Komputery przemysłowe.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Komputery przemysłowe. http://www.kmrnis.p.lodz.pl/"

Transkrypt

1 Komputery przemysłowe

2 Układy sterowania z użyciem komputera przemysłowego umożliwiają użytkownikowi sterowanie wielorakimi funkcjami na jednej platformie, zamiast stosowania różnorodnych sterowników programowalnych. Mogą być one także programowane za pomocą popularnych języków, jak np. C++ oraz Visual BASIC, pracujących w Windows, a także łączone za pomocą standardowych interfejsów z systemami poziomu produkcji i zarządzania. Przewaga nad sterownikami PLC w aplikacjach wymagających: obsługi skomplikowanych matematycznych aplikacji w systemach zarządzania lub systemach kontroli wizyjnej łączenia w sieć systemów sterowania razem z aplikacjami wyższego poziomu takimi jak ERP lub EAM, podłączania czytników kodów kreskowych, wag do pomiarów w ruchu oraz innych urządzeń.

3 Komputery przemysłowe klasyczne - rozwinięcie idei otwartej architektury peceta na zastosowania przemysłowe Komputery oparte o klasyczną płytę główną zamkniętą w odpornej obudowie - komputery domowo-biurowe dostosowane do trudnych warunków środowiskowych. W najprostszym wariancie przy niezbyt wygórowanych wymaganiach komputer przemysłowy może zostać wykonany na bazie dobrej jakości obudowy przemysłowej, do której zostanie zamontowana zwykła pecetowa płyta główna komputer przemysłowy może w praktyce okazać się podrasowanym klasycznym PC. Komputery przemysłowe z płytą bazową (najczęściej pasywną, tzw. backplane, plater) zamiast płyty głównej - zapewniającą komunikację montowanej na niej karcie procesorowej i kartom obiektowym (karty sterujące i pomiarowe, interfejsy, pamięci masowe itp.). Standard techniczny komponentów jest ściśle określony i przestrzegany przez praktycznie wszystkich producentów, co zapewnia dużą uniwersalność i umożliwia korzystanie z podzespołów różnych producentów w jednym urządzeniu. Obudowa i zasilacz są dostępne w wielu różnych wykonaniach umożliwiających dopasowanie ich do wymagań aplikacji.

4 Obudowy w standardzie 19 IPC-510MB IPC-611MB IPC-610MB IPC-7220MB

5 Komputer przemysłowy klasyczny - obudowa 19 do zabudowy

6 Komputer przemysłowy klasyczny - obudowa 19 do zabudowy

7 Komputer przemysłowy klasyczny - obudowa 19 Tower

8 Komputer przemysłowy klasyczny - obudowa 19 Tower

9 Przemysłowa stacja operatorska z wyświetlaczem 12.1" TFT LCD, platery ISA/PCI

10 Komputer panelowy Komputer przemysłowy zintegrowany z wyświetlaczem TFT-LCD o b. dobrych parametrach (jasność, kontrast) - zazwyczaj dotykowym. Słabe możliwości rozbudowy.

11 Pasywny plater 2-segmentowy (2 sloty ISA, 4 sloty PCI, 1 slot CPU na segment)

12 Karta procesorowa

13 Karta PC/104+ (Moduł CPU Pentium M, VGA/LCD, LAN, SSD) Rozbudowa systemu następuje poprzez nakładanie kart na kartę procesora. Dodatkowe karty systemu łączone są poprzez magistralę ISA. Kompletny komputer PC/104 i PC/104+ wygląda jak kanapka wielowarstwowa. Maksymalnie może być połączonych ze sobą 5 modułów.

14 Karta Compact PCI standard 3U/6U Compact PCI to przemysłowy interfejs o wysokiej przepustowości bazujący na magistrali PCI, wykorzystujący karty w formacie Eurocard o wysokości 3U lub 6U standard obudowy 19 Komputery CompactPCI zgodne z PC mogą pracować pod kontrolą dowolnego systemu operacyjnego stworzonego dla "zwykłych" PCtów. Zalety: dostęp do kart od ich czoła - możliwość szybkiej wymiany uszkodzonej karty bez konieczności ponownego podłączania wszystkich kabli. Średni czas naprawy urządzenia CompactPCI jest określany na poziomie 5 minut. Niektóre karty można wymieniać "w locie" (hot swap) bez wyłączania komputera dobre zabezpieczenie przed zakłóceniami duża odporność na wstrząsy i wibracje bardzo duża szybkość transmisji z zastosowaniem 64-bitowej magistrali, duża ilość obsługiwanych złącz CompactPCI (do 14), bardzo dobra wentylacja, porządek przy podłączaniu kabli, kompatybilność sprzętowa ze zwykłymi platformami i duży wybór kart rozszerzeń różnych producentów Wada - CENA

15 Karta Compact PCI standard 3U/6U

16 Karty Compact PCI mocowanie, przykładowa obudowa

17 Karta Compact PCI karta procesorowa 6U (Pentium III/Celeron, VGA, 2 x LAN, SCSI)

18 Tylny terminal złączowy - Rear I/O dla karty procesorowej Compact PCI

19 Notebooki przemysłowe i wojskowe - Panasonic Toughbook CF-29

20 Komputery przenośne PCIII Portable ATX

21 Komputery miniaturowe Komputerami przemysłowymi w postaci miniaturowych komputerów typu all-in-one przeznaczonych do systemów embedded (wbudowanych). Kompletne miniaturowe komputery przeznaczone do wbudowania do wewnątrz danej aplikacji. Nie zawsze komputer all-in-one jest zgodny z architekturą PC, ale zawsze jest to miniaturowy, niezawodny i odporny na wpływy środowiskowe kompletny komputer, zawierający standardowe złącza interfejsowe. Komputery all-in-one występują w różnych standardach określających ich gabaryty najczęściej odpowiedniki wielkości napędów 2,5 3,5 5,25

22 System operacyjny i oprogramowanie Komputery przemysłowe w większości są zmodyfikowanymi pecetami, co znaczy, że są one na tyle uniwersalne, iż można na nich uruchomić praktycznie wszystkie systemy operacyjne dostępne na rynku. To, jaki system jest wykorzystywany w konkretnym przypadku, zależy głównie od aplikacji. W przypadku systemów wizualizacyjnych najchętniej wybierany jest Windows, gdyż oferuje on silne wsparcie w tym kierunku i czytelny dla większości osób interfejs komunikacyjny. W przypadku systemów czasu rzeczywistego, kiedy czas odpowiedzi systemu komputerowego na zdarzenie zewnętrzne musi być ściśle określony, są wybierane systemy takie jak QNX, VxWorks, VRTX, LinuxRT, ale nie Windows CE, który pomimo zapewnień producenta nie jest systemem czasu rzeczywistego!!!!. Problemem pozostaje nadal zawieszanie się systemu!!! Oprogramowanie pozwalające na zarządzanie kartami I/O w podobny sposób, jak klasycznym sterownikiem PLC (tzw. SoftPLC ) musi być zgodne z hardware (odpowiednie sterowniki).

23 Karty wyjść cyfrowych DO (Digital Output) Karty wyjść cyfrowych, zwane też kartami wyjść dyskretnych zamieniają obliczone w komputerze binarne sygnały sterujące na sygnały prądu stałego lub przemiennego, potrzebne do wysterowania urządzeń takich, jak przekaźniki, lampki sygnalizacyjne, zawory dwupołożeniowe (urządzenia te w obwodach wyjściowych zasila się ze źródła zewnętrznego. Obwody wyjściowe zwykle tworzą grupy obejmujące 8, 16 lub 32 wyjścia, podłączone do wspólnego źródła zasilania.

24 Karty wejść cyfrowych DI (Digital Input) Karty wejść cyfrowych zamieniają sygnały prądu stałego lub przemiennego pochodzące z takich urządzeń, jak np. przyciski, przełączniki, styki ograniczników itp. (tzw. wejście cyfrowe typu 1) lub z wszelkiego rodzaju półprzewodnikowych układów przełączających, np. wyłączniki zbliżeniowe (tzw. wejście cyfrowe typu 2). W produkowanych obecnie kartach do takiej zamiany wykorzystywany jest zazwyczaj przetwornik optyczny, zapewniający tym samym optoizolację między obwodami wejściowymi, a obwodami magistrali komputera.

25 Karty wejść analogowych AI (Analog Input) i wyjść analogowych AO (Analog Output) Komputery pracują całkowicie w sposób binarny, tzn. używają tylko 2 poziomów napięć. Często w sterowaniu i technice pomiarowej posługujemy się jednak sygnałami analogowymi. W związku z tym istnieje konieczność przekształcenia sygnałów analogowych na cyfrowe i cyfrowych na analogowe. Do tego celu używa się tzw. przetworników AC (analogowo - cyfrowych) i CA (cyfrowo - analogowych). Typowe wartości następujące: 10 V, +10 V; 0 V, +10 V; +1 V, +5 V; 4 ma, 20 ma; 0 ma, 20 ma. znamionowe dla sygnałów analogowych są

26 Karty wyjść analogowych AO (Analog Output) Parametry przetwornika D/A: Liczba n bitów na wejściu - wyjściowy sygnał analogowy może przyjmować tylko pewne wartości dyskretne. Istnieje więc błąd kwantyzacji, który jest jednakowy w całym przedziale sygnału wyjściowego. Maksymalną wartość błędu kwantyzacji określa najmniej znaczący bit LSB (Least Significant Bit) rejestru przetwornika cyfrowoanalogowego D/A. i wynosi 0,5*Uref/(2^n) Dokładność (ang. Accuracy) napięcia wyjściowego zależy od dokładności wykonania sieci rezystorów i źródła napięcia odniesienia. Na ogół określa się ją jako 0,5*LSB, co oznacza, że błąd jest równy co najwyżej połowie wartości zmiany napięcia występującej przy zmianie najmniej znaczącego bitu. Dokładność wyznacza się przez określenie maksymalnej różnicy między wartością oczekiwaną i mierzoną np. ±0.25% całej skali dla temperatury do 25 C, ±0.5% całej skali powyżej 25 C.

27 Parametry przetwornika D/A cd.: Czas ustalania sygnału (ang. setting time). na skutek istnienia wewnętrznych pojemności i skończonych czasów narastania impulsów sygnał o ustalonej wartości nie pojawi się na wyjściu natychmiast po ustawieniu odpowiedniej kombinacji bitów, ale jest opóźniony (o kilka nanosekund do kilku mikrosekund), Pierwsza faza aproksymacji nowej wartości nazywa się narastaniem" (ang. slewing), a osiągana przy tym szybkość zmian napięcia [V/s] nazywa się szybkością narastania (ang. slew rate). Po uruchomieniu przetwornika CA napięcie wyjściowe może przekroczyć na krótką chwilę właściwą wartość (jest to tzw. przesterowanie). Dla większości mikrokomputerów wystarcza, aby czas ustalania wynosił kilka mikrosekund, ponieważ sam mikroprocesor potrzebuje podobnego czasu na dostarczenie nowej wartości cyfrowej.

28 Karty wejść analogowych AI (Analog Input) Karty wejść analogowych przetwarzają sygnały wejściowe (prądowe lub napięciowe) o wartościach ciągłych. Aby komputer mógł pracować z sygnałem analogowym, należy zastosować przetwornik analogowo-cyfrowy A/C (D/A - ang. Digital to Analog), zwykle 10, 12 lub 16 bitowy. Za pomocą tego urządzenia można zmierzyć prawie wszystko, co daje się w jakiś sposób przekształcić na wolno zmienne napięcie, a więc może to być temperatura, ciśnienie itp. W przetwornikach A/C spotyka się znacznie większą różnorodność zasad działania niż w przetwornikach C/A.

29 Zasady działania przetworników analogowo-cyfrowych Metoda aproksymacji schodkowej Mierzony jest czas, w ciągu którego kondensator zostaje naładowany przez rezystor ze źródła odniesienia do napięcia równemu napięciu wejściowemu Czas mierzony jest cyfrowo za pomocą licznika, który jest wyzwalany ze stałą częstotliwością z generatora podstawy czasu i na którego wyjściu pojawia się na końcu cyklu pomiarowego szukane słowo binarne. Metoda jest bardzo czuła na błędy wartości elementów użytych do budowy układu - rezystancji i pojemności.

30 Zasady działania przetworników analogowo-cyfrowych Metoda podwójnego zbocza W odróżnieniu od metody aproksymacji schodkowej jest tu dodatkowo mierzony czas rozładowania kondensatora. Stosunek czasu ładowania do czasu rozładowania odpowiada stosunkowi napięcia wejściowego do napięcia odniesienia. Bezwzględne wartości R i C nie mają już żadnego znaczenia przy pomiarze. Jedyną wadą metody podwójnego zbocza jest to, że nie udaje się osiągnąć dużych szybkości ustalania - cykl pomiarowy trwa około 0,1...1 s.

31 Zasady działania przetworników analogowo-cyfrowych Metoda porównawcza z przetwornikiem C/A Wbudowany przetwornik C/A dostaje na wejściu słowo binarne zmieniane aż do osiągnięcia zgodności napięcia na wyjściu analogowym z wejściowym napięciem mierzonym. Najprostsza i łatwo nasuwająca się na myśl metoda pomiaru to liczenie wartości cyfrowych od zera, aż do momentu, gdy komparator zasygnalizuje, iż na wyjściu przetwornika C/A przekroczyło wartość mierzonego napięcia wejściowego. W zależności od pojemności" przetwornika C/A (w bitach) można osiągnąć czasy cyklu pomiarowego mniejsza niż 1 milisekunda.

32 Zasady działania przetworników analogowo-cyfrowych Metoda z przetwornikiem C/A śledzącym Odmiana opisanej wcześniej metody polega na śledzeniu zmian napięcia wejściowego polegające na powiększaniu wartości cyfrowej, jeżeli napięcie wejściowe przekracza pewną wartość znamionową lub zmniejszaniu wartości cyfrowej przy spadku napięcia wejściowego poniżej wartości znamionowej. Sposób ma wyraźne zalety, jeżeli napięcie wejściowe zmienia się tylko wokół pewnej wartości średniej. Osiągany wówczas średni czas przetwarzania jest znacznie mniejszy niż czas maksymalny, występujący przy skoku napięcia wejściowego równym pełnemu zakresowi pomiarowemu.

33 Zasady działania przetworników analogowo-cyfrowych Metoda kolejnych aproksymacji Bardzo szeroko stosowana metoda stopniowych przybliżeń polega na ustawianiu licznika przez inteligentne" układy logiczne. Stosując tę metodę osiąga się małe czasy przetwarzania - typowo 0, ms.

34 Zasady działania przetworników analogowo-cyfrowych Metoda z generatorem częstotoliwości Metoda stosowana bardzo chętnie w technice mikrokomputerowej z powodu małych nakładów na sprzęt. Generator sterowany napięciem dostarcza do komputera impulsy o częstotliwości proporcjonalnej do napięcia wejściowego. Jest to sygnał który jest łatwo mierzalny przez komputer. Tolerancje parametrów elementów w generatorze wpływają na wynik w podobny sposób jak w metodzie aproksymacji schodkowej a pomiar częstotliwości przez komputer trwa zwykle około 0, s.

35

Materiały dydaktyczne. Systemy automatyki okrętowej. Semestr VI. Wykłady

Materiały dydaktyczne. Systemy automatyki okrętowej. Semestr VI. Wykłady Materiały dydaktyczne Systemy automatyki okrętowej Semestr VI Wykłady 1 Temat: Przetworniki analogowe / cyfrowe Większość urządzeń pomiarowych lub rejestratorów sygnałów w systemach pomiarowych kontaktujących

Bardziej szczegółowo

Systemy sterowania obiektowego

Systemy sterowania obiektowego Systemy sterowania obiektowego Opracował: mgr inż.henryk Kasprowicz - Biłgoraj 2001r - Spis treści 1. Sterowniki programowalne... 3 str. 1. 1. Podstawowe parametry sterowników... 3 str. 1. 2. Schemat blokowy

Bardziej szczegółowo

Sterowniki Premium. Procesory TSX 57 / PMX 57 / PCX 57. Instalowanie, montaż. Wydanie - Maj 1999

Sterowniki Premium. Procesory TSX 57 / PMX 57 / PCX 57. Instalowanie, montaż. Wydanie - Maj 1999 Sterowniki Premium Procesory TSX 57 / PMX 57 / PCX 57 Instalowanie, montaż Wydanie - Maj 1999 TOM 1 Konfigurowanie, procesory i dyskretne I/O Sterowniki TSX / PMX / PCX 57: Podstawki, procesory, zasilacze,

Bardziej szczegółowo

KOMPUTER OSOBISTY PC

KOMPUTER OSOBISTY PC KOMPUTER OSOBISTY PC 1. Schemat blokowy komputera 2. Elementy płyty głównej - Chipset 3. Zasilanie komputera AT, ATX, BTX 4. System operacyjny i BIOS 5. Pamięć operacyjna, moduły pamięci SDRAM, DDRRAM

Bardziej szczegółowo

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE PROSTO Z JAPONII

INTELIGENTNE TECHNOLOGIE PROSTO Z JAPONII e n l a w ramo g o H r P p S i k s i e i n r w e s o r Ste Fuji W Ó T K ODU R P G O L A T KA INTELIGENTNE TECHNOLOGIE PROSTO Z JAPONII Spis treści Wstęp do sterowników MICREX-SX... 2 Cechy sterowników

Bardziej szczegółowo

4. NARZĘDZIA I SYSTEMY DO POMIARU DRGAŃ

4. NARZĘDZIA I SYSTEMY DO POMIARU DRGAŃ ...każdy ptak lubi słuchać swojego śpiewu... 4. NARZĘDZIA I SYSTEMY DO POMIARU DRGAŃ Współczesne maszyny i urządzenia to złożone układy dynamiczne zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i konstrukcyjnym

Bardziej szczegółowo

5.1. Definicja i klasyfikacja systemów pomiarowych

5.1. Definicja i klasyfikacja systemów pomiarowych 5. SYSTEMY POMIAROWE 5.1. Definicja i klasyfikacja systemów pomiarowych System pomiarowy jest definiowany jako zbiór jednostek funkcjonalnych tworzących całość organizacyjną, objętych wspólnym sterowaniem

Bardziej szczegółowo

Narzędzia informatyki

Narzędzia informatyki Narzędzia informatyki dr inż. Anna Kobusińska Anna.Kobusinska@cs.put.poznan.pl www.cs.put.poznan.pl/akobusinska Literatura Duch W., Fascynujący świat komputerów, Nakom, Poznań 1997 Skorupski P., Podstawy

Bardziej szczegółowo

Szybka transmisja danych w paśmie krótkofalowym

Szybka transmisja danych w paśmie krótkofalowym Samodzielna Pracownia Radiokomunikacji Morskiej w Gdańsku (P-8) Szybka transmisja danych w paśmie krótkofalowym Etap 2: Opracowanie uniwersalnej platformy sprzętowej modemu Praca nr 08300016 Gdańsk, grudzień

Bardziej szczegółowo

Technologia elektrycznych napędów ustawczych armatury. SIPOS 5 Flash

Technologia elektrycznych napędów ustawczych armatury. SIPOS 5 Flash SIPOS 5 Flash Technologia elektrycznych napędów ustawczych armatury Zakres produktu Interfejs mechaniczny Sterownik Szczegóły Uruchamianie Sterowanie Funkcje SIPOS 5 Flash Spis treści Wprowadzenie Przegląd

Bardziej szczegółowo

33. Opisz organizacje pamięci mikrokontrolerów z rodziny MCS51. Mikrokontrolery rodziny MCS-51 posiadają trzy odrębne obszary pamięci:

33. Opisz organizacje pamięci mikrokontrolerów z rodziny MCS51. Mikrokontrolery rodziny MCS-51 posiadają trzy odrębne obszary pamięci: 33. Opisz organizacje pamięci mikrokontrolerów z rodziny MCS51. OK Mikrokontrolery rodziny MCS-51 posiadają trzy odrębne obszary pamięci: wewnętrzną pamięć danych zewnętrzną pamięć danych pamięć programu.

Bardziej szczegółowo

Komputerowe układy sterowania. Dr inż.. Janusz Baran

Komputerowe układy sterowania. Dr inż.. Janusz Baran Dr inż.. Janusz Baran LITERATURA Ackermann J.: Regulacja impulsowa, WNT, 1976. Orłowski H.: Komputerowe układy automatyki, WNT, 1987. Niederliński A.: Systemy komputerowe automatyki przemysłowej, Tom 1.

Bardziej szczegółowo

ZASTOSOWANIE STEROWNIKA Z MASZYNĄ WIRTUALNĄ JAVY W PROJEKCIE INTELIGNETNY DOM

ZASTOSOWANIE STEROWNIKA Z MASZYNĄ WIRTUALNĄ JAVY W PROJEKCIE INTELIGNETNY DOM STUDIA INFORMATICA 2001 Volume 22 Number 3 (45) Tadeusz PIETRASZEK, Filip ZAWADIAK Politechnika Śląska, Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki ZASTOSOWANIE STEROWNIKA Z MASZYNĄ WIRTUALNĄ JAVY W

Bardziej szczegółowo

Materiały przygotował: mgr inż. Marek Wawrzyniak Komponenty zestawu komputerowego cz. III

Materiały przygotował: mgr inż. Marek Wawrzyniak Komponenty zestawu komputerowego cz. III INTERFEJSY URZĄDZEŃ PERYFERYJNYCH To, w jaki sposób dane przechodzą pomiędzy poszczególnymi urządzeniami naszego komputera i jego peryferiami a jednostką centralną ma duże znaczenie przy rozpatrywaniu

Bardziej szczegółowo

Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory jest to pamięć trwała, umożliwiająca przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas.

Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory jest to pamięć trwała, umożliwiająca przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas. Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory jest to pamięć trwała, umożliwiająca przechowywanie dużych ilości danych przez długi czas. W odróżnieniu od pamięci operacyjnej, nie pozwala na adresowanie pojedynczych

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Urzadzenia techniki komputerowej

Spis treści. Urzadzenia techniki komputerowej TI 312[01] Spis treści 1. Bramki logiczne... 3 2. Kodery i dekodery... 5 3. Multipleksery i demultipleksery... 8 4. Przerzutniki, liczniki, rejestry... 12 5. Płyty główne... 17 6. Rodzaje płyt głównych...

Bardziej szczegółowo

Klasyczna architektura sterownika PLC

Klasyczna architektura sterownika PLC Programowalne sterowniki logiczne PLC - są to komputery przemysłowe, które umożliwiają sterowanie pracą maszyn i urządzeń w układzie otwartym i/lub zamkniętym. Praca PLC polega na monitorowaniu stanu wejść,

Bardziej szczegółowo

Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02

Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Tomasz Sułkowski Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy

Bardziej szczegółowo

Rysunek 2.1. Budowa płyty głównej

Rysunek 2.1. Budowa płyty głównej 1. Płyta główna Płyta główna jest płytką z obwodami drukowanymi, na której montowana jest znaczna część komponentów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania systemu komputerowego. Na płycie głównej swoje

Bardziej szczegółowo

Budowa komputerów osobistych typu IBM PC. Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej

Budowa komputerów osobistych typu IBM PC. Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej Budowa komputerów osobistych typu IBM PC Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej PC dla początkujących Pierwsze komputery Rozwój komputerów Architektura von Neumanna Architektura von Neumanna Podział

Bardziej szczegółowo

SIMATIC ET 200 Rozproszone systemy wejść/wyjść. SIMATIC Distributed I/O. www.siemens.pl/et200

SIMATIC ET 200 Rozproszone systemy wejść/wyjść. SIMATIC Distributed I/O. www.siemens.pl/et200 SIMATIC ET 200 Rozproszone systemy wejść/wyjść SIMATIC Distributed I/O www.siemens.pl/et200 Totally Integrated Automation ERP Enterprise Resource Planning Ethernet Poziom zarządzania MES Manufacturing

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 27.6.2013 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 175/13 ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 617/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu

Bardziej szczegółowo

Przekaźniki programowalne easy w wybranych procesach automatyzacji i sterowania www.moeller.pl

Przekaźniki programowalne easy w wybranych procesach automatyzacji i sterowania www.moeller.pl Przekaźniki programowalne easy w wybranych procesach automatyzacji i sterowania www.moeller.pl Spis treści: Wstęp...3 Oznaczenia stosowane w serii easy...4 Wytyczne ogólne... 5 Oprzewodowanie... 5 Instalacja...

Bardziej szczegółowo

GE Fanuc Automation. Seria 90-30/VersaMax/Micro. Sterowniki programowalne. Opis funkcji

GE Fanuc Automation. Seria 90-30/VersaMax/Micro. Sterowniki programowalne. Opis funkcji GE Fanuc Automation Sterowniki programowalne Seria 90-30/VersaMax/Micro Opis funkcji Kraków, wrzesień 1999 Znaki ostrzegawcze i uwagi Niebezpieczeństwo Symbolem tym oznaczone są w niniejszej publikacji

Bardziej szczegółowo

Architektury Komputerowe

Architektury Komputerowe Architektury Komputerowe zagadnień egzamin wersja 1.0 Niniejsze materiały zostały opracowane na podstawie książki prof. dr hab. inż. Jacka Kitowskiego Współczesne architektury systemów komputerowych. W

Bardziej szczegółowo

Sieci przemysłowe w sterowaniu maszyn

Sieci przemysłowe w sterowaniu maszyn POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA WYDZIAŁ INŻYNIERII MECHANICZNEJ I INFORMATYKI Sieci przemysłowe w sterowaniu maszyn Dr inż. Andrzej Piotrowski Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wykład 1

Bardziej szczegółowo

CZYM I JAK BĘDZIEMY BADAĆ URZĄDZENIA EAZ

CZYM I JAK BĘDZIEMY BADAĆ URZĄDZENIA EAZ Dr inż. Zygmunt Kuran Mgr inż. Sławomir Skrodzki Instytut Energetyki Warszawa Na tle ewolucji sprzętu do badania zabezpieczeń elektroenergetycznych i metod badawczych artykuł przedstawia najnowsze opracowania

Bardziej szczegółowo

Innowacyjny system sterowania KOGASTER

Innowacyjny system sterowania KOGASTER Innowacyjny system sterowania KOGASTER Jerzy Jura, Sławomir Bartoszek, Jerzy Jagoda, Dariusz Jasiulek, Krzysztof Stankiewicz, Łukasz Krzak 1. Wstęp Specyficzne warunki pracy maszyn górniczych, związane

Bardziej szczegółowo

Getriebebau NORD GmbH & Co. KG UZUPEŁNIENIE INSTRUKCJI OBSŁUGI I UŻYTKOWANIA. NORDAC SK 530E Przemiennik częstotliwości

Getriebebau NORD GmbH & Co. KG UZUPEŁNIENIE INSTRUKCJI OBSŁUGI I UŻYTKOWANIA. NORDAC SK 530E Przemiennik częstotliwości UZUPEŁNIENIE INSTRUKCJI OBSŁUGI I UŻYTKOWANIA NORDAC SK 530E Przemiennik częstotliwości Z funkcją Pozycjonowania (PosiCon Rozszerzenie specjalne) Getriebebau NORD GmbH & Co. KG BU 0510 PL NORDAC SK 530E

Bardziej szczegółowo

Laboratorium nr 5. Interfejs 1-Wire. Kurs: Sterowniki mikroprocesorowe w aplikacjach sieciowych Prowadzący: dr inż. Marian Bogdan

Laboratorium nr 5. Interfejs 1-Wire. Kurs: Sterowniki mikroprocesorowe w aplikacjach sieciowych Prowadzący: dr inż. Marian Bogdan Grzegorz Pietrzak (133329) Konrad Procak (133340) Andrzej Rukasz (133349) Jacek Symonowicz (133375) Wrocław, dnia 11 stycznia 2007 Laboratorium nr 5 Interfejs 1-Wire Kurs: Sterowniki mikroprocesorowe w

Bardziej szczegółowo