Witajcie Ekoludkowie!

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Witajcie Ekoludkowie!"

Transkrypt

1

2 Witajcie Ekoludkowie! Nareszcie nadszedł czas odpoczynku po długich miesiącach nauki. Wszyscy zasłużyli na ZIMOWE FERIE:) To czas relaksu, zabawy, ale też możliwości uważniejszego obserwowania przyrody. Do tego szczerze zachęcam, również przez ogłaszany właśnie: KONKURS FOTOGRAFICZNY I NA KRÓTKI FILM FABULARNY Jest możliwość przystąpienia naszej szkoły do konkursu organizowanego przez Osrodek Kultury w Ostrawie, a przeznaczonego dla dzieci i dorosłych( starszego rodzeństwa, rodziców). Pierwszy etap szkolny wyłoni prace oddelegowane na konkurs w Ostrawie. Prace wg wytycznych regulaminu (poniżej), prosimy przynosić do dnia 15.marca 2013 roku. Konkursem opiekuje się nauczyciel przyrody: Pani Małgorzata Szeligiewicz Eliminacje szkolne również wyłonią zwycięzców swojego etapu. Nagrodą będzie publikacja zdjęć, filmów w Ekusiu oraz upominki niespodzianki. Życzę powodzenia w bezkrwawych łowach!!! Poniżej regulamin konkursu : W dniu r. od godz w Ostrawie odbędzie się akcja Dzień Ziemi na terenie ośrodka kultury: Středisko volného času Ostrava Zábřeh, p.o. Gurt jevova 8 okazji ogólnoświatowego Dnia Ziemi ww. ośrodek kultury zaprasza do wzięcia udziału w dwóch konkursach: Z

3 1/ konkursu fotograficznego o tematyce ekologicznej pt.: Świat przyrody przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych wszystkich kategorii wiekowych. Zasady konkursu: - minimalny format fotografii A5 - fotografie podpisane z tyłu pismem drukowanym, z zaznaczeniem (tytułu, nazwiska autora, wieku, kategorii, adresu, szkoły) - termin nadsyłania prac najpóźniej do 30 marca 2013r. Do konkursu zakwalifikują się fotografie w nw. kategoriach: 1.kategoria do 12 lat, 2.kategoria do 18 lat, 3.kategoria od 18 lat, 4.kategoria fotografia czarno-biała. Nagrody do wygrania: pendrive, karty pamięci, materiały plastyczne, papier fotograficzny, książki fotograficzne, encyklopedie, DVD, CD i inne. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w dniu 16 kwietnia 2013r. podczas imprezy Dzień Ziemi na głównym podium przed Domem Kultury Akord, plac SNP (nám. SNP). Organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież ostrawskich i katowickich szkół do aktywnego udziału w akcji Dzień Ziemi 2/ konkursu na krótki film animowany lub fabularny o tematyce ekologicznej pt.: Świat przyrody przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych wszystkich kategorii wiekowych.

4 Zasady konkursu: - filmy na nośniku DVD, czytelnie podpisane (tytuł, nazwisko autora, wiek, kategoria, adres, telefon, szkoła) - termin nadsyłania prac najpóźniej do 9 kwietnia 2013r. Do konkursu zostaną zaliczone filmy w nw. kategoriach: KRÓTKI FILM ANIMOWANY : A1.kategoria do 12 lat, A2.kategoria do 18 lat, A3.kategoria od 18 lat KRÓTKI FILM FABULARNY: H1.kategoria do 12 lat, H2.kategoria do 18 lat, H3.kategoria od 18 lat Wymogi techniczne: Format filmu : AVI, WMW, MPG (TV PAL 720 x 576 px. 4:3) Wielkość : max 4 GB Długość: min. 15 sekund a maks.10 minut Nagrody do wygrania: pendrive, karty pamięci, materiały plastyczne, encyklopedie, książki o tematyce artystycznej, i inne. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w dniu 16 kwietnia 2013r. podczas imprezy Dzień Ziemi na głównym podium przed Domem Kultury Akord, plac SNP (nám. SNP). Zaprzaszam

5 A teraz trochę na wesoło :)))))) Sekretarka mówi do zapracowanego biznesmena: Panie prezesie, zima przyszła! Nie mam teraz czasu, powiedz jej żeby przyszła jutro! A najlepiej niech wcześniej zadzwoni, to umówisz ją na konkretną godzinę. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) W zimowy wieczór gajowy złapał w lesie złodzieja, który kradł ścięte drzewo. - Co, kradniemy drzewo? - Panie gajowy, ja tylko zbieram paszę dla królików! - Chcesz mi wmówić draniu, że króliki jedzą drewno? Jeśli nie będą chciały jeść, to napalę nim w piecu... :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) Zimowe popołudnie. Piękna dama wychodzi na spacer w futrze i spotyka na ulicy członków organizacji ekologicznej. - Jak pani nie wstyd nosić futro zdarte z żywych norek? To nie norki, to poliestry A czy pani wie, ile poliestrów musiało oddać życie, żeby pani miała futro? :) :) :) :) ;) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) - Kto to jest prawdziwy narciarz? Człowiek, którego stać na luksus połamania nóg w bardzo znanej miejscowości górskiej, przy pomocy bajecznie drogiego sprzętu. HA, HA, HA..

6 ZABAWOWA ZIMA A oto przykłady zimowych zabaw na śniegu, które pozwolą Wam ubarwić czas na świeżym powietrzu: Anioł śnieżny 1. Ubierz ciepłe ubranie. Najlepiej ortalionowe spodnie narciarskie i kurtkę z kapturem (coś, do czego śnieg nie będzie się przyklejał). Nie zapomnij o czapce i rękawicach. 2. Znajdź miejsce, gdzie śnieg jest świeży i nikt po nim nie chodził. 3. Kładź się pomału na śnieg. 4. Musisz położyć się na śniegu całkiem płasko. 5. Przesuwaj ręce w górę do głowy i w dół aż dotkną tułowia, tak jak byś machał skrzydłami. 6. Poruszaj nogami rozsuwając je na boki i powrotem łącz. 7. Powtarzaj powyższe czynności kilka razy, aż śnieg dobrze się odkształci w miejscach, w których go ugniatasz rękoma i nogami. 8. Wstając uważaj, aby nie podeprzeć się ręką w miejscu, w którym leżałeś, ani obok na nienaruszonym śniegu. Najlepiej, aby ktoś podał ci rękę, stojąc u twych stóp.

7 Śnieżynka z papieru 1. Złóż kartkę poziomo na pół (z dłuższymi bokami do siebie). Rozegnij kartkę i przetnij ją wzdłuż linii (uzyskasz prostokąt). 2. Prostokąt złóż w harmonijkę. Zagięcia rób co około 1,5-2 cm. 3. Wytnij po bokach paseczka różne wzory tak jak na zdjęciu obok. 4. Rozłóż harmonijkę i sklej ze sobą pierwszy i ostatni fragment papieru. Nawlecz na śnieżynkę nitkę i ozdób jej krawędzie brokatem.

8 Ciekawostki przyrodnicze Często pijemy napoje w szklanych opakowaniach. A z czego produkuje się szkło? Surowcami do produkcji szkła są:piasek, wapień, soda(węglan sodu), stłuczka szklana. Przy produkcji szkła wodoodpornego dodatkowo wykorzystuje się tlenek boru. Wszystkie składniki podgrzewa się w piecu do wysokiej temperatury, aż się stopią ze sobą. Gorąca masa szklarska po opuszczeniu pieca schładza się tworząc taflę szkła lub nadaje się jej rozmaite kształty,wytwarzając np. butelki. Kto pierwszy wyprodukował szkło? Człowiek po raz pierwszy uświadomił sobie istnienie szkła, gdy ujrzał na dnie paleniska stopiony piasek. Wśród najwcześniejszych użytkowników szkła wymienia się starożytnych Egipcjan wytwarzali szklane butelki już 2000 lat p.n.e. Wiemy o tym ze znalezisk w grobach faraonów. O 1000 lat pózniej kolorowe szkło, imitujące klejnoty, zaczęli produkować Chińczycy.

9 A teraz trochę o ZIMIE Gdzie znajduje się najdłuższy lodowiec na ziemi? Na ANTARKTYDZIE jest Lodowiec Lamberta, spływający z gór Księcia Karola. Wraz z lodowcem szelfowym Amery'ego mierzy 400 km.

10 Gdzie pada najwięcej śniegu zimą? Park Narodowy Glacier położony w południowej części Kanady. Śnieg występuje tu wręcz w gigantycznych ilościach. Średni opad roczny to około 17 metrów!!! Szczególnym rekordzistą jest szczyt Mt. Fidelity na zdjęciu.

11 Tateyama Kurobe Alpine Route największa zimowa atrakcja turystyczna Japonii. Alpy Japońskie, rozciągające się na długości około 200 kilometrów, tworzą trzy pasma: Hida, Kiso, Akaishi. Wznoszą się do wysokości 3192 m n.p.m. Największą atrakcją tego regionu jest spektakularna Tateyama Kurobe Alpine Route, wiodąca krętymi drogami przez najbardziej widowiskowe punkty Japonii. Najbardziej spektakularnym odcinkiem jest Tateyama Corridor, czyli śnieżny korytarz położony na wysokości stacji Murodo, którego ściany sięgają 7 pięter! Zima w tym rejonie trwa od listopada do kwietnia, a warstwa śniegu może osiągać nawet 20 metrów! Ściany śniegu wyglądają niczym białe klify, a ogrom białego puchu robi niewiarygodne wrażenie. Trasę można pokonać w wieloraki sposób. Do dyspozycji turystów są m.in. autobusy, trolejbusy, kolejki linowe czy szynowe. Jednak odcinek śnieżnego korytarza najlepiej przebyć pieszo. Ogrom śnieżnych ścian zrobi wówczas iście piorunujące wrażenie.

12 Spacer takim tunelem sprawiać może niesamowitą frajdę!!!

13 U nas co prawda takich opadów śniegu nie ma, ale do śnieżnych zabaw przyda się biały puch. Bez względu na to czy zostajecie w mieście czy macie możliwość wyjazdu na ferie, życzę Wam Wielu przygód, radosnych zabaw, wypoczynku i bezpiecznego powrotu do szkoły. A śniegu oby wystarczyło dla każdego!!!! JESZCZE RAZ - UDANYCH FERII!!! Życzy Wszystkim opiekun gazetki Małgorzata Szeligiewicz

14

Weekend pełen imprez. O usługach komunikacyjnych - ciąg dalszy. Zmiana warty w Radzie Rodziców str. 8 Remonty dróg i powodziówka str.

Weekend pełen imprez. O usługach komunikacyjnych - ciąg dalszy. Zmiana warty w Radzie Rodziców str. 8 Remonty dróg i powodziówka str. CZERWIEC 2013 INFORMATOR PIECHOWICKI W NUMERZE: O usługach komunikacyjnych - ciąg dalszy str. 4 Weekend pełen imprez Zmiana warty w Radzie Rodziców str. 8 Remonty dróg i powodziówka str. 4 Jak segregować?

Bardziej szczegółowo

Półserio. Centrum sportowe otwarte. Drudzy na pudle. Uczymy się dla siebie. Gościu, siądź pod mym parasolem! maj, czerwiec 2013 Nr 5/61 2012/2013

Półserio. Centrum sportowe otwarte. Drudzy na pudle. Uczymy się dla siebie. Gościu, siądź pod mym parasolem! maj, czerwiec 2013 Nr 5/61 2012/2013 Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej Półserio maj, czerwiec 2013 Nr 5/61 2012/2013 Drudzy na pudle Centrum sportowe otwarte Gościu, siądź pod mym parasolem! Uczymy się dla siebie 2 PÓŁSERIO

Bardziej szczegółowo

Życzenia. My mamy dla pani i dla dziewczynek, w domu i w szkole, na wycieczce, każdego dnia dobry uczynek to jest od chłopców drobny upominek.

Życzenia. My mamy dla pani i dla dziewczynek, w domu i w szkole, na wycieczce, każdego dnia dobry uczynek to jest od chłopców drobny upominek. Nr 3 / styczeń-luty 2015 Cena 1,50 zł Życzenia Drogie Kobiety, Kobietki i Kobiecinki! Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy, I pierwszy promień bliskiej wiosny. Dzień bez kłopotów i bez trosk, dużo radości. My

Bardziej szczegółowo

Pierwsze narty z dzieckiem poradnik

Pierwsze narty z dzieckiem poradnik - 1 - Pierwsze narty z dzieckiem poradnik Spis treści Wstęp 3 1. Dziecko na nartach - Kiedy i jak zacząć przygodę z tym zimowym sportem? 5 2. Narty, czy snowboard co wybrać? 12 3. Jak przekonać dziecko

Bardziej szczegółowo

Góry uczą pokory czyli szlakiem zakopiańskich ścieżek

Góry uczą pokory czyli szlakiem zakopiańskich ścieżek Góry uczą pokory czyli szlakiem zakopiańskich ścieżek Przygotowały: Małgorzata Klimowska Katarzyna Kostecka Joanna Majchrzak Projekt wycieczki szkolnej zrealizowany w ramach przedmiotu Turystyka dzieci

Bardziej szczegółowo

Czy korki znikną z Legionowa?

Czy korki znikną z Legionowa? AKTYWNOŚĆ ZDROWIE WSPÓLNOTA PORADY Na ścianie wspinaczkowej str. 11 Uwaga pacjenci! str. 8 Zajrzyj do Tygielka str. 6 str. 10 i 11 Miesięcznik z Życia Miasta Egzemplarz bezpłatny 2/2015 Długa droga do

Bardziej szczegółowo

Drodzy Czytelnicy! Oddajemy w Wasze ręce pierwszy w tym roku. szkolnym numer Gafy. Być może zdarzają nam się w Gafie gafy.

Drodzy Czytelnicy! Oddajemy w Wasze ręce pierwszy w tym roku. szkolnym numer Gafy. Być może zdarzają nam się w Gafie gafy. Drodzy Czytelnicy! ZSEH OLSZTYN Rok 2014/2015 Numer I Grudzień 2014 W tym numerze: Wstępniak 1 I na poważnie, i na wesoło święto szkoły 2014 2 Oddajemy w Wasze ręce pierwszy w tym roku szkolnym numer Gafy.

Bardziej szczegółowo

WIEŚCI Z PIŁAWY GÓRNEJ. Udany koniec sezonu modelarskiego Uczniowski Klub Sportowy Sporty

WIEŚCI Z PIŁAWY GÓRNEJ. Udany koniec sezonu modelarskiego Uczniowski Klub Sportowy Sporty NR 1 (60)/2012 BEZPŁATNY BIULETYN INFORMACYJNY URZĘDU MIASTA W PIŁAWIE GÓRNEJ www.pilawagorna.pl Udany koniec sezonu modelarskiego Uczniowski Klub Sportowy Sporty Modelarskie i Rekreacja z Piławy Górnej

Bardziej szczegółowo

Drodzy Czytelnicy! W kwietniu 2013 roku pożegnaliśmy członków komitetu redakcyjnego Gafy z klas maturalnych

Drodzy Czytelnicy! W kwietniu 2013 roku pożegnaliśmy członków komitetu redakcyjnego Gafy z klas maturalnych W kwietniu 2013 roku pożegnaliśmy członków komitetu redakcyjnego Gafy z klas maturalnych i kończących naukę w zasadniczej szkole zawodowej. Ale ponieważ życie nie znosi próżni, a tym bard z i e j szkolne

Bardziej szczegółowo

Bo przedszkole uczy bawi nas, bo w przedszkolu miło płynie czas... 2. Sześciolatek uczniem Szkoły Podstawowej w Przywieczerzynie...

Bo przedszkole uczy bawi nas, bo w przedszkolu miło płynie czas... 2. Sześciolatek uczniem Szkoły Podstawowej w Przywieczerzynie... 1 Spis treści Bo przedszkole uczy bawi nas, bo w przedszkolu miło płynie czas... 2 Sześciolatek w szkole Szkoła Podstawowa nr 6 w Toruniu... 5 Sześciolatek uczniem Szkoły Podstawowej w Przywieczerzynie...

Bardziej szczegółowo

Obchody Dnia Gminy Sitkówka Nowiny za nami

Obchody Dnia Gminy Sitkówka Nowiny za nami nr 6/(200) CZERWIEC 2015 GŁOS NOWIN G A Z E T A S A M O R Z Ą D O W A G M I N Y S I T K Ó W K A - N O W I N Y I S S N 1 7 3 1-5 3 5 2 Obchody Dnia Gminy Sitkówka Nowiny za nami Koncert zespołów muzycznych,

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny

Atrakcyjne. Pomorze WYDANIE SPECJALNE. Rodzinny Magazyn Trójmiasta (33) 2015. www.maluchy3miasta.pl. numer wydanie specjalne. egzemplarz bezpłatny 3 Rodzinny Magazyn Trójmiasta 3 (33) 2015 numer wydanie specjalne WYDANIE SPECJALNE egzemplarz bezpłatny Atrakcyjne Pomorze 37 QR CODE Wygenerowano na www.qr-online.pl Skimboarding jest sportem wodnym,

Bardziej szczegółowo

GAZETA SAMORZĄDOWA GMINY ZAWADZKIE ZAWADZKIE, ŻĘDOWICE, KIELCZA

GAZETA SAMORZĄDOWA GMINY ZAWADZKIE ZAWADZKIE, ŻĘDOWICE, KIELCZA GAZETA SAMORZĄDOWA GMINY ZAWADZKIE ZAWADZKIE, ŻĘDOWICE, KIELCZA Nr 7 (112) ISSN 1426-5389 www.zawadzkie.pl LIPIEC / SIERPIEŃ 2008 Cena: 1 zł Dni Zawadzkiego uważam za otwarte takimi słowami Burmistrz Zawadzkiego

Bardziej szczegółowo

PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU

PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU PORADNIK BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU Poradnik dla organizatorów wypoczynku, dla dzieci i młodzieży oraz dla rodziców wysyłających dziecko na wypoczynek 1 Publikacja Poradnik

Bardziej szczegółowo

Jakub Mrożek. Powinienem w tym miejscu napisać coś banalnego, coś oczywistego, formalnego, odnieść się do tego, Od Naczelnego

Jakub Mrożek. Powinienem w tym miejscu napisać coś banalnego, coś oczywistego, formalnego, odnieść się do tego, Od Naczelnego wrzesień 2012 Od Naczelnego Jakub Mrożek Powinienem w tym miejscu napisać coś banalnego, coś oczywistego, formalnego, odnieść się do tego, że zaczął się rok szkolny, wszystkie mróweczki wskoczyły w fartuszki

Bardziej szczegółowo

LEPSZA KOŁDRA KRÓTKA NIŻ ŻADNA

LEPSZA KOŁDRA KRÓTKA NIŻ ŻADNA nr 1 (113) I/II 2014 WWW. NCH. PL LEPSZA KOŁDRA KRÓTKA NIŻ ŻADNA Na zebranie zwołane przez Stowarzyszenie Nasza Choszczówka w sprawie projektów partycypacyjnych przyszło nie za wiele osób, chociaż każdy

Bardziej szczegółowo

Na stronach: Muzyką promować miasto str.8 Obiecujące spotkanie str. 5 Wokół osób niepełnosprawnych str. 7

Na stronach: Muzyką promować miasto str.8 Obiecujące spotkanie str. 5 Wokół osób niepełnosprawnych str. 7 2 161/2007 Zaliczki za ciepło skrócone str.4 Na stronach: Muzyką promować miasto str.8 Obiecujące spotkanie str. 5 Wokół osób niepełnosprawnych str. 7 Wycinają dla bezpieczeństwa str. 15 Dekoracje, które

Bardziej szczegółowo

Nr 13 Grudzień 2014. W numerze między innymi:

Nr 13 Grudzień 2014. W numerze między innymi: ISSN 2353-7434 POPPPiDM Nr 13 Grudzień 2014 W numerze między innymi: Uczniowie w działaniu czyli Komunikacja wizualna w przestrzeni szkolnej, Projekt Uganda. Edukacja międzykulturowa przedszkolak w Afryce,

Bardziej szczegółowo

fot. Krzysztof Pęczalski

fot. Krzysztof Pęczalski fot. Krzysztof Pęczalski K I E L C E NR 4 STYCZEŃ 2006 KOMPLETNE USŁUGI W SIECI INTERNETOWEJ WWW.RAFA.WICI.INFO informacje tel. 601 077 830 PROJEKTOWANIE SERWISÓW WWW AKTUALIZACJA POZYCJONOWANIE REKLAMA

Bardziej szczegółowo

http://pza.org.pl Spis treści ISSN 01373155

http://pza.org.pl Spis treści ISSN 01373155 Spis treści Zmarł Andrzej Zawada 1 O Andrzeju 4 Rozmowa z Barbarą Batko 5 Khan Tengri 7 Trzeba pisać dokładnie 11 Lawiny 15 Ski-alpinizm, jak zacząć 23 Zachodnia Ściana Kościelca... 26 Nerwowe taternictwo

Bardziej szczegółowo

Dał przykład. www.echomiasta.pl. PONIEDZIAŁEK 4 lutego 2008 nr 9 (243) ISSN 1734-8056

Dał przykład. www.echomiasta.pl. PONIEDZIAŁEK 4 lutego 2008 nr 9 (243) ISSN 1734-8056 Poznań PONIEDZIAŁEK 4 lutego 2008 nr 9 (243) ISSN 1734-8056 www.echomiasta.pl MIEJSKA GAZETA OGŁOSZENIOWA Dał przykład Sławomir Hinc, radny PO, nie czeka, aż mieszkańcy przyjdą do niego z jakąś sprawą.

Bardziej szczegółowo

Wypadek z udziałem straży pożarnej

Wypadek z udziałem straży pożarnej NAKŁAD: 19 000 EGZEMPLARZY ISSN: 17300878 NAKŁAD 19 TYSIĘCY egz. REKLAMA R0188/15 6 MARCA 2015, NR 545 WAŁBRZYCH/ŚWIDNICA Chłopaki ze starostwa Wypadek z udziałem straży pożarnej wydarzenia str. 4 Piękna

Bardziej szczegółowo

Nagrodzono projekty. Kurier Gryfowski - Marzec 2009

Nagrodzono projekty. Kurier Gryfowski - Marzec 2009 Nagrodzono projekty Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rewitalizacji przestrzeni publicznej gryfowskiego rynku wraz z przyległymi ulicami. 4 lutego odbyło

Bardziej szczegółowo

1-2 Dłonie i Słowo. Magazyn Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Maraton w Nowym Jorku. s. 4. Wyprawa na rowerach. s. 11. Biblioteka dla wszystkich

1-2 Dłonie i Słowo. Magazyn Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Maraton w Nowym Jorku. s. 4. Wyprawa na rowerach. s. 11. Biblioteka dla wszystkich 2013 rok 1-2 Dłonie i Słowo Magazyn Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym Maraton w Nowym Jorku s. 4 Wyprawa na rowerach s. 11 Biblioteka dla wszystkich s. 63 od redakcji Drodzy Czytelnicy, za nami gorące

Bardziej szczegółowo

Młodzież pamięta o Powstaniu Wielkopolskim

Młodzież pamięta o Powstaniu Wielkopolskim Bezpłatny miesięcznik mieszkańców Gminy Dopiewo Kontakt z redakcją pod numerem telefonu 535-537-722 oraz e-mail kontakt@pulsgminy.pl Nakład: 5000 egzemplarzy Nr 1/2013 (5) Młodzież pamięta o Powstaniu

Bardziej szczegółowo

Absolutorium dla Burmistrza

Absolutorium dla Burmistrza Nr 4 (42) Czerwiec - Lipiec 2013 W numerze: Jak będzie funkcjonował odbiór odpadów po 1 lipca? - wywiad z Anną Szkup - str. 3 Umowy na montaż kolektorów słonecznych oraz pieców na biomasę - str. 2 Odpowiedzialność

Bardziej szczegółowo

EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO ROZUMIENIE TEKSTU PISANEGO EGZAMINY CERTYFIKATOWE Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO INFORMACJE OGÓLNE Ogólny opis umiejętności 1 Zdający powinni rozumieć pojedyncze napisy, fragmenty tekstów o długości jednego

Bardziej szczegółowo

Tygodnik bezpłatny. ISSN 2083-4845 Nakład 32.000 egz. Nr 39(71), 08.11.2012

Tygodnik bezpłatny. ISSN 2083-4845 Nakład 32.000 egz. Nr 39(71), 08.11.2012 Częstotliwości Radia BIELSKO: 106,7 FM i okolica, 103,3 FM Wisła, Ustroń, 99,9 FM Żywiec Tygodnik bezpłatny. ISSN 2083-4845 Nakład 32.000 egz. Nr 39(71), 08.11.2012 Kurier radia BIELSKO możesz odebrać

Bardziej szczegółowo

Nasza Trójwieœ. Trójwieœ. Nasza. www.istebna.eu. Bruclik dla Krzysztofa Kukuczki z Istebnej. XI Zawody Furmanów. XIX Bal Góralski w Koniakowie

Nasza Trójwieœ. Trójwieœ. Nasza. www.istebna.eu. Bruclik dla Krzysztofa Kukuczki z Istebnej. XI Zawody Furmanów. XIX Bal Góralski w Koniakowie Nasza INFORMATOR RADY I URZĘDU GMINY Trójwieœ www.istebna.eu NR 2 (223) ROK XX Luty 2012 r. ISSN 1506-0470 Nakład 1200 egz. cena 1,50 (w tym 23% VAT) Bruclik dla Krzysztofa Kukuczki z Istebnej IT w Istebnej

Bardziej szczegółowo

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3 Cena 2 zł Czy szkodzi? Czy masz problem z wagą? Co ciekawego na projekcie unijnym? 11 listopadaczy ważny? Co na siebie włożyć w zimie? Czy to Święto? Opiekun Gazetki: mgr Jolanta Wątorczyk Redaktor Naczelny:

Bardziej szczegółowo