Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 4

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 4"

Transkrypt

1 1 Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 4 Spis treści MQL i automatyczny handel... 2 Instalacje programów na Noble Markets... 4 Wskaźniki techniczne instalacja, korzystanie i optymalizacja... 7 Skrypty Automatyczne Strategie Inwestycyjne Testowanie strategii i optymalizacja Podsumowanie... 21

2 2 MQL i automatyczny handel Automatyczny handel to łatwe w obsłudze, a zarazem bardzo przydatne dla wielu inwestorów narzędzie. Pod tym hasłem kryją się specjalne programy, które na podstawie naszych wskazań podejmują za nas decyzje inwestycyjne. Dzięki tym właściwościom nie ma potrzeby na bieżąco śledzić wszystkich notowań. To wszystko jest możliwe, dzięki specjalnemu, wbudowanemu językowi programowania MQL (MetaQuotes Language), który używany jest na Platformie Noble Markets 4. Umożliwia on tworzenie wielu programów: wskaźników technicznych, skryptów oraz automatycznych strategii, czyli najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które umożliwiają automatyczny handel: samodzielnie potrafią w dokładnie określonych przez nas warunkach otwierać i zamykać transakcje. Każdy z tych programów można bez problemu zainstalować na Platformie Noble Markets 4. Co więcej, wiele gotowych rozwiązań i programów dostępnych jest bezpłatnie w internecie. W tym Kursie dowiemy się jak prosta jest ich instalacja oraz korzystanie. W pierwszej kolejności przedstawimy jakie rodzaje programów można zainstalować na Platformie Noble Markets 4. Nauczymy się je uruchamiać i poddawać optymalizacji. W ostatniej części dzięki specjalnemu narzędziu Tester Strategii dostępnemu na Platformie Noble Markets dokonamy testu wybranej przez nas strategii inwestycyjnej, która samodzielnie będzie mogła dokonywać za nas transakcje na rynku. Sam język MQL jest podobny do popularnego języka programowania C. Programy napisane w języku MQL mają dwa rozszerzenia: *.mq4 oraz *.ex4. Pierwszy format plików jest nieskompilowanym kodem źródłowym programu, który może edytować każdy użytkownik MetaTrader 4 (Noble Markets). Pliku *.ex4 są automatycznie uruchamiane przez Platformę bez możliwości edycji kodu Programu. Z tego powodu takie pliku powinniśmy instalować tylko z zaufanych źródeł. Dzięki rozwiązaniom MQL na Platformie Noble Markets możemy korzystać z kilku rodzajów programów:

3 3 Wskaźniki techniczne to oparte na prostych algorytmach programy, które pozwalają na przedstawieniu na wykresie różnych linii czy napisów, które mogą służyć jako sygnały kupna lub sprzedaży danego instrumentu. Dzięki MQL mamy możliwość tworzenia zupełnie nowych wskaźników, które można wykorzystać podczas analizy rynków. Wiele z nich domyślnie zainstalowanych jest na Platformie MetaTrader 4, m.in.: takie jak: MACD czy RSI. Skrypty to programy, które na podstawie odpowiedniego zaprogramowania wykonują powtarzalne czynności, takie jak np. zamykanie wszystkich otwartych i oczekujących zleceń czy wyliczenia wartości jednego pipsa, nominału transakcji, spreadu na rynku czy potrzebnego depozytu do otwierania pozycji na danym instrumencie (co potrafi być czasochłonne gdy inwestujemy na kilku rynkach, a każdy z nich ma swoją własną specyfikację). Automatyczne strategie inwestycyjne to najbardziej zaawansowane programy, które przy odpowiednich, ustalonych przez inwestora warunkach rynkowych (m.in. przecięcie się odpowiednich średnich kroczących lub sygnał wskaźnika technicznego itd.) same otwierają pozycję na rynku. Może to być zarówno transakcja kupna jak i sprzedaży. Dzięki zaprogramowanym sygnałom wyjścia z rynku potrafią zyskownie z niego wyjść (choćby przez wbudowane i edytowalne poziomy Stop Loss i Take Profit). Automatyczny handel jest coraz częściej używanym rozwiązaniem przez wielu inwestorów na świecie. Jego główną zaletą jest wyłączenie emocji z handlu instrumentami finansowymi, dzięki czemu inwestycje podejmowane są wyłącznie w oparciu o automatycznie generowane sygnały. Programy MQL można stosować na wszystkich instrumentach dostępnych na platformie od walut przez indeksy, akcje i surowce. Działają wówczas, gdy uruchomiona jest Platforma Noble Markets. Warto więc poświęcić swój czas na naukę podstaw stosowania automatycznych strategii oraz poznać podstawy programów MQL. Pozwoli to zaoszczędzić nasz czas, zautomatyzować oraz zoptymalizować nasz system, który do tej pory był wykorzystywany do inwestycji manualnych.

4 4 Instalacje programów na Noble Markets Platforma Noble Markets umożliwia bardzo łatwą instalację programów, takich jak: Wskaźniki techniczne, Skrypty i Automatyczne Strategie Inwestycyjne. W internecie jest wiele miejsc, z których możemy pobrać pomocne programy MQL. Jedną z takich stron z której możemy pobrać bezpłatne programy do platformy MetaTrader4 (Noble Markets) jest strona internetowa 1 Strona jest intuicyjna w obsłudze, podzielona na górne oraz boczne menu. Interesująca nas opcja Code Base widoczna jest na górze witryny, gdzie po kliknięciu zostaniemy przekierowani na stronę z wszystkimi programami udostępnianymi przez użytkowników portalu. Dla bardziej dociekliwych dostępne są również artykuły na temat języka MQL a także forum strony. Aby pobrać jedno z narzędzi inwestycyjnych należy przejść poniższe kroki: 1 Noble Securities S.A. nie bierze odpowiedzialności za korzystanie z programów pobieranych ze strony i podejmowanie decyzji inwestycyjnych na ich podstawie. Zalecamy przetestowanie funkcjonowania każdego narzędzia pobieranego ze strony na rachunku demonstracyjnym Noble Markets.

5 5 Po przejściu do części Code Base pojawia się kolejna strona: W lewym górnym rogu znajdują się trzy linki: Expert Advisors (Automatyczne Strategie Inwestycyjne), Indicators (Wskaźniki analizy technicznej) oraz Scripts (Skrypty). W pierwszej kolejności nauczymy się instalować Wskaźniki. Przechodzimy do części Indicators. Jest tam lista wszystkich ostatnio dodanych programów. Jeżeli jesteśmy zainteresowani pobraniem konkretnego wskaźnika (lub dowolnego programu) to szybko możemy go znaleźć także przez wyszukiwarkę u góry z prawej części strony. Po wyszukaniu jej nazwy pojawi się lista z wynikami. Wybieramy odpowiedni wskaźnik oraz klikając na niego, przechodzimy do podstrony, gdzie możemy uzyskać więcej informacji na jego temat. Ważne. Pliki z rozszerzeniem *.mq4 powinniśmy zapisywać w dedykowanych do danego rodzaju programu folderach. Dzięki temu zaraz po uruchomieniu Platformy Noble Markets będziemy mogli z niego korzystać. Miejsca docelowe, gdzie powinniśmy zapisywać pobrane z internetu programy do Platformy Noble Markets: Wskaźniki techniczne powinny być zapisywane w: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts\indicators,

6 6 Skrypty powinny być zapisywane w: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts\scripts, Automatyczne Strategie Inwestycyjne powinny być zapisywane w: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts. Przykładowy folder, w którym zapisujemy wskaźniki analizy technicznej:

7 7 Jeżeli Platformę Noble Markets zainstalowaliśmy na innym dysku niż C lub w innym folderze docelowym niż Program Files, wtedy docelowo dane Programy MQL zapisujemy w innych, odpowiednich folderach np. D:\Programy\Noble Markets 4\experts. Wskaźniki techniczne instalacja, korzystanie i optymalizacja Wskaźniki techniczne to przydatne programy stworzone przy pomocy MQL, dzięki którym na Platformie MetaTrader 4 (Noble Markets) jesteśmy w stanie tworzyć dodatkowe elementy na wykresach (linie, kanały i kształty). Dzięki tej funkcjonalności otrzymujemy dodatkowe sygnały mówiące o wyprzedaniu lub wykupieniu rynku. Część funkcji (parametrów) w łatwy sposób możemy edytować w Opcjach danego narzędzia, a bardziej skomplikowane w kodzie programu. Na Platformie Noble Markets, lista wskaźników (jak i innych programów, takich jak: skrypty i automatyczne strategie) znajdują się w oknie Nawigator (Widok -> Nawigator). Okno składa się z pięciu list rozwijanych. W Rachunki możemy przełączać się między poszczególnymi kontami (np. gdy korzystamy z konta demo oraz konta real). W liście Wskaźniki znajdują się wbudowane w platformę Noble Markets wskaźniki techniczne. Są to programy, które możemy uruchomić przez Pasek Menu wybierając Wstaw, a następnie Wskaźniki.

8 8 Można tam znaleźć warte uwagi wskaźniki, takie jak: Bollinger Bands, Moving Average, Relative Strength Index czy MACD. Korzysta z nich wielu inwestorów, zarówno na rynkach akcji czy rynkach walutowych. Trzy kolejne Listy w oknie Narzędzia: Strategie Wskaźniki własne Skrypty to właśnie programy, które nas najbardziej interesują. Jeżeli prawidłowo zainstalowaliśmy dany wskaźnik, będzie on widoczny na liście Wskaźniki własne. Teraz nauczymy się instalować dany Wskaźnik oraz korzystać z niego na platformie Noble Markets. W naszym przykładzie posłużymy się wskaźnikiem technicznym, który może przydać się wielu inwestorom, jako jedne z narzędzi analitycznych. Mechanizm działania The DailyPivot Points jest bardzo prosty. Na podstawie analizy ceny danego instrumentu z poprzedniego dnia, Wskaźnik wyznacza punkty odniesienia, w których rynek może napotykać wsparcie i opór w krótkoterminowym okresie. Wylicza to na podstawie trzech parametrów: ceny zamknięcia, ceny najwyższej i najniższej w ostatnim dniu oraz różnych kombinacji tych wartości. Wskaźnik można pobrać ze wspomnianej strony mql4.com: Aby prawidłowo zainstalować wskaźnik techniczny odpowiedni plik z rozszerzeniem *.mq4 kopiujemy do folderu C:\Program Files\Noble Markets 4\experts\indicators:

9 9 Istnieje możliwość skopiowania pliku do innego folderu docelowego, jeżeli Platforma Noble Markets została zainstalowana na innym dysku lub folderze. Wtedy odpowiednio wybieramy inne miejsce docelowe, jednak folder \ \Experts\indicators powinien zostać ten sam. Gdy zapiszemy plik DailyPivotPoints.mq4 uruchamiamy Platformę Noble Markets (jeżeli w czasie instalacji była ona uruchomiona, należy ją zrestartować), z okna Nawigator wybieramy listę Wskaźniki własne, a później wskaźnik DailyPivotPoints (Jeżeli nie widzimy okna Nawigator, to w górnym lewym Menu wybieramy opcję Widok i klikamy na Nawigator).

10 10 Dwukrotnie klikamy na wybrany Wskaźnik po czym pojawia się nowe okno, w którym występują cztery zakładki, w których możemy edytować niektóre elementy. Aby tylko zainstalować wybrany wskaźnik nie potrzebujemy zmieniać żadnych ustawień więc klikamy OK. Na wykresie powinno pokazać się nam kilka linii wsparcia i oporu. Zgodnie z zasadą działania programu są to ważne punkty odniesienia z punktu widzenia ostatniej sesji. W bardziej zaawansowanych Wskaźnikach warto, aby opcja Umożliw import DDL, a także Umożliw import zewnętrznych strategii były zaznaczone, ponieważ mogą one korzystać z zewnętrznych danych. Co więcej, inne zakładki np. Wpisz parametry są bardzo ważne, bo pozwalają optymalizować dany program wg naszych potrzeb. Wynika to stąd, iż Wskaźniki oparte są na funkcjach, w których część parametrów możemy właśnie edytować. W zakładce Kolory możemy tak je zmieniać, aby dany wskaźnik był bardziej widoczny na naszym wykresie. Niebieska linia jest średnią ceną waloru z poprzedniego dnia (tzw. Pivet Point, PP). Pozostałe punkty wsparcia i oporu są kombinacją trzech wartości: ceny najwyższej (High); ceny najniższej (Low) i ceny zamknięcia (Close).

11 11 Włączony wskaźnik widoczny jest jedynie na wykresie, który aktualnie jest wyświetlony. Aby wskaźnik był aktywny na innym, należy uruchomić go ponownie (tak jak poprzednio: w oknie Narzędzia należy rozwinąć listę Wskaźniki własne i przez dwukrotne kliknięcie DailyPivot Points spowoduje otwarcie okna funkcjonalnego, w którym po kliknięciu OK. pojawi się na danym wykresie odpowiedni Wskaźnik). Możemy także uruchomić wskaźnik na wykresie poprzez przeniesienie go z Nawigatora metodą drag and drop ( przeciągnij i upuść ). Aby wyłączyć dany Wskaźnik techniczny, prawym klawiszem myszki na wskazanym wykresie, wybieramy Lista wskaźników, Program, który chcemy zamknąć i Usuń, a następnie Zamknij. Skrypty Skrypty są programami, które umożliwiają wykonywanie tych samych, powtarzalnych czynności na danym instrumencie. W tym przykładzie pobierzemy skrypt _Close Orders. Jego działanie ogranicza się do zamykania wszystkich otwartych i oczekujących zleceń. Ze strony internetowej przechodzimy do Code Base, a następnie Scripts.

12 12 Wybrany przez nas skrypt zapisujemy w folderze \scripts, który znajduje się domyślnie w ścieżce: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts\scripts: Dany plik możemy zapisać również w innym miejscu na dysku, jeżeli Platforma Noble Markets została zainstalowana gdzie indziej niż C:\Program Files\. Należy jedynie zachować \experts\scripts. Następnie uruchamiamy platformę Noble Markets. Przechodzimy do zakładki Nawigator, następnie Skrypty, gdzie odszukujemy program, który właśnie zainstalowaliśmy w odpowiednim folderze. Jeżeli zainstalowaliśmy go pod domyślną nazwą odszukujemy _Close Orders i klikamy na niego dwukrotnie.

13 13 Aby wyłączyć dany skrypt prawym klawiszem myszki na wykresie, otwieramy listę rozwijaną i wybieramy Usuń Skrypt. Program wyłączy się wtedy na danym instrumencie. W celu wyłączenia go również na innych wykresach należy czynność wykonać kilkukrotnie odpowiednio na każdym z nich. Automatyczne Strategie Inwestycyjne Automatyczne Strategie Inwestycyjne są najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem używanym na Platformie Noble Markets oraz tworzonym w języku programowania MQL. Potrafią one otwierać pozycje o określonej wielkości w danych sytuacjach rynkowych, zwiększać zaangażowanie w pozycję wraz z kolejnymi sygnałami,

14 14 ustawiać wartości Stop Loss i Take Profit oraz zamykać transakcje. Instalacja strategii automatycznej zostanie przedstawiona na przykładzie SimpleFx2, jednej z wielu strategii którą można pobrać ze strony Jest to prosta strategia, oparta na otwieraniu pozycji na podstawie panującego w danym czasie trendu. Plik instalacyjny *.mq4 zapisujemy do: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts: Zanim jednak uda nam się uruchomić Automatyczną Strategię na Platformie należy ją odpowiednio skonfigurować. W tym celu należy wykonać następujące kroki. Po uruchomieniu Systemu w górnym Menu wybieramy Narzędzia, a następnie Opcje (możemy również użyć skrótu klawiszowego Ctrl + O). Pojawia się nowe okno, w którym wybieramy Strategie.

15 15 Następnie przechodzimy do zakładki Strategie: Aby móc swobodnie korzystać z automatycznych strategii na platformie Noble Markets, ustawienia powinny być zaznaczone jak na zrzucie ekranu. Aby korzystać z programów należy przede wszystkim włączyć strategie. Warto także zaznaczyć poniżej wyłączenie strategii przy zmianie rachunku i profilu. Jeżeli nasz program będzie mógł sam zawierać transakcje w danych warunkach rynkowych trzeba zaznaczyć Umożliw handel. Opcjonalnie można wybrać opcję: Zapytaj o ręczne potwierdzenie, każdy sygnał w tej sytuacji będzie musiał zostać dodatkowo potwierdzony ręcznie. Warto wybrać opcję Umożliw import DLL, dzięki któremu niektóre Skrypty, Wskaźniki techniczne oraz Automatyczne Strategie Inwestycyjne będą mogły poprawnie działać (ponieważ pobierają na bieżąco dane z innych źródeł).po zatwierdzeniu OK sprawdzamy jeszcze czy aktywny jest przycisk Włącz strategie na platformie w górnym menu. Jeżeli nie, należy go zaznaczyć.

16 16 W oknie Nawigator wybieramy Strategie oraz Simplefx2. Pojawia się okno z właściwościami strategii. Jest ono podzielone na dwie zakładki: część ogólna, jak również Wpisz parametry. Po naciśnięciu OK strategia powinna zostać włączona. Gdy proces przebiega prawidłowo pojawi się symbol. Jeżeli wystąpi błąd pojawi się symbol X. Wtedy należy sprawdzić czy zostały włączone strategie (w Menu wybieramy Narzędzia / Opcje / Strategia). Aby wyłączyć Strategię prawym klawiszem myszki na wykresie wybieramy Strategie i Usuń Strategię. Aby całkowicie usunąć strategię w oknie Nawigator prawym klawiszem myszki wybieramy simplefx2 oraz Usuń. Usunięcie strategii z danego wykresu Usunięcie strategii z systemu Noble Markets

17 17 Testowanie strategii i optymalizacja Ważnym elementem automatycznego handlu jest pełne sprawdzenie efektywności Automatycznej Strategii Inwestycyjnej. W tym celu Platforma Noble Markets umożliwia przeprowadzenie trzech rodzajów testów: Backtesting, Demo Testing oraz Real Testing. Backtesting jest to sprawdzenie efektywności Strategii na podstawie danych z przeszłości. Powinien być to pierwszy z przeprowadzanych przez nas testów. Umożliwia on analizę jak wybrana strategia zachowałaby się na danych z przeszłości.

18 18 Aby uruchomić sekcję Platformy Tester Strategii klikamy kombinację klawiszy Ctrl + R. Naszym celem jest przetestowanie Simplefx2 i tę strategię wybieramy z rozwijanej listy Strategia. W Symbolu wybieramy dany instrument, który chcemy poddać testom (w naszym przykładzie będzie to para walutowa EURUSD). Następnie modyfikujemy pole Model, w którym wybieramy sposób, w jaki będzie dokonywany test. Do wyboru są trzy modele: Każdy tick Kontrola punktów Tylko ceny otwarcia. Najbardziej precyzyjnym modelem jest Każdy tick i tę opcję należy wybrać w naszym przykładzie. Istnieje także możliwość wyboru interwału czasu, w jakim testujemy naszą Strategię. W tym celu w polu Okres należy wybrać wartość Daily. Wybieramy także przedział czasu, z którego algorytm pobierze dane i przykładowo wybierzmy lata od 2000 roku do 2011 roku. Dzięki Właściwościom Strategii możemy dokonać edycji parametrów oraz włączyć różne elementy optymalizacji Programu. Po kliknięciu na Właściwości Strategii pojawi się nowe okno podzielone na trzy zakładki: Testowanie, Wpisz parametry i Optymalizacja. Przechodzimy do zakładki Wpisz parametry i zmieniamy wartości wybranych zmiennych.

19 19 Tester domyślnie wykona swoje zadanie otwierając pozycje o nominale 0.1 lota. My jednak zmienimy tą wartość na 1 lot. W tym celu klikamy dwukrotnie w komórkę Wartość, gdzie mamy wpisane 0.1 wpiszmy 1. System będzie wtedy otwierał pozycję o nominale 1 lota. Następnie z listy wybieramy zmienne: Long_MA_Period (dłuższa średnia ruchoma) oraz Short_MA_Period (krótsza średnia ruchoma). Ich wartości zmieniamy przykładowo na 30 oraz 8. Zmiany zatwierdzamy klikając OK. Następnie w głównym oknie Testera u dołu z prawej strony klikamy Start. Aby rozpocząć testy system pobiera wartości z poszczególnych okresów, a następnie oblicza algorytm w danym okresie. Kiedy test się zakończy i zielony pasek na dole okna zajmie całą jego długość, u dołu Testera przechodzimy w zakładkę Raport. Mamy tam wszystkie potrzebne dla nas informacje takie jak: Całkowity zysk netto, liczba pozycji zyskownych, liczba pozycji stratnych, ilość transakcji zyskownych pod rząd itd. Na załączonym screenie poniżej zaznaczony na czerwono Całkowity zysk netto wynoszący blisko PLN.

20 20 Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z wyników Strategii możemy poddać ją optymalizacji. W tym celu we Właściwościach Strategii możemy zmieniać wybrane wartości, poddawać Strategię optymalizacji, zmieniać jej interwał czasowy itp. Kiedy jednak uznamy, że wyniki są dla nas satysfakcjonujące możemy przejść do drugiej części testów Demo Testing oraz Real Testing. Główną cechą, która wyróżnia Backtesting od dwóch pozostałych, jest to, iż pierwsza dokonywała analizy i obliczeń na podstawie danych z przeszłości, natomiast zarówno Demo Testing, jak i Real Testing pracują w czasie rzeczywistym. Aby rozpocząć Demo Testing uruchamiamy Strategię Simplefx2 na rachunku demonstracyjnym Noble Markets z okna Nawigator klikając na nią dwukrotnie. Jeżeli chcemy poddać Strategię optymalizacji to w nowym oknie powinniśmy dokonać odpowiednie zmiany (stosowane do zmian z Backtesting). Zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK. Z prawej strony u góry wykresu pojawia się symbol (jeśli tak się nie stało sprawdźmy, czy mamy poprawnie skonfigurowane ustawienia (patrz Rozdział: Instalacje programów na Noble Markets)). Etap Demo Testów powinien trwać od kilku dni do kilku tygodni. Ważne tutaj jest jakie wartości przypisaliśmy średnim ruchomym, na podstawie których algorytm wylicza sygnały wejścia na rynek. Przy dużych średnich rynek otwiera mniej transakcji, które mogą generować większe zyski (ale i straty) oraz na odwrót (przy mniejszych średnich kroczących system otwiera więcej pozycji), dlatego weźmy to pod uwagę testując system. W oknie

21 21 Terminal mamy podgląd do wszystkich bieżących transakcji, jak również możemy obserwować ich historię w zakładce Dziennik. Zawsze zanim uruchomimy automatyczną strategię inwestycyjną na rachunku rzeczywistym zalecamy aby przetestować ją na danych historycznych oraz na danych bieżących dzięki rachunkowi demonstracyjnemu. Następnym etapem jest Real Testing, czyli dokonywanie rzeczywistych transakcji automatycznym systemem. Początkowo warto, aby ten etap przeprowadzać na mniejszych wolumenach np. 0.1 lota. W tym etapie w grę wchodzą już rzeczywiste środki pieniężne, dlatego warto być ostrożnym i skrupulatnie badać wyniki strategii. Jeżeli system zachowuje się prawidłowo możemy rzeczywiście stosować automatyczny handel jako podstawę naszych własnych inwestycji. Podsumowanie Warto poświęcić swój czas na przeprowadzenie efektywnych testów strategii. Dr Van Tharp, autor bestselleru Giełda, Wolność i Pieniądze uważa, że jednym z podstawowych błędów inwestorów budujących własne systemy jest właśnie niedokładne przeprowadzanie testów. Należy pamiętać, że z biegiem czasu ruchy rynkowe, korelacje i inne współczynniki mające wpływ na cenę danych instrumentów zmieniają się, przez co sama strategia zmienia poziom swojej efektywności. Należy dobrać odpowiednią dla siebie strategię oraz zdecydować czy chcemy grać na krótszych interwałach czasowych np. 30 minutowych podejmując kilka transakcji dziennie lub tygodniowo, czy na dłuższych i korzystać jedynie z maksymy Trend is your friend, sporadycznie otwierając pozycje kilka razy w miesiącu lub roku. Jedno jest pewne- warto bliżej przyjrzeć się automatycznym strategiom inwestycyjnym. Masz pytania? Prosimy o kontakt z Działem Sprzedaży pod numerem telefonu: lub pod adresem:

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Obsługa rachunku internetowego... 7 1) Logowanie... 7 2) Dyspozycje... 7

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny Noble Markets 5

System transakcyjny Noble Markets 5 System transakcyjny Noble Markets 5 1 Spis treści I.... 3 II. Co wyróżnia MetaTrader 5 od MetaTrader 4... 3 III. Pierwsze logowanie... 4 1. Okno Rynek... 5 2. Okno Nawigator... 7 a) Moduł Głębokość rynku...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 6 1) Instalacja... 6 2) Pierwsze uruchomienie... 6 3) Otwieranie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Platformy mforex Trader

Instrukcja użytkownika Platformy mforex Trader Instrukcja użytkownika Platformy mforex Trader (wcześniej BRE TRADER ECN) Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1 O platformie... 5 1.1 System bezpieczeństwa...

Bardziej szczegółowo

Pomoc do programu MT4

Pomoc do programu MT4 Pomoc do MT4 w języku polskim Spis treści: Rozpoczęcie pracy 1 Konfiguracja Terminalu Klienta 4 Interfejs użytkownika 13 Praca z wykresami 31 Pomoc do programu MT4 Rozpoczęcie pracy Narzędzia analityczne

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi platformy Metatrader 4

Instrukcja obsługi platformy Metatrader 4 Instrukcja obsługi platformy Metatrader 4 Spis treści Wstęp... 3 Pierwsze kroki... 4 Okno rynek oraz jego funkcje... 6 Okno zlecenia... 7 Zlecenia oczekujące typy... 8 Okno Nawigator... 9 Paski narzędzi...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do platformy MetaTrader 4

Podręcznik do platformy MetaTrader 4 Podręcznik do platformy MetaTrader 4 Wstęp 1. Wstęp System transakcyjny MetaTrader (MT 4) jest jednym z pierwszych systemów handlu na rynku instrumentów pochodnych OTC, powstałym we współpracy z jedną

Bardziej szczegółowo

WebTrader w Noble Markets

WebTrader w Noble Markets WebTrader w Noble Markets Noble Marktes to nowoczesna platforma transakcyjna, pozwalająca Klientom inwestować na rynku walutowym z poziomu przeglądarek internetowych. Noble Markets umożliwia handel zarówno

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Mobile Windows Mobile z ekranem dotykowym Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 4 1) Instalacja...

Bardziej szczegółowo

Biuro Maklerskie. Alior Trader. Podręcznik użytkownika część III Narzędzia wspomagające analizę 1/55

Biuro Maklerskie. Alior Trader. Podręcznik użytkownika część III Narzędzia wspomagające analizę 1/55 Biuro Maklerskie Alior Trader Podręcznik użytkownika część III Narzędzia wspomagające analizę 1/55 I. Spis Treści I. NARZĘDZIA OBROTU... 3 1. Wykres... 3 1.1. Interwał... 3 1.2. Typ ceny... 5 1.3. Typ

Bardziej szczegółowo

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne Komputerowe systemy na rynkach finansowych wykład systemy mechaniczne Automatyczne systemy transakcyjne - Expert Advisors Aby odnosić sukcesy na rynkach finansowych należy opracować system transakcyjny,

Bardziej szczegółowo

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank Alior Trader 2 Podręcznik użytkownika Copyrights Alior Bank SPIS TREŚCI I. NARZĘDZIA OBROTU 1. Wykres 1) Interwał 2) Typ ceny 3) Typ wykresu 4) Zakres danych 5) Zbliżanie i oddalanie wykresu 6) Ustawienia

Bardziej szczegółowo

3.4 PRZYKŁADY... 43 4. STRUKTURY DANYCH I FUNKCJE MATEMATYCZNE... 44 4.1 TABLICE JEDNOWYMIAROWE... 44 4.2 TABLICE WIELOWYMIAROWE... 47 4.

3.4 PRZYKŁADY... 43 4. STRUKTURY DANYCH I FUNKCJE MATEMATYCZNE... 44 4.1 TABLICE JEDNOWYMIAROWE... 44 4.2 TABLICE WIELOWYMIAROWE... 47 4. SKRYPT SZKOLENIOWY Spis treści 1.PLATFORMA METATRADER4... 5 1.1 NAJWAŻNIEJSZE CECHY PLATFORMY METATRADER 4... 5 1.6 OTWIERANIE POZYCJI... 17 1.7 ZLECENIA PO BIEŻĄCEJ CENIE RYNKOWEJ... 18 1.9 MODYFIKOWANIE

Bardziej szczegółowo

Pips, punkt, spread, kursy bid i ask

Pips, punkt, spread, kursy bid i ask Forex Nazwa FOREX pochodzi od angielskiego foreign exchange i oznacza najogólniej rzecz biorąc miejsce hurtowej wymiany walut poza zorganizowanym systemem obrotu, takim jak giełdy papierów wartościowych.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Visual Orders Aplikacja do platformy transakcyjnej BOSSAFX Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. Strona 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 3 1) Pobieranie i instalacja programu...

Bardziej szczegółowo

Przedmowa. Zespół InvestTracer.com

Przedmowa. Zespół InvestTracer.com 2 Przedmowa Systematyczne pomnażanie pieniędzy nie jest sprawą łatwą. Przekonał się o tym każdy inwestor, który spróbował swoich sił na rynku kapitałowym. Poświęciliśmy kilkanaście lat aby stworzyć narzędzia,

Bardziej szczegółowo

FOREX. Wprowadzenie Programowanie w MQL4

FOREX. Wprowadzenie Programowanie w MQL4 FOREX Wprowadzenie Programowanie w MQL4 1 Forex to potoczna nazwa największego rynku na świecie - rynku wymiany walut (Foreign Exchange) z dziennymi obrotami sięgającymi obecnie 2 bln dolarów. Jak sama

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi DealBook FX

Instrukcja obsługi DealBook FX Instrukcja obsługi DealBook FX Witaj w programie DealBook FX - potężnej platformie transakcyjnej pozwalającej szybko i bezpiecznie przeprowadzać operacje na rynku Forex w czasie rzeczywistym. Za pomocą

Bardziej szczegółowo

TUTORIAL FXPRO CTRADER ECN

TUTORIAL FXPRO CTRADER ECN TUTORIAL FXPRO CTRADER ECN POLSKOJĘZYCZNA INSTRUKCJA OBSŁUGI PLATFORMY TRANSAKCYJNEJ FXPRO CTRADER ECN Niniejsza instrukcja jest produktem nieoficjalnym, sporządzonym przez serwis ForexClub.pl. Ma charakter

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Copyright Analizy Online S.A. 2011

Instrukcja obsługi Copyright Analizy Online S.A. 2011 Instrukcja obsługi Copyright Analizy Online S.A. 2011 O APLIKACJI NAVIGATOR 6 Wersja demonstracyjna Navigatora 6 INSTALACJA I URUCHAMIANIE 7 Wymagania systemowe 7 Instalacja 7 Uruchamianie aplikacji Navigator

Bardziej szczegółowo

Tutorial Dukascopy Bank i Dukascopy Europe. Platforma transakcyjna JForex. www.forexclub.pl

Tutorial Dukascopy Bank i Dukascopy Europe. Platforma transakcyjna JForex. www.forexclub.pl Tutorial Dukascopy Bank i Dukascopy Europe Platforma transakcyjna JForex www.forexclub.pl Strona 1 WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI Niniejszy dokument jest nieoficjalnym, polskojęzycznym przewodnikiem po platformie

Bardziej szczegółowo

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank Alior Trader 2 Podręcznik użytkownika Copyrights Alior Bank SPIS TREŚCI I. WSTĘP II. INSTALACJA PLATFORMY ALIOR TRADER 1. Wymagania systemowe 2. Instalacja Platformy 3. Aktualizacja Platformy III. REJESTRACJA

Bardziej szczegółowo

I. WSTĘP... 2. II. INSTALACJA PLATFORMY ALIOR TRADER... 2 1. Wymagania systemowe... 2 2. Instalacja platformy... 3 3. Aktualizacja platformy...

I. WSTĘP... 2. II. INSTALACJA PLATFORMY ALIOR TRADER... 2 1. Wymagania systemowe... 2 2. Instalacja platformy... 3 3. Aktualizacja platformy... Biuro Maklerskie Alior Trader 2 Rozpoczęcie pracy z platformą SPIS TREŚCI I. WSTĘP... 2 II. INSTALACJA PLATFORMY ALIOR TRADER... 2 1. Wymagania systemowe... 2 2. Instalacja platformy... 3 3. Aktualizacja

Bardziej szczegółowo

System Informatyczny Sidoma Wersja 8.0

System Informatyczny Sidoma Wersja 8.0 SIDOMA System Informatyczny Sidoma Wersja 8.0 Instrukcja korzystania z systemu 1. Bezpieczeństwo systemu System (SIDOMA) zapewnia kompleksową obsługę klientów Biura Maklerskiego Banku BGŻ BNP Paribas przez

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny Noble Markets

System transakcyjny Noble Markets System transakcyjny Noble Markets Platforma transakcyjna Noble Markets to nowoczesne narzędzie inwestycyjne stworzone na potrzeby najbardziej wymagających i aktywnych inwestorów. Poza dostępem do pełnego

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Google Analytics

Przewodnik po Google Analytics Przewodnik po Google Analytics Spis treści Spis treści...2 Wstęp...4 1. Czym jest Google Analytics...5 1.1. Możliwości Google Analytics...5 1.1.1. ROI z reklam...5 1.1.2. Śledzenie multimedialne i wielokanałowe...5

Bardziej szczegółowo

www.nsforex.pl System transakcyjny NS Forex Instrukcja obsługi

www.nsforex.pl System transakcyjny NS Forex Instrukcja obsługi System transakcyjny NS Forex Instrukcja obsługi System transakcyjny NS Forex NS Forex to nowoczesna platforma transakcyjna, pozwalająca Klientom inwestować na rynku walutowym z poziomu przeglądarek internetowych.

Bardziej szczegółowo

AlgoStudio. Podręcznik użytkownika. Copyright PFSoft LLC

AlgoStudio. Podręcznik użytkownika. Copyright PFSoft LLC AlgoStudio Podręcznik użytkownika Copyright PFSoft LLC Spis treści 1. Wprowadzenie do AlgoStudio. 2. Uruchomienie AlgoStudio i przygotowanie środowiska pracy. 3. Moduły indicatorów, strategii oraz skryptów.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Tab Dla urządzeń z systemem operacyjnym Android Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 3 1) Pobieranie

Bardziej szczegółowo

System Informatyczny Sidoma Wersja 8.0

System Informatyczny Sidoma Wersja 8.0 SIDOMA System Informatyczny Sidoma Wersja 8.0 DOKUMENTACJA SYSTEMU Funkcjonalność dla Klienta Internetowego 1 Spis treści 1. Informacje wstępne... 4 2. Menu Sidoma... 6 2.1. Sidoma... 6 2.1.1. Logowanie

Bardziej szczegółowo