Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 4

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 4"

Transkrypt

1 1 Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 4 Spis treści MQL i automatyczny handel... 2 Instalacje programów na Noble Markets... 4 Wskaźniki techniczne instalacja, korzystanie i optymalizacja... 7 Skrypty Automatyczne Strategie Inwestycyjne Testowanie strategii i optymalizacja Podsumowanie... 21

2 2 MQL i automatyczny handel Automatyczny handel to łatwe w obsłudze, a zarazem bardzo przydatne dla wielu inwestorów narzędzie. Pod tym hasłem kryją się specjalne programy, które na podstawie naszych wskazań podejmują za nas decyzje inwestycyjne. Dzięki tym właściwościom nie ma potrzeby na bieżąco śledzić wszystkich notowań. To wszystko jest możliwe, dzięki specjalnemu, wbudowanemu językowi programowania MQL (MetaQuotes Language), który używany jest na Platformie Noble Markets 4. Umożliwia on tworzenie wielu programów: wskaźników technicznych, skryptów oraz automatycznych strategii, czyli najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które umożliwiają automatyczny handel: samodzielnie potrafią w dokładnie określonych przez nas warunkach otwierać i zamykać transakcje. Każdy z tych programów można bez problemu zainstalować na Platformie Noble Markets 4. Co więcej, wiele gotowych rozwiązań i programów dostępnych jest bezpłatnie w internecie. W tym Kursie dowiemy się jak prosta jest ich instalacja oraz korzystanie. W pierwszej kolejności przedstawimy jakie rodzaje programów można zainstalować na Platformie Noble Markets 4. Nauczymy się je uruchamiać i poddawać optymalizacji. W ostatniej części dzięki specjalnemu narzędziu Tester Strategii dostępnemu na Platformie Noble Markets dokonamy testu wybranej przez nas strategii inwestycyjnej, która samodzielnie będzie mogła dokonywać za nas transakcje na rynku. Sam język MQL jest podobny do popularnego języka programowania C. Programy napisane w języku MQL mają dwa rozszerzenia: *.mq4 oraz *.ex4. Pierwszy format plików jest nieskompilowanym kodem źródłowym programu, który może edytować każdy użytkownik MetaTrader 4 (Noble Markets). Pliku *.ex4 są automatycznie uruchamiane przez Platformę bez możliwości edycji kodu Programu. Z tego powodu takie pliku powinniśmy instalować tylko z zaufanych źródeł. Dzięki rozwiązaniom MQL na Platformie Noble Markets możemy korzystać z kilku rodzajów programów:

3 3 Wskaźniki techniczne to oparte na prostych algorytmach programy, które pozwalają na przedstawieniu na wykresie różnych linii czy napisów, które mogą służyć jako sygnały kupna lub sprzedaży danego instrumentu. Dzięki MQL mamy możliwość tworzenia zupełnie nowych wskaźników, które można wykorzystać podczas analizy rynków. Wiele z nich domyślnie zainstalowanych jest na Platformie MetaTrader 4, m.in.: takie jak: MACD czy RSI. Skrypty to programy, które na podstawie odpowiedniego zaprogramowania wykonują powtarzalne czynności, takie jak np. zamykanie wszystkich otwartych i oczekujących zleceń czy wyliczenia wartości jednego pipsa, nominału transakcji, spreadu na rynku czy potrzebnego depozytu do otwierania pozycji na danym instrumencie (co potrafi być czasochłonne gdy inwestujemy na kilku rynkach, a każdy z nich ma swoją własną specyfikację). Automatyczne strategie inwestycyjne to najbardziej zaawansowane programy, które przy odpowiednich, ustalonych przez inwestora warunkach rynkowych (m.in. przecięcie się odpowiednich średnich kroczących lub sygnał wskaźnika technicznego itd.) same otwierają pozycję na rynku. Może to być zarówno transakcja kupna jak i sprzedaży. Dzięki zaprogramowanym sygnałom wyjścia z rynku potrafią zyskownie z niego wyjść (choćby przez wbudowane i edytowalne poziomy Stop Loss i Take Profit). Automatyczny handel jest coraz częściej używanym rozwiązaniem przez wielu inwestorów na świecie. Jego główną zaletą jest wyłączenie emocji z handlu instrumentami finansowymi, dzięki czemu inwestycje podejmowane są wyłącznie w oparciu o automatycznie generowane sygnały. Programy MQL można stosować na wszystkich instrumentach dostępnych na platformie od walut przez indeksy, akcje i surowce. Działają wówczas, gdy uruchomiona jest Platforma Noble Markets. Warto więc poświęcić swój czas na naukę podstaw stosowania automatycznych strategii oraz poznać podstawy programów MQL. Pozwoli to zaoszczędzić nasz czas, zautomatyzować oraz zoptymalizować nasz system, który do tej pory był wykorzystywany do inwestycji manualnych.

4 4 Instalacje programów na Noble Markets Platforma Noble Markets umożliwia bardzo łatwą instalację programów, takich jak: Wskaźniki techniczne, Skrypty i Automatyczne Strategie Inwestycyjne. W internecie jest wiele miejsc, z których możemy pobrać pomocne programy MQL. Jedną z takich stron z której możemy pobrać bezpłatne programy do platformy MetaTrader4 (Noble Markets) jest strona internetowa 1 Strona jest intuicyjna w obsłudze, podzielona na górne oraz boczne menu. Interesująca nas opcja Code Base widoczna jest na górze witryny, gdzie po kliknięciu zostaniemy przekierowani na stronę z wszystkimi programami udostępnianymi przez użytkowników portalu. Dla bardziej dociekliwych dostępne są również artykuły na temat języka MQL a także forum strony. Aby pobrać jedno z narzędzi inwestycyjnych należy przejść poniższe kroki: 1 Noble Securities S.A. nie bierze odpowiedzialności za korzystanie z programów pobieranych ze strony i podejmowanie decyzji inwestycyjnych na ich podstawie. Zalecamy przetestowanie funkcjonowania każdego narzędzia pobieranego ze strony na rachunku demonstracyjnym Noble Markets.

5 5 Po przejściu do części Code Base pojawia się kolejna strona: W lewym górnym rogu znajdują się trzy linki: Expert Advisors (Automatyczne Strategie Inwestycyjne), Indicators (Wskaźniki analizy technicznej) oraz Scripts (Skrypty). W pierwszej kolejności nauczymy się instalować Wskaźniki. Przechodzimy do części Indicators. Jest tam lista wszystkich ostatnio dodanych programów. Jeżeli jesteśmy zainteresowani pobraniem konkretnego wskaźnika (lub dowolnego programu) to szybko możemy go znaleźć także przez wyszukiwarkę u góry z prawej części strony. Po wyszukaniu jej nazwy pojawi się lista z wynikami. Wybieramy odpowiedni wskaźnik oraz klikając na niego, przechodzimy do podstrony, gdzie możemy uzyskać więcej informacji na jego temat. Ważne. Pliki z rozszerzeniem *.mq4 powinniśmy zapisywać w dedykowanych do danego rodzaju programu folderach. Dzięki temu zaraz po uruchomieniu Platformy Noble Markets będziemy mogli z niego korzystać. Miejsca docelowe, gdzie powinniśmy zapisywać pobrane z internetu programy do Platformy Noble Markets: Wskaźniki techniczne powinny być zapisywane w: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts\indicators,

6 6 Skrypty powinny być zapisywane w: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts\scripts, Automatyczne Strategie Inwestycyjne powinny być zapisywane w: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts. Przykładowy folder, w którym zapisujemy wskaźniki analizy technicznej:

7 7 Jeżeli Platformę Noble Markets zainstalowaliśmy na innym dysku niż C lub w innym folderze docelowym niż Program Files, wtedy docelowo dane Programy MQL zapisujemy w innych, odpowiednich folderach np. D:\Programy\Noble Markets 4\experts. Wskaźniki techniczne instalacja, korzystanie i optymalizacja Wskaźniki techniczne to przydatne programy stworzone przy pomocy MQL, dzięki którym na Platformie MetaTrader 4 (Noble Markets) jesteśmy w stanie tworzyć dodatkowe elementy na wykresach (linie, kanały i kształty). Dzięki tej funkcjonalności otrzymujemy dodatkowe sygnały mówiące o wyprzedaniu lub wykupieniu rynku. Część funkcji (parametrów) w łatwy sposób możemy edytować w Opcjach danego narzędzia, a bardziej skomplikowane w kodzie programu. Na Platformie Noble Markets, lista wskaźników (jak i innych programów, takich jak: skrypty i automatyczne strategie) znajdują się w oknie Nawigator (Widok -> Nawigator). Okno składa się z pięciu list rozwijanych. W Rachunki możemy przełączać się między poszczególnymi kontami (np. gdy korzystamy z konta demo oraz konta real). W liście Wskaźniki znajdują się wbudowane w platformę Noble Markets wskaźniki techniczne. Są to programy, które możemy uruchomić przez Pasek Menu wybierając Wstaw, a następnie Wskaźniki.

8 8 Można tam znaleźć warte uwagi wskaźniki, takie jak: Bollinger Bands, Moving Average, Relative Strength Index czy MACD. Korzysta z nich wielu inwestorów, zarówno na rynkach akcji czy rynkach walutowych. Trzy kolejne Listy w oknie Narzędzia: Strategie Wskaźniki własne Skrypty to właśnie programy, które nas najbardziej interesują. Jeżeli prawidłowo zainstalowaliśmy dany wskaźnik, będzie on widoczny na liście Wskaźniki własne. Teraz nauczymy się instalować dany Wskaźnik oraz korzystać z niego na platformie Noble Markets. W naszym przykładzie posłużymy się wskaźnikiem technicznym, który może przydać się wielu inwestorom, jako jedne z narzędzi analitycznych. Mechanizm działania The DailyPivot Points jest bardzo prosty. Na podstawie analizy ceny danego instrumentu z poprzedniego dnia, Wskaźnik wyznacza punkty odniesienia, w których rynek może napotykać wsparcie i opór w krótkoterminowym okresie. Wylicza to na podstawie trzech parametrów: ceny zamknięcia, ceny najwyższej i najniższej w ostatnim dniu oraz różnych kombinacji tych wartości. Wskaźnik można pobrać ze wspomnianej strony mql4.com: Aby prawidłowo zainstalować wskaźnik techniczny odpowiedni plik z rozszerzeniem *.mq4 kopiujemy do folderu C:\Program Files\Noble Markets 4\experts\indicators:

9 9 Istnieje możliwość skopiowania pliku do innego folderu docelowego, jeżeli Platforma Noble Markets została zainstalowana na innym dysku lub folderze. Wtedy odpowiednio wybieramy inne miejsce docelowe, jednak folder \ \Experts\indicators powinien zostać ten sam. Gdy zapiszemy plik DailyPivotPoints.mq4 uruchamiamy Platformę Noble Markets (jeżeli w czasie instalacji była ona uruchomiona, należy ją zrestartować), z okna Nawigator wybieramy listę Wskaźniki własne, a później wskaźnik DailyPivotPoints (Jeżeli nie widzimy okna Nawigator, to w górnym lewym Menu wybieramy opcję Widok i klikamy na Nawigator).

10 10 Dwukrotnie klikamy na wybrany Wskaźnik po czym pojawia się nowe okno, w którym występują cztery zakładki, w których możemy edytować niektóre elementy. Aby tylko zainstalować wybrany wskaźnik nie potrzebujemy zmieniać żadnych ustawień więc klikamy OK. Na wykresie powinno pokazać się nam kilka linii wsparcia i oporu. Zgodnie z zasadą działania programu są to ważne punkty odniesienia z punktu widzenia ostatniej sesji. W bardziej zaawansowanych Wskaźnikach warto, aby opcja Umożliw import DDL, a także Umożliw import zewnętrznych strategii były zaznaczone, ponieważ mogą one korzystać z zewnętrznych danych. Co więcej, inne zakładki np. Wpisz parametry są bardzo ważne, bo pozwalają optymalizować dany program wg naszych potrzeb. Wynika to stąd, iż Wskaźniki oparte są na funkcjach, w których część parametrów możemy właśnie edytować. W zakładce Kolory możemy tak je zmieniać, aby dany wskaźnik był bardziej widoczny na naszym wykresie. Niebieska linia jest średnią ceną waloru z poprzedniego dnia (tzw. Pivet Point, PP). Pozostałe punkty wsparcia i oporu są kombinacją trzech wartości: ceny najwyższej (High); ceny najniższej (Low) i ceny zamknięcia (Close).

11 11 Włączony wskaźnik widoczny jest jedynie na wykresie, który aktualnie jest wyświetlony. Aby wskaźnik był aktywny na innym, należy uruchomić go ponownie (tak jak poprzednio: w oknie Narzędzia należy rozwinąć listę Wskaźniki własne i przez dwukrotne kliknięcie DailyPivot Points spowoduje otwarcie okna funkcjonalnego, w którym po kliknięciu OK. pojawi się na danym wykresie odpowiedni Wskaźnik). Możemy także uruchomić wskaźnik na wykresie poprzez przeniesienie go z Nawigatora metodą drag and drop ( przeciągnij i upuść ). Aby wyłączyć dany Wskaźnik techniczny, prawym klawiszem myszki na wskazanym wykresie, wybieramy Lista wskaźników, Program, który chcemy zamknąć i Usuń, a następnie Zamknij. Skrypty Skrypty są programami, które umożliwiają wykonywanie tych samych, powtarzalnych czynności na danym instrumencie. W tym przykładzie pobierzemy skrypt _Close Orders. Jego działanie ogranicza się do zamykania wszystkich otwartych i oczekujących zleceń. Ze strony internetowej przechodzimy do Code Base, a następnie Scripts.

12 12 Wybrany przez nas skrypt zapisujemy w folderze \scripts, który znajduje się domyślnie w ścieżce: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts\scripts: Dany plik możemy zapisać również w innym miejscu na dysku, jeżeli Platforma Noble Markets została zainstalowana gdzie indziej niż C:\Program Files\. Należy jedynie zachować \experts\scripts. Następnie uruchamiamy platformę Noble Markets. Przechodzimy do zakładki Nawigator, następnie Skrypty, gdzie odszukujemy program, który właśnie zainstalowaliśmy w odpowiednim folderze. Jeżeli zainstalowaliśmy go pod domyślną nazwą odszukujemy _Close Orders i klikamy na niego dwukrotnie.

13 13 Aby wyłączyć dany skrypt prawym klawiszem myszki na wykresie, otwieramy listę rozwijaną i wybieramy Usuń Skrypt. Program wyłączy się wtedy na danym instrumencie. W celu wyłączenia go również na innych wykresach należy czynność wykonać kilkukrotnie odpowiednio na każdym z nich. Automatyczne Strategie Inwestycyjne Automatyczne Strategie Inwestycyjne są najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem używanym na Platformie Noble Markets oraz tworzonym w języku programowania MQL. Potrafią one otwierać pozycje o określonej wielkości w danych sytuacjach rynkowych, zwiększać zaangażowanie w pozycję wraz z kolejnymi sygnałami,

14 14 ustawiać wartości Stop Loss i Take Profit oraz zamykać transakcje. Instalacja strategii automatycznej zostanie przedstawiona na przykładzie SimpleFx2, jednej z wielu strategii którą można pobrać ze strony Jest to prosta strategia, oparta na otwieraniu pozycji na podstawie panującego w danym czasie trendu. Plik instalacyjny *.mq4 zapisujemy do: C:\Program Files\Noble Markets 4\experts: Zanim jednak uda nam się uruchomić Automatyczną Strategię na Platformie należy ją odpowiednio skonfigurować. W tym celu należy wykonać następujące kroki. Po uruchomieniu Systemu w górnym Menu wybieramy Narzędzia, a następnie Opcje (możemy również użyć skrótu klawiszowego Ctrl + O). Pojawia się nowe okno, w którym wybieramy Strategie.

15 15 Następnie przechodzimy do zakładki Strategie: Aby móc swobodnie korzystać z automatycznych strategii na platformie Noble Markets, ustawienia powinny być zaznaczone jak na zrzucie ekranu. Aby korzystać z programów należy przede wszystkim włączyć strategie. Warto także zaznaczyć poniżej wyłączenie strategii przy zmianie rachunku i profilu. Jeżeli nasz program będzie mógł sam zawierać transakcje w danych warunkach rynkowych trzeba zaznaczyć Umożliw handel. Opcjonalnie można wybrać opcję: Zapytaj o ręczne potwierdzenie, każdy sygnał w tej sytuacji będzie musiał zostać dodatkowo potwierdzony ręcznie. Warto wybrać opcję Umożliw import DLL, dzięki któremu niektóre Skrypty, Wskaźniki techniczne oraz Automatyczne Strategie Inwestycyjne będą mogły poprawnie działać (ponieważ pobierają na bieżąco dane z innych źródeł).po zatwierdzeniu OK sprawdzamy jeszcze czy aktywny jest przycisk Włącz strategie na platformie w górnym menu. Jeżeli nie, należy go zaznaczyć.

16 16 W oknie Nawigator wybieramy Strategie oraz Simplefx2. Pojawia się okno z właściwościami strategii. Jest ono podzielone na dwie zakładki: część ogólna, jak również Wpisz parametry. Po naciśnięciu OK strategia powinna zostać włączona. Gdy proces przebiega prawidłowo pojawi się symbol. Jeżeli wystąpi błąd pojawi się symbol X. Wtedy należy sprawdzić czy zostały włączone strategie (w Menu wybieramy Narzędzia / Opcje / Strategia). Aby wyłączyć Strategię prawym klawiszem myszki na wykresie wybieramy Strategie i Usuń Strategię. Aby całkowicie usunąć strategię w oknie Nawigator prawym klawiszem myszki wybieramy simplefx2 oraz Usuń. Usunięcie strategii z danego wykresu Usunięcie strategii z systemu Noble Markets

17 17 Testowanie strategii i optymalizacja Ważnym elementem automatycznego handlu jest pełne sprawdzenie efektywności Automatycznej Strategii Inwestycyjnej. W tym celu Platforma Noble Markets umożliwia przeprowadzenie trzech rodzajów testów: Backtesting, Demo Testing oraz Real Testing. Backtesting jest to sprawdzenie efektywności Strategii na podstawie danych z przeszłości. Powinien być to pierwszy z przeprowadzanych przez nas testów. Umożliwia on analizę jak wybrana strategia zachowałaby się na danych z przeszłości.

18 18 Aby uruchomić sekcję Platformy Tester Strategii klikamy kombinację klawiszy Ctrl + R. Naszym celem jest przetestowanie Simplefx2 i tę strategię wybieramy z rozwijanej listy Strategia. W Symbolu wybieramy dany instrument, który chcemy poddać testom (w naszym przykładzie będzie to para walutowa EURUSD). Następnie modyfikujemy pole Model, w którym wybieramy sposób, w jaki będzie dokonywany test. Do wyboru są trzy modele: Każdy tick Kontrola punktów Tylko ceny otwarcia. Najbardziej precyzyjnym modelem jest Każdy tick i tę opcję należy wybrać w naszym przykładzie. Istnieje także możliwość wyboru interwału czasu, w jakim testujemy naszą Strategię. W tym celu w polu Okres należy wybrać wartość Daily. Wybieramy także przedział czasu, z którego algorytm pobierze dane i przykładowo wybierzmy lata od 2000 roku do 2011 roku. Dzięki Właściwościom Strategii możemy dokonać edycji parametrów oraz włączyć różne elementy optymalizacji Programu. Po kliknięciu na Właściwości Strategii pojawi się nowe okno podzielone na trzy zakładki: Testowanie, Wpisz parametry i Optymalizacja. Przechodzimy do zakładki Wpisz parametry i zmieniamy wartości wybranych zmiennych.

19 19 Tester domyślnie wykona swoje zadanie otwierając pozycje o nominale 0.1 lota. My jednak zmienimy tą wartość na 1 lot. W tym celu klikamy dwukrotnie w komórkę Wartość, gdzie mamy wpisane 0.1 wpiszmy 1. System będzie wtedy otwierał pozycję o nominale 1 lota. Następnie z listy wybieramy zmienne: Long_MA_Period (dłuższa średnia ruchoma) oraz Short_MA_Period (krótsza średnia ruchoma). Ich wartości zmieniamy przykładowo na 30 oraz 8. Zmiany zatwierdzamy klikając OK. Następnie w głównym oknie Testera u dołu z prawej strony klikamy Start. Aby rozpocząć testy system pobiera wartości z poszczególnych okresów, a następnie oblicza algorytm w danym okresie. Kiedy test się zakończy i zielony pasek na dole okna zajmie całą jego długość, u dołu Testera przechodzimy w zakładkę Raport. Mamy tam wszystkie potrzebne dla nas informacje takie jak: Całkowity zysk netto, liczba pozycji zyskownych, liczba pozycji stratnych, ilość transakcji zyskownych pod rząd itd. Na załączonym screenie poniżej zaznaczony na czerwono Całkowity zysk netto wynoszący blisko PLN.

20 20 Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z wyników Strategii możemy poddać ją optymalizacji. W tym celu we Właściwościach Strategii możemy zmieniać wybrane wartości, poddawać Strategię optymalizacji, zmieniać jej interwał czasowy itp. Kiedy jednak uznamy, że wyniki są dla nas satysfakcjonujące możemy przejść do drugiej części testów Demo Testing oraz Real Testing. Główną cechą, która wyróżnia Backtesting od dwóch pozostałych, jest to, iż pierwsza dokonywała analizy i obliczeń na podstawie danych z przeszłości, natomiast zarówno Demo Testing, jak i Real Testing pracują w czasie rzeczywistym. Aby rozpocząć Demo Testing uruchamiamy Strategię Simplefx2 na rachunku demonstracyjnym Noble Markets z okna Nawigator klikając na nią dwukrotnie. Jeżeli chcemy poddać Strategię optymalizacji to w nowym oknie powinniśmy dokonać odpowiednie zmiany (stosowane do zmian z Backtesting). Zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK. Z prawej strony u góry wykresu pojawia się symbol (jeśli tak się nie stało sprawdźmy, czy mamy poprawnie skonfigurowane ustawienia (patrz Rozdział: Instalacje programów na Noble Markets)). Etap Demo Testów powinien trwać od kilku dni do kilku tygodni. Ważne tutaj jest jakie wartości przypisaliśmy średnim ruchomym, na podstawie których algorytm wylicza sygnały wejścia na rynek. Przy dużych średnich rynek otwiera mniej transakcji, które mogą generować większe zyski (ale i straty) oraz na odwrót (przy mniejszych średnich kroczących system otwiera więcej pozycji), dlatego weźmy to pod uwagę testując system. W oknie

21 21 Terminal mamy podgląd do wszystkich bieżących transakcji, jak również możemy obserwować ich historię w zakładce Dziennik. Zawsze zanim uruchomimy automatyczną strategię inwestycyjną na rachunku rzeczywistym zalecamy aby przetestować ją na danych historycznych oraz na danych bieżących dzięki rachunkowi demonstracyjnemu. Następnym etapem jest Real Testing, czyli dokonywanie rzeczywistych transakcji automatycznym systemem. Początkowo warto, aby ten etap przeprowadzać na mniejszych wolumenach np. 0.1 lota. W tym etapie w grę wchodzą już rzeczywiste środki pieniężne, dlatego warto być ostrożnym i skrupulatnie badać wyniki strategii. Jeżeli system zachowuje się prawidłowo możemy rzeczywiście stosować automatyczny handel jako podstawę naszych własnych inwestycji. Podsumowanie Warto poświęcić swój czas na przeprowadzenie efektywnych testów strategii. Dr Van Tharp, autor bestselleru Giełda, Wolność i Pieniądze uważa, że jednym z podstawowych błędów inwestorów budujących własne systemy jest właśnie niedokładne przeprowadzanie testów. Należy pamiętać, że z biegiem czasu ruchy rynkowe, korelacje i inne współczynniki mające wpływ na cenę danych instrumentów zmieniają się, przez co sama strategia zmienia poziom swojej efektywności. Należy dobrać odpowiednią dla siebie strategię oraz zdecydować czy chcemy grać na krótszych interwałach czasowych np. 30 minutowych podejmując kilka transakcji dziennie lub tygodniowo, czy na dłuższych i korzystać jedynie z maksymy Trend is your friend, sporadycznie otwierając pozycje kilka razy w miesiącu lub roku. Jedno jest pewne- warto bliżej przyjrzeć się automatycznym strategiom inwestycyjnym. Masz pytania? Prosimy o kontakt z Działem Sprzedaży pod numerem telefonu: lub pod adresem:

Spis treści. Wstęp. Pierwsze logowanie. Wygląd platformy po zalogowaniu. Składnianie zleceń. Widok nowego zlecenia na wykresie oraz w zakładce handel

Spis treści. Wstęp. Pierwsze logowanie. Wygląd platformy po zalogowaniu. Składnianie zleceń. Widok nowego zlecenia na wykresie oraz w zakładce handel Instrukcja obsługi Spis treści Wstęp 3 Pierwsze logowanie 4 Wygląd platformy po zalogowaniu 5 Składnianie zleceń 6 Widok nowego zlecenia na wykresie oraz w zakładce handel 7 Zamykanie i modyfikacja zlecenia

Bardziej szczegółowo

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne Komputerowe systemy na rynkach finansowych wykład systemy mechaniczne Automatyczne systemy transakcyjne - Expert Advisors Aby odnosić sukcesy na rynkach finansowych należy opracować system transakcyjny,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Smart Orders

Instrukcja użytkownika Smart Orders Instrukcja użytkownika Smart Orders Autorski dodatek do platformy mforex Trader Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2. Uruchamianie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika mforex WEB

Instrukcja użytkownika mforex WEB Instrukcja użytkownika mforex WEB Kontakt: e-mail: info@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2. Uruchamianie platformy... 3 3. Interfejs użytkownika...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Spis treści 1. Instalacja platformy... 2 2. Logowanie do rachunku demo... 3 3. Logowanie do rachunku rzeczywistego... 5 4. Informacje o rachunku... 6 dibre.pl 1 1. Instalacja platformy

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Platformy BRE WebTrader

Instrukcja użytkownika Platformy BRE WebTrader Instrukcja użytkownika Platformy BRE WebTrader Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2. Uruchamianie platformy... 3 3. Interfejs użytkownika... 4 3.1. Nagłówek okna platformy... 5 3.2 Menu wyboru instrumentu...

Bardziej szczegółowo

WebTrader w Noble Markets

WebTrader w Noble Markets WebTrader w Noble Markets Noble Marktes to nowoczesna platforma transakcyjna, pozwalająca Klientom inwestować na rynku walutowym z poziomu przeglądarek internetowych. Noble Markets umożliwia handel zarówno

Bardziej szczegółowo

Forex PitCalculator INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

Forex PitCalculator INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Forex PitCalculator Forex PitCalculator jest aplikacją służącą do obliczania podatku należnego z tytułu osiągniętych na rynku walutowym zysków. Jest to pierwsze tego typu oprogramowanie na polskim rynku.

Bardziej szczegółowo

Hosting na serwerach VPS: automaty rozpoznawania korzystnych transakcji. Równoległe przetwarzanie danych: szybsze wykonywanie zleceń

Hosting na serwerach VPS: automaty rozpoznawania korzystnych transakcji. Równoległe przetwarzanie danych: szybsze wykonywanie zleceń Korzyści z pracy z GO4X: Rozpoznaje wszystkie strategie EA, w tym Scalping EA Hosting na serwerach VPS: automaty rozpoznawania korzystnych transakcji Równoległe przetwarzanie danych: szybsze wykonywanie

Bardziej szczegółowo

www.nsforex.pl System transakcyjny NS Forex Instrukcja obsługi

www.nsforex.pl System transakcyjny NS Forex Instrukcja obsługi System transakcyjny NS Forex Instrukcja obsługi System transakcyjny NS Forex NS Forex to nowoczesna platforma transakcyjna, pozwalająca Klientom inwestować na rynku walutowym z poziomu przeglądarek internetowych.

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu:

Instalacja programu: Instrukcja programu Konwerter Lido Aktualizacja instrukcji : 2012/03/25 INSTALACJA PROGRAMU:... 1 OKNO PROGRAMU OPIS... 3 DODANIE MODUŁÓW KONWERSJI... 3 DODANIE LICENCJI... 5 DODANIE FIRMY... 7 DODAWANIE

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki w mforex Trader Instrukcja

Pierwsze kroki w mforex Trader Instrukcja Pierwsze kroki w mforex Trader Instrukcja mforex@mbank.pl 22 697 4774 mforex.pl Spis treści 1. Instalacja platformy... 3 2. Logowanie do rachunku demo... 3 3. Logowanie do rachunku rzeczywistego... 5 4.

Bardziej szczegółowo

Exeria. WSTĘP LOGOWANIE EXERIA.COM PROGRAM EXERIA WAŻNA UWAGA NA KONIEC ROZDZIAŁ PIERWSZY ROZDZIAŁ DRUGI ROZDZIAŁ TRZECI ROZDZIAŁ CZWARTY

Exeria. WSTĘP LOGOWANIE EXERIA.COM PROGRAM EXERIA WAŻNA UWAGA NA KONIEC ROZDZIAŁ PIERWSZY ROZDZIAŁ DRUGI ROZDZIAŁ TRZECI ROZDZIAŁ CZWARTY Exeria. ROZDZIAŁ PIERWSZY WSTĘP ROZDZIAŁ DRUGI LOGOWANIE ROZDZIAŁ TRZECI EXERIA.COM ROZDZIAŁ CZWARTY PROGRAM EXERIA ROZDZIAŁ PIĄTY WAŻNA UWAGA NA KONIEC ROZDZIAŁ PIERWSZY / WSTĘP ROZDZIAŁ PIERWSZY WSTĘP

Bardziej szczegółowo

DIF Freedom WEB (CFD) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start

DIF Freedom WEB (CFD) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start DIF Freedom WEB (CFD) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start Szybkie wprowadzenie do obsługi platform DIF Freedom WEB, CFD. Page 1 of 17 Czym jest platforma DIF Freedom WEB Szybka i Prosta Zaprojektowana,

Bardziej szczegółowo

ONE WORLD BROKER WEB (FOREX) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start

ONE WORLD BROKER WEB (FOREX) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start ONE WORLD BROKER WEB (FOREX) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start Page 1 of 17 Czym jest platforma ONE WORLD BROKER WEB Szybka i Prosta Zaprojektowana, aby być szybka i prosta jak to tylko możliwe,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu MacOS

Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu MacOS Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu MacOS Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 1 O platformie Platforma mforex Trader to część systemu

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6

PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6 PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6 Notowania BRE Statica 3 instalacja programu, funkcje dedykowane. Notowania BRE Statica 3 to wszechstronna, łatwa w obsłudze aplikacja, przeznaczona dla osób

Bardziej szczegółowo

SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO

SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO 1. Menu główne... 2 1.1 Logo... 2 1.2 Dane rachunku... 2 1.3 Filtry... 2 1.4 Menu... 2 1.5 Ustawienia... 3 1.6 Pomoc... 6 1.7 Wyloguj... 6 2.

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 2 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

POZIOM DOŚWIADCZONY CZĘŚĆ III

POZIOM DOŚWIADCZONY CZĘŚĆ III POZIOM DOŚWIADCZONY CZĘŚĆ III Tworzenie własnych strategii W tej części poradnika chciałbym pokazad w jaki sposób powstają strategie do opcji binarnych i gdzie są zapisywane. Każdy kto posiada MetaTrader4

Bardziej szczegółowo

Przed zapoznaniem się z poniższą instrukcję, zalecamy zapoznanie się z instrukcją Ustawienie platformy.

Przed zapoznaniem się z poniższą instrukcję, zalecamy zapoznanie się z instrukcją Ustawienie platformy. ZAWIERANIE TRANSAKCJI Przed zapoznaniem się z poniższą instrukcję, zalecamy zapoznanie się z instrukcją Ustawienie platformy. Spis treści 1. Włączenie możliwości dokonywanie transakcji, str. 2 2. Moduły

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER DLA KLIENTÓW ALIOR BANKU

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER DLA KLIENTÓW ALIOR BANKU INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER DLA KLIENTÓW ALIOR BANKU 1. PODPISANIE UMOWY Klienci Alior Banku mają możliwość otwarcia rachunku Alior Trader przez System Bankowości Internetowej. Aby to zrobić,

Bardziej szczegółowo

Nagrywamy podcasty program Audacity

Nagrywamy podcasty program Audacity Pobieranie i instalacja Program Audacity jest darmowym zaawansowanym i wielościeżkowym edytorem plików dźwiękowych rozpowszechnianym na licencji GNU GPL. Jest w wersjach dla systemów typu Unix/Linux, Microsoft

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp 3. Logowanie 4. Ekran główny 5. Dodawanie instrumentów i wykresów 6. Składanie zleceń w panelu One Click 7. Zlecenia oczekujące 8

Spis treści. Wstęp 3. Logowanie 4. Ekran główny 5. Dodawanie instrumentów i wykresów 6. Składanie zleceń w panelu One Click 7. Zlecenia oczekujące 8 Instrukcja obsługi Spis treści Wstęp 3 Logowanie 4 Ekran główny 5 Dodawanie instrumentów i wykresów 6 Składanie zleceń w panelu One Click 7 Zlecenia oczekujące 8 Zarządzanie pozycją 9,10 Historia transakcji

Bardziej szczegółowo

Krok 4: Zamykamy pozycję

Krok 4: Zamykamy pozycję Krok 4: Zamykamy pozycję Skoro już wiemy, w jakim celu będziemy dokonywać zakupu (zajęcie długiej pozycji) lub sprzedaży (zajęcie krótkiej pozycji), powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób zakończyć naszą transakcję.

Bardziej szczegółowo

Poradnik Inwestora część 3. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych

Poradnik Inwestora część 3. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych Poradnik Inwestora część 3 Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach Rodzaje zleceń 1/ Egzekucja Natychmiastowa oznacza złożenie zlecenia po cenie rynkowej, po aktualnych cenach

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Advanced Orders

Instrukcja użytkownika Advanced Orders Instrukcja użytkownika Advanced Orders Zlecenia zaawansowane dla dodatku Smart Orders Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE APPLE IOS SPIS TREŚCI

INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE APPLE IOS SPIS TREŚCI INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE APPLE IOS SPIS TREŚCI 1. Instalacja... 2 1.1 Pobranie aplikacji... 2 1.2 Logowanie do systemu... 3 2. Nawigacja... 4 2.1 Menu dolne... 4 2.1.1 Notowania...4

Bardziej szczegółowo

ROZPOCZĘCIE PRACY Z PLATFORMĄ INFRONT

ROZPOCZĘCIE PRACY Z PLATFORMĄ INFRONT ROZPOCZĘCIE PRACY Z PLATFORMĄ INFRONT Pierwszym krokiem jest uzyskanie dostępu do danych rynkowych w celu pobrania aktualnych notowań spółek. Możesz to zrobić wybierając opcję Preferencje z menu Narzędzia.

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja certyfkatu OSX 10.9

1. Instalacja certyfkatu OSX 10.9 1. Instalacja certyfkatu na OS X 10.9 2. Konfguracja Maila na OS X 10.9 3. Podpisywanie na OS X 10.9 4. Instalacja certyfkatu na IOS 7 5. Konfguracja Maila na IOS 7 6. Podpisywanie na IOS7 7. Konfguracja

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp 3. Logowanie 4. Ekran kalendarza 5. Ustawienia 6. Dodawanie akcji 7. Parametry zleceń 8. Zlecenia warunkowe, modyfikacja zleceń 9

Spis treści. Wstęp 3. Logowanie 4. Ekran kalendarza 5. Ustawienia 6. Dodawanie akcji 7. Parametry zleceń 8. Zlecenia warunkowe, modyfikacja zleceń 9 Instrukcja obsługi Spis treści Wstęp 3 Logowanie 4 Ekran kalendarza 5 Ustawienia 6 Dodawanie akcji 7 Parametry zleceń 8 Zlecenia warunkowe, modyfikacja zleceń 9 Obsługa kalendarza 10 HFT Robotero to ultraszybki

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 3 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

mfaktura Instrukcja instalacji programu Ogólne informacje o programie www.matsol.pl biuro@matsol.pl

mfaktura Instrukcja instalacji programu Ogólne informacje o programie www.matsol.pl biuro@matsol.pl mfaktura Instrukcja instalacji programu Ogólne informacje o programie www.matsol.pl biuro@matsol.pl Instalacja programu 1. Po włożeniu płytki cd do napędu program instalacyjny powinien się uruchomić automatyczne.

Bardziej szczegółowo

Spis treści: Uzyskiwanie dostępu do konta GWAZY 3. Sekcje platformy 4. Informacje o platformie 5. Lista obserwowanych 5.

Spis treści: Uzyskiwanie dostępu do konta GWAZY 3. Sekcje platformy 4. Informacje o platformie 5. Lista obserwowanych 5. Spis treści: Uzyskiwanie dostępu do konta GWAZY 3 Sekcje platformy 4 Informacje o platformie 5 Lista obserwowanych 5 Obszar handlu 6 Metoda Classic 7 Otwarte inwestycje 9 Wiadomości 10 Sprawozdania 11

Bardziej szczegółowo

mforex WEB Instrukcja obsługi

mforex WEB Instrukcja obsługi mforex WEB Instrukcja obsługi mforex@mbank.pl 22 697 4774 mforex.pl Spis treści 1. Informacje wstępne... 3 2. Uruchamianie platformy... 4 3. Interfejs użytkownika... 5 3.1 Nagłówek okna platformy... 5

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do platformy xtab

Podręcznik do platformy xtab Podręcznik do platformy xtab Wstęp 1. Wstęp XTB oferuje bezpłatne oprogramowanie do zainstalowania na tabletach, co daje możliwość pełnej kontroli nad rachunkiem niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER PRZEZ INTERNET

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER PRZEZ INTERNET INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER PRZEZ INTERNET OTWARCIE RACHUNKU ROR PRZEZ INTERNET Aby otworzyć rachunek ROR przez Internet należy, uruchomić portal Alior Banku i przejść do sekcji Klienci Indywidualni/Konta

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny oparty na średnich ruchomych. ś h = + + + + gdzie, C cena danego okresu, n liczba okresów uwzględnianych przy kalkulacji.

System transakcyjny oparty na średnich ruchomych. ś h = + + + + gdzie, C cena danego okresu, n liczba okresów uwzględnianych przy kalkulacji. Średnie ruchome Do jednych z najbardziej znanych oraz powszechnie wykorzystywanych wskaźników analizy technicznej, umożliwiających analizę trendu zaliczyć należy średnie ruchome (ang. moving averages).

Bardziej szczegółowo

Gdzie znaleźć aplikację

Gdzie znaleźć aplikację Aplikacja xdivergence znajduje się na portalu xstore.pro Gdzie znaleźć aplikację Można ją znaleźć poprzez wpisanie w wyszukiwarce dostępnej na górze strony wyrazu dywergencja lub divergence Inną możliwością

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Dotyczy programów opartych na bazie BDE: Menedżer Pojazdów PL+ Ewidencja Wyposażenia PL+ Spis treści: 1. Wstęp...

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami

Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Konfiguracja oprogramowania w systemach MS Windows dla kont z ograniczonymi uprawnieniami Dotyczy programów opartych na bazie Firebird: System Obsługi Zleceń PL+ Grafik Urlopowy PL+ Zarządzanie Szkoleniami

Bardziej szczegółowo

Krok 5: ZAMYKANIE ZLECENIA

Krok 5: ZAMYKANIE ZLECENIA Krok 5: ZAMYKANIE ZLECENIA Skoro już wiemy, w jakim celu będziemy dokonywać zakupu (zajęcie długiej pozycji) lub sprzedaży (zajęcie krótkiej pozycji), powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób zakończyć naszą

Bardziej szczegółowo

1. Czym jest Wirtualny Serwer?

1. Czym jest Wirtualny Serwer? Wirtualny Serwer 1. Czym jest Wirtualny Serwer? 2. Rejestrowanie Wirtualnego Serwera. 3. Praca z Wirtualnym Serwerem. 4. Dlaczego usługa Wirtualny Serwer jest warta uwagi? 1 1. Czym jest Wirtualny Serwer?

Bardziej szczegółowo

SKANER ŚWIECOWY INSTRUKCJA INSTALACJI. www.noblemarkets.pl

SKANER ŚWIECOWY INSTRUKCJA INSTALACJI. www.noblemarkets.pl SKANER ŚWIECOWY INSTRUKCJA INSTALACJI Skaner świecowy to nowoczesne narzędzie stworzone przez naszych specjalistów. Pomaga odnaleźć na wykresie ważne formacje świecowe, które wspierają inwestorów w analizie

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja Programu

1. Instalacja Programu Instrukcja obsługi dla programu Raporcik 2005 1. Instalacja Programu Program dostarczony jest na płycie cd, którą otrzymali Państwo od naszej firmy. Aby zainstalować program Raporcik 2005 należy : Włożyć

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Notowaniach Statica mdm 4

Przewodnik po Notowaniach Statica mdm 4 Przewodnik po Notowaniach Statica mdm 4 Notowania Statica mdm 4 to nowa wszechstronna, łatwa w obsłudze aplikacja, przeznaczona dla osób inwestujących na rynkach finansowych. Jej główną funkcją jest wyświetlanie

Bardziej szczegółowo

Analiza danych w biznesie

Analiza danych w biznesie Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego Wykład 1 1 Rynki walutowe, kontrakty, akcje 2 Podstawowe definicje związane z rynkiem walutowym 3 Price Action 4 5 Analiza fundamentalna 6 Przykłady systemów

Bardziej szczegółowo

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych

5.2. Pierwsze kroki z bazami danych 5.2. Pierwsze kroki z bazami danych Uruchamianie programu Podobnie jak inne programy, OO Base uruchamiamy z Menu Start, poprzez zakładkę Wszystkie programy, gdzie znajduje się folder OpenOffice.org 2.2,

Bardziej szczegółowo

Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 5

Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 5 Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 5 Spis treści Spis treści... 2 MQL i automatyczny handel... 3 Co wyróżnia MT5 pod kątem automatycznych strategii inwestycyjnych?... 4 Dwa sposoby na

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny oparty na wskaźnikach technicznych

System transakcyjny oparty na wskaźnikach technicznych Druga połowa ubiegłego stulecia upłynęła pod znakiem dynamicznego rozwoju rynków finansowych oraz postępującej informatyzacji społeczeństwa w skali globalnej. W tym okresie, znacząco wrosła liczba narzędzi

Bardziej szczegółowo

Zulutrade. w pełni automatyczne inwestowanie. [Wersja 1.1]

Zulutrade. w pełni automatyczne inwestowanie. [Wersja 1.1] Zulutrade w pełni automatyczne inwestowanie Zulutrade to nowatorska usługa na rynku forex. Stanowi połączenie między inwestorami poszukującymi systemów transakcyjnych, a tymi którzy je tworzą. Zulutrade

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Noble Markets Webtrader MT4

Instrukcja Noble Markets Webtrader MT4 1 Instrukcja Noble Markets Webtrader MT4 SPIS TREŚCI I. Opis ogólny systemu transakcyjnego NM Webtrader MT4 II. III. IV. Logowanie do NM Webtrader MT4 Pierwszy rzut oka na platformę Otwarcie nowego zlecenia

Bardziej szczegółowo

Włączanie/wyłączanie paska menu

Włączanie/wyłączanie paska menu Włączanie/wyłączanie paska menu Po zainstalowaniu przeglądarki Internet Eksplorer oraz Firefox domyślnie górny pasek menu jest wyłączony. Czasem warto go włączyć aby mieć szybszy dostęp do narzędzi. Po

Bardziej szczegółowo

Nowe notowania epromak Professional

Nowe notowania epromak Professional Nowe notowania epromak Professional Poniższa instrukcja obsługi zawiera: 1. Pobranie pliku instalacyjnego... 1 2. Proces Instalacji... 2 3. Uruchomienie notowań... 4 4. Dodatkowe funkcjonalności... 6 1.

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze ABC komputera dla nauczyciela Materiały pomocnicze 1. Czego się nauczysz? Uruchamianie i zamykanie systemu: jak zalogować się do systemu po uruchomieniu komputera, jak tymczasowo zablokować komputer w

Bardziej szczegółowo

Rejestr transakcji GIIF - instrukcja

Rejestr transakcji GIIF - instrukcja Rejestr transakcji GIIF - instrukcja 2 1 Kancelaria Notarialna - Rejestr Transakcji GIIF instrukcja Rejestr Transakcji GIIF Poniższa instrukcja przedstawia sposób przygotowania transakcji i realizację

Bardziej szczegółowo

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O.

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O. Instrukcja Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl 1Strona 1 z 12 Spis treści Wstęp... 3 Rejestracja... 3 Aktywacja konta... 5 Rozpoczęcie pracy z systemem... 7 Pierwsze logowanie do systemu...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do platformy MetaTrader dla STP NDD

Podręcznik do platformy MetaTrader dla STP NDD Podręcznik do platformy MetaTrader dla STP NDD 1. Wstęp Oferta STP NDD skierowana jest do tych Klientów, którzy pragną wykorzystać dodatkowe możliwości wynikające z dostępu do rynku międzybankowego i jednocześnie

Bardziej szczegółowo

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl Do połączenia z serwerem A&B w celu załadowania lub pobrania materiałów można wykorzystać dowolny program typu "klient FTP". Jeżeli nie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji aplikacji Comarch Smart Card ToolBox

Instrukcja instalacji aplikacji Comarch Smart Card ToolBox Instrukcja instalacji aplikacji Comarch Smart Card ToolBox dla urządzeń kryptograficznych Bankowość Internetowa R-Online Biznes Spis treści: 1. Wstęp...2 2. Instalacja Comarch Smart Card ToolBox w systemie

Bardziej szczegółowo

MQL dla początkujących

MQL dla początkujących X-TRADE BROKERS S.A. MQL dla początkujących Krótki przewodnik po Automatycznym Handlu Michał Zabielski 2010-06-14 Spis treści Spis treści... 2 Wstęp... 3 Czym jest Automatyczny Handel?... 3 Czym jest MQL?...

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do rynków walutowych

Wprowadzenie do rynków walutowych Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego Wykład 1 1 Czym jest Forex? 2 Przykład rachunku 3 Jak grać na giełdzie? 4 Trend i średnie kroczące 5 Język MQL Tematyka wykładów: Ogólne informacje o rynkach

Bardziej szczegółowo

SUPERMAKLER FX MODUŁ RAPORTÓW

SUPERMAKLER FX MODUŁ RAPORTÓW SUPERMAKLER FX MODUŁ RAPORTÓW Spis treści 1. Ekran startowy... 1 2. Nagłówek pasek stanu rachunku... 2 3. Sekcja Menu... 2 3.1. Otwarte pozycje... 2 3.2. Zlecenia oczekujące... 4 3.3. Zamknięte pozycje...

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

WŁĄCZANIE W PRZEGLĄDARKACH INTERNETOWYCH OBSŁUGI SKRYPTÓW JAVASCRIPT

WŁĄCZANIE W PRZEGLĄDARKACH INTERNETOWYCH OBSŁUGI SKRYPTÓW JAVASCRIPT WŁĄCZANIE W PRZEGLĄDARKACH INTERNETOWYCH OBSŁUGI SKRYPTÓW JAVASCRIPT JavaScript jest językiem skryptowym powszechnie stosowanym przez programistów internetowych. Skrypty służą zazwyczaj do zapewnienia

Bardziej szczegółowo

1 Logowanie do rachunku

1 Logowanie do rachunku 1 Logowanie do rachunku Okienko logowania wygląda tak jak powyżej. Wpisujemy swój login(user name) oraz hasło(password). W polu Platform wybieramy rodzaj rachunku PRACTISE(czyli DEMO) lub LIVE( rachunek

Bardziej szczegółowo

Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej

Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej Geoportal Usługa portalu edukacyjnego Instrukcja użytkownika Historia zmian Wersja Data Kto Opis zmian 1.0 2014-05-27 Sygnity

Bardziej szczegółowo

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Podstawowe informacje o skoroszycie Excel jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia skoroszytów. Skoroszyt jest zbiorem informacji, które są przechowywane w

Bardziej szczegółowo

MODUŁ OFERTOWANIE INSTRUKCJA OBSŁUGI

MODUŁ OFERTOWANIE INSTRUKCJA OBSŁUGI MODUŁ OFERTOWANIE INSTRUKCJA OBSŁUGI 1 1. MOŻLIWOŚCI Moduł Ofertowanie jest przeznaczony do programu Symfonia Handel Forte. Jego zadaniem jest wspomaganie działania pracowników firmy w przygotowywaniu

Bardziej szczegółowo

FxCraft Trade Manager Instrukcja Obsługi (wersja 1_01)

FxCraft Trade Manager Instrukcja Obsługi (wersja 1_01) FxCraft Trade Manager Instrukcja Obsługi (wersja 1_01) 1 Spis treści FxCraft Trade Manager... 1 Instrukcja Obsługi... 1 Wprowadzenie... 3 Skrócony opis produktu... 4 Instalacja... 5 Główne okno... 7 Zakładka

Bardziej szczegółowo

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank Alior Trader 2 Podręcznik użytkownika Copyrights Alior Bank SPIS TREŚCI I. RODZAJE ORAZ SKŁADANIE, ZAMYKANIE I MODYFIKACJA ZLECEŃ 1. Rodzaje zleceń 2. Sposoby składania zleceń na platformie Alior Trader

Bardziej szczegółowo

Pasek menu. Kategoria zakładki umożliwia dodawanie zakładek notowań i edytowanie sposobu ich wyświetlania.

Pasek menu. Kategoria zakładki umożliwia dodawanie zakładek notowań i edytowanie sposobu ich wyświetlania. Pierwsze kroki Główne okno Notowań Online składa się z: paska menu, obszaru daty i godziny wraz ze statusem połączenia aplikacji z siecią, paska narzędzi, okna notowań wraz z zakładkami do aktualnej grupy

Bardziej szczegółowo

Ewidencja Wyposażenia PL+

Ewidencja Wyposażenia PL+ Ewidencja Wyposażenia PL+ Jak poprawnie skonfigurować uprawnienia systemowe Spis treści: 1. Wstęp 2. Systemy: Windows Vista,, 8, 8.1, 10... 2.1. Folder z bazą danych... 2.2. Folder z konfiguracją programu...

Bardziej szczegółowo

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta

Platforma szkoleniowa krok po kroku. Poradnik Kursanta - 1 - Platforma szkoleniowa krok po kroku Poradnik Kursanta PORA - 2 - Jeśli masz problemy z uruchomieniem Platformy szkoleniowej warto sprawdzić poprawność poniższych konfiguracji: - 3 - SPRZĘT Procesor

Bardziej szczegółowo

Przygotowanie środowiska Java do prawidłowej obsługi podpisu elektronicznego w epuap

Przygotowanie środowiska Java do prawidłowej obsługi podpisu elektronicznego w epuap Przygotowanie środowiska Java do prawidłowej obsługi podpisu elektronicznego w epuap Platforma epuap współpracuje z Internet Exploratorem oraz Mozilla Firefox. Doświadczenie użytkowników wskazuje, że najlepiej

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja konta pocztowego w Thunderbird

Konfiguracja konta pocztowego w Thunderbird Konfiguracja konta pocztowego w Thunderbird Sygnity SA 2013 Wszystkie prawa zastrzeżone. Znaki firmowe oraz towarowe użyte w opracowaniu są prawną własnością ich właścicieli. Autor dokumentacji: Magdalena

Bardziej szczegółowo

Platforma transakcyjna BOSSA FX. Platforma Metatrader 4 najpopularniejsza na świecie platforma transakcyjna

Platforma transakcyjna BOSSA FX. Platforma Metatrader 4 najpopularniejsza na świecie platforma transakcyjna Platforma transakcyjna BOSSA FX Platforma Metatrader 4 najpopularniejsza na świecie platforma transakcyjna 1 Główne możliwości: składanie zleceń natychmiastowych i oczekujących prezentacja kwotowań rozbudowane

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEMU TRANSAKCYJNEGO NOVA GIEŁDA W WERSJI NA ANDROID/iOS

INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEMU TRANSAKCYJNEGO NOVA GIEŁDA W WERSJI NA ANDROID/iOS INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEMU TRANSAKCYJNEGO NOVA GIEŁDA W WERSJI NA ANDROID/iOS 1 SPIS TREŚCI INSTRUKCJI OBSŁUGI APLIKACJI MOBILNEJ Ściągnięcie oraz instalacja oprogramowania dla aplikacji mobilnej...3 Notowania...11

Bardziej szczegółowo

Wysyłka dokumentacji serwisowej z Sekafi3 SQL do producentów.

Wysyłka dokumentacji serwisowej z Sekafi3 SQL do producentów. Wysyłka dokumentacji serwisowej z Sekafi3 SQL do producentów. Możliwość wysyłki dokumentacji serwisowej do producentów poprzez API możliwa jest od wersji 3.0.48.6 (Aby sprawdzić wersję swojego oprogramowania

Bardziej szczegółowo

HANDEL OPCJAMI W PLATFORMIE DEALBOOK 360

HANDEL OPCJAMI W PLATFORMIE DEALBOOK 360 Otwórz konto opcyjne w GFT lub dodaj możliwość inwestowania w opcje do istniejącego konta forex lub CFD, dzięki czemu będziesz mógł monitorować rynek 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu. Nowy panel opcyjny

Bardziej szczegółowo

Abonament podstawowy Abonament standard Abonament profesjonalny. Powiadomienia Kroczącego Stop Loss i dodatkowe powiadomienia i raporty

Abonament podstawowy Abonament standard Abonament profesjonalny. Powiadomienia Kroczącego Stop Loss i dodatkowe powiadomienia i raporty Abonament podstawowy Abonament standard Abonament profesjonalny tel.: 0801 00 24 64 (infolinia 9 00-15 00 ) tel.: (61) 670 33 44 (infolinia 9 00-15 00 ) email: pomoc@opiekuninwestora.pl blog : blog.opiekuninwestora.pl

Bardziej szczegółowo

Dodawanie stron do zakładek

Dodawanie stron do zakładek Dodawanie stron do zakładek Aby dodać adres strony do zakładek otwieramy odpowiednią stronę a następnie wybieramy ikonę Dodaj zakładkę Po wybraniu ikony otworzy się okno umożliwiające dodanie adresy strony

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu SPSS Statistics 21

Instrukcja instalacji programu SPSS Statistics 21 Instrukcja instalacji programu SPSS Statistics 21 UWAGA: DO POPRAWNEGO, PEŁNEGO ZAINSTALOWANIA (AKTYWACJI) PROGRAMU SPSS Statistics 21 NIEZBĘDNE JEST AKTYWNE POŁĄCZENIE Z INTERNETEM PODCZAS INSTALACJI

Bardziej szczegółowo

TIME MARKER. Podręcznik Użytkownika

TIME MARKER. Podręcznik Użytkownika TIME MARKER Podręcznik Użytkownika SPIS TREŚCI I. WPROWADZENIE... 3 II. Instalacja programu... 3 III. Opis funkcji programu... 7 Lista skrótów... 7 1.1. Klawisz kontrolny... 7 1.2. Klawisz skrótu... 8

Bardziej szczegółowo

Rys.1. Technika zestawiania części za pomocą polecenia WSTAWIAJĄCE (insert)

Rys.1. Technika zestawiania części za pomocą polecenia WSTAWIAJĄCE (insert) Procesy i techniki produkcyjne Wydział Mechaniczny Ćwiczenie 3 (2) CAD/CAM Zasady budowy bibliotek parametrycznych Cel ćwiczenia: Celem tego zestawu ćwiczeń 3.1, 3.2 jest opanowanie techniki budowy i wykorzystania

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 15 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja korzystania z Systemu Telnom - Nominacje

Instrukcja korzystania z Systemu Telnom - Nominacje Instrukcja korzystania z Systemu Telnom - Nominacje Opis panelu użytkownika Pierwsze zalogowanie w systemie Procedura resetowania hasła Składanie nominacji krok po kroku System Telnom Nominacje znajduje

Bardziej szczegółowo

Instalacja aplikacji

Instalacja aplikacji 1 Instalacja aplikacji SERTUM... 2 1.1 Pobranie programu z Internetu... 2 1.2 Instalacja programu... 2 1.3 Logowanie... 3 2 Instalacja aplikacji RaportNet... 4 2.1 Pobranie programu z Internetu... 4 2.2

Bardziej szczegółowo

I. RODZAJE ORAZ SKŁADANIE, ZAMYKANIE I MODYFIKACJA ZLECEŃ... 2

I. RODZAJE ORAZ SKŁADANIE, ZAMYKANIE I MODYFIKACJA ZLECEŃ... 2 Biuro Maklerskie Alior Trader 2 Zarządzanie zleceniami i pozycjami SPIS TREŚCI I. RODZAJE ORAZ SKŁADANIE, ZAMYKANIE I MODYFIKACJA ZLECEŃ... 2 1. Rodzaje zleceń... 2 1) Zlecenie typu market... 2 2) Zlecenie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi notowań koszykowych w M@klerPlus

Instrukcja obsługi notowań koszykowych w M@klerPlus Instrukcja obsługi notowań koszykowych w M@klerPlus 1 Spis treści: 1. Wymagania systemowe.. 3 2. Tworzenie koszyka notowań.. 10 3. Modyfikowanie koszyka notowań. 11 4. Uruchamianie tabeli notowań.. 12

Bardziej szczegółowo

Składanie zleceń z NOLa. Klient może złożyć zlecenie nie tylko z poziomu r-brokera, ale również z poziomu aplikacji Notowania OnLine (NOL).

Składanie zleceń z NOLa. Klient może złożyć zlecenie nie tylko z poziomu r-brokera, ale również z poziomu aplikacji Notowania OnLine (NOL). Składanie zleceń z NOLa Klient może złożyć zlecenie nie tylko z poziomu r-brokera, ale również z poziomu aplikacji Notowania OnLine (NOL). Aby aktywować zlecenia w NOLu kliknij Właściwości > Ustawienia

Bardziej szczegółowo

Integracja z Subiekt GT

Integracja z Subiekt GT ` Integracja z Subiekt GT Zawartość Zakładanie podmiotu... 3 Aktywacja konta, InfoSfera... 5 Kontrola NIP... 7 Instalacja i konfiguracja oscgt... 9 Edycja kategorii w oscgt... 16 SubiektGT - Atrybuty...

Bardziej szczegółowo

Piotr Dynia. PowerPivot. narzędzie do wielowymiarowej analizy danych

Piotr Dynia. PowerPivot. narzędzie do wielowymiarowej analizy danych Piotr Dynia PowerPivot narzędzie do wielowymiarowej analizy danych Od autora Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji pakietu Office: Microsoft Office 2010 udostępniono darmowy dodatek dla Excela o nazwie

Bardziej szczegółowo

Jak szybko wystawić fakturę w LeftHand? Instalacja programu

Jak szybko wystawić fakturę w LeftHand? Instalacja programu Jak szybko wystawić fakturę w LeftHand? Aby móc szybko wystawić fakturę VAT w programie LeftHand należy: - zainstalować program LeftHand - skonfigurować go za pomocą szybkiego wizzarda - dodać definicję

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE ANDROID

INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE ANDROID INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE ANDROID SPIS TREŚCI 1. Instalacja... 2 1.1 Pobranie aplikacji... 2 1.2 Logowanie do systemu... 3 2. Nawigacja... 5 2.1 Menu... 5 2.1.1 Rachunki...5 2.1.2 Notowania...6

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do Algo tradingu czyli zaawansowane funkcje platformy MT4. Robert Gawron, 13.10.2015, Warszawa

Wprowadzenie do Algo tradingu czyli zaawansowane funkcje platformy MT4. Robert Gawron, 13.10.2015, Warszawa Wprowadzenie do Algo tradingu czyli zaawansowane funkcje platformy MT4. Robert Gawron, 13.10.2015, Warszawa Agenda 1. Co to jest trading algorytmiczny. 2. Co to jest MQL4. 3. Rodzaje oferowanych programów

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie Wstęp FTP - (ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych) jest to protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików na serwer, oraz z serwera poprzez program klienta FTP. Dzięki

Bardziej szczegółowo

Obsługa platformy xstation

Obsługa platformy xstation Obsługa platformy xstation Logowanie do platformy Logowanie do platformy Najważniejsze funkcje xstation Dostęp do rachunku z dowolnego miejsca Wykonywanie zleceń za pomocą jednego kliknięcia Handel bezpośrednio

Bardziej szczegółowo

Instalacja Webroot SecureAnywhere przy użyciu GPO w Active Directory

Instalacja Webroot SecureAnywhere przy użyciu GPO w Active Directory Instalacja Webroot SecureAnywhere przy użyciu GPO w Active Directory Poniższa instrukcja opisuje sposób zdalnej instalacji oprogramowania Webroot SecureAnywhere w środowiskach wykorzystujących usługę Active

Bardziej szczegółowo