Internet i systemy wyszukiwania. Dr Agnieszka Nowak-Brzezioska

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Internet i systemy wyszukiwania. Dr Agnieszka Nowak-Brzezioska"

Transkrypt

1 Internet i systemy wyszukiwania Dr Agnieszka Nowak-Brzezioska

2 Idea wyszukiwania informacji: Wyszukiwanie informacji to proces wyszukiwania w pewnym zbiorze tych wszystkich dokumentów, które poświęcone są wskazanemu w kwerendzie tematowi (przedmiotowi) lub zawierają niezbędne dla użytkownika fakty i informacje.

3 Statystyki najnowsze Według danych podanych przez comscore World Metrix (http://www.comscore.com/), w grudniu 2008 roku liczba internautów przekroczyła próg miliarda. Największa liczba użytkowników została zarejestrowana w Azji - 41proc. wszystkich internautów. Na drugim miejscu znalazła się Europa - 28 proc., a na kolejnych Ameryka Północna - 18 proc., Ameryka Łacioska - 7 proc. oraz Bliski Wschód i Afryka - 5 proc. Wśród krajów, najwięcej internautów zarejestrowano w Chinach - blisko 180 milionów, 18 proc. wszystkich użytkowników w świecie. Na drugim uplasowały się Stany Zjednoczone - 16,2 proc. udziału. Na kolejnych miejscach: Japonia - 6 proc., Niemcy - 3,7 proc. i Wielka Brytania - 3,6 proc.

4

5 Ranking domen wyszukiwarek, z których trafiają na polskie witryny internauci łączący się z obszaru Polski. Ranking jest tworzony na podstawie procentowej liczby wizyt rozpoczętych wejściem z wyszukiwarek na witryny uwzględnione w badaniu gemiustraffic.

6 Google odnotowuje ponad 37 miliardów wyszukiwao w ciągu miesiąca. Kolejny w stawce Yahoo! Search ma tylko 22% udziałów w rynku (8,5 mld zapytao). Następne są Live Search (dawniej MSN Search, 7,5% - 2,2 mld) i Ask.com (4,8% - 1,4 mld). Słabe wyniki mają także największe nieanglojęzyczne wyszukiwarki - chioska Baidu (3,3 mld) i południowokoreaoska NHN (2 mld). W Polsce dominacja Google jest jeszcze większa. Według firmy Gemius, najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka posiada nad Wisłą 88% udziału w rynku (dane za listopad 2007 r.). Drugi na liście Onet ma zaledwie 5%. Kolejne są Wirtualna Polska (2,7%) i Microsoft (1,1%). Polska witryna Google jest najpopularniejszą stroną w naszym kraju - może pochwalid się prawie 11 milionami użytkowników i ponad dwoma miliardami odsłon miesięcznie.

7 Trochę historii Pierwszym narzędziem wykorzystywanym do przeszukiwania sieci był Archie. Stworzył go w 1990 roku kanadyjski student Alan Emtage. Mechanizm pobierał listy zasobów ze wszystkich ogólnodostępnych serwerów FTP, nie analizował jednak zawartości plików. Dlatego wiele zależało od tego, jak dokładne były nazwy tych ostatnich. Popularyzacja protokołu Gopher zaowocowała powstaniem Veroniki i Jugheada. Działały na podobnej zasadzie co Archie. Pierwszą wyszukiwarką z prawdziwego zdarzenia był Wandex, który opierał się o robota World Wide Web Wanderer (tłum. Wędrowiec) stworzonego przez Matthewa Graya z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w W tym samym roku pojawił się Aliweb, a nieco później Lycos i WebCrawler (wszystkie istnieją do dziś). W 1995 r. rozpoczęła się era AltaVisty i Excite a, które rywalizowały z Yahoo! (wtedy jeszcze serwis ten był katalogiem stron). Wraz z początkiem XXI wieku dominującą pozycję zaczęło zdobywad Google.

8 Liderzy Google Yahoo! Search (kiedyś tylko katalog, dziś cały portal) Ask (http://www.ask.com) (dawny Ask Jeeves)

9 Zaletą Yahoo! jest funkcja Search Assist. Znajduje ona podobieostwa między wynikami wyszukiwania a innymi, pokrewnymi stronami.

10 Internet a systemy wyszukiwawcze Internet stał się ogromnym zasobnikiem informacji(artykułów naukowych, popularnonaukowych, książek adresowych, telefonicznych, map geograficznych, wykazów usług sprzedaży, informacji o osobach, firmach, produktach itd..) oraz wszelkiego rodzaju usług (sprzedaży towarów, zbierania informacji, rezerwacji i sprzedaży biletów lotniczych, kolejowych, prezentacji filmów na zamówienie). Wydaje się, że minął okres rozwoju wyszukiwarek ogólnego przeznaczenia, które indeksowały wszelkie możliwe strony WWW dostępne w Internecie: na polu walki pozostało tylko kilka znaczących wyszukiwarek. Niewątpliwą wadą tych systemów była powierzchowniowośd dokonywanego przez nie przetwarzania danych, wynikająca z ograniczeo na czas przetwarzania. Dzisiaj spore szanse rozwojowe mają wyszukiwarki specjalizujące się w określonych dziedzinach zastosowao, gromadzące informacje w wąskiej dziedzinie. Nazywa się je wyszukiwarkami dedykowanymi. Dają one o wiele lepsze, pełniejsze i trafniejsze wyniki niż wyszukiwarki i katalogi ogólne. Są także specjalne wyszukiwarki do zdjęd (http://image.altavista.com/), lub kamer internetowych (http://www.earthcam.com), artykułów naukowych (http://citeseer.nj.nec.com).

11 Nowe trendy wyszukiwarki dedykowane specjalizowane inteligentne wyszukiwarki (wspomagające wykrywanie przestępstw w Internecie (poszukiwanie ofert pornografii dziecięcej, nielegalnej sprzedaży towarów, przygotowania zamachów i blokad ulicznych, identyfikacja handlu żywym towarem)) wyszukiwarki z technikami analizy morfologicznej, składniowej, rozumienia tekstu, tłumaczenia tekstu. Dąży się do realizacji zdolności do przetwarzania informacji multimedialnej: odnajdywania podobieostw i indeksacji obrazów, również filmów, dokumentów audio.

12 Metody przeszukiwania WWW Oświecone zgadywanie Katalogi stron (directories, indexes) Przewodniki i specjalizowane katalogi przedmiotowe, bazy wiedzy. Itp. Portale, wortale, strony startowe Wyszukiwarki (szperacze) indeksujące Metawyszukiwarki

13 Katalogi stron Katalog jest systemem klasyfikowania stron przeznaczonym do dokumentowania adresów internetowych. Katalogi tworzone są przez ludzi Katalogi tworzone są w oparciu o informacje dostarczane przez internautów. Katalogi same się nie uaktualniają.jeśli chce się zmienid opis w katalogu należy to zgłosid do redaktorów katalogu. Różne katalogi zachowują się różnie w zakresie klasyfikacji stron, przyjmowanych danych oraz sposobu wyświetlania wyników wyszukiwania. Najpopularniejsze wyszukiwarki i katalogi Katalog jest drzewiastą strukturą, w którą szukający się zagłębia. Witryny przypisane są, ze względu na swoją zawartośd do poszczególnych kategorii, które dzielą się na kategorie podrzędne. Drzewiasta struktura przypomina drzewo katalogów i podkatalogów eksploratora Windows. Na koocu tej struktury znajdują się strony zawierające odsyłacze internetowe do konkretnych witryn. AltaVista AOL Search Excite HotBot Go.com Google Infoseek Lycos MSN.com Open Directory Snap.com Web Crawler Yahoo Wyszukiwarka Katalog Wyszukiwarka Wyszukiwarka Wyszukiwarka Wyszukiwarka/ katalog Wyszukiwarka Katalog Katalog Katalog Katalog Wyszukiwarka Katalog

14 Redaktorzy katalogów Humans Do it Better - oczywiście w porównaniu z robotami. Aby znaleźd się w katalogu Internetowym należy przy zgłoszeniu wybrad kategorię, która najbardziej odpowiada treści strony. Należy podad adres strony, z jej krótkim opisem, czasem także kilka słów kluczowych dla strony. Następnie redaktorzy katalogu odwiedzają zgłoszoną stronę, aby zbadad, czy jest warta umieszczenia w katalogu, badane jest zgodnośd opisu i słów kluczowych z treścią strony i w przypadku braku uwag strona dodawana jest do sugerowanej przez właściciela kategorii. Jeśli redaktor uzna, że strona nie jest warta umieszczenia w katalogu - nic nie można na to poradzid. Proces recenzowania stron trwa od kilku do kilkunastu dni - przy dlaszym burzliwym rozwoju Internetu będzie się wydłużał. Wyniki wyszukiwania, które pokazuje katalog są oparte na krótkim opisie zamieszczonym w katalogu - meta tagi stron WWW nie mją znaczenia.

15

16

17 Wady i zalety Wady: mała liczba zawartych w nich stron w porównaniu z innymi narzędziami. Powodem są ludzkie możliwości - dokładne przejrzenie witryny i zakwalifikowanie jej do odpowiedniej kategorii. aktualizacja katalogu. Strony internetowe żyją! a weryfikacja ich zawartości wymaga ponownego odwiedzenia ich przez redaktora. różna interpretacja świata przez ludzi. Tą samą stronę dwie osoby mogą umieścid w różnych kategoriach. Zalety: opracowują je ludzie którym zależy na wiarygodności umieszczonych w nich danych. Możemy więc mied pewnośd, że ktoś za nie odpowiada.

18 specjalizowane katalogi przedmiotowe

19 specjalizowane katalogi przedmiotowe YASE (yet another search engine) Ich celem było stworzenie wyszukiwarki dziedzinowej działającej na pojedynczym komputerze klasy PC ze skrajnie niskimi zasobami i o mocami obliczeniowymi. W internecie możemy spotkad szereg wyszukiwarek dziedzinowych dedykowanych tj: - CNET.com specjalizująca się w dziedzinie komputerów, -Wyszukiwarka University of pennsylvcania przeszukująca strony tej uczelni (http://www/upenn.edu/) - - specjalizowana wysz. Lycos wspomagająca wyszukiwanie plików typu mp3 (http://mp3.lycos.com) - - wyszukiwarka YASE dla publikacji nt. bd (http://mykerinos.cis.upenn.edu) -Wyszukiwarka zdjęd

20 Specjaliści w natarciu 1. (świat blogów: prawie 100 mln) 2. wyszukiwarki aktualności: (opensource'owy serwis Newslookup. Mechanizm witryny przeszukuje kilka tysięcy źródeł wiadomości z całego świata. Pozwala na zawężenie wyników do gazet, telewizji, radia lub sieci. Istnieje także możliwośd określenia geograficznego obszaru, z którego pochodzi wiadomośd) 3. (grafika, pliki audio i wideo). Picsearch powstał w 2000 roku i obecnie indeksuje 2 mld obrazków - więcej niż Yahoo! Search (1,6 mld) i niewiele mniej niż Google (2,2 mld).

21 Wyszukiwarki specjalizowane Blinkx (wideo) Blogscope (blogi) Business.com(firmy) Ex.pl/ode.us (ludzie) ode.us FileSearch (pliki) IceRocket (blogi) InfoSpace (firmy, ludzie) Kelkoo (ceny) Lexis Nexis (prawo) MagPortal (newsy) Newslookup (newsy) Omgili (fora) Picsearch (grafika) PriceRunner (ceny) Rollyo (wysz. spersonalizowana) Sphere (blogi) Spock (ludzie) Technorati (blogi) ThomasNet (firmy) Topix (newsy) Wink (ludzie)

22 Inne specjalistyczne wyszukiwarki serwisy medyczne dostarczające informacji o lekach i firmach farmaceutycznych, przeznaczone dla lekarzy lub pacjentów (Searchmedica, Bioinformatic Harvester, Entrez, Healia), strony poświęcone nieruchomościom, pozwalające wyszukiwad oferty i wystawiad domy czy mieszkania na sprzedaż (Home.co.uk, Rightmove, Zillow), witryny oparte o przeszukiwanie map i znajdywanie obiektów geograficznych (Geoportail - tylko Francja, MapQuest, Google Maps, Yahoo! Maps), serwisy dla osób poszukujących pracy (Career-Builder, Hotjobs, Monster, Recruit), usługi przeszukujące kod open source, przeznaczone dla programistów i twórców stron WWW (Koders, Krugle, JExamples).

23 Portale, wortale Portal internetowy internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcad użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce www i traktowania go jako bramy do Internetu. Zazwyczaj portal zawiera informacje będące przedmiotem zainteresowania szerokiego grona odbiorców. Jako przykładową treśd portalu można podad: dział aktualnych wiadomości, prognoza pogody, katalog stron WWW, czat, forum dyskusyjne oraz mechanizmy wyszukiwania informacji w nim samym lub w zewnętrznych zasobach Internetu (wyszukiwarki internetowe). W celu przyciągnięcia większej ilości użytkowników portale mogą oferowad darmowe konta poczty elektronicznej, miejsce na strony WWW i dostęp do innych usług (np. multimedia, pobieranie plików, grupy dyskusyjne). Polskie portale Onet.pl Wirtualna Polska Interia.pl O2.pl Portale na świecie Yahoo Seznam.cz AOL

24 Portale, wortale Wortal, portal wertykalny (ang. vertical portal) portal wyspecjalizowany, publikujący informacje z jednej dziedziny, tematycznie do siebie zbliżone, np. dotyczące muzyki, filmu, programów komputerowych. Nazwa ma stanowid przeciwstawienie do zwykłego portalu, obejmującego szeroki zakres tematyczny (horyzontalnego), a przy okazji podkreślad wyższą jakośd udostępnianych zasobów, jednak nie przyjęła się szeroko. Wortal jest odpowiednikiem portalu, tyle, że poświęconemu konkretnej tematyce. Przykłady wortali: pclab.pl benchmark.pl

25 Wyszukiwarki (szperacze) indeksujące Bardziej wydajne niż katalogi. Tworzą automatycznie swoje bazy danych o witrynach. Oprogramowanie wyszukiwarki składa się z dwóch oddzielnych modułów: 1. pierwszy odwiedza witryny internetowe, analizując umieszczone na nich teksty, oraz podąża za odsyłaczami hipertekstowymi do kolejnych stron. 2. Indeks - obsługuje powstającą w ten sposób bazę danych. Korzystanie z bazy polega na wpisywaniu poszukiwanych słów i obejrzeniu wyświetlonych wyników w postaci hipertekstowych odsyłaczy do stron, które zawierają wpisane wyrażenie. Jako pierwsze wyświetlane są adresy witryn, które bardziej odpowiadają zadanemu pytaniu.

26 Wyszukiwarki tekstowe - działanie Oprogramowanie szperacza próbuje samodzielnie określid tematykę dokumentu i jego wartośd, co ma później wpływ na miejsce, które dany dokument zajmie w klasyfikacji odpowiedzi. Automatyczne wybieranie słów kluczowych z przeglądanych dokumentów polega na analizie umiejscowienia poszczególnych wyrazów i częstości ich powtarzania w stosunku do innych. Niestety nawet najlepszy program analizujący zawartośd stron WWW czasami nie potrafi poradzid sobie z zawiłościami ludzkiego języka - co prowadzi do błędów. Wyszukiwanie według słów kluczowych Baza danych wyświetli nam listę stron, które zawierają poszukiwane słowo lub słowa Wyszukiwanie rozmyte uwzględnia różne formy danego wyrazu. W pytaniu podajemy początek wyrazu pozostałą częśd zastępujemy znakiem? lub *. Znak? zastępuje tylko jedną literę, zaś * zastępuje większą ilośd znaków. Koniecznośd występowania wyrazu lub nie Inną możliwośd dają nam dwa znaki + i -. Pierwszy wymusza na szperaczu wyświetlenie stron, które muszą zawierad wyraz poprzedzony +. Drugi zaś wyklucza strony zawierające dane słowo.

27 Metawyszukiwarki To serwisy internetowe, które nie posiadają własnej bazy danych, ale potrafią wysład nasze zapytanie do kilku lub kilkunastu samodzielnych szperaczy, odebrad je od nich i przedstawid w przejrzystej formie. Wadą metawyszukiwarek jest brak dostępu do specyficznych zapytao złożonych jakie dają pojedyncze szperacze. Zaletą jest to, że można zadad jedno pytanie do kilku szperaczy przy odwiedzeniu tylko jednego serwisu. Zaoszczędza to czas i daje możliwośd przeszukania większej części zasobów Internetu. Niektóre metawyszukiwarki dodatkowo opracowują otrzymaną listę wyników: Usuwają powtarzające się adresy i te, które już nie istnieją w Internecie, a są jeszcze zapisane w bazie wyszukiwarki. Dodatkowo mogą sortowad na różne sposoby wyświetloną listę.

28 Firma Browsys proponuje wszystkim maniakom surfowania narzędzia o nazwie Twoogle oraz Twofind, które pozwalają na sprawdzanie wyników wyszukiwania jednocześnie w kilku najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych.

29 Pierwsze z narzędzi o nazwie Twoogle to połączenie wyszukiwarki internetowej Google z serwisem mikroblogów Twitter. Możemy jednocześnie przeszukiwad obie strony. Co ciekawe, wyniki wyszukiwania prezentowane są w osobnych, sąsiadujących ze sobą oknach.

30 Twofind pozwala natomiast na konfrontację między Google, a niedawno zaprezentowaną wyszukiwarką Microsoftu, czyli Bing. Podobnie, jak Twoogle, wyniki wyszukiwania prezentowane są w dwóch osobnych oknach obok siebie, dzięki czemu możemy szybko porównad je ze sobą.

31

32

33 Test wyszukiwarki Wolfram Alpha Wolfram Alpha tak naprawdę niewiele ma wspólnego z tym, co znamy jako wyszukiwarki. To raczej wielka baza wiedzy, której możemy używad w dowolny sposób. System komputerowy wyposażony w 4608 procesorów wspomaga działanie nowej wyszukiwarki. unikalną cechą Wolfram Aplha jest algorytm, który zamiast wyświetlad spis witryn internetowych stara się podad gotową odpowiedź na zadane przez użytkownika pytanie. Wada: często źle wyszukuje informacje Zaleta: jeśli wpiszemy nazwę jakiegoś polskiego miasta, wyszukiwarka wyświetli je na mapie (z możliwością przejścia do widoku satelitarnego Google Maps), poinformuje o lokalnym czasie czy aktualnej pogodzie. To już nam bardziej przypadło do gustu. Wolfram wykona dla nas skomplikowane obliczenia (z zakresu matematyki czy fizyki), dokona ciekawych porównao (na przykład PKB paostw), a nawet sprawdzi ile kalorii ma posiłek, który mamy zamiar dziś zjeśd. Wszystko przedstawi na wykresach. Wyszukiwarka ze sztuczną inteligencją (dzięki mechanizmom sztucznej inteligencji, wyszukiwarka próbuje interpretowad pytanie i udziela odpowiedzi.)

34 Jak Wolfram działa w praktyce jaki był produkt krajowy brutto (PKB) na osobę w Polsce w 1998 roku?

35 Jak Wolfram działa w praktyce Jaka była pogoda w styczniu tego roku w Poznaniu?

36

37 Jak Wolfram działa w praktyce Superkomputery Wolframa, jeśli nie będą akurat przeciążone, pokażą nam wzór chemiczny np. H2SO4. Wykonają też skomplikowanie obliczenia matematyczne czy fizyczne.

38 Wolfram przedstawia również dane dotyczące stron internetowych - liczbę odwiedzin na witrynie. Należy wpisad po prostu adres strony i otrzymamy wynik.

39

40 Google Squared - wyniki wyszukiwania w tabeli

41 WPIS TESTOWY: Microsoft Apple WOLFRAM ALPHA: Wyskoczyły tabele i wykresy giełdowe oraz dane na temat obu firm. GOOGLE: Najwyżej na liście były newsy na temat obu firm, od większych do mniejszych publikacji, zawierających oba słowa. WARIACJE: Kiedy zamieniono wpis na samo Microsoft lub Apple, wyskoczyły informacje na temat dzisiejszych cen akcji firm na giełdzie, po kliknięciu w linki dane były zbliżone do tego, co zaprezentował Wolfram, ale tylko dla pojedynczej firmy. WPIS TESTOWY: Sydney New York WOLFRAM ALPHA: Wyskoczyły tabele pokazujące dystans między oboma miastami w milach, kilometrach, milach morskich, a także mapa świata z optymalnym połączeniem lotniczym, czasem lotu w różnych jednostkach czasowych i za pomocą różnych środków komunikacji. Oprócz tego były porównania ludności, powierzchni i czas lokalny. GOOGLE: Pokazało wiele różnych rzeczy. Oferty lotów z Sydney i Nowego Yorku; Google Maps wyrzuciło listę biznesów w Nowym Yorku mających w nazwie słowo Sydney ; pojawiły się także linki do władz miasta Sindey znajdującego się w stanie Nowy York. WARIACJE: Kiedy wpisano Sydney New York distance Wolfram pokazał tylko dystans między miastami, Google zaś linki do stron pokazujących dystans między miastami. Pierwsza z nich pokazywała te informacje, co Wolfram jednak bez kilku jednostek.

42 WPIS TESTOWY: 10 pounds kilograms (10 funtów kilogram) WOLFRAM ALPHA: Otrzymano informację, że zostanie to zinterpretowane jako 10 funtów razy 1 kilogram. Rezultat wynosił: kg2 lub lb2. GOOGLE: Google podało linki do stron z konwersjami miar. WARIACJE: Po dodaniu słowa in ( 10 pounds in kilograms ), wszytko się zmieniło. Wolfram podał poprawną odpowiedź: 10 funtów to kilograma. Na koniec otrzymaliśmy informację, że 10 funtów to 1.8 razy więcej, niż waga książki Wolframa A New Kind of Science. Google zaś przeliczyło 10 funtów = kilograma. Kiedy wpisano 10 lbs kgs, Wolfram Alpha znów przemnożyło. Google zaś podał znów strony do konwersji miar. Przy wpisaniu 10 pds kgs, Alpha nie zrozumiał, a Google zapytał się czy chodzi może o funty i podał znów strony do konwersji. WPIS TESTOWY: light bulb (żarówka) WOLFRAM ALPHA: Dostaliśmy wpis, że nie jest pewien co pokazad. GOOGLE: Kilka stron zaczynając od Wikipedii, które traktowały o historii i wyjaśniały jak działa żarówka. WARIACJE: Po wpisaniu light bulb inventor, (wynalazca) Wolfram Alpha zachował się podobnie, Google zaś dostarczyło pomocnych linków. Przy wpisie first light bulb, Alpha podało wpis wyjaśniający, kiedy została ona opatentowana i pod wpisem people involved, wymieniła Thomasa Edisona.

43 WPIS TESTOWY: Cancer New York WOLFRAM ALPHA: Zamiast statystyk zachorowalności na raka Wolfram podał informacje o konstelacji Raka. Pokazał także skąd w Nowym Yorku można zobaczyd na niebie ten gwiazdozbiór. GOOGLE: Pierwszy link był do Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Yorku. Drugi do strony New York State Department of Health s. Trzeci do rejestru New York State Cancer Registry. WARIACJE: Po dodaniu drugiego stanu (Cancer New York Nevada) Wolfram nie wiedział o co chodzi, a Google pokazało pierwsze wyniki głownie z Nevady, różne historie, strony prawnicze, kliniki medyczne, bez żadnych porównao, czy informacji, które można było znaleźd osobno.

44 WPIS TESTOWY: Utah Florida population WOLFRAM ALPHA: Wykaz tabel porównujących populacje obu stanów od 2006 roku, wzrost populacji notowany od 2000 do 2006 roku i liczbę urodzeo oraz zgonów w GOOGLE: Mimo tego, że pokazano dane nawet o bezrobociu, nie były one aktualne. WARIACJE: Po wpisaniu Utah population, Google pokazało prosty wykres populacji od 1980 roku do teraz. Po wpisaniu Utah Florida, Wolfram wykazał cały almanach pokazując informacje od populacji i powierzchni zaczynając, przez historię tych dwóch stanów, a na wykazach przychodów gospodarstw domowych koocząc. Google pokazał różne strony zawierające oba słowa, podając lokację na mapie miejsc biznesowych, które zawierają słowo Utah. Nie było tutaj z jednej stronie bardzo życiowych pytao, które mogłyby sprawid Wolframowi dużo kłopotów, jednak nie mieliśmy też do czynienia z wpisami ścisłymi, gdzie świetnie sobie radzi (fizyka, chemia, inżynieria itp.) Przy dośd trudnych pytaniach ścisłych dowiemy się wiele jako badacze, ale częśd danych jest nieprzyswajalna dla większości użytkowników. Wiele oczywistych pytao może pozostad jednak bez odpowiedzi. Zobaczycie jednak sami za parę tygodni.

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych 1 Przewodnik Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych 2 Spis treści 1 Definicja SEO...3 2 Typy optymalizacji...12 3 Dobór słów kluczowych...19 4 Nawigacja na stronie...48 5 Tworzenie tekstów na stronie

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA WYDZIAŁ INŻYNIERII METALI I INFORMATYKI PRZEMYSŁOWEJ PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA Narzędzie do optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych dla wyszukiwarki

Bardziej szczegółowo

Kuźnia Talentów Informatycznych: Multimedia, grafika i technologie internetowe Tworzenie serwisów internetowych. Piotr Kopciał

Kuźnia Talentów Informatycznych: Multimedia, grafika i technologie internetowe Tworzenie serwisów internetowych. Piotr Kopciał Kuźnia Talentów Informatycznych: Multimedia, grafika i technologie internetowe Tworzenie serwisów internetowych Piotr Kopciał Tworzenie serwisów internetowych Rodzaj zajęć: Kuźnia Talentów Informatycznych

Bardziej szczegółowo

tom2 Multimedia, technologie internetowe, bazy danych i sieci komputerowe

tom2 Multimedia, technologie internetowe, bazy danych i sieci komputerowe ISBN 978-83-921270-5-5 z b i ó r w y k ł a d ó w w s z e c h n i c y p o p o ł u d n i o w e j Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki ul. Lewartowskiego 17 00-169 Warszawa www.wwsi.edu.pl tom2 Multimedia,

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do Internetu

Wprowadzenie do Internetu Jacek Kobus Wprowadzenie do Internetu materiały pomocnicze do ćwiczeń Instytut Fizyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń, listopad 2003 Wprowadzenie do Internetu 2 Spis treści 1 Wstęp 4 2 Podstawowe

Bardziej szczegółowo

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Katedra Ekonomii Kamil Sobolewski nr albumu: 207757 Praca magisterska na kierunku zarządzanie Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Bardziej szczegółowo

Biuro podróży w wyszukiwarce

Biuro podróży w wyszukiwarce 2012 Biuro podróży w wyszukiwarce Pozycjonowanie krok po kroku zasady pozycjonowania stron turystycznycha elementy decydujące o wysokiej pozycjia prawidłowy sposób wyboru słów kluczowycha bezpłatne narzędzia

Bardziej szczegółowo

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować Sklep internetowy sukces trzeba zaplanować Copyright by Paweł Meyer Projekt okładki Jakub Piesik ISBN 978-83-272-3809-2 Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH Monika Tomkiewicz Nr albumu: 248760 Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

Paweł Budynek. Metody optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych Methods of search engine optimization

Paweł Budynek. Metody optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych Methods of search engine optimization Paweł Budynek Metody optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych Methods of search engine optimization Praca licencjacka Promotor: dr inż. Rafał Wojciechowski KIERUNEK: Informatyka i ekonometria

Bardziej szczegółowo

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu Piotr Kopciał Praktyka Internetu Rodzaj zajęć: Wszechnica Informatyczna Tytuł: Praktyka Internetu Autor: mgr inż.

Bardziej szczegółowo

POZYCJONOWANIE HOTELU, MOTELU, PENSJONATU W WYSZUKIWARCE

POZYCJONOWANIE HOTELU, MOTELU, PENSJONATU W WYSZUKIWARCE POZYCJONOWANIE HOTELU, MOTELU, PENSJONATU W WYSZUKIWARCE krok po kroku dr Rafał Marek wiedza doświadczenie praktyka Tytuł Pozycjonowanie hotelu, motelu, pensjonatu w wyszukiwarce krok po kroku Autor dr

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży 1 2 Autor raportu Grzegorz Skiera (Silence!) Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Autor: Bartosz Danowski, Micha³ Makaruk ISBN: 978-83-246-1936-8 Format: 158x235, stron: 432 Przewodnik po

Bardziej szczegółowo

MARKETING W WYSZUKIWARKACH

MARKETING W WYSZUKIWARKACH Grudzień 2011 RAPORT MARKETING W WYSZUKIWARKACH Sponsor Partnerzy Wydawca Nie nachalnie, lecz skutecznie Klikamy w nie czasem nawet nie zdając sobie sprawy, że to linki sponsorowane. Nie ma to jednak dla

Bardziej szczegółowo

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 5 kwiecień 2011 ISSN 2082-3894 #5 PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany

Bardziej szczegółowo

POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH. Krzysztof Dobosz. Handel elektroniczny. skrypt dla uczestników kursu

POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH. Krzysztof Dobosz. Handel elektroniczny. skrypt dla uczestników kursu POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH Krzysztof Dobosz Handel elektroniczny skrypt dla uczestników kursu Notka biograficzna Dr inż. Krzysztof Dobosz pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale

Bardziej szczegółowo

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA!

Wojciech Tlałka ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. TADEUSZA KOŚCIUSZKI ZASTOSOWANIE SYSTEMÓW CMS W INŻYNIERII ŚRODOWISKA NA PRZYKŁADZIE SYSTEMU JOOMLA! Praca magisterska studia dzienne kierunek studiów: specjalność: promotor:!"#$%&%'

Bardziej szczegółowo

Mój biznes w Internecie

Mój biznes w Internecie Mój biznes w Internecie Budowanie małego biznesu opartego na technologiach informatycznych Wojciech Murzyn Przedsiębiorczość w Internecie Marcin Mastykarz E-handel Piotr Skirski Jak wykorzystanie zaawansowanych

Bardziej szczegółowo

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie?

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? www.100eurodziennie.pl Jest to robocza wersja poradnika na temat zarabiania w Internecie. H. Bernaciak J. Gortatowska Sz. Miałkas M. Rogoziński P. Wójcik 1

Bardziej szczegółowo

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu ABC Biznesu Jak założyć sklep internetowy Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. W jakiej branży założyć sklep internetowy / 4 1.1. Kim są klienci sklepu internetowego? / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

Wstęp... 9 Rozdział 1. W jaki sposób działa wyszukiwarka stron WWW?... 11 Rozdział 2. Co daje wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania?...

Wstęp... 9 Rozdział 1. W jaki sposób działa wyszukiwarka stron WWW?... 11 Rozdział 2. Co daje wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania?... Spis treści Wstęp... 9 Rozdział 1. W jaki sposób działa wyszukiwarka stron WWW?... 11 Krótka prezentacja popularnych wyszukiwarek... 11 Wyszukiwanie danych... 17 Przeszukiwanie grup dyskusyjnych... 28

Bardziej szczegółowo

Techniki badań internetowych materiały dydaktyczne

Techniki badań internetowych materiały dydaktyczne Techniki badań internetowych materiały dydaktyczne zajęcia specjalizacyjne dla II r. niest. st. II-go st. Zarządzanie specjalność Marketing w handlu i usługach wykład fakultatywny dla V r. zaocznych jednolitych

Bardziej szczegółowo

Google Webmaster Tools

Google Webmaster Tools Google Webmaster Tools Spis treści Spis treści... 2 Wstęp... 5 1. Konfiguracja Narzędzi dla webmasterów... 6 1.1. Zakładanie konta Google... 6 1.2. Dodawanie witryny do konta Google... 7 1.2.1. Weryfikacja:

Bardziej szczegółowo

AUTOMATYCZNA KONTEKSTOWA KOREKTA TEKSTÓW Z WYKORZYSTANIEM GRAFU LHG

AUTOMATYCZNA KONTEKSTOWA KOREKTA TEKSTÓW Z WYKORZYSTANIEM GRAFU LHG Computer Science Vol. 10 2009 Marcin Gadamer, Adrian Horzyk AUTOMATYCZNA KONTEKSTOWA KOREKTA TEKSTÓW Z WYKORZYSTANIEM GRAFU LHG Automatyczna korekta tekstów stanowi ważny problem z punktu widzenia dzisiejszych

Bardziej szczegółowo

Wykrywanie wiedzy w dużych zbiorach danych: przykład personalizacji inżynierii ontologicznej

Wykrywanie wiedzy w dużych zbiorach danych: przykład personalizacji inżynierii ontologicznej Cezary Chudzian, Janusz Granat, Edward Klimasara, Jarosław Sobieszek, Andrzej P. Wierzbicki W artykule, po przedyskutowaniu szeroko rozumianego pojęcia inżynierii wiedzy, a w szczególności inżynierii ontologicznej,

Bardziej szczegółowo

ego warto korzystać z internetu i jak zrobić pierwszy krok Dowiedz się, dlacz Promotor

ego warto korzystać z internetu i jak zrobić pierwszy krok Dowiedz się, dlacz Promotor rok r wszy k Dowiedz r Promoto a yfrow c Polska ch szans Równy jektu mach pro ictwo Wydawn ane w ra przygotow s edu PRO@cti two artners kie p yfrowej iopomors Zachodn r zecz edukacji c a n to kor ego war

Bardziej szczegółowo

Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe

Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe Porozmawiajmy Internet oraz komunikatory internetowe SZKOLENIE DLA UCZESTNIKÓW Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo