Woda, czyli nie taki diabeł straszny jak go malują. Kronika z realizacji zadań w ramach żywiołu Woda.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Woda, czyli nie taki diabeł straszny jak go malują. Kronika z realizacji zadań w ramach żywiołu Woda."

Transkrypt

1 Woda, czyli nie taki diabeł straszny jak go malują. Kronika z realizacji zadań w ramach żywiołu Woda.

2 Wizytówka Jesteśmy 18 osobową grupą Ekologa ze Szkoły Podstawowej nr 15 we Wrocławiu. Wiek lat, płeć zróżnicowana, zaangażowanie też. W roku szkolnym 2011/2012 realizowaliśmy zadania w ramach dwóch żywiołów Powietrza i Wody. Przedstawiamy krótkie sprawozdanie z działań, jakie wykonaliśmy poznając jeden z najpotężniejszych żywiołów natury, którym jest woda.

3 Od nitki do kłębka Wydaje się, że wiele wiemy o wodzie, jej występowaniu, znaczeniu i niektórych specyficznych cechach. Ktoś jednak zadał pytanie Ale dlaczego zatonął. No i już wiedzieliśmy, co chcemy robić na zajęciach. Poznać jej własności. Określić możliwości życia w wodzie. Dowiedzieć się od czego zależy to, czy przedmioty pływają, czy toną. Zaplanowaliśmy działania i przystąpiliśmy do ich realizacji.

4 Trzy stany skupienia Woda jako jedyna substancja na Ziemi występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym. Na zajęciach, pracując w grupach, określaliśmy warunki w jakich następuje zmiana stanu skupienia wody i jakimi własnościami charakteryzuje się każdy z nich.

5 Gotowanie i skraplanie Potwierdziło się to, co już wiedzieliśmy. Woda wrze w temperaturze 100 stopni Celsjusza a zamarza w 0 stopniach. Wytworzyliśmy, gotując wodę w czajniku, parę wodną. Ponieważ jest bezbarwnym gazem nie widzieliśmy jej, ale skropliliśmy ją na zimnym szkle. Powstały piękne kropelki. Próbowaliśmy określić jej własności fizyczne.

6 Źródło wiedzy Potwierdziliśmy jej obecność w powietrzu w klasie (skropliła się na bardzo zimnej butelce z lodem), w wydychanym powietrzu (skraplała się na zimnych przedmiotach i w zimnym baloniku, który nadmuchaliśmy. Zastanawialiśmy się czy jest typowym gazem. Nie ma kształtu, barwy, nie jest twarda i znajduje się praktycznie wszędzie. Nasze podejrzenia potwierdziły informacje znalezione w internecie. Dowiedzieliśmy się także, że para wodna nie jest dobrym miejscem dla rozwoju życia.

7 Trudne słowa Pani przypomniała nam dwa bardzo mądre słowa związane z parą sublimacja i resublimacja Szkoda, że sami nie mogliśmy w tym momencie zaobserwować tych zjawisk (zima się skończyła). Ale teraz, kiedy spojrzymy na lecące wysoko samoloty odrzutowe, albo szron przypomni nam się para wodna zawarta w powietrzu i dosyć dziwne zjawisko zamiany pary wodnej bezpośrednio w lód. Mieliśmy także zadanie domowe, należało obejrzeć wnętrze zamrażalnika i zastanowić dlaczego jest oszronione.

8 Twardy i kruchy W naszym pędzie do wiedzy zajęliśmy się drugim stanem skupienia wody, lodem. Zamrażaliśmy wodę w domu, a na zajęciach topiliśmy. Mierzyliśmy temperaturę w jakiej kostki lodu topiły się. Niektórzy z nas przy pomocy młotka sprawdzali jego twardość. Kostki lodu próbowaliśmy także pogryźć, żeby lepiej ocenić ich smak.

9 Bywa niebezpieczny. Obserwowaliśmy, co dzieje się z kostkami lodu po wrzuceniu do wody. Pływały jak piłeczki. Zastanawialiśmy się dlaczego tak się dzieje. Na pewno lód jest lżejszy od wody w stanie ciekłym. Sięgając potem do naszego internetowego źródła znaleźliśmy podobne zjawisko występujące naturalnie na zimnych wodach Atlantyku. Wiemy już, że zaledwie 1/9 części masy góry lodowej widoczna jest na powierzchni wody, o czym przekonał się bezpośrednio Titanic.

10 A może żyje. Następnym krokiem było poszukiwanie informacji o śladach życia w lodzie. Dowiedzieliśmy, że w lodzie żyją tylko prawdziwe bestie bakterie. Inne większe organizmy nie mają szans na przeżycie w lodowym domu. Tak więc trudno znaleźć żywe organizmy w parze wodnej i w lodzie. Życie jednak narodziło się w wodzie!

11 Kap, kap kapie woda. W końcu zajęliśmy się wodą w trzecim stanie skupienia. Określaliśmy jej własności fizyczne: kształt, zapach, barwę (dodawaliśmy różne dodatki), twardość (porównywaliśmy ją do twardości lodu i gazu). Od czego zależy jej kształt obserwowaliśmy m. in. w naczyniach połączonych. Zauważyliśmy ciekawe zjawisko. Powierzchnia wody bez względu na nachylenie zawsze ustawiała się równolegle do ławki. Wrzucaliśmy drobne kawałki papieru do wody i zastanawialiśmy się, dlaczego pływają.

12 Pływa, czy tonie? Kładliśmy na wodę różne drobne przedmioty: zapałki, monety, piłeczki, igły. Okazało się, o czym niektórzy z nas już wiedzieli, że woda ma skórę. I tak, szczególnie młodsi, poznali termin napięcie powierzchniowe. Sprawdziliśmy, jak można je zmniejszyć przy pomocy płynu do mycia naczyń. Przedmioty, które leżały na wodzie zaczynały się poruszać. Nasze próby położenia na wodzie przedmiotów większych i cięższych zakończyły się niepowodzeniem.

13 Ruszamy do ZOO Kolejnym krokiem było poznanie organizmów żywych dla których woda jest środowiskiem życia i tych, przynajmniej okresowo związanych ze środowiskiem wodnym. Mieliśmy za zadanie zaobserwować te szczególne cechy, które predysponują zwierzęta do sprawnego poruszania się w wodzie. Aby zrealizować nasze zamierzenia wybraliśmy się do ZOO. Tam obserwowaliśmy ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki wodne. Różnorodność była duża Zwracaliśmy uwagę na kształt, wielkość, ciężar, cechy specjalne przystosowujące do życia w środowisku wodnym.

14 A może to rybka? Przy okazji obliczaliśmy odległości, pojemności, prędkości. Uf! Trochę tego było. Zwróciliśmy także uwagę na kotika, który pomimo swojej pokaźnej postury i wagi w wodzie czuł się nadzwyczaj dobrze.

15 Zatonie! A może jednak nie. Bogatsi o stare i nowe doświadczenia oraz obserwacje rozpoczęliśmy badania nad tym co pływa, a co tonie. Zbudowaliśmy statki, z plasteliny rzecz jasna i urządziliśmy konkurs, który najdłużej, utrzyma się na wodzie. Potem stopniowo dodawaliśmy obciążenie w formie drobnych monet. O dziwo wygrał model dziewczyn z czwartej klasy.

16 Zatapiania ciąg dalszy. Próbowaliśmy zatopić różne rzeczy : kamień, żelazny gwóźdź, pomarańczę, całą i bez skórki (o dziwo okazało się, że ta bez skórki poszła na dno jak kamień w wodę a my próbowaliśmy wymyślić dlaczego tak się stało, dopóki pani nie zainteresowała nas strukturą skórki), rodzynki (w wodzie mineralnej niektóre unoszone były przez pęcherzyki gazu), zapałki (ładnie pływały), kredę, drewniane patyczki do lodów, plastelinową tratwę (potem zrobiliśmy w niej dziurę i poszła na dno).

17 Już coś wiemy! Zastanawialiśmy się dlaczego niektóre toną a inne nie. Ciężkie i nieforemne jak kamień czy gwóźdź tonęły. Jednocześnie wiedzieliśmy, że ciężkie statki pływają. Potwierdziło się (nie pierwszy raz), że ciężar i kształt mają znaczenie dla utrzymywania się na wodzie. Przedmioty lekkie i o odpowiednim kształcie utrzymywały się na wodzie. Potem obliczaliśmy gęstość różnych substancji. Objętość nieforemnych wyznaczając przy pomocy cylindrów miarowych. Pomagaliśmy młodszym, bo przerabialiśmy to wcześniej na lekcji.

18 Co z tą colą Nasza koleżanka topiła puszki z colą zwykłą i light. Objętość obu puszek była taka sama, waga natomiast już nie. Cola light swobodniej unosiła się w wodzie. Ponieważ określaliśmy już gęstość różnych wrzucanych do wody substancji mogliśmy wysnuć wniosek, że im większa gęstość tym większe zanurzenie.

19 Siła wyporu. Mierzyliśmy ilość wody wypieranej przez topione rzeczy. Im większe i cięższe były, tym bardziej wzrastał poziom wody. Topiliśmy butelkę z wodą zawieszoną na gumce we wiaderku i obserwowaliśmy jak zmienia się jej długość. I w końcu poznaliśmy nowe pojęcie siła wyporu. Wiedzieliśmy już od czego zależy. W naszym źródle wiedzy znaleźliśmy informacje na jej temat. Pozostało nam udowodnić, że zależy ona także od gęstości ośrodka, w którym znajduje się pływające ciało.

20 Utopię się, czy nie? Oto jest pytanie. Nalaliśmy do słoika miód, wodę i olej. Trzy ciecze ułożyły się warstwowo. Obliczyliśmy gęstość wszystkich trzech. Największą gęstość miał miód, potem woda i olej. Potem na powierzchni oleju kładliśmy zapałki, spinacze, makaron, pinezki. No i wyszło szydło z worka. Najdłużej utrzymywały się na powierzchni miodu, a w oleju po prostu się topiły. Potem korzystając z filtra z akwarium topiliśmy kostki do gry w wodzie zwykłej i z pęcherzykami powietrza. Ta z pęcherzykami miała mniejszą gęstość.

21 Uważaj gdzie pływasz! Potwierdziło się, że im większa gęstość ośrodka tym trudniej utonąć. W tym momencie pani podsunęła nam pomysł sprawdzenia Morza Martwego. Raczej trudno się w nim utopić. Zasolenie powoduje, że ciało człowieka swobodnie unosi się na wodzie i nie tonie. Już wiedzieliśmy, że dzięki sile wyporu różne rzeczy, w tym statki, po prostu pływają

22 Prawo Archimedesa Prawo Archimedesa podstawowe prawo hydro- i aerostatyki określające siłę wyporu. Nazwa prawa wywodzi się od jego odkrywcy Archimedesa z Syrakuz. Wersja współczesna: Na ciało zanurzone w płynie (cieczy, gazie lub plazmie) działa pionowa, skierowana ku górze siła wyporu. Wartość siły jest równa ciężarowi wypartego płynu. Siła ta jest wypadkową wszystkich sił parcia płynu na ciało. Od nitki do kłębka i doszliśmy do Prawa Archimedesa. Już wiemy, że jeśli coś ma odpowiedni kształt, masę, gęstość i trafi na odpowiedni ośrodek (wiemy jak ważne znaczenie ma gęstość ośrodka) ma szansę opłynąć cały świat. Nie krzykniemy jak Archimedes eureka i nie wyskoczymy z wanny. Będziemy natomiast mądrzejsi i inaczej spojrzymy na statki olbrzymy, które z gracją unoszą się na wodzie.

23 To było coś Chcieliśmy się jeszcze pochwalić jednym ważnym wydarzeniem. W marcu przyjechali do nas próbkobiorcy. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zbadać żywioły, którymi zajmujemy się na Ekologu. Oczywiście pobieraliśmy także próbki wody. Odpowiednio je pieczętowaliśmy i czuliśmy się bardzo ważni wypełniając protokół pobioru próbek.

24 Przekonamy się jakie warunki dla organizmów żywych stwarza nasza rzeka. Sami także to zbadamy. Ciąg dalszy.

25 I to już koniec. Teraz wiemy, że co ma pływać nie utonie. Wiemy od czego to zależy. Poznaliśmy wodę na nowo i okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Ale będąc nad wodą, nawet znając prawo Archimedesa będziemy pamiętać, że woda to potężny i często niebezpieczny żywioł.

26

Woda podstawa życia PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELA. szkoła podstawowa, klasy 1 3

Woda podstawa życia PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELA. szkoła podstawowa, klasy 1 3 PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELA szkoła podstawowa, klasy 1 3 Partnerzy PROGRAMU: Spis treści treści: P Wstęp 1 Konspekty lekcji 3 3 Lekcja 1: Woda wokół nas 3 4 Lekcja 2: Kto mieszka nad wodą? 3 7 Lekcja 3:

Bardziej szczegółowo

CO 2 to nie jeden. Doświadczalnik. (Imię i nazwisko właściciela) (e-mail) CO 2 to nie jeden.

CO 2 to nie jeden. Doświadczalnik. (Imię i nazwisko właściciela) (e-mail) CO 2 to nie jeden. CO 2 to nie jeden Doświadczalnik (Imię i nazwisko właściciela) (e-mail) Spis treści Doświadczalnik 1. Wstęp 2. Informacje o tlenku węgla (IV) 3. Proces fotosyntezy 4. Efekt cieplarniany 5. Doświadczenia

Bardziej szczegółowo

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój?

Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak możemy wspierać jego rozwój? Anna I. Brzezińska Magdalena Czub Radosław Kaczan Dziecko przedszkolne Jakie jest? Jak

Bardziej szczegółowo

Ocenianie kształtujące: Dzielmy się tym, co wiemy! Zeszyt trzeci: Informacja zwrotna

Ocenianie kształtujące: Dzielmy się tym, co wiemy! Zeszyt trzeci: Informacja zwrotna Ocenianie kształtujące: Dzielmy się tym, co wiemy! Zeszyt trzeci: Informacja zwrotna Autorzy: Agnieszka Arkusińska Ewa Borgosz Aleksandra Cupok Bernadetta Czerkawska Krystyna Dudak Justyna Franczak Joanna

Bardziej szczegółowo

Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc

Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc Marcin Braun, Maria Mach Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc Dość powszechne jest przekonanie, że zdolne dziecko to skarb i sama radość. Jeśli ktoś tej opinii nie podziela,

Bardziej szczegółowo

Krok po kroku. - jak zostać rybakiem?

Krok po kroku. - jak zostać rybakiem? Krok po kroku jak zostać rybakiem? Krok po kroku jak zostać rybakiem? Sulęcin 2011 Krok po kroku jak zostać rybakiem? Część I Krok po kroku jak zostać rybakiem? tekst i zdjęcia: Wojciech Zieleniewski Część

Bardziej szczegółowo

Alina Kalinowska. Pozwólmy dzieciom działać. mity i fakty o rozwijaniu myślenia matematycznego

Alina Kalinowska. Pozwólmy dzieciom działać. mity i fakty o rozwijaniu myślenia matematycznego Alina Kalinowska Pozwólmy dzieciom działać mity i fakty o rozwijaniu myślenia matematycznego Warszawa 2010 Publikacja współfinansowana przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Publikacja jest

Bardziej szczegółowo

WARUNKI ŚRODOWISKOWE DLA POPRAWNEJ PRACY WAG ELEKTRONICZNYCH

WARUNKI ŚRODOWISKOWE DLA POPRAWNEJ PRACY WAG ELEKTRONICZNYCH WARUNKI ŚRODOWISKOWE DLA POPRAWNEJ PRACY WAG ELEKTRONICZNYCH Niniejsza publikacja zawiera omówienie problematyki pomiarów masy w nawiązaniu do warunków otoczenia. Składa się z trzech części. Część pierwsza

Bardziej szczegółowo

Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego

Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego Damian Hamerla Krzysztof Kacuga Jak działać skutecznie? Por a dnik Lider a lok a lnego FUNDACJA EDUKACJA DLA DEMOKRACJI Warszawa 2005 Opracowanie graficzne skład oraz łamanie: Cyprian Malinowski Publikacja

Bardziej szczegółowo

DZIAŁAJ LOKALNIE WOKÓŁ DOBRA WSPÓLNEGO VI EDYCJA PROGRAMU

DZIAŁAJ LOKALNIE WOKÓŁ DOBRA WSPÓLNEGO VI EDYCJA PROGRAMU DZIAŁAJ LOKALNIE WOKÓŁ DOBRA WSPÓLNEGO VI EDYCJA PROGRAMU DZIAŁAJ LOKALNIE WOKÓŁ DOBRA WSPÓLNEGO VI EDYCJA PROGRAMU 1 2 SPIS TREŚCI 4 JAK REALIZUJEMY PROGRAM DZIAŁAJ LOKALNIE? DOBRO WSPÓLNE. OPISY WYBRANYCH

Bardziej szczegółowo

PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH

PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH Tomasz Rogowski nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa w Zespole Szkół w Tczycy PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH SPIS TREŚCI WSTĘP... 2 I. PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH W

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA METOD PROWADZENIA ZAJĘĆ

SPECYFIKACJA METOD PROWADZENIA ZAJĘĆ Projekt EKOLOGIA innowacyjny, interdyscyplinarny program nauczania przedmiotów matematyczno przyrodniczych metodą projektu Uniwersytet Wrocławski Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska SPECYFIKACJA

Bardziej szczegółowo

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W m ł o d z i o b y w a t e l e d z i a ł a j ą Publikacja finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu Warszawa 2004 03 06 06

Bardziej szczegółowo

Tydzień inny niż wszystkie

Tydzień inny niż wszystkie Tydzień inny niż wszystkie EKSPERYMENT NO IMPACT TYGODNIOWY PLAN WYZEROWANIA EMISJI CO 2 Czy chcesz zaoszczędzić pieniądze? Stracić zbędne kilogramy? Mieć więcej wolnego czasu? Żyć zdrowo i radośnie? Mamy

Bardziej szczegółowo

4(16)/2011 Dwumiesięcznik Trouw i MY

4(16)/2011 Dwumiesięcznik Trouw i MY ISSN 2080 489X 4(16)/2011 Dwumiesięcznik Trouw i MY Opłacalność produkcji świń dr Marian Kamyczek Uwierzyć w swój sukces! Anna Klimecka 2 OD REDAKCJI Dwumiesięcznik Trouw i MY 4(16)/2011 Szanowni Czytelnicy,

Bardziej szczegółowo

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY

STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY STRATEGIA ROZWOJU ZRÓB TO SAM 11 KROKÓW DO STRATEGII ROZWOJU DOMU KULTURY KOORDYNATORKI PROJEKTU: Marta Białek-Graczyk, Agata Nowotny ZESPÓŁ: W GÓRZE KALWARII PRACOWALI: Marta Olejnik, Łukasz Ostrowski,

Bardziej szczegółowo

MOC ZIEMI RYTUAŁY I ZAKLĘCIA W MAGII NATURALNEJ. Spis treści SCOTT CUNNINGHAM

MOC ZIEMI RYTUAŁY I ZAKLĘCIA W MAGII NATURALNEJ. Spis treści SCOTT CUNNINGHAM SCOTT CUNNINGHAM MOC ZIEMI RYTUAŁY I ZAKLĘCIA W MAGII NATURALNEJ Spis treści Przedmowa.............................................................. 2 Wstęp..................................................................

Bardziej szczegółowo

Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia

Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Jak ćma przejawy depresji w różnych okresach życia Anna Antosik-Wójcińska Tadeusz Parnowski Łukasz Święcicki VA/12/11/91 Servier Polska Sp. z o.o. ul.

Bardziej szczegółowo

Żywe liczby i nie tylko

Żywe liczby i nie tylko Mirosław Dąbrowski, Ewa Wiatrak Żywe liczby i nie tylko Od ponad 0 lat w naszym kraju bardzo są popularne tzw. metody aktywne, niekiedy nazywane też metodami aktywizującymi. Prawdopodobnie ogromna większość

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Strona 2 z 38

Spis treści. Strona 2 z 38 Spis treści Strona 2 z 38 WSTĘP...3 1. CZY MUSISZ SCHUDNĄĆ?...5 2. TAKTYKA W DIECIE...12 3. FAKTY O ODCHUDZANIU...17 4. MITY O ODCHUDZANIU...20 5. FAKT CZY MIT?...24 6. DLACZEGO DIETY SĄ NIESKUTECZNE...25

Bardziej szczegółowo

ZADBAJ O SWÓJ GŁOS I ZOBACZ CO SIĘ STANIE...

ZADBAJ O SWÓJ GŁOS I ZOBACZ CO SIĘ STANIE... ZADBAJ O SWÓJ GŁOS I ZOBACZ CO SIĘ STANIE... Sylwia Prusakiewicz Sylwia Prusakiewicz www.easyvoice.pl & www.robotkireczne.com Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Rozpowszechnianie niniejszej

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM Wallace Wattles Niniejsza książka jest darmowa (wygasły na nią prawa autorskie) i powinna dotrzeć do jak największej ilości osób. Jeśli znasz kogoś, kogo mogłaby zainteresować

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles

NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM. Wallace Wattles NAUKA JAK ZOSTAĆ BOGATYM Wallace Wattles Niniejsza książka jest darmowa (wygasły na nią prawa autorskie) i powinna dotrzeć do jak największej ilości osób. Jeśli znasz kogoś, kogo mogłaby zainteresować

Bardziej szczegółowo

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga 1 e-book stanowi przedmiot praw autorskich icomarch24 S.A. z siedzibą w Krakowie zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000328672. e-book podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie

Bardziej szczegółowo

Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem!

Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem! Masz więcej niż 50 lat? Zostań wolontariuszem! WOLONTARIAT TO MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA POSIADANEGO DOŚWIADCZENIA. TO TAKŻE WYJŚCIE Z OSAMOTNIENIA, WYPEŁNIENIE WOLNEGO CZASU I ZADOWOLENIE Z BYCIA POTRZEBNYM

Bardziej szczegółowo

PROWADZENIE WYCIĄGU. Wstęp: Tomasz Kliś. 1. Właściwości liny wspinaczkowej

PROWADZENIE WYCIĄGU. Wstęp: Tomasz Kliś. 1. Właściwości liny wspinaczkowej Tomasz Kliś PROWADZENIE WYCIĄGU Wstęp: Od zarania alpinizmu lina jest nieodłącznym atrybutem wspinacza. Dziś, gdy z alpinizmu wyodrębniły się rozmaite dyscypliny wspinaczkowe tak odmienne jak himalaizm

Bardziej szczegółowo

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz

GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku. Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz GDY RODZICE SIĘ ROZSTAJĄ Jak pomóc dziecku Barbara Jakubowska Joanna Markiewicz ROZWÓD I JEGO SKUTKI DLA RODZINY Rozwód jest traumatycznym przeżyciem dla całej rodziny. Zajmuje drugie miejsce, po śmierci

Bardziej szczegółowo

Wartość życia. Lubuscy seniorzy historie opowiedziane. Marzena Słodownik Krzysztof Wojciechowski

Wartość życia. Lubuscy seniorzy historie opowiedziane. Marzena Słodownik Krzysztof Wojciechowski Wartość życia Lubuscy seniorzy historie opowiedziane Marzena Słodownik Krzysztof Wojciechowski 1 Wartość życia Lubuscy seniorzy historie opowiedziane Słubice, 2007 Publikacja została wydana na zlecenie

Bardziej szczegółowo