A w tym numerze ŚH między innymi:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "A w tym numerze ŚH między innymi:"

Transkrypt

1 Wydaje mi się, że w jakimś stopniu to pismo zaczyna spełniać swoje zamierzone cele. Może liczba artykułów nie powala, ale mamy dla Was i konkretny metodyczny artykuł i wywiady z kursantami kursów Chorągwi Harcerzy i zaproszenia na imprezy instruktorsko-wędrownicze i relację z zimowiska. Mamy też artykuł Łukasza o którym wspominam na końcu, bo aż prosi się o polemikę. Właśnie ta polemika, obok odnalezienia harcerek chętnych do pracy przy tym czasopiśmie, to wciąż rzecz której mi brakuje. Skoro (przynajmniej wg danych z ISSUU) każdy numer jest otwierany przez ponad 100 osób i czytany średnio przez 7 minut to widać, że popyt na taką gazetę jest. A jeśli będzie jeszcze lepsza, to i on wzrośnie. Dlatego jeszcze raz zachęcam, by czytać ale i samemu pisać. Na złe to nikomu, na tym naszym Dolnym Śląsku nie wyjdzie. redaktor naczelny pwd. Marcin Pluta HO A w tym numerze ŚH między innymi: Rola opiekuna w procesie zdobywania stopni Najpiękniejsza kolęda według Łukasza Poznańskiego Zimowisko dwóch drużyn wędrowniczych Wywiady z kursantami, pół roku po Referat Wędrowników zaprasza na Wielką Wyrypę Wiosenną i coś jeszcze! numer 1/2015 luty 2015

2 phm. Jan Garnecki ROLA OPIEKUNA W PROCESIE ZDOBYWANIA STOPNI HARCERSKICH I INSTRUKTORSKICH W dobie coraz większej powszechności takich pojęć jak coaching, tutoring czy mentoring warto raz jeszcze przyjrzeć się postaci opiekuna stopnia. W ciągu 11 lat w ZHRze zdążyłem poznać temat od dwóch stron podopiecznego i opiekuna. W mojej ocenie najbliższy współczesnym definicjom trenera osobistego jest opiekun stopni starszoharcerskich (HO i HR) i instruktorskich. Zdobywanie stopnia dzieli się na kilka etapów. W trakcie każdego z nich opiekun ma ważną rolę do odegrania. Wybór Dla harcerzy, którym zależy na własnym rozwoju kwestia wyboru opiekuna jest bardzo ważna. Szukają osób doświadczonych takich, od których mogą się nauczyć czegoś z zakresu prowadzenia jednostki, ale też pracy nad sobą. Zwłaszcza wśród młodszych harcerzy panuje przekonanie, że najlepszym opiekunem będzie praktyk osoba skuteczna w działaniu, potrafiąca teorię przełożyć na życie osobiste, funkcjonowanie jednostki. Wiadomo nie można wymagać od 30, 40- letnich instruktorów, by prowadzili drużyny, dlatego ważne jest, j ak działają w danym momencie tu i teraz. Jeden ma za sobą piękną przeszłość (dobra drużyna/gromada/hufiec itp.) i na tej podstawie zyskuje miano mistrza. Drugi z kolei mógł zrozumieć istotę metody harcerskiej dopiero po oddaniu drużyny, pełniąc już inną funkcję. W takiej sytuacji najważniejsza będzie owa wcześniej wspomniana skuteczność w działaniu. Młodzi z natury większym zaufaniem obdarzą praktyka, skuteczną w działaniu osobę, niż teoretyka wykładowcę. Bardzo dużą rolę odgrywa życie osobiste i zawodowe potencjalnego opiekuna. Nie jest tajemnicą, że w harcerstwie nabywamy umiejętności i mierzymy się z wyzwaniami, które atrakcyjnie wyglądają w oczach potencjalnego pracodawcy. Kierowanie grupą ludzi, umiejętność pracy nad sobą, zarządzanie projektami to zdolności pożądane w świecie. Dlatego instruktor spełniony zawodowo jest równie dużą inspiracją dla harcerzy, jak dobry hufcowy. Dochodzimy do sedna. Opiekun powinien inspirować i wzbudzać zaufanie. To zapewni efektywną współpracę. Kurs instruktorski Dolnośląskiej Chorągwi Harcerzy, Jaworki, sierpień Wielu z tych chłopaków rozpoczęło próby instruktorskie, a dwaj pierwsi już je ukończyli.

3 Ułożenie próby Moim zdaniem to, najważniejszy etap ZDOBYWANIA STOPNIA. W tym momencie kluczową rolę odgrywa właśnie opiekun. Próba powinna być dopasowana do kandydata. Paradoksalnie opiekun nie musi wcześniej znać harcerza na wylot. Jako doświadczony instruktor jest w stanie zadać takie pytania, które pomogą mu dowiedzieć się jak najwięcej. Dlatego tak ważną rolę odgrywa zaufanie. Gwarantuje ono szczerość ze strony kandydata. Oczywiście nie jest tak, że opiekun sam układa próbę. Na etapie stopni starszoharcerskich i instruktorskich harcerz sam potrafi określić sfery, które wymagają pracy i postawić sobie wymagania. To opiekun jednak czuwa, by zadania były spójne i na odpowiednim poziomie. Gdy kandydat nie ma pomysłu, służy radą. Każdy opiekun ma swój styl układania stopni, związany z jego życiem zawodowym, doświadczeniem harcerskim i życiowym. Dlatego inspiracja odgrywa szczególną rolę w wyborze, bowiem pokazuje, w jaką stronę kandydat chce iść, kogo obiera za wzór.

4 Realizacja Spotkałem się z różnymi formami prowadzenia prób przez opiekunów. Jeden wysyłał co miesiąc motywujące listy/maile do swojego podopiecznego. Drugi spotykał się co parę tygodni, by podsumować to, co dotychczas udało się zrobić. Jeszcze inny zostawiał go samego w myśl zasady: jesteś kowalem własnego losu, więc kuj teraz. Na tym etapie bardzo ważnym jest, by pamiętać, że kluczowa w próbie jest umiejętność podjęcia pracy nad sobą przez kandydata. Opiekun nie może go prowadzić za rękę, wciąż przypominać o kolejnych zadaniach. Niby oczywiste, ale praktyka pokazuje, że na tym etapie dochodzi do wielu nieporozumień. O ile etap ułożenie próby jest najważniejszy, o tyle realizacja jest etapem najtrudniejszym. Wymaga dużego wyczucia ze strony opiekuna. Dla swojego podopiecznego powinien on być wsparciem psychicznym (motywacja), zawsze służyć radą i praktyczną pomocą przy pokonywaniu przeszkód pojawiających się na etapie realizacji. Jak widać to bardzo szeroki zakres obowiązków. By uniknąć nieporozumień najlepiej w momencie układania próby po prostu porozmawiać o oczekiwaniach obu stron, ustalić zasady działania. To kolejny dowód na to, jak ważny jest ten etap. Oczywiście później wiele wydarzeń może zweryfikować wcześniejsze ustalenia, jednak wtedy i tak wiadomo, czego od siebie oczekują opiekun i podopieczny. Zamknięcie Warto po okresie realizacji podsumować wspólną pracę. Wspólną, bo próba to wyzwanie zarówno dla opiekuna, jak i dla kandydata. Wnioski będą korzyścią dla obu stron. Dla opiekuna w kontekście kolejnych podopiecznych, dla podopiecznego w kontekście kolejnych prób lub potencjalnych podopiecznych. Ten etap wymaga szczerości i uczciwości. Opiekun, któremu zależy na podopiecznym nie będzie za wszelką cenę dążył do zamknięcie pozytywnie próby niezrealizowanej. Rola opiekuna w tym momencie jest o tyle ważna, że często jest on najbliższym obiektywnym świadkiem poczynań kandydata. Dlatego jego opinia powinna mieć duże znaczenia dla konkretnej kapituły lub komisji. Co dalej? Po pozytywnie zamkniętej próbie drogi opiekuna i podopiecznego nie rozchodzą się. Być może to początek przyjaźni, być może jej kontynuacja. Jeśli cały proces przebiegł bez zarzutów, praca nadal powinna trwać. Opiekun wciąż może inspirować swoim przykładem do przekraczania kolejnych granic, zdobywania kolejnych stopni, itd. Wciąż ciesząc się zaufaniem podopiecznego może służyć radą i pomocą. Też dla takiej relacji warto się podjąć wyzwanie bycia opiekunem.

5 pwd. Łukasz Poznański NAJPIĘKNIEJSZA KOLĘDA Wracałem z pasterki harcerskiej. W radiu odezwał się głos Niemena: - Dziwny jest te-en... świa-at... od tylu lat człowiekie-em gardzi czło-o-o-wiek... lecz ludzi dobrej woli jest więcej... Święta to wyjątkowy czas. Wiem, ciężko Wam będzie teraz wracać myślami do Świąt, bo to już za nami, teraz nowe wyzwania, spróbujcie jednak wspomnieć tę atmosferę. Staramy się, by nikt w tych dniach nie był samotny ani smutny. Wielu zapatrzonym w siebie przydarza się ten raz w roku zwrócić w stronę bliźniego, zwaśnieni wyciągają ręce na zgodę. Jesteśmy z rodziną, z bliskimi, z przyjaciółmi. Dobro unosi się w powietrzu, materializuje się. Całe szczęście, że na świecie są skauci i ich wielkie posłannictwo! Dzięki nim może ten nastrój trwać cały rok. Nieschodzący z twarzy uśmiech to ich broń w szerzeniu braterstwa całej ludzkości. Nigdy nie wolno nam odwrócić się od drugiego. Nie ma takiego powodu, który mógłby zgasić w naszych oczach miłość do bliźniego, czy godności, w imię której wzbranialibyśmy się przed przebaczeniem. Prawdziwie tworzymy więź siedmiomiliardowej rodziny ludzkiej. Był nawet taki harcerz, o którym usłyszał cały świat. Nazywał się Karol Wojtyła. Spotkał się, rozmawiał, patrzył w oczy i wybaczył Mehmetowi, który do niego strzelał. Nasz następny krok to przykład - jedyny sposób wpływania na drugiego przy jednoczesnym poszanowaniu jego wolności. Nic tak nie pociąga jak przykład i to, co mówisz, nigdy nie będzie miało takiej wartości, jak to, co czynisz. Po lekturze Kamieni na szaniec serce rozrywa piersi, a przecież opisane tam wydarzenia miały miejsce przed ponad siedemdziesięciu laty. Jak oni żyli!

6 spo bie roz tem Każdemu instruktorowi harcerskiemu polecam twórczość Orszy. Dla mnie to najprawdziwszy harcerz, który wszystko co robił, starał się robić jak najlepiej. Dzięki temu, gdy sięgamy po zapis jego gawęd, które przygotowywał i wygłaszał przy różnych okazjach, zyskujemy wspaniałą inspirację i zachętę do służby Prawdzie! Czy uczciwie mógłbyś wstawić w Prawie Harcerskim w miejsce Zawiszy swoje własne imię? Myślę, że on by mógł. Są tacy, którzy nie lubią Szarych Szeregów, ale bohaterów jest wielu i mamy do nich różny stosunek. Kwestia relacji. Twój przykład będzie działał na tych, z którymi ją nawiążesz. Otwórz się. Ustąp w sporze. Nie przegrasz, a pokażesz, że naprawdę ci zależy i dasz przykład. Uwierz w drugiego i jego dobre intencje, niezależnie od jego przeszłości. Być może nie od razu się dogadacie, może będziesz musiał nagiąć się jeszcze pięćdziesiąt razy, ale wtedy tamten pęknie, dołączy do twojej drużyny i razem wyruszycie zmieniać świat. A może nigdy się nie przekona, jednak Ty będziesz rósł i przybliżał się do Ideału, a inni, Twoja rodzina, przyjaciele, będą obserwować Cię i wzrastać z tobą. Harcerze również jako organizacja wielokrotnie w historii byli wzorem dla narodu. Wszyscy nasi poprzednicy świetnie się w tym względzie wykazali. Jakie zadanie przypada nam? Pokazanie, że można być jedno mimo różnic, szukać porozumienia i razem osiągać wspólne cele. Polska jest dziś podzielona, a tylko scalona może wydobyć swój ogromny potencjał. Marzy mi się dzień, w którym w prasie i telewizji pojawia się informacja o powstaniu unii harcerskiej, zrzeszeniu organizacji harcerskich w Polsce dla skutecznego wychowywania młodzieży. Jak w dzisiejszych warunkach wypełniamy czwarty punkt Prawa? Wierzę, że ZHP tak samo przyciąga aktywnych młodych ludzi, którzy chcą pozostawić świat trochę lepszym, niż go zastali. Może trochę zapomnieli o metodzie? A ilu naszych instruktorów o niej zapomniało? Podobnie z postawą. To co nas dzisiaj dzieli? Być może prawie się zadławiłeś podczas czytania poprzedniego akapitu. Harcerstwo jest z założenia organizacją młodzieżową. Młody człowiek, zanim przestaje rosnąć jest w stanie pewne rzeczy przerosnąć. Stary się kurczy, jeśli się przed tym nie broni. Zwróć uwagę, że na rysunku B-P to młody skaut oddziela kopnięciem prefiks im w słowie impossible. ZHP i ZHR stoją w miejscu. Rozwija się za to najmłodsza organizacja - Skauci Europy. U nich nie ma jeszcze kombatantów. W 2015 r. życzę Ci, żebyś zaprzyjaźnił się z gejem, a Zarządowi Okręgu życzę skończenia remontu Pomorskiej. Łukasz Poznański 3 stycznia 2015 r. de zdo mo ska um zas Kw mi po jes z row wy wy prz wy na jes am Eu po czę Pły do spo

7 Bartek Ziętal AKCJA ZIMOWA WĘDROWNIKÓW Niewiele jest rzeczy prostszych od wędrownictwa. W połowie października ubiegłego roku Chewra podjęła decyzję o tym, by zdobyć na rowerach Narvik, tak jak ten niewielki, położony za kołem podbiegunowym norweski port zdobywali polscy żołnierze 75 lat temu. Czas między rzuceniem pomysłu a akceptacją trwał niewiele dłużej niż chwila. Nie mogło być inaczej. Każdy z nas nosił tę wyprawę w sobie na długo przed pierwszym spotkaniem Chewry w jurajskich skałach. Każdy z nas był gotową na przyjęcie iskry beczką prochu. Iskrą był Narvik. Ta jedna decyzja stworzyła plan pracy naszej drużyny na cały rok. Potrzebujemy pieniędzy, sprzętu, pieniędzy, umiejętności przetrwania w podbiegunowym klimacie, pieniędzy, znajomości języków, akcji propagandowej głoszącej zasługi polskich żołnierzy w kampanii norweskiej i takich drobiazgów, jak płuca Rafała Majki i kopyto Michała Kwiatkowskiego, bo suma przewyższeń na ponad 1500km trasie może przekroczyć 20km, a sakwy z wyposażeniem na miesiąc jazdy trochę ważą. Z takiego postawienia sprawy jasno wynika, że akcja zimowa powinna być w całości podporządkowana wyprawie. Zdecydowanie największym wyzwaniem jest przygotowanie kondycyjne. Każdy z wędrowników z poziomu niedzielnego rowerzysty musi wskoczyć na poziom wyczynowca, zdolnego do wielogodzinnego wysiłku dzień po dniu. Potrzebne są do tego przede wszystkim mięśnie i odpowiednio wysoka wydolność krążeniowo-oddechowa, żeby je napędzić. Kształtowanie wydolności zimą nie zawsze jest proste. Zawodowcy i zdeterminowani amatorzy jeżdżą w tym czasie w cieplejsze rejony Europy. Poza tym zostają tradycyjne sposoby jej podnoszenia, jak bieganie i jazda na rowerze, które często są utrudnione, a rzadko kiedy przyjemne. Pływanie i wioślarstwo (ergowiosła) niosą za sobą dodatkowe koszty, poza tym ciężko w tych sportach o trening dłuższy niż godzina. Ratunkiem, jest ulubiony po kolarstwie sport wielu zawodowców, czyli biegi narciarskie. O biegach samych w sobie nie będę się zbytnio rozpisywał, pojawi się jeszcze artykuł tylko na ten temat.

8 Nie ma w Polsce lepszego miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego niż okolice Jakuszyc. Dziesiątki kilometrów codziennie poprawianych tras o różnym poziomie trudności i korzystny mikroklimat sprawiły, że nie mieliśmy wątpliwości gdzie się udać. Do tego udało nam się zaklepać pokój w Chacie Górzystów. Wyjazd zapowiadał się znakomicie. Plan dnia obejmował 4h treningu wytrzymałościowego w postaci konkretnej trasy biegowej, poobiedni trening ogólnorozwojowy, sesję angloplanszówek i wieczorną kuźnicę. Realia zweryfikowały go dość szybko; okazało się, że po ponad 20km biegu pokonywanego z konieczną do progresu intensywnością powyżej 70% maksymalnego tętna najlepszym treningiem ogólnorozwojowym będzie dodatkowa porcja snu, zakończona przyspieszającym regenerację mięśni stretchingiem. Fragment Gór Izerskich od Świeradowa do Jakuszyc poczęstował nas pełnym wachlarzem możliwych zimą warunków pogodowych. Wszystko zaczęło się cudownym nocnym marszem z Polany Jakuszyckiej do Chaty Górzystów. Blask tysięcy niewidocznych na miejskim niebie gwiazd przyćmiewał ogromny, chełpiący się swą pełnią księżyc. Miękka, spowijająca wszystko wokół pierzyna śniegu odbijała jego światło po dwakroć, śmiejąc się z praw fizyki. Wyrwani z szarości miejskiej zimy płynęliśmy przez nartostrady pijani pięknem i doskonałością chwili, odurzeni ciszą i majestatem tej białej nocy. Jeszcze bez nart, na pamiętających sylwestra nogach weszliśmy do innego świata, który witał nas najpiękniej jak tylko potrafił. Drugiego dnia biwaku, nie bacząc na przestrogi opiekuna Chaty, że swój pierwszy zjazd do Świeradowa na biegówkach do dziś czasem odczuwa w okolicach końca pleców, ruszyliśmy do tej uzdrowiskowej mieściny po zapasy żywności. Kto miał kiedyś narty zjazdowe na nogach radził sobie na biegówkach całkiem nieźle. Kto nie miał, musiał zapłacić frycowe. Pierwsze szlify zdobyliśmy na śniegu, już po kilkuset metrach czuć było, że poruszamy się wyraźnie szybciej niż przeciętny piechur, a przecież nie mieliśmy jeszcze za grosz techniki. Problemy zaczęły się na zjeździe. Kto wcześniej na zjazdówkach nie opanował jazdy pługiem miał duży problem, bo wiotka narta biegowa nie wybacza zbyt wiele. Pomimo szczerych chęci część osób zjeżdżała od gleby do gleby, a odległości pomiędzy dynamicznymi spotkaniami z matką ziemią nie były zbyt imponujące. Smaczku dodał siąpiący deszcz i nawierzchnia szlaku wraz ze spadkiem wysokości zmieniająca się z ubitego śniegu w lodową skorupę. Narciarstwo biegowe to jeden z nielicznych sportów, w którym przyjemniej jest pod górkę niż w dół. Powrót zasadniczo potwierdził tą tezę, chociaż dzięki plecakom pełnym mięsa i bananów na stromym podejściu poczuliśmy w sposób dotkliwy mięśnie, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Kolejna zaleta CG- tutaj nawet wyjście po zakupy jest niezłym treningiem. Następnego dnia ruszyliśmy w kierunku Polany, lekki mróz bez opadów śniegu czynił warunki doskonałymi. Jedynie część trasy od schroniska Orle do Polany była fatalna, w całości skuta lodem, z resztkami śladu biegowego pomimo płaskiego charakteru sprawiła nam najwięcej trudności. Powrót do chaty przez Rozdroże pod Cichą Równiną był już czystą przyjemnością, dość dobrze przygotowany podbieg a później bardzo długi zjazd do Orle. Po ruszeniu spod Orlego nikt już nie oglądał się za siebie tylko sunął w kierunku CG na ile mu siły pozwalały. Najlepszy tego dnia Jędrek pokonał ponad 5km w większości nieprzygotowanej trasy w niecałe 30 minut, co daje pojęcie o przewadze biegacza nad piechurem. W sumie pokonaliśmy ponad 20km w 3,5h.

9 Następny dzień był dniem świętym, więc znów znów czekał nas zjazd do Świeradowa. Tym razem wróciła zima i od wczesnego ranka mocno sypało, więc wiedzieliśmy, że tylko na mapie będzie to ta sama trasa. Warstwa puchu ukazała kolejną zaletę biegówek, zapadają się one w śniegu nieco tylko więcej niż grubość narty i poza nieco większymi oporami ruchu w niczym to nie przeszkadza. Pamiętny zjazd był tym razem zupełnie niegroźny, luźny śnieg sam redukowała prędkość jazdy do rozsądnych wartości. Niestety wyjątkowo sprawni drogowcy zdążyli zasypać piachem ostatni fragment zjazdu, przez co nie udało nam się wjechać na biegówkach do kościoła. O powrocie nie sposób napisać czegoś ciekawego, poza tym, że skoro było pod górę, to musiało być dobrze. Zdecydowanie najciekawszy i najbardziej pamiętny był ostatni dzień spędzony na nartach. Śnieg sypał już poprzedniego dnia, zadyma nie ustawała przez całą noc, a zamontowany na dachu CG wiatraczek, któremu chata zawdzięczała skąpe oświetlenie, osiągał prędkości obrotowe godne wierteł dentystycznych. Rano stary, zmrożony śnieg pokrywała gruba warstwa świeżego puchu, w którym piechur zapadał się po kolana. Ruszyliśmy w zadymce znów w stronę Jakuszyc, tym razem bez gadania, żartów i ogólnego luzu. Śnieg walił po oczach, wiatr co chwila zmieniał swój kierunek, a bieg w kopnym śniegu wymagał sporo uwagi i siły. Przecierający trasę nadawał tempo, a reszta w cichym pociągu sunęła tuż za nim, głęboko w kapturach skupiona na jeździe. Jedną grupą dotarliśmy do Orlego, skąd pokonaliśmy mocnym tempem długi (3,7km) podbieg pod wspomniane wcześniej Rozdroże, na którym peleton się porwał. Mocnym tempem wyprzedzaliśmy zdecydowaną większość narciarzy, sporadycznie wyprzedzali nas jedynie zawodnicy sunący łyżwą, których techniki nie byliśmy w stanie powtórzyć. Po zjeździe z Rozdroża na Polanę i ogrzaniu się w kawiarence ruszyliśmy z powrotem, wciąż w zadymce, tym razem stromym podbiegiem na trudniejszej trasie Polana-Orle. Napędzani endorfiną pokonaliśmy go w okamgnieniu, wiedząc że im wyższy wysiłek, tym mniej będzie nam cieplej i mniej przeszkadzać będą trudne warunki.

10 Ostatni odcinek z Orlego do CG był podobnie jak poprzednio indywidualnym biegiem, gdzie każdy badał granice własnych możliwości. Przy wysiłku powyżej 85% HR max już nic poza złapaniem oddechu nie było problemem. Zasypani śniegiem, w zaparowanych okularach nie zwracaliśmy już uwagi na nic poza równą pracą, oddychaniem i wyprzedzaniem kolejnych turystów. Końcowy odcinek był już wściekłym sprintem, gdzie wydawało nam się, że wyprzedani stoją w miejscu. Pracujący na skrajnych obrotach organizm zapominał o technice i jazda stała się nieco chaotyczną kompilacją ślizgów i odepchnięć, a tętno osiągało niezbadane dotąd granice. Na dwadzieścia metrów przed chatą niespodziewanie wyprzedził mnie Adam, po czym zaliczył glebę. Rzuciłem się za nim resztkami sił i również przytuliłem ziemię, w sumie przegrałem z Adamem o pół narty. Chwilę później leżeliśmy w śniegu ledwo przytomni ze zmęczenia. Powrót do Jakuszyc ostatniego dnia biwaku pod względem przeżyć estetyczno-metafizycznych przebił wszystko, co działo się do tej pory. Wyszliśmy z CG na kilkadziesiąt minut przed świtem. Inny świat żegnał nas tą samą ciszą, którą witał. Nadgryziony po kilku dniach od pełni księżyc czekał na nadejście słońca wisząc nad polaną i oświetlając nam drogę. Nikt nie ważył się burzyć tej ciszy, czasem zaskrzypiał tylko śnieg pod czyimś butem. Zapadające się w śniegu, pozbawione nart nogi przypominały nam o rychłym powrocie do rzeczywistości, a Izery posępnym milczeniem roztoczyły nad nim swą żałobę. Chwilę później, jeszcze przed nadejściem słońca, niebo wybuchło grą świateł i cieni, tysiącem barw z której żadnej nie umielibyśmy nazwać, a co dopiero opisać. Zmiana warty na niebie odbyła się z pełnymi honorami i z udziałem orkiestry kolorów. Takich pokazówek nie urządza się bez powodu i z pewnością nie był to przypadek, a czułe pożegnanie. Doskonała pogoda przez resztę drogi budziła żal, że to ostatni dzień i zdaje się, że składała obietnicę, że następnym razem będzie lepiej, jeśli damy tym górom jeszcze szansę. W efekcie w każdym z nas zostało wrażenie nienasycenia, potrzeba powrotu jeszcze przed odjazdem. Jestem pewien, że ten biwak to dopiero początek przygód Chewry z Izerami zimą i narciarstwem biegowym. Biwak dorzucił wiele do koszyka naszych przygotowań. W sumie pokonaliśmy ponad 100km na nartach i pieszo, zdecydowaną większość dystansu z wysoką (rozwojową) intensywnością wysiłku. Wykonaliśmy ponad 20h treningu wytrzymałościowego. Ta praca nie pójdzie na marne i da o sobie znać w Norwegii. Czy na biwaku działo się coś jeszcze? Godnym opisu punktem programu były Angloplanszówy (zaproszenie na ich wrocławskie wydanie w dalszej części tego numeru ŚH). W ramach przygotowań lingwistycznych część każdego wieczora spędzaliśmy z grami planszowymi, z zastrzeżeniem, że każde słowo po polsku kosztuje gracza 50gr na konto drużyny. Efekt przeszedł nasze oczekiwania, po krótkim rozruchu nawet ci uważający się za ostatnich językowych loser'ów nawijali po angielsku całkiem płynnie, choć nie zawsze z krystalicznie oksfordzkim akcentem i bezbłędną gramatyką. Obecność znajomych i charakter gier zwalnia wiele blokad i powoduje, że mówić się CHCE, a nie MUSI, co czyni naukę języka jak rzadko kiedy przyjemną. To były zdecydowanie najzabawniejsze lekcje angielskiego w jakich brałem udział i myślę, że jedne z bardziej skutecznych. Poza tym dużo jedliśmy, rozmawialiśmy na poważne tematy i śmialiśmy się z cytatów Paelo Elo, ale nie znam nikogo, kto chciałby o tym czytać. W biwaku brały udział 40 WDW Chewra i 27 DDW Vigilantia.

11

12 ECHO KURSÓW ćw. Piotr Lizak Kiedy to piszę, mija równo sześć miesięcy od przyznania patentów Kursów Orlich Chyba wszyscy, którzy je otrzymali, byli z tego powodu bardzo dumni. No cóż, ja byłem na pewno. Jednak wakacje wakacjami, ale od września należało zdobyta wiedzę jak najlepiej wykorzystać w praktyce. Teraz, po pół roku, każdy funkcyjny może jasno określić co kurs mu dał, czego zabrakło, a co jest do poprawy. Część z nich swoimi przemyśleniami na ten temat postanowiła się z nami podzielić, z czego wyniknął poniższy artykuł. Zapraszam do lektury. Adam Garnecki, drużynowy 14 WDH "Bukowina" Piotr Lizak - Zostałeś drużynowym zaraz po tegorocznym TDP, na swoje barki biorąc prowadzenie drużyny puszczańskiej. Która z umiejętności zdobytych na kursie jest Ci najbardziej pomocna? Adam Garnecki - Myślę, że najbardziej pomocna jest wiedza o grach, harcach, którą nabyłem nie tylko na zajęciach, ale przede wszystkim w rozmowach z innymi kursantami i kadrą o ich doświadczeniach. To jest najcenniejsze. PL - Rozumiem. Czy czujesz, że przez te dziesięć dni, które spędziliśmy w Pieninach zmieniło się Twoje spojrzenie na harcerstwo? A może, idąc dalej, coś zmieniło się w Tobie? AG - Na pewno zacząłem na to patrzeć inaczej, bo poznałem ludzi, którzy mają taką samą rozkminę, jak prowadzić te drużyny. Poza tym było naprawdę super poczuć się po prostu jako członek zastępu, a nie ktoś odpowiedzialny za wielu! PL - Domyślam się, że już przed kursem wiedziałeś o zbliżającej się nieubłaganie odpowiedzialności. Czy po otrzymaniu patentu czułeś się pewniej, patrząc w przyszłość? AG - No tak, wiedziałem co mnie czeka. Samo otrzymanie patentu jakoś bardzo mnie nie poruszyło, ale sam kurs... na pewno nie żałuję, że pojechałem. PL - Na koniec, czym byś zachęcił, a przed czym ostrzegł innych harcerzy do wzięcie udziału w następnej edycji kursów? AG - Cóż, na pewno ostrzegłbym przed bezkrytycznym przyjmowaniu wszystkiego, co tam słyszą od innych kursantów. Żeby pozostali sobą i szukali własnego "sposobu", "złotego środka" właściwego dla swoich chłopaków, oczywiście przy skorzystaniu z uwag i wskazówek z kursu. Michał Pyzik, przyboczny 39 WDH "Bór" PL - Przez ok. rok pełniłeś funkcję przybocznego bez teoretycznego przygotowania. Jak ocenisz swoją służbę przed i po kursie? Czy zmieniło się Twoje podejście, sposób pracy? A może także obowiązki? MP - Patrząc z perspektywy czasu dostrzegam, że brakowało mi wiedzy jak być dobrym przybocznym. Kurs zwiększył moje umiejętności oraz otworzył szerzej oczy, teraz dostrzegam więcej niż przed kursem. Ilość obowiązków zwiększyła się też z powodu odejścia drugiego przybocznego, Adama. Kurs podniósł moje morale oraz zapał do pracy, ponieważ pomimo ciężkich warunków, które tam panowały wszyscy daliśmy radę. PL - Tak, dobrze wiemy o panujących tam warunkach. Co, Twoim zdaniem było najważniejszym elementem kursu, co pomogło Ci najbardziej?

13 MP - Myślę, że każdy element był ważny, ale najwięcej według mnie dały mi nasze wędrówki, a dokładnie nasze wspólne rozmowy z kadrą, Kacprem i Adamem. PL - Mógłbyś uściślić? Rozmowy na jaki temat tak na Ciebie wpłynęły? MP - Głównie moja prywatna rozmowa z Kacprem odnośnie mojej osoby, dało mi to ogromną motywację do działania. PL - Czy przez te dziesięć dni, które spędziliśmy w Pieninach zmieniło się Twoje spojrzenie na harcerstwo? MP - Częściowo tak, ponieważ dalej harcerstwo dla mnie jest przygodą jaką było jak dołączałem do drużyny. Z drugiej strony dostrzegam, że ta przygoda kształci i motywuje do bycia lepszym człowiekiem. PL - Przed czym byś ostrzegł, a czym zachęcił przyszłych kursantów? MP - Radzę im się przygotować na ciężkie warunki, ale tą przygodę przeżyją z osobami, które wesprą ich w ciężkich chwilach i zmotywują do dalszego działa. Uważam, że głównymi zaletami tego kursu jest dobra kadra oraz uczestnicy, którzy tworzą jedną wielką rodzinę. Jakub Dominik, drużynowy 3 DH im. gen. Władysława Andersa w Ostrzeszowie PL - Jakiś czas temu w waszym środowisku doszło do kilku przetasowań, w wyniku których zostałeś drużynowym Trójki. Jak w prowadzeniu jej przydaje Ci się wiedza zdobyta na Kursach Orlich? JD - Zdobyłem wiedzę teoretyczną, którą wykorzystuję podczas organizowania zajęć w drużynie, wydaje mi się, że potrafię dobrać zajęcia pod względem tego jak mają rozwinąć się moi harcerze. PL - Które zajęcia były wg. Ciebie najważniejsze i są szczególnie przydatne w obecnej pracy? JD - Myślę, że te z planowania pracy. To jest chyba jedna z najważniejszych rzeczy przy prowadzeniu drużyny. Jeśli potrafisz rozplanować wszystkie zajęcia tak, żeby każdy miał coś do roboty i czuł się potrzebny, musi wyjść dobrze. PL - Chyba każdy, kto choć trochę zajmuje się prowadzeniem drużyny, przyzna Ci rację. A teraz z innej beczki - czy kurs wpłynął jakoś bezpośrednio na Ciebie? Zmienił sposób patrzenia na harcerstwo, na jego rolę wychowawczą? JD - Jak już mówiłem wcześniej dał mi teoretyczną wiedzę na jego temat. Chodzi mi o to, że przed kursem patrzyłem na gry i zajęcia jako tylko na zabawę. Natomiast po kursie zacząłem dostrzegać w tym jakieś wyższe cele. Sposób na wychowanie i kierowanie rozwojem młodych harcerzy. PL - Czyli pod tym względem kurs spełnił swoje zadanie. Powiedz mi jeszcze na koniec, przed czym ostrzegłbyś, a czym zachęcił ewentualnych kursantów do wzięcia udziału w przyszłej edycji kursów? JD - Jadąc na kurs trzeba być przygotowani na nieprzespane noce, dużo pisania i multum pracy. Ale nie ma się czego bać. To sprawi, że w przyszłości będzie się dużo lepszym człowiekiem, harcerzem i wychowawcą.

14 Joachim Sobczuk, drużynowy 99 WDH im. Organizacji Małego Sabotażu "Wawer" PL - Drużynę prowadziłeś przed i po kursie. Czy widzisz widoczną różnicę miedzy tymi okresami? Jeśli tak, to na czym polega? JS - Jedyną różnicę widzę w poprawieniu warsztatu z zakresu pracy sprawnościami. PL - Tylko? Sugerujesz przez to, że w Twoim wypadku kursy nie sprawdziły się, czy po prostu całą wiedzę zdobyłeś już wcześniej? JS - Więcej dała mi współpraca z opiekunem drużyny. PL - Czyli Twoja wiedza poszerzyła się nieznacznie. A może kursy miały na Ciebie jakiś inny wpływ, niezwiązany zupełnie z pracą wychowawczą? JS - Tak, miały, był to bardzo ciekawy obóz harcerski, na którym przeżyłem dużo przygód, i z nich może jeszcze zaczerpnąłem inspirację do pracy z chłopakami. PL - W takim razie, kończąc naszą krótką rozmowę - zachęć, albo jeśli uważasz, że tak będzie lepiej, odradź ewentualnym kursantom udział w następnej edycji. JS - W tej kwestii pozostanę bez zdania. Kurs pozostawiał wiele do życzenia, lecz mimo tego wiele też można było z niego wyciągnąć. Chciałbym na koniec wszystkim i każdemu z osobna podziękować za poświęcony czas. Wasze opinie z pewnością przydadzą się zarówno przyszłym kursantom, którzy na ich podstawie zdecydują się lub nie na tą, niezapomnianą moim zdaniem przygodę, jak i kadrze, której uświadomicie, co było w porządku, a co wymaga jeszcze poprawy. A jeśli nawet żaden młodzik tego artykułu nie przeczyta, jeśli komendant i jego zastępcy nie zwrócą uwagi na wasze spostrzeżenia, to wasza wiedza i wspomnienia zostaną.

15 Dolnośląska Chorągiew Harcerzy im. Orląt Lwowskich Referat Wędrowniczy zaprasza na najcięższą imprezę w harcerskim sezonie, ekstremalny rajd wędrowników czyli: II Wiosenną Wyrypę Wędrowniczą Organizator zapewnia: krew, pot i łzy (w dawce większej niż w zeszłym roku) zimno ciemność To, że nikt was nie przytuli ból nagrody dla najlepszych Wymagania: min. otwarty stopień ćwika zgłoszenie w patrolu (2 osoby), '96 lub młodsi Cohones Start Wyrypy: 27 II, 19:30:00, Polana Jakuszycka Koniec Wyrypy: 28 II, 23:59:59, Chata Górzystów Koszt: Przy zgłoszeniu do 15 II i wpłacie do 18 II 70zł/patrol. Późniejsze zgłoszenia 100zł/patrol. Zgłoszenia: Od 8 lutego na FAQ: Gdzie będziemy spali? Re: Jakikolwiek, ewentualny nocleg we własnym zakresie Umierałem na ostatniej Wyrypie. Jak będzie tym razem? Re: Będziesz żałował, że przeżyłeś poprzednią. Internety: Obserwujcie fanpage WYRYPY - https://www.facebook.com/wwwdchy Komendant II WWW Bartosz Ziętal Meta WWW - Chatka Górzystów na Hali Izerskiej. styczeń 2012, fot. Marcin Pluta

Biuletyn. express. 2013 Październik. Namiestnictwo Harcerskie Hufca PIAST

Biuletyn. express. 2013 Październik. Namiestnictwo Harcerskie Hufca PIAST Biuletyn Namiestnictwo Harcerskie Hufca PIAST 6 2013 Październik express Biuletyn Ekspress Od redakcji Czuwaj! To już drugi numer Biuletynu w tym roku harcerskim. A co w nim? Parę ważnych spraw hufcowych,

Bardziej szczegółowo

Program Coachingu dla młodych osób

Program Coachingu dla młodych osób Program Coachingu dla młodych osób "Dziecku nie wlewaj wiedzy, ale zainspiruj je do działania " Przed rozpoczęciem modułu I wysyłamy do uczestników zajęć kwestionariusz 360 Moduł 1: Samoznanie jako część

Bardziej szczegółowo

Stopnie. Kolejne stopnie przeznaczone są dla harcerek i harcerzy w określonym wieku:

Stopnie. Kolejne stopnie przeznaczone są dla harcerek i harcerzy w określonym wieku: Stopnie Dla harcerki i harcerza stopień jest wyzwaniem, które pozwala zmierzyć się z samym sobą. Kolejne stopnie wskazują im pożądane cechy charakteru i wyznaczają etapy osiągnięć życiowych. Każdy stopień

Bardziej szczegółowo

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Będzińskiej Im. Króla Kazimierza Wielkiego. Plan Kursu Drużynowych Drużyn Harcerskich Podróż dookoła świata

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Będzińskiej Im. Króla Kazimierza Wielkiego. Plan Kursu Drużynowych Drużyn Harcerskich Podróż dookoła świata Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Będzińskiej Im. Króla Kazimierza Wielkiego Plan Kursu Drużynowych Drużyn Harcerskich Podróż dookoła świata Opracował: phm. Rafał Bartoszek HR brązowa OKK/503/2011

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE ZADANIA NA STOPIEŃ PRZEWODNICZKI/PRZEWODNIKA

PRZYKŁADOWE ZADANIA NA STOPIEŃ PRZEWODNICZKI/PRZEWODNIKA Komisja Stopni Instruktorskich ZHP Hufiec Ziemi Wadowickiej PRZYKŁADOWE ZADANIA NA STOPIEŃ PRZEWODNICZKI/PRZEWODNIKA Wymaganie 1. Kształtuje własną osobowość zgodnie z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim,

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

SYSTEM STOPNI HARCERSKICH

SYSTEM STOPNI HARCERSKICH SYSTEM STOPNI HARCERSKICH wprowadzono rozkazem Naczelnika ZHP nr L.4/93 z dnia 23.04.1993 r. wersja elektroniczna http://www.zhp.org.pl V-06-1993/04/23 2 Rola stopnia w metodzie harcerskiej V-06-1993/04/23

Bardziej szczegółowo

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków. Cześć, Jak to jest, że rzeczywistość mamy tylko jedną i czy aby na pewno tak jest? I na ile to może przydać się Tobie, na ile to może zmienić Twoją perspektywę i pomóc Tobie w osiąganiu tego do czego dążysz?

Bardziej szczegółowo

Karta próby na stopień pionierki / odkrywcy

Karta próby na stopień pionierki / odkrywcy 1 Karta próby na stopień pionierki / odkrywcy Dane harcerki / harcerza: Imię i nazwisko: Adres: Adres e-mail: Telefon: Rok urodzenia: Drużyna: 40-ta Bydgoska Drużyna ZHP Synowie i Córki Wiatru Zastęp:

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z PRÓBY NA STOPIEŃ PWD HUFIEC KRAKÓW - NOWA HUTA. Witaj!

SPRAWOZDANIE Z PRÓBY NA STOPIEŃ PWD HUFIEC KRAKÓW - NOWA HUTA. Witaj! 1 Witaj! Komisja Stopni instruktorskich Hufca Kraków Nowa Huta postanowiła opracować wzór, przykład sprawozdania z próby na stopień instruktorski, aby ujednolicić sposób opisania realizacji zadań. Ułatwi

Bardziej szczegółowo

PROPOZYCJA PROGRAMOWA ZHP CHORĄGWI KRAKOWSKIEJ

PROPOZYCJA PROGRAMOWA ZHP CHORĄGWI KRAKOWSKIEJ PROPOZYCJA PROGRAMOWA ZHP CHORĄGWI KRAKOWSKIEJ 1 Druhno Drużynowa! Druhu Drużynowy! Instruktorze! Przekazujemy na Wasze ręce propozycję programową ZHP Chorągwi Krakowskiej Wyjdź na Pole!, która propaguje

Bardziej szczegółowo

TEST COOPERA DLA WSZYSTKICH

TEST COOPERA DLA WSZYSTKICH Warszawa, 4.05.2015 r. Szanowni Państwo, W imieniu Akademickiego Związku Sportowego Środowisko Warszawa gorąco zapraszam Państwa oraz uczniów Państwa szkoły do wzięcia udziału w TEŚCIE COOPERA DLA WSZYSTKICH

Bardziej szczegółowo

Arkusz kategoryzacji drużyn harcerek ZHR (Opracowanie Łódzka Chorągiew Harcerek)

Arkusz kategoryzacji drużyn harcerek ZHR (Opracowanie Łódzka Chorągiew Harcerek) Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Dolnośląska Chorągiew Harcerek im. Św. Jadwigi Śląskiej ul. Pomorska 27/2 50-216 Wrocław Arkusz kategoryzacji drużyn harcerek ZHR (Opracowanie Łódzka Chorągiew Harcerek)

Bardziej szczegółowo

Karta próby na stopień: samarytanki / ćwika

Karta próby na stopień: samarytanki / ćwika 1 Karta próby na stopień: samarytanki / ćwika Dane harcerki / harcerza: Imię i nazwisko: Adres: Adres e-mail: Telefon: Rok urodzenia: Drużyna: 40-ta Bydgoska Drużyna ZHP Synowie i Córki Wiatru Zastęp:

Bardziej szczegółowo

Hufiec Poznań Siódemka. Analiza Hufca ROK 2013

Hufiec Poznań Siódemka. Analiza Hufca ROK 2013 Analiza Hufca ROK 2013 Profil Instruktora Na podstawie 63 poprawnie wypełnionych ankiet. Przeciętny ankietowany jest: Kobietą Z Poznania (51,67%) (71,67%) Posiada wykształcenie średnie ogólnokształcące

Bardziej szczegółowo

WNIOSEK. Brązowa Odznaka Kadry Kształcącej. Opracowane na potrzeby Szkoły Wodzów hm. Lidia Drzewiecka

WNIOSEK. Brązowa Odznaka Kadry Kształcącej. Opracowane na potrzeby Szkoły Wodzów hm. Lidia Drzewiecka WNIOSEK Brązowa Odznaka Kadry Kształcącej Opracowane na potrzeby Szkoły Wodzów hm. Lidia Drzewiecka BRĄZOWA ODZNAKA KADRY KSZTAŁCĄCEJ Brązowa Odznaka Kadry Kształcącej jest potwierdzeniem uprawnień do

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE PRZYGOTOWANIE SPRAWOZDANIA Z REALIZACJI PRÓBY NA STOPIEŃ PRZEWODNIKA I PODHARCMISTRZA

PRZYKŁADOWE PRZYGOTOWANIE SPRAWOZDANIA Z REALIZACJI PRÓBY NA STOPIEŃ PRZEWODNIKA I PODHARCMISTRZA PRZYKŁADOWE PRZYGOTOWANIE SPRAWOZDANIA Z REALIZACJI PRÓBY NA STOPIEŃ PRZEWODNIKA I PODHARCMISTRZA KOMISJA STOPNI INSTRUKTORSKICH HUFCA ZHP TARNÓW im. gen. Józefa Bema Tarnów, październik 2014 r. Czuwaj!

Bardziej szczegółowo

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania

Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania Konspekt udostępniamy na zasadach: zachowania informacji o autorstwie tylko niekomercyjnego wykorzystania Licencja CC BY-NC http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/ Konspekt zajęć, HR 2 kwietnia

Bardziej szczegółowo

Podnoszę swoje kwalifikacje

Podnoszę swoje kwalifikacje Podnoszę swoje kwalifikacje Dorota Marszałek Podejmując działania edukacyjne musisz brać pod uwagę fakt, iż współczesny rynek pracy wymaga ciągłego dokształcania i rozwoju od wszystkich poszukujących pracy,

Bardziej szczegółowo

ARKUSZ WIZYTACYJNY AKCJI ZIMOWEJ DRUŻYNY HARCERZY

ARKUSZ WIZYTACYJNY AKCJI ZIMOWEJ DRUŻYNY HARCERZY M a ł o p o l s k a C h o r ą g i e w H a r c e r z y Zespół Wizytacyjny ARKUSZ WIZYTACYJNY AKCJI ZIMOWEJ DRUŻYNY HARCERZY Dane informacyjne o drużynie: Drużyna: Drużynowy: Dane informacyjne o zimowisku:

Bardziej szczegółowo

PLAN KSZTAŁCENIA HUFCA ZHP CHRZANÓW NA ROK 2012

PLAN KSZTAŁCENIA HUFCA ZHP CHRZANÓW NA ROK 2012 PLAN KSZTAŁCENIA HUFCA ZHP CHRZANÓW NA ROK 2012 I WIZYTÓWKA im. dh dr Zdzisława Krawczyńskiego 32 500 Chrzanów ul. 3 Maja 1, tel./fax. 0-32 623 33 15 Godziny otwarcia 8.00 16.00 II CHARAKTERYSTYKA ŚRODOWISKA

Bardziej szczegółowo

Adrian Siemieniec AWF Katowice

Adrian Siemieniec AWF Katowice ,,Potrzeby psychiczne dziecka Na podstawie treningu piłkarskiego Adrian Siemieniec AWF Katowice Co to takiego,,potrzeba? Ogólny Podział,,Potrzeby człowieka dzielimy na : A) materialne B) biologiczne C)

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Założenia kursu zastępowych ZASTĘPOWI! GOTOWI! Ośrodek ZHP Luboń 2010/2011 r.

Założenia kursu zastępowych ZASTĘPOWI! GOTOWI! Ośrodek ZHP Luboń 2010/2011 r. Założenia kursu zastępowych ZASTĘPOWI! GOTOWI! Cel 1. Popularyzacja harcerskich metod pracy; 2. Wzbogacenie wiedzy i umiejętności uczestników kursu; 3. Kształcenie funkcyjnych drużyn; 4. Integracja środowiska

Bardziej szczegółowo

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem! Proszę bardzo!...książka z przesłaniem! Przesłanie, które daje odpowiedź na pytanie co ja tu właściwie robię? Przesłanie, które odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Z tej książki dowiesz się,

Bardziej szczegółowo

Einstein na półmetku. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Einstein na półmetku. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Einstein na półmetku Przy pisaniu kolejnego artykułu o projekcie postanowiliśmy wykorzystać opinie uczestników, czyli uczniów szkół Powiatu Lubańskiego. Oto co sądzą o Einsteinie: Na zajęciach byliśmy

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1)

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) CZYTANIE A. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. I jest to bez wątpienia prawda. Bo przecież wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole, ale również w pracy, albo

Bardziej szczegółowo

WARSZAWSKI TEST COOPERA DLA WSZYSTKICH:

WARSZAWSKI TEST COOPERA DLA WSZYSTKICH: Warszawa, 8.10.2015 r. Szanowni Państwo, W imieniu Akademickiego Związku Sportowego Środowisko Warszawa gorąco zapraszam Państwa oraz uczniów Państwa szkoły do wzięcia udziału w akcji Wybiegaj sprzęt sportowy

Bardziej szczegółowo

e-mail: biuro@ircg.pl www.ircg.pl Szukaj nas też na Facebook u

e-mail: biuro@ircg.pl www.ircg.pl Szukaj nas też na Facebook u e-mail: biuro@ircg.pl www.ircg.pl Szukaj nas też na Facebook u Druhny i Druhowie: Słowem wstępu możemy powiedzieć, że Inspektorat pracuje wyłącznie dla Was. Jeśli macie potrzebę zorganizowania w swoim

Bardziej szczegółowo

Prawdopodobnie najbardziej ekstremalne 5km w Polsce

Prawdopodobnie najbardziej ekstremalne 5km w Polsce Prawdopodobnie najbardziej ekstremalne 5km w Polsce Agenda Czym jest Dirt Hunter? Kto weźmie udział w biegu? Filozofia Dirt Hunter Wygląd i emocje, czyli to co każdy zapamięta Extreme Dirt Hunter Team

Bardziej szczegółowo

Regulamin Stopni Harcerskich

Regulamin Stopni Harcerskich I. Przepisy wstępne. Regulamin : - jest jednolity dla całej organizacji, - rodzaj męski odnosi się do rodzaju żeńskiego i odwrotnie, - jeżeli mówimy o drużynowym to musi mieć stopień instruktorski - składa

Bardziej szczegółowo

Zadania kursowe i karta oceny kursanta Kurs Zastępowych W Stronę Ognia

Zadania kursowe i karta oceny kursanta Kurs Zastępowych W Stronę Ognia Zadania kursowe i karta oceny kursanta Kurs Zastępowych W Stronę Ognia Imię i Nazwisko : Zastęp kursowy : Lp. Treść zadania 0. Nauczę się Piosenki harcerskiej "Ogniu" na drugi zjazdu kursowy. Gdzie znaleźć

Bardziej szczegółowo

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne

Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne Czy potrafisz się uczyć? badanie ewaluacyjne W celu zbadania efektywności uczenia się, przygotowałam i przeprowadziłam wśród uczniów mojej klasy ankietę na temat Czy potrafisz się uczyć?. Test przeprowadziłam

Bardziej szczegółowo

EAQUALS-ALTE Biografia Językowa (Część Europejskiego portfolio językowego EAQUALS-ALTE)

EAQUALS-ALTE Biografia Językowa (Część Europejskiego portfolio językowego EAQUALS-ALTE) EAQUALS-ALTE Biografia Językowa (Część Europejskiego portfolio językowego EAQUALS-ALTE) Przyznany Ta wersja EPJ jest zgodna z przyjętymi przez Radę Europy Zasadami i Dyrektywami. RADA WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ

Bardziej szczegółowo

ZHP ZHR SHK ZAWISZA 1.Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego. 2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.

ZHP ZHR SHK ZAWISZA 1.Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego. 2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy. Ostatnio zainteresowało mnie to, ile jest organizacji harcerskich w Polsce. Słyszałam o dwóch najbardziej popularnych ZHP i ZHR, działających na terenie całego kraju. Istnieje jeszcze m.in. Stowarzyszenie

Bardziej szczegółowo

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD K A T A R Z Y N A O R K I S Z S T O W A R Z Y S Z E N I E N A R Z E C Z D Z I E C I Z N A D P O B U D L I W O Ś C I Ą P S Y C H O R U C H O W Ą Moment narodzenia

Bardziej szczegółowo

Stipje Ltd - The European Marketing Force

Stipje Ltd - The European Marketing Force Sprawozdanie z wyjazdu na praktyki Erasmus Stipje Ltd - The European Marketing Force 01.07 27.09.2013r Toulouse, Francja Stipje Ltd to organizacja zajmująca się badaniami rynkowymi, promocją oraz budowaniem

Bardziej szczegółowo

WYWIAD Z VIDASEM BLEKAITISEM

WYWIAD Z VIDASEM BLEKAITISEM WYWIAD Z VIDASEM BLEKAITISEM Jednym z najlepszych litewskich i światowych siłaczy. Wielokrotnym Wicemistrzem i Drugim Wicemistrzem Litwy Strongman, drużynowym Mistrzem Świata Par Strongman 2007, drużynowym

Bardziej szczegółowo

Formularz aplikacyjny NESsT. Konkurs na Przedsiębiorstwo Społeczne

Formularz aplikacyjny NESsT. Konkurs na Przedsiębiorstwo Społeczne Formularz aplikacyjny NESsT Konkurs na Przedsiębiorstwo Społeczne Str. 1 z 5 Poniższy formularz aplikacyjny przeznaczony jest dla osób indywidualnych o zdolnościach przedsiębiorczych, które są zmotywowane

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo!

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo! Pielgrzymka,18.01. 2013 Kochana Mamo! Na początku mego listu chciałbym Ci podziękować za wiedzę, którą mi przekazałaś. Wiedza ta jest niesamowita i wielka. Cudownie ją opanowałem i staram się ją dobrze

Bardziej szczegółowo

ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO ORGANIZACJA HARCERZY STOPNIE PROGRAM PRÓBY NA STOPIEŃ ASPIRANTA GŁÓWNA KWATERA HARCERZY LONDYN 2013

ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO ORGANIZACJA HARCERZY STOPNIE PROGRAM PRÓBY NA STOPIEŃ ASPIRANTA GŁÓWNA KWATERA HARCERZY LONDYN 2013 ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO ORGANIZACJA HARCERZY STOPNIE PROGRAM PRÓBY NA STOPIEŃ ASPIRANTA GŁÓWNA KWATERA HARCERZY LONDYN 2013 Główna Kwatera Harcerzy 2013 ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO ORGANIZACJA HARCERZY

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Referat Starszoharcerski Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

Referat Starszoharcerski Chorągwi Dolnośląskiej ZHP Referat Starszoharcerski Chorągwi Dolnośląskiej ZHP Organizatorzy: Referat Starszoharcerski Chorągwi Dolnośląskiej ZHP o Burmistrz dzikiego miasteczka - phm. Nikola Rymaszewska o Naczelne charros - pwd.

Bardziej szczegółowo

Autor: Przemysław Jóskowiak. Wydawca: Stratego24 Przemysław Jóskowiak ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa. Kontakt: kontakt@stratego24.

Autor: Przemysław Jóskowiak. Wydawca: Stratego24 Przemysław Jóskowiak ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa. Kontakt: kontakt@stratego24. Autor: Przemysław Jóskowiak 2 Wydawca: Stratego24 Przemysław Jóskowiak ul. Piękna 20, 00-549 Warszawa Kontakt: kontakt@stratego24.pl Treści prezentowane w ramach tej publikacji są subiektywną oceną autora

Bardziej szczegółowo

5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu

5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu 5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu Jak zarządzać zmianą w życiu osobistym i w pracy www.dorotasoida.pl 5 kroków do skutecznego wprowadzania zmian w życiu Jak zarządzać zmianą w życiu osobistym

Bardziej szczegółowo

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 INSTRUKCJA Poniżej znajdują się twierdzenia dotyczące pewnych cech, zachowań, umiejętności i zdolności,

Bardziej szczegółowo

ENDURO PARK OFERTA SZKOLENIOWA. Zapraszamy na szkolenia...

ENDURO PARK OFERTA SZKOLENIOWA. Zapraszamy na szkolenia... ENDURO PARK OFERTA SZKOLENIOWA Zapraszamy na szkolenia... Niezależnie czy masz doświadczenie w jeździe w terenie czy jeździsz tylko po czarnym spróbuj. Opanowanie technik jazdy terenowej wpłynie na Twoje

Bardziej szczegółowo

Regulamin stopni harcerskich

Regulamin stopni harcerskich Regulamin stopni harcerskich Rozdział I TRYB ZDOBYWANIA STOPNI 1. Przepisy wstępne. 1.1. Regulamin składa się z: - trybu zdobywania gwiazdek zuchowych i stopni, - wymagania na gwiazdki zuchowe, - wymagania

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN STOPNIA PRZEWODNIKA

REGULAMIN STOPNIA PRZEWODNIKA REGULAMIN STOPNIA PRZEWODNIKA Zatwierdzony Rozkazem Naczelnika Harcerzy L.4 z dnia 23 kwietnia 1966 Uzupełniony Rozkazem Naczelnika Harcerzy L.8 z dnia 1 września 1983 Uzupełniony Rozkazem Naczelnika Harcerzy

Bardziej szczegółowo

Wychować Mistrza. Jak rozwojowo wspierać młodych sportowców?

Wychować Mistrza. Jak rozwojowo wspierać młodych sportowców? Wychować Mistrza Jak rozwojowo wspierać młodych sportowców? 16 marca 2014 r. Warszawa Cena: 349 zł Wychować Mistrza jak rozwojowo wspierać młodych sportowców? Wstęp Każdy rodzic marzy o tym aby jego dziecko

Bardziej szczegółowo

Zeszyt ćwiczeń do laboratorium ATOMÓW cz. I. Region okiem ATOMów wytyczanie kierunków polityki młodzieżowej w województwie warmińsko-mazurskim

Zeszyt ćwiczeń do laboratorium ATOMÓW cz. I. Region okiem ATOMów wytyczanie kierunków polityki młodzieżowej w województwie warmińsko-mazurskim Wytyczanie kierunków polityki młodzieżowej Raport po I spotkaniu: Region okiem ATOMów 2012 Zeszyt ćwiczeń do laboratorium ATOMÓW cz. I. Region okiem ATOMów wytyczanie kierunków polityki młodzieżowej w

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+

SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+ SCENARIUSZ GRY NR 5. DLA OSÓB W WIEKU 16+ Gra symulacyjna nr 5: AUTOPREZENTACJA pt. Moja kariera zawodowa Cel gry: obserwacja i rozpoznanie świadomości obrazu samego siebie (autorefleksji), a także przedstawiania

Bardziej szczegółowo

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI Żarki Wielkie, 21.09.2015r. ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI NAZWA SZKOŁY Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskichw Żarkach Wielkich DANE SZKOŁY ( adres, telefon, e-mail) IMIĘ I NAZWISKO AUTORA/AUTORÓW DOBREJ PRAKTYKI

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie projektu

Podsumowanie projektu Podsumowanie projektu ESF01-2013 1 PL1 LEO01 37042 Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością Prezentacja: Michalina Mościszko Projekt: Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się

Bardziej szczegółowo

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku.

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku. Opieka zdrowotna przyjazna dziecku - Dzieci i młodzież: powiedz nam co myślisz! Rada Europy jest międzynarodową organizacją, którą tworzy 47 krajów członkowskich. Jej działania obejmują 150 milionów dzieci

Bardziej szczegółowo

I. Dlaczego zdobywam stopień instruktorski? Motywacja.

I. Dlaczego zdobywam stopień instruktorski? Motywacja. PORADNIK DLA KANDYDATA I. Dlaczego zdobywam stopień instruktorski? Motywacja. II. Uprawnienie wynikające z posiadania stopnia instruktorskiego. III. Czy mogę już startować? (określenie siebie). IV. Aktualne

Bardziej szczegółowo

Podziękowania naszych podopiecznych:

Podziękowania naszych podopiecznych: Podziękowania naszych podopiecznych: W imieniu swoim jak i moich rodziców składam ogromne podziękowanie Stowarzyszeniu za pomoc finansową. Dzięki działaniu właśnie tego Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne

Bardziej szczegółowo

JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI

JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI JAK MOTYWOWAĆ DZIECKO DO NAUKI Motywacja to: CO TO JEST MOTYWACJA? stan gotowości człowieka do podjęcia określonego działania, w tym przypadku chęć dziecka do uczenia się, dążenie do rozwoju, do zaspokajania

Bardziej szczegółowo

Nowy projekt Leonardo da Vinci w ZSZ Nr 3. "Perspektywy twojej przyszłej kariery zawodowej"

Nowy projekt Leonardo da Vinci w ZSZ Nr 3. Perspektywy twojej przyszłej kariery zawodowej Nowy projekt Leonardo da Vinci w ZSZ Nr 3 "Perspektywy twojej przyszłej kariery zawodowej" w marcu 2012 r. do Plymouth w Wielkiej Brytanii, na praktyki zagraniczne pojedzie: 9 elektroników i 5 elektryków.

Bardziej szczegółowo

Zadania na styczeń/luty

Zadania na styczeń/luty Zadania na styczeń/luty Tekst do zadań 1 2 Poranek. Z radia dobiega miły głos spikera: Jest godzina szósta piętnaście. Mamy kolejny dzień zimy. Temperatura powietrza 5 C, ale w godzinach popołudniowych

Bardziej szczegółowo

Hufiec ZHP Pabianice Regulamin Kapituły Stopni Wędrowniczych

Hufiec ZHP Pabianice Regulamin Kapituły Stopni Wędrowniczych REGUAMIN PRACY KAPITUŁY STOPNI WĘDROWNICZYCH HUFCA ZHP PABIANICE: I. Postanowienia Ogólne 1. Hufcową Kapitułę Stopni Wędrowniczych, zwaną dalej Kapitułą powołuje rozkazem oraz dokonuje zmian w jej składzie

Bardziej szczegółowo

Hufiec ZHP Pabianice Regulamin Kapituły Stopni Wędrowniczych

Hufiec ZHP Pabianice Regulamin Kapituły Stopni Wędrowniczych REGUAMIN PRACY KAPITUŁY STOPNI WĘDROWNICZYCH HUFCA ZHP PABIANICE: I. Postanowienia Ogólne 1. Hufcową Kapitułę Stopni Wędrowniczych, zwaną dalej Kapitułą powołuje rozkazem oraz dokonuje zmian w jej składzie

Bardziej szczegółowo

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001 LEARNIT KOBIETY W IT PETYA (BG) Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Wywiady. Pani Halina Glińska. Tancerka, właścicielka sklepu Just Dance z akcesoriami tanecznymi

Wywiady. Pani Halina Glińska. Tancerka, właścicielka sklepu Just Dance z akcesoriami tanecznymi Wywiady Pani Aleksandra Machnikowska Przedsiębiorca od 2009 roku, najpierw w spółce cywilnej prowadziła sklep Just Dance. Od 2012 roku prowadzi restaurację EL KAKTUS. W styczniu 2014 restauracja EL KAKTUS

Bardziej szczegółowo

Projekt NA WŁASNE KONTO

Projekt NA WŁASNE KONTO Projekt NA WŁASNE KONTO Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera

Bardziej szczegółowo

TRENING DLA POCZĄTKUJĄCYCH

TRENING DLA POCZĄTKUJĄCYCH TRENING DLA POCZĄTKUJĄCYCH Trening składa się z 16 tygodni. Zakończony jest udziałem w II Zielonogórskim Półmaratonie Pierwsze tygodnie to tak naprawdę przyzwyczajanie organizmu do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Bardziej szczegółowo

Co to jest? SESJA 1 dla RODZICÓW

Co to jest? SESJA 1 dla RODZICÓW SAKRAMENT POJEDNANIA Co to jest? SESJA 1 dla RODZICÓW Znaki Gotowości Czy twoje dziecko czasem Chce się modlić do Boga? Mówi Przepraszam bez podpowiadania? Przebacza innym nawet wtedy, gdy nie mówi przepraszam?

Bardziej szczegółowo

Jak motywować uczniów do nauki

Jak motywować uczniów do nauki Jak motywować uczniów do nauki Właściwa nagroda/ pochwała zawiera konkretne i precyzyjne informacje, które dokładnie wskazują, co dziecko osiągnęło, w czym się poprawiło docenianie nie tylko końcowego

Bardziej szczegółowo

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami DARMOWY FRAGMENT projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami Od Autorki Cześć drogi Czytelniku! Witaj w darmowym fragmencie podręcznika Jak zacząć projekt biznesowy?! Jego pełna wersja, zbiera w jednym

Bardziej szczegółowo

Raport z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej w Golinie w roku szkolnym 2014/15

Raport z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej w Golinie w roku szkolnym 2014/15 Raport z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Szkole Podstawowej w Golinie w roku szkolnym 2014/15 1 Przedmiot ewaluacji: Formy i metodyka procesu dydaktycznego. Zespół ewaluacyjny: Urszula Kowalczyk

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z KURSU METODYCZNO- JĘZYKOWEGO W WIELKIEJ BRYTANII

SPRAWOZDANIE Z KURSU METODYCZNO- JĘZYKOWEGO W WIELKIEJ BRYTANII SPRAWOZDANIE Z KURSU METODYCZNO- JĘZYKOWEGO W WIELKIEJ BRYTANII W dniach 24 lipca- 6 sierpnia 2011r. uczestniczyłam w kursie metodycznojęzykowym pt. Teachers of English Course w ramach programu Comenius-

Bardziej szczegółowo

W związku z duŝym zainteresowaniem noworocznym treningiem rozwoju osobistego postanowiliśmy zorganizować II edycję treningu: Start:1 marzec

W związku z duŝym zainteresowaniem noworocznym treningiem rozwoju osobistego postanowiliśmy zorganizować II edycję treningu: Start:1 marzec W związku z duŝym zainteresowaniem noworocznym treningiem rozwoju osobistego postanowiliśmy zorganizować II edycję treningu: Start:1 marzec Trening rozwoju osobistego przez Internet Chcesz zmienić swoje

Bardziej szczegółowo

Najlepsza Pozycja Seksualna. oswieconykochanek.pl pozycjeseksualne.pl autor: Brunet

Najlepsza Pozycja Seksualna. oswieconykochanek.pl pozycjeseksualne.pl autor: Brunet Najlepsza Pozycja Seksualna oswieconykochanek.pl pozycjeseksualne.pl autor: Brunet Najlepsza pozycja seksualna. Daje zarówno tobie jak i partnerce maksymalne przeżycia. - do stosowania jeśli chcesz mieć

Bardziej szczegółowo

ZIMOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE. CHOCHOŁÓW 16 23 stycznia 2016

ZIMOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE. CHOCHOŁÓW 16 23 stycznia 2016 ZIMOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE CHOCHOŁÓW 16 23 stycznia 2016 PROGRAM WARSZTATÓW ARTYSTYCZNYCH Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury- Dom Harcerza 30-059 Kraków, ul. Reymonta 18 Miejsce: Ośrodek szkolno- wypoczynkowy

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

30 Najskuteczniejszych Afirmacji Pieniędzy i Bogactwa. Mark Hubert Kamerton Skuteczne Afirmacje www.skuteczneafirmacje.com

30 Najskuteczniejszych Afirmacji Pieniędzy i Bogactwa. Mark Hubert Kamerton Skuteczne Afirmacje www.skuteczneafirmacje.com 30 Najskuteczniejszych Afirmacji Pieniędzy i Bogactwa Mark Hubert Kamerton Skuteczne Afirmacje www.skuteczneafirmacje.com Witaj. Chciałbym dzisiaj podzielić się z Tobą moim kilkunastoletnim doświadczeniem

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?...

Spis treści. Spis treści. Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Spis treści Spis treści Wstęp... Jak wspierać rozwój przedszkolaka?... Jak ćwiczyć dziecięcy umysł?... Koncentracja i spostrzeganie... Pamięć i wiedza... Myślenie... Kreatywność... Zadania, które pomogą

Bardziej szczegółowo

Zimowy wyjazd rodzinny Zieleniec 2016 30.01-06.02.2016r.

Zimowy wyjazd rodzinny Zieleniec 2016 30.01-06.02.2016r. Wyjazd rodzinny z to gwarancja wspaniałej zabawy dla Twojej rodziny. W tym sezonie mamy przyjemność zaprosić Państwa do malowniczego Zieleńca. Nasz wyjazd daje Państwu szanse spędzenia niezapomnianych

Bardziej szczegółowo

południowa ściana - relacja

południowa ściana - relacja PODZIĘKOWANIA południowa ściana - relacja Jak Państwo wiecie, po przylocie do Limy udaliśmy się 400 kilometrów dalej do Huaraz. Na miejscu zajęliśmy się logistyką organizacji akcji górskiej. Miejscowe

Bardziej szczegółowo

Biorę czynny udział w działalności samorządu mojej szkoły/uczelni

Biorę czynny udział w działalności samorządu mojej szkoły/uczelni Harcerz służy Bogu i Polsce i sumiennie spełnia swoje obowiązki. Gdy tylko będę miał taką możliwość, wyjadę z kraju w celach zarobkowych 3 3 2 2 1 1 Biorę czynny udział w działalności samorządu mojej szkoły/uczelni

Bardziej szczegółowo

Analiza ankiety ewaluacyjnej dla uczniów dotyczącej wyjazdów kulturowo-językowych organizowanych przez SSP 10 i SG 27 STO

Analiza ankiety ewaluacyjnej dla uczniów dotyczącej wyjazdów kulturowo-językowych organizowanych przez SSP 10 i SG 27 STO Analiza ankiety ewaluacyjnej dla uczniów dotyczącej wyjazdów kulturowo-językowych organizowanych przez SSP 10 i SG 27 STO I. Wprowadzenie Ankieta została przeprowadzona w styczniu 2015 r. i obejmowała

Bardziej szczegółowo

Zapewne wasz trzylatek właśnie rozpocznie lub rozpoczął edukację przedszkolną, która wiąże się z pewnymi trudnościami dodatkowymi emocjami.

Zapewne wasz trzylatek właśnie rozpocznie lub rozpoczął edukację przedszkolną, która wiąże się z pewnymi trudnościami dodatkowymi emocjami. Współczesne przedszkola są otwarte na potrzeby rodziców i dzieci, dlatego też podejmują wiele inicjatyw i działań własnych, których celem jest podnoszenie jakości pracy placówki, a co za tym idzie podniesienie

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych

AKADEMIA DLA MŁODYCH. Osiąganie celów. moduł 3 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO. praca, życie, umiejętności. Akademia dla Młodych Osiąganie moduł 3 Temat 3, Poziom 1 PODRĘCZNIK PROWADZĄCEGO Akademia dla Młodych Moduł 3 Temat 3 Poziom 1 Zarządzanie czasem Przewodnik prowadzącego Cele szkolenia Efektywność osobista pozwala Uczestnikom

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w skrócie!

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w skrócie! AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w skrócie! Witaj w AKADEMII PRZYSZŁOŚCI Cieszę się, że aplikujesz, by zostać wolontariuszem AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Misją AKADEMII jest inspirowanie do wzrastania, by każdy wygrywał

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z działalności wspinaczkowej Masyw Mont Blanc, Alpy Zima 2015

Sprawozdanie z działalności wspinaczkowej Masyw Mont Blanc, Alpy Zima 2015 Wrocław 24.03.2015 Sprawozdanie z działalności wspinaczkowej Masyw Mont Blanc, Alpy Zima 2015 1. Termin 13.03.2015 21.03.2015 2. Uczestnicy Dawid Sysak, Wrocławski Klub Wysokogórski, członek kadry narodowej

Bardziej szczegółowo

emind Coaching Co to jest emind Coaching?

emind Coaching Co to jest emind Coaching? Co to jest emind Coaching? emind Coaching to metoda, która zawiera w sobie zarówno elementy Coachingu, jak i Mentoringu. Metoda ta bazuje na prawidłowym i skutecznym wykorzystaniu zasobów podświadomości

Bardziej szczegółowo

Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu!

Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu! Sukces na Twoich warunkach Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu! "Naszą najgłębszą obawą nie jest to, że jesteśmy zbyt słabi, ale to, że jesteśmy zbyt potężni. To nasz blask nas przeraża, nie ciemność.

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

DOKUMENTY ZHP HO MONIKA MACIASZEK

DOKUMENTY ZHP HO MONIKA MACIASZEK DOKUMENTY ZHP HO MONIKA MACIASZEK Dokumenty ZHP to wszystkie ustawy, instrukcje, uchwały, decyzje, regulaminy, stanowiska, wiadomości urzędowe, ordynacje wyborcze, porozumienia, komunikaty, rozkazy, czyli

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyć atrakcyjną pracę?

Jak zdobyć atrakcyjną pracę? Jak zdobyć atrakcyjną pracę? Cena szkolenia: za darmo Często spotykam kobiety, które mają swoje marzenia, mnóstwo pomysłów, energii i chęci realizacji swoich aspiracji w życiu zawodowym. Niestety w zderzeniu

Bardziej szczegółowo

kurs nurkowania O P E N W A T E R D I V E R

kurs nurkowania O P E N W A T E R D I V E R kurs nurkowania O P E N W A T E R D I V E R ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Głogów 21-23/09/2007 teoria i nurkowania basenowe wody otwarte do wyboru Witam na kursie Nazywam się Ryszard M. Barańczuk.

Bardziej szczegółowo

Wzorowa. Książka. Pracy. Opracował pwd. Krzysztof Sołtysik w ramach próby podharcmistrzowskiej

Wzorowa. Książka. Pracy. Opracował pwd. Krzysztof Sołtysik w ramach próby podharcmistrzowskiej Wzorowa Książka Pracy Opracował pwd. Krzysztof Sołtysik w ramach próby podharcmistrzowskiej Spis Treści 1. WSTĘP... 2. ELEMENTY KSIĄŻKI PRACY... 3. RODZAJE KSIĄŻEK PRACY... Gotowa... Drukowana... e-książka

Bardziej szczegółowo

Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki. Zespół Szkół w Rycerce Górnej

Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki. Zespół Szkół w Rycerce Górnej Rola rodziców w kształtowaniu motywacji do nauki Zespół Szkół w Rycerce Górnej CO TO JEST MOTYWACJA? Na słowo MOTYWACJA składają się dwa słówka: Motyw i Akcja. Czyli aby podjąć jakieś określone działanie

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI LIDER KOLEGIUM 2015 AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to ogólnopolski program Stowarzyszenia WIOSNA, który od 12 lat realizuje ideę Mądrej Pomocy, angażując w swoje działania ponad 2000 tutorów i 2000 darczyńców rocznie.

Bardziej szczegółowo

Coaching Way.Metrum kurs coachingu w drodze do Santiago de Compostela!

Coaching Way.Metrum kurs coachingu w drodze do Santiago de Compostela! TM Coaching Way. kurs coachingu w drodze do Santiago de Compostela! idea projektu W filozofii METRUM coaching to DROGA, jaką Klient pokonuje osiągając integralność osobistą. DROGA ta może mieć różne formy.

Bardziej szczegółowo