Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia:"

Transkrypt

1 SAVOIR VIVRE Savoir-vivre (fr. savoir - wiedzieć, vivre - żyć; "znajomość życia") czyli ogłada, dobre maniery, bon-ton, konwenans towarzyski, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie. Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir znaczy wiedzieć, za to vivre znaczy po prostu żyć. Stąd savoir-vivre przetłumaczyć można jako sztuka życia. Wzięte razem, tworzą popularny splot słów, który można rozumieć jako: znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzeczności; umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach. Zasady savoir-vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia: nakrywania, podawania do stołu i jedzenia, wyglądu, prezencji (np. postawy, higieny) i właściwego ubioru, form towarzyskich (np. w miejscu pracy, w rodzinie, na przyjęciach), komunikacji (także telefonicznej i internetowej), zachowania się w szczególnych sytuacjach. Warto nadmienić, że savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo, a więc znacząco różni się od siebie w zależności od regionu świata. Główne zasady savoir vivre u: czarodziejskie słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, witać znajome osoby, zarówno dzieci jak i dorosłych, szanować ludzi, zwłaszcza swoich najbliższych, osoby starsze, nawiązywać kontakt z innymi dziećmi i przedstawiać się, nie przerywać nikomu rozmowy, pytać rodziców o pozwolenie, gdy chce się coś zrobić lub wziąć, kultury przy stole, przy telefonie, higieny, dbałości o swój wygląd, porządku. Człowiek stosujący się do zada savoir- vivre u powinien być na co dzień : uśmiechnięty, uprzejmy życzliwy punktualny dyskretny, lojalny grzeczy

2 etykieta, kurtuazja - zbiór norm zachowania, zwyczajów i form towarzyskich (savoir-vivre) obowiązujący w określonej grupie społecznej lub środowisku (np. etykieta dworska - ceremoniał dworski, różny na dworach różnych monarchów). Etykieta może być formalnie ustalona i spisana albo nieformalna, przekazywana ustnie. Etykieta była też częścią obszerniejszych kodeksów (np. kodeks etyczny, kodeks rycerski, kodeks bushidō), które poza regułami zachowania określały też obowiązującą członka danej społeczności postawę moralną, dążenia czy sposób myślenia. Alfabet dobrych manier Arogancja - okazywana słowami, minami, gestami wobec dorosłych jest nie do wybaczenia. Brzydkie słowa takich słów kulturalny człowiek wcale nie używa. Cześć nie żałujmy tego słowa wobec kolegów i koleżanek. Elegancja - to styl bycia i ubierania się, polega na "dyskretnym uroku". Gafa - zachowanie nietaktowne, raczej niezamierzone, wynikające z nieuwagi, niewiedzy czy roztargnienia, gdy się zdarzy, nie wpadajmy w panikę i szybko przeprośmy. Imieniny - nie zapominajmy solenizantom złożyć życzeń. Kłanianie się - młodsi kłaniają się starszym, uczniowie nauczycielom i innym pracownikom szkoły, chłopcy dziewczętom. Dyskrecja to umiejętność zachowania tajemnicy. Nie powtarzamy osobom postronnym powierzonych nam sekretów. Fair play - szlachetna gra, w życiu codziennym polegająca na tym, żeby nie oszukiwać, nie wygrywać cudzym kosztem, nie wykorzystywać swojej przewagi. Higiena - obowiązuje codzienne mycie się od stóp do głów. Uwaga! Pryskanie brudu dezodorantem daje mizerne efekty. Jedzenie - mlaskanie, siorbanie, cmokanie, czyli jedzenie głośne i niechlujne jest bardzo kompromitujące! Listy - cudza korespondencja to rzecz święta, nie otwieramy i nie czytamy cudzych listów. Łyżeczka - zawsze wyjmujemy ze szklanki, gdy pijemy herbatę (w przeciwnym wypadku grozi wybiciem oka!).

3 Mowa sztućców - po skończonym posiłku odkładamy sztućce na talerzu równolegle do siebie po prawej stronie. Obrażanie się - dąsanie o byle co, "muchy w nosie" to mało elegancki (a przy tym nudny!) sposób załatwiania swoich porachunków. Rodzice - nie do wybaczenia jest niegrzeczne zachowanie wobec rodziców lub lekceważące wyrażanie się o nich przy kolegach. Niepunktualność - ten, kto się spóźnia, zraża do siebie ludzi, jeszcze zanim ich zobaczy. Plotka - jest w bardzo złym tonie. Świadczy o osobie, która plotkuje, że jest pusta i nie ma nic do powiedzenia na inne tematy. Takiej osobie nie należy ufać. Śmiecenie - człowiek cywilizowany nie wyrzuca śmieci, gdzie popadnie. Telefon - dzwoniąc do kogoś witamy się i zawsze przedstawiamy, nie telefonujemy po godzinie Uśmiech - ułatwia codzienne życie. To gest życzliwości wobec innych ludzi. Wizyta z rodzicami - nie okazujemy, że się nudzimy, nie chodzimy z męczeńska miną i nie jęczymy "chcę do domu". Zwroty grzecznościowe starajmy się używać magicznych słów : proszę, przepraszam, dziękuję. Życzliwość powinno się być życzliwie nastawionym do wszystkich ludzi. Takie zachowanie naprawdę potrafi zdziałać cuda! TRZY MAGICZNE SŁOWA: PROSZĘ, PRZEPRASZAM, DZIĘKUJĘ czyli TAKIE PROSTE A TAKIE TRUDNE Nie pamiętam skąd znam określenie Trzy Magiczne Słowa, ale w głowie Polara, jakoś się mocno zagnieździło i wziął je sobie bardzo do serca, szczególnie, że gdy, tak spojrzy się wokoło, to nie są one tak powszechnie używane, jakby to się mogło wydawać. Niby powszechnie słyszane: proszę gdy komuś coś podajemy, albo o coś prosimy; dziękuję - gdy coś otrzymamy; przepraszam -gdy chcemy kogoś ominąć. Jest tego dużo, ale są jeszcze inne znaczenia tych słów: -proszę gdy prosimy o pomoc; - dziękuję gdy dziękujemy za pomoc, czy wykonaną pracę; - przepraszam gdy coś zrobimy niewłaściwie. Nie potrafimy prosić, lub nie chcemy, bo uważamy to za rzecz uwłaczająca. Dopiero, gdy życie Nas przyciśnie przypominamy sobie do czego służy słowo proszę. Nie prosimy, bo prośba to oznaka słabości. Nie prosimy, bo proszenie to wstyd.

4 Nie potrafimy często dziękować i nie dlatego, że nie chcemy, albo uważamy, że dziękowanie to osłabianie własnej pozycji, ale dlatego, że nie nauczyliśmy się dziękować za wszystko co zrobi dla Nas inny człowiek. Słowo przepraszam, to z tej trójcy lingwistycznej słowo najtrudniejsze. Przyznawanie się do błędów nie leży w naturze ludzkiej. Naturalnym sposobem obrony, jest znalezienie wytłumaczenia danego zdarzenia, tak, aby jego negatywne skutki nie były przypisane naszej osobie. Naturalnie bronimy się przed tym, aby uznano Nas winnymi. POWITANIE I POZDROWIENIE - SAVOIR VIVRE Skinienie głową czy ukłon są najprostszą formą uprzejmości. Pozdrawiać można także uśmiechem albo krótkimi zwrotami - Cześć" wśród młodzieży, Dzień dobry", Dobry wieczór" czy Szczęść Boże" wśród osób starszych. Pozdrawia się ludzi bardzo bliskich, ale i znanych tylko z widzenia. Są jednak takie miejsca, w których pozdrawia się ludzi całkiem sobie obcych, np. w górach, w lesie czy w przedziale kolejowym. Kto pozdrawia? W sytuacjach oficjalnych przyjmuje się starą zasadę, że pierwsza pozdrawia osoba stojąca niżej w hierarchii społecznej - więc pierwszy kłania się pracownik swojemu przełożonemu, uczeń nauczycielowi. Młodszy pozdrawia starszego, mężczyzna kobietę, idący stojącego, wchodzący do już obecnego, jadący samochodem pieszego. Nie powinno się jednak sztucznie wyczekiwać na pozdrowienie, przeprowadzając śmieszną kalkulację kto ważniejszy". Osoba kulturalna na widok znanej sobie osoby po prostu kłania się. Ukłon Sposób, w jaki się kłaniamy wiele mówi o nas i naszym stosunku do spotkanego znajomego. Bywa więc ukłon głęboki, grzeczny, ale i chłodny czy pretensjonalny. Kłaniamy się spotykając na ulicy domowników i najbliższą rodzinę, szczególnie w sytuacji, gdy jesteśmy w towarzystwie. Osobom, które spotkaliśmy już kilkakrotnie w ciągu dnia, kłaniamy się tylko przy pierwszym spotkaniu, przy następnych należy się jedynie uśmiechnąć lub wykonać jakiś przyjazny gest. Zawsze przyłączamy się do ukłonu osoby, z którą idziemy, nawet jeśli nie znamy spotkanego przechodnia. Co z nakryciem głowy? Uchylenie nakrycia głowy jest nadal obowiązującym gestem wśród kulturalnych ludzi. Dotyczy to tylko kapelusza i czapki z daszkiem, nie zaś beretu, czapki mundurowej czy ciepłej wełnianej czapki. Mijając znajomego mężczyzna zdejmuje kapelusz prawą ręką, a gdy wyprzedza osobę spotkaną - lewą. Wchodząc do pomieszczenia zamkniętego mężczyzna powinien zdjąć nakrycie głowy.

5 Siedzieć czy wstać? Kobieta przy powitaniu i pożegnaniu powinna wstać tylko wówczas gdy wita się z kobietą starszą od siebie lub z kimś bardzo dostojnym. Mężczyzna natomiast zarówno przy powitaniu jak i przy pożegna-niu powinien zawsze wstać. Młodzież do lat osiemnastu przy powitaniu z osobami starszymi także powinna wstać. Całowanie w rękę Całowanie w rękę nie jest obowiązkiem, a nawet przeciwnie - wielu uznało to za gest zbyteczny, anachroniczny. Przekrój" wprowadził nawet określenie, które weszło do naszego języka - cmok-nonsens". Są jednak i tacy, którzy zdając sobie sprawę, iż jest to gest retro, uważają go nadal za elegancką formę przywitania i całują kobiet w rękę. Dziewczyna nigdy nie powinna wyrywać ręki, nawet, jeśli jest przeciwna pocałunkowi. Ważne jest prawidłowe wykonanie tego gestu - należy pamiętać, że to mężczyzna schyla się do damskiej dłoni, a nie podnosi ją do góry. Nie powinno się także całować w rękę przez stół, w tym celu należy obejść mebel. Przyjmuje się zasadę, że raczej nie całuje się pań w rękę pod gołym niebem, więc na ulicy, w parku. Także unika się tego rytuału w sytuacjach oficjalnych, np. w urzędach. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że tak charakterystyczny dla nas pocałunek w rękę jest traktowany przez inne narody z lekkim zdziwieniem i przymrużeniem oka. Obecnie przyjmuje się stanowisko, i że w rękę całuje się jedynie najdroższe panie w życiu - matkę, żonę, składając życzenia, gratulacje, dziękując za życzliwość. Uścisk dłoni Uścisk dłoni jest gestem symbolicznym i wiele mówi o naszym stosunku do osoby, z którą się witamy. Sposób, w jaki podajemy zawsze prawą dłoń może wyrażać przyjaźń, szacunek, ale i obojętność, lekceważenie. Nadal obowiązuje zasada: -że osoba starsza pierwsza podaje rękę osobie młodszej, -kobieta - mężczyźnie, -przełożony - podwładnemu. Należy spokojnie poczekać, jeżeli osoba starsza czy kobieta nie podaje ręki i poprzestać tylko na ukłonie. Młodzi ludzie zazwyczaj popełniają tę klasyczną gafę i pierwsi wyciągają rękę np. do mamy koleżanki. Jednak za bardzo niegrzeczne uważałoby się dzisiaj niezauważenie ręki podanej przez osobę młodszą w geście przyjaźni. Zarówno mężczyzna jak i kobieta powinni podawać całą dłoń, nie zaś powściągliwie pozwalać jedynie na uścisk palców. Przy podaniu dłoni niezbędne jest także przyjazne spojrzenie i miły, ciepły uśmiech. Dlatego podając rękę zawsze powinniśmy spoglądać prosto

6 w twarz osobie, z którą się witamy, nie zaś patrzeć w inną stronę, bo może być to odczytane jako wyraz lekceważenia. Należy także wspomnieć o częstych błędach pojawiających się przy okazji podawania dłoni, Często zdarza się, że kobieta, która podaje rękę mężczyźnie, podnosi ją zbyt wysoko, dając mu do zrozumienia, by pocałował jej dłoń. Może doprowadzić to do wielu sytuacji komicznych, szczególnie w momencie, gdy mężczyzna wcale takiego zamiaru nie miał. Uścisk obiema rękoma jest wyjątkowo miłym sposobem powitania. Występuje on przeważnie pomiędzy osobami dobrze sobie znanymi lub w wypadku, gdy osoba chce dać do zrozumienia drugiej, że jest partnerem godnym zaufania. Podczas witania gości w prywatnym mieszkaniu gospodarz najpierw pomaga gościom zdjąć okrycie wierzchnie, a dopiero wówczas następuje przywitanie. Gospodarz pierwszy wyciąga rękę do swoich gości. Osoby, które pracują w tym samym zakładzie pracy i widują się codziennie, nie mają obowiązku codziennego podawania sobie dłoni. Wystarczy skinienie głową i powiedzenie Dzień dobry". Jednak w wypadku, gdy kolega z pracy idzie na urlop czy wraca po dłuższej chorobie, podanie ręki wyraża życzenia i radość z powrotu. Widząc na ulicy osobę znajomą, podaje się jej rękę tylko wtedy, gdy zamierzamy przystanąć i zamienić z nią kilka słów. Obecnie zdjęcie rękawiczki nie jest konieczne, chyba że osoba starsza wiekiem uczyniła to pierwsza. Nie należy podawać dłoni przez stół. Jeśli nasi znajomi znajdują się po drugiej stronie stołu, wystarczy na powitanie skinąć głową lub obejść stół w celu uściśnięcia ręki znajomego. W sali restauracyjnej, przez wzgląd na higienę, nie witamy się przez podanie dłoni w momencie, gdy osoba znajoma spożywa właśnie danie. Wtedy powitanie powinno nastąpić przez skinienie głowy. Wzięcie w ramiona Ta forma powitania, która przyszła do nas z Hiszpanii i Włoch, cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Uścisk, tzw. akolada, to rodzaj powitania przyjaciół i znajomych w serdeczny sposób. Najczęściej spotyka się ją między dwiema paniami łub panią i panem, rzadko natomiast między dwoma mężczyznami. Wśród panów spotyka się raczej podanie sobie prawych dłoni przy jednoczesnym poklepaniu się po barkach lewymi dłońmi. Tego rodzaju uścisków nie stosujemy w stosunku do osób całkiem obcych, w sytuacjach oficjalnych czy w miejscu pracy. Przedstawianie Przedstawia się mężczyznę-kobiecie, młodszego-starszemu, młodszego rangą-starszemu rangą, pojedynczą osobę, niezależnie od płci-małżeństwu. Najpierw wymienia się nazwisko osoby przedstawianej. Propozycję przejścia na "ty" składa starszy - młodszemu, kobieta - mężczyźnie, przełożony - podwładnemu, starszy pracownik - młodszemu pracownikowi.

7 Zanim zaproponuje się przejście na "ty", należy się zastanowić, czy na pewno tego chcemy, czy nie dzieje się to na potrzebę chwili i czy następnego dnia nie będziemy żałować tej decyzji. Zasady korespondencji Gdy list nie jest zbyt długi, powinien być pisany odręcznie, najlepiej piórem i na eleganckiej papeterii. Savoir vivre nakazuje, by zawsze zapisywać jedynie jedną jego stronę. Prawy górny róg jest zarezerwowany dla daty i miejsca jego powstania. Nieco niżej i z lewej strony powinien pojawić się natomiast powitalny zwrot grzecznościowy. Jeśli adresatem listu jest krewny lub osoba, którą dobrze znamy i z którą łączą nas bliskie relacje, list można rozpocząć zwrotem: Droga Aniu, Kochana Babciu, jeżeli nie rozpoczynamy od zwrotu Szanowna Pani, Szanowny Pan, Szanowne Państwo itp.. Zaraz za nimi powinien znaleźć się przecinek, a pierwsze zdanie zaczynamy małą literą. Wszystkie zaimki osobowe odnoszące się do jakiejś osoby, a więc np. Ty, Ci, Wam, powinny zaczynać się wielką literą. Treść listu natomiast musi być przemyślana i napisana poprawną polszczyzną. Nawet najdrobniejszy błąd może nas bowiem skompromitować. Na końcu stosujemy zwrot pożegnalny, np. Z pozdrowieniami i podpisujemy się pełnym imieniem oraz nazwiskiem. Jeśli list przekracza stronę, powinien zostać napisany na komputerze. Powitalny zwrot grzecznościowy, a także nasz podpis powinny być jednak wykonany odręcznie. Savoir vivre podaje, że na otrzymany list zawsze powinno się odpowiedzieć w przeciągu tygodnia. UBIÓR: Uwagi ogólne: ubiór stanowi swoistą wizytówkę naszego statusu społecznego, powagi reprezentowanej instytucji i szacunku dla kolegów otoczenia, zawodowych partnerów. Dobre maniery, których oczekuje świat biznesu, polityki i dyplomacji nie uznają nonszalancji w sposobie bycia, a w ubiorze ekstrawagancji nieco inaczej jest w szkole. W biurze czy na oficjalnych spotkaniach należy zawsze być zadbanym, schludnym, eleganckim, pamiętając, że swym wyglądem zewnętrznym budujemy nie tylko autorytet osobisty, lecz także instytucji, którą reprezentujemy( w tym i szkoły). Ubiór stał się więc siłą rzeczy istotnym elementem savoir vivre u. Wedle najbardziej klasycznej definicji wyznacznikami elegancji w ubiorze są: Umiar i prostota. Staranność w ubiorze Szykowność Dostosowanie ubrania do okoliczności

8 Rodzaje ubiorów: Jak wspomniałem już wcześniej, ubiór zawsze powinien być dopasowany okoliczności w jakich chcemy w nim wystąpić. Stroje (nie mówię oczywiście o tych noszonych w sytuacjach czysto prywatnych, domowych) dzielimy z grubsza na trzy kategorie: 1. Strój nieformalny 2. Strój formalny 3. Strój koktajlowy Pierwsze wrażenie, jakie wywieramy na drugiej osobie, najczęściej opiera się na naszym wyglądzie i stroju, zatem na oficjalne spotkanie, np. z potencjalnym przełożonym, załóżmy coś stosowego do okazji. Oczywiście nikt nie może nas zmusić do założenia eleganckiego stroju, ale na premierze czy galowym przedstawieniu teatralnym po prostu nie wypada pojawić się w jeansach i flanelowej koszuli. Bez względu na panującą modę, zwróćmy uwagę na to, czy dane wzory i kolory pasują do naszego typu urody. Poszczególne elementy stroju musza współgrać, zatem starannie dobierzemy krawat do koszuli i garnituru, a bluzeczkę do spódnicy czy spodni. Spośród trzech podstawowych elementów męskiej garderoby ( garnitur, koszula, krawat) tylko jeden powinien być w deseń. Zatem do wzorzystego krawata pasuje tylko jednolita koszula i takaż marynarka. Mankiet koszuli powinien wystawać spod rękawa marynarki na ok. 1cm. Nie należy zakładać jasnych skarpetek do ciemnego garnituru Nie należy także przesadzać z ilością kosmetyków i dodatków zwłaszcza w ubiorze kobiecym Najczęściej popełniane błędy przy ubiorze: ( CIEKAWOSTKA) Noszenie przez mężczyznę zbyt krótkich skarpetek; Noszenie przez mężczyznę koszuli z krótkim rękawem pod marynarką; Noszenie przez mężczyznę muszki lub krawata z węzłem fabrycznie związanym; Używanie spinki do krawata; Noszenie w kieszonce garnituru chusteczki identycznej z krawatem; Ubieranie przez kobietę prześwitującej bluzki; Brak dostosowania długości spódnicy do figury i sytuacji; Noszenie sandałów do garnituru; Noszenie skarpetek do sandałów; Noszenie przez mężczyznę szarych lub siwych butów; Ubieranie przez kobietę złotych lub srebrnych butów do stroju innego niż wieczorowy; Używanie przez mężczyznę torebki na dokumenty; Kolorowy smoking; Niedoprasowane spodnie i niewypastowane buty; Noszenie obuwia sportowego do garnituru, marynarki lub spódnicy; Noszenie lakierek do spodni typu jeans.

9 GRZECZNOŚĆ NA CO DZIEŃ Rodzice i dzieci Dobre maniery przede wszystkim wynosi się z domu. To rodzice są pierwszymi nauczycielami właściwego zachowywania się i postępowania. Uczą szacunku dla starszych, słabszych, chorych, uczą współczucia i wrażliwości. Nakazują i zakazują, co najczęściej budzi sprzeciw dzieci, które powinny być posłuszne na każdym kroku. I tu rodzi się bunt, bo młodym ludziom wydaje się, że w sposób jawny i brutalny narusza się ich wolność i niezależność. Tymczasem takie zachowanie rodziców ma na celu najczęściej tylko troskę o przyszłe życie ich pociech. Umiejmy też przyznać się do popełnionego błędu czy winy. Oskarżanie innych tylko pogorszy sytuację i raczej nie przekona rodziców do naszej niewinności. Stosunki między rodzeństwem Starsze rodzeństwo powinno pamiętać, że młodszy brat czy siostra to nie dziecko na posyłki, które w razie nieposłuszeństwa można zastraszyć. Młodsi muszą wiedzieć że nie wszystko, co robi starszy brat czy siostra jest dozwolone także im. Wiek też ma swoje przywileje. Dziadkowie Zdarza się, że w domu mieszkają z nami także dziadkowie. Młodzi ludzie często zapominają, że osobom starszym należy się szacunek i wyrozumiałość. W podeszłym wieku dolegliwości zdrowotne są czymś wręcz naturalnym, zatem nie złośćmy się na babcię, która znowu narzeka na bóle kręgosłupa. Nawet jeśli tę skargę słyszymy już piąty raz w ciągu godziny. Trzeba zdobyć się tu na cierpliwość. Nie wolno też ignorować dziadków, gdy np. coś do nas mówią. Jest to bardzo niegrzeczne i na dodatek fatalnie o nas świadczy. Czasami można nie mieć ochoty na wysłuchiwanie po raz dziesiąty z rzędu jakiś historii z czasów młodości dziadka, nie wolno jednak dać do zrozumienia, jak bardzo nas to nudzi czy męczy. Starszym osobom trzeba też często pomóc, np. w zrobieniu zakupów. Pamiętajmy również o ustąpieniu miejsca w autobusie czy wsparciu osoby w podeszłym wieku przy wysiadaniu lub wsiadaniu do niego. Szanujmy swoją prywatność W niektórych domach rodzice wymagają, by drzwi do pokoju dziecka były otwarte, nawet jeśli akurat ma ono gości. Tymczasem każdy członek rodziny ma prawo do prywatności. Dziecko także. Dlatego mama wchodząca nagle do pokoju pod błahym pretekstem, nie zachowuje się zbyt właściwie. Poza tym jest to niegrzeczne. W naszym kraju obowiązuje też tajemnica korespondencji, zatem dzieciom nie wolno otwierać listów adresowanych do rodziców i odwrotnie. Gdy przyprowadzamy do domu kolegów, należy ich przedstawić rodzicom. Jest to dowód szacunku dla obydwu stron. Pamiętajmy też, by nie lekceważyć rodziców, szczególnie w towarzystwie obcych. Obrażając ich, obrażamy jednocześnie nas samych i dajemy naprawdę fatalne o sobie świadectwo.

10 Zachowanie porządku To kolejna ważna kwestia, choć trudno zachować w domu sterylną czystość. Pamiętajmy jednak o tak podstawowych czynnościach jak ścielenie łóżka czy odkurzanie pokoju, by potem nie wstydzić się przed niespodziewanymi gośćmi. Popłoch na wieść o wizycie wścibskiej cioci, która sprawdza, czy na półce z książkami starto kurz, to naprawdę nic przyjemnego. Oczywiście każdemu może się to zdarzyć, ale trzeba wiedzieć, że nieporządek świadczy przede wszystkim o naszym lenistwie i nie zorganizowaniu. W windzie Winda to pomieszczenie, gdzie przestrzeni nie ma zbyt wiele i nie sposób uciec przed wzrokiem osoby, która z nami jedzie. Milczenie bywa niekiedy bardzo kłopotliwe,zatem pamiętajmy, by przywitać się przy wsiadaniu, przytrzymać drzwi, gdy ktoś jeszcze z nami wsiada, ustąpić pierwszeństwa kobiecie i zaczekać, jeśli widzimy osobę zmierzająca w kierunku windy. Jeśli mamy duże zakupy starajmy się nie obijać torbami sąsiadów. Psa zaś trzymamy krótko na smyczy. Zwierzęta w domu Chodzi tu szczególnie o psy. Nie ma z nimi problemu, jeżeli mieszkamy na wsi, ale w mieście zdarzają się kłopoty z powodu naszych milusińskich. Szczekający i wyjący pies irytuje sąsiadów, szczególnie, jeśli stoi na balkonie i słyszy go pół osiedla. Pamiętajmy, by nasz ulubieniec nie biegał bez opieki po podwórzu lub klatce schodowej. Wychodząc na spacer zakładajmy mu kaganiec i smycz. Zwróćmy uwagę, gdzie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, by przypadkiem nie robił tego do piaskownicy, w której bawią się małe dzieci. Jeśli już decydujemy się na zwierzaka, weźmy pod uwagę obowiązki, jakie tym samym na siebie przyjmujemy. Chodzi tu mianowicie o utrzymanie czystości w domu i o higienę psa czy kota (chomiki nie są aż tak uciążliwe pod tym względem), mycie, karmienie czy chodzenie na spacer z naszym czworonogiem. Żucie gumy Gumę należy żuć dyskretnie, nie wolno ćmokać robić balonów Zużyta gumę nakazy wypluć w papierek lub chusteczkę a następnie wyrzucić do śmieci. Nie należy wyrzucać takiej gumy na ziemię na chodnik, ponieważ ktoś może w nią wejść Absolutnie nie wolno przyklejać gumy pod blat stołu czy siedzenia Nie należy gumę żuć podczas oficjalnych spotkań, uroczystości rodzinnych, w kościele, rozmowie z osoba szanowaną lub starszą.

11 ETYKIETA PRZY STOLE Rozsadzanie gości w czasie oficjalnych śniadań i obiadów opiera się na zasadzie pierwszeństwa, osobistej randze i pozycji każdego uczestnika. Gospodarze zawsze siedzą naprzeciwko siebie, aby w ten sposób widzieć wszystkich gości, obserwować pracę obsługi kelnerskiej i w miarę potrzeby dyskretnie porozumieć się ze sobą wzrokiem. W czasie śniadań i obiadów, w których uczestniczą kobiety i mężczyźni, rozsadza się gości na przemian. Starszeństwo męża przechodzi na żonę. Jeśli mąż zająłby przy stole np. miejsce 2, żonie z reguły przypadnie również to miejsce. Gościom zagranicznym, przy równych stanowiskach, przyznaje się pierwszeństwo przed krajowymi. Rozsadzenie gości ma duży wpływ na atmosferę, stąd też nie sadzamy obok siebie osób, które przebywają stale razem. Dotyczy to męża i żony oraz innych członków rodziny. Nie sadzamy również obok siebie ludzi niedarzących się sympatią. Zaproszenie można przyjąć lub nie, ale z chwilą zaakceptowania i poinformowania o tym gospodarzy na zaproszonego spadają pewne obowiązki. Jednym z nich jest punktualne przybycie. Gospodyni zaprasza do stołu kobiety, gospodarz - mężczyzn i wchodzi do jadalni ostatni. Gospodyni kończy jedzenie ostatnia. Opuszczając przyjęcie, goście żegnają się z innymi uczestnikami, gospodynią i gospodarzem. Jeśli jednak w śniadaniu lub obiedzie bierze udział duża liczba gości, nie ma obowiązku pożegnania się ze wszystkimi. Wystarczy w zupełności uścisnąć dłoń tych uczestników, z którymi prowadziło się rozmowę, i oczywiście pożegnać się z gospodarzami. Wychodząc z licznego przyjęcia, staramy się, by nie zwracać na siebie uwagi i nie przeszkadzać innym uczestnikom, którzy pragną jeszcze pozostać i kontynuować rozpoczętą rozmowę. Odchodząc, goście dziękują za zaproszenie, gościnność, dobry nastrój, a gospodarze - za przyjęcie zaproszenia. Podziękowanie wyrażone przy pożegnaniu z gospodarzami jest wystarczające. Przy najbliższym spotkaniu wspominamy miły wieczór i jeszcze raz dziękujemy. Telefoniczne podziękowanie może mieć miejsce tylko w przypadku utrzymywania bardzo bliskich stosunków. Przy stole nie używamy telefonu komórkowego, powinien być wyłączony Naganne jest ssanie palców przy stole lub obgryzanie paznokci. Nos wycieramy chusteczką, odwracając się od stołu lub opuszczając na chwilę towarzystwo. Zachowanie przy stole Na krześle siedzimy spokojnie i prosto, nie suwamy nim tam i z powrotem. Ręce trzymamy na stole, a nie pod stołem. Łokci nie opieramy na stole. Lewą rękę gdy jest wolna kładziemy na krawędzi stołu (w niektórych krajach, np. w Azji, lewa ręka uznawana jest za nieczystą, dlatego nie kładzie się jej na stole lecz na kolanach). Nie bawimy się sztućcami. Nie bębnimy palcami o blat stołu. Nie wykonujemy "ekwilibrystyki" palcami. Nogi trzymamy zwarte. Nie krzyżujemy ich pod stołem. Nie zakładamy jednej na drugą. Stopy powinny spoczywać spokojnie. Nie wywijamy nogami w takt muzyki Nie ściągamy butów pod stołem, nawet w sytuacji dużego dyskomfortu dla stóp.

12 Podchodzenie do stolika Dżentelmeni są przyzwyczajeni do przepuszczania kobiet przodem, gdy przechodzą przez drzwi. Odstępstwo od tej reguły obowiązuje - i to od stuleci - przy wchodzeniu do restauracji. Przed wiekami bowiem traktiernie, zajazdy i gospody nie były bezpiecznym miejscem. Wkraczając pierwszy, mężczyzna brał na siebie ewentualne ciosy podpitych gości, a także chronił swą damę przed gęsto latającymi w powietrzu kuflami i pucharami. Ta ochrona pań została zwyczajowo zachowana do dzisiaj. Należy więc prowadzić partnerkę aż do samego stolika. Chyba że przy wejściu wita nas kelner bądź szef sali, który pilotuje gości na miejsce. Wtedy mężczyzna maszeruje na końcu. Gdy opuszczamy restaurację, sytuacja zmienia się. Pierwsza wychodzi kobieta. Jeżeli biesiadowała większa liczba osób, można wychodzić bądź przepuszczając wszystkie panie przodem, bądź przemiennie - kobieta, mężczyzna, kobieta mężczyzna itd. Poniżej przedstawiamy na schematycznych rysunkach układ i kolejność w jakiej powinno się podchodzić w restauracji do stolika. Jak widzimy nigdy kobieta nie idzie pierwsza, chyba że jesteśmy prowadzeni przez kelnera, idzie bezpośrednio za nim. Przy wychodzeniu obowiązuje taki sam układ jak w sytuacji, gdy prowadzi nas kelner, czyli kobieta zawsze wychodzi pierwsza, natomiast kilka par tworzy układ mieszany rys. E, F).. Podchodzenie B. Kelner prowadzi C. Podchodzenie (kilka osób)

13 D. Kelner prowadzi (kilka osób) E. Odchodzenie F. Odchodzenie (kilka osób)

14 Kolejność podawania potraw Dania na przyjęciu podajemy w kolejności następującej: przystawki zimne, przystawki gorące, zupy, dania rybne i mięsne, sery, deser, owoce, kawę i herbatę. Nie wszystkie z wymienionych powyżej dań muszą być zawarte w menu przyjęcia. W miarę możliwości staramy się podać kawę i herbatę w innym pomieszczeniu, niż to w którym spożywano posiłek. Sposób podawania i jedzenia niektórych potraw jeśli nie potrafimy czegoś jeść, nie eksperymentujemy, lecz obserwujemy gospodarza, bułki na przyjęciach nie gryziemy, lecz odłamujemy po kawałku, talerz na zupę przechylamy w kierunku od siebie, sosem polewamy tylko mięso lub rybę, nigdy jarzyny i dodatki, ryby jemy widelcem lub widelcem i nożem - nigdy dwoma widelcami, awokado lub kiwi, podane ze skórką jemy łyżeczką, kompoty i desery powinny być przygotowane z owoców wypestkowanych, jeśli jednak znajdziemy pestkę wypluwamy ją na łyżeczkę, nie na dłoń, ziemniaki w całości jemy tylko widelcem, nigdy nie pomagamy sobie nożem (wyjątek - ziemniaki w łupkach), kawior rozsmarowujemy na kawałku pieczywa, nigdy nie wkładamy go sztućcami wprost do ust, sery serwujemy na drewnianej tacy np. z owocami, jeśli podajemy owoce w całości, musimy przewidzieć osobny talerzyk i specjalne, mniejsze sztućce do ich jedzenia, truskawki, poziomki, maliny serwujemy w pucharkach lub miseczkach, GOŚĆ W DOM - NAKRYWAMY STÓŁ

15 Podczas nakrywania stołu zawsze należy kierować się podstawową zasadą sztućce układa się od środka do zewnątrz. Oznacza to, że najbliżej talerza leżą sztućce, których używa się do posiłku głównego, natomiast po stronie zewnętrznej wszystko to, po co sięgać będziemy przy jedzeniu przystawek i zupy. Tak więc przy jedzeniu obowiązuje zasada odwrotna: najpierw sięgamy po sztućce, które leżą najdalej od talerza. Jeśli posiłek zaczynamy od zupy to łyżka powinna leżeć po prawej stronie, na zewnątrz od widelców. Sztućce do każdej następnej potrawy powinny leżeć coraz bliżej talerza. Jeżeli po zupie podajemy rybę i mięso, po prawej stronie talerza leżą (w kolejności od wewnątrz) nóż do mięsa, nóż do ryby i łyżka, po lewej - widelec do mięsa i widelec do ryby. Jeżeli zupa stanowi drugą potrawę, po prawej stronie talerza powinny leżeć (w kolejności od wewnątrz) nóż do mięsa lub ryby, łyżka i nóż do przystawki, a po lewej tylko widelce. Jeżeli na przystawkę podajemy rybę, po prawej stronie talerza powinny leżeć (w kolejności od wewnątrz) nóż do mięsa, łyżka, nóż do ryby, a po lewej widelce w odpowiedniej kolejności. Sztućce do deseru leżą u góry, ponad talerzem. Jeżeli podajemy krem lub chłodny budyń, powinna tam leżeć tylko mała łyżeczka. Jeżeli jednak umieściliśmy w jadłospisie knedle, kluski lub inne potrawy o konsystencji stałej, u góry talerza kładziemy łyżeczkę deserową i widelec do ciasta. Jeżeli przed deserem podajemy sery, u góry talerza powinien leżeć mały nóż i widelec. Pieczywo i masło podaje się zazwyczaj nie tylko do przekąsek, ale także przed ich podaniem. Wtedy na małym talerzyku po lewej stronie należy położyć dodatkowy nóż. Nieodłącznym elementem każdego przyjęcia są trunki i napoje. Jak należy ustawiać kieliszki? Nie jest to trudne: jeżeli serwowany jest więcej niż jeden napój, kieliszek na pierwszy trunek powinien stać najbliżej gościa, natomiast pozostałe kieliszki ukosem lub półkolem u góry talerza. Niektóre okazjonalne przyjęcia rozpoczynają się lampką szampana. Wtedy najbliżej gościa powinien stać wysoki kieliszek do szampana. Niskie, szerokie kielichy stawia się tylko wtedy, gdy oprócz szampana podaje się w tym samym czasie także i inne trunki. Za kieliszkiem, z którego pijemy do przystawki powinna stać szklanka na wodę mineralną, następnie kieliszek do białego wina i nieco większy - do wina czerwonego, a na końcu wysoki kieliszek do szampana. Kieliszki do białego i czerwonego wina, a także do szampana można ustawić również w trójkącie.

Ada, to nie wypada. alfabet dobrych manier. dla nastolatka

Ada, to nie wypada. alfabet dobrych manier. dla nastolatka Ada, to nie wypada czyli alfabet dobrych manier dla nastolatka OGŁOSZENIA DROBNE Poznam chłopca znającego trzy wyrazy: proszę, dziękuję, przepraszam. "Dzień dobry" oraz "do widzenia" także mile widziane.

Bardziej szczegółowo

czyli dobre maniery przy stole Należy umieć zachować się przy stole, przynajmniej po to, by nie zniechęcić innych do jedzenia.

czyli dobre maniery przy stole Należy umieć zachować się przy stole, przynajmniej po to, by nie zniechęcić innych do jedzenia. Savoir-vivre przy stole czyli dobre maniery Należy umieć zachować się przy stole, przynajmniej po to, by nie zniechęcić innych do jedzenia. Dobre maniery przy stole są bardzo ważne, ponieważ jedzenie stanowi

Bardziej szczegółowo

JAK NAKRYWAĆ STÓŁ? Małgorzata Mizera

JAK NAKRYWAĆ STÓŁ? Małgorzata Mizera JAK NAKRYWAĆ STÓŁ? Małgorzata Mizera Nakrycie (z francuskiego couvert) to wszystkie przedmioty, które ustawiamy na stole przed przybyciem gości. Zaliczamy do niego sztućce, serwety, szkło, ewentualnie

Bardziej szczegółowo

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania.

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. DOBRE MANIERY DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. GRZECZNOŚĆ: dobre maniery i taktowne zachowanie. Dobre maniery świadczą o szacunku

Bardziej szczegółowo

Wojewódzki Ośrodek Dokształcania Zawodowego w Zielonej Górze. SAVOR - VIVRE

Wojewódzki Ośrodek Dokształcania Zawodowego w Zielonej Górze. SAVOR - VIVRE Wojewódzki Ośrodek Dokształcania Zawodowego w Zielonej Górze. SAVOR - VIVRE ... sztuka życia? Uśmiech Uprzejmość Życzliwość Punktualność Dyskrecja Lojalność Zasady stosowania savoir-vivre u Nakrywania,

Bardziej szczegółowo

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania.

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. DOBRE MANIERY DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. GRZECZNOŚĆ: dobre maniery i taktowne zachowanie. Dobre maniery świadczą o szacunku

Bardziej szczegółowo

UŚMIECH, MIŁE SŁOWO I ŚWIAT STAJE SIĘ PIĘKNIEJSZY MIEJ ŻYCZLIWOŚĆ W SWEJ NATURZE, BO ŻYCZLIWI ŻYJĄ DŁUŻEJ

UŚMIECH, MIŁE SŁOWO I ŚWIAT STAJE SIĘ PIĘKNIEJSZY MIEJ ŻYCZLIWOŚĆ W SWEJ NATURZE, BO ŻYCZLIWI ŻYJĄ DŁUŻEJ Z kulturą na Ty UŚMIECH, MIŁE SŁOWO I ŚWIAT STAJE SIĘ PIĘKNIEJSZY MIEJ ŻYCZLIWOŚĆ W SWEJ NATURZE, BO ŻYCZLIWI ŻYJĄ DŁUŻEJ Kulturalny uczeń gatunek zagrożony wyginięciem? A może już wyginął? Gdzie Ci...

Bardziej szczegółowo

WIZERUNEK PROFESJONALNEJ KSIĘGOWEJ. Katarzyna Szczudrawa

WIZERUNEK PROFESJONALNEJ KSIĘGOWEJ. Katarzyna Szczudrawa WIZERUNEK PROFESJONALNEJ KSIĘGOWEJ Katarzyna Szczudrawa TEST WB 1. Na spotkanie biznesowe mężczyzna może się ubrać? a. Tylko w garnitur b. Garnitur lub marynarka + spodnie od garnituru c. Tylko w marynarkę

Bardziej szczegółowo

PROPOZYCJE STROJU NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ DLA MĘŻCZYZN

PROPOZYCJE STROJU NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ DLA MĘŻCZYZN PROFESJONALNY WYGLĄD PROPOZYCJE STROJU NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ DLA MĘŻCZYZN Kilka zasad ogólnych: Dobieramy strój stosownie do okoliczności im bardziej formalna instytucja, tym strój powinien być bardziej

Bardziej szczegółowo

Raport. ewaluacji wewnętrznej. przeprowadzonej w Bursie Szkolnej nr 1 w Radomiu. rok szkolny 2013/2014

Raport. ewaluacji wewnętrznej. przeprowadzonej w Bursie Szkolnej nr 1 w Radomiu. rok szkolny 2013/2014 Raport ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Bursie Szkolnej nr 1 w Radomiu rok szkolny 2013/2014 I. Celem ewaluowanego obszaru Respektowane są normy społeczne było zdiagnozowanie i analiza poziomu kultury

Bardziej szczegółowo

KULTURALNY UCZEŃ GATUNEK ZAGROŻONY WYGINIĘCIEM???

KULTURALNY UCZEŃ GATUNEK ZAGROŻONY WYGINIĘCIEM??? KULTURALNY UCZEŃ GATUNEK ZAGROŻONY WYGINIĘCIEM??? A MOŻE JUŻ WYGINIĘTY??? Gdzie ci... dżentelmeni??? Prawdziwi tacy? Orły, sokoły, herosy! Gdzie ci... dżentelmeni??? Gdzie oni są??? Gdzie oni są??? Dżentelmen

Bardziej szczegółowo

PRZYJĘCIA - FORMA PRACY DYPLOMATYCZNEJ

PRZYJĘCIA - FORMA PRACY DYPLOMATYCZNEJ PRZYJĘCIA - FORMA PRACY DYPLOMATYCZNEJ Rola przyjęć w działalności dyplomatycznej Formy przyjęć Zaproszenia Witanie gości Śniadanie. Obiad 1 Rola przyjęć w działalności dyplomatycznej Przyjęcia charakteryzują

Bardziej szczegółowo

CEREMONIAŁ SZKOLNY I TRADYCJA SZKOLNA

CEREMONIAŁ SZKOLNY I TRADYCJA SZKOLNA Załącznik nr 6 do Statutu Zespołu Szkół nr 33 w Warszawie CEREMONIAŁ SZKOLNY I TRADYCJA SZKOLNA Strona 1 z 5 CEREMONIAŁ SZKOLNY I TRADYCJA SZKOLNA I. SZATANDAR SZKOLNY Sztandar Szkolny dla społeczności

Bardziej szczegółowo

Dobre maniery, dobre wychowanie, poprawne zachowanie, wszystko to esencja savoir vivre i nie znaczy ni mniej ni więcej jak życzliwośd dla ludzi,

Dobre maniery, dobre wychowanie, poprawne zachowanie, wszystko to esencja savoir vivre i nie znaczy ni mniej ni więcej jak życzliwośd dla ludzi, Dobre maniery, dobre wychowanie, poprawne zachowanie, wszystko to esencja savoir vivre i nie znaczy ni mniej ni więcej jak życzliwośd dla ludzi, uprzejmośd, tolerancja, opanowanie emocji, te nienaganne

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe. Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: społeczna, polonistyczna, matematyczna, plastyczna Cel/cele zajęć: - poznanie zasad dobrego zachowania przy stole, -wzbogacanie słownictwa, poznanie znaczenia

Bardziej szczegółowo

PROTOKÓŁ DYPLOMATYCZNY W KONTAKTACH POLSKO-NIEMIECKICH

PROTOKÓŁ DYPLOMATYCZNY W KONTAKTACH POLSKO-NIEMIECKICH Razem dla pogranicza Dolny Śląsk-Saksonia PROTOKÓŁ DYPLOMATYCZNY W KONTAKTACH POLSKO-NIEMIECKICH CZĘŚĆ 2 24.06.2013 Razem dla pogranicza Dolny Śląsk-Saksonia Program szkolenia: 24.06.2013 (poniedziałek),

Bardziej szczegółowo

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ.

Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ. Anita Leszczyńska KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ KLASA V TEMAT: GRZECZNOŚĆ NIE JEST NAUKĄ ŁATWĄ ANI MAŁĄ. REALIZOWANE ZAGADNIENIA PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO SZKOŁY: - realizacja szkolnego programu profilaktyki:

Bardziej szczegółowo

Życzliwość na co dzień

Życzliwość na co dzień Życzliwość na co dzień Codziennie na swojej drodze mijamy setki ludzi - w pracy, szkole, na ulicach, w sklepach i w komunikacji miejskiej. Czy nie byłoby nam wszystkim milej i łatwiej, gdybyśmy byli dla

Bardziej szczegółowo

Anna Szubert. Sopocka Szkoła Wyższa. Personal Branding

Anna Szubert. Sopocka Szkoła Wyższa. Personal Branding Anna Szubert Personal Branding Program zajęć Definicja Zasada pierwszego wrażenia Dress code Historia marki Ilość informacji w internecie Jak przyciągnąć uwagę? Jak zbudować swoją własną historię? Przykłady

Bardziej szczegółowo

KODEKS UCZNIA Gimnazjum nr 6 w Płocku im. prof. Władysława Szafera

KODEKS UCZNIA Gimnazjum nr 6 w Płocku im. prof. Władysława Szafera KODEKS UCZNIA Gimnazjum nr 6 w Płocku im. prof. Władysława Szafera PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA 1. Uczniowie mają prawo do: właściwie zorganizowanego procesu kształcenia i bezpiecznych warunków pobytu w szkole,

Bardziej szczegółowo

KRYTERIA OCEN ZACHOWANIA UCZNIÓW KLAS I III. W klasach I III ocena zachowania jest oceną opisową wg następującej skali. ZACHOWNIE WOROWE 6p

KRYTERIA OCEN ZACHOWANIA UCZNIÓW KLAS I III. W klasach I III ocena zachowania jest oceną opisową wg następującej skali. ZACHOWNIE WOROWE 6p KRYTERIA OCEN ZACHOWANIA UCZNIÓW KLAS I III W klasach I III ocena zachowania jest oceną opisową wg następującej skali 6p zachowanie wzorowe 5p bardzo dobre 4p dobre 3p poprawne 2p nieodpowiednie 1p naganne

Bardziej szczegółowo

Kultura organizacyjna hotelu

Kultura organizacyjna hotelu + Kultura organizacyjna hotelu mgr Sebastian Dudziak Uniwersytet Szczeciński / Royal Park Hotel & SPA sebastian@dudziak.me + Kultura organizacyjna System wartości, norm, symboli typowych dla danej organizacji

Bardziej szczegółowo

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu

2 Barbara Grabek, Paulina Strychalska, Marzanna Polcyn. II. Przygotowanie przez uczniów klas II i III kodeksu kulturalnego ucznia- X 2016 Kodeks kultu 1 Szkolna akcja 2016/2017 Kultura osobista w różnych odsłonach MOTTO Nauka kształtuje świat dla człowieka, kultura kształtuje człowieka dla świata. Cel główny - Wpojenie uczniom wzorców kultury osobistej

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE. Etykieta i protokół dyplomatyczny. tel.: +48 22 100-48-96; fax: +48 22 300-52-79 ; e-mail: biuro@akademiaasap.pl

SZKOLENIE. Etykieta i protokół dyplomatyczny. tel.: +48 22 100-48-96; fax: +48 22 300-52-79 ; e-mail: biuro@akademiaasap.pl SZKOLENIE Etykieta i protokół dyplomatyczny tel.: +48 22 100-48-96; fax: +48 22 300-52-79 ; e-mail: biuro@akademiaasap.pl TRENERZY DORADCY TRENERZY i KONSULTANCI NASZA MISJA DOSTARCZENIE RZETELNEJ INFORMACJI

Bardziej szczegółowo

Etykieta w biznesie savoir-vivre i dress code

Etykieta w biznesie savoir-vivre i dress code Etykieta w biznesie savoir-vivre i dress code Terminy szkolenia 26-27 listopad 2015r., Poznań - Hotel Platinum Palace Residence**** 25-26 luty 2016r., Warszawa - Centrum Szkoleniowe - Progress Project

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

Ceremoniał szkolny Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance

Ceremoniał szkolny Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance Ceremoniał szkolny Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance I. szkolny: 1. Zespołu Szkół Katolickich im. św. Siostry Faustyny w Trzciance dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski, Narodu, Ziemi, a także

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Współczesne badania dotyczące komunikacji międzyludzkiej dowodzą, że wygląd jest bodźcem wzrokowym, który najszybciej działa na odbiorcę, często

Współczesne badania dotyczące komunikacji międzyludzkiej dowodzą, że wygląd jest bodźcem wzrokowym, który najszybciej działa na odbiorcę, często Współczesne badania dotyczące komunikacji międzyludzkiej dowodzą, że wygląd jest bodźcem wzrokowym, który najszybciej działa na odbiorcę, często decydującym o dalszym przebiegu interakcji. Badania wykazały,

Bardziej szczegółowo

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie:

Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie: Materiał pomocniczy dla nauczycieli kształcących w zawodzie: KELNER przygotowany w ramach projektu Praktyczne kształcenie nauczycieli zawodów branży hotelarsko-turystycznej Priorytet III. Wysoka jakość

Bardziej szczegółowo

KODEKS PRZEDSZKOLAKA

KODEKS PRZEDSZKOLAKA KODEKS PRZEDSZKOLAKA 1. ZACHOWANIA W SALI a. PODCZAS ZABAW SWOBODNYCH I ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH b. PODCZAS SPOŻYWANIA POSIŁKÓW 2. ZACHOWANIA W ŁAZIENCE 3. ZACHOWANIA W SZATNI 4. ZACHOWANIA PODCZAS POBYTU NA

Bardziej szczegółowo

Kilka zasad dobrego wychowania, czyli savoir vivre na co dzień.

Kilka zasad dobrego wychowania, czyli savoir vivre na co dzień. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406 mgr Jaroń Alicja- pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu Kilka zasad dobrego wychowania,

Bardziej szczegółowo

KRÓLEWSKIE SERCE KOBIETY

KRÓLEWSKIE SERCE KOBIETY KRÓLEWSKIE SERCE KOBIETY PAŁAC DZIAŁYŃSKICH W POZNANIU STARY RYNEK 78/79 I MODUŁ 23-24 MARCA 2013R. II MODUŁ 13-14 KWIETNIA 2013R. PIĘKNO NALEŻY WSPIERAĆ, BO TWORZY JE NIEWIELU A POTRZEBUJE WIELU PIĘKNO

Bardziej szczegółowo

GAZETKA ZESPOŁU SZKÓŁ W MEDYNI GŁOGOWSKIEJ

GAZETKA ZESPOŁU SZKÓŁ W MEDYNI GŁOGOWSKIEJ NR 2/36 styczeń/marzec 2013 r. GAZETKA ZESPOŁU SZKÓŁ W MEDYNI GŁOGOWSKIEJ Drugi numer tegorocznej gazetki szkolnej pragniemy w całości poświęcić realizacji programu Szkoła bez przemocy. To nie jest żart,

Bardziej szczegółowo

Nigdy jej nie podpisujemy. Nigdy w ten sposób nie składamy kondolencji. Nie może to być również jedyna forma życzeń.

Nigdy jej nie podpisujemy. Nigdy w ten sposób nie składamy kondolencji. Nie może to być również jedyna forma życzeń. Wizytówki nie służą tylko do przedstawiania się, czy przekazywania komuś naszych danych adresowych. Używamy ich również w innych celach do przesłania krótkiej wiadomości lub przekazania podziękowań czy

Bardziej szczegółowo

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ W PRZYBYNOWIE. Projekt edukacyjno- wychowawczy: Grzeczność na co dzień

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ W PRZYBYNOWIE. Projekt edukacyjno- wychowawczy: Grzeczność na co dzień SZKOŁA PODSTAWOWA IM. INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ W PRZYBYNOWIE Projekt edukacyjno- wychowawczy: Grzeczność na co dzień 1 WSTĘP Grzeczność na co dzień to projekt edukacyjno- wychowawczy, poświęcony zasadom

Bardziej szczegółowo

Program edukacyjno- wychowawczy. Savoir vivre.

Program edukacyjno- wychowawczy. Savoir vivre. SZKOŁA PODSTAWOWA IM. JANA DŁUGOSZA W RZGOWIE Program edukacyjno- wychowawczy Savoir vivre. Grzeczność na co dzień, bardzo ważna sprawa, więc o niej w szkole wspomnieć wypada Zespól wychowawczy pod redakcją

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Komunikacja interpersonalna kluczem do sukcesu w biznesie Na czym polega skuteczna komunikacja Magdalena Wilman Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach 5 grudnia 2012 r. Termin

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Savoir vivre a'la Łukasz Kozica czyli przypomnienie manier i zachowań, które towarzyszą nam w codziennym życiu

Savoir vivre a'la Łukasz Kozica czyli przypomnienie manier i zachowań, które towarzyszą nam w codziennym życiu Savoir vivre a'la Łukasz Kozica czyli przypomnienie manier i zachowań, które towarzyszą nam w codziennym życiu 1 Spis treści Autor...3 Savoir vivre dobre wychowanie... 5 Savoir vivre w domu...9 Savoir

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

Kreowanie własnego wizerunku zawodowego. Autor: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Kreowanie własnego wizerunku zawodowego. Autor: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości Kreowanie własnego wizerunku zawodowego Autor: Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości Treści nauczania Savoir-vivre i etykieta, zasady nawiązywania kontaktów w sytuacjach zawodowych, zależność między

Bardziej szczegółowo

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik organizacji usług gastronomicznych 341[07]

Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik organizacji usług gastronomicznych 341[07] Przykłady wybranych fragmentów prac egzaminacyjnych z komentarzami Technik organizacji usług gastronomicznych 341[07] 1 2 3 4 W pracach egzaminacyjnych oceniane były następujące elementy: I. Tytuł pracy

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

CEREMONIAŁ POCZTU SZTANDAROWEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W NURZE

CEREMONIAŁ POCZTU SZTANDAROWEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W NURZE CEREMONIAŁ POCZTU SZTANDAROWEGO W ZESPOLE SZKÓŁ W NURZE Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II SZTANDAR SZKOLNY 1. Sztandar Szkolny dla społeczności szkolnej

Bardziej szczegółowo

Uczeń zachowuje się kulturalnie wobec kolegów i pracowników szkoły, stosuje formy grzecznościowe, dba o kulturę słowa

Uczeń zachowuje się kulturalnie wobec kolegów i pracowników szkoły, stosuje formy grzecznościowe, dba o kulturę słowa WZOROWE Uczeń wyróżnia się wysoką kulturą osobistą w każdej sytuacji, z szacunkiem odnosi się do osób dorosłych, jest uprzejmy i życzliwy wobec kolegów i pracowników szkoły, stosuje formy grzecznościowe

Bardziej szczegółowo

KONKURS BEZPIECZEŃSTWO I KULTURA NA CO DZIEŃ: KLASY I III GIMNAZJUM MARZEC 2013r.

KONKURS BEZPIECZEŃSTWO I KULTURA NA CO DZIEŃ: KLASY I III GIMNAZJUM MARZEC 2013r. Część I - test KONKURS BEZPIECZEŃSTWO I KULTURA NA CO DZIEŃ: KLASY I III GIMNAZJUM MARZEC 2013r. Imię i nazwisko.. klasa 1. PRZY DRZWIACH DO KLASY, SKLEPU SPOTYKAJĄ SIĘ DWIE OSOBY - WCHODZĄCA I WYCHODZĄCA.

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PIERWSZEJ ARMII WOJSKA POLSKIEGO W KOCZALE

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PIERWSZEJ ARMII WOJSKA POLSKIEGO W KOCZALE REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. PIERWSZEJ ARMII WOJSKA POLSKIEGO W KOCZALE PODSTAWA PRAWNA FUNKCJONOWANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ Ustawa z dnia 7 września 1991

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć praktycznych

Scenariusz zajęć praktycznych Scenariusz zajęć praktycznych Nauczyciel: Strojewska Krzysztofa Klasa: I Technik organizacji usług gastronomicznych Rok szkolny: 2011/2012 Liczba godzin: 2 godz lekcyjne. 1. Temat lekcji: Kelnerski system

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY Ćwiczenie 1. - Stajemy w rozkroku na szerokości bioder. Stopy skierowane lekko na zewnątrz, mocno przywierają do podłoża. - Unosimy prawą rękę ciągnąc ją jak najdalej

Bardziej szczegółowo

CEREMONIAŁ WEWNĄTRZSZKOLNY

CEREMONIAŁ WEWNĄTRZSZKOLNY CEREMONIAŁ WEWNĄTRZSZKOLNY Wstęp Ceremoniał szkolny jest opisem przeprowadzenia uroczystości z udziałem sztandaru szkolnego i samej celebracji sztandaru. Zawiera wykaz stałych uroczystości szkolnych i

Bardziej szczegółowo

Komentarz technik organizacji usług gastronomicznych 341[07]-01 Czerwiec 2009

Komentarz technik organizacji usług gastronomicznych 341[07]-01 Czerwiec 2009 Strona 1 z 27 Strona 2 z 27 Strona 3 z 27 Strona 4 z 27 Strona 5 z 27 Strona 6 z 27 Strona 7 z 27 Strona 8 z 27 Strona 9 z 27 W pracach egzaminacyjnych oceniane były następujące elementy: I. Tytuł pracy

Bardziej szczegółowo

Savoir vivre 1. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Plan prezentacji. I.

Savoir vivre 1. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Plan prezentacji. I. SPOTKANIE BIZNESOWE Plan prezentacji I. Przywitanie II. Pierwsze spotkanie - posiłek III. Rozmowa IV. Wymiana prezentów V. Warto wiedzieć Savoir vivre 1 PRZYWITANIE Uścisk dłoni czy ukłon?- czekamy na

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży SCENARIUSZ ZAJĘĆ DO PRZEDSZKOLA Z ADMINISTRACJĄ ZA PAN BRAT - - POZNAJEMY ZAWÓD PRACOWNIKA BIUROWEGO I PRACĘ URZĘDNIKA Cel: uświadomienie dzieciom, że z zawodami biurowymi można spotkać się niemalże na

Bardziej szczegółowo

Pierwsze dni w Przedszkolu nr 417

Pierwsze dni w Przedszkolu nr 417 Pierwsze dni w Przedszkolu nr 417 c z y l i o t y m c o z r o b i ć, a b y a d a p t a c j a p r z e b i e g ł a b e z b o l e ś n i e NASZE PRZEDSZKOLE 5 grup Praca 6 30 17 30 Przedszkole 417 Własna kuchnia

Bardziej szczegółowo

Załącznik 3. Kwestionariusz Ergonomiczne stanowisko komputerowe

Załącznik 3. Kwestionariusz Ergonomiczne stanowisko komputerowe Załącznik 3. Kwestionariusz Ergonomiczne stanowisko komputerowe (Zmodyfikowany kwestionariusz występowania subiektywnych objawów zespołów przeciążeniowych oraz Zmodyfikowana lista kontrolna: Bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do SOPZ wyŝywienie podczas IV Forum Rozwoju Mazowsza i jednodniowej konferencji.

Załącznik nr 1 do SOPZ wyŝywienie podczas IV Forum Rozwoju Mazowsza i jednodniowej konferencji. dla rozwoju Mazowsza WYDATEK WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO W RAMACH REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 2007-2013

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIA KELNERSKIE: PROGRAM SZKOLENIOWY SPECJALISTYCZNY SERWIS ANGIELSKI

SZKOLENIA KELNERSKIE: PROGRAM SZKOLENIOWY SPECJALISTYCZNY SERWIS ANGIELSKI Czas trwania: 6 godzin SZKOLENIA KELNERSKIE: PROGRAM SZKOLENIOWY SPECJALISTYCZNY SERWIS ANGIELSKI 1. Wprowadzenie ( przedstawienie prowadzącego i uczestników, przekazanie celu i metodyki szkolenia, zapoznanie

Bardziej szczegółowo

Program edukacyjno- wychowawczy: Dobre maniery łamią bariery. Grzeczność na co dzień, bardzo ważna sprawa, więc o niej w szkole wspomnieć wypada.

Program edukacyjno- wychowawczy: Dobre maniery łamią bariery. Grzeczność na co dzień, bardzo ważna sprawa, więc o niej w szkole wspomnieć wypada. Program edukacyjno- wychowawczy: Dobre maniery łamią bariery. Grzeczność na co dzień, bardzo ważna sprawa, więc o niej w szkole wspomnieć wypada. WSTĘP Dobre maniery łamią bariery to program edukacyjno-

Bardziej szczegółowo

CEREMONIAŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. JANA PAWŁA II w ROZOGACH

CEREMONIAŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. JANA PAWŁA II w ROZOGACH Załącznik Nr 2 do Statutu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rozogach CEREMONIAŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. JANA PAWŁA II w ROZOGACH szkoły Ceremoniał wewnątrzszkolny szkoły dla społeczności szkolnej jest

Bardziej szczegółowo

Komentarz kelner 512[01]-01 Czerwiec 2009

Komentarz kelner 512[01]-01 Czerwiec 2009 Strona 1 z 16 Strona 2 z 16 Strona 3 z 16 Strona 4 z 16 Strona 5 z 16 Strona 6 z 16 Strona 7 z 16 W pracach egzaminacyjnych oceniane były: I. Tytuł pracy egzaminacyjnej. II. Założenia wynikające z treści

Bardziej szczegółowo

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 23 im. Stefana Żeromskiego w Radomiu

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 23 im. Stefana Żeromskiego w Radomiu CEREMONIAŁ SZKOLNY Publiczna Szkoła Podstawowa nr 23 im. Stefana Żeromskiego w Radomiu OPRACOWANIE: Justyna Grobel Wioletta Molga Beata Ruszkowska Aktualizacja: 9. 12. 2009 r. SZTANDAR SZKOŁY Sztandar

Bardziej szczegółowo

dla rozwoju Mazowsza

dla rozwoju Mazowsza dla rozwoju Mazowsza Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013

Bardziej szczegółowo

Kryteria oceniania zachowania uczniów. ze stwierdzonym ADHD

Kryteria oceniania zachowania uczniów. ze stwierdzonym ADHD Kryteria oceniania zachowania uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie ze stwierdzonym ADHD (obowiązujące od II okresu roku szkolnego 2009/10)

Bardziej szczegółowo

DOBRE MANIERY ŁAMIĄ BARIERY

DOBRE MANIERY ŁAMIĄ BARIERY PROGRAM PROFILAKTYCZNO WYCHOWAWCZY PRZEZNACZONY DLA PIERWSZEGO SZCZEBLA EDUKACJI DOBRE MANIERY ŁAMIĄ BARIERY Do użytku wewnątrzszkolnego Uprzejmość to waluta, co bogaci nie tego, kto ją otrzymuje, ale

Bardziej szczegółowo

Osoba, która Ci przekazała tego ebooka, lubi Cię i chce, abyś poświęcał wiele uwagi swojemu rozwojowi osobistemu.

Osoba, która Ci przekazała tego ebooka, lubi Cię i chce, abyś poświęcał wiele uwagi swojemu rozwojowi osobistemu. Osoba, która Ci przekazała tego ebooka, lubi Cię i chce, abyś poświęcał wiele uwagi swojemu rozwojowi osobistemu. Zależy jej na Twoim sukcesie, w każdej sferze życia. Im więcej szczęśliwych ludzi na świecie,

Bardziej szczegółowo

1. Ceremoniał szkolny jest opisem przeprowadzenia uroczystości z udziałem sztandaru szkolnego i samej celebracji sztandaru.

1. Ceremoniał szkolny jest opisem przeprowadzenia uroczystości z udziałem sztandaru szkolnego i samej celebracji sztandaru. CEREMONIAŁ SZKOLNY Z WYKORZYSTANIEM SZTANDARU W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MIĘKINI 1. Ceremoniał szkolny jest opisem przeprowadzenia uroczystości z udziałem szkolnego i samej celebracji. 1 2. Ceremoniał szkolny

Bardziej szczegółowo

PORADNIK ILUSTROWANY EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO I stopnia PT-1

PORADNIK ILUSTROWANY EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO I stopnia PT-1 PORADNIK ILUSTROWANY EGZAMINU PSA TOWARZYSZĄCEGO I stopnia PT-1 Do egzaminu zgłasza się dwóch przewodników z psami. Podchodzą do sędziego, zatrzymują się w postawie zasadniczej, psy siadają przy nodze.

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCEN Z ZACHOWANIA WZOROWE. - zawsze sumiennie wywiązuje się z przyjętych zobowiązań,

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCEN Z ZACHOWANIA WZOROWE. - zawsze sumiennie wywiązuje się z przyjętych zobowiązań, SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCEN Z ZACHOWANIA WZOROWE - zawsze sumiennie wywiązuje się z przyjętych zobowiązań, - pogłębia wiedzę i poszerza swoje zainteresowania, osiąga wyniki na miarę swoich możliwości - jest

Bardziej szczegółowo

I. Informacje podstawowe. II. Sztandar szkoły

I. Informacje podstawowe. II. Sztandar szkoły Ceremoniał szkolny z wykorzystaniem sztandaru w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Leszka Kołakowskiego w Kożuchowie I. Informacje podstawowe 1. Ceremoniał szkolny Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych

Bardziej szczegółowo

Przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego z informatora

Przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego z informatora Przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego z informatora TYTUŁ Projekt realizacji prac związanych z przygotowaniem i organizacją obsługi przyjęcia z okazji oficjalnej wizyty delegacji sześciu krajów

Bardziej szczegółowo

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO I. Proszę wybrać odpowiednie do rysunku zdanie. 0. On wsiada do autobusu. On wysiada z autobusu. On jedzie autobusem. 1. On wsiada do tramwaju. On

Bardziej szczegółowo

Wydział Zarządzania. Etykieta biznesu Kod przedmiotu: ZSU03769

Wydział Zarządzania. Etykieta biznesu Kod przedmiotu: ZSU03769 Nazwa programu kształcenia (kierunku) Specjalność: Zarządzanie Zarządzanie biznesem na rynkach wschodnich Wydział Zarządzania Poziom i forma studiów Ścieżka dyplomowania: studia II stopnia stacjonarne

Bardziej szczegółowo

materiały dla nauczyciela

materiały dla nauczyciela Savoir-vivre materiały Informacje wprowadzające Wyrażenie savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i jest złożeniem dwóch czasowników w formie bezokolicznika. Savoir znaczy wiedzieć, vivre znaczy żyć.

Bardziej szczegółowo

ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM

ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM ANKIETA DLA UCZNIÓW KLAS I - III GIMNAZJUM Warunki życia i nauki uczniów. Badanie obciążenia uczniów pracami domowymi. Instrukcja dla nauczycieli Poniższą ankietę przygotowałem w ramach programu Szkoła

Bardziej szczegółowo

Strona I CEREMONIAŁ SZKOŁY PODSAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W STEKLINIE

Strona I CEREMONIAŁ SZKOŁY PODSAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W STEKLINIE CEREMONIAŁ SZKOŁY PODSAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W STEKLINIE 1 Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 1. Szkoła powstań. 2. Szkoła baczność. 3. Poczet sztandarowy do szkoły wmaszerować. 4. Do hymnu szkoły.

Bardziej szczegółowo

Różnice kulturowe 2015-11-18 09:28:23

Różnice kulturowe 2015-11-18 09:28:23 Różnice kulturowe 2015-11-18 09:28:23 2 W kontaktach z Chińczykami, zarówno w trakcie negocjacji, jak i spotkań o charakterze nieformalnym, istotne jest przestrzeganie zasad hierarchii. Niezachowanie etykiety

Bardziej szczegółowo

17-19.02.2012 r. OFERTA SZKOLENIA. Protokół dyplomatyczny i wystąpienia

17-19.02.2012 r. OFERTA SZKOLENIA. Protokół dyplomatyczny i wystąpienia OFERTA SZKOLENIA Protokół dyplomatyczny i wystąpienia Instytut Rozwoju Regionalnego publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego i innych instytucjach publicznych Sekretariat: tel. 91 421 15 35 fax.

Bardziej szczegółowo

KODEKS GIMNAZJUM im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie

KODEKS GIMNAZJUM im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie KODEKS GIMNAZJUM im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie ZASADY REGULUJĄCE ŻYCIE SZKOŁY Podstawowe prawa i obowiązki uczniów, nauczycieli, rodziców. LEKCJA Uczniowie mają prawo do: A. znajomości celów

Bardziej szczegółowo

Jezus Chrystus. Niech będzie. pochwalony. SP Klasa VI, temat 60

Jezus Chrystus. Niech będzie. pochwalony. SP Klasa VI, temat 60 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus Serwus Witam Dobry wieczór Dzień dobry Szczęść Boże Chrystus zmartwychwstał Króluj nam, Chryste Grupa 1 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus Zapoznajcie się z tekstem

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN SPOŁECZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 12 IM. EMANUELA BUŁHAKA W WARSZAWIE WESOŁEJ

REGULAMIN SPOŁECZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 12 IM. EMANUELA BUŁHAKA W WARSZAWIE WESOŁEJ REGULAMIN SPOŁECZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 12 IM. EMANUELA BUŁHAKA W WARSZAWIE WESOŁEJ I. Zasady ogólne 1. Prawa ucznia Uczniu, masz prawo: a) jak najlepiej wykorzystać czas przeznaczony w czasie lekcji

Bardziej szczegółowo

Program wychowawczy Przedszkola nr 3 w Szamotułach

Program wychowawczy Przedszkola nr 3 w Szamotułach Program wychowawczy Przedszkola nr 3 w Szamotułach Szamotuły 2014 Zaktualizowany Program Wychowawczy Przedszkola Nr 3 w Szamotułach został uchwalony przez Radę Rodziców uchwałą nr 1 w dniu 21.08.2014r.

Bardziej szczegółowo

Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu

Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu Zasady zachowań obowiązujące w przedszkolu W przedszkolu obowiązuje Kodeks przedszkolaka, w którym zawarte są, jednakowe dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola, normy dotyczące: zachowania

Bardziej szczegółowo

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat Jesteśmy uczniami i kolegami Zgoda buduje tygodniowy Temat dnia W prawo, czy w lewo? Zgoda buduje

Bardziej szczegółowo

ZAŁĄCZNIK NR 2 STATUTU ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W REDZIE CEREMONIAŁ SZKOLNY GIMNAZJUM NR 2 IM. NOBLISTÓW POLSKICH W REDZIE

ZAŁĄCZNIK NR 2 STATUTU ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W REDZIE CEREMONIAŁ SZKOLNY GIMNAZJUM NR 2 IM. NOBLISTÓW POLSKICH W REDZIE ZAŁĄCZNIK NR 2 STATUTU ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2 W REDZIE CEREMONIAŁ SZKOLNY GIMNAZJUM NR 2 IM. NOBLISTÓW POLSKICH W REDZIE Rozdział 1. SZTANDAR SZKOŁY Szkoła posiada sztandar. 1 Opis sztandaru Gimnazjum nr 2

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN OCENIANIA ZACHOWANIA UCZNIA

REGULAMIN OCENIANIA ZACHOWANIA UCZNIA Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile al. Wojska Polskiego 45, 64-920 Piła tel/fax: 67 214-28-93 sp7@pi.home.pl www.sp7pila.pl REGULAMIN OCENIANIA ZACHOWANIA UCZNIA Rozdział I Regulamin oceniania

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN OCENIANIANIA ZACHOWANIA UCZNIÓW w Szkole Podstawowej nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka

REGULAMIN OCENIANIANIA ZACHOWANIA UCZNIÓW w Szkole Podstawowej nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka Załącznik nr 2 do Statutu szkoły Uchwała nr 13/2015 Rady Pedagogicznej z dnia 28.08.2015 r REGULAMIN OCENIANIANIA ZACHOWANIA UCZNIÓW w Szkole Podstawowej nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka

Bardziej szczegółowo

Ceremoniał Szkolny Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Mochach

Ceremoniał Szkolny Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Mochach Załącznik nr 1 do Statutu Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Mochach Ceremoniał Szkolny Zespołu Szkół Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Mochach 1. Szkoły, Gimnazjum oraz Szkoła Podstawowa, stanowiące

Bardziej szczegółowo

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA

PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA PROGRAM WYCHOWAWCZY PRZEDSZKOLA PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE W BIEŻYNIU Wizja naszego przedszkola Dziecko jest wspólnym dobrem rodziców i przedszkola stwarzamy mu szansę rozwoju na miarę jego możliwości. Nasze

Bardziej szczegółowo

Savoir-vivre i etykieta w biznesie, urzędzie i życiu codziennym

Savoir-vivre i etykieta w biznesie, urzędzie i życiu codziennym Czas i lokalizacja: Adresaci: Korzyści: Savoir-vivre i etykieta w biznesie, urzędzie i życiu codziennym 17-18 października 2013 godziny: 10-17 Zespół Rezydencjalny Parkowa ul. Belwederska 46/50 Warszawa

Bardziej szczegółowo

DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.JANA BARANOWSKIEGO

DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.JANA BARANOWSKIEGO Załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 5/2011/2012 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Baranowskiego w Sławkowie z dnia 12 września 2011r. REGULAMIN DOWOZU DZIECI DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.JANA BARANOWSKIEGO

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA PROGRAM PROFILAKTYKI DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 8 im. MIKOŁAJA KOPERNIKA w MALBORKU BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA Szkoła realizuje cele i zadania wychowawcze na podstawie Ustawy o systemie oświaty

Bardziej szczegółowo

HOTEL 55 relaks FENG SHUI

HOTEL 55 relaks FENG SHUI HOTEL 55 relaks FENG SHUI Prezentacja: Joanna Przybysz, Agata Moszczyńska Projekt numer: ESF01-2013 1 PL1 LEO01 37042 Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością Projekt: Staże i praktyki zagraniczne

Bardziej szczegółowo

Projekt Aktywne Lenarty współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt Aktywne Lenarty współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt Aktywne Lenarty współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt jest realizowany w ramach umowy podpisanej z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie

Bardziej szczegółowo

KLUB AKS MIKOŁÓW SZKOLENIE DZIECI I MŁODZIEŻY AJAXOWE PORADY...

KLUB AKS MIKOŁÓW SZKOLENIE DZIECI I MŁODZIEŻY AJAXOWE PORADY... KLUB AKS MIKOŁÓW SZKOLENIE DZIECI I MŁODZIEŻY AJAXOWE PORADY... NA PODSTAWIE: AFC AJAX AMSTERDAM Przewodnik Trenera oraz materiały w ramach Szkółki Piłkarskiej NIVEA Ajaxowe porady strona 1 Gra 4 v 4 Ustawienie

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA OCENIANIA ZACHOWANIA UCZNIA W KLASACH IV - VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 30 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ OCENA ZACHOWANIA

PROCEDURA OCENIANIA ZACHOWANIA UCZNIA W KLASACH IV - VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 30 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ OCENA ZACHOWANIA NAZWISKO I IMIĘ Wywiązywanie się PROCEDURA OCENIANIA ZACHOWANIA W KLASACH IV - VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 30 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ ZACHOWANIA OCENY: wzorowa, bardzo dobra, dobra, poprawna, nieodpowiednia,

Bardziej szczegółowo

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna definicję przyimka, wie, jakie funkcje w zdaniu pełni przyimek, zna definicję wyrażenia przyimkowego. b) Umiejętności

Bardziej szczegółowo

Cenne informacje dla rodziców

Cenne informacje dla rodziców Cenne informacje dla rodziców Rok szkolny 2014/2015 Co trzylatek umieć powinien -Posługuje się określeniami odnoszącymi się do kierunków w przestrzeni (na, pod, za, przed). -Klasyfikuje przedmioty ze względu

Bardziej szczegółowo