wykład nik w numerze min. ...nie czytać na wykładach!

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "wykład nik w numerze min. ...nie czytać na wykładach!"

Transkrypt

1 WYDAWCA: KOŁO NAUKOWE MARKETINGU wykład...nie czytać na wykładach! nik czerwiec 07 MIESIĘCZNIK WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA w numerze min. Praktyki w firmach FMCG Ciekawe praktyki, poszerzające wiedzę, umiejętności i doświadczenie Womenomics revisited If more women were in paid work, the world could be much richer Wikipedia - reliable or not? Can we rely on the content of the world s biggest encyclopedia ever made? Wyniki plebiscytu Złota Kreda Kursy i szkolenia Nie oszukujmy się... Zdobycie dyplomu magistra na WNEIZ-ie nie da wam żadnej gwarancji zdobycia dobrej pracy. Zdobytą wiedzę trzeba jeszcze wykorzystać w praktyce a także na bieżąco ją aktualizować i poszerzać. Można także zabezpieczyć się na przyszłość zwiększając paletę swoich umiejętności stając się Fot. Marcin Żak (Ciąg dalszy na stronie 3) Kursy i szkolenia oraz: humor, horoskop, sudoku, karykatura i inne Taka Afryka? Na świecie żyje ok. 6 miliardów ludzi, 36 milionów jest zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS, 23 miliony z tych osób to mieszkańcy Afryki Subsacharyjskiej. Na AIDS na wybrzeżu Kości Słoniowej każdego dnia umiera jeden nauczyciel. AIDS stawia pod znakiem zapytania każdy kolejny dzień mieszkańców Afryki. (Cały artykuł na stronie 4)

2 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 2 Polecamy 8 czerwca godz. 21:00 Alter Ego (pl. Batorego 4) Big Łąki Night Funk - Koncert: BIG FAT MAMA (Szczecin) córka of Soul i Psychodeliczny Funk oraz ŁĄKI ŁAN (Warszawa) Wielopłaszczyznowa kanonada bodźców płynących z samej muzy, dynamicznych arabesek figur i ich fantazyjnych kostiumów, które p u l s u j ą w omiatanej pokolorowanym światłem scenografii Święto odpręŝenia! Bilety: 15zł Więcej imprez na ostatniej stronie Wykładnika. Believe or not Mike Newman from England became the fastest blind driver of a car in the word when his Jaguar XJR averaged km/h over two runs at an abandoned air field in The 42-years old bank official, who has been blind since he was eight, was guided via radio link with his stepfather who was traveling in a vehicle four car lengths behind. /P.R Humor Student udał się do lekarza. Po badaniach dowiedział się, że już długo nie "pociągnie". Zapytał, ile jeszcze przeżyje. - Miesiąc - odpowiedział lekarz. Student się zastanowił: - Jeszcze miesiąc przeżyć... ale za co? Zrobiłeś zadanie? - Proszę pani, mamusia zachorowała i musiałem wszystko w domu robić... - Siadaj, dwója! A ty Witku, zrobiłeś zadanie? - Ja proszę pani musiałem ojcu pomagać w polu... Hello, my name is SESJA. I want to play a game... Rys. Monika Mazanek - Siadaj, dwója! A ty Jasiu, zrobiłeś zadanie? - Jakie zadanie, proszę pani, mój brat wyszedł z więzienia, taka balanga była, że szkoda gadać! - Ty mnie tutaj swoim bratem nie strasz! Siadaj, trója. Dzwoni student do profesora o trzeciej rano i pyta: - Panie profesorze, co pan robi? - Jak to co? Śpię!!! - odpowiada profesor. - No, a ja przez Pana się uczę!!! Wykład nik - miesięcznik publicystyczno-rozrywkowy WNEIZ Wydawca: Koło Naukowe Marketingu Redakcja: Michał Andrzejewski, Paulina Berdysz, Marek Garncarek, Mateusz Graczkowski, Małgorzata Małecka, Joanna Mika, Marcin Otorowski, Magda Piekarczyk, Katarzyna Pułtorak, Patrycja Rydzewska, Marek Rydzewski, Maciej Stebnicki, Sandra Szkwarek, Wojciech Wirwicki, Marcin Żak Skład i łamanie: Marcin Otorowski Internet:

3 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 3 Kursy i szkolenia (Ciąg dalszy ze strony 1) przy tym bardziej uniwersalnym na rynku pracy. Bez względu na to jaką drogę kariery wybierzecie przydatne mogą okazać się kursy i szkolenia zawodowe. W tym dziale będę prezentować Wam niektóre ich propozycje. W tym miesiącu wybrałam następujące propozycje: E kobieta Pakiet Biurowy Kurs przeznaczony w szczególności dla aktywnych kobiet, korzystających z komputera w domu lub w pracy Kontakt: Komunikacja intepersonalna Kurs sekretarsko asystencki Kurs przygotowujący kandydatów na pilotów i przewodników Kurs kadrowo płacowy Kursy komputerowe Podstawy fryzjerstwa Kontakt: Fryzjer stylista Manicure-Pedicure (w tym tipsy) Wizaż i stylizacja Masaż I i II stopnia Florystyczny Kontakt: Zachęcam do odwiedzania podanych stron internetowych. Znajdziecie tam te a także wiele innych ciekawych propozycji kursów i szkoleń zawodowych wraz ze szczegółowym opisem. Kolejna porcja ogłoszeń już w następnym numerze. Trzymajcie się! Michał Andrzejewski UWAGA!!! Konkurs z nagrodami!!! Spodobał Ci się Wykładnik? A może masz jakieś zastrzeżenia? Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna. Napisz do nas na adres i podziel się swoimi spostrzeżeniami. Wśród osób, które wyślą maila wylosujemy atrakcyjne nagrody: Wejściówki do klubów Nagrody niespodzianki Chcesz, aby Twoje teksty znalazły się w Wykładniku? Dołącz do redakcji! Skontaktuj się z nami - nasz adres:

4 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 4 Taka Afryka? MATEUSZ GRECZKOWSKI Na świecie żyje ok. 6 miliardów ludzi, 36 milionów jest zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS, 23 miliony z tych osób to mieszkańcy Afryki Subsacharyjskiej. Na AIDS na wybrzeżu Kości Słoniowej każdego dnia umiera jeden nauczyciel. AIDS stawia pod znakiem zapytania każdy następny dzień mieszkańców Afryki. W Botswanie średnia długość życia wynosi 41 lat, gdyby nie AIDS możliwe byłoby dożycie 70 lat. W regionach najbardziej dotkniętych epidemią tj. Afryce Południowej, 40% ciężarnych kobiet jest zakażona. Sytuacja małych dzieci jest tam bardzo ciężka, ok. 10% z nich stało się sierotami w wyniku epidemii, szacuje się, że do r. liczba osieroconych dzieci wyniesie 40 milionów. Te dzieci nie mają szans na naukę, na rozwój i normalne życie, są źle odżywione i mało odporne na choroby. Ryszard Kapuściński w książce pt. HEBAN nazywa dzieci Afryki małymi szkielecikami. Drugą śmiertelną chorobą, z którą borykają się mieszkańcy Afryki jest malaria. Każdego dnia zbiera śmiertelne żniwo, co minutę na malarie umierają dwie osoby, są to głównie dzieci i ciężarne kobiety. W Afryce powstały tzw. slumsy. Są to miejsca gdzie ni ma bieżącej wody, kanalizacji, nie wywozi się śmieci, woda nie odpływa do studzienek a zalega na ulicy. W slumsach nie ma szkół, szpitali, nie ma tam żadnych miejsc rozrywki. Slumsy są głównie zamieszkiwane przez młodzież. Nie przychodzi mi na myśl żadne inne miejsce na świecie, w którym ludzie cierpią tak bardzo jak w Afryce Sudsacharyjskiej. Najnowsze dane mówią, że ludzie w tych regionach żyją za mniej niż 1USD dziennie. W Afryce wzrost gospodarczy jest niższy niż gdziekolwiek indziej na świecie. Gospodarka opiera się głównie na przemyśle wydobywczym, jednak zasoby surowców naturalnych kurczą się w bardzo szybkim tempie. Brakuje infrastruktury i telekomunikacji. W krajach wysoko rozwiniętych Internet jest codziennością, prawie każde gospodarstwo domowe posiada komputer z dostępem do Internetu. W Afryce natomiast tym luksusem może się pochwalić niecały 1% mieszkańców. Prywatne firmy nie mają szans na konkurować na rynkach międzynarodowych, ponieważ nie posiadają nowoczesnej technologii, oraz dostępu do informacji. Wygórowane ceny towarów są wynikiem drogiego transportu, który jest uzależniony od ubogiej infrastruktury (tylko 17% dróg ma brukowane powierzchnie). Ludzie nie mogą sobie pozwolić na zakup żywności przez jej wysokie ceny.

5 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 5 Sytuację i tak już niełatwą pogarszają warunki atmosferyczne. W 2006r. spadły ulewne deszcze, które po miesiącach suszy zalały m. in. tereny Etiopii. Zginęło wiele osób głównie dzieci, wiele z tych, które przeżyły prawdopodobnie zginie wkrótce, bo woda zabrała im domy i nadzieje. W większości krajów Afrykańskich dzieci kładą się spać głodne i niewiadomo czy się obudzą. Nadchodzące konferencje naukowe PAULINA BERDYSZ Strategie wzrostu wartości przedsiębiorstwa Sejmik Młodych Informatyków Termin: Organizator: Katedra Analizy Ekonomicznej WNEiZ US Miejsce: DW Posejdon Zakład Międzyzdroje VII edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej Mikroekonometria w teorii i praktyce Termin: Organizator: Katedra Ekonometrii i Statystyki WNEiZ US Miejsce: Świnoujście XIII edycja Konferencji Mikroekonometria w teorii i praktyce" po raz kolejny będzie stanowić forum wymiany doświadczeń i poglądów, prezentacji własnych badań oraz nowatorskich rozwiązań, jak również aplikacji modeli ekonometrycznych. Termin: Organizator: Instytut Informatyki w Zarządzaniu WNEiZ US, PTI Miejsce: Świnoujście Sejmik Młodych Informatyków jest cykliczną konferencją poświęconą nowym technologiom informatycznym. To miejsce spotkań i prezentacji prac badawczych (w zakresie informatyki), młodych pracowników nauki i praktyki. Usługi - główna determinanta rozwoju regionów Termin: Organizator: Katedra Marketingu WNEiZ US, PAN Miejsce: Barlinek XII edycja konferencji naukowych z cyklu "Problemy marketingowe polskich przedsiębiorstw".

6 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 6 Wikipedia - reliable or not? A multilingual, free content encyclopedia project, available all over the world - what used to be only a dream some years ago has become a reality since the Wikipedia project was started. Since it was launched, over 7 millions articles have been written, 1.7 million of which are in English. Wikipedia's English edition was launched on January 15, The main idea of the project is to provide valuable and accurate encyclopedia, written not by professionals, but volunteers. Everyone can edit Wikipedia, add information he or she believes are important, remove or correct errors and mistakes. Even the registration is only optional. Although the idea seems to be crazy as people are not always reliable, the life has shown, that it may work quite efficiently. The great advantage of Wikipedia is, that it is user friendly. Traditional encyclopedias use many abbreviations and short sentences, limited space also does not allow to put all of the information. Wikipedia is different - there are many pictures, graphs, charts and so on, articles are formatted so as to provide user-friendly layout. What's more, they are connected with other related by the system of wikilinks - so when you are reading about The University of Szczecin you can go to The Faculty of Economics and Management of University of Szczecin by only one mouse click. Articles, that are multilingual have links to articles in other languages (called interwikis) - so after reading about our university you can read about it in German Wikipedia - you only need one click :) MARCIN OTOROWSKI The front page of Polish Wikipedia The question is the quality - can it be trusted or not? Well, we can never be sure that content of Wikipedia is error-free, because anyone can write there. However, most of errors are easy to find, and the time between entering and revealing/ correcting the entry is sometimes less than a few seconds. There are two important features of MediaWiki - the software which runs all the Wikis - that help to keep the quality and prevent articles from being vandalized. There are the tools for tracking recent changes, and fact, that all of the content of Wikipedia is automatically Wikipedia is user friendly backed up. It means, that even deleting any article of encyclopedia actually does not remove it from database, so when error or vandalism is noticed, the archive content can be viewed and restored - even if a one-year-old revision is needed. The things are different, when information

7 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 7 are not well-known or articles are not easily verifiable. Some months ago, there were many publications in Polish press, criticizing Polish Wikipedia for the article about Henryk Batuta - a fictional socialist revolutionary and Polish Communist made up as a hoax. The article was created on November 8, 2004, and exposed as a hoax 15 months later when on February it was listed for deletion, which shows a possible danger. On the other hand, the articles are usually error-free, (although their length may not always be sufficient). What's more, some of them are really excellent. Such articles like RMS Titanic, Laffer s curve or Tour de Pologne are really valuable, and the level of their quality is much higher than any of professional encyclopedia can provide. So, can Wikipedia be used as a reliable source of Wikipedia in numbers: over 7 million the total number of articles in all languages over 250 number of lanuages Wikipedia is written in over This is the number of articles in Polish Wikipedia Someone uploaded a photo :) knowledge? Should we trust its content? Well, my answer is, that it is perfect when we don't know where to start if we are looking for information. However, just in case, it is good to assume, that the content needs to be verified with some more sources. After all, don t be afraid of using, and improving Wikipedia :) The author is one of administrators of Polish Wikipedia (since March 2006). Glossary Hoax - oszustwo Made up - wymyślony Volunteer - ochotnik Layout - wygląd Reveal - odkryć

8 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 8 Praktyki studenckie w firmach FMCG KATARZYNA PUŁTORAK Witam, To ja mam tu pisać o karierze tak? Nie ma sprawy ciekawa tylko jestem co ona tak właściwie dla Was znaczy? Pieniądze? No tak Ekonomiści można się było spodziewać. Przecież kto z Was nie orientuje się w kwestii stypendium, oprocentowania studenckiego kredytu, czy aktualnego kursu Euro? No właśnie to gdzie i ile można zarobić to my wiemy- z autopsji oczywiście. Do Stanów już nie warto, bo daleko, wysokie koszta poza tym Euro lepiej stoi, chociaż na dobrą sprawę to niech płacą w funtach, ale byle nie w centrum Londynu bo tam już naszych pełno. Nie ma w tym nic złego, ale musimy pamiętać, że studenckie złote lata już wkrótce się skończą, a wtedy dojdziemy do wniosku, że serwowania drinków to lepiej w CV nie pisać bo pracodawca pewnie nie to miał na myśli pytając o doświadczenie. Nie chcę generalizować bo wśród Was są pewnie osoby, które mają wizję własnej przyszłości, ścieżkę kariery, którą uparcie depczą i która toruje im drogę do wyznaczonego celu. GRATULUJE Wam i życzę sukcesów. A tych, którzy błądzą po korytarzach wydziału z wyrazem twarzy co ja tu właściwie robię?, zachęcam do inwestycji w samego siebie gwarantującej stały i nieoprocentowany wzrost wzrost własnej wartości. W swoich artykułach postaram się podsunąć Wam ciekawe pomysły dotyczące efektywnego wykorzystania czasu w trakcie studiów. Pamiętajcie, że właśnie teraz macie czas, aby spróbować swoich sił w różnych dziedzinach i przekonać się czego tak naprawdę chcecie. K.P. W tym numerze parę słów o FMCG czyli Fast Moving Customer Goods. Jeśli nic Wam to nie mówi to powiem, że chodzi mniej więcej o te nasze kremy, proszki, czekoladki i wiele, wiele innych. Wszystko to co kupujemy często i spożywamy w dużych ilościach. Nie chodzi oczywiście żebyście stali przy taśmie produkcyjnej i zawijali je w te sreberka. Dobra szybko zbywalne są wbrew pozorom niesamowicie wymagające choćby dlatego, że szybko chcą trafić do konsumentów. Aby tak się stało muszą zostać skutecznie zareklamowane, jakoś oryginalnie opakowane, być praktyczne, dobrej jakości no i zanim pojawią się w Internecie czy TV być już na sklepowych półkach. Właśnie dlatego międzynarodowe firmy jak np. Masterfoods zatrudniają masy ludzi w działach takich jak: marketing, logistyka, IT, badań i rozwoju, produkcja, sprzedaż, finanse Wydaje mi się, że tutaj mamy pole do popisu, bo te wszystkie znane korporacje oferują praktyki bez względu na rodzaj naszych studiów. Musimy wykazać się jedynie inicjatywą, umieć pracować w zespole, być odrobinę kreatywnym no i znać angielski co biorąc pod uwagę nasze liczne wyjazdy nie stanowi wygórowanych wymagań. Firmy gwarantują ciekawą praktykę, dzięki której poszerzymy horyzonty, zdobędziemy wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim doświadczenie. Gwarantują także szkolenia, w trakcie których praktykanci zapoznają się z produktami, sposobami funkcjonowania danego działu itp. Na ogół przydzie-

9 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 9 la się im opiekunów, których zadaniem jest opieka i ocena zaangażowania studentów w powierzone obowiązki. Szansa na propozycję pracy jest duża bowiem firmy z tej branży znajdują się na drodze dynamicznego rozwoju i nieustannie poszukują utalentowanych młodych ludzi. Dlatego jeśli jesteście studentami IV i V roku to aplikujcie jeśli spodobał Wam się ten pomysł i pokażcie się z jak najlepszej strony, bo niezależnie od tego czy firma zaproponuje potem współpracę czy też nie dobre referencje z pewnością przydadzą się w przyszłości. Pamiętajcie, że jeśli nie macie zaplanowanego wyjazdu w tym roku to warto przejrzeć ofertę niżej wymienionych firm w miarę szybko ponieważ oferowane przez nich praktyki dotyczą głównie okresu wakacji. Aha szczegóły znajdziecie na podanych stronach w dziale kariera. Życzę powodzenia!!! przydatne adresy: Najbardziej znane w Polsce firmy, oferujące systemy praktyk: Colgate Palmolive Poland Danone Sp. zo.o Kampania Piwowarska S.A. Philips Morris Polska S.A. Nestle Unilever Procter& Gamble British American Tobacco Polska Masterfoods Polska Womenomics revisited MICHAŁ ANDRZEJEWSKI If more women were in paid work, the world could be much richer MEN like to believe that they run the world. They are not deluding themselves. In politics, men still dominate most of the planet's governments and legislatures. In economic life, they rule its boardrooms and have most of the best-paid jobs. Women, meanwhile, do by far the greater part of the world's unpaid work. Granted, some details of the canvas are changing: women's share of the workforce is much higher than it was a generation ago, and they comprise the majority of university students in some countries. Nevertheless, it is still a man's world. And a wasteful one. Were more women in paid employment, according to a run of recent studies, the world would be better off. The waste is surely worse in poor countries than in rich ones. A report this week by the United Nations Economic (Ciąg dalszy na stronie 10)

10 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 10 (Ciąg dalszy ze strony 9) and Social Commission for Asia and the Pacific concludes that sex discrimination costs the region $42 billion-47 billion a year by restricting women's job opportunities. A gap of percentage points between men's and women's workforce participation rates is common. The poor state of girls' education costs a further $16 billion-30 billion. And those are just the economic costs, before violence against women and access to health care are counted. But rich countries undervalue women as well. Just look at the gap between male and female employment rates in America, Japan and western Europe, as Kevin Daly, an economist at Goldman Sachs, does in a recent study (see the chart on the next page). In Sweden, where around 70% of females aged are in work, the gap is less than five percentage points. In America and Britain it is around a dozen points. In Italy, Japan and Spain it is over 20 points. Suppose that women's employment rates were raised to the same level as men's; and suppose that GDP rose in proportion with employment. Then America's GDP would be 9% higher, the euro zone's would be 13% more, and Japan's would be boosted by 16%. That may be a bit of an overstatement. Add so many people to the workforce and average productivity would probably fall. Given the chance to work, many women may do so part-time rather than full-time; some men with working partners may make the same choice. Nevertheless, the boost to GDP would still be substantial. Mr Daly notes that were euro-zone productivity raised to American levels a commonly cited idea the single-currency club's GDP would rise by only 7%. You might object that looking at GDP it-

11 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 11 self overstates the benefits. With more women in work, some of what they now do unpaid caring for children, delude oneself boost offseting factor output cleaning, preparing meals would be bought forgo in. So some work would be counted, and added to GDP, simply because it was supplied in the market not the home. True, says Mr Daly, but only to a limited extent. Pay in child care tends to be low, so the offsetting factor is not very great. Even in Sweden pre-school care accounts for only 1.2% of GDP, a small sum compared with the gains on offer. None of this would matter much if low female employment rates and the output forgone were purely a matter of choice. Mr. Daly argues that they are not. Many women would like to work, or to work more, if they could find affordable child care; subsidies for child care, not surprisingly, tend to raise the probability that a mother returns to work. And in many countries, second earners (usually women) face higher average tax rates than the main breadwinner. In Sweden, an exception, average tax rates are the same; in Italy and Spain second earners' rates are 60% more than their partners'. Alberto Alesina and Andrea Ichino, two Italian economists, have suggested going further than merely equalizing tax rates. Because women's labor supply is more sensitive to tax rates than men's, theory suggests that their rates should be lower in Italy, they say, as much as 32% lower. A higher rate of female employment could help to deal with the difficulties posed by an ageing society. With a higher share of people in work, the ratio of retired people to workers would fall. And Mr Daly argues that it would not reduce fertility rates, as GLOSSARY - łudzić się - prezentować - wskaźnik wynagrodzenia - produkcj - zrzec się some people may fear. In fact, where the gap between male and female employment rates is small, women tend to have more babies (see the right-hand chart, above). The reason seems to be that in countries where taxes on second earners are high or affordable child care is hard to find, women must often choose between children and work, especially if their incomes are low. Where second earners are not penalized by taxes or where child care is cheap (or subsidised), they can have both. Even with no change in policies, the employment sex gap is likely to close further. Probably the biggest changes are under way in Spain. The participation rates of Spanish women of different ages are similar to France's or Germany's 15 years ago. Those in their 20s are now more likely to work than their American sisters. A continuation of this trend may add almost half a percentage point to Spain's annual growth rate over the next ten years, and maybe more if policies change. The countries with most to do are Italy and Japan. But by the same token they also have most to gain. Japan is heading for only an extra tenth of a point, but could gain half a point a year if policies change. Men run the world's economies; but it may be up to women to rescue them. Based on The Economist print edition

12 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 12 Złota Kreda wyniki W poniedziałek 23 kwietnia w auli starej miało miejsce rozdanie corocznych Złotych Kred, czyli nagród wyróżniających najlepszych, zdaniem studentów, pracowników naukowych. Dwunastą już edycję gali, organizowanej przez Samorząd Studencki, uświetnił występ chóru WNEiZ pod kierownictwem dr Buczkowskiego, oraz obecność dziekana prof. zw. dr hab. Edwarda Urbańczyka wraz z prodziekan dr hab. Barbarą Kryk. Przed ogłoszeniem wyników plebiscytu obecni mogli zapoznać się z rezultatami ankiety przeprowadzonej wśród studentów WNEiZ dotyczących ich życia na wydziale. Najwięcej emocji wzbudziły wnioski z badań nad pracą pań szatniarek i liczby, które obrazowały ogrom wysiłku, jaki muszą nam poświęcić, by dobrze wywiązywać się ze swych zadań. PAULINA BERDYSZ kilku kategoriach. Oto wyniki Złotej Kredy 2007 : ROK I, II FORMA PROWADZENIA ZAJĘĆ WYKŁADOWCA dr Marek Mazur dr Beata Stolorz dr inż. Irena Łucka POZIOM WIEDZY MERYTORYCZNEJ WYKŁADOWCA dr Teresa Kieszkowska dr Anna Pluta dr Iwona Foryś ROK III, IV, V FORMA PROWADZENIA ZAJĘĆ ĆWICZENIOWIEC dr Piotr Szkudlarek dr Karol Kuczera dr Anna Buczkowska ĆWICZENIOWIEC dr Henryk Kowgier mgr Jarosław Korpysa dr Mirela Romanowska WYKŁADOWCA ĆWICZENIOWIEC dr hab. prof. US Waldemar Gos dr Benedykt Niemczynowicz dr Małgorzata Guzowska POZIOM WIEDZY MERYTORYCZNEJ dr Krzysztof Dmytrów dr Monika Rozkrut dr inż. Irena Łucka WYKŁADOWCA ĆWICZENIOWIEC Po rozdaniu nagród wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i szampana do sali 126 gdzie studenci mieli okazję pogratulować swym ulubionym wykładowcom. Impreza przebiegła w niepowtarzalnej atmosferze, dlatego wszyscy z niecierpliwością oczekują trzynastej edycji konkursu. Studenci I, II roku oraz starsi oceniali swych wykładowców i ćwiczeniowców w dr Marek Zwolankowski dr Edyta Mioduchowska- Jaroszewicz dr hab. prof. US Dariusz Zarzecki OSOBOWOŚĆ WNEIZ Dr Marek Zwolankowski mgr Stanisław Hońko mgr Jarosław Korpysa dr Waldemar Aspadarec

13 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 13 karykatura przedstawia Prodziekana Wydziału, dr hab. Panią Barbarę Kryk więcej Offfcy na stronie

14 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 14 Horoskop (ten się na pewno sprawdzi!) Koziorożec Czerwiec zapowiada się bardzo ciekawie dla Ciebie, ale nie dla Twojego portfela, w którym częściej będzie gościł przeciąg niż pieniądze. Nie martw się za bardzo gdyż wspomnienia są bezcenne, a pieniądze można zarobić. Będziesz mieć taką szansę pod koniec miesiąca. Ryby W czerwcu zaufaj intuicji i daj się ponieść fantazji, a Twoje pragnienia nabiorą w końcu realnych kształtów. Pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej sprawdź to osobiście. Na poprawę humoru idealne będzie wydanie sporej sumy pieniędzy w centrum handlowym. Byk Od początku do końca miesiąca czuwa nad Tobą Wenus. Nie martw się o nic, leż do góry brzuchem i roztaczaj plany na przyszłość bo te na maj już praktycznie są zrealizowane. Sumą na koncie też się nie przejmuj nawet się nie zorientujesz kiedy urośnie na nim spora suma. Lew Chociaż na początku czerwca będziesz martwić się niewykorzystaną szansą na świetną inwestycję, końcówka miesiąca będzie zdecydowanie lepsza. Musisz tylko podjąć ryzyko i postawić na swoim. Dodatkowy dochód może stanowić wygrana na loterii, więc biegnij szybko do kolektury. Szczęście się do Ciebie uśmiechnie. Waga Słońce świeci w czerwcu dla Ciebie. Niestety, podczas gdy będziesz się opalać w ciepłych krajach Giełda odnotuje poważną korektę, co nie pozostanie bez wpływu na Twoją pięknie opaloną cerę. Więc uważaj w maju na zdrowie i nie wahaj się zainwestować w lekarza. Strzelec Czerwiec minie Ci bardzo spokojnie przynajmniej tak wynika z rozkładu Twoich szczęśliwych liczb, ale miej się na baczności liczby potrafią płatać figle więc nie licz na cud tylko bierz się do ciężkiej pracy dostaniesz za nią odpowiednio dużą zapłatę którą zainwestu-

15 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 15 jesz w coś o czym nie masz pojęcia przyniesie to zyski. Wodnik Rusz się wreszcie z miejsca, pieniądze, których tak usilnie pilnujesz nie uciekną, a dzięki nowym znajomością które zawrzesz, będziesz mieć szansę jeszcze co nie co zarobić. Lecz nie daj się zwieść pozorom. Nie wszystko złoto, co się świeci. Baran Pozycja księżyca będzie sprzyjała w maju baranom. Aby wyjść na plus działaj pod osłoną nocy. Lecz musisz być bardzo ostrożny, gdyż pewna nietrafiona inwestycja krótkoterminowa może mieć bardzo poważne skutki finansowe w długim okresie. Bliźnięta Niestety w miłości nie będziesz mieć za dużo szczęścia. Kto nie ma szczęścia w miłości ten ma szczęście w interesach - Mars czuwa nad Tobą, więc dzięki temu zrobisz sporą wojnę wśród znajomych, ale jak wiadomo wojna ma wiele pozytywnych aspektów ekonomicznych, więc i Ty wyjdziesz w maju na swoje. Ilustracje: M.P. Rydzewski Panna Panny muszą być bardzo ostrożne. Ktoś chce Ci podłożyć świnie. Wstrzymaj się z inwestycjami, bo nie wiadomo, z której strony przyjdzie zagrożenie. Wprawdzie pieniądze to Twoja największa pasja ale chociaż na ten miesiąc znajdź sobie inne hobby. Pamiętaj, że na niebanalnych zainteresowaniach też można zarobić. Skorpion Od początku czerwca wszystko zacznie układać się po Twojej myśli. Czuwają nad Tobą najsilniejsze gwiazdy więc stawiaj sobie wysoko poprzeczkę a i tak ją przeskoczysz. Nie odmawiaj sobie przyjemności, ale pamiętaj, że póki co masz ograniczone środki na koncie. Rak Raki popatrzą na świat przez różowe okulary. Pozwól się uwieść wiosennym zapachom, zapomnij o troskach i zmartwieniach. Zaskakuj siebie i innych, a na pewno nie pożałujesz. Przyjdą ci teraz do głowy niezwykłe pomysły, będziesz miał ochotę wyruszyć na kraj świata w poszukiwaniu przygód. Nie powstrzymuj swojej spontaniczności, pozwól sobie na nieco więcej swobody.

16 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 16 Wydarzy się w czerwcu... 4 czerwca, godzina 21:00 Rocker Club (ul. Partyzantów 2) W szczecińskim klubie Rocker wystąpi zespół Czerwony Tulipan, twórcy przeboju 'Jedyne co mam to złudzenia'. Zespół umiejętnie łączy w sobie lirykę z instrumentalną wirtuozerią, powstał w 1985 roku w Olsztynie i od początku istnienia jego kształt artystyczny tworzyli: Ewa Cichocka, Krystyna Świątecka, Stefan Brzozowski oraz zmieniający się instrumentaliści. Bilety: 20zł (16zł przedsprzedaż oraz 10zł studenckie w klubie w dniu koncertu) 8 czerwca, godzina 18:00 Crossed (ul. Ludowa 25) Zażywam Tylko Dźwięków 8 czerwca w klubie Crossed odbędzie się finał kampanii informacyjnej promującej bezpieczną zabawę w klubach muzycznych prowadzonej przez Poradnię Profilaktyki i Terapii Uzależnień \"Monar\" w Szczecinie w ramach programu Alternative dance. Gwoździem programu będzie występ formacji Indios Bravos. Bilety: 5zł 9 czerwca 2006, godzina 21:00 Tabu Club (al. Wyzwolenia 73A) ABCKru Showcase Klub Tabu w swojej krótkiej, ale barwniej historii nie przeżył jeszcze takiej imprezy. Ekipa radia ABCKru zbiera szyki, by pojawić się w najsilniejszym składzie djów grających elektroniczną muzykę klubową. Swoje taneczne sety zagrają Daniel Zachodni, Cejlon, kicikk oraz M. Bull. Na rozgrzewkę ciepłe bity zapoda Qba. Bilety: 10zł 14 czerwca, godzina 19:00 SCK Kontrasty (ul. Wawrzyniaka 7A) Vespa singlem VESPA to dancingowy blichtr tanich garniturów, spod których w najgorszym stylu wyzierają (niegdyś) białe koszule; to wąskie czarne krawaty, pamiętające studniówki naszych rodziców, lśniąca sekcja dęta i muzyka, która nijak nie pasuje do obowiązujących trendów. poleca portal:

Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1: = City map (Polish Edition)

Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1: = City map (Polish Edition) Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1:15 000 = City map (Polish Edition) Click here if your download doesn"t start automatically Zakopane, plan miasta: Skala ok. 1:15 000 = City map (Polish Edition) Zakopane,

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 4

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 4 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 4 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be angry with somebody gniewać się na kogoś Czy gniewasz

Bardziej szczegółowo

Jak zasada Pareto może pomóc Ci w nauce języków obcych?

Jak zasada Pareto może pomóc Ci w nauce języków obcych? Jak zasada Pareto może pomóc Ci w nauce języków obcych? Artykuł pobrano ze strony eioba.pl Pokazuje, jak zastosowanie zasady Pareto może usprawnić Twoją naukę angielskiego. Słynna zasada Pareto mówi o

Bardziej szczegółowo

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego

Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Test sprawdzający znajomość języka angielskiego Imię i Nazwisko Kandydata/Kandydatki Proszę wstawić X w pole zgodnie z prawdą: Brak znajomości języka angielskiego Znam j. angielski (Proszę wypełnić poniższy

Bardziej szczegółowo

Ankiety Nowe funkcje! Pomoc magda.szewczyk@slo-wroc.pl. magda.szewczyk@slo-wroc.pl. Twoje konto Wyloguj. BIODIVERSITY OF RIVERS: Survey to students

Ankiety Nowe funkcje! Pomoc magda.szewczyk@slo-wroc.pl. magda.szewczyk@slo-wroc.pl. Twoje konto Wyloguj. BIODIVERSITY OF RIVERS: Survey to students Ankiety Nowe funkcje! Pomoc magda.szewczyk@slo-wroc.pl Back Twoje konto Wyloguj magda.szewczyk@slo-wroc.pl BIODIVERSITY OF RIVERS: Survey to students Tworzenie ankiety Udostępnianie Analiza (55) Wyniki

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 1

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 1 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 1 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be very busy być bardzo zajętym Jestem teraz bardzo

Bardziej szczegółowo

ANKIETA ŚWIAT BAJEK MOJEGO DZIECKA

ANKIETA ŚWIAT BAJEK MOJEGO DZIECKA Przedszkole Nr 1 w Zabrzu ANKIETA ul. Reymonta 52 41-800 Zabrze tel./fax. 0048 32 271-27-34 p1zabrze@poczta.onet.pl http://jedyneczka.bnet.pl ŚWIAT BAJEK MOJEGO DZIECKA Drodzy Rodzice. W związku z realizacją

Bardziej szczegółowo

Ankiety Nowe funkcje! Pomoc magda.szewczyk@slo-wroc.pl. magda.szewczyk@slo-wroc.pl. Twoje konto Wyloguj. BIODIVERSITY OF RIVERS: Survey to teachers

Ankiety Nowe funkcje! Pomoc magda.szewczyk@slo-wroc.pl. magda.szewczyk@slo-wroc.pl. Twoje konto Wyloguj. BIODIVERSITY OF RIVERS: Survey to teachers 1 z 7 2015-05-14 18:32 Ankiety Nowe funkcje! Pomoc magda.szewczyk@slo-wroc.pl Back Twoje konto Wyloguj magda.szewczyk@slo-wroc.pl BIODIVERSITY OF RIVERS: Survey to teachers Tworzenie ankiety Udostępnianie

Bardziej szczegółowo

Cracow University of Economics Poland. Overview. Sources of Real GDP per Capita Growth: Polish Regional-Macroeconomic Dimensions 2000-2005

Cracow University of Economics Poland. Overview. Sources of Real GDP per Capita Growth: Polish Regional-Macroeconomic Dimensions 2000-2005 Cracow University of Economics Sources of Real GDP per Capita Growth: Polish Regional-Macroeconomic Dimensions 2000-2005 - Key Note Speech - Presented by: Dr. David Clowes The Growth Research Unit CE Europe

Bardziej szczegółowo

Lekcja 1 Przedstawianie się

Lekcja 1 Przedstawianie się Lekcja 1 Przedstawianie się i poznawanie innych 2 Wysłuchaj dialogów, najpierw w wersji oryginalnej, później z tłumaczeniem. Powtarzaj poszczególne kwestie za lektorami. Dialog 1 Przedstawianie się w sytuacji

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 7

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 7 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 7 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to do business prowadzić interesy Prowadzę interesy w

Bardziej szczegółowo

Polska Szkoła Weekendowa, Arklow, Co. Wicklow KWESTIONRIUSZ OSOBOWY DZIECKA CHILD RECORD FORM

Polska Szkoła Weekendowa, Arklow, Co. Wicklow KWESTIONRIUSZ OSOBOWY DZIECKA CHILD RECORD FORM KWESTIONRIUSZ OSOBOWY DZIECKA CHILD RECORD FORM 1. Imię i nazwisko dziecka / Child's name... 2. Adres / Address... 3. Data urodzenia / Date of birth... 4. Imię i nazwisko matki /Mother's name... 5. Adres

Bardziej szczegółowo

Working Tax Credit Child Tax Credit Jobseeker s Allowance

Working Tax Credit Child Tax Credit Jobseeker s Allowance Benefits Depending on your residency status (EU citizen or not) there are various benefits available to help you with costs of living. A8 nationals need to have been working for a year and be registered

Bardziej szczegółowo

Zestawienie czasów angielskich

Zestawienie czasów angielskich Zestawienie czasów angielskich Present Continuous I am, You are, She/ He/ It is, We/ You/ They are podmiot + operator + (czasownik główny + ing) + reszta I' m driving. operator + podmiot + (czasownik główny

Bardziej szczegółowo

Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego)

Egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym Rozmowa wstępna (wyłącznie dla egzaminującego) 112 Informator o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2014/2015 2.6.4. Część ustna. Przykładowe zestawy zadań Przykładowe pytania do rozmowy wstępnej Rozmowa wstępna (wyłącznie

Bardziej szczegółowo

ERASMUS + : Trail of extinct and active volcanoes, earthquakes through Europe. SURVEY TO STUDENTS.

ERASMUS + : Trail of extinct and active volcanoes, earthquakes through Europe. SURVEY TO STUDENTS. ERASMUS + : Trail of extinct and active volcanoes, earthquakes through Europe. SURVEY TO STUDENTS. Strona 1 1. Please give one answer. I am: Students involved in project 69% 18 Student not involved in

Bardziej szczegółowo

18. Przydatne zwroty podczas egzaminu ustnego. 19. Mo liwe pytania egzaminatora i przyk³adowe odpowiedzi egzaminowanego

18. Przydatne zwroty podczas egzaminu ustnego. 19. Mo liwe pytania egzaminatora i przyk³adowe odpowiedzi egzaminowanego 18. Przydatne zwroty podczas egzaminu ustnego I m sorry, could you repeat that, please? - Przepraszam, czy mo na prosiæ o powtórzenie? I m sorry, I don t understand. - Przepraszam, nie rozumiem. Did you

Bardziej szczegółowo

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY ROZWIĄZANIA ZADAŃ I SCHEMAT PUNKTOWANIA MAJ 2014 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze słuchu 1.1. 1.2.

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 8

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 8 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 8 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to take a rest - odpocząć Muszę odpocząć. (5) Czy chcesz

Bardziej szczegółowo

Domy inaczej pomyślane A different type of housing CEZARY SANKOWSKI

Domy inaczej pomyślane A different type of housing CEZARY SANKOWSKI Domy inaczej pomyślane A different type of housing CEZARY SANKOWSKI O tym, dlaczego warto budować pasywnie, komu budownictwo pasywne się opłaca, a kto się go boi, z architektem, Cezarym Sankowskim, rozmawia

Bardziej szczegółowo

DODATKOWE ĆWICZENIA EGZAMINACYJNE

DODATKOWE ĆWICZENIA EGZAMINACYJNE I.1. X Have a nice day! Y a) Good idea b) See you soon c) The same to you I.2. X: This is my new computer. Y: Wow! Can I have a look at the Internet? X: a) Thank you b) Go ahead c) Let me try I.3. X: What

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 3

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 3 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 3 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be at the airport być na lotnisku Ona jest teraz na

Bardziej szczegółowo

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu IONS-14 / OPTO Meeting For Young Researchers 2013 Khet Tournament On 3-6 July 2013 at the Faculty of Physics, Astronomy and Informatics of Nicolaus Copernicus University in Torun (Poland) there were two

Bardziej szczegółowo

Cracow University of Economics Poland

Cracow University of Economics Poland Cracow University of Economics Poland Sources of Real GDP per Capita Growth: Polish Regional-Macroeconomic Dimensions 2000-2005 - Keynote Speech - Presented by: Dr. David Clowes The Growth Research Unit,

Bardziej szczegółowo

aforementioned device she also has to estimate the time when the patients need the infusion to be replaced and/or disconnected. Meanwhile, however, she must cope with many other tasks. If the department

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo.

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 9 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to take a shower brać prysznic Zawsze rano biorę prysznic.

Bardziej szczegółowo

Lesson 46 ZAIMKI. przymiotnik w funkcji dzierżawczej / zaimek dzierżawczy Liczba pojedyncza

Lesson 46 ZAIMKI. przymiotnik w funkcji dzierżawczej / zaimek dzierżawczy Liczba pojedyncza Lesson 46 ZAIMKI Wersja A Opracowanie: Łukasz Aniśkiewicz Konsultacja: Bogna Ferensztajn W przeciwieństwie do angielskich rzeczowników, które zazwyczaj nie zmieniają formy z wyjątkiem końcówki "-s" w liczbie

Bardziej szczegółowo

Język angielski. Gry i zabawy. Podróże dalekie i bliskie

Język angielski. Gry i zabawy. Podróże dalekie i bliskie Język angielski Gry i zabawy Podróże dalekie i bliskie Tytuł oryginału: 365 gier i zabaw dla całej rodziny. Język angielski Autorzy oryginału: Natalia Kertyczak, Ewa Mikołajska, Radosław Mikołajski, Małgorzata

Bardziej szczegółowo

DRODZY WOKALIŚCI. Pozdrawiam serdecznie. Do zobaczenia. Ola Królik 1. Selah Sue - This World https://www.youtube.com/watch?

DRODZY WOKALIŚCI. Pozdrawiam serdecznie. Do zobaczenia. Ola Królik 1. Selah Sue - This World https://www.youtube.com/watch? DRODZY WOKALIŚCI. Podczas tegorocznych, zimowych warsztatów muzycznych będziecie mogli pośpiewać zarówno solo jak i w zespole. Pierwszego dnia odbędzie się spotkanie organizacyjne, zaraz po nim zabierzemy

Bardziej szczegółowo

ALA MA KOTA PRESCHOOL URSYNÓW WARSAW POLAND

ALA MA KOTA PRESCHOOL URSYNÓW WARSAW POLAND ALA MA KOTA PRESCHOOL URSYNÓW WARSAW POLAND Ala ma kota is a network of non-public education preschools which are entered into the register of non-public schools and institutions of the Capital City of

Bardziej szczegółowo

Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych

Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych Dlaczego powstało? - świat przeżywa dziś rewolucję w obszarze edukacji, - naszym celem jest promocja śląskiego jako regionu opartego na wiedzy, i najnowszych technologiach,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM STAŻU. Nazwa podmiotu oferującego staż / Company name IBM Global Services Delivery Centre Sp z o.o.

PROGRAM STAŻU. Nazwa podmiotu oferującego staż / Company name IBM Global Services Delivery Centre Sp z o.o. PROGRAM STAŻU Nazwa podmiotu oferującego staż / Company name IBM Global Services Delivery Centre Sp z o.o. Miejsce odbywania stażu / Legal address Muchoborska 8, 54-424 Wroclaw Stanowisko, obszar działania/

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 6

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 6 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 6 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to eat out jeść poza domem Czy często jadasz poza domem?

Bardziej szczegółowo

Formularz dla osób planujących ubiegać się o przyjęcie na studia undergraduate (I stopnia) w USA na rok akademicki

Formularz dla osób planujących ubiegać się o przyjęcie na studia undergraduate (I stopnia) w USA na rok akademicki Formularz dla osób planujących ubiegać się o przyjęcie na studia undergraduate (I stopnia) w USA na rok akademicki 2017-2018 Zanim zaczniesz wypełniać formularz, zapoznaj się z Instrukcjami! Imię i nazwisko:

Bardziej szczegółowo

Angielski Biznes Ciekawie

Angielski Biznes Ciekawie Angielski Biznes Ciekawie Conditional sentences (type 2) 1. Discuss these two types of mindsets. 2. Decide how each type would act. 3. How would you act? Czy nauka gramatyki języka angielskiego jest trudna?

Bardziej szczegółowo

Please fill in the questionnaire below. Each person who was involved in (parts of) the project can respond.

Please fill in the questionnaire below. Each person who was involved in (parts of) the project can respond. Project CARETRAINING PROJECT EVALUATION QUESTIONNAIRE Projekt CARETRAINING KWESTIONARIUSZ EWALUACJI PROJEKTU Please fill in the questionnaire below. Each person who was involved in (parts of) the project

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi MAJ 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze

Bardziej szczegółowo

ARKUSZ PRÓBNEJ MATURY Z OPERONEM JĘZYK ANGIELSKI

ARKUSZ PRÓBNEJ MATURY Z OPERONEM JĘZYK ANGIELSKI Miejsce na identyfikację szkoły ARKUSZ PRÓBNEJ MATURY Z OPERONEM JĘZYK ANGIELSKI POZIOM ROZSZERZONY CZĘŚĆ I LISTOPAD 2011 Czas pracy: 120 minut Instrukcja dla zdającego 1. Sprawdź, czy ar kusz eg za mi

Bardziej szczegółowo

EuroWeek Szkoła Liderów 2015

EuroWeek Szkoła Liderów 2015 EuroWeek Szkoła Liderów 2015 Tegoroczny Obóz Językowy Euroweek, niewątpliwie był jednym z tych wyjazdów, które zapadają w pamięci na długie lata. Grupa uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielem języka

Bardziej szczegółowo

BAZIE KWALIFIKACJI ZAGRANICZNYCH

BAZIE KWALIFIKACJI ZAGRANICZNYCH BAZIE KWALIFIKACJI ZAGRANICZNYCH O przewodniku Niniejszy przewodnik zawiera informacje na temat kwalifikacji uzyskanych zagranicą i porady na temat ich nostryfikacji. Dowiesz się jak korzystać z bazy danych

Bardziej szczegółowo

1.How do you rate the English language skills of Polish students?

1.How do you rate the English language skills of Polish students? PODSUMOWANIE WYNIKÓW ANKIET DLA OPIEKUNÓW PORTUGALSKICH PODCZAS STAŻU LEONARDO DA VINCI - MAJ 2013 1.How do you rate the English language skills of Polish students? -bad 0 -insufficient 0 -sufficient 0

Bardziej szczegółowo

Surname. Other Names. For Examiner s Use Centre Number. Candidate Number. Candidate Signature

Surname. Other Names. For Examiner s Use Centre Number. Candidate Number. Candidate Signature A Surname _ Other Names For Examiner s Use Centre Number Candidate Number Candidate Signature Polish Unit 1 PLSH1 General Certificate of Education Advanced Subsidiary Examination June 2014 Reading and

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. KOD UCZNIA UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY PESEL miejsce na naklejkę EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 3. JĘZYK ANGIELSKI

Bardziej szczegółowo

Jazz EB207S is a slim, compact and outstanding looking SATA to USB 2.0 HDD enclosure. The case is

Jazz EB207S is a slim, compact and outstanding looking SATA to USB 2.0 HDD enclosure. The case is 1. Introduction Jazz EB207S is a slim, compact and outstanding looking SATA to USB 2.0 HDD enclosure. The case is made of aluminum and steel mesh as one of the coolest enclosures available. It s also small

Bardziej szczegółowo

Has the heat wave frequency or intensity changed in Poland since 1950?

Has the heat wave frequency or intensity changed in Poland since 1950? Has the heat wave frequency or intensity changed in Poland since 1950? Joanna Wibig Department of Meteorology and Climatology, University of Lodz, Poland OUTLINE: Motivation Data Heat wave frequency measures

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 5

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 5 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 5 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be to do something mieć coś zrobić Mam jej pomóc jutro.

Bardziej szczegółowo

1. PRESENT SIMPLE CZASY TERAŹNIEJSZE. Czasu Present Simple używamy: 1.Dla wyrażenia zwyczajów, sytuacji stałych i powtarzających się:

1. PRESENT SIMPLE CZASY TERAŹNIEJSZE. Czasu Present Simple używamy: 1.Dla wyrażenia zwyczajów, sytuacji stałych i powtarzających się: CZASY TERAŹNIEJSZE 1. PRESENT SIMPLE Czasu Present Simple używamy: 1.Dla wyrażenia zwyczajów, sytuacji stałych i powtarzających się: We get up at 6 a.m. I always visit my family on Sundays. He often drinks

Bardziej szczegółowo

Steps to build a business Examples: Qualix Comergent

Steps to build a business Examples: Qualix Comergent How To Start a BUSINESS Agenda Steps to build a business Examples: Qualix Comergent 1 Idea The Idea is a Piece of a Company 4 2 The Idea is a Piece of a Company Investing_in_New_Ideas.wmv Finding_the_Problem_is_the_Hard_Part_Kevin

Bardziej szczegółowo

1. Ile czasu dziennie spędzasz z rodzicami?

1. Ile czasu dziennie spędzasz z rodzicami? Kwestionariusz dla uczniów (50 uczniów, wiek 11-18 lat) 1. Ile czasu dziennie spędzasz z rodzicami? almost never; 0,06 about an hour; 0,15 More than 3 hours; 0,38 2 3 hours; 0,42 2. Jak najczęściej spędzasz

Bardziej szczegółowo

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 2

Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 2 Angielski bezpłatne ćwiczenia - gramatyka i słownictwo. Ćwiczenie 2 Przetłumacz na język angielski.klucz znajdziesz w drugiej części ćwiczenia. 1. to be at school być w szkole Jestem teraz w szkole. (1)

Bardziej szczegółowo

Hershey Resorts. W skład Hershey Resorts wchodzi m.in. szereg hoteli, restauracji, sklepów i przede wszystkim wielki park rozrywki.

Hershey Resorts. W skład Hershey Resorts wchodzi m.in. szereg hoteli, restauracji, sklepów i przede wszystkim wielki park rozrywki. www.hersheypa.com Hershey Resort znajduje się w bliskim sąsiedztwie z Nowym Jorkiem, Baltimore i Waszyngtonem. Hershey w stanie Pennsylvania jest znane jako najsłodsze miejsce na ziemi, ponieważ słynie

Bardziej szczegółowo

roleplays Matura roleplays

roleplays Matura roleplays roleplays Matura roleplays Units 1-3 Student s card Wspólnie z kolegą/koleżanką macie napisać artykuł zachęcający młodzież do uprawiania wybranego przez was sportu. Poniżej podane są cztery kwestie, które

Bardziej szczegółowo

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ Egzamin maturalny maj 2009 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów ze słuchu 1.1. E 1.2. A 1.3. Zdający selekcjonuje informacje (II. 1 d)

Bardziej szczegółowo

Perspektywy PDF. ==>Download: Perspektywy PDF ebook By 0

Perspektywy PDF. ==>Download: Perspektywy PDF ebook By 0 Perspektywy PDF ==>Download: Perspektywy PDF ebook By 0 Perspektywy PDF By 0 - Are you searching for Perspektywy pdf Books? Now, you will be happy that Perspektywy PDF is available at our online library

Bardziej szczegółowo

UE przyjmuje nowy program Bezpieczny Internet : 55 mln euro, aby Internet stał się bezpieczny dla dzieci

UE przyjmuje nowy program Bezpieczny Internet : 55 mln euro, aby Internet stał się bezpieczny dla dzieci IP/8/899 Bruksela, dnia 9 grudnia 8 r. UE przyjmuje nowy program Bezpieczny Internet : mln euro, aby Internet stał się bezpieczny dla dzieci Od dnia stycznia 9 r. UE będzie miała nowy program Bezpieczny

Bardziej szczegółowo

Rozmowa kwalifikacyjna z pracodawcą po angielsku str. 4 Anna Piekarczyk. Od Wydawcy

Rozmowa kwalifikacyjna z pracodawcą po angielsku str. 4 Anna Piekarczyk. Od Wydawcy Spis treści Sposoby na udaną rozmowę kwalifikacyjną...5 Lista czasowników, które warto znać i zastosować podczas rozmowy kwalifikacyjnej...9 Lista przymiotników opisujących charakter... 11 Dla pracodawcy:

Bardziej szczegółowo

Czynniki wpływające na wybór studiów technicznych przez kobiety

Czynniki wpływające na wybór studiów technicznych przez kobiety Ireneusz ZAWŁOCKI, Krzysztof NIEWIADOMSKI, Ewa NIEROBA Politechnika Częstochowska, Polska Czynniki wpływające na wybór studiów technicznych przez kobiety Wprowadzenie W roku 2006, jak podaje Bank Danych

Bardziej szczegółowo

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek EPIONKOWO

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek EPIONKOWO KROPECZKI MIESIĄC: PAŹDZIERNIK 2013R. TEMAT MATERIAŁ Hello again! What s your name? Proste powitania Wskazywanie kolegów/koleżanek Śpiewanie piosenki Dialogi A. Hello! I am Kasia. My name is Kasia What

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi

Zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi SNMP Protocol The Simple Network Management Protocol (SNMP) is an application layer protocol that facilitates the exchange of management information between network devices. It is part of the Transmission

Bardziej szczegółowo

REACTIONS - REAKCJE JĘZYKOWE

REACTIONS - REAKCJE JĘZYKOWE REACTIONS - REAKCJE JĘZYKOWE 1. Podajesz koleżance długopis, o który cię prosiła. Co jej przy tym powiesz? a) Thank you. b) Please. c) Here you are. 2. Zaczepiasz przechodnia na ulicy i pytasz go o drogę

Bardziej szczegółowo

No matter how much you have, it matters how much you need

No matter how much you have, it matters how much you need CSR STRATEGY KANCELARIA FINANSOWA TRITUM GROUP SP. Z O.O. No matter how much you have, it matters how much you need Kancelaria Finansowa Tritum Group Sp. z o.o. was established in 2007 we build trust among

Bardziej szczegółowo

Volley English! Dziś lekcja 1 Zaproszenie. Zapraszamy i my

Volley English! Dziś lekcja 1 Zaproszenie. Zapraszamy i my Volley English! Już od dziś, co miesiąc, znajdziecie w naszym serwisie nową ofertę. Zapraszamy Cię do nauki angielskiego w praktycznym wydaniu. Przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkowe materiały, które odnoszą

Bardziej szczegółowo

Polska Federacja Klubów Business and Professional Women

Polska Federacja Klubów Business and Professional Women Polska Federacja Klubów Business and Professional Women 5 października 2013 roku zainaugurowała we Dworze Podstolice Kampanię EQUAL PAY DAY na lata 2014-2015 pod hasłem: JOINT ACTION WSPÓLNA AKCJA. Polska

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie Internetu w małych i średnich przedsiębiorstwach

Zastosowanie Internetu w małych i średnich przedsiębiorstwach Akademia Ekonomiczna w Poznaniu Wydział Zarządzania Specjalność: Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstw Zastosowanie Internetu w małych i średnich przedsiębiorstwach Michał Goc Praca

Bardziej szczegółowo

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI

KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI Egzamin maturalny maj 2010 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY KLUCZ PUNKTOWANIA ODPOWIEDZI ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze słuchu 1.1. T 1.2. F 1.3. Zdający stwierdza, czy tekst

Bardziej szczegółowo

Unia Europejska. http://pl.wikipedia.org/wiki/plik:flag_of_europe.svg

Unia Europejska. http://pl.wikipedia.org/wiki/plik:flag_of_europe.svg Unia Europejska http://pl.wikipedia.org/wiki/plik:flag_of_europe.svg Scenariusz zajęć dla edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego realizowany w ramach programu własnego Jestem Polakiem

Bardziej szczegółowo

Osoby 50+ na rynku pracy 2013-1-PL1-GRU06-38713

Osoby 50+ na rynku pracy 2013-1-PL1-GRU06-38713 Osoby 50+ na rynku pracy 2013-1-PL1-GRU06-38713 Piąte spotkanie grupy partnerskiej w Katowicach (Polska) 19-20 maj 2015 Program Uczenie się przez całe życie Grundtvig Tytył projektu: Osoby 50+ na rynku

Bardziej szczegółowo

Polish (JUN ) General Certificate of Secondary Education June 2014 TOTAL. Time allowed 1 hour

Polish (JUN ) General Certificate of Secondary Education June 2014 TOTAL. Time allowed 1 hour Centre Number Surname Candidate Number For Examiner s Use Other Names Candidate Signature Examiner s Initials Question Mark General Certificate of Secondary Education June 2014 Polish 46854 Unit 4 Writing

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi SIERPIEŃ 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Egzamin maturalny z języka angielskiego

Bardziej szczegółowo

Powiatowy Przasnyski Konkurs Językowy. Zakres Materiału. Klasa IV

Powiatowy Przasnyski Konkurs Językowy. Zakres Materiału. Klasa IV 1. Kategorie gramatyczne Zakres Materiału Klasa IV Rzeczownik: Liczba mnoga rzeczowników (regularnych i niektórych nieregularnych). Forma dzierżawcza s. Określniki: A, an, the. Liczebniki główne 1 100.

Bardziej szczegółowo

PROGRAM AMBASADORSKI. biznesth228.info

PROGRAM AMBASADORSKI. biznesth228.info PROGRAM AMBASADORSKI biznesth228.info O PROGRAMIE Program Ambasadorski Grupy Trinity stanowi nowatorską propozycję nawiązania relacji naszej Firmy ze środowiskiem akademickim. Nie oczekujemy od Was pomocy

Bardziej szczegółowo

European Crime Prevention Award (ECPA) Annex I - new version 2014

European Crime Prevention Award (ECPA) Annex I - new version 2014 European Crime Prevention Award (ECPA) Annex I - new version 2014 Załącznik nr 1 General information (Informacje ogólne) 1. Please specify your country. (Kraj pochodzenia:) 2. Is this your country s ECPA

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi CZERWIEC 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie

Bardziej szczegółowo

1. Holiday letters. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i.

1. Holiday letters. a. 1. Cele lekcji. b. 2. Metoda i forma pracy. c. 3. Środki dydaktyczne. d. 4. Przebieg lekcji. i. 1. Holiday letters Uczeń: Uczeń: a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości wie, jak wyglądać powinien układ listu nieformalnego, zna słownictwo dotyczące wakacji, zna podstawowe konstrukcje gramatyczne czasów:

Bardziej szczegółowo

MATURA USTNA: ZESTAW 1

MATURA USTNA: ZESTAW 1 MATURA USTNA: ZESTAW 1 Twój kolega/twoja koleżanka chce dowiedzieć się czegoś o Twojej klasie. Poniżej podane są 4 kwestie, które musisz omówić w rozmowie z egzaminującym. Liczba uczniów w klasie Atmosfera

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO CZERWIEC 2012 POZIOM ROZSZERZONY CZĘŚĆ I. Czas pracy: 120 minut. Liczba punktów do uzyskania: 23

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO CZERWIEC 2012 POZIOM ROZSZERZONY CZĘŚĆ I. Czas pracy: 120 minut. Liczba punktów do uzyskania: 23 Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2010 KOD WPISUJE ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem dysleksja EGZAMIN

Bardziej szczegółowo

TEKST A Exhibition (adapted from Sommers, N. and McQuade, D. (eds.) Student writers at work. New York: St. Martin Press )

TEKST A Exhibition (adapted from Sommers, N. and McQuade, D. (eds.) Student writers at work. New York: St. Martin Press ) TEKST A Exhibition (adapted from Sommers, N. and McQuade, D. (eds.). 1984. Student writers at work. New York: St. Martin Press ) [dwa punkty za każdą poprawną odpowiedź = 10 p.] 1. H rozwiązanie podane

Bardziej szczegółowo

METHOD 2 -DIAGNOSTIC OUTSIDE

METHOD 2 -DIAGNOSTIC OUTSIDE VW MOTOMETER BOSCH METHOD 1 - OBD 2 METHOD 2 -DIAGNOSTIC OUTSIDE AFTER OPERATION YOU MUST DISCONECT ACU OR REMOVE FUSE FOR RESTART ODOMETER PO ZROBIENIU LICZNIKA ZDJĄĆ KLEMĘ LUB WYJĄĆ 2 BEZPIECZNIKI OD

Bardziej szczegółowo

ZDANIA ANGIELSKIE W PARAFRAZIE

ZDANIA ANGIELSKIE W PARAFRAZIE MACIEJ MATASEK ZDANIA ANGIELSKIE W PARAFRAZIE HANDYBOOKS 1 Copyright by Wydawnictwo HANDYBOOKS Poznań 2014 Wszelkie prawa zastrzeżone. Każda reprodukcja lub adaptacja całości bądź części niniejszej publikacji,

Bardziej szczegółowo

****/ZN/2012. if you are pregnant or breast-feeding.

****/ZN/2012. if you are pregnant or breast-feeding. Wydruk z drukarki nie jest wzorcem do druku. Akceptacja kolorów na podstawie proofa certyfikowanego i wzornika PANTONE. Załączony wzór przeznaczony jest do procesu akceptacji i nie może być użyty do przygotowania

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM SZKOLENIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO Projekt: Podnoszenie kwalifikacji drogą do sukcesu Szkolenie: j. angielski, poziom A1 Termin szkolenia: 15. 12. 2014 r. 06. 05. 2015 r. Termin Egzaminu

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2013 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2013 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2013 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi MAJ 2013 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze

Bardziej szczegółowo

PLSH1 (JUN14PLSH101) General Certificate of Education Advanced Subsidiary Examination June 2014. Reading and Writing TOTAL

PLSH1 (JUN14PLSH101) General Certificate of Education Advanced Subsidiary Examination June 2014. Reading and Writing TOTAL Centre Number Surname Candidate Number For Examiner s Use Other Names Candidate Signature Examiner s Initials Section Mark Polish Unit 1 Reading and Writing General Certificate of Education Advanced Subsidiary

Bardziej szczegółowo

Bardzo formalny, odbiorca posiada specjalny tytuł, który jest używany zamiast nazwiska

Bardzo formalny, odbiorca posiada specjalny tytuł, który jest używany zamiast nazwiska - Wstęp Dear Mr. President, Dear Mr. President, Bardzo formalny, odbiorca posiada specjalny tytuł, który jest używany zamiast nazwiska Dear Sir, Dear Sir, Formalny, odbiorcą jest mężczyzna, którego nazwiska

Bardziej szczegółowo

list formalny wysyłamy do osób na oficjalnym stanowisku i osób, których dobrze nie znamy i nie utrzymujemy z nimi kontaktów

list formalny wysyłamy do osób na oficjalnym stanowisku i osób, których dobrze nie znamy i nie utrzymujemy z nimi kontaktów Jak napisać list formalny po angielsku? list formalny wysyłamy do osób na oficjalnym stanowisku i osób, których dobrze nie znamy i nie utrzymujemy z nimi kontaktów towarzyskich; takie listy muszą być napisane

Bardziej szczegółowo

Instrukcja konfiguracji usługi Wirtualnej Sieci Prywatnej w systemie Mac OSX

Instrukcja konfiguracji usługi Wirtualnej Sieci Prywatnej w systemie Mac OSX UNIWERSYTETU BIBLIOTEKA IEGO UNIWERSYTETU IEGO Instrukcja konfiguracji usługi Wirtualnej Sieci Prywatnej w systemie Mac OSX 1. Make a new connection Open the System Preferences by going to the Apple menu

Bardziej szczegółowo

niedziela, 29 stycznia 2012 PR dobrych praktyk

niedziela, 29 stycznia 2012 PR dobrych praktyk PR dobrych praktyk o PSPR PSPR to najstarsza organizacja branżowa w Polsce 19 stycznia obchodziliśmy okrągłą rocznicę popularyzacja zagadnień związanych z Public Relations wskazywanie kierunku i działań

Bardziej szczegółowo

INSTYTUT EUROPEISTYKI WYDZIAŁ PRAWA, PRAWA KANONICZNEGO I ADMINISTRACJI Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

INSTYTUT EUROPEISTYKI WYDZIAŁ PRAWA, PRAWA KANONICZNEGO I ADMINISTRACJI Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II INSTYTUT EUROPEISTYKI WYDZIAŁ PRAWA, PRAWA KANONICZNEGO I ADMINISTRACJI Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II European studies at KUL About the studies European Studies (BA) and European

Bardziej szczegółowo

Błędów popełnianych przez Polaków w języku angielskim

Błędów popełnianych przez Polaków w języku angielskim 10 Błędów popełnianych przez Polaków w języku angielskim Jak je poprawić? Zajrzyj do środka! www.madebybeata..com Witaj! Ucząc się angielskiego trudno na samym początku było mi zauważyć, że popełniłam

Bardziej szczegółowo

MODEL ODPOWIEDZI ARKUSZ I. Zadanie 1. Za każde poprawne rozwiązanie przyznajemy 1 punkt. Maksimum 6 punktów.

MODEL ODPOWIEDZI ARKUSZ I. Zadanie 1. Za każde poprawne rozwiązanie przyznajemy 1 punkt. Maksimum 6 punktów. MODEL ODPOWIEDZI ARKUSZ I Zadanie 1. Za każde poprawne rozwiązanie przyznajemy 1 punkt. Maksimum 6 punktów. TRUE FALSE 1.1. X 1.2. X 1.3. X 1.4. X 1.5. X 1.6. X Zadanie 2. Za każde poprawne rozwiązanie

Bardziej szczegółowo

X KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW ZESTAWY PYTAŃ dla ucznia (część ustna).

X KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW ZESTAWY PYTAŃ dla ucznia (część ustna). X KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW ZESTAWY PYTAŃ dla ucznia (część ustna). Zestaw 1 Wybierz jeden temat i przygotuj się do jego prezentacji przez ok. 3min. 1. The most important

Bardziej szczegółowo

Why do I need a CSIRT?

Why do I need a CSIRT? Przemyslaw Jaroszewski CERT Polska Przemyslaw.Jaroszewski@cert.pl Przemyslaw.Jaroszewski@cert.pl Slide: 1 Why bother with security? (1) Security threats are real Windows server from the box has CodeRed

Bardziej szczegółowo

PROGRAM. Partnerskie Projekty Szkół Program sektorowy Programu Uczenie się przez całe życie. Tytuł projektu: My dream will change the world

PROGRAM. Partnerskie Projekty Szkół Program sektorowy Programu Uczenie się przez całe życie. Tytuł projektu: My dream will change the world PROGRAM Partnerskie Projekty Szkół Program sektorowy Programu Uczenie się przez całe życie Tytuł projektu: My dream will change the world Państwa partnerskie: Hiszpania i Włochy Czas realizacji projektu:

Bardziej szczegółowo

USB firmware changing guide. Zmiana oprogramowania za przy użyciu połączenia USB. Changelog / Lista Zmian

USB firmware changing guide. Zmiana oprogramowania za przy użyciu połączenia USB. Changelog / Lista Zmian 1 / 12 Content list / Spis Treści 1. Hardware and software requirements, preparing device to upgrade Wymagania sprzętowe i programowe, przygotowanie urządzenia do aktualizacji 2. Installing drivers needed

Bardziej szczegółowo

Unit of Social Gerontology, Institute of Labour and Social Studies ageing and its consequences for society

Unit of Social Gerontology, Institute of Labour and Social Studies ageing and its consequences for society Prof. Piotr Bledowski, Ph.D. Institute of Social Economy, Warsaw School of Economics local policy, social security, labour market Unit of Social Gerontology, Institute of Labour and Social Studies ageing

Bardziej szczegółowo

How much does SMARTech system cost?

How much does SMARTech system cost? 1. How much does an intelligent home system cost? With over six years of experience in construction of Intelligent Home Systems we have done a value analysis of systems and services usually purchased by

Bardziej szczegółowo

Instructions for student teams

Instructions for student teams The EduGIS Academy Use of ICT and GIS in teaching of the biology and geography subjects and environmental education (junior high-school and high school level) Instructions for student teams Additional

Bardziej szczegółowo

English Challenge: 13 Days With Real-Life English. Agnieszka Biały Kamil Kondziołka

English Challenge: 13 Days With Real-Life English. Agnieszka Biały Kamil Kondziołka English Challenge: 13 Days With Real-Life English Agnieszka Biały Kamil Kondziołka www.jezykipodroze.pl WYZWANIE: 13 dni z PRAKTYCZNYM Angielskim - Tego Nie Było w Szkole! Agnieszka Biały Kamil Kondziołka

Bardziej szczegółowo

III EUROPEAN ECOTOURISM CONFERENCE 26 29.04.2015 POLAND European Ecotourism: facing global challenges

III EUROPEAN ECOTOURISM CONFERENCE 26 29.04.2015 POLAND European Ecotourism: facing global challenges www.european-ecotourism.pl registration: office@european-ecotourism.pl enquires: biuro@sie.org.pl tel. +48 725 994 964 Social Ecological Institute is pleased to invite to III EUROPEAN ECOTOURISM CONFERENCE

Bardziej szczegółowo