEGO ROZWAŻANIA TEORETYCZNE iii SPIS TREŚCI Od Autora ix TOM I MONOGRAFIA STRATEGICZNA PRZEDSIĘBIORSTWA ENERGETYCZNEGO ROZWAŻANIA TEORETYCZNE ROZDZIAŁ I. Ogólna Charakterystyka Polskiej Energetyki 1. Wstęp 1 2. Wprowadzenie 3 3.

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie procesami i logistyką w przedsiębiorstwie

Zarządzanie procesami i logistyką w przedsiębiorstwie Zarządzanie procesami i logistyką w przedsiębiorstwie Opis Projektowanie i ciągła optymalizacja przepływu produktu w łańcuchu dostaw oraz działań obsługowych i koniecznych zasobów, wymaga odwzorowania

Bardziej szczegółowo

MANAGER INNOWACJI MODUŁY WARSZTATOWE

MANAGER INNOWACJI MODUŁY WARSZTATOWE MANAGER INNOWACJI MODUŁY WARSZTATOWE WARSZTAT I-A PRAWNO-TEORETYCZNE PODSTAWY PROJEKTÓW INNOWACYJNYCH Czym jest innowacja? Możliwe źródła Wewnętrzne i zewnętrzne źródła informacji o innowacji w przedsiębiorstwie.

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie marketingowe

Zarządzanie marketingowe Zarządzanie marketingowe 1. Pojęcie i wymiary zarządzania. 2. Struktura zarządzania przedsiębiorstwem (rys.). 3. Przedmiot i funkcje marketingu. 4. Naczelne zasady i główne zadanie marketingu. 5. Proces

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp 11

Spis treści. Wstęp 11 Spis treści Wstęp 11 Rozdział 1. Znaczenie i cele logistyki 15 1.1. Definicje i etapy rozwoju logistyki 16 1.2. Zarządzanie logistyczne 19 1.2.1. Zarządzanie przedsiębiorstwem 20 1.2.2. Czynniki stymulujące

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Zwycięskie strategie przedsiębiorstw Prof. Justyna Światowiec-Szczepańska Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 9 kwietnia 2015 r. Podstawowe czynności w formułowaniu strategii

Bardziej szczegółowo

1.3. Strumienie oraz zasoby rzeczowe i informacyjne jako przedmiot logistyki 2. ROLA LOGISTYKI W KSZTAŁTOWANIU EKONOMIKI PRZEDSIĘBIORSTWA

1.3. Strumienie oraz zasoby rzeczowe i informacyjne jako przedmiot logistyki 2. ROLA LOGISTYKI W KSZTAŁTOWANIU EKONOMIKI PRZEDSIĘBIORSTWA Logistyka w przedsiębiorstwie Autor: Czesław Skowronek, Zdzisław Sarjusz-Wolski OD AUTORÓW 1. ISTOTA I PRZEDMIOT LOGISTYKI 1.1. Pojęcie i istota logistyki 1.2. Powstanie i Rozwój logistyki 1.3. Strumienie

Bardziej szczegółowo

Komputerowa optymalizacja sieci logistycznych

Komputerowa optymalizacja sieci logistycznych Wykład 1 Komputerowa optymalizacja sieci logistycznych Dr inż. Adam Deptuła POLITECHNIKA OPOLSKA Katedra Inżynierii Wiedzy Komputerowa Optymalizacja Sieci Logistycznych LOGISTYKA TRANSPORT proces transportowy

Bardziej szczegółowo

Otoczenie organizacji

Otoczenie organizacji Otoczenie organizacji Rodzaje otoczenia przedsiębiorstwa: makrootoczenie mezootoczenie otoczenie konkurencyjne Makrootoczenie jest to zespół warunków funkcjonowania przedsiębiorstwa wynikający z tego,

Bardziej szczegółowo

Internetowe modele biznesowe. dr Mirosław Moroz

Internetowe modele biznesowe. dr Mirosław Moroz Internetowe modele biznesowe dr Mirosław Moroz Zagadnienia A. Co to jest model biznesowy B. Tradycyjne modele biznesowe C. Internetowe modele biznesowe Co to jest model biznesowy Model biznesowy określa

Bardziej szczegółowo

Liczba godzin Punkty ECTS Sposób zaliczenia

Liczba godzin Punkty ECTS Sposób zaliczenia Wydział: Zarządzanie i Finanse Nazwa kierunku kształcenia: Zarządzanie Rodzaj przedmiotu: specjalnościowy Opiekun: dr Robert Nowacki Poziom studiów (I lub II stopnia): II stopnia Tryb studiów: Niestacjonarne

Bardziej szczegółowo

TRENING KOMPETENCJI MENEDŻERSKICH

TRENING KOMPETENCJI MENEDŻERSKICH TRENING KOMPETENCJI MENEDŻERSKICH Przykładowy program szkolenia Dzień Sesja 1: Wprowadzenie do zarządzania strategicznego Definicje i podstawowe terminy z zakresu zarządzania strategicznego Interesariusze

Bardziej szczegółowo

Prowadzący Andrzej Kurek

Prowadzący Andrzej Kurek Prowadzący Andrzej Kurek Centrala Rzeszów Oddziały Lublin, Katowice Zatrudnienie ponad 70 osób SprzedaŜ wdroŝenia oprogramowań firmy Comarch Dopasowania branŝowe Wiedza i doświadczenie Pełna obsługa: Analiza

Bardziej szczegółowo

Inteligentne Mazowsze w ramach RPO WM 2014 2020

Inteligentne Mazowsze w ramach RPO WM 2014 2020 Inteligentne Mazowsze w ramach RPO WM 2014 2020 Wydział Innowacyjności i Rozwoju Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie 1 Siedlce,

Bardziej szczegółowo

Zestaw zagadnień egzamin dyplomowy kierunek EKONOMIA

Zestaw zagadnień egzamin dyplomowy kierunek EKONOMIA Zestaw zagadnień egzamin dyplomowy kierunek EKONOMIA 1. System źródeł prawa i wykładnia prawa. 2. Pojęcie państwa. Cechy państwa i jego formy. Demokracja. Państwo prawa. 3. Zdolność prawna i zdolność do

Bardziej szczegółowo

INTERNATIONAL CONSULT jest firmą świadczącą usługi doradcze głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

INTERNATIONAL CONSULT jest firmą świadczącą usługi doradcze głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kim jesteśmy INTERNATIONAL CONSULT jest firmą świadczącą usługi doradcze głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem,

Bardziej szczegółowo

Strategia konkurencji. Metody analizy sektorów i konkurentów

Strategia konkurencji. Metody analizy sektorów i konkurentów Strategia konkurencji. Metody analizy sektorów i konkurentów Autor: Michael E. Porter CZĘŚĆ I OGOLNE METODY ANALITYCZNE ROZDZIAŁ 1 STRUKTURALNA ANALIZA SEKTORA Strukturalne wyznaczniki natężenia konkurencji

Bardziej szczegółowo

Potrzeby polskich przedsiębiorstw - Program Sektorowy INNOLOG. dr inż. Stanisław Krzyżaniak

Potrzeby polskich przedsiębiorstw - Program Sektorowy INNOLOG. dr inż. Stanisław Krzyżaniak Potrzeby polskich przedsiębiorstw - Program Sektorowy INNOLOG dr inż. Stanisław Krzyżaniak Logistyka w Polsce 2 Cel główny Cel horyzontalny dla gospodarki wynikający z realizacji programu badawczo-rozwojowego

Bardziej szczegółowo

Biznes plan innowacyjnego przedsięwzięcia

Biznes plan innowacyjnego przedsięwzięcia Biznes plan innowacyjnego przedsięwzięcia 1 Co to jest biznesplan? Biznes plan można zdefiniować jako długofalowy i kompleksowy plan działalności organizacji gospodarczej lub realizacji przedsięwzięcia

Bardziej szczegółowo

Analiza strategiczna jest etapem procesu formułowania strategii działania. To na jej podstawie dokonuje się wyboru wariantu strategicznego, określa

Analiza strategiczna jest etapem procesu formułowania strategii działania. To na jej podstawie dokonuje się wyboru wariantu strategicznego, określa Planowanie strategiczne w klubie sportowym Jolanta Żyśko Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie Planowanie strategiczne - definicja Planowanie strategiczne to proces, w którym określa się, drogę rozwoju

Bardziej szczegółowo

Analiza strategiczna SWOT innowacyjności gospodarki Małopolski. Kraków, 9 marca 2012 r.

Analiza strategiczna SWOT innowacyjności gospodarki Małopolski. Kraków, 9 marca 2012 r. Analiza strategiczna SWOT innowacyjności gospodarki Małopolski Kraków, 9 marca 2012 r. Etap diagnostyczny Diagnoza pogłębiona (załącznik do RSI WM 2012-2020) Synteza diagnozy część 2 dokumentu RSI Analiza

Bardziej szczegółowo

Wykład 3. Strategie podstawowe

Wykład 3. Strategie podstawowe Dr inż. Aleksander Gwiazda Zarządzanie strategiczne Wykład 3 Strategie podstawowe Plan wykładu Wyznaczenie strategii podstawowych Strategie rozwojowe Strategie zachowawcze Strategie defensywne Strategie

Bardziej szczegółowo

Wykład 11. Alianse i relacje

Wykład 11. Alianse i relacje Dr inż. Aleksander Gwiazda Zarządzanie strategiczne Wykład 11 Alianse i relacje strategiczne Plan wykładu Idea aliansu strategicznego Formy aliansu strategicznego Idea taktyk relacyjnych Formy taktyk relacyjnych

Bardziej szczegółowo

Projektowanie informatycznych systemów zarządzania produkcją

Projektowanie informatycznych systemów zarządzania produkcją Wydział Odlewnictwa Wirtualizacja procesów odlewniczych Katedra Informatyki Stosowanej WZ AGH Projektowanie informatycznych systemów zarządzania produkcją Jerzy Duda, Adam Stawowy www.pi.zarz.agh.edu.pl

Bardziej szczegółowo

PYTANIA NA EGZAMIN MAGISTERSKI KIERUNEK: ZARZĄDZANIE STUDIA DRUGIEGO STOPNIA

PYTANIA NA EGZAMIN MAGISTERSKI KIERUNEK: ZARZĄDZANIE STUDIA DRUGIEGO STOPNIA PYTANIA NA EGZAMIN MAGISTERSKI KIERUNEK: ZARZĄDZANIE STUDIA DRUGIEGO STOPNIA CZĘŚĆ I dotyczy wszystkich studentów kierunku Zarządzanie pytania podstawowe 1. Funkcje zarządzania 2. Otoczenie organizacji

Bardziej szczegółowo