Internet i systemy wyszukiwania. Dr Agnieszka Nowak-Brzezioska

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Internet i systemy wyszukiwania. Dr Agnieszka Nowak-Brzezioska"

Transkrypt

1 Internet i systemy wyszukiwania Dr Agnieszka Nowak-Brzezioska

2 Idea wyszukiwania informacji: Wyszukiwanie informacji to proces wyszukiwania w pewnym zbiorze tych wszystkich dokumentów, które poświęcone są wskazanemu w kwerendzie tematowi (przedmiotowi) lub zawierają niezbędne dla użytkownika fakty i informacje.

3 Statystyki najnowsze Według danych podanych przez comscore World Metrix (http://www.comscore.com/), w grudniu 2008 roku liczba internautów przekroczyła próg miliarda. Największa liczba użytkowników została zarejestrowana w Azji - 41proc. wszystkich internautów. Na drugim miejscu znalazła się Europa - 28 proc., a na kolejnych Ameryka Północna - 18 proc., Ameryka Łacioska - 7 proc. oraz Bliski Wschód i Afryka - 5 proc. Wśród krajów, najwięcej internautów zarejestrowano w Chinach - blisko 180 milionów, 18 proc. wszystkich użytkowników w świecie. Na drugim uplasowały się Stany Zjednoczone - 16,2 proc. udziału. Na kolejnych miejscach: Japonia - 6 proc., Niemcy - 3,7 proc. i Wielka Brytania - 3,6 proc.

4

5 Ranking domen wyszukiwarek, z których trafiają na polskie witryny internauci łączący się z obszaru Polski. Ranking jest tworzony na podstawie procentowej liczby wizyt rozpoczętych wejściem z wyszukiwarek na witryny uwzględnione w badaniu gemiustraffic.

6 Google odnotowuje ponad 37 miliardów wyszukiwao w ciągu miesiąca. Kolejny w stawce Yahoo! Search ma tylko 22% udziałów w rynku (8,5 mld zapytao). Następne są Live Search (dawniej MSN Search, 7,5% - 2,2 mld) i Ask.com (4,8% - 1,4 mld). Słabe wyniki mają także największe nieanglojęzyczne wyszukiwarki - chioska Baidu (3,3 mld) i południowokoreaoska NHN (2 mld). W Polsce dominacja Google jest jeszcze większa. Według firmy Gemius, najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka posiada nad Wisłą 88% udziału w rynku (dane za listopad 2007 r.). Drugi na liście Onet ma zaledwie 5%. Kolejne są Wirtualna Polska (2,7%) i Microsoft (1,1%). Polska witryna Google jest najpopularniejszą stroną w naszym kraju - może pochwalid się prawie 11 milionami użytkowników i ponad dwoma miliardami odsłon miesięcznie.

7 Trochę historii Pierwszym narzędziem wykorzystywanym do przeszukiwania sieci był Archie. Stworzył go w 1990 roku kanadyjski student Alan Emtage. Mechanizm pobierał listy zasobów ze wszystkich ogólnodostępnych serwerów FTP, nie analizował jednak zawartości plików. Dlatego wiele zależało od tego, jak dokładne były nazwy tych ostatnich. Popularyzacja protokołu Gopher zaowocowała powstaniem Veroniki i Jugheada. Działały na podobnej zasadzie co Archie. Pierwszą wyszukiwarką z prawdziwego zdarzenia był Wandex, który opierał się o robota World Wide Web Wanderer (tłum. Wędrowiec) stworzonego przez Matthewa Graya z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w W tym samym roku pojawił się Aliweb, a nieco później Lycos i WebCrawler (wszystkie istnieją do dziś). W 1995 r. rozpoczęła się era AltaVisty i Excite a, które rywalizowały z Yahoo! (wtedy jeszcze serwis ten był katalogiem stron). Wraz z początkiem XXI wieku dominującą pozycję zaczęło zdobywad Google.

8 Liderzy Google Yahoo! Search (kiedyś tylko katalog, dziś cały portal) Ask (http://www.ask.com) (dawny Ask Jeeves)

9 Zaletą Yahoo! jest funkcja Search Assist. Znajduje ona podobieostwa między wynikami wyszukiwania a innymi, pokrewnymi stronami.

10 Internet a systemy wyszukiwawcze Internet stał się ogromnym zasobnikiem informacji(artykułów naukowych, popularnonaukowych, książek adresowych, telefonicznych, map geograficznych, wykazów usług sprzedaży, informacji o osobach, firmach, produktach itd..) oraz wszelkiego rodzaju usług (sprzedaży towarów, zbierania informacji, rezerwacji i sprzedaży biletów lotniczych, kolejowych, prezentacji filmów na zamówienie). Wydaje się, że minął okres rozwoju wyszukiwarek ogólnego przeznaczenia, które indeksowały wszelkie możliwe strony WWW dostępne w Internecie: na polu walki pozostało tylko kilka znaczących wyszukiwarek. Niewątpliwą wadą tych systemów była powierzchowniowośd dokonywanego przez nie przetwarzania danych, wynikająca z ograniczeo na czas przetwarzania. Dzisiaj spore szanse rozwojowe mają wyszukiwarki specjalizujące się w określonych dziedzinach zastosowao, gromadzące informacje w wąskiej dziedzinie. Nazywa się je wyszukiwarkami dedykowanymi. Dają one o wiele lepsze, pełniejsze i trafniejsze wyniki niż wyszukiwarki i katalogi ogólne. Są także specjalne wyszukiwarki do zdjęd (http://image.altavista.com/), lub kamer internetowych (http://www.earthcam.com), artykułów naukowych (http://citeseer.nj.nec.com).

11 Nowe trendy wyszukiwarki dedykowane specjalizowane inteligentne wyszukiwarki (wspomagające wykrywanie przestępstw w Internecie (poszukiwanie ofert pornografii dziecięcej, nielegalnej sprzedaży towarów, przygotowania zamachów i blokad ulicznych, identyfikacja handlu żywym towarem)) wyszukiwarki z technikami analizy morfologicznej, składniowej, rozumienia tekstu, tłumaczenia tekstu. Dąży się do realizacji zdolności do przetwarzania informacji multimedialnej: odnajdywania podobieostw i indeksacji obrazów, również filmów, dokumentów audio.

12 Metody przeszukiwania WWW Oświecone zgadywanie Katalogi stron (directories, indexes) Przewodniki i specjalizowane katalogi przedmiotowe, bazy wiedzy. Itp. Portale, wortale, strony startowe Wyszukiwarki (szperacze) indeksujące Metawyszukiwarki

13 Katalogi stron Katalog jest systemem klasyfikowania stron przeznaczonym do dokumentowania adresów internetowych. Katalogi tworzone są przez ludzi Katalogi tworzone są w oparciu o informacje dostarczane przez internautów. Katalogi same się nie uaktualniają.jeśli chce się zmienid opis w katalogu należy to zgłosid do redaktorów katalogu. Różne katalogi zachowują się różnie w zakresie klasyfikacji stron, przyjmowanych danych oraz sposobu wyświetlania wyników wyszukiwania. Najpopularniejsze wyszukiwarki i katalogi Katalog jest drzewiastą strukturą, w którą szukający się zagłębia. Witryny przypisane są, ze względu na swoją zawartośd do poszczególnych kategorii, które dzielą się na kategorie podrzędne. Drzewiasta struktura przypomina drzewo katalogów i podkatalogów eksploratora Windows. Na koocu tej struktury znajdują się strony zawierające odsyłacze internetowe do konkretnych witryn. AltaVista AOL Search Excite HotBot Go.com Google Infoseek Lycos MSN.com Open Directory Snap.com Web Crawler Yahoo Wyszukiwarka Katalog Wyszukiwarka Wyszukiwarka Wyszukiwarka Wyszukiwarka/ katalog Wyszukiwarka Katalog Katalog Katalog Katalog Wyszukiwarka Katalog

14 Redaktorzy katalogów Humans Do it Better - oczywiście w porównaniu z robotami. Aby znaleźd się w katalogu Internetowym należy przy zgłoszeniu wybrad kategorię, która najbardziej odpowiada treści strony. Należy podad adres strony, z jej krótkim opisem, czasem także kilka słów kluczowych dla strony. Następnie redaktorzy katalogu odwiedzają zgłoszoną stronę, aby zbadad, czy jest warta umieszczenia w katalogu, badane jest zgodnośd opisu i słów kluczowych z treścią strony i w przypadku braku uwag strona dodawana jest do sugerowanej przez właściciela kategorii. Jeśli redaktor uzna, że strona nie jest warta umieszczenia w katalogu - nic nie można na to poradzid. Proces recenzowania stron trwa od kilku do kilkunastu dni - przy dlaszym burzliwym rozwoju Internetu będzie się wydłużał. Wyniki wyszukiwania, które pokazuje katalog są oparte na krótkim opisie zamieszczonym w katalogu - meta tagi stron WWW nie mją znaczenia.

15

16

17 Wady i zalety Wady: mała liczba zawartych w nich stron w porównaniu z innymi narzędziami. Powodem są ludzkie możliwości - dokładne przejrzenie witryny i zakwalifikowanie jej do odpowiedniej kategorii. aktualizacja katalogu. Strony internetowe żyją! a weryfikacja ich zawartości wymaga ponownego odwiedzenia ich przez redaktora. różna interpretacja świata przez ludzi. Tą samą stronę dwie osoby mogą umieścid w różnych kategoriach. Zalety: opracowują je ludzie którym zależy na wiarygodności umieszczonych w nich danych. Możemy więc mied pewnośd, że ktoś za nie odpowiada.

18 specjalizowane katalogi przedmiotowe

19 specjalizowane katalogi przedmiotowe YASE (yet another search engine) Ich celem było stworzenie wyszukiwarki dziedzinowej działającej na pojedynczym komputerze klasy PC ze skrajnie niskimi zasobami i o mocami obliczeniowymi. W internecie możemy spotkad szereg wyszukiwarek dziedzinowych dedykowanych tj: - CNET.com specjalizująca się w dziedzinie komputerów, -Wyszukiwarka University of pennsylvcania przeszukująca strony tej uczelni (http://www/upenn.edu/) - - specjalizowana wysz. Lycos wspomagająca wyszukiwanie plików typu mp3 (http://mp3.lycos.com) - - wyszukiwarka YASE dla publikacji nt. bd (http://mykerinos.cis.upenn.edu) -Wyszukiwarka zdjęd

20 Specjaliści w natarciu 1. (świat blogów: prawie 100 mln) 2. wyszukiwarki aktualności: (opensource'owy serwis Newslookup. Mechanizm witryny przeszukuje kilka tysięcy źródeł wiadomości z całego świata. Pozwala na zawężenie wyników do gazet, telewizji, radia lub sieci. Istnieje także możliwośd określenia geograficznego obszaru, z którego pochodzi wiadomośd) 3. (grafika, pliki audio i wideo). Picsearch powstał w 2000 roku i obecnie indeksuje 2 mld obrazków - więcej niż Yahoo! Search (1,6 mld) i niewiele mniej niż Google (2,2 mld).

21 Wyszukiwarki specjalizowane Blinkx (wideo) Blogscope (blogi) Business.com(firmy) Ex.pl/ode.us (ludzie) ode.us FileSearch (pliki) IceRocket (blogi) InfoSpace (firmy, ludzie) Kelkoo (ceny) Lexis Nexis (prawo) MagPortal (newsy) Newslookup (newsy) Omgili (fora) Picsearch (grafika) PriceRunner (ceny) Rollyo (wysz. spersonalizowana) Sphere (blogi) Spock (ludzie) Technorati (blogi) ThomasNet (firmy) Topix (newsy) Wink (ludzie)

22 Inne specjalistyczne wyszukiwarki serwisy medyczne dostarczające informacji o lekach i firmach farmaceutycznych, przeznaczone dla lekarzy lub pacjentów (Searchmedica, Bioinformatic Harvester, Entrez, Healia), strony poświęcone nieruchomościom, pozwalające wyszukiwad oferty i wystawiad domy czy mieszkania na sprzedaż (Home.co.uk, Rightmove, Zillow), witryny oparte o przeszukiwanie map i znajdywanie obiektów geograficznych (Geoportail - tylko Francja, MapQuest, Google Maps, Yahoo! Maps), serwisy dla osób poszukujących pracy (Career-Builder, Hotjobs, Monster, Recruit), usługi przeszukujące kod open source, przeznaczone dla programistów i twórców stron WWW (Koders, Krugle, JExamples).

23 Portale, wortale Portal internetowy internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcad użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce www i traktowania go jako bramy do Internetu. Zazwyczaj portal zawiera informacje będące przedmiotem zainteresowania szerokiego grona odbiorców. Jako przykładową treśd portalu można podad: dział aktualnych wiadomości, prognoza pogody, katalog stron WWW, czat, forum dyskusyjne oraz mechanizmy wyszukiwania informacji w nim samym lub w zewnętrznych zasobach Internetu (wyszukiwarki internetowe). W celu przyciągnięcia większej ilości użytkowników portale mogą oferowad darmowe konta poczty elektronicznej, miejsce na strony WWW i dostęp do innych usług (np. multimedia, pobieranie plików, grupy dyskusyjne). Polskie portale Onet.pl Wirtualna Polska Interia.pl O2.pl Portale na świecie Yahoo Seznam.cz AOL

24 Portale, wortale Wortal, portal wertykalny (ang. vertical portal) portal wyspecjalizowany, publikujący informacje z jednej dziedziny, tematycznie do siebie zbliżone, np. dotyczące muzyki, filmu, programów komputerowych. Nazwa ma stanowid przeciwstawienie do zwykłego portalu, obejmującego szeroki zakres tematyczny (horyzontalnego), a przy okazji podkreślad wyższą jakośd udostępnianych zasobów, jednak nie przyjęła się szeroko. Wortal jest odpowiednikiem portalu, tyle, że poświęconemu konkretnej tematyce. Przykłady wortali: pclab.pl benchmark.pl

25 Wyszukiwarki (szperacze) indeksujące Bardziej wydajne niż katalogi. Tworzą automatycznie swoje bazy danych o witrynach. Oprogramowanie wyszukiwarki składa się z dwóch oddzielnych modułów: 1. pierwszy odwiedza witryny internetowe, analizując umieszczone na nich teksty, oraz podąża za odsyłaczami hipertekstowymi do kolejnych stron. 2. Indeks - obsługuje powstającą w ten sposób bazę danych. Korzystanie z bazy polega na wpisywaniu poszukiwanych słów i obejrzeniu wyświetlonych wyników w postaci hipertekstowych odsyłaczy do stron, które zawierają wpisane wyrażenie. Jako pierwsze wyświetlane są adresy witryn, które bardziej odpowiadają zadanemu pytaniu.

26 Wyszukiwarki tekstowe - działanie Oprogramowanie szperacza próbuje samodzielnie określid tematykę dokumentu i jego wartośd, co ma później wpływ na miejsce, które dany dokument zajmie w klasyfikacji odpowiedzi. Automatyczne wybieranie słów kluczowych z przeglądanych dokumentów polega na analizie umiejscowienia poszczególnych wyrazów i częstości ich powtarzania w stosunku do innych. Niestety nawet najlepszy program analizujący zawartośd stron WWW czasami nie potrafi poradzid sobie z zawiłościami ludzkiego języka - co prowadzi do błędów. Wyszukiwanie według słów kluczowych Baza danych wyświetli nam listę stron, które zawierają poszukiwane słowo lub słowa Wyszukiwanie rozmyte uwzględnia różne formy danego wyrazu. W pytaniu podajemy początek wyrazu pozostałą częśd zastępujemy znakiem? lub *. Znak? zastępuje tylko jedną literę, zaś * zastępuje większą ilośd znaków. Koniecznośd występowania wyrazu lub nie Inną możliwośd dają nam dwa znaki + i -. Pierwszy wymusza na szperaczu wyświetlenie stron, które muszą zawierad wyraz poprzedzony +. Drugi zaś wyklucza strony zawierające dane słowo.

27 Metawyszukiwarki To serwisy internetowe, które nie posiadają własnej bazy danych, ale potrafią wysład nasze zapytanie do kilku lub kilkunastu samodzielnych szperaczy, odebrad je od nich i przedstawid w przejrzystej formie. Wadą metawyszukiwarek jest brak dostępu do specyficznych zapytao złożonych jakie dają pojedyncze szperacze. Zaletą jest to, że można zadad jedno pytanie do kilku szperaczy przy odwiedzeniu tylko jednego serwisu. Zaoszczędza to czas i daje możliwośd przeszukania większej części zasobów Internetu. Niektóre metawyszukiwarki dodatkowo opracowują otrzymaną listę wyników: Usuwają powtarzające się adresy i te, które już nie istnieją w Internecie, a są jeszcze zapisane w bazie wyszukiwarki. Dodatkowo mogą sortowad na różne sposoby wyświetloną listę.

28 Firma Browsys proponuje wszystkim maniakom surfowania narzędzia o nazwie Twoogle oraz Twofind, które pozwalają na sprawdzanie wyników wyszukiwania jednocześnie w kilku najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych.

29 Pierwsze z narzędzi o nazwie Twoogle to połączenie wyszukiwarki internetowej Google z serwisem mikroblogów Twitter. Możemy jednocześnie przeszukiwad obie strony. Co ciekawe, wyniki wyszukiwania prezentowane są w osobnych, sąsiadujących ze sobą oknach.

30 Twofind pozwala natomiast na konfrontację między Google, a niedawno zaprezentowaną wyszukiwarką Microsoftu, czyli Bing. Podobnie, jak Twoogle, wyniki wyszukiwania prezentowane są w dwóch osobnych oknach obok siebie, dzięki czemu możemy szybko porównad je ze sobą.

31

32

33 Test wyszukiwarki Wolfram Alpha Wolfram Alpha tak naprawdę niewiele ma wspólnego z tym, co znamy jako wyszukiwarki. To raczej wielka baza wiedzy, której możemy używad w dowolny sposób. System komputerowy wyposażony w 4608 procesorów wspomaga działanie nowej wyszukiwarki. unikalną cechą Wolfram Aplha jest algorytm, który zamiast wyświetlad spis witryn internetowych stara się podad gotową odpowiedź na zadane przez użytkownika pytanie. Wada: często źle wyszukuje informacje Zaleta: jeśli wpiszemy nazwę jakiegoś polskiego miasta, wyszukiwarka wyświetli je na mapie (z możliwością przejścia do widoku satelitarnego Google Maps), poinformuje o lokalnym czasie czy aktualnej pogodzie. To już nam bardziej przypadło do gustu. Wolfram wykona dla nas skomplikowane obliczenia (z zakresu matematyki czy fizyki), dokona ciekawych porównao (na przykład PKB paostw), a nawet sprawdzi ile kalorii ma posiłek, który mamy zamiar dziś zjeśd. Wszystko przedstawi na wykresach. Wyszukiwarka ze sztuczną inteligencją (dzięki mechanizmom sztucznej inteligencji, wyszukiwarka próbuje interpretowad pytanie i udziela odpowiedzi.)

34 Jak Wolfram działa w praktyce jaki był produkt krajowy brutto (PKB) na osobę w Polsce w 1998 roku?

35 Jak Wolfram działa w praktyce Jaka była pogoda w styczniu tego roku w Poznaniu?

36

37 Jak Wolfram działa w praktyce Superkomputery Wolframa, jeśli nie będą akurat przeciążone, pokażą nam wzór chemiczny np. H2SO4. Wykonają też skomplikowanie obliczenia matematyczne czy fizyczne.

38 Wolfram przedstawia również dane dotyczące stron internetowych - liczbę odwiedzin na witrynie. Należy wpisad po prostu adres strony i otrzymamy wynik.

39

40 Google Squared - wyniki wyszukiwania w tabeli

41 WPIS TESTOWY: Microsoft Apple WOLFRAM ALPHA: Wyskoczyły tabele i wykresy giełdowe oraz dane na temat obu firm. GOOGLE: Najwyżej na liście były newsy na temat obu firm, od większych do mniejszych publikacji, zawierających oba słowa. WARIACJE: Kiedy zamieniono wpis na samo Microsoft lub Apple, wyskoczyły informacje na temat dzisiejszych cen akcji firm na giełdzie, po kliknięciu w linki dane były zbliżone do tego, co zaprezentował Wolfram, ale tylko dla pojedynczej firmy. WPIS TESTOWY: Sydney New York WOLFRAM ALPHA: Wyskoczyły tabele pokazujące dystans między oboma miastami w milach, kilometrach, milach morskich, a także mapa świata z optymalnym połączeniem lotniczym, czasem lotu w różnych jednostkach czasowych i za pomocą różnych środków komunikacji. Oprócz tego były porównania ludności, powierzchni i czas lokalny. GOOGLE: Pokazało wiele różnych rzeczy. Oferty lotów z Sydney i Nowego Yorku; Google Maps wyrzuciło listę biznesów w Nowym Yorku mających w nazwie słowo Sydney ; pojawiły się także linki do władz miasta Sindey znajdującego się w stanie Nowy York. WARIACJE: Kiedy wpisano Sydney New York distance Wolfram pokazał tylko dystans między miastami, Google zaś linki do stron pokazujących dystans między miastami. Pierwsza z nich pokazywała te informacje, co Wolfram jednak bez kilku jednostek.

42 WPIS TESTOWY: 10 pounds kilograms (10 funtów kilogram) WOLFRAM ALPHA: Otrzymano informację, że zostanie to zinterpretowane jako 10 funtów razy 1 kilogram. Rezultat wynosił: kg2 lub lb2. GOOGLE: Google podało linki do stron z konwersjami miar. WARIACJE: Po dodaniu słowa in ( 10 pounds in kilograms ), wszytko się zmieniło. Wolfram podał poprawną odpowiedź: 10 funtów to kilograma. Na koniec otrzymaliśmy informację, że 10 funtów to 1.8 razy więcej, niż waga książki Wolframa A New Kind of Science. Google zaś przeliczyło 10 funtów = kilograma. Kiedy wpisano 10 lbs kgs, Wolfram Alpha znów przemnożyło. Google zaś podał znów strony do konwersji miar. Przy wpisaniu 10 pds kgs, Alpha nie zrozumiał, a Google zapytał się czy chodzi może o funty i podał znów strony do konwersji. WPIS TESTOWY: light bulb (żarówka) WOLFRAM ALPHA: Dostaliśmy wpis, że nie jest pewien co pokazad. GOOGLE: Kilka stron zaczynając od Wikipedii, które traktowały o historii i wyjaśniały jak działa żarówka. WARIACJE: Po wpisaniu light bulb inventor, (wynalazca) Wolfram Alpha zachował się podobnie, Google zaś dostarczyło pomocnych linków. Przy wpisie first light bulb, Alpha podało wpis wyjaśniający, kiedy została ona opatentowana i pod wpisem people involved, wymieniła Thomasa Edisona.

43 WPIS TESTOWY: Cancer New York WOLFRAM ALPHA: Zamiast statystyk zachorowalności na raka Wolfram podał informacje o konstelacji Raka. Pokazał także skąd w Nowym Yorku można zobaczyd na niebie ten gwiazdozbiór. GOOGLE: Pierwszy link był do Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Yorku. Drugi do strony New York State Department of Health s. Trzeci do rejestru New York State Cancer Registry. WARIACJE: Po dodaniu drugiego stanu (Cancer New York Nevada) Wolfram nie wiedział o co chodzi, a Google pokazało pierwsze wyniki głownie z Nevady, różne historie, strony prawnicze, kliniki medyczne, bez żadnych porównao, czy informacji, które można było znaleźd osobno.

44 WPIS TESTOWY: Utah Florida population WOLFRAM ALPHA: Wykaz tabel porównujących populacje obu stanów od 2006 roku, wzrost populacji notowany od 2000 do 2006 roku i liczbę urodzeo oraz zgonów w GOOGLE: Mimo tego, że pokazano dane nawet o bezrobociu, nie były one aktualne. WARIACJE: Po wpisaniu Utah population, Google pokazało prosty wykres populacji od 1980 roku do teraz. Po wpisaniu Utah Florida, Wolfram wykazał cały almanach pokazując informacje od populacji i powierzchni zaczynając, przez historię tych dwóch stanów, a na wykazach przychodów gospodarstw domowych koocząc. Google pokazał różne strony zawierające oba słowa, podając lokację na mapie miejsc biznesowych, które zawierają słowo Utah. Nie było tutaj z jednej stronie bardzo życiowych pytao, które mogłyby sprawid Wolframowi dużo kłopotów, jednak nie mieliśmy też do czynienia z wpisami ścisłymi, gdzie świetnie sobie radzi (fizyka, chemia, inżynieria itp.) Przy dośd trudnych pytaniach ścisłych dowiemy się wiele jako badacze, ale częśd danych jest nieprzyswajalna dla większości użytkowników. Wiele oczywistych pytao może pozostad jednak bez odpowiedzi. Zobaczycie jednak sami za parę tygodni.

Inteligentne wyszukiwarki internetowe

Inteligentne wyszukiwarki internetowe WPROWADZENIE DO WYSZUKIWAREK AGNIESZKA NOWAK - BRZEZIŃSKA Inteligentne wyszukiwarki internetowe dr Agnieszka Nowak-Brzezioska agnieszka.nowak@us.edu.pl Agnieszka Nowak-Brzezioska Przedmiot prowadzony w

Bardziej szczegółowo

Nie tylko Google. Bing. Alternatywne wyszukiwarki w Sieci

Nie tylko Google. Bing. Alternatywne wyszukiwarki w Sieci Nie tylko Google. Alternatywne wyszukiwarki w Sieci Dla wielu internautów synonimem słowa wyszukiwarka jest Google. Czy słusznie? W Sieci jest mnóstwo innych tego rodzaju serwisów. Z których warto korzystad?

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwanie informacji

Wyszukiwanie informacji Wyszukiwanie informacji Informatyka Temat 1 Krotoszyn, wrzesień 2015 r. 1 Informatyka 1 Przeszukiwanie zasobów internetowych Krotoszyn, 2015 r. Spis treści prezentacji 1. Wprowadzenie 2. Gdzie szukać informacji?

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI. Autor: Maciej Lisak-Zbroński. 1. Grupa: Nauczyciele (uczący różnych przedmiotów)

Scenariusz zajęć WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA NAUCZYCIELI. Autor: Maciej Lisak-Zbroński. 1. Grupa: Nauczyciele (uczący różnych przedmiotów) 1. Grupa: Nauczyciele (uczący różnych przedmiotów) 2. Zagadnienie: Internet jako ważne źródło informacji w pracy nauczyciela 3. Temat: Wyszukiwanie informacji w Internecie 4. Czas trwania: 2 godz. lekcyjne

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwarki stosują różne metody oceny stron i algorytmy oceniające za indeksowane strony różnią się w poszczególnych wyszukiwarkach, ale można

Wyszukiwarki stosują różne metody oceny stron i algorytmy oceniające za indeksowane strony różnią się w poszczególnych wyszukiwarkach, ale można Wyszukiwarki stosują różne metody oceny stron i algorytmy oceniające za indeksowane strony różnią się w poszczególnych wyszukiwarkach, ale można jednak wyróżnić 3 główne elementy, które brane są pod uwagę:

Bardziej szczegółowo

OPTYMALIZACJA SERWISÓW INTERNETOWYCH >>>WIĘCEJ<<<

OPTYMALIZACJA SERWISÓW INTERNETOWYCH >>>WIĘCEJ<<< INTERNETOWYCH. Wszystko O Pozycjonowaniu I Marketingu. >>>POZYCJONOWANIE STRON BYDGOSZCZ OPTYMALIZACJA SERWISÓW INTERNETOWYCH >>>WIĘCEJ

Bardziej szczegółowo

Jak przetrwać w "wieku informacji"? [sieciowej]

Jak przetrwać w wieku informacji? [sieciowej] II Forum Wiedzy Interdyscyplinarnej im. J. J. Śniadeckich Bydgoszcz - Żnin, 28-29.04.2004 Jak przetrwać w "wieku informacji"? [sieciowej] Żyć i działać we współczesnym świecie to znaczy korzystać z informacji

Bardziej szczegółowo

Korzystanie z poczty e-mail i Internetu

Korzystanie z poczty e-mail i Internetu Korzystanie z poczty e-mail i Internetu Jesteś nowym użytkownikiem systemu Windows 7? Wiele elementów odpowiada funkcjom znanym z poprzednich wersji systemu Windows, możesz jednak potrzebować pomocy, aby

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwanie informacji w Internecie

Wyszukiwanie informacji w Internecie Wyszukiwanie informacji w Internecie Definicje Wyszukiwanie informacji: proces odnajdywania informacji (dokumentów, wiadomości) w zbiorze informacyjnym Poszukiwanie informacji polega na pogłębianiu wiedzy

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika. Użytkownik niezalogowany

Podręcznik użytkownika. Użytkownik niezalogowany Podręcznik użytkownika Użytkownik niezalogowany 2011 1 2 Zawartość 1. Kategorie... 5 1.1. Wstęp... 5 2. Artykuły... 6 2.1. Widok artykułu... 6 3. Zamówienia publiczne... 9 3.1. Przeglądanie zamówieo publicznych...

Bardziej szczegółowo

Internet, jako ocean informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 2

Internet, jako ocean informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 2 Internet, jako ocean informacji Technologia Informacyjna Lekcja 2 Internet INTERNET jest rozległą siecią połączeń, między ogromną liczbą mniejszych sieci komputerowych na całym świecie. Jest wszechstronnym

Bardziej szczegółowo

INTERNET - NOWOCZESNY MARKETING

INTERNET - NOWOCZESNY MARKETING STRONA INTERNETOWA TO JUŻ ZBYT MAŁO! INTERNET ROZWIJA SIĘ Z KAŻDYM DNIEM MÓWIMY JUŻ O: SEM Search Engine Marketing, czyli wszystko co wiąże się z marketingiem internetowym w wyszukiwarkach. SEM jest słowem

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytet

Bardziej szczegółowo

Wstęp 5 Rozdział 1. Przeglądarki 7

Wstęp 5 Rozdział 1. Przeglądarki 7 Wstęp 5 Rozdział 1. Przeglądarki 7 Informacje podstawowe 7 Internet Explorer 13 Mozilla Firefox 29 Rozdział 2. Surfowanie 51 Surfowanie przy pomocy paska adresowego 51 Odnośniki na stronach WWW 54 Nawigacja

Bardziej szczegółowo

Klasyfikacja informacji naukowych w Internecie na przykładzie stron poświęconych kulturze antycznej

Klasyfikacja informacji naukowych w Internecie na przykładzie stron poświęconych kulturze antycznej Klasyfikacja informacji naukowych w Internecie na przykładzie stron poświęconych kulturze antycznej Katowice, 15 grudnia 2010 2 Informacja w kontekście projektu i marketingu L. Rosenfeld, P. Morville,

Bardziej szczegółowo

Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik

Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik Multiwyszukiwarka EDS daje możliwość przeszukania większości baz udostępnianych przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Odnajdziesz publikacje na potrzebny Ci temat szybko, łatwo i

Bardziej szczegółowo

Plan wykładu. Wprowadzenie Multimedia Wyszukiwanie informacji Internecie Wyszukiwanie multimediów Internecie Podsumowanie.

Plan wykładu. Wprowadzenie Multimedia Wyszukiwanie informacji Internecie Wyszukiwanie multimediów Internecie Podsumowanie. Plan wykładu Wprowadzenie Multimedia Wyszukiwanie informacji Internecie Wyszukiwanie multimediów Internecie Podsumowanie 2 Wprowadzenie Po co ten wykład Definicja multimediów, czyli razem znaczy więcej

Bardziej szczegółowo

Spis treści. 1. Wstęp 2. Rejestracja 3. Logowanie 4. Moje konto 5. Program poleconych 6. Narzędzia Wydawcy 7. Zakończenie

Spis treści. 1. Wstęp 2. Rejestracja 3. Logowanie 4. Moje konto 5. Program poleconych 6. Narzędzia Wydawcy 7. Zakończenie 1. Wstęp 2. Rejestracja 3. Logowanie 4. Moje konto 5. Program poleconych 6. Narzędzia Wydawcy 7. Zakończenie Spis treści 1. Wstęp Adlove to nowoczesna i bezpłatna usługa skracania adresów URL. Możesz zarabiać

Bardziej szczegółowo

Pozyskiwanie informacji biznesowej w Internecie: - Metainformacja biznesowa. - Punkty startowe.

Pozyskiwanie informacji biznesowej w Internecie: - Metainformacja biznesowa. - Punkty startowe. Pozyskiwanie informacji biznesowej w Internecie: - Metainformacja biznesowa. - Punkty startowe. Dr Sabina Cisek Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UJ 2008-02-28 Plan prezentacji Metainformacja

Bardziej szczegółowo

Axiell Arena Biblioteka XXI wieku

Axiell Arena Biblioteka XXI wieku Axiell Arena Biblioteka XXI wieku Wstęp Axiell Arena to system zarządzania informacją biblioteczną, stworzony w oparciu o zaawansowany system zarządzania treścią internetową czyli Content Management System

Bardziej szczegółowo

Zagadnienia: Ścieżki do informacji - wpisywanej po znaku ukośnika / Nazwy dokumentu (w szczególności strony www, czyli strony internetowej).

Zagadnienia: Ścieżki do informacji - wpisywanej po znaku ukośnika / Nazwy dokumentu (w szczególności strony www, czyli strony internetowej). Rozdział 2: Zagadnienia: Internet 1. Wykorzystanie zasobów Internetu do zdobywania informacji oraz komunikatorów sieciowych 2. Podstawowe zasady wyszukiwania potrzebnych informacji i danych z sieci Internet.

Bardziej szczegółowo

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE Sławomir Szaruga Ośrodek Nowoczesnych Technologii Informacyjnych ŁCDNiKP WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE II etap edukacji (klasa VI) Cele kształcenia Cele ogólne: kształtowanie umiejętności wyszukiwania

Bardziej szczegółowo

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE I ICH WYKORZYSTANIE. Filip Makowiecki filip.makowiecki@ceo.org.pl

WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE I ICH WYKORZYSTANIE. Filip Makowiecki filip.makowiecki@ceo.org.pl WYSZUKIWANIE INFORMACJI W INTERNECIE I ICH WYKORZYSTANIE Filip Makowiecki filip.makowiecki@ceo.org.pl DO CZEGO WYKORZYSTUJEMY INTERNET? Aktywność Polaków w sieci (Oriaq, 2010) Własny ślad w internecie

Bardziej szczegółowo

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu,

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu, CZĘŚĆ 3 - INTERNET 3.1 WSTĘP Internet jest globalnym zbiorem połączonych ze sobą komputerów, które przesyłają informacje między sobą za pośrednictwem szybkich połączeń sieciowych oraz linii telefonicznych.

Bardziej szczegółowo

skutecznej rekrutacji

skutecznej rekrutacji Porady praktyczne - warunki skutecznej rekrutacji przy użyciu narzędzi internetowych. Wyszukiwarka Google Optymalizacja SEO czyli pozycjonowanie Wyszukiwarka Google Internauci Internautów ufa wyszukiwarkom

Bardziej szczegółowo

Politechnika Łódzka Biblioteka. Dokumentowanie i rozpowszechniania informacji o publikacjach naukowych pracowników Politechniki Łódzkiej

Politechnika Łódzka Biblioteka. Dokumentowanie i rozpowszechniania informacji o publikacjach naukowych pracowników Politechniki Łódzkiej Politechnika Łódzka Biblioteka Dokumentowanie i rozpowszechniania informacji o publikacjach naukowych pracowników Politechniki Łódzkiej Baza SCOPUS SCOPUS to wielodziedzinowa, bibliograficzno-abstraktowa

Bardziej szczegółowo

Oferta prowadzenia działań reklamowych w Internecie

Oferta prowadzenia działań reklamowych w Internecie Oferta prowadzenia działań reklamowych w Internecie 1. Dlaczego reklama w Internecie cieszy się powodzeniem? W Polsce jest ponad 17 milionów Internautów; Przeciętny Internauta spędza w sieci ponad 50 godzin

Bardziej szczegółowo

Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik

Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik Multiwyszukiwarka daje możliwość jednoczesnego przeszukania większości baz udostępnianych w Politechnice Lubelskiej oraz katalogu Biblioteki PL. Przeszukiwane

Bardziej szczegółowo

Sposoby wyszukiwania multimedialnych zasobów w Internecie

Sposoby wyszukiwania multimedialnych zasobów w Internecie Sposoby wyszukiwania multimedialnych zasobów w Internecie Lidia Derfert-Wolf Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy e-mail: lidka@utp.edu.pl III seminarium z cyklu INFOBROKER:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika BIP

Instrukcja użytkownika BIP Instrukcja użytkownika BIP Spis treści 1. Wstęp... 3 2. Główne elementy składowe portalu BIP... 3 3. Nawigacja... 6 4. Informacje o biuletynie... 6 4.1. Mapa serwisu... 6 4.2. Redakcja biuletynu... 7 4.3.

Bardziej szczegółowo

Przewodnik.

Przewodnik. Przewodnik http://support.ebsco.com/training/lang/pl/pl.php Rehabilitation Reference Center to kompleksowy zbiór informacji opartych na dowodach dla specjalistów z zakresu rehabilitacji. Aby znaleźć materiały

Bardziej szczegółowo

Antyk w kulturze popularnej

Antyk w kulturze popularnej FORUM DYSKUSJI INTERDYSCYPLINARNEJ Vae victis, czyli antyk w kulturze popularnej Czym są nowe media? Media zamienione w dane numeryczne zrozumiałe dla komputera grafika, ruchome obrazy, dźwięki, kształty,

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi Podstawowe informacje na temat pozycjonowania Według badań Search Engine Watch 81% internautów

Bardziej szczegółowo

Internet wyszukiwarki internetowe

Internet wyszukiwarki internetowe Internet wyszukiwarki internetowe 1. WYSZUKIWARKI INTERNETOWE to doskonały sposób na znalezienie potrzebnych informacji w Internecie. Najpopularniejsze wyszukiwarki to: http://www.google.pl/ http://www.netsprint.pl/

Bardziej szczegółowo

Google Analytics - Wstęp

Google Analytics - Wstęp Google Analytics Google Analytics - Wstęp Google Analytics to narzędzie do analityki internetowej, udostępnione przez firmę Google w listopadzie 2005,które umożliwia właścicielom witryn zebrać informacje

Bardziej szczegółowo

World Wide Web? rkijanka

World Wide Web? rkijanka World Wide Web? rkijanka World Wide Web? globalny, interaktywny, dynamiczny, wieloplatformowy, rozproszony, graficzny, hipertekstowy - system informacyjny, działający na bazie Internetu. 1.Sieć WWW jest

Bardziej szczegółowo

Tomasz Boiński: 1. Pozycjonowanie stron i zastosowanie mod_rewrite

Tomasz Boiński: 1. Pozycjonowanie stron i zastosowanie mod_rewrite Tomasz Boiński: 1 Pozycjonowanie stron i zastosowanie mod_rewrite Pozycjonowanie stron Promocja strony odbywa się poprzez umiejscowienie jej jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Wyszukiwarki indeksują

Bardziej szczegółowo

Efektywne wyszukiwanie informacji w Internecie

Efektywne wyszukiwanie informacji w Internecie Efektywne wyszukiwanie informacji w Internecie Internet rozrasta się w takim tempie, że znalezienie w nim czegokolwiek jest bardzo trudne. Obecnie w Internecie jest już kilkadziesiąt miliardów stron Największa

Bardziej szczegółowo

Wszystko o sitelinkach w Google AdWords No prawie wszystko ;)

Wszystko o sitelinkach w Google AdWords No prawie wszystko ;) Wszystko o sitelinkach w Google AdWords No prawie wszystko ;) Rozszerzeń reklam Google AdWords jest coraz więcej rodzajów i są one coraz bardziej powszechnie używane. Szczególnie popularne są tzw. Sitelinki

Bardziej szczegółowo

Rozwój popytu. - najważniejsze trendy. dr Dominik Batorski. Uniwersytet Warszawski

Rozwój popytu. - najważniejsze trendy. dr Dominik Batorski. Uniwersytet Warszawski Rozwój popytu na usługi szerokopasmowe - najważniejsze trendy dr Dominik Batorski Uniwersytet Warszawski DIAGNOZA 2 Korzystanie z technologii 2003-2011 Użytkowników internetu przybywa mniej więcej 9 punktów

Bardziej szczegółowo

Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik

Multiwyszukiwarka EBSCO Discovery Service - przewodnik Multiwyszukiwarka EDS daje możliwość przeszukania większości baz udostępnianych przez Bibliotekę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odnajdziesz publikacje na potrzebny Ci temat szybko, łatwo i w jednym miejscu.

Bardziej szczegółowo

Znajdujesz to, czego szukasz, umyka ci to, co zaniedbujesz.

Znajdujesz to, czego szukasz, umyka ci to, co zaniedbujesz. Znajdujesz to, czego szukasz, umyka ci to, co zaniedbujesz. Sokrates ZASÓB RODZAJ I JAKOŚĆ INFORMACJI UPOWSZECHNIANEJ W INTERNECIE Zasady upowszechniania informacji w sieci Plusy i minusy Internetu PRZESZUKIWANIE

Bardziej szczegółowo

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Zagadnienie tematyczne (blok tematyczny): Internet i sieci (Podr.cz. II, str.37-69) Podstawa programowa: Podstawowe zasady

Bardziej szczegółowo

POZYCJONOWANIE STRON PORADY

POZYCJONOWANIE STRON PORADY . Wszystko O Pozycjonowaniu I Marketingu. >>>OPTYMALIZACJA STRONY POD SEO POZYCJONOWANIE STRON PORADY >>>WIĘCEJ

Bardziej szczegółowo

Spółki zostaną podzielone na 5 głównych kategorii konkursowych: Polskie spółki giełdowe należące do indeksów spółek dużych i średnich*,

Spółki zostaną podzielone na 5 głównych kategorii konkursowych: Polskie spółki giełdowe należące do indeksów spółek dużych i średnich*, Konkurs na najlepszą witrynę internetową spółki giełdowej Złota Strona Emitenta VII Spółki zostaną podzielone na 5 głównych kategorii konkursowych: Polskie spółki giełdowe należące do indeksów spółek dużych

Bardziej szczegółowo

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Dlaczego warto pozycjonować strony internetowe?

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Dlaczego warto pozycjonować strony internetowe? Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Pozycjonowanie to wszelkie działania mające na celu podniesienie pozycji strony internetowej, na określone słowa kluczowe, w wyszukiwarce Google. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

WPROWADZENIE WYSZUKIWANIE OGŁOSZEŃ

WPROWADZENIE WYSZUKIWANIE OGŁOSZEŃ WPROWADZENIE 1. Cel dokumentu Celem dokumentu jest: Zapoznanie internauty z funkcjonalnością realizowaną przez Bazę Konkurencyjności. Dostarczenie szczegółowych informacji na temat podstron, które znajdują

Bardziej szczegółowo

ISBN 978-83-62480-53-1

ISBN 978-83-62480-53-1 Tomasz Grzyb Skuteczne Pozycjonowanie Numer 1 w wyszukiwarkach T o m a s z G r z y b : S k u t e c z n e p o z y c j o n o w a n i e 3 Copyright by Tomasz Grzyb & e-bookowo 2011 ISBN 978-83-62480-53-1

Bardziej szczegółowo

Poradnik SEO. Ilu z nich szuka Twojego produktu? Jak skutecznie to wykorzystać?

Poradnik SEO. Ilu z nich szuka Twojego produktu? Jak skutecznie to wykorzystać? Poradnik SEO Poradnik SEO Internet to najszybciej rozwijające się medium. W Polsce jest już 15 mln użytkowników, ponad 90% z nich używa wyszukiwarki Google. Dziennie użytkownicy zadają ponad 130 milionów

Bardziej szczegółowo

NOWE TRENDY REKLAMY ONLINE. - Allbiz Międzynarodowe Centrum E-commerce

NOWE TRENDY REKLAMY ONLINE. - Allbiz Międzynarodowe Centrum E-commerce NOWE TRENDY REKLAMY ONLINE - Allbiz Międzynarodowe Centrum E-commerce PODZIAŁ PREZENTACJI: 1 Potencjał sieci Internet dla rozwoju biznesu. 2 Aktualne sposoby przyciągania klientów przy użyciu globalnej

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA KATEDRASYSTEMÓWOBLICZENIOWYCH TECHNOLOGIA INFORMACYJNA 1. Podstawy Zajęcia opierają się na wykorzystaniu dostępnych zasobów sprzętowych (serwery) oraz rozwiązań programowych (platforma uczelniana, systemy

Bardziej szczegółowo

www.accessengineeringlibrary.com

www.accessengineeringlibrary.com www.accessengineeringlibrary.com Najlepszy materiał dydaktyczny Multimedialna platforma, która łączy ze sobą profesjonalne materiały naukowe z szeroko rozumianej inżynierii: 430 monografii i podręczników

Bardziej szczegółowo

kk-cms System Zarządzania Treścią - prezentacja intensys - agencja interaktywna www.intensys.pl tel. 880 100 187

kk-cms System Zarządzania Treścią - prezentacja intensys - agencja interaktywna www.intensys.pl tel. 880 100 187 kk-cms System Zarządzania Treścią - prezentacja Wstęp Nasz autorski system zarządzania treścią k-cms pozwala na intuicyjną edycję zawartości stron internetowych: dodawanie i modyfikowanie podstron, dodawanie

Bardziej szczegółowo

Aby zastosowad tabelę przestawną należy wybrad dowolną komórkę w arkuszu i z menu Wstawianie wybierz opcję Tabela Przestawna.

Aby zastosowad tabelę przestawną należy wybrad dowolną komórkę w arkuszu i z menu Wstawianie wybierz opcję Tabela Przestawna. Zajęcia nr 3: Tabele i wykresy przestawne Przypuśdmy, że mamy zbiór do analizy: Aby zastosowad tabelę przestawną należy wybrad dowolną komórkę w arkuszu i z menu Wstawianie wybierz opcję Tabela Przestawna.

Bardziej szczegółowo

Co zrobić aby dołączyć do Programu Partnerskiego Ceneo.pl?

Co zrobić aby dołączyć do Programu Partnerskiego Ceneo.pl? OFERTA Spis treści: 1) Jak zacząć? - str.2 2) Dostępne kreacje - str.4 3) Dodawanie kreacji - str.6 4) Kampanie dedykowane - str.16 5) System poleceń - str.17 str. 1 Co zrobić aby dołączyć do Programu

Bardziej szczegółowo

POZYCJONOWANIE CHORZÓW >>>WIĘCEJ<<<

POZYCJONOWANIE CHORZÓW >>>WIĘCEJ<<< POZYCJONOWANIE CHORZÓW. Wszystko O Pozycjonowaniu I Marketingu. >>>POZYCJONOWANIE STRON W WYSZUKIWARCE POZYCJONOWANIE CHORZÓW >>>WIĘCEJ

Bardziej szczegółowo

Odkrywanie niewidzialnych zasobów sieci

Odkrywanie niewidzialnych zasobów sieci Odkrywanie niewidzialnych zasobów sieci Lidia Derfert-Wolf Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy II seminarium z cyklu INFOBROKER: Wyszukiwanie i przetwarzanie cyfrowych

Bardziej szczegółowo

Praca w sieci z serwerem

Praca w sieci z serwerem 11 Praca w sieci z serwerem Systemy Windows zostały zaprojektowane do pracy zarówno w sieci równoprawnej, jak i w sieci z serwerem. Sieć klient-serwer oznacza podłączenie pojedynczego użytkownika z pojedynczej

Bardziej szczegółowo

Multi-projekt z przedmiotów Inżynieria oprogramowania, Współczesne bazy danych i Programowanie w języku Java

Multi-projekt z przedmiotów Inżynieria oprogramowania, Współczesne bazy danych i Programowanie w języku Java Multi-projekt z przedmiotów Inżynieria oprogramowania, Współczesne bazy danych i Programowanie w języku Java Spis treści 1 Terminarz...3 2 Specyfikacja wymagań - założenia projektowe...4 2.1 Informacje

Bardziej szczegółowo

Internet PR w praktyce Urszula Kandefer Łukasz Zawadowski Internet + PR = Internet PR Znaczenie Internetu do kreowania wizerunku Internet podstawowe źródło informacji Wzrost znaczenia internetu rozwój

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika systemu BIP

Instrukcja użytkownika systemu BIP Instrukcja użytkownika systemu BIP SPIS TREŚCI 1. Informacje o biuletynie... 3 1.1. Mapa serwisu... 3 1.2. Redakcja biuletynu... 4 1.3. Słownik skrótów... 4 1.4. Historia zmian... 5 1.5. Statystyka odwiedzin...

Bardziej szczegółowo

Zdobądź nowych klientów poprzez reklamę w CzarterMazury.pl

Zdobądź nowych klientów poprzez reklamę w CzarterMazury.pl Zdobądź nowych klientów poprzez reklamę w CzarterMazury.pl Data utworzenia: luty 2011 Liczba stron: 8 Rodzaj dokumentu: dokument zewnętrzny Adres:, Al. Stanów Zjednoczonych 26/143, 03-964 Warszawa Strona:

Bardziej szczegółowo

POMOC. 1. Wybór Katalogu

POMOC. 1. Wybór Katalogu Bibliografia Regionalna obejmuje książki i czasopisma lokalne zawierające wszelkie wiadomości na temat Woli. Gromadzone informacje dotyczą najczęściej takich zagadnień jak życie społeczne, inwestycje,

Bardziej szczegółowo

netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1

netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1 netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1 Gdzie jesteśmy Polska (Adkontekst.pl & 6 innych sieci) Ukraina (Adpower.com.ua) Dania (Openadex.com) Litwa, Łotwa (Textads) Norwegia (Adpower) Bułgaria,

Bardziej szczegółowo

PLATFORMA DISTANCE LEARNING BLACKBOARD

PLATFORMA DISTANCE LEARNING BLACKBOARD PLATFORMA DISTANCE LEARNING BLACKBOARD PODRĘCZNIK UŻYTKOWANIA Spis treści Dostęp do platformy Blackboard / logowanie... 2 Dostosowanie platformy do potrzeb użytkownika... 3 Opcje menu i funkcjonalności

Bardziej szczegółowo

Podstawy użytkowania systemu Linux

Podstawy użytkowania systemu Linux Podstawy użytkowania systemu Linux Wyjście na świat Instytut Fizyki Teoretycznej UWr 2 września 2005 Plan kursu Informacje podstawowe 1 Pierwsze kroki 2 Graficzne środowiska pracy 3 Wyjście na świat 4

Bardziej szczegółowo

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO ZAPYTANIE OFERTOWE DOTYCZĄCE PORTALU DENTONET.PL CMS

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO ZAPYTANIE OFERTOWE DOTYCZĄCE PORTALU DENTONET.PL CMS Łódź, 22.08.2011 ZAPYTANIE OFERTOWE DOTYCZĄCE PORTALU DENTONET.PL CMS I. ZAMAWIAJĄCY Bestom Dentonet.pl Sp. z o.o. 94-302 Łódź ul. Wigury 15A, NIP 7282640463 II. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA 1. Przedmiotem

Bardziej szczegółowo

Strona wizytówka od 400 zł

Strona wizytówka od 400 zł Strona wizytówka od 400 zł Oferta z dnia 21.01.2010 Prosta strona zawierająca podstawowe informacje o firmie oraz jej ofercie. Pozwala ona klientom na odnalezienie firmy w sieci, zapoznanie się z jej ofertą,

Bardziej szczegółowo

Kroki dwa. do najlepszych pozycji w Google

Kroki dwa. do najlepszych pozycji w Google Kroki dwa do najlepszych pozycji w Google o mnie Wojciech Kłodziński Programista od 10 lat Branża SEO od 4 lat Założyciel Enterso sp. Z o.o. Zanim wystartujemy krótka rozgrzewka Nasze główne zasoby Kapitał

Bardziej szczegółowo

#1 Wartościowa treść. #2 Słowa kluczowe. #3 Adresy URL

#1 Wartościowa treść. #2 Słowa kluczowe. #3 Adresy URL #1 Wartościowa treść Treść artykułu powinna być unikatowa (algorytm wyszukiwarki nisko ocenia skopiowaną zawartość, a na strony zawierające powtórzoną treść może zostać nałożony filtr, co skutkuje spadkiem

Bardziej szczegółowo

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY

KATEGORIA OBSZAR WIEDZY Moduł 7 - Usługi w sieciach informatycznych - jest podzielony na dwie części. Pierwsza część - Informacja - wymaga od zdającego zrozumienia podstawowych zasad i terminów związanych z wykorzystaniem Internetu

Bardziej szczegółowo

Oferta SEO. Analiza i optymalizacja

Oferta SEO. Analiza i optymalizacja Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization, SEO; zwana także pozycjonowaniem) są to procesy zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji

Bardziej szczegółowo

Ty i Google. Niezbędnik dla początkującego

Ty i Google. Niezbędnik dla początkującego Ty i Google Niezbędnik dla początkującego Podstawowe usługi... Jedno konto, wszystkie usługi Jeśli założysz konto w serwisie google masz wtedy dostęp do wszystkich jego funkcji, również tych zaawansowanych.

Bardziej szczegółowo

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook Facebook, Nasza klasa i inne podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych Cz. 2. Facebook www.facebook.com Facebook to drugi najczęściej wykorzystywany portal społecznościowy w Polsce i

Bardziej szczegółowo

PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU

PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 ANDRZEJ GARAPICH POLSKIE BADANIA INTERNETU PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 PROFIL UŻYTKOWNIKA INTERNETU 7-15 7-12 13-15 +16 1 822 113 8,4% 4,2% 917 995 18 950 637 87,4%

Bardziej szczegółowo

Sposoby analizy i interpretacji statystyk strony WWW.

Sposoby analizy i interpretacji statystyk strony WWW. Sposoby analizy i interpretacji statystyk strony WWW. Jak oceniać sprzedaŝ przez WWW? Grzegorz Skiera, Łukasz PraŜmowski grzegorz.skiera@cyberstudio.pl lukasz.prazmowski@cyberstudio.pl O czym powiemy?

Bardziej szczegółowo

REJESTRACJA W KATALOGACH Zbuduj markę swojej firmy w Internecie...

REJESTRACJA W KATALOGACH Zbuduj markę swojej firmy w Internecie... REJESTRACJA W KATALOGACH Zbuduj markę swojej firmy w Internecie... Podstawą odnalezienia strony w Internecie bez znajomości jej adresu jest poprawna rejestracja w wyszukiwarkach i katalogach na słowa kluczowe.

Bardziej szczegółowo

POZYCJONOWANIE STRON INTERNETOWYCH (SEO)

POZYCJONOWANIE STRON INTERNETOWYCH (SEO) POZYCJONOWANIE STRON INTERNETOWYCH (SEO) Nasza oferta różni się od ofert innych firm pozycjonujących. W Polsce firmy pozycjonujące strony przygotowują zestaw słów kluczowych pod które przygotowują pozycjonowanie.

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Marketing internetowy Dr Leszek Gracz Uniwersytet Szczeciński 25 marca 2015 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL O czym dzisiaj będziemy mówić

Bardziej szczegółowo

STATYSTYKA. Dodatkowe informacje na temat statystyki dostępne są na zamówienie.

STATYSTYKA. Dodatkowe informacje na temat statystyki dostępne są na zamówienie. wersja 1.0/2011 Oferta reklamowa Ważna od 2012 do odwołania Zapraszamy do umieszczenia reklamy w serwisie PoloniaInfo! Nasza oferta zwraca się do firm, które chcą dotrzeć z informacją o swojej działalności

Bardziej szczegółowo

Wyliczanie Wymienników Węglowodanowych (WW) oraz Wymienników Białkowo-Tłuszczowych (WBT)

Wyliczanie Wymienników Węglowodanowych (WW) oraz Wymienników Białkowo-Tłuszczowych (WBT) Wyliczanie Wymienników Węglowodanowych (WW) oraz Wymienników Białkowo-Tłuszczowych (WBT) Instrukcja 2012-11-21 http://www.wymienniki.dladiabetyka.pl str. 1 UWAGA! Udostępnioną na stronie www.wymienniki.dladiabetyka.pl

Bardziej szczegółowo

Zawartość. Wstęp. Moduł Rozbiórki. Wstęp Instalacja Konfiguracja Uruchomienie i praca z raportem... 6

Zawartość. Wstęp. Moduł Rozbiórki. Wstęp Instalacja Konfiguracja Uruchomienie i praca z raportem... 6 Zawartość Wstęp... 1 Instalacja... 2 Konfiguracja... 2 Uruchomienie i praca z raportem... 6 Wstęp Rozwiązanie przygotowane z myślą o użytkownikach którzy potrzebują narzędzie do podziału, rozkładu, rozbiórki

Bardziej szczegółowo

WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW Optymalizacja publikacji naukowych dla wyników wyszukiwarek ASEO 1

WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW Optymalizacja publikacji naukowych dla wyników wyszukiwarek ASEO 1 WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW Optymalizacja publikacji naukowych dla wyników wyszukiwarek ASEO 1 W celu zwiększenia indeksowania i przeszukiwania publikacji autorskich przez naukowe wyszukiwarki internetowe, należy

Bardziej szczegółowo

Ukryty internet (Web)

Ukryty internet (Web) Ukryty internet (Web) Lidia Derfert-Wolf Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg Pomorski Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego,

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego E-BRANDING Wszystko co powinieneś wiedzieć, aby nazwa organizacji i jej znak graficzny były rozpoznawalne w Internecie Celem standardu jest zbudowanie rozpoznawalnej marki (nazwy i logotypu) organizacji

Bardziej szczegółowo

Podstawowe narzędzia służące do przeszukiwania zasobów Internetu to:

Podstawowe narzędzia służące do przeszukiwania zasobów Internetu to: 1 Internet jest zbiorem zawierającym ogromne ilości informacji na przeróżne tematy. Aby ułatwid sobie wyszukiwanie warto skorzystad z narzędzi, które pomogą nam odnaleźd interesujące nas strony. Przy wyszukiwaniu

Bardziej szczegółowo

Wdrożenie Edito CMS do serwisu korporacyjnego wiodące. cej firmy branży medycznej Polpharma S.A. Zadania i cele dla firmy. Realizacja zadania

Wdrożenie Edito CMS do serwisu korporacyjnego wiodące. cej firmy branży medycznej Polpharma S.A. Zadania i cele dla firmy. Realizacja zadania 1 Wdrożenie Edito CMS do serwisu korporacyjnego wiodące cej firmy branży medycznej Polpharma S.A. Polpharma S.A. należy do ścisłego grona liderów branży farmaceutycznej w Polsce. Od ponad 70 lat cieszy

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN. Cookies. Co to są ciasteczka?

REGULAMIN. Cookies. Co to są ciasteczka? Cookies REGULAMIN Polityka dotycząca Ciasteczek Niniejsza Polityka dotycząca Ciasteczek odnosi się do wszystkich stron internetowych oraz aplikacji na urządzenia mobilne, należących do tkkf.tarnobrzeg.pl.

Bardziej szczegółowo

Lab2kWeb przeglądanie wyników laboratoryjnych

Lab2kWeb przeglądanie wyników laboratoryjnych Lab2kWeb przeglądanie wyników laboratoryjnych 1. Logowanie użytkownika do serwisu Po uruchomieniu przeglądarki system wyświetli informacje o laboratorium, z którego będą przeglądane wyniki badań oraz pola

Bardziej szczegółowo

netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1

netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1 netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1 Oferta artur.banach@netsprint.eu 2 Sieć kontekstowo-behawioralna Adkontekst największa polska sieć reklamy kontekstowej umożliwiająca emisję reklam

Bardziej szczegółowo

Spotkanie. Agenda spotkania: o sobie wstęp podstawy korzystania z portalu YouTube. Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu.

Spotkanie. Agenda spotkania: o sobie wstęp podstawy korzystania z portalu YouTube. Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu. ABC YouTube Spotkanie Agenda spotkania: o sobie wstęp podstawy korzystania z portalu YouTube Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu. YouTube YouTube (czyt. Jutiub) to strona internetowa umożliwiająca

Bardziej szczegółowo

Spis treści. O autorce. O recenzentach. Wprowadzenie

Spis treści. O autorce. O recenzentach. Wprowadzenie Spis treści O autorce O recenzentach Wprowadzenie Rozdział 1. Badanie rynku i konkurencji oraz ustalanie celów Koncentracja na trafności Identyfikowanie konkurentów przy użyciu wyników wyszukiwania w Google

Bardziej szczegółowo

Google Maps, czyli jak znaleźć w internecie zdjęcie satelitarne domu, w którym mieszkam!

Google Maps, czyli jak znaleźć w internecie zdjęcie satelitarne domu, w którym mieszkam! Logo designed by Armella Leung, www.armella.fr.to Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja

Bardziej szczegółowo

Polityka bezpieczeństwa.

Polityka bezpieczeństwa. Polityka bezpieczeństwa. Cookies Polityka dotycząca Ciasteczek Niniejsza Polityka dotycząca Ciasteczek odnosi się do wszystkich stron internetowych oraz aplikacji na urządzenia mobilne, odwiedzających

Bardziej szczegółowo

156.17.4.13. Adres IP

156.17.4.13. Adres IP Adres IP 156.17.4.13. Adres komputera w sieci Internet. Każdy komputer przyłączony do sieci ma inny adres IP. Adres ten jest liczbą, która w postaci binarnej zajmuje 4 bajty, czyli 32 bity. W postaci dziesiętnej

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Access 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zmienianie rozmiaru ekranu lub

Bardziej szczegółowo

PageRank i HITS. Mikołajczyk Grzegorz

PageRank i HITS. Mikołajczyk Grzegorz PageRank i HITS Mikołajczyk Grzegorz PageRank Metoda nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej, oznaczającej jej jakość. Algorytm PageRank jest wykorzystywany przez popularną

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Internetowej Platformy Edukacyjnej UPRP

Instrukcja użytkownika Internetowej Platformy Edukacyjnej UPRP Instrukcja użytkownika Internetowej Platformy Edukacyjnej UPRP Spis treści 1. Wymagania techniczne 3 2. Dostęp do platformy 4 3. Rejestracja 5 4. Logowanie 7 5. Logowanie portale społecznościowe 9 6. Strona

Bardziej szczegółowo

Sieć Word Wide Web jest dzisiaj najpopularniejszym obliczem Internetu Na ogromną popularność tej. t posługiwania się stronami WWW

Sieć Word Wide Web jest dzisiaj najpopularniejszym obliczem Internetu Na ogromną popularność tej. t posługiwania się stronami WWW Internet t kilka pierwszych łyków WWW -pierwsze kroki ki Sieć Word Wide Web jest dzisiaj najpopularniejszym obliczem Internetu Na ogromną popularność tej usługi ł składają się łatwość t posługiwania się

Bardziej szczegółowo