Małe samoloty, odpowiadające temu określeniu, są oficjalnie klasyfikowane przez polskie prawo jako:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Małe samoloty, odpowiadające temu określeniu, są oficjalnie klasyfikowane przez polskie prawo jako:"

Transkrypt

1 Licencja Pilota samolotowego Turystycznego PPL(A) Co to są awionetki? Małe samoloty, odpowiadające temu określeniu, są oficjalnie klasyfikowane przez polskie prawo jako: samoloty lekkie (o masie startowej nie większej niż kg), samoloty bardzo lekkie (o masie startowej nie większej niż 750 kg) lub samoloty ultralekkie (o masie startowej nie większej niż 495 kg) O tym, co to jest licencja PPL(A)? Private Pilot Licence (PPL) (ang. Licencja Pilota Prywatnego) - kategoria licencji pilota statku powietrznego uprawniającą do pilotowania samolotów w celach niezarobkowych. Piloci komercyjni muszą posiadać licencje wyższych kategorii (CPL lub ATPL) W Stanach Zjednoczonych odpowiednikiem PPL jest Private Pilot Certificate, W Polsce - Licencja Turystyczna. O tym, co to są uprawnienia VFR i IFR.

2 - VFR (Visual Flight Rules) - IFR (Instrument Flight Rules) O tym, co to są uprawnienia SEPL (uprawnienie do wykonywania lotów na samolotach jednosilnikowych tłokowych lądowych SEP(L) (Single Engine Piston (Land)) Krok po kroku jak zrobić szkolenie na licencję PPL(A) Badania lekarskie trzeba je przejść przed rozpoczęciem szkolenia, najpóźniej przed pierwszym samodzielnym lotem. Badania można zrobić w jednym z centr medycyny lotniczej lub u lekarza orzecznika: Nie są to skomplikowane badania. Wypełniamy ankietę na temat swojego stanu zdrowia, dołączamy wyniki z morfologii, ekg, audiogram, etc. Do latania na samolotach wystarczy klasa 2, uznajemy też klasę 1 (wyższą).

3 Wymagania:

4 Wymagania -cd

5 Kurs teoretyczny to 100 godzin wykładów, z czego 44 godziny samokształcenia metodą e-learningu (przez Internet, bez wychodzenia z domu), a reszta 56 godzin w ośrodku szkolenia. Szkolenie teoretyczne kończy się egzaminami z poszczególnych przedmiotów (także przez Internet zakładka e- KWT) oraz egzaminem z budowy i zasad eksploatacji samolotu, na którym mają być realizowane loty szkolne. Egzamin jest zaliczony, gdy student udzieli 75% prawidłowych odpowiedzi z każdego przedmiotu.

6 Przygotowanie naziemne zapoznanie z kabiną samolotu, prezentacja i ogólne omówienie przyrządów pokładowych: pilotażowych, nawigacyjnych i silnikowych, wskaźniki paliwa, pasy bezpieczeństwa, zamykanie i otwieranie kabiny, przepisy BHP, wyposażenie radiowe i radiotelefon pokładowy, regulacja fotela o orczyków, drążek sterowy lub wolant, klapy, hamulce, wyłącznik główny, iskrowniki, inne wyłączniki i włączniki, zabezpieczenia AZS, włączniki instalacji nadmuch i ogrzewania, dokumentacja pokładowa samolotu, przegląd techniczny i kontrola przed startem, działanie sterów, procedury awaryjne (na ziemi, utrata łączności radiowej, utrata orientacji geograficznej, awaria silnika), Instrukcja użytkowania lotniska, korespondencja radiowa, podział uwagi, czynności, warunki lotu i charakterystyczne błędy. Lot zapoznawczy instruktor pilotuje samolot (uczeń może lekko trzymać stery) i demonstruje sposób kołowania, zasady obserwacji przestrzeni i wnętrza kabiny, charakterystyczne obiekty wokół lotniska, zasady sterowania samolotem i silnikiem, instruktor prowadzi korespondencję radiową. Kurs praktyczny to 45 godzin lotów, jest on realizowany ściśle według programu szkolenia i składa się z 3 zadań: A, B i C.

7 Zadanie A Najpierw są to loty po kręgu i do strefy (lot po prostej na wznoszeniu, w poziomie, na zniżaniu; łagodne zakręty z przechyleniem do 30 stopni, płynne przejście z jednego zakrętu w drugi, koordynacja w zakrętach kulka chyłomierza do środka; zmiana konfiguracji od startowej, gładkiej i do lądowania, nauka startu i lądowania, nauka wyprowadzania z przeciągnięć i z nienormalnych położeń, sytuacje awaryjne np. lądowanie gdy silnik przestaje działać, albo nie działają przyrządy pokładowe; następnie loty egzaminacyjne i samodzielne).

8 I w końcu loty solo. Zadanie B. Kolejne zadanie to loty na ślepaki w specjalnych okularach, żeby widzieć tylko przyrządy a nic nie widzieć poza kabiną. Zadanie C. I wreszcie przychodzi czas na najfajniejsze loty nawigacyjne. Jak to jest gdy leci się według mapy, GPS, na inne lotnisko, na małej wysokości, itd.)

9 Egzaminy pilota PPL(A) składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Teorię można tylko zdawać w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w Warszawie. Baza pytań jest dostępna (także w wersji z podglądem po angielsku): Dostępne są też symulatory takich egzaminów:

10 Świadectwo radiooperatora jest dokumentem wymaganym do samodzielnych lotów, po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji. Procedura jak je zdobyć jest opisana na: https://www.uke.gov.pl/swiadectwaw-sluzbie-radiokomunikacyjnej-lotniczej-4402 Przed przystąpieniem do części praktycznej, trzeba jeszcze zdobyć świadectwo ogólne radiooperatora, wystawiane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Opłata za ten egzamin wynosi 100 złotych, a wydanie świadectwa to dodatkowe 25 zł. Świadectwa wydaje Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, po udokumentowaniu przez osobę ubiegającą się o takie świadectwo wymaganej praktyki, oraz na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu z wiadomości i umiejętności, przeprowadzanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

11 Egzamin praktyczny można zdać na swoim samolocie i na swoim lotnisku. Są to 3 loty w czasie około 1h30 (lot po trasie, lot do strefy i kręgi). Egzaminator oceni, czy dostatecznie opanowaliście sztukę pilotażu i czy umiecie zachować się prawidłowo w sytuacjach awaryjnych. Nauka latania na tym się nie kończy, bo pilot uczy się przez całe życie. Koszt egzaminów: opłaty dla ULC (300zł egzamin teoretyczny, 800zł egz. praktyczny, 60zł wydanie licencji, razem 1160zł) nr konta stawki: do tego należy dodać koszt wynajęcia samolotu na czas egzaminu i opłaty za lądowania. Miłym gestem ze strony ULC jest 50% zniżki dla osób posiadających legitymację szkolną lub studencką.

12 Co dalej? Możliwości są różne, są to uprawnienia do holowania szybowców/bannerów, uprawnienia do wyrzucania skoczków spadochronowych, loty na innym typie, loty nocne, IFR, MEP(L). Ile to potrwa? Bierzcie pod uwagę, że nie nauczycie się latać przez jeden weekend. Trzeba zaplanować na to więcej czasu, a długie przerwy też nie są korzystne. Zgodnie z przepisami, w ciągu jednego dnia można wykonać nie więcej niż 6 godzin lub 30 lotów. Nie myślcie jednak, że skoro program szkolenia obejmuje 45 godzin - to egzamin będziecie mogli zdawać po 8 dniach. Z praktyki wynika, że zwłaszcza na początku 2 godziny lotu dziennie dla niektórych za dużo. Średnio należy przeznaczyć na latanie dni lotne. Niektóre osoby mogą wymagać lub chcieć (np. dla swojego komfortu) wylatać więcej niż wymagane 45 godzin. Wszystko zależy od waszego zaangażowania, Waszych zdolności i regularności przyjazdów na lotnisko

13 Ceny kursów. Cenę za cały kurs teoretyczny 100 godzin: 1700zł. Przybliżona cena za kurs praktyczny - 45 godzin latania z instruktorem; cena zawiera: opłaty za paliwo, ubezpieczenie, instruktora: 19800zł (440/godz) lub przy jednorazowej wpłacie 18900zł (420/godz). opłaty za lądowania: na lotnisku EPSR w cenie samolotu, np. w Gdańsku 92,25zł. Szczegółową ofertę mamy w zwyczaju przedstawiać na lotnisku po locie zapoznawczym. Trudno jednak znaleźć dobry samolot za cenę niższą niż 450zł za godzinę, ze wszystkimi opłatami. Wpisowe do aeroklubu: 200/300zł Roczna opłata socjalna: 200/300zł

14 Ubezpieczenie:

15 Typ samolotu na którym będziecie szkoleni ma znaczenie. Cessna ma bardzo dobrą opinię. Jest najczęściej stosowanym samolotem do szkolenia. Jest to samolot wytrzymały i bezpieczny. W wyborze nie kierowaliśmy się wyśrubowanymi osiągami, czy wymagającymi od pilota uwagi właściwościami. Jakość samolot kształtuje też cenę kursu. Angielski ICAO kolejny egzamin, jeśli chcemy latać poza granicę Polski, szczegóły na:

16 Lotnisko Krępa EPSR.

17 Dziękuję za uwagę. A teraz formalności:

BIULETYN. Numer 2 styczeń 2015. Egzemplarz bezpłatny

BIULETYN. Numer 2 styczeń 2015. Egzemplarz bezpłatny BIULETYN Numer 2 styczeń 2015 Egzemplarz bezpłatny Spis treści 1. Operacje Akrobacja wyprawa w trzy wymiary (opracowanie Jacek Mainka)............... 4 Uwagi do szkolenia szybowcowego (opracowanie Dariusz

Bardziej szczegółowo

URZĄD LOTNICTWA CYWILNEGO

URZĄD LOTNICTWA CYWILNEGO Załącznik nr 5 URZĄD LOTNICTWA CYWILNEGO PROGRAM SZKOLENIA DO UZYSKANIA UPRAWNIENIA PODSTAWOWEGO DO PILOTOWANIA PARALOTNI Z NAPĘDEM (PPG) WPISYWANEGO DO ŚWIADECTWA KWALIFIKACJI PILOTA PARALOTNI (PGP) WARSZAWA

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK URZĘDOWY URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

DZIENNIK URZĘDOWY URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO DZIENNIK URZĘDOWY URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO Warszawa, dnia 20 września 2013 r. Poz. 85 OGŁOSZENIE NR 5 PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO z dnia 19 września 2013 r. w sprawie programów szkoleń do uzyskania

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 14 lutego 2014 r. Poz. 142

Warszawa, dnia 14 lutego 2014 r. Poz. 142 Warszawa, dnia 14 lutego 2014 r. Poz. 142 OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1) z dnia 5 lutego 2014 r. w sprawie ogłoszenia obowiązujących w 2014 r. stawek opłat lotniczych Na podstawie art.

Bardziej szczegółowo

Akceptowalne sposoby potwierdzania spełnienia wymagań (AMC) oraz materiały zawierające wytyczne (GM) do Part-ORA

Akceptowalne sposoby potwierdzania spełnienia wymagań (AMC) oraz materiały zawierające wytyczne (GM) do Part-ORA Załącznik nr 3 Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Akceptowalne sposoby potwierdzania spełnienia wymagań (AMC) oraz materiały zawierające wytyczne (GM) do Part-ORA Wydanie pierwsze 19 kwietnia

Bardziej szczegółowo

Uwagi Aeroklubu Polskiego wg stanu na dzień 22 stycznia 2013. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia..

Uwagi Aeroklubu Polskiego wg stanu na dzień 22 stycznia 2013. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia.. Uwagi Aeroklubu Polskiego wg stanu na dzień 22 stycznia 2013. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1) z dnia.. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy

Bardziej szczegółowo

Załączniki do projektu rozporządzenia Komisji w sprawie Operacji lotniczych OPS

Załączniki do projektu rozporządzenia Komisji w sprawie Operacji lotniczych OPS Załączniki do projektu rozporządzenia Komisji w sprawie Operacji lotniczych OPS Załącznik I Definicje terminów używanych w załącznikach II-VIII" ZAŁĄCZNIK I DEFINICJE TERMINÓW UŻYWANYCH W ZAŁĄCZNIKACH

Bardziej szczegółowo

ZASADY DZIAŁANIA SŁUŻB RUCHU LOTNICZEGO (PL-11)

ZASADY DZIAŁANIA SŁUŻB RUCHU LOTNICZEGO (PL-11) ZASADY DZIAŁANIA SŁUŻB RUCHU LOTNICZEGO (PL-11) Załącznik do zarządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 lipca 1993 r. (poz. 415) Zarządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej

Bardziej szczegółowo

CZYNNIK LUDZKI W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA RUCHU LOTNICZEGO

CZYNNIK LUDZKI W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA RUCHU LOTNICZEGO PRACE INSTYTUTU LOTNICTWA 211, s. 99-119, Warszawa 2011 CZYNNIK LUDZKI W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA RUCHU LOTNICZEGO ANDRZEJ ILKÓW Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze Streszczenie Lotnictwo jest tym

Bardziej szczegółowo

Współpraca biura podróży z zakładami usług transportowych 341[05].Z3.04

Współpraca biura podróży z zakładami usług transportowych 341[05].Z3.04 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Agnieszka Buczkowska Współpraca biura podróży z zakładami usług transportowych 341[05].Z3.04 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut

Bardziej szczegółowo

Opracowanie technologii i stanowiska do optymalizacji zintegrowanego systemu awionicznego na pokłady statków powietrznych

Opracowanie technologii i stanowiska do optymalizacji zintegrowanego systemu awionicznego na pokłady statków powietrznych INSTYTUT TECHNICZNY WOJSK LOTNICZYCH Sprawozdanie merytoryczne z wykonania projektu rozwojowego R00-O0066/3 Opracowanie technologii i stanowiska do optymalizacji zintegrowanego systemu awionicznego na

Bardziej szczegółowo

Przepisy ruchu lotniczego

Przepisy ruchu lotniczego MIĘDZYNARODOWE NORMY Załącznik do Obwieszczenia nr 19 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 13 listopada 2012 r. Załącznik 2 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym Przepisy ruchu lotniczego

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 9 października 2013 r. Poz. 244. DECYZJA Nr 293/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 9 października 2013 r.

Warszawa, dnia 9 października 2013 r. Poz. 244. DECYZJA Nr 293/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ. z dnia 9 października 2013 r. Warszawa, dnia 9 października 2013 r. Poz. 244 Dowództwo Sił Powietrznych DECYZJA Nr 293/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 9 października 2013 r. w sprawie wprowadzenia do użytku Instrukcji licencjonowania

Bardziej szczegółowo

Kodeks sportowy FAI. Część 7B Klasa O PARALOTNIE. (z wyłączeniem celności lądowania) KLASA III. Wydanie 2014 wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014

Kodeks sportowy FAI. Część 7B Klasa O PARALOTNIE. (z wyłączeniem celności lądowania) KLASA III. Wydanie 2014 wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014 Kodeks sportowy FAI Część 7B Klasa O PARALOTNIE (z wyłączeniem celności lądowania) KLASA III Wydanie 2014 wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014 Wersja polska. W przypadku rozbieżności obowiązujący jest wyłącznie

Bardziej szczegółowo

(Akty o charakterze nieustawodawczym) ROZPORZĄDZENIA

(Akty o charakterze nieustawodawczym) ROZPORZĄDZENIA 14.2.2014 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 44/1 II (Akty o charakterze nieustawodawczym) ROZPORZĄDZENIA ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 139/2014 z dnia 12 lutego 2014 r. ustanawiające wymagania oraz

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika Gra symulacyjna IPK Innowacyjny Producent Komputerów Podręcznik użytkownika Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PI-PWP Jestem przedsiębiorczy kształtowanie

Bardziej szczegółowo

n = P Q = m " a m " g = a g

n = P Q = m  a m  g = a g 1. Masa SEW Standard Empty Weight ciężar (masa) samolotu (tak jak wyprodukowany) + ciężar (masa) niezużywalnego paliwa + ciężar masa płynów (np. w instalacji hydraulicznej) + ciężar (masa) oleju silnikowego

Bardziej szczegółowo

EUROPEJSKI SYSTEM TRANSFERU I AKUMULACJI PUNKTÓW (ECTS) Krótki przewodnik

EUROPEJSKI SYSTEM TRANSFERU I AKUMULACJI PUNKTÓW (ECTS) Krótki przewodnik EUROPEJSKI SYSTEM TRANSFERU I AKUMULACJI PUNKTÓW (ECTS) Krótki przewodnik opracowany na podstawie przewodnika Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów i Suplement do Dyplomu wydanego w roku 2004

Bardziej szczegółowo

Opisy zawodów, które możecie w przyszłości wybrać realizując swoją ścieżkę zawodową.

Opisy zawodów, które możecie w przyszłości wybrać realizując swoją ścieżkę zawodową. Przedstawiam Opisy zawodów, które możecie w przyszłości wybrać realizując swoją ścieżkę zawodową. Zawody są podzielone na grupy: edukacja: nauczyciel,bibliotekarz, opiekunka dziecięca, pedagogika finanse

Bardziej szczegółowo

MECHANIKA W LOTNICTWIE

MECHANIKA W LOTNICTWIE POLSKIE TOWARZYSTWO MECHANIKI TEORETYCZNEJ I STOSOWANEJ MECHANIKA W LOTNICTWIE ML-XV 2012 TOMI pod redakcją Krzysztofa Sibilskiego Warszawa 2012 Organizatorzy Konferencja pod patronatem Polskich Linii

Bardziej szczegółowo

Szybownictwo na Podbeskidziu

Szybownictwo na Podbeskidziu Zespół Szkół Elektrycznych, Elektronicznych i Mechanicznych w Bielsku -Białej Szybownictwo na Podbeskidziu Opracował: Krystian Maślanka klasa 2 technik mechatronik Prowadzący: mgr inż. Włodzimierz Dymek

Bardziej szczegółowo

AEROKLUB POLSKI REGULAMIN

AEROKLUB POLSKI REGULAMIN AEROKLUB POLSKI REGULAMIN XXV MIĘDZYNARODOWE BALONOWE MISTRZOSTWA POLSKI. X MIĘDZYNARODOWE GÓRSKIE ZAWODY BALONOWE O PUCHAR REDAKTORA NACZELNEGO ML SKRZYDLATA POLSKA. W KLASIE AX WERSJA KWIECIEŃ 2008 Niniejszy

Bardziej szczegółowo

ABC Biznesu. Jak założyć firmę usługową transportu drogowego towarów

ABC Biznesu. Jak założyć firmę usługową transportu drogowego towarów ABC Biznesu Jak założyć firmę usługową transportu drogowego towarów Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. Klienci firmy usługowej transportu drogowego towarów / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4 3. Produkt/usługa

Bardziej szczegółowo

ROZWÓJ RATOWNICTWA DROGOWEGO

ROZWÓJ RATOWNICTWA DROGOWEGO Senacki Zespół Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Senacki Zespół Strażaków ROZWÓJ RATOWNICTWA DROGOWEGO Kancelaria Senatu Redakcja: Piotr Świątecki Współpraca: Dorota Wojucka Projekt okładki: Krzysztof Korneluk

Bardziej szczegółowo

DZIENNIK URZĘDOWY URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

DZIENNIK URZĘDOWY URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO DZIENNIK URZĘDOWY URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO Warszawa, dnia 5 listopada 2012 r. Poz. 102 WYTYCZNE NR 6 PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO z dnia 17 października 2012 r. w sprawie ogłoszenia wymagań ustanowionych

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia.2011 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia.2011 r. Projekt z dnia 14 listopada 2011 r. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia.2011 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców

Bardziej szczegółowo

Prawo jazdy w stanie Illinois 2014

Prawo jazdy w stanie Illinois 2014 Prawo jazdy w stanie Illinois 2014 Illinois nadal jest krajowym liderem w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ciągu ostatniej dekady, liczba ofiar śmiertelnych na drogach w naszym kraju znacznie

Bardziej szczegółowo

KONCEPCJA MODERNIZACJI LĄDOWISKA CZĘSTOCHOWA-RUDNIKI

KONCEPCJA MODERNIZACJI LĄDOWISKA CZĘSTOCHOWA-RUDNIKI KONCEPCJA MODERNIZACJI LĄDOWISKA CZĘSTOCHOWA-RUDNIKI W RAMACH ZMIANY CHARAKTERU UśYTKOWANIA BYŁEGO LOTNISKA WOJSKOWEGO CZĘSTOCHOWA RUDNIKI INWESTOR: Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw S.A.,

Bardziej szczegółowo

Projekt okładki: Małgorzata Maciejewska. Recenzent: Jolanta Kosakowska

Projekt okładki: Małgorzata Maciejewska. Recenzent: Jolanta Kosakowska Autorzy: Zespół Wydziału Oświaty Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Iwona Derda, Hanna Ratajczak, Magdalena Najdzion, Małgorzata Maciejewska Projekt okładki: Małgorzata Maciejewska Recenzent:

Bardziej szczegółowo

Raport roczny Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej za 2010 rok.

Raport roczny Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej za 2010 rok. RAPORT ROCZNY 2010 Raport roczny Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej za 2010 rok. Misja Świadczenie wysokiej jakości służb żeglugi powietrznej, przyjaznych dla użytkowników i środowiska. Wizja Umocnienie

Bardziej szczegółowo