PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI"

Transkrypt

1 PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI Niezapomniane przeżycia Mądra zabawa Egzotyczne rekwizyty

2 2 URODZINY, PO KTÓRYCH ŚWIAT NIE JEST TAKI SAM Jeśli szukasz ekscytującej, a za razem mądrej i wartościowej propozycji na Urodziny Twojego Dziecka, właśnie znalazłeś właściwą ofertę. Przyprowadzamy egzotyczne kraje prosto na imprezę Twojego Dziecka i gwarantujemy każdemu Gościowi dobrą zabawę i mnóstwo nowej wiedzy o świecie! Smaki, zapachy, rekwizyty, stroje i dźwięki charakterystyczne dla wielu miejsc naszej planety mogą zagościć i u Was. Odbędziemy z dziećmi zarówno wędrówkę przez pełną zwierząt dżunglę, jak i przemarsz przez suchą pustynię, czy spotkanie w indiańskiej wiosce. Wykorzystujemy wyłącznie własne zdjęcia, etniczną muzykę, stroje i przedmioty przywiezione przez nas z całego świata. Opracowaliśmy autorską metodę rozwijanie przez podróżowanie, opartą na multisensorycznym doświadczeniu i barwnej gawędzie z morałem. Dzięki niej dzieci zdobywają wiedzę o miejscach, kulturach i zjawiskach, rozbudzając w sobie eksplorerską pasję i dociekliwość. Poprzez Warsztaty, kształtujemy u dzieci postawę proekologiczną i prospołeczną, dzieci stają się bardziej uważne, chętne do pomocy i otwarte na inność. Nasze Podróżnicze Urodziny są świetną zabawą, przeplecioną grami, śpiewem, pląsem lub zajęciami manualnymi. Dlaczego warto nas zaprosić? Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 1500 godzin podróżniczych animacji, dzięki czemu dokładnie wiemy, co dzieciom podoba się i co je aktywizuje; Pokazując rzeczywistość od innej strony, rozbudzimy u dzieci kreatywność i twórczą postawę, a poprzez opowieść o małych bohaterach z odległych krańców ziemi wzmacniamy w dzieciach chęć pomagania innym i tolerancję; Nasze animacje są dostosowane do wieku dzieci i ich fazy rozwoju, dlatego są w pełni zrozumiałe i wciągające nawet dla najmłodszych uczestników; Zapraszamy dzieci do poznawania świata wszystkimi zmysłami to multisensoryczna zabawa, która uczy. Standardowy czas Podróżniczych Urodzin to 2 godziny, podczas których realizujemy jeden wybrany Warsztat Podróżniczy, wzbogacając go tematycznymi grami, zajęciami manualnymi, quizami i niespodziankami.

3 3 PROPONOWANE TEMATY 1. Ciekawe instrumenty Świat muzyki jest bardzo bogaty. Muzyka wpływa na człowieka od czasów prehistorycznych. Początkowo ludzie grali na muszlach i kościach. Z czasem instrumenty ewoluowały. Dziś instrumentów muzycznych jest mnóstwo. Są one wykorzystywane na całym świecie do odprawiania rytuałów religijnych, poprawienia sobie nastroju, zrytmizowania pracy. Dzieci uwielbiają grać na różnych instrumentach, dlatego te warsztaty odpowiadają na ich potrzeby. Podczas warsztatów muzycznych Świat muzyki, dzieci dowiadują się w jaki sposób wykonane są różne instrumenty jak np. lluvia seca, gitara gnaoua, bęben, marakesy, bouzake, fletnia pana, cymbały, kastaniety, śpiewająca misa, dzwonki rurowe, grzechotki i wiele innych. Maluchy grają na instrumentach i doświadczają jak one brzmią. Dzieci widzą jak wygląda drzewo jicaro rosnące w Nikaragui, które rodzi owoce wykorzystywane do produkcji marakesów. Jicaro jest świętym drzewem Indian żyjących w Nikaragui, ponieważ ma listki rosnące w kształcie krzyża. Wspólnie wykonujemy grzechotki z plastikowych butelek lub łupin kokosów, które zostają w przedszkolu lub szkole na dłużej. Robimy bęben z wiaderka i taśmy klejącej. Dzieci uczą się, że uderzając w różne miejsca bębna można uzyskać różne dźwięki. Gramy na rurkach bambusowych i butelkach różnej długości. Warsztatom towarzyszy pokaz zdjęć obejmujący całość zagadnienia.

4 4 2. Kawa i herbata zanim znajdą się w kubeczku Dzieci wybiorą się na wirtualną wyprawę na pola herbaty i plantacje kawy. Dowiedzą się, w jaki sposób uprawia się te rośliny i jak wygląda proces przemieniania ich w postać, którą dzieci dobrze znają ze swojej codzienności. Przy okazji podopieczni w trakcie zabawy powtórzą i utrwalą kontynenty świata. Dzieci poznają zwyczaje z różnych krajów dotyczące parzenia, podawania i przyprawiania herbaty oraz kawy. Będą mogły powąchać ziarna kawy przed wypaleniem i po, a potem porównać te zapachy. Maluchy zobaczą też jak bardzo różnią się od siebie naczynia na herbatę i kawę z różnych zakątków świata. Dzieci odkryją również różne sposoby produkcji naczyń na kawę oraz herbatę. Na koniec degustacja herbaty z drugiego końca świata na przykład z Kaszmiru (kaszmirska herbata), Tybetu (Ginger-Lemon-Honey) lub Maroka (Berberska Whisky napój bezalkoholowy). Dzieci samodzielnie robią ekspres do parzenia kawy lub herbaty. Wąchają przyprawy używane do kawy. Samodzielnie przyrządzają mieszankę dla swoich rodziców lub wychowawców. Warsztaty wzbogacane są pokazem zdjęć prezentujących całość zagadnienia.

5 5 3. Kolorowe Indie Bajecznie kolorowe Indie są różnorodne nie tylko kolorystycznie. Indie to kraj pełen różnic religijnych. Wybieramy się z dziećmi nad Ganges, gdzie można spotkać Sadhu, czyli świętych mężów. Dzieci dowiadują się jak wygląda życie nad Gangesem. Poznajemy Sikhów, którzy zawsze mówią prawdę. Rozmawiamy o tym jak ważne jest, by zawsze mówić prawdę. Dzieci dowiadują się jak dokładnie wygląda strój Sikha i co oznacza jego imię. Pojawiamy się też wśród dżinistów. Maluchy uczą się kim są dżiniści i dlaczego pomagają zwierzętom. Dzieci szukają sposobów na samodzielną pomoc zwierzętom. Dzieci poznają piękną budowlę Taj Mahal, dowiadują się, czym jest ten okazały obiekt wpisany na listę Cudów Świata i w jaki sposób został przyozdobiony. Z kufra wyciągamy mnóstwo przedmiotów codziennego użytku przywiezionych z Indii. Dzieci mogą dotknąć zabawek, strojów, instrumentów i wielu innych przedmiotów, jak na przykład specjalny patyczek, który służy hindusom jako szczoteczka do zębów. Wielką frajdą dla dzieci jest zabawa bączkiem, hinduską zabawką. Warsztatom towarzyszy pokaz zdjęć prezentujących całość zagadnienia.

6 6 4. Magiczne Maroko się lampę i gdzie jeszcze można w Maroku spotkać dżiny. Kolorowe i zachwycające magiczne Maroko to warsztaty, podczas których dzieci spotykają się ze światem dżinów mieszkających w dzbankach, zlewozmywakach, czy lampach bo przecież każde dziecko kojarzy jak wygląda lampa Alladyna, tylko nie każde miało okazję potrzymać ją w swoich dłoniach. Dzieci dowiedzą się, jak działa mieszkanie dżina, w jaki sposób zapala Podopieczni będą mogli posiedzieć na marokańskim latającym dywanie. Dzieci nauczą się wiązać długi marokański turban i ubiorą na siebie prawdziwe marokańskie stroje. Wybierzemy się też do miasta Fez, gdzie w farbiarniach naturalnie barwione są tkaniny i skóry. Dzieci poznają Abdula, chłopca w ich wieku. Zobaczą jak wygląda jego dom dowiedzą się z jakich materiałów i w jakim czasie powstaje trzypiętrowy dom, w którym mieszka Abdul. Maluchy zobaczą wnętrze marokańskiego domu i porównają go z meblami i zabawkami w swoim najbliższym otoczeniu. Otworzymy tajine, marokański garnek, w którym przygotowuje się duszone potrawy z warzyw, kus kusu, mięsa, owoców i orzechów. Starsze dzieci mogą rozwiązać zagadkę magicznego pudełka zrobionego z drewna pochodzącego z marokańskiego lasu rosnącego niedaleko Essaouiry. W pudełku znajdują się marokańskie perfumy, którymi dzieci mogą się posmarować. W pudełku są też dość

7 7 nietypowe pachnące kostki zrobione z rodzynek. Zapachy na długo pozostaną w Waszej Sali. Specjalnie przygotowana na oczach dzieci pyszna marokańska herbata zrobiona ze świeżej mięty, zielonej herbaty i cukru zwana też Berberską Whisky prawdopodobnie na długo pozostanie w pamięci maluchów. Są takie przedszkola, szkoły i domy, gdzie napój ten wszedł na stałe do menu. Bardzo prosimy wychowawców o przygotowanie cukru i kubeczków dla wszystkich dzieci przed warsztatami. 5. Między nami Indianami Warsztaty Między nami Indianami poświęcone są głównie Indianom Ameryki Południowej i Środkowej. Zazwyczaj Indianie kojarzą się dzieciom z piórami na głowie, ale czy wszyscy Indianie wyglądają tak samo? Czy mają takie same zwyczaje? Co to jest totem? Jakie Indianie mają stroje? Gdzie mieszkają? Co jedzą? Jakie mają instrumenty? Co to jest yerba mate i jak wygląda naczynie mate? Jak wyglądają Indiańskie naszyjniki? Jak wygląda dżungla? Czy Indianie mieszkają tylko w dżungli? Co to jest ruana i czym różni się od poncho? Kim jest szaman i jak wygląda? Jak zostaje się wodzem wioski? Dlaczego Indianie nazywają się Indianami? Podczas warsztatów Między nami Indianami odpowiemy na te i wiele innych pytań. Dzieci dotykają kilkudziesięciu różnych przedmiotów używanych na co dzień przez Indian, przez co lepiej doświadczają jak wygląda ich życie.

8 8 Podczas naszej wędrówki poznajemy Indian mieszkających na bajecznych wyspach San Blas. Dzieci dowiadują się ile jest wysp zamieszkałych przez Indian, jak wygląda ich życie, jakie mają stroje, co jedzą. Ruszamy w podróż na południe, do Indian zamieszkujących wyspy Uros w Peru. To Indianie, którzy pływają na wyspach zrobionych z trzciny. Dzieci dowiadują się w jaki sposób buduje się domy z trzciny, albo co Indianie robią jeśli dwie rodziny pokłócą się ze sobą. Wprost z Uros zaglądamy do Machu Picchu, gdzie dowiemy się jakie jest ulubione danie Indian mieszkających w Peru. Poznajemy też kolumbijskich i wenezuelskich Indian Wayuu, słynnych kolumbijskich Indian Muisca (legenda o El Dorado, czyli o Złotym Człowieku zamieszkującym legendarną krainę złotem płynącą) oraz Indian Quechua i Aymara zamieszkujących Boliwię. Boliwia jest krajem tańca. Od przedszkola Indianie mają obowiązkowe egzaminy z tańca, posiadają własne taneczne stroje. Dzieci dowiadują się jak one wyglądają, jak toczy się życie w boliwijskim sierocińcu w Cochabambie i jak wyglądają festiwale taneczne w Boliwii. Dzieci poznają też wiele instrumentów indiańskich, np. lluvia seca, fletnię pana, grzechotki, marakesy. Mogą nimi pograć i dowiedzieć się w jaki sposób zostały one zrobione.

9 9 Każde dziecko otrzymuje indiańską pieczątkę na rękę, taką samą, jak używali Indianie w czasach prekolumbijskich. Warsztatom towarzyszy pokaz slajdów obejmujący całość zagadnienia. 6. Morskie opowieści i kraby oraz ich muszle, żółwie i wieloryby. Jako nurkowie wybieramy się z dziećmi w podróż pod wodę, by zobaczyć to wszystko. Dzieci ubierają na siebie strój płetwonurka, widzą świat zza okularów nurkowych i poznają uczycie chodzenia w płetwach. Morskie opowieści to warsztaty pełne praktycznych umiejętności dla młodych żeglarzy i płetwonurków. Podwodny świat jest co najmniej równie interesujący jak to, co dzieje się na lądzie. Pod wodą żyje mnóstwo zwierząt. Każde z nich jest inne. To nie są tylko łagodne ryby, ale też bardzo niebezpieczne płaszczki, rozdymki, jeżowce, rekiny. Pod wodą można spotkać morskie drzewa i krzewy, zatopione pirackie statki i skrzynie ze skarbami, ślimaki Dotrzemy na samotną wyspę w poszukiwaniu skarbów, albo jakiejś indiańskiej chaty. Dzieci dowiadują się, że kiedyś żeglarze ruszali w nieznane by odkryć nowe lądy i zaznaczyć je na mapie. Poznajemy kilku słynnych podróżników: Magellana i konkurującego z nim Francisa Drake a, Marco Polo i Krzysztofa Kolumba. Dzieci poznają budowę statku, maszty, żagle, rufę, dziób i burtę. Dostają też odpowiedź na pytania jak wygląda piracki statek, piracka flaga, czy statek odkrywcy.

10 10 Każdy marynarz musi znać węzły, dlatego poznamy kilka podstawowych węzłów używanych między innymi przez żeglarzy. Robimy też konkurs w przeciąganie liny. To przecież ulubiona zabawa marynarzy. Kiedy żeglarze widzą statek na horyzoncie, rozmawiają z ludźmi na nim przebywającymi za pomocą Alfabetu Morse a. Uczymy się zatem tego alfabetu. Alfabet Morse a pozostaje u Państwa na dłużej. Dzieci dotykają piasku z kostarykańskiej plaży, na której wykluwają się żółwie morskie, skóry ze skorupy wielkiego żółwia morskiego, robią węzły, oglądają muszle, mogą przytrzymać kłującą rybę rozdymkę na swojej dłoni i bawią się w człowieka za burtą. Warsztatom towarzyszy pokaz zdjęć obejmujący całość zagadnienia. 7. Pustynie i wielkie solniska Czy piasek jest zawsze żółty? A może ma też inny kolor? Jak wygląda pustynia? Czy na pustyni żyją tylko wielbłądy? Co to jest karawana? Czy pustynie i wielkie solniska są całkowicie pozbawione roślin? A może jednak na pustyni są jakieś rośliny? Czy wielbłądy żyją na wolności, czy w stajniach? Czy na pustyni można spotkać jeszcze inne zwierzęta?

11 11 Wyruszamy w podróż na pustynię, by zobaczyć jak bardzo ona tętni życiem. Poznajemy mieszkańców pustyni, wielbłądy. Uczymy się jak wygląda życie wielbłąda, co wielbłąd je, co pije. Poznajemy też wiele innych zwierząt żyjących na pustyni. Poznajemy różne formy pustyni, kamienistą, piaszczystą, górzystą oraz tereny półpustynne. Dzieci ubierają na siebie stroje szejków, beduinów i Berberów. Uczą się wiązać turban i chustę szejka. Z kufra wyciągamy kilkanaście różnych piasków z wielu pustyń świata. Dzieci dotykają ich, dostrzegają jak bardzo różnią się one od siebie. Porównują gęstość i lepkość piasków. Zastanawiamy się jak powstaje pustynia, z jakich materiałów. Dzieci oglądają kolorowe piaskowce np. z Petry, tajemniczego miasta w Jordanii. Podopieczni oglądają rośliny pustyni. Mogą je dotknąć, zobaczyć jak bardzo się między sobą różnią. Dowiadują się, jak wielkie znaczenie mają rośliny dla ochrony małych gatunków pustynnych zwierząt.

12 12 Udajemy się na salary, wielkie solniska świata. Dzieci dowiadują się jak powstaje pustynia solna, jak ona wygląda, gdzie ją można zobaczyć. Dowiadują się też jak wygląda pustynia pod koniec pory deszczowej, kiedy zalega na niej niewielka ilość wody. Dzieci dotykają soli kryształkowej z Morza Martwego. Uczą się, że sól może być nie tylko sypka, ale może mieć też inny kształt. Oglądamy też sól kamienną, spożywczą. Odważne dzieci mogą polizać sól. Warsztatom towarzyszy pokaz zdjęć multimedialnych obejmujący całość zagadnienia. 8. Przygotowanie do wielkiej wyprawy Czy przygotowanie do wielkiej wyprawy jest trudne? Młodzi podróżnicy często zadają mi to pytanie podczas prowadzonych przez nas warsztatów. Dobre przygotowanie do wielkiej wyprawy jest niezwykle ważne, a przy tym można świetnie się bawić. Uczymy się czytać mapę. Szukamy na mapie zaznaczonych głównych dróg, miast, rzek,

13 13 jezior i mórz. Szukamy zaznaczonych gór. Dzieci uczą się, w jaki sposób na mapie zaznaczone są lasy i góry. Próbujemy wytyczyć własną trasę podróży. Poznajemy też nazwy wszystkich kontynentów. Pakujemy plecak. Spośród wielu przedmiotów wybieramy te, które są najbardziej potrzebne na konkretną wyprawę. Dzieci kompletują ubranie na wyjazd w góry i nad morze. Rozbijamy namiot i umieszczamy w nim to co jest potrzebne do spania, czyli karimatę i śpiwór. Dzieci buszują po namiocie sprawdzając jak miło leży się w środku. Próbujemy też porozmawiać przez krótkofalówki. W końcu w drodze jest to najtańsze połączenie jeśli podróżujemy we dwoje. Przeprowadzamy prosty komunikacyjny eksperyment. Porozmawiamy też o szczepieniach ochronnych, o bezpieczeństwie w podróży, o językach, zaplanujemy podróż. Warsztaty podróżnicze Przygotowanie do wielkiej wyprawy uczą praktycznego przygotowania się na wyprawę daleką i bliską. 9. Przyprawy z (przed)szkolnej manufaktury Te warsztaty są tak przygotowane, aby dzieci zobaczyły jak wygląda kwiat oraz korzeń imbiru, poznały sposób produkcji przypraw takich jak cynamon, pieprz,

14 14 papryka, anyż, goździki, szafran, bazylia, czy sól. Dzieci dotkną soli kamiennej oraz soli zalegającej na kamieniach Morza Martwego. Porównają je i ocenią. Dzieci będą mogły same przygotować gotową przyprawę (z drzewa cynamonowego, kardamonu, czerwonego pieprzu, anyżu lub papryki) i zobaczą jak wygląda najdroższa przyprawa świata. Chętne będą mogły skosztować świeżego imbiru lub cynamonu. Zobaczą też rybki używane w Azji Południowo Wschodniej jako przyprawy. Poznają też historię drogocennych ziół i przypraw. Dowiedzą się jak wygląda mięta, dziurawiec, krwawnik, oraz czy istnieje tylko czarny pieprz. Główny nacisk podczas warsztatów jest położony na smak i zapach. Dzieci poznają przedmioty używane do robienia przypraw. Przy ich pomocy przygotowują własnoręcznie przyprawę do piernika i długo mogą cieszyć się jej aromatem w przedszkolu. 10. W Krainie Wulkanów W Krainie Wulkanów (Nikaragua) jest bardzo dużo aktywnych wulkanów. W Polsce nie mamy aktywnych wulkanów, za to mamy całkiem sporo wygasłych wulkanów. Miejsce, gdzie w Polsce można zobaczyć wygasłe wulkany, to Kraina Wygasłych Wulkanów znajdująca się na Pogórzu Kaczawskim na Dolnym Śląsku. Dzieci wybierają się w podróż do wnętrza ziemi, by zobaczyć jądro ziemi. Dowiadują się w jaka panuje temperatura w jądrze ziemi, w jaki sposób gorąca zupa wydostaje się na powierzchnię ziemi i jak powstaje wulkan.

15 15 Dzięki specjalnie skonstruowanej przez nas makiecie wulkanu, dzieci widzą jak z wnętrza wulkanu wydobywa się dym. Dzieci przenoszą się daleko za ocean, do Nikaragui, która jest też nazywana Krainą Wulkanów. W Krainie Wulkanów dzieci poznają kilka aktywnych wulkanów, dowiadują się jak wygląda flaga Nikaragui i monety używane w Krainie Wulkanów. Przeprowadzimy też dwa eksperymenty z wybuchem wulkanu i wylewającą się z wulkanu lawą. Poprzez doświadczenie, dzieci rozumieją, jak bardzo potrafią być niebezpieczne wulkany i co należy zrobić, kiedy wulkan wybucha. Znaki ostrzegawcze można zobaczyć przy każdym aktywnym wulkanie. Nawet nie znając języka, dzieci potrafią opowiedzieć, co jest napisane na znakach ostrzegawczych. Poznają kilka takich znaków. Dzieci dotykają skał pochodzenia wulkanicznego przywiezionych przeze mnie z kilkunastu różnych wulkanów. Dowiedzą się jakie są ich cechy wspólne, a czym się różnią i dlaczego. Maluchy zanurzają palec w błocie wulkanicznym z kolumbijskiego wulkanu El Totumo. Warsztatom towarzyszą slajdy prezentujące zagadnienie. 11. Zwierzęta świata Wszystkie dzieci wiedzą, jak wygląda smok. Ale czy smoki żyją na prawdę? A jeśli żyją, to gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają w naturze? Czy mają skrzydła, kolce na grzbiecie i pazury? No i czy zieją ogniem? A ulubiony pluszak, jak wygląda w naturze? Czy do

16 16 prawdziwego misia też można się przytulić? Dlaczego na papugi mówi się nierozłączki? Na te i wiele innych pytań dzieci dostaną odpowiedź podczas warsztatów zwierzęta świata. Dzieci poznają zwierzęta domowe, ich zwyczaje i odgłosy jakie wydają. Dowiadują się, że dalecy kuzyni naszych zwierząt domowych wyglądają zupełnie inaczej. Poznają borneańską świnię brodatą oraz wielu jej przyjaciół. Zapewne każde dziecko ogląda bajki, dlatego maluchy wiedzą jak wygląda król Julian. Ale jak wygląda władca Madagaskaru w naturze? Czy jest podobny do tego z bajki? Jak śpiewają lemury? Czy lubią ludzi? No i bardzo ważne pytanie, czy na Madagaskarze żyją pingwiny? Podczas warsztatów zwierzęta świata dzieci otrzymują odpowiedź na te ważne pytania. Porównamy zwierzęta występujące w bajkach do tych żyjących na wolności. Dzieci zaglądają do borneańskiej dżungli, gdzie żyją zagrożone wyginięciem orangutany, nosacze i smoki. Dowiadują się dlaczego zwierzęta te mogą całkowicie wyginąć. Poznają też sposoby dbania o przetrwanie gatunku. Maluchy dzielą przedmioty wyciągnięte z kufra na takie, które tylko przedstawiają namalowane lub wyrzeźbione zwierzę oraz na takie, które powstały przez to, że człowiek zrobił krzywdę zwierzęciu. Np. wyrzeźbiony w drewnie niedźwiedź jest przedmiotem dobrym, a bęben jest przedmiotem złym dla zwierząt, ponieważ powstał ze skóry zwierzęcia. Na zakończenie dzieci wymyślają sposoby na pomaganie zwierzętom, lub nie szkodzenie im, np. dokarmianie w zimie ptaków, robienie dla nich karmników lub wyrzucanie papierków do kosza zamiast na łąkę (przecież papierek może być podobny w wyglądzie do ulubionego owocu dla jakiegoś gatunku ptaków).

17 17 Wyjaśniamy również, w jaki sposób mogą Państwo zaadoptować orangutana. Warsztatom towarzyszy pokaz slajdów obejmujący całość zagadnienia. 12. Odkrywamy Australię Wybieramy się w podróż do Australii! Odkrywamy Australię dzieci dowiadują się, jak wyglądały odkrycia tego kontynentu. Poznają, co dokładnie znaczy Terra Australis, dlaczego tak została nazwana i kiedy. Zrobimy mały eksperyment, dzięki któremu dzieci rozumieją, skąd już 2000 lat temu ludzie byli przekonani o istnieniu Australii. Poznajemy drzewa rosnące w Australii: eukaliptusy, kamforowce, banksije, palmy, a nawet drzewa butelkowe, czy drzewa papierowe. Dzieci dotykają kory drzewa papierowego i dowiadują się, jakie ma ono znaczenie dla Aborygenów. Sprawdzają też, jak pachną liście eukaliptusa, dotykają drewna kamforowego i przekonują się, jak intensywnie pachnie, oglądają szyszki banksiji. Zaglądamy w Góry Błękitne, gdzie rosną eukaliptusy. Maluchy zdobywają wiedzę, skąd wzięła się ta nazwa. Dzieci poznają zwierzęta, znaki drogowe Australii i oglądają australijskie monety. Czy w Australii są pająki? Co jedzą kangury? Jak długo śpią koala? Czy koala jest misiem? Czy emu to struś? Kim jest torbacz? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie podczas warsztatów Odkrywamy Australię. 13. Śladami Aborygenów Wybieramy się do Australii, by poznać Aborygenów, rodowitych mieszkańców tego najpóźniej odkrytego kontynentu świata. Wędrując ich śladami, dowiadujemy się jak żyją,

18 18 jak wygląda ich ziemia, flaga i zwyczaje. Dzieci wysłuchają opowieści o przywiązaniu Aborygenów do ziemi na której żyją oraz o ich szacunku do niej. Aborygeni wymyślili jako pierwsi przedmiot służący do grania didgeridgoo. Dzieci dowiedzą się, jak został wykonany ten najstarszy instrument świata, będą mogły go dotknąć, zobaczą, jak gra się na nim i posłuchają muzyki granej właśnie na didgeridgoo przez Aborygenów. Dzieci poznają też inny instrument - clap stick. To kolorowe pałeczki, które Aborygeni wykorzystują do wystukiwania rytmu podczas grania na didgeridgoo. Pociechy dowiedzą się, co to jest wywoływacz emu i do czego służy. Dzieci przyglądną się dokładnie zdobieniom na tych wszystkich instrumentach, będą mogły na nich również zagrać. Aborygeni są doskonałymi myśliwymi, wymyślili wiele przedmiotów służących do polowania i do walki. Dzieci dowiedzą się, co to jest bumerang, poznają jego odmiany i do czego służy. Maluchy poznają też inne rodzaje aborygeńskiej broni, jak tarcze, dzidy, pałki. Przyglądną się wzorom i symbolom wyrytym na przedmiotach. Na wszystkich wykonanych przez siebie przedmiotach Aborygeni przedstawiają swoją historię. Za pomocą kropek i symboli malują na nich np. polowanie na kangury, mapy lub ważne wydarzenie ze swojego życia. Sztuka Aborygenów jest bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna na całym świecie. Dzieci pokolorują kartonowe bumerangi w taki sam sposób, jak robią to Aborygeni lub zrobimy plakaty z mapami. Dzieci dowiedzą się też co oznaczają różne symbole malowane przez Aborygenów. 14. Na dworze Króla Juliana Wybieramy się w daleką podróż na Czerwoną Wyspę! Sam Król Julian będzie naszym przewodnikiem z wielkim zaangażowaniem chce zaprezentować nam swoje królestwo, które troszkę inaczej wygląda, niż na lubianej kreskówce.

19 19 waniliowy od laski prawdziwej wanilii. Król Julian prowadzi dzieci do malgaskiej wioski. Najpierw dzieci pląsają przy prawdziwej malgaskiej muzyce. Mogą zobaczyć, jak wygląda malgaska grzechotka i maska, wykorzystywane przy muzykowaniu i tańcu. Dzieci przypatrują się, w jakich warunkach żyją Malgasze. Zobaczą typowe chatki w buszu, drogi łączące wioski. Odpowiedzą na pytania, gdzie życie jest łatwiejsze i dlaczego. Poznają też sytuację dzieci na Madagaskarze, które bardzo dużo pracują i często nie mają możliwości chodzić do przedszkola ani do szkoły. Gdy chodzą, są bardzo szczęśliwe, dla wielu jednak jest to tylko marzeniem. Na początku Król Julian daje dzieciom trudną zagadkę: pokazuje wiele zwierzątek, na przykład te z filmu Madagaskar i zapyta, które z nich rzeczywiście mieszkają na Madagaskarze. Dzieci poznają różne gatunki lemurów, kameleona, krokodyla nilowego i krowę zebu. Dowiadują się wielu ciekawostek na temat tych zwierząt od Króla Juliana. Następnie Król Julian opowiada dzieciom, czym żywi się on sam oraz czym żywią się nieco więksi mieszkańcy wyspy ludzie, zwani Malgaszami. Dzieci dowiadują się, jak rośnie ryż, banany, wanilia, goździki i cynamon. Poznają zapach przypraw i zobaczą, jak bardzo odmiennie pachnie cukier Zrobimy wspólnie malgaską piłkę, jaką bawią się dzieci Czerwonej Wyspy, a potem odpoczniemy pod Baobabem, dowiadując się w o tym drzewie. Na koniec warsztatów, Król Julian zapoda gorące rytmy i wszystkie dzieci będą wyginać śmiało ciało do znanej piosenki.

20 Chińskie Wynalazki Chińskie wynalazki to twórcze warsztaty, podczas których wspólnie z dziećmi pokonamy kontynent azjatycki, by dostać się do Państwa Środka. Przemierzymy Chiny wzdłuż i wszerz poznając ich różnorodność wszystkimi zmysłami, rozwijając przy tym tolerancję i otwartość na nową kulturę. Już na wstępie dzieci uczą się, jak przywitać się po chińsku i jak spytać o samopoczucie. Dostrzegają, jak bardzo różni się alfabet polski (łaciński) od pisma chińskiego. Nawet jeśli dziecko nie potrafi jeszcze pisać, na pewno uda mu się wykaligrafować chińskie imię! Każde z nich ma szanse napisać imię swoje lub swojego rodzica w języku chińskim na przygotowanych szablonach. Rozpoznając Chiny na mapie świata odgadują, które ze zwierząt zamieszkują te tereny, a także jakie zabytki są dla nich charakterystyczne. Poznają niedźwiedzia pandę i dowiadują się, że wielka panda co dzień musi zjeść prawie 40 kilogramów bambusa, co zajmuje jej 16 godzin z całej doby. Poznają również tygrysa południowochiński ( 老 虎 ), brązowe konie-koguty ( 马 ), żurawie z czerwoną czapką ( 鸟 ), psy ( 狗 ).

21 21 Legenda o 12 chińskich znakach zodiaku wprowadza dzieci w świat egzotycznych, baśniowych Chin. Poznają Kalendarz Księżycowy i wszystkie zwierzęta, które zostały patronami Zodiaku kolejnych 12 lat. Dzięki lampionom, które same składają, kolorowym maskom, latawcom i smokom przenosimy się w świat Chińskiego Nowego Roku. Rozwój cywilizacji na terenie starożytnych Chin doprowadził do pojawienia się wielu wynalazków naukowych i technicznych, o których Europejczycy dowiedzieli się wiele wieków później. Maluchy odkrywają tę prawdę i dowiadują się, jakie są najsłynniejsze chińskie wynalazki. Dzięki temu uczą się korzystać z kompasu, poznają, jak powstał papier, dotykają prawdziwej chińskiej porcelany, widzą, jak wzbija się latawiec. Przy dźwiękach muzyki Kraju Środka dzieci będą mogły zagrać na oryginalnych chińskich instrumentach jak również pobawić się tradycyjnymi chińskimi zabawkami. Chińskie wynalazki to warsztaty pełne dźwięków, ruchu, dobrej zabawy i nauki!

22 Życie w Krainie Yeti Witamy w Krainie Yeti! Do tej historycznej krainy położonej wysoko w górach podróżowało wielu podróżników. Niektórzy podróżnicy, podobnie jak mieszkańcy Tybetu, czy Nepalu, widzieli w górach białego człowieka lub też białą małpę, którą nazwali Yeti. Razem z przedszkolakami odpowiemy sobie na pytanie, czy Yeti istnieje, a jeśli tak, to gdzie mieszka i czym się żywi. Poszukamy jego śladów na śniegu. Zaglądniemy w najwyższe góry świata. Powędrujemy po Himalajach i Karakorum. Życie w Krainie Yeti jest niezwykle interesujące. Przez wieki Tybetańczycy wytworzyli niepowtarzalny nigdzie indziej klimat. Niektóre przedmioty używane przez buddystów, jak gongi czy śpiewające misy, wyrabiane są w Nepalu. Atmosferę Tybetu i Nepalu przenosimy do polskiego przedszkola. Na początek poznajemy flagę Tybetu. Dzieci bawią też się flagą Nepalu. Dowiadują się, że nie wszystkie flagi mają kształt prostokąta. Zastanowimy się nad tym co to jest modlitwa i w jaki sposób maluchy się modlą i o co proszą. Dowiedzą się one, że modlitwa buddystów wygląda zupełnie inaczej. Dzieci grają na misach tybetańskich. Dowiadują się do czego one służą. Usłyszą też w jaki sposób robi się śpiewające misy. Zaglądniemy też do tybetańskich świątyń. Dzieci porównają je do polskich kościołów. Poznamy też Dalajlamę. Poznajemy chorągiewki tybetańskie. Maluchy przyglądają się jak wygląda pismo tybetańskich mnichów, poznają kolory chorągiewek buddyjskich i uczą się do czego buddyści wykorzystują chorągiewki. Maluchy widzą też chorągiewki rozciągnięte między górami.

23 23 Dzieci oglądają na zdjęciach buddystów modlących się na młynkach. Mogą dotknąć prawdziwego młynka modlitewnego. Przenosimy się do najstarszej fabryki gongów w Nepalu, by zobaczyć jak powstają gongi. Młodzi odkrywcy grają na śpiewających misach, dzwonkach tybetańskich oraz na gongu typu fen. Poprzez własne doświadczenie dowiadują jak bardzo muzyka może wpływać na człowieka. Zapalimy kadzidło tybetańskie. Zapachy na długo pozostaną w przedszkolu. Oglądniemy tybetańskie lampiony. Dokładnie przyjrzymy się im, żeby potem wykonać własne lampiony. Wspólnie przygotowujemy kilka kolorowych lampionów. Użyjemy oryginalnych pieczątek do ozdobienia lampionów. Usiądziemy na ręcznie wyszywanych poduszkach buddyjskich. Dzieci przyjrzą się wzorom umieszczonym na poduszkach. Oglądną też biżuterię Tybetańczyków. Dzieci ubiorą na siebie stroje Tybetańczyków. Namalujemy mandalę. Dowiemy się do czego ona służy i jakie są jej rodzaje. Na koniec napijemy się bardzo zdrowej i smacznej tybetańskiej herbaty zrobionej z imbiru, limonki, zielonej herbaty i pysznego miodu W niektórych przedszkolach ten napój wszedł na stałe do przedszkolnego menu UWAGA! Wszystkie przedmioty używane podczas tych warsztatów są nowe, nie były wcześniej używane do praktyk religijnych. Dla bezpieczeństwa zostały jednak poświęcone przez księdza. Na naszej stronie znajdą Państwo więcej warsztatów!

24 24 NASZA METODA PRACY Z DZIEĆMI Poprzez Warsztaty, kształtujemy u dzieci postawę proekologiczną i prospołeczną, dzieci stają się bardziej uważne, chętne do pomocy i otwarte na inność. Nasze Warsztaty Podróżnicze są przy tym świetną zabawą, przeplecioną śpiewem, pląsem lub zajęciami manualnymi. W trakcie warsztatów wykorzystujemy wyłącznie własne zdjęcia, etniczną muzykę, stroje i przedmioty przywiezione przez nas z całego świata. Opracowaliśmy autorską metodę rozwijanie przez podróżowanie, opartą na multisensorycznym doświadczeniu i barwnej gawędzie z morałem. Dzięki niej dzieci zdobywają wiedzę o miejscach, kulturach i zjawiskach, rozbudzając w sobie eksplorerską pasję i dociekliwość oraz pożądane postawy. Pokazujmy świat takim, jaki jest. Nie medialny, lecz namacalny, na wyciągnięcie ręki. Podczas prowadzonych przez nas zajęć, każdy może poczuć klimat odległych lądów dotykiem, smakiem, węchem. Może usłyszeć pieśni, szum fal, odgłosy zwierząt, czy baśnie. Tematyka warsztatów jest zgodna z podstawą programową nauczania przedszkolnego. Propozycje

25 25 tematyczne są zaprezentowane szczegółowo na stronie Przeprowadziliśmy ponad 1500 godzin warsztatów multisensorycznych dla dzieci. Kilka opinii:

Dialog Międzykulturowy

Dialog Międzykulturowy M i ę d z y k u l t u r o w o ś ć w p r o j e k t a c h p r o g r a m u MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU Dialog Międzykulturowy Program Młodzież w działaniu Program Młodzież w działaniu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

Bardziej szczegółowo

pociech Nie musimy być doskonałymi rodzicami MIASTO ROZMOWA z dr. Łukaszem Cichockim str. 8

pociech Nie musimy być doskonałymi rodzicami MIASTO ROZMOWA z dr. Łukaszem Cichockim str. 8 Szkolna wycieczka: Wawelskie tajemnice Edukacja w mieście: Nauczyciele się szkolą Przepis na weekend: Dom w Leńczach www.miastopociech.pl Dodatek specjalny dla nauczycieli: Dokąd zabrać dzieci na szkolną

Bardziej szczegółowo

ISSN 1898-8687. nr 2/2011 (15) Elektroniczne czasopismo Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA

ISSN 1898-8687. nr 2/2011 (15) Elektroniczne czasopismo Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA ISSN 1898-8687 moj@klanza.org.pl OPOLSKIE STOWARZYSZENIE PEDAG GÓW I ANIMATORÓW nr 2/2011 (15) Elektroniczne czasopismo Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA moj@klanza.org.pl Kwartalnik

Bardziej szczegółowo

PATRIOTYZM JUTRA RÓŻNORODNA JEDNOŚĆ PROGRAM WSPÓLNOTY DRUŻYN GRUNWALDZKICH NA LATA. Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich

PATRIOTYZM JUTRA RÓŻNORODNA JEDNOŚĆ PROGRAM WSPÓLNOTY DRUŻYN GRUNWALDZKICH NA LATA. Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich Ogólnopolski Ruch Programowo - Metodyczny Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich przy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP PATRIOTYZM JUTRA RÓŻNORODNA JEDNOŚĆ PROGRAM WSPÓLNOTY DRUŻYN GRUNWALDZKICH NA LATA 2010-2013

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1 Równowaga Dbałość o siebie, innych i otoczenie Dziecko Świata lata 3-6+

Rozdział 1 Równowaga Dbałość o siebie, innych i otoczenie Dziecko Świata lata 3-6+ Rozdział 1 Równowaga Dbałość o siebie, innych i otoczenie Dziecko Świata lata 3-6+ Dziecko może rozwijać się jedynie poprzez doświadczenie w swoim otoczeniu. Takie doświadczenie nazywamy pracą. - Dr Maria

Bardziej szczegółowo

LEPIEJRAZEM news ISOVER BUDOWLANĄ FIRMĄ ROKU ISOVER Z NAJLEPSZYMI - WYWIAD Z KAMILEM STOCHEM HAKUNA MATATA WSPIERAMY MŁODE TALENTY

LEPIEJRAZEM news ISOVER BUDOWLANĄ FIRMĄ ROKU ISOVER Z NAJLEPSZYMI - WYWIAD Z KAMILEM STOCHEM HAKUNA MATATA WSPIERAMY MŁODE TALENTY LEPIEJRAZEM news NR 10 kwiecień 2014 ISOVER BUDOWLANĄ FIRMĄ ROKU ISOVER Z NAJLEPSZYMI - WYWIAD Z KAMILEM STOCHEM HAKUNA MATATA - WRAŻENIA BEATY PAWLIKOWSKIEJ Z AFRICA TOUR WSPIERAMY MŁODE TALENTY MISTRZOWIE

Bardziej szczegółowo

DUNE. Restaurant Cafe Lounge SILVER LIGHT LERI GERSAMIA MEDIA I SZTUKA FESTIWAL W DARŁOWIE. m-teatr BEZ PAZURA CZŁOWIEK Z ZAGADKĄ

DUNE. Restaurant Cafe Lounge SILVER LIGHT LERI GERSAMIA MEDIA I SZTUKA FESTIWAL W DARŁOWIE. m-teatr BEZ PAZURA CZŁOWIEK Z ZAGADKĄ miesięcznik bezpłatny nr 06 56 czerwiec/lipiec 2014 r. www.magazynprestiz.com.pl DUNE Restaurant Cafe Lounge MIELNO W WERSJI DE LUX MEDIA I SZTUKA FESTIWAL W DARŁOWIE m-teatr BEZ PAZURA SILVER LIGHT BŁAŻEJA

Bardziej szczegółowo

T si s ę ę pr p a r c a u c j u e

T si s ę ę pr p a r c a u c j u e Tu się pracuje 1 www.wup.gdansk.pl Spis treści Ta od czytania i przytulania 4 A mi się dobrze szyje 8 Agnesland witamy w świecie kreatywnych maskotek 10 Furtka dla rekruterów rozmowa z Martyną Ładkowską

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa i Przedszkole Gdańsk - ul. Piekarnicza 16b. www.tevizja.pl

Szkoła Podstawowa i Przedszkole Gdańsk - ul. Piekarnicza 16b. www.tevizja.pl Szkoła Podstawowa i Przedszkole Gdańsk - ul. Piekarnicza 16b www.tevizja.pl Jak kształcimy (szkoła podstawowa i przedszkole) Nasze standardy...4 Szkoła Roku 2014...5 Nauka i wychowanie (szkoła podstawowa

Bardziej szczegółowo

Umiejętności społeczne dzieci Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w szkole

Umiejętności społeczne dzieci Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w szkole Umiejętności społeczne dzieci Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej w szkole 4 Anna Grządkowska Magdalena Pietrzak-Kurzac Patrycja Rusiak RECENZENT: prof.

Bardziej szczegółowo

Nasz kraj i Europa. Unia Europejska już w przedszkolu?

Nasz kraj i Europa. Unia Europejska już w przedszkolu? ę ć ć ę ć ę Nasz kraj i Europa. Dzieci przedszkolne z obserwacji najbliższego otoczenia, z różnorakich mediów odbierają obrazy, informacje, fragmenty wiadomości, których często nie są jeszcze w stanie

Bardziej szczegółowo

pociech MIASTO Rozmowa z Agatą i Andrzejem Komorowskimi Uczeń na wolności krakowskich szkół str. 10 Temat miesiąca: www.miastopociech.

pociech MIASTO Rozmowa z Agatą i Andrzejem Komorowskimi Uczeń na wolności krakowskich szkół str. 10 Temat miesiąca: www.miastopociech. Tadeusz Matusz: Chcę, żeby szkoły były lepsze Przepis na szkolną wycieczkę: Zanim maluch poleci samolotem Dziecko i pieniądze: Mądre kieszonkowe www.miastopociech.pl Temat miesiąca: Uczeń na wolności bewd

Bardziej szczegółowo

FIRMA POLIGON - Kalina Kubicka

FIRMA POLIGON - Kalina Kubicka FIRMA POLIGON - Kalina Kubicka Początek budowy marki to rok 1999. Od tego czasu rozpoczął się systematyczny rozwój połączony z inwestycjami, oraz licznymi szkoleniami. Pozwoliło nam to na zbudowanie stałej

Bardziej szczegółowo

WITAMY SERDECZNIE W PAŹDZIERNIKU!

WITAMY SERDECZNIE W PAŹDZIERNIKU! ...marzcie, a rzeczywistość przerośnie Wasze marzenia... BIULETYN 1 październik 2014r. PRZEDSZKOLA I SZKOŁY DLA DZIEWCZĄT FREGATA WITAMY SERDECZNIE W PAŹDZIERNIKU! a nami ciężki i szalony wrzesień. Po

Bardziej szczegółowo

NAUCZYCIELSKA EDUKACJA

NAUCZYCIELSKA EDUKACJA CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W KOSZALINIE NAUCZYCIELSKA EDUKACJA BIULETYN CENTRUM EDUKACJI NAUCZYCIELI W KOSZALINIE ----------------------------------------------------------------------------------------------

Bardziej szczegółowo

Więcej na www.ebook4all.pl

Więcej na www.ebook4all.pl Więcej na www.ebook4all.pl MIĘDZY NAMI TRAVELER ŚWIĘTUJE URODZINY Polska? Naturalnie! Okazuje się, że nie trzeba jechać na koniec świata, W redakcji Travelera świętujemy kolejny wielki sukces Polski na

Bardziej szczegółowo

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Czytam, bo lubię. Savoir-vivre. Gdybym był ptakiem... Montessori. Prezenty dla Taty. - scenariusz. dla najmłodszych. w szkole EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA CZASOPISMO S O DLA NA UC ZY CIE LI Nr 6 CZERWIEC 2014 758 (LXIX) indeks 38514X CENA 19,50 ZŁ (w tym 5% VAT) Montessori w szkole Prezenty dla Taty 3 plakaty Savoir-vivre dla najmłodszych

Bardziej szczegółowo

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny sierpień 2014 * nr 7 * vol 2 egzemplarz bezpłatny bialski miesięcznik społeczno-kulturalny Karol Okrasa przy babcinym fartuchu Ogródki szczęścia Golf, czyli dołki w trawie Filozofia dźwięku Marcina Koszołki

Bardziej szczegółowo

Studencki pokaz mody Klub dyskusyjny z Wiktorem Chrzanowskim Inwestuj w siebie - sposób na pracę

Studencki pokaz mody Klub dyskusyjny z Wiktorem Chrzanowskim Inwestuj w siebie - sposób na pracę Studencki pokaz mody Klub dyskusyjny z Wiktorem Chrzanowskim Inwestuj w siebie - sposób na pracę UCZELNIA Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spotkanie z cyklu ZA HORYZONT DOMU - COLOR CUBANO, które odbędzie

Bardziej szczegółowo

GŁÓWNY SPONSOR MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

GŁÓWNY SPONSOR MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO GŁÓWNY SPONSOR MINISTERSTWO NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO słowem wstępu rzymają Państwo w ręku kolejny, dwunasty już, numer gazetki Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Od ponad dekady TFestiwal gości we wrześniu

Bardziej szczegółowo

55+ Seniorzy w akcji

55+ Seniorzy w akcji 55+ Seniorzy w akcji ŚWIAT ZMIENIAJĄ LUDZIE Z PASJĄ! www.seniorzywakcji.pl 55+ Seniorzy w akcji Publikacja została sfinansowana ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Uniwersytety

Bardziej szczegółowo

WYDANIE URODZINOWE POBIERZ WERSJĘ ONLINE NA WWW.MAGAZYNDADA.PL I POLUB NAS NA

WYDANIE URODZINOWE POBIERZ WERSJĘ ONLINE NA WWW.MAGAZYNDADA.PL I POLUB NAS NA MAGAZYN BEZPŁATNY WARSZAWA NUMER 13 WIOSNA 2015 WYDANIE URODZINOWE POBIERZ WERSJĘ ONLINE NA WWW.MAGAZYNDADA.PL I POLUB NAS NA www.facebook.com/magazyndada Magazyn Aktywnej Mamy DaDa Redakcja: ul. Nowolipie

Bardziej szczegółowo

MATERIAŁ METODYCZNY DOTYCZĄCY AKCJI ZHP DLA SYRII

MATERIAŁ METODYCZNY DOTYCZĄCY AKCJI ZHP DLA SYRII MATERIAŁ METODYCZNY DOTYCZĄCY AKCJI ZHP DLA SYRII OPRACOWANY PRZEZ PRZY WSPÓŁPRACY Z WYDZIAŁEM PROMOCJI GŁÓWNEJ KWATERY ZHP SPIS TREŚCI 1. Wstęp... 3 2. Jak zorganizować i przeprowadzić akcję charytatywną?...

Bardziej szczegółowo

spis treści małych wielkich rzeczy

spis treści małych wielkich rzeczy spis treści małych wielkich rzeczy wstęp 5 zatrudnienie i rynek pracy 8 KATARZYNA SKOWRONEK 10 KAMIL PEKSA 14 KRZYSZTOF PAWŁUSZKO 18 edukacja 22 JULIANNA KAPŁON I RAFAŁ BILICKI 24 PAWEŁ BŁACHOWICZ 28 NATALIA

Bardziej szczegółowo

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość

SPÓŁDZIELNIE. Nr 08 BATALIA O USŁUGI SPOŁECZNE. Coraz częściej pojawiają się spory o jakość W NUMERZE Nr 08 wywiad z dr. hab. Piotrem Błędowskim o pożyczkach dla spółdzielni socjalnych o dofinansowaniach działań na rzecz seniorów i dzieci Pismo poświęcone przedsiębiorczości społecznej http://biznesspoleczny.pl

Bardziej szczegółowo

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach Pabianice 95-200, ul. Kazimierza 8 tel. (42) 215-42-42, fax: (42) 215-04-31, e-mail: podn@podn-pabianice.pl, www.podn-pabianice.pl

Bardziej szczegółowo

Woda podstawa życia PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELA. szkoła podstawowa, klasy 1 3

Woda podstawa życia PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELA. szkoła podstawowa, klasy 1 3 PODRĘCZNIK DLA NAUCZYCIELA szkoła podstawowa, klasy 1 3 Partnerzy PROGRAMU: Spis treści treści: P Wstęp 1 Konspekty lekcji 3 3 Lekcja 1: Woda wokół nas 3 4 Lekcja 2: Kto mieszka nad wodą? 3 7 Lekcja 3:

Bardziej szczegółowo

Na wsi się dzieje. Wacław Idziak Bohdan Kamiński Klaudia Kluczniok Maria Nowak

Na wsi się dzieje. Wacław Idziak Bohdan Kamiński Klaudia Kluczniok Maria Nowak Publikacja została wydana w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego fundusz Inicjatyw Obywatelskich Wacław Idziak Bohdan Kamiński Klaudia Kluczniok Maria Nowak Na wsi się dzieje

Bardziej szczegółowo

Program e-twinning. Publiczne Przedszkole nr 3 Skrzat laureatem konkursu Innowacyjna Szkoła i Placówka Oświatowa. Działalność charytatywna Skrzata

Program e-twinning. Publiczne Przedszkole nr 3 Skrzat laureatem konkursu Innowacyjna Szkoła i Placówka Oświatowa. Działalność charytatywna Skrzata P u b l i c z n e P r z e d s z k o l e n r 3 S k r z a t w Z ą b k a c h 2011/2012 W numerze: Publiczne Przedszkole nr 3 Skrzat laureatem konkursu Innowacyjna Szkoła i Placówka Oświatowa Podsumowania

Bardziej szczegółowo