PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI"

Transkrypt

1 PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI Niezapomniane przeżycia Mądra zabawa Egzotyczne rekwizyty

2 2 URODZINY, PO KTÓRYCH ŚWIAT NIE JEST TAKI SAM Jeśli szukasz ekscytującej, a za razem mądrej i wartościowej propozycji na Urodziny Twojego Dziecka, właśnie znalazłeś właściwą ofertę. Przyprowadzamy egzotyczne kraje prosto na imprezę Twojego Dziecka i gwarantujemy każdemu Gościowi dobrą zabawę i mnóstwo nowej wiedzy o świecie! Smaki, zapachy, rekwizyty, stroje i dźwięki charakterystyczne dla wielu miejsc naszej planety mogą zagościć i u Was. Odbędziemy z dziećmi zarówno wędrówkę przez pełną zwierząt dżunglę, jak i przemarsz przez suchą pustynię, czy spotkanie w indiańskiej wiosce. Wykorzystujemy wyłącznie własne zdjęcia, etniczną muzykę, stroje i przedmioty przywiezione przez nas z całego świata. Opracowaliśmy autorską metodę rozwijanie przez podróżowanie, opartą na multisensorycznym doświadczeniu i barwnej gawędzie z morałem. Dzięki niej dzieci zdobywają wiedzę o miejscach, kulturach i zjawiskach, rozbudzając w sobie eksplorerską pasję i dociekliwość. Poprzez Warsztaty, kształtujemy u dzieci postawę proekologiczną i prospołeczną, dzieci stają się bardziej uważne, chętne do pomocy i otwarte na inność. Nasze Podróżnicze Urodziny są świetną zabawą, przeplecioną grami, śpiewem, pląsem lub zajęciami manualnymi. Dlaczego warto nas zaprosić? Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 1500 godzin podróżniczych animacji, dzięki czemu dokładnie wiemy, co dzieciom podoba się i co je aktywizuje; Pokazując rzeczywistość od innej strony, rozbudzimy u dzieci kreatywność i twórczą postawę, a poprzez opowieść o małych bohaterach z odległych krańców ziemi wzmacniamy w dzieciach chęć pomagania innym i tolerancję; Nasze animacje są dostosowane do wieku dzieci i ich fazy rozwoju, dlatego są w pełni zrozumiałe i wciągające nawet dla najmłodszych uczestników; Zapraszamy dzieci do poznawania świata wszystkimi zmysłami to multisensoryczna zabawa, która uczy. Standardowy czas Podróżniczych Urodzin to 2 godziny, podczas których realizujemy jeden wybrany Warsztat Podróżniczy, wzbogacając go tematycznymi grami, zajęciami manualnymi, quizami i niespodziankami.

3 3 PROPONOWANE TEMATY 1. Ciekawe instrumenty Świat muzyki jest bardzo bogaty. Muzyka wpływa na człowieka od czasów prehistorycznych. Początkowo ludzie grali na muszlach i kościach. Z czasem instrumenty ewoluowały. Dziś instrumentów muzycznych jest mnóstwo. Są one wykorzystywane na całym świecie do odprawiania rytuałów religijnych, poprawienia sobie nastroju, zrytmizowania pracy. Dzieci uwielbiają grać na różnych instrumentach, dlatego te warsztaty odpowiadają na ich potrzeby. Podczas warsztatów muzycznych Świat muzyki, dzieci dowiadują się w jaki sposób wykonane są różne instrumenty jak np. lluvia seca, gitara gnaoua, bęben, marakesy, bouzake, fletnia pana, cymbały, kastaniety, śpiewająca misa, dzwonki rurowe, grzechotki i wiele innych. Maluchy grają na instrumentach i doświadczają jak one brzmią. Dzieci widzą jak wygląda drzewo jicaro rosnące w Nikaragui, które rodzi owoce wykorzystywane do produkcji marakesów. Jicaro jest świętym drzewem Indian żyjących w Nikaragui, ponieważ ma listki rosnące w kształcie krzyża. Wspólnie wykonujemy grzechotki z plastikowych butelek lub łupin kokosów, które zostają w przedszkolu lub szkole na dłużej. Robimy bęben z wiaderka i taśmy klejącej. Dzieci uczą się, że uderzając w różne miejsca bębna można uzyskać różne dźwięki. Gramy na rurkach bambusowych i butelkach różnej długości. Warsztatom towarzyszy pokaz zdjęć obejmujący całość zagadnienia.

4 4 2. Kawa i herbata zanim znajdą się w kubeczku Dzieci wybiorą się na wirtualną wyprawę na pola herbaty i plantacje kawy. Dowiedzą się, w jaki sposób uprawia się te rośliny i jak wygląda proces przemieniania ich w postać, którą dzieci dobrze znają ze swojej codzienności. Przy okazji podopieczni w trakcie zabawy powtórzą i utrwalą kontynenty świata. Dzieci poznają zwyczaje z różnych krajów dotyczące parzenia, podawania i przyprawiania herbaty oraz kawy. Będą mogły powąchać ziarna kawy przed wypaleniem i po, a potem porównać te zapachy. Maluchy zobaczą też jak bardzo różnią się od siebie naczynia na herbatę i kawę z różnych zakątków świata. Dzieci odkryją również różne sposoby produkcji naczyń na kawę oraz herbatę. Na koniec degustacja herbaty z drugiego końca świata na przykład z Kaszmiru (kaszmirska herbata), Tybetu (Ginger-Lemon-Honey) lub Maroka (Berberska Whisky napój bezalkoholowy). Dzieci samodzielnie robią ekspres do parzenia kawy lub herbaty. Wąchają przyprawy używane do kawy. Samodzielnie przyrządzają mieszankę dla swoich rodziców lub wychowawców. Warsztaty wzbogacane są pokazem zdjęć prezentujących całość zagadnienia.

5 5 3. Kolorowe Indie Bajecznie kolorowe Indie są różnorodne nie tylko kolorystycznie. Indie to kraj pełen różnic religijnych. Wybieramy się z dziećmi nad Ganges, gdzie można spotkać Sadhu, czyli świętych mężów. Dzieci dowiadują się jak wygląda życie nad Gangesem. Poznajemy Sikhów, którzy zawsze mówią prawdę. Rozmawiamy o tym jak ważne jest, by zawsze mówić prawdę. Dzieci dowiadują się jak dokładnie wygląda strój Sikha i co oznacza jego imię. Pojawiamy się też wśród dżinistów. Maluchy uczą się kim są dżiniści i dlaczego pomagają zwierzętom. Dzieci szukają sposobów na samodzielną pomoc zwierzętom. Dzieci poznają piękną budowlę Taj Mahal, dowiadują się, czym jest ten okazały obiekt wpisany na listę Cudów Świata i w jaki sposób został przyozdobiony. Z kufra wyciągamy mnóstwo przedmiotów codziennego użytku przywiezionych z Indii. Dzieci mogą dotknąć zabawek, strojów, instrumentów i wielu innych przedmiotów, jak na przykład specjalny patyczek, który służy hindusom jako szczoteczka do zębów. Wielką frajdą dla dzieci jest zabawa bączkiem, hinduską zabawką. Warsztatom towarzyszy pokaz zdjęć prezentujących całość zagadnienia.

6 6 4. Magiczne Maroko się lampę i gdzie jeszcze można w Maroku spotkać dżiny. Kolorowe i zachwycające magiczne Maroko to warsztaty, podczas których dzieci spotykają się ze światem dżinów mieszkających w dzbankach, zlewozmywakach, czy lampach bo przecież każde dziecko kojarzy jak wygląda lampa Alladyna, tylko nie każde miało okazję potrzymać ją w swoich dłoniach. Dzieci dowiedzą się, jak działa mieszkanie dżina, w jaki sposób zapala Podopieczni będą mogli posiedzieć na marokańskim latającym dywanie. Dzieci nauczą się wiązać długi marokański turban i ubiorą na siebie prawdziwe marokańskie stroje. Wybierzemy się też do miasta Fez, gdzie w farbiarniach naturalnie barwione są tkaniny i skóry. Dzieci poznają Abdula, chłopca w ich wieku. Zobaczą jak wygląda jego dom dowiedzą się z jakich materiałów i w jakim czasie powstaje trzypiętrowy dom, w którym mieszka Abdul. Maluchy zobaczą wnętrze marokańskiego domu i porównają go z meblami i zabawkami w swoim najbliższym otoczeniu. Otworzymy tajine, marokański garnek, w którym przygotowuje się duszone potrawy z warzyw, kus kusu, mięsa, owoców i orzechów. Starsze dzieci mogą rozwiązać zagadkę magicznego pudełka zrobionego z drewna pochodzącego z marokańskiego lasu rosnącego niedaleko Essaouiry. W pudełku znajdują się marokańskie perfumy, którymi dzieci mogą się posmarować. W pudełku są też dość

7 7 nietypowe pachnące kostki zrobione z rodzynek. Zapachy na długo pozostaną w Waszej Sali. Specjalnie przygotowana na oczach dzieci pyszna marokańska herbata zrobiona ze świeżej mięty, zielonej herbaty i cukru zwana też Berberską Whisky prawdopodobnie na długo pozostanie w pamięci maluchów. Są takie przedszkola, szkoły i domy, gdzie napój ten wszedł na stałe do menu. Bardzo prosimy wychowawców o przygotowanie cukru i kubeczków dla wszystkich dzieci przed warsztatami. 5. Między nami Indianami Warsztaty Między nami Indianami poświęcone są głównie Indianom Ameryki Południowej i Środkowej. Zazwyczaj Indianie kojarzą się dzieciom z piórami na głowie, ale czy wszyscy Indianie wyglądają tak samo? Czy mają takie same zwyczaje? Co to jest totem? Jakie Indianie mają stroje? Gdzie mieszkają? Co jedzą? Jakie mają instrumenty? Co to jest yerba mate i jak wygląda naczynie mate? Jak wyglądają Indiańskie naszyjniki? Jak wygląda dżungla? Czy Indianie mieszkają tylko w dżungli? Co to jest ruana i czym różni się od poncho? Kim jest szaman i jak wygląda? Jak zostaje się wodzem wioski? Dlaczego Indianie nazywają się Indianami? Podczas warsztatów Między nami Indianami odpowiemy na te i wiele innych pytań. Dzieci dotykają kilkudziesięciu różnych przedmiotów używanych na co dzień przez Indian, przez co lepiej doświadczają jak wygląda ich życie.

8 8 Podczas naszej wędrówki poznajemy Indian mieszkających na bajecznych wyspach San Blas. Dzieci dowiadują się ile jest wysp zamieszkałych przez Indian, jak wygląda ich życie, jakie mają stroje, co jedzą. Ruszamy w podróż na południe, do Indian zamieszkujących wyspy Uros w Peru. To Indianie, którzy pływają na wyspach zrobionych z trzciny. Dzieci dowiadują się w jaki sposób buduje się domy z trzciny, albo co Indianie robią jeśli dwie rodziny pokłócą się ze sobą. Wprost z Uros zaglądamy do Machu Picchu, gdzie dowiemy się jakie jest ulubione danie Indian mieszkających w Peru. Poznajemy też kolumbijskich i wenezuelskich Indian Wayuu, słynnych kolumbijskich Indian Muisca (legenda o El Dorado, czyli o Złotym Człowieku zamieszkującym legendarną krainę złotem płynącą) oraz Indian Quechua i Aymara zamieszkujących Boliwię. Boliwia jest krajem tańca. Od przedszkola Indianie mają obowiązkowe egzaminy z tańca, posiadają własne taneczne stroje. Dzieci dowiadują się jak one wyglądają, jak toczy się życie w boliwijskim sierocińcu w Cochabambie i jak wyglądają festiwale taneczne w Boliwii. Dzieci poznają też wiele instrumentów indiańskich, np. lluvia seca, fletnię pana, grzechotki, marakesy. Mogą nimi pograć i dowiedzieć się w jaki sposób zostały one zrobione.

9 9 Każde dziecko otrzymuje indiańską pieczątkę na rękę, taką samą, jak używali Indianie w czasach prekolumbijskich. Warsztatom towarzyszy pokaz slajdów obejmujący całość zagadnienia. 6. Morskie opowieści i kraby oraz ich muszle, żółwie i wieloryby. Jako nurkowie wybieramy się z dziećmi w podróż pod wodę, by zobaczyć to wszystko. Dzieci ubierają na siebie strój płetwonurka, widzą świat zza okularów nurkowych i poznają uczycie chodzenia w płetwach. Morskie opowieści to warsztaty pełne praktycznych umiejętności dla młodych żeglarzy i płetwonurków. Podwodny świat jest co najmniej równie interesujący jak to, co dzieje się na lądzie. Pod wodą żyje mnóstwo zwierząt. Każde z nich jest inne. To nie są tylko łagodne ryby, ale też bardzo niebezpieczne płaszczki, rozdymki, jeżowce, rekiny. Pod wodą można spotkać morskie drzewa i krzewy, zatopione pirackie statki i skrzynie ze skarbami, ślimaki Dotrzemy na samotną wyspę w poszukiwaniu skarbów, albo jakiejś indiańskiej chaty. Dzieci dowiadują się, że kiedyś żeglarze ruszali w nieznane by odkryć nowe lądy i zaznaczyć je na mapie. Poznajemy kilku słynnych podróżników: Magellana i konkurującego z nim Francisa Drake a, Marco Polo i Krzysztofa Kolumba. Dzieci poznają budowę statku, maszty, żagle, rufę, dziób i burtę. Dostają też odpowiedź na pytania jak wygląda piracki statek, piracka flaga, czy statek odkrywcy.

10 10 Każdy marynarz musi znać węzły, dlatego poznamy kilka podstawowych węzłów używanych między innymi przez żeglarzy. Robimy też konkurs w przeciąganie liny. To przecież ulubiona zabawa marynarzy. Kiedy żeglarze widzą statek na horyzoncie, rozmawiają z ludźmi na nim przebywającymi za pomocą Alfabetu Morse a. Uczymy się zatem tego alfabetu. Alfabet Morse a pozostaje u Państwa na dłużej. Dzieci dotykają piasku z kostarykańskiej plaży, na której wykluwają się żółwie morskie, skóry ze skorupy wielkiego żółwia morskiego, robią węzły, oglądają muszle, mogą przytrzymać kłującą rybę rozdymkę na swojej dłoni i bawią się w człowieka za burtą. Warsztatom towarzyszy pokaz zdjęć obejmujący całość zagadnienia. 7. Pustynie i wielkie solniska Czy piasek jest zawsze żółty? A może ma też inny kolor? Jak wygląda pustynia? Czy na pustyni żyją tylko wielbłądy? Co to jest karawana? Czy pustynie i wielkie solniska są całkowicie pozbawione roślin? A może jednak na pustyni są jakieś rośliny? Czy wielbłądy żyją na wolności, czy w stajniach? Czy na pustyni można spotkać jeszcze inne zwierzęta?

11 11 Wyruszamy w podróż na pustynię, by zobaczyć jak bardzo ona tętni życiem. Poznajemy mieszkańców pustyni, wielbłądy. Uczymy się jak wygląda życie wielbłąda, co wielbłąd je, co pije. Poznajemy też wiele innych zwierząt żyjących na pustyni. Poznajemy różne formy pustyni, kamienistą, piaszczystą, górzystą oraz tereny półpustynne. Dzieci ubierają na siebie stroje szejków, beduinów i Berberów. Uczą się wiązać turban i chustę szejka. Z kufra wyciągamy kilkanaście różnych piasków z wielu pustyń świata. Dzieci dotykają ich, dostrzegają jak bardzo różnią się one od siebie. Porównują gęstość i lepkość piasków. Zastanawiamy się jak powstaje pustynia, z jakich materiałów. Dzieci oglądają kolorowe piaskowce np. z Petry, tajemniczego miasta w Jordanii. Podopieczni oglądają rośliny pustyni. Mogą je dotknąć, zobaczyć jak bardzo się między sobą różnią. Dowiadują się, jak wielkie znaczenie mają rośliny dla ochrony małych gatunków pustynnych zwierząt.

12 12 Udajemy się na salary, wielkie solniska świata. Dzieci dowiadują się jak powstaje pustynia solna, jak ona wygląda, gdzie ją można zobaczyć. Dowiadują się też jak wygląda pustynia pod koniec pory deszczowej, kiedy zalega na niej niewielka ilość wody. Dzieci dotykają soli kryształkowej z Morza Martwego. Uczą się, że sól może być nie tylko sypka, ale może mieć też inny kształt. Oglądamy też sól kamienną, spożywczą. Odważne dzieci mogą polizać sól. Warsztatom towarzyszy pokaz zdjęć multimedialnych obejmujący całość zagadnienia. 8. Przygotowanie do wielkiej wyprawy Czy przygotowanie do wielkiej wyprawy jest trudne? Młodzi podróżnicy często zadają mi to pytanie podczas prowadzonych przez nas warsztatów. Dobre przygotowanie do wielkiej wyprawy jest niezwykle ważne, a przy tym można świetnie się bawić. Uczymy się czytać mapę. Szukamy na mapie zaznaczonych głównych dróg, miast, rzek,

13 13 jezior i mórz. Szukamy zaznaczonych gór. Dzieci uczą się, w jaki sposób na mapie zaznaczone są lasy i góry. Próbujemy wytyczyć własną trasę podróży. Poznajemy też nazwy wszystkich kontynentów. Pakujemy plecak. Spośród wielu przedmiotów wybieramy te, które są najbardziej potrzebne na konkretną wyprawę. Dzieci kompletują ubranie na wyjazd w góry i nad morze. Rozbijamy namiot i umieszczamy w nim to co jest potrzebne do spania, czyli karimatę i śpiwór. Dzieci buszują po namiocie sprawdzając jak miło leży się w środku. Próbujemy też porozmawiać przez krótkofalówki. W końcu w drodze jest to najtańsze połączenie jeśli podróżujemy we dwoje. Przeprowadzamy prosty komunikacyjny eksperyment. Porozmawiamy też o szczepieniach ochronnych, o bezpieczeństwie w podróży, o językach, zaplanujemy podróż. Warsztaty podróżnicze Przygotowanie do wielkiej wyprawy uczą praktycznego przygotowania się na wyprawę daleką i bliską. 9. Przyprawy z (przed)szkolnej manufaktury Te warsztaty są tak przygotowane, aby dzieci zobaczyły jak wygląda kwiat oraz korzeń imbiru, poznały sposób produkcji przypraw takich jak cynamon, pieprz,

14 14 papryka, anyż, goździki, szafran, bazylia, czy sól. Dzieci dotkną soli kamiennej oraz soli zalegającej na kamieniach Morza Martwego. Porównają je i ocenią. Dzieci będą mogły same przygotować gotową przyprawę (z drzewa cynamonowego, kardamonu, czerwonego pieprzu, anyżu lub papryki) i zobaczą jak wygląda najdroższa przyprawa świata. Chętne będą mogły skosztować świeżego imbiru lub cynamonu. Zobaczą też rybki używane w Azji Południowo Wschodniej jako przyprawy. Poznają też historię drogocennych ziół i przypraw. Dowiedzą się jak wygląda mięta, dziurawiec, krwawnik, oraz czy istnieje tylko czarny pieprz. Główny nacisk podczas warsztatów jest położony na smak i zapach. Dzieci poznają przedmioty używane do robienia przypraw. Przy ich pomocy przygotowują własnoręcznie przyprawę do piernika i długo mogą cieszyć się jej aromatem w przedszkolu. 10. W Krainie Wulkanów W Krainie Wulkanów (Nikaragua) jest bardzo dużo aktywnych wulkanów. W Polsce nie mamy aktywnych wulkanów, za to mamy całkiem sporo wygasłych wulkanów. Miejsce, gdzie w Polsce można zobaczyć wygasłe wulkany, to Kraina Wygasłych Wulkanów znajdująca się na Pogórzu Kaczawskim na Dolnym Śląsku. Dzieci wybierają się w podróż do wnętrza ziemi, by zobaczyć jądro ziemi. Dowiadują się w jaka panuje temperatura w jądrze ziemi, w jaki sposób gorąca zupa wydostaje się na powierzchnię ziemi i jak powstaje wulkan.

15 15 Dzięki specjalnie skonstruowanej przez nas makiecie wulkanu, dzieci widzą jak z wnętrza wulkanu wydobywa się dym. Dzieci przenoszą się daleko za ocean, do Nikaragui, która jest też nazywana Krainą Wulkanów. W Krainie Wulkanów dzieci poznają kilka aktywnych wulkanów, dowiadują się jak wygląda flaga Nikaragui i monety używane w Krainie Wulkanów. Przeprowadzimy też dwa eksperymenty z wybuchem wulkanu i wylewającą się z wulkanu lawą. Poprzez doświadczenie, dzieci rozumieją, jak bardzo potrafią być niebezpieczne wulkany i co należy zrobić, kiedy wulkan wybucha. Znaki ostrzegawcze można zobaczyć przy każdym aktywnym wulkanie. Nawet nie znając języka, dzieci potrafią opowiedzieć, co jest napisane na znakach ostrzegawczych. Poznają kilka takich znaków. Dzieci dotykają skał pochodzenia wulkanicznego przywiezionych przeze mnie z kilkunastu różnych wulkanów. Dowiedzą się jakie są ich cechy wspólne, a czym się różnią i dlaczego. Maluchy zanurzają palec w błocie wulkanicznym z kolumbijskiego wulkanu El Totumo. Warsztatom towarzyszą slajdy prezentujące zagadnienie. 11. Zwierzęta świata Wszystkie dzieci wiedzą, jak wygląda smok. Ale czy smoki żyją na prawdę? A jeśli żyją, to gdzie mieszkają, co jedzą i jak wyglądają w naturze? Czy mają skrzydła, kolce na grzbiecie i pazury? No i czy zieją ogniem? A ulubiony pluszak, jak wygląda w naturze? Czy do

16 16 prawdziwego misia też można się przytulić? Dlaczego na papugi mówi się nierozłączki? Na te i wiele innych pytań dzieci dostaną odpowiedź podczas warsztatów zwierzęta świata. Dzieci poznają zwierzęta domowe, ich zwyczaje i odgłosy jakie wydają. Dowiadują się, że dalecy kuzyni naszych zwierząt domowych wyglądają zupełnie inaczej. Poznają borneańską świnię brodatą oraz wielu jej przyjaciół. Zapewne każde dziecko ogląda bajki, dlatego maluchy wiedzą jak wygląda król Julian. Ale jak wygląda władca Madagaskaru w naturze? Czy jest podobny do tego z bajki? Jak śpiewają lemury? Czy lubią ludzi? No i bardzo ważne pytanie, czy na Madagaskarze żyją pingwiny? Podczas warsztatów zwierzęta świata dzieci otrzymują odpowiedź na te ważne pytania. Porównamy zwierzęta występujące w bajkach do tych żyjących na wolności. Dzieci zaglądają do borneańskiej dżungli, gdzie żyją zagrożone wyginięciem orangutany, nosacze i smoki. Dowiadują się dlaczego zwierzęta te mogą całkowicie wyginąć. Poznają też sposoby dbania o przetrwanie gatunku. Maluchy dzielą przedmioty wyciągnięte z kufra na takie, które tylko przedstawiają namalowane lub wyrzeźbione zwierzę oraz na takie, które powstały przez to, że człowiek zrobił krzywdę zwierzęciu. Np. wyrzeźbiony w drewnie niedźwiedź jest przedmiotem dobrym, a bęben jest przedmiotem złym dla zwierząt, ponieważ powstał ze skóry zwierzęcia. Na zakończenie dzieci wymyślają sposoby na pomaganie zwierzętom, lub nie szkodzenie im, np. dokarmianie w zimie ptaków, robienie dla nich karmników lub wyrzucanie papierków do kosza zamiast na łąkę (przecież papierek może być podobny w wyglądzie do ulubionego owocu dla jakiegoś gatunku ptaków).

17 17 Wyjaśniamy również, w jaki sposób mogą Państwo zaadoptować orangutana. Warsztatom towarzyszy pokaz slajdów obejmujący całość zagadnienia. 12. Odkrywamy Australię Wybieramy się w podróż do Australii! Odkrywamy Australię dzieci dowiadują się, jak wyglądały odkrycia tego kontynentu. Poznają, co dokładnie znaczy Terra Australis, dlaczego tak została nazwana i kiedy. Zrobimy mały eksperyment, dzięki któremu dzieci rozumieją, skąd już 2000 lat temu ludzie byli przekonani o istnieniu Australii. Poznajemy drzewa rosnące w Australii: eukaliptusy, kamforowce, banksije, palmy, a nawet drzewa butelkowe, czy drzewa papierowe. Dzieci dotykają kory drzewa papierowego i dowiadują się, jakie ma ono znaczenie dla Aborygenów. Sprawdzają też, jak pachną liście eukaliptusa, dotykają drewna kamforowego i przekonują się, jak intensywnie pachnie, oglądają szyszki banksiji. Zaglądamy w Góry Błękitne, gdzie rosną eukaliptusy. Maluchy zdobywają wiedzę, skąd wzięła się ta nazwa. Dzieci poznają zwierzęta, znaki drogowe Australii i oglądają australijskie monety. Czy w Australii są pająki? Co jedzą kangury? Jak długo śpią koala? Czy koala jest misiem? Czy emu to struś? Kim jest torbacz? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie podczas warsztatów Odkrywamy Australię. 13. Śladami Aborygenów Wybieramy się do Australii, by poznać Aborygenów, rodowitych mieszkańców tego najpóźniej odkrytego kontynentu świata. Wędrując ich śladami, dowiadujemy się jak żyją,

18 18 jak wygląda ich ziemia, flaga i zwyczaje. Dzieci wysłuchają opowieści o przywiązaniu Aborygenów do ziemi na której żyją oraz o ich szacunku do niej. Aborygeni wymyślili jako pierwsi przedmiot służący do grania didgeridgoo. Dzieci dowiedzą się, jak został wykonany ten najstarszy instrument świata, będą mogły go dotknąć, zobaczą, jak gra się na nim i posłuchają muzyki granej właśnie na didgeridgoo przez Aborygenów. Dzieci poznają też inny instrument - clap stick. To kolorowe pałeczki, które Aborygeni wykorzystują do wystukiwania rytmu podczas grania na didgeridgoo. Pociechy dowiedzą się, co to jest wywoływacz emu i do czego służy. Dzieci przyglądną się dokładnie zdobieniom na tych wszystkich instrumentach, będą mogły na nich również zagrać. Aborygeni są doskonałymi myśliwymi, wymyślili wiele przedmiotów służących do polowania i do walki. Dzieci dowiedzą się, co to jest bumerang, poznają jego odmiany i do czego służy. Maluchy poznają też inne rodzaje aborygeńskiej broni, jak tarcze, dzidy, pałki. Przyglądną się wzorom i symbolom wyrytym na przedmiotach. Na wszystkich wykonanych przez siebie przedmiotach Aborygeni przedstawiają swoją historię. Za pomocą kropek i symboli malują na nich np. polowanie na kangury, mapy lub ważne wydarzenie ze swojego życia. Sztuka Aborygenów jest bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna na całym świecie. Dzieci pokolorują kartonowe bumerangi w taki sam sposób, jak robią to Aborygeni lub zrobimy plakaty z mapami. Dzieci dowiedzą się też co oznaczają różne symbole malowane przez Aborygenów. 14. Na dworze Króla Juliana Wybieramy się w daleką podróż na Czerwoną Wyspę! Sam Król Julian będzie naszym przewodnikiem z wielkim zaangażowaniem chce zaprezentować nam swoje królestwo, które troszkę inaczej wygląda, niż na lubianej kreskówce.

19 19 waniliowy od laski prawdziwej wanilii. Król Julian prowadzi dzieci do malgaskiej wioski. Najpierw dzieci pląsają przy prawdziwej malgaskiej muzyce. Mogą zobaczyć, jak wygląda malgaska grzechotka i maska, wykorzystywane przy muzykowaniu i tańcu. Dzieci przypatrują się, w jakich warunkach żyją Malgasze. Zobaczą typowe chatki w buszu, drogi łączące wioski. Odpowiedzą na pytania, gdzie życie jest łatwiejsze i dlaczego. Poznają też sytuację dzieci na Madagaskarze, które bardzo dużo pracują i często nie mają możliwości chodzić do przedszkola ani do szkoły. Gdy chodzą, są bardzo szczęśliwe, dla wielu jednak jest to tylko marzeniem. Na początku Król Julian daje dzieciom trudną zagadkę: pokazuje wiele zwierzątek, na przykład te z filmu Madagaskar i zapyta, które z nich rzeczywiście mieszkają na Madagaskarze. Dzieci poznają różne gatunki lemurów, kameleona, krokodyla nilowego i krowę zebu. Dowiadują się wielu ciekawostek na temat tych zwierząt od Króla Juliana. Następnie Król Julian opowiada dzieciom, czym żywi się on sam oraz czym żywią się nieco więksi mieszkańcy wyspy ludzie, zwani Malgaszami. Dzieci dowiadują się, jak rośnie ryż, banany, wanilia, goździki i cynamon. Poznają zapach przypraw i zobaczą, jak bardzo odmiennie pachnie cukier Zrobimy wspólnie malgaską piłkę, jaką bawią się dzieci Czerwonej Wyspy, a potem odpoczniemy pod Baobabem, dowiadując się w o tym drzewie. Na koniec warsztatów, Król Julian zapoda gorące rytmy i wszystkie dzieci będą wyginać śmiało ciało do znanej piosenki.

20 Chińskie Wynalazki Chińskie wynalazki to twórcze warsztaty, podczas których wspólnie z dziećmi pokonamy kontynent azjatycki, by dostać się do Państwa Środka. Przemierzymy Chiny wzdłuż i wszerz poznając ich różnorodność wszystkimi zmysłami, rozwijając przy tym tolerancję i otwartość na nową kulturę. Już na wstępie dzieci uczą się, jak przywitać się po chińsku i jak spytać o samopoczucie. Dostrzegają, jak bardzo różni się alfabet polski (łaciński) od pisma chińskiego. Nawet jeśli dziecko nie potrafi jeszcze pisać, na pewno uda mu się wykaligrafować chińskie imię! Każde z nich ma szanse napisać imię swoje lub swojego rodzica w języku chińskim na przygotowanych szablonach. Rozpoznając Chiny na mapie świata odgadują, które ze zwierząt zamieszkują te tereny, a także jakie zabytki są dla nich charakterystyczne. Poznają niedźwiedzia pandę i dowiadują się, że wielka panda co dzień musi zjeść prawie 40 kilogramów bambusa, co zajmuje jej 16 godzin z całej doby. Poznają również tygrysa południowochiński ( 老 虎 ), brązowe konie-koguty ( 马 ), żurawie z czerwoną czapką ( 鸟 ), psy ( 狗 ).

21 21 Legenda o 12 chińskich znakach zodiaku wprowadza dzieci w świat egzotycznych, baśniowych Chin. Poznają Kalendarz Księżycowy i wszystkie zwierzęta, które zostały patronami Zodiaku kolejnych 12 lat. Dzięki lampionom, które same składają, kolorowym maskom, latawcom i smokom przenosimy się w świat Chińskiego Nowego Roku. Rozwój cywilizacji na terenie starożytnych Chin doprowadził do pojawienia się wielu wynalazków naukowych i technicznych, o których Europejczycy dowiedzieli się wiele wieków później. Maluchy odkrywają tę prawdę i dowiadują się, jakie są najsłynniejsze chińskie wynalazki. Dzięki temu uczą się korzystać z kompasu, poznają, jak powstał papier, dotykają prawdziwej chińskiej porcelany, widzą, jak wzbija się latawiec. Przy dźwiękach muzyki Kraju Środka dzieci będą mogły zagrać na oryginalnych chińskich instrumentach jak również pobawić się tradycyjnymi chińskimi zabawkami. Chińskie wynalazki to warsztaty pełne dźwięków, ruchu, dobrej zabawy i nauki!

22 Życie w Krainie Yeti Witamy w Krainie Yeti! Do tej historycznej krainy położonej wysoko w górach podróżowało wielu podróżników. Niektórzy podróżnicy, podobnie jak mieszkańcy Tybetu, czy Nepalu, widzieli w górach białego człowieka lub też białą małpę, którą nazwali Yeti. Razem z przedszkolakami odpowiemy sobie na pytanie, czy Yeti istnieje, a jeśli tak, to gdzie mieszka i czym się żywi. Poszukamy jego śladów na śniegu. Zaglądniemy w najwyższe góry świata. Powędrujemy po Himalajach i Karakorum. Życie w Krainie Yeti jest niezwykle interesujące. Przez wieki Tybetańczycy wytworzyli niepowtarzalny nigdzie indziej klimat. Niektóre przedmioty używane przez buddystów, jak gongi czy śpiewające misy, wyrabiane są w Nepalu. Atmosferę Tybetu i Nepalu przenosimy do polskiego przedszkola. Na początek poznajemy flagę Tybetu. Dzieci bawią też się flagą Nepalu. Dowiadują się, że nie wszystkie flagi mają kształt prostokąta. Zastanowimy się nad tym co to jest modlitwa i w jaki sposób maluchy się modlą i o co proszą. Dowiedzą się one, że modlitwa buddystów wygląda zupełnie inaczej. Dzieci grają na misach tybetańskich. Dowiadują się do czego one służą. Usłyszą też w jaki sposób robi się śpiewające misy. Zaglądniemy też do tybetańskich świątyń. Dzieci porównają je do polskich kościołów. Poznamy też Dalajlamę. Poznajemy chorągiewki tybetańskie. Maluchy przyglądają się jak wygląda pismo tybetańskich mnichów, poznają kolory chorągiewek buddyjskich i uczą się do czego buddyści wykorzystują chorągiewki. Maluchy widzą też chorągiewki rozciągnięte między górami.

23 23 Dzieci oglądają na zdjęciach buddystów modlących się na młynkach. Mogą dotknąć prawdziwego młynka modlitewnego. Przenosimy się do najstarszej fabryki gongów w Nepalu, by zobaczyć jak powstają gongi. Młodzi odkrywcy grają na śpiewających misach, dzwonkach tybetańskich oraz na gongu typu fen. Poprzez własne doświadczenie dowiadują jak bardzo muzyka może wpływać na człowieka. Zapalimy kadzidło tybetańskie. Zapachy na długo pozostaną w przedszkolu. Oglądniemy tybetańskie lampiony. Dokładnie przyjrzymy się im, żeby potem wykonać własne lampiony. Wspólnie przygotowujemy kilka kolorowych lampionów. Użyjemy oryginalnych pieczątek do ozdobienia lampionów. Usiądziemy na ręcznie wyszywanych poduszkach buddyjskich. Dzieci przyjrzą się wzorom umieszczonym na poduszkach. Oglądną też biżuterię Tybetańczyków. Dzieci ubiorą na siebie stroje Tybetańczyków. Namalujemy mandalę. Dowiemy się do czego ona służy i jakie są jej rodzaje. Na koniec napijemy się bardzo zdrowej i smacznej tybetańskiej herbaty zrobionej z imbiru, limonki, zielonej herbaty i pysznego miodu W niektórych przedszkolach ten napój wszedł na stałe do przedszkolnego menu UWAGA! Wszystkie przedmioty używane podczas tych warsztatów są nowe, nie były wcześniej używane do praktyk religijnych. Dla bezpieczeństwa zostały jednak poświęcone przez księdza. Na naszej stronie znajdą Państwo więcej warsztatów!

24 24 NASZA METODA PRACY Z DZIEĆMI Poprzez Warsztaty, kształtujemy u dzieci postawę proekologiczną i prospołeczną, dzieci stają się bardziej uważne, chętne do pomocy i otwarte na inność. Nasze Warsztaty Podróżnicze są przy tym świetną zabawą, przeplecioną śpiewem, pląsem lub zajęciami manualnymi. W trakcie warsztatów wykorzystujemy wyłącznie własne zdjęcia, etniczną muzykę, stroje i przedmioty przywiezione przez nas z całego świata. Opracowaliśmy autorską metodę rozwijanie przez podróżowanie, opartą na multisensorycznym doświadczeniu i barwnej gawędzie z morałem. Dzięki niej dzieci zdobywają wiedzę o miejscach, kulturach i zjawiskach, rozbudzając w sobie eksplorerską pasję i dociekliwość oraz pożądane postawy. Pokazujmy świat takim, jaki jest. Nie medialny, lecz namacalny, na wyciągnięcie ręki. Podczas prowadzonych przez nas zajęć, każdy może poczuć klimat odległych lądów dotykiem, smakiem, węchem. Może usłyszeć pieśni, szum fal, odgłosy zwierząt, czy baśnie. Tematyka warsztatów jest zgodna z podstawą programową nauczania przedszkolnego. Propozycje

25 25 tematyczne są zaprezentowane szczegółowo na stronie Przeprowadziliśmy ponad 1500 godzin warsztatów multisensorycznych dla dzieci. Kilka opinii:

WARSZTATY MULTISENSORYCZNE DLA DZIECI

WARSZTATY MULTISENSORYCZNE DLA DZIECI P O Z N A J E M Y Ś W I A T WARSZTATY MULTISENSORYCZNE DLA DZIECI Pokazy Podróżnicze Zajęcia dla Dzieci Warsztaty Wyjazdy Gry 2 WARSZTATY, PO KTÓRYCH ŚWIAT NIE JEST TAKI SAM Podróże kształcą trwale i w

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI

PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI Niezapomniane przeżycia Mądra zabawa Egzotyczne rekwizyty 2 URODZINY, PO KTÓRYCH ŚWIAT NIE JEST TAKI SAM Jeśli szukasz ekscytującej, a za razem mądrej i wartościowej propozycji

Bardziej szczegółowo

AKTYWNOŚCI W TRAKCIE WARSZTATÓW PODRÓŻNICZYCH

AKTYWNOŚCI W TRAKCIE WARSZTATÓW PODRÓŻNICZYCH napój \ przysmak AKTYWNOŚCI W TRAKCIE WARSZTATÓW PODRÓŻNICZYCH Poniżej przedstawiamy tematy ów Podróżniczych oraz prezentujemy, w jakich aktywnościach biorą udział dzieci każdego u. 1 Magiczne Maroko 2

Bardziej szczegółowo

WARSZTATY PODRÓŻNICZE DLA DZIECI

WARSZTATY PODRÓŻNICZE DLA DZIECI WARSZTATY PODRÓŻNICZE DLA DZIECI Zajęcia, po których świat nie jest taki sam Szanowny Dyrektorze Przedszkola, Z pewnością bardzo ważny jest dla Ciebie rozwój dzieci uczęszczających do Twojego Przedszkola

Bardziej szczegółowo

OFERTA SZKOLEŃ DLA NAUCZYCIELI

OFERTA SZKOLEŃ DLA NAUCZYCIELI ź OFERTA SZKOLEŃ DLA NAUCZYCIELI POZNAJEMY SWIAT Kreatywna Edukacja Multisensoryczne Warsztaty Podróżnicze Gry Drogi Wychowawco i Nauczycielu, Składamy na Twoje ręce kilka propozycji szkoleń i warsztatów,

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI

PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI PODRÓŻNICZE URODZINY DLA DZIECI Przyjęcie, po którym świat nie jest taki sam. Drogi Rodzicu, Urodziny Twojego Dziecka to z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń w Twoim kalendarzu. Data przyjścia

Bardziej szczegółowo

POZNAJEMY ŚWIAT PRZEDSTAWIA

POZNAJEMY ŚWIAT PRZEDSTAWIA POZNAJEMY ŚWIAT PRZEDSTAWIA LEKCJE PODRÓŻNICZE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ Pokazy Podróżnicze Zajęcia dla Dzieci Warsztaty Wyjazdy Gry 2 LEKCJE, PO KTÓRYCH ŚWIAT NIE JEST TAKI SAM Podróże kształcą

Bardziej szczegółowo

Sezon 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej w Józefowie

Sezon 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej w Józefowie Sezon 2013/2014 Szkoła Podstawowa im. W. Chotomskiej w Józefowie ZAŁOŻENIA PROJEKTU 1. Misja 2. Forma działania i częstotliwość prowadzenia zajęć 3. Forma zajęć 4. Tematyka i cel zajęć 5. Wiedza i doświadczenie

Bardziej szczegółowo

Fundacja Edukacji Międzykulturowej

Fundacja Edukacji Międzykulturowej Fundacja Edukacji Międzykulturowej Zajęcia edukacyjne dla dzieci Podróż dookoła świata NA 2014 ROK W prezentacji pokazano zdjęcia i rysunki wykorzystywane w materiałach edukacyjnych Fundacji Edukacji Międzykulturowej

Bardziej szczegółowo

Cennik połączeń telefonicznych w AleKontakt Obowiązujący od dnia r.

Cennik połączeń telefonicznych w AleKontakt Obowiązujący od dnia r. Cennik połączeń telefonicznych w AleKontakt Obowiązujący od dnia 15.04.2015 r. 1. Cennik połączeń - pełny wykaz krajów. Lp. KRAJ netto brutto 1. Afganistan 1,22 zł 1,50 zł 2. Albania 0,65 zł 0,80 zł 3.

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ I OPŁATY DLA LINII ANALOGOWYCH

CZĘŚĆ I OPŁATY DLA LINII ANALOGOWYCH CENNIK USŁUGI TELEFONICZNEJ MULTIMEDIA POLSKA-POŁUDNIE S.A. WYCIĄG Cennik Usługi Telefonicznej Multimedia Polska-Południe S.A. obowiązuje dla Umów Abonenckich i Aneksów do Umów Abonenckich zawartych od

Bardziej szczegółowo

MIEJSCE: Zespół Żłobkowo-Przedszkolny Nr 3, Im. Kard. J. Meisnera we Wrocławiu

MIEJSCE: Zespół Żłobkowo-Przedszkolny Nr 3, Im. Kard. J. Meisnera we Wrocławiu MIEJSCE: Zespół Żłobkowo-Przedszkolny Nr 3, Im. Kard. J. Meisnera we Wrocławiu W naszym przedszkolu odbył się TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ ( 25 29. 11. 2013) Edukacja globalna sprzyja kształtowaniu postaw:

Bardziej szczegółowo

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU DZIAŁANIA PROMUJĄCE POSTAWY PROEKOLOGICZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi Moja planeta nie ma ceny W swojej pracy dokładamy wszelkich starań, by dzieci uczęszczające do

Bardziej szczegółowo

SZKOŁY PRZEDSZKOLA FIRMY OSOBY PRYWATNE OŚRODKI KULTURY

SZKOŁY PRZEDSZKOLA FIRMY OSOBY PRYWATNE OŚRODKI KULTURY W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie! Zapraszamy do współpracy: SZKOŁY PRZEDSZKOLA FIRMY OSOBY PRYWATNE OŚRODKI KULTURY Chcesz dowiedzieć się więcej lub ustalić indywidualną ofertę? Zadzwoń do

Bardziej szczegółowo

Rozkład zajęć i atrakcji na miesiąc MARZEC 2012

Rozkład zajęć i atrakcji na miesiąc MARZEC 2012 Rozkład zajęć i atrakcji na miesiąc MARZEC 2012 Kalendarium Marzec 2012 1. ZACZYTANY CZWARTEK 2. GRY ZAPOMNIANE 17-19 URODZINY 3. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY (CZYTAMY WIERSZE POLSKICH PISARZY) 4. 14 00

Bardziej szczegółowo

PROJEKT REALIZOWANY W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH MOTYLKI

PROJEKT REALIZOWANY W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH MOTYLKI PROJEKT REALIZOWANY W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH MOTYLKI MAJ 2014 ROK Nauczyciel realizujący: Iwona Piaskowska Z okazji dziesiątej rocznicy przyjęcia Polski do wspólnoty państw europejskich wspólnie z dziećmi

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA. PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI

AKADEMIA DLA MŁODYCH PRZEWODNIK TRENERA.  PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI PRACA ŻYCIE UMIEJĘTNOŚCI www.akademiadlamlodych.pl PODRĘCZNIK WPROWADZENIE Akademia dla Młodych to nowa inicjatywa mająca na celu wspieranie ludzi młodych w rozwijaniu umiejętności niezbędnych w ich miejscu

Bardziej szczegółowo

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o.

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. - stan na grudzień 2013 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 8 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska

Bardziej szczegółowo

Program W Poszukiwaniu Magicznego Jajka

Program W Poszukiwaniu Magicznego Jajka Program W Poszukiwaniu Magicznego Jajka OPIS To magiczna i magnetyczna podróż przez kontynenty, niezwykłe wyspy, rozległe oceany i wysokie góry. Wystarczy kilka chwil, aby odwiedzić pałac rosyjskiego cara,

Bardziej szczegółowo

Wiosenne przebudzenie w Mazurolandii!

Wiosenne przebudzenie w Mazurolandii! Wiosenne przebudzenie w Mazurolandii! Już od marca Mazurolandia zaprasza na żywą lekcję przyrody. Będziecie mogli zajrzeć do Chaty Leśnego Czarodzieja, gdzie posłuchacie ciekawych opowieści o żyjących

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

WIosenne przebudzenie w Mazurolandii!

WIosenne przebudzenie w Mazurolandii! WIosenne przebudzenie w Mazurolandii! Już od marca Mazurolandia zaprasza na żywą lekcję przyrody. Będziecie mogli zajrzeć do Chaty Leśnego Czarodzieja, gdzie posłuchacie ciekawych opowieści o żyjących

Bardziej szczegółowo

ZASIĘG USŁUGI FOTORADARY EUROPA I NIEBEZPIECZNE STREFY

ZASIĘG USŁUGI FOTORADARY EUROPA I NIEBEZPIECZNE STREFY FOTORADARY MAPY TOMTOM TRAFFIC ZASIĘG USŁUGI FOTORADARY EUROPA I NIEBEZPIECZNE STREFY Usługi Fotoradary Europa i Niebezpieczne strefy TomTom są dostępne w krajach wymienionych poniżej. Z usług tych można

Bardziej szczegółowo

DRZEWO projekt edukacyjny

DRZEWO projekt edukacyjny DRZEWO projekt edukacyjny Tworzymy mapę myśli. Zapoznajemy się z budową drzewa. Nazywamy części budowy drzewa : Korona Gałęzie Korzenie ,,Budowa drzewa praca plastyczna Staramy się samodzielnie narysować

Bardziej szczegółowo

Badanie świadomości ekologicznej przedszkolaków w ramach ogólnopolskiego programu badawczego dzieci i młodzieży PLAYDO. Informator dla przedszkoli.

Badanie świadomości ekologicznej przedszkolaków w ramach ogólnopolskiego programu badawczego dzieci i młodzieży PLAYDO. Informator dla przedszkoli. Badanie świadomości ekologicznej przedszkolaków w ramach ogólnopolskiego programu badawczego dzieci i młodzieży PLAYDO. Informator dla przedszkoli. DLACZEGO STWORZYLIŚMY PLAYDO? PLAYDO powstało po to,

Bardziej szczegółowo

Projekt (Z)Powrotem w Polsce

Projekt (Z)Powrotem w Polsce Projekt (Z)Powrotem w Polsce Agnieszka Maria Kowalska, Aleksandra Mościcka Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Kim jesteśmy?

Bardziej szczegółowo

mapy cyfrowe dla biznesu

mapy cyfrowe dla biznesu Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. - stan na grudzień 2011 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 8 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska

Bardziej szczegółowo

Impreza W kraju Samurajów

Impreza W kraju Samurajów Impreza W kraju Samurajów Jeżeli chcą Państwo przeżyć naprawdę wyjątkowy wieczór proponujemy imprezę W kraju Samurajów! Nastrojowa scenografia, tradycyjna japońska kuchnia i mnóstwo atrakcji sprawią, że

Bardziej szczegółowo

Lekcje z PISA Maciej Jakubowski Evidence Institute Uniwersytet Warszawski

Lekcje z PISA Maciej Jakubowski Evidence Institute Uniwersytet Warszawski Lekcje z PISA 2015 Maciej Jakubowski Evidence Institute Uniwersytet Warszawski Grudzień 2016 Po co nam PISA? To największe badanie umiejętności uczniów na świecie Dostarcza nie tylko rankingów Przede wszystkim

Bardziej szczegółowo

Diety należą się osobie odbywającej podróż służbową na terenie kraju na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia oraz zwrot wydatków z tytułu m.in.

Diety należą się osobie odbywającej podróż służbową na terenie kraju na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia oraz zwrot wydatków z tytułu m.in. DELEGACJE KRAJOWE Diety należą się osobie odbywającej podróż służbową na terenie kraju na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia oraz zwrot wydatków z tytułu m.in.: noclegów, przejazdu do miejsca delegowania

Bardziej szczegółowo

SZKOŁY PODSTAWOWE. oferta edukacyjna 2013/2014

SZKOŁY PODSTAWOWE. oferta edukacyjna 2013/2014 Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka Pracownie Etnograficzne, Wystawy SZKOŁY PODSTAWOWE oferta edukacyjna 2013/2014 www.ethnomuseum.pl edukacja działanie inspiracja

Bardziej szczegółowo

URODZINY z końmi w roli głównej

URODZINY z końmi w roli głównej pociecha.jpg [1] Fot. materiały prasowe Strona 1 z 5 Strona 2 z 5 Strona 3 z 5 12 lutego 2015 Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy niepowtarzalną ofertę obejmującą organizację wyjątkowych urodzin dla

Bardziej szczegółowo

Urodziny w rytmie DISCO? Tak!

Urodziny w rytmie DISCO? Tak! Serdecznie zapraszamy do naszej Placówki na organizację imprezy urodzinowej Twojego dziecka! W cenie zapewniamy niezapomnianą zabawę, a w tym: - salę udekorowaną na wyłączność (2h) - animatora podczas

Bardziej szczegółowo

myavon - cennik skrócony myavon - cennik szczegółowy

myavon - cennik skrócony myavon - cennik szczegółowy myavon - cennik skrócony w sieci myavon poza siecią 1 minuta 0.40 zł 0.69 zł SMS 0.20 zł 0.20 zł MMS 0.45 zł 0.45 zł myavon - cennik szczegółowy myavon myavon 1 minuta w naliczaniu 1-sekunwym myavon innych

Bardziej szczegółowo

Burza mózgów w przedszkolu nr 14 w Olsztynie

Burza mózgów w przedszkolu nr 14 w Olsztynie 6. Zadanie: przeznaczenie niewielkiej przestrzeni na hodowlę roślin uważanych za chwasty, będących roślinami leczniczymi, a jednocześnie cennymi dla niektórych gatunków zwierząt np. pokrzyw. Na początek

Bardziej szczegółowo

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa S.A.

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa S.A. Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa S.A. - stan na grudzień 2015 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 7 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska szczegółowa

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny dla przedszkoli Przedszkole z kulturą Raport 2012

Projekt edukacyjny dla przedszkoli Przedszkole z kulturą Raport 2012 Projekt edukacyjny dla przedszkoli Przedszkole z kulturą Raport 2012 Cele projektu: edukacja artystyczna, włączająca do prac placówek przedszkolnych instytucje kultury z Bydgoszczy zachęcenie przedszkoli

Bardziej szczegółowo

I Tydzień- Azja Poniedziałek 29.06 8.00-9.00 Gry planszowe, zabawy i gry stolikowe 9.00 10.00 Zabawy integracyjne 10.00 11.00 Japonia- prezentacja

I Tydzień- Azja Poniedziałek 29.06 8.00-9.00 Gry planszowe, zabawy i gry stolikowe 9.00 10.00 Zabawy integracyjne 10.00 11.00 Japonia- prezentacja I Tydzień- Azja Poniedziałek 29.06 10.00 11.00 Japonia- prezentacja kraju 11.00-11.15 Śniadanie 11.30-13.00 Warsztaty kreatywne wielkoformatowe orgiami/warsztaty podróżnicze 13.00 13.45 Zabawy integracyjne

Bardziej szczegółowo

AKTYWNOŚCI W TRAKCIE WARSZTATÓW PODRÓŻNICZYCH

AKTYWNOŚCI W TRAKCIE WARSZTATÓW PODRÓŻNICZYCH napój \ przysmak AKTYWNOŚCI W TRAKCIE WARSZTATÓW PODRÓŻNICZYCH Poniżej przedstawiamy tematy ów Podróżniczych oraz prezentujemy, w jakich aktywnościach biorą udział dzieci każdego u. 1 Afryka Bryka Afryka

Bardziej szczegółowo

Piękna nasza Polska cała

Piękna nasza Polska cała Piękna nasza Polska cała Zapraszamy Nauczycieli i Dzieci do wspólnej zabawy... mającej na celu nawiązanie współpracy między przedszkolami z różnych stron Polski, wzajemne poznanie kultury i tradycji poszczególnych

Bardziej szczegółowo

GiwerArt to firma zajmująca się od 2002 roku rzemiosłem artystycznym.

GiwerArt to firma zajmująca się od 2002 roku rzemiosłem artystycznym. GiwerArt to firma zajmująca się od 2002 roku rzemiosłem artystycznym. Wszystko co tworzymy, powstaje z pasji do drewna i koloru. Każde z naszych małych dzieł jest unikatowe, wykonywane i malowane własnoręcznie.

Bardziej szczegółowo

CENNIK USŁUGI TELEFONICZNEJ MULTIMEDIA POLSKA S.A. - WYCIĄG. CZĘŚĆ I - opłaty dla linii analogowych

CENNIK USŁUGI TELEFONICZNEJ MULTIMEDIA POLSKA S.A. - WYCIĄG. CZĘŚĆ I - opłaty dla linii analogowych CENNIK USŁUGI TELEFONICZNEJ MULTIMEDIA POLSKA S.A. - WYCIĄG CZĘŚĆ I - opłaty dla linii analogowych I. Opłata za uzyskanie dostępu do sieci telekomunikacyjnej 4 Aktywacja linii telefonicznej dla posiadaczy

Bardziej szczegółowo

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej SPRAWOZDANIE Z AKCJI PIRAMIDA ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA EDYCJA JESIEŃ 2012 JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej Akcja w naszym Przedszkolu prowadzona była w miesiącu październiku

Bardziej szczegółowo

to zbiór indywidualności artystycznych, animacyjnych, organizacyjnych.

to zbiór indywidualności artystycznych, animacyjnych, organizacyjnych. RADOŚĆ MIÓD MATERIA to zbiór indywidualności artystycznych, animacyjnych, organizacyjnych. Od lat nie tylko tworzymy, inicjujemy i realizujemy projekty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych lecz

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA Niepubliczne Przedszkole Językowe SMYKI w Tychach AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA Zboża zjadamy, energię z nich mamy Akcja Zboża zjadamy, energię z nich mamy przeprowadzona została we wszystkich grupach

Bardziej szczegółowo

Program MŁODZIEŻ 2000 2006

Program MŁODZIEŻ 2000 2006 Program MŁODZIEŻ 2000 2006 Łączymy przyjemne z pożytecznym Ośrodek Regionalny Programu MŁODZIEŻ w Katowicach Gliwice, 18 października 2006r. Cele Programu ułatwianie integracji społecznej i rozbudzanie

Bardziej szczegółowo

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o.

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. - stan na marzec 2012 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 8 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska

Bardziej szczegółowo

FAMILY ENGLISH TO ZAJĘCIA DLA RODZICÓW I DZIECI: BAWIĄC SIĘ PO A NGIE LS KU POD D OSKONAŁĄ OPI EKĄ.

FAMILY ENGLISH TO ZAJĘCIA DLA RODZICÓW I DZIECI: BAWIĄC SIĘ PO A NGIE LS KU POD D OSKONAŁĄ OPI EKĄ. KURSY EXTRA FAMILY ENGLISH TO ZAJĘCIA DLA RODZICÓW I DZIECI: KIEDY TY SIĘ UCZ YSZ, TWOJE DZ IECKO JE ST W TUŻ OBOK, BAWIĄC SIĘ PO A NGIE LS KU POD D OSKONAŁĄ OPI EKĄ. Lekcja dla Rodziców odbywa się w osobnej

Bardziej szczegółowo

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2

PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 PODRÓŻE - SŁUCHANIE A2 (Redaktor) Witam państwa w audycji Blisko i daleko. Dziś o podróżach i wycieczkach będziemy rozmawiać z gośćmi. Zaprosiłem panią Iwonę, panią Sylwię i pana Adama, żeby opowiedzieli

Bardziej szczegółowo

cena brutto Opłata za aktywację usługi 250,00 zł 57,50 zł 307,50 zł

cena brutto Opłata za aktywację usługi 250,00 zł 57,50 zł 307,50 zł CENNIK POSTPAID W SIECI LARK MOBILE Obowiązuje od 01.07.2013 r. Informacje o usłudze 1. Usługa Lark Mobile to usługa bezprzewodowego dostępu do sieci Internet. 2. Usługa świadczona jest przez Operatora

Bardziej szczegółowo

MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI. Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii.

MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI. Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii. MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z AFRYKI Możemy być dumni z naszych poczynań i zaangażowania w akcję niesienia pomocy dzieciom z Zambii. Współzawodniczymy w czynieniu dobra! 12 czerwca do naszej szkoły zawitała siostra

Bardziej szczegółowo

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 8. Domek dla owadów.

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 8. Domek dla owadów. 8. Domek dla owadów Przed wykonaniem domków dla owadów, dzieci poznały gatunki bezkręgowców, które mogą się w nich pojawić oglądały owady w książkach, na prezentacjach multimedialnych, w Internecie. Prezentacja

Bardziej szczegółowo

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach edukacyjnych. Tematykę warsztatów dostosowaliśmy dla poszczególnych grup wiekowych: WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE Egzotyczne zwierzaki rozpoznawanie gatunków zwierząt

Bardziej szczegółowo

Dzieci lubią książki! Czytanie wrażeniowe w ruchu, w tańcu i w zabawie

Dzieci lubią książki! Czytanie wrażeniowe w ruchu, w tańcu i w zabawie Dzieci lubią książki! Czytanie wrażeniowe w ruchu, w tańcu i w zabawie Seminarium dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej ZCDN, 4 października 2014 r. Maria Twardowska Czy

Bardziej szczegółowo

Jajko. Projekt badawczy. Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia Grupa III 5-latki

Jajko. Projekt badawczy. Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia Grupa III 5-latki Jajko Projekt badawczy Nauczyciel: Anna Podolak Czas trwania projektu: 1,5 tygodnia Grupa III 5-latki I etap projektu rozpoczęcie projektu 1. Wybór tematu Temat wyłonił się z inicjatywy nauczyciela. Zbliżały

Bardziej szczegółowo

mapy cyfrowe dla biznesu

mapy cyfrowe dla biznesu Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. - stan na czerwiec 2009 1. MapSet Polska:...3 2. MultiNet Europa:...5 3. MapSet Europa:...8 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska szczegółowa

Bardziej szczegółowo

CENNIK STANDARDOWY USŁUGI MOBILNEGO DOSTĘPU DO INTERNETU FreshNet Mobile

CENNIK STANDARDOWY USŁUGI MOBILNEGO DOSTĘPU DO INTERNETU FreshNet Mobile CENNIK STANDARDOWY USŁUGI MOBILNEGO DOSTĘPU DO INTERNETU FreshNet Mobile Obowiązuje od 01.07.2014 r. Informacje o usłudze 1. Usługa FreshNet Mobile to usługa bezprzewodowego dostępu do sieci Internet.

Bardziej szczegółowo

Polska Centrala Firm Symulacyjnych CENSYM

Polska Centrala Firm Symulacyjnych CENSYM Polska Centrala Firm Symulacyjnych jest członkiem światowej sieci EUROPEN Pen Internationalskupiającej ok.7500 firm symulacyjnych w 42 krajach na całym świecie. Kraje założycielskie EUROPEN: Austria, Dania,

Bardziej szczegółowo

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE Będąc szczęśliwym jesteś niemal jak słońce emanujesz wewnętrznym ciepłem i energią. Blask, który się z Ciebie emanuje ma moc oświetlenia wszystkich ścieżek, którymi chcesz pójść. Czasami jednak boisz się

Bardziej szczegółowo

CENY UWZGLĘDNIAJĄ PODATEK VAT W WYSOKOŚCI

CENY UWZGLĘDNIAJĄ PODATEK VAT W WYSOKOŚCI 1. Usługi krajowe połączenia standardowe, SMS, MMS, Internet USŁUGI Połączenia krajowe (cena za minutę połączenia) 0,29 zł 0,24 zł SMS 0,12 zł 0,10 zł MMS 0,50 zł 0,41zł Transmisja danych (cena za 100

Bardziej szczegółowo

WSTĘP BEZPŁATNY OBOWIAZUJĄ ZAPISY NA WARSZTATY

WSTĘP BEZPŁATNY OBOWIAZUJĄ ZAPISY NA WARSZTATY TERMIN: 24-25 kwiecień 2010, godz. 11.00-16.00 MIEJSCE: Zaczarowane przedszkole NTPP ul. Krzemowa 1 Złotniki, Suchy Las ORGANIZATORZY: NTPP oraz przewodnik edukacyjny edudziecko.pl WSTĘP BEZPŁATNY OBOWIAZUJĄ

Bardziej szczegółowo

Mikołajki Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji i gwarantowana super zabawa!!! W programie wycieczki:

Mikołajki Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji i gwarantowana super zabawa!!! W programie wycieczki: Mikołajki 2013 Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen magii i radości. Ich zwiastunem są Mikołajki KRAINA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA Zapraszamy do Krainy Świętego Mikołaja!! Czeka na Was tu wiele atrakcji

Bardziej szczegółowo

Seanse multimedialne w planetarium

Seanse multimedialne w planetarium Seanse multimedialne w planetarium 11.00 Seans multimedialny: Kaluoka hina zaczarowana rafa 12.00 Seans multimedialny: Dwa szkiełka 14.00 Seans multimedialny: Dobór naturalny 16.00 Seans multimedialny:

Bardziej szczegółowo

Budowanie Międzynarodowej Rangi Czasopism Naukowych. Opole, 4 kwietnia 2014 r.

Budowanie Międzynarodowej Rangi Czasopism Naukowych. Opole, 4 kwietnia 2014 r. Budowanie Międzynarodowej Rangi Czasopism Naukowych Opole, 4 kwietnia 2014 r. Źródła Index Copernicus jest partnerem MNiSWw procesach parametryzacji nauki, w tym w ewaluacji czasopism naukowych od roku

Bardziej szczegółowo

Uczestnicy Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny" w roku 2009

Uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny w roku 2009 "Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale i najwyższe piękno piękno chłodne i surowe, podobne do piękna rzeźby" - powiedział kiedyś Bertrand Russell i chyba każdy się z tym zgodzi. Autor tego cytatu

Bardziej szczegółowo

I Tydzień- Azja Poniedziałek 29.06 8.00-9.00 Gry planszowe, zabawy i gry stolikowe 9.00 10.00 Zabawy integracyjne 10.00 11.00 Japonia- prezentacja

I Tydzień- Azja Poniedziałek 29.06 8.00-9.00 Gry planszowe, zabawy i gry stolikowe 9.00 10.00 Zabawy integracyjne 10.00 11.00 Japonia- prezentacja I Tydzień- Azja Poniedziałek 29.06 10.00 11.00 Japonia- prezentacja kraju 11.30-13.45 Warsztaty kreatywne wielkoformatowe orgiami/warsztaty 14.30-16.00 Warsztaty teatralne- teatr w Japonii Wtorek 30.06,

Bardziej szczegółowo

INTERAKTYWNE SPOTKANIA DLA NAJMŁODSZYCH

INTERAKTYWNE SPOTKANIA DLA NAJMŁODSZYCH INTERAKTYWNE SPOTKANIA DLA NAJMŁODSZYCH OFERTA EDUKACYJNA DLA PRZEDSZKOLI Muzeum Pana Tadeusza to miejsce, w którym małe dzieci nie tylko zaprzyjaźnią się z muzealnym wnętrzem, ale również wspólnie odkryją

Bardziej szczegółowo

w sieci myavon 0,20 zł 0,15 zł 0,09 zł 0,14 zł myavon - cennik szczegółowy Typ usługi

w sieci myavon 0,20 zł 0,15 zł 0,09 zł 0,14 zł myavon - cennik szczegółowy Typ usługi myavon - cennik skrócony miunta połączenia SMS Czas posiadania aktywnej karty SIM w sieci myavon od 0 do miesięcy od do miesięcy powyŝej miesięcy w sieci myavon 0,9 zł 0, zł 0,9 zł poza siecią myavon 0,9

Bardziej szczegółowo

PROGRAM MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU 2007-2013. 12 grudnia 2012

PROGRAM MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU 2007-2013. 12 grudnia 2012 PROGRAM MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU 2007-2013 12 grudnia 2012 Cele Programu Aktywne uczestnictwo młodzieży w życiu społecznym Europy Budowanie wzajemnego zrozumienia między młodymi ludźmi Solidarność między młodymi

Bardziej szczegółowo

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą wyjątkową ofertą warsztatów i imprez edukacyjnych.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą wyjątkową ofertą warsztatów i imprez edukacyjnych. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą wyjątkową ofertą warsztatów i imprez edukacyjnych. WARSZTATY NAUKOWE - CHEMIA I FIZYKA WARSZTATY MYDLANE WARSZTATY KULINARNE - ZAKĄTKOWE CIASTECZKA FESTYNY I

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy Cele operacyjne: Uczeń: wyszukuje w tekście potrzebne informacje, rozróżnia na ilustracji krajobraz nadmorski, nizinny i górski,

Bardziej szczegółowo

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE

WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach edukacyjnych. Tematykę warsztatów dostosowaliśmy dla poszczególnych grup wiekowych: WSZYSTKIE GRUPY WIEKOWE Egzotyczne zwierzaki rozpoznawanie gatunków zwierząt

Bardziej szczegółowo

Twoje prawa obywatelskie

Twoje prawa obywatelskie Twoje prawa obywatelskie Osoba niepełnosprawna w obliczu prawa Inclusion Europe Raport Austria Anglia Belgia Bułgaria Chorwacja Cypr Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Islandia

Bardziej szczegółowo

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO

Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ustrzykach Dolnych Najwspanialszy dzień to ten, w którym się urodziłeś MOJE URODZINY NASZE ŚWIĘTO program integrujący klasę. Autor programu mgr Ewa Lejowska Ustrzyki

Bardziej szczegółowo

AKTYWNOŚĆ POLSKICH SAMORZĄDÓW NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ: FORMY, MOŻLIWOŚCI, WYZWANIA. - wnioski z badania ankietowego

AKTYWNOŚĆ POLSKICH SAMORZĄDÓW NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ: FORMY, MOŻLIWOŚCI, WYZWANIA. - wnioski z badania ankietowego AKTYWNOŚĆ POLSKICH SAMORZĄDÓW NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ: FORMY, MOŻLIWOŚCI, WYZWANIA - wnioski z badania ankietowego Prowadzenie współpracy międzynarodowej (w %) nie tak 28% 72% Posiadanie opracowanego

Bardziej szczegółowo

Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile

Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile Opłata aktywacyjna rodzaj usługi InterNeo mobile data 250,00 55,00 305,00 InterNeo mobile 200 250,00 55,00 305,00 InterNeo mobile 500 250,00

Bardziej szczegółowo

Agnieszka Nilek - nauczycielka w Przedszkolu Nr 14 w Koszalinie Innowacja Wędrówki Leśnych Duszków przez wszystkie kontynenty Świata

Agnieszka Nilek - nauczycielka w Przedszkolu Nr 14 w Koszalinie Innowacja Wędrówki Leśnych Duszków przez wszystkie kontynenty Świata Agnieszka Nilek - nauczycielka w Przedszkolu Nr 14 w Koszalinie Innowacja Wędrówki Leśnych Duszków przez wszystkie kontynenty Świata 1. Określenie rodzaju innowacji Innowacja programowa 2. Zakres innowacji

Bardziej szczegółowo

Dodaj najnowszy element. Aktualne mapy drogowe i nowe punkty zainteresowania w aktualizacji nawigacji 2016 dają pełny obraz. Audi Oryginalne akcesoria

Dodaj najnowszy element. Aktualne mapy drogowe i nowe punkty zainteresowania w aktualizacji nawigacji 2016 dają pełny obraz. Audi Oryginalne akcesoria Dodaj najnowszy element. Aktualne mapy drogowe i nowe punkty zainteresowania w aktualizacji nawigacji 2016 dają pełny obraz. Audi Oryginalne akcesoria System nawigacji plus (RNS-D) System nawigacji (BNS

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6

Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: W głębi ziemi. Scenariusz nr 6 Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: W głębi ziemi Scenariusz nr 6 I. Tytuł scenariusza zajęć: Wulkan sukcesu. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące): Przyrodnicza

Bardziej szczegółowo

TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU

TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU KWIECIEŃ 2010 NR 9 PRZEDSZKOLE NR 10 IM. MISIA USZATKA W KOSZALINIE Kalendarium: 4 i 5 kwietnia obchodzimy Święta Wielkiej Nocy 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W NASZYM

Bardziej szczegółowo

Jak pracować z Points-of-You. Dorota Raniszewska

Jak pracować z Points-of-You. Dorota Raniszewska Jak pracować z Points-of-You Dorota Raniszewska Tak wygląda gra coachingowa Points-of-You Notes Książeczka Karty Plansze W środku jest 65 kart, książka z opowiadaniami, cytatami, dobrymi pytaniami, 4 gotowe

Bardziej szczegółowo

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum

Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum Krakowska kademia im. ndrzeja Frycza Modrzewskiego Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych dla gimnazjum utor: gnieszka Guzik, Patrycja Huget Instrukcja: Poniżej przedstawione zostały do wyboru po dwa stwierdzenia

Bardziej szczegółowo

XII Festiwal Sztuki Małego Dziecka Kosmos Temat projektu: KOSMICZNE PRZYGODY PRZEDSZKOLAKÓW Tematy projektu realizowane w oparciu o Podstawę

XII Festiwal Sztuki Małego Dziecka Kosmos Temat projektu: KOSMICZNE PRZYGODY PRZEDSZKOLAKÓW Tematy projektu realizowane w oparciu o Podstawę XII Festiwal Sztuki Małego Dziecka Kosmos Temat projektu: KOSMICZNE PRZYGODY PRZEDSZKOLAKÓW Tematy projektu realizowane w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego: 1. Ziemia nasza niezwykła

Bardziej szczegółowo

Statystyka wniosków TOI 2011

Statystyka wniosków TOI 2011 Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Uczenie się przez całe życie Statystyka wniosków TOI 2011 Konkurs 2011 Wnioski TOI w PL lata 2007-2011 KONKURS Dostępny budżet TOI w PL (euro)

Bardziej szczegółowo

www.uniwersytet-dzieciecy.pl Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych

www.uniwersytet-dzieciecy.pl Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych www.uniwersytet-dzieciecy.pl Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Przedsiębiorczość dla najmłodszych Kim jesteśmy? Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski, nieodpłatny program edukacji ekonomicznej

Bardziej szczegółowo

Kapitan Warszawa ratuje stolicę! 20 wydarzeń rodzinnych w każdej dzielnicy Warszawy - propozycja współpracy przy wyjątkowym warszawskim projekcie!

Kapitan Warszawa ratuje stolicę! 20 wydarzeń rodzinnych w każdej dzielnicy Warszawy - propozycja współpracy przy wyjątkowym warszawskim projekcie! Kapitan Warszawa ratuje stolicę! 20 wydarzeń rodzinnych w każdej dzielnicy Warszawy - propozycja współpracy przy wyjątkowym warszawskim projekcie! List przewodni Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszam

Bardziej szczegółowo

MIESIĄC LISTOPAD 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE

MIESIĄC LISTOPAD 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE MIESIĄC LISTOPAD 2016r. W GRUPIE POZIOMKI W PRZEDSZKOLU OMNIBUSEK W REDZIE Miesiąc listopad już za nami, a wydawałoby się, że dopiero co rozpoczęliśmy rok przedszkolny. Okolica wokół naszego przedszkola

Bardziej szczegółowo

,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas

,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas ,,Wystarczy włączyć telewizor, już piękno świata jest wokół nas przed naszymi oczyma. To ogromne niebezpieczeństwo cywilizacji, pozbawiające nas szansy poznania przyrody, aktywnego stosunku do życia w

Bardziej szczegółowo

Działanie nr 7 - druga wymiana.

Działanie nr 7 - druga wymiana. Realizacja projektu "MAM PRAWO! Transfer nowoczesnych programów i metod terapii i edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do Centrum dla dzieci niepełnosprawnych ORIONI w Zestafoni" Działanie nr 7

Bardziej szczegółowo

Piaski, r. Witajcie!

Piaski, r. Witajcie! Piszemy listy Witajcie! Na początek pozdrawiam Was serdecznie. Niestety nie znamy się osobiście ale jestem waszą siostrą. Bardzo się cieszę, że rodzice Was adoptowali. Mieszkam w Polsce i dzieli nas ocean.

Bardziej szczegółowo

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły

Październik. TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły Październik TYDZIEŃ 2.: nasze pomysły, po co nam zmysły Projekt sytuacji edukacyjnych (oprac. mgr Sylwia Kustosz, Edukator Froebel.pl) PONIEDZIAŁEK: smak 1. Nauczyciel przedstawia dzieciom gościa Dyzia

Bardziej szczegółowo

Trudna droga do zgodności

Trudna droga do zgodności Trudna droga do zgodności Starania na rzecz etycznego wzrostu 13. Światowe Badanie Nadużyć Gospodarczych czerwiec 2014 Spis treści Nadużycia i korupcja problem maleje? Nieetyczne zachowania mają się dobrze

Bardziej szczegółowo

Truphone World. Plany taryfowe Truphone World

Truphone World. Plany taryfowe Truphone World Plany taryfowe Nowa definicja telefonii komórkowej Nasza opatentowana globalna sieć zapewnia wyjątkowy komfort korzystania z usług mobilnych na całym świecie. Oznacza to większą prędkość przesyłania danych,

Bardziej szczegółowo

BLOKI TEMATYCZNE NA LIPIEC 2015

BLOKI TEMATYCZNE NA LIPIEC 2015 BLOKI TEMATYCZNE NA LIPIEC 2015 I TYDZIEŃ BEZPIECZNE ZABAWY 1. Kodeks bezpiecznych wakacji Zabawy ruchowe z użyciem piłek, woreczków i szarf. Jestem bezpieczny - przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas

Bardziej szczegółowo

internet Wartość przyznanej ulgi brutto [zł]

internet Wartość przyznanej ulgi brutto [zł] Cennik Usług telekomunikacyjnych STAJLNET internet Tabela Internet - opłaty instalacyjne i aktywacyjne (jednorazowe)* Umowa na -cy Umowa na 4 -cy Umowa na 6 cy brutto brutto brutto Instalacja i aktywacja

Bardziej szczegółowo

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr 11012 puzzle edukacyjne Mój dzień

Broszura informacyjna dla przedszkola i domu. Art nr 11012 puzzle edukacyjne Mój dzień Broszura informacyjna dla przedszkola i domu Art nr 11012 puzzle edukacyjne Mój dzień Nowe puzzle edukacyjne "Mój dzień" przedstawia dzieciom w obrazowy sposób przebieg całej doby na zegarze. Dzięki puzzle

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA PRACY MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 1 /z oddziałami integracyjnymi/ w GORLICACH

KONCEPCJA PRACY MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 1 /z oddziałami integracyjnymi/ w GORLICACH KONCEPCJA PRACY MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 1 /z oddziałami integracyjnymi/ w GORLICACH Każde dziecko ma prawo do pełnego dostępu do edukacji bez względu na to, jaki prezentuje potencjał rozwojowy. Przedszkole

Bardziej szczegółowo

Spis elementów multimedialnych zawartych w multibooku (cz. 2)

Spis elementów multimedialnych zawartych w multibooku (cz. 2) 6 Spis elementów multimedialnych zawartych w multibooku (cz. 2) Pokazy prezentują dodatkowe zdjęcia i informacje wzbogacające treść lekcji służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności poszerzają wiedzę i rozbudzają

Bardziej szczegółowo

ANNA KOWALSKA KOSMICZNA PRZYGODA

ANNA KOWALSKA KOSMICZNA PRZYGODA ANNA KOWALSKA KOSMICZNA PRZYGODA Fotoreportaż z tygodniowego projektu pt. KOSMOS prowadzonego w Przedszkolu Miejskim Nr 97, w ramach innowacji pedagogicznej Portfolio, w dniach5-9 marzec 2012 Przedmiot

Bardziej szczegółowo