wykład nik w numerze min. ...nie czytać na wykładach!

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "wykład nik w numerze min. ...nie czytać na wykładach!"

Transkrypt

1 WYDAWCA: KOŁO NAUKOWE MARKETINGU wykład...nie czytać na wykładach! nik czerwiec 07 MIESIĘCZNIK WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA w numerze min. Praktyki w firmach FMCG Ciekawe praktyki, poszerzające wiedzę, umiejętności i doświadczenie Womenomics revisited If more women were in paid work, the world could be much richer Wikipedia - reliable or not? Can we rely on the content of the world s biggest encyclopedia ever made? Wyniki plebiscytu Złota Kreda Kursy i szkolenia Nie oszukujmy się... Zdobycie dyplomu magistra na WNEIZ-ie nie da wam żadnej gwarancji zdobycia dobrej pracy. Zdobytą wiedzę trzeba jeszcze wykorzystać w praktyce a także na bieżąco ją aktualizować i poszerzać. Można także zabezpieczyć się na przyszłość zwiększając paletę swoich umiejętności stając się Fot. Marcin Żak (Ciąg dalszy na stronie 3) Kursy i szkolenia oraz: humor, horoskop, sudoku, karykatura i inne Taka Afryka? Na świecie żyje ok. 6 miliardów ludzi, 36 milionów jest zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS, 23 miliony z tych osób to mieszkańcy Afryki Subsacharyjskiej. Na AIDS na wybrzeżu Kości Słoniowej każdego dnia umiera jeden nauczyciel. AIDS stawia pod znakiem zapytania każdy kolejny dzień mieszkańców Afryki. (Cały artykuł na stronie 4)

2 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 2 Polecamy 8 czerwca godz. 21:00 Alter Ego (pl. Batorego 4) Big Łąki Night Funk - Koncert: BIG FAT MAMA (Szczecin) córka of Soul i Psychodeliczny Funk oraz ŁĄKI ŁAN (Warszawa) Wielopłaszczyznowa kanonada bodźców płynących z samej muzy, dynamicznych arabesek figur i ich fantazyjnych kostiumów, które p u l s u j ą w omiatanej pokolorowanym światłem scenografii Święto odpręŝenia! Bilety: 15zł Więcej imprez na ostatniej stronie Wykładnika. Believe or not Mike Newman from England became the fastest blind driver of a car in the word when his Jaguar XJR averaged km/h over two runs at an abandoned air field in The 42-years old bank official, who has been blind since he was eight, was guided via radio link with his stepfather who was traveling in a vehicle four car lengths behind. /P.R Humor Student udał się do lekarza. Po badaniach dowiedział się, że już długo nie "pociągnie". Zapytał, ile jeszcze przeżyje. - Miesiąc - odpowiedział lekarz. Student się zastanowił: - Jeszcze miesiąc przeżyć... ale za co? Zrobiłeś zadanie? - Proszę pani, mamusia zachorowała i musiałem wszystko w domu robić... - Siadaj, dwója! A ty Witku, zrobiłeś zadanie? - Ja proszę pani musiałem ojcu pomagać w polu... Hello, my name is SESJA. I want to play a game... Rys. Monika Mazanek - Siadaj, dwója! A ty Jasiu, zrobiłeś zadanie? - Jakie zadanie, proszę pani, mój brat wyszedł z więzienia, taka balanga była, że szkoda gadać! - Ty mnie tutaj swoim bratem nie strasz! Siadaj, trója. Dzwoni student do profesora o trzeciej rano i pyta: - Panie profesorze, co pan robi? - Jak to co? Śpię!!! - odpowiada profesor. - No, a ja przez Pana się uczę!!! Wykład nik - miesięcznik publicystyczno-rozrywkowy WNEIZ Wydawca: Koło Naukowe Marketingu Redakcja: Michał Andrzejewski, Paulina Berdysz, Marek Garncarek, Mateusz Graczkowski, Małgorzata Małecka, Joanna Mika, Marcin Otorowski, Magda Piekarczyk, Katarzyna Pułtorak, Patrycja Rydzewska, Marek Rydzewski, Maciej Stebnicki, Sandra Szkwarek, Wojciech Wirwicki, Marcin Żak Skład i łamanie: Marcin Otorowski Internet:

3 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 3 Kursy i szkolenia (Ciąg dalszy ze strony 1) przy tym bardziej uniwersalnym na rynku pracy. Bez względu na to jaką drogę kariery wybierzecie przydatne mogą okazać się kursy i szkolenia zawodowe. W tym dziale będę prezentować Wam niektóre ich propozycje. W tym miesiącu wybrałam następujące propozycje: E kobieta Pakiet Biurowy Kurs przeznaczony w szczególności dla aktywnych kobiet, korzystających z komputera w domu lub w pracy Kontakt: Komunikacja intepersonalna Kurs sekretarsko asystencki Kurs przygotowujący kandydatów na pilotów i przewodników Kurs kadrowo płacowy Kursy komputerowe Podstawy fryzjerstwa Kontakt: Fryzjer stylista Manicure-Pedicure (w tym tipsy) Wizaż i stylizacja Masaż I i II stopnia Florystyczny Kontakt: Zachęcam do odwiedzania podanych stron internetowych. Znajdziecie tam te a także wiele innych ciekawych propozycji kursów i szkoleń zawodowych wraz ze szczegółowym opisem. Kolejna porcja ogłoszeń już w następnym numerze. Trzymajcie się! Michał Andrzejewski UWAGA!!! Konkurs z nagrodami!!! Spodobał Ci się Wykładnik? A może masz jakieś zastrzeżenia? Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna. Napisz do nas na adres i podziel się swoimi spostrzeżeniami. Wśród osób, które wyślą maila wylosujemy atrakcyjne nagrody: Wejściówki do klubów Nagrody niespodzianki Chcesz, aby Twoje teksty znalazły się w Wykładniku? Dołącz do redakcji! Skontaktuj się z nami - nasz adres:

4 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 4 Taka Afryka? MATEUSZ GRECZKOWSKI Na świecie żyje ok. 6 miliardów ludzi, 36 milionów jest zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS, 23 miliony z tych osób to mieszkańcy Afryki Subsacharyjskiej. Na AIDS na wybrzeżu Kości Słoniowej każdego dnia umiera jeden nauczyciel. AIDS stawia pod znakiem zapytania każdy następny dzień mieszkańców Afryki. W Botswanie średnia długość życia wynosi 41 lat, gdyby nie AIDS możliwe byłoby dożycie 70 lat. W regionach najbardziej dotkniętych epidemią tj. Afryce Południowej, 40% ciężarnych kobiet jest zakażona. Sytuacja małych dzieci jest tam bardzo ciężka, ok. 10% z nich stało się sierotami w wyniku epidemii, szacuje się, że do r. liczba osieroconych dzieci wyniesie 40 milionów. Te dzieci nie mają szans na naukę, na rozwój i normalne życie, są źle odżywione i mało odporne na choroby. Ryszard Kapuściński w książce pt. HEBAN nazywa dzieci Afryki małymi szkielecikami. Drugą śmiertelną chorobą, z którą borykają się mieszkańcy Afryki jest malaria. Każdego dnia zbiera śmiertelne żniwo, co minutę na malarie umierają dwie osoby, są to głównie dzieci i ciężarne kobiety. W Afryce powstały tzw. slumsy. Są to miejsca gdzie ni ma bieżącej wody, kanalizacji, nie wywozi się śmieci, woda nie odpływa do studzienek a zalega na ulicy. W slumsach nie ma szkół, szpitali, nie ma tam żadnych miejsc rozrywki. Slumsy są głównie zamieszkiwane przez młodzież. Nie przychodzi mi na myśl żadne inne miejsce na świecie, w którym ludzie cierpią tak bardzo jak w Afryce Sudsacharyjskiej. Najnowsze dane mówią, że ludzie w tych regionach żyją za mniej niż 1USD dziennie. W Afryce wzrost gospodarczy jest niższy niż gdziekolwiek indziej na świecie. Gospodarka opiera się głównie na przemyśle wydobywczym, jednak zasoby surowców naturalnych kurczą się w bardzo szybkim tempie. Brakuje infrastruktury i telekomunikacji. W krajach wysoko rozwiniętych Internet jest codziennością, prawie każde gospodarstwo domowe posiada komputer z dostępem do Internetu. W Afryce natomiast tym luksusem może się pochwalić niecały 1% mieszkańców. Prywatne firmy nie mają szans na konkurować na rynkach międzynarodowych, ponieważ nie posiadają nowoczesnej technologii, oraz dostępu do informacji. Wygórowane ceny towarów są wynikiem drogiego transportu, który jest uzależniony od ubogiej infrastruktury (tylko 17% dróg ma brukowane powierzchnie). Ludzie nie mogą sobie pozwolić na zakup żywności przez jej wysokie ceny.

5 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 5 Sytuację i tak już niełatwą pogarszają warunki atmosferyczne. W 2006r. spadły ulewne deszcze, które po miesiącach suszy zalały m. in. tereny Etiopii. Zginęło wiele osób głównie dzieci, wiele z tych, które przeżyły prawdopodobnie zginie wkrótce, bo woda zabrała im domy i nadzieje. W większości krajów Afrykańskich dzieci kładą się spać głodne i niewiadomo czy się obudzą. Nadchodzące konferencje naukowe PAULINA BERDYSZ Strategie wzrostu wartości przedsiębiorstwa Sejmik Młodych Informatyków Termin: Organizator: Katedra Analizy Ekonomicznej WNEiZ US Miejsce: DW Posejdon Zakład Międzyzdroje VII edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej Mikroekonometria w teorii i praktyce Termin: Organizator: Katedra Ekonometrii i Statystyki WNEiZ US Miejsce: Świnoujście XIII edycja Konferencji Mikroekonometria w teorii i praktyce" po raz kolejny będzie stanowić forum wymiany doświadczeń i poglądów, prezentacji własnych badań oraz nowatorskich rozwiązań, jak również aplikacji modeli ekonometrycznych. Termin: Organizator: Instytut Informatyki w Zarządzaniu WNEiZ US, PTI Miejsce: Świnoujście Sejmik Młodych Informatyków jest cykliczną konferencją poświęconą nowym technologiom informatycznym. To miejsce spotkań i prezentacji prac badawczych (w zakresie informatyki), młodych pracowników nauki i praktyki. Usługi - główna determinanta rozwoju regionów Termin: Organizator: Katedra Marketingu WNEiZ US, PAN Miejsce: Barlinek XII edycja konferencji naukowych z cyklu "Problemy marketingowe polskich przedsiębiorstw".

6 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 6 Wikipedia - reliable or not? A multilingual, free content encyclopedia project, available all over the world - what used to be only a dream some years ago has become a reality since the Wikipedia project was started. Since it was launched, over 7 millions articles have been written, 1.7 million of which are in English. Wikipedia's English edition was launched on January 15, The main idea of the project is to provide valuable and accurate encyclopedia, written not by professionals, but volunteers. Everyone can edit Wikipedia, add information he or she believes are important, remove or correct errors and mistakes. Even the registration is only optional. Although the idea seems to be crazy as people are not always reliable, the life has shown, that it may work quite efficiently. The great advantage of Wikipedia is, that it is user friendly. Traditional encyclopedias use many abbreviations and short sentences, limited space also does not allow to put all of the information. Wikipedia is different - there are many pictures, graphs, charts and so on, articles are formatted so as to provide user-friendly layout. What's more, they are connected with other related by the system of wikilinks - so when you are reading about The University of Szczecin you can go to The Faculty of Economics and Management of University of Szczecin by only one mouse click. Articles, that are multilingual have links to articles in other languages (called interwikis) - so after reading about our university you can read about it in German Wikipedia - you only need one click :) MARCIN OTOROWSKI The front page of Polish Wikipedia The question is the quality - can it be trusted or not? Well, we can never be sure that content of Wikipedia is error-free, because anyone can write there. However, most of errors are easy to find, and the time between entering and revealing/ correcting the entry is sometimes less than a few seconds. There are two important features of MediaWiki - the software which runs all the Wikis - that help to keep the quality and prevent articles from being vandalized. There are the tools for tracking recent changes, and fact, that all of the content of Wikipedia is automatically Wikipedia is user friendly backed up. It means, that even deleting any article of encyclopedia actually does not remove it from database, so when error or vandalism is noticed, the archive content can be viewed and restored - even if a one-year-old revision is needed. The things are different, when information

7 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 7 are not well-known or articles are not easily verifiable. Some months ago, there were many publications in Polish press, criticizing Polish Wikipedia for the article about Henryk Batuta - a fictional socialist revolutionary and Polish Communist made up as a hoax. The article was created on November 8, 2004, and exposed as a hoax 15 months later when on February it was listed for deletion, which shows a possible danger. On the other hand, the articles are usually error-free, (although their length may not always be sufficient). What's more, some of them are really excellent. Such articles like RMS Titanic, Laffer s curve or Tour de Pologne are really valuable, and the level of their quality is much higher than any of professional encyclopedia can provide. So, can Wikipedia be used as a reliable source of Wikipedia in numbers: over 7 million the total number of articles in all languages over 250 number of lanuages Wikipedia is written in over This is the number of articles in Polish Wikipedia Someone uploaded a photo :) knowledge? Should we trust its content? Well, my answer is, that it is perfect when we don't know where to start if we are looking for information. However, just in case, it is good to assume, that the content needs to be verified with some more sources. After all, don t be afraid of using, and improving Wikipedia :) The author is one of administrators of Polish Wikipedia (since March 2006). Glossary Hoax - oszustwo Made up - wymyślony Volunteer - ochotnik Layout - wygląd Reveal - odkryć

8 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 8 Praktyki studenckie w firmach FMCG KATARZYNA PUŁTORAK Witam, To ja mam tu pisać o karierze tak? Nie ma sprawy ciekawa tylko jestem co ona tak właściwie dla Was znaczy? Pieniądze? No tak Ekonomiści można się było spodziewać. Przecież kto z Was nie orientuje się w kwestii stypendium, oprocentowania studenckiego kredytu, czy aktualnego kursu Euro? No właśnie to gdzie i ile można zarobić to my wiemy- z autopsji oczywiście. Do Stanów już nie warto, bo daleko, wysokie koszta poza tym Euro lepiej stoi, chociaż na dobrą sprawę to niech płacą w funtach, ale byle nie w centrum Londynu bo tam już naszych pełno. Nie ma w tym nic złego, ale musimy pamiętać, że studenckie złote lata już wkrótce się skończą, a wtedy dojdziemy do wniosku, że serwowania drinków to lepiej w CV nie pisać bo pracodawca pewnie nie to miał na myśli pytając o doświadczenie. Nie chcę generalizować bo wśród Was są pewnie osoby, które mają wizję własnej przyszłości, ścieżkę kariery, którą uparcie depczą i która toruje im drogę do wyznaczonego celu. GRATULUJE Wam i życzę sukcesów. A tych, którzy błądzą po korytarzach wydziału z wyrazem twarzy co ja tu właściwie robię?, zachęcam do inwestycji w samego siebie gwarantującej stały i nieoprocentowany wzrost wzrost własnej wartości. W swoich artykułach postaram się podsunąć Wam ciekawe pomysły dotyczące efektywnego wykorzystania czasu w trakcie studiów. Pamiętajcie, że właśnie teraz macie czas, aby spróbować swoich sił w różnych dziedzinach i przekonać się czego tak naprawdę chcecie. K.P. W tym numerze parę słów o FMCG czyli Fast Moving Customer Goods. Jeśli nic Wam to nie mówi to powiem, że chodzi mniej więcej o te nasze kremy, proszki, czekoladki i wiele, wiele innych. Wszystko to co kupujemy często i spożywamy w dużych ilościach. Nie chodzi oczywiście żebyście stali przy taśmie produkcyjnej i zawijali je w te sreberka. Dobra szybko zbywalne są wbrew pozorom niesamowicie wymagające choćby dlatego, że szybko chcą trafić do konsumentów. Aby tak się stało muszą zostać skutecznie zareklamowane, jakoś oryginalnie opakowane, być praktyczne, dobrej jakości no i zanim pojawią się w Internecie czy TV być już na sklepowych półkach. Właśnie dlatego międzynarodowe firmy jak np. Masterfoods zatrudniają masy ludzi w działach takich jak: marketing, logistyka, IT, badań i rozwoju, produkcja, sprzedaż, finanse Wydaje mi się, że tutaj mamy pole do popisu, bo te wszystkie znane korporacje oferują praktyki bez względu na rodzaj naszych studiów. Musimy wykazać się jedynie inicjatywą, umieć pracować w zespole, być odrobinę kreatywnym no i znać angielski co biorąc pod uwagę nasze liczne wyjazdy nie stanowi wygórowanych wymagań. Firmy gwarantują ciekawą praktykę, dzięki której poszerzymy horyzonty, zdobędziemy wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim doświadczenie. Gwarantują także szkolenia, w trakcie których praktykanci zapoznają się z produktami, sposobami funkcjonowania danego działu itp. Na ogół przydzie-

9 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 9 la się im opiekunów, których zadaniem jest opieka i ocena zaangażowania studentów w powierzone obowiązki. Szansa na propozycję pracy jest duża bowiem firmy z tej branży znajdują się na drodze dynamicznego rozwoju i nieustannie poszukują utalentowanych młodych ludzi. Dlatego jeśli jesteście studentami IV i V roku to aplikujcie jeśli spodobał Wam się ten pomysł i pokażcie się z jak najlepszej strony, bo niezależnie od tego czy firma zaproponuje potem współpracę czy też nie dobre referencje z pewnością przydadzą się w przyszłości. Pamiętajcie, że jeśli nie macie zaplanowanego wyjazdu w tym roku to warto przejrzeć ofertę niżej wymienionych firm w miarę szybko ponieważ oferowane przez nich praktyki dotyczą głównie okresu wakacji. Aha szczegóły znajdziecie na podanych stronach w dziale kariera. Życzę powodzenia!!! przydatne adresy: Najbardziej znane w Polsce firmy, oferujące systemy praktyk: Colgate Palmolive Poland Danone Sp. zo.o Kampania Piwowarska S.A. Philips Morris Polska S.A. Nestle Unilever Procter& Gamble British American Tobacco Polska Masterfoods Polska Womenomics revisited MICHAŁ ANDRZEJEWSKI If more women were in paid work, the world could be much richer MEN like to believe that they run the world. They are not deluding themselves. In politics, men still dominate most of the planet's governments and legislatures. In economic life, they rule its boardrooms and have most of the best-paid jobs. Women, meanwhile, do by far the greater part of the world's unpaid work. Granted, some details of the canvas are changing: women's share of the workforce is much higher than it was a generation ago, and they comprise the majority of university students in some countries. Nevertheless, it is still a man's world. And a wasteful one. Were more women in paid employment, according to a run of recent studies, the world would be better off. The waste is surely worse in poor countries than in rich ones. A report this week by the United Nations Economic (Ciąg dalszy na stronie 10)

10 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 10 (Ciąg dalszy ze strony 9) and Social Commission for Asia and the Pacific concludes that sex discrimination costs the region $42 billion-47 billion a year by restricting women's job opportunities. A gap of percentage points between men's and women's workforce participation rates is common. The poor state of girls' education costs a further $16 billion-30 billion. And those are just the economic costs, before violence against women and access to health care are counted. But rich countries undervalue women as well. Just look at the gap between male and female employment rates in America, Japan and western Europe, as Kevin Daly, an economist at Goldman Sachs, does in a recent study (see the chart on the next page). In Sweden, where around 70% of females aged are in work, the gap is less than five percentage points. In America and Britain it is around a dozen points. In Italy, Japan and Spain it is over 20 points. Suppose that women's employment rates were raised to the same level as men's; and suppose that GDP rose in proportion with employment. Then America's GDP would be 9% higher, the euro zone's would be 13% more, and Japan's would be boosted by 16%. That may be a bit of an overstatement. Add so many people to the workforce and average productivity would probably fall. Given the chance to work, many women may do so part-time rather than full-time; some men with working partners may make the same choice. Nevertheless, the boost to GDP would still be substantial. Mr Daly notes that were euro-zone productivity raised to American levels a commonly cited idea the single-currency club's GDP would rise by only 7%. You might object that looking at GDP it-

11 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 11 self overstates the benefits. With more women in work, some of what they now do unpaid caring for children, delude oneself boost offseting factor output cleaning, preparing meals would be bought forgo in. So some work would be counted, and added to GDP, simply because it was supplied in the market not the home. True, says Mr Daly, but only to a limited extent. Pay in child care tends to be low, so the offsetting factor is not very great. Even in Sweden pre-school care accounts for only 1.2% of GDP, a small sum compared with the gains on offer. None of this would matter much if low female employment rates and the output forgone were purely a matter of choice. Mr. Daly argues that they are not. Many women would like to work, or to work more, if they could find affordable child care; subsidies for child care, not surprisingly, tend to raise the probability that a mother returns to work. And in many countries, second earners (usually women) face higher average tax rates than the main breadwinner. In Sweden, an exception, average tax rates are the same; in Italy and Spain second earners' rates are 60% more than their partners'. Alberto Alesina and Andrea Ichino, two Italian economists, have suggested going further than merely equalizing tax rates. Because women's labor supply is more sensitive to tax rates than men's, theory suggests that their rates should be lower in Italy, they say, as much as 32% lower. A higher rate of female employment could help to deal with the difficulties posed by an ageing society. With a higher share of people in work, the ratio of retired people to workers would fall. And Mr Daly argues that it would not reduce fertility rates, as GLOSSARY - łudzić się - prezentować - wskaźnik wynagrodzenia - produkcj - zrzec się some people may fear. In fact, where the gap between male and female employment rates is small, women tend to have more babies (see the right-hand chart, above). The reason seems to be that in countries where taxes on second earners are high or affordable child care is hard to find, women must often choose between children and work, especially if their incomes are low. Where second earners are not penalized by taxes or where child care is cheap (or subsidised), they can have both. Even with no change in policies, the employment sex gap is likely to close further. Probably the biggest changes are under way in Spain. The participation rates of Spanish women of different ages are similar to France's or Germany's 15 years ago. Those in their 20s are now more likely to work than their American sisters. A continuation of this trend may add almost half a percentage point to Spain's annual growth rate over the next ten years, and maybe more if policies change. The countries with most to do are Italy and Japan. But by the same token they also have most to gain. Japan is heading for only an extra tenth of a point, but could gain half a point a year if policies change. Men run the world's economies; but it may be up to women to rescue them. Based on The Economist print edition

12 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 12 Złota Kreda wyniki W poniedziałek 23 kwietnia w auli starej miało miejsce rozdanie corocznych Złotych Kred, czyli nagród wyróżniających najlepszych, zdaniem studentów, pracowników naukowych. Dwunastą już edycję gali, organizowanej przez Samorząd Studencki, uświetnił występ chóru WNEiZ pod kierownictwem dr Buczkowskiego, oraz obecność dziekana prof. zw. dr hab. Edwarda Urbańczyka wraz z prodziekan dr hab. Barbarą Kryk. Przed ogłoszeniem wyników plebiscytu obecni mogli zapoznać się z rezultatami ankiety przeprowadzonej wśród studentów WNEiZ dotyczących ich życia na wydziale. Najwięcej emocji wzbudziły wnioski z badań nad pracą pań szatniarek i liczby, które obrazowały ogrom wysiłku, jaki muszą nam poświęcić, by dobrze wywiązywać się ze swych zadań. PAULINA BERDYSZ kilku kategoriach. Oto wyniki Złotej Kredy 2007 : ROK I, II FORMA PROWADZENIA ZAJĘĆ WYKŁADOWCA dr Marek Mazur dr Beata Stolorz dr inż. Irena Łucka POZIOM WIEDZY MERYTORYCZNEJ WYKŁADOWCA dr Teresa Kieszkowska dr Anna Pluta dr Iwona Foryś ROK III, IV, V FORMA PROWADZENIA ZAJĘĆ ĆWICZENIOWIEC dr Piotr Szkudlarek dr Karol Kuczera dr Anna Buczkowska ĆWICZENIOWIEC dr Henryk Kowgier mgr Jarosław Korpysa dr Mirela Romanowska WYKŁADOWCA ĆWICZENIOWIEC dr hab. prof. US Waldemar Gos dr Benedykt Niemczynowicz dr Małgorzata Guzowska POZIOM WIEDZY MERYTORYCZNEJ dr Krzysztof Dmytrów dr Monika Rozkrut dr inż. Irena Łucka WYKŁADOWCA ĆWICZENIOWIEC Po rozdaniu nagród wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i szampana do sali 126 gdzie studenci mieli okazję pogratulować swym ulubionym wykładowcom. Impreza przebiegła w niepowtarzalnej atmosferze, dlatego wszyscy z niecierpliwością oczekują trzynastej edycji konkursu. Studenci I, II roku oraz starsi oceniali swych wykładowców i ćwiczeniowców w dr Marek Zwolankowski dr Edyta Mioduchowska- Jaroszewicz dr hab. prof. US Dariusz Zarzecki OSOBOWOŚĆ WNEIZ Dr Marek Zwolankowski mgr Stanisław Hońko mgr Jarosław Korpysa dr Waldemar Aspadarec

13 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 13 karykatura przedstawia Prodziekana Wydziału, dr hab. Panią Barbarę Kryk więcej Offfcy na stronie

14 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 14 Horoskop (ten się na pewno sprawdzi!) Koziorożec Czerwiec zapowiada się bardzo ciekawie dla Ciebie, ale nie dla Twojego portfela, w którym częściej będzie gościł przeciąg niż pieniądze. Nie martw się za bardzo gdyż wspomnienia są bezcenne, a pieniądze można zarobić. Będziesz mieć taką szansę pod koniec miesiąca. Ryby W czerwcu zaufaj intuicji i daj się ponieść fantazji, a Twoje pragnienia nabiorą w końcu realnych kształtów. Pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej sprawdź to osobiście. Na poprawę humoru idealne będzie wydanie sporej sumy pieniędzy w centrum handlowym. Byk Od początku do końca miesiąca czuwa nad Tobą Wenus. Nie martw się o nic, leż do góry brzuchem i roztaczaj plany na przyszłość bo te na maj już praktycznie są zrealizowane. Sumą na koncie też się nie przejmuj nawet się nie zorientujesz kiedy urośnie na nim spora suma. Lew Chociaż na początku czerwca będziesz martwić się niewykorzystaną szansą na świetną inwestycję, końcówka miesiąca będzie zdecydowanie lepsza. Musisz tylko podjąć ryzyko i postawić na swoim. Dodatkowy dochód może stanowić wygrana na loterii, więc biegnij szybko do kolektury. Szczęście się do Ciebie uśmiechnie. Waga Słońce świeci w czerwcu dla Ciebie. Niestety, podczas gdy będziesz się opalać w ciepłych krajach Giełda odnotuje poważną korektę, co nie pozostanie bez wpływu na Twoją pięknie opaloną cerę. Więc uważaj w maju na zdrowie i nie wahaj się zainwestować w lekarza. Strzelec Czerwiec minie Ci bardzo spokojnie przynajmniej tak wynika z rozkładu Twoich szczęśliwych liczb, ale miej się na baczności liczby potrafią płatać figle więc nie licz na cud tylko bierz się do ciężkiej pracy dostaniesz za nią odpowiednio dużą zapłatę którą zainwestu-

15 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 15 jesz w coś o czym nie masz pojęcia przyniesie to zyski. Wodnik Rusz się wreszcie z miejsca, pieniądze, których tak usilnie pilnujesz nie uciekną, a dzięki nowym znajomością które zawrzesz, będziesz mieć szansę jeszcze co nie co zarobić. Lecz nie daj się zwieść pozorom. Nie wszystko złoto, co się świeci. Baran Pozycja księżyca będzie sprzyjała w maju baranom. Aby wyjść na plus działaj pod osłoną nocy. Lecz musisz być bardzo ostrożny, gdyż pewna nietrafiona inwestycja krótkoterminowa może mieć bardzo poważne skutki finansowe w długim okresie. Bliźnięta Niestety w miłości nie będziesz mieć za dużo szczęścia. Kto nie ma szczęścia w miłości ten ma szczęście w interesach - Mars czuwa nad Tobą, więc dzięki temu zrobisz sporą wojnę wśród znajomych, ale jak wiadomo wojna ma wiele pozytywnych aspektów ekonomicznych, więc i Ty wyjdziesz w maju na swoje. Ilustracje: M.P. Rydzewski Panna Panny muszą być bardzo ostrożne. Ktoś chce Ci podłożyć świnie. Wstrzymaj się z inwestycjami, bo nie wiadomo, z której strony przyjdzie zagrożenie. Wprawdzie pieniądze to Twoja największa pasja ale chociaż na ten miesiąc znajdź sobie inne hobby. Pamiętaj, że na niebanalnych zainteresowaniach też można zarobić. Skorpion Od początku czerwca wszystko zacznie układać się po Twojej myśli. Czuwają nad Tobą najsilniejsze gwiazdy więc stawiaj sobie wysoko poprzeczkę a i tak ją przeskoczysz. Nie odmawiaj sobie przyjemności, ale pamiętaj, że póki co masz ograniczone środki na koncie. Rak Raki popatrzą na świat przez różowe okulary. Pozwól się uwieść wiosennym zapachom, zapomnij o troskach i zmartwieniach. Zaskakuj siebie i innych, a na pewno nie pożałujesz. Przyjdą ci teraz do głowy niezwykłe pomysły, będziesz miał ochotę wyruszyć na kraj świata w poszukiwaniu przygód. Nie powstrzymuj swojej spontaniczności, pozwól sobie na nieco więcej swobody.

16 Wykładnik - nie czytać na wykładach Strona 16 Wydarzy się w czerwcu... 4 czerwca, godzina 21:00 Rocker Club (ul. Partyzantów 2) W szczecińskim klubie Rocker wystąpi zespół Czerwony Tulipan, twórcy przeboju 'Jedyne co mam to złudzenia'. Zespół umiejętnie łączy w sobie lirykę z instrumentalną wirtuozerią, powstał w 1985 roku w Olsztynie i od początku istnienia jego kształt artystyczny tworzyli: Ewa Cichocka, Krystyna Świątecka, Stefan Brzozowski oraz zmieniający się instrumentaliści. Bilety: 20zł (16zł przedsprzedaż oraz 10zł studenckie w klubie w dniu koncertu) 8 czerwca, godzina 18:00 Crossed (ul. Ludowa 25) Zażywam Tylko Dźwięków 8 czerwca w klubie Crossed odbędzie się finał kampanii informacyjnej promującej bezpieczną zabawę w klubach muzycznych prowadzonej przez Poradnię Profilaktyki i Terapii Uzależnień \"Monar\" w Szczecinie w ramach programu Alternative dance. Gwoździem programu będzie występ formacji Indios Bravos. Bilety: 5zł 9 czerwca 2006, godzina 21:00 Tabu Club (al. Wyzwolenia 73A) ABCKru Showcase Klub Tabu w swojej krótkiej, ale barwniej historii nie przeżył jeszcze takiej imprezy. Ekipa radia ABCKru zbiera szyki, by pojawić się w najsilniejszym składzie djów grających elektroniczną muzykę klubową. Swoje taneczne sety zagrają Daniel Zachodni, Cejlon, kicikk oraz M. Bull. Na rozgrzewkę ciepłe bity zapoda Qba. Bilety: 10zł 14 czerwca, godzina 19:00 SCK Kontrasty (ul. Wawrzyniaka 7A) Vespa singlem VESPA to dancingowy blichtr tanich garniturów, spod których w najgorszym stylu wyzierają (niegdyś) białe koszule; to wąskie czarne krawaty, pamiętające studniówki naszych rodziców, lśniąca sekcja dęta i muzyka, która nijak nie pasuje do obowiązujących trendów. poleca portal:

wykład nik Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam, czego rozum nie złamie Adam Mickiewicz, Oda do młodości ...nie czytać na wykładach!

wykład nik Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam, czego rozum nie złamie Adam Mickiewicz, Oda do młodości ...nie czytać na wykładach! WYDAWCA: KOŁO NAUKOWE MARKETINGU WWW.WYKLADNIK.HOME.PL wykład...nie czytać na wykładach! nik październik 07 MIESIĘCZNIK WYDZIAŁU NAUK EKONOMICZNYCH I ZARZĄDZANIA Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, Łam,

Bardziej szczegółowo

spis treści STUDENT POTRAFI WYDARZENIA W SKN BADANIA NAUKOWE TWOJE INWESTYCJE W CZTERY OCZY WARTO WIEDZIEĆ FELIETON MAKROEKONOMIA PORTRET TWÓRCY

spis treści STUDENT POTRAFI WYDARZENIA W SKN BADANIA NAUKOWE TWOJE INWESTYCJE W CZTERY OCZY WARTO WIEDZIEĆ FELIETON MAKROEKONOMIA PORTRET TWÓRCY STUDENT POTRAFI spis treści 5-6 7-8 13 14-15 WYZWANIA Socrates-Erasmus przygoda życia Praktyki w McKinsey & Company WYDARZENIA W SKN PRZEGLĄD Newsletter SKN Inwestor PROJEKT Finał Konkursu SIFE Polska

Bardziej szczegółowo

#53. Eternal Youth a Little Closer? Wieczna młodość o. 2B News. Wiadomości 2B. Kop do zwyciestwa! Dig for Victory!

#53. Eternal Youth a Little Closer? Wieczna młodość o. 2B News. Wiadomości 2B. Kop do zwyciestwa! Dig for Victory! c z a s o p i s m o b e z p ł a t n e #53 / f r e e WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK / SEPEMBER-OCTOBER Paszport, pieniążek, aparat i niewiele więcej! s.6 Wiadomości 2B s.4 Kop do zwyciestwa! s.10 Wieczna młodość

Bardziej szczegółowo

LANGUAGE JOB GUIDE 2015. Top language jobs. Sinologia. Germaniści poszukiwani. Filolog - zawód w cenie

LANGUAGE JOB GUIDE 2015. Top language jobs. Sinologia. Germaniści poszukiwani. Filolog - zawód w cenie LANGUAGE JOB e-book GUIDE 2015 z Kariera językiem obcym www.linguajob.pl Jedyny w Polsce językowy serwis pracy Top language jobs Trendy językowego rynku pracy w 2015 Sinologia Nowe wyzwania, nowe możliwości

Bardziej szczegółowo

Poziom mierzymy w pionie

Poziom mierzymy w pionie Poziom mierzymy w pionie To, jak szybko będziesz się rozwijał, zależy wyłącznie od Ciebie. Potra my docenić pomysły, inicjatywę i zaangażowanie. Zapewniamy ścieżkę awansu opartą na obiektywnym i rzetelnym

Bardziej szczegółowo

Inara Wiłkaste. Wierzę w wartości europejskie. magazyn ludzi biznesu. Ewa Ewart. Czesław Czapliński. Janina Ochojska.

Inara Wiłkaste. Wierzę w wartości europejskie. magazyn ludzi biznesu. Ewa Ewart. Czesław Czapliński. Janina Ochojska. magazyn ludzi biznesu Wydanie specjalne 2014 ISSN 2300-0333 Ewa Ewart Musi być istotna historia do opowiedzenia Czesław Czapliński Nie czatuję z aparatem Janina Ochojska Jestem ciekawa świata Jacek Pałkiewicz

Bardziej szczegółowo

MAGAZYN STUDENCKI WSB

MAGAZYN STUDENCKI WSB Nr 6 (42), maj czerwiec 2006 ISSN 1642-8161 MAGAZYN STUDENCKI WSB W NUMERZE: ETYKA AKUALNOŚCI FELIETONY SOCRATES W BERLINIE cz2 SONDA patronat merytoryczny: Wstępniak Spis treści: Kilka słów do organizacji

Bardziej szczegółowo

Dobre praktyki Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce European Social Fund in Poland: Best Practices

Dobre praktyki Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce European Social Fund in Poland: Best Practices Dobre praktyki Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce European Social Fund in Poland: Best Practices Projekty wyróżnione w konkursie Dobre praktyki EFS 2009 Projects prized in the ESF Best Practices

Bardziej szczegółowo

e-profit Sprzedaż jest podstawą Rozmowa z Arkiem Skuzą o mobilnej aplikacji SaveUp i poszukiwaniu przełomowych technologii sprzedażowych PLAY GO UP!

e-profit Sprzedaż jest podstawą Rozmowa z Arkiem Skuzą o mobilnej aplikacji SaveUp i poszukiwaniu przełomowych technologii sprzedażowych PLAY GO UP! Czy wiesz, jak skutecznie prowadzić sprzedaż wielokanałową? strona 28 wszystko o e-biznesie Numer 11/2013 Design dwa metry po ziemią Aeon Form finaliści Creative Business Cup o biznesie po śmierci Jak

Bardziej szczegółowo

European Social Fund in Poland: Best Practices

European Social Fund in Poland: Best Practices Dobre praktyki Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce European Social Fund in Poland: Best Practices Projekty wyróżnione w konkursie Dobre praktyki EFS 2008 Projects Prized in the ESF Best Practices

Bardziej szczegółowo

Where are we now? Raporty i analizy

Where are we now? Raporty i analizy Where are we now? Raporty i analizy Reports and Analyses 6 /2014 www.csm.org.pl Reports and Analyses Niniejszy raport powstał w ramach projektu Where are we now, współfinansowanego ze środków finansowych

Bardziej szczegółowo

E-learning s.15 Pieniądz za pomysł s. 20 Samorząd Studencki AGH s. 8. ISSN 1899-2536 miesięcznik 2/2011. Inżynier z Kulturą 2011 s.

E-learning s.15 Pieniądz za pomysł s. 20 Samorząd Studencki AGH s. 8. ISSN 1899-2536 miesięcznik 2/2011. Inżynier z Kulturą 2011 s. E-learning s.15 Pieniądz za pomysł s. 20 Samorząd Studencki AGH s. 8 ISSN 1899-2536 miesięcznik 2/2011 Inżynier z Kulturą 2011 s. 18 Byle do wiosny Początek letniego semestru to niestety nie dla każdego

Bardziej szczegółowo

1200 najczęściej używanych angielskich słów.

1200 najczęściej używanych angielskich słów. 1200 najczęściej używanych angielskich słów. Jeśli chcesz minimalnym wysiłkiem opanować podstawy angielskiego i rozumieć go w co najmniej 80% wystarczy, że poznasz najczęściej używane w tym języku wyrazy.

Bardziej szczegółowo

)33. 0ULS!7&.2!7& +2!+ 7

)33. 0ULS!7&.2!7& +2!+ 7 )33. 0ULS!7&.2!7& +2!+ 7 prof. Edward Mleczko prof. Włodzimerz Starosta prof. Robert Girandola Mateusz Kulig Puls AWF Drodzy Czytelnicy! Kolejny już raz miło mi powitać Was w nowym roku akademickim. Choć

Bardziej szczegółowo

Badanie satysfakcji inwestorów z usług Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Raport z badania zrealizowanego przez TNS Polska

Badanie satysfakcji inwestorów z usług Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Raport z badania zrealizowanego przez TNS Polska Badanie satysfakcji inwestorów z usług Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Raport z badania zrealizowanego przez TNS Polska Grudzień 2012 Badanie satysfakcji inwestorów z usług Polskiej

Bardziej szczegółowo

TRANSFER WIEDZY - SCIENCE BUSINESS REVIEW

TRANSFER WIEDZY - SCIENCE BUSINESS REVIEW TRANSFER WIEDZY - SCIENCE BUSINESS REVIEW NR 5 STYCZEŃ 2012 No 5 January 2012 Spis treści: Alchemicy innowacyjności / The alchemists of innovation /... 6 Kwiaty LOTOSU / LOTOS flowers /...10 Private equity

Bardziej szczegółowo

It Always seems impossible until it s done. Porady, analizy i komentarze na temat szeroko rozumianej komunikacji 1/2014

It Always seems impossible until it s done. Porady, analizy i komentarze na temat szeroko rozumianej komunikacji 1/2014 Porady, analizy i komentarze na temat szeroko rozumianej komunikacji 1/2014 It Always seems impossible until it s done Dwa złote spinacze dla publiconu Nowy model Public Affairs Zmierzch postpolityki 08

Bardziej szczegółowo

Komórka. elektroniczna smycz s. 24. Pokaż swoje wnętrze s. 5 Pocztowe przypadki na Miasteczku s. 26 Świat bez światła nie istnieje s. 14.

Komórka. elektroniczna smycz s. 24. Pokaż swoje wnętrze s. 5 Pocztowe przypadki na Miasteczku s. 26 Świat bez światła nie istnieje s. 14. Pokaż swoje wnętrze s. 5 Pocztowe przypadki na Miasteczku s. 26 Świat bez światła nie istnieje s. 14 ISSN 1899-2536 miesięcznik styczeń 2010 Komórka elektroniczna smycz s. 24 Abonent czasowo niedostępny

Bardziej szczegółowo

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa

Hołowczyc. Sztuka polegania na innych SOHNEMANN. życie w wymiarze MATRIX. Michał Jeliński Słodki smak zwycięstwa WSZYSTKO O e-biznesie SIERPIEŃ 2012 Foto: Materiały prasowe / holek.pl infoshare od kuchni Dzielić się wiedzą NICK SOHNEMANN życie w wymiarze MATRIX Krzysztof Hołowczyc Sztuka polegania na innych Michał

Bardziej szczegółowo

PODSTAWA EUROPEJSKIEGO ROLNICTWA

PODSTAWA EUROPEJSKIEGO ROLNICTWA WIEŚ I ROLNICT WO W MEDIACH GOS PO DARST WA RODZINNE PODSTAWA EUROPEJSKIEGO ROLNICTWA w o d n i e s i e n i u d o P R OW 2 0 0 7-2 0 1 3 MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI SZKOŁA GŁÓWNA GOSPODARSTWA

Bardziej szczegółowo

zestawienie str. 7 Zamieszkać z obcokrajowcem bezcenne!

zestawienie str. 7 Zamieszkać z obcokrajowcem bezcenne! wrzesień/październik 2009 TRAFFIC Twarz krakowskiego kabaretu rozmawiamy z Adamem Grzanką współtwórcą Formacji Chatelet i basistą grupy Sane str. 3 Accent school of life Egzaminy z języka angielskiego

Bardziej szczegółowo

publikacja bezpłatna numer 11/12 (288), grudzień 2012

publikacja bezpłatna numer 11/12 (288), grudzień 2012 publikacja bezpłatna numer 11/12 (288), grudzień 2012 W świąteczne dni bliskości, radości, ciepła, życzy Redakcja Serdeczne życzenia radosnych, pełnych ciepłych chwil i wzruszeń Świąt Bożego Narodzenia

Bardziej szczegółowo

#44. north east. free magazine czasopismo bezpłatne. festival 4-5

#44. north east. free magazine czasopismo bezpłatne. festival 4-5 free magazine czasopismo bezpłatne north east festival 4-5 fot. Robert Wolański #44 Po co mi język polski? 10 What do I need Polish for? 11 Język bez granic: Uwaga! Fałszywy przyjaciel! 16 Language without

Bardziej szczegółowo

Dział. Nr3 (7) / 2013 ISSN: 2084 5960

Dział. Nr3 (7) / 2013 ISSN: 2084 5960 Dział Nr3 (7) / 2013 ISSN: 2084 5960 1 Dział 2 Spis treści spistreści Spis treści Od redakcji Aktualności KOMENTARZ EKSPERTÓW Azja: gra toczy się o 10bln dolarów EKONOMIA Czarne chmury nad rynkami wschodzącymi

Bardziej szczegółowo

Transfer wyników badań naukowych do gospodarki

Transfer wyników badań naukowych do gospodarki Transfer wyników badań naukowych do gospodarki Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej Wydawca: Politechnika Wrocławska Wrocławskie Centrum Transferu Technologii ul. smoluchowskiego

Bardziej szczegółowo

Spis treści ZACHODNIM PODWÓRZU VENTURE CAPITAL PRZEBUDZENIE POLARNEGO. www.deal.skninwestor.com / deal@skninwestor.com.

Spis treści ZACHODNIM PODWÓRZU VENTURE CAPITAL PRZEBUDZENIE POLARNEGO. www.deal.skninwestor.com / deal@skninwestor.com. www.deal.skninwestor.com / deal@skninwestor.com Deal Marzec 2010 Spis treści Obligacje Islamskie świat, którego nie znałeś s t r on a 38 The today s world seen by the eyes of Michael Reagan s t r on a

Bardziej szczegółowo

Dział. 4 lutego 2013r.

Dział. 4 lutego 2013r. Dział 1 Dział 4 lutego 2013r. 2 SPIS TREŚCI Spis treści Od redakcji WYDARZENIA China's Dream Team The False Promise of a EurozoneBudget ZARZĄDZANIE Zarządzanie bez kija i marchewki BIZNES Fundusz w spółce,

Bardziej szczegółowo

Nr 4 (8) / 2013 ISSN: 2084 5960

Nr 4 (8) / 2013 ISSN: 2084 5960 Nr 4 (8) / 2013 ISSN: 2084 5960 1 Dział Nie zwlekaj- zaaplikuj! 2 Spis treści spistreści Spis treści Od redakcji s.3 s.4 Czy pieniądze dają szczęście? s.5 Hugging a burning tree s.7 Cena szczęścia s.8

Bardziej szczegółowo

edukacja globalna na zajęciach języka angielskiego w gimnazjum

edukacja globalna na zajęciach języka angielskiego w gimnazjum edukacja globalna na zajęciach języka angielskiego w gimnazjum koncepcja edukacji globalnej Koncepcja edukacji globalnej opracowana w ramach projektu W świat z klasą stanowi punkt odniesienia podczas

Bardziej szczegółowo

moving Improving through kraków kraków Poznań katowice

moving Improving through kraków kraków Poznań katowice Numer 1, 2008 / Issue 1, 2008 Improving through moving RE P O R T O N BPO OP P O R T U N I T I E S IN PO L A N D RAP O R T O PE R S P E K T Y W A C H SE K T O R A BPO W PO L S C E KATOWICEPoznań ŁÓDŹ lublinbydgoszcztoruń

Bardziej szczegółowo