Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 5

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 5"

Transkrypt

1 Automatyczne strategie inwestycyjne w Noble Markets 5

2 Spis treści Spis treści... 2 MQL i automatyczny handel... 3 Co wyróżnia MT5 pod kątem automatycznych strategii inwestycyjnych?... 4 Dwa sposoby na instalację Programów... 5 Sposób I... 5 Sposób II... 7 Uruchamianie automatycznych strategii... 9 Testowanie automatycznych strategii Ustawienia Parametry wejścia Rezultaty Graf Automaty bezpłatne w systemie Noble Markets 5 16

3 MQL i automatyczny handel w Noble Markets 5 (MetaTrader 5) Automatyczny handel to bardzo przydatne dla wielu inwestorów narzędzie zyskujące coraz większą popularność z roku na rok wśród inwestorów indywidualnych. Pod tym hasłem kryją się specjalne programy, które na podstawie naszych wskazań podejmują za nas decyzje inwestycyjne. Dzięki tym właściwościom nie ma potrzeby na bieżąco śledzić wszystkich notowań i manualnie reagować na sygnały transakcyjne, system zrobi to za nas. To wszystko jest możliwe, dzięki specjalnemu, wbudowanemu językowi programowania MQL (MetaQuotes Language), który używany jest na platformie Noble Markets 5. Umożliwia on tworzenie wielu programów: wskaźników technicznych, skryptów oraz automatycznych strategii, czyli najbardziej zaawansowanych rozwiązań, które umożliwiają automatyczny handel: samodzielnie potrafią w dokładnie określonych przez nas warunkach otwierać i zamykać transakcje. Dzięki automatycznym strategiom na Platformie Noble Markets 5 inwestor może korzystać z dostępu do rynku walutowego, akcji oraz kontraktów futures z warszawskiej giełdy. Co więcej, wiele gotowych rozwiązań i programów dostępnych jest bezpłatnie w systemie NM 5, internecie oraz na naszej stronie W tym Kursie dowiemy się jak prosta jest ich instalacja oraz korzystanie. W pierwszej kolejności przedstawimy jakie rodzaje programów można zainstalować na Platformie Noble Markets 5. Nauczymy się je uruchamiać i poddawać optymalizacji. W ostatniej części dzięki specjalnemu narzędziu Tester Strategii dostępnemu na Platformie Noble Markets 5 dokonamy testu wybranej przez nas strategii inwestycyjnej, która samodzielnie będzie mogła dokonywać za nas transakcje na rynku. Sam język MQL jest podobny do popularnego języka programowania C. Programy napisane w języku MQL mają dwa rozszerzenia: *.mq5 oraz *.ex5. Pierwszy format plików jest nieskompilowanym kodem źródłowym programu, który może edytować każdy użytkownik MetaTrader 5 (Noble Markets 5). Pliku *.ex5 są automatycznie uruchamiane przez Platformę bez możliwości edycji kodu Programu. Z tego powodu takie pliki powinniśmy instalować tylko z zaufanych źródeł. Dzięki rozwiązaniom MQL możemy korzystać z kilku rodzajów Programów: Rodzaje programów automatyzujących pracę inwestora Wskaźniki techniczne Skrypty Programy oparte na prostych algorytmach programy, które pozwalają na przedstawieniu na wykresie różnych linii czy napisów, które mogą służyć jako sygnały kupna lub sprzedaży danego instrumentu. Dzięki MQL mamy możliwość tworzenia zupełnie nowych wskaźników, które można wykorzystać podczas analizy rynków. Wiele z nich domyślnie zainstalowanych jest na Platformie MetaTrader 5, m.in.: takie jak: MACD czy RSI. Programy, które na podstawie odpowiedniego zaprogramowania wykonują powtarzalne czynności, takie jak np. zamykanie wszystkich otwartych i

4 Automatyczne strategie inwestycyjne oczekujących zleceń czy wyliczenia wartości jednego pipsa, nominału transakcji, spreadu na rynku czy potrzebnego depozytu do otwierania pozycji na danym instrumencie (co potrafi być czasochłonne gdy inwestujemy na kilku rynkach, a każdy z nich ma swoją własną specyfikację). Najbardziej zaawansowane programy, które przy odpowiednich, ustalonych przez inwestora warunkach rynkowych (m.in. przecięcie się odpowiednich średnich kroczących lub sygnał wskaźnika technicznego itd.) same otwierają pozycję na rynku. Może to być zarówno transakcja kupna jak i sprzedaży. Dzięki zaprogramowanym sygnałom wyjścia z rynku potrafią zyskownie z niego wyjść (choćby przez wbudowane i edytowalne poziomy Stop Loss i Take Profit). Automatyczny handel jest coraz częściej używanym rozwiązaniem przez wielu inwestorów na świecie. Jego główną zaletą jest wyłączenie emocji z handlu instrumentami finansowymi, dzięki czemu inwestycje podejmowane są wyłącznie w oparciu o automatycznie generowane sygnały. Programy MQL można stosować na wszystkich instrumentach dostępnych na platformie od walut przez indeksy, akcje i surowce. Działają wówczas, gdy uruchomiona jest Platforma Noble Markets 5. Co wyróżnia MT5 pod kątem automatycznych strategii inwestycyjnych? Najważniejsza funkcjonalność wdrożona w MT5 to zakładka Market w oknie Narzędzi. Należy uruchomić ją przez Widok -> Narzędzia. Inwestor zyskuje dostęp do dziesiątek automatycznych strategii inwestycyjnych, skryptów i wskaźników technicznych. Część z nich jest oferowana bezpłatnie, za część należy zapłacić. Przed korzystaniem z programów należy wcześniej zarejestrować się na stronie MQL5 w ten sposób stajemy się uczestnikiem społeczności programistów- inwestorów. Po instalacji wskaźnika z zakładki Market możemy z niego korzystać w systemie Noble Markets 5 (patrz Sposób I). Możemy także instalować wskaźniki, jak w poprzedniej wersji system MetaTrader 4. W tym celu odpowiedni Program kopiujemy do specjalnych folderów (patrz Sposób II)

5 Dwa sposoby na instalację Programów Sposób I Aby to zrobić należy podjąć kilka kroków: 1) Z zakładki Market wybrać interesujący nasz Program, następnie kliknąć na niego lewym klawiszem myszki. Z prawej strony zobaczy dwa przyciski Buy oraz Download demo. 2) W następnym oknie musimy podać login i hasło do dostępu do społeczności MQL5. Ponieważ jest to nasze pierwsze logowanie należy wybrać Zarejestruj się. 3) Pojawi się nam strona, w której musimy się zarejestrować. Po podaniu wszystkich kroków otrzymamy maila weryfikacyjnego, w którym będzie znajdował się link, który umożliwi nam aktywację konta. Klikamy na niego i od tej pory konto MQL5 jest gotowe do pracy.

6 W naszym przykładzie wybierzemy Wskaźnik techniczny VIP Heiken Ashi). Jego działanie polega na wyświetlaniu specjalnych świec, które służą do analizy trendu. Ich działanie różni się od standardowych świec japońskich ze względu na inny sposób wyliczania ceny minimalnej, ceny maksymalnej, ceny otwarcia i ceny zamknięcia. Przez wielu inwestorów są uważane za bardziej prognostyczne niż zwykłe świece japońskie. Więcej informacji o Programie znajdziemy po kliknięciu na ikonkę Programu zaznaczoną na poniższym obrazie. Po kliknięciu pojawi się więcej informacji na temat wskaźnika oraz możliwość jego pobrania. Aby go pobrać należy kliknąć Download na górze z prawej strony opisu. Na początku Noble Markets 5 poprosi nas o podanie loginu i hasła do strony Po kliknięciu OK, wskaźnik zostanie zainstalowany na komputerze. Aby go uruchomić należy wybrać w oknie Nawigator zakładkę Dostosuj Wskaźniki, następnie Market oraz VIP_HeikenAshi.

7 Po dwukrotnym kliknięciu lewym klawiszem myszki na zaznaczony na obrazie z prawej strony napis pojawi się okno jak poniżej. Znajdują się tam podstawowe opcje konfigurujące Program. Na razie nie będziemy nic zmieniać i uruchomimy Wskaźnik w systemie Noble Markets 5. Klikamy OK. Działanie Wskaźnika technicznego możemy obserwować już na wykresie. Oprócz standardowych świeczek pojawiły się świeczki Heiken Ashi. Sposób II Ważne. Pliki z rozszerzeniem *.mq5 powinniśmy zapisywać w dedykowanych do danego rodzaju programu folderach. Dzięki temu zaraz po uruchomieniu Platformy Noble Markets MT5 będziemy mogli z niego korzystać. Miejsca docelowe, gdzie powinniśmy zapisywać pobrane z internetu programy do Platformy Noble Markets:

8 Wskaźniki techniczne powinny być zapisywane w: C:\Program Files\Noble Markets 5\MQL5\experts\indicators, Skrypty powinny być zapisywane w: C:\Program Files\ Noble Markets 5\MQL5\experts\scripts, Automatyczne Strategie Inwestycyjne powinny być zapisywane w: C:\Program Files\ Noble Markets 5\MQL5\experts. Przykładowy folder, w którym zapisujemy wskaźniki analizy technicznej: Jeżeli Platformę Noble Markets zainstalowaliśmy na innym dysku niż C lub w innym folderze docelowym niż Program Files, wtedy docelowo dane Programy MQL zapisujemy w innych, odpowiednich folderach np. D:\Programy\Noble Markets 5\MQL5\experts.

9 Uruchamianie automatycznych strategii Zanim uruchomimy wybrany Program należy umożliwić Platformie funkcjonowanie takich rozwiązań. W tym celu w górny Menu wybieramy Narzędzia i przechodzimy do Opcji, a następnie do Expert Advisors. Aby móc korzystać z automatycznych strategii inwestycyjnych należy zezwolić na AutoTrading oraz na import DLL (baz danych dla niektórych strategii). Trzy ustawienia pozostałe (wyłącz AutoTrading, gdy ) można zaznaczyć, w zależności od preferencji Inwestora. Ostatnim krokiem jest zaznaczenie w górnej części Programu przycisku AutoTrading.

10 Aby uruchomić wskaźnik, skrypt albo strategię należy w oknie Narzędzia wybrać odpowiednią kategorię oraz dwukrotnie kliknąć na Program. Zainstalowane przez nas Programy znajdują się w zakładkach: Wskaźniki własne Dostosuj wskaźniki (tutaj w przykładzie: BB_Price_on_channel) [Jeżeli Program pobraliśmy z zakładki Market, wskaźnik będzie dostępny w zakładce Dostosuj Wskaźniki > Market] Automatyczne strategie inwestycyjne Expert Advisors (tutaj w przykładzie: SyncCharts) [Jeżeli Program pobraliśmy z zakładki Market, strategia będzie dostępna w Expert Advisors > Market] Skrypty Skrypty (tutaj w przykładzie: ColorChart) [Jeżeli Program pobraliśmy z zakładki Market, skrypt będzie dostępny w Skrypty > Market]. Aby uruchomić dany Program należy kliknąć na niego dwukrotnie w oknie Nawigator. W naszym przykładzie wybierzemy wskaźnik BB_Price_on_channel. Na oddzielnym wykresie przedstawia on Linie Bollingera oparte na średniej kroczącej ceny danego instrumentu.

11 Warto zwrócić uwagę na zakładkę Parametry wejścia, gdzie możemy zmienić część ustawień działania Wskaźnika. Jeżeli zgadzamy się z ustawieniami (w naszym przykładzie zostawiamy domyślnie wszystkie ustawienia), klikamy OK na dole okna.

12 Testowanie automatycznych strategii Tester automatycznych strategii pozwala na weryfikację Programu przed jego uruchomieniem na podstawie danych z przeszłości. Umożliwia wybór zainstalowanej strategii, instrument, zakres czasowy analizy oraz ustalić wiele istotnych parametrów, służących do optymalizacji Programu. Użytkownik może uruchomić także wizualizację strategii testowej i dzięki temu może obserwować jak na danych historycznych system otwiera i zamyka różne pozycje. Aby uruchomić tester strategii należy w górnym Menu wybrać Widok oraz Tester strategii. Można uruchomić go wybierając kombinację klawiszy Ctrl + R. Okno Testera Strategii dzieli się na sześć zakładek. Ustawienia oraz Parametry wejścia służą do skonfigurowania odpowiedniego Programu przed testami. Po przeprowadzeniu testów, rezultaty możemy przeanalizować w zakładce Wyniki oraz Graf. Lista zakładek: Ustawienia Parametry wejścia Wyniki Graf Agenci Dziennik (I) (II) (III) (IV) (V) (VI)

13 Ustawienia W tym oknie są wybierane: Rodzaj programu, który poddamy testom (w naszym przypadku: Expert automatyczna strategia) do wyboru są jednak dwa rodzaje Programów: strategie oraz wskaźniki techniczne. Następnie wybieramy nazwę Programu, instrument na którym mają być dokonane testy oraz interwał czasowy. Data (w naszym przypadku ostatni rok) wybieramy okres, za który ma zostać przeprowadzona analiza. Do wyboru mamy: cała historia, ostatni rok, ostatni miesiąc lub samodzielnie możemy dostosować okres. Wykonanie (w naszym przykładzie Normal) sposób przeprowadzenia analizy. W przypadku Normal system będzie kierował się wyłącznie cenami. W przypadku drugiej opcji- Losowe opóźnienie, warunki testu handlu będą jeszcze bardziej zbliżone do realistycznych np. mogą pojawić się losowe, testowe rekwotowania. Sposób generowania ticków (w naszym przykładzie 1 Minute OHLC). Do wyboru są jednak: Każdy tick jest to najdokładniejsza analiza i zajmuje najwięcej czasu. System będzie brał pod uwagę każdy tick. 1 minuta OHLC również dokładny system, który z każdej minuty bierze jedynie cztery wartości i je uśrednia (cena otwarcia, zamknięcia, najniższa i najwyższa). Tylko open prices- pod uwagę są brane jedynie ceny otwarcia. Obliczenia matematyczny to rozwiązanie jest rekomendowane dla biegłych programistów MQL. Umożliwia przeprowadzenie strategii w oparciu o własny kod. Depozyt (w naszym przykładzie PLN) w tym miejscu inwestor wybiera początkową wartość depozytu na wirtualnym rachunku oraz walutę depozytową. Dźwignia finansowa (w naszym przykładzie 1:100) jest to poziom lewarowania wykorzystywany w handlu na rynku OTC (1:100 jest poziomem domyślnym u wielu brokerów).

14 Wizualizacja (w naszym przykładzie jest zaznaczona) umożliwia śledzenie na wykresie działania danej strategii. Możemy obserwować w trybie przyspieszonym, w których miejscach strategia otwiera i zamyka zlecenia. Optymalizacja (w naszym przykładzie jest odznaczona) umożliwia wsparcie strategii przez zmianę poszczególnych parametrów. Jeżeli jest wyłączona- nie jest możliwe zmienianie ustawień w zakładce Parametry wejścia. Jeżeli jest włączona możemy jednak je edytować, a efekty przeanalizować w zakładce Rezultaty optymalizacji, która się następnie pojawi. Są trzy rodzaje optymalizacji: Powolna (pełne wyszukiwania instrumentów) w tej opcji optymalizacja polega na tym, że tester sprawdza po kolei kombinacje wszystkich możliwych parametrów. Warto to stosować z opcją Forward (informacje poniżej). Szybko (algorytm genetyczny) opcja ta jest szybsza od wcześniejszej. System losuje parametry, dobiera w pary i z każdej wybiera parametr, który daje lepsze rezultaty. Następnie "zwycięskie" parametry łączy w kolejne pary i w ten sposób ostatecznie pod uwagę bierze najlepsze rezultaty. Wszystkie symbole wybrane w Market Watch opcja umożliwia przeprowadzenie testów przy danych parametrach na wszystkich instrumentach dostępnych w liście Market Watch. Forward (w naszym przykładzie-brak) jeżeli zastosujemy tą funkcjonalność i wybierzemy jedną z dostępnych wartości np. 1/2, 1/3 lub 1/4, system będzie dobierał optymalne parametry wejścia na pierwszych 50proc. danych (opcja- 1/2), a następnie powtórzy proces optymalizacji dla pozostałej serii danych, jedynie na parametrach, które zostały wytyczone z pierwszej serii. Proces ten pozwala zapobiec efektowi zbyt dokładnego dopasowania parametrów wejścia do konkretnej serii czasowej, dzięki czemu parametry wejścia uzyskane w tej metodzie optymalizacji dają rezultaty bardziej odporne na zmiany zachowania się cen danego instrumentu. Parametry wejścia W Zakładce Parametry wejścia jest dostępna tabela, która składa się z następujących kolumn: Zmienna (w naszym przykładzie np. Inp_Signal_MACD_StopLoss) nazwa danej zmiennej.

15 Wartość (w naszym przykładzie np. 20) domyślna wartość zmiennej, Start (w naszym przykładzie np. 20) początkowa wartość parametru od której zaczyna się proces optymalizacji. Krok (w naszym przykładzie np. 1) parametr o który zmienia się wartość start w procesie optymalizacji Stop (w naszym przykładzie np. 200) wartość maksymalna danego parametru na którym ma zakończyć się optymalizacja wartości danego parametru. Kroki (w naszym przykładzie brak wartości z uwagi na wyłączoną optymalizację)- ukazuje liczbę operacji którą wykona optymalizator zmieniając parametry wejścia o wskazany wcześniej krok Należy pamiętać, że wybierając optymalizację w zakładce Ustawienia musimy wybrać co najmniej jeden parametr, który chcemy poddać procesowi optymalizacji. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że:- można jedynie edytować zmienne liczbowe - maksymalnie można korzystać z 64 parametrów Rezultaty Dzięki temu, że wartości rezultatów są dostępne w większości w języku polskim bardzo łatwo jest analizować poszczególne wyniki. Dla ułatwienia zostaną wyjaśnione bardziej zaawansowane wartości:

16 AHPR wartość dodatnia Średnia arytmetyczna zmiany kapitału z każdej transakcji. Jeżeli system jest opłacalny to wartość jest dodatnia. Jeżeli jest nieopłacalny, wartość jest ujemna. Wyrażona również w procentach. GHRP Średnia geometryczna pokazująca ile razy zmienił się średnio kapitał całkowity podczas testowania strategii. Ujemna wartość oznacza, że średnio na każdej transakcji malał kapitał całkowity. Wyrażona również w procentach. Graf Zielona linia pokazuje poziom Equity w danym czasie, który wybraliśmy do przeprowadzenia testów. Niebieska linia wskazuje poziom Bilansu. Wykres możemy wyeksportować do MS Office lub obrazka. Tester strategii umożliwia również analizę wyników optymalizacji oraz jej graf. Automaty bezpłatne w systemie Noble Markets 5 W zakładce Market (Widok -> Narzędzia) znajdziemy wiele bezpłatnych strategii, kilka z nich można przetestować na rachunku demonstracyjnym i przyjrzeć się wynikom zarówno na rynku walutowym, akcji czy kontraktów futures np. na indeks WIG20.

17 Następnie wybieramy w lewej części zakładki opcję free czyli bezpłatne domyślnie ustawione na platformie Noble Markets 5 systemy automatyczne. Poniżej opis wraz z historycznymi wynikami optymalizacji trzech wskaźników z listy, które funkcjonują dla instrumentów z GPW: Three_EMA - 3 średnie wykładnicze Strategia oparta jest na trzech średnich kroczących. Do określania trendu używane są trzy średnie wygładzone wykładniczo: FastEMA, MediumEMA oraz SlowEMA. Sygnały transakcyjne: Sygnał kupna: FastEMA > MediumEMA > SlowEMA (trent wzrostowy) Sygnał sprzedaży: FastEMA < MediumEMA < SlowEMA (trent spadkowy Poniżej zaprezentowane są wyniki strategii Three_EMA na kontraktach wrześniowych na indeks WIG20 za okres od do , strategia została uruchomiona na wykresie pięciominutowym (M5). Ustawienia strategii Expert: Three_EMA Symbol: FW20U12_demo.GPW Okres: M5 ( ) Parametry: Inp_Expert_Title=ThreeEMA Inp_Signal_ThreeEMA_FastPeriod=9 Inp_Signal_ThreeEMA_MediumPeriod=12 Inp_Signal_ThreeEMA_SlowPeriod=24 Inp_Signal_ThreeEMA_StopLoss=2700 Inp_Signal_ThreeEMA_TakeProfit=8200 Inp_Money_FixLot_Percent= Inp_Money_FixLot_Lots=5 Broker: Noble Securities S.A. Dom Maklerski Waluta: PLN

18 Depozyt: Wyniki History Quality: 100% Bars: 2895 Ticks: Symbols: 1 Total Net Profit: Balance Drawdown Absolute: Equity Drawdown Absolute: Gross Profit: Balance Drawdown Maximal: (22.77%) Equity Drawdown Maximal: (30.37%) Gross Loss: Balance Drawdown Relative: 22.77% ( ) Equity Drawdown Relative: 30.37% ( ) Profit Factor: 1.22 Expected Payoff: Margin Level: Recovery Factor: 1.03 Sharpe Ratio: 0.07 Z-Score: (82.30%) AHPR: GHPR: 1.00 (0.46%) 1.00 (0.29%) LR Correlation: 0.83 OnTester result: 0 LR Standard Error: Total Trades: 101 Short Trades (won %): 50 (34.00%) Long Trades (won %): 51 (43.14%) Total Deals: 102 Profit Trades (% of total): 39 (38.61%) Loss Trades (% of total): 62 (61.39%) Largest profit trade: Largest loss trade: Average profit trade: Average loss trade: Maximum consecutive wins ($): 5 (950.00) Maximal consecutive profit (count): (1) Maximum consecutive losses ($): Maximal consecutive loss (count): 7 ( ) (5) Average consecutive wins: 2 Average consecutive losses: 3 Alligator Strategia ta opisana bazuje na wskaźniku technicznym o nazwie Alligator, opisanym przez Billa Williamsa Trading chaos.

19 System bazuje na trzech średnich kroczących (usta, zęby i szczęka), oscylatorach obliczanych na podstawie różnic pomiędzy nimi. Sygnały transakcyjne są generowana na podstawie przecięcia linii Aligatora, w zależności od kierunku trendu. W przypadku trendu wzrostowego, linia ust (przy minimalnym okresie) jest najwyższa, niżej jest linia zębów, natomiast najniżej linia szczęki. Odwrotnie jest w przypadku trendu spadkowego. Sygnały transakcyjne: Otwarcie pozycji długiej: przecięcie linii aligatora i wzrost dystansu pomiędzy nimi, w przypadku trendu wzrostowego. Zamknięcie pozycji długiej: przecięcie od dołu linii szczęki przez linię ust. Otwarcie pozycji krótkiej: przecięcie linii aligatora i wzrost dystansu pomiędzy nimi, w przypadku trendu wzrostowego. Zamknięcie pozycji krótkiej: przecięcie od góry linii szczęki przez linię ust. Poniżej zaprezentowane są wyniki strategii Alligator na akcjach TPSA za okres od do , strategia została uruchomiona na wykresie godzinnym (H1). Ustawienia strategii Expert: Expert_Alligator Symbol: TPSA.GPW Okres: H1 ( ) Parametry: Inp_Expert_Title=Expert_Alligator Inp_Signal_Alligator_JawPeriod=25 Inp_Signal_Alligator_JawShift=28 Inp_Signal_Alligator_TeethPeriod=21 Inp_Signal_Alligator_TeethShift=7 Inp_Signal_Alligator_LipsPeriod=5 Inp_Signal_Alligator_LipsShift=19 Inp_Signal_Alligator_MaMethod=2 Inp_Signal_Alligator_Applied=7 Inp_Signal_Alligator_CrossMeasure=5 Inp_Money_FixLot_Percent= Inp_Money_FixLot_Lots=500 Broker: Noble Securities S.A. Dom Maklerski Waluta: PLN Depozyt: Wyniki History Quality: 30% Bars: 1558 Ticks: Symbols: 1 Total Net Profit: Balance Drawdown Absolute: 0.00 Equity Drawdown Absolute: Gross Profit: Balance Drawdown Maximal: Gross Loss: Balance Drawdown Relative: (1.42%) 1.42% (150.00) Equity Drawdown Maximal: (3.05%) Equity Drawdown Relative: 3.05% (335.00) Profit Factor: 3.29 Expected Payoff: Margin Level: %

20 Recovery Factor: 3.15 Sharpe Ratio: 0.48 Z-Score: 1.12 (73.73%) AHPR: GHPR: 1.01 (0.68%) 1.01 (0.67%) LR Correlation: 0.94 OnTester result: 0 LR Standard Error: Total Trades: 15 Short Trades (won %): 0 (0.00%) Long Trades (won %): 15 (66.67%) Total Deals: 30 Profit Trades (% of total): 10 (66.67%) Loss Trades (% of total): 5 (33.33%) Largest profit trade: Largest loss trade: Average profit trade: Average loss trade: Maximum consecutive wins ($): 4 (500.00) Maximum consecutive losses ($): 2 ( ) Maximal consecutive profit (count): (4) Maximal consecutive loss (count): (2) Average consecutive wins: 2 Average consecutive losses: 1 Reversal Composite Candles Świecowe formacje odwrócenia System bazuje na identyfikacji formacji odwrócenia, system umożliwia identyfikacje formacji świecowych na 22 interwałach czasowych od minutowego po miesięczny. Formacje odwrócenia są podobne do młota i wisielca, formacji pochodzących z japońskiej analizy świecowej. Parametry wejściowe: Range maksymalna ilość świec użytych w złożeniu. Minimum minimalna wielkość świecy złożonej. ShadowBig oraz ShadowSmall cienie świec Limit, StopLoss i TakeProfit cena otwarcia, poziom stop loss i take profit Poniżej zaprezentowane są wyniki strategii Reversal Composite Candles na akcjach spółki LOTOS za okres od do , strategia została uruchomiona na wykresie godzinnym (H1).

21 Expert: Expert_Candles Symbol: LOTOS_demo.GPW Okres: H1 ( ) Parametry: Inp_Expert_Title=Expert_Candles Inp_Signal_Candles_Range=3 Inp_Signal_Candles_Minimum=53 Inp_Signal_Candles_ShadowBig=0.85 Inp_Signal_Candles_ShadowSmall=1.80 Inp_Signal_Candles_Limit= Inp_Signal_Candles_StopLoss=2.2 Inp_Signal_Candles_TakeProfit=6.5 Inp_Signal_Candles_Expiration=33 Inp_Money_FixLot_Percent= Inp_Money_FixLot_Lots=350 Broker: Noble Securities S.A. Dom Maklerski Waluta: PLN Depozyt: History Quality: 25% Ustawienia Strategii Wyniki Bars: 1558 Ticks: Symbols: 1 Total Net Profit: Balance Drawdown Absolute: Equity Drawdown Absolute: Gross Profit: Balance Drawdown Maximal: Gross Loss: Balance Drawdown Relative: (9.16%) 9.16% ( ) Equity Drawdown Maximal: Equity Drawdown Relative: (13.45%) 13.45% ( ) Profit Factor: 2.17 Expected Payoff: Margin Level: % Recovery Factor: 1.82 Sharpe Ratio: 0.31 Z-Score: 1.32 (81.32%) AHPR: GHPR: 1.01 (1.27%) 1.01 (1.19%) LR Correlation: 0.59 OnTester result: 0 LR Standard Error: Total Trades: 25 Short Trades (won %): 0 (0.00%) Long Trades (won %): 25 (44.00%) Total Deals: 50 Profit Trades (% of total): 11 (44.00%) Loss Trades (% of total): 14 (56.00%) Largest profit trade: Largest loss trade: Average profit trade: Average loss trade: Maximum consecutive wins ($): 2 ( ) Maximal consecutive profit (count): (2) Maximum consecutive losses ($): Maximal consecutive loss (count): 4 ( ) (4) Average consecutive wins: 1 Average consecutive losses: 2

22 Co dalej Po przeprowadzeniu analiz i optymalizacji naszej strategii możemy ją uruchomić na rachunku rzeczywistym. Należy przy tym pamiętać, że każdą strategię można na bieżąco optymalizować, zmieniać jej parametry itp. Jest to ważne, ponieważ czynniki, które oddziałują na rynek obecnie, z czasem mogą się zmienić i inwestorzy mogą reagować na niektóre z nich w zupełnie inny sposób. Masz pytania? Prosimy o kontakt z Działem Sprzedaży pod numerem telefonu: lub pod adresem:

System transakcyjny Noble Markets 5

System transakcyjny Noble Markets 5 System transakcyjny Noble Markets 5 1 Spis treści I.... 3 II. Co wyróżnia MetaTrader 5 od MetaTrader 4... 3 III. Pierwsze logowanie... 4 1. Okno Rynek... 5 2. Okno Nawigator... 7 a) Moduł Głębokość rynku...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika Platformy mforex Trader

Instrukcja użytkownika Platformy mforex Trader Instrukcja użytkownika Platformy mforex Trader (wcześniej BRE TRADER ECN) Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści 1 O platformie... 5 1.1 System bezpieczeństwa...

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do platformy MetaTrader 4

Podręcznik do platformy MetaTrader 4 Podręcznik do platformy MetaTrader 4 Wstęp 1. Wstęp System transakcyjny MetaTrader (MT 4) jest jednym z pierwszych systemów handlu na rynku instrumentów pochodnych OTC, powstałym we współpracy z jedną

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi platformy Metatrader 4

Instrukcja obsługi platformy Metatrader 4 Instrukcja obsługi platformy Metatrader 4 Spis treści Wstęp... 3 Pierwsze kroki... 4 Okno rynek oraz jego funkcje... 6 Okno zlecenia... 7 Zlecenia oczekujące typy... 8 Okno Nawigator... 9 Paski narzędzi...

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 6 1) Instalacja... 6 2) Pierwsze uruchomienie... 6 3) Otwieranie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Obsługa rachunku internetowego... 7 1) Logowanie... 7 2) Dyspozycje... 7

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Mobile Windows Mobile z ekranem dotykowym Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 4 1) Instalacja...

Bardziej szczegółowo

Pomoc do programu MT4

Pomoc do programu MT4 Pomoc do MT4 w języku polskim Spis treści: Rozpoczęcie pracy 1 Konfiguracja Terminalu Klienta 4 Interfejs użytkownika 13 Praca z wykresami 31 Pomoc do programu MT4 Rozpoczęcie pracy Narzędzia analityczne

Bardziej szczegółowo

System transakcyjny Noble Markets

System transakcyjny Noble Markets System transakcyjny Noble Markets Platforma transakcyjna Noble Markets to nowoczesne narzędzie inwestycyjne stworzone na potrzeby najbardziej wymagających i aktywnych inwestorów. Poza dostępem do pełnego

Bardziej szczegółowo

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne

Komputerowe systemy na rynkach finansowych. wykład systemy mechaniczne Komputerowe systemy na rynkach finansowych wykład systemy mechaniczne Automatyczne systemy transakcyjne - Expert Advisors Aby odnosić sukcesy na rynkach finansowych należy opracować system transakcyjny,

Bardziej szczegółowo

3.4 PRZYKŁADY... 43 4. STRUKTURY DANYCH I FUNKCJE MATEMATYCZNE... 44 4.1 TABLICE JEDNOWYMIAROWE... 44 4.2 TABLICE WIELOWYMIAROWE... 47 4.

3.4 PRZYKŁADY... 43 4. STRUKTURY DANYCH I FUNKCJE MATEMATYCZNE... 44 4.1 TABLICE JEDNOWYMIAROWE... 44 4.2 TABLICE WIELOWYMIAROWE... 47 4. SKRYPT SZKOLENIOWY Spis treści 1.PLATFORMA METATRADER4... 5 1.1 NAJWAŻNIEJSZE CECHY PLATFORMY METATRADER 4... 5 1.6 OTWIERANIE POZYCJI... 17 1.7 ZLECENIA PO BIEŻĄCEJ CENIE RYNKOWEJ... 18 1.9 MODYFIKOWANIE

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej BOSSAFX Tab Dla urządzeń z systemem operacyjnym Android Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 3 1) Pobieranie

Bardziej szczegółowo

Pips, punkt, spread, kursy bid i ask

Pips, punkt, spread, kursy bid i ask Forex Nazwa FOREX pochodzi od angielskiego foreign exchange i oznacza najogólniej rzecz biorąc miejsce hurtowej wymiany walut poza zorganizowanym systemem obrotu, takim jak giełdy papierów wartościowych.

Bardziej szczegółowo

Mobile Trading. Instrukcja obsługi

Mobile Trading. Instrukcja obsługi Mobile Trading Instrukcja obsługi 1 Mobile Trading na jakim systemie i urządzeniach działa?... 3 Start... 4 Przed instalacją... 4 Instalacja... 4 Uruchamianie platformy... 5 Otwieranie rachunku... 6 Otwieranie

Bardziej szczegółowo

Biuro Maklerskie. Alior Trader. Podręcznik użytkownika część III Narzędzia wspomagające analizę 1/55

Biuro Maklerskie. Alior Trader. Podręcznik użytkownika część III Narzędzia wspomagające analizę 1/55 Biuro Maklerskie Alior Trader Podręcznik użytkownika część III Narzędzia wspomagające analizę 1/55 I. Spis Treści I. NARZĘDZIA OBROTU... 3 1. Wykres... 3 1.1. Interwał... 3 1.2. Typ ceny... 5 1.3. Typ

Bardziej szczegółowo

Signal Trading BReTRADER

Signal Trading BReTRADER Signal Trading BReTRADER Spis treści: 1. Na czym polega i jak działa usługa Signal Trading?... 3 1.1 Otwarcie konta w MQL5.community (Krok 1)... 4 1.2 Połączenie platformy BReTRADER z kontem w MQL5.community

Bardziej szczegółowo

Signal Trading. mforex Trader

Signal Trading. mforex Trader Signal Trading mforex Trader Kontakt: e-mail: kontakt@mforex.pl infolinia: 22 697 4774 www.mforex.pl 1 Spis treści: 1. Na czym polega i jak działa usługa Signal Trading?...3 1.1 Otwarcie konta w MQL5.community

Bardziej szczegółowo

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank Alior Trader 2 Podręcznik użytkownika Copyrights Alior Bank SPIS TREŚCI I. NARZĘDZIA OBROTU 1. Wykres 1) Interwał 2) Typ ceny 3) Typ wykresu 4) Zakres danych 5) Zbliżanie i oddalanie wykresu 6) Ustawienia

Bardziej szczegółowo

WebTrader w Noble Markets

WebTrader w Noble Markets WebTrader w Noble Markets Noble Marktes to nowoczesna platforma transakcyjna, pozwalająca Klientom inwestować na rynku walutowym z poziomu przeglądarek internetowych. Noble Markets umożliwia handel zarówno

Bardziej szczegółowo

FOREX w 8 krokach PLATFORMA TRANSAKCYJNA OTWIERANIE POZYCJI ZLECENIA OCZEKUJĄCE WSKAŹNIKI ANALIZY TECHNICZNEJ OCHRONA OTWARTEJ POZYCJI

FOREX w 8 krokach PLATFORMA TRANSAKCYJNA OTWIERANIE POZYCJI ZLECENIA OCZEKUJĄCE WSKAŹNIKI ANALIZY TECHNICZNEJ OCHRONA OTWARTEJ POZYCJI FOREX w 8 krokach PLATFORMA TRANSAKCYJNA OTWIERANIE POZYCJI ZLECENIA OCZEKUJĄCE WSKAŹNIKI ANALIZY TECHNICZNEJ OCHRONA OTWARTEJ POZYCJI PSYCHOLOGIA INWESTOWANIA WYKRESY ŚWIECOWE FALE ELLIOTTA . SPIS TREŚCI:

Bardziej szczegółowo

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank

Alior Trader 2. Podręcznik użytkownika. Copyrights Alior Bank Alior Trader 2 Podręcznik użytkownika Copyrights Alior Bank SPIS TREŚCI I. WSTĘP II. INSTALACJA PLATFORMY ALIOR TRADER 1. Wymagania systemowe 2. Instalacja Platformy 3. Aktualizacja Platformy III. REJESTRACJA

Bardziej szczegółowo

FOREX. Wprowadzenie Programowanie w MQL4

FOREX. Wprowadzenie Programowanie w MQL4 FOREX Wprowadzenie Programowanie w MQL4 1 Forex to potoczna nazwa największego rynku na świecie - rynku wymiany walut (Foreign Exchange) z dziennymi obrotami sięgającymi obecnie 2 bln dolarów. Jak sama

Bardziej szczegółowo

Biuro Maklerskie. Alior Trader Mobile. Podręcznik użytkownika System ios 1/20

Biuro Maklerskie. Alior Trader Mobile. Podręcznik użytkownika System ios 1/20 Biuro Maklerskie Alior Trader Mobile Podręcznik użytkownika System ios 1/20 1. Spis Treści 1. WSTĘP... 3 2. Instalacja Platformy Alior Trader Mobile... 4 3. Logowanie do Platformy... 5 3.1 Rachunek Rzeczywisty...

Bardziej szczegółowo

Tutorial Web Client LMAX Exchange

Tutorial Web Client LMAX Exchange Tutorial Web Client LMAX Exchange Niniejsza instrukcja jest własnością OnTrade Sp. z o.o.. Kopiowanie oraz modyfikowanie niniejszego pliku bez zgody autora jest zabronione. Spis treści 1. O LMAX Exchange

Bardziej szczegółowo

Tutorial Dukascopy Bank i Dukascopy Europe. Platforma transakcyjna JForex. www.forexclub.pl

Tutorial Dukascopy Bank i Dukascopy Europe. Platforma transakcyjna JForex. www.forexclub.pl Tutorial Dukascopy Bank i Dukascopy Europe Platforma transakcyjna JForex www.forexclub.pl Strona 1 WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI Niniejszy dokument jest nieoficjalnym, polskojęzycznym przewodnikiem po platformie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Platformy transakcyjnej ibossafx Dla urządzeń działających w środowisku ios Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. S t r o n a 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 3 1) Pobieranie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Visual Orders Aplikacja do platformy transakcyjnej BOSSAFX Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. Strona 2 Spis treści I) Pierwsze kroki... 3 1) Pobieranie i instalacja programu...

Bardziej szczegółowo

I. WSTĘP... 2. II. INSTALACJA PLATFORMY ALIOR TRADER... 2 1. Wymagania systemowe... 2 2. Instalacja platformy... 3 3. Aktualizacja platformy...

I. WSTĘP... 2. II. INSTALACJA PLATFORMY ALIOR TRADER... 2 1. Wymagania systemowe... 2 2. Instalacja platformy... 3 3. Aktualizacja platformy... Biuro Maklerskie Alior Trader 2 Rozpoczęcie pracy z platformą SPIS TREŚCI I. WSTĘP... 2 II. INSTALACJA PLATFORMY ALIOR TRADER... 2 1. Wymagania systemowe... 2 2. Instalacja platformy... 3 3. Aktualizacja

Bardziej szczegółowo

AlgoStudio. Podręcznik użytkownika. Copyright PFSoft LLC

AlgoStudio. Podręcznik użytkownika. Copyright PFSoft LLC AlgoStudio Podręcznik użytkownika Copyright PFSoft LLC Spis treści 1. Wprowadzenie do AlgoStudio. 2. Uruchomienie AlgoStudio i przygotowanie środowiska pracy. 3. Moduły indicatorów, strategii oraz skryptów.

Bardziej szczegółowo

Przedmowa. Zespół InvestTracer.com

Przedmowa. Zespół InvestTracer.com 2 Przedmowa Systematyczne pomnażanie pieniędzy nie jest sprawą łatwą. Przekonał się o tym każdy inwestor, który spróbował swoich sił na rynku kapitałowym. Poświęciliśmy kilkanaście lat aby stworzyć narzędzia,

Bardziej szczegółowo