cena: 20 zł (z 23% VAT) ISBN AUKCJA DZIEŁ SZTUKI Artyści krakowscy XX w.

Download "cena: 20 zł (z 23% VAT) ISBN AUKCJA DZIEŁ SZTUKI Artyści krakowscy XX w."

1 cena: 20 zł (z 23% VAT) ISBN AUKCJA DZIEŁ SZTUKI Artyści krakowscy XX w.

3 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI Artyści krakowscy XX w. 4 czerwca (sobota) 2016, godz. 17:00 Sopocki Dom Aukcyjny KRAKÓW, Rynek Główny 43 wystawa przedaukcyjna od 20 maja 2016 r. patron medialny

4

5 Szanowni Państwo! Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w aukcji Artyści krakowscy XX w., która odbędzie się w krakowskim oddziale Sopockiego Domu Aukcyjnego. XX wiek w sztuce to okres dość szeroki, realizm miesza się z koloryzmem, abstrakcją, figuracją. Taką też ofertę przygotowaliśmy dla Państwa. Część naszych artystów urodziła się jeszcze w wieku XIX, ale często ich twórczość przypada już na wiek XX. Pojawią się tacy mistrzowie jak Mehoffer czy Wyczółkowski, ale też nazwiska współczesne, może dla Państwa mniej znane, ale mam nadzieję, że równie ciekawe. Nasz katalog otwiera Patrol Ludwika Gędłka, artysty, którego twórczość właściwie tylko zahaczyła o początek ubiegłego stulecia. Dla wielbicieli tradycyjnego malarstwa polecamy również dwa obrazy najbardziej znanego krakowskiego malarza Jerzego Kossaka. Fascynacje ludowością, podkrakowską wsią, jej pejzażem i obyczajami znajdziemy w pracach Kajetana Kosińskiego, Wincentego Wodzinowskiego czy Adama Setkowicza. Na aukcji nie mogło zabraknąć mistrza pięknych kwiatów Alfonsa Karpińskiego oraz gwaszy najlepszego polskiego marynisty Soter Małachowskiego Jaxy. Nie sposób wymienić wszystkie nazwiska, ale też nie o to tu chodzi. Chcieliśmy pokazać Państwu również jak sztuka krakowska zmieniała się na przestrzeni wieku. Oprócz realistycznych pejzaży Weissa czy Kamockiego prezentujemy obraz współczesnego mistrza pejzażu Profesora Stanisława Rodzińskiego, u którego krajobraz jest miejscem dramatycznego spotkania nieba i ziemi. Krakowscy malarze często podejmowali w swojej twórczości temat kościołów i cerkwi. Upodobał go również Jerzy Nowosielski, którego dwa szkice kościółków znajdują się w naszej ofercie. Temat cerkwi odnajdziemy także w twórczości Bolesława Oleszki, które napotykał na Bieszczadzkich szlakach, uciekając czasem od zgiełku dużego miasta. Mocniejsze, bardziej nasycone kolory to martwe natury i pejzaże krakowskich kolorystów Joniaka i Szancenbacha oraz twórczość urodzonego na Śląsku Witolda Pałki, z którego płócien spoglądają eleganccy panowie w melonikach czy publiczność na koncertach i w teatrach. Reprezentantem tego pokolenia jest również wybitny rzeźbiarz Profesor Bronisław Chromy. Na aukcji praca tego artysty w brązie, przepiękny Paw. Miłośnikom współczesnej awangardy proponujemy dwie akwarele Stefana Gierowskiego, którego z Krakowem łączy okres studiów w tutejszej Akademii Sztuk Pięknych. Szczególne miejsce w katalogu zajmują również dwie prace olejne zmarłej niedawno Profesor Janiny Kraupe- Świderskiej, członkini drugiej Grupy Krakowskiej. Wśród artystów średniego pokolenia, urodzonych w latach 50. XX w. mamy silną reprezentację na czele z Wojciechem Ćwiertniewiczem, Jackiem Sroką, Jurkiem Kowalem czy mieszkającym od lat w Paryżu Bogdanem Korczowskim. Ich rówieśnicą jest również tworząca na krakowskim Kazimierzu, uczennica Szancenbacha, Lucyna Patalita. Najmłodszą uczestniczką naszej aukcji jest Katarzyna Karpowicz, wyrastająca w krakowskiej, malarskiej rodzinie. Pierwsze próby twórcze podejmowała w pracowni, która kiedyś należała do Olgi Boznańskiej. Mimo młodego wieku artystka zdobyła szereg nagród i wyróżnień. Oniryczny świat jej obrazów urzeka. Mam nadzieję, ze znajdą Państwo w naszej ofercie interesujące przedmioty, które wzbogacą Państwa kolekcje. Iwona Kozicka

6 4 Sopocki Dom Aukcyjny 4

7 1 Ludwik Gędłek (1847 Kraków 1904 Wiedeń) Patrol olej, deska, 15,5 x 21 cm, sygn. p. d.: L. Gędłek cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł W latach studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza. Od 1872 r. kształcił się w akademii wiedeńskiej u E. Lichtenfelsa i C. Wurzingera. Studia kontynuował do 1877 roku. Już w 1863 r. debiutował na wystawie w krakowskim TPSP, gdzie później wystawiał wielokrotnie. Na stałe mieszkał w Wiedniu, skąd nadsyłał obrazy na wystawy do TPSP we Lwowie, Salonu Krywulta w Warszawie oraz do Drezna. Malował pejzaże, głównie podkrakowskie, sceny rodzajowe i batalistyczne z częstym motywem koni. Obecnie jego obrazy znajdują się m. in. W Muzeum Narodowym w Warszawie, Lwowskiej Galerii Obrazów i Polskim Muzeum w Chicago. 5 Artyści krakowscy XX w.

8 2 Jerzy Kossak (1886 Kraków 1955 Kraków) Wesele krakowskie olej, płótno, 66 x 100 cm, sygn. i dat. p. d.: Jerzy Kossak 1932 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 6 Syn Wojciecha Kossaka. Już od najmłodszych lat uczył się rysunku i malarstwa pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Pierwszą wystawę miał w roku 1910 w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Brał udział w licznych wystawach. Jego ulubionym motywem malarskim był koń. Malarstwo Jerzego cieszyło się ogromnym powodzeniem. Był pierwszym Kossakiem, który wprowadził do swojej twórczości element legend starogermańskich i celtyckich. My prezentujemy Państwu dwa obrazy, często podejmowany przez Kossaka temat wesela krakowskiego oraz Ułan z koniem.

9 3 Jerzy Kossak (1886 Kraków 1955 Kraków) Ułan z koniem olej, tektura, 72 x 49,5 cm, sygn. I dat. l. d.: Jerzy Kossak/1928 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 7 Artyści krakowscy XX w.

10 4 Wincenty Wodzinowski (1866 Igołomnia/k. Miechowa 1940 Kraków) Dziewczyna z grabiami olej, płyta, 68 x 98 cm, sygn. W. Wodzinowski cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny Początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, a w latach studiował w SSP w Krakowie u I. Jabłońskiego, J. Matejki, F. Cynka i L. Löfflera. Naukę kontynuował w latach w Monachium u A. Wagnera. W 1892 r. powrócił do kraju i osiadł w Swoszowicach pod Krakowem. Przez 20 lat od 1896 wykładał na Wyższych Kursach dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego. Był kilkakrotnie nagradzany m.in. w 1894r. otrzymał srebrny medal na wystawie w Chicago. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Na krakowskich Azorach (Prądnik Biały) jest ulica jego imienia. Malował portrety, obrazy religijne i alegoryczne, ale najbardziej interesowała go tematyka etnograficzna. Postrzegał wieś jako źródło odnowy społeczeństwa zepsutego przez miasto i jego kulturę. Jako jeden z pierwszych jeździł do podkrakowskich Bronowic, gdzie malował barwne sceny z życia chłopów. Owocem tych plenerów była wystawa chłopomani w krakowskim TPSP, gdzie wraz z innymi artystami zaprezentował swoje prace inspirowane wsią. Przez całe swoje życie artysta pozostał wierny owej fascynacji ludowością. Z niezwykłym upodobaniem i humorem ukazywał wiejskie obyczaje i zabawy, umiejętnie podkreślając barwą i duktem pędzla żywiołowy charakter przedstawienia. 8

11 5 Bronisława Rychter Janowska (1868 Kraków 1953 Kraków) Dworek olej, tektura, 16,5 x 23,5 cm, sygn. i dat.: B. Rychter-Janowska / cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Od 1896 r. studiowała w akademii monachijskiej u L. Bollera, A. Ažbégo i S. Hollósy ego. Naukę kontynuowała w Akademii Florenckiej oraz w Rzymie. Wiele podróżowała, m. in. do Szwajcarii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Związana ze środowiskiem artystycznym Krakowa. Wielokrotnie brała udział w wystawach TPSP w Krakowie i we Lwowie. Również podczas pobytu we Włoszech w latach artystka wysyłała swoje prace na wystawy w kraju. W 1932 r. miała swoją indywidualną ekspozycję w warszawskiej Zachęcie. Rychter-Janowska była niestrudzoną artystką, nieustannie poszukującą nowych plenerów i odpowiednich zestawień barwnych. Płótna jej zdominowane są przez brązy, zielenie, błękity często zestawiane z kontrastowymi, luministycznymi barwami pomarańczy i czerwieni. Artystka znakomicie potrafiła uchwycić nastrój zarówno w pejzażach, jak i w znanych przedstawieniach dworków. 9 Artyści krakowscy XX w.

12 6 Wojciech Weiss (1875 Leorda na Bukowinie Kraków) Cyklameny lej, płótno, 50 x 38 cm, sygn. l. d.: WW cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 10 Malarstwo studiował w latach w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, m. in. u Łuszczkiewicza, Matejki i Wyczółkowskiego. W 1896 udał się w podróż artystyczną po Europie. W latach kontynuował naukę w Paryżu, Rzymie i Florencji. W 1907 r. rozpoczął pracę dydaktyczną w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1913 otrzymał nominację na profesora zwyczajnego, zaś później trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Od 1899 r. był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, a od 1909 r. był jego prezesem. Malował pejzaże, portrety, akty. Wpływ na jego malarstwo wywarła twórczość Muncha, Malczewskiego. W 1936 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickiej Polskiej Akademii Literatury za wybitne zasługi dla polskiej sztuki.

13 W latach studiował w krakowskiej SSP pod kierunkiem Floriana Cynka, Jacka Malczewskiego, Józefa Unierzyckiego i Jana Stanisławskiego. W latach kontynuował naukę w paryskiej École des Beaux- -Arts w pracowni J.L. Gerôme`a. Podczas II wojny światowej przebywał w Rosji, Tel-Avivie i Jerozolimie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie, następnie zaś przeniósł się do Szklarskiej Poręby. Należał m.in. do TAP Sztuka, Grupy Zero, Grupy Pięciu oraz Secesji wiedeńskiej. Na jego pracę ogromny wpływ miała twórczość J. Malczewskiego. Malował głównie portrety oraz sceny o charakterze symbolicznym, pełne nastrojowości oraz religijnych i patriotycznych treści, dla których modelami byli często prości ludzie, zyskujący w jego obrazach ponadczasową godność. Prace Hofmana utrzymane są w intensywnych, nasyconych barwach, które dodatkowo podkreślają głębię ekspresji przedstawienia. Prezentowany na aukcji obraz został podarowany Zofii Lewakowskiej, znanej krakowskiej dziennikarce, przez Wlastimila i Adę Hofmanów. 7 Wlastimil Hofman (1881 Praga 1970 Szklarska Poręba) Tulipany olej, płyta, 39 x 24,5 cm, sygn. i dat. l. d.: Pani Zofii Lewakowskiej Wlastimil i Ada Hofmanowie Kraków 1933 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 11 Artyści krakowscy XX w.

14 8 Tadeusz Kulisiewicz ( ) Profil kobiety ołówek, papier, 36,5 x 33 cm, niesygnowany, na odwrocie pieczęć Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza w Warszawie cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 12 Urodził się w 1899 r w Kaliszu, zmarł w 1988 r w Warszawie. Studiował w Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu, studia kontynuował w warszawskiej ASP w pracowniach M. i M. Kotarbińskich oraz u W. Skoczylasa. Debiutował na wystawie Stowarzyszenia Artystów Grafików Ryt. Przez pierwsze lata twórczości poświęcił się głównie pracy drzeworytniczej. W czasie wojny przebywał w Szlembarku /tam powstał wczesny cykl drzeworytów/ i Krakowie - doskonalił w tym czasie swoją podstawową technikę - rysunek. Po wojnie powstał cykl Warszawa Dużo podróżował, odwiedził Chiny, Meksyk, Brazylię, Indie, kraje Europy. Podróże stały się inspiracją do artystycznych cykli rysunków obrazujących odwiedzane kraje - ich pejzaż, przyrodę a przede wszystkim żyjących tam ludzi. Operował niezwykle lapidarną, oszczędną kreską, uzyskując rysunek o bardzo silnym, czytelnym wyrazie. Lubił rysować sylwetki kobiet, akty - poświęcił temu tematowi dużą część prac. Był profesorem ASP w Warszawie.

15 9 Józef Mehoffer (1869 Ropczyce/ k. Lwowa-1946 Wadowice) Głowa byka ołówek, papier, 29,5 x 33,5 cm sygn. p. d.: Józef Mehoffer, na śr. dole napis: Solenizant po otrzymaniu życzeń cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł W latach uczył się malarstwa w krakowskiej SSP u J. Matejki i W. Łuszczkiewicza, a następnie w paryskich Ecolé des Beaux-Arts i Académie Colarossi. W 1895 r. zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii, których realizacja trwała do 1934 r. Po konkursie otrzymał inne zamówienia, m.in. z katedry na Wawelu, z Włocławka, Przemyśla. Był najwybitniejszym i konsekwentnym reprezentantem sztuki secesyjnej, tworzył dekoracyjne portrety wielu osobistości, wizerunki żony i własne oraz kompozycje rodzajowe, które w latach uzyskały wymowę kompozycji symbolicznych. Od 1932 roku artysta współpracował w z ks. J. Florczakiem w Turku. Na jego zlecenie wykonał w kościele: polichromię, 8 witraży, obrazy olejne ze scenami stacji Męki oraz planowane kompletne wyposażenie świątyni. Prezentowany rysunek został podarowany przez Józefa Mehoffera innemu artyście Stanisławowi Szwarcowi. 13 Artyści krakowscy XX w.

16 10 Tadeusz Ajdukiewicz (1852 Wieliczka Kraków) Przez pustynię olej, płótno, 32 x 50 cm, sygn. l. d.: Tadeusz Ajdukiewicz autoreplika obrazu reprodukowana w Tygodniku Ilustrowanym, 1899 nr 26, s cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 14 W latach kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Władysława Łuszczkiewicza, a następnie w akademiach w Wiedniu i w Monachium oraz w pracowni Józefa Brandta. Pracował jako malarz dworski, wykonując portrety na zamówienie. W malarstwie podejmował też tematykę tatrzańską oraz malował sceny rodzajowe.

17 11 Adam Setkowicz (1875 Kraków 1945 Kraków) Chałupy olej, płyta, 35 x 70 cm, sygn. l. d.: Setkowicz cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Pejzażysta i akwarelista, w latach kształcił się w krakowskiej ASP pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Jana Matejki. Znany z licznych reprodukcji w czasopismach ilustrowanych i kart pocztowych. Popularność zdobył dzięki malowaniu tematów takich jak sanny, zaprzęgi konne i sceny rodzajowe na tle rodzimego pejzażu. 15 Artyści krakowscy XX w.

18 12 Stanisław Gałek (1876 Mokrzyska Zakopane) Skały na morzu olej, tektura, 28,5 x 37 cm, sygn. l.d.: St. Gałek cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 16 Uczył się w Szkole Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem na kierunku: rzeźba ornamentalna i figuralna. W latach pełnił tam funkcję asystenta do spraw rysunku u E. Kovatsa. W latach podjął studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. Kolejne studia odbył w Monachium oraz w École Nationale des Beaux Arts w Paryżu u J.L. Gérôme a. Po powrocie do kraju mieszkał w Zakopanem. Został członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska. W latach prowadził pracę pedagogiczną w dwóch kolejnych Szkołach Zawodowych Prze-

19 mysłu Drzewnego w Kołomyi i Zakopanem. Od 1925 roku był członkiem rzeczywistym TZSP w Warszawie. Podróżował do Paryża, a w 1910 do Włoch i na Krym. Wystawiał w krakowskim TPSP oraz w warszawskim TZSP. Po II wojnie światowej uczestniczył w wystawach ZPAP w Zakopanem. W 1960 r. miał tam wystawę jubileuszową. Gałek, uważany za jednego z najlepszych malarzy Tatr, cieszył się dużą popularnością; ceniono jego warsztat i umiejętność oddania nastroju górskiego krajobrazu. Szczególnie ulubionym rejonem artysty były okolice Morskiego Oka. Malował także widoki nadmorskie, sceny rodzajowe i portrety. 13 Stanisław Gałek (1876 Mokrzyska Zakopane) Szałas w górach olej, tektura, 33 x 48 cm, sygn. p. d.: St. Gałek cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 17 Artyści krakowscy XX w.

20 14 Kajetan Kosiński ( ) Wesele krakowskie zimą akwarela, gwasz, papier, 15,5 x 29 cm, sygn. p. d.: K Kosiński cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł W latach studiował w Akademii w Wiedniu, następnie wyjechał na krótko do Monachium. W tym samym roku rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku. Początkowo w Śniatyniu, następnie w Drohobyczu i Krakowie. Od 1877 roku był profesorem rysunku w Wyższej Szkole Realnej w Stryju, a od 1893 w I Wyższej Szkole Realnej w Krakowie. Wystawiał w TPSP w Krakowie i we Lwowie oraz w TZSP i IPS w Warszawie. Malował obrazy o tematyce religijnej, kwiaty, portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, także z życia chłopów, w tym cieszące się dużą popularnością wesela krakowskie, takie jak prezentowane w naszym katalogu. 18 Sopocki Dom Aukcyjny 18

21 15 Kajetan Kosiński ( ) Wesele krakowskie przed karczmą akwarela, gwasz, papier, 16 x 30 cm, sygn. l. d.: K Kosiński cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 16 Kajetan Kosiński ( ) Wesele krakowskie akwarela, gwasz, papier, 16 x 30 cm, sygn. l. d.: K Kosiński cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 19 Artyści krakowscy XX w.

22 17 Soter Małachowski-Jaxa (1867 Wolanów 1952 Kraków) Morze gwasz, papier, 25 x 35 cm sygn. p. d.: S Jaxa 1936 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny Początkowo studiował w szkole rysunkowej w Odessie, a następnie, w latach , w krakowskiej SSP pod kierunkiem F. Cynka i Wł. Łuszczkiewicza. W 1901 r. zamieszkał w Monachium, gdzie uczył się w Szkole Rysunku i Malarstwa Stanisława Grochowskiego. Po studiach osiadł w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego. W latach 1905, 1925 i 1928 podróżował do Włoch. Uczestniczył w wielu wystawach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Lwowie. Jego monograficzne wystawy miały miejsce w Krakowie. Artysta uprawiał głównie malarstwo pejzażowe, specjalizując się w pejzażach morskich i nokturnach. To właśnie obrazy marynistyczne przyniosły mu sławę. Po I wojnie światowej stał się jednym z najpopularniejszych malarzy 20

23 polskiego wybrzeża, gdzie znajdował inspirację do swych obrazów, dokumentując w nich nadmorskie krajobrazy i pracę rybaków. Obecnie jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w wielu muzeach (m.in.: w Lwowskiej Galerii Obrazów, Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Miasta Gdyni oraz w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku). 18 Soter Małachowski-Jaxa (1867 Wolanów 1952 Kraków) Port w Gdyni gwasz, papier, 50 x 70 cm sygn. p. d.: S Jaxa 1934 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 21 Artyści krakowscy XX w.

24 19 Jan Świderski (1913 Grodziec 2004 Kraków) Pejzaż technika mieszana, papier, 58 x 64 cm, sygn. p. d.: Jan Świderski cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 22 Urodzony w Grodźcu k. Będzina w 1913r. Studia w latach w krakowskiej ASP u Wł.Jarockiego i K. Sichulskiego, F.Pautscha i S.Kamockiego. W 1935 podjął naukę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu. W 1938 wrócił na krakowską ASP, gdzie do wojny kontynuował studia u Kamockiego. Po powrocie do Krakowa, w 1947 podjął pracę pedagogiczną w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, która w 1950 połączyła się z ASP. Odtąd pracował w krakowskiej uczelni, gdzie w latach był prorektorem, w kierował pracownią na Wydziale Malarstwa (od 1956 z tytułem docenta), a w Katedrą Malarstwa na Wydziale Grafiki. Jego twórczość wyrasta z tradycji malarstwa realistycznego.

25 W latach uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa w Warszawie, gdzie uczył się pod kierunkiem Wojciecha Gersona. Następnie, po krótkim pobycie w akademii monachijskiej, podjął studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni J. Matejki. Po skończeniu nauki, w roku 1880, zamieszkał we Lwowie, by w roku następnym przenieść się do Warszawy, gdzie prowadził prywatną szkołę malarstwa. Podróżował po Podolu i Ukrainie, zaś w roku 1889 przebywał w Paryżu. W latach mieszkał w Krakowie, piastując stanowisko profesora w tamtejszej SSP. Od roku 1934 prowadził z kolei katedrę grafiki w ASP w Warszawie. Uczestniczył w wielu wystawach tak w kraju, jak i za granicą. Prezentował swoje prace m.in. w Paryżu, Berlinie, Monachium, Florencji i Nowym Jorku. Początkowo tworzył w technice olejnej, jednak około 1900 r. zaczął sięgać po pastel, akwarelę i tusz; w tym czasie zainteresował się również grafiką. Podejmował tematykę historyczną i rodzajową, malował portrety oraz sceny salonowe. Szczególne też miejsce w twórczości artysty zajmował pejzaż, malowany zwłaszcza na Polesiu, Ukrainie oraz w Tatrach. Twórczość Wyczółkowskiego znamionuje realizm oraz wrażliwość na zagadnienia światła i koloru. 20 Leon Wyczółkowski (1852 Huta Miastkowska/ k. Garwolina-1936 Warszawa) Chryzantemy w wazonie akwarela, papier, 55,5 x 48 cm w świetle passe-partout, sygn. i dat. p. d.: L Wyczółkowski cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 23 Artyści krakowscy XX w.

26 21 Alfred Terlecki (1883 Warszawa Kraków) Nabrzeże olej, płótno, 69 x 79 cm, sygn. i dat. l. d.: ALFRED TERLECKI 1932 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 24 Ukończył Szkołę Rysunkową w Warszawie, następnie, w latach , studiował w ASP w Krakowie u L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera. Należał do ZPAP, TZSP, do grupy Zachęta oraz Towarzystwa Sztuka Podhalańska, z którą wystawiał w latach W latach był nauczycielem rysunku w zakopiańskim gimnazjum, później w Lublinie. Ostatecznie osiadł w Krakowie, gdzie kierował swoją prywatną szkołą malarstwa i rysunku. W 1934 roku otrzymał srebrny medal podczas wystawy w Zachęcie. Malował przede wszystkim pejzaże podhalańskie. Prezentowany na aukcji pejzaż jest tym bardziej ciekawy, ponieważ przedstawia morze, rzadziej podejmowany przez artystę temat.

27 Nauki rysunku i malarstwa rozpoczął w Kijowskiej Szkole Malarskiej Mikołaja Iwanowicza Muraszki, gdzie uczył się m.in. u Michaiła Wrubla. W latach studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie nauczycielami jego byli Władysław Łuszczkiewicz, Florian Cynk. Studia pejzażowe jakie Kowalski przywiózł z wakacji zwróciły uwagę ówczesnego dyrektora szkoły, Jana Matejki, który uznał go za wyjątkowego studenta na tyle, by przyznać mu prywatne stypendium. Wypłacane one było do roku 1893, czyli śmierci Matejki. Ukończywszy studia ze srebrnym medalem uzyskał Kowalski cesarską dotację na studia zagraniczne, po czym przez rok kształcił się w pracowni Karla Rauppa w Monachium. Podróżował po Francji, Włoszech i Niemczech, następnie wrócił do Krakowa z zamiarem przedłużenia stypendium, jednak nowy dyrektor szkoły, Julian Fałat, skierował go na kilkumiesięczny staż w pracowni Leona Wyczółkowskiego. Potem Kowalski wrócił do Paryża. Ponownie przyjechał do Krakowa w 1905 roku. Odtąd brał czynny udział w polskim życiu artystycznym, m.in. był jednym z założycieli Grupy Zero w 1908 a w 1911 jednym z założycieli i pierwszym prezesem Związku Artystów Plastyków, organizatorem wystaw. Lata I wojny światowej spędził w Kijowie tworząc m.in. Polską Szkołę Sztuk Pięknych. Po roku 1920 wrócił do Krakowa i ponownie wybrany został prezesem Związku Artystów Plastyków a w 1929 roku prezesem Towarzystwa Artystów Grafików. Uczestniczył w licznych wystawach tak w kraju, jak i za granicą 22 Leon Kowalski (1870 Kijów 1937 Kraków) Nabrzeże z łódką olej, płyta, 50 x 69 cm, sygn. p.d.: Leon Kowalski cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 25 Artyści krakowscy XX w.

28 23 Stanisław Kamocki (1875 Warszawa 1944 Zakopane) We wsi. Wola Radziszowska olej, tektura, 34 x 49 cm, sygn. p. d.: S. Kamocki cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 26 Studiował w krakowskiej SSP u L. Wyczółkowskiego, J. Malczewskiego i J. Stanisławskiego. Dzięki stypendium kontynuował naukę w Paryżu. W 1920 r. objął katedrę pejzażu na ASP w Krakowie. Należał m.in. do wiedeńskiej Secesji, TAP Sztuka oraz Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Był jednym z najbardziej utalentowanych uczniów J. Stanisławskiego. Od mistrza przejął niezwykłą umiejętność obserwacji i emocjonalny stosunek do krajobrazu polskiej wsi. Utrwalał widoki Wołynia, Podola, Spiszu, Orawy, okolic Krakowa i Zakopanego. Pozostając pod wpływem sztuki Stanisławskiego, malował gęstą olejną farbą o równomiernym natężeniu barw, stosując niewielkie napięcia walorowe. W latach młodzieńczych artysta syntetyzował formy, budował kształty dynamicznie kładzioną plamą barwną, traktując dekoracyjnie poszczególne elementy pejzażu - drzewa, budynki, chmury. Artyście udało się wyzwolić spod wpływu mistrza i stworzyć własny, niepowtarzalny styl malarstwa krajobrazowego.

29 24 Wojciech Weiss (1875 Leorda na Bukowinie Kraków) Pejzaż podkrakowski olej, płótno naklejone na tekturę, 42 x 63 cm, sygn. p. d.: Weiss cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Malarstwo studiował w latach w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, m. in. u Łuszczkiewicza, Matejki i Wyczółkowskiego. W 1896 udał się w podróż artystyczną po Europie. W latach kontynuował naukę w Paryżu, Rzymie i Florencji. W 1907 r. rozpoczął pracę dydaktyczną w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1913 otrzymał nominację na profesora zwyczajnego, zaś później trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Od 1899 r. był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, a od 1909 r. jego prezesem. Malował pejzaże, portrety, akty. Wpływ na jego malarstwo wywarła twórczość Muncha, Malczewskiego. W 1936 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickiej Polskiej Akademii Literatury za wybitne zasługi dla polskiej sztuki. 27 Artyści krakowscy XX w.

30 25 Eugeniusz Eibisch (1896 Lublin 1987 Warszawa) Kaczeńce, l olej, sklejka, 47 x 37 cm, Niesygnowany cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 28 Studia artystyczne odbył w latach w krakowskiej ASP pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa. Od roku 1922 przebywał w Paryżu, gdzie związał się z kręgiem artystów École de Paris. W 1929 r. uczestniczył w pokazie polskiej sztuki w Galerie Bonaparte w Paryżu, a w 1933 r. w Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Nowym Jorku. W roku 1939 artysta powrócił do Krakowa i podjął pracę pedagogiczną jako profesor ASP, a latach w warszawskiej ASP. Otrzymał prestiżową nagrodę miasta Krakowa (1946 r.) i Fundacji Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku (1960 r.). Malarz i rysownik, pedagog, reprezentant nurtu

31 kolorystycznego w malarstwie lat 30. i sztuce powojennej. Urodzony w 1896, zmarł w Ukrywając się podczas okupacji hitlerowskiej w Krakowie Eibisch malował subtelne w kolorycie bukiety kwiatów i portrety żony. To z tamtego okresu pochodzą prezentowane na aukcji obrazy, Konwalie i kaczeńce. Wielokierunkowe uderzenia pędzla tworzyły w jego kompozycjach wielobarwną, migotliwą tkankę malarską; forma rozpływała się tu w zróżnicowanej, bogatej w wydatne impasty materii. 26 Eugeniusz Eibisch (1896 Lublin 1987 Warszawa) Konwalie, l olej, płótno dublowane, 46 x 38 cm, Niesygnowany cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 29 Artyści krakowscy XX w.

32 27 Ludwik Leszko (1890 Kraków 1957 Kraków) Pejzaż górski olej, płyta, 70 x 100 cm, sygn. p. d.: Leszko 1937 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 30 Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ( , 1920/21), gdzie był uczniem Józefa Mehoffera oraz w Wiedniu. W latach 20. i 30. odbył wiele podróży artystycznych do krajów skandynawskich, Francji, Włoch, Grecji i Turcji. Wystawiał w kraju i za granicą m.in. w: krakowskim TPSP, gdzie miał dwie wystawy indywidualne (1929, 1931), we Lwowie (1926, 1927), Poznaniu oraz TZSP w Warszawie (1930, 1931, 1934), a także w Paryżu (1927), Bratysławie (1928), Londynie (1930) i Brukseli. Po 1945 r. należał do ugrupowania Krąg. Jego interesująca twórczość ukształtowała się niewątpliwie pod

33 dużym wpływem Mehoffera; obrazy artysty wyróżniają się ciekawą kompozycją, żywym kolorytem i wybitnie dekoracyjnym ujęciem Głównym tematem jego twórczości był pejzaż, zwłaszcza górski, tak jak na prezentowanych obrazach. Na jednym pejzaż z rzeką, a na drugim prace polowe. 28 Ludwik Leszko (1890 Kraków 1957 Kraków) Prace polowe olej, tektura, 58 x 72 cm, sygn. śr. d.: Leszko 1942 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 31 Artyści krakowscy XX w.

34 29 Wojciech Weiss (1875 Leorda na Bukowinie Kraków) Kwiaty na stole akwarela, papier, 37 x 25 cm, : sygn. p. d. W Weiss, na odwrocie pieczęć: Ze zbioru dzieł Wojciecha Weissa Dom Artysty cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 32 Malarstwo studiował w latach w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, m. in. u Łuszczkiewicza, Matejki i Wyczółkowskiego. W 1896 udał się w podróż artystyczną po Europie. W latach kontynuował naukę w Paryżu, Rzymie i Florencji. W 1907 r. rozpoczął pracę dydaktyczną w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 1913 otrzymał nominację na profesora zwyczajnego, zaś później trzykrotnie pełnił funkcję rektora. Od 1899 r. był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, a od 1909 r. był jego prezesem. Malował pejzaże, portrety, akty. Wpływ na jego malarstwo wywarła twórczość Muncha, Malczewskiego. W 1936 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickiej Polskiej Akademii Literatury za wybitne zasługi dla polskiej sztuki.

35 W latach studiował w krakowskiej SSP u Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego oraz A. Ažbégo w Monachium (1903 r.). W latach kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u Kazimierza Pochwalskiego, następnie, w latach , w Paryżu w Akadémie Willi oraz w 1922 r. w Akadémie Colarossi. Podróżował do Włoch, Londynu i Budapesztu. Osiadł w Krakowie. Od 1899 r. systematycznie brał udział w wystawach krakowskiego TPSP, którego w latach był wiceprezesem. Ponadto wystawiał w warszawskim TZSP i IPS oraz wielokrotnie za granicą, m.in. w Monachium, Rzymie, Brukseli, Amsterdamie, Buffalo i Nowym Jorku. Indywidualne pokazy twórczości artysty miały miejsce w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. We wczesnym okresie malował pejzaże, widoki ulic, z czasem jego domeną stały się wizerunki kobiet, akty oraz przedstawienia kwiatów w wazonie, umieszczone często we fragmentarycznie ukazanych wnętrzach salonu, malowane drobnymi pociągnięciami pędzla, miękko nakładaną plamą barwną. Stosowane przez Karpińskiego środki wyrazu, m.in. rozproszone światło, rozmyty kontur, zgaszone kolory wzmagają nastrój melancholii, emanujący z jego prac 30 Alfons Karpiński (1875 Rozwadów 1961 Kraków) Wnętrze z lustrem i figurką olej, płyta, 77 x 48 cm, sygn. l. d.: A. Karpiński cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 33 Artyści krakowscy XX w.

36 31 Stefan Filipkiewicz (1879 Tarnów 1944 Mauthausen) Pejzaż podkrakowski z tęczą olej, płyta, 30,5 x 39 cm, sygn. p. d.: Stefan Filipkiewicz cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł W latach studiował w ASP w Krakowie u J. Mehoffera, J. Pankiewicza, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. Od 1913 r. prowadził kurs modelarstwa dekoracyjnego w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Od 1930 r. był wykładowcą krakowskiej ASP, a w 1936 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym tej szkoły. Należał do warszawskiego TZSP, był członkiem wiedeńskiej Secesji. Twórczość jego, ukształtowaną głównie pod wpływem Stanisławskiego, zdominowały przedstawienia pejzażu. Mieszkając w latach w Zakopanem, malował widoki Tatr, latem wyjeżdżał na plenery do Radziszowa pod Krakowem. W roku 1934 zainteresował się również krajobrazem nadbałtyckim; malował m.in. w Jastrzębiej Górze. Poza pejzażami przedstawiał również martwe natury i kwiaty. Prace artysty odznaczają się niezwykłą subtelnością barwną. Farby nałożone są szerokimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla, zaś niezagruntowany podkład tworzy często kolorystyczny element kompozycji. Podczas wojny Filipkiewicz przebywał na Węgrzech. Był bardzo zaangażowany w sprawy Polski. Zginął w obozie w Mauthausen. Sopocki Dom Aukcyjny 34

37 Od 1920 roku studiował w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, naukę kontynuował w krakowskiej ASP pod kierunkiem F. Pautscha. Mieszkał w Paryżu, Wenecji, Florencji i Rzymie. Podróżował na Sycylię, Sardynię oraz do Afryki. Na przełomie lat 1937/38 podjął pracę na macierzystej uczelni, którą kontynuował po zakończeniu II wojny światowej. Malarz silnie związany z krakowskim środowiskiem artystycznym, był znakomitym pedagogiem i promotorem młodych talentów. W jego twórczości dominują martwe natury i pejzaże. Malował śmiałymi pociągnięciami pędzla tworząc barwne, syntetyczne kompozycje. Obrazy artysty znajdują się w wielu muzeach, m.in. w muzeach narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu oraz w kolekcjach prywatnych. 32 Zdzisław Przebindowski (1902 Kraków-1986 Kraków) Pejzaż południowy olej, sklejka, 52 x 58 cm, sygn. l. d.: Z. Przebindowski cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 35 Artyści krakowscy XX w.

38 33 Alfons Karpiński (1875 Rozwadów 1961 Kraków) Róże w wazonie olej, tektura, 33 x 48 cm, sygn. l. d.: A. Karpiński cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł W latach studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz A. Ažbégo w Monachium (1903 r.). W latach kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego, następnie, w latach , w Paryżu w Akadémie Willi oraz w 1922 r. w Akadémie Colarossi. Podróżował do Włoch, Londynu i Budapesztu. Osiadł w Krakowie. Od 1899 r. systematycznie brał udział w wystawach krakowskiego TPSP, którego w latach był wiceprezesem. Ponadto wystawiał w warszawskim TZSP i IPS oraz wielokrotnie za granicą, m.in. w Monachium, Rzymie, Brukseli, Amsterdamie, Buffalo i Nowym Jorku. Indywidualne pokazy twórczości artysty miały miejsce w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. We wczesnym okresie malował pejzaże, widoki ulic, z czasem jego domeną stały się wizerunki kobiet, akty oraz przedstawienia kwiatów w wazonie, umieszczone często we fragmentarycznie ukazanych wnętrzach salonu, malowane drobnymi pociągnięciami pędzla, miękko nakładaną plamą barwną. Stosowane przez Karpińskiego środki wyrazu, m.in. rozproszone światło, rozmyty kontur, zgaszone kolory wzmagają nastrój melancholii, emanujący z jego prac Sopocki Dom Aukcyjny 36

39 Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego i Floriana Cynka. Kontynuował naukę we Włoszech, podróżował do Paryża i Londynu. Jako grafik najchętniej uprawiał litografię, również barwną, oraz akwafortę. W 1911 r. wspólnie z Włodzimierzem Błockim opublikowali tekę akwafort z widokami Florencji. Zamieszkał w Krakowie, był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Malował pejzaże, portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe oraz architekturę, posługując się przy tym różnymi technikami. 34 Teodor Grott (1884 Częstochowa 1972 Kraków) Akt olej, płótno, 57,5 x 91 cm, sygn. l. d.: Teod. Grott cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 37 Artyści krakowscy XX w.

40 35 Alojzy Siwecki ( ) Wesołe miasteczko olej, płótno, 71 x 90 cm, sygn. p. d.: A. Siwecki 47 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 38 W latach studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w latach u Władysława Jarockiego i Fryderyka Pautscha. Stypendium umożliwiło mu studia w Rzymie. Po powrocie do kraju został asystentem w Krakowskiej ASP. W roku 1948 został mianowany adiunktem. W roku 1954 otrzymał nominację na zast. Profesora. Począwszy od pierwszej wystawy Okręgowej w Krakowie w 1945 r. prace Siweckiego znajdowały się na wszystkich wystawach w Krakowie. W roku 1955 artysta otrzymał dyplom honorowy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W tym roku otrzymał także Złoty Krzyż Zasługi. Wystawiał także poza Krakowem, w Rzeszowie i w Jaśle. Po wojnie był profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

41 36 Alfons Karpiński (1875 Rozwadów 1961 Kraków) Anemony olej, tektura, 75 x 66 cm, sygn. l. d.: a Karpiński cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 39 Artyści krakowscy XX w.

42 37 Kazimierz Podsadecki (1904 Zabierzów 1970 Kraków) Dwie kobiety tusz, karton, 20 x 30 cm, sygn. l. d. Podsadecki, dat. p. d.: 8.XI. 959 cena wywoławcza: 750 zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 40 Malarz i grafik. Studiował na Wydziale Sztuk Zdobniczych w Szkole Przemysłowej w Krakowie. Po ukończeniu studiów w 1923 rozpoczął współpracę z czasopismem Zwrotnica redagowanym przez Tadeusza Peipera, gdzie publikował fotomontaże. Od roku 1926 projektował szatę graficzną Zwrotnicy. Na pierwszej wystawie grupy Praesens przedstawił osiem abstrakcyjnych prac, nawiązujących do konstruktywizmu. Od roku 1928 rozpoczął współpracę z koncernem Ilustrowanego Kuriera Codziennego gdzie również publikował fotomontaże. W latach działał w krakowskim Studiu Polskiej Awangardy Filmowej, gdzie nadal zajmował się fotomontażami. W roku 1935 Kazimierz Podsadecki zajął się malarstwem i został członkiem Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków w Krakowie. We wrześniu 1939 został zmobilizowany i trafił do niewoli niemieckiej. Po wojnie zamieszkał w Szczecinie, gdzie uczestniczył w tworzeniu oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1952 zamieszkał w Krakowie i zajął się malarstwem sztalugowym. Dzieła Podsadeckiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

43 Studiował w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu i krakowskiej ASP u F. Pautscha i F. S. Kowarskiego. Pod koniec lat 20. z grupą studentów Kowarskiego przeniósł się do Warszawy. W 1932 r. po raz pierwszy prezentował swoje obrazy w warszawskim IPS. Był członkiem grupy Pryzmat, z którą wystawiał swoje prace od roku W latach prowadził w Poznaniu Salon 35. Po wojnie aktywnie uczestniczył w organizacji poznańskiego życia artystycznego. W roku 1950 osiadł w Krakowie, prowadząc działalność pedagogiczną w tamtejszej ASP. Indywidualne wystawy artysty odbyły się w Poznaniu, Krakowie, Warszawie i Sopocie. Uhonorowany wieloma nagrodami. Uprawiał malarstwo sztalugowe oraz monumentalne. Do ulubionych tematów artysty należały martwe natury, portrety i pejzaże. W jego twórczości, ukształtowanej się w dużej mierze pod wpływem postimpresjonizmu, istotną rolę odgrywa kolor. 38 Wacław Taranczewski (1903 Czarnków 1987 Kraków) Martwa natura tusz, papier, 33 x 68 cm, sygn. p. d.: T cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 41 Artyści krakowscy XX w.

44 39 Jerzy Nowosielski (1923 Kraków 2011 Kraków) Kościółek 1 atrament, tektura, 12,8 x 17,8 cm, 1952, niesygnowany. Posiada atest Fundacji Nowosielskich. cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 42 W 1940 r. rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule u Stanisława Kamockiego. Od 1944 r. należał do Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Krakowskiej. W latach profesor ASP w Krakowie. Twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej. Jego styl

45 40 Jerzy Nowosielski (1923 Kraków 2011 Kraków) charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu plam barwnych, obwiedzionych linią konturu i syntetyzacją form. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych na całym świecie. My prezentujemy dwie prace artysty wykonane atramentem, na których przedstawił kościoły, które były częstym motywem jego twórczości. Kościółek 2 atrament, tektura, 12,8 x 17,8 cm, 1952, niesygnowany. Posiada atest Fundacji Nowosielskich. cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 43 Artyści krakowscy XX w.

46 41 Adam Konieczko (1919 Humniska Kraków) Wnętrze olej, płótno, 76 x 87 cm, sygn. p. d.: A. Konieczko cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 44 Artysta malarz, urodzony w 1919 r. w Humniskach, zmarł w Krakowie w 2006r. Absolwent wydziału malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ( ), dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki. Zajmował się malarstwem sztalugowym, grafiką, malarstwem monumentalnym. W późniejszym okresie twórczości ( ) bardzo intensywnie zajmował się mozaiką, reliefem i kolażem, jako autonomicznymi technikami własnej wypowiedzi artystycznej. Od 1970 realizował długie

47 cykle graficzne, stosując technikę własnego autorstwa. Był członkiem ZPAP (okręg krakowski) od 1950 r., a od 1951 r. należał do Grupy Twórczej Postawy. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach różnych instytucji kulturalnych (Ministerstwo Kultury i Sztuki, Wydział Kultury w Krakowie, Muzeum Historyczne Z. Beksińskiego w Sanoku). 42 Adam Konieczko (1919 Humniska Kraków) Martwa natura olej, płótno, 60 x 80 cm, sygn. na odwrociu: A. Konieczko / 1956 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 45 Artyści krakowscy XX w.

48 43 Bolesław Oleszko (1934 Mikaszewicze 2014) Kraków Osiedle olej, płótno, 105 x 115 cm, sygn. p. d.: OB. cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 46 Widzenie Oleszki schodzi czasem ku abstrakcyjności, tak jak pewien rys abstrakcji tkwi w malowanych przezeń osiedlach czy fabrykach. Czasem jego pejzaże sprawiają wrażenie przypomnianych, oddalonych, zdystansowanych przez pamięć - jak te z bieszczadzkimi cerkwiami. (Ryszard Zaprzałka) Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczął w 1954 r. Dyplom obronił w roku 1960 w pracowni Prof. Mieczysława Wejmana i doc. Macieja Makarewicza. W późniejszych latach został asystentem, a następnie profesorem zwyczajnym tejże uczelni, w której pracował 42 lata. Od czasu skończenia studiów należał do ZPAP. Twór-

49 czość Oleszki jest bardzo zróżnicowana. Jest autorem wielu obrazów, grafik, polichromii, ale również tablic literniczo-rzeźbiarskich. My prezentujemy Państwu dwa obrazy olejne tego artysty, Osiedle i bieszczadzką cerkiew. Artysta pokazuje, jak pozornie nieciekawe w ciągu dnia, szare blokowisko, może zmienić się nocą w ciekawe formy zaludnione rozświetlonymi oknami. Widzimy tu rozbłyski bieli i żółci na surowej architekturze. Natomiast na drugim obrazie światło wędruje po bieszczadzkich cerkwiach. I to światło właśnie wydaje się być ważniejszym tematem tych obrazów niż konkretne fragmenty budowli czy natury. 44 Bolesław Oleszko (1934 Mikaszewicze 2014) Kraków Równina II. Bieszczady. olej, płótno, 100 x 105 cm, sygn. p. d.: OB., 2008 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 47 Artyści krakowscy XX w.

50 45 Jan Szancenbach (1928 Kraków 1998 Kraków) Pejzaż nocny z Paryża olej, płótno, 83 x 94 cm, sygn. p. d.: Xancenbach cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 48 W latach studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule u Stanisława Kamockiego, Józefa Mehoffera i Andrzeja Jurkiewicza. Naukę kontynuował po wojnie, w latach , w ASP u Wojciecha Weissa, Eugeniusza Eibischa i Ludwika Gradowskiego. Od 1972 roku prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach był rektorem krakowskiej ASP. Tytuł

51 46 Jan Szancenbach (1928 Kraków 1998 Kraków) profesora otrzymał w roku W twórczości artysty dominują pejzaże, martwe natury i portrety. Jego obrazy, pełne ekspresji, niekiedy ocierające się o abstrakcyjne formy, przesycone są niezwykle żywą, czasem ostrą paletą barw. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach, m.in. w Moskwie i w Muzeum Uffizi we Florencji oraz w wielu muzeach w Polsce. Białe kwiaty olej, płótno, 72,5 x 82 cm, sygn. p. d.: Xancenbach, dat. na odwrociu 1997 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 49 Artyści krakowscy XX w.

52 47 Witold Pałka (1928 Mała Dąbrówka 2013 Kraków) Orkiestra olej, płótno, 60 x 70 cm, sygn. p. d.: Pałka W. cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 50 Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowniach profesorów: E. Eibischa, J. Fedkowicza oraz W. Taranczewskiego. Dyplom otrzymał w 1953 roku. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Artystycznej Malarzy w Zarządzie Okręgu ZPAP w Katowicach, gdzie mieszkał i pracował do końca życia. Był członkiem Grupy Arkat w latach W 2008 r. otrzymał wyróżnienie - Srebrny Medal GLORIA ARTIS. Obrazy Pałki znajdują się w zbiorach muzeów we Wrocławiu, Szczecinie, Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Australia, Kanada, USA, Niemcy, Szwecja, Francja, Szwajcaria, Czechy, Holandia). Przewodnim motywem prac Pałki są wnętrza architektoniczne, przeważnie wypełnione ludzkimi postaciami. Traktowane są one przez artystę nie tylko dosłownie, ale i metaforycznie, jako wnętrza ludzkie. Artysta operuje mocno kontrastującymi ze sobą barwami.

53 Człowiek oglądając obraz powinien się cieszyć. Malarstwo ma nadać życiu koloryt podkreślał artysta. Zafascynowany nurtem dwudziestowiecznego koloryzmu Witold Pałka był wybitnym jego współczesnym reprezentantem. Pałka był kolorystą, nie bał się intensywnych i żywych barw. Z jego płócien spoglądają modystki, eleganccy panowie w melonikach, publiczność na koncertach i w kuluarach teatru napawa się smakiem sztuki. Pałka to też malarze i modelki, kawiarniane życie krakowskiej bohemy lat 30. Wszystkie te motywy znajdziemy na obydwu prezentowanych tutaj obrazach. Na jednym z obrazów umieścił również siebie jako malarza malującego modelkę. 48 Witold Pałka (1928 Mała Dąbrówka 2013 Kraków) Artysta z modelką olej, płótno, 49 x 39 cm, sygn. p. d.: Pałka W. cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł 51 Artyści krakowscy XX w.

54 49 Łukasz Konieczko (ur. 1964) Z cyklu Realność obrazu olej, płótno, 100 x 94 cm, sygn. na odwrociu: Ł. Konieczko, z cyklu Realność obrazu, 2012, olej 100 x 94 cm cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny Artysta urodzony w Krakowie, syn malarza Adama Konieczki. W latach studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 1988 roku staż stypendialny w pracowni prof. Wernera Knauppa w Akademie der Bildenden Kunste w Norymberdze. Dyplom z wyróżnieniem w 1990 r. w pracowni doc. Zbigniewa Grzybowskiego. Od 1990 pracownik Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, od 2005 r. profesor ASP, prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. W latach współpracował ze Stawski Gallery, od 1990 r. członek ZPAP (okręg krakowski). Autor siedemnastu wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Litwa 1991; Francja 1992; USA ; Szwajcaria 1994; Szwecja 1995; Belgia 1995; Dania 1998; Ekwador 2005; Chorwacja 2008; Hiszpania 2010, 2011; Chiny 2016). 52

55 Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom uzyskał w pracowni Emila Krchy w 1963 roku. Tuż po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną: najpierw w krakowskim Liceum Sztuk Plastycznych, następnie we wrocławskiej PWSSP ( ) i krakowskiej ASP (od roku 1981), gdzie w latach pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w latach funkcję rektora. Maluje obrazy olejne, akwarele, gwasze, pastele. Sztuka Rodzińskiego nawiązuje do estetyki polskiego koloryzmu. Poczucie wspólnoty łączy go z osobą i twórczością Józefa Czapskiego. Podkreśla, że duże znaczenie w dojrzewaniu artystycznym miała dla niego znajomość sztuki i esejów tego artysty oraz osobista z nim znajomość. W dotychczasowym dorobku Rodzińskiego można wyodrębnić dwa wiodące obszary zainteresowań: pejzaż i, jak to określił Jerzy Nowosielski, dramat chrystologiczny. Artysta nie dąży jednak do oddania realiów, mówi: że kieruje się wzruszeniem - obraz rodzi się z konkretnego przeżycia. Pozostaje zapisem chwili, emocji, ale - ostatecznie - także czymś więcej. Tak jest również w przypadku prezentowanego na aukcji obrazu. Jest on wspomnieniem z francuskiej miejscowości Auvers sur Oise, tej samej w której zmarł Vincent van Gogh. Pan Profesor Rodziński powiedział, że widząc to miejsce wie dlaczego van Gogh namalował je w taki właśnie sposób. Piękno tamtejszego pejzażu oraz jego nastrój oddał Profesor Rodziński na swoim obrazie w sposób nieprawdopodobny. mocne, nasycone kolory, gęsto kładziona farba podkreślają jeszcze charakter tego wybitnego dzieła. Oprócz ogromnego dorobku artystycznego Profesor Rodziński jest również krytykiem sztuki i autorem wielu publikacji na jej temat Artyści krakowscy XX w. Stanisław Rodziński (ur Kraków) Wspomnienie z Auverse sur Oise olej, płótno, 70 x 100 cm, sygn. i dat. na odwrocie: St. Rodziński, Wspomnienie z Auverse Sur Oise, 2014 cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł

56 W 1938 r. rozpoczęła naukę w krakowskiej ASP, studiując pod kierunkiem Pawła Dadleza. W latach kontynuowała studia u prof. F. Pastucha w Kunstgewerbeschule. Po zakończeniu wojny wróciła na ASP i uczęszczała do pracowni Eugeniusza Eibischa oraz Wacława Taranczewskiego. Dyplom uzyskała w 1955 r. W latach brała czynny udział w pracach teatru konspiracyjnego Tadeusza Kantora. Od 1958 r. była członkinią Grupy Krakowskiej. W 1948 r. rozpoczęła pracę dydaktyczną w krakowskiej ASP, a w roku 1980 została mianowana profesorem zwyczajnym. Jest jedną z najciekawszych artystek II połowy XX wieku. Jej twórczość określana jest mianem ezoteryczno-magicznej. Artystkę fascynowało,jak sama pisała: To, co jest zmienne, nieuchwytne, rozgrywające się w różnych planach, istniejące w różnych czasach, kojarzone w wyobraźni nie tylko jako obrazy, ale jako znaki, symbole, zapisy; cała domena muzyki, poznawalnej jedynie w czasie(...). 51 Janina Kraupe-Świderska (1921 Sosnowiec 2016 Kraków) Wieczorne rytmy olej, płótno, 137 x 52 cm, sygn. p. d.: J. Kraupe cena wywoławcza: zł estymacja: zł zł Sopocki Dom Aukcyjny 54

malarz, pedagog Nowozubkow, zdjęcie miasta z początków wieku 20.

od 1990 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI

od 1990 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI od 1990 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI W KRAKOWIE, 8 PAŹDZIERNIKA 2016 3 Adam Setkowicz, Kościół Mariacki, poz.20 od 1990 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 8 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA) 2016, GODZ. 17.00 KRAKÓW, RYNEK GŁÓWNY 43 tel.

Umiejętności na ocenę dopuszczającą. Umiejętności na. ocenę dostateczną

Andrzej Guttfeld. Fot. Krzysztof Miller

Rabka na fotografii Zofii Rydet ( )

Rabka na fotografii Zofii Rydet ( ) Urząd Miejski w Rabce-Zdroju http://www.gmina.rabka.pl/main/aktualnosci/rabka-na-fotografii-zofii-rydet-1950-1990/idn: 1792/printpdf 01 cze 2017 kategoria: Aktualności Aktualności Rabka na fotografii Zofii

"Obrazy wyobraźni... Władysław Wałęga

KRZYSZTOF JAKUBOWSKI O SOBIE

Prof. dr hab. Adam Wrzosek organizator i Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920/ /1923

Prof. dr hab. Adam Wrzosek organizator i Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920/ /1923 Prof. dr hab. Adam Wrzosek organizator i Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920/1921 1922/1923 Lekarz, patolog, historyk medycyny i antropolog. Urodził się 6 V 1875 r. w Zagórzu

Aukcja Dzieł Sztuki. 20 czerwca (sobota) 2015 godz. 16:00 KRAKÓW. Galeria Sopocki Dom Aukcyjny. Rynek Główny 45 Aukcja Dzieł Sztuki 20 czerwca (sobota) 2015 godz. 16:00 Galeria Sopocki Dom Aukcyjny KRAKÓW Rynek Główny 45 Wystawa przedaukcyjna od 8 czerwca 2015 r. ZAWARTOŚĆ KATALOGU Malarstwo poz. 1-46 Rzemiosło

AUKCJA MALARSTWA POLSKIEGO 2

AUKCJA MALARSTWA POLSKIEGO 2 od 1990 AUKCJA MALARSTWA POLSKIEGO 2 WARSZAWA, 11 LIPCA 2018 3 Henryk Berlewi, Projekt kostiumu aktora teatru Variete, akwarela, papier, 41 31 cm w świetle passe-partout; sygn.: H. Berlewi AUKCJA PRAC

Bogdan Korczowski LANIAKEA. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Bogdan Korczowski LANIAKEA. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi Bogdan Korczowski LANIAKEA Miejska Galeria Sztuki w Łodzi ...Niegdyś największą doskonałość widziano w kosmosie. Kult dla jego doskonałości był dogmatem. Dzisiaj kosmos, przez wielu postrzegany jako pusta,

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń:

Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe. do uczeń: Wymagania edukacyjne plastyka. Klasa IV Nr i temat lekcji Wymagania Odniesienia Podstawowe Ponadpodstawowe do uczeń: uczeń: podstawy programow ej 1.Spotkanie z plastyką 2.Co widzimy i jak to pokazać? 3.-4.ABC

Kryteria ocen PLASTYKA kl. 7

Kryteria ocen PLASTYKA kl. 7 Kryteria ocen PLASTYKA kl. 7 konieczne ocenę dopuszczającą. podstawowe ocenę dostateczną. Z pomocą nauczyciela uczeń: wskazuje podstawowe środki wyrazu plastycznego znajdujące się w najbliższym otoczeniu

Album prac projektu. Akademia Plastyczna

Uchwycić słowa zrodzone z ciszy o malarstwie Tatiany Borisowny Majewskiej i ks. Tadeusza Stasiaka w Janowskim Ośrodku Kultury

Uchwycić słowa zrodzone z ciszy o malarstwie Tatiany Borisowny Majewskiej i ks. Tadeusza Stasiaka w Janowskim Ośrodku Kultury Uchwycić słowa zrodzone z ciszy o malarstwie Tatiany Borisowny Majewskiej i ks. Tadeusza Stasiaka w Janowskim Ośrodku Kultury 2017.10.09Aktualizacja: 2017.10.09, 12:09 Niebo poskąpione w błękicie, kwiaty

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 4. Wymagania. Uczeń:

Wymagania edukacyjne PLASTYKA kl. 4. Wymagania. Uczeń: edukacyjne PLASTYKA kl. 4 Wymagania 1. Co widzimy i jak to pokazać? 2. ABC sztuki 3. i 4. Linia i punkt 5. Linie i punkty a sztuka prehistoryczna 6. Plama - wskazuje i opisuje elementy abecadła - wskazuje

Klasa IV Wymagania edukacyjne

Klasa IV Wymagania edukacyjne Zagadnienia plastyczne Co widzimy i jak to pokazać? Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Klasa IV Wymagania edukacyjne - wskazuje i opisuje elementy abecadła - wskazuje na fotografiach i reprodukcjach

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

10 września - 10 listopada 2010 wernisaż: 9 września godz

В У. Валянціна Шоба / Walentyna Szoba Уладзімір Панцялееў / Władimir Pantielejew

В У. Валянціна Шоба / Walentyna Szoba Уладзімір Панцялееў / Władimir Pantielejew NIEMEN RZEKA ARTYSTÓW r z e ź b a g r a f i k a Suwałki 2013 В У Валянціна Шоба / Walentyna Szoba Уладзімір Панцялееў / Władimir Pantielejew 2013 Walentyna Szoba Urodzona w Mozyrze, obwód homelski. 1982

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI - KLASA IV SP

Wydarzenia w dniu

Wydarzenia w dniu Urząd Miasta Racibórz http://www.raciborz.pl/kultura_i_sport/kalendarium_imprez/2013-07-3/printpdf Wydarzenia w dniu 2013-07-03 Wydarzenia w dniu: 03 lipiec 2013 Wybierz eń: 2013-07-03 Przejdź Bieżące

PLASTYKA KLASA 4 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

PLASTYKA KLASA 4 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA PLASTYKA KLASA 4 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA Oceniając postępy uczniów, należy uwzględnić potencjalne umiejętności plastyczne dziecka w adekwatnym przedziale wiekowym. Kryteria oceniania muszą być zrozumiałe

Mój Pamiętnik to cykl 18 dwustronnych obrazów Ludomira Sleńdzińskiego, za pomocą którego artysta opowiedział swoją historię. Każdy obraz obejmuje

Mój Pamiętnik to cykl 18 dwustronnych obrazów Ludomira Sleńdzińskiego, za pomocą którego artysta opowiedział swoją historię. Każdy obraz obejmuje Mój Pamiętnik to cykl 18 dwustronnych obrazów Ludomira Sleńdzińskiego, za pomocą którego artysta opowiedział swoją historię. Każdy obraz obejmuje określony okres życia artysty, przedstawia jakieś miejsce,

Prof. dr inż. dr h. c. ZBIGNIEW JASICKI

Prof. dr inż. dr h. c. ZBIGNIEW JASICKI Prof. dr inż. dr h. c. ZBIGNIEW JASICKI 1915-2001 Wybitny uczony, niestrudzony pedagog i organizator odbudowy energetyki polskiej po II wojnie światowej. Zbigniew Jasicki urodził się 16 sierpnia 1915 roku

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska.

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska. ZAGADNIENIE TEMAT KRYTERIA O PERSPEKTYWIE linearna. powietrzna. malarska. O ZNAKU PLASTYCZNYM W ŚWIECIE TECHNIK MIESZANYCH SZTUKA ODRODZENIA Zamiast wielu słów jeden znak. Znaki jednoelementowe i wieloelementowe.

cena: 30 zł (z 23% VAT) ISBN 978-83-64192-28-9 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI

Wymagania edukacyjne i kryteria ocen z plastyki w klasie IV

Wymagania edukacyjne. Klasa VI. Wymagania

Nowosielski- sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin

Nowosielski- sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin Nowosielski- sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin Spotkanie promocyjne wydawnictwa Nowosielski- sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin 20 lutego 2019 o godz. 17.30 w Akademii

WERNISAŻ. Motywy śródziemnomorskie w akwareli wystawa zbiorowa

WERNISAŻ. Motywy śródziemnomorskie w akwareli wystawa zbiorowa WERNISAŻ Motywy śródziemnomorskie w akwareli wystawa zbiorowa Współorganizator wystawy: Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich Kurator wystawy: Janina Tuora MINH DAM urodził się w Wietnamie. Od 7 roku życia