System bezpieczenstwa informacji (KBI)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "System bezpieczenstwa informacji (KBI)"

Transkrypt

1 System bezpieczenstwa informacji (KBI) oraz typowe problemy zabezpieczenia bezpieczeństwa informacyjnego sieci firmowych

2 Dział wdrażania Specjaliści bezpieczeństwa informacyjnego nie aktywnie dzielą się wiedzą w tym zakresie. Jednak oni ufają nam. Eksperci SearchInform są jak lekarze: nie rozpowszechniamy informacji, proponujemy rozwiązania.

3 Dział wdrażania Praca z 1500 klientami z różnych branż biznesu, pozwoliła nam na zgromadzenie unikalnej bazy gotowych rozwiązań standardowych problemów. Ta baza danych jest odpowiedzią na Państwa pytanie Od czego zacząć?" Trzeba korzystać ze 100% możliwości systemu DLP.

4 Zalety działu wdrażania Menedżer opiekujący się Państwa firmą wspiera wszystkie inicjatywy i rozwiązuje wszystkie problemy. Państwo są informowani o wszystkich najnowszych aktualizacjach związanych z Konturem bezpieczeństwa informacji SearchInform i jego wykorzystaniu. Wszyscy menedżerowie są zaangażowani w program szkolenia. Dowiecie się Państwo nie tylko jak tworzyć politykę bezpieczeństwa dla potrzeb firmy, ale także dowiecie się o pułapkach procesów bezpieczeństwa i przewidywalnych wynikach na podstawie przykładów zaczerpniętych z realnego życia.

5 Centrum szkoleniowe Centrum szkoleniowe SearchInform pracuje od maja 2013 roku. Oferuje szkolenia o nazwie "Praktyczne zastosowanie systemów DLP". Ponad 600 osób ukończyło kurs od tego czasu.

6 Współpraca z uczelniami wyższymi Dość często absolwenci uczelni nie spełniają oczekiwań pracodawców ze względu na brak doświadczenia. SearchInform uczestniczy w programie szkoleniowym dla absolwentów, który ułatwia studentom uzyskanie bezcennego doświadczenia. Kontur Biezpieczeństwa Informacji SearchInform jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych szkół za darmo.

7 DZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI jest czynnikiem wspierającym działalność biznesową oraz zapobiegającym stratom finansowym. Dlatego wszystkie źródła komunikacji powinny być otwarte dla użytkowników Często, aby zapobiec wyciekom informacji, firmy blokują globalnie używane, wygodne i popularne środki transmisji danych i komunikacji. Na przykład, ze względu na bezpieczeństwo sieci firmowej mogą korzystać tylko z poczty korporacyjnej. Natomiast komunikatory, takie jak np. Skype, GG, GL, są zakazane. A one z kolei niewątpliwie wspierają wydajność i optymizacje pracy firmy. Nowoczesny system bezpieczeństwa informacji wspiera korzystanie ze wszystkich kanałów do przekazywania informacji przez pracowników, ale identyfikacja i monitorowanie przepływu informacji nosi charakter obowiązkowy ww.

8 Bezpieczeństwo informacyjne to kontrola wszystkich kanałów przekazywania informacji W filmie animowanym "Czarnoksiężnik z krainy Oz" na granicy kraju stała brama, której strzegł wielki straszny wilk - nikt nie mógł przejść. Ale reszta granicy po prostu była namalowana. To samo dotyczy bezpieczeństwa informacyjnego: na przykład, jeśli wziąć pod kontrolę tylko korzystanie z pendrive, dysków i innych nośników, dane będą normalnie przesyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub klientów IM. Albo na przykład, panuje przekonanie, że przechwyt informacji przekazywanych poprzez Skype jest niemożliwy. Dlatego ludzie są o wiele bardziej chętni komunikować się za pomocą Skype w miejscu pracy niż za pomocą innych komunikatorów internetowych. W związku z tym z pewnością powinniśmy monitorować tekstowy i głosowy trafik oraz pliki przesyłane przez Skype. Realizacja pełnowartościowej polityki bezpieczeństwa informacyjnego jest niemożliwa przy istnieniu chociażby jednego niekontrolowanego kanału przekazu informacji..

9 Coraz częściej firmy ponoszą straty w wyniku wycieku informacji lub utraty ciągłości działania systemów informatycznych. Dzisiaj ogromne zagrożenie stanowią nie tylko wirusy, ale również nielojalni lub nieświadomi pracownicy. PRZYCZYNY UTRATY DANYCH KATASTROFY NATURALNE 2% SABOTAŻ 6% BŁĘDY SPRZĘTU 13% ATAKI WIRUSÓW 22% ZNISZCZONE PLIKI 25% BŁĘDY LUDZI 32% Wyniki badań dowodza, że ponad 85% naruszeń bezpieczeństwa pochodzi z wewnątrz sieci, a szkody wyrządzone tą drogą są wielokrotnie większe od tych wyrządzonych przez hakerów.

10 Kontur bezpieczeństwa informacyjnego SearchInform - KIB

11 Jedna osoba nie czyni zespołu? Przechwycone dane są bezużyteczne do czasu analizy. Czytanie wszystkich przechwyconych danych jest raczej irracjonalnym sposobem analizy informacji. Jeśli jest stosowane tradycyjne podejście, oficer bezpieczeństwa może obsługiwać tylko pracowników. A co, jeśli jest ich kilka set lub nawet tysięcy? Kontur Bezpieczeństwa Informacji SearchInform oferuje bogaty zestaw wyszukiwarek i automatycznej analizy danych. W ten sposób jeden oficer bezpieczeństwa może monitorować aktywność pracowników.

12 Domeny Integracja z domena systemu Windows (AD) umożliwia identyfikację użytkownika, który wysłał , Skype, ICQ, MSN, Jabber, zostawił wiadomość na forum lub na blogu, nawet jeśli pracownik skorzystał z prywatnej skrzynki pocztowej na zewnętrznym serwerze, podał fałszywy nickname lub wszedł do sieci z innego komputera.

13 Elementy Kontur Bezpieczeństwa Informacji" Kontrola laptopów SearchInform pozwala kontrolować laptopy we wszystkich kanałach, nawet gdy znajdują się oni poza siecią firmową. Agent EndpointSniffer starannie ukrywa swoją obecność na laptopie, i trudno ją wykryć nawet dla specjalisty w tej dziedzinie. Zbiera on wysyłane dane, które będą przedstawione do analizy przez dział bezpieczeństwa natychmiast, jak tylko laptop będzie ponownie w sieci firmowej. W 2013 roku uruchomiliśmy MicrophoneSniffer, który umożliwia przy właczonym laptopie nagrywać rozmowy wokół lub słuchać ich w czasie realnym.

14 Elementy Kontur Bezpieczeństwa Informacji" Kontrola ipad & iphone Mobilność pracowników jest kwestią, która nabrała zupełnie nowego znaczenia. Korporacyjne ipad i iphon zwiększyły efektywność biznesową, dlatego że teraz pracownicy mogą łączyć się z siecią firmową w dowolnym miejscu i czasie. Jednak oprócz zalet, stwarza to wiele nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa informacji. Kontur bezpieczeństwa informacyjnego monitoruje, analizuje i kontroluje wycieki poufnych danych przez iphone, ipad, , Skype i HTTP.

15 Elementy Kontur Bezpieczeństwa Informacji" Kontrola czasu pracy Wraz z ochroną wrażliwych danych i zwalczaniu insajderów, dzisiaj ważnym zadaniem jest ujawnienie nie efektywnych pracowników. ProgramSniffer jako część Konturu Bezpieczeństwa Informacji tworzy raporty na temat: - czas przyjścia i wyjścia pracownika z i do pracy; - czas realnej pracy przy komputerze; - statystyki i czasu korzystania z aplikacji. - czas spędzony na poszczególnych stronach internetowych.

16 Sztuczki insajderów Często pozbawieni skrupułów pracownicy próbują oszukać dział informacji albo służbę bezpieczeństwa, przekazując informacje w formie graficznej lub, na przykład, w zaszyfrowanym archiwum. Dla efektywnego moniorowania nezbędna jest: identyfikacja tekstu w plikach graficznych oraz analiza tego tekstu wg polityk bezpieczeństwa wykrywanie transmisji zaszyfrowanych plików ze wszystkich możliwych źródeł wycieku informacji identyfikacja wysyłanych plików o zmienionym typie

17 Sieci społecznościowe i Web Blogi Sprawy firmowe są często omawiane w sieciach społecznych i blogach internetowych. Udostępnianie informacji wewnętrznych firmy może mieć wpływ na jego publiczny wizerunek i opinię klienta.

18 Kontrola wchodzącej zabezpieczonej poczty Gmail Wielu pracowników używa swoich skrzynek Gmail pomimo zasad bezpieczeństwa korporacyjnego. Będąc pewnymi, że Gmail jest chroniony, mogą wykorzystywać go do celów nie związanych z pracą. SearchInform pozwala na kontrolowanie dwóch stron korespondencji, a nie tylko e z jednej strony. Nawet jeśli pracownicy wykorzystują swoje smartfony, jak tylko otworzą swoje skrzynki pocztowe z komputerów firmowych, wszelka korespondencja zostanie przechwycona.

19 Wycieki informacji i ich zapobieganie Ważne jest, aby monitorować komunikacje pomiędzy pracownikami, w celu identyfikacji liderów w zespole, również kontrolować komunikacje pracowników z byłymi kolegami.

20 DIT albo DBI? Zdecydowanie zalecamy, rysowanie linii między działem IT i działem bezpieczeństwa informacji. Każdy z nich ma swoje własne cele. Zatrudnienie wykwalifikowanego oficera ochrony informacji byłoby najlepszym rozwiązaniem.

21 Trzy filary bezpieczeństwa informacyjnego Zapobieganie wyciekom danych Zadaniem systemu DLP jest nie tylko ustalenie faktu ucieczki, ale również zapobieganie incydentu na etapie dojrzewania negatywnych intencji potencjalnego insidera. Bycie na bieżąco z nastrojami pracowników Lepsze zrozumienie swoich pracowników odbywa się poprzez monitorowanie komunikatorów internetowych, sieci społecznościowych i blogów internetowych. Optymalizacja polityki korporacyjnej Przez monitorowanie reakcji pracowników do innowacji, można skutecznie aktualizować politykę i procedury korporacyjne.

22 Zróżnicowanie praw użytkowania Z Kontur Bezpieczeństwa Informacji można skonfigurować różne prawa dostępu dla różnych użytkowników.

23 Architektura systemu Wszystkie elementy systemu są zgodne ze standardem typu klient-serwer. Serwer jest jednym z rekomendowanych sposobów do: implementacji platformy i przechowywania informacji w bazie roboczej systemu. SearchInform NetworkSniffer i SearchInform EndpointSniffer, i aplikacje klienckie przeznaczone do pracy z bazą główną przechwyconych danych i prowadzenia dochodzeń wewnętrznych. Wykorzystanie jednego z modułów dla wyszukiwania i analizy pozwala w pełni wykorzystać wszystkie narzędzia wyszukiwania. System KBI pracuje na 2 platformach: NetworkSniffer i EndpointSniffer. NetworkSniffer używa mirroning ruchu sieciowego tzn. nie obciąża sieć firmową w żaden sposób. EndpointSniffer instaluje agentów na stacjach roboczych użytkowników, co oznacza, że zbiera i odczytuje dane, zanim są zaszyfrowane. Moduły NetworkSniffer:

24 Architektura systemu SearchInform EndpointSniffer - platforma do przechwytywania infornacji przez agentów. Pozwala na monitorowanie pracowników poza sieci korporacyjnej które mogą z laptopa swobodnie wyslać poufne dane osobom trzecim. SearchInform EndpointSniffer zbiera aktywność i działalność użytkownika, i przesyła do analizy informacji, i działu bezpieczeństwa, jak tylko laptop zaloguje się w sieci korporacyjnej. Wygoda pracy agentów IMSniffer i MailSniffer na platformie SearchInform EndpointSniffer tym, że posiadają one doskonałą odporność na usterki (nawet jeśli serwer stanie się niedostępny, monitorowanie użytkownika będzie). Sniffery są zdolne do przechwytywania danych, które są przesyłane za pośrednictwem bezpiecznego protokolu. SearchInform EndpointSniffer-agenty:

25 Elementy KBI Przechwycenie Ruchu Sieciowego SearchInform NetworkSniffer zbiera dane, znajdujace się w ruchu sieciowym. Obsługuje wszystkie popularne protokoły używane przez klientow, m.in. proxy-serwery - zarówno oprogramowane (Kerio, kalmary, itp.) oraz harware (BlueCoat, IronPort, itp.) - standardowy protokół ICAP. MailSniffer Poczta elektroniczna - jeden z najbardziej niebezpiecznych kanałów wycieku, bo umożliwia przekazywanie dużych ilości danych. Obsługuje protokoły SMTP, POP3, MAPI, IMAP. HTTPSniffer Możliwe są wycieki informacji w sieci społecznosciowe, blogi, na fora internetowe, jak również przez Web-aplikacje dla wysyłania poczty elektronicznej i SMS, Web-czaty.. CloudSniffer Chmura przeznaczone są do przechowywania dużych ilości informacji. Dodatkowe niebezpieczeństwo jest automatycznie synchronizowane z urządzeniami pracownika. Rekomendujem monitorować takie serwisy jak: Dropbox, Google Drive, Office 365 i iny. Wszysto co idzie przez protokol WebDav

26 Elementy KBI ADSniffer Monitorowanie i analiza histori zdarzeń Active Directory pozwala na wykrycie podejrzanych działań, które mogą być wykonywane przez administratora systemu w firmie. ADSniffer pozwala śledzić i przechowywać w swojej bazie danych tylko te zdarzenia, które są potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa systemu. PrintSniffer Moduł, monitorujący zawartość dokumentów wysłanych do druku, jak również historię wydruku (kto, kiedy, ile itd. Wydrukował). Monitorowanie pracy na drukarce zapobiega kradzieżom informacji, ale nie tylko. Funkcjonalność modułu pozwala ocenić wydajność korzystania z drukarki każdego pracownika aby uniknąć przekraczania kosztów papieru i toneru. FTPSniffer FTP to najważniejszy środek przesyłania dużych ilości danych i wykorzystywany jest przez nieuczciwych pracowników do kradzieży baz danych, grafik iżynierskich oraz np. zeskanowanych dokumentów.

27 Elementy KBI SkypeSniffer «System bezpieczeństwa informacyjnego (KBI) SearchInform» jest pierwszym oprogramowaniem, identyfikującym i analizującym nie tylko pliki i tekstowe wiadomości w Skype, ale też głosowe. IMSniffer (przechwytywanie komunikatów) Obsługiwane są protokoły aktywnie wykorzystywane przez pracowników biurowych: m.in. ICQ, MSN, Gadu-Gadu, Jabber.. ViberSniffer To jedyne rozwiązanie, które umożliwia pełne monitorowanie Viber. Przechwytywanie czatów, rozmów telefonicznych, wysyłanych plików, kontaktów

28 Elementy KBI DeviceSniffer program, który wykonuje audyt dysków zewnętrznych podłączonych do komputera (pamięci flash, płyty CD, zewnętrzne dyski twarde), między innymi monitorowanie zapisanych plików na zewnętrzne nośniki za pomocą "back-up". Można zaszyfrować wszystkie dane zapisane na nośniku zewnętrznym. Za pomocą tego programu, można uniknąć wycieku dużych ilości danych, które Insider kopiuje na nośniki zewnętrzne, ze względu na brak możliwości ich przekazywania przez Internet. MonitorSniffer przeznaczony dla robienia zrzutów ekranu. Także umożliwia monitorowanie monitorów jednego albo kilku użytkowników w reżymie live, można śledzić stan ekranów użytkowników serverów terminalowych, pracujących przez zdalny pulpit (RDP)..

29 Elementy KBI FileSniffer nadzoruje pracę użytkowników na rożwięzaniach sieciowych, które zawierają duże ilości danych wrażliwych i nie jest przeznaczony do dystrybucji poza firmą. Kopiowanie dokumentów z tych zasobów pracownikami mogą pozwolić im sprzedać firmowe tajemnice. SearchInform FileSniffer pozwala na monitorowanie wszystkich operacji z plikami na trożwięzaniach sieciowych firmy, ochronie informacji przechowywanych na nich. Indeksowanie stacji roboczych umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym pojawienia, kopiowania, przenoszenia i usuwania poufnych informacji na stacjach roboczych użytkowników. Podobny audyt komputerów użytkowników całej sieci lokalnej pozwoli szybko znaleźć pracownika, który wysyła dokumenty korporacyjne.

30 Różne opcje wdrożenia konturu przy dużej ilości biur

31 Incydenty Przeciek danych i środki zapobiegawcze Synonimy Osobno stoi problem przeszukiwania logów rozmów ICQ czy Skype na temat, np. otrzymania "łapówek". Aby rozwiązać ten kłopot nie wystarczy odnaleźć słowa kluczowe, należy również wziąć pod uwagę wszystkie synonimy. Ponadto, synonimy nie w ich zwykłym ujęciu semantycznym, ale rozszerzonym. Warto spojrzeć na przykład: - Pytanie, problem, sprawa, zadanie, trudność - Pieniądze, płatność, kapusta, prezydenci, wdzięczności, obietnica - Usługa, pomoc, wsparcie, promocja Podczas wyszukiwania słów problem i pomoc" znaleźliśmy zwrot w dialogu: - Tak, ale osoba, która zadecyduje o to pytanie, ilością prezydentów nie jest zadowolona. - Tak, on nigdy w tych pytaniach nie okazywał wsparcia. Może nie jest kompetentny?

32 Incydenty Przeciek danych i środki zapobiegawcze Każda firma ma swoje tajemnice, aby je chronić. Ważne jest, aby monitorować aktywność sieci LAN i dostęp do dokumentów zawierających: nazwiska pracowników; dane partnerów biznesowych; opis produktów.

33 Incydenty Przeciek danych i środki zapobiegawcze Gdzie się kryją potencjalni insiderzy? Wśród: 1. Pracowników, którzy już łamali zasady bezpieczeństwa informacji 2. Pracowników, którzy wykorzystują wszelkie sposoby (zmiana nazwy plików, archiwa zabezpieczone hasłem, itp.) 3. Niezadowolonych pracowników (negatywne rozmowy na temat pracy firmy, kierownictwa, panujacej atmosfery itp.) 4. Pracowników, których efektywność pracy upadła. 5. Pracowników, mających dostęp do przepływów towarów i finansów, a także niektórych kierowników średniego szczebla (szefowie departamentów)

34 Incydenty Przeciek danych i środki zapobiegawcze Powszechna praktyka Monitorowanie komunikacji z zwolnionymi pracownikami Monitorowanie wybuchów aktywności sieci, uzytkowników Monitoring aktywności 1-2% pracowników

35 Efektywność rozwiązań DLP Rozwiązanie DLP nie jest panaceum, ale skutecznym narzędziem do monitorowania, analizy i kontroli przecieku danych wrażliwych. Na podstawie naszych doświadczeń wydajność DLP jest mierzona liczbą zwalnianych pracowników nie przestrzegających zasad. Średnio ich liczba sięga 0,2-1% całkowitej liczby w ciągu pierwszych 3-4 miesięcy po wdrożeniu KBI.

36 Zalety KIBu 1. Łatwość i szybkość instalacji. Proces instalacji zajmuje tylko kilka godzin i nie wpływa na pracę innych systemów. 2. Możliwość kontroli wszystkich kanałów przekazania informacji, w tym Skype, sieci socjalne, drukarki, itp. 3. Funkcja «znajdź podobne». Pozwala szybko i niezawodnie konfigurować system ostrzegania, bez udziału ekspertów zewnętrznych. Ponadto, dla skutecznej ochrony danych wymaga minimalnego wysiłku do analizy przepływów informacyjnych. 4. Pełna integracja z domenem Windows pozwala niezawodnie zidentyfikować użytkownika. 5. Zaawansowane funkcje wyszukiwania pozwalają na skuteczną ochronę poufnych danych przy minimalnym wysiłku, potrzebnym do analizy przepływu informacji (wystarczy 1 ABI dla moniorowania stacji roboczych w organizacji).

37 Dziękujemy za uwagę

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET 1. Prelegenci Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET Andrzej Baruch, programista aplikacji internetowych w Fild.NET, w tym aplikacji pod platformę SharePoint w technologii MVC. Fild.NET zajmuje

Bardziej szczegółowo

Robert Kołodziejczyk, Integrity Solutions, szef zespołu wdrożeniowego technologii Microsoft

Robert Kołodziejczyk, Integrity Solutions, szef zespołu wdrożeniowego technologii Microsoft 1. Prelegenci Robert Kołodziejczyk, Integrity Solutions, szef zespołu wdrożeniowego technologii Microsoft Paweł Kowalski, Integrity Solutions, główny inżynier ds. chmury, serwerów Exchange i zarządzania

Bardziej szczegółowo

Kaspersky Internet Security 2009

Kaspersky Internet Security 2009 Kaspersky Internet Security 2009 Wszystko o produkcie Dokument do użytku publicznego (może być przekazywany klientom) Spis treści 1 Wstęp... 3 2 Główne zalety produktu... 3 2.1 Przełomowe podejście do

Bardziej szczegółowo

iseries IBM SecureWay: iseries 400 i Internet

iseries IBM SecureWay: iseries 400 i Internet iseries IBM SecureWay: iseries 400 i Internet iseries IBM SecureWay: iseries 400 i Internet Copyright International Business Machines Corporation 1999,2000. Wszelkie prawa zastrzeżone. Spis treści Część

Bardziej szczegółowo

SIECI KOMPUTEROWO-TELEINFORMATYCZNYCH (SKI)

SIECI KOMPUTEROWO-TELEINFORMATYCZNYCH (SKI) Wykład 1 TEMAT: PODSTAWY BEZPIECZEŃSTWA SIECI KOMPUTEROWO-TELEINFORMATYCZNYCH (SKI) 1.1. Ogólne pojęcie bezpieczeństwa Próba określenia bezpieczeństwa za pomocą jednej definicji może okazać się nie wystarczająca.

Bardziej szczegółowo

nvision PRO Zintegrowane zarządzanie i bezpieczeństwo IT Przetestuj nvision 8 Pro. www.axence.net

nvision PRO Zintegrowane zarządzanie i bezpieczeństwo IT Przetestuj nvision 8 Pro. www.axence.net nvision PRO Zintegrowane zarządzanie i bezpieczeństwo IT Przetestuj nvision 8 Pro. www.axence.net nvision PRO Jeden program - ogromne możliwości n Network Monitorowanie sieci Wykrywanie i wizualizacja

Bardziej szczegółowo

4. Bezpieczeństwo systemu operacyjnego i aplikacji

4. Bezpieczeństwo systemu operacyjnego i aplikacji Wykl 4. 4. Bezpieczeństwo systemu operacyjnego i aplikacji Bezpieczeństwo systemu operacyjnego jest ważnym elementem bezpieczeństwa sieciowego w organizacji. Stacja robocza w strategii ochrony dogłębnej

Bardziej szczegółowo

Czy Twoje systemy potrzebują ochrony? Mamy program 1

Czy Twoje systemy potrzebują ochrony? Mamy program 1 Czy Twoje systemy potrzebują ochrony? Mamy program 1 Spis treści Certyfikat specjalisty Dr.Web wasza wizytówka w świecie IT W celu uzyskania najlepszych rezultatów pracy systemów bezpieczeństwa informacyjnego,

Bardziej szczegółowo

TREND MICRO W orr y -F ree B usine ss S Worry-FreeTM ec urit Business Security y S tandar Standard Edition i Advanced Edition

TREND MICRO W orr y -F ree B usine ss S Worry-FreeTM ec urit Business Security y S tandar Standard Edition i Advanced Edition TM TREND MICRO TM Worry-Free Business Security Standard Edition 7 Administrator s Guide TREND MICRO INCORPORATED 10101 North De Anza Blvd. Cupertino, CA., 95014, USA Tel:+1(408)257-1500/1-800 228-5651

Bardziej szczegółowo

Hipermobilność a zapewnienie ochrony w środowisku korporacyjnym

Hipermobilność a zapewnienie ochrony w środowisku korporacyjnym Biała księga Hipermobilność a zapewnienie ochrony w środowisku korporacyjnym www.kaspersky.pl Ochrona urządzeń mobilnych w środowiskach korporacyjnych Popularność Smartfonów wzrasta w szybkim tempie, ponieważ

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Zmiany są nieodwracalne. Bring Your Own Device łatwiej powiedzieć niż zrobić. Czy mamy się bać konsumeryzacji IT?

Spis treści. Zmiany są nieodwracalne. Bring Your Own Device łatwiej powiedzieć niż zrobić. Czy mamy się bać konsumeryzacji IT? Konsumeryzacja IT 1 Spis treści Zmiany są nieodwracalne Robert Jesionek Bring Your Own Device łatwiej powiedzieć niż zrobić Ewa Zborowska Czy mamy się bać konsumeryzacji IT? Robert Jesionek Czy jesteśmy

Bardziej szczegółowo

ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA DANYCH OSOBOWYCH W SYSTEMACH TELEINFORMATYCZNYCH

ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA DANYCH OSOBOWYCH W SYSTEMACH TELEINFORMATYCZNYCH DANYCH OSOBOWYCH TELEINFORMATYCZNYCH DANYCH OSOBOWYCH DANYCH OSOBOWYCH TELEINFORMATYCZNYCH TELEINFORMATYCZNYCH Opracował Andrzej Kaczmarek Dyrektor Departamentu Informatyki w Biurze GIODO 2009 DANYCH OSOBOWYCH

Bardziej szczegółowo

Worry-Free Business Security6

Worry-Free Business Security6 Worry-Free Business Security6 TM for Small and Medium Business Podręcznik administratora Firma Trend Micro Incorporated zastrzega sobie prawo do wprowadzania, bez wcześniejszej zapowiedzi, zmian w tym

Bardziej szczegółowo

Unified Communications

Unified Communications Unified Communications 1 Spis treści Komunikaty zintegrowane Robert Jesionek Polski rynek otwarty na rozwiązania zunifikowanej komunikacji Barbara Mejssner Na czym polega koncepcja Unified Communications?

Bardziej szczegółowo

ANALIZA PRZEDWDROŻENIOWA

ANALIZA PRZEDWDROŻENIOWA ANALIZA PRZEDWDROŻENIOWA Implementacja Systemu B2B w firmie Lancelot i w przedsiębiorstwach partnerskich Przygotowane dla: Przygotowane przez: Lancelot Marek Cieśla Grzegorz Witkowski Constant Improvement

Bardziej szczegółowo

Najlepsze zasady ochrony danych i ciągłości biznesowej w mobilnym świecie Przewodnik dla małych i średnich firm

Najlepsze zasady ochrony danych i ciągłości biznesowej w mobilnym świecie Przewodnik dla małych i średnich firm Biała księga Najlepsze zasady ochrony danych i ciągłości biznesowej w mobilnym świecie Przewodnik dla małych i średnich firm Autorzy: Colm Keegan, starszy analityk; Dan Conde, analityk; Leah Matuson, analityk

Bardziej szczegółowo

BIULETYN INFORMACYJNY Rozwiązanie MSSP

BIULETYN INFORMACYJNY Rozwiązanie MSSP BIULETYN INFORMACYJNY Rozwiązanie MSSP 1. Znaczenie skrótów MSS i MSSP Na początku należy dokładnie zdefiniować znaczenie skrótów MSS i MSSP. W niniejszym dokumencie MSS oznacza Managed Security Service

Bardziej szczegółowo

Microsoft Office System 2007 korzyści dla biznesu

Microsoft Office System 2007 korzyści dla biznesu Microsoft Office System 2007 korzyści dla biznesu Microsoft Corporation Wrzesień 2006 Informacja zawarta w tym dokumencie reprezentuje obecny pogląd Microsoft Corporation na sprawy poddane dyskusji od

Bardziej szczegółowo

BIG BYOD NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE BITCOIN DATA ERP 2.0 DRUK 3D OD BIŻUTERII PO DOM PRACUJ ZDALNIE. WEARABLE TECHNOLOGY Odzież nie tylko dla geeków

BIG BYOD NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE BITCOIN DATA ERP 2.0 DRUK 3D OD BIŻUTERII PO DOM PRACUJ ZDALNIE. WEARABLE TECHNOLOGY Odzież nie tylko dla geeków NOWOCZESNE ZARZĄDZANIE MAGAZYN COMARCH ERP NR 1/2014 (21) ISSN 2082-1581 www.nz.comarch.pl BYOD PRACUJ ZDALNIE ERP 2.0 Ewolucja, która uwolni możliwości Twojej firmy BITCOIN GLOBALNA REWOLUCJA FINANSOWA

Bardziej szczegółowo

Systemy Biometryczne

Systemy Biometryczne KATALOG PRODUKTÓW Systemy Biometryczne Biometria na wyciągnięcie ręki Bezpieczeństwo, niezawodność, indywidualność i nowoczesność. Za pomocą palca, Twojego głosu bądź twarzy otworzysz drzwi, dokonasz przelewu

Bardziej szczegółowo

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010 aktualne trendy Praktyczne narzędzia studia przypadków Wyzwania firm WWW.wyzwaniafirm.pl listopad 2010 nowe spojrzenie na it Nowe wyzwania biznesowe wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych

Bardziej szczegółowo

Szkolenie techniczne. Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu. Go safe. Go Safer. G Data.

Szkolenie techniczne. Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu. Go safe. Go Safer. G Data. Szkolenie techniczne Kopalnia wiedzy o rozwiązaniach firmy G Data dla biznesu Go safe. Go Safer. G Data. -2- Spis treści 1. G Data ClientSecurity Enterprise... 4 1.1. G Data ClientSecurity Business...4

Bardziej szczegółowo

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010 aktualne trendy Praktyczne narzędzia studia przypadków Wyzwania firm WWW.wyzwaniafirm.pl listopad 2010 nowe spojrzenie na it Nowe wyzwania biznesowe wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych

Bardziej szczegółowo

F-Secure Business Suite

F-Secure Business Suite F-Secure Business Suite Produkt Business Suite to kompletne rozwiązanie zabezpieczające, które ułatwia administratorom IT scentralizowane zarządzanie. Łączy on w sobie niezrównaną ochronę i maksymalną

Bardziej szczegółowo

Worry-Free TM Business Security6

Worry-Free TM Business Security6 Worry-Free TM Business Security6 for Small and Medium Business Podręcznik instalacji Firma Trend Micro Incorporated zastrzega sobie prawo do wprowadzania, bez wcześniejszej zapowiedzi, zmian w tym dokumencie

Bardziej szczegółowo

Fall. Office 365. Mariusz Głowacki. Kompletne informacje o sposobie zarabiania a także konfigurowania usługi Microsoft Office 365.

Fall. Office 365. Mariusz Głowacki. Kompletne informacje o sposobie zarabiania a także konfigurowania usługi Microsoft Office 365. Fall 16 Office 365 Mariusz Głowacki Kompletne informacje o sposobie zarabiania a także konfigurowania usługi Microsoft Office 365 Mariusz Głowacki Spis treści WPROWADZENIE... 3 MICROSOFT ONLINE SERVICES

Bardziej szczegółowo

Podr cznik administratora

Podr cznik administratora Bezpiecze stwo jeszcze bardziej inteligentne Podr cznik administratora Bezpiecze stwo punktu ko cowego Bezpiecze stwo wiadomo ci b yskawicznych Chmura chroniona Bezpiecze stwo Web Firma Trend Micro Incorporated

Bardziej szczegółowo

Wdrażanie systemów informatycznych

Wdrażanie systemów informatycznych Wdrażanie systemów informatycznych Z pewnością, Drogi Monsieur Poirot, Zrobienie czegoś z perfekcją jest usprawiedliwieniem 1 Słowo wdrażać oznacza zaczynać, wprowadzać, stosować coś, zapoczątkowywać 2.

Bardziej szczegółowo

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6

ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6 ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6 Podręcznik użytkownika Microsoft Windows 8.1/8/7/Vista/XP x86 SP3/XP x64 SP2 Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję tego dokumentu ESET ENDPOINT ANTIVIRUS 6 Copyright 2015

Bardziej szczegółowo

Polityka bezpieczeństwa IT w firmie

Polityka bezpieczeństwa IT w firmie 26 BEZPIECZEŃSTWO IT Polityka bezpieczeństwa IT w firmie Ponad 80 proc. dyrektorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne zaobserwowało wzrost poziomu zagrożenia zewnętrznego w ostatnich trzech

Bardziej szczegółowo