OPIEKUN INWESTORA O FIRMIE...

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "OPIEKUN INWESTORA O FIRMIE..."

Transkrypt

1 OPIEKUN INWESTORA O FIRMIE... Czy znasz osoby, które inwestują na rynku Funduszy Inwestycyjnych i czują, że nie wykorzystują okazji albo nie potrafią uniknąć zagrożeń? Firma Opiekun Inwestora powstała po to, aby takie sytuacje nie miały już miejsca.

2 O FIRMIE Firma od początku swojego istnienia specjalizuje się w dostarczaniu narzędzi i usług dla osób lokujących swoje oszczędności w Funduszach Inwestycyjnych. Nieprzypadkowo nazwa firmy jest tożsama z adresem serwisu www - właściciele "Opiekuna Inwestora" podkreślają, że dostarczanie usług za pośrednictwem portalu jest podstawową działalnością firmy. Właściciele firmy to Remigiusz Stanisławek oraz dr Jacek Piotrowski. To osoby z doświadczeniem w prowadzeniu złożonych projektów informatycznych (nagrody: Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, Złoty Medal European Business Center Club) a także z bagażem doświadczeń naukowych i praktycznych w dziedzinie ekonomi, finansów, informatyki oraz statystyki. Co ważne - to także inwestorzy - praktycy. MISJA I MOTTO W PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI Działalność firmy to przede wszystkim prowadzenie portalu I tej działalności dotyczą dwa hasła, które towarzyszą twórcom, pracownikom, współpracownikom oraz użytkownikom portalu każdego dnia. MISJA: MOTTO: Pomagamy podejmować skuteczne decyzje na rynku funduszy inwestycyjnych. Zrobimy wszystko, aby użytkownicy nie musieli często odwiedzać naszego portalu. NIEZALEŻNOŚĆ Firma nie zajmuje się sprzedażą produktów inwestycyjnych. Co to oznacza w praktyce dla użytkowników usług, tworzonych przez firmę? firma może promować aktywne podejście do inwestowania - podczas gdy wiele firm oferujących produkty inwestycyjne będzie przekonywać do zasad inwestowania polegających na zasadzie kup i trzymaj oraz dywersyfikacji analizy produktów, potencjalnych zysków firma może pokazywać z uwzględnieniem wszystkich opłat, podatków oraz utraty wartości pieniądza w czasie - o co trudno w przekazach marketingowych Nie mówimy: "Wybraliśmy listę najlepszych funduszy inwestycyjnych i proponujemy Ci w nie inwestować". Mówimy: "Dostarczymy Ci informacji o jak największej ilości ogólnodostępnych funduszy - i powiemy, które mają cechy najlepsze dla Ciebie.", podsumowuje Jacek Piotrowski. Oferujemy też gotowe strategie inwestycyjne oraz pokazujemy jak samodzielnie tworzyć własne zasady inwestowania, aby dokonywać zmian między funduszami, zabezpieczać zyski oraz wykorzystywać trwające wzrosty na rynkach finansowych", dodaje Remigiusz Stanisławek.

3 WŁAŚCICIELE FIRMY TO INWESTORZY - PRAKTYCY Twórcy Opiekuna Inwestora samodzielnie od wielu lat inwestują. Jak wielu inwestorów - popełniali w przeszłości błędy. Sprawdzali różne strategie inwestowania, różne metody doboru funduszy. W oparciu o doświadczenie, wiedzę oraz chłodne spojrzenie na inwestowanie (poparte faktami a nie próbą przewidywania przyszłości) narzędzia dostępne w portalu oraz zasady inwestowania przekazywane na szkoleniach pomagają realizować plan inwestycyjny. Z podkreśleniem słowa plan. Czyli działanie planowe. A tylko takie działania można monitorować i kontrolować. EDUKACJA DUKACJA, PROJEKTY SZKOLENIOWE Od początku działalności firma przekazuje praktyczną wiedzę o aktywnym zarządzaniu funduszami. To także projekty szkoleniowe: To przede wszystkim blogi: blog.opiekuninwestora.pl czyli o inwestowaniu praktycznie policzmy.opiekuninwestora.pl czyli matematyka funduszy inwestycyjnych To także nowy portal informacyjny: - pełna, obiektywna wiedza i porady dotyczące produktów inwestycyjnych dostępnych na rynku. Masz polisę inwestycyjną - zacznij skutecznie inwestować. Ponad 20 całodniowych szkoleń zrealizowanych w roku Fundusze inwestycyjne to nie lokata. Aby skutecznie inwestować nie musisz być ekspertem. Projekt szkoleniowy kierowany do początkujących inwestorów. Fundusze inwestycyjne to nie gra. Fakty i mity inwestowania w fundusze. Projekt szkoleniowy kierowany dla poszukujących dodatkowej wiedzy. Pomóż Twoim Klientom lepiej inwestować. Czyli o czym nie usłyszysz na szkoleniach produktowych. Projekt szkoleniowy kierowany do doradców finansowych i dystrybutorów produktów opartych o fundusze inwestycyjne.

4 CELE DOSTARCZANIE ANALIZ DOPASOWANYCH DO SPECYFIKI RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH Oznacza brak prezentacji wskaźników czy też wykresów dedykowanych dla rynku akcji, PUBLIKOWANIE WYŁĄCZNIE ISTOTNYCH DLA INWESTORÓW INFORMACJI Firma w swoich analizach pomija szczegóły TFI czy też funduszy inwestycyjnych, które nie mają znaczenia dla podejmowania decyzji lub pozyskania ogólnej informacji. UDOSTĘPNIANIE USŁUG Dostarczenie nawet najlepszych analiz to jedynie początek opieki, którą portal oferuje swoim użytkownikom. Nawet w przypadku, gdy abonent portalu nie korzysta z rekomendacji i analiz Opiekuna Inwestora (np. doboru funduszy dokonuje samodzielnie) to nadal może wykorzystać funkcje monitorowania rynku funduszy, portfela, indywidualny system powiadomień, raportów oraz pozostałych funkcji portalu. BYĆ PRAWDZIWYM, BEZSTRONNYM DORADCĄ Niezależnym i dostarczającym praktycznej wiedzy (jak np. jak inwestować bez ponoszenia kosztów prowizji, kiedy warto a kiedy nie inwestować w fundusze parasolowe) poprzez publikacje informacji oraz szkolenia i kursy. INNOWACYJNOŚĆ Poszukiwanie nowych usług, analiz, metod powiadomień. Firma nie podąża istniejącymi drogami - wytycza nowe kierunki rozwoju usług dla inwestorów indywidualnych. Wiele funkcji, które oferuje nie jest dostępnych w Internecie. Jednocześnie są to funkcje, z których najczęściej korzystają użytkownicy, co potwierdza ich przydatność. OSZCZĘDNOŚĆ CZASU INWESTORÓW To na co Opiekun Inwestora zwraca szczególną uwagę to oszczędność czasu przy korzystaniu z usług portalu. Autorzy portalu deklarują: Położyliśmy nacisk na wartości, którymi nie interesowały się dotychczas portale o tej tematyce oraz całkowicie pominęliśmy te, które być może przynoszą zyski tym portalom, ale utrudniają inwestorom podejmowanie decyzji, albo po prostu marnują ich czas". Czynności samodzielnego monitorowania rynku (np. sprawdzanie notowań funduszy w Internecie), które wielu inwestorów wykonuje prawie codziennie, mogą zajmować nawet pół godziny dziennie - w większości przypadków wynikiem takiej analizy jest decyzja o... nie podejmowaniu żadnej akcji. Czy czas ten można oszczędzić? Tak. Opiekun Inwestora przejmuje na siebie zadania ciągłego sprawdzania notowań funduszy inwestycyjnych, indeksów giełdowych czy też kursów walut - mających przecież wpływ na wartość notowań funduszy notowanych w obcej walucie. Odpowiednio zbudowany indywidualny system powiadomień i raportów sprawia, że informacje z portalu są wysyłane dokładnie wtedy, gdy tego wymaga Plan Inwestycyjny użytkownika.

5 GOTOWE STRATEGIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH INWESTORÓW Firma analizuje i udostępnia w portalu gotowe strategie inwestowania. To rozwiązanie dla dużej grupy osób, które inwestują w fundusze - ale jednocześnie nie pasjonuje się tą tematyką ani na rynkach finansowych znać się nie chce - chcąc jednocześnie inwestować i zarabiać nie godząc się na ponoszenie strat. Wiele osób inwestujących w fundusze (w tym osoby posiadające polisy inwestycyjne) nie chce być specjalistami na rynku kapitałowym. I to co bardzo wyraźnie podkreślamy - aby skutecznie inwestować te osoby nie muszą, nie ma takiej potrzeby aby stawały się ekspertami", podkreśla Remigiusz Stanisławek. Rynek funduszy inwestycyjnych od strony handlowej nakierowany jest (podobnie jak w każdej branży) na sprzedaż. Usługi firmy Opiekun Inwestora (portal oraz szkolenia) wypełniają lukę, która pozwala wziąć sprawy własnych inwestycji w swoje ręce także przez osoby, które po prostu chcą w kontrolowany sposób oszczędzać poprzez inwestowanie na rynku funduszy inwestycyjnych. HISTORIA ( ) ROK POCZĄTKI Na początku 2006 roku, oprócz zestawień notowań funduszy inwestycyjnych, uzupełnianych czasem wieloma trudnymi w praktycznej interpretacji wskaźnikami (np. wsp. Sharpe a) czy też różnymi raportami i rankingami dotyczącymi wyników funduszy brak było usług, które pomogą przeciętnemu inwestorowi samodzielnie podejmować decyzje inwestycyjne dotyczące Funduszy Inwestycyjnych. Potrzebowaliśmy czegoś więcej - narzędzi, które pozwolą wykorzystać wszystkie atuty inwestowania właśnie w Fundusze Inwestycyjne, a nie na giełdzie" wspomina początki prac nad portalem Jacek Piotrowski. W tym okresie rozpoczęto prace nad projektem portalu i opracowaniem takiej metody oceny poszczególnych funduszy inwestycyjnych, która pozwoli skutecznie oceniać wyniki funduszy pod kątem strategii inwestycyjnych rzeczywistych inwestorów. Metody, która umożliwi wybór funduszy w oparciu o indywidualny profil inwestora. Nie ma przecież jednego funduszu najlepszego dla wszystkich... Sam wybór funduszy to nie wszystko. Aby wykorzystać możliwości wyboru funduszy akcyjnych (zarabiających podczas wzrostów na giełdach) oraz funduszy bardziej bezpiecznych (które warto wykorzystać na przeczekanie spadków na rynkach finansowych) należy inwestować aktywnie zaznacza Remigiusz Stanisławek.

6 Dostrzeżenie tej prawidłowości skutkuje rozpoczęciem prac nad rozwojem systemu powiadomień oraz gotowych strategii inwestycyjnych, z których korzystać mogą początkujący inwestorzy oraz osoby, dla których rynki finansowe nie są pasją - a wybrały fundusze dlatego, aby nie poświęcać na zarządzanie inwestycją dużo czasu. Co nie znaczy, że mogą pieniądze pozostawić losowi. Nie sztuką jest podstawić liczby pod wzory i przedstawić dziesiątki różnego rodzaju obliczeń (w końcu mamy komputery i z obliczeniami sobie poradzą). Sztuką jest dostarczyć takie rozwiązania, które będą naprawdę pomocne inwestorom podkreśla Remigiusz Stanisławek. Jak to zrealizować? Po prostu pytając użytkowników. Od samego początku firma stawia na bezpośrednie spotkania z osobami inwestującymi w fundusze i etap analizy potrzeb użytkowników portalu. ROK 2007 W pierwszym kwartale 2007 roku zakończono prace weryfikujące przydatność wybranych metod analizy, poddano je także ocenie naukowcom z Katedry Statystyki i Demografii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (bieżąca współpraca z uczelnią ekonomiczną zapewnia, że oceny funduszy, które prezentuje portal są nie tylko poprawne merytorycznie, ale również dopasowane do specyfiki rynku funduszy inwestycyjnych - uwzględniają m.in. stosunkowo niską płynność tych instrumentów oraz wykorzystują wyłącznie możliwe do zrealizowania inwestycje, a wyniki obliczeń (codziennie portal przelicza i analizuje ponad wirtualnych inwestycji) niosą za sobą przydatną informację dla inwestorów. W tym samym czasie gotowe są także założenia dotyczące Systemu Powiadomień oraz Profilu Inwestora. W połowie roku uruchomiona zostaje strona To także pierwsze wystąpienia przed grupami inwestorów, gdzie firma prezentuje docelową funkcjonalność rozwiązania. ZMIANA SIEDZIBY W IV kwartale 2007 roku firma otrzymała zgodę na działalność w Poznańskim Parku Naukowo Technologicznym fundacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z miejscem tym kojarzą się: innowacyjność, przedsiębiorczość, nowatorskie rozwiązania.

7 O AKTYWNYM INWESTOWANIU MÓWIMY JUŻ PRZED BESSĄ... We wrześniu 2007 roku w wywiadzie 1 dla tygodnika Cash Flow And You Remigiusz Stanisławek mówił o potrzebie aktywnego zarządzania funduszami i reagowania na pojawiające się straty. wrzesień 2007, Warszawa, II konferencja OKEBI W tym czasie mówiło się zdecydowanie co innego. Kto skorzystał z proponowanego przez autorów portalu podejścia do zarządzania własnymi inwestycjami wie, że było to dobre rozwiązanie. I wiedzą o tym jego pieniądze. ROK PIERWSZE WYRÓŻNIENIA I TARGI Rok 2008 to rok premiery biznesowej portalu. Dwa lata przygotowań, analiz oraz dokładny projekt listy dostępnych funkcjonalności to składowe udanej premiery. W czerwcu 2008 roku portal zakwalifikował się do finału 3. ogólnopolskiego konkursu na najbardziej innowacyjny krajowy projekt internetowy 2008 roku. W październiku 2008 Opiekun Inwestora prezentował usługi portalu na własnym stoisku w trakcie XIV Targów i Forum Kapitałowym "Twoje Pieniądze" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 1 Cykl wywiadów Sztuka Wywiadów (m.in. na Infor.TV) można obejrzeć na stronie

8 ROK ROZWÓJ KONKURSY W marcu 2009 firma zakwalifikowała się do warszawskiego półfinału międzynarodowego konkursu Seedcamp (innowacyjne portale z krajów EMEA). PROJEKTY SZKOLENIOWE W II połowie roku 2009 firma przeprowadziła ponad 20 całodniowych szkoleń dla osób posiadających polisy inwestycyjne. Cykl szkoleniowy Masz polisę inwestycyjną - zacznij skutecznie inwestować - okazał się wielkim sukcesem a prezentowane podejście do inwestowania zostało doskonale przyjęte przez inwestorów. TARGI W październiku 2009 Opiekun Inwestora ponownie na własnym stoisku zachęcał do aktywnego inwestowania na rynku funduszy w trakcie XV Targów i Forum Kapitałowym "Twoje Pieniądze" w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W ramach Programu Edukacyjnego targów Remigiusz Stanisławek prowadził godzinny warsztat Fundusze inwestycyjne to nie gra. Zacznij skutecznie inwestować. TYTUŁ INNOWACJA ROKU W III kwartale 2009 roku portal otrzymał tytuł Innowacja Roku Kapituła konkursu (Instytut Innowacji FIRE oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) przyznała tę nagrodę (jednocześnie przyznając portalowi jedną z najwyższych ocen wśród firm biorących udział w konkursie) za: system powiadomień i alarmów, dzięki któremu użytkownicy portalu mogą w prosty sposób budować proste i złożone strategie inwestowania system ocen funduszy dopasowanych do profilu inwestora pokazujących nie tylko ile można zarobić, ale też ile można stracić wybierając dany fundusz. ROK NOWE FUNKCJONALNOŚCI I PROJEKTY EDUKACYJNE W roku 2010 firma realizuje na szerszą skalę działalność edukacyjną, rozwija dodatkowe funkcjonalności w portalu oraz tworzy portale tematyczne.

9 INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA NIE MUSZĄ BYĆ SKOMPLIKOWANE Opiekun Inwestora od początku stara się dopasować do rzeczywistych potrzeb masowych inwestorów rynku Funduszy Inwestycyjnych. Autorzy portalu - prywatnie inwestujący - znają te problemy, przekładając je na poszczególne funkcjonalności portalu. INNOWACYJNOŚĆ W DOBORZE FUNDUSZY Użytkownik otrzymuje dokładnie te informacje, które są dla niego niezbędne. Oceny funduszy pozwalają wybrać te, które uzyskują systematycznie lepsze wyniki od innych. Za system analizy funduszy dopasowany do indywidualnego profilu inwestora firma otrzymała w roku 2009 tytuł Innowacja Roku Badanie uwzględniające wyniki historyczne pozwala dla funduszu określić także jakich wyników można się spodziewać - otrzymując gotowe informacje ile w badanym okresie dany fundusz potrafił zarobić w najlepszym oraz najgorszym przypadku. Przykładowe oceny inwestycji 3-miesięcznych dla dwóch funduszy obligacji. Dane historyczne pokazują, że fundusz PKO pod każdym względem uzyskiwał lepsze wyniki w przeszłości. Ocena portalu (w przykładzie pokazana dla profilu rozważnego) to 2,5%. Warto zwrócić uwagę na kolumny: najgorszy i najlepszy wynik. Fundusz PKO, gdyby zainwestować na okres 3 miesięcy w badanych poprzednich 9 miesiącach nie stracił więcej niż 0,9%. Ale też nie zarobił ponad 11,7%. Fundusz Pioneer w tym przykładzie nigdy nie zarobił ponad 4,2% notując przy tym czasem straty poniżej 2%. Na wykresie przedstawiono graficznie rzeczywiste wyniki inwestycji 3-miesięcznych w oba fundusze, dla każdego z kolejnych dni. Na ok. 140 badanych inwestycji fundusz PKO w zdecydowanej większości przypadków uzyskiwał wyniki o wiele lepsze niż fundusz Pioneer.

10 Efekty prac zgodnych z dewizą: "Nie sztuką jest pokazać jak najwięcej informacji tylko dlatego, że są dostępne i można je obliczyć - sztuką jest odnaleźć te, które są rzeczywiście najbardziej przydatne do podejmowania skutecznych decyzji i przedstawić je w zrozumiały sposób" testowane były z wieloma inwestorami, w tym także podczas testów użyteczności. W ten sposób możemy weryfikować wyniki Funduszy Inwestycyjnych zarówno z punktu widzenia inwestorów ostrożnych, rozważnych albo inwestującym agresywnie, uwzględniając ich indywidualny profil inwestora" podkreśla Remigiusz Stanisławek INNOWACYJNOŚĆ - SYSTEM POWIADOMIEŃ Inwestujący na rynku chcą monitorować wyniki funduszy, kursy walut, indeksy giełdowe oraz wartość własnego portfela. Takie analizy wymagają czasu oraz systematyczności. Odpowiedzią na te potrzeby jest system powiadomień, gdzie użytkownicy mają możliwość budowania własnych zestawów powiadomień. W ten sposób korzystający z portalu po prostu oszczędzają swój czas. Zamiast codziennych analiz otrzymają informację dokładnie wtedy, gdy wymagają tego ich inwestycje - w oparciu o samodzielnie zdefiniowany, indywidualny system powiadomień.", dodają twórcy portalu. Za system powiadomień, analiz i raportów firma otrzymała tytuł Innowacja Roku Przykładowo, inwestor, który zdecydował przenieść połowę zysków do funduszy pieniężnych po tym jak zainwestowane pieniądze zarobią ponad 20% mógłby codziennie sprawdzać notowania funduszy oraz obliczać wartość portfela. Mógł również zdefiniować w portalu skład portfela oraz jedno z powiadomień. I już nigdy nie tracić czasu na sprawdzanie wyników funduszy. Portal realizuje to zadanie i prześle gotową informację.

11 INNOWACYJNOŚĆ - GOTOWE STRATEGIE INWESTOWANIA W roku 2009 firma wprowadziła w portalu nową usługę - gotową strategię inwestowania opartą o założenia zasady Darwin+Defender. To zestaw zasad, które pozwalają określić sytuacje, w których warto rozważyć przeniesienie pieniędzy z funduszy agresywnych do funduszy bezpiecznych i odwrotnie. Takie sytuacje występowały w ostatnich kilkunastu latach przeciętnie 3 razy w roku. Stosowanie tej zasady, nawet zaczynając na samej górce pozwalało uzyskać wyniki ponad 2 razy lepsze niż najlepszych funduszy akcyjnych. Doświadczeni inwestorzy tworzą własne strategie inwestowania. Natomiast osoby zaczynające korzystać z tego sposobu na pomnożenie własnych pieniędzy nie chcą poświęcać na to swojego czasu i oczekują gotowych strategii. - podkreśla oczekiwania użytkowników Remigiusz Stanisławek. Metoda zrywa z próbą oceny sytuacji w oparciu o przewidywania. Metoda działa w oparciu o konkretne fakty z przeszłości. Te fakty to tylko i wyłącznie notowania jednostek funduszy inwestycyjnych. Dzięki zastosowaniu taktyki Darwina pozwala w okresach wzrostu zarabiać czasem lepiej niż najlepsze fundusze a podczas spadków zasada Defender pozwala wycofać się do inwestycji bezpiecznych już gdy najgorsze fundusze zaczynają notować duże straty. Co najważniejsze - użytkownik portalu otrzymuje prostą, czytelną i gotową do zastosowania w praktyce informację. " - podsumowuje. Gotowa strategia to przede wszystkim zestaw zasad. Kiedy przenieść pieniądze do funduszy akcyjnych Aby wykorzystać wzrosty na giełdach i w tym czasie zarabiać na funduszach. Kiedy przenieść pieniądze do funduszy bezpiecznych Aby zabezpieczyć wypracowane zyski i uchronić się przed większą stratą podczas gdy giełdy tracą. Które fundusze wybrać - tak aby były najlepsze dla Ciebie I od razu uwzględniały to gdzie (w którym produkcie) inwestujesz. Jak dodatkowo podnieść nasze zyski stosując zasadę Darwina Czyli w jaki sposób zarabiać znacznie lepiej niż przeciętne fundusze.

12 DR INŻ.. JACEK J PIOTROWSKI (DYREKTOR DS. ROZWOJU). J WŁAŚCICIELE Ukończył Automatykę i Informatykę na Politechnice Śląskiej, tam też obronił pracę doktorską. Naukowo zajmował się modelowaniem i symulacją. Pracował w Polsce i Francji realizując projekty związane m. in. z symulacją komputerową (w INPG Politechniki w Grenoble) jak i finansami, w tym przede wszystkim oceną stopy zwrotu z inwestycji (np. dla WBK, Casse Nationale Credit Agricole, ING Bank Śląski). Kierował działami zarządzania projektami i biurem rozwoju dużej firmy informatycznej w Polsce. Na własny rachunek od wielu lat inwestuje rozważnie w Fundusze Inwestycyjne. Wolny czas to hata-joga, biegi długodystansowe, narciarstwo i kajaki - wszystko we właściwych proporcjach, najczęściej wspólnie z rodziną. Żonaty, troje dzieci. REMIGIUSZ STANISŁAWEK (DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY) Ukończył Informatykę Ekonomiczną na Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) w Poznaniu. Tam też przez kilka lat działał naukowo, między innymi współorganizując międzynarodowe konferencje Business Information Systems oraz analizując możliwości zasilania Inteligentnych Budynków informacją z Internetu. Jako współtwórca i główny projektant polskiego systemu zarządzania budynkami inteligentnymi odebrał na targach MTP w Poznaniu złoty medal MTP, a wkrótce także Złoty Medal Europejski Business Center Club. Prowadził wielomilionowe projekty, nie tylko na terenie kraju. Pasjonat zagadnień finansowych i inwestycyjnych. Pierwszy rachunek maklerski założył jeszcze pod koniec nauki w liceum. Od wielu lat oszczędności lokuje jednak głównie w Fundusze Inwestycyjne. Inwestuje również w wiedzę. Łącząc pasję z funkcją trenera inwestycyjnego naucza z zakresu edukacji finansowej, prowadzi szkolenia z inwestowania na rynku funduszy inwestycyjnych. Publikuje artykuły o tej tematyce w tygodniku Cash Flow And You a jego cykl nagrań i wywiadów wideo na tematy inwestowania o nazwie "Szkoła Inwestowania" jest publikowany m.in. w internetowej telewizji biznesowej Infor.tv. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładał m.in na Europejskiej Akademii Planowania Finansowego. Wolny czas spędza na podróżach z rodziną oraz zdobywaniu przełęczy i szczytów górskich rowerem. OPIEKUN INWESTORA S.C. POZNAŃSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY PRZY FUNDACJI UAM UL. RUBIEŻ 46 C4/79, POZNAŃ TEL:

OPIEKUN INWESTORA O FIRMIE. Poznań, październik 2008

OPIEKUN INWESTORA O FIRMIE. Poznań, październik 2008 OPIEKUN INWESTORA O FIRMIE Poznań, październik 2008 Czy znasz osoby, które inwestują na rynku Funduszy Inwestycyjnych i czują, że nie wykorzystują okazji albo nie potrafią uniknąć zagrożeń? Opiekuna Inwestora

Bardziej szczegółowo

http://www.funduszetonielokata.pl

http://www.funduszetonielokata.pl REMIGIUSZ STANISŁAWEK, WSPÓŁTWÓRCA PORTALU WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL ZAPRASZA NA 10-GODZINNE SZKOLENIE FUNDUSZE TO NIE LOKATA FUNDUSZE TO NIE LOKATA, ALE... NA SZCZĘŚCIE FUNDUSZE TO NIE GIEŁDA. ABY ŚWIADOMIE

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZE INWESTYCYJNE TO NIE LOKATA

FUNDUSZE INWESTYCYJNE TO NIE LOKATA REMIGIUSZ STANISŁAWEK, TWÓRCA PORTALU WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL ZAPRASZA NA SZKOLENIE FUNDUSZE INWESTYCYJNE TO NIE LOKATA ABY SKUTECZNIE INWESTOWAĆ NIE TRZEBA BYĆ EKSPERTEM Szczególnie polecane dla posiadaczy

Bardziej szczegółowo

ZAPRASZA NA NOWY PROJEKT SZKOLENIOWY

ZAPRASZA NA NOWY PROJEKT SZKOLENIOWY REMIGIUSZ STANISŁAWEK, TWÓRCA PORTALU WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL ZAPRASZA NA NOWY PROJEKT SZKOLENIOWY TO DWA SZKOLENIA: FUNDUSZE INWESTYCYJNE TO NIE LOKATA ABY SKUTECZNIE INWESTOWAĆ NIE TRZEBA BYĆ EKSPERTEM

Bardziej szczegółowo

WYNIKI CZY STATYSTYKI?

WYNIKI CZY STATYSTYKI? Strona 0 WYNIKI CZY STATYSTYKI? CZYLI OPIEKUN POMAGA WYBIERAĆ FUNDUSZE INWESTYCYJNE Czy znasz osoby, które inwestują na rynku Funduszy Inwestycyjnych i czują, że nie wykorzystują okazji albo nie potrafią

Bardziej szczegółowo

W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA?

W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA? RAPORT PORTFELE MODELOWE W POLISACH INWESTYCYJNYCH CZY TO SIĘ OPŁACA? ANALIZA WYNIKÓW DLA INWESTYCJI 1, 3, 5 ORAZ 10-LETNICH WIELU INWESTORÓW, KTÓRZY WYBRALI POLISY INWESTYCYJNE DECYDUJE SIĘ NA TZW. PORTFELE

Bardziej szczegółowo

POMOC W INWESTOWANIU CZYLI JAK POMAGAM INWESTOWAĆ W RAMACH RODZINNYCH FINANSÓW (C) 2007-2015 REMIGIUSZ STANISŁAWEK

POMOC W INWESTOWANIU CZYLI JAK POMAGAM INWESTOWAĆ W RAMACH RODZINNYCH FINANSÓW (C) 2007-2015 REMIGIUSZ STANISŁAWEK Remigiusz Stanisławek Trener Inwestycyjny, certyfikowany Doradca Finansowy Certyfikowany Doradca Finansowy PL.13.EFG.01516 Jedyny doradca z Polski z tytułem MDRT Top of The Table POMOC W INWESTOWANIU CZYLI

Bardziej szczegółowo

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DOSTĘPNE W RAMACH ABONAMENTU

NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DOSTĘPNE W RAMACH ABONAMENTU ABONAMENT PODSTAWOWY INFORMACJE DLA UŻYTKOWNIKÓW NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DOSTĘPNE W RAMACH ABONAMENTU Abonament Standard to wszystko to co niezbędne aby korzystać ze strategii inwestowania, monitorować rynki

Bardziej szczegółowo

JAK SKUTECZNIE INWESTOWAĆ MASZ POLISĘ INWESTYCYJNĄ? ZACZNIJ ZARABIAĆ ZAMIAST LICZYĆ NA SZCZĘŚCIE

JAK SKUTECZNIE INWESTOWAĆ MASZ POLISĘ INWESTYCYJNĄ? ZACZNIJ ZARABIAĆ ZAMIAST LICZYĆ NA SZCZĘŚCIE ZARZĄDZANIE FINANSAMI JAK SKUTECZNIE INWESTOWAĆ MASZ POLISĘ INWESTYCYJNĄ? ZACZNIJ ZARABIAĆ ZAMIAST LICZYĆ NA SZCZĘŚCIE Remigiusz Stanisławek Wiele osób lokuje oszczędności na rynku funduszy inwestycyjnych,

Bardziej szczegółowo

FunduszowaCafe - Magazyn o rynku funduszy inwestycyjnych Numer 2 / 2010 (2) Wrzesien

FunduszowaCafe - Magazyn o rynku funduszy inwestycyjnych Numer 2 / 2010 (2) Wrzesien FunduszowaCafe - Magazyn o rynku funduszy inwestycyjnych Numer 2 / 2010 (2) Wrzesien 2010 Magazyn Funduszowa Cafe to przegląd aktualności rynku funduszy inwestycyjnych, przykłady strategii, ciekawostki

Bardziej szczegółowo

AEGON ... SZKOLENIE DLA: KANDIA... NARZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE: CZYLI JAK INWESTOWAĆ ABY ZARABIAĆ WWW.OPIEKUNINWESTORA.

AEGON ... SZKOLENIE DLA: KANDIA... NARZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE: CZYLI JAK INWESTOWAĆ ABY ZARABIAĆ WWW.OPIEKUNINWESTORA. ... AEGON EGON, AXA XA, GENERALI ENERALI, SKANDIA KANDIA... SZKOLENIE DLA: DYSTRYBUTORÓW POLIS INWESTYCYJNYCH OSÓB POSIADAJĄCYCH TAKIE POLISY CHCĄCYCH ROZPOCZĄĆ INWESTOWANIE CAŁODZIENNE SZKOLENIE Z PRAKTYCZNEGO

Bardziej szczegółowo

FunduszowaCafe - Magazyn o rynku funduszy inwestycyjnych Numer 4 / 2010 (4) Grudzien

FunduszowaCafe - Magazyn o rynku funduszy inwestycyjnych Numer 4 / 2010 (4) Grudzien FunduszowaCafe - Magazyn o rynku funduszy inwestycyjnych Numer 4 / 2010 (4) Grudzien 2010 Magazyn Funduszowa Cafe to przegląd aktualności rynku funduszy inwestycyjnych, przykłady strategii, ciekawostki

Bardziej szczegółowo

RAPORT DLACZEGO WARTO INWESTOWAĆ AKTYWNIE ZOBACZ CO NA TEN TEMAT MÓWIĄ LICZBY

RAPORT DLACZEGO WARTO INWESTOWAĆ AKTYWNIE ZOBACZ CO NA TEN TEMAT MÓWIĄ LICZBY RAPORT DLACZEGO WARTO INWESTOWAĆ AKTYWNIE ZOBACZ CO NA TEN TEMAT MÓWIĄ LICZBY Mówi się, że nie będąc ekspertem nie przewidzimy górek i dołków. A skoro ekspertami nie jesteśmy to musimy pozostawić nasze

Bardziej szczegółowo

OPIEKUN ZYSKU / OPIEKUN DORADCY

OPIEKUN ZYSKU / OPIEKUN DORADCY OPIEKUN ZYSKU / OPIEKUN DORADCY - PAKIET POMOCY W INWESTOWANIU DLA TWOICH KLIENTÓW - MATERIAŁY INFORMACYJNE DLA DORADCÓW FINANSOWYCH I FIRM DORADZTWA FINANSOWEGO Portalami www.opiekunzysku.pl i www.opiekundoradcy.pl

Bardziej szczegółowo

RAPORT DYNAMICZNA ANALIZA 1,2,3,5 I 10 10 LETNICH INWESTYCJI W FUNDUSZE OBLIGACJI W ROKU 2008 NARZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE:

RAPORT DYNAMICZNA ANALIZA 1,2,3,5 I 10 10 LETNICH INWESTYCJI W FUNDUSZE OBLIGACJI W ROKU 2008 NARZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE: APOT DYNAMICZNA ANALIZA 1,2,3,5 I 10 10 LETNICH INWESTYCJI W FUNDUSZE OBLIGACJI W OKU 2008 2008 WWW.OPIEKUNINWESTOA.PL NAZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE: SYSTEM POWIADOMIEŃ EKOMENDACJE DOPASOWANE DO

Bardziej szczegółowo

POMOCNIK INWESTORA: INFLACJA

POMOCNIK INWESTORA: INFLACJA www.opiekuninwestora.pl blog.opiekuninwestora.pl www.funduszowacafe.pl www.funduszetonielokata.pl POMAGAMY INWESTOROM OD 2008 ROKU. O AKTYWNYM INWESTOWANIU MÓWIMY OD 2006. POMOCNIK INWESTORA: INFLACJA

Bardziej szczegółowo

Przedmowa. Zespół InvestTracer.com

Przedmowa. Zespół InvestTracer.com 2 Przedmowa Systematyczne pomnażanie pieniędzy nie jest sprawą łatwą. Przekonał się o tym każdy inwestor, który spróbował swoich sił na rynku kapitałowym. Poświęciliśmy kilkanaście lat aby stworzyć narzędzia,

Bardziej szczegółowo

http://kurs.opiekuninwestora.pl

http://kurs.opiekuninwestora.pl http://kurs.opiekuninwestora.pl LEKCJA 2: LOKATY, OBLIGACJE, AKCJE, FOREX. ILE MOŻNA ZAROBIĆ? Zanim przejdziemy do informacji o funduszach inwestycyjnych warto choćby pobieżnie poznać inne sposoby inwestowania.

Bardziej szczegółowo

OPIEKUN ZYSKU / OPIEKUN DORADCY

OPIEKUN ZYSKU / OPIEKUN DORADCY OPIEKUN ZYSKU / OPIEKUN DORADCY - PAKIET POMOCY W INWESTOWANIU DLA TWOICH KLIENTÓW - MATERIAŁY INFORMACYJNE DLA DORADCÓW FINANSOWYCH I FIRM DORADZTWA FINANSOWEGO W JAKICH PRODUKTACH SKORZYSTASZ Portal

Bardziej szczegółowo

(2010-05-03) DOSTAWCÓW POLIS INWESTYCYJNYCH

(2010-05-03) DOSTAWCÓW POLIS INWESTYCYJNYCH (2010-05-03) POLITYKA INFORMACYJNA DOSTAWCÓW POLIS INWESTYCYJNYCH CZYLI JAK TUIŻ INFORMUJĄ POTENCJALNYCH KLIENTÓW O SWOIM PRODUKCIE? ( AEGON, AXA, COMPENSA, GENERALI, HDI, NORDEA, SKANDIA ) ZAMIAST ANALIZY

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZE INWESTYCYJNE: PROWIZJE OD ZAKUPU FUNDUSZY

FUNDUSZE INWESTYCYJNE: PROWIZJE OD ZAKUPU FUNDUSZY RAPORT: GDZIE INWESTOWAĆ W FUNDUSZE O 2% TANIEJ NIŻ W MBANKU O tym nie wie większość inwestujących na platformach mbank czy też Bossa Fund. FUNDUSZE INWESTYCYJNE: PROWIZJE OD ZAKUPU FUNDUSZY Koszty to

Bardziej szczegółowo

Piotr Biernacki Piotr Szulec. Pierwsze kroki na rynku kapitałowym. Poradnik inwestora

Piotr Biernacki Piotr Szulec. Pierwsze kroki na rynku kapitałowym. Poradnik inwestora Piotr Biernacki Piotr Szulec Pierwsze kroki na rynku kapitałowym Poradnik inwestora PORADNIK INWESTORA Piotr Biernacki Piotr Szulec PIERWSZE KROKI NA RYNKU KAPITAŁOWYM Publikacja została wydana nakładem

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Inwestowanie pieniędzy w praktyce" Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Copyright by Złote Myśli &,

Bardziej szczegółowo

I Ty możesz zostać inwestorem

I Ty możesz zostać inwestorem I Ty możesz zostać inwestorem WSTĘP Coraz częściej w życiu codziennym spotykamy się z pojęciami, które do niedawna dla większości z nas nie miały większego znaczenia. Duża część tych terminów ma związek

Bardziej szczegółowo

INWESTORA OPIEKUN PARTNERSKI PROGRAM POLICZMY.OPIEKUNINWESTORA.PL

INWESTORA OPIEKUN PARTNERSKI PROGRAM POLICZMY.OPIEKUNINWESTORA.PL OPIEKUN PROGRAM WWW.OPIEKUN.PL/PP WWW.OPIEKUN.PL NARZĘDZIA DLA INWESTUJĄCYCH W FUNDUSZE: SYSTEM POWIADOMIEŃ GOTOWE STRATEGIE INWESTOWANIA MONITOR FUNDUSZY, RYNKU, TWOJEGO PORTFELA OCENY FUNDUSZY DOPASOWANE

Bardziej szczegółowo

WYDANIE SPECJALNE poświęcone programowi GEOFIZYKA TORUŃ - FIRMĄ KADROWĄ

WYDANIE SPECJALNE poświęcone programowi GEOFIZYKA TORUŃ - FIRMĄ KADROWĄ WEWNĘTRZNY BIULETYN INFORMACYJNY REPORTAŻE*WYWIADY*POLEMIKI*FELIETONY WYDANIE SPECJALNE poświęcone programowi GEOFIZYKA TORUŃ - FIRMĄ KADROWĄ Motto numeru Jeśli pytasz, co twoja firma może zrobić dla ciebie,

Bardziej szczegółowo

studencki punkt widzenia SKN Inwestor Uniwersytet Łódzki

studencki punkt widzenia SKN Inwestor Uniwersytet Łódzki EkSoc UŁ studencki punkt widzenia www.deal.skninwestor.com nr 1 (3) marzec 2007 SKN Inwestor Uniwersytet Łódzki ISSN: 1897 1075 KASA LUDOWEGO BANKU CHIN PĘKA W SZWACH. REZERWY WALUTOWE PRZEKROCZYŁY WARTOŚĆ

Bardziej szczegółowo

MAGAZYN klientów PKO Banku polskiego NUMER 1 (73) 2012 ISSN 1506 0977. Inwestycje. Pierwsze kroki na giełdzie

MAGAZYN klientów PKO Banku polskiego NUMER 1 (73) 2012 ISSN 1506 0977. Inwestycje. Pierwsze kroki na giełdzie MAGAZYN klientów PKO Banku polskiego NUMER 1 (73) 2012 ISSN 1506 0977 Inwestycje Pierwsze kroki na giełdzie ANALIZY I REKOMENDACJe Korzystaj z unikalnej wiedzy analityków Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego.

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania dla Biur maklerskich. temat numeru

Rozwiązania dla Biur maklerskich. temat numeru www.comarch.pl MAGAZYN COMARCH nr 1/2011 (14) ISSN 1734-4212 temat numeru Rozwiązania dla Biur maklerskich Centralny System Maklerski Comarch Exchange Trading Profesjonalne doradztwo inwestycyjne Comarch

Bardziej szczegółowo

http://kurs.opiekuninwestora.pl

http://kurs.opiekuninwestora.pl http://kurs.opiekuninwestora.pl WITAM NA KURSIE: FUNDUSZE INWESTYCYJNE: OD CZEGO ZACZĄĆ? O funduszach mówi się i pisze często. Jednak większość osób wiedzę o funduszach inwestycyjnych czerpie ze spotkań...

Bardziej szczegółowo