ANALIZA TYGODNIA. Przestrzeń biurowa w Krakowie diagnoza sytuacji

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ANALIZA TYGODNIA. Przestrzeń biurowa w Krakowie diagnoza sytuacji"

Transkrypt

1 ANALIZA TYGODNIA IS Przestrzeń biurowa w Krakowie diagnoza sytuacji Posiadanie nowoczesnych powierzchni biurowych wysokiej klasy stanowi istotny atut miast w walce o zagranicznych inwestorów. Liderem jest tu oczywiście Warszawa. W Krakowie w ostatnich latach nastąpił spory przyrost powierzchni biurowców. Miasto jest jedną z głównych lokalizacji firm sektora Business Process Offshoring (BPO) w Europie Środkowej. Ponad połowa powierzchni biurowej w Krakowie jest wynajmowana przez firmy z tej branży. Niniejsza analiza ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda rynek powierzchni biurowych w Krakowie oraz jak Kraków wypada pod tym względem na tle innych miast w Polsce. Przestrzeń biurowa w polskich miastach Do największych rynków biurowych w Polsce zalicza się Warszawę oraz ośrodki określane w odnośnych raportach mianem miast regionalnych, tj.: Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Katowice. Na pierwszym miejscu pod względem powierzchni nowoczesnych przestrzeni biurowych znajduje się Warszawa (2,43 mln m 2 w 2008 roku). Drugą pozycję do niedawna zajmował Wrocław, jednak w 2009 roku wyprzedził go Kraków. Jeszcze w 2008 roku podaż powierzchni biurowej we Wrocławiu wynosiła około m 2, natomiast w Krakowie około m 2 [1, 2]. Dziś Kraków może się pochwalić m 2, Wrocław zaś m 2. Poniższa tabela (Tab.1.) prezentuje podaż powierzchni biurowej i poziom jej wykorzystania w miastach regionalnych w 2009 i 2010 roku [3, 4]. Kraków uzyskał wyraźną, nawet dwukrotną przewagę nad wymienionymi miastami.

2 Tab.1. Rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych w 2009 i 2010 roku Podaż [m2] 2009 Poziom pustostanów 2009 Podaż [m2] 2010 Poziom pustostanów 2010 Kraków ,3 % ,3 % Wrocław ,0 % ,3 % Trójmiasto ,4 % ,8 % Poznań ,2 % ,9 % Katowice ,1 % ,0 % Łódź ,7 % ,6 % Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości 2009, Krakowski Rynek Nieruchomości Kraków w ostatnich latach znacząco zwiększył powierzchnię nowoczesnych obiektów biurowych. W 2004 roku była ona szacowana na m 2. Obecnie jest ona niemal 3,5 razy większa. W 2008 roku stolica Małopolski była najdynamiczniej rozwijającym się poza Warszawą rynkiem biurowym. W budowie znajdowało się wówczas około m 2 powierzchni biurowych, podczas gdy w pozostałych miastach regionalnych budowano od do m 2 [5]. W 2010 roku w Krakowie do użytku oddano m 2 biur, a na rok 2011 przewiduje się oddanie kolejnych m 2. To w dalszym ciągu więcej niż w pozostałych miastach regionalnych [6]. Żadne miasto nie jest jednak w stanie przegonić stolicy, gdzie obecnie powstaje m 2 nowoczesnych biur [6]. Popyt na powierzchnię biurową Jeśli chodzi o popyt na rynku nieruchomości biurowych, sytuacja była bardzo korzystna dla właścicieli obiektów w 2008 roku. Z uwagi na małą powierzchnię dostępną do wynajęcia, wskaźnik pustostanów wynosił poniżej 4% w Warszawie, 1% w Krakowie, 2% w Poznaniu, 3% w Katowicach, po około 7% w Trójmieście i Wrocławiu (wartość wskaźnika związana z niedawnym ukończeniem nowych budynków). W kolejnych dwóch latach podaż nowej powierzchni biurowej zbiegła się z globalnym kryzysem gospodarczym. W związku z tym spadł popyt wśród najemców. Zaowocowało to wzrostem współczynnika pustostanów średnio do około 10% w 2009 roku (Tab.1.). W roku 2010 współczynnik w większości miast znów się podniósł. Wynikało to tym razem z faktu oddania do użytku nowych biurowców, niewynajętych na etapie budowy. Najniższy wskaźnik cechuje Wrocław. Powodem jest oddanie do użytku tylko jednego kompleksu biurowego w 2010 roku, który w całości został wynajęty przez jednego najemcę [5, 6]. W Krakowie wskaźnik pustostanów jest jednym z

3 mniejszych. Wolne powierzchnie biurowe występują w pojedynczych budynkach i w 90% znajdują się w biurowcach oddanych w latach [3]. Ceny wynajmu powierzchni biurowych w 2010 roku kształtowały się średnio na poziomie /m 2 w miastach regionalnych oraz 17 /m 2 w Warszawie. W stolicy ceny wynajmu powierzchni biurowych klasy A oscylowały wokół kwoty 18-26,5 /m 2. W Krakowie za wynajęcie metra kwadratowego biura tej klasy trzeba było zapłacić 13,5-16,5 /m 2. W pozostałych miastach regionalnych, poza Katowicami (13-16 /m 2 ), ceny były minimalnie wyższe we Wrocławiu /m 2, w Trójmieście /m 2, w Poznaniu /m 2. Na poziom cen w Krakowie ma wpływ dość duża dostępność powierzchni biurowych [6]. Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Krakowie kreują głównie firmy sektora BPO. W 2010 roku popyt na biura generowały w największym stopniu przedsiębiorstwa już obecne w mieście. Największe transakcje najmu zawarły w ramach umów typu pre-lease Capgemini w Quattro Business Park ( m 2 ) i Motorola Solutions w Green Office ( m 2 ). Do największych najemców w Krakowie należą: IBM, Capgemini, Shell, State Street, Philip Morris, UBS, Electrolux, Sabre Holdings, Motorola, International Paper, Delphi Automotive, HSBC, Intelenet Global Services, Hewitt Associates [3, 4]. Biurowce w Krakowie Obecnie w Krakowie znajduje się 48 nowoczesnych biurowców, a kolejnych 7 jest w budowie. Można wyróżnić trzy strefy koncentracji tych obiektów: - centralna część miasta wraz z obrzeżami (okolice Ronda Grzegórzeckiego i Ronda Mogilskiego), - północno-zachodnia część miasta (rejon Bronowic i Prądnika, okolice ul. Armii Krajowej i Ronda Ofiar Katynia), - południowa część miasta (rejony ulic Zakopiańskiej, Wadowickiej, Wielickiej, Kamieńskiego oraz Zabłocie) [3]. Osobno należy potraktować kompleks Kraków Business Park w Zabierzowie (aż m 2 powierzchni biurowej) oraz Krakowski Park Technologiczny. Poniższa mapa prezentująca rozmieszczenie biurowców w Krakowie (Ryc.1.) znajduje się w publikacji Krakowski Rynek Nieruchomości Publikacje tej serii z poprzednich lat można znaleźć tutaj.

4 Ryc.1. Rozmieszczenie istniejących i powstających biurowców w Krakowie Źródło: opracowanie na podstawie Krakowski Rynek Nieruchomości Wśród całkowitej powierzchni biurowej oddanej do użytku w Krakowie w 2010 roku ( m 2 ) największą powierzchnię zajmowały biurowce Vinci Office Center ( m 2 ), Avatar ( m 2 ) i Quattro Business Park etap I ( m 2 ). Poniższa tabela (Tab.2.) prezentuje dane dotyczące powierzchni i lokalizacji biurowców, których oddanie planowane jest na 2011 rok. Ich łączna powierzchnia ma wynieść m 2.

5 Tab.2. Budynki biurowe przewidywane do oddania w Krakowie w 2011 roku Nazwa Lokalizacja Powierzchnia biurowa [m 2 ] Biprostal ul. Królewska Salony Krakowskie ul. Beliny Prażmowskiego Bonarka 4 Business A ul. Puszkarska Bonarka 4 Business B ul. Puszkarska Biprostal II etap ul. Królewska Green Office ul. Czerwone Maki Quattro Business Park II ul. Bora-Komorowskiego etap MIX ul. Jasnogórska Excon ul. Babińskiego Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości Ograniczenia w rozwoju przestrzeni biurowej w Krakowie Z uwagi na specyfikę Krakowa jako miasta zabytkowego, warto wspomnieć o kwestii lokalizacji obiektów wysokościowych, bo takimi często bywają biurowce. Ze względu na konieczność ochrony zabytkowej sylwetki miasta zaledwie 11% nowych budynków biurowych mieści się w centrum Krakowa (2009) [3]. Pokrycie centrum miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego wciąż jest niewielkie. Stąd też decyzje o lokalizacji budynków wysokościowych podejmuje się w oparciu o tzw. zasadę dobrego sąsiedztwa. W 2009 roku powstał dokument Możliwości lokalizacji obiektów wysokościowych w aspekcie ochrony panoramy miasta Krakowa analiza, przygotowany przez Biuro Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa. Dotyczy on możliwości lokalizacji obiektów wysokościowych, czyli wyższych niż 55 metrów nad powierzchnię terenu. Metoda wypracowana przy okazji tej analizy może być wykorzystana przy tworzeniu dokumentów planistycznych [8]. Kwestię ochrony krajobrazu miejskiego podjęto również na ostatnim posiedzeniu UNESCO w Brazylii. Podjęto m.in. decyzję o utworzeniu strefy ochronnej wokół krakowskiego Starego Miasta (wpisanego na listę światowego dziedzictwa w 1978 roku). Obejmie ona obszar dawnej Twierdzy Kraków, między tzw. pierwszą a trzecia obwodnicą [2]. Naruszenie strefy grozi skreśleniem z listy światowego dziedzictwa. Ustalenia nie niosą co prawda żadnych rozwiązań prawnych, ale są podstawą do umieszczenia odpowiednich zapisów w dokumentach planistycznych. Wytyczne pokrzyżują plany budowy wielopiętrowych biurowców m.in. w rejonie al. Pokoju i ul. Grzegórzeckiej [1]. Artykuły na ten temat można znaleźć tutaj i tutaj.

6 Podsumowanie Podsumowując należy podkreślić, iż obecnie Kraków jest jednym z najlepiej rozwiniętych rynków powierzchni biurowej w Polsce wśród miast regionalnych. Zostaje jednak daleko w tyle za Warszawą. Popyt na nowoczesne budynki biurowe w Krakowie napędzają w głównej mierze firmy branży BPO. Z uwagi na dość dużą podaż biur wskaźnik pustostanów kształtuje się na poziomie około 10%. Wolne powierzchnie występują jednak głównie w nowych biurowcach i są dość szybko zajmowane. Ze względu na układ urbanistyczny miasta nowoczesne biurowce nie koncentrują się w centrum, ani nawet w jednym konkretnym obszarze. Są zlokalizowane w kilku miejscach w mieście. Do tej pory największym kompleksem biurowym jest Kraków Business Park w Zabierzowie. Z jednej strony należy podkreślić, że kompleks znajduje się poza administracyjnymi granicami Krakowa, z drugiej jednak bliskość metropolii jest jego największym atutem. W najbliższym czasie podaż powierzchni biurowej w Krakowie wzrośnie o kolejnych m 2. W 2011 roku Kraków nadal będzie liderem nowoczesnych powierzchni biurowych wśród miast regionalnych. Bibliografia: [1] , UNESCO mówi stop wieżowcom, nie oszpecą Krakowa, portal PolskaLokalna.pl. [2] Hajok D., , UNESCO zatwierdziło strefę ochronną dla Starego Miasta, portal Magiczny Kraków. [3] Krakowski Rynek Nieruchomości 2009, pobrano ze strony [4] Krakowski Rynek Nieruchomości 2010, pobrano ze strony [5] Knight Frank, Polska. Rynek Komercyjny 2009, pobrano ze strony [6] Knight Frank, Polska. Rynek Komercyjny 2011, pobrano ze strony [7] Knight Frank, Polska. Rynek Powierzchni Biurowych 2005, pobrano ze strony [8] Urząd Miasta Krakowa Biuro Planowania Przestrzennego, 2009, Możliwości lokalizacji obiektów wysokościowych w aspekcie ochrony panoramy miasta Krakowa analiza, Kraków. Opracowanie: Aleksandra Skworzec WYDARZENIA TYGODNIA Samorządy województwa małopolskiego otrzymają dofinansowanie w wysokości 42,2 mln zł na remont i przebudowę dróg lokalnych. Jest to kolejna dotacja realizowana w ramach II edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Pieniądze zostaną przekazane na wykonanie 24 projektów, w których wyremontowane zostanie prawie 134 km dróg lokalnych. Dotacje na pokrycie połowę kosztów otrzyma 14 gmin Małopolski oraz 7 powiatów. Celem programu jest wsparcie przebudowy, budowy lub remontu kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych oraz wsparcie tworzenia powiązań sieci dróg powiatowych i gminnych z siecią dróg wojewódzkich i krajowych. I Pieniądze na drogi

7 Dobra informacja dla mieszkańców Tarnowa i okolic. W związku z Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (ważny krajowy dokument strategiczny dotyczący zagospodarowania przestrzennego) miasto zostało uznane za ważny ośrodek regionalny obok 32 innych znajdujących się na terenie kraju. Praktycznie pozycja ta oznacza, że Tarnów w swoich planach strategicznych będzie musiał uwzględniać swój obszar funkcjonalny, a także będzie uwzględniany w większych inwestycjach np. komunikacyjnych czy przy tworzeniu szlaków tranzytowych, Jeszcze w styczniu Tarnów został uznany za ośrodek subregionalny jednak skuteczne lobby samorządowe i po stronie województwa wpłynęły na zmianę decyzji. Tarnów w KPRM 2030 W Niepołomicach otwarto pierwsze w Małopolsce Centrum Dźwięku i Słowa z Muzeum Fonografii. Prace przy inwestycji trwały od 2009 roku, a inicjatorem utworzenia tego centrum był ówczesnym burmistrz Niepołomic. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 8,7 mln zł, z czego 75% otrzymano z funduszy europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Obiekt będzie pełnił funkcję ośrodka kultury, a jego wyposażenie obejmuje siedem sal wystawowych oraz salę kinową i teatralną. Można tu nagrywać i odsłuchiwać dźwięki, przychodzić na koncerty oraz oglądać szafy grające, gramofony i radiostacje. Gratulujemy pomysłu! Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach opracował zespół: Michał Dulak, Maciej Gomółka, Magdalena Jagła, Łukasz Leszczyński, Barbara Łącka, Anna Kraczka, Hanna Przeniosło, Aleksandra Skworzec, Piotr Szefer, Łukasz Wiślicki, Agata Wosik opieka merytoryczna: Bożena Pietras-Goc, Wojciech Przybylski koordynacja: Magdalena Jagła Copyright by Katedra Analiz Regionalnych Klubu Jagiellońskiego Rynek Główny 39/9, Kraków

ANALIZA RYNKU POWIERZCHNI BIUROWYCH W SZCZECINIE

ANALIZA RYNKU POWIERZCHNI BIUROWYCH W SZCZECINIE SPIS TREŚCI 1. Wstęp podsumowanie... 2 2. Podstawowe wskaźniki ekonomiczne w Polsce i w wybranych miastach... 4 3. Klasyfikacja powierzchni biurowej... 13 4. Rynek powierzchni biurowych w Szczecinie na

Bardziej szczegółowo

Strategia Rozwoju Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego

Strategia Rozwoju Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego Strategia Rozwoju Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego Wersja wstępna Warszawa, 28 maja 2014 r. Autorzy: Zespół Sektora Publicznego Deloitte Business Consulting S.A 2 Spis treści Spis treści... 3 1. Wprowadzenie...

Bardziej szczegółowo

Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany

Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany Obszar metropolitalny Warszawy Rynek nieruchomości i jego przemiany Warszawa 2007 Opracowanie/Wydawca Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego ul. Lubelska 13 03-802 Warszawa tel. (022) 518 49 00 fax

Bardziej szczegółowo

SPROSTOWANIE POWIERZCHNIA BIUROWA ROKU 2014. 10 16 października 2014 r.

SPROSTOWANIE POWIERZCHNIA BIUROWA ROKU 2014. 10 16 października 2014 r. 33 Zestawienie najlepszych powierzchni biurowych 2014 roku to kolejna wspólna inicjatywa miesięcznika Home&Market i tygodnika Gazeta Finansowa. To bez wątpienia istotny z punktu widzenia rynku sektora,

Bardziej szczegółowo

Raport z Rynku Nieruchomości 2008 Polska. Warszawa, Kraków, Katowice, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Łódź

Raport z Rynku Nieruchomości 2008 Polska. Warszawa, Kraków, Katowice, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Łódź Polska Warszawa, Kraków, Katowice, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Łódź do końca 2008 roku planowane jest oddanie ponad 500 000 m2 powierzchni biurowych. Rynek powierzchni biurowej w Warszawie jest obecnie

Bardziej szczegółowo

RAPORT 2014 POLSKA NA TLE EUROPY RYNEK BIUROWY W UJĘCIU 10-LETNIM

RAPORT 2014 POLSKA NA TLE EUROPY RYNEK BIUROWY W UJĘCIU 10-LETNIM RAPORT 214 POLSKA NA TLE EUROPY RYNEK BIUROWY W UJĘCIU 1-LETNIM POLSKA NA TLE EUROPY: RYNEK BIUROWY UJĘCIE 1-LETNIE Miniona dekada była okresem znaczących zmian ekonomicznych jak i politycznych w Polsce.

Bardziej szczegółowo

Zarząd Województwa Małopolskiego

Zarząd Województwa Małopolskiego Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 5/11 Komitetu Monitorującego Małopolski Regionalny Program Operacyjny (KM MRPO) w latach 2007-2013 z dnia 24 sierpnia 2011 r. w sprawie zatwierdzenia propozycji zmian w zapisach

Bardziej szczegółowo

OKREŚLAJĄCY WARTOŚĆ RYNKOWĄ NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWEJ ZABUDOWANEJ

OKREŚLAJĄCY WARTOŚĆ RYNKOWĄ NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWEJ ZABUDOWANEJ OPERAT SZACUNKOWY OKREŚLAJĄCY WARTOŚĆ RYNKOWĄ NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWEJ ZABUDOWANEJ Autor: mgr inż. Magdalena Ślufarska KRAKÓW, 13 MAJ 2014 ROK WYCIĄG Z OPERATU SZACUNKOWEGO Przedmiot wyceny: Nieruchomość

Bardziej szczegółowo

Budowa dróg w Polsce. Fakty i mity, doświadczenia i perspektywy

Budowa dróg w Polsce. Fakty i mity, doświadczenia i perspektywy Budowa dróg w Polsce, doświadczenia i perspektywy Budowa dróg w Polsce., doświadczenia i perspektywy. 1 Spis treści 2 10 I. Wstęp Kalendarium 12 13 15 19 II. Znaczenie infrastruktury w gospodarce System

Bardziej szczegółowo

RAPORT O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE. Publikacja Cushman & Wakefield

RAPORT O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE. Publikacja Cushman & Wakefield MARKETbeat RAPORT O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE wiosna 214 MARKETbeat Szanowni Państwo, Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych.

Bardziej szczegółowo

Polska Południowa POTENCJAŁ ROZWOJU USŁUG DLA BIZNESU ZASOBY LUDZKIE RYNEK NIERUCHOMOŚCI

Polska Południowa POTENCJAŁ ROZWOJU USŁUG DLA BIZNESU ZASOBY LUDZKIE RYNEK NIERUCHOMOŚCI Polska Południowa POTENCJAŁ ROZWOJU USŁUG DLA BIZNESU ZASOBY LUDZKIE RYNEK NIERUCHOMOŚCI Spis treści Wstęp Kraków Wrocław Katowice Kielce Rzeszów Zdaniem ekspertów 12 kroków w stronę idealnego biura Słowniczek

Bardziej szczegółowo

Strategia Rozwoju Bydgosko- Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego

Strategia Rozwoju Bydgosko- Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego Strategia Rozwoju Bydgosko- Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego Wersja wstępna Warszawa, 28.05.2014 r. Autorzy: Zespół Sektora Publicznego Deloitte Business Consulting S.A 2 Spis treści Spis treści... 3

Bardziej szczegółowo

RAPORT KOŃCOWY. Średniookresowa ocena oddziaływania Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego na rozwój Województwa Lubuskiego

RAPORT KOŃCOWY. Średniookresowa ocena oddziaływania Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego na rozwój Województwa Lubuskiego RAPORT KOŃCOWY Średniookresowa ocena oddziaływania Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego FUNDACJA ROZWOJU DEMOKRACJI LOKALNEJ Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU BIUROWEGO W KATOWICACH

ANALIZA RYNKU BIUROWEGO W KATOWICACH ANALIZA RYNKU BIUROWEGO W KATOWICACH Krzysztof Rożko Michał Moos Rok 2010 Katowice, styczeń 2011 Katowice - opis ogólny Katowice to miasto położone w południowej Polsce, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu

Bardziej szczegółowo

RAPORT O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE. Publikacja Cushman & Wakefield

RAPORT O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE. Publikacja Cushman & Wakefield MARKETbeat RAPORT O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE jesień 213 MARKETbeat Szanowni Państwo, Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych.

Bardziej szczegółowo

ANALIZA TYGODNIA. Rozwój portu lotniczego Kraków-Balice

ANALIZA TYGODNIA. Rozwój portu lotniczego Kraków-Balice ANALIZA TYGODNIA Rozwój portu lotniczego Kraków-Balice IS Porty lotnicze w Polsce System cywilnych portów lotniczych w Polsce składa się z 11 portów lotniczych. W 2010 roku obsłużono w nich łącznie ponad

Bardziej szczegółowo

MARKETBEAT. raport o rynku nieruchomości w polsce. Jesień 2011. publikacja Cushman & Wakefield polska

MARKETBEAT. raport o rynku nieruchomości w polsce. Jesień 2011. publikacja Cushman & Wakefield polska MARKETBEAT raport o rynku nieruchomości w polsce publikacja Cushman & Wakefield polska Jesień 211 Marketbeat raport o rynku nieruchomości Jesień 211 o polsce NIEMCY S 6 S11 Koszalin S 6 S6 GDAŃSK S7 S22

Bardziej szczegółowo

Analiza rynku nieruchomości miasta Łódź

Analiza rynku nieruchomości miasta Łódź Analiza rynku nieruchomości miasta Łódź 1. Informacje ogólne na temat Łodzi oraz analiza zaludnienia Łódź to miasto na prawach powiatu, które leży w środkowej Polsce, w środkowej części województwa łódzkiego.

Bardziej szczegółowo

Lublin, czerwiec 2013 r.

Lublin, czerwiec 2013 r. Analiza obszaru aglomeracji miasta Lublin w zakresie rozwoju bazy usług logistycznych i nowoczesnych powierzchni magazynowych w odniesieniu do zapotrzebowania rynku lokalnego i ruchu transgranicznego Lublin,

Bardziej szczegółowo

POLSKA RAPORT RYNEK KOMERCYJNY BIUROWY HANDLOWY MAGAZYNOWY INWESTYCYJNY. Rosnące zainteresowanie regionalnymi rynkami biurowymi

POLSKA RAPORT RYNEK KOMERCYJNY BIUROWY HANDLOWY MAGAZYNOWY INWESTYCYJNY. Rosnące zainteresowanie regionalnymi rynkami biurowymi RAPORT POLSKA RYNEK KOMERCYJNY 214 BIUROWY HANDLOWY INWESTYCYJNY MAGAZYNOWY Rekordowy rok pod względem nowej podaży w Polsce Znaczący wolumen podaży w budowie na głównych rynkach Rosnące zainteresowanie

Bardziej szczegółowo

RAPORT O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE. Publikacja Cushman & Wakefield

RAPORT O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE. Publikacja Cushman & Wakefield MARKETbeat RAPORT O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W POLSCE wiosna 213 MARKETbeat Szanowni Państwo, SPIS TREŚCI Cushman & Wakefield jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości

Bardziej szczegółowo

Klimat inwestycyjny w województwie małopolskim

Klimat inwestycyjny w województwie małopolskim Raport przygotował zespół pracowników i doktorantów Zakładu Rozwoju Regionalnego Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Bolesław Domański (konsultacje merytoryczne),

Bardziej szczegółowo

4 Polityka rozwoju i jej instrumenty na poziomie lokalnym i regionalnym

4 Polityka rozwoju i jej instrumenty na poziomie lokalnym i regionalnym 4 Polityka rozwoju i jej instrumenty na poziomie lokalnym i regionalnym 4.1 Instrumenty przyciągania inwestorów oraz wsparcia przedsiębiorczości Jarosław Działek, Urszula Grzyb, Arkadiusz Kocaj Samorządy

Bardziej szczegółowo

PROJEKT PROGRAMU ROZWOJU GOSPODARCZEGO METROPOLII SILESIA DO 2025 r.

PROJEKT PROGRAMU ROZWOJU GOSPODARCZEGO METROPOLII SILESIA DO 2025 r. PROJEKT PROGRAMU ROZWOJU GOSPODARCZEGO METROPOLII SILESIA DO 2025 r. listopad 2014 1 Projekt opracowany na zlecenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego przez firmę Eu-Consult reprezentowaną przez:

Bardziej szczegółowo

Business Process Outsourcing

Business Process Outsourcing Analiza Sektorowa Aglomeracji Wrocławskiej Business Process Outsourcing BPO City of Perspectives BPO City of Perspectives SPIS TREŚCI 01 02 03 04 05 06 07 Sektor BPO w Polsce Dolny Śląsk i aglomeracja

Bardziej szczegółowo

Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie. Marzec 2015

Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie. Marzec 2015 Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie Marzec 2015 Ważny Ośrodek Kulturalny i Turystyczny w Polsce Krakowskie Stare Miasto na liście światowego dziedzictwa UNESCO Drugi najważniejszy ośrodek turystyki

Bardziej szczegółowo

GTC Koncentracja na polskich aktywach

GTC Koncentracja na polskich aktywach RAPORT Trzymaj Dane podstawowe Cena bieżąca (PLN) 9,68 Cena docelowa (PLN) 9,70 Min 52 tyg (PLN) 5,20 Max 52 tyg (PLN) 10,45 Kapitalizacja (mln. PLN) 3095 EV (mln. PLN) 4128 Liczba akcji (tys. szt.) 319373

Bardziej szczegółowo

Raport o stanie rynku nieruchomości. Wiosna 2014

Raport o stanie rynku nieruchomości. Wiosna 2014 Raport o stanie rynku nieruchomości Wiosna 214 1 Spis Treści Wprowadzenie... 3 O nas... 4 Gospodarka i sektor bankowy w 213... 5 Z piekła do nieba: gospodarka w punkcie zwrotnym... 5 Wzrost gospodarczy

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA STRATEGICZNA ŁÓDZKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO

DIAGNOZA STRATEGICZNA ŁÓDZKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO POLSKIE TOWARZYSTWO EKONOMICZNE ODDZIAŁ W ŁODZI DIAGNOZA STRATEGICZNA ŁÓDZKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO ŁÓDŹ, STYCZEŃ 2014 R. 1 Projekt pn. Strategia Rozwoju Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego 2020+ realizuje

Bardziej szczegółowo

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020

Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020 skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw PLAN OPERACYJNY Dokument zawiera opis metodologii, streszczenie diagnozy, analizę

Bardziej szczegółowo