szkoła dziecka dla Twojego WSZYSTKO NA TEMAT EDUKACJI W BRUKSELI DLA OSÓB PRZYJEZDNYCH POOLS

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "szkoła dziecka dla Twojego WSZYSTKO NA TEMAT EDUKACJI W BRUKSELI DLA OSÓB PRZYJEZDNYCH POOLS"

Transkrypt

1 szkoła dla Twojego dziecka WSZYSTKO NA TEMAT EDUKACJI W BRUKSELI DLA OSÓB PRZYJEZDNYCH POOLS

2

3 SPIS TREŚCI I 1 1 INFORMACJE OGÓLNE 2 2 CZY TWOJE DZIECKO JEST OSOBĄ PRZYJEZDNĄ? 5 3 EDUKACJA DLA OSÓB PRZYJEZDNYCH 6 4 WYBÓR SZKOŁY 8 5 ZAPISYWANIE DZIECKA 10 6 KOSZTY 10 7 OCZEKIWANIA W STOSUNKU DO RODZICA? 11 8 POMOC DZIECKU W ODRABIANIU LEKCJI 12 9 ZAJĘCIA POZASZKOLNE NEDERLANDSE VERTALING / TŁUMACZENIA NIDERLANDZKIE ADRESY 16 ABY OTRZYMAĆ DODATKOWE INFORMACJE PRZYJDŹ LUB ZADZWOŃ DO BON (patrz str. 16)

4 1 INFORMACJE OGÓLNE EDUKACJA JEST OBOWIĄZKOWA, ALE JEST RÓWNIEŻ PRAWEM W Belgii edukacja jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci w wieku od 5 lat (które w danym roku szkolnym ukończą 6 lat) do 18 lat. A to oznacza, że wszystkie dzieci powinny uczęszczać do szkoły. Dotyczy to również tych dzieci, które nie mają odpowiednich dokumentów i tym samym nie mają statusu prawnego w Belgii. 3 SZKOŁY: OD 2,5 DO 18 ROKU ŻYCIA Szkoły w Belgii należą do jednej z poniższych trzech kategorii: Edukacja podstawowa Małe dzieci (w wieku od 2,5 roku do 6 lat), Dzieci starsze (w wieku od 6 do 12 lat) Edukacja średnia (od 12 do 18 roku życia). Dzieci nie muszą uczęszczać do szkoły dopóki nie osiągną odpowiedniego wieku kwalifikującego je do grupy dzieci starszych. Wielu rodziców jednak zapisuje swoje pociechy do klas dla maluchów, gdy te skończą 2,5 roku. SZKOŁY W BRUKSELI: FRANCUSKOJĘZYCZNE LUB NIDERLANDZKOJĘZYCZNE Region Brukseli jest obszarem dwujęzycznym. Są szkoły, w których nauczanie odbywa się w języku francuskim, i szkoły z językiem niderlandzkim. Można wybrać dowolną szkołę. Rząd w Brukseli nie odpowiada za oświatę w mieście. Odpowiedzialność ta spoczywa na Wspólnocie Francuskiej i Wspólnocie Flamandzkiej. To one organizują kształcenie dla wszystkich osób francusko- i niderlandzkojęzycznych w całej Belgii, również w Brukseli. RÓŻNE RODZAJE KSZTAŁCENIA Celem edukacji jest przekazywanie norm i wartości. W Belgii można wybrać, w jakim systemie norm i wartości dziecko ma być wychowywane. Do wyboru jest kilka możliwości bez względu na język: Edukacja bezpłatna. Te szkoły są zwykle wyznaniowe, to znaczy przestrzegane są w nich zasady obowiązujące w danym regionie. W przypadku edukacji francuskojęzycznej istnieją również szkoły bezwyznaniowe. Są to szkoły, w których nie są przestrzegane zasady obowiązujące w danym regionie. Edukacja społeczna i edukacja lokalna. Oferowana jest w ramach szkół w zarządzie władz miejskich lub gminnych. Jest ona wyważona i obiektywna. Edukacja oparta na doświadczeniu. Najbardziej znaną formą jest kształcenie Freinet. Szkoły oferujące program edukacyjny oparty na doświadczeniu na pierwszym miejscu stawiają rozwój osobowy dziecka. Lekcje oparte są na zainteresowaniach i doświadczeniach dzieci w danej klasie. Edukacja prywatna. Niektóre szkoły mogą oferować program edukacyjny uznawany przez inne władze. Przykładem takiego programu jest Baccalaureat (matura). Inne mogą posiadać oficjalne zezwolenie na nauczanie w innym języku niż francuski lub niderlandzki. Za naukę w szkołach prywatnych rodzice muszą płacić czesne, a więc są one dużo droższe.

5 2 I 3

6

7 2 CZY TWOJE DZIECKO JEST OSOBĄ PRZYJEZDNĄ? 4 I 5 W przypadku edukacji francusko- i niderlandzkojęzycznej obowiązują różne definicje osoby przyjezdnej. W systemie edukacji niderlandzkojęzycznej osoba przyjezdna musi spełniać poniższe kryteria: Musi mieć ukończony przynajmniej 5 rok życia (lub skończyć 5 lat nie później niż do 31 grudnia danego roku szkolnego). Nie może mieć ukończonego 18 roku życia do 31 grudnia danego roku szkolnego. Językiem ojczystym lub językiem używanym w domu nie jest niderlandzki. W niedostatecznym stopniu włada językiem, w którym odbywa się nauczanie, co uniemożliwia podążanie normalnym tokiem zajęć. Musi być zapisana do niderlandzkojęzycznej szkoły przez okres nie dłuższy niż dziewięć miesięcy (nie licząc miesięcy wakacyjnych - lipca i sierpnia). W przypadku edukacji francuskojęzycznej osoba przyjezdna, mówiąca innym językiem, musi spełniać poniższe kryteria: Musi mieć przynajmniej 2,5 roku i nie może mieć ukończonego 18 roku życia. Musi posiadać następujący status: - Osoby ubiegającej się o azyl lub uznanej za uchodźcę. - Osoby towarzyszącej osobie ubiegającej się o azyl lub uznanej za uchodźcę. - Osoby uznanej za przesiedloną lub w trakcie procedury przyznawania statusu osoby przesiedlonej. - Osoby pochodzącej z jednego z państw z listy Comité d aide au développement. Nie może przebywać w Belgii dłużej niż rok. W przypadku edukacji francuskojęzycznej nacisk położony jest na status dziecka. W przypadku edukacji niderlandzkojęzycznej nacisk położony jest na kryterium językowe. W ramach edukacji podstawowej dziecko przebywające w otwartym ośrodku dla uchodźców jest zawsze uważane za osobę przyjezdną, nawet jeśli powyższe kryteria nie są spełnione.

8 3 EDUKACJA DLA OSÓB PRZYJEZDNYCH Jeżeli dziecko będzie uczęszczać do szkoły podstawowej lub średniej, można wybrać szkołę niderlandzkojęzyczną lub szkołę francuskojęzyczną. W zależności od dokonanego wyboru, nauka dziecka przebiega w inny sposób. Jeżeli dziecko uczęszczało do szkoły średniej w innym kraju, należy przedłożyć w oryginale wszelkie zaświadczenia i świadectwa szkolne (dołączając również akt urodzenia). Wówczas osiągnięcia dziecka uzyskane przed rozpoczęciem nauki w szkole mogą zostać uznane przez państwo belgijskie. Więcej informacji na ten temat może przekazać jeden z nauczycieli lub wychowawca. Edukacja podstawowa Dziecko można zapisać do dowolnej szkoły. Należy zapytać, czy szkoła jest nastawiona na osoby przyjezdne. Jeśli tak, dziecko będzie miało więcej możliwości szybkiej integracji. W szkołach podstawowych zawsze jest bardzo mało wolnych miejsc. Wielu cudzoziemców przyjeżdża do Belgii w trakcie roku szkolnego, więc nawet szkoły z pełną obsadą również mogą wyrazić zgodę na przyjęcie dziecka. Zawsze jednak szkoła rozpatruje taki wniosek z punktu widzenia całej klasy. Wszystkim rodzicom bowiem zależy na tym, aby szkoła zapewniała ich dzieciom odpowiednią pomoc i wysoki poziom nauczania. EDUKACJA NIDERLANDZKOJĘZYCZNA Zajęcia dla osób przyjezdnych odbywają się przez cały rok. Aby uzyskać dodatkowe środki, szkoły podstawowe muszą przyjąć minimalną liczbę osób przyjezdnych. Wspomniane osoby przyjezdne otrzymują pewną dodatkową liczbę godzin zajęć w okrojonym składzie bez reszty klasy oraz specjalną pomoc w nauce języka niderlandzkiego. Jeżeli w szkole jest zbyt mała liczba osób przyjezdnych, oddzielne lekcje nie są uwzględniane w planie, aczkolwiek osoby przyjezdne nadal są mile wdziane w szkole. Szkoły muszą czekać i obserwować ile osób przyjezdnych zapisuje się co roku i jaki program mogą zaproponować.

9 6 I 7 Szkoły średnie dysponują oddzielnymi klasami dla uczniów przyjezdnych. Dzieci uczą się w nich języka niderlandzkiego i uzyskują gruntowne podstawy przed przejściem na zwykły tok nauczania. Kilka szkół organizuje zajęcia dla uczniów przyjezdnych co roku. Edukacja średnia Klasy dla osób przyjezdnych prowadzą szkoły Sint-Guido-Instituut w Anderlecht oraz Instituut Anneessens Funck w centrum Brukseli. Organizują one również krótkie, przydatne kursy przedmiotowe, jak również służą dziecku pomocą i radą w świadomym wyborze właściwego kierunku. Sint-Guido-Instituut, Dr. Jacobsstraat 67, 1070 Anderlecht Instituut Anneessens Funck, Groot eiland 39, 1000 Brussels Dziecko w wieku od 16 do 18 lat może również zapisać się do Centrum Deeltijds Onderwijs w szkole Don Bosco w Sint-Pieters- Woluwe, które oferuje połączenie zajęć językowych oraz kursów zawodowych. CDO Don Bosco Woluwe, Fr. Gaystraat 127, 1150 St-Pieters-Woluwe Zajęcia wyrównawcze mogą odbywać się przez tydzień, sześć miesięcy lub cały rok szkolny. O tym, jak długo osoba przyjezdna uczęszcza na zajęcia wyrównawcze, decyduje rada integracyjna. W skład wspomnianej rady wchodzi wychowawca, nauczyciel zajęć wyrównawczych, nauczyciel prowadzący kurs językowy oraz zwykły nauczyciel z roku dziecka. Rada integracyjna pomaga również dziecku w wyborze odpowiedniego roku i programu. Na zajęciach wyrównawczych dziecko uczy się francuskiego i uzyskuje solidne podstawy przed rozpoczęciem zwykłego trybu nauczania, aby mogło dołączyć do właściwej klasy. Dzieci przyjezdne mogą także brać udział w wybranych zajęciach razem ze swoimi rówieśnikami. EDUKACJA FRANCUSKOJĘZYCZNA Dodatkowe środki, jakie otrzymują szkoły francuskojęzyczne, również zależą od liczby osób przyjezdnych. Co roku publikowana jest lista szkół oferujących specjalne zajęcia dla uczniów przyjezdnych. Lista szkół organizujących zajęcia wyrównawcze jest publikowana co roku w witrynie

10 4 WYBÓR SZKOŁY CZY POSŁAĆ DZIECKO DO SZKOŁY PRZED WYSTĄPIENIEM OBOWIĄZKU SZKOLNEGO? Dzieci muszą zacząć uczęszczać do szkoły z chwilą ukończenia 6 roku życia. Rodzice mogą jednak posłać swoje dziecko do szkoły już w wieku 2,5 roku. Małe dzieci bardzo dobrze sobie radzą z nauką języków. Jest to więc dla nich dobra okazja opanowania języka, którym będą posługiwać się później w szkole. KTÓRY JĘZYK BĘDZIE LEPSZY DLA DZIECKA? W Brukseli dziecko można posłać do szkoły francuskojęzycznej lub do szkoły niderlandzkojęzycznej. Trzeba się jednak zastanowić, co będzie lepsze dla dziecka. Po dokonaniu wyboru języka nie należy później zmieniać swojej decyzji. W przypadku osób francuskojęzycznych Jeżeli w domu używany jest język francuski, szkoła francuskojęzyczna będzie dla dziecka najlepszym rozwiązaniem. W domu będzie używany ten sam język, co w szkole (lub praktycznie ten sam). Ułatwi to kontakty ze szkołą i pozwoli kontrolować dzienniczek ucznia i zadania domowe dziecka. W przypadku osób, które nie znają ani francuskiego, ani niderlandzkiego Dobrze jest, gdy rodzice mieszkający w Brukseli posługują się przynajmniej jednym z tych dwóch języków. W przypadku preferencji w kierunku języka niderlandzkiego, dziecko należy posłać do szkoły niderlandzkojęzycznej. Ułatwi to kontakty ze szkołą i pozwoli kontrolować dzienniczek ucznia i zadania domowe dziecka. Czy rodzic powinien uczyć się języka francuskiego, bądź niderlandzkiego? Dziecko będzie szczęśliwe, jeżeli rodzic również zaangażuje się w naukę. Wspólne uczenie się języka stanowić będzie dla dziecka motywację. Ważne jest bowiem, aby rodzic wiedział, co się dzieje w szkole, co jest w dzienniczku ucznia i co zostało zadane do domu. Czy należy rozmawiać z dzieckiem tylko po francusku lub po niderlandzku? Oczywiście że nie. Język ojczysty znamy najlepiej. Rozmowa prowadzona z dzieckiem w języku ojczystym pozwala oddać wszelkie niuanse językowe. Dzieciom znającym wszystkie tajniki języka ojczystego łatwiej i szybciej przychodzi nauka drugiego języka. KTÓRA SZKOŁA JEST NAJLEPSZA DLA DZIECKA? Po wybraniu języka, przychodzi czas na wybór szkoły. Pod uwagę należy wziąć dwa istotne czynniki: Czasy dojazdu. Czy do szkoły można dotrzeć pieszo, czy też konieczne jest korzystanie ze środków transportu publicznego? Czy można to pogodzić z własnymi lekcjami lub zajęciami pozostałych dzieci? Rodzaj edukacji. Czy lepsza byłaby edukacja wyznaniowa, bezwyznaniowa, czy też edukacja oparta na specyficznej metodzie nauczania? (Wyjaśnienie pojęć wyznaniowy i bezwyznaniowy można znaleźć w części Informacje ogólne.)

11 I 8 9

12 5 ZAPISYWANIE DZIECKA 6 KOSZTY Wchodząc w nowe środowisko, decyzję o zapisaniu dziecka do preferowanej szkoły należy podjąć jak najszybciej. Nie wolno zwlekać z tym do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Aby dokonać zapisu, najlepiej udać się do szkoły osobiście. Nie można zapisać dziecka przez telefon. Po przyjściu do szkoły rodzic musi się porozumieć. Jeżeli nie zna miejscowego języka, powinien zabrać ze sobą kogoś, kto tym językiem włada. Edukacja podstawowa i średnia w Belgii jest bezpłatna, ale są pewne koszty związane przykładowo z zakupem podręczników, opłatami za wycieczki, czy lekcje pływania. Istnieje możliwość ubiegania się o zapomogę przyznawaną przez Wspólnotę Francuską lub Flamandzką. Informacje na temat warunków i ograniczeń wiekowych można uzyskać w wymienionych w niniejszej broszurze wydziałach, które chętnie służą pomocą.

13 7 OCZEKIWANIA W STOSUNKU DO RODZICA? 10 I 11 KONTROLOWAĆ, CZY DZIECKO UCZĘSZCZA CODZIENNIE DO SZKOŁY Ważne jest, aby dziecko codziennie chodziło do szkoły i zawsze docierało do niej na czas. W przeciwnym razie szkoła nie będzie w stanie prawidłowo realizować programu nauczania. Jeżeli dziecko nie może uczęszczać do szkoły z powodu choroby lub śmierci bliskiego członka rodziny, należy o tym fakcie powiadomić szkołę, a dziecku dać zaświadczenie lekarskie lub usprawiedliwienie. CODZIENNIE KONTROLOWAĆ DZIENNICZEK UCZNIA Szkoła i rodzice często kontaktują się za pośrednictwem dzienniczka ucznia. Należy codziennie zaglądać do dzienniczka swojego dziecka, aby wiedzieć, jak radzi sobie ono w szkole. W razie potrzeby należy poprosić kogoś o pomoc językową. KORZYSTANIE Z TŁUMACZY Gdy rodzic chce porozmawiać z nauczycielami, a nie zna języka, może spytać (osobiście lub przez telefon), czy szkoła przypadkiem nie korzysta z usług tłumaczy. Samodzielne uczenie się danego języka z pewnością ułatwi kontakty. Jeżeli tłumacze nie są dostępni, można poprosić o pomoc przyjaciół lub znajomych. CZŁONKOSTWO W RADZIE RODZICÓW W szkołach zwykle działają Rady Rodziców, które mają wpływ na to, co dzieje się w szkole. W przypadku zainteresowania członkostwem należy skontaktować się ze szkołą. CHODZENIE NA WYWIADÓWKI Po każdej sesji egzaminacyjnej nauczyciel zaprasza rodziców na wywiadówki. Nie należy ich opuszczać. Informacje o zachowaniu dziecka w klasie uzyskane bezpośrednio od nauczyciela są zawsze interesujące. Jest to również dobra okazja do zadania pytań i zgłoszenia ważnych spraw.

14 8 POMOC DZIECKU W ODRABIANIU LEKCJI Dzieci często dostają zadania domowe. Są to zwykle ćwiczenia z zakresu materiału przerobionego w szkole. Służą one lepszemu przyswojeniu materiału przez ucznia. Od czasu do czasu dzieci muszą się również przygotowywać w domu do sprawdzianów. W jaki więc sposób można pomóc dziecku w odrabianiu lekcji? KOREPETYTOR Jeżeli rodzic nie rozumie w wystarczającym stopniu miejscowego języka, zawsze może skontaktować się z instytucjami oferującymi pomoc w odrabianiu zadań domowych. Korepetycji udzielają niektórzy nauczyciele stażyści. Pomocą służą również ochotnicy. Więcej informacji można uzyskać za pośrednictwem fundacji bon. WAŻNY JEST SPOKÓJ I CISZA Do odrabiania zadań domowych dzieci potrzebują spokoju i ciszy. Być może uda się wygospodarować w domu kącik, gdzie dziecko będzie mogło uczyć się w spokoju. Dziecko może również uczyć się w szkole po skończonych zajęciach. RODZIC POWINIEN POMAGAĆ, A NIE WYRĘCZAĆ DZIECKA W ODRABIANIU ZADAŃ DOMOWYCH Jeżeli dziecko ma problemy, a rodzic rozumie język wykładowy, może dziecku pomóc. Nie wolno jednak odrabiać zadań domowych za dziecko. Odrabiając prace domowe samodzielnie, dziecko uczy się.

15 9 ZAJĘCIA POZASZKOLNE 12 I 13 Informacji na temat zajęć pozaszkolnych może udzielić szkoła lub inne stowarzyszenia. Jest wiele instytucji prowadzących zajęcia, które pozwolą dziecku szlifować swój język lub doskonalić inne umiejętności. Poza tym dziecko będzie stykać się tam ze swoimi rówieśnikami. Jeżeli dziecko lubi przygody, uprawianie sportów, taniec, śpiew lub też wyjścia do biblioteki, może zapisać się do harcerstwa, ruchu młodzieży chrześcijańskiej (Chiro), albo do jednego z wielu klubów sportowych. Do dyspozycji jest również akademia muzyczna i akademia sztuk pięknych. Jeszcze inne stowarzyszenia prowadzą wspaniałe zajęcia, na przykład w zakresie akrobacji cyrkowej, czy ekspresji twórczej. Wybór jest z całą pewnością ogromny. bon pomoże znaleźć odpowiednie zajęcia dla Twojego dziecka. Bez wątpienia dzieci mogą się także wiele nauczyć w domu. Wystarczy umożliwić im oglądanie programów telewizyjnych w języku francuskim lub holenderskim, albo pomóc w znalezieniu odpowiedniej książki w języku, w którym realizowany jest program nauczania w szkole.

16 10 NEDERLANDSE VERTALING / TŁUMACZENIA NIDERLANDZKIE 1 ALGEMENE INFORMATIE In België is er leerplicht voor alle kinderen tussen 5 jaar (die dat schooljaar 6 jaar worden) en 18 jaar. Dat betekent ook dat alle kinderen het recht hebben om naar school te gaan. Ook kinderen die geen papieren hebben en dus geen legaal statuut. Kinderen zijn pas vanaf het lager onderwijs leerplichtig, maar veel ouders laten hun kinderen al vanaf 2 ½ jaar naar de kleuterschool gaan. Het Brussels Gewest is tweetalig. Ook de scholen geven les in het Frans of Nederlands. In beide talen heb je de volgende keuzes aan soorten onderwijs : Het vrij onderwijs. Het gemeenschapsonderwijs en het lokaal onderwijs. Het ervaringsgericht onderwijs, waarvan Freinet de bekendste is. Privéscholen. 2 IS JOUW KIND EEN ANDERSTALIGE NIEUWKOMER? Het Nederlandstalig onderwijs legt in zijn definitie de nadruk op het taalcriterium. Daarnaast wordt ook een kind in het basisonderwijs dat in een open opvangcentrum voor vluchtelingen verblijft, gelijkgesteld aan een anderstalige nieuwkomer. Het Franstalig onderwijs legt de nadruk op het statuut van de minderjarige. 3 WELK ONDERWIJS KRIJGEN ANDERSTALIGE NIEUWKOMERS? Heeft jouw kind al secundair onderwijs gevolgd in het buitenland? Leg dan de originele diploma s en rapporten voor (en ook de geboorteakte). Op die manier kan het parcours van je kind in het buitenland erkend worden door de Belgische staat. Het Nederlandstalig onderwijs De lessen voor anderstalige nieuwkomers duren een volledig schooljaar. Het basisonderwijs moet meerdere anderstalige nieuwkomers inschrijven om extra middelen te krijgen. Anderstalige nieuwkomers krijgen dan een aantal uren les apart van hun klas en ondersteuning bij het aanleren van de Nederlandse taal. Het secundair onderwijs heeft aparte klassen voor anderstalige nieuwkomers. Je leert hier de taal maar je krijgt ook een goede voorbereiding op het gewone onderwijssysteem. Het Franstalig onderwijs Het onderwijs in onthaalklassen kan één week, zes maanden of één schooljaar duren. Het Franstalig onderwijs kijkt ook naar het aantal anderstalige nieuwkomers om de extra middelen te bepalen. Anderstalige nieuwkomers kunnen ook voor een deel les volgen met hun leeftijdgenoten.

17 14 I 15 4 HOE KIES JE EEN SCHOOL? Vanaf 2 ½ jaar naar school: wel of niet? De leerplicht start vanaf 6 jaar. Maar kinderen kunnen al vanaf 2 ½ jaar naar school. Jonge kleuters zijn zeer taalgevoelig, waardoor ze heel wat leren van de taal die ze later nodig hebben in de klas. Wat is belangrijk in je keuze voor een school? De taal. In Brussel kan je kiezen tussen Franstalig of Nederlandstalig onderwijs voor jouw kind. Het is belangrijk dat je als ouder goed nadenkt over wat het beste is voor jouw kind. Heb je gekozen voor een taal, dan verander je best niet meer. Zorg dat je zelf ook een van beide talen aanleert. Dat betekent niet dat je je eigen taal niet meer met je kind moet spreken. De afstand. Kan je te voet naar school of moet je het openbaar vervoer nemen? Hoe lang doe je er dan over? Kan je dat combineren met jouw eigen lessen of de activiteiten van de andere kinderen? Het soort onderwijs. Wil je neutraal onderwijs of onderwijs met een speciale pedagogische methodiek? Of kies je liever voor confessioneel onderwijs? 5 WANNEER EN HOE SCHRIJF JE JE KIND IN? Is jouw kind een anderstalige nieuwkomer, schrijf het dan zo snel mogelijk in in de school van keuze. Wacht niet tot er een nieuw schooljaar begint. Voor de inschrijving ga je best naar de school. Telefoneren geldt niet als een inschrijving. Zorg hierbij dat je voldoende kunt communiceren. Ken je onvoldoende de taal, neem dan iemand mee die jou kan helpen. 6 WAT KOST HET? Het basisonderwijs en het secundair onderwijs in België zijn gratis. Maar er komen wel nog extra kosten bij, zoals voor boeken, uitstappen of zwemles. Van de Franse en de Vlaamse gemeenschap kan je financiële ondersteuning krijgen. Vraag naar de voorwaarden en leeftijdsgrenzen bij de diensten vermeld in deze brochure. Ze kunnen je hierbij helpen. 7 WAT WORDT ER VAN JOU VERWACHT? Stuur je kind elke dag naar school. Kijk elke dag in de agenda. Ga naar het oudercontact. Maak gebruik van tolken. Ouderraad: iets voor jou? 8 HOE HELP JE JOUW KIND BIJ HET HUISWERK? Zorg voor een goede omgeving. Help je kind, maar doe het niet zelf! Zoek huiswerkbegeleiding. 9 EN BUITEN DE SCHOOL? Misschien maken de school of andere organisaties jou attent op activiteiten buiten de school. Want ook daar bestaan heel wat organisaties met een rijk aanbod voor kinderen. Ze bieden jouw kind een leuke ontspannende manier om taal en andere vaardigheden bij te leren. En het ontmoet er vriendjes van zijn eigen leeftijd. Trouwens, ook thuis kunnen kinderen op een leuke manier leren. Zet je de televisie aan, kies dan eens voor een Nederlandstalige of Franstalige zender. Of stimuleer je kind om een boek te lezen in de taal van zijn school.

18 11 ADRESY Fundacja bon obejmująca cały Region Brukseli Bruksela : Rue Philippe de Champagne Bruksela T Koekelberg : Rue du Jardinier Koekelberg T Anneessens Anneessens 4 51 Ribaucourt Jubelfeest-Jubilé Schaarbeek : Place Colignon Schaerbeek T Molenbeek : Rue de l Avenir Sint-Jans-Molenbeek (od września 2009) Paviljoen-Pavillon Paviljoen-Pavillon Pogge 51 Graaf van Vlaanderen Klein Kasteeltje - Petit Château W każdym urzędzie miejskim znajduje się wydział mogący udzielić informacji na temat edukacji. Wydawca: Frans De Keyser Zdjęcia: Lies Willaert Skład i druk: d-artagnan Prawa autorskie: blablabla bvba Fundacja bon jest zwolennikiem (bio)różnorodności: niniejsza broszura została wydrukowana na papierze makulaturowym/bielonym bez użycia chloru Bruksela, styczeń 2009 r.

19

20

Rozumienie i bycie rozumianym zaczyna się od umiejętności mówienia po niderlandzku

Rozumienie i bycie rozumianym zaczyna się od umiejętności mówienia po niderlandzku Rozumienie i bycie rozumianym zaczyna się od umiejętności mówienia po niderlandzku Begrijpen en begrepen worden begint met het spreken van de Nederlandse taal Język niderlandzki łączy nas ze sobą Wat leest

Bardziej szczegółowo

Czy w Twoim domu mówi się w kilku językach? To dobra wiadomość dla Twojego dziecka!

Czy w Twoim domu mówi się w kilku językach? To dobra wiadomość dla Twojego dziecka! Czy w Twoim domu mówi się w kilku językach? To dobra wiadomość dla Twojego dziecka! Wskazówki dotyczące wielojęzycznego wychowania dziecka Jeżeli masz pytania na temat wielojęzycznego wychowania dziecka,

Bardziej szczegółowo

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Wydział Nauk Humanistycznych Katedra Literatury i Języka Niderlandzkiego Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin tel. +48 81 445 39 45 e-mail: wilken.engelbrecht@kul.pl

Bardziej szczegółowo

Wijziging doorgeven / Zgłoszenie zmiany

Wijziging doorgeven / Zgłoszenie zmiany Wijziging doorgeven / Zgłoszenie zmiany Kinderbijslag/Zasiłek rodzinny Wijzigingen in uw gezinssituatie kunnen gevolgen hebben voor uw kinderbijslag. Geef een wijziging daarom binnen vier weken door met

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po szkoleniu 14-15

Przewodnik po szkoleniu 14-15 Przewodnik po szkoleniu 14-15 Niderlandzki dla osób obcojęzycznych Witamy w naszym ośrodku! Szanowny kursancie, Cieszymy się, że będziesz uczęszczać na zajęcia w naszym ośrodku. Cały nasz zespół każdego

Bardziej szczegółowo

Onthaalbureau Inburgering Antwerpen. Biuro Integracyjne w Antwerpii

Onthaalbureau Inburgering Antwerpen. Biuro Integracyjne w Antwerpii Onthaalbureau Inburgering Antwerpen Biuro Integracyjne w Antwerpii Bent u nieuw in Vlaanderen en wilt u Nederlands leren? wilt u meer weten over het leven in Vlaanderen? zoekt u werk? hebt u andere vragen?

Bardziej szczegółowo

Ministerstwo Edukacji Narodowej otworzyło stronę internetową www.polskaszkola.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej otworzyło stronę internetową www.polskaszkola.pl Ministerstwo Edukacji Narodowej otworzyło stronę internetową www.polskaszkola.pl W trosce o edukację dzieci wyjeżdżających z rodzicami za granicę Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało materiały,

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 20 sierpnia 2015 r. Poz. 1202 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1) z dnia 30 lipca 2015 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 9 stycznia 2015 r. Poz. 31 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1) z dnia 2 stycznia 2015 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych

Bardziej szczegółowo

Polska. Dla dzieci i młodzieży w wieku 7-20 lat: Specjalna szkoła podstawowa i specjalna szkoła średnia

Polska. Dla dzieci i młodzieży w wieku 7-20 lat: Specjalna szkoła podstawowa i specjalna szkoła średnia Polska Dla dzieci i młodzieży w wieku 7-20 lat: Specjalna szkoła podstawowa i specjalna szkoła średnia Szkoła szwedzka Szkoła średnia młodzież w wieku: 16-20 lat, dobrowolna Szkoła podstawowa młodzież

Bardziej szczegółowo

W związku z naszą rozmową, przesyłam potrzebne informacje do rozliczenia podatku belgijskiego. Do pobrania w Urzędzie Stanu Cywilnego.

W związku z naszą rozmową, przesyłam potrzebne informacje do rozliczenia podatku belgijskiego. Do pobrania w Urzędzie Stanu Cywilnego. Witam serdecznie, W związku z naszą rozmową, przesyłam potrzebne informacje do rozliczenia podatku belgijskiego. Ksero wszystkich karty podatkowej tzw. LOONFICHE (od wszystkich belgijskich pracodawców)

Bardziej szczegółowo

ZWROT PODATKU -NADPŁATA- HOLANDIA

ZWROT PODATKU -NADPŁATA- HOLANDIA ZWROT PODATKU -NADPŁATA- HOLANDIA W CELU REALIZACJI ZWROTU PODATKU Z HOLANDII ( ZAPŁATA PO ZWROCIE ) NALEŻY SKOMPLETOWAĆ NASTEPUJĄCE DOKUMENTY: 1. JAAROGRAF wszystkie JAAROGRAFY za dany rok podatkowy lub

Bardziej szczegółowo

Podróże Ogólne. Ogólne - Niezbędnik. Ogólne - Rozmowa. Proszenie o pomoc. Pytanie, czy nasz rozmówca posługuje się językiem angielskim

Podróże Ogólne. Ogólne - Niezbędnik. Ogólne - Rozmowa. Proszenie o pomoc. Pytanie, czy nasz rozmówca posługuje się językiem angielskim - Niezbędnik Kunt u me alstublieft helpen? Proszenie o pomoc Kunt u me alstublieft helpen? Spreekt u Engels? Spreekt u Engels? Pytanie, czy nasz rozmówca posługuje się językiem angielskim Spreekt u _[taal]_?

Bardziej szczegółowo

Dla Ciebie - rodzica albo opiekuna dziecka POLSKA. Witamy w szkole!

Dla Ciebie - rodzica albo opiekuna dziecka POLSKA. Witamy w szkole! Dla Ciebie - rodzica albo opiekuna dziecka POLSKA Witamy w szkole! Twoje dziecko zaczyna naukę w klasie zerowej albo w innej klasie szkoły podstawowej. Z niniejszej ulotki dowiesz się więcej o tym, jak

Bardziej szczegółowo

Lekcja strona teksty. 1. Hoe heet je? Vertel over jezelf Hoe woon je? Heb je honger? Boodschappen doen.

Lekcja strona teksty. 1. Hoe heet je? Vertel over jezelf Hoe woon je? Heb je honger? Boodschappen doen. Lekcja strona teksty 1. Hoe heet je? 7-16 1. Dag, ik ben 2. Ik kom uit 3. Kunt u dat spellen? 2. Vertel over jezelf. 17-26 1. Op straat. 2. Aan het loket. 3. Hoe lang woon je in Nederland? 3. Hoe woon

Bardziej szczegółowo

5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM 5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 kod ucznia Drodzy Pierwszoklasiści! Niedawno rozpoczęliście naukę

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM NR 8 UL. ŻABI KRUK 5 W GDAŃSKU. na ROK SZKOLNY 2014/2015

REGULAMIN REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM NR 8 UL. ŻABI KRUK 5 W GDAŃSKU. na ROK SZKOLNY 2014/2015 REGULAMIN REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM NR 8 UL. ŻABI KRUK 5 W GDAŃSKU na ROK SZKOLNY 2014/2015 I. Podstawa prawna: 1. Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz

Bardziej szczegółowo

Polska. Dla młodzieży w wieku 16-20 lat: Szkoła średnia

Polska. Dla młodzieży w wieku 16-20 lat: Szkoła średnia Polska Dla młodzieży w wieku 16-20 lat: Szkoła średnia Szkoła szwedzka Szkoła średnia młodzież w wieku: 16-20 lat, dobrowolna Szkoła podstawowa młodzież w wieku: 7-15 lat, obowiązkowa Specjalna szkoła

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 13 września 2016 r. Poz. 1453 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1) z dnia 9 września 2016 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami

Bardziej szczegółowo

Polska. Dla twojego dziecka w wieku 7-15 lat: Szkoła podstawowa i świetlica

Polska. Dla twojego dziecka w wieku 7-15 lat: Szkoła podstawowa i świetlica Polska Dla twojego dziecka w wieku 7-15 lat: Szkoła podstawowa i świetlica Szkoła szwedzka Szkoła średnia młodzież w wieku: 16-20 lat, dobrowolna Szkoła podstawowa młodzież w wieku: 7-15 lat, obowiązkowa

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy System Oceniania z wychowania fizycznego

Przedmiotowy System Oceniania z wychowania fizycznego 1. Założenia: Przedmiotowy System Oceniania z wychowania fizycznego a. zajęcia z wychowania fizycznego są podzielone na jedną godzinę zajęć ogólnorozwojowych (zajęcia klasowe) oraz dwie godziny zajęć do

Bardziej szczegółowo

Regulamin rekrutacji uczniów do Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kędzierzynie-Koźlu na rok szkolny 2016/2017

Regulamin rekrutacji uczniów do Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kędzierzynie-Koźlu na rok szkolny 2016/2017 Regulamin rekrutacji uczniów do Publicznego Gimnazjum nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kędzierzynie-Koźlu na rok szkolny 2016/2017 Podstawa prawna: Ustawa o Systemie Oświaty z dnia 7 września

Bardziej szczegółowo

Decyzja Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie z dnia 4 stycznia 2011 r

Decyzja Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie z dnia 4 stycznia 2011 r KPU.I.MM.517/ 1/11 Decyzja Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie z dnia 4 stycznia 2011 r w sprawie terminów rekrutacji na rok szkolny 2011/2012 do publicznych gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE KADRY DZIAŁACZY ZWIĄZKOWYCH PODSTAWA 2015

SZKOLENIE KADRY DZIAŁACZY ZWIĄZKOWYCH PODSTAWA 2015 SZKOLENIE KADRY DZIAŁACZY ZWIĄZKOWYCH PODSTAWA 2015 Kaderopleiding Basis Pools 2015 DE KADEROPLEIDING BASIS POOLS In 2004 traden tien nieuwe landen toe tot de Europese Unie. Het aantal arbeids migranten

Bardziej szczegółowo

kod ucznia Drodzy Pierwszoklasiści!

kod ucznia Drodzy Pierwszoklasiści! ANKIETA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH Drodzy Pierwszoklasiści! kod ucznia Niedawno rozpoczęliście naukę w naszej szkole. Chcemy Was lepiej poznać, aby zapewnić Wam dobry start w nauce. Dlatego zadajemy

Bardziej szczegółowo

ZASADY REKRUTACJI DO KLAS I GIMNAZJUM Nr 165 w roku szkolnym 2015/2016

ZASADY REKRUTACJI DO KLAS I GIMNAZJUM Nr 165 w roku szkolnym 2015/2016 ZASADY REKRUTACJI DO KLAS I GIMNAZJUM Nr 165 w roku szkolnym 2015/2016 Podstawa prawna 1. Ustawa o systemie oświaty z dn. 7 września 1991 r. (tj. Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) 2. Ustawa

Bardziej szczegółowo

ZWROT PODATKU - HOLANDIA

ZWROT PODATKU - HOLANDIA ZWROT PODATKU - HOLANDIA W CELU REALIZACJI ZWROTU PODATKU Z HOLANDII NALEŻY SKOMPLETOWAĆ NASTEPUJĄCE DOKUMENTY: 1. JAAROGRAF wszystkie JAAROGRAFY za dany rok podatkowy lub WSZYSTKIE solarisy 2. SOFI NR

Bardziej szczegółowo

Immigratie Studeren. Studeren - Universiteit. Aangeven dat u zich wilt inschrijven. Verklaren dat u graag wilt inschrijven voor een cursus.

Immigratie Studeren. Studeren - Universiteit. Aangeven dat u zich wilt inschrijven. Verklaren dat u graag wilt inschrijven voor een cursus. - Universiteit Chciałabym/Chciałabym zapisać się na studia. Aangeven dat u zich wilt inschrijven I would like to enroll at a university. Chciałabym/Chciałabym zapisać się na. Verklaren dat u graag wilt

Bardziej szczegółowo

Wniosek o uznanie zagranicznego dyplomu uczelni wyższej dla celów akademickich

Wniosek o uznanie zagranicznego dyplomu uczelni wyższej dla celów akademickich Wniosek o uznanie zagranicznego dyplomu uczelni wyższej dla celów akademickich Agentschap voor Kwaliteitszorg in Onderwijs en Vorming Afdeling Dienstverlening EVC [Agencja Zarządzania Jakością Edukacji

Bardziej szczegółowo

www. EU Service Wrocław Plac Wolności 11, lokal Wrocław tel kom

www. EU Service Wrocław Plac Wolności 11, lokal Wrocław tel kom ł ł ł ę ł ęę ś www. ś ę ę ź ę ł ś ę ś ł Als uw partner en kind(eren) op een ander adres wonen, beantwoord dan de volgende vragen Houdt u contact met uw gezin nee ja, namelijk Geef aan welk contact u heeft

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ Przedmiotowy system oceniania z matematyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w Zespole Szkół w Świlczy Nauczanie

Bardziej szczegółowo

Procedury podczas przenoszenia się oraz wypisywania uczniów ze szkoły

Procedury podczas przenoszenia się oraz wypisywania uczniów ze szkoły Procedury podczas przenoszenia się oraz wypisywania uczniów ze szkoły Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2014

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI Kryteria oceniania z matematyki są zgodne z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w Zespole Szkół w Rajczy. Nauczanie matematyki w szkole podstawowej w klasach IV odbywa się

Bardziej szczegółowo

Często zadawane pytania. Adres, Logowanie, Hasło. Oferta

Często zadawane pytania. Adres, Logowanie, Hasło. Oferta Adres, Logowanie, Hasło Często zadawane pytania PYTANIE 1. Pod jakim adresem dostępny jest elektroniczny system rekrutacji do gimnazjów? Elektroniczny system rekrutacji do gimnazjów dostępny jest pod adresem:

Bardziej szczegółowo

WITAMY W SZKOLE PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W SANDNES

WITAMY W SZKOLE PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W SANDNES WITAMY W SZKOLE PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM W SANDNES Przedszkole Szkoła podstawowa Gimnazjum Szkoła średnia 0-6 lat Dobrowolne Płatne 1.-7.klasa 6-13 lat Ocenianie tylko ustnie 1.-4.klasa - Prawo do darmowej

Bardziej szczegółowo

Ten kto włada jęzkiem, włada nie tylko słowami. Modersmålscentrum i Lund Centrum Języków Ojczystych w Lund

Ten kto włada jęzkiem, włada nie tylko słowami. Modersmålscentrum i Lund Centrum Języków Ojczystych w Lund Ten kto włada jęzkiem, włada nie tylko słowami Modersmålscentrum i Lund Centrum Języków Ojczystych w Lund Język ojczysty edukacja i integracja Dla wielu młodych ludzi mieszkających w gminie Lund język

Bardziej szczegółowo

Życie za granicą Dokumenty

Życie za granicą Dokumenty - Ogólne Gdzie mogę znaleźć formularz? Pytanie o formularze Kiedy został wydany Pana/Pani [dokument]? Pytanie o datę wydania dokumentu Gdzie został wydany Pana/Pani [dokument]? Pytanie o miejsce wydania

Bardziej szczegółowo

Życie za granicą Dokumenty

Życie za granicą Dokumenty - Ogólne Waar kan ik het formulier voor vinden? Pytanie o formularze Wanneer werd uw [document] afgegeven? Pytanie o datę wydania dokumentu Waar werd uw [document] afgegeven? Pytanie o miejsce wydania

Bardziej szczegółowo

Życie za granicą Dokumenty

Życie za granicą Dokumenty - Ogólne Gdzie mogę znaleźć formularz? Pytanie o formularze Kiedy został wydany Pana/Pani [dokument]? Pytanie o datę wydania dokumentu Gdzie został wydany Pana/Pani [dokument]? Pytanie o miejsce wydania

Bardziej szczegółowo

Podstawy prawne: LOGO

Podstawy prawne: LOGO Kształcenie osób niebędących obywatelami polskimi oraz obywateli polskich pobierających naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw Podstawy prawne: 1) ustawa z dnia 7 września 1991

Bardziej szczegółowo

Zasiłek rodzinny / Kinderbijslag

Zasiłek rodzinny / Kinderbijslag January 2013 Zasiłek rodzinny / Kinderbijslag Zasiłek rodzinny / Kinderbijslag 2 Zasiłek rodzinny / Kinderbijslag 1. Czym jest zasiłek rodzinny i kto może go otrzymywać? Wat is de bedoeling van kinderbijslag

Bardziej szczegółowo

Warunki i tryb rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych Zespołu Szkół Społecznych w Żorach rok szkolny 2014/15

Warunki i tryb rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych Zespołu Szkół Społecznych w Żorach rok szkolny 2014/15 Warunki i tryb do szkół ponadgimnazjalnych Zespołu Szkół Społecznych w Żorach rok szkolny 2014/15 1 I INFORMACJE OGÓLNE 1. W roku szkolnym 2014/2015 Zespół Szkół Społecznych proponuje naukę w następujących

Bardziej szczegółowo

RODZINNE Z HOLANDII INSTRUKCJA WYPEŁNIENIA PROSIMY O UWAŻNE PRZECZYTANIE

RODZINNE Z HOLANDII INSTRUKCJA WYPEŁNIENIA PROSIMY O UWAŻNE PRZECZYTANIE Witamy w naszej firmie! RODZINNE Z HOLANDII TimeTax sp. z o.o., ul.rejtana 5, 45-332 Opole, tel. /fax 77 44 55 031, 77 44 55 030, NIP 7543047558, REGON 160517377 VIII Wydział Gospodarczy, Sąd Rejonowy

Bardziej szczegółowo

OBOWIĄZKI W ZAKRESIE REALIZACJI:

OBOWIĄZKI W ZAKRESIE REALIZACJI: Załącznik nr 1 do Zarządzenia dyrektora Nr 18/2013/2014 OBOWIĄZKI W ZAKRESIE REALIZACJI: * rocznego przygotowania przedszkolnego, * obowiązku szkolnego, * obowiązku nauki. Informacje dla rodziców (prawnych

Bardziej szczegółowo

NP.517.1.2012.MM Decyzja Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie z dnia 2 stycznia 2012 r.

NP.517.1.2012.MM Decyzja Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie z dnia 2 stycznia 2012 r. NP.517.1.2012.MM Decyzja Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie z dnia 2 stycznia 2012 r. w sprawie terminów rekrutacji na rok szkolny 2012/2013 do publicznych gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz

Bardziej szczegółowo

SZKOLNY REGULAMIN REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH XV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku na rok szkolny 2009/2010

SZKOLNY REGULAMIN REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH XV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku na rok szkolny 2009/2010 SZKOLNY REGULAMIN REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH XV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku na rok szkolny 2009/2010 PODSTAWA PRAWNA 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

Bardziej szczegółowo

Witamy w naszej firmie!

Witamy w naszej firmie! Zasiłek rodzinny BE Witamy w naszej firmie! - Ankieta - proszę dokładnie wypełnić i podpisać - Wniosek belgijski - str. 6 podpisuje wnioskodawca, str. 7 podpisuje właściciel konta (matka lub opiekun dziecka)

Bardziej szczegółowo

Podróże Ogólne. Ogólne - Niezbędnik. Ogólne - Rozmowa. Kunt u me alstublieft helpen? Możesz mi pomóc? [form.:] Może Pan(i) mi pomóc?

Podróże Ogólne. Ogólne - Niezbędnik. Ogólne - Rozmowa. Kunt u me alstublieft helpen? Możesz mi pomóc? [form.:] Może Pan(i) mi pomóc? - Niezbędnik Możesz mi pomóc? [form.:] Może Pan(i) mi pomóc? Proszenie o pomoc Kunt u me alstublieft helpen? Czy mówisz po angielsku? [form.:] Czy mówi Pan(i) po angielsku? Pytanie, czy nasz rozmówca posługuje

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 26 maja 2014 r. Poz. 686 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia 15 maja 2014 r.

Warszawa, dnia 26 maja 2014 r. Poz. 686 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia 15 maja 2014 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 26 maja 2014 r. Poz. 686 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1) z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania

Bardziej szczegółowo

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Czym jest nauczanie dwujęzyczne? Języka obcego nauczymy się lepiej kiedy będzie nam on służył do przyswojenia sobie czegoś więcej niż tylko jego samego Jean Duverger Czym jest nauczanie dwujęzyczne? Od pewnego czasu można zauważyć wzrost

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA NABORU DO TECHNIKUM NR 4 W ZESPOLE SZKÓŁ IM. GEN. W. ANDERSA W CZĘSTOCHOWIE NA ROK SZKOLNY 2014/2015

PROCEDURA NABORU DO TECHNIKUM NR 4 W ZESPOLE SZKÓŁ IM. GEN. W. ANDERSA W CZĘSTOCHOWIE NA ROK SZKOLNY 2014/2015 PROCEDURA NABORU DO TECHNIKUM NR 4 W ZESPOLE SZKÓŁ IM. GEN. W. ANDERSA W CZĘSTOCHOWIE NA ROK SZKOLNY 2014/2015 Podstawa prawna 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004

Bardziej szczegółowo

I. Ogólne zasady rekrutacji.

I. Ogólne zasady rekrutacji. REGULAMIN REKRUTACJI UCZNIÓW DO KLAS I GIMNAZJUM NR 6 IM. JANA PAWŁA II W TARNOWIE w roku szkolnym 2012/2013 Podstawa prawna: - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO Łódź, dnia 28 kwietnia 2014 r. Poz. 1966 UCHWAŁA NR LI/453/14 RADY MIEJSKIEJ W RADOMSKU z dnia 9 kwietnia 2014 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów Prezydenta

Bardziej szczegółowo

Reizen Accommodatie. Accommodatie - Vinden. Accommodatie - Boeking. Om de weg naar je accommodatie vragen

Reizen Accommodatie. Accommodatie - Vinden. Accommodatie - Boeking. Om de weg naar je accommodatie vragen - Vinden Gdzie znajdę? Om de weg naar je accommodatie vragen Gdzie znajdę?... pokój do wynajęcia?... pokój do wynajęcia?... hostel?... hostel?... hotel?... hotel?... pensjonat oferujący zakwaterowanie

Bardziej szczegółowo

Kryteria rekrutacji kandydatów. do Zespołu Szkół nr 1. w Nowym Dworze Gdańskim. w roku szkolnym 2011/2012

Kryteria rekrutacji kandydatów. do Zespołu Szkół nr 1. w Nowym Dworze Gdańskim. w roku szkolnym 2011/2012 Kryteria rekrutacji kandydatów do Zespołu Szkół nr 1 (Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Żuławskiej) w Nowym Dworze Gdańskim w roku szkolnym 2011/2012 I. Słowo wstępne II. Warunki przyjęcia III. Terminy

Bardziej szczegółowo

Słowo wstępne. Uwaga! Poznasz sporo przekleństw, wulgaryzmów i obelżywych słów! Znajdziesz je na tle szarego pola. Używaj ich jednak ostrożnie!

Słowo wstępne. Uwaga! Poznasz sporo przekleństw, wulgaryzmów i obelżywych słów! Znajdziesz je na tle szarego pola. Używaj ich jednak ostrożnie! Słowo wstępne Witam Cię serdecznie i gratuluję zakupu rozmówek Niderlandzki i polski tylko dla dorosłych. Są to pierwsze rozmówki z serii przydatnych i praktycznych konwersacji. Z pewnością nie będziesz

Bardziej szczegółowo

Często zadawane pytania

Często zadawane pytania I. Adres, Logowanie, Hasło Często zadawane pytania PYTANIE 1. Pod jakim adresem dostępny jest elektroniczny system rekrutacji do gimnazjów? Elektroniczny system rekrutacji do gimnazjów dostępny jest pod

Bardziej szczegółowo

Wrocław, dnia 29 czerwca 2016 r. Poz UCHWAŁA NR XIX/107/16 RADY MIEJSKIEJ W BRZEGU DOLNYM. z dnia 22 czerwca 2016 r.

Wrocław, dnia 29 czerwca 2016 r. Poz UCHWAŁA NR XIX/107/16 RADY MIEJSKIEJ W BRZEGU DOLNYM. z dnia 22 czerwca 2016 r. DZIENNIK URZĘDOWY WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO Wrocław, dnia 29 czerwca 2016 r. Poz. 3044 UCHWAŁA NR XIX/107/16 RADY MIEJSKIEJ W BRZEGU DOLNYM z dnia 22 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków i trybu

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2011/2012 do V Liceum Ogólnokształcącego im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

REGULAMIN REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2011/2012 do V Liceum Ogólnokształcącego im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej REGULAMIN REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2011/2012 do V Liceum Ogólnokształcącego im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej Na podstawie: Decyzji Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach Nr SE KZ 41010

Bardziej szczegółowo

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Broszura informacyjna dla rodziców W okresie nauki w szkole podstawowej dziecko będzie pisało standaryzowane sprawdziany umiejętności czytania

Bardziej szczegółowo

11 Ik speel graag viool Tekst

11 Ik speel graag viool Tekst 11 Ik speel graag viool Tekst Na podstawie nagrania i zdjęcia spróbuj zrozumieć, czego dotyczy tekst. Ik heet Karin. Ik zit op de middelbare school. Ik heb veel hobby s. Van boeken lezen houd ik niet.

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REKRUTACJI DO GIMNAZJUM NR 119 IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W WARSZAWIE NA ROK SZKOLNY 2012/2013

REGULAMIN REKRUTACJI DO GIMNAZJUM NR 119 IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W WARSZAWIE NA ROK SZKOLNY 2012/2013 REGULAMIN REKRUTACJI DO GIMNAZJUM NR 119 IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W WARSZAWIE NA ROK SZKOLNY 2012/2013 PODSTAWA PRAWNA Ustawa o systemie oświaty Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 1991

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REKRUTACJI ORAZ PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH im. Piotra Michałowskiego W RZESZOWIE

REGULAMIN REKRUTACJI ORAZ PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH im. Piotra Michałowskiego W RZESZOWIE 2014 REGULAMIN REKRUTACJI ORAZ PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO ZESPOŁU SZKÓŁ PLASTYCZNYCH im. Piotra Michałowskiego W RZESZOWIE 1 REGULAMIN REKRUTACJI ORAZ PRZYJMOWANIA UCZNIÓW do Zespołu Szkół Plastycznych w

Bardziej szczegółowo

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności

Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Twoje dziecko i standaryzowane formy sprawdzania umiejętności Interpretacja wyników w skali standaryzowanej W okresie nauki w szkole podstawowej dziecko będzie pisało standaryzowane sprawdziany umiejętności

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu. KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu. Nauczanie matematyki w szkole podstawowej w klasach IV VI odbywa

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR XXVIII/143/13 RADY MIASTA WYSOKIE MAZOWIECKIE. z dnia 27 lutego 2013 r.

UCHWAŁA NR XXVIII/143/13 RADY MIASTA WYSOKIE MAZOWIECKIE. z dnia 27 lutego 2013 r. UCHWAŁA NR XXVIII/143/13 RADY MIASTA WYSOKIE MAZOWIECKIE z dnia 27 lutego 2013 r. w sprawie Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży. Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 14a ustawy

Bardziej szczegółowo

Op vakantie naar Polen

Op vakantie naar Polen Taalgids = Minirozmówki Op vakantie naar Polen De eerste vragen en antwoorden in het Pools met de Nederlandse vertaling. Kort en duidelijk. Goedemorgen (Dzień dobry) Kennismaking 2013 poolsewoorden.nl

Bardziej szczegółowo

Dz.U. 1999 Nr 85 poz. 943 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I SZTUKI

Dz.U. 1999 Nr 85 poz. 943 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I SZTUKI Kancelaria Sejmu s. 1/1 Dz.U. 1999 Nr 85 poz. 943 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I SZTUKI z dnia 7 września 1999 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i placówek artystycznych

Bardziej szczegółowo

SZABLON INFORMACYJNY SZKOŁY

SZABLON INFORMACYJNY SZKOŁY Rekrutacja na rok szkolny 2015/2016 SZABLON INFORMACYJNY SZKOŁY Nazwa szkoły: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2 pełna nazwa szkoły Adres szkoły: MJR HENRYKA

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN REKRUTACJI GIMNAZJUM DWUJĘZYCZNEGO THE MIDDLE INTERNATIONAL SCHOOL OF WARSAW (MIS)

REGULAMIN REKRUTACJI GIMNAZJUM DWUJĘZYCZNEGO THE MIDDLE INTERNATIONAL SCHOOL OF WARSAW (MIS) REGULAMIN REKRUTACJI GIMNAZJUM DWUJĘZYCZNEGO THE MIDDLE INTERNATIONAL SCHOOL OF WARSAW (MIS) Definicje: MIS Gimnazjum Dwujęzyczne The Middle International School of Warsaw, IS Podstawowa Szkoła Międzynarodowa

Bardziej szczegółowo

do klas pierwszych na rok szkolny 2014/2015 obowiązujący w Zespole Szkół Agrobiznesu w Człuchowie

do klas pierwszych na rok szkolny 2014/2015 obowiązujący w Zespole Szkół Agrobiznesu w Człuchowie REGULAMIN REKRUTACJI do klas pierwszych na rok szkolny 2014/2015 obowiązujący w Zespole Szkół Agrobiznesu w Człuchowie W roku szkol. 2014/2015 Zespół Szkół Agrobiznesu w Człuchowie planuje utworzenie klas

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WÓLCE HYŻNEŃSKIEJ Przedmiotowy System Oceniania jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30.04.2007

Bardziej szczegółowo

TRYB PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH. I Liceum Ogólnokształcącego. im. Karola Miarki w Mikołowie. w roku szkolnym 2014/15.

TRYB PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH. I Liceum Ogólnokształcącego. im. Karola Miarki w Mikołowie. w roku szkolnym 2014/15. TRYB PRZYJMOWANIA UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie w roku szkolnym 2014/15. Podstawa prawna 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z

Bardziej szczegółowo

e-konferencja: Szkoła na nowej podstawie?! Q&A

e-konferencja: Szkoła na nowej podstawie?! Q&A Czy będzie obowiązkowy podział na grupy? Nadal obowiązuje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7.02.2012 r. W sprawie ramowych programów nauczania w szkołach publicznych, gdzie w paragrafie 7.1

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA OPERACYJNA

PROCEDURA OPERACYJNA EDYCJ STRON 1 / 8 TYTUŁ PROCEDURY: System Zarządzania Jakością ISO 9001:2008 Procedura rekrutacji PEŁNOMOCNIK DS. SZJ OPRCOWŁ mgr inŝ. Jolanta Prokop PODPIS DT. DYREKTOR WYDŁ mgr inŝ. Radosław Herudziński

Bardziej szczegółowo

ZASADY REKRUTACJI DO KLASY PIERWSZEJ

ZASADY REKRUTACJI DO KLASY PIERWSZEJ ZASADY REKRUTACJI DO KLASY PIERWSZEJ IV Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej Curie w Chorzowie na rok szkolny 2016/2017 Rekrutacja uczniów przeprowadzona zostanie do 5 klas pierwszych, w których

Bardziej szczegółowo

Od autorki: W książce używam czerwonego koloru - koloru krwi i ognia. Dlaczego?

Od autorki: W książce używam czerwonego koloru - koloru krwi i ognia. Dlaczego? Od autorki: W książce używam czerwonego koloru - koloru krwi i ognia. Dlaczego? Kolory mają wpływ na nasze życie, nasze życie toczy się wśród kolorów. Choć nie zdajemy sobie świadomie na codzień z tego

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA dla JĘZYKA FRANCUSKIEGO w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. B.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA dla JĘZYKA FRANCUSKIEGO w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. B. PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA dla JĘZYKA FRANCUSKIEGO w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Limanowskiego Opracowane na podstawie STATUTU SZKOŁY Ocenianie języka francuskiego

Bardziej szczegółowo

Procedura przebywania w budynku szkoły

Procedura przebywania w budynku szkoły Procedura przebywania w budynku szkoły 1. Przebywanie osób postronnych w budynku szkoły podlega kontroli. 2. Osoby wchodzące do szkoły są zobowiązane do wpisania czasu i celu swego pobytu do Zeszytu wejść

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do Statutu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej Szkolny Program Poprawy Frekwencji

Załącznik nr 1 do Statutu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej Szkolny Program Poprawy Frekwencji SZKOLNY PROGRAM POPRAWY FREKWENCJI I. Obecny stan frekwencji: 1. Niska frekwencja na zajęciach dydaktycznych w szkole, szczególnie w klasach szkoły zasadniczej oraz maturalnych; 2. Wybiórcze uczęszczanie

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 6 do zarządzenia nr /2012 XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie. ważny w roku szkolnym 2016/17

Załącznik nr 6 do zarządzenia nr /2012 XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie. ważny w roku szkolnym 2016/17 Załącznik nr 6 do zarządzenia nr 12.2011/2012 XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie ważny w roku szkolnym 2016/17 Przedmiotowe zasady nauczania zgodne z Wewnątrzszkolnymi

Bardziej szczegółowo

Zarządzenie Nr 7/2013 Pomorskiego Kuratora Oświaty z dnia 31 stycznia 2013 roku

Zarządzenie Nr 7/2013 Pomorskiego Kuratora Oświaty z dnia 31 stycznia 2013 roku WR.570.9.2013.EKP Gdańsk, dnia 31 stycznia 2013 r. Zarządzenie Nr 7/2013 Pomorskiego Kuratora Oświaty z dnia 31 stycznia 2013 roku w sprawie terminów rekrutacji i składania dokumentów do publicznych gimnazjów,

Bardziej szczegółowo

ST-KZ.110.1.15. 201 2.KS

ST-KZ.110.1.15. 201 2.KS Wewnątrzszkolny regulamin przeprowadzania rekrutacji uczniów do klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Miarki w Mikołowie na rok szkolny 2013/2014 Podstawa prawna 1. Rozporządzenie Ministra

Bardziej szczegółowo

I. W Zasadniczej Szkole Zawodowej Specjalnej Nr 1 rekrutacja prowadzona jest do klasy I dwuzawodowej kształcącej w zawodzie:

I. W Zasadniczej Szkole Zawodowej Specjalnej Nr 1 rekrutacja prowadzona jest do klasy I dwuzawodowej kształcącej w zawodzie: Regulamin rekrutacji do klasy I Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej Nr 1 w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej na rok szkolny 2013/2014

Bardziej szczegółowo

Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem

Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem ii Poradnik dla rodziców Skuteczniej razem Zebrania rodziców Zebrania rodziców to ważne spotkania, podczas których rodzice mają okazję do porozmawiania na temat postępów dziecka w nauce. Rodzice mogą porozmawiać

Bardziej szczegółowo

W TEN SPOSÓB MOŻESZ POMÓC TWOJEMU DZIECKU W ODRABIANIU LEKCJI!

W TEN SPOSÓB MOŻESZ POMÓC TWOJEMU DZIECKU W ODRABIANIU LEKCJI! W TEN SPOSÓB MOŻESZ POMÓC TWOJEMU DZIECKU W ODRABIANIU LEKCJI! Dobre rady gdy chcesz pomóc swojemu dziecku w odrabianiu lekcji Wprowadź codzienną rutynę dotyczącą odrabiania lekcji: może to być określona

Bardziej szczegółowo

Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Wałbrzych

Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Wałbrzych Załącznik nr 1 do uchwały nr XXV/224/08 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 30 maja 2008 roku Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Wałbrzych

Bardziej szczegółowo

Regulamin rekrutacji do klasy pierwszej Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Strzybodze na rok szkolny 2014/2015 i 2015/2016.

Regulamin rekrutacji do klasy pierwszej Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Strzybodze na rok szkolny 2014/2015 i 2015/2016. Regulamin rekrutacji do klasy pierwszej Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Strzybodze na rok szkolny 2014/2015 i 2015/2016 Rozdział 1 Przepisy ogólne 1. Regulamin określa tryb przyjmowania dzieci do Gimnazjum

Bardziej szczegółowo

Najczęściej zadawane pytania e-warsztaty metodyczne 3 grudnia 2014 roku.

Najczęściej zadawane pytania e-warsztaty metodyczne 3 grudnia 2014 roku. Najczęściej zadawane pytania e-warsztaty metodyczne 3 grudnia 2014 roku. 1. Czy wszyscy nauczyciele w danej placówce muszą mieć kwalifikacje do nauki języka obcego czy wystarczy, że jeden z nauczycieli

Bardziej szczegółowo

Kryteria rekrutacji na rok szkolny 2017/2018 do III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi

Kryteria rekrutacji na rok szkolny 2017/2018 do III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Kryteria rekrutacji na rok szkolny 2017/2018 do III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Wymagane dokumenty 1. Podanie (wydruk formularza z programu rekrutacji elektronicznej podpisany

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA HOLANDIA ROZŁĄKOWE

INSTRUKCJA HOLANDIA ROZŁĄKOWE INSTRUKCJA HOLANDIA ROZŁĄKOWE W CELU REALIZACJI ZWROTU PODATKU ROZŁĄKOWEGO Z HOLANDII NALEŻY SKOMPLETOWAĆ NASTEPUJĄCE DOKUMENTY: 1. JAAROPGAAF kopia wszystkich dokumentów jaaropgaaf za dany rok podatkowy

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE biologia gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE biologia gimnazjum WYMAGANIA EDUKACYJNE biologia gimnazjum Ocenę celujący otrzymuje uczeń, który: - posiada wiadomości i umiejętności znacznie wykraczających poza program nauczania biologii w danej klasie - potrafi zdobytą

Bardziej szczegółowo

Rozdział 16 Zasady rekrutacji uczniów do gimnazjum

Rozdział 16 Zasady rekrutacji uczniów do gimnazjum Rozdział 16 Zasady rekrutacji uczniów do gimnazjum 39 1. Do klasy pierwszej publicznego gimnazjum, któremu ustalono obwód, przyjmuje się: 1) z urzędu - na podstawie zgłoszenia rodziców - absolwentów szkół

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN PRZYJĘĆ DO KLASY PIERWSZEJ II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. GUSTAWA MORCINKA NA ROK SZKOLNY 2012/2013

REGULAMIN PRZYJĘĆ DO KLASY PIERWSZEJ II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. GUSTAWA MORCINKA NA ROK SZKOLNY 2012/2013 REGULAMIN PRZYJĘĆ DO KLASY PIERWSZEJ II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. GUSTAWA MORCINKA NA ROK SZKOLNY 2012/2013 Podstawa prawna: 23 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego dla klas IV-VI Przedmiotowy System Oceniania.

Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego dla klas IV-VI Przedmiotowy System Oceniania. Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego dla klas IV-VI Przedmiotowy System Oceniania. 1.Wymagania edukacyjne są zgodne ze Szkolnym Systemem Oceniania. 2.Ocenie podlegają osiągnięcia edukacyjne uczniów

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI I ZWALNIANIA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 3 IM. JANUSZA KORCZAKA W KIELCACH

PROCEDURA USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI I ZWALNIANIA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 3 IM. JANUSZA KORCZAKA W KIELCACH PROCEDURA USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI I ZWALNIANIA UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 3 IM. JANUSZA KORCZAKA W KIELCACH Podstawa prawna: 1. Konstytucja RP, art. 70, ust. 1. Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku

Bardziej szczegółowo

2015/2016 REKRUTACJA UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PONAGIMNAZJALNYCH

2015/2016 REKRUTACJA UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PONAGIMNAZJALNYCH 2015/2016 REKRUTACJA UCZNIÓW DO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PONAGIMNAZJALNYCH Postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty nr OP - DO.110.2.8.2015 z dnia 11 lutego 2015r. Terminy postępowania rekrutacyjnego do klas

Bardziej szczegółowo

Ankieta dotycząca nauki języka angielskiego dla rodziców uczniów klas VI

Ankieta dotycząca nauki języka angielskiego dla rodziców uczniów klas VI UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY Ankieta dotycząca nauki języka angielskiego dla rodziców uczniów klas VI Bada Szkolnych Uwarunkowań Efektywności Kształcenia Etap VII, 2014 Miejsce na kod ucznia

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI Bieżącej ocenie podlega: przygotowanie ucznia do lekcji aktywne uczestnictwo w zajęciach zaangażowanie ucznia w działania plastyczne twórcze i samodzielne rozwiązywanie

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji. do klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie na rok szkolny 2016/2017

Zasady rekrutacji. do klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie na rok szkolny 2016/2017 Zasady rekrutacji do klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Tczewie na rok szkolny 2016/2017 Założenia ogólne: 1. Obowiązuje elektroniczny nabór do szkoły. 2. Liceum: a)

Bardziej szczegółowo