Planowanie strony www. Grunt to organizacja

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Planowanie strony www. Grunt to organizacja"

Transkrypt

1 Planowanie strony www Grunt to organizacja

2 wstęp Podobnie jak w przypadku tradycyjnych środków przekazu, proces tworzenia i projektowania stron WWW wymaga zaplanowania i przemyślenia, przed rozpoczęciem tekstowograficznych szaleństw i dzikiego hiperłączenia wszystkiego z wszystkim. Być może jest to nawet ważniejsze niż w przypadku innych mediów, bowiem próby narzucenia reguł tradycyjnego pisania czy projektowania do hipertekstu często owocują dokumentami, które są trudne do zrozumienia i poruszania się lub po prostu nie wykorzystują w żaden sposób ogromnych możliwości, tkwiących w hipertekście. Jeżeli grupa stron WWW jest nieumiejętnie zorganizowana, trudno wprowadzać do nich poprawki i rozszerzać ich za wartość.

3 Zanim zaczniesz: Szczególną uwagę zwróć na: zapamiętanie różnic pomiędzy serwerem WWW, witryną WWW, stroną WWW i stroną główną, wybieranie informacji, które chciałbyś umieścić w Internecie, wyznaczenie celu, któremu witryna ma służyć, podzielenie zawartości na główne tematy, organizację ogólnej struktury stron i ich tematów.

4 Anatomia witryn WWW witryna WWW zbiór składający się z jednej lub kilku stron WWW, serwer WWW komputer podłączony do Internetu lub intranetu, na którym przechowywana jest jedna lub kilka witryn WWW, strony WWW pojedynczy element witryny, zapisany na dysku w formie pliku, strona główna wejściowa strona witryny, która może zawierać połączenia do innych stron tej samej witryny.

5 Witryna WWW Witryna WWW składa się z jednej lub wielu stron WWW powiązanych ze sobą w sposób, który odzwierciedla istotę zawartych w niej informacji i tworzy spójną całość Strona tworząca witrynę WWW jest pojedynczym elementem witryny WWW I zawarta jest w jednym pliku..

6 Strona główna Dla ludzi publikujących swoje strony w WWW, termin strona główna ma jednak zupełnie inne znaczenie, jest to bowiem również pierwsza strona witryny WWW. Jest to swego rodzaju brama, prowadząca do pozostałych stron, pierwsza rzecz, którą ujrzy czytelnik. Strona główna zawiera zwykle krótki przegląd zawartości witryny, na przykład, w formie spisu treści lub zestawu ikon. Jeżeli witryna nie zawiera zbyt wiele treści, można tym samym. zmieścić ją na tej jednej stronie, wtedy strona główna i witryna stają się tym samym.

7 Do czego właściwie chcesz wykorzystać WWW? informacje osobiste hobby i zainteresowania publikacje witryny firm dokumentacja katalogi towarów wirtualne sklepy sondaże edukacja wszystko co zdołamy wymyślić

8 przemyśl Wyznacz cel Podziel treść na główne tematy Np.. Strona fana zespołu historia zespołu, biografie poszczególnych członków zespołu dyskografia wszystkie wydane albumy i single, teksty utworów, okładki płyt, informacje o najbliższych koncertach i zapowiadanych wydawnictwach.

9 przemyśl pomysły na organizację i nawigację Struktura hierarchiczna

10 Struktura hierarchiczna Struktury hierarchiczne i menu szczególnie dobrze sprawdzają się w systemach opartych na hipertekście. Wiele systemów pomocy kontekstowej zostało stworzonych właśnie na bazie hierarchii. Wybór jednego z nich powoduje pojawienie się listy podtematów, pod którymi kryje się już konkretna treść. Różne systemy pomocy mają różne poziomy, ale większość z nich wpisuje się w taką strukturę. W tego typu strukturach czytelnicy łatwo odnajdują swoje aktualne położenie. Przejście w górę informacje ogólne, w dół informacje bardziej szczegółowe.

11 Struktura liniowa Innym sposobem organizacji dokumentów jest struktura liniowa (sekwencyjna), która przypomina sposób organizacji dokumentów drukowanych. Strona główna stanowi tytuł lub wstęp, a każda następna strona jest kolejnym rozdziałem. W strukturze liniowej łatwo zapoznać się z treścią, ponieważ nie ma zbyt wielu możliwości wyboru. Struktury tego typu są bardzo sztywne i ograniczają zarówno swobodę czytelnika, jak i twórcy. W ten sposób możesz prezentować informacje, które posiadają strukturę liniową w rzeczywistości, gdzie funkcjonują (krótkie opowiadania, instrukcje krok po kroku, trening komputerowy) lub jeżeli nie chcesz, aby czytelnicy przeskakiwali od tematu do tematu.

12 Struktura liniowa z alternatywą Możesz odrobinę złagodzić sztywną strukturę liniową i pozwolić czytelnikowi zboczyć z głównej ścieżki. Można stworzyć strukturę liniową z alternatywnymi połączeniami, które odbiegają od głównego tematu.

13 Struktura mieszana (liniowo-hierarchiczna) Jest to stosowane zwykle wtedy, gdy informację można podzielić na główne tematy, ale można ją też odczytywać w sposób liniowy. Jest to często wykorzystywany sposób w tzw.faq /Frequently Asked Questions najczęściej zadawane pytania?

14 Struktura mieszana (liniowo-hierarchiczna) Uwaga: nie pozwól na połączenia w przód i w tył pomiędzy granicami tematów znajdujących się na jednym poziomie hierarchii. Należałoby cofnąć się do strony głównej i dopiero stamtąd przejść do kolejnego aktu; opisz dokładniej samo połączenie. Zamiast napisać po prostu w górę lub umieścić ikonę ze strzałką, wstaw w to miejsce dokładniejszy opis, gdzie to połączenie prowadzi.

15 Struktura sieciowa (pajęczyna) Pajęczyna to zbiór dokumentów, które nie mają jakiejś ogólnej struktury. Jedyną rzeczą, która łączy strony ze sobą, to hiperpołączenie. Czytelnicy przechodzą od strony do strony, wybierając kolejne połączenia. W kontekście witryny WWW środowisko jest zorganizowane tak, że każda strona re-prezentuje konkretne miejsce (zwykle zawiera też jego opis). Z tego miejsca możesz przemieszczać się w różnych kierunkach, wędrując przez ten wirtualny świat w sposób bardziej przypominający przechodzenie z pokoju do pokoju niż rzeczywistość.

16 Struktura sieciowa (pajęczyna) Aby rozwiązać problem dezorientacji w pajęczynie : na każdej stronie umieść wyjście awaryjne, czyli połączenie o nazwie Powrót do strony głównej, na każdej stronie umieść mapkę całej struktury z wyraźnym znakiem Tu jest Nie musi to być mapa w dosłownym znaczeniu, jakakolwiek forma umiejscowienia aktualnego miejsca pobytu w całej strukturze może uchronić czytelników przed zagubieniem

17 Scenopis witryny www Scenopis to proces tworzenia ogólnego zarysu przyszłego wyglądu witryny, przed przystąpieniem do właściwego tworzenia stron. Scenopis pozwala spojrzeć na całość witryny zanim jeszcze ona powstanie. Tablica korkowa - kartki - nitki np.

18 Co winno być: który temat na którą stronę? Reguła kciuka mówi, że jeden temat powinien zajmować jedną stronę. Jeżeli jednak tematów jest wiele, łączenie ich może być niezbyt przyjemnym zadaniem. Zamiast tego, zastanów się nad możliwością stworzenia stron zawierających kilka ma powiązanych ze sobą tematów jakie będą podstawowe sposoby nawigacji między stronami? Jakie hiperpołączenia będą wymagane, aby czytelnicy mogli przechodzić od strony do strony? Są to podstawowe połączenia, które umożliwią czytelnikom osiągnięcie celów patrz wyżej. jakie alternatywne formy nawigacji umieścisz na stronach? Niektóre witryny zawierają, obok podstawowych połączeń nawigacyjnych, także inne informacje, które współistnieją z głównym tematem, jak, na przykład, słownik pojęć, indeks alfabetyczny lub stronę z informacjami o twórcach. Pamiętaj o tego typu informacjach w trakcie opracowywania planu i zastanów się, w jaki sposób połączyć je do treści zasadniczej

19 Co winno być: co znajdzie się na stronie głównej? Ponieważ strona główna jest punktem wyjściowym do dalszej części witryny, dobrze zastanów się nad tym, jakie informacje chcesz na niej umieścić. Ogólny opis a może hiperłącza jeszcze raz przemyśl wszystkie cele witryny? Nigdy w trakcie pracy nad witryną nie zapominaj o celach, które sobie wyznaczyłeś.

20 podsumowanie Projektowanie witryny WWW, podobnie jak tworzenie wstępnego zarysu książki, planowanie czy malowanie. Wcześniejsze opracowanie ogólnego planu może być niesłychanie pomocne w pracy nad szczegółowymi rozwiązaniami, może też zapobiec ewentualnym komplikacjom.

World Wide Web? rkijanka

World Wide Web? rkijanka World Wide Web? rkijanka World Wide Web? globalny, interaktywny, dynamiczny, wieloplatformowy, rozproszony, graficzny, hipertekstowy - system informacyjny, działający na bazie Internetu. 1.Sieć WWW jest

Bardziej szczegółowo

iweb Pierwsze kroki Poznaj iweb i dowiedz się, jak utworzyć swoją pierwszą witrynę internetową.

iweb Pierwsze kroki Poznaj iweb i dowiedz się, jak utworzyć swoją pierwszą witrynę internetową. iweb Pierwsze kroki Poznaj iweb i dowiedz się, jak utworzyć swoją pierwszą witrynę internetową. 1 Spis treści Rozdział 1 3 Witamy w iweb 3 Czym jest iweb? 3 Czego się dowiesz? 4 Zanim zaczniesz 4 Co będzie

Bardziej szczegółowo

Projektowanie stron WWW

Projektowanie stron WWW Projektowanie stron WWW Projektowanie stron WWW, podobnie jak tworzenie wstępnego zarysu książki, planowanie czy malowanie, może być czasami bardzo złożonym procesem. Wcześniejsze opracowanie ogólnego

Bardziej szczegółowo

Rozdział 5. Współpraca...145 Czym jest współpraca między obiektami?... 145 Przygotowanie do współpracy... 146 Opisywanie współpracy kandydatów...

Rozdział 5. Współpraca...145 Czym jest współpraca między obiektami?... 145 Przygotowanie do współpracy... 146 Opisywanie współpracy kandydatów... Spis treści Przedsłowie autorstwa Ivara Jacobsona...9 Przedsłowie autorstwa Johna Vlissidesa...11 Przedmowa...13 Rozdział 1. Pojęcia używane w projektowaniu...17 Maszyneria obiektowa...17 Role... 19 Stereotypy

Bardziej szczegółowo

Kuźnia Talentów Informatycznych: Multimedia, grafika i technologie internetowe Tworzenie serwisów internetowych. Piotr Kopciał

Kuźnia Talentów Informatycznych: Multimedia, grafika i technologie internetowe Tworzenie serwisów internetowych. Piotr Kopciał Kuźnia Talentów Informatycznych: Multimedia, grafika i technologie internetowe Tworzenie serwisów internetowych Piotr Kopciał Tworzenie serwisów internetowych Rodzaj zajęć: Kuźnia Talentów Informatycznych

Bardziej szczegółowo

Joanna Burawa PROJEKTOWANIE FUNKCJONALNYCH I DOSTĘPNYCH APLIKACJI INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE BAZY POMIARÓW HYDROMETEOROLOGICZNYCH

Joanna Burawa PROJEKTOWANIE FUNKCJONALNYCH I DOSTĘPNYCH APLIKACJI INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE BAZY POMIARÓW HYDROMETEOROLOGICZNYCH INSTYTUT INŻYNIERII I GOSPODARKI WODNEJ POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI Joanna Burawa PROJEKTOWANIE FUNKCJONALNYCH I DOSTĘPNYCH APLIKACJI INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE BAZY POMIARÓW HYDROMETEOROLOGICZNYCH

Bardziej szczegółowo

Samouczek. - poznaj program Zajączek. Autorem samouczka jest mgr Rafał Pasik absolwent Politechniki Radomskiej kontakt e-mail: rafal.pasik@wp.

Samouczek. - poznaj program Zajączek. Autorem samouczka jest mgr Rafał Pasik absolwent Politechniki Radomskiej kontakt e-mail: rafal.pasik@wp. Samouczek - poznaj program Zajączek Autorem samouczka jest mgr Rafał Pasik absolwent Politechniki Radomskiej kontakt e-mail: rafal.pasik@wp.pl Białystok 2004 Spis treści: Wstęp... 3 1. Platforma sieciowa...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe Power Point

Materiały szkoleniowe Power Point Materiały szkoleniowe Power Point Przygotowane przez: WROcomp Spis treści: 1. UŻYWANIE APLIKACJI... 5 1.1 PRACA Z PREZENTACJAMI... 5 1.1.1 Otwieranie, zamykanie programu do tworzenia aplikacji. Otwieranie,

Bardziej szczegółowo

Modelowanie witryn internetowych uczelni wyższych o profilu ekonomicznym

Modelowanie witryn internetowych uczelni wyższych o profilu ekonomicznym UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA mgr Marek Rafał Zborowski Praca doktorska p.t. Modelowanie witryn internetowych uczelni wyższych o profilu ekonomicznym Promotor: prof. zw. dr hab. Witold Chmielarz

Bardziej szczegółowo

Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5. Podręcznik użytkownika

Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5. Podręcznik użytkownika Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5 Podręcznik użytkownika ŁÓDŹ 2013 1 ISBN 978-83-937613-0-2 Układ typograficzny autora. Wydawca: Producent programu: Tomasz Bernacik GPSoftware PO Box 570 Ashgrove Queensland

Bardziej szczegółowo

SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw

SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw SQL Server 2005. Programowanie. Od podstaw Autor: Robert Vieira T³umaczenie: Piotr Balczyñski, Maria Chaniewska, Grzegorz Kostek ISBN: 83-246-0653-X Tytu³ orygina³u: Beginning SQL Server 2005 Programming

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Materiały dla uczestnika Małgorzata Wojnarowska Jacek Kulasa 1 SPIS TREŚCI Powitanie Zakres szkolenia Nowa podstawa programowa z wiedzy

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Workbox v 2.3.20.1500

SZYBKI START Workbox v 2.3.20.1500 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Workbox v 2.3.20.1500 Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2014 Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269

SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Workbox v 3.1.0.3269 Ostatnia aktualizacja: 21 października 2013 Dziękujemy

Bardziej szczegółowo

INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli

INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli 1 INTERNET JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI. Program kursu dla nauczycieli Ewa Patkowska i Elżbieta Kortkowicz-Białowąs, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Opublikowano 15.06.2005 WSTĘP Jednym z ważniejszych

Bardziej szczegółowo

WF Mag dla Windows. Zaczynamy!

WF Mag dla Windows. Zaczynamy! WF Mag dla Windows Zaczynamy! WF Mag dla Windows Spis treści O CZYM JEST TA KSIĄŻKA... 5 I STALACJA PROGRAMU... 7 ODROBINA TEORII... 7 Organizacja danych w WF Magu dla Windows... 9 Dlaczego instalacja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

1. Podstawowe wiadomości... 9

1. Podstawowe wiadomości... 9 CRM v. 4.2.8 2 CRM - SPIS TREŚCI: 1. Podstawowe wiadomości... 9 1.1. Ekran... 9 1.1.1. Wygląd i elementy typowego formularza... 9 1.1.2. Pasek narzędziowy... 10 1.2. Podstawowe działania... 11 1.2.1. Klawisze

Bardziej szczegółowo

Copyright by Centrum e-learningu AGH, Kraków 2008. Redakcja techniczna: Beata Barszczewska-Wojda

Copyright by Centrum e-learningu AGH, Kraków 2008. Redakcja techniczna: Beata Barszczewska-Wojda Copyright by Centrum e-learningu AGH, Kraków 2008 ISSN 0239-6114 Redakcja: Centrum e-learningu AGH Skład: Edycja, tel. 012 284 30 28 Korekta: Magdalena Anioł-Mirek Redakcja techniczna: Beata Barszczewska-Wojda

Bardziej szczegółowo

HTML i XHTML dla ka dego

HTML i XHTML dla ka dego IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Chopina 6 44-100 Gliwice tel. (32)230-98-63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Ostatnia aktualizacja dokumentu: 06.03.2012 Copyright 1991-2012 SuperMemo World sp. z o.o.

Ostatnia aktualizacja dokumentu: 06.03.2012 Copyright 1991-2012 SuperMemo World sp. z o.o. Spis treści Spis treści...1 Informacje wstępne...2 Instalacja programu...3 Co to jest SuperMemo UX...4 Pierwsze kroki z programem...5 Pierwsze kroki z kursem...7 Podstawowe typy ćwiczeń...9 Pozostałe typy

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Prezentacja multimedialna program PowerPoint

Prezentacja multimedialna program PowerPoint 5 Prezentacja multimedialna program PowerPoint Prezentacja multimedialna to pokaz lub wykład prowadzony z użyciem komputerowo opracowanych elementów multimedialnych, takich jak rysunki, zdjęcia, dźwięk,

Bardziej szczegółowo

Word dla dociekliwych

Word dla dociekliwych Word dla dociekliwych POZIOM ŚREDNIOZAAWANSOWANY SZKOLENIE DLA TRENERA Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

Otwarte Zabytki Scenariusze zajęć. Medialab wokół dziedzictwa kulturowego Warszawy

Otwarte Zabytki Scenariusze zajęć. Medialab wokół dziedzictwa kulturowego Warszawy Otwarte Zabytki Scenariusze zajęć Medialab wokół dziedzictwa kulturowego Warszawy Wprowadzenie Broszura, którą oddajemy w Wasze ręce, zawiera scenariusze zajęć i warsztatów, opracowane na podstawie działań

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent CRM 2012 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent CRM 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator pierwszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Baza Danych 2013 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Baza Danych 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8

Bardziej szczegółowo

Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji

Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji Możliwości techniczne platformy e-learningowej Centrum Edukacji Opracował: Paweł Strzyżewski, Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o., luty 2013 Spis treści Wiadomości wstępne...1 Krótkie omówienie

Bardziej szczegółowo

Poziom 0 poziom podstawowy

Poziom 0 poziom podstawowy Poziom 0 poziom podstawowy CZ. I SYSTEM OPERACYJNY WINDOWS CZ. I KOMPUTER I SYSTEM OPERACYJNY WINDOWS Cele: Po ukończeniu pierwszej części kursu, uczestnik zdobędzie podstawową wiedzę na temat budowy komputera,

Bardziej szczegółowo