DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU. Wolontariat może być profesjonalny! MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU. Wolontariat może być profesjonalny! MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO"

Transkrypt

1 DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU Wolontariat może być profesjonalny! MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

2 Wstęp: dlaczego dobra praktyka? Muzeum Powstania Warszawskiego to jedna z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych instytucji kulturalnych w Polsce. Choć istnieje od 2004 roku, dość szybko dzięki nowoczesnej ekspozycji i organizacji wielu wydarzeń na szeroką skalę zdołało wyrobić sobie markę nie tylko wśród stołecznych muzeów i wygenerować duże zainteresowanie nie tylko samą instytucją, ale także tematem Powstania Warszawskiego. Z tego punktu widzenia interesujący wydaje się fakt, że przy tak wysokim poziomie profesjonalizmu bardzo istotną sferą funkcjonowania Muzeum jest współpraca z wolontariuszami. Współpraca ta odbywa się na bardzo szeroką skalę, a wolontariusze mogą uczestniczyć w zasadzie w każdej sferze funkcjonowania Muzeum. Obecnie liczba wolontariuszy jest zbliżona do liczby stałych pracowników (ok. 140), a nawet nieznacznie ją przekracza. Nabór wolontariuszy i ich praca są na tyle dobrze usystematyzowane, że nie dezorganizują pracy instytucji pomimo tak dużej liczby nieetatowych pracowników. Co więcej, niektóre sekcje Muzeum (w tym tak ważne, jak np. Archiwum Historii Mówionej czy Dział Ekspozycji) w dużej mierze opierają się właśnie na pracy wolontariuszy. Warto zwrócić uwagę na: Profesjonalizację pracy wolontariuszy: wolontariusze angażowani są do wielu zadań, które wymagają doświadczenia, a ci, którzy zostają dłużej, przejdą okres próbny, stopniowo uzyskują dostęp do coraz bardziej skomplikowanych zadań. Wolontariusz ma podpisaną umowę, po zakończeniu wolontariatu otrzymuje referencje, ma też dostęp do szkoleń i do różnego rodzaju zadań w wielu sekcjach i działach Muzeum. Elastyczność instytucji w doborze zadań wolontariuszy: Muzeum Powstania, zdając sobie sprawę ze swojej popularności i wagi instytucji jako miejsca pamięci ważnego dla wielu Polaków, stara się umożliwić jak największej ilości osób zaangażowanie w pomoc nie tylko finansową, dlatego stworzono również przestrzeń dla przestrzeni wolontariatu, angażująca osoby w bardzo różnym wieku o z różnymi doświadczeniami.

3 Krótki opis instytucji Muzeum Powstania Warszawskiego to instytucja kultury poświęcona pamięci o Powstaniu Warszawskim, otwarta w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania, w 2004 roku. Od razu stało się jedną z najważniejszych placówek kulturalnych w Polsce, nie tylko ze względu na ważne wydarzenie, któremu jest poświęcone, ale też dzięki nowoczesnej, konceptualnej formie, jaką przyjęło. Twórcy Muzeum przyjęli założenie, że należy połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej. Aby było to muzeum nowoczesne, sięgnęli po sprawdzone doświadczenia zagraniczne, za wzór posłużyły m.in. Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie. Muzeum chce przede wszystkim oddać klimat tamtego czasu, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Oprócz stałej ekspozycji i organizowania wystaw czasowych, Muzeum znane jest też z wielu wydawanych jego nakładem publikacji oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych m.in. obchodów rocznicy Powstania (1 sierpnia) oraz festiwalu Niewinni Czarodzieje poświęconego historii Warszawy. Ogólna charakterystyka wolontariatu Wolontariusze zgłaszający swoją chęć współpracy z Muzeum mają do wyboru bardzo szeroką gamę aktywności i sekcji, z którymi mogą współpracować. Są to m.in. dział ekspozycji, sekcja dydaktyczna, dział inwentaryzacji i konserwacji, dział ikonografii, Archiwum Historii Mówionej, dział promocji i rzecznika prasowego oraz pokój kombatanta. Standardowy wolontariat trwa zwykle rok (na taki czas podpisywana jest umowa) i obejmuje pracę w wymiarze 24 godziny miesięcznie. Są jednak wyjątki od tej reguły, np. Akademia Wolontariatu (o tym dalej). Okres roku może ulec przedłużeniu (są wolontariusze, którzy pracują w Muzeum już od czasów jego powstania, czyli od sześciu lat). Wolontariusze zgłaszają się do Muzeum poprzez stronę internetową, wypełniając ankietę, potem czeka ich rozmowa kwalifikacyjna. Z reguły raz w miesiącu w Muzeum pojawiają się nowi wolontariusze. W Muzeum pracuje obecnie ponad 140 wolontariuszy w przedziale wiekowym od wieku licealnego do seniorów (kombatantów i cywilów, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie) od 14 do 84 roku życia. Szczególnie istotna jest ta ostatnia grupa wolontariuszy (ok. 20 osób), którzy są najczęściej związani z Muzeum od początku jego istnienia. Wolontariusze ci spełniają także funkcję mentorów/opiekunów młodszych wolontariuszy, wprowadzając ich w zadania (np. w dziale ekspozycji).

4 Profesjonalizacja pracy wolontariuszy wolontariusz (odpowiednio traktowany) jest jak pełnowartościowy pracownik Muzeum stara się na różne sposoby o jak największą profesjonalizację pracy wolontariuszy i włączenie ich do zespołu pracowników jako pełnowartościowych współpracowników. Muzeum daje im więc sposobność dokształcenia się pod okiem starszych wolontariuszy (dział ekspozycji), wykwalifikowanych specjalistów (Archiwum Historii Mówionej) lub pracowników opiekunów (pozostałe działy). Z czasem wolontariusze mogą zatem wypełniać coraz poważniejsze obowiązki. Z drugiej strony, Muzeum prowadzi profesjonalną rekrutację, podpisuje z wolontariuszem umowę, a po zakończeniu wolontariatu wystawia mu referencje. Osoby, które spełniają się w wolontariacie poza satysfakcją chcą nauczyć się wielu nowych rzeczy, zyskać nowe umiejętności i kwalifikacji. Ja jestem za uważam, że jeżeli ktoś przy okazji wolontariatu chce skorzystać i czegoś się nauczyć, to warto w taką osobę zainwestować. Coraz trudniej dziś o wolontariuszy-społeczników. Kierownik Centrum Wolontariatu w Muzeum Wewnętrzne centrum wolontariatu Muzeum posiada oddzielną sekcję poświęconą koordynacji wolontariuszy, a w niej trzech pracowników etatowych, których zadaniem jest rekrutacja i opieka nad wolontariuszami. Centrum składa się z kierownika i jego dwóch pomocników. Zadaniem Centrum Wolontariatu, oprócz koordynacji bieżącej pracy, jest także wdrażanie innowacji dotyczących wolontariatu. Dlaczego to ważne? Skoordynowanie tak skomplikowanego systemu nie byłoby możliwe bez dedykowanej wolontariuszom pracy pracowników etatowych inaczej zabierałoby to energię pracowników merytorycznych. Dzięki istnieniu Centrum wolontariat może cały czas ulegać ulepszaniu i wdrażane mogą być nowe pomysły na jego funkcjonowanie. Przemyślana rekrutacja wolontariuszy Muzeum prowadzi systematyczną, comiesięczną rekrutację wolontariuszy. Ma ona kilka etapów. Zaczyna się od wypełnienia ankiety na stronie internetowej i przesłania jej do Muzeum drogą elektroniczną. W ankiecie umieszczono pytania o umiejętności i kompetencje danego wolontariusza. Jest też (obowiązkowy) punkt, w którym pyta się o osobę polecającą kandydata. Drugim krokiem jest właśnie telefon do osoby polecającej. Trzeci krok to rozmowa kwalifikacyjna, którą prowadzi pracownik Centrum Wolontariatu.

5 Profesjonalizacja pracy wolontariuszy Muzeum stara się być elastyczne. Przychodzą tu ludzie w bardzo różnym wieku, od licealistów do seniorów. Przychodzą też bezrobotni, niepełnosprawni. Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu przede wszystkim znalezienie odpowiedniego miejsca dla danej osoby. Kierownik Centrum Wolontariatu w Muzeum Koordynatorka wolontariuszy podczas rozmowy stara się wziąć pod uwagę dwa czynniki to, żeby dana osoba mogła się spełnić w swojej roli (tu patrzy na preferencje i zainteresowania kandydata), oraz to, czy jej praca będzie Muzeum potrzebna (tu patrzy na kompetencje i kwalifikacje). Po rozmowie wolontariusz jest przydzielany do konkretnego działu i rozpoczyna 30-dniowy okres próbny. Podpisywana jest też umowa wolontariacka. Jeżeli okres próbny przebiega pomyślnie dla obydwu stron, ta umowa przedłużana jest na okres roku (jest to średni czas trwania wolontariatu w Muzeum, choć są w nim też wolontariusze, którzy współpracują od samego początku, czyli od sześciu lat). Szkolenia dla wolontariuszy W niektórych sekcjach wymagających dodatkowych umiejętności organizowane są szkolenia dla początkujących wolontariuszy. Takimi sekcjami są Archiwum Historii Mówionej oraz dział ekspozycji. Wolontariusze w Archiwum Historii Mówionej, zanim zaczną pracę, przechodzą darmowe szkolenie prowadzone przez profesjonalnych dziennikarzy współpracujących z Muzeum. Po odbyciu szkolenia, wolontariusz jedzie na wywiad w roli słuchacza (sytuacja ta powtarza się trzykrotnie). Później, przeprowadzając swój pierwszy wywiad, ma możliwość spotkania ewaluacyjnego z udziałem starszego wolontariusza: wywiad jest odsłuchiwany, omawia się błędy, odpowiada na pytania. Wolontariusz działu ekspozycji po miesiącu wykonywania prostych zadań może przejść kurs na przewodnika (pięć popołudni). Po takim kursie następuje egzamin na przewodnika, teoretyczny (pisemny) i praktyczny (oprowadzanie w towarzystwie historyka-specjalisty). Po przejściu takiego trybu szkoleniowego wolontariusz może oprowadzać samodzielnie po ekspozycji. Opieka nad wolontariuszami

6 Profesjonalizacja pracy wolontariuszy O wolontariuszy, szczególnie tych początkujących, dbają nie tylko pracownicy Centrum Wolontariatu, ale także wolontariusze starsi stażem. W dziale ekspozycji, gdzie pracuje najwięcej wolontariuszy-seniorów (także takich, którzy przeżyli Powstanie), starsi wolontariusze oprowadzają nowych po ekspozycji i opowiadają o misji Muzeum. To robi duże wrażenie, kiedy na początku wolontariatu widzi się, jak energiczny siedemdziesięciolatek, który przeżył Powstanie, mówi mi, że jest takim samym wolontariuszem jak ja. wolontariuszka Muzeum Dobry system komunikacji W profilu Muzeum na Facebooku jest oddzielna grupa dla wolontariuszy, która ma ułatwić im komunikację. Ważna jest także komunikacja bezpośrednia: w razie problemów czy wątpliwości wolontariusz ma do dyspozycji zarówno samych pracowników swojego działu, starszych wolontariuszy, jak i dostępnych cały czas pracowników Centrum Wolontariatu. Dlaczego to ważne: wolontariusze (zwłaszcza ci początkujący) nie czują się dzięki temu pozostawieni samym sobie. Aby zmotywować wolontariuszy i zacieśnić więzy między nimi, organizuje się wyjazdy integracyjne (średnio raz do roku, w 2011 planowany jest wyjazd do Żelazowej Woli na zakończenie Roku Chopina). Muzeum daje też przestrzeń do uczestniczenia w dodatkowych akcjach (np. wolontariusze Muzeum w 2010 roku uczestniczyli w WOŚP). Wolontariusze uczestniczą również w specjalnych spotkaniach całego zespołu Muzeum (np. w spotkaniu wigilijnym). Muzeum stara się ich cały czas motywować bezpośrednio, tłumacząc, że ich praca jest bardzo ważna i, nawet gdy są to małe zadania, zawsze składają się na realizację większej całości. Akademia wolontariatu Muzeum odpowiada na potrzeby wolontariuszy i pozwala im się rozwijać. W tym celu od 2011 roku prowadzi Akademię Wolontariatu system dodatkowych szkoleń, mających pozwolić wolontariuszom rozwinąć różne umiejętności. Muzeum stara się w doborze szkoleń i zagadnień odpowiadać na potrzeby wolontariuszy: przeprowadzono audyt, w którym zapytano wolontariuszy, czego najbardziej chcieliby się nauczyć. Na jego podstawie stworzono listę zagadnień, które w 2011 roku staną się tematami cyklicznych, comiesięcznych szkoleń. Pierwsze z nich będą dotyczyły zarządzania projektem, zarządzania kulturą. Zajęcia prowadzić będą osoby z zewnątrz, aktywne zawodowo w jakiejś dziedzinie, które chcą zaangażować się we współpracę z Muzeum, ale życie zawo-

7 Profesjonalizacja pracy wolontariuszy dowe nie pozwala im na włączenie się w normalny wolontariat (takich osób, ze względu na popularność Muzeum, zgłasza się bardzo dużo). Dla nich będzie to też forma wolontariatu. Mamy poczucie, że jesteśmy specjalnym miejscem, ważnym dla wielu Polaków. Dlatego staramy się każdemu dać możliwość pomocy. Wiele osób ma mocną potrzebę, żeby pomagać, więc jeżeli ktoś może nas wesprzeć ale tylko raz na jakiś czas, to też jest cenne. Stąd pomysł, aby stworzyć Akademię Wolontariuszy, w której te osoby, które są bardzo aktywne zawodowo, mogą się realizować. Pomagać Muzeum można też wspierając wolontariuszy. Zakończenie wolontariatu Kierownik Centrum Wolontariatu w Muzeum Po odbyciu rocznego wolontariatu wolontariusz otrzymuje referencje na piśmie. Czasami dyrektor przygotowuje specjalne prezenty dla szczególnie zasłużonych osób. Osoby, które się sprawdziły, mogą również przedłużyć umowę na kolejny rok w ten sposób tworzy się więź wolontariuszy z instytucją. Muzeum zyskuje też dzięki temu doświadczonych wolontariuszy, którzy mogą zająć się nie tylko normalnymi zadaniami, ale także pomóc w opiece nad początkującymi wolontariuszami i wprowadzaniu ich w pracę.

8 PODSUMOWANIE KORZYŚCI Z WOLONTARIATU DLA INSTYTUCJI Dobrze zorganizowany i szeroko dostępny wolontariat tworzy dodatkowe środowisko osób związanych z instytucją i zwiększa jej popularność. Jeżeli nie boimy się powierzyć odpowiedzialnych zadań wolontariuszom i zaoferować im samodzielności (oczywiście po odpowiednim przygotowaniu), mogą oni wykonać kolosalną pracę, a nawet stworzyć cały ważny dział (patrz: Archiwum Historii Mówionej). Tworząc szeroką gamę zadań i potencjalnych form współpracy możemy wciągnąć do wolontariatu nie tylko studentów, ale także wykwalifikowanych pracowników i specjalistów, którzy będą chcieli poświęcić chociaż część swojego czasu naszej instytucji (patrz: Akademia Wolontariuszy). KORZYŚCI Z WOLONTARIATU DLA WOLONTARIUSZA Wolontariat w Muzeum jest na tyle dobrze i profesjonalnie zorganizowany, że czujemy się tutaj potrzebni i widzimy, że instytucja ma do nas zaufanie. Możemy się wiele nauczyć, mamy dostęp do różnych zadań. Dla nas, w porównaniu z innymi wolontariatami, czy nawet z pracą w korporacji, czas spędzony na wolontariacie w Muzeum to przyjemność i pożytek w jednym. Małżeństwo wolontariuszy odbywające wspólnie staż CO WARTO ZAPAMIĘTAĆ? Wolontariat to także sposób na rozszerzenie środowiska skupionego wokół instytucji i na większe włączenie i zaangażowanie jej sympatyków. Wolontariusze mają różne umiejętności i kwalifikacje często równie wysokie, jak normalni kandydaci na pracowników, więc warto dać im możliwość ich realizacji. Wolontariusze mogą pracować nie tylko na rzecz instytucji, ale także wspomagać innych wolontariuszy, na przykład prowadząc dla nich szkolenia. Zadowoleni wolontariusze to chodząca reklama instytucji.

9 Opisy dobrych praktyk zostały przygotowane w ramach projektu Kurs na Wolontariat badania, analizy, rekomendacje współfinansowanego ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

PraktycznY poradnik współpracy z wolontariuszami

PraktycznY poradnik współpracy z wolontariuszami PraktycznY poradnik współpracy z wolontariuszami Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia Redakcja: Wojciech Rustecki Autorzy tekstów: Dagmara Gortych, Ireneusz Jundziłł, Wojciech Rustecki

Bardziej szczegółowo

DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU. Wolontariusze mogą więcej, niż się wydaje! Że Jesteś

DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU. Wolontariusze mogą więcej, niż się wydaje! Że Jesteś DOBRE PRAKTYKI WOLONTARIATU Wolontariusze mogą więcej, niż się wydaje! Fundacja Dobrze Że Jesteś Wstęp: dlaczego dobra praktyka? Fundacja Dobrze Że Jesteś to ogólnopolska organizacja działająca w sześciu

Bardziej szczegółowo

Ewaluacja Komponentu Wolontariatu Długoterminowego wdrażanego w latach 2012-2013 w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Ewaluacja Komponentu Wolontariatu Długoterminowego wdrażanego w latach 2012-2013 w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ewaluacja Komponentu Wolontariatu Długoterminowego wdrażanego w latach 2012-2013 w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Raport cząstkowy Raport przygotował zespół w składzie: Magdalena

Bardziej szczegółowo

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju

KUŹNIA KADR IV. Dlaczego współpraca z praktyką gospodarczą jest tak istotna dla Uczelni. Satysfakcja z rozwoju Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Numer projektu: POKL.04.01.01-00-311/10 FABER EST SUAE QUISQUE FORTUNAE Magazyn nr 2/2013 (6) KUŹNIA KADR IV Dlaczego

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy

Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza Szkolenie z zakresu zarządzania pracą wolontariuszy Niniejsza publikacja powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwo Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu

Bardziej szczegółowo

Koordynator projektu: Kaja Latko

Koordynator projektu: Kaja Latko Koordynator projektu: Kaja Latko Redakcja tekstów: Kaja Latko Michał Wójcicki Szymon Krasuski Jarosław Jaworski Wojciech Karcz Dominika Foretek Jan Krzysztoforski Łukasz Drożdż Korekta i edycja tekstów:

Bardziej szczegółowo

II Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego. Wolontariat pracowniczy w największych firmach w Polsce

II Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego. Wolontariat pracowniczy w największych firmach w Polsce II Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego Wolontariat pracowniczy w największych firmach w Polsce II Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego Wolontariat pracowniczy w największych firmach

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Centrum Informacji Planowania Kariery Zawodowej

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu Centrum Informacji Planowania Kariery Zawodowej SPIS TREŚCI 1. Klika praktycznych wskazówek 2. Planowanie poszukiwania pracy 3. Jak pracodawcy szukają pracowników i kandydaci pracy? 4. Pracodawca, czyli kto? 5. Jawny i ukryty rynek pracy 6. Pasywne

Bardziej szczegółowo

wolontariat metropolitalny

wolontariat metropolitalny wolontariat metropolitalny MODEL GDAŃSK 2016 fot. KFP Kosycarz 3 spis treści 1. Wolontariat Metropolitalny. Strategia i działania 3 2. Od wizji do strategii 3 2. Od modelu do działania. Synergia system

Bardziej szczegółowo

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC

METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC METODA PROJEKTÓW PORADNIK DLA NAUCZYCIELI I DYREKTORÓW GIMNAZJÓW AGNIESZKA MIKINA BOŻENA ZAJĄC Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów Przekazujemy Wam materiały informacyjne dotyczące pracy

Bardziej szczegółowo

IT W FINANSACH I BANKOWOŚCI

IT W FINANSACH I BANKOWOŚCI www.eurostudent.pl marzec / kwiecień 2015 RAPORT IT W FINANSACH I BANKOWOŚCI KARIERA ZAPLANUJ KARIEROWE WAKACJE RAPORT SPECJALNY BRANŻA IT CZEKA NA CIEBIE! PARTNER STRATEGICZNY MAMY SERCE DO IT KOMPETENCJE

Bardziej szczegółowo

Poradnik Wolontariusza Banku Żywności w Olsztynie

Poradnik Wolontariusza Banku Żywności w Olsztynie Poradnik Wolontariusza Banku Żywności w Olsztynie Redakcja: Joanna Borowska Marek Borowski Izabela Walicka Olsztyn 2010 Projekt graficzny, skład, łamanie: Studio OFF 10-420 Olsztyn, ul. Stalowa 5 tel./fax:

Bardziej szczegółowo

Jestem niepełnosprawny, idę do pracy

Jestem niepełnosprawny, idę do pracy ROZWÓJ POTENCJAŁU I OFERTY DYDAKTYCZNEJ POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ Anna Twarda Jestem niepełnosprawny, idę do pracy Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu

Bardziej szczegółowo

WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza

WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza Niniejsza publikacja Pryzgotowanie i druk niniejszej publikacji wsparły finansowo powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

Największy Polski Portal Pracy. przewodnik studenta. praktyki

Największy Polski Portal Pracy. przewodnik studenta. praktyki Największy Polski Portal Pracy praca praktyki staże przewodnik studenta praktyki 2006 Szukasz praktyk na wakacje? A mo e szukasz pracy, ale nie masz doêwiadczenia zawodowego? Przyda by Ci si laptop? Albo

Bardziej szczegółowo

Twój rozwój Praktyka pod czujnym okiem opiekuna

Twój rozwój Praktyka pod czujnym okiem opiekuna Nr 179/02/2010 ISSN 1425-9907 magazyn akademicki Raport Twój rozwój Praktyka pod czujnym okiem opiekuna Praktyki są konieczne wywiad z Piotrem Palikowskim, dyrektorem generalnym Polskiego Stowarzyszenia

Bardziej szczegółowo

PROJEKT WOLONTARIATU MIEJSKIEGO w WARSZAWIE OCHOTNICY WARSZAWSCY. w latach 2014-2020

PROJEKT WOLONTARIATU MIEJSKIEGO w WARSZAWIE OCHOTNICY WARSZAWSCY. w latach 2014-2020 PROJEKT WOLONTARIATU MIEJSKIEGO w WARSZAWIE OCHOTNICY WARSZAWSCY w latach 2014-2020 Spis treści 1. Założenia projektu Ochotnicy warszawscy... 3 1.1. Wizja i misja projektu... 3 1.2. Definicja wolontariatu

Bardziej szczegółowo

W stronę obywatelskiej przedsiębiorczości

W stronę obywatelskiej przedsiębiorczości Jak wspierać ekonomię społeczną na poziomie lokalnym? Partycypacja w Polsce i Europie Kwestia senioralna wyzwaniem dla animacji publicznej Community arts sztuka (dla) społeczności W stronę obywatelskiej

Bardziej szczegółowo

WYDANIE SPECJALNE poświęcone programowi GEOFIZYKA TORUŃ - FIRMĄ KADROWĄ

WYDANIE SPECJALNE poświęcone programowi GEOFIZYKA TORUŃ - FIRMĄ KADROWĄ WEWNĘTRZNY BIULETYN INFORMACYJNY REPORTAŻE*WYWIADY*POLEMIKI*FELIETONY WYDANIE SPECJALNE poświęcone programowi GEOFIZYKA TORUŃ - FIRMĄ KADROWĄ Motto numeru Jeśli pytasz, co twoja firma może zrobić dla ciebie,

Bardziej szczegółowo

Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie. To działa!

Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie. To działa! Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie To działa! Wolontariat jako narzędzie aktywnej integracji osób chorujących psychicznie To działa! ( ) Sztuka w tym, by różnica

Bardziej szczegółowo

PORTFOLIO. - indeks umiejętności wolontariackich

PORTFOLIO. - indeks umiejętności wolontariackich PORTFOLIO - indeks umiejętności wolontariackich Redakcja: Zespół Centrum Wolontariatu w Warszawie Copyright Centrum Wolontariatu, Warszawa 2007 Wydawca: STOWARZYSZENIE CENTRUM WOLONTARIATU 00-151 Warszawa,

Bardziej szczegółowo

INFORMACJE O SPOSOBACH I METODACH REKRUTACJI ORAZ PROWADZENIA ROZMÓW KWALIFIKACYJNYCH

INFORMACJE O SPOSOBACH I METODACH REKRUTACJI ORAZ PROWADZENIA ROZMÓW KWALIFIKACYJNYCH INFORMACJE O SPOSOBACH I METODACH REKRUTACJI ORAZ PROWADZENIA ROZMÓW KWALIFIKACYJNYCH Gorlice, lipiec 2014 Rekrutacja to jeden z najważniejszych elementów strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Odpowiedni

Bardziej szczegółowo

DanonePL. Przegląd CSR

DanonePL. Przegląd CSR DanonePL Przegląd CSR Spis treści: 26 3 4 5 6 Trzy filary Danone a Katalog wartości Historia CSR w Danone Nasi interesariusze 1. Ludzie 8 9 9 10 11 12 13 13 14 15 16 17 19 20 20 Danone to ludzie Po pierwsze,

Bardziej szczegółowo

Firma = zaangażowanie

Firma = zaangażowanie zeszyt 3 Firma = zaangażowanie pracownicy wolontariusze beneficjenci Spis treści Wprowadzenie 3 CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu 4 1. Corporate Community Involvement (CCI), czyli myśl globalnie,

Bardziej szczegółowo

Marta Gumkowska. Dobre praktyki

Marta Gumkowska. Dobre praktyki Marta Gumkowska Dobre praktyki 1. Nazwa i adres instytucji Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie, ul. Kolejowa 8 22 100 Chełm 2. Tytuł programu Uśmiech Kingi 3. Data rozpoczęcia programu Luty 2007

Bardziej szczegółowo

MARKETING 4 GENERACJI

MARKETING 4 GENERACJI MARKETING 4 GENERACJI poleca: Daniel Kubach MARKETING czwartej generacji Klient jest coraz bardziej wymagający i oczekuje nie tylko dobrego produktu, wzorowej obsługi, ale również czegoś więcej bonusu,

Bardziej szczegółowo

Poradnik Praktyk Studenckich

Poradnik Praktyk Studenckich Komisja Dydaktyczna Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej Poradnik Praktyk Studenckich 1 Redakcja: Magda Ziółkowska Aneta Michalska Piotr Kraszewski Okładka: Michał Konicki Opracowanie graficzne

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

W tej serii: komunikacja fundraising. zarządzanie

W tej serii: komunikacja fundraising. zarządzanie 3 zarządzanie zarządzanie W tej serii: komunikacja fundraising zarządzanie spis treści redakcja Technologie.org.pl projekt graficzny i skład Marianna Wybieralska Publikacja powstała w ramach dofinansowania

Bardziej szczegółowo