Sposoby komunikowania marek INTELIGENTNYCH miast. Dr Magdalena Florek

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Sposoby komunikowania marek INTELIGENTNYCH miast. Dr Magdalena Florek"

Transkrypt

1 Sposoby komunikowania marek INTELIGENTNYCH miast Dr Magdalena Florek

2 Dlaczego INTELIGENTNE MIASTO? Powód nr 1 Trendy miejskie

3 Czy wiesz, że: 1.3 miliony na świecie przeprowadza się do miasta każdego tygodnia? W 2008 roku, po raz pierwszy w historii więcej osób mieszkało w miastach niż na obszarach wiejskich? I było to 3,3 miliarda ludzi? Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie do nieomal 5 miliardów w roku 2030? Zgodnie z wyliczeniami ONZ, w 2050 roku 75% populacji będzie mieszkać w miastach = 6 mld ludzi. Raport UNFPA: "Sytuacja Ludności Świata Uwolnienie potencjału, płynącego z rozwoju obszarów miejskich"

4 Procent populacji mieszkający na terenach zurbanizowanych

5 Siła miast The 19th century was a century of empires, 20th century was a century of nation states and the 21st century will be a century of cities. Former Denver Mayor W.Webb

6 Kopia Tokyo - IRTBBC czyli Integrated Resort, Tourism, Business and Backup City. Miasto zapasowe powstanie 300 mil na Zachód od obecnego Tokio i będzie się mieścić na 1236 akrach - blisko lotniska. IRTBBC będzie spełniać wszystkie ważne funkcje stolicy - powstaną tam dokładne duplikaty budynków parlamentu, ministerstw, a także kompleksy biurowe, kasyna, parki. W zapasowym Tokio znajdzie się też najwyższa wieża na świecie, która będzie mierzyć 652 metrów. Miasto będzie miało 50 tys. rezydentów oraz 200 tys. robotników ściągniętych z Osaki (leży najbliżej IRTBBC). źródła:

7 Dlaczego INTELIGENTNE MIASTO? Powód nr 2 Trendy w technologii

8 Pod koniec 2011 na świecie było 6 miliardów abonentów telefonów komórkowych To odpowiednik 87 procent ludności świata (olbrzymi wzrost z 5,4 miliarda w roku 2010) Abonamenty na telefony komórkowe w krajach rozwiniętych osiągnęły punkt nasycenia na osobę przypada przynajmniej jeden abonament na telefon komórkowy.

9 Użytkownicy smartfonów, którzy szukają informacji lokalnych

10 Procent osób, które zeskanowały kod QR (3 miesiące; na koniec XII 2011)

11 Dlaczego INTELIGENTNE MIASTO? Powód nr 3 rośnie liczba informacji

12 Liczba informacji na świecie wzrasta szybciej niż dwukrotnie każdego roku. Według szacunków do przeciętnego mieszkańca miasta dociera około 3 tys. informacji marketingowych dziennie. A jeśli ktoś sporo korzysta z internetu - między 6 a 8 tys. kraj codziennie ma tzw. "brand moments" czyli okazji komunikacyjnych do oddziaływania na swoją publiczność.

13 smart city green city sustainable city innovative city digital city eco city inteligent city

14 Wielość koncepcji Miasto inteligentne od: nowa inteligencja miast, zbiorowa inteligencja obywateli, inteligencja rozproszona, crowdsourcing, współpraca online, łącza szerokopasmowe dla innowacji, kapitał społeczny miast, uczenie się i innowacje oparte na współpracy, innowacje z myślą o ludziach. Smart city od: smartphony, urządzenia przenośne, czujniki, systemy wbudowane, inteligentne otoczenie, inteligentne liczniki i urządzenia.

15 definicja SMART CITY, jedna z wielu Miasto można określić jako smart, gdy inwestycje w kapitał ludzki i społeczny oraz tradycyjną (transport) oraz nowoczesną (teleinformatyka) infrastrukturę komunikacyjną stymuluje zrównoważony rozwój gospodarczy oraz wysoką jakość życia dzięki mądremu zarządzaniu zasobami naturalnymi poprzez współuczestniczące sprawowanie władzy.

16 Wymiary INTELIGENTNYCH miast 1) inteligentna gospodarka 2) inteligentna mobilność 3) inteligentne środowisko 4) inteligentni ludzie 5) inteligentne życie 6) inteligentne sprawowanie władzy (współuczestniczenie)

17 ENVIRONMENT

18 SMART cities jak się komunikują?

19

20

21

22 Gdzie jest moja kupa? Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Jaworzno

23 JAWORZNO gazeta przystankowa Gazeta pojawiła się na 50 przystankach autobusowych - wszystkich wyposażonych w wielkoformatowe przeszklone gabloty (wysokość 180 cm, szerokość 120 cm). źródło:

24 Sieci czujników bezprzewodowych Cel to stworzenie rozproszonej sieci inteligentnych węzłów czujników, które mogą mierzyć wiele parametrów, dzięki którym można bardziej efektywnie zarządzać miastem. Dane są dostarczane bezprzewodowo, w czasie rzeczywistym, obywatelom lub odpowiednim władzom.

25

26 Działa w 30 gminach; Faza pilotażowa do końca 2012 roku; użytkownicy zgłosili 8486 alertów z czego 1819 jest już naprawionych.

27 Mapy 3D mapy trójwymiarowe, które zarówno turystom jak i mieszkańcom proponują możliwie najbardziej kompleksowy pogląd na miasto od szczegółowych zdjęć ulic po przeglądy topograficzne.

28

29

30

31 rzeczywistość rozszerzona

32 Projekt Open Cities oparty na współpracy projekt badawczorozwojowy, prowadzony w ramach Programu Wspierającego Politykę Teleinformacyjną. Jego celem jest zgłębianie możliwości zintegrowania metodologii Innowacji Otwartych i Współtworzonych przez użytkowników w sektorze publicznym.

33 Projekt Open Cities - 5 celów głównych: 1) Przegląd informacji i najlepszych praktyk pod kątem sposobu zastosowania Otwartej Innowacyjności w Sektorze Publicznym, 2) Zrozumienie, na czym polega zarządzanie Platformami Technologicznymi w Otwartej Innowacyjności, 3) Zweryfikowanie wykorzystania paneuropejskich platform do Crowdsourcingu, Otwartych Danych, sieci FTTH oraz Otwartych Sieci Czujników, 4) Stymulowanie rozwoju Zaawansowanych Przyszłych Usług Internetowych, 5) Zrozumienie, jak można efektowanie wykorzystać Living Labs do promowania przyjęcia i współtworzenia innowacji w miastach Inteligentnych.

34 Obszary Projektu Open Cities

35 Crowdsourcing - Berlin Crowdsourcing to już dobrze zakorzeniona metoda działająca w ramach ogólnoberlińskiej inicjatywy Projekt Zukunft. Oprócz strony Projektu Przyszłość, gdzie regularnie przedstawia się głosowania online, powstało kreatywne-miasto-berlin, ogólnoberlińska platforma dla sektora kreatywnego.

36 crowdsourcing zrealizowane projekty Konkurs Apps4Berlin publiczność i zespół ekspertów wybierali pomysły i prototypy cyfrowych aplikacji mobilnych wnoszących wartość dla Berlina za pomocą głosowania online. Spośród 72 aplikacji jury wybrało 15 zwycięzców; na nagrodę publiczności głosy oddało 5700 osób.

37 crowdsourcing zrealizowane projekty bepart to koncepcja komórkowej e-demokracji. Aplikacja w smartphonie informuje użytkownika o projektach związanych z rozwojem miasta w pobliżu jego miejsca zamieszkania i wzmacnia udział mieszkańców w debatach publicznych na wczesnych etapach planowania.

38 Crowdsourcing - Amsterdam W styczniu 2010 Amsterdam wdrożył pilotażowy projekt crowdsourcing owy. W ramach projektu przedstawiono 3 lokalne kwestie: Jak rozwiązać problem przechowywania rowerów w przestrzeni publicznej Amsterdamu? Jaki kształt nadać Dzielnicy Czerwonych Świateł, by zwalczyć przestępczość i przyciągnąć nowe firmy, jednocześnie zachowując erotyczny charakter dzielnicy? Jak przekonać właścicieli domów, by nie tylko zużywali energię, ale również ją produkowali?

39 Gdy SMART staje się główną wartością/cechą osobowości marki miasta

40 Amsterdam World SMART Capital Obszar MetropolitarnyAmsterdamu jest miastem pilotażowym w projekcie opracowywania koncepcji World Smart Capital na lata 2012 oraz 2013.

41 Amsterdam World SMART Capital Jako pionier Amsterdam będzie jedynym miastem, które nie ma obowiązku starania się o nominację. Typowa procedura aplikacyjna będzie stanowić połączenie wielu kryteriów oraz czynników, które przyczyniają się do ostatecznego wyboru miasta, które ma możliwości, zaangażowanie finansowe oraz uprawnienia, by prowadzić wysokiej jakości programy i wydarzenia. Amsterdam wyznaczył sobie cel: PONOWNE ODKRYWANIE AMSTERDAMU JAKO ŚWIATOWEJ STOLICY INTELIGENCJI

42

43 INTELIGENTNA PRZECIWWAGA w komunikacji

44 Rozmawiaj z miastem: Candy Chang Candy Chang to artystka i planista miejska, która chce sprawić, by ludziom lepiej się żyło w miastach. Na nowo określa sposoby, w jakie dzielimy się informacjami w przestrzeni miejskiej, by lepiej się mieszkało.

45 Szkoda, że to nie jest. W ramach eksperymentu Candy wymyśliła naklejki do zapisywania, na których napisano Szkoda, że to nie jest. Umieściła skrzynki z darmowymi naklejkami w firmach w całym mieście oraz puste naklejki i pisaki na szybach wystawowych, by przechodnie wpisywali swoje pomysły. Naklejki są winylowe i można je łatwo usunąć, bez obawy uszkodzenia podłoża. Odpowiedzi były rozmaite, od praktycznych po poetyckie: Szkoda, że to nie jest rzeźnik, ogród publiczny, stojak na rowery.

46 I wish this was.

47 I wish this was.

48 It s good to be here

49 MiReK - Miejskie Regały Książkowe Od połowy września 2012 roku na terenie Poznania dostępne są cztery punkty, w których mieszkańcy mogą dowolnie wypożyczać lub dokładać książki zgodnie z ideą bookcrossingu. Zaprojektowane zostały w formie regałów, jednakże każdy z nich wygląda inaczej. źródło:http://www.mmpoznan.pl/425778/2012/9/15/miejskie-regalyksiazkowe-juz-dzialaja?category=kultura

50

51

52 Portugalia Cel: Promocja Portugalii i jej stolicy - Lizbony. Przyciągnięcie zagranicznych turystów. Pomysł: Połączenie nowoczesnych technologii i tradycyjnej portugalskiej sztuki układania bruku.

53 Dziękuję Kontakt

CO OZNACZA IDEA SMART CITY

CO OZNACZA IDEA SMART CITY CO OZNACZA IDEA SMART CITY DLA MIEJSKICH MARKETERÓW? Adam Mikołajczyk Best Place - Europejski Instytut Marketingu Miejsc Warszawa, 19 listopada 2013 SMART CITY w idei Współuczestniczące sprawowanie władzy

Bardziej szczegółowo

KONFERENCJA PRZYSŁOŚĆ MIAST MIASTA PRZYSZŁOŚCI WARSZAWA, 19 LISTOPADA 2013

KONFERENCJA PRZYSŁOŚĆ MIAST MIASTA PRZYSZŁOŚCI WARSZAWA, 19 LISTOPADA 2013 KONFERENCJA PRZYSŁOŚĆ MIAST MIASTA PRZYSZŁOŚCI WARSZAWA, 19 LISTOPADA 2013 Euro-Centrum ma potrzebować tylko 12 proc. prądu wymaganego dla podobnego budynku zasilanego tradycyjnie. Jego ogromna

Bardziej szczegółowo

Narodowy Plan Szerokopasmowy

Narodowy Plan Szerokopasmowy Narodowy Plan Szerokopasmowy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Styczeń 2014 r. Spis treści 1. Wstęp... 2 1.1. Usytuowanie NPS w porządku strategii i dokumentów krajowych i europejskich... 3 2. Diagnoza

Bardziej szczegółowo

Wizja 2050. Innowacje społeczne. Podsumowanie prac grupy roboczej w 2013 r.

Wizja 2050. Innowacje społeczne. Podsumowanie prac grupy roboczej w 2013 r. Wizja 2050. Innowacje społeczne Podsumowanie prac grupy roboczej w 2013 r. Spis treści Wprowadzenie 3 Dlaczego Polsce niezbędne są innowacje społeczne? (Witold Orłowski, PwC) Innowacje społeczne oczami

Bardziej szczegółowo

KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems

KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems KATALOG BRANŻY ITS 2015 Inteligentne Systemy Transportowe Intelligent Transportation Systems KONKURS Konkurs LIDER ITS to wspólna inicjatywa ITS POLSKA oraz wydawnictwa Przegląd ITS, której celem jest

Bardziej szczegółowo

Inteligentne miasta SMART CITY. Tarnów miasto pilotaży. Klaster Inteligentnego Budownictwa. Forum Klastrów Małopolski

Inteligentne miasta SMART CITY. Tarnów miasto pilotaży. Klaster Inteligentnego Budownictwa. Forum Klastrów Małopolski INNOWACJE DLA MAŁOPOLSKI nr 1 (36) 2015 KWIECIEŃ ISSN 1898-5009 Periodyk wydawany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Inteligentne miasta SMART CITY Tarnów miasto pilotaży Klaster Inteligentnego

Bardziej szczegółowo

Projekt DANTE. Plan Działań dla regionu Podbeskidzie

Projekt DANTE. Plan Działań dla regionu Podbeskidzie Projekt DANTE (Agenda Cyfrowa dla nowego podejścia do turystyki na terenach górskich i rolniczych w Europie) Plan Działań dla regionu Podbeskidzie (wykorzystania narzędzi ICT na obszarach wiejskich i rolniczych)

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Paweł Adamowicz. Prezydent Miasta Gdańska Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich. Gdańsk, dnia 31 marca 2014 roku

Szanowni Państwo, Paweł Adamowicz. Prezydent Miasta Gdańska Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich. Gdańsk, dnia 31 marca 2014 roku Szanowni Państwo, oddaję w Państwa ręce tom, w którym przedstawiono przegląd tematów poruszanych podczas Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia, który odbył się w Gdańsku w 2013 roku. Metropolie tworzą

Bardziej szczegółowo

Opracowanie wykonane przez InfoStrategia Sp.J. w ramach projektu evita-ii

Opracowanie wykonane przez InfoStrategia Sp.J. w ramach projektu evita-ii Strategia informatyzacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego w gminie Myszyniec Opracowanie wykonane przez InfoStrategia Sp.J. w ramach projektu evita-ii Myszyniec, czerwiec wrzesień 2006 Spis treści

Bardziej szczegółowo

Wpływ mobilnej technologii informacyjnej na działalność marketingową przedsiębiorstw

Wpływ mobilnej technologii informacyjnej na działalność marketingową przedsiębiorstw GOSPODARKA NARODOWA 7-8 (263-264) Rok LXXXIII/XXIV lipiec-sierpień 2013 s. 37-61 Andrzej SZNAJDER * Wpływ mobilnej technologii informacyjnej na działalność marketingową przedsiębiorstw Streszczenie: Celem

Bardziej szczegółowo

Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 3.0 Polska Warunki licencji pod adresem http://creativecommons.org/licenses/bysa/3.

Uznanie autorstwa Na tych samych warunkach 3.0 Polska Warunki licencji pod adresem http://creativecommons.org/licenses/bysa/3. Opracowanie Otwarty Rząd i ponowne wykorzystanie informacji publicznej inspirujące wzorce z Polski i ze świata powstało w ramach projektu Praktyczne aspekty realizacji koncepcji Otwartego Rządu oraz ponownego

Bardziej szczegółowo

Dlaczego władze lokalne i regionalne wdrażają system zarządzania zrównoważonym rozwojem?

Dlaczego władze lokalne i regionalne wdrażają system zarządzania zrównoważonym rozwojem? Dlaczego władze lokalne i regionalne wdrażają system zarządzania zrównoważonym rozwojem? Sześć powodów, dla których warto wdrażać system zarządzania zrównoważonym rozwojem Sześć przykładów europejskich

Bardziej szczegółowo

Szczegółowa Koncepcja Realizacji Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej

Szczegółowa Koncepcja Realizacji Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej Szczegółowa Koncepcja Realizacji Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej Wyciąg z koncepcji oraz aktualizacji inwentaryzacji do celów konsultacji Listopad 2010 r. Strona 1 z 240 Spis treści 1 WPROWADZENIE

Bardziej szczegółowo

Opracowanie Otwarty Rząd i ponowne wykorzystanie informacji publicznej inspirujące wzorce z Polski i ze świata

Opracowanie Otwarty Rząd i ponowne wykorzystanie informacji publicznej inspirujące wzorce z Polski i ze świata Opracowanie Otwarty Rząd i ponowne wykorzystanie informacji publicznej inspirujące wzorce z Polski i ze świata powstało w ramach projektu Praktyczne aspekty realizacji koncepcji Otwartego Rządu oraz ponownego

Bardziej szczegółowo

Skutki społeczno-ekonomiczne Future Internet

Skutki społeczno-ekonomiczne Future Internet Zakład Radiokomunikacji Morskiej w Gdańsku (Z-8) Skutki społeczno-ekonomiczne Future Internet Praca nr 08.30.004.0 Gdańsk, grudzień 2010 Skutki społeczno-ekonomiczne Future Internet Praca nr 08.30.004.0

Bardziej szczegółowo

Klastry w sektorach kreatywnych

Klastry w sektorach kreatywnych 2012 Klastry w sektorach kreatywnych motory rozwoju miast i regionów Redakcja: Stanisław Szultka Klastry w sektorach kreatywnych motory rozwoju miast i regionów Redakcja: Stanisław Szultka Wydanie I Polska

Bardziej szczegółowo

Strategia rozwoju Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego w ramach projektu DISKE

Strategia rozwoju Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego w ramach projektu DISKE Strategia rozwoju Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego w ramach projektu DISKE BDKM Grupa Doradcza Warszawa, czerwiec 2011 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Programu Współpracy Transgranicznej

Bardziej szczegółowo

sieci szkieletowe program e-pionier Internet rzeczy cyfrowego Program Operacyjny Polska Cyfrowa FUNDUSZE UNIJNE rynek ICT Big Data

sieci szkieletowe program e-pionier Internet rzeczy cyfrowego Program Operacyjny Polska Cyfrowa FUNDUSZE UNIJNE rynek ICT Big Data start-upy metadane sieci szkieletowe profil zaufany kierunki techniczne studia zamawiane usługi program e-pionier komunikacja M2M klastry technologiczne interdyscyplinarność platforma epuap Europejska

Bardziej szczegółowo

Jak wydamy unijną kasę?

Jak wydamy unijną kasę? Mouse-Box, czyli wyjątkowy komputer Randka w ciemno wirtualnie Bez metra Kraków nie rozwiąże swoich problemów... NUMER 1 (44) STYCZEŃ 2015 NAUKA / TECHNOLOGIE / GOSPODARKA / CZŁOWIEK Jak wydamy unijną

Bardziej szczegółowo

PROJEKT WOLONTARIATU MIEJSKIEGO w WARSZAWIE OCHOTNICY WARSZAWSCY. w latach 2014-2020

PROJEKT WOLONTARIATU MIEJSKIEGO w WARSZAWIE OCHOTNICY WARSZAWSCY. w latach 2014-2020 PROJEKT WOLONTARIATU MIEJSKIEGO w WARSZAWIE OCHOTNICY WARSZAWSCY w latach 2014-2020 Spis treści 1. Założenia projektu Ochotnicy warszawscy... 3 1.1. Wizja i misja projektu... 3 1.2. Definicja wolontariatu

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Modele biznesowe w internecie

RAPORT. Modele biznesowe w internecie RAPORT Modele biznesowe w internecie ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI INTERNETOWEJ W POLSCE A POLITYKA REGULACYJNA Raport opracowany w ramach warsztatów Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Kwiecień Czerwiec

Bardziej szczegółowo

Otwarty rząd w Polsce

Otwarty rząd w Polsce Otwarty rząd w Polsce Otwarty rząd w Polsce Kulisy programu Opengov Otwarty rząd w Polsce. Kulisy programu Opengov. Redakcja: Grzegorz Młynarski Autorzy: Grzegorz Młynarski, Alek Tarkowski, Łukasz Jachowicz

Bardziej szczegółowo

Zbuduj z nami swój dom!

Zbuduj z nami swój dom! Dostałeś dotację? WYPROMUJ SIĘ NA Oto niektórzy beneficjenci PARP: R Supervisor GPS Web Monitoring Service Firma: SUPERVISOR Sp. z o.o. Supervisor.pl umożliwia użytkownikom zdalny dostęp w czasie rzeczywistym

Bardziej szczegółowo

Ekoinnowacje UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY

Ekoinnowacje UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY 2010 Ekoinnowacje UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Warszawa 2010 Ekoinnowacje Publikacja powstała w ramach działania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

CSR w Grupie LOTOS. z podkreśleniem zarządzania stosunkami z lokalną społecznością

CSR w Grupie LOTOS. z podkreśleniem zarządzania stosunkami z lokalną społecznością Natali Dimitrova Olena Gordiienko Lucyna Seretny Michał Sułkowski Alexandra Zmachynskaya CSR w Grupie LOTOS z podkreśleniem zarządzania stosunkami z lokalną społecznością Wyzwania zrównoważonego rozwoju

Bardziej szczegółowo

Scenariusze lekcji o Funduszach europejskich

Scenariusze lekcji o Funduszach europejskich Scenariusze lekcji o Funduszach europejskich Fundacja Think! powstała w czerwcu 2007 r. Jest organizacją pozarządową nie prowadzącą działalności gospodarczej, która realizuje innowacyjne działania z zakresu

Bardziej szczegółowo

e-głogów strategia budowy i rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Głogowie.

e-głogów strategia budowy i rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Głogowie. Bogusław Dyduch e-głogów strategia budowy i rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Głogowie. Temat opracowania: koncepcja radiowego systemu transmisyjnego Streszczenie: Niniejsze opracowanie stanowi koncepcję

Bardziej szczegółowo

silesia region >> Konferencja Innowacyjność dziś i jutro >> Droga krajowa DK 52 >> Pływalnia w Bielsku-Białej NR 1/2012

silesia region >> Konferencja Innowacyjność dziś i jutro >> Droga krajowa DK 52 >> Pływalnia w Bielsku-Białej NR 1/2012 silesia region NR 1/2012 BIULETYN INFORMACYJNY REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO ISSN 18-492X EGZEMPLARZ BEZPŁATNY >> Konferencja Innowacyjność dziś i jutro >> Droga krajowa DK 52

Bardziej szczegółowo

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 2013 Działanie 1.2 Rozwój społeczeństwa informacyjnego

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 2013 Działanie 1.2 Rozwój społeczeństwa informacyjnego Studium wykonalności projektu pn. System komunikacji video dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i jednostek organizacyjnych Województwa Małopolskiego Małopolski Regionalny Program Operacyjny

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY

RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY RAPORT Z PRZEBIEGU REALIZACJI PROJEKTU REJS DO KARIERY 1 Spis treści WSTĘP... 3 WSPARCIE STUDENTÓW W UCZELNIACH EUROPEJSKICH... 6 1. Podsumowanie kontaktów z uczelniami zagranicznymi... 6 2. Seminaria

Bardziej szczegółowo