Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 5

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 5"

Transkrypt

1 Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 5

2 Spis treści Spis treści... 2 MQL i automatyczny handel... 3 Co wyróżnia MT5 pod kątem automatycznych strategii inwestycyjnych?... 4 Dwa sposoby na instalację Programów... 5 Sposób I... 5 Sposób II... 7 Uruchamianie automatycznych strategii... 9 Testowanie automatycznych strategii Ustawienia Parametry wejścia Rezultaty Graf Automaty bezpłatne w systemie Noble Markets 5 16

3 MQL i automatyczny handel w Noble Markets 5 (MetaTrader 5) Automatyczny handel to bardzo przydatne dla wielu inwestorów narzędzie zyskujące coraz większą popularność z roku na rok wśród inwestorów indywidualnych. Pod tym hasłem kryją się specjalne programy, które na podstawie naszych wskazań podejmują za nas decyzje inwestycyjne. Dzięki tym właściwościom nie ma potrzeby na bieżąco śledzić wszystkich notowań i manualnie reagować na sygnały transakcyjne, system zrobi to za nas. To wszystko jest możliwe, dzięki specjalnemu, wbudowanemu językowi programowania MQL (MetaQuotes Language), który używany jest na platformie Noble Markets 5. Umożliwia on tworzenie wielu programów: wskaźników technicznych, skryptów oraz automatycznych strategii, czyli najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które umożliwiają automatyczny handel: samodzielnie potrafią w dokładnie określonych przez nas warunkach otwierać i zamykać transakcje. Dzięki automatycznym strategiom na Platformie Noble Markets 5 inwestor może korzystać z dostępu do rynku walutowego, akcji oraz kontraktów futures z warszawskiej giełdy. Co więcej, wiele gotowych rozwiązań i programów dostępnych jest bezpłatnie w systemie NM 5, internecie oraz na naszej stronie W tym Kursie dowiemy się jak prosta jest ich instalacja oraz korzystanie. W pierwszej kolejności przedstawimy jakie rodzaje programów można zainstalować na Platformie Noble Markets 5. Nauczymy się je uruchamiać i poddawać optymalizacji. W ostatniej części dzięki specjalnemu narzędziu Tester Strategii dostępnemu na Platformie Noble Markets 5 dokonamy testu wybranej przez nas strategii inwestycyjnej, która samodzielnie będzie mogła dokonywać za nas transakcje na rynku. Sam język MQL jest podobny do popularnego języka programowania C. Programy napisane w języku MQL mają dwa rozszerzenia: *.mq5 oraz *.ex5. Pierwszy format plików jest nieskompilowanym kodem źródłowym programu, który może edytować każdy użytkownik MetaTrader 5 (Noble Markets 5). Pliku *.ex5 są automatycznie uruchamiane przez Platformę bez możliwości edycji kodu Programu. Z tego powodu takie pliki powinniśmy instalować tylko z zaufanych źródeł. Dzięki rozwiązaniom MQL możemy korzystać z kilku rodzajów Programów: Rodzaje programów automatyzujących pracę inwestora Wskaźniki techniczne Skrypty Programy oparte na prostych algorytmach programy, które pozwalają na przedstawieniu na wykresie różnych linii czy napisów, które mogą służyć jako sygnały kupna lub sprzedaży danego instrumentu. Dzięki MQL mamy możliwość tworzenia zupełnie nowych wskaźników, które można wykorzystać podczas analizy rynków. Wiele z nich domyślnie zainstalowanych jest na Platformie MetaTrader 5, m.in.: takie jak: MACD czy RSI. Programy, które na podstawie odpowiedniego zaprogramowania wykonują powtarzalne czynności, takie jak np. zamykanie wszystkich otwartych i

4 Automatyczne strategie inwestycyjne oczekujących zleceń czy wyliczenia wartości jednego pipsa, nominału transakcji, spreadu na rynku czy potrzebnego depozytu do otwierania pozycji na danym instrumencie (co potrafi być czasochłonne gdy inwestujemy na kilku rynkach, a każdy z nich ma swoją własną specyfikację). Najbardziej zaawansowane programy, które przy odpowiednich, ustalonych przez inwestora warunkach rynkowych (m.in. przecięcie się odpowiednich średnich kroczących lub sygnał wskaźnika technicznego itd.) same otwierają pozycję na rynku. Może to być zarówno transakcja kupna jak i sprzedaży. Dzięki zaprogramowanym sygnałom wyjścia z rynku potrafią zyskownie z niego wyjść (choćby przez wbudowane i edytowalne poziomy Stop Loss i Take Profit). Automatyczny handel jest coraz częściej używanym rozwiązaniem przez wielu inwestorów na świecie. Jego główną zaletą jest wyłączenie emocji z handlu instrumentami finansowymi, dzięki czemu inwestycje podejmowane są wyłącznie w oparciu o automatycznie generowane sygnały. Programy MQL można stosować na wszystkich instrumentach dostępnych na platformie od walut przez indeksy, akcje i surowce. Działają wówczas, gdy uruchomiona jest Platforma Noble Markets 5. Co wyróżnia MT5 pod kątem automatycznych strategii inwestycyjnych? Najważniejsza funkcjonalność wdrożona w MT5 to zakładka Market w oknie Narzędzi. Należy uruchomić ją przez Widok -> Narzędzia. Inwestor zyskuje dostęp do dziesiątek automatycznych strategii inwestycyjnych, skryptów i wskaźników technicznych. Część z nich jest oferowana bezpłatnie, za część należy zapłacić. Przed korzystaniem z programów należy wcześniej zarejestrować się na stronie MQL5 w ten sposób stajemy się uczestnikiem społeczności programistów- inwestorów. Po instalacji wskaźnika z zakładki Market możemy z niego korzystać w systemie Noble Markets 5 (patrz Sposób I). Możemy także instalować wskaźniki, jak w poprzedniej wersji system MetaTrader 4. W tym celu odpowiedni Program kopiujemy do specjalnych folderów (patrz Sposób II)

5 Dwa sposoby na instalację Programów Sposób I Aby to zrobić należy podjąć kilka kroków: 1) Z zakładki Market wybrać interesujący nasz Program, następnie kliknąć na niego lewym klawiszem myszki. Z prawej strony zobaczy dwa przyciski Buy oraz Download demo. 2) W następnym oknie musimy podać login i hasło do dostępu do społeczności MQL5. Ponieważ jest to nasze pierwsze logowanie należy wybrać Zarejestruj się. 3) Pojawi się nam strona, w której musimy się zarejestrować. Po podaniu wszystkich kroków otrzymamy maila weryfikacyjnego, w którym będzie znajdował się link, który umożliwi nam aktywację konta. Klikamy na niego i od tej pory konto MQL5 jest gotowe do pracy.

6 W naszym przykładzie wybierzemy Wskaźnik techniczny VIP Heiken Ashi). Jego działanie polega na wyświetlaniu specjalnych świec, które służą do analizy trendu. Ich działanie różni się od standardowych świec japońskich ze względu na inny sposób wyliczania ceny minimalnej, ceny maksymalnej, ceny otwarcia i ceny zamknięcia. Przez wielu inwestorów są uważane za bardziej prognostyczne niż zwykłe świece japońskie. Więcej informacji o Programie znajdziemy po kliknięciu na ikonkę Programu zaznaczoną na poniższym obrazie. Po kliknięciu pojawi się więcej informacji na temat wskaźnika oraz możliwość jego pobrania. Aby go pobrać należy kliknąć Download na górze z prawej strony opisu. Na początku Noble Markets 5 poprosi nas o podanie loginu i hasła do strony Po kliknięciu OK, wskaźnik zostanie zainstalowany na komputerze. Aby go uruchomić należy wybrać w oknie Nawigator zakładkę Dostosuj Wskaźniki, następnie Market oraz VIP_HeikenAshi.

7 Po dwukrotnym kliknięciu lewym klawiszem myszki na zaznaczony na obrazie z prawej strony napis pojawi się okno jak poniżej. Znajdują się tam podstawowe opcje konfigurujące Program. Na razie nie będziemy nic zmieniać i uruchomimy Wskaźnik w systemie Noble Markets 5. Klikamy OK. Działanie Wskaźnika technicznego możemy obserwować już na wykresie. Oprócz standardowych świeczek pojawiły się świeczki Heiken Ashi. Sposób II Ważne. Pliki z rozszerzeniem *.mq5 powinniśmy zapisywać w dedykowanych do danego rodzaju programu folderach. Dzięki temu zaraz po uruchomieniu Platformy Noble Markets MT5 będziemy mogli z niego korzystać. Miejsca docelowe, gdzie powinniśmy zapisywać pobrane z internetu programy do Platformy Noble Markets:

8 Wskaźniki techniczne powinny być zapisywane w: C:\Program Files\Noble Markets 5\MQL5\experts\indicators, Skrypty powinny być zapisywane w: C:\Program Files\ Noble Markets 5\MQL5\experts\scripts, Automatyczne Strategie Inwestycyjne powinny być zapisywane w: C:\Program Files\ Noble Markets 5\MQL5\experts. Przykładowy folder, w którym zapisujemy wskaźniki analizy technicznej: Jeżeli Platformę Noble Markets zainstalowaliśmy na innym dysku niż C lub w innym folderze docelowym niż Program Files, wtedy docelowo dane Programy MQL zapisujemy w innych, odpowiednich folderach np. D:\Programy\Noble Markets 5\MQL5\experts.

9 Uruchamianie automatycznych strategii Zanim uruchomimy wybrany Program należy umożliwić Platformie funkcjonowanie takich rozwiązań. W tym celu w górny Menu wybieramy Narzędzia i przechodzimy do Opcji, a następnie do Expert Advisors. Aby móc korzystać z automatycznych strategii inwestycyjnych należy zezwolić na AutoTrading oraz na import DLL (baz danych dla niektórych strategii). Trzy ustawienia pozostałe (wyłącz AutoTrading, gdy ) można zaznaczyć, w zależności od preferencji Inwestora. Ostatnim krokiem jest zaznaczenie w górnej części Programu przycisku AutoTrading.

10 Aby uruchomić wskaźnik, skrypt albo strategię należy w oknie Narzędzia wybrać odpowiednią kategorię oraz dwukrotnie kliknąć na Program. Zainstalowane przez nas Programy znajdują się w zakładkach: Wskaźniki własne Dostosuj wskaźniki (tutaj w przykładzie: BB_Price_on_channel) [Jeżeli Program pobraliśmy z zakładki Market, wskaźnik będzie dostępny w zakładce Dostosuj Wskaźniki > Market] Automatyczne strategie inwestycyjne Expert Advisors (tutaj w przykładzie: SyncCharts) [Jeżeli Program pobraliśmy z zakładki Market, strategia będzie dostępna w Expert Advisors > Market] Skrypty Skrypty (tutaj w przykładzie: ColorChart) [Jeżeli Program pobraliśmy z zakładki Market, skrypt będzie dostępny w Skrypty > Market]. Aby uruchomić dany Program należy kliknąć na niego dwukrotnie w oknie Nawigator. W naszym przykładzie wybierzemy wskaźnik BB_Price_on_channel. Na oddzielnym wykresie przedstawia on Linie Bollingera oparte na średniej kroczącej ceny danego instrumentu.

11 Warto zwrócić uwagę na zakładkę Parametry wejścia, gdzie możemy zmienić część ustawień działania Wskaźnika. Jeżeli zgadzamy się z ustawieniami (w naszym przykładzie zostawiamy domyślnie wszystkie ustawienia), klikamy OK na dole okna.

12 Testowanie automatycznych strategii Tester automatycznych strategii pozwala na weryfikację Programu przed jego uruchomieniem na podstawie danych z przeszłości. Umożliwia wybór zainstalowanej strategii, instrument, zakres czasowy analizy oraz ustalić wiele istotnych parametrów, służących do optymalizacji Programu. Użytkownik może uruchomić także wizualizację strategii testowej i dzięki temu może obserwować jak na danych historycznych system otwiera i zamyka różne pozycje. Aby uruchomić tester strategii należy w górnym Menu wybrać Widok oraz Tester strategii. Można uruchomić go wybierając kombinację klawiszy Ctrl + R. Okno Testera Strategii dzieli się na sześć zakładek. Ustawienia oraz Parametry wejścia służą do skonfigurowania odpowiedniego Programu przed testami. Po przeprowadzeniu testów, rezultaty możemy przeanalizować w zakładce Wyniki oraz Graf. Lista zakładek: Ustawienia Parametry wejścia Wyniki Graf Agenci Dziennik (I) (II) (III) (IV) (V) (VI)

13 Ustawienia W tym oknie są wybierane: Rodzaj programu, który poddamy testom (w naszym przypadku: Expert automatyczna strategia) do wyboru są jednak dwa rodzaje Programów: strategie oraz wskaźniki techniczne. Następnie wybieramy nazwę Programu, instrument na którym mają być dokonane testy oraz interwał czasowy. Data (w naszym przypadku ostatni rok) wybieramy okres, za który ma zostać przeprowadzona analiza. Do wyboru mamy: cała historia, ostatni rok, ostatni miesiąc lub samodzielnie możemy dostosować okres. Wykonanie (w naszym przykładzie Normal) sposób przeprowadzenia analizy. W przypadku Normal system będzie kierował się wyłącznie cenami. W przypadku drugiej opcji- Losowe opóźnienie, warunki testu handlu będą jeszcze bardziej zbliżone do realistycznych np. mogą pojawić się losowe, testowe rekwotowania. Sposób generowania ticków (w naszym przykładzie 1 Minute OHLC). Do wyboru są jednak: Każdy tick jest to najdokładniejsza analiza i zajmuje najwięcej czasu. System będzie brał pod uwagę każdy tick. 1 minuta OHLC również dokładny system, który z każdej minuty bierze jedynie cztery wartości i je uśrednia (cena otwarcia, zamknięcia, najniższa i najwyższa). Tylko open prices- pod uwagę są brane jedynie ceny otwarcia. Obliczenia matematyczny to rozwiązanie jest rekomendowane dla biegłych programistów MQL. Umożliwia przeprowadzenie strategii w oparciu o własny kod. Depozyt (w naszym przykładzie PLN) w tym miejscu inwestor wybiera początkową wartość depozytu na wirtualnym rachunku oraz walutę depozytową. Dźwignia finansowa (w naszym przykładzie 1:100) jest to poziom lewarowania wykorzystywany w handlu na rynku OTC (1:100 jest poziomem domyślnym u wielu brokerów).

14 Wizualizacja (w naszym przykładzie jest zaznaczona) umożliwia śledzenie na wykresie działania danej strategii. Możemy obserwować w trybie przyspieszonym, w których miejscach strategia otwiera i zamyka zlecenia. Optymalizacja (w naszym przykładzie jest odznaczona) umożliwia wsparcie strategii przez zmianę poszczególnych parametrów. Jeżeli jest wyłączona- nie jest możliwe zmienianie ustawień w zakładce Parametry wejścia. Jeżeli jest włączona możemy jednak je edytować, a efekty przeanalizować w zakładce Rezultaty optymalizacji, która się następnie pojawi. Są trzy rodzaje optymalizacji: Powolna (pełne wyszukiwania instrumentów) w tej opcji optymalizacja polega na tym, że tester sprawdza po kolei kombinacje wszystkich możliwych parametrów. Warto to stosować z opcją Forward (informacje poniżej). Szybko (algorytm genetyczny) opcja ta jest szybsza od wcześniejszej. System losuje parametry, dobiera w pary i z każdej wybiera parametr, który daje lepsze rezultaty. Następnie "zwycięskie" parametry łączy w kolejne pary i w ten sposób ostatecznie pod uwagę bierze najlepsze rezultaty. Wszystkie symbole wybrane w Market Watch opcja umożliwia przeprowadzenie testów przy danych parametrach na wszystkich instrumentach dostępnych w liście Market Watch. Forward (w naszym przykładzie-brak) jeżeli zastosujemy tą funkcjonalność i wybierzemy jedną z dostępnych wartości np. 1/2, 1/3 lub 1/4, system będzie dobierał optymalne parametry wejścia na pierwszych 50proc. danych (opcja- 1/2), a następnie powtórzy proces optymalizacji dla pozostałej serii danych, jedynie na parametrach, które zostały wytyczone z pierwszej serii. Proces ten pozwala zapobiec efektowi zbyt dokładnego dopasowania parametrów wejścia do konkretnej serii czasowej, dzięki czemu parametry wejścia uzyskane w tej metodzie optymalizacji dają rezultaty bardziej odporne na zmiany zachowania się cen danego instrumentu. Parametry wejścia W Zakładce Parametry wejścia jest dostępna tabela, która składa się z następujących kolumn: Zmienna (w naszym przykładzie np. Inp_Signal_MACD_StopLoss) nazwa danej zmiennej.

15 Wartość (w naszym przykładzie np. 20) domyślna wartość zmiennej, Start (w naszym przykładzie np. 20) początkowa wartość parametru od której zaczyna się proces optymalizacji. Krok (w naszym przykładzie np. 1) parametr o który zmienia się wartość start w procesie optymalizacji Stop (w naszym przykładzie np. 200) wartość maksymalna danego parametru na którym ma zakończyć się optymalizacja wartości danego parametru. Kroki (w naszym przykładzie brak wartości z uwagi na wyłączoną optymalizację)- ukazuje liczbę operacji którą wykona optymalizator zmieniając parametry wejścia o wskazany wcześniej krok Należy pamiętać, że wybierając optymalizację w zakładce Ustawienia musimy wybrać co najmniej jeden parametr, który chcemy poddać procesowi optymalizacji. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że:- można jedynie edytować zmienne liczbowe - maksymalnie można korzystać z 64 parametrów Rezultaty Dzięki temu, że wartości rezultatów są dostępne w większości w języku polskim bardzo łatwo jest analizować poszczególne wyniki. Dla ułatwienia zostaną wyjaśnione bardziej zaawansowane wartości:

16 AHPR wartość dodatnia Średnia arytmetyczna zmiany kapitału z każdej transakcji. Jeżeli system jest opłacalny to wartość jest dodatnia. Jeżeli jest nieopłacalny, wartość jest ujemna. Wyrażona również w procentach. GHRP Średnia geometryczna pokazująca ile razy zmienił się średnio kapitał całkowity podczas testowania strategii. Ujemna wartość oznacza, że średnio na każdej transakcji malał kapitał całkowity. Wyrażona również w procentach. Graf Zielona linia pokazuje poziom Equity w danym czasie, który wybraliśmy do przeprowadzenia testów. Niebieska linia wskazuje poziom Bilansu. Wykres możemy wyeksportować do MS Office lub obrazka. Tester strategii umożliwia również analizę wyników optymalizacji oraz jej graf. Automaty bezpłatne w systemie Noble Markets 5 W zakładce Market (Widok -> Narzędzia) znajdziemy wiele bezpłatnych strategii, kilka z nich można przetestować na rachunku demonstracyjnym i przyjrzeć się wynikom zarówno na rynku walutowym, akcji czy kontraktów futures np. na indeks WIG20.

17 Następnie wybieramy w lewej części zakładki opcję free czyli bezpłatne domyślnie ustawione na platformie Noble Markets 5 systemy automatyczne. Poniżej opis wraz z historycznymi wynikami optymalizacji trzech wskaźników z listy, które funkcjonują dla instrumentów z GPW: Three_EMA - 3 średnie wykładnicze Strategia oparta jest na trzech średnich kroczących. Do określania trendu używane są trzy średnie wygładzone wykładniczo: FastEMA, MediumEMA oraz SlowEMA. Sygnały transakcyjne: Sygnał kupna: FastEMA > MediumEMA > SlowEMA (trent wzrostowy) Sygnał sprzedaży: FastEMA < MediumEMA < SlowEMA (trent spadkowy Poniżej zaprezentowane są wyniki strategii Three_EMA na kontraktach wrześniowych na indeks WIG20 za okres od do , strategia została uruchomiona na wykresie pięciominutowym (M5). Ustawienia strategii Expert: Three_EMA Symbol: FW20U12_demo.GPW Okres: M5 ( ) Parametry: Inp_Expert_Title=ThreeEMA Inp_Signal_ThreeEMA_FastPeriod=9 Inp_Signal_ThreeEMA_MediumPeriod=12 Inp_Signal_ThreeEMA_SlowPeriod=24 Inp_Signal_ThreeEMA_StopLoss=2700 Inp_Signal_ThreeEMA_TakeProfit=8200 Inp_Money_FixLot_Percent= Inp_Money_FixLot_Lots=5 Broker: Noble Securities S.A. Dom Maklerski Waluta: PLN

18 Depozyt: Wyniki History Quality: 100% Bars: 2895 Ticks: Symbols: 1 Total Net Profit: Balance Drawdown Absolute: Equity Drawdown Absolute: Gross Profit: Balance Drawdown Maximal: (22.77%) Equity Drawdown Maximal: (30.37%) Gross Loss: Balance Drawdown Relative: 22.77% ( ) Equity Drawdown Relative: 30.37% ( ) Profit Factor: 1.22 Expected Payoff: Margin Level: Recovery Factor: 1.03 Sharpe Ratio: 0.07 Z-Score: (82.30%) AHPR: GHPR: 1.00 (0.46%) 1.00 (0.29%) LR Correlation: 0.83 OnTester result: 0 LR Standard Error: Total Trades: 101 Short Trades (won %): 50 (34.00%) Long Trades (won %): 51 (43.14%) Total Deals: 102 Profit Trades (% of total): 39 (38.61%) Loss Trades (% of total): 62 (61.39%) Largest profit trade: Largest loss trade: Average profit trade: Average loss trade: Maximum consecutive wins ($): 5 (950.00) Maximal consecutive profit (count): (1) Maximum consecutive losses ($): Maximal consecutive loss (count): 7 ( ) (5) Average consecutive wins: 2 Average consecutive losses: 3 Alligator Strategia ta opisana bazuje na wskaźniku technicznym o nazwie Alligator, opisanym przez Billa Williamsa Trading chaos.

19 System bazuje na trzech średnich kroczących (usta, zęby i szczęka), oscylatorach obliczanych na podstawie różnic pomiędzy nimi. Sygnały transakcyjne są generowana na podstawie przecięcia linii Aligatora, w zależności od kierunku trendu. W przypadku trendu wzrostowego, linia ust (przy minimalnym okresie) jest najwyższa, niżej jest linia zębów, natomiast najniżej linia szczęki. Odwrotnie jest w przypadku trendu spadkowego. Sygnały transakcyjne: Otwarcie pozycji długiej: przecięcie linii aligatora i wzrost dystansu pomiędzy nimi, w przypadku trendu wzrostowego. Zamknięcie pozycji długiej: przecięcie od dołu linii szczęki przez linię ust. Otwarcie pozycji krótkiej: przecięcie linii aligatora i wzrost dystansu pomiędzy nimi, w przypadku trendu wzrostowego. Zamknięcie pozycji krótkiej: przecięcie od góry linii szczęki przez linię ust. Poniżej zaprezentowane są wyniki strategii Alligator na akcjach TPSA za okres od do , strategia została uruchomiona na wykresie godzinnym (H1). Ustawienia strategii Expert: Expert_Alligator Symbol: TPSA.GPW Okres: H1 ( ) Parametry: Inp_Expert_Title=Expert_Alligator Inp_Signal_Alligator_JawPeriod=25 Inp_Signal_Alligator_JawShift=28 Inp_Signal_Alligator_TeethPeriod=21 Inp_Signal_Alligator_TeethShift=7 Inp_Signal_Alligator_LipsPeriod=5 Inp_Signal_Alligator_LipsShift=19 Inp_Signal_Alligator_MaMethod=2 Inp_Signal_Alligator_Applied=7 Inp_Signal_Alligator_CrossMeasure=5 Inp_Money_FixLot_Percent= Inp_Money_FixLot_Lots=500 Broker: Noble Securities S.A. Dom Maklerski Waluta: PLN Depozyt: Wyniki History Quality: 30% Bars: 1558 Ticks: Symbols: 1 Total Net Profit: Balance Drawdown Absolute: 0.00 Equity Drawdown Absolute: Gross Profit: Balance Drawdown Maximal: Gross Loss: Balance Drawdown Relative: (1.42%) 1.42% (150.00) Equity Drawdown Maximal: (3.05%) Equity Drawdown Relative: 3.05% (335.00) Profit Factor: 3.29 Expected Payoff: Margin Level: %

20 Recovery Factor: 3.15 Sharpe Ratio: 0.48 Z-Score: 1.12 (73.73%) AHPR: GHPR: 1.01 (0.68%) 1.01 (0.67%) LR Correlation: 0.94 OnTester result: 0 LR Standard Error: Total Trades: 15 Short Trades (won %): 0 (0.00%) Long Trades (won %): 15 (66.67%) Total Deals: 30 Profit Trades (% of total): 10 (66.67%) Loss Trades (% of total): 5 (33.33%) Largest profit trade: Largest loss trade: Average profit trade: Average loss trade: Maximum consecutive wins ($): 4 (500.00) Maximum consecutive losses ($): 2 ( ) Maximal consecutive profit (count): (4) Maximal consecutive loss (count): (2) Average consecutive wins: 2 Average consecutive losses: 1 Reversal Composite Candles Świecowe formacje odwrócenia System bazuje na identyfikacji formacji odwrócenia, system umożliwia identyfikacje formacji świecowych na 22 interwałach czasowych od minutowego po miesięczny. Formacje odwrócenia są podobne do młota i wisielca, formacji pochodzących z japońskiej analizy świecowej. Parametry wejściowe: Range maksymalna ilość świec użytych w złożeniu. Minimum minimalna wielkość świecy złożonej. ShadowBig oraz ShadowSmall cienie świec Limit, StopLoss i TakeProfit cena otwarcia, poziom stop loss i take profit Poniżej zaprezentowane są wyniki strategii Reversal Composite Candles na akcjach spółki LOTOS za okres od do , strategia została uruchomiona na wykresie godzinnym (H1).

21 Expert: Expert_Candles Symbol: LOTOS_demo.GPW Okres: H1 ( ) Parametry: Inp_Expert_Title=Expert_Candles Inp_Signal_Candles_Range=3 Inp_Signal_Candles_Minimum=53 Inp_Signal_Candles_ShadowBig=0.85 Inp_Signal_Candles_ShadowSmall=1.80 Inp_Signal_Candles_Limit= Inp_Signal_Candles_StopLoss=2.2 Inp_Signal_Candles_TakeProfit=6.5 Inp_Signal_Candles_Expiration=33 Inp_Money_FixLot_Percent= Inp_Money_FixLot_Lots=350 Broker: Noble Securities S.A. Dom Maklerski Waluta: PLN Depozyt: History Quality: 25% Ustawienia Strategii Wyniki Bars: 1558 Ticks: Symbols: 1 Total Net Profit: Balance Drawdown Absolute: Equity Drawdown Absolute: Gross Profit: Balance Drawdown Maximal: Gross Loss: Balance Drawdown Relative: (9.16%) 9.16% ( ) Equity Drawdown Maximal: Equity Drawdown Relative: (13.45%) 13.45% ( ) Profit Factor: 2.17 Expected Payoff: Margin Level: % Recovery Factor: 1.82 Sharpe Ratio: 0.31 Z-Score: 1.32 (81.32%) AHPR: GHPR: 1.01 (1.27%) 1.01 (1.19%) LR Correlation: 0.59 OnTester result: 0 LR Standard Error: Total Trades: 25 Short Trades (won %): 0 (0.00%) Long Trades (won %): 25 (44.00%) Total Deals: 50 Profit Trades (% of total): 11 (44.00%) Loss Trades (% of total): 14 (56.00%) Largest profit trade: Largest loss trade: Average profit trade: Average loss trade: Maximum consecutive wins ($): 2 ( ) Maximal consecutive profit (count): (2) Maximum consecutive losses ($): Maximal consecutive loss (count): 4 ( ) (4) Average consecutive wins: 1 Average consecutive losses: 2

22 Co dalej Po przeprowadzeniu analiz i optymalizacji naszej strategii możemy ją uruchomić na rachunku rzeczywistym. Należy przy tym pamiętać, że każdą strategię można na bieżąco optymalizować, zmieniać jej parametry itp. Jest to ważne, ponieważ czynniki, które oddziałują na rynek obecnie, z czasem mogą się zmienić i inwestorzy mogą reagować na niektóre z nich w zupełnie inny sposób. Masz pytania? Prosimy o kontakt z Działem Sprzedaży pod numerem telefonu: lub pod adresem:

Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 4

Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 4 1 Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 4 Spis treści MQL i automatyczny handel... 2 Instalacje programów na Noble Markets... 4 Wskaźniki techniczne instalacja, korzystanie i optymalizacja...

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp. Pierwsze logowanie. Wygląd platformy po zalogowaniu. Składnianie zleceń. Widok nowego zlecenia na wykresie oraz w zakładce handel

Spis treści. Wstęp. Pierwsze logowanie. Wygląd platformy po zalogowaniu. Składnianie zleceń. Widok nowego zlecenia na wykresie oraz w zakładce handel Instrukcja obsługi Spis treści Wstęp 3 Pierwsze logowanie 4 Wygląd platformy po zalogowaniu 5 Składnianie zleceń 6 Widok nowego zlecenia na wykresie oraz w zakładce handel 7 Zamykanie i modyfikacja zlecenia

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika mforex WEB

Instrukcja użytkownika mforex WEB Instrukcja użytkownika mforex WEB Kontakt: e-mail: info@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2. Uruchamianie platformy... 3 3. Interfejs użytkownika...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Spis treści 1. Instalacja platformy... 2 2. Logowanie do rachunku demo... 3 3. Logowanie do rachunku rzeczywistego... 5 4. Informacje o rachunku... 6 dibre.pl 1 1. Instalacja platformy

Bardziej szczegółowo

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne Komputerowe systemy na rynkach finansowych wykład systemy mechaniczne Automatyczne systemy transakcyjne - Expert Advisors Aby odnosić sukcesy na rynkach finansowych należy opracować system transakcyjny,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Platformy BRE WebTrader

Instrukcja użytkownika Platformy BRE WebTrader Instrukcja użytkownika Platformy BRE WebTrader Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2. Uruchamianie platformy... 3 3. Interfejs użytkownika... 4 3.1. Nagłówek okna platformy... 5 3.2 Menu wyboru instrumentu...

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki w mforex Trader Instrukcja

Pierwsze kroki w mforex Trader Instrukcja Pierwsze kroki w mforex Trader Instrukcja mforex@mbank.pl 22 697 4774 mforex.pl Spis treści 1. Instalacja platformy... 3 2. Logowanie do rachunku demo... 3 3. Logowanie do rachunku rzeczywistego... 5 4.

Bardziej szczegółowo

ONE WORLD BROKER WEB (FOREX) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start

ONE WORLD BROKER WEB (FOREX) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start ONE WORLD BROKER WEB (FOREX) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start Page 1 of 17 Czym jest platforma ONE WORLD BROKER WEB Szybka i Prosta Zaprojektowana, aby być szybka i prosta jak to tylko możliwe,

Bardziej szczegółowo

DIF Freedom WEB (CFD) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start

DIF Freedom WEB (CFD) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start DIF Freedom WEB (CFD) Komputer, Tablet oraz Telefon Szybki Start Szybkie wprowadzenie do obsługi platform DIF Freedom WEB, CFD. Page 1 of 17 Czym jest platforma DIF Freedom WEB Szybka i Prosta Zaprojektowana,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Smart Orders

Instrukcja użytkownika Smart Orders Instrukcja użytkownika Smart Orders Autorski dodatek do platformy mforex Trader Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2. Uruchamianie

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do rynków walutowych

Wprowadzenie do rynków walutowych Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego Wykład 1 1 Czym jest Forex? 2 Przykład rachunku 3 Jak grać na giełdzie? 4 Trend i średnie kroczące 5 Język MQL Tematyka wykładów: Ogólne informacje o rynkach

Bardziej szczegółowo

SKANER ŚWIECOWY INSTRUKCJA INSTALACJI. www.noblemarkets.pl

SKANER ŚWIECOWY INSTRUKCJA INSTALACJI. www.noblemarkets.pl SKANER ŚWIECOWY INSTRUKCJA INSTALACJI Skaner świecowy to nowoczesne narzędzie stworzone przez naszych specjalistów. Pomaga odnaleźć na wykresie ważne formacje świecowe, które wspierają inwestorów w analizie

Bardziej szczegółowo

Hosting na serwerach VPS: automaty rozpoznawania korzystnych transakcji. Równoległe przetwarzanie danych: szybsze wykonywanie zleceń

Hosting na serwerach VPS: automaty rozpoznawania korzystnych transakcji. Równoległe przetwarzanie danych: szybsze wykonywanie zleceń Korzyści z pracy z GO4X: Rozpoznaje wszystkie strategie EA, w tym Scalping EA Hosting na serwerach VPS: automaty rozpoznawania korzystnych transakcji Równoległe przetwarzanie danych: szybsze wykonywanie

Bardziej szczegółowo

Platforma transakcyjna BOSSA FX. Platforma Metatrader 4 najpopularniejsza na świecie platforma transakcyjna

Platforma transakcyjna BOSSA FX. Platforma Metatrader 4 najpopularniejsza na świecie platforma transakcyjna Platforma transakcyjna BOSSA FX Platforma Metatrader 4 najpopularniejsza na świecie platforma transakcyjna 1 Główne możliwości: składanie zleceń natychmiastowych i oczekujących prezentacja kwotowań rozbudowane

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 2 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny oparty na średnich ruchomych. ś h = + + + + gdzie, C cena danego okresu, n liczba okresów uwzględnianych przy kalkulacji.

System transakcyjny oparty na średnich ruchomych. ś h = + + + + gdzie, C cena danego okresu, n liczba okresów uwzględnianych przy kalkulacji. Średnie ruchome Do jednych z najbardziej znanych oraz powszechnie wykorzystywanych wskaźników analizy technicznej, umożliwiających analizę trendu zaliczyć należy średnie ruchome (ang. moving averages).

Bardziej szczegółowo

Forex PitCalculator INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA

Forex PitCalculator INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Forex PitCalculator Forex PitCalculator jest aplikacją służącą do obliczania podatku należnego z tytułu osiągniętych na rynku walutowym zysków. Jest to pierwsze tego typu oprogramowanie na polskim rynku.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE APPLE IOS SPIS TREŚCI

INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE APPLE IOS SPIS TREŚCI INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE APPLE IOS SPIS TREŚCI 1. Instalacja... 2 1.1 Pobranie aplikacji... 2 1.2 Logowanie do systemu... 3 2. Nawigacja... 4 2.1 Menu dolne... 4 2.1.1 Notowania...4

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny Noble Markets 5

System transakcyjny Noble Markets 5 System transakcyjny Noble Markets 5 1 Spis treści I.... 3 II. Co wyróżnia MetaTrader 5 od MetaTrader 4... 3 III. Pierwsze logowanie... 4 1. Okno Rynek... 5 2. Okno Nawigator... 7 a) Moduł Głębokość rynku...

Bardziej szczegółowo

Krok 4: Zamykamy pozycję

Krok 4: Zamykamy pozycję Krok 4: Zamykamy pozycję Skoro już wiemy, w jakim celu będziemy dokonywać zakupu (zajęcie długiej pozycji) lub sprzedaży (zajęcie krótkiej pozycji), powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób zakończyć naszą transakcję.

Bardziej szczegółowo

Analiza danych w biznesie

Analiza danych w biznesie Instytut Informatyki Uniwersytetu Śląskiego Wykład 1 1 Rynki walutowe, kontrakty, akcje 2 Podstawowe definicje związane z rynkiem walutowym 3 Price Action 4 5 Analiza fundamentalna 6 Przykłady systemów

Bardziej szczegółowo

mforex WEB Instrukcja obsługi

mforex WEB Instrukcja obsługi mforex WEB Instrukcja obsługi mforex@mbank.pl 22 697 4774 mforex.pl Spis treści 1. Informacje wstępne... 3 2. Uruchamianie platformy... 4 3. Interfejs użytkownika... 5 3.1 Nagłówek okna platformy... 5

Bardziej szczegółowo

Gdzie znaleźć aplikację

Gdzie znaleźć aplikację Aplikacja xdivergence znajduje się na portalu xstore.pro Gdzie znaleźć aplikację Można ją znaleźć poprzez wpisanie w wyszukiwarce dostępnej na górze strony wyrazu dywergencja lub divergence Inną możliwością

Bardziej szczegółowo

Przed zapoznaniem się z poniższą instrukcję, zalecamy zapoznanie się z instrukcją Ustawienie platformy.

Przed zapoznaniem się z poniższą instrukcję, zalecamy zapoznanie się z instrukcją Ustawienie platformy. ZAWIERANIE TRANSAKCJI Przed zapoznaniem się z poniższą instrukcję, zalecamy zapoznanie się z instrukcją Ustawienie platformy. Spis treści 1. Włączenie możliwości dokonywanie transakcji, str. 2 2. Moduły

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Noble Markets Webtrader MT4

Instrukcja Noble Markets Webtrader MT4 1 Instrukcja Noble Markets Webtrader MT4 SPIS TREŚCI I. Opis ogólny systemu transakcyjnego NM Webtrader MT4 II. III. IV. Logowanie do NM Webtrader MT4 Pierwszy rzut oka na platformę Otwarcie nowego zlecenia

Bardziej szczegółowo

ROZPOCZĘCIE PRACY Z PLATFORMĄ INFRONT

ROZPOCZĘCIE PRACY Z PLATFORMĄ INFRONT ROZPOCZĘCIE PRACY Z PLATFORMĄ INFRONT Pierwszym krokiem jest uzyskanie dostępu do danych rynkowych w celu pobrania aktualnych notowań spółek. Możesz to zrobić wybierając opcję Preferencje z menu Narzędzia.

Bardziej szczegółowo

Poradnik Inwestora część 3. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych

Poradnik Inwestora część 3. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych Poradnik Inwestora część 3 Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach Rodzaje zleceń 1/ Egzekucja Natychmiastowa oznacza złożenie zlecenia po cenie rynkowej, po aktualnych cenach

Bardziej szczegółowo

Obsługa platformy xstation

Obsługa platformy xstation Obsługa platformy xstation Logowanie do platformy Logowanie do platformy Najważniejsze funkcje xstation Dostęp do rachunku z dowolnego miejsca Wykonywanie zleceń za pomocą jednego kliknięcia Handel bezpośrednio

Bardziej szczegółowo

1. Czym jest Wirtualny Serwer?

1. Czym jest Wirtualny Serwer? Wirtualny Serwer 1. Czym jest Wirtualny Serwer? 2. Rejestrowanie Wirtualnego Serwera. 3. Praca z Wirtualnym Serwerem. 4. Dlaczego usługa Wirtualny Serwer jest warta uwagi? 1 1. Czym jest Wirtualny Serwer?

Bardziej szczegółowo

SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO

SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO 1. Menu główne... 2 1.1 Logo... 2 1.2 Dane rachunku... 2 1.3 Filtry... 2 1.4 Menu... 2 1.5 Ustawienia... 3 1.6 Pomoc... 6 1.7 Wyloguj... 6 2.

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do platformy MetaTrader dla STP NDD

Podręcznik do platformy MetaTrader dla STP NDD Podręcznik do platformy MetaTrader dla STP NDD 1. Wstęp Oferta STP NDD skierowana jest do tych Klientów, którzy pragną wykorzystać dodatkowe możliwości wynikające z dostępu do rynku międzybankowego i jednocześnie

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 3 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

Testy popularnych wskaźników - RSI

Testy popularnych wskaźników - RSI Testy popularnych wskaźników - RSI Wskaźniki analizy technicznej generują wskazania kupna albo sprzedaży pomagając przy tym inwestorom podjąć odpowiednie decyzje. Chociaż przeważnie patrzy się na co najmniej

Bardziej szczegółowo

Krok 5: ZAMYKANIE ZLECENIA

Krok 5: ZAMYKANIE ZLECENIA Krok 5: ZAMYKANIE ZLECENIA Skoro już wiemy, w jakim celu będziemy dokonywać zakupu (zajęcie długiej pozycji) lub sprzedaży (zajęcie krótkiej pozycji), powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób zakończyć naszą

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp 3. Logowanie 4. Ekran kalendarza 5. Ustawienia 6. Dodawanie akcji 7. Parametry zleceń 8. Zlecenia warunkowe, modyfikacja zleceń 9

Spis treści. Wstęp 3. Logowanie 4. Ekran kalendarza 5. Ustawienia 6. Dodawanie akcji 7. Parametry zleceń 8. Zlecenia warunkowe, modyfikacja zleceń 9 Instrukcja obsługi Spis treści Wstęp 3 Logowanie 4 Ekran kalendarza 5 Ustawienia 6 Dodawanie akcji 7 Parametry zleceń 8 Zlecenia warunkowe, modyfikacja zleceń 9 Obsługa kalendarza 10 HFT Robotero to ultraszybki

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do platformy xtab

Podręcznik do platformy xtab Podręcznik do platformy xtab Wstęp 1. Wstęp XTB oferuje bezpłatne oprogramowanie do zainstalowania na tabletach, co daje możliwość pełnej kontroli nad rachunkiem niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy.

Bardziej szczegółowo

Poradnik Inwestora część 4. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych

Poradnik Inwestora część 4. Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach indeksowych Poradnik Inwestora część 4 Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktach Jednostka transakcyjna Rynek walutowy Standardową jednostką transakcyjną na rynku Forex jest tzw. lot oznaczający

Bardziej szczegółowo

WebTrader w Noble Markets

WebTrader w Noble Markets WebTrader w Noble Markets Noble Marktes to nowoczesna platforma transakcyjna, pozwalająca Klientom inwestować na rynku walutowym z poziomu przeglądarek internetowych. Noble Markets umożliwia handel zarówno

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny oparty na wskaźnikach technicznych

System transakcyjny oparty na wskaźnikach technicznych Druga połowa ubiegłego stulecia upłynęła pod znakiem dynamicznego rozwoju rynków finansowych oraz postępującej informatyzacji społeczeństwa w skali globalnej. W tym okresie, znacząco wrosła liczba narzędzi

Bardziej szczegółowo

Krok 2 Systemy transakcyjne

Krok 2 Systemy transakcyjne Krok 2 Systemy transakcyjne XTB-Trader Po zalogowaniu na rachunku konkursowym uzyskujemy pełną funkcjonalność platformy transakcyjnej. Przy pierwszym logowaniu ekran platformy wygląda jak na rysunku powyżej.

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 4 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

str.1 Informacje ogólne

str.1 Informacje ogólne Informacje ogólne GO4X Mobile to oparta na technologii HTML5 platforma dostępna na większość smartfonów, w tym na urządzenia iphone i system Android. Dostęp do niej uzyskuje się poprzez odwiedzenie odpowiedniego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Advanced Orders

Instrukcja użytkownika Advanced Orders Instrukcja użytkownika Advanced Orders Zlecenia zaawansowane dla dodatku Smart Orders Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2.

Bardziej szczegółowo

Exeria. WSTĘP LOGOWANIE EXERIA.COM PROGRAM EXERIA WAŻNA UWAGA NA KONIEC ROZDZIAŁ PIERWSZY ROZDZIAŁ DRUGI ROZDZIAŁ TRZECI ROZDZIAŁ CZWARTY

Exeria. WSTĘP LOGOWANIE EXERIA.COM PROGRAM EXERIA WAŻNA UWAGA NA KONIEC ROZDZIAŁ PIERWSZY ROZDZIAŁ DRUGI ROZDZIAŁ TRZECI ROZDZIAŁ CZWARTY Exeria. ROZDZIAŁ PIERWSZY WSTĘP ROZDZIAŁ DRUGI LOGOWANIE ROZDZIAŁ TRZECI EXERIA.COM ROZDZIAŁ CZWARTY PROGRAM EXERIA ROZDZIAŁ PIĄTY WAŻNA UWAGA NA KONIEC ROZDZIAŁ PIERWSZY / WSTĘP ROZDZIAŁ PIERWSZY WSTĘP

Bardziej szczegółowo

Strategia Ichimokudla początkujących i zaawansowanych inwestorów. Analiza bieżącej sytuacji na rynkach.

Strategia Ichimokudla początkujących i zaawansowanych inwestorów. Analiza bieżącej sytuacji na rynkach. Strategia Ichimokudla początkujących i zaawansowanych inwestorów. Analiza bieżącej sytuacji na rynkach. Kamil Oziemczuk Analityk Dom Maklerski IDM SA (www.idmtrader.pl) Agenda prezentacji 1) Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER DLA KLIENTÓW ALIOR BANKU

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER DLA KLIENTÓW ALIOR BANKU INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER DLA KLIENTÓW ALIOR BANKU 1. PODPISANIE UMOWY Klienci Alior Banku mają możliwość otwarcia rachunku Alior Trader przez System Bankowości Internetowej. Aby to zrobić,

Bardziej szczegółowo

Zulutrade. w pełni automatyczne inwestowanie. [Wersja 1.1]

Zulutrade. w pełni automatyczne inwestowanie. [Wersja 1.1] Zulutrade w pełni automatyczne inwestowanie Zulutrade to nowatorska usługa na rynku forex. Stanowi połączenie między inwestorami poszukującymi systemów transakcyjnych, a tymi którzy je tworzą. Zulutrade

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp 3. Logowanie 4. Ekran główny 5. Dodawanie instrumentów i wykresów 6. Składanie zleceń w panelu One Click 7. Zlecenia oczekujące 8

Spis treści. Wstęp 3. Logowanie 4. Ekran główny 5. Dodawanie instrumentów i wykresów 6. Składanie zleceń w panelu One Click 7. Zlecenia oczekujące 8 Instrukcja obsługi Spis treści Wstęp 3 Logowanie 4 Ekran główny 5 Dodawanie instrumentów i wykresów 6 Składanie zleceń w panelu One Click 7 Zlecenia oczekujące 8 Zarządzanie pozycją 9,10 Historia transakcji

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE ANDROID

INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE ANDROID INSTRUKCJA APLIKACJI META TRADER 4 W SYSTEMIE ANDROID SPIS TREŚCI 1. Instalacja... 2 1.1 Pobranie aplikacji... 2 1.2 Logowanie do systemu... 3 2. Nawigacja... 5 2.1 Menu... 5 2.1.1 Rachunki...5 2.1.2 Notowania...6

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu MacOS

Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu MacOS Instrukcja użytkownika Platforma transakcyjna mforex Trader dla systemu MacOS Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 1 O platformie Platforma mforex Trader to część systemu

Bardziej szczegółowo

Platforma Transakcyjna MetaTrader

Platforma Transakcyjna MetaTrader Platforma Transakcyjna MetaTrader Platforma MetaTrader Kompletne i w pełni profesjonalne narzędzie służące inwestowaniu na rynku walutowym, surowców, towarów, indeksów giełdowych, kontraktów equity CFD

Bardziej szczegółowo

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank Alior Trader 2 Podręcznik użytkownika Copyrights Alior Bank SPIS TREŚCI I. RODZAJE ORAZ SKŁADANIE, ZAMYKANIE I MODYFIKACJA ZLECEŃ 1. Rodzaje zleceń 2. Sposoby składania zleceń na platformie Alior Trader

Bardziej szczegółowo

www.nsforex.pl System transakcyjny NS Forex Instrukcja obsługi

www.nsforex.pl System transakcyjny NS Forex Instrukcja obsługi System transakcyjny NS Forex Instrukcja obsługi System transakcyjny NS Forex NS Forex to nowoczesna platforma transakcyjna, pozwalająca Klientom inwestować na rynku walutowym z poziomu przeglądarek internetowych.

Bardziej szczegółowo

HANDEL OPCJAMI W PLATFORMIE DEALBOOK 360

HANDEL OPCJAMI W PLATFORMIE DEALBOOK 360 Otwórz konto opcyjne w GFT lub dodaj możliwość inwestowania w opcje do istniejącego konta forex lub CFD, dzięki czemu będziesz mógł monitorować rynek 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu. Nowy panel opcyjny

Bardziej szczegółowo

Spis treści: Uzyskiwanie dostępu do konta GWAZY 3. Sekcje platformy 4. Informacje o platformie 5. Lista obserwowanych 5.

Spis treści: Uzyskiwanie dostępu do konta GWAZY 3. Sekcje platformy 4. Informacje o platformie 5. Lista obserwowanych 5. Spis treści: Uzyskiwanie dostępu do konta GWAZY 3 Sekcje platformy 4 Informacje o platformie 5 Lista obserwowanych 5 Obszar handlu 6 Metoda Classic 7 Otwarte inwestycje 9 Wiadomości 10 Sprawozdania 11

Bardziej szczegółowo

SUPERMAKLER FX MODUŁ RAPORTÓW

SUPERMAKLER FX MODUŁ RAPORTÓW SUPERMAKLER FX MODUŁ RAPORTÓW Spis treści 1. Ekran startowy... 1 2. Nagłówek pasek stanu rachunku... 2 3. Sekcja Menu... 2 3.1. Otwarte pozycje... 2 3.2. Zlecenia oczekujące... 4 3.3. Zamknięte pozycje...

Bardziej szczegółowo

KROK 2 - SYSTEMY TRANSAKCYJNE

KROK 2 - SYSTEMY TRANSAKCYJNE KROK 2 - SYSTEMY TRANSAKCYJNE xstation 3.0 Główną konkursową platformą transakcyjną jest xstation 3.0 xstation 3.0 jest internetową platformą transakcyjną, która oferuje zaawansowane narzędzia do analiz

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER PRZEZ INTERNET

INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER PRZEZ INTERNET INSTRUKCJA OTWARCIA RACHUNKU ALIOR TRADER PRZEZ INTERNET OTWARCIE RACHUNKU ROR PRZEZ INTERNET Aby otworzyć rachunek ROR przez Internet należy, uruchomić portal Alior Banku i przejść do sekcji Klienci Indywidualni/Konta

Bardziej szczegółowo

I. RODZAJE ORAZ SKŁADANIE, ZAMYKANIE I MODYFIKACJA ZLECEŃ... 2

I. RODZAJE ORAZ SKŁADANIE, ZAMYKANIE I MODYFIKACJA ZLECEŃ... 2 Biuro Maklerskie Alior Trader 2 Zarządzanie zleceniami i pozycjami SPIS TREŚCI I. RODZAJE ORAZ SKŁADANIE, ZAMYKANIE I MODYFIKACJA ZLECEŃ... 2 1. Rodzaje zleceń... 2 1) Zlecenie typu market... 2 2) Zlecenie

Bardziej szczegółowo

FxCraft Trade Manager Instrukcja Obsługi (wersja 1_01)

FxCraft Trade Manager Instrukcja Obsługi (wersja 1_01) FxCraft Trade Manager Instrukcja Obsługi (wersja 1_01) 1 Spis treści FxCraft Trade Manager... 1 Instrukcja Obsługi... 1 Wprowadzenie... 3 Skrócony opis produktu... 4 Instalacja... 5 Główne okno... 7 Zakładka

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 15 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Tab Dla urządzeń z systemem operacyjnym Android Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 3 1) Pobieranie

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Notowaniach Statica mdm 4

Przewodnik po Notowaniach Statica mdm 4 Przewodnik po Notowaniach Statica mdm 4 Notowania Statica mdm 4 to nowa wszechstronna, łatwa w obsłudze aplikacja, przeznaczona dla osób inwestujących na rynkach finansowych. Jej główną funkcją jest wyświetlanie

Bardziej szczegółowo

LeftHand Sp. z o. o.

LeftHand Sp. z o. o. LeftHand Sp. z o. o. Producent oprogramowania finansowo-księgowe, handlowego i magazynowego na Windows i Linux Instrukcja rejestracji wersji testowej programu LeftHand Ten dokument ma na celu przeprowadzić

Bardziej szczegółowo

Podstawy przedsiębiorczości kolokwium zakres materiału

Podstawy przedsiębiorczości kolokwium zakres materiału Podstawy przedsiębiorczości kolokwium zakres materiału - zadania obliczeniowe (zgodne z zawartością plików PP_Cw1.pdf, PP_Cw2.pdf i PP_Cw3.pdf) - analiza fundamentalna i techniczna (podstawowe różnice),

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6

PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6 PRZEWODNIK PO SERWISIE BRe BROKERS Rozdział 6 Notowania BRE Statica 3 instalacja programu, funkcje dedykowane. Notowania BRE Statica 3 to wszechstronna, łatwa w obsłudze aplikacja, przeznaczona dla osób

Bardziej szczegółowo

Informacje Giełdowe w Aplikacji Mobilnej. Instrukcja dla użytkowników

Informacje Giełdowe w Aplikacji Mobilnej. Instrukcja dla użytkowników Informacje Giełdowe w Aplikacji Mobilnej Instrukcja dla użytkowników 2 Informacje giełdowe Informacje giełdowe umożliwiają obserwację opóźnionych o co najmniej 15 minut notowań instrumentów finansowych

Bardziej szczegółowo

PKOFX MT 4 INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO

PKOFX MT 4 INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO PKOFX MT 4 INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO 1. PKOFX MT4 w 5 minut czyli skrót najważniejszych funkcji... 2 1.1. Dodanie wybranego instrumentu finansowego do wykresu cenowego... 2 1.2. Zmiana

Bardziej szczegółowo

Biuro Maklerskie. Alior Trader Mobile. Podręcznik użytkownika System ios 1/20

Biuro Maklerskie. Alior Trader Mobile. Podręcznik użytkownika System ios 1/20 Biuro Maklerskie Alior Trader Mobile Podręcznik użytkownika System ios 1/20 1. Spis Treści 1. WSTĘP... 3 2. Instalacja Platformy Alior Trader Mobile... 4 3. Logowanie do Platformy... 5 3.1 Rachunek Rzeczywisty...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O.

Instrukcja. Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl DOTACJE NA INNOWACJE; SOFTWARE OPERATIONS SP. Z O. O. Instrukcja Rejestracji i aktywacji konta w systemie so-open.pl 1Strona 1 z 12 Spis treści Wstęp... 3 Rejestracja... 3 Aktywacja konta... 5 Rozpoczęcie pracy z systemem... 7 Pierwsze logowanie do systemu...

Bardziej szczegółowo

1 Logowanie do rachunku

1 Logowanie do rachunku 1 Logowanie do rachunku Okienko logowania wygląda tak jak powyżej. Wpisujemy swój login(user name) oraz hasło(password). W polu Platform wybieramy rodzaj rachunku PRACTISE(czyli DEMO) lub LIVE( rachunek

Bardziej szczegółowo

Jak zainstalować i skonfigurować komunikator MIRANDA, aby wyglądał i funkcjonował jak Gadu Gadu Tutorial by t800.

Jak zainstalować i skonfigurować komunikator MIRANDA, aby wyglądał i funkcjonował jak Gadu Gadu Tutorial by t800. Jak zainstalować i skonfigurować komunikator MIRANDA, aby wyglądał i funkcjonował jak Gadu Gadu Tutorial by t800. Wraz z niniejszym tutorialem, dołączone są 4 pliki (krok0, krok1, itd). Nie należy ich

Bardziej szczegółowo

mforex Android Platforma transakcyjna Meta Trader 4 dla urządzeń mobilnych z systemem Android TM

mforex Android Platforma transakcyjna Meta Trader 4 dla urządzeń mobilnych z systemem Android TM mforex Android Platforma transakcyjna Meta Trader 4 dla urządzeń mobilnych z systemem Android TM mforex@mbank.pl 22 697 4774 mforex.pl Android TM jest znakiem handlowym zastrzeżonym przez Google, Inc.

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do Algo tradingu czyli zaawansowane funkcje platformy MT4. Robert Gawron, 13.10.2015, Warszawa

Wprowadzenie do Algo tradingu czyli zaawansowane funkcje platformy MT4. Robert Gawron, 13.10.2015, Warszawa Wprowadzenie do Algo tradingu czyli zaawansowane funkcje platformy MT4. Robert Gawron, 13.10.2015, Warszawa Agenda 1. Co to jest trading algorytmiczny. 2. Co to jest MQL4. 3. Rodzaje oferowanych programów

Bardziej szczegółowo

POZIOM DOŚWIADCZONY CZĘŚĆ III

POZIOM DOŚWIADCZONY CZĘŚĆ III POZIOM DOŚWIADCZONY CZĘŚĆ III Tworzenie własnych strategii W tej części poradnika chciałbym pokazad w jaki sposób powstają strategie do opcji binarnych i gdzie są zapisywane. Każdy kto posiada MetaTrader4

Bardziej szczegółowo

mfaktura Instrukcja instalacji programu Ogólne informacje o programie www.matsol.pl biuro@matsol.pl

mfaktura Instrukcja instalacji programu Ogólne informacje o programie www.matsol.pl biuro@matsol.pl mfaktura Instrukcja instalacji programu Ogólne informacje o programie www.matsol.pl biuro@matsol.pl Instalacja programu 1. Po włożeniu płytki cd do napędu program instalacyjny powinien się uruchomić automatyczne.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEMU TRANSAKCYJNEGO NOVA GIEŁDA. W WERSJI NA ANDROID/iOS

INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEMU TRANSAKCYJNEGO NOVA GIEŁDA. W WERSJI NA ANDROID/iOS INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEMU TRANSAKCYJNEGO NOVA GIEŁDA W WERSJI NA ANDROID/iOS 1 SPIS TREŚCI INSTRUKCJI OBSŁUGI APLIKACJI MOBILNEJ Ściągnięcie oraz instalacja oprogramowania dla aplikacji mobilnej... 3

Bardziej szczegółowo

PLATFORMA DIF FREEDOM

PLATFORMA DIF FREEDOM PLATFORMA DIF FREEDOM Pełna wersja platformy jest to program na komputer z oprogramowaniem Windows,( link do programu zostaje udostępniony po wypełnieniu formularza konta demo). Dodatkowe możliwości poniżej:

Bardziej szczegółowo

Automatyczne strategie inwestycyjne nowoczesne inwestowanie dla każdego

Automatyczne strategie inwestycyjne nowoczesne inwestowanie dla każdego Automatyczne strategie inwestycyjne nowoczesne inwestowanie dla każdego Dr Tomasz Filipiak, Jakub Jagiełło GPW Day, Warszawa 3 Września 2009r. Motto ( ) Zawsze stosuj tę oto złotą zasadę: czyo to, co byś

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu:

Instalacja programu: Instrukcja programu Konwerter Lido Aktualizacja instrukcji : 2012/03/25 INSTALACJA PROGRAMU:... 1 OKNO PROGRAMU OPIS... 3 DODANIE MODUŁÓW KONWERSJI... 3 DODANIE LICENCJI... 5 DODANIE FIRMY... 7 DODAWANIE

Bardziej szczegółowo

TIME MARKER. Podręcznik Użytkownika

TIME MARKER. Podręcznik Użytkownika TIME MARKER Podręcznik Użytkownika SPIS TREŚCI I. WPROWADZENIE... 3 II. Instalacja programu... 3 III. Opis funkcji programu... 7 Lista skrótów... 7 1.1. Klawisz kontrolny... 7 1.2. Klawisz skrótu... 8

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA POZNAŃSKA

POLITECHNIKA POZNAŃSKA POLITECHNIKA POZNAŃSKA DZIAŁ OBSŁUGI I EKSPLOATACJI Konfiguracja sieci eduroam na urządzeniach opartych o system Windows 8 Krok 1. Aby poprawnie skonfigurować sieć eduroam użytkownik powinien mieć mozliwość

Bardziej szczegółowo

Poziom przedmiotu: II stopnia. Liczba godzin/tydzień: 2W E, 2L PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE

Poziom przedmiotu: II stopnia. Liczba godzin/tydzień: 2W E, 2L PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE Nazwa przedmiotu: I KARTA PRZEDMIOTU CEL PRZEDMIOTU PRZEWODNIK PO PRZEDMIOCIE C1. Zapoznanie studentów z podstawowymi metodami i technikami analizy finansowej na podstawie nowoczesnych instrumentów finansowych

Bardziej szczegółowo

Non-FIFO, hedging oraz zlecenia powiązane (attached orders)

Non-FIFO, hedging oraz zlecenia powiązane (attached orders) Non-FIFO, hedging oraz zlecenia powiązane (attached orders) Non-FIFO i zlecenia powiązane (attached orderd) Funkcjonalność Non-FIFO (FIFO first in, first out; pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi) pozwoli

Bardziej szczegółowo

SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO

SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO SUPERMAKLER FX INSTRUKCJA OBSŁUGI TERMINALA TRANSAKCYJNEGO 1. Menu główne... 2 1.1 Logo... 2 1.2 Dane rachunku... 2 1.3 Filtry... 2 1.4 Menu... 2 1.5 Ustawienia... 3 1.6 Pomoc... 5 1.7 Wyloguj... 5 2.

Bardziej szczegółowo

Biuro Maklerskie. Alior Trader Mobile. Podręcznik użytkownika System Android 1/26

Biuro Maklerskie. Alior Trader Mobile. Podręcznik użytkownika System Android 1/26 Biuro Maklerskie Alior Trader Mobile Podręcznik użytkownika System Android 1/26 1. Spis Treści 1. WSTĘP... 3 2. Instalacja Platformy Alior Trader Mobile... 4 3. Logowanie do Platformy... 6 3.1 Rachunek

Bardziej szczegółowo

1. Instalacja certyfkatu OSX 10.9

1. Instalacja certyfkatu OSX 10.9 1. Instalacja certyfkatu na OS X 10.9 2. Konfguracja Maila na OS X 10.9 3. Podpisywanie na OS X 10.9 4. Instalacja certyfkatu na IOS 7 5. Konfguracja Maila na IOS 7 6. Podpisywanie na IOS7 7. Konfguracja

Bardziej szczegółowo

Pulpit Inwestora. Zarządzanie zleceniami. 1. Składanie zleceń. Biuro Maklerskie

Pulpit Inwestora. Zarządzanie zleceniami. 1. Składanie zleceń. Biuro Maklerskie Pulpit Inwestora Zarządzanie zleceniami Biuro Maklerskie 1. Składanie zleceń Aplikacja umożliwia składanie zleceń na kilka sposobów: > poprzez komponent Zlecenia, > poprzez komponent Instrument, > z tabeli

Bardziej szczegółowo

Exeria. WSTĘP LOGOWANIE EXERIA.COM PROGRAM EXERIA PROGRAM ARENA WAŻNA UWAGA NA KONIEC ROZDZIAŁ PIERWSZY ROZDZIAŁ DRUGI ROZDZIAŁ TRZECI

Exeria. WSTĘP LOGOWANIE EXERIA.COM PROGRAM EXERIA PROGRAM ARENA WAŻNA UWAGA NA KONIEC ROZDZIAŁ PIERWSZY ROZDZIAŁ DRUGI ROZDZIAŁ TRZECI Exeria. WSTĘP ROZDZIAŁ PIERWSZY LOGOWANIE 2 4 ROZDZIAŁ DRUGI EXERIA.COM 5 ROZDZIAŁ TRZECI PROGRAM EXERIA ROZDZIAŁ CZWARTY PROGRAM ARENA ROZDZIAŁ PIĄTY WAŻNA UWAGA NA KONIEC 12 19 29 2 WSTĘP WSTĘP Na świat

Bardziej szczegółowo

Archiwizacja baz MSSQL /BKP_SQL/ opis oprogramowania

Archiwizacja baz MSSQL /BKP_SQL/ opis oprogramowania Archiwizacja baz MSSQL /BKP_SQL/ opis oprogramowania Kraków 2010 Przeznaczenie programu. Program BKP_SQL powstał z myślą ułatwienia procesy archiwizacji baz danych MSSQL. Program umożliwia seryjne wykonanie

Bardziej szczegółowo

Web Client. LMAX rekomenduje używanie przeglądarki internetowej Chrome lub Firefox do handlu na platformie transakcyjnej LMAX Exchange.

Web Client. LMAX rekomenduje używanie przeglądarki internetowej Chrome lub Firefox do handlu na platformie transakcyjnej LMAX Exchange. Web Client Internetowa technologia handlu LMAX Exchange oferuje klientom: Bezpośredni dostęp do rynku instrumentów finansowych FX i CFDs. Niskie opóźnienie w anonimowy handlowym (ponad 90% z transakcji

Bardziej szczegółowo

Platforma BPH Inwestor

Platforma BPH Inwestor Platforma BPH Inwestor Prezentacja przeznaczona jest dla Klientów i potencjalnych Klientów firmy CMC Markets właściciela platformy transakcyjnej BPH Inwestor. 1/18 Agenda Platforma BPH Inwestor CFD i FOREX

Bardziej szczegółowo

Wskaźnik Trading Central BReTRADER

Wskaźnik Trading Central BReTRADER Wskaźnik Trading Central BReTRADER Spis treści 1. Informacje ogólne... 3 2. Proces instalacji... 3 3. Funkcje i parametry... 6 4. Proces aktualizacji... 8 dibre.pl 2 1. Informacje ogólne TC.TechnicalAnalysis

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 10 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel.

Bardziej szczegółowo

Jak szybko wystawić fakturę w LeftHand? Instalacja programu

Jak szybko wystawić fakturę w LeftHand? Instalacja programu Jak szybko wystawić fakturę w LeftHand? Aby móc szybko wystawić fakturę VAT w programie LeftHand należy: - zainstalować program LeftHand - skonfigurować go za pomocą szybkiego wizzarda - dodać definicję

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie. wersja SYSTIM

Wprowadzenie. wersja SYSTIM Wprowadzenie wersja 2011.04 SYSTIM Spis treści SYSTIM...1 Rozdział 1. Rozpoczęcie Pracy z Systim...3 1.1 Numer konta...3 1.2 Dane firmy...3 1.3 Magazyn...4 1.4 Szablony...4 1.5 Użytkownicy...5 Rozdział

Bardziej szczegółowo

Nagrywamy podcasty program Audacity

Nagrywamy podcasty program Audacity Pobieranie i instalacja Program Audacity jest darmowym zaawansowanym i wielościeżkowym edytorem plików dźwiękowych rozpowszechnianym na licencji GNU GPL. Jest w wersjach dla systemów typu Unix/Linux, Microsoft

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEMU TRANSAKCYJNEGO NOVA GIEŁDA W WERSJI NA ANDROID/iOS

INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEMU TRANSAKCYJNEGO NOVA GIEŁDA W WERSJI NA ANDROID/iOS INSTRUKCJA OBSŁUGI SYSTEMU TRANSAKCYJNEGO NOVA GIEŁDA W WERSJI NA ANDROID/iOS 1 SPIS TREŚCI INSTRUKCJI OBSŁUGI APLIKACJI MOBILNEJ Ściągnięcie oraz instalacja oprogramowania dla aplikacji mobilnej...3 Notowania...11

Bardziej szczegółowo

Ewidencja Wyposażenia PL+

Ewidencja Wyposażenia PL+ Ewidencja Wyposażenia PL+ Jak poprawnie skonfigurować uprawnienia systemowe Spis treści: 1. Wstęp 2. Systemy: Windows Vista,, 8, 8.1, 10... 2.1. Folder z bazą danych... 2.2. Folder z konfiguracją programu...

Bardziej szczegółowo