Nowe technologie w wyszukiwaniu, pozyskiwaniu i archiwizowaniu wiedzy. Studium przypadku.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nowe technologie w wyszukiwaniu, pozyskiwaniu i archiwizowaniu wiedzy. Studium przypadku."

Transkrypt

1 Nowe technologie w wyszukiwaniu, pozyskiwaniu i archiwizowaniu wiedzy. Studium przypadku. Dr inż. Krzysztof Zioło Seminarium Dobre praktyki w realizacji projektów bibliotecznych W perspektywie finansowej i prognozy na przyszłość r. Biblioteka Politechniki Poznańskiej

2 1. Wprowadzenie: do końca XVIII nauka jest otwarta, dominuje bezpośrednia wymiana informacji miedzy uczonymi; XIX w. do 1914r.: pojawiają się czasopisma naukowe wydawane przez uniwersytety, towarzystwa naukowe i inżynieryjne. Publikacje są recenzowane i opłacane przez redakcje. Koszty czasopism są stosunkowo wysokie ale zasięg ich oddziaływania jest coraz większy, stopniowo zanika bezpośrednia wymiana informacji; Lata : sytuacja jest podobna. Koszty prenumeraty czasopism są wysokie, ale poziom pensji profesorskich wystarcza na samodzielną prenumeratę tak na potrzeby własne jak i katedry do ok. 1985: postęp w technikach druku i papiernictwie zapewnia stosunkowo niskie ceny i wysokie nakłady. Z czasem coraz częściej wydawanie czasopism przejmują profesjonalne wydawnictwa spoza świata nauki i techniki. Za publikowanie artykułów żądają od autorów opłat. Od ok r. na skutek intensywnych procesów konsolidacyjnych następuje proces monopolizacji rynku. Ceny czasopism drastycznie rosną, opłaty za publikowanie też. Biblioteki zdecydowanie ograniczają zakupy. Spadają nakłady czasopism drukowanych. Zaczyna się rewolucja cyfrowa i dostępność artykułów przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, linkowania. Powstają komercyjne bazy e-czasopism drogie.

3 Efekt: Ruch Open Access (lata 90-te XX w). Powstają repozytoria i e- czasopisma o otwartym dostępie, ale problemem jest ich finansowanie. Wiek XXI - nowe problemy: pierwszy to konieczność przeszukiwania wielu różnych baz. Google jako wzorzec wymuszają powstanie specjalnych systemów wyszukiwawczych, które mając jedno okienko wyszukiwawcze przeglądają jednocześnie wiele różnych baz upraszczając dotarcie do potrzebnych informacji. Drugi to konieczność zapewnia szybkiego rozpowszechniania wyników prac w taki sposób, aby dotarły one do wszystkich zainteresowanych (ośrodki naukowe, uniwersyteckie i przemysł), umożliwiając w ten sposób właściwą ocenę tak naukowca jak i jego macierzystej instytucji oraz komercjalizację. Akademickie biblioteki naukowe powinny elastycznie dostosować swoje struktury i zakres oferowanych usług tak aby zaspokajać te nowe potrzeby informacyjne czytelników a dodatkowo przechowywać w formie cyfrowej i prezentować dorobek i potencjał naukowy własnych uczelni.

4 2. PLANY Biorąc pod uwagę nowe zadania jakie pojawią się przed Biblioteką zdecydowano się na realizację następujących zadań: Utworzenie cyfrowej bazy publikacji naukowych w formule Otwartego Dostępu Repozytorium Uczelniane - nazwane REPOLIS; Wprowadzenie do BC wszystkich prac doktorskich i habilitacyjnych pracowników Politechniki Śląskiej; Wdrożenie interfejsu do zintegrowanego poszukiwania i pozyskiwania publikacji naukowych W 2010 roku uzyskaliśmy grant z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 2.3 dotyczące inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury informatycznej, który był finansowany w 85% z EFRR, a w 15% z budżetu MNiSzW. W jego ramach zdecydowano się na: zakup multiwyszukiwarki umożliwiającej integrację w jednym miejscu oferowanych przez bibliotekę zbiorów: papierowych, cyfrowych i e-źródeł. Zakup wyposażenia nowoczesnej pracowni digitalizacyjnej. Budowę zwirtualizowanej infrastruktury informatycznej jako środowiska, w którym działać będzie przyszły informatyczny system zarządzania wiedzą.

5 3. ZAKUP MULTIWYSZUKIWARKI o o W listopadzie 2011 r. w wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej, została zawarta z firmą Aleph Polska umowa na zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu pozyskiwania zasobów naukowych PRIMO firmy Ex Libris. Wraz z multiwyszukiwarką PRIMO zakupiono: SFX Open URL link Solver czyli serwer dostarczający użytkownikom linków do pełnych tekstów wybranych pozycji, zarówno znalezionych lokalnie w danej bibliotece: w jej katalogu bibliotecznym, repozytorium uczelnianym czy bibliotece cyfrowej, jak i globalnie - wraz z usługą centralnego indeksu globalnych zasobów Primo Central; system rekomendujący bx Recommender, który znajduje powiązane artykuły z globalnych źródeł, oraz uwzględnia IF (Impact Factor) czasopisma, w którym artykuł się ukazał i jego dotychczasowe cytowania. o o Rok Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej jako pierwsza biblioteka akademicka w Polsce rozpoczęła wdrażanie zintegrowanej wyszukiwarki dla informacyjnych zasobów naukowych w oparciu o narzędzia firmy Ex Libris. Jest to pierwsza w świecie nowatorska implementacja z innym niż Aleph (produkt Ex Libris-u) komputerowym systemem bibliotecznym.

6 4. PRZEBIEG WDROŻENIA o W kwietniu 2012 roku rozpoczęto proces wdrażania Primo Central wraz z SFX Open URL link Solver i bx Recommender : Pierwsze zadanie to wdrożenie wszystkich funkcjonalności wyszukiwarki wykonano. Przystosowanie Primo Central do współpracy z systemem bibliotecznym PROLIB co wymaga odpowiedniego interfejsu. Niestety do chwili obecnej współpraca jest ograniczona i nie wszystkie funkcjonalności udało się uruchomić. Odpowiednie prace wdrożeniowe jeszcze trwają. Podłączenie linków do Internetowych baz danych, do których Biblioteka ma wykupiony dostęp. Pojawia się duży problem, bo okazuje się, że wykupione pakiety baz danych mają inną, mniejszą zawartość od tej jaka jest w bazie Link Solwera Primo Central i nie można jej bezpośrednio wykorzystać. Trzeba przejrzeć każdy pakiet i ręcznie wprowadzić poprawki. Bardzo czasochłonne. We wrześniu 2012 r.oficjalnie zakończono proces wdrażania, ale o Podłączenie linków do baz danych dostępnych pojedynczo, tak krajowych jak i zagranicznych, płatnych i w otwartym dostępie stwarza problemy. Trzeba każdorazowo występować do właściciela bazy o zgodę na podlinkowanie. Ten proces nie jest jeszcze zakończony a właściciele e-baz nie są chętni do udzielania pozwoleń.

7 Bazy niedostępne w Primo: zasoby należy osobno przeszukiwać dostęp poprzez E-źródła: a) Źródła polskie: bazy lokalne: Dorobek Pracowników Politechniki Śląskiej; bazy darmowe: - bazy bibliograficzne, bibliograficzno-abstraktowe, faktograficzne i katalogowe, tj.: AGRO, BazEkon, Baztol, Nauka Polska, Polski Komitet Normalizacyjny, SAWIOS, SIBROL, SYMPO; - bazy pełnotekstowe, tj.: Espacenet, Urząd Patentowy; bazy licencyjne: - bazy pełnotekstowe, tj.: Abrys, ELAMED, Legalis, SIGMA-NOT; b) Źródła zagraniczne: bazy darmowe: - bazy bibliograficzno-abstraktowe, tj.: PSJC, PubScience, Safari Tech Books; - bazy pełnotekstowe: Elektronische Zeitschriften Bibliothek, EMIS European Mathematical Information Service, Espacenet, USPTO US Patent & Trademark Office; bazy licencyjne: - bazy bibliograficzno-abstraktowe i faktograficzne: Journal Citation Reports (JCR), MathSciNet, SciFinder, Zentralblatt Math;

8

9

10

11 5. PRACOWNIA DIGITALIZACJI Zakupiono i uruchomiono sprzęt do digitalizacji i przeszkolono obsługę. Zakupiony sprzęt to: automatyczny skaner książkowy: automat KABIS III, skaner książkowy wielkoformatowy: Book 2 Net Flash, samoobsługowy, skaner książkowy: Book2net kiosk, skaner sieciowy: WideTek 25, skaner wielkoformatowy: Smart LF Gx+42Te.

12 1) KABIS III - automatyczny skaner książkowy Prędkość Do 2890 obrazów na godzinę Tryb 24-bit Color, 8-bit Grayscale, 1-bit B/W Format JPEG, CR2, TIFF, JPEG2000, PDF, PDF/A OCR Format Przeszukiwalny PDF, XML, Word, TXT Sensor: 2 aparaty Canon EOS 5D Mark II, 21.1 Mpix, 24-bit RGB (5.616 x )pix, dpi,; dpi (mniejsze książki z obiektywem Macro); Rozmiar strony min x 17.8 cm, max x 35.6 cm Gramatura g/m2 Grubość do 10 cm Rozmiary Sz x D x W: 84 x 79 x 138 cm Systemy Page Edge Sensor, Enhanced Page Separator Waga około 73 kg + 46 kg stolik Jednostki PC Kirtas Image Server - minimum: o Dwa procesory Quad Core 2.33 GHz Intel Xeon E5345 lub lepsze o 8 GB DDR2 ECC SDRAM o Cztery dyski Hitachi 1.0 TB (skonfigurowany RAID 0, 1, 5, lub 10) o Trzy karty sieciowe Intel Pro Gigabit o MS Windows SERVER 64-bit o 2 x PC, kontrolery kamer o Płaski monitor LCD 19

13 W zestawie o KABIS Manager software o BookScan Editor, Server Edition z licencją multi-user o Czytnik kodów kreskowych o Adapter dla mniejszych książek o Regulowany elektrycznie stolik ergonomiczny o Pedał nożny Kirtas Technologies Systems, USA, New York

14 Własności wg producenta i użytkownika: Wysokowydajne (2890 stron na godzinę) skanowanie książek w doskonałej jakości 325, 400, 600 dpi, 24 bit color tylko gdy książka jest w doskonałym stanie, druk jednostronny, grzbiet w idealnym stanie, strony równo przycięte, książka nie powinna być oprawiona u introligatora (nasze doktoraty); Automatyczna, ruchoma kołyska SmartCradle z laserowo wspomaganym centrowaniem Łagodne traktowanie obiektów niezbędne przy rzadkich, kruchych wydawnictwach to raczej teoria. Papier nie może być za cienki, kruchy, nie może to być bibuła... Ramię SureTurn delikatniejsze niż ludzka ręka jak wyżej oraz dość często po przełożeniu dwustronnej kartki trzeba ją wyprostować ręcznie bo zostaje wypukłość, w przypadku podklejeń, wzmocnień, szycia trzeba cały czas uważać i pomagać ; Czujnik Page Edge Sensor dbający o odwracanie każdorazowo tylko pojedynczej strony System wypłaszczania usuwający krzywiznę stron Kabis Manager importuje dostępne metadane i automatycznie dodaje rekordy MARC, DublinCore, MODS o ile już istnieją (!) a to rzadkość; Zintegrowanie Metadanych w trakcie procesu produkcyjnego zapewnia płynność oraz kontrolę nad inwenturą Wysokiej wydajności Kirtas Image Server - dodatkowy komputer dedykowany do post produkcji Możliwość zdalnej obróbki skanów poprzez sieć TCP/IP. Bezradny wobec stron rozkładanych.

15 2) Book2net kiosk: skaner samoobsługowy Sensor: 40 Mpixel Czas ekspozycji: 0,3 sek. Czas przygotowania jednej strony: 3.3 sek. Źródło światła: LED (zimne światło, < 100 W) Brak promieniowania UV i IR, ekspozycja operatora wg. EN Optyka: Rodenstock Rodagon, głębia ostrości12,5 cm, 24bit color Format skanów: kolor Wymiary stolika: 18 x 24 dla jednej sekcji (> A2!) dla książek o grubości do12 cm interface: USB 2.0 standard Formaty wyjściowe: TIFF, PDF, JPEG, JPEG2000 zasilanie: 100 V V, 47 Hz - 63 Hz, 200 VA Software: Book Expert Public Zabezpieczenie praw autorskich poprzez automatyczne zapytanie i znak wodny Wbudowany PC: Windows XP z Microsoft Enhanced Write Filter touchscreen 15", pre-instalowane oprogramowanie z instrukcją obsługi. Interfejs: USB prosty zapis na Pendrive wymiary: H: 1290 mm, S: 665 mm, G: 840 mm waga: 50 kg Skaner przeznaczony do obsługi czytelni w zastępstwie kserografu.

16 3) Book2net flash skaner wielkoformatowy Wymiary obiektów skanowanych: 611 x 916,4 mm / 24 x 36 inch Sensor: Area CCD 50 MP: 61,30 mm (przekątna), 8176 x 6132 pixli Migawka: dysk obrotowy (LBTF 300,000,000 cykli) Obiektyw: Rodenstock Rodagon Głębia ostrości: Minimum 13cm / 5 inch Rozdzielczość optyczna: 200, 400 dpi, Czas przygotowania jednej strony : 3.24 sek. Źródło światła: Power LEDs 80 VA Zmechanizowany stół dla książek o grubości do 25 cm i wadze do 30kg Szklana płyta dociskowa z czujnikami docisku Możliwość regulacji: trybu skanowania, koloru, rozdzielczości, jakości Software: Book Expert z obróbką obrazów umożliwiającą: Automatyczne rozpoznawanie i kadrowanie skanowanego formatu Automatyczny i ręczny podział na prawą i lewą stronę Korekcja obrazu: jasność, kontrast, prostowanie, usuwanie zanieczyszczeń, maskowanie zadanych obszarów Obrót i zmiana rozdzielczości Konwersja z koloru do szarości Zapis w wielu formatach Interfejs: USB 2.0 B (do 51 MB/s)

17 Formaty zbiorów obrazów: 24-bit: TIFF RAW, LZW, JPEG (monolithic, striped, tiled), PDF Deflate, JPEG, JFIF (JPEG), JPEG 2000 Spec. Part1, Spec. Part2, Windows Bitmap 8-bit: TIFF RAW, LZW, JPEG, PackBits (monolithic, striped, tiled), PDF Deflate, JPEG, JFIF (JPEG), JPEG 2000 Spec. Part1, Spec. Part2, Windows Bitmap, RLE8 2-bit: TIFF RAW, LZW, Huffman, G4 CCITT (monolithic, striped, tiled), PDF G4 CCITT, JEDMICS C4, Image Machines TG4, CALS Raster Type 1, Windows Bitmap wielostronicowe: TIFF, PDF Zasilanie: 100V to 240V, częstotliwość 47Hz do 63Hz, Wymiary: H = 2100 mm S = 990 mm, G = 990 mm Waga: 100 kg Pobór mocy: VA Warunki pracy: 10 C - 38 C, wilgotność: 15% - 85%. MICROBOX GmbH Bad Nauheim RFN

18 4) Skaner płaski WideTEK 25 skaner sieciowy Rozdzielczość optyczna: 1200 x 600 dpi ustawiana w krokach co 1 dpi; Sensor: 2 kamery CCD, Pikseli; Źródło światła: białe diody LED, bez emisji UV/IR; Wielkość powierzchni skanu: 63,5 cm x 45,7 cm (25 x 18 ) ; Kolor: kolor 24bit, odc. szarości 8bit, monochromatyczny; Szybkość skanowania: 3,2 sek dla 300 dpi A2 8,2 sek dla 600 dpi A2 12,6 sek dla 1200 dpi A2; Formaty dokumentów: Autoformat z rozpoznawaniem wymiaru, ISO A5 do A2, US ANSI (Legal... US C), formaty użytkownika; Formaty plików: JPEG, PNM, TIFF bez kompresji, TIFF G4 (CCITT), PDF; Interfejs: 1 Gb Fast Ethernet ze Scan2Net bazującym na TCP/IP; Wymiary:160 x 1026 x 782mm; Masa: 40 kg; Pobór mocy: 6 W (spoczynkowo) / 115 W (gotowość) / 190 W (skanowanie)

19 Opcje oprogramowania: Batch Scan Wizard, Korekcja krzywizny książki, Scan2Edit, Scan2USB, Scan2VGA, PDF Generator Funkcje: automatyczna korekcja poziomu czerni, automatyczny balans bieli, profilowanie ICC online, update firmware przez WWW. Sterowanie: przez zintegrowany ekran dotykowy; Przez oprogramowanie z poziomu przeglądarki www ia sieć TCP/IP. Image Acces GmbH Wuppertal RFN

20 5) Skaner wielkoformatowy Smart LF Gx+42Te Maksymalna szerokość skanowania: 42" (106.7cm) Długość obrazu: nieograniczona przez skaner; Maksymalna szerokość mediów: 46" (116.8cm), grubość: 20mm; Prędkość skanowania : 10 cm/sec dla 24-bit RGB 200dpi 30 cm/sec dla 8-bit skala szarości i 200dpi; Rozdzielczość optyczna: 1200 dpi; Rozdzielczość ekstrapolowana: 9600 dpi; Tryby skanowania: 48 bit/kolor, 16 bit/odcienie szarości, 1 bit/czarno-biały; Przestrzeń kolorów: RAW RGB, srgb; Napęd: - Wyrównanie do środka lub krawędzi, - Automatyczne rozpoznanie wielkości dokumentów, - Automatyczne rozpoznanie optymalnego nacisku rolek; Sensor: 6 czujników CCD na całej długości skanowania Oświetlenie: 2D LED 2 białe, zimne diody LED dają dwuwymiarowe oświetlenie, dzięki czemu dokumenty są wolne od cieni. Interfejs: USB2, Gigabit Ethernet; Zasilanie: 100~250 VAC, 50~60 Hz;

21 Wymiary i waga: 1440 x 180 x 370 mm / 44kg; Podstawa: 820 x 550 mm / 14kg; Oprogramowanie Colortrac Smart LF umożliwia: Skanowanie do pliku z przeglądarką w czasie rzeczywistym Skanowanie do druku z przeglądarką w czasie rzeczywistym Skanowanie do z przeglądarką w czasie rzeczywistym Oprogramowanie do obsługi konserwacyjnej Skanera Drivery, formaty zapisu plików: TIFF, JPEG, PDF. Colortrac Limited Colortrac HQ and Factory Brunel Court UK

22 Proces tworzenia zbiorów cyfrowych start Digitalizacja składowanie obróbka obrazu Umieszczenie w BC Proces OCR Kontrola jakości składowanie PDF Udostępnianie

23 6. ZWIRTUALIZOWANA INFRASTRUKTURA INFORMATYCZNA Przeprowadzone niezbędne działania: Modernizacja lokalnej sieci informatycznej w budynku Biblioteki. Zapewniono : - prędkość przepływu informacji pomiędzy serwerami 10 Gb/s; - prędkość przepływu informacji do urządzeń końcowych 1,4 Gb/s; - wydzielone, dedykowane zasilanie dla serwerów i urządzeń sieciowych; - 2 niezależne linie energetyczne zasilające serwerownię z automatyczną zmianą linii w przypadku zaniku zasilania; - zdublowany system klimatyzacji serwerowni; - remont pomieszczenia serwerowni i instalacja drzwi o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i antywłamaniowego; Zakup i instalacja platformy sprzętowo-programowej zapewniającej: - łatwą konfigurację; - wysoką niezawodność i dostępność danych; - dużą skalowalność; - efektywną kosztowo wydajność; - wysoce elastyczne podsystemy.

24 Platforma sprzętowa: Infrastruktura serwerowa - zainstalowana w obudowie kasetowej IBM Blade Center H zawierającej pojedynczy moduł zarządzający AMM; - zespół serwerów kasetowych IBM HS22 (8 szt.) tworzących klaster Vmware vsphere. Każdy serwer zawiera 2 procesory Intel Xeon E5620 i 112 GB RAM; - serwer IBM HS22V zawierający 2 procesory Intel Xeon X5650, 8 GB RAM i 2 dyski SAS 500 GB serwer kopii zapasowych; - dwa przełączniki: Emulex 10 GbE Virtual Fabric Adapter komunikacja z LAN; - dwa przełączniki optyczne Qlogic 8 Gb Fibre Channel Exppansion Card komunikacja z SAN. - całość podłączona została w sposób pozwalający na nieprzerwaną pracę systemu, umożliwiając jednocześnie przeprowadzanie prac serwisowych bez potrzeby zatrzymywania urucho- -mionych aplikacji.

25 Pamięć Masowa NAS Pamięć Masowa umożliwia bezpośrednie podłączenie zasobów pamięci dyskowych do sieci komputerowej. Jest to pamięć Hitachi Adaptable Modular Storage 2300 wraz z półkami rozszerzeń. Składa się z: Serwer pamięci masowej NAS Sterowanie pamięcią masową: 2 specjalizowane serwery HNAS 3080 Hitachi. Cel: podłączenie zasobów pamięci dyskowych do sieci komputerowej, bez względu na rodzaj wykorzystywanego systemu operacyjnego. Wykorzystano topologię MESH. Macierz dyskowa AMS skonfigurowana z dwóch typów dysków: - 15 dysków SATA x 2 TB; - 42 dyski SAS x 600 GB; - system połączeń RAID-1. - dyski SATA stanowią zasoby dedykowane dla serwerów pamięci masowej NAS i wykorzystywane są do tworzenia backup-u; - dyski SAS przewidziano dla zastosowań wirtualizacyjnych.

26 Zawartość macierzy: pliki witalizatorów ESXi, maszyny wirtualne, dane ze skanerów, bieżące kopie zapasowe. System kopii zapasowej NetBackup System kopii zapasowej został wpięty w infrastrukturę sieciową SAN 8Gb/s oraz LAN 10Gb/s. System tworzą następujące zasoby sprzętowe: serwer kasetowy IBM HS22V, zasób serwera GB (2 dyski RAID 1); część macierzy dyskowej o pojemności 5,5 TB; biblioteka taśmowa Quantum i500 o pojemności 111TB. - 2 napędy taśmowe LTO5, 46 slotów; - obsadzono 37 kieszeni kasetami LTO5, o pojemności 3 TB/kaseta; - retencja danych poddanych archiwizacji wynosi 2 tygodnie. - możliwa jest rozbudowa tej biblioteki do wielkości 393 TB.

27 Sieć Pamięci Masowej SAN. Sieć pamięci masowej SAN zbudowana jest w oparciu o infrastrukturę światłowodową 8Gb/s (2 przełączniki FC Brocade), która łączy następujące urządzenia: - pamięć masową NAS (macierz dyskową AMS dwa serwery HNAS 3080); - karty HBA w serwerach kasetowych; - bibliotekę taśmową Quantum i500 Zapewnia: wielościeżkowość i redundancję połączeń FC.

28 7. INFRASTRUKTURA WIRTUALNA Na tak skonfigurowanej platformie sprzętowej zaimplementowana została wirtualna infrastruktura zarówno serwerów, jak i desktopów złożona z produktów firmy VMware. Wirtualizacji serwerów dokonano na bazie oprogramowania VMware ESXi, wykorzystując produkt VMware vsphere 5, który umożliwia: - niezależność od producenta sprzętu, ponieważ oprogramowanie wspiera takie firmy jak: IBM, Dell, HP, Fujitsu, Cisco; - tworzenie infrastruktury wirtualnej serwerów za pośrednictwem mechanizmów logicznego partycjonowania, konsolidacji i centralnego zarządzania systemami opartymi o architekturę x86; - tworzenie infrastruktur wirtualnych stacji roboczych (VDI); - automatyczną konfigurację serwerów ( ustaw i zapomnij ); - automatyczne zarządzanie serwerami; - automatyczne zarządzanie pamięcią masową. Użytkownik musi tylko zdefiniować reguły i ustalić parametry operacyjne, resztę robi za niego platforma.

29 Do wirtualizacji desktopów wykorzystano oprogramowanie VMware View 5. - użytkownik jest przypisany do konkretnej wirtualnej maszyny. - wirtualna maszyna ma zainstalowany systemem operacyjny i aplikacje użytkownika. - użytkownik pracuje na komputerze typu thin client. Jest on tańszy i nie zawiera systemu operacyjnego, który wymagałby zarządzania. - zastąpienie fizycznych komputerów terminalami i zarządzanie systemem operacyjnym i aplikacjami zebranymi w centralnej lokalizacji upraszcza zadania administratorów i obniża koszty utrzymania infrastruktury. - wdrażając VDI zredukowano koszty zakupu stacji roboczych w cenie jednego komputera biurkowego można kupić dwa-trzy terminale VDI.

30 Produkcyjne systemy informatyczne Biblioteki Głównej Pol. Śląskiej obejmują środowisko wirtualne, składające się z: - serwerów utrzymania infrastruktury 8 sztuk; - serwerów produkcyjnych z zainstalowanymi bazami Oracle ~ 25 sztuk; - infrastruktury wirtualnych desktopów ~ 100 desktopów (VM); - 14,3 TB przestrzeni SATA dedykowanej dla NAS; - 7 TB przestrzeni dyskowej SAS zarezerwowanych dla wirtualnych maszyn VM; - 5,5 TB przestrzeni dyskowej SATA dla kopii zapasowych.

31 8. Biblioteka Cyfrowa Politechniki Śląskiej Liczba publikacji: Łączna liczba czytelników od dnia : Rozprawy doktorskie: Prace habilitacyjne: 502 Czasopisma naukowe: Najczęściej przeglądane: British Chemical and Physiological Abstracts. B - Applied Chemistry. August razy; Najczęściej przeglądany doktorat: Zacher Andrzej - Multispectral endoscopic imaging in photodynamic diagnosis by Monte Carlo simulation of light propagation in human tissue razy od 2013r. Najczęściej przeglądany doktorat w języku polskim: Pradelok Stefan - Przyczyny pękania węzłów kratowego ustroju nośnego pewnego typu mostu kolejowego razy od 2013r.;

32

33

34

35

36

37

38

39

40 9. Repozytorium Repolis Politechniki Śląskiej Liczba publikacji: 50; Liczba użytkowników: 14 wydziałów + 2 kolegia + Biblioteka Główna; Ilość zdeponowanych materiałów: wydziały 36, kolegia 0, BG 14; Łączna liczba czytelników od dnia : Najczęściej przeglądane: Stangel Michał, monografia: Kształtowanie współczesnych obszarów miejskich w kontekście zrównoważonego rozwoju razy od 2013 r.

41

42

43 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

są wymaganiami minimalnymi. Warszawa, dnia..?8.2o14 r. INSPEKTORAT UZBROJENIA SZEFOSTWO DOWODZEMA I ŁĄCZNOŚCI OO-909 Warszawa wg rozdzielnika

są wymaganiami minimalnymi. Warszawa, dnia..?8.2o14 r. INSPEKTORAT UZBROJENIA SZEFOSTWO DOWODZEMA I ŁĄCZNOŚCI OO-909 Warszawa wg rozdzielnika INSPEKTORAT UZBROJENIA SZEFOSTWO DOWODZEMA I ŁĄCZNOŚCI NR VI / 14 Warszawa, dnia..?8.2o14 r. OO-909 Warszawa wg rozdzielnika Dotyczy: postępowania nr IU/71/y-53/ZO/PN/DOS/SS/2014 - informatycznego dla

Bardziej szczegółowo

Wymagania dotyczące infrastruktury informatycznej

Wymagania dotyczące infrastruktury informatycznej Załącznik nr 9 do Opisu Przedmiotu Zamówienia Infrastruktura informatyczna Wymagania dotyczące infrastruktury informatycznej 1. Wstęp 1.1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa serwerów i urządzeń do masowego

Bardziej szczegółowo

PARAMETRY SPRZĘTU. Załącznik nr 4 do SIWZ

PARAMETRY SPRZĘTU. Załącznik nr 4 do SIWZ Załącznik nr 4 do SIWZ PARAMETRY SPRZĘTU Miejsca dostawy, montażu, uruchomienia wdrożenia poszczególnych Zadań: a) Siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze ul. Podgórna

Bardziej szczegółowo

PARAMETRY SPRZĘTU. Załącznik nr 4 do SIWZ

PARAMETRY SPRZĘTU. Załącznik nr 4 do SIWZ Załącznik nr 4 do SIWZ PARAMETRY SPRZĘTU Miejsca dostawy, montażu, uruchomienia wdrożenia poszczególnych Zadań: a) Siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze ul. Podgórna

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia (SOPZ)

Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia (SOPZ) Załącznik nr 1 do SIWZ Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia (SOPZ) 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE Na potrzeby SIWZ, jak i we wszystkich związanych z nią dokumentach nadaje się wymienionym niżej pojęciom następujące

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (parametry i wymagania minimalne)

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (parametry i wymagania minimalne) WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE ZP/UR/21/2013 Załącznik nr 1.1 do SIWZ SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (parametry i wymagania minimalne) Zadanie nr 1: Dostawa nagrywarki zewnętrznej i oprogramowania przeznaczonego

Bardziej szczegółowo

Załącznik 1. Opis parametrów technicznych

Załącznik 1. Opis parametrów technicznych Załącznik 1. Opis parametrów technicznych 1. Serwer RISC 1 1 sztuka L.p. Parametr Wymagania Zamawiającego 1. Produkcja Fabrycznie nowe 2. Chipset Rekomendowany przez producenta procesora 3. Płyta główna

Bardziej szczegółowo

II. budowa sieci logicznej światłowodowej wraz z remontem dedykowanej sieci elektrycznej w budynku Urzędu Miejskiego w Piszu

II. budowa sieci logicznej światłowodowej wraz z remontem dedykowanej sieci elektrycznej w budynku Urzędu Miejskiego w Piszu Załącznik nr 11 do SIWZ Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia na rozbudowę systemu informatycznego w Urzędzie Miejskim w Piszu wraz z dostawą sprzętu komputerowego i biurowego. Zawartość: I. stworzenie

Bardziej szczegółowo

DZP/38/382-26/14 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

DZP/38/382-26/14 Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju WYMAGANIA DLA PAKIETU 2 (Sprzęt i wyposażenie) Załącznik Nr 11 Wymagania w niniejszym załaczniku są parametrami minimalnymi. Wszelkie nazwy własne użyte przy definiowaniu wymagań minimalnych stanowią punkt

Bardziej szczegółowo

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia do Wykonawcy należeć będzie:

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia do Wykonawcy należeć będzie: Załącznik nr 1 do SIWZ SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Kompleksowa informatyzacja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie jako element Podkarpackiego Systemu Informacji

Bardziej szczegółowo

DAT/ZP PN/12/11 Załącznik nr 4

DAT/ZP PN/12/11 Załącznik nr 4 Formularz wymagań parametrów sprzętu, oprogramowania bazodanowego, serwerowego oraz pozostałych elementów sprzętowych 1. Serwer bazy danych 1 sztuka Nazwa elementu, parametru lub cechy Opis wymagań warunki

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA TECHNICZNA

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA TECHNICZNA OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA TECHNICZNA Dostawa sprzętu komputerowego, sprzętu sieciowego, akcesoriów komputerowych, oprogramowania oraz licencji. 1 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE.... 3 2. OPIS PARAMETRÓW

Bardziej szczegółowo

Systemy dla przedsiębiorstw

Systemy dla przedsiębiorstw Systemy dla przedsiębiorstw Oferta Alstor 2014 konsultacje sprzedaż wdrożenia serwis Zaufanie Partnerów Alstor działa na polskim rynku od ponad 26 lat. Swoje wieloletnie sukcesy na rynku teleinformatycznym

Bardziej szczegółowo

Specyfikacja techniczna przedmiotu zamówienia. Zintegrowany system informatyczny i modernizacja sprzętu komputerowego Opery Wrocławskiej

Specyfikacja techniczna przedmiotu zamówienia. Zintegrowany system informatyczny i modernizacja sprzętu komputerowego Opery Wrocławskiej Znak postępowania: PN/25/10 Załącznik Nr. 6 do SIWZ W postępowaniu na Specyfikacja techniczna przedmiotu zamówienia Zintegrowany system informatyczny i modernizacja sprzętu komputerowego Opery Wrocławskiej

Bardziej szczegółowo

Systemy dla przedsiębiorstw

Systemy dla przedsiębiorstw Systemy dla przedsiębiorstw Oferta Alstor 2014 konsultacje sprzedaż wdrożenia serwis Zaufanie Partnerów Alstor działa na polskim rynku od ponad 26 lat. Swoje wieloletnie sukcesy na rynku teleinformatycznym

Bardziej szczegółowo

1. Skaner formatu A0 1 szt. Nazwa Lp.

1. Skaner formatu A0 1 szt. Nazwa Lp. 1. Skaner formatu A0 1 szt. Wymagane minimalne parametry parametru 1. Rodzaj skanera Skaner dziełowy do masowej digitalizacji map, książek, starodruków z głowicą skanującą przejeżdżającą nad skanowanym

Bardziej szczegółowo

ZAMAWIAJĄCY: Sąd Okręgowy w Gliwicach ul. Kościuszki 15, 44-100 Gliwice

ZAMAWIAJĄCY: Sąd Okręgowy w Gliwicach ul. Kościuszki 15, 44-100 Gliwice ZAMAWIAJĄCY: Sąd Okręgowy w Gliwicach ul. Kościuszki 15, 44-100 Gliwice SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA (SIWZ) ================================================================ Zakup sprzętu

Bardziej szczegółowo

INFRASTRUKTURA I USŁUGI SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO W KUL

INFRASTRUKTURA I USŁUGI SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO W KUL PROGRAM FUNKCJONALNO UŻYTKOWY DLA PROJEKTU KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO IM. JANA PAWŁA II INFRASTRUKTURA I USŁUGI SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO W KUL Lublin, luty 2009 1 Zawartość Zawartość...

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 4 do SIWZ OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Przedmiot zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest dostawa urządzeń komputerowych, sieciowych, projekcyjnych oraz oprogramowania w 2012 r. wg trzech części

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 4 do SIWZ

Załącznik nr 4 do SIWZ Spis treści 1. Serwer blade...3 1.1. Obudowa blade...3 1.2. Moduł serwerowy...5 1.3. Szafa rack...6 1.4. System wirtualizacji...7 2. Macierz dyskowa podstawowa w PCPD...11 3. Macierz dyskowa zapasowa w

Bardziej szczegółowo

Wybrane systemy dla przedsiębiorstw

Wybrane systemy dla przedsiębiorstw Wybrane systemy dla przedsiębiorstw Oferta Alstor 2014 konsultacje sprzedaż wdrożenia serwis Alstor od ponad 26 lat działa na polskim jako rynku jako dystrybutor IT, oferując klientom nie tylko produkty

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (parametry i wymagania minimalne)

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (parametry i wymagania minimalne) WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE ZP/UR/42/2013 Załącznik nr 1.1 do SIWZ SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA (parametry i wymagania minimalne) Pozycja nr 1: Dostawa serwera blade o następujących parametrach

Bardziej szczegółowo

WND-RPOP.02.02.00-16-027/13 Wprowadzenie e-usług w WSZN Opole i SWSNPC w Branicach. Pozycja 1. Czytnik OCR 1 szt.

WND-RPOP.02.02.00-16-027/13 Wprowadzenie e-usług w WSZN Opole i SWSNPC w Branicach. Pozycja 1. Czytnik OCR 1 szt. Nr i data umowy o dofinansowanie projektu w ramach RPO WO 2007 2013 w ramach: Osi priorytetowej RPOP.02.02.00 Społeczeństwo informacyjne Działania RPOP.02.02.00 Moduły informacyjne, platformy e-usługi

Bardziej szczegółowo

Infrastruktura. Wymagania ogólne. Obudowa serwerów kasetowych. Załącznik nr 7. Opis przedmiotu zamówienia Pakiet nr 1

Infrastruktura. Wymagania ogólne. Obudowa serwerów kasetowych. Załącznik nr 7. Opis przedmiotu zamówienia Pakiet nr 1 Załącznik nr 7 Opis przedmiotu zamówienia Pakiet nr 1 Infrastruktura Wymaganie Globalne Normy Oznakowanie Wymagania ogólne Parametry minimalne Urządzenia muszą być fabrycznie nowe. Muszą być wyprodukowane

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania. dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ułatwiamy średniemu biznesowi wykorzystać swój potencjał IBM 2013. Rozwiązania.

Rozwiązania. dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ułatwiamy średniemu biznesowi wykorzystać swój potencjał IBM 2013. Rozwiązania. IBM 2013 Rozwiązania Usługi Sprzęt i Oprogramowanie Rozwiązania dla małych i średnich przedsiębiorstw Ułatwiamy średniemu biznesowi wykorzystać swój potencjał Spis treści Analiza biznesu... 4 Bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy Zakres przedmiotu zamówienia

Szczegółowy Zakres przedmiotu zamówienia INS/BI-31/2012 Załącznik nr 7 do SIWZ Szczegółowy Zakres przedmiotu zamówienia Przedmiotem zamówienia jest budowa nowoczesnej infrastruktury informatycznej poprzez zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania

Bardziej szczegółowo

Wymagane funkcjonalności środowiska świadczenia usług chmury obliczeniowej i ochrony danych

Wymagane funkcjonalności środowiska świadczenia usług chmury obliczeniowej i ochrony danych Załącznik nr 9 Dostawa i wdrożenie środowiska świadczenia usług chmury obliczeniowej i ochrony danych w ramach Projektu pn. Małopolski Park Technologii Informacyjnych Ośrodek Innowacyjności Krakowskiego

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

SPECYFIKACJA TECHNICZNA PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA SPECYFIKACJA TECHNICZNA PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Przedmiotem zamówienia jest zakup: a) Serwery typu Blade o parametrach nie gorszych niż wymienione poniżej:. Płyta główna Chipset Procesor Pamięć Dysk twardy

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Zał. nr 1 do SIWZ SO.272.11.14 SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Wypełniony Załącznik należy załączyć do oferty. Należy określić: nazwę producenta, model oraz oferowane parametry. W kolumnie Deklaracja

Bardziej szczegółowo

3) Oferowany sprzęt w dniu składania ofert nie może być przeznaczony przez producenta do wycofania z produkcji lub ze sprzedaży,

3) Oferowany sprzęt w dniu składania ofert nie może być przeznaczony przez producenta do wycofania z produkcji lub ze sprzedaży, Załącznik nr 1b do SIWZ - zmieniony SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA część 2 Przedmiot zamówienia: Dostawa i instalacja wyposażenia budynku LCK w Lublinie jak poniżej: I. Serwery, macierz dyskowa,

Bardziej szczegółowo