Strategie zarządzania łańcuchem dostaw na świecie i w Polsce. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik 2014/2015

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Strategie zarządzania łańcuchem dostaw na świecie i w Polsce. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik www.gen-prof.pl 2014/2015"

Transkrypt

1 Strategie zarządzania łańcuchem dostaw na świecie i w Polsce prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik 2014/2015

2 Uwarunkowania strategicznego zarządzania ŁD

3 Globalizacja: przeciwstawność, czyli z jednej strony dążenie do integrowania, a z drugiej do dyferencji; selektywność; polaryzacja uwidaczniająca się w podziale świata na część bogatą i rozwiniętą oraz przeważającą część ubogą i słabo rozwiniętą; rozwój i liberalizacja handlu międzynarodowego; urynkowienie gospodarek, ich liberalizacja i prywatyzacja;

4 cd. Globalizacja: swoboda przypływu kapitału; integracja rynków finansowych; ujednolicenie i internacjonalizacja produkcji, usług i finansów; zwiększająca się rola organizacji i ugrupowań międzynarodowych.

5 Modyfikacja ŁD rozszerzenie wzajemnych związków - powiązanie systemów informacyjnych nadawców, przewoźników, urzędów, agencji celnych; zwiększenie nacisku na konieczność stałego śledzenia międzynarodowych przepływów; zwiększenie wymagań sprawności powiązań.

6 ŁD w praktyce: Maszyny do szycia Singer : obudowy w USA, wały napędowe we Włoszech, silniki w Brazylii. montaż na Tajwanie.

7 ŁD w praktyce: Rower Giant: montownie w Chinach i na Tajwanie; przerzutki, manetki producenci Shimano, Sram ; widelce amortyzowane - producenci RockShox, RST ; korby, środki suportu, wsporniki - producent Race Face ; siodełka firma Velo.

8 ŁD w praktyce: Typowy amerykański samochód osobowy: 30% jego części zostało wyprodukowanych w Korei Południowej; 17,5% w Japonii; 7,5% w Niemczech; 4% na Tajwanie i w Singapurze; 2,5% w Wielkiej Brytanii; 1,5% w Irlandii i na Barbadosie; 37% końcowej wartości w USA.

9 ŁD w praktyce - Koncern Forda: sprzedawał na początku XXI wieku samochody w ponad 200 państwach, wykorzystując sieć dystrybucji liczącą ponad dealerów. Części do produkcji: ok dostawców i były dostarczane do 31 fabryk montujących mechanizmy napędowe (silniki i skrzynie biegów), 13 tłoczni i 54 montowni. W każdym momencie Ford miał ok ton swych produktów w drodze.

10 ŁD w praktyce - Dell: sprzedaje komputery klientom z całego świata, fizyczna dostawa w 48 godzin (klienci instytucjonalni) lub 4-7 dni (klienci indywidualni); fabryka OptiPlex w Round Rock w Teksasie czas potrzebny do zbudowania, przetestowania i wysyłki zamówienia na kilkaset komputerów wynosi 8 godzin; czas dostarczenia 48 h (firma nie utrzymuje zapasów).

11 ŁD w praktyce: korporacji transnarodowych na świecie z filiami i oddziałami są zlokalizowane poza krajem siedziby firmy macierzystej; firmy-matki korporacji: w Europie Zachodniej 62,2%, Azji Południowo- Wschodniej 15,5% (łącznie z Chinami), w Ameryce Północnej 7,3%.

12 Potencjał globalizacyjny sektora: czynniki rynkowe: podobieństwo potrzeb klientów; narodowi klienci globalni; wielonarodowi klienci globalni; globalne kanały dystrybucji; transferowalny marketing; kraje wiodące;

13 cd. Potencjał globalizacyjny sektora: czynniki kosztowe: globalne korzyści skali; stroma krzywa doświadczeń i uczenia się; efektywność zaopatrzenia; usprawnienia logistyczne; kosztowe zróżnicowanie krajów; wysokie koszty rozwoju produktu; szybko zmieniające się technologie;

14 cd. Potencjał globalizacyjny sektora: czynniki rządowe: taryfy celne; subwencje; bariery pozataryfowe; porównywalne standardy techniczne; jednolite regulacje marketingowe; konkurenci państwowi; klienci państwowi;

15 cd. Potencjał globalizacyjny sektora: czynniki konkurencyjne: eksport; import; konkurenci z różnych kontynentów i krajów; współzależność krajów; globalni konkurenci.

16 Tendencje innowacyjnego projektowania ŁD globalizacja postępuje coraz szybciej - co prowadzi do dużych zmian strukturalnych w łańcuchach; presja na obniżanie kosztów i penetracja lokalnych rynków; mimo średniej redukcji kosztów o około 17% w wyniku globalizacji, wiele firm ma problemy w realizacji w kosztach zarządzania;

17 cd. Tendencje innowacyjnego projektowania ŁD Chiny i Indie nadal kształtują się jako główne regiony globalizacji, podczas gdy głównym obszarem offshoringu staje się Europa Wschodnia; jakość produktów i ich bezpieczeństwo, jak również zabezpieczenie funkcjonowania łańcucha dostaw, stwarzają problemy przy rozbudowie ŁD w skali globalnej;

18 cd. Tendencje innowacyjnego projektowania ŁD ograniczenia globalizacji to mała elastyczność ŁD oraz brak wewnętrznych kompetencji do zarządzania procesami zachodzącymi w przepływie towarów w firmach partnerskich; zrównoważony rozwój środowiska odgrywa ważną rolę w opracowywaniu przyszłych strategii globalizacji;

19 Wpływ technologii informacyjnej i komunikacyjnej na strategię zarządzania łańcuchem dostaw

20 Narzędzia wspierające procesy decyzyjne: informowania kierownictwa MIS (Management Information Systems); wspomagania naczelnego kierownictwa ESS (Executive Support Systems; wspomagania decyzji DSS (Decission Support Systems); ekspertowe zwane doradczymi ES (Expert Systems); rzeczywistości wirtualnej VRS (Virtual Reality Systems).

21 Problemy informatyzacji ŁD większość rozwiązań: powstało, aby zaspokoić potrzeby firm prywatnych i ulepszyć ich organizację wewnętrzną; związana jest z podażową częścią sektora logistycznego natomiast możliwości dotyczące części popytowej są trudno dostępne;

22 cd. Problemy informatyzacji ŁD większość rozwiązań: ze względu na swoją złożoność i koszty jest w zasadzie dostępna tylko dla dużych i średnich przedsiębiorstw; nie uwzględnia trudności związanych z różnorodnością praw i ograniczeń występujących w różnych krajach;

23 Inne niedomagania informatyzacji w ŁD

24 Pierwsze Jaka instytucja lub służba powinna koordynować procesy informatyzacji w obszarze logistyki w ŁD?

25 Drugie Wszyscy doskonale wiedzą, że w instytucjach obowiązują przepisy zezwalające na posługiwanie się dokumentacją w formie elektronicznej, ale pod warunkiem dołączenia wydruku papierowego podpisanego przez kompetentną osobę.

26 Trzecie Nieprecyzyjnie zdefiniowane cele i procedury działania systemów gospodarczych w ŁD.

27 Czwarte Wymagania do systemów informatycznych, zmiany są określane przez poszczególne piony w sposób indywidualny, pod kątem własnych potrzeb.

28 Piąte Wydatki na informatyzację: w ponad 70% urzędów na ten cel przeznacza się nie więcej niż 1% budżetu, (średnia w sektorze publicznym w UE to ok. 2% - 4%), a 17% placówek w ogóle nie ponosi wydatków związanych z technologiami informatycznym.

29 Szóste Szkoda, że jeden jednolity system informatyczny, na wzór stosowanych w przedsiębiorstwach istniejących w gospodarce opartej na wiedzy, nie funkcjonuje w ŁD.

30 Siódme wszystko to trwa w czasie i kiedy dochodzi do wdrażania systemu informatycznego okazuje się, że jest on na ogół częściowo nieaktualny, gdyż sytuacja wewnętrzna instytucji i jej otoczenie uległo zmianie.

31 Ósme Wielu przełożonych potrzebuje natychmiastowych sukcesów i czekanie im nie odpowiada, dlatego informatyzacja nie jest priorytetem dla większości systemów gospodarczych.

32 Co robić by było lepiej?

33 1) korzystać z potencjalnych możliwości naszych firm, które mają już wieloletnie doświadczenie i wspaniałe produkty;

34 2) finansować informatyzację nie tylko z własnych środków, ale także z pieniędzy UE;

35 3) wykorzystywać możliwości Internetu, z którego korzysta już ponad 15 mln obywateli.

36 Strategia biznesu a strategia łańcucha dostaw

37 Def. Strategii: Strategia jest przede wszystkim wyborem terenu walki i używanej broni. Chodzi o wybór docelowego klienta i kierowanej do niego oferty oraz środków, jakie zostaną użyte, aby do niego z tą ofertą dotrzeć. Terenem są więc segmenty rynku (klienteli) oraz oferty przedsiębiorstwa.

38 cd. Def. Strategii: Strategia za pomocą, której firmy koordynują swoje decyzje dotyczące elementów strukturalnych i infrastrukturalnych. Strategia jest sztuką interpretacji oraz znajdowania sensu i znaczenia zdarzeń w otoczeniu i w samej organizacji.

39 Strategia biznesu to: Identyfikacja klientów docelowych firmy oraz sprecyzowanie ram czasowych realizacji i celów dotyczących wyników.

40 Strategia biznesu to również zestaw planów, które obejmują: strukturę organizacyjną; lokalizację geograficzną; pozycję konkurencyjną; stopień dywersyfikacji; politykę wzrostu; produktywność; innowacyjność; użyte zasoby.

41 Misja Przyczyna istnienia Najważniejsze wartości Dziedzina działalności Strategia biznesowa Klienci i rynki docelowe Obszary trwałej przewagi konkurencyjnej oraz kluczowych kompetencji Rola partnerów z łańcucha dostaw Ramy czasowe i cele do osiągnięcia Koordynacja strategiczna Strategie operacji i łańcucha dostaw Przekładają strategię biznesową na działania w sferze operacji i w ŁD Umożliwiają dostarczanie wartości docelowym klientom i rynkom Umożliwiają rozwijanie kluczowych kompetencji w sferze operacji i w ŁD Inne strategie funkcjonalne Marketingowa Finansowa Zasobów ludzkich Badawczo rozwojowa Projektowania

42 Charakterystyka i struktura korporacji Charakterystyka lidera łańcucha dostaw Warunki produkcji, w tym: Charakterystyka produktu Strategia łańcucha dostaw Warunki rynkowe, w tym: Natura popytu Czynniki sukcesu w branży Poziom konkurencji w branży

43 Koncepcje stosowane w strategii ŁD : szybkiej reakcji QR (Quick Response); efektywnej obsługi klienta ECR (Efficient Consumer Response); zarządzanie czasem TBM (Time Based Management); kompleksowe zarządzanie jakością TQM (Total Quality Management); integrowanie dostawców IS (Integrated Suppliers); zarządzanie relacjami z dostawcami SRM (Supplier Relationship Management); zarządzanie dostępnością towarów SMA (Supplier Managed Availability).

44 Koncepcja integrowania dostawców IS pokrycie całego ŁD przez jednego dostawcę; korzystnie wpływa na relacje między dostawcą i odbiorcą, jakość, koszty procesów zaopatrzenia, mniejszą liczbę pomyłek; obciążana ryzykiem związanym z posiadaniem jednego dostawcy.

45 Zarządzanie relacjami z dostawcami: odnosi się ogólnie do działań planistycznych i kontrolnych oraz systemów informatycznych łączących firmę z jej dostawcami działającymi w górnej części łańcucha dostaw; jest to zbiór aplikacji, takich jak: współpraca przy projektowaniu, decyzje przy projektowaniu, negocjacje, proces zaopatrzenia.

46 Korzyści biznesowe SRM: redukcja kosztów procesowych: ograniczenie zakupów poza ustalonymi kanałami i procesami zakupowymi; redukcja złożoności dzięki konsolidacji zawartości; zwiększenie efektywności poprzez automatyzację procesów zaopatrzenia; zmniejszenie kosztów związanych z integracją i możliwością łączenia;

47 cd. Korzyści biznesowe SRM: niższe ceny jednostkowe: konsolidacja zapotrzebowań w ramach różnorodnych jednostek biznesowych; redukcja kosztów związanych z przeprowadzaniem inwentaryzacji; uzyskiwanie lepszych cen w wyniku konkurencyjnych przetargów;

48 cd. Korzyści biznesowe SRM: krótsze cykle dostaw: automatyzacja monotonnych procesów związanych z przetargami i zapytaniami ofertowymi; sprawniejsza realizacja zaopatrzenia dzięki zatwierdzaniu w trybie online; szybsze potwierdzenia i odpowiedzi od dostawców;

49 cd. Korzyści biznesowe SRM: optymalizacja strategii ustalania źródła dostaw: racjonalizacja i optymalizacja bazy dostaw; łatwiejszy dostęp do danych dotyczących wydajności dostawców; poprawa jakości dostaw oraz redukcja ryzyka.

50 Czynniki pomyślnego wdrożenia SRM: Pierwszym krokiem jest integracja (informacje dotyczące takich obszarów, jak zarządzanie cyklem życia produktu, planowanie łańcucha dostaw, planowanie zasobów przedsiębiorstwa i zarządzanie relacjami z klientami powinny płynąć z jednego źródła danych).

51 cd. Czynniki pomyślnego wdrożenia SRM: Po drugie, dostawcy muszą mieć możliwość działania bezpośrednio w systemie nabywcy (podłączenie musi być przystępne, skalowane i relatywnie proste w implementacji i użyciu. Zakres dostępnych dla dostawców możliwości interfejsów XML, EDI, usługi webowe, portale lub poczta elektroniczna oznacza, że ich inwestycje w podłączeniu do systemu nabywcy nie będą generować zbyt dużych kosztów).

52 cd. Czynniki pomyślnego wdrożenia SRM: Po trzecie, kiedy pojedynczy widok łańcucha dostaw zostanie zobrazowany, narzędzia analityczne mogą zostać dodane, by wspomóc identyfikację obszarów największych możliwości zarówno dla kupującej organizacji, jak i głównych dostawców.

53 cd. Czynniki pomyślnego wdrożenia SRM: Po czwarte, kultura współpracy (partnerstwo i zaufanie) musi być sprzyjająca w całym łańcuchu dostaw, a dostawcy postrzegani jako źródło przewagi konkurencyjnej, a nie kosztów.

54 Zarządzanie dostępnością towarów: swoją filozofię opiera nie na zapasach, a na dostępności towarów; SMA jest rozszerzeniem wcześniej już powszechnie znanej koncepcji VMI (Vendor Managed Inventory - zwanej inaczej Supplier Managed Inventory), czyli zarządzania zapasami przez dostawcę (jest to jedno z najlepszych wyjść z sytuacji, kiedy dużo sprzedajemy, na czas i do konkretnych odbiorców);

55 Montaż Z a o p a t rz e n i e globalne lokalne rozproszony A C skoncentrowany B D

56 Narzędzia analizy strategicznej w łańcuchu dostaw

57 Czynności wstępne przed podjęciem strategii ŁD: analizę otoczenia (w tym zasobów uczestników łańcucha dostaw i konkurencji); formułowanie misji (w tym wariantów strategicznych); wybór ogólnej strategii łańcucha dostaw (na podstawie analizy wariantów strategicznych pod kątem przyjętego kryterium decyzyjnego).

58 Analiza otoczenia makro: jak kształtują się podstawowe wielkości ekonomiczne w danej branży w stosunku do ogólnej koniunktury w gospodarce? jakimi cechami wyróżnia się przemysł, w którym funkcjonuje ŁD? w jakich warunkach ekonomicznych i technicznych ŁD funkcjonuje teraz i jakich trendów można się spodziewać? czy aktualna sytuacja prawno-polityczna sprzyja rozwojowi funkcjonującego ŁD i jak ta sytuacja może go kształtować? jak kształtują się trendy i ogólne warunki demograficzne na terenie funkcjonowania ŁD? jak kształtuje się sfera innowacji w branży, w której działa ŁD?

59 Analizy mikrootoczenia: Jaka jest atrakcyjność badanego sektora dla uczestników ŁD, jakie szanse i zagrożenia dla jego rozwoju stwarza funkcjonowanie w danym sektorze? Jaki jest charakter konkurencji i główni konkurenci w obrębie danego sektora? Jak zmienia się ich pozycja i jakie mają strategie i zamierzenia w obliczu nadchodzących zmian w dziedzinie ekonomicznej i technicznej?

60 Analizy mikrootoczenia: Jakie mocne i słabe strony posiada konkurencja? Jakie bariery należy pokonać, aby osiągnąć pozycję lidera na rynku? Jaka jest siła oddziaływania dostawców i nabywców oraz możliwość wywierania przez nich presji na ŁD? Jak duża jest groźba pojawienia się nowych produktów, substytutów i nowych konsumentów w obrębie funkcjonowania danego ŁD?

61 Wyniki analizy uczestników łańcucha dostaw: Jakie zadania musi spełnić łańcuch dostaw przedsiębiorstwa, które chce utrzymać stałą pozycję finansową i rynkową? Jakie trzeba będzie wprowadzić zmiany w działalności i strukturze łańcucha dostaw, aby uzyskać zakładaną pozycję na rynku i czy są możliwe kierunki tych zmian? Jakie są słabe i mocne strony danego łańcucha dostaw w realizacji swych zadań?

62 cd. Wyniki analizy uczestników łańcucha dostaw: Jaki potencjał uczestników ŁD jest wykorzystany, a jaki jest możliwy do wykorzystania? Jakie zadania umacniają i rozwijają ŁD oraz jakie czynniki warunkują realizację tych zadań? Co wyróżnia uczestników ŁD wśród innych realizujących podobne zadania oraz co można jeszcze udoskonalić? Co z pozytywnych cech uczestników ŁD można wykorzystać w innych dziedzinach przemysłu?

63 Formułowanie misji: jest to filozofia uczestników, deklaracja jej głównych kierunków działań, uzasadnienie racji istnienia i rozwoju; misja określa, kto uczestniczy i dlaczego chcą uczestniczyć w tym a nie innym ŁD; jest uwarunkowana czynnikami: preferencje i aspiracje kierownictwa, historia funkcjonowania ŁD, otoczenie, zasoby uczestników, kompetencje w branży, w jakiej działa ŁD.

64 Formułowanie misji - pytania: Co jest podstawowym przedmiotem działalności uczestników ŁD? Jaką społecznością są obecni i potencjalni nabywcy oraz jakie wartości są dla nich priorytetowe? Jakie są oczekiwania wszystkich uczestników ŁD? Jakimi technologiami posługują się uczestnicy ŁD?

65 Analiza wariantów strategicznych odpowiedź czy: dany wariant strategiczny wykorzystuje w pełni szanse rynkowe? dana strategia znajduje pełne pokrycie w zasobach i umiejętnościach uczestników ŁD? bezpieczeństwo ekonomiczne związane z danym wariantem mieści się w dopuszczalnych granicach?

66 cd. Analiza wariantów strategicznych odpowiedź czy: dana strategia odpowiada wartościom i aspiracjom kluczowych uczestników ŁD, czołowej kadry menedżerskiej? dana strategia będzie pełnić rolę stymulatora odpowiednich postaw uczestników ŁD? dana strategia, wariant strategiczny uwzględnia sytuację rynkową i finansową uczestników ŁD?

67 Metody, narzędzia analizy strategicznej łańcucha dostaw

68 Scenariusze: oznacza przeskok między przeszłością a teraźniejszością oraz między teraźniejszością a przyszłością; analizie planowania strategicznego w warunkach zmiennych i niestrukturalizowanego otoczenia; metodę prognozowania długookresowego.

69 Analiza 5 sił Portera: oddziaływania dostawców i możliwości wywierania przez nich presji na ŁD; oddziaływania nabywców i możliwości wywierania przez nich presji na ŁD; natężenie walki konkurencyjnej wewnątrz ŁD; groźba pojawienia się nowych produktów i usług; groźba pojawienia się substytutów.

70 Atrakcyjność sektora: przeprowadza się za pomocą metody punktowej; w opracowaniu tej zasady oparto się na założeniu, że można skonstruować listę czynników, które różnicują sektory i stopień ich atrakcyjności; mając listę kryteriów różnicujących można, ze względu na każde kryterium porównać ze sobą dowolną liczbę sektorów.

71 Kluczowe czynniki sukcesu: sposobem analizy zasobów i umiejętności działania łańcucha ŁD jest zidentyfikowanie jego mocnych i słabych stron za pomocą listy kluczowych czynników sukcesu; podejście to polega na ograniczeniu badań do grupy kryteriów, które uważamy za najważniejsze, decydujące o pozycji konkurencyjnej i możliwościach rozwojowych ŁD.

72 Analiza łańcucha wartości: koncepcja łańcucha wartości nawiązuje z jednej strony do koncepcji ścieżki ekonomicznej, pozwalającej śledzić produkt od źródeł surowcowych przez wszystkie ogniwa aż do ostatniego użytkownika, z drugiej do organizacyjnej korporacji analizy wartości; każde przedsiębiorstwo jest ogniwem szerszego łańcucha wartości, ale samo też tworzy wewnętrzny łańcuch wartości.

73 Metody portfelowe: są narzędziami oceny i projektowania zmian w strukturze asortymentowej produktów, pozycji konkurencyjnej lub strategii zarządzania; charakterystycznym wyróżnikiem są macierze strategiczne będące graficznym ujęciem aktualnego stanu ekonomicznego lub pozycji określonego ŁD.

74 SWOT: mocne strony atuty to walory ŁD, które w sposób pozytywny wyróżniają ją w otoczeniu i spośród konkurencji; słabe strony ŁD są konsekwencją ograniczeń zasobów i niedostatecznych kwalifikacji; szanse (zewnętrzne pozytywne) - to zjawiska i tendencje w otoczeniu, które odpowiednio wykorzystane staną się impulsem do rozwoju oraz osłabią zagrożenia; zagrożenia (zewnętrzne negatywne) - to wszystkie czynniki zewnętrzne, które postrzegamy jako bariery dla rozwoju ŁD, utrudnienia, dodatkowe koszty działania.

75 Macierz (model) Kraljica: popularna w zarządzaniu zakupami uwzględniająca wartość zakupów i ryzyko zakupowe związane z pozyskiwaniem poszczególnych produktów; 4 grupy produktów: strategiczne (największe ryzyko), dźwigniowe (małe ryzyko) standardowe (niewielka wartość, małe ryzyko), wąskie gardła produkty (niewielki wpływ na wynik, wiążą się z dużym ryzykiem).

76 Ryzyko związane z dostawami niskie wysokie Wpływ na wynik finaso wy firmy duży mały Produkty dźwignie Produkty standardowe Produkty strategiczne Wąskie gardła

77 Model Coxa: Pięć możliwych związków z dostawcami: 1) dostawcy są tylko podwykonawcami producentów, istnieje niekorzystny układ sił między nimi; 2) producenci dokonują selekcji dostawców i utrzymują kontakt z uprzywilejowaną grupą dostawców;

78 Model Coxa: Pięć możliwych związków z dostawcami: 3) producent korzysta z jednego dostawcy, a celem najważniejszym jest redukcja kosztów transakcyjnych; 4) dostawcy utrzymują między sobą stosunki partnerskie; 5) dostawcy zawierają alianse strategiczne z producentami.,

79

Strategia rozwoju Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. Na lata 2015-2020

Strategia rozwoju Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. Na lata 2015-2020 Strategia rozwoju Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. Na lata 2015-2020 Poznań, czerwiec 2015 Spis treści I. Cel stworzenia wieloletniej strategii przedsiębiorstwa. s. 3 1. Charakterystyka

Bardziej szczegółowo

Rys.4. 1. Elementy zarządzania strategicznego

Rys.4. 1. Elementy zarządzania strategicznego Źródło: A. Zakrzewska Bielawska, Zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwach wysokich technologii, [w:] J. Werewka (red.), Zarządzanie projektami w przedsiębiorstwie informatycznym. Metodologia i strategia

Bardziej szczegółowo

Marketing międzynarodowy

Marketing międzynarodowy Marketing międzynarodowy - konspekt przedmiotu dr Katarzyna Kolasińska Morawska SWSPiZ Katedra Marketingu Cel wykładu Celem wykładu jest zapoznanie słuchaczy ze zjawiskiem umiędzynarodowienia konkurencji

Bardziej szczegółowo

ZAGADNIENIA Z PRZEDMIOTU "PODSTAWY MARKETINGU"

ZAGADNIENIA Z PRZEDMIOTU PODSTAWY MARKETINGU MARKETING, BADANIA MARKETINGOWE, LOGISTYKA ZAGADNIENIA Z PRZEDMIOTU "PODSTAWY MARKETINGU" 1. Istota i znaczenie marketingu 2. Marketingowe otoczenie przedsiębiorstwa 3. Konsumenci i ich zachowanie na rynku

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA MARKETINGOWA KLASTRA SPAWALNICZEGO KLASTAL

STRATEGIA MARKETINGOWA KLASTRA SPAWALNICZEGO KLASTAL STRATEGIA MARKETINGOWA KLASTRA SPAWALNICZEGO KLASTAL Zespół opracowujący: Monika Kępka Bogdan Kępka Magdalena Kępka Warszawa 2012 Strona2 2 Spis treści 1. Wprowadzenie... 3 2. Podstawowe pojęcia i zagadnienia

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie łańcuchem dostaw metody, narzędzia, wskaźniki, kryteria oceny. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik www.gen-prof.

Zarządzanie łańcuchem dostaw metody, narzędzia, wskaźniki, kryteria oceny. prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik www.gen-prof. Zarządzanie łańcuchem dostaw metody, narzędzia, wskaźniki, kryteria oceny prof. PŁ dr hab. inż. Andrzej Szymonik www.gen-prof.pl Łódź 2014/2015 Uwarunkowania funkcjonowania ŁD: powstawanie nowych form

Bardziej szczegółowo

dotyczące zagadnień transformacji wiedzy, konkurencyjności i innowacyjności gospodarki

dotyczące zagadnień transformacji wiedzy, konkurencyjności i innowacyjności gospodarki Ekspertyzy i analizy dotyczące zagadnień transformacji wiedzy, konkurencyjności i innowacyjności gospodarki UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY SERIA INNOWACJE Ekspertyzy i analizy dotyczące zagadnień

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie Strategiczne

Zarządzanie Strategiczne Zarządzanie Strategiczne konspekt wykładu ZAH opracowała dr inż. Izabela Żółtowska 1 Wprowadzenie Istotą zarządzania strategicznego jest zapewnienie sukcesu przedsiębiorstwa w horyzoncie strategicznym.

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ ORGANIZACJI I ZARZĄDZANIA

POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ ORGANIZACJI I ZARZĄDZANIA POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ ORGANIZACJI I ZARZĄDZANIA MODEL SYSTEMU INFORMACJI LOGISTYCZNEJ W KANAŁACH DYSTRYBUCJI WĘGLA KAMIENNEGO Rozprawa doktorska Jadwiga Grabowska Promotor : Prof. dr hab. inż. Marian

Bardziej szczegółowo

MARKETING. Jolanta Stanienda. Tarnów 2007. Szkolenie dla społeczności romskiej. Konsultacja

MARKETING. Jolanta Stanienda. Tarnów 2007. Szkolenie dla społeczności romskiej. Konsultacja Projekt A 0211d2 Inicjatywa na rzecz przedsiębiorczości Romów KXETANES-RAZEM Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Jolanta Stanienda Konsultacja MARKETING Szkolenie dla

Bardziej szczegółowo

Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013 Załącznik nr 1

Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013 Załącznik nr 1 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013 Załącznik nr 1 grudzień 2008 Spis treści 1. Analiza stanu obecnego społeczeństwa informacyjnego

Bardziej szczegółowo

Tworzenie strategii w małych firmach

Tworzenie strategii w małych firmach Andrzej Żuk Tworzenie strategii w małych firmach Potrzeba posiadania strategii Strategia firmy określa, w jaki sposób realizowane są jej podstawowe cele. Każda organizacja gospodarcza, niezależnie od formy

Bardziej szczegółowo

ELEMENTY ZARZĄDZANIA EKSPLOATACJĄ MASZYN

ELEMENTY ZARZĄDZANIA EKSPLOATACJĄ MASZYN Ludosław DRELICHOWSKI Waldemar BOJAR Mariusz ŻÓŁTOWSKI ELEMENTY ZARZĄDZANIA EKSPLOATACJĄ MASZYN... każda książka jest dobra... z wyjątkiem źle napisanej... Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno

Bardziej szczegółowo

KRAKOWSKA AKADEMIA im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wydział: Stosunków Międzynarodowych

KRAKOWSKA AKADEMIA im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wydział: Stosunków Międzynarodowych KRAKOWSKA AKADEMIA im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Wydział: Stosunków Międzynarodowych Kierunek: Stosunki Międzynarodowe Specjalność: Handel Zagraniczny Magdalena Długosz ROZWÓJ MIĘDZYNARODOWYCH SIECI

Bardziej szczegółowo

W tym rozdziale skoncentrujemy się na rozwoju strategii marketingowej i funkcji planowania. Po przeczytaniu tego rozdziału będziesz umiał:

W tym rozdziale skoncentrujemy się na rozwoju strategii marketingowej i funkcji planowania. Po przeczytaniu tego rozdziału będziesz umiał: Rozdział 2 Audyt marketingowy CELE W tym rozdziale skoncentrujemy się na rozwoju strategii marketingowej i funkcji planowania. Po przeczytaniu tego rozdziału będziesz umiał: Wymienić i wyjaśnić składniki

Bardziej szczegółowo

2. Opracowanie dotyczące analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy

2. Opracowanie dotyczące analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy 2. Opracowanie dotyczące analizy konkurencyjnej przedsiębiorstwa pod kątem produktów lub usług przedsiębiorcy 2.1. Analiza firmy i jej otoczenia 2.1.1. Analiza makroekonomiczne PEST Multicom Consulting

Bardziej szczegółowo

Plan Prezentacji. inicjatywy. sytuacja, polityka

Plan Prezentacji. inicjatywy. sytuacja, polityka Bogdan Kępka Plan Prezentacji 1. Klaster definicja 2. Klaster a Inicjatywa klastrowa 3. Dlaczego klastry? korzyści 4. Bariery tworzenia oraz działalności klastrów 5. Czynniki rozwoju klastrów 6. Wsparcie

Bardziej szczegółowo

Logistyka w gospodarce turystycznej

Logistyka w gospodarce turystycznej 1 Logistyka w gospodarce turystycznej Zbigniew Bentyn Poznań 2013 2 Spis treści Wstęp... 4 1. Istota logistyki... 5 1.1. Pochodzenie i definicje logistyki... 5 1.2. Cele i zadania logistyki... 9 1.3. Informacja

Bardziej szczegółowo

ZINTEGROWANE SYSTEMY ZARZĄDZANIA ERP/ERP II

ZINTEGROWANE SYSTEMY ZARZĄDZANIA ERP/ERP II Przemysław Lech ZINTEGROWANE SYSTEMY ZARZĄDZANIA ERP/ERP II charakterystyka wykorzystanie w biznesie wdrażanie 1 Copyright by Przemysław Lech Wszelkie prawa zastrzeżone Niniejsza publikacja jest elektroniczną

Bardziej szczegółowo

PRAKTYKI + PRAKTYKI +

PRAKTYKI + PRAKTYKI + Autorzy: mgr Tomasz Buczek dr Jadwiga Kozieł-Mitras mgr Katarzyna Olszecka PRAKTYKI + Program doskonalenia zawodowego dla nauczycieli przedmiotów zawodowych w zakresie zarządzania, nr projektu WND-POKL.03.04.03-00-136/11

Bardziej szczegółowo

Aktualne wyzwania dla handlu detalicznego czyli jak skutecznie wprowadzić elektroniczny kanał sprzedaży w tradycyjnym sklepie?

Aktualne wyzwania dla handlu detalicznego czyli jak skutecznie wprowadzić elektroniczny kanał sprzedaży w tradycyjnym sklepie? www.pwc.pl Aktualne wyzwania dla handlu detalicznego czyli jak skutecznie wprowadzić elektroniczny kanał sprzedaży w tradycyjnym sklepie? Raport e-commerce 2011 Raport powstał dzięki współpracy z naszymi

Bardziej szczegółowo

Strategia Rozwoju Kraju 2020

Strategia Rozwoju Kraju 2020 Strategia Rozwoju Kraju 2020 MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO Strategia Rozwoju Kraju 2020 Dokument przyję ty uchwałą Rady Ministrów w dniu 25 wrześ nia 2012 roku Warszawa, wrzesień 2012 r. Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

Inicjatywy klastrowe:

Inicjatywy klastrowe: Polskie klastry i polityka klastrowa 2011 Inicjatywy klastrowe: skuteczne działanie i strategiczny rozwój Redakcja: Marita Koszarek Inicjatywy klastrowe: skuteczne działanie i strategiczny rozwój pod redakcją

Bardziej szczegółowo

Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego 341[03].Z5.02

Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego 341[03].Z5.02 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Krystyna Kielan Wybieranie strategii marketingowej przedsiębiorstwa handlowego 341[03].Z5.02 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut

Bardziej szczegółowo

Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT

Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT Realizacja procesów B2B z wykorzystaniem technologii ICT Koncepcja Publikacji: Leszek Czech Autorzy: Tomasz Dębicki Olgierd Dziamski Tomasz Kawecki Wojciech Kliber Marcin Kraska Piotr Nowak Michał Przybylski

Bardziej szczegółowo

Anna Rogut Bogdan Piasecki. Innowacyjność firm włókienniczo-odzieżowych. Poznawanie potrzeb. Przełamywanie barier

Anna Rogut Bogdan Piasecki. Innowacyjność firm włókienniczo-odzieżowych. Poznawanie potrzeb. Przełamywanie barier Anna Rogut Bogdan Piasecki Innowacyjność firm włókienniczo-odzieżowych. Poznawanie potrzeb. Przełamywanie barier Łódź - 2007 2 Bogdan Piasecki, Anna Rogut Recenzent: Łukasz Sułkowski Projekt okładki: Monika

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU KRAJU 2007 2015

STRATEGIA ROZWOJU KRAJU 2007 2015 MINISTERSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO STRATEGIA ROZWOJU KRAJU 2007 2015 Warszawa, listopad 2006 r. Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 - dokument przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 29 listopada 2006 roku Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

BIZNESPLAN. Materiały szkoleniowe są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

BIZNESPLAN. Materiały szkoleniowe są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego BIZNESPLAN Materiały szkoleniowe są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCJA Projekt Pełnosprawna firma realizowany w ramach

Bardziej szczegółowo

Człowiek najlepsza inwestycja. W przypadku cytowania fragmentów należy umieścić przypis:

Człowiek najlepsza inwestycja. W przypadku cytowania fragmentów należy umieścić przypis: Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Człowiek najlepsza inwestycja W przypadku cytowania fragmentów należy umieścić przypis: Modele biznesowe przedsiębiorstw

Bardziej szczegółowo

WIELOASPEKTOWE UWARUNKOWANIA INTEGRACJI ŁAŃCUCHA DOSTAW TYPU FORWARD I BACKWARD

WIELOASPEKTOWE UWARUNKOWANIA INTEGRACJI ŁAŃCUCHA DOSTAW TYPU FORWARD I BACKWARD BERND HENTSCHEL PIOTR CYPLIK ŁUKASZ HADAŚ ROMAN DOMAŃSKI MICHAŁ ADAMCZAK MARTYNA KUPCZYK ŻANETA PRUSKA WIELOASPEKTOWE UWARUNKOWANIA INTEGRACJI ŁAŃCUCHA DOSTAW TYPU FORWARD I BACKWARD MODELOWANIE I OCENA

Bardziej szczegółowo