Nadzwyczajne wysiłki dla normalnego życia

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Nadzwyczajne wysiłki dla normalnego życia"

Transkrypt

1 Nadzwyczajne wysiłki dla normalnego życia

2 Pacjenci na całym świecie chcą po prostu normalnie żyć... Pacjenci na całym świecie chcą po prostu normalnie żyć, snuć plany na przyszłość, pracować, kochać, korzystać z życia. Wszystkie spółki farmaceutyczne Janssen z grupy Johnson & Johnson mają wspólną wizję niesienia nowej nadziei i dobrego zdrowia milionom ludzi i ich rodzinom na całym świecie. Janssen na co dzień łączy specjalistyczną wiedzę terapeutyczną swoich spółek: Janssen-Cilag, Janssen Pharmaceutica, Tibotec, Virco, Centocor, Ortho Biotech, a od 2011 roku również spółki Crucell. Nadrzędną misją Janssen jest zaspokajanie najważniejszych potrzeb medycznych naszych czasów. Nasze zespoły wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem, aby osiągać jak najlepsze rezultaty dla pacjentów na całym świecie. Naszym celem jest tworzenie innowacyjnych, zintegrowanych rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, które poprawiają jakość i znacząco przedłużają życie chorym. Nastawieni jesteśmy na przyszłość i wspólną pracę na rzecz zdrowia wszystkich pacjentów. Janssen zobowiązuje się do poszukiwania rozwiązań dla dobra chorych poprzez rozwój nauki i medycyny. Stanowimy jeden zespół. Wspólnie budujemy markę Janssen, będącą synonimem innowacji, ambitnych ideałów, naukowych osiągnięć, przełomowych odkryć i wartości związanych z dziedzictwem wszystkich firm z grupy Johnson & Johnson. Nasza wspólna tożsamość odzwierciedla również potrzebę stałego uczenia się, zobowiązanie wobec ludzi i podtrzymywanie najwyższych standardów postępowania w zgodzie z naszymi wartościami, które zawarte są w Credo.

3 Historia firmy Janssen to historia życia jednego człowieka Nazwa Janssen pochodzi od nazwiska doktora Paula Janssena, który ponad pół wieku temu rozpoczął badania farmaceutyczne w Belgii. Znany jako Doktor Paul, utalentowany i pełen pasji naukowiec i przedsiębiorca, był przede wszystkim lekarzem, który chciał pomagać pacjentom. Połączenie jego zaawansowanej wiedzy naukowej z głęboką troską o ludzkość i wizjonerskie umiejętności kierownicze inspirują nas po dziś dzień do nadzwyczajnych wysiłków, aby pacjenci mogli wieść zwyczajne, szczęśliwe życie. Dr Paul Janssen i jego zespół wynalazł cząsteczek, z których każda jest potencjalnym lekarstwem. 80 z nich już stało się lekami. Dr Paul Janssen był jednym z najbardziej twórczych naukowców XX wieku. Cztery leki opracowane w laboratoriach Janssena znajdują się na Liście Leków Podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia. Wśród wszystkich odkryć warto wymienić te szczególnie interesujące. Odkryty w 1958 roku haloperidol, lek przeciwpsychotyczny, uwolnił pacjentów szpitali psychiatrycznych z kaftanów bezpieczeństwa i pozwolił prowadzić w miarę normalne życie bez urojeń. W 1974 roku środki przeciwgrzybicze odkryte przez doktora Janssena zostały wykorzystane do uratowania niezwykłego znaleziska archeologicznego w Chinach. Z ziemi wydobyto bowiem armię terakotowych posągów, z których część była zaatakowana przez grzyba. Ten sam środek zastosowano później do ocalenia liczących 3000 lat mumii i średniowiecznych obrazów oraz książek. Dr Janssen znalazł również rozwiązanie problemu pleśni atakującej owoce i warzywa. Opracował szereg wysoce skutecznych środków grzybobójczych, które stosowane są do dnia dzisiejszego. W 2001 roku dr Janssen odkrył cząsteczkę, którą nazwał TMC-278. Od tamtej pory, aż do śmierci w 2003 roku, dr Janssen stale nosił przy sobie wizytówkę z wzorem chemicznym tej cząsteczki. Był przekonany, że odkrył lek przeciwko AIDS. Jego nadzieje potwierdzały obiecujące wyniki badań klinicznych. W 2011 roku, 10 lat po wynalezieniu TMC-278, lek został zarejestrowany w leczeniu infekcji wywołanych wirusem HIV. Współczesne leczenie pacjentów z HIV nie polega już wyłącznie na przedłużaniu życia, ale przede wszystkim na zapewnieniu chorym maksymalnie wysokiej jakości życia. Dr Paul Janssen

4 Janssen - spółki farmaceutyczne Johnson & Johnson - liderem fundamentalnych zmian Współpracujemy ze środowiskami akademickimi, władzami, lekarzami, przemysłem farmaceutycznym i organizacjami pacjentów Firma Janssen pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu opieki zdrowotnej, które zapewnią jednocześnie skuteczność terapeutyczną i pomogą kontrolować koszty leczenia. Janssen współpracuje z jednostkami służby zdrowia w Niemczech i Wielkiej Brytanii dostarczając zintegrowane rozwiązania zdrowotne np. dla osób ze schizofrenią. Specjalny zespół Janssen ds. innowacji zdrowotnych podejmuje działania na całym świecie na rzecz zdecydowanych zmian w tym obszarze. Wiedza naukowa zmienia się w niewiarygodnie szybkim tempie. Naukowcy i eksperci medyczni, zatrudnieni w firmie Janssen, coraz ściślej współpracują z ekspertami zewnętrznymi z innych środowisk, takich jak kręgi akademickie, spółki biotechnologiczne, firmy technologiczne i szpitale uniwersyteckie. Szanse na dalszy postęp będą większe, jeżeli podejmiemy wspólne wysiłki i wykorzystamy najlepszą wiedzę pozyskaną od pacjentów, świadczeniodawców zdrowotnych, urzędów regulatorowych i płatników. Wszyscy interesariusze pomogą nam skupić się na najważniejszych potrzebach medycznych.

5 Fakty o firmie Janssen Janssen w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce - Janssen EMEA (Europe, the Middle East & Africa) Kraje, w których Janssen obecny jest bezpośrednio lub poprzez firmy partnerskie i/lub dystrybutorów Biura firmy Janssen, biura przedstawicielskie i ośrodki naukowe Zakłady produkcyjne i ośrodki badawcze w krajach EMEA Zakłady produkcyjne Ośrodki naukowo-badawcze Janssen na świecie należymy do grupy Johnson & Johnson, firmy z branży ochrony zdrowia nasza siedziba mieści się w New Brunswick w Stanach Zjednoczonych zatrudniamy pracowników na pięciu kontynentach inwestujemy około 4,5 mld dolarów rocznie w badania i rozwój jesteśmy w pierwszej dziesiątce największych firm farmaceutycznych Janssen w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce - Janssen EMEA działamy w ponad 100 krajach mamy biura w ponad 30 krajach pracuje dla nas ponad osób inwestujemy w badania i rozwój ponad 1,5 mld Euro rocznie Solna Cork High Wycombe Val-de-Reuil Leiden Beerse W krajach EMEA posiadamy 8 ośrodków badawczo-rozwojowych Madrid Toledo Latina Beerse w Belgii High Wycombe w Wielkiej Brytanii Leiden (Janssen Biologics i Crucell) w Holandii Val-de-Reuil we Francji Schaffhausen i Bern (Crucell) w Szwajcarii Toledo w Hiszpanii oraz 10 zakładów produkujących leki i szczepionki dla całego świata Beerse, Geel i Olen w Belgii Cork w Irlandii Latina we Włoszech Leiden w Holandii Madrid (Crucell) w Hiszpanii Schaffhausen i Bern (Crucell) w Szwajcarii Solna (Crucell) w Szwecji Solna (Crucell) in Sweden

6 Tworzymy innowacyjne, zintegrowane rozwiązania w opiece zdrowotnej Tworzymy wartość ekonomiczną dla społeczeństwa Wykorzystujemy nowe technologie integrując różne aspekty opieki zdrowotnej, aby zapewnić skuteczniejsze i zindywidualizowane rozwiązania lecznicze w przyszłości. Będziemy inwestować w genomikę, biomarkery i diagnostykę. Nasze leki będą tworzone w technologii, która umożliwia lepsze przestrzeganie reżimu terapii i opieki nad pacjentami. Zwiększy to wydajność stosowania leków i ich wartość dla pacjentów. Przybliżymy te rozwiązania i opiekę pacjentom. Przykładem jest program umożliwiający stosowanie leku onkologicznego w domu, oszczędzając ludziom chorym na szpiczaka mnogiego męczących dojazdów do szpitala. Każda innowacja może przynosić wartość ekonomiczną. Ogólny koszt choroby w społeczeństwie jest ogromny. Obejmuje bowiem koszt leku oraz całego procesu leczenia tj.: opiekę, straty gospodarcze wskutek braku aktywności zawodowej i koszty wsparcia ponoszone przez członków rodziny. Wyniki badań szacują, że roczny koszt leczenia choroby Alzheimera w krajach Unii Europejskiej sięgnie 1000 miliardów Euro w roku Każdy lek, który umożliwiłby opóźnienie rozwoju choroby u pacjentów o pięć lat pozwoliłby zaoszczędzić 300 mld Euro rocznie w samej Unii Europejskiej. W pionie immunoterapii firmy Janssen, rozwijaniem leków przeciwko chorobie Alzheimera zajmuje się dedykowany temu zadaniu zespół specjalistów.

7 Będziemy zwiększać dostępność leków dla pacjentów Dostępność leków dla wszystkich potrzebujących ich pacjentów jest wspólną odpowiedzialnością władz i branży farmaceutycznej. Aby osiągać ten cel współpracujemy z właściwymi urzędami. W krajach o niskich dochodach Janssen realizuje specjalne programy dostępu do leków przeciwko chorobom pandemicznym takim jak HIV/AIDS. Realizacji tego założenia służą umowy z producentami leków generycznych w Afryce Południowej i Indiach. W ekstremalnych sytuacjach przekazujemy nasze leki w formie pomocy charytatywnej, na przykład w ramach globalnego programu odrobaczania, którego celem jest wyleczenie 400 milionów dzieci zainfekowanych pasożytami układu trawiennego. W 2011 roku firma Janssen zarejestrowała na świecie wiele nowych innowacyjnych leków. Dzięki procedurze centralnej rejestracji większość z nich jest zarejestrowana również w Polsce. Dwa leki Komisja Europejska zarejestrowała w przyspieszonej procedurze: octan abirateronu - doustny lek stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała oraz telaprewir - antywirusowy inhibitor proteazy (DAA - Direct Acting Antiviral) do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (pwzw C), u dorosłych pacjentów zakażonych genotypem 1 wirusa HCV (Hepatitis C Virus) w połączeniu z pegylowanym interferonem alfa i rybawiryną. Kolejnymi lekami zarejestrowanymi w 2011 roku jest paliperydon, stosowany w leczeniu podtrzymującym objawów schizofrenii u stabilnych dorosłych pacjentów leczonych paliperydonem lub rysperydonem oraz rylpiwiryna (TMC-278) stosowana w leczeniu zakażeń ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV).

8 Będziemy dążyć do tworzenia trwałych rozwiązań we wszystkim co robimy Działamy transparentnie i pracujemy na zaufanie interesariuszy Wizja stałego rozwoju firmy Janssen skupia się wokół czterech pojęć: produktu, ludzi, planety i zysku. W odniesieniu do wszystkich czterech aspektów mierzymy i poprawiamy nasze osiągnięcia stosując najlepsze dostępne technologie. Od bardzo wczesnych etapów rozwoju nasi specjaliści oceniają wpływ produktów i samego procesu produkcyjnego na środowisko naturalne. Kierujemy się ekologicznym podejściem we wszystkich naszych działaniach. Szeroko zakrojone programy redukcji emisji zanieczyszczeń i CO2, a także zwiększania wykorzystania zielonej energii są wprowadzane we wszystkich firmach grupy Johnson & Johnson, a sama korporacja została wpisana na listę World Wildlife Fund Climate Saver. Janssen w pełni zobowiązuje się do transparentnego, etycznego działania i otwartego dialogu ze wszystkimi interesariuszami mając na celu rozwój możliwości terapeutycznych dla pacjentów. Jesteśmy zwolennikami stosowania rzetelnych danych w analizach ekonomicznych i naukowych oraz medycynie opartej na faktach. Nasze cele w ramach globalnego programu trwałego rozwoju firmy Zdrowa Przyszłość 2015, w sposób szczególny podkreślają konieczność zwiększania przejrzystości i współpracy z partnerami zewnętrznymi. W politykę firmy wpisane jest przestrzeganie bardzo rygorystycznych kodeksów postępowania i wewnętrzne systemy kontroli. Chcemy mieć pewność, że wszystkie działania są nie tylko zgodne z wymogami prawnymi i regulacyjnymi, lecz także wyrażają nasze zobowiązanie do rozwijania opieki zdrowotnej w otwartym dialogu z innymi partnerami.

9 Pięć głównych obszarów terapeutycznych Pięć poniższych obszarów terapeutycznych zajmuje wysokie miejsca na liście priorytetów medycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Wiele chorób należących do tych pięciu obszarów dotyka ogromnej liczby ludzi na całym świecie, a ich zasięg stale rośnie. Naszym zobowiązaniem jest przyczynienie się w znaczącym stopniu do postępów medycyny w tych wymagających obszarach. Onkologia W minionych dziesięcioleciach Janssen wprowadził przełomowe leki, które wydłużają życie i poprawiają jego jakość u pacjentów z nowotworami, którzy cierpią z powodu bólu i anemii wywołanych chorobą lub jej leczeniem. Dziś jeden z naszych leków przeciwko szpiczakowi mnogiemu jest stosowany u ponad 50% pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę. Na świecie stał się standardem i podstawą leczenia tych chorych. Posiadamy nowy, pierwszy w swojej klasie lek dla mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty, którzy nie mają wielu innych opcji terapeutycznych. Badania firmy Janssen koncentrują się na kilku typach choroby nowotworowej, w tym na raku piersi, płuc, jajników, prostaty, jelita grubego oraz nowotworów B-komórkowych. Chcemy, aby rak stał się chorobą, której można zapobiegać, leczyć przewlekle lub uzyskać całkowite wyleczenie. Neurobiologia Rozwijamy leki stosowane w schizofrenii, chorobie afektywnej dwubiegunowej, demencji starczej, leczeniu choroby Alzheimera oraz leczeniu zaburzeń poznawczych. Korzystamy z 50 lat doświadczeń w neurobiologii i odkryć, które zmieniały wzorce zachowań terapeutycznych i dawały początek całym seriom leków pozwalających pacjentom ze schizofrenią żyć poza szpitalami psychiatrycznymi. Dziś koncentrujemy nasze wysiłki na lekach antypsychotycznych w iniekcji o przedłużonym działaniu, które umożliwiają lepszą współpracę pacjenta z lekarzem i ograniczają konieczność hospitalizacji. Choroby zakaźne Firma Janssen ma udokumentowane osiągnięcia w rozwoju terapii HIV/AIDS. Trzy leki stosowane na różnych etapach leczenia tej choroby pomagają ratować życie dziesiątkom tysięcy pacjentów z HIV każdego roku. Odkryliśmy pierwszy od czterdziestu lat nowy lek przeciwko gruźlicy. A najnowszy lek stosowany w wirusowym zapaleniu wątroby typu C (WZW C) otworzył kolejne możliwości leczenia dla 3% światowej populacji zarażonej wirusem HCV. Immunologia Dzięki badaniom i rozwojowi leków biologicznych jesteśmy liderem w postępie leczenia złożonych chorób immunologicznych, takich jak reumatoidalne i łuszczycowe zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelit, łuszczyca i zesztywniające zapalenie stawów. Już dziś, dzięki jednemu z naszych leków, możemy pomóc tysiącom pacjentów z umiarkowaną i ciężką łuszczycą powrócić do normalnego życia. Na Bliskim Wschodzie i w Afryce rozszerzamy również dostępność leków przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Choroby układu sercowo-naczyniowego i metaboliczne Choroby serca, cukrzyca i otyłość to narastające problemy medyczne XXI wieku. Niezdrowa dieta i zmiana stylu życia występująca na coraz większą skalę sprawiają, że choroby te stają się poważnym problemem ogólnoświatowym. W Unii Europejskiej starzenie się populacji spowoduje wzrost liczby przypadków chorób serca i cukrzycy. Jest to nowy obszar badań dla firmy Janssen, obejmujący poszukiwania leków na przewlekłe, obciążające choroby metaboliczne i układu krążenia. Nasza wizja Już dziś nowe rozwiązania terapeutyczne dla niezaspokojonych potrzeb medycznych są rozwijane w ramach współpracy z przemysłem, ośrodkami akademickimi, agencjami rządowymi, lekarzami i pacjentami. W najbliższej przyszłości dobrze poinformowani i znający swoje prawa pacjenci na całym świecie, będą domagali się dostępu do najlepszych możliwych terapii po przystępnych cenach. W tym środowisku Janssen będzie liderem fundamentalnych zmian w sposobie zarządzania leczeniem chorób. W ramach naszego zobowiązania wobec pacjentów będziemy tworzyć innowacyjne, zintegrowane rozwiązania z zakresu opieki zdrowotnej, które będą przywracać jakość życia i przedłużać jego trwanie, tworząc przy tym wartość ekonomiczną dla społeczeństw. Będzie to możliwe dzięki naszej współpracy z interesariuszami w sektorze opieki zdrowotnej oraz poprzez budowanie umiejętności i kompetencji naszych pracowników. Będziemy w dalszym ciągu inwestować w naszych ludzi, aby umożliwiać im rozwój osobisty i kształtować naszych przyszłych liderów. Siła organizacji bierze się z połączenia umiejętności, doświadczenia i wiedzy tysięcy pracowników na całym świecie: lekarzy, chemików, biologów, farmaceutów, techników laboratoryjnych, pracowników administracji, specjalistów w dziedzinie finansów, pracowników produkcji, przedstawicieli sprzedaży, kierowników, inżynierów, informatyków... Postęp osiąga się poprzez wykorzystywanie ich wiedzy i motywacji w projektach, których celem jest dobro pacjenta. Naszą przyszłość będzie determinować kultura różnorodności, otwartość umysłów i nowe, kreatywne pomysły. Nasza misja Skoncentrujemy naszą energię na pięciu głównych obszarach terapeutycznych, w których występują niezaspokojone potrzeby medyczne: Neurobiologia Choroby zakaźne Onkologia Immunologia Choroby metaboliczne Będziemy rozwijać zrównoważone, zintegrowane rozwiązania z zakresu ochrony zdrowia, współpracując z pacjentami, lekarzami i innymi interesariuszami, w partnerstwie opartym na zaufaniu i transparentności. Będziemy nadal inwestować w pracowników, aby kontynuowali swój rozwój osobisty przygotowując się do roli naszych przyszłych liderów. Naszym kompasem moralnym jest nasze Credo.

10 Janssen w Polsce Dążąc do realizacji naszych zobowiązań wobec pacjentów współpracujemy z interesariuszami z sektora opieki zdrowotnej oraz organizacjami pacjentów w oparciu o zaufanie i przejrzystość naszych działań. W naszej pracy przyświeca nam motto: Janssen Razem każdego dnia dla dobra pacjentów. Naszą misją jest ciągłe podnoszenie jakości leczenia pacjentów w Polsce, poprzez udostępnianie im leków najwyższej jakości, jako partner polskiej medycyny. Janssen w Polsce ma wieloletnie doświadczenie i znaczące osiągnięcia w dostarczaniu polskim pacjentom innowacyjnych leków w takich obszarach jak: onkologia, hematologia, choroby centralnego układu nerwowego, choroby zakaźne, choroby immunologiczne oraz zdrowie kobiet. Aktywnie angażujemy się w inicjatywy z zakresu odpowiedzialności społecznej oraz działania charytatywne. Wszelkie formy wsparcia podejmowane są zgodnie z wewnętrzną polityką firmy, a o ich rozmiarze informujemy na stronie internetowej Do działań charytatywnych Janssen należy m.in. program składki pracowniczej, w ramach którego pracownicy dobrowolnie przekazują comiesięcznie składki ze swoich pensji na rzecz Fundacji Wspólna Droga. Firma podwaja zadeklarowane przez pracowników kwoty wpłatami z własnego budżetu, a Fundacja rozdziela zgromadzone środki pomiędzy potrzebujących. W 2005 roku firma została odznaczona Medalem Złotego Darczyńcy. Janssen zaangażował się w budowę Oddziału Transplantacji Szpiku Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Akademii Medycznej w Poznaniu. Za projekt ten, w roku 2004 firma Janssen Polska, wraz ze Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci, została nagrodzona tytułem Lidera Roku 2004 w Ochronie Zdrowia w kategorii Działalność Charytatywna. W tej samej kategorii firma Janssen ponownie otrzymała tytuł Lidera Roku 2007 w Ochronie Zdrowia za autorski program społeczny Przyjaciele Jelonka. Wiedzieć, Rozumieć, Poznawać., który realizowany był we współpracy z Fundacją Przyjaciółka. Celem wielokrotnie wyróżnianego programu była pomoc dzieciom ze świetlic środowiskowych w rozwijaniu ich zainteresowań i talentów oraz kształtowanie ich postaw społecznych. Ważnym elementem realizacji programu była również integracja świetlic. W 2011 roku Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia przyznało firmie Janssen tytuł Wielkiego Edukatora za działania edukacyjne w obszarze ADHD, za program Dziecko i Świat za pan brat, którego Janssen był Partnerem. Janssen podejmuje wiele inicjatyw o charakterze edukacyjnym współpracując z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi różne środowiska pacjentów. Razem z nimi firma realizuje programy mające na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki prozdrowotnej oraz sposobów radzenia sobie z chorobą w wybranych obszarach terapeutycznych. Chcemy pomagać, wspierać i służyć wiedzą, dzięki której życie pacjentów z chorobą może być łatwiejsze.

11 Janssen partnerem akcji edukacyjno-społecznych w 2011 r. ZWYCIĘŻAJ SZPICZAKA Grupy Wsparcia Dziecko i Świat za pan brat Hormony nasz wspólny temat Kampania ZWYCIĘŻAJ SZPICZAKA zorganizowana została pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej przez Polską Koalicję Organizacji Pacjentów Onkologicznych przy wsparciu firmy Janssen. Akcja ta miała na celu upowszechnienie problematyki jednego z najczęstszych nowotworów krwi - szpiczaka mnogiego, a także przybliżenie opinii publicznej sytuacji ludzi dotkniętych tą chorobą. W ramach kampanii przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjne dla dziennikarzy pt. Szpiczak nieznane oblicza choroby oraz konkurs dla studentów polskich szkół filmowych na przygotowanie etiudy pt. SZPICZAK w OBIEKTYWIE. Celem konkursu było ukazanie problematyki szpiczaka mnogiego w nowym świetle, czyniąc go bardziej przystępnym w odbiorze dla ogółu społeczeństwa. W Jury zasiedli wybitni przedstawiciele środowiska medycznego, dziennikarze zajmujący się problematyką zdrowotną, a świat filmu reprezentowali Agnieszka Holland, Magda Łazarkiewicz oraz Marcin Dorociński. Zwycięzcą konkursu został Kamil Biliński, student Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Jerzego Hasa, który w nagrodę za zwycięską etiudę pt. Szpiczak, wyjechał do London Film Academy, jednej z najsłynniejszych instytucji kształcących w dziedzinie filmu na świecie by doskonalić swój warsztat filmowy na kursie Filmmaking Certificate. Janssen jest Partnerem ogólnopolskiego projektu, zainaugurowanych pod koniec 2011 roku, spotkań Grup Wsparcia dla pacjentów chorych na szpiczaka mnogiego i ich bliskich, których pomysłodawczynią i organizatorką jest Urszula Jaworska. Projekt ma na celu pomoc pacjentom oraz ich bliskim w przejściu przez proces leczenia, zwiększenie świadomości na temat choroby, wsparcie psychiczne, praktyczną pomoc specjalistów, a także poprawę komfortu życia pacjentów. Ambasadorem akcji jest Robert Moskwa. Spotkania kontynuowane są w 2012 roku w różnych ośrodkach hematologicznych w Polsce. Patronat honorowy nad projektem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Program edukacji społecznej na temat ADHD Dziecko i Świat za pan brat, nad którym został objęty honorowy patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka oraz Ośrodka Rozwoju i Edukacji, zainaugurowany we wrześniu 2010 roku, powstał dzięki wsparciu firmy Janssen. Jego celem jest szerzenie wiedzy z zakresu nadpobudliwości psychoruchowej wśród najbliższego otoczenia dzieci dotkniętych tą chorobą. Głównym przedsięwzięciem programu jest organizacja szkoleń przeznaczonych dla pedagogów i psychologów. W pierwszym cyklu warsztatów w 2010 roku certyfikat programu Dziecko i Świat za pan brat uzyskało 548 uczestników z 293 placówek oświatowych, instytucji pomocowych oraz centrów edukacji w 16 miastach wojewódzkich w Polsce. W 2011 roku w 10 największych miastach Polski poprowadzone zostały wykłady pt. Jak rozpoznać dziecko z ADHD i mu pomóc?. Wysłuchało ich 1200 psychologów i pedagogów, na co dzień pracujących z dziećmi, spośród których do uczestnictwa w warsztatach praktycznych zakwalifikowało się 380 uczestników. Udział w tym etapie uwarunkowany był przeprowadzeniem szkolenia dla swoich współpracowników. Program Dziecko i Świat za pan brat jest kontynuowany w 2012 roku. Program wspierany jest przez portal internetowy Program Dziecko i Świat za pan brat został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w 9. edycji Raportu Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki. Uwrażliwienie kobiet na to, jak ważna jest bliskość, zrozumienie i umiejętność rozmowy na istotne, choć trudne tematy w relacjach matki i pełnoletniej córki było celem akcji edukacyjnej Hormony nasz wspólny temat przeprowadzonej w 2011 roku, której inicjatorem była firma Janssen. Bardzo cennym aspektem wspólnych rozmów był temat antykoncepcji oraz hormonalnej terapii wieku menopauzalnego. W ramach działań edukacyjnych w wybranych miastach Polski przeprowadzone zostały dla dziennikarzy warsztaty na temat niecodziennych metod antykoncepcji. Partnerami akcji były Towarzystwo Rozwoju Rodziny, Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy oraz portale i Stanowią one cenne kompendium wiedzy na temat nowoczesnych metod antykoncepcji i hormonalnej terapii okresu menopauzy. Ambasadorką akcji Hormony nasz wspólny temat była Agata Młynarska założycielka portalu

12 Chcą wiedzieć kim jesteśmy Działania firmy Janssen podejmowane w celu uzyskania jak najlepszych efektów mających służyć wszystkim interesariuszom, a zwłaszcza polskim pacjentom zostały docenione również na rynku pracy. Wiosną 2011 roku Janssen znalazł się na 4. miejscu wśród najbardziej pozytywnie postrzeganych firm branży farmaceutycznej na polskim rynku pracy według Raportu HR Base Institute Percepcja marki pracodawców branży farmaceutycznej - perspektywa rynku pracy. Obszary, w których Janssen został najbardziej doceniony, to przede wszystkim reputacja organizacji oraz atmosfera pracy. Sukces ekonomiczny jest istotnym elementem naszych działań. W tej kwestii nie różnimy się od innych firm. Jednakże ten sukces nigdy nie pozwoli nam na porzucenie naszego najważniejszego celu: dostarczania pacjentom, skutecznych i dostępnych cenowo leków w jak najkrótszym czasie, przynosząc im pomoc i ulgę. Ważni są dla nas ludzie, którym dzięki naszym lekom pomagamy i ratujemy życie. W ciągu tak wielu lat pomogliśmy już milionom z nich. Głęboko wierzymy, że to, co niemożliwe może stać się możliwe. I choć realizacja może wymagać niezwykłej wytrwałości i ciężkiej pracy, to wiele razy udowodniliśmy, że możemy to osiągnąć.

13 CORP/JANSSEN/04/11/2011

TOWARZYSZENIE W CHOROBIE

TOWARZYSZENIE W CHOROBIE Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia - Albert Einstein PROPOZYCJA WSPÓŁPRACY TOWARZYSZENIE W CHOROBIE program społeczny Fundacji Wspólna Droga United Way Polska Źródło: http://www.dziennikpolski24.pl/files/articles/lightbox/82efd59a59d7f866b44e1e

Bardziej szczegółowo

KOMPLEKSOWE PODEJŚCIE DO TERAPII

KOMPLEKSOWE PODEJŚCIE DO TERAPII KOMPLEKSOWE PODEJŚCIE DO TERAPII Ból PRZYWRACANIE ZDROWIA W SZCZEGÓLNY SPOSÓB 2 Krążenie Zapalenie Naprawa tkanek Większość z nas uważa zdrowie za pewnik. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy organizm traci

Bardziej szczegółowo

DROGA DO SIEBIE. Program edukacyjny dla osób chorych na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową, ich bliskich i terapeutów.

DROGA DO SIEBIE. Program edukacyjny dla osób chorych na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową, ich bliskich i terapeutów. DROGA DO SIEBIE Program edukacyjny dla osób chorych na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową, ich bliskich i terapeutów. CSR w branży farmaceutycznej CSR to dobrowolna strategia biznesowa uwzględniająca

Bardziej szczegółowo

Strategia. Społecznej Odpowiedzialności Grupy Polpharma

Strategia. Społecznej Odpowiedzialności Grupy Polpharma Strategia Społecznej Odpowiedzialności Grupy Polpharma 2015 2018 STRATEGIA CSR GRUPY POLPHARMA W swojej działalności kierujemy się wartościami etycznymi i ustanowionymi standardami etycznego postępowania.

Bardziej szczegółowo

Realizacja misji firmy poprzez działania CSR. Justyna Czarnoba Menedżer Komunikacji Korporacyjnej GlaxoSmithKline

Realizacja misji firmy poprzez działania CSR. Justyna Czarnoba Menedżer Komunikacji Korporacyjnej GlaxoSmithKline Realizacja misji firmy poprzez działania CSR Justyna Czarnoba Menedżer Komunikacji Korporacyjnej GlaxoSmithKline O GlaxoSmithKline Jedna z wiodących firm farmaceutycznych na świecie - ponad 100 tysięcy

Bardziej szczegółowo

Działalność Fundacji Urszuli Jaworskiej

Działalność Fundacji Urszuli Jaworskiej Działalność Fundacji Urszuli Jaworskiej URSZULA JAWORSKA Systemy wsparcia w chorobach przewlekłych 17 kwietnia 2015r Warszawski Uniwersytet Medyczny 1 O NAS Rejestr dawców szpiku Warsztaty dla pacjentów

Bardziej szczegółowo

Co powinien wiedzieć każdy pacjent publicznej opieki zdrowotnej? Kinga Wojtaszczyk

Co powinien wiedzieć każdy pacjent publicznej opieki zdrowotnej? Kinga Wojtaszczyk Co powinien wiedzieć każdy pacjent publicznej opieki zdrowotnej? Kinga Wojtaszczyk Płacę składki, więc mi się należy! Nie wszystko Nie od razu Świadczeniodawca też ma obowiązki Obowiązki świadczeniodawcy

Bardziej szczegółowo

Część A Programy lekowe

Część A Programy lekowe Wymagania wobec świadczeniodawców udzielających z zakresu programów zdrowotnych (lekowych) Część A Programy lekowe 1.1 WARUNKI 1. LECZENIE PRZEWLEKŁEGO WZW TYPU B 1.1.1 wymagania formalne Wpis w rejestrze

Bardziej szczegółowo

Darmowe badania w kierunku HCV dla Pań w ciąży

Darmowe badania w kierunku HCV dla Pań w ciąży Darmowe badania w kierunku HCV dla Pań w ciąży Szanowna Pani, Do listopada 2014r. kobiety ciężarne mają możliwość bezpłatnego przebadania się w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby C (HCV). Stanowią

Bardziej szczegółowo

Działalnośd GlaxoSmithKline w Polsce. Krzysztof Kępioski Dyrektor Relacji Zewnętrznych

Działalnośd GlaxoSmithKline w Polsce. Krzysztof Kępioski Dyrektor Relacji Zewnętrznych Działalnośd GlaxoSmithKline w Polsce Krzysztof Kępioski Dyrektor Relacji Zewnętrznych GSK na świecie Globalna firma farmaceutyczna, działająca w blisko 100 krajach 96 tys. pracowników, w tym 12 tys. naukowców

Bardziej szczegółowo

HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce

HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce Opis projektu HCV. Rola samorządów i diagnostyce Projekt cyklu debat edukacyjnych z interesariuszami systemu ochrony zdrowia w obszarze profilaktyki wzwc DOBRE PROGRAMY ZDROWOTNE.PL Kraków 2015 HCV. Rola

Bardziej szczegółowo

Waldemar Halota HCV. RAPORT W BUDOWIE Instytut Ochrony Zdrowia

Waldemar Halota HCV. RAPORT W BUDOWIE Instytut Ochrony Zdrowia Waldemar Halota HCV RAPORT W BUDOWIE Instytut Ochrony Zdrowia Instytut Ochrony Zdrowia Członkowie Rady Konsultacyjnej Waldemar Halota, Robert Flisiak, Małgorzata Pawłowska, Krzysztof Tomasiewicz, Mirosław

Bardziej szczegółowo

Fundacja TAM I Z POWROTEM

Fundacja TAM I Z POWROTEM Fundacja TAM I Z POWROTEM NASZE ZADANIA Wspieranie finansowe polskiej onkologii poprzez rozmaite formy zbiórki pieniędzy i realizacje niezbędnych projektów. Szeroko pojęte działanie informacyjno promocyjne,

Bardziej szczegółowo

Terapie przełomowe: konsekwencje etyczne

Terapie przełomowe: konsekwencje etyczne Terapie przełomowe: konsekwencje etyczne Zbigniew Szawarski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH Seminarium WHC, Warszawa 27.I.2016 Nowe jest lepsze! Nowe odkrycia wiemy więcej Nowe terapie ( = terapie

Bardziej szczegółowo

Na czym polega odpowiedzialność firmy farmaceutycznej? Raport Społeczny. GlaxoSmithKline Pharmaceuticals

Na czym polega odpowiedzialność firmy farmaceutycznej? Raport Społeczny. GlaxoSmithKline Pharmaceuticals Na czym polega odpowiedzialność firmy farmaceutycznej? Raport Społeczny GlaxoSmithKline Pharmaceuticals 2009-2010 Jerzy Toczyski Prezes Zarządu GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA Od odpowiedzialności do

Bardziej szczegółowo

Informacja prasowa. Ruszył drugi cykl spotkań edukacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego

Informacja prasowa. Ruszył drugi cykl spotkań edukacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego Informacja prasowa Ruszył drugi cykl spotkań edukacyjnych dla chorych na szpiczaka mnogiego Warszawa, 28 października Chorzy na szpiczaka mnogiego w Polsce oraz ich bliscy mają możliwość uczestniczenia

Bardziej szczegółowo

Karta Praska (The Prague Charter) Dlaczego jest to ważne. Prawo do opieki paliatywnej

Karta Praska (The Prague Charter) Dlaczego jest to ważne. Prawo do opieki paliatywnej Karta Praska (The Prague Charter) Dlaczego jest to ważne Prawo do opieki paliatywnej Dostęp do opieki paliatywnej stanowi prawny obowiązek, potwierdzony przez konwencję Organizacji Narodów Zjednoczonych

Bardziej szczegółowo

Część A Programy lekowe

Część A Programy lekowe Wymagania wobec świadczeniodawców udzielających z zakresu programów zdrowotnych (lekowych) Część A Programy lekowe 1.1 WARUNKI WYMAGANE 1. LECZENIE PRZEWLEKŁEGO WZW TYPU B 1.1.1 wymagania formalne Wpis

Bardziej szczegółowo

Priorytety promocji zdrowia psychicznego dla Powiatu Kieleckiego na lata 2012 2015

Priorytety promocji zdrowia psychicznego dla Powiatu Kieleckiego na lata 2012 2015 Załącznik nr 1 do Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Powiatu Kieleckiego na lata 2012-2015 Priorytety promocji zdrowia psychicznego dla Powiatu Kieleckiego na lata 2012 2015 Na podstawie Rozporządzenia

Bardziej szczegółowo

Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt

Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt Cel 3: Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt Zapewnienie wszystkim w każdym wieku zdrowego życia oraz promowanie dobrostanu stanowi podstawę zrównoważonego rozwoju.

Bardziej szczegółowo

PROPOZYCJA WYKORZYSTANIA KONCEPCJI SZPITALA DOMOWEGO W ORGANIZACJI ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH. TEL. 509 088 528; pawel.podsiadlo@outlook.

PROPOZYCJA WYKORZYSTANIA KONCEPCJI SZPITALA DOMOWEGO W ORGANIZACJI ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH. TEL. 509 088 528; pawel.podsiadlo@outlook. PROPOZYCJA WYKORZYSTANIA KONCEPCJI SZPITALA DOMOWEGO W ORGANIZACJI ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH. TEL. 509 088 528; pawel.podsiadlo@outlook.com KONCEPCJA SZPITALA DOMOWEGO Analiza chorób przewlekłych w Unii Europejskiej.

Bardziej szczegółowo

Polska Liga Walki z Rakiem. Międzynarodowe inspiracje

Polska Liga Walki z Rakiem. Międzynarodowe inspiracje Polska Liga Walki z Rakiem Międzynarodowe inspiracje Stowarzyszenie Europejskich Lig Walki z Rakiem (ECL) www.europeancancerleagues.org Bruksela, Belgia info@europeancancerleagues.org ECL WIZJA: Europa

Bardziej szczegółowo

Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych

Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych Lp. Kod Nazwa świadczenia Ryczałt roczny (punkty) Uwagi 1 2 3 4 5 1 5.08.08.0000001 Diagnostyka w programie leczenia przewlekłego WZW typu B lamiwudyną

Bardziej szczegółowo

Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych

Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych Lp. Kod Nazwa świadczenia Ryczałt roczny (punkty) Uwagi 1 2 3 4 5 1 5.08.08.0000001 Diagnostyka w programie leczenia przewlekłego WZW typu B lamiwudyną

Bardziej szczegółowo

Leczenie w domu pacjenta - praca w Zespole Leczenia Środowiskowego

Leczenie w domu pacjenta - praca w Zespole Leczenia Środowiskowego Leczenie w domu pacjenta - praca w Zespole Leczenia Środowiskowego Zespół Leczenia Środowiskowego Wieliczka Paweł Sacha specjalista psychiatra Idea psychiatrycznego leczenia środowiskowego, a codzienna

Bardziej szczegółowo

Społeczna odpowiedzialność banków

Społeczna odpowiedzialność banków Społeczna odpowiedzialność banków Maria Młotek Forum Odpowiedzialnego Biznesu, organizacja, która propaguje ideę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w Polsce, definiuje odpowiedzialny biznes jako:

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z REALIZACJI KAMPANII PARTNERSTWO W LECZENIU marzec grudzień 2013 r.

RAPORT Z REALIZACJI KAMPANII PARTNERSTWO W LECZENIU marzec grudzień 2013 r. RAPORT Z REALIZACJI KAMPANII PARTNERSTWO W LECZENIU marzec grudzień 2013 r. 1 ORGANIZATORZY, PARTNERZY, PATRONI 2 O KAMPANII Partnerstwo w leczeniu. Lekarz Pacjent Rodzina to ogólnopolska kampania edukacyjna

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR IV/21/14 RADY GMINY WIDAWA z dnia 30 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA NR IV/21/14 RADY GMINY WIDAWA z dnia 30 grudnia 2014 r. UCHWAŁA NR IV/21/14 RADY GMINY WIDAWA z dnia 30 grudnia 2014 r. w sprawie uchwalenia Programu Zdrowotnego ZDROWA GMINA na lata 2015-2016 oraz udzielenia dotacji dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej

Bardziej szczegółowo

TELEMEDYCYNA I E-ZDROWIE KIERUNKI ROZWOJU SYSTEMU OPIEKI ZDROWOTNEJ

TELEMEDYCYNA I E-ZDROWIE KIERUNKI ROZWOJU SYSTEMU OPIEKI ZDROWOTNEJ Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego TELEMEDYCYNA I E-ZDROWIE KIERUNKI ROZWOJU SYSTEMU OPIEKI ZDROWOTNEJ PROPOZYCJA WYKORZYSTANIA KONCEPCJI SZPITALA

Bardziej szczegółowo

Ewaluacja ex ante programu sektorowego INNOMED

Ewaluacja ex ante programu sektorowego INNOMED Ewaluacja ex ante programu sektorowego INNOMED PLAN PREZENTACJI 1. Krótki opis Programu 2. Cele i zakres ewaluacji 3. Kryteria ewaluacji 4. Metodologia badania 5. Wnioski 6.Analiza SWOT 7.Rekomendacje

Bardziej szczegółowo

Bezstronna informacja o lekach Najlepsze praktyki europejskie

Bezstronna informacja o lekach Najlepsze praktyki europejskie Bezstronna informacja o lekach Najlepsze praktyki europejskie Teresa Leonardo Alves Polska, listopad 2009 Health Action International (HAI) jest niezależną, globalną siecią starającą się zwiększyć dostęp

Bardziej szczegółowo

Krzysztof M. Macha. Ekspert Pracodawców RP, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych

Krzysztof M. Macha. Ekspert Pracodawców RP, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Krzysztof M. Macha Ekspert Pracodawców RP, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Wydatki całkowite: ok. 103 mld zł w tym: NFZ + KRUS + budżet: ok. 67.5 mld zł 66.5% 33.5% Wydatki

Bardziej szczegółowo

Zadania zdrowia publicznego w strukturze systemu opieki zdrowotnej

Zadania zdrowia publicznego w strukturze systemu opieki zdrowotnej Zadania zdrowia publicznego w strukturze systemu opieki zdrowotnej Olga Partyka Zakład Organizacji i Ekonomiki Ochrony Zdrowia oraz Szpitalnictwa Kierownik: prof. Andrzej M. Fal Co to jest zdrowie publiczne?

Bardziej szczegółowo

Choroby onkologiczne - badania, leczenie, profilaktyka i aspekty prawne"

Choroby onkologiczne - badania, leczenie, profilaktyka i aspekty prawne Konferencja naukowo szkoleniowa Choroby onkologiczne - badania, leczenie, profilaktyka i aspekty prawne" Warszawa, 21 listopada 2014 roku Patronat Honorowy Organizatorzy Patronat medialny Sponsor główny

Bardziej szczegółowo

LEGISLACJA A DOSTĘP DO NOWOCZESNYCH TERAPII

LEGISLACJA A DOSTĘP DO NOWOCZESNYCH TERAPII LEGISLACJA A DOSTĘP DO NOWOCZESNYCH TERAPII INFARMA, Katarzyna Połujan Prawo i finanse 2015 Warszawa 08.12.2014 PLANOWANE KIERUNKI DZIAŁAŃ RESORTU ZDROWIA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO OBYWATELI

Bardziej szczegółowo

Cele kluczowe W dziedzinie inwestowania w zasoby ludzkie W zakresie wzmacniania sfery zdrowia i bezpieczeństwa

Cele kluczowe W dziedzinie inwestowania w zasoby ludzkie W zakresie wzmacniania sfery zdrowia i bezpieczeństwa Cele kluczowe Idea społecznej odpowiedzialności biznesu jest wpisana w wizję prowadzenia działalności przez Grupę Kapitałową LOTOS. Zagadnienia te mają swoje odzwierciedlenie w strategii biznesowej, a

Bardziej szczegółowo

Urząd Miasta Bielsko-Biała - um.bielsko.pl Wygenerowano: /14:10: listopada - Światowym Dniem Walki z Cukrzycą

Urząd Miasta Bielsko-Biała - um.bielsko.pl Wygenerowano: /14:10: listopada - Światowym Dniem Walki z Cukrzycą 14 listopada - Światowym Dniem Walki z Cukrzycą Cukrzyca jest chorobą, która staje się obecnie jednym z najważniejszych problemów dotyczących zdrowia publicznego. Jest to przewlekły i postępujący proces

Bardziej szczegółowo

Przykłady opóźnień w rozpoznaniu chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży Analiza przyczyn i konsekwencji

Przykłady opóźnień w rozpoznaniu chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży Analiza przyczyn i konsekwencji PROGRAM POPRAWY WCZESNEGO WYKRYWANIA I DIAGNOZOWANIA NOWOTWORÓW U DZIECI W PIĘCIU WOJEWÓDZTWACH POLSKI Przykłady opóźnień w rozpoznaniu chorób nowotworowych u dzieci i młodzieży Analiza przyczyn i konsekwencji

Bardziej szczegółowo

Jak sobie radzić z rakiem prostaty?

Jak sobie radzić z rakiem prostaty? Informacja prasowa Warszawa, 24.05.2016 Jak sobie radzić z rakiem prostaty? Rusza kampania Rada na raka prostaty, której celem jest edukacja pacjentów z rakiem prostaty i ich bliskich. Adresaci kampanii

Bardziej szczegółowo

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku.

ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA. Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA KAMAGRA 100 mg, tabletki powlekane Sildenafil w postaci cytrynianu Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku. 1- Należy zachować tę ulotkę,

Bardziej szczegółowo

Programy zdrowotne w praktyce. Współpraca z placówkami medycznymi Małgorzata Stelmach - Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet Warszawa, 21 kwietnia 2015

Programy zdrowotne w praktyce. Współpraca z placówkami medycznymi Małgorzata Stelmach - Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet Warszawa, 21 kwietnia 2015 FORUM INNOWACYJNA OCHRONA ZDROWIA Programy zdrowotne w praktyce. Współpraca z placówkami medycznymi Małgorzata Stelmach - Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet Warszawa, 21 kwietnia 2015 Fundacja MSD dla Zdrowia

Bardziej szczegółowo

Co powinien wiedzieć każdy pacjent publicznej opieki zdrowotnej? Kinga Wojtaszczyk

Co powinien wiedzieć każdy pacjent publicznej opieki zdrowotnej? Kinga Wojtaszczyk Co powinien wiedzieć każdy pacjent publicznej opieki zdrowotnej? Kinga Wojtaszczyk Płacę składki, więc mi się należy! Nie wszystko Nie od razu Świadczeniodawca też ma obowiązki Obowiązki świadczeniodawcy

Bardziej szczegółowo

POLITYKA ZAKUPU SPRZĘTÓW I USŁUG ZRÓWNOWAŻONY ŁAŃCUCH DOSTAW

POLITYKA ZAKUPU SPRZĘTÓW I USŁUG ZRÓWNOWAŻONY ŁAŃCUCH DOSTAW POLITYKA ZAKUPU SPRZĘTÓW I USŁUG ZRÓWNOWAŻONY ŁAŃCUCH DOSTAW WSTĘP Jednym z długoterminowych celów Fabryki Komunikacji Społecznej jest korzystanie z usług dostawców spełniających wymogi bezpieczeństwa,

Bardziej szczegółowo

ZAKAŻENIA SZPITALNE. Michał Pytkowski Zdrowie Publiczne III rok

ZAKAŻENIA SZPITALNE. Michał Pytkowski Zdrowie Publiczne III rok ZAKAŻENIA SZPITALNE Michał Pytkowski Zdrowie Publiczne III rok REGULACJE PRAWNE WHO Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Rozporządzenie Ministra

Bardziej szczegółowo

Pokłady możliwości. Strategia Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) KGHM na lata 2015 2020

Pokłady możliwości. Strategia Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) KGHM na lata 2015 2020 Pokłady możliwości Strategia Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) KGHM na lata 2015 2020 O Strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu KGHM Niniejszy dokument stanowi Strategię KGHM w obszarze

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 6 grudnia 2013 r.

Warszawa, 6 grudnia 2013 r. Warszawa, 6 grudnia 2013 r. Rak szyjki macicy to poważny problem Rak szyjki macicy w Polsce Codziennie 10 kobiet słyszy: Ma Pani raka szyjki macicy. Niestety 5 z nich umiera, bo zgłosiły się zbyt późno

Bardziej szczegółowo

U Z A S A D N I E N I E

U Z A S A D N I E N I E U Z A S A D N I E N I E Nowelizacja art. 7 ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych (Dz. U. Nr 143, poz. 1200), zwana dalej,,ustawą,

Bardziej szczegółowo

Zentiva w skrócie. Zentiva jest liderem w produkcji leków generycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zentiva w skrócie. Zentiva jest liderem w produkcji leków generycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zentiva w skrócie Zentiva jest liderem w produkcji leków generycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zentiva w zarysie Zentiva, której główna siedziba mieści się w samym sercu Europy, czyli w Pradze, działa

Bardziej szczegółowo

Jak w Polsce leczymy raka? Dostępność innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii

Jak w Polsce leczymy raka? Dostępność innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii Jak w Polsce leczymy raka? Dostępność innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii Warszawa, sierpień 2015 Fundacja Alivia - kim jesteśmy? Alivia

Bardziej szczegółowo

Współczesne wyzwania organizacji lecznictwa onkologicznego Dr hab. med. Szczepan Cofta, Naczelny Lekarz Szpitala

Współczesne wyzwania organizacji lecznictwa onkologicznego Dr hab. med. Szczepan Cofta, Naczelny Lekarz Szpitala Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego im. Karola Marcinkowskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Współczesne wyzwania organizacji lecznictwa onkologicznego Dr hab. med. Szczepan Cofta, Naczelny

Bardziej szczegółowo

Centralne zakupy produktów leczniczych na przykładzie leków przeciw AIDS

Centralne zakupy produktów leczniczych na przykładzie leków przeciw AIDS Centralne zakupy produktów leczniczych na przykładzie leków przeciw AIDS Adwokat Katarzyna Bondaryk Członek Zarządu Fundacji WHC 10 lutego 2012 r., Warszawa Zakup centralny = większy dostęp do leczenia

Bardziej szczegółowo

Nowa ustawa refundacyjna.

Nowa ustawa refundacyjna. Nowa ustawa refundacyjna. Co nowego dla pacjenta onkologicznego? Forum Organizacji Pacjentów Onkologicznych - Warszawa, 26 kwietnia 2012 Magdalena Kręczkowska, Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO-SPERO USTAWA

Bardziej szczegółowo

Strategia społecznej odpowiedzialności biznesu

Strategia społecznej odpowiedzialności biznesu Strategia społecznej odpowiedzialności biznesu Od 10 lat działamy na rynku, starając się utrzymywać wysoką pozycję, zarówno na polu ogólnopolskim, jak i lokalnym. Współpracujemy z najlepszymi producentami,

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU O GRANT ZWYCZAJNIE AKTYWNI 2015. Preambuła. 1 Konkurs i jego organizatorzy

REGULAMIN KONKURSU O GRANT ZWYCZAJNIE AKTYWNI 2015. Preambuła. 1 Konkurs i jego organizatorzy REGULAMIN KONKURSU O GRANT ZWYCZAJNIE AKTYWNI 2015 Preambuła Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Urszuli Jaworskiej i Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz firma AbbVie Polska, widząc

Bardziej szczegółowo

Sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób nowotworowych oraz opinie konsultantów krajowych i wojewódzkich na temat rozwoju onkologii

Sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób nowotworowych oraz opinie konsultantów krajowych i wojewódzkich na temat rozwoju onkologii Sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób nowotworowych oraz opinie konsultantów krajowych i wojewódzkich na temat rozwoju onkologii IV posiedzenie Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Zdrowotnego przy Wojewodzie

Bardziej szczegółowo

1 GRUDNIA 2015R. Światowy Dzień Walki z AIDS

1 GRUDNIA 2015R. Światowy Dzień Walki z AIDS 1 GRUDNIA 2015R. Światowy Dzień Walki z AIDS O AIDS zaczęło być głośno w latach 80. Przede wszystkim dzięki działalności środowisk gejowskich w Stanach Zjednoczonych, które jako pierwsze padły ofiarą epidemii.

Bardziej szczegółowo

List intencyjny o strategicznym partnerstwie między AC SA. a Politechniką Białostocką

List intencyjny o strategicznym partnerstwie między AC SA. a Politechniką Białostocką Informacja prasowa Białystok, 1 grudnia 2012 List intencyjny o strategicznym partnerstwie między AC SA a Politechniką Białostocką W dniu 30.11.2012 r. w siedzibie Politechniki Białostockiej doszło do podpisania

Bardziej szczegółowo

Załącznik Nr 1 do Uchwały Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Nr 27/393/2005 z dnia 11 maja 2005r.

Załącznik Nr 1 do Uchwały Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Nr 27/393/2005 z dnia 11 maja 2005r. Załącznik Nr 1 do Uchwały Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Nr 27/393/2005 z dnia 11 maja 2005 Wykaz wszystkich ofert na realizację zadań w ramach otwartego konkursu ofert nr 6 na wykonywanie zadań

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 10 listopada 2011 r.

Warszawa, 10 listopada 2011 r. Warszawa, 10 listopada 2011 r. cele fundacji Ë ochrona i promocja zdrowia w zakresie onkologii Ë wspomaganie działalności diagnostycznej, leczniczej oraz rehabilitacyjnej w obszarze onkologii Ë wspieranie

Bardziej szczegółowo

Dylematy przedsiębiorczości społecznej"

Dylematy przedsiębiorczości społecznej Konferencja zat.: "Ekonomia Społeczna szansą rozwoju regionu" podsumowująca realizację projektu Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej Szczecin, 04 luty 2015 r. Samorządowa Fundacja Opieki Medycznej Zdrowie

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Interwencji Kryzysowej (OIK) Liczba podjętych działań. 2. Propagowanie informacji dotyczących profilaktyki zaburzeń psychicznych.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej (OIK) Liczba podjętych działań. 2. Propagowanie informacji dotyczących profilaktyki zaburzeń psychicznych. Załącznik do Programu Cel główny 1: promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym Cel szczegółowy 1.1: upowszechnienie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, kształtowanie zachowań

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzień WZW 28 lipca 2015

Światowy Dzień WZW 28 lipca 2015 N A R O D O W Y I N S T Y T U T Z D R O W I A P U B L I C Z N E G O P A Ń S T W O W Y Z A K Ł A D H I G I E N Y 00-791 Warszawa, ul. Chocimska 24 Centrala: (+48 22) 54-21-400, Dyrektor: (+48 22) 849-76-12

Bardziej szczegółowo

Odległe następstwa różnych scenariuszy polityki zdrowotnej w zakresie kontroli zakażeń HCV Robert Flisiak

Odległe następstwa różnych scenariuszy polityki zdrowotnej w zakresie kontroli zakażeń HCV Robert Flisiak Odległe następstwa różnych scenariuszy polityki zdrowotnej w zakresie kontroli zakażeń HCV Robert Flisiak Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Polskie Towarzystwo

Bardziej szczegółowo

Wolontariat pracowniczy

Wolontariat pracowniczy Wolontariat pracowniczy Warszawa 6 marca 2010 Opiekun wolontariatu w Polsce MISJA PROGRAMU Misja programu Wolontariat Pracowniczy budowanie lokalnego partnerstwa pomiędzy zaangażowanym społecznie środowiskiem

Bardziej szczegółowo

a ochrona praw pacjenta Warszawa, 11 lutego 2008 r.

a ochrona praw pacjenta Warszawa, 11 lutego 2008 r. XVI Światowy i Dzień Chorego Rzecznik Praw Obywatelskich a ochrona praw pacjenta Warszawa, 11 lutego 2008 r. Idea Został ł ustanowiony przez Jana Pawła ł II, Święto jest obchodzone od 1993 roku w dniu

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Krzemieniecki. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Onkologii Klinicznej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Krzysztof Krzemieniecki. Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Onkologii Klinicznej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie Nowotwory wyzwanie globalne Krzysztof Krzemieniecki Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Onkologii Klinicznej Szpital Uniwersytecki w Krakowie 1 Dlaczego onkologia jest tak ważna? Nowotwory zjawisko masowe

Bardziej szczegółowo

II. Postulaty przedstawicieli organizacji pacjentów z dnia 6 czerwca br.ws. dokumentu Założeń zmian w systemie refundacji leków

II. Postulaty przedstawicieli organizacji pacjentów z dnia 6 czerwca br.ws. dokumentu Założeń zmian w systemie refundacji leków II. Postulaty przedstawicieli organizacji pacjentów z dnia 6 czerwca br.ws. dokumentu Założeń zmian w systemie refundacji leków Wiele postulatów organizacji pacjentów dotyczyło wprowadzenia na listy leków

Bardziej szczegółowo

SZCZEPIENIA OCHRONNE U DOROSŁYCH lek. Kamil Chudziński Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSW w Warszawie 10.11.2015 Szczepionki Zabite lub żywe, ale odzjadliwione drobnoustroje/toksyny +

Bardziej szczegółowo

KODEKS POSTĘPOWANIA DLA DOSTAWCÓW PKN ORLEN

KODEKS POSTĘPOWANIA DLA DOSTAWCÓW PKN ORLEN KODEKS POSTĘPOWANIA DLA DOSTAWCÓW PKN ORLEN WPROWADZENIE PKN ORLEN jest czołową firmą w branży paliwowo-energetycznej, należącą do grona największych spółek w Polsce i najcenniejszych polskich marek. Od

Bardziej szczegółowo

V LECZNICTWO STACJONARNE

V LECZNICTWO STACJONARNE V LECZNICTWO STACJONARNE V LECZNICTWO STACJONARNE W 2004 r. na terenie województwa lubelskiego funkcjonowało 35 szpitali ogólnych, 3 szpitale psychiatryczne, 1 sanatorium przeciwgruźlicze oraz jeden zakład

Bardziej szczegółowo

PARLAMENT EUROPEJSKI

PARLAMENT EUROPEJSKI PARLAMENT EUROPEJSKI 2004 Dokument z posiedzenia 2009 30.11.2007 B6-0000/2007 PROJEKT REZOLUCJI w odpowiedzi na pytanie wymagające ustnej odpowiedzi B6-0000/2007 zgodnie z art. 108 ust. 5 regulaminu złożyli

Bardziej szczegółowo

Jerzy Toczyski, Wiceprezes Zarządu ZPIFF INFARMA

Jerzy Toczyski, Wiceprezes Zarządu ZPIFF INFARMA Telemedycyna i farmakoterapia jak stymulować postęp? Jerzy Toczyski, Wiceprezes Zarządu ZPIFF INFARMA Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline w Polsce Kongres Innowacyjnej Gospodarki Warszawa,

Bardziej szczegółowo

CSR drogą do zrównoważonego rozwoju

CSR drogą do zrównoważonego rozwoju CSR drogą do zrównoważonego rozwoju CSR drogą do zrównoważonego rozwoju Jesteśmy jedną z dziesięciu największych agencji pracy i doradztwa personalnego w Polsce. Na rynku działamy od 2006 r. Kapitał firmy

Bardziej szczegółowo

Depresja wyzwanie dla współczesnej medycyny

Depresja wyzwanie dla współczesnej medycyny Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 2020 Depresja wyzwanie dla współczesnej medycyny

Bardziej szczegółowo

KRAJOWY REJESTR NOWOTWORÓW ZINTEGROWANY SYSTEM REJESTRACJI NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH W POLSCE

KRAJOWY REJESTR NOWOTWORÓW ZINTEGROWANY SYSTEM REJESTRACJI NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH W POLSCE KRAJOWY REJESTR NOWOTWORÓW ZINTEGROWANY SYSTEM REJESTRACJI NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH W POLSCE Urszula Wojciechowska, Joanna Didkowska Krajowy Rejestr Nowotworów Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie

Bardziej szczegółowo

Strategia CSR. Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Sierpień 2015 r.

Strategia CSR. Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Sierpień 2015 r. Strategia CSR Grupy Kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Sierpień 2015 r. Misja i wartości Grupy Kapitałowej GPW Misja Grupy Kapitałowej GPW Naszą misją jest rozwijanie efektywnych mechanizmów

Bardziej szczegółowo

Tekst przemówienia dla Pani Minister prezentujący priorytety zdrowotne polskiej prezydencji

Tekst przemówienia dla Pani Minister prezentujący priorytety zdrowotne polskiej prezydencji Tekst przemówienia dla Pani Minister prezentujący priorytety zdrowotne polskiej prezydencji Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowne Panie i Panowie Posłowie, Szanowni Państwo, Jestem zaszczycona, mogąc

Bardziej szczegółowo

Europejski Tydzień Walki z Rakiem

Europejski Tydzień Walki z Rakiem 1 Europejski Tydzień Walki z Rakiem 25-31 maj 2014 (http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/) Od 25 do 31 maja obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem. Jego celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie

Bardziej szczegółowo

Innowacje w hematoonkologii ocena dostępności w Polsce

Innowacje w hematoonkologii ocena dostępności w Polsce Warszawa, 22 maja 2012 r. Seminarium edukacyjne pt.: Podsumowanie Seminarium 22 maja 2012 r. miało miejsce w Warszawie ósme z kolei seminarium Fundacji Watch Health Care pt.: " - ocena dostępności w Polsce".

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Koordynator Festiwalu BOSS

Szanowni Państwo, Koordynator Festiwalu BOSS Szanowni Państwo, w imieniu Fundacji Studenckie Forum Business Centre Club zwracamy się do Państwa z ofertą współpracy przy projekcie Festiwal BOSS. Mamy nadzieję, że poniższa oferta będzie dla Państwa

Bardziej szczegółowo

Światowy Dzień Zdrowia 2016 Pokonaj cukrzycę

Światowy Dzień Zdrowia 2016 Pokonaj cukrzycę Światowy Dzień Zdrowia 2016 Pokonaj cukrzycę Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia 2016 Kilka słów o historii Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera temat przewodni Światowego Dnia Zdrowia.

Bardziej szczegółowo

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH Bieg wydarzeń jest tak szybki, że jeśli nie znajdziemy sposobu na to, aby widzieć dzień jutrzejszy, trudno się spodziewać, abyśmy rozumieli dzień dzisiejszy. Dean Rusk PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH GIMNAZJUM

Bardziej szczegółowo

Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych

Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych Katalog ryczałtów za diagnostykę w programach lekowych Lp. Kod Nazwa świadczenia Ryczałt roczny (punkty) Uwagi 1 2 3 4 5 1 5.08.08.0000001 Diagnostyka w programie leczenia przewlekłego WZW typu B lamiwudyną

Bardziej szczegółowo

Kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana do środowisk medycznych. 29 listopada 2013 r.

Kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana do środowisk medycznych. 29 listopada 2013 r. Kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS skierowana do środowisk medycznych 29 listopada 2013 r. Logotyp Test na HIV należy rozważyć w przypadku każdej choroby przebiegającej nietypowo, niepoddającej

Bardziej szczegółowo

Oni teŝ lubią się dzielić. Najhojniejsi Olimpijczycy

Oni teŝ lubią się dzielić. Najhojniejsi Olimpijczycy Artykuł pochodzi z portalu Platine.pl Źródło: http://galerie.platine.pl/oni-tez-lubia-sie-dzielic-najhojniejsi-olimpijczycy- g466780.html 2012-07-28 Autor artykułu: Oni teŝ lubią się dzielić. Najhojniejsi

Bardziej szczegółowo

Opinia lekarska wybitnych światowych specjalistów

Opinia lekarska wybitnych światowych specjalistów Trafna diagnoza i właściwe leczenie Opinia lekarska wybitnych światowych specjalistów Oferta specjalna dla najlepszych klientów Avivy i ich rodzin Dziękujemy, że są Państwo z nami Upewnij się, kiedy chodzi

Bardziej szczegółowo

Wiele z naszych inicjatyw strategicznych powstało w oparciu o fundamentalną Misję Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

Wiele z naszych inicjatyw strategicznych powstało w oparciu o fundamentalną Misję Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Nasze certyfikaty Wiele z naszych inicjatyw strategicznych powstało w oparciu o fundamentalną Misję Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Główne wysiłki w ostatnim czasie skupiły się na profilaktycznym

Bardziej szczegółowo

Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce

Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce Program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce Beata Zawada Krajowe Centrum ds. AIDS Agenda Ministra Zdrowia Realizacja Programu Leczenia ARV 2012-2016

Bardziej szczegółowo

WYKŁAD 3 Agnieszka Zembroń-Łacny, Anna Kasperska

WYKŁAD 3 Agnieszka Zembroń-Łacny, Anna Kasperska WYKŁAD 3 Agnieszka Zembroń-Łacny, Anna Kasperska Narodowego Programu Zdrowia na lata 2007-2015: zjednoczenie wysiłków społeczeństwa i administracji publicznej prowadzące do zmniejszenia nierówności i poprawy

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE. Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym Słoneczko w Kołobrzegu

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE. Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym Słoneczko w Kołobrzegu Zespół Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym Słoneczko w Kołobrzegu Ciechocinek 31.05.2012 Prawo dzieci do ochrony zdrowia perspektywy rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego Edukacja zdrowotna jest

Bardziej szczegółowo

NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY

NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY NADCIŚNIENIE ZESPÓŁ METABOLICZNY Poradnik dla pacjenta i jego rodziny Konsultacja: prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong CO TO JEST ZESPÓŁ METABOLICZNY Nadciśnienie tętnicze (inaczej podwyższone ciśnienie

Bardziej szczegółowo

WZW TYPU B CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ? CZY WYKORZYSTAŁEŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI ABY USTRZEC SIĘ PRZED WIRUSOWYM ZAPALENIEM WĄTROBY TYPU B?

WZW TYPU B CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ? CZY WYKORZYSTAŁEŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI ABY USTRZEC SIĘ PRZED WIRUSOWYM ZAPALENIEM WĄTROBY TYPU B? SZCZEPIONKA WZW TYPU B CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ? CZY WYKORZYSTAŁEŚ WSZYSTKIE DOSTĘPNE ŚRODKI ABY USTRZEC SIĘ PRZED WIRUSOWYM ZAPALENIEM WĄTROBY TYPU B? ZDOBĄDŹ INFORMACJE! ZASZCZEP SIĘ! ZDOBĄDŹ OCHRONĘ!

Bardziej szczegółowo

Fundacje korporacyjne i ich fundatorzy IV. Seminarium Forum Darczyńców w Polsce z cyklu Standardy działania fundacji korporacyjnych

Fundacje korporacyjne i ich fundatorzy IV. Seminarium Forum Darczyńców w Polsce z cyklu Standardy działania fundacji korporacyjnych Fundacje korporacyjne i ich fundatorzy IV. Seminarium Forum Darczyńców w Polsce z cyklu Standardy działania fundacji korporacyjnych Bogdan Benczak, Prezes Zarządu Fundacji PZU Izabela Rakuć-Kochaniak,

Bardziej szczegółowo

Program EIT + www.eitplus.wroclaw.pl E U R O P E J S K I I N S T Y T U T T E C H N O L O G I C Z N Y. Szanowni Państwo,

Program EIT + www.eitplus.wroclaw.pl E U R O P E J S K I I N S T Y T U T T E C H N O L O G I C Z N Y. Szanowni Państwo, E U R O P E J S K I I N S T Y T U T T E C H N O L O G I C Z N Y Szanowni Państwo, utworzenie w Europie nowego ośrodka łączącego edukację, badania naukowe i innowacje Europejskiego Instytutu Technologicznego

Bardziej szczegółowo

Kraków, 27 października 2014 r.

Kraków, 27 października 2014 r. Kraków, 27 października 2014 r. . Program wychowawczy szkoły edukacja (wychowanie) Szkolny program profilaktyki zdrowie spójna całość uwzględniająca wszystkie wymagania ujęte w podstawie programowej na

Bardziej szczegółowo

Ceny oczekiwane w rodzaju: leczenie szpitalne - programy zdrowotne (lekowe) obowiązujące od 01.07.2012 r. Cena Oczekiwana 03.0000.301.

Ceny oczekiwane w rodzaju: leczenie szpitalne - programy zdrowotne (lekowe) obowiązujące od 01.07.2012 r. Cena Oczekiwana 03.0000.301. Ceny oczekiwane w rodzaju: leczenie szpitalne - programy zdrowotne (lekowe) obowiązujące od 01.07.2012 r. Kod Zakresu Nazwa Zakresu Cena Oczekiwana 03.0000.301.02 PROGRAM LECZENIA PRZEWLEKŁEGO WZW TYPU

Bardziej szczegółowo

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI

WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Załączniki do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2014 r. (poz. ) Załącznik nr 1 WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH STACJONARNYCH PSYCHIATRYCZNYCH ORAZ WARUNKI ICH REALIZACJI Lp.

Bardziej szczegółowo

NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA

NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA Departament Gospodarki Lekami Centrali NFZ Sporządzono na podstawie szczegółowych danych statystycznych sprawozdanych przez apteki do systemu informatycznego NFZ 1 Zasady refundacji

Bardziej szczegółowo

Bank pytań na egzamin magisterski 2013/2014- kierunek Zdrowie Publiczne. Zdrowie środowiskowe

Bank pytań na egzamin magisterski 2013/2014- kierunek Zdrowie Publiczne. Zdrowie środowiskowe Bank pytań na egzamin magisterski 2013/2014- kierunek Zdrowie Publiczne Zdrowie środowiskowe 1. Podaj definicję ekologiczną zdrowia i definicję zdrowia środowiskowego. 2. Wymień znane Ci czynniki fizyczne

Bardziej szczegółowo

MASZ DAR UZDRAWIANIA DRUGIE ŻYCIE

MASZ DAR UZDRAWIANIA DRUGIE ŻYCIE MASZ DAR UZDRAWIANIA DRUGIE ŻYCIE Organizm człowieka jest zbudowany z narządów i tkanek. Czasem mogą być uszkodzone od urodzenia (np. w skutek wad genetycznych), częściej w ciągu życia może dojść do poważnego

Bardziej szczegółowo