Kotla 2012/2013. Praca projektowa: J. Lektarska P. Lubczyńska B. Buras K. Szymczyszyn R. Grzesiński

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kotla 2012/2013. Praca projektowa: J. Lektarska P. Lubczyńska B. Buras K. Szymczyszyn R. Grzesiński"

Transkrypt

1 Kotla 2012/2013 Praca projektowa: J. Lektarska P. Lubczyńska B. Buras K. Szymczyszyn R. Grzesiński

2 1. Wojciech Kossak - Informacje Najsłynniejsze obrazy Wojciecha Kossaka 2. Juliusz Kossak Informacje Najsłynniejsze obrazy Juliusza Kossaka 3. Jan Matejko Informacje Najsłynniejsze obrazy Jana Matejki 4. Artur Grottger Informacje Najsłynniejsze obrazy Artura Grottgera

3

4 Kossak Wojciech żył w latach To syn Juliusza, polski malarz wykształcony w Krakowie, Monachium i Paryżu. W jego twórczości widoczny jest wpływ ojca oraz Józefa Brandta. W jego malarstwie często pojawiały się motywy koni, ponieważ służył w kawalerii krakowskiej.

5

6 Karierę artystyczną rozpoczął obrazem Wyjazd na polowanie w Gödöllö namalowanym w 1887r. Była to odpowiedź na osobiste przeżycia artysty, który brał udział w tym cesarskim polowaniu pod Budapesztem. Wkrótce potem rozpoczął cykl historyczno-patriotyczny, malując pierwszą wersję Olszynki Grochowskiej. Był to jeden z najpopularniejszych obrazów historycznych. Kolejne prace to: Manewry pod Sądową Wisznią, Sztab Skrzyneckiego, Sztab Kościuszki, Artyleria w ogniu, Królewska ujeżdżalnia za Stanisława Augusta, Bitwa pod Raszynem (malowana wspólnie z ojcem), Bitwa pod Młynarzami, Niech żyje cesarz i jego styl i inne.

7 Najsłynniejsze obrazy Wojciecha Kossaka

8 Obraz powstały w 1928r. ukazuje Józefa Piłsudskiego wracającego z bitwy na jego koniu, Kasztance. Piłsudski na Kasztance

9 Apoteoza Wojska Polskiego Obraz powstały w 1935r. Jest obecnie wystawiany w Muzeum Narodowym w Warszawie.

10 Idzie ułan borem, lasem Obraz powstały w 1934r. Jest obecnie wystawiany w Muzeum Narodowym w Warszawie.

11

12 Juliusz Kossak żył w latach To znakomity polski malarz, zaprzyjaźniony z wieloma artystami tej miary co Piotr Michałowski, Józef Brandt, Henryk Rodakowski, Józef Szermentowski, Horacy Vernet. Podejmował liczne wyprawy artystyczne na Wołyń, Podole, Ukrainę, ze szczególnym zamiłowaniem poświęcił się studium konia, ponadto realizował tematykę batalistyczną, historyczną, malowaną po klęsce powstania styczniowego ku pokrzepieniu serc".

13

14 Najsłynniejsze obrazy Juliusza Kossaka

15 Bitwa pod Ignacewem Ukazana na obrazie potyczka to bitwa pod Ignacewem 8 maja 1863, podczas której wojska Edmunda Taczanowskiego zaatakowane zostały przez wojska rosyjskie.

16 Portret księcia Józefa Poniatowskiego na koniu Obraz przedstawia Józefa Poniatowskiego jadącego na swoim koniu na tle kawalerii.

17

18 Jan Matejko żył w latach Polski malarz, najznakomitszy reprezentant polskiego malarstwa historycznego XIX w. i wybitny portrecista. Jego głęboko patriotyczna, plastyczna wizja historii Polski pobudza wyobraźnię wielu pokoleń Polaków. Wykształcony w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, ponadto w Monachium i Wiedniu. Od 1873r. był dyrektorem szkoły podstawowej w Krakowie. W 1887r. dostał honorowy stopień naukowy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbył wiele podróży zagranicznych m.in. do Paryża, Wiednia, Turcji, Czech, Węgier i Włoch.

19

20 Jan Matejko w młodości przeżył bombardowanie Krakowa przez Austriaków w 1848r. oraz powstanie styczniowe. Pod wpływem narodowych klęsk postanowił porzucić malarstwo religijne, które uważał za swoje powołanie, i poświęcił się głównie malarstwu historycznemu. Sama historia była jego obsesją. Nie potrafił o niej pisać ani opowiadać, więc ją malował. Zarzucano mu swobodne podejście do historii. Drugą pasją Matejki był kraj. Był on zagorzałym patriotą. Dofinansowywał miasto, biednych i kulturę pokazując swoje obrazy za darmo lub przekazując je państwu. Prace jego były od tej pory analizowane w ramach przekazu ideowego. Matejko często umieszczał na swoich płótnach osoby, których w danym miejscu nie było (np. Kołłątaj i generał Wodzicki na obrazie Bitwa pod Racławicami). Mimo krytyki historyków, wiele wydarzeń historycznych w publicznej świadomości funkcjonuje tak, jak przedstawił je na swych dziełach malarz.

21 Najsłynniejsze obrazy Jana Matejki

22 Polonia (Zakuwana Polska) Obraz został namalowany po powstaniu styczniowym. Matejko obawiając się o życie postanowił schować płótno w swoim domu. Po latach obraz trafił w ręce rodziny Czartoryskich i jest dzisiaj wystawiany w Muzeum Czartoryskich. Polska to zakuwana kobieta, ubrana w czarną suknię. Za nią widać drugą kobietę w jaśniejszej sukni - Litwę. Zakuć ma je trzymający młotek młody kowal. Jego pracy przyglądają się dwaj oficerowie: jeden w mundurze rosyjskim, a drugi w pruskim. O tym, że wszystko to dzieje się po powstaniu styczniowym, informuje powieszona w głębi pomieszczenia data: 1863.

23 Upadek Polski Umieszczeniu obrazu na paryskiej wystawie, sprzeciwiali się krakowscy konserwatyści. Mimo tego obraz pojawił się i zdobył złoty medal. Jego tematem jest scena z 21 kwietnia 1773 w ostatnim dniu obrad sejmu rozbiorowego na zamku w Warszawie, na mocy którego Prusy, Rosja i Austria dokonały podziału części ziem polskich. Centralną postacią obrazu jest poseł ziemi nowogródzkiej, Tadeusz Rejtan, próbujący zapobiec rozbiorowi ojczyzny. Poniński pokazuje leżącemu uniesioną ręką żołnierzy rosyjskich w uchylonych drzwiach sali. Z lewej strony stoi Szczęsny Potocki (w rzeczywistości miał wówczas 21 lat i na sali sejmowej był nieobecny). Hetman polny koronny Franciszek Ksawery Branicki kryje twarz w dłoniach. Cała trójka zmierza do sali senatu w celu złożenia podpisu pod traktatem rozbiorowym.

24 Unia Lubelska Matejko został odznaczony za tą kompozycję w 1870 r. francuskim orderem Legii Honorowej. Obraz skupia się na ceremonii zawarcia unii w Zamku Lubelskim. Obraz jest własnością Muzeum Narodowego w Warszawie, a znajduje się w Muzeum Lubelskim w Lublinie.

25 Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem Obraz namalowany w 1873r. przedstawia Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Obraz zakupiono ze składek publicznych dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który do dziś jest jego właścicielem. Kopernik zdobi obecnie aulę Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

26 Zaprowadzenie chrześcijaństwa Obraz z roku 1889 pokazuje wydarzenia odbywające się na brzegach Jeziora Lednickiego w Wielkopolsce. Polska jest ukazana jako kraina porośnięta lasami, pokryta jeziorami. Najważniejszą postacią na obrazie jest książę Mieszko I wsparty o krzyż, który symbolizuje początek chrześcijaństwa w Polsce.

27 Konstytucja 3 Maja 1791 roku Płótno z 1891 powstawało od stycznia do października tamtego roku. W maju prace nad nim były na tle zaawansowane, aby pokazać obraz z okazji 100 rocznicy uchwalenia konstytucji. Obecnie znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

28 Zabójstwo św. Stanisława Obraz jest niedokończonym szkicem. Przedstawia jeden z najbardziej dramatycznych epizodów z dziejów Polski: śmierć Stanisława ze Szczepanowa.

29 Hołd Pruski Obraz Jana Matejki malowany w latach w Krakowie. Przedstawia hołd pruski złożony przez Albrechta Hohenzollerna dnia 10 kwietnia 1525 roku. Malowidło miało uwidocznić wielkość Polski i jej świetność. Matejko zaczął go malować w Wigilię 1879 roku. Po ukończeniu 7 października 1882, w czasie posiedzenia Sejmu Krajowego we Lwowie, autor podarował obraz krajowi dla zapoczątkowania zbiorów mającego się odrodzić zamku na Wawelu.

30 Bitwa pod Grunwaldem Obraz olejny namalowany w latach , w 1878r. wystawiony w pałacu Wielopolskich w Krakowie. Wśród przedstawionego na obrazie walczącego tłumu, ukazano wiele postaci historycznych z obu stron bitwy. Symbolicznie został pokazany moment, kiedy wciąż toczą się walki, ale szala zwycięstwa przechyla się już na stronę polsko-litewską.

31

32 Grottger Artur żył w latach To polski rysownik, malarz, ilustrator, wykształcony w uczelniach artystycznych Lwowa, Krakowa i Wiednia, zaliczany do głównych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim. Sugestywny obraz wydarzeń 1863, rozpowszechniony dzięki albumom, utrwalił się w świadomości kilku pokoleń Polaków.

33

34 Intencją Grottgera było ukazanie tragedii wspólnoty poprzez przedstawienie wydarzeń konkretnych, choć anonimowych, pojedynczych jej przedstawicieli. Zindywidualizowanie i bezpośredniość wyraża poprzez koncentrację na jednostce i jej uczuciach. Stałym elementem, który sam artysta od początku uważał za najważniejszy w powstającym obrazie, był wyraz uczuć, ekspresji. Niezależnie od zmian nastrój pozostawał ten sam, tworzony na podstawie charakterystyki postaci. Ważnym elementem prac jest zawsze czytelnie zarysowany psychologicznoemocjonalny wymiar wydarzeń, a dramaturgia w głównej mierze opiera się na ekspresji uczuć bohaterów.

35 Najsłynniejsze obrazy Artura Grottgera

36 Bitwa Przedstawia jedną z około 2500 bitew i potyczek, do których doszło w latach w czasie trwania powstania styczniowego. Pomimo ostatecznej klęski powstania wiele z nich zakończyło się zwycięstwem Polaków.

37 Kucie kos Przedstawia kucie kos bojowych przeznaczonych dla kosynierów podczas powstania styczniowego. Jednostki te wzięły udział w wielu bitwach i potyczkach powstania styczniowego, m.in. ok z nich walczyło w zwycięskiej dla Polaków bitwie pod Węgrowem.

38 Pożegnanie powstańca Obraz malowany w latach przedstawia rozstanie żołnierza z ukochaną. Widać, że jest to ich ostatnie pożegnanie tuż przed długą rozłąką. Kobieta przypina mu jeszcze ozdobę do czapki w nadziei, że wróci cały i zdrów. Mężczyzna idzie walczyć o wolność narodu. Kłania się przed ukochaną i jeszcze raz dumnie pełen wiary w sukces spogląda na twarz kobiety.

DOROCZNA WYSTAWA MALARSTWA POLSKIEGO I EUROPEJSKIEGO. 18 sierpnia 30 września 2014 r.

DOROCZNA WYSTAWA MALARSTWA POLSKIEGO I EUROPEJSKIEGO. 18 sierpnia 30 września 2014 r. DOROCZNA WYSTAWA MALARSTWA POLSKIEGO I EUROPEJSKIEGO 18 sierpnia 30 września 2014 r. w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 43 tel. (58) 550 16 05 www.sda.pl wystawa

Bardziej szczegółowo

Język polski z cyklu ostatni dzwonek czyli szybka powtórka w pytaniach i odpowiedziach

Język polski z cyklu ostatni dzwonek czyli szybka powtórka w pytaniach i odpowiedziach maximus.pl edukacja w internecie Język polski z cyklu ostatni dzwonek czyli szybka powtórka w pytaniach i odpowiedziach Autor: Aleksandra Behrendt Jeśli to znasz - zdasz Spis treści: Część I. Frazeologia.

Bardziej szczegółowo

NE S T O R 4(18) 2011. fot. Michał Żywot

NE S T O R 4(18) 2011. fot. Michał Żywot NE S T O R Czasopismo Artystyczne 4(18) 2011 Rok V www.nestor-krasnystaw.eu ISSN 1898-1801 fot. Michał Żywot ZABYTEK Z OKŁADKI Zespół pałacowo-parkowy STRYJÓW. Za bramą wjazdową i kordegardą z 1897 roku,

Bardziej szczegółowo

ODPOWIEDZI DO ZADAŃ POWTÓRZENIOWYCH Z HISTORII DLA KLAS PIĄTYCH POWTÓRKA Z HISTORII

ODPOWIEDZI DO ZADAŃ POWTÓRZENIOWYCH Z HISTORII DLA KLAS PIĄTYCH POWTÓRKA Z HISTORII ODPOWIEDZI DO ZADAŃ POWTÓRZENIOWYCH Z HISTORII DLA KLAS PIĄTYCH POWTÓRKA Z HISTORII Zadania powtórzeniowe z historii dla uczniów klas 6: Dział W obronie upadającej Rzeczpospolitej. 1. Uzupełnij zdania,

Bardziej szczegółowo

FILMY ROCZNICOWE 2015

FILMY ROCZNICOWE 2015 FILMY ROCZNICOWE 2015 OLGA BOZNAŃSKA 150 rocznica urodzin i 75 rocznica śmierci Olga Boznańska 1969, Polska Jaskólska Aleksandra Monografia filmowa poświęcona życiu i twórczości Olgi Boznańskiej - przedstawicielki

Bardziej szczegółowo

Jeden z najlepszych obrazów Gersona powraca do Warszawy

Jeden z najlepszych obrazów Gersona powraca do Warszawy Karina Chabowska Maria Romanowska-Zadrożna Jeden z najlepszych obrazów Gersona powraca do Warszawy W pierwszym dniu czerwca 2010 r. odbyła się uroczystość przekazania przez Fundację Bankową im. Leopolda

Bardziej szczegółowo

Sadeczanie znani i nieznani

Sadeczanie znani i nieznani Anna Totoń Rafał Bobrowski Sadeczanie znani i nieznani Katalog wystawy Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego październik listopad 2012 1 Publikacja okolicznościowa przygotowana z okazji 720

Bardziej szczegółowo

Pieśń konfederatów najlepiej brzmi w kresowym Barze

Pieśń konfederatów najlepiej brzmi w kresowym Barze PIELGRZYMKA NA KANONIZACJĘ ŚWIĘTOWANIE NA GROBACH POLAKÓW MAJOWYM TROPEM GROCHOLSKICH I SOBAŃSKICH S. 5 S. 11 S. 19 Maj 2014 nr 5 (22) Pieśń konfederatów najlepiej brzmi w kresowym Barze Barskie XIII Dni

Bardziej szczegółowo

73 LEON WYCZÓŁKOWSKI (Huta Miastkowska k. Siedlec 1852 - Warszawa 1936) MAKI, 1909

73 LEON WYCZÓŁKOWSKI (Huta Miastkowska k. Siedlec 1852 - Warszawa 1936) MAKI, 1909 73 LEON WYCZÓŁKOWSKI (Huta Miastkowska k. Siedlec 1852 - Warszawa 1936) MAKI, 1909 pastel, papier 61,5 x 73 cm (w św. ramy 58,7 x 71 cm) sygnowany p.g.: L Wyczół 909 Na odwrocie oprawy uszkodzona nalepka

Bardziej szczegółowo

25 maja 2008 r. Dziękujcie Panu, bo jest dobry. dziękować jako wspólnota parafialna

25 maja 2008 r. Dziękujcie Panu, bo jest dobry. dziękować jako wspólnota parafialna VERBUM Miesięcznik parafii pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Zagórzu numer 5(53)/2008 25 maja 2008 r. Dziękujcie Panu, bo jest dobry 1 czerwca 2008 roku został ogłoszony przez Metropolitę Warszawskiego, księdza

Bardziej szczegółowo

Warszawa. miasto ludzi wolnych

Warszawa. miasto ludzi wolnych Warszawa miasto ludzi wolnych Spis treści Historyczne obiekty i miejsca zaznaczone na mapie 2...Wstęp POCZĄTKI WARSZAWY 3...Narodziny miasta 4...Demokracja szlachecka ZŁOTA WOLNOŚĆ 5...Konfederacja warszawska

Bardziej szczegółowo

Ślady przeszłości. gry terenowe po Warszawie

Ślady przeszłości. gry terenowe po Warszawie Ślady przeszłości gry terenowe po Warszawie Ślady przeszłości gry terenowe po Warszawie Publikacja finansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. FUNDACJA CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ ul. Noakowskiego

Bardziej szczegółowo

2 lipca urodził się w Krakowie Piotr Michałowski, syn Józefa i Tekli z Morsztynów.

2 lipca urodził się w Krakowie Piotr Michałowski, syn Józefa i Tekli z Morsztynów. 1800 2 lipca urodził się w Krakowie Piotr Michałowski, syn Józefa i Tekli z Morsztynów. 1809 Dziewięcioletni Piotr Michałowski przeżywa wkroczenie do Krakowa wojsk Księstwa Warszawskiego z ks. Józefem

Bardziej szczegółowo

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich

Jubileusz Towarzystwa Plastyków Polskich Ogólnokrajowy tygodnik SZ «Związek Polaków na Białorusi» sierpień 2007 r. Nr 4(11) Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi składa kondolencje w związku z tragiczną śmiercią polskich pielgrzymów we Francji.

Bardziej szczegółowo

Wesołych Świąt. ISSN 2081-2116 NR 1 (39) Marzec 2013 Cena 3,00

Wesołych Świąt. ISSN 2081-2116 NR 1 (39) Marzec 2013 Cena 3,00 Wesołych Świąt ISSN 2081-2116 NR 1 (39) Marzec 2013 Cena 3,00 W NUMERZE NASZE SPRAWY Rozmowa z Burmistrzem 3 Kolejne kilometry wodociągów 3 Obchody Dnia Niepodległości 7 Sesja absolutoryjna 7 Remont kościoła

Bardziej szczegółowo

Terra Zaborensis. Nr 5 ISSN 1899-4008. Ziemia Zaborska

Terra Zaborensis. Nr 5 ISSN 1899-4008. Ziemia Zaborska Terra Zaborensis Nr 5 ISSN 1899-4008 Ziemia Zaborska B i u l e t y n j e s i e ń 2 0 1 2 B r u s y Uczestnicy IV Spotkań na Gochach i Zaborach, które się odbyły 3-5 września 2010 r. w Tuchomiu i Wielu.

Bardziej szczegółowo

Kierunek Polska. przewodnik

Kierunek Polska. przewodnik Kierunek Polska przewodnik Tomasz Ławecki Kazimierz Kunicki Liliana Olchowik-Adamowska Kierunek Polska przewodnik I II III Miejsce w środku Europy 8 Kronika Polski, czyli spacerkiem przez wieki 20 Sławni

Bardziej szczegółowo

Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 41. Malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA

Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 41. Malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 41 Malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA 2-6 XII 2013 Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków AUKCJA Sobota,

Bardziej szczegółowo

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ ZIEMI PLESZEWSKIEJ

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ ZIEMI PLESZEWSKIEJ PLESZEWSKIE TOWARZYSTWO KULTURALNE MUZEUM REGIONALNE W PLESZEWIE STANISŁAW BRÓDKA MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ ZIEMI PLESZEWSKIEJ PLESZEW 1986 Zespól redakcyjny: STANISŁAW BRÓDKA BONIFACY WRÓBLEWSKI ANDRZEJ

Bardziej szczegółowo

Słowo. Polacy z dwóch obwodów Podola zebrali się w miejscu, gdzie rozegrała się jedna z największych bitew Powstania Styczniowego na Podolu

Słowo. Polacy z dwóch obwodów Podola zebrali się w miejscu, gdzie rozegrała się jedna z największych bitew Powstania Styczniowego na Podolu www.slowopolskie.org Strefa Ojczystego Języka Słowo Polskie 1 28 lutego 2013 nr 2 (7) Salicha była świadkiem wspaniałego zwycięstwa Polaków Śladami powstańców styczniowych 22 stycznia delegacja z Winnicy,

Bardziej szczegółowo

GAZETKA. Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Nr 30, czerwiec 2013 r

GAZETKA. Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Nr 30, czerwiec 2013 r GAZETKA Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Nr 30, czerwiec 2013 r Nakład 150 egz. Magazyn bezpłatny ISSN 2084-6355 Od lewej; przew. regionu Mazowsze PO - Andrzej Halicki, poseł Alicja Olechowska i

Bardziej szczegółowo

SPRAWA HONORU DYWIZJON 303 KOŚCIUSZKOWSKI ZAPOMNIANI BOHATEROWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Z angielskiego przełożyli MAŁGORZATA i ANDRZEJ GRABOWSCY

SPRAWA HONORU DYWIZJON 303 KOŚCIUSZKOWSKI ZAPOMNIANI BOHATEROWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Z angielskiego przełożyli MAŁGORZATA i ANDRZEJ GRABOWSCY LYNNE OLSON STANLEY CLOUD SPRAWA HONORU DYWIZJON 303 KOŚCIUSZKOWSKI ZAPOMNIANI BOHATEROWIE II WOJNY ŚWIATOWEJ Z angielskiego przełożyli MAŁGORZATA i ANDRZEJ GRABOWSCY Przedmowa NORMAN DAVIES scan - zawisza

Bardziej szczegółowo

ZBRODNIA I CHWAŁA epizody historyczne XX wiek

ZBRODNIA I CHWAŁA epizody historyczne XX wiek ZBRODNIA I CHWAŁA epizody historyczne XX wiek Wincenty Witos Motto Tylko prawda jest ciekawa Prawdą się kierować Prawdę głosić Prawdy żądać Autor: Mieczysław Rząsa 2005 rok Łamanie i skład: Sławomir Dudzic

Bardziej szczegółowo

ORZESZKOWA W KRĘGU BLISKICH I ZNAJOMYCH NR 6 (114) CZERWIEC 2015 NA WAKACJE!

ORZESZKOWA W KRĘGU BLISKICH I ZNAJOMYCH NR 6 (114) CZERWIEC 2015 NA WAKACJE! NAPOLEON W WILNIE ORZESZKOWA W KRĘGU BLISKICH I ZNAJOMYCH NR 6 (114) CZERWIEC 2015 NA WAKACJE! NR 6 (114) CZERWIEC 2015 Dobroczynne inicjatywy szlachty, filantropów, darczyńców Na przełomie XIX- XX w.

Bardziej szczegółowo

Światowe Spotkanie Polonii str. 2. 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24. Nr 2/2014. Święty Jan Paweł II

Światowe Spotkanie Polonii str. 2. 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24. Nr 2/2014. Święty Jan Paweł II Światowe Spotkanie Polonii str. 2 70. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO str. 29 70-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej str. 24 Nr 2/2014 ISSN: 1429-8457 Święty Jan Paweł II SPIS TREŚCI 1 Słowo Prezesa SWP

Bardziej szczegółowo

Rozkład zaj ç programowych w klasach IV VI

Rozkład zaj ç programowych w klasach IV VI Rozkład zaj ç w klasach IV VI szkoły podatawowej 25 Rozkład zaj ç programowych w klasach IV VI KLASA IV ROZDZIAŁ I JA I MOJE OTOCZENIE Temat 1. Kim jestem? (PP) istota i znaczenie narodzin dziecka dla

Bardziej szczegółowo

Zadania kształtujące umiejętności zapisane w wymaganiach ogólnych podstawy programowej z Języka polskiego

Zadania kształtujące umiejętności zapisane w wymaganiach ogólnych podstawy programowej z Języka polskiego Zadania kształtujące umiejętności zapisane w wymaganiach ogólnych podstawy programowej z Języka polskiego OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 1 Zadania kształtujące umiejętności zapisane 94JĘZYK POLSKI Mali i

Bardziej szczegółowo

Warszawa. www.warsawtour.pl www.um.warszawa.pl. Warszawa

Warszawa. www.warsawtour.pl www.um.warszawa.pl. Warszawa www.um.warszawa.pl WARSZAWSKA INFORMACJA TURYSTYCZNA Tel. 22 194 31, 22 474 11 42 e-mail: info@warsawtour.pl Aktualne dane o wszystkich punktach Warszawskiej Informacji Turystycznej są dostępne na stronie.

Bardziej szczegółowo

ODPUST PARAFIALNY W SUBKOWACH FESTYN MAJOWY 34. ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH KSIĘDZA PROBOSZCZA WYBORY W AKCJI KATOLICKIEJ

ODPUST PARAFIALNY W SUBKOWACH FESTYN MAJOWY 34. ROCZNICA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH KSIĘDZA PROBOSZCZA WYBORY W AKCJI KATOLICKIEJ 1 6 c z e r w c a 2 0 1 0 W a r s z a w a PARAFIA ŚW. STANISŁAWA BPA W SUBKOWACH NR 5 (117) MAJ 2010 ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAŁ Ks. Jerzy Popiełuszko B E A T Y F I K A C J A 2 ODPUST PARAFIALNY W SUBKOWACH FESTYN

Bardziej szczegółowo

iszy Galeria Faras (16) Otwarcie spółdzielni FADO (22) Powstanie Warszawskie 1944 r. Jak rozumieć sztukę niesłyszących? (4) (30)

iszy Galeria Faras (16) Otwarcie spółdzielni FADO (22) Powstanie Warszawskie 1944 r. Jak rozumieć sztukę niesłyszących? (4) (30) III/2014 ISSN 1509-5436 czasopismo niesłyszących i nie tylko... Jak rozumieć sztukę niesłyszących? (4) Galeria Faras (16) Otwarcie spółdzielni FADO (22) Powstanie Warszawskie 1944 r. (30) wystawa GAG,

Bardziej szczegółowo