Zestawienie elementów,okuć i akcesoriów oraz sposób montażu szafki. Dotyczy szafki wiszącej o wymiarach zewnętrznych:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zestawienie elementów,okuć i akcesoriów oraz sposób montażu szafki. Dotyczy szafki wiszącej o wymiarach zewnętrznych:"

Transkrypt

1 Zestawienie elementów,okuć i akcesoriów oraz sposób montażu szafki. Dotyczy szafki wiszącej o wymiarach zewnętrznych: wysokość szerokość głębokość

2 wykonanej z płyty meblowej laminowanej,na przykład Firmy Kronopol. Kronopol produkuje płyty meblowe wysokiej jakości. Grubość płyty meblowej wynosi 18 mm,co sprawia że mebel jest solidny,a wszelkie połączenia elementów stabilne. Sam używam tych płyt w mojej pracy zawodowej od blisko 10 lat. Płyty produkowane są w wielu kolorach i strukturach wykończenia powierzchni. Jakie narzędzia Aby powiercić i złożyć elementy w gotowy mebel,potrzebne będą narzędzia. Miara,zwijana o długości trzech metrów. Kilka elementów ma długość większą niż dwa metry i miara dwumetrowa będzie za krótka. Trzeba łączyć wymiary a wtedy o pomyłkę bardzo łatwo. Wkrętarka akumulatorowa lub wiertarka. Może być zwykła,najlepiej jak ma obroty lewe i prawe oraz płynną ich regulację.można jej wtedy używać jako wkrętarki. Krzyżakowa końcówka o oznaczeniu(pz2)-musi być odpowiednio długa najlepiej około 10 cm-do wkręcania wkrętów. Wkrętak krzyżakowy o końcówce podobnej do PZ2. Najlepszy o długości około 20 cm. Młotek.

3 Klucz imbusowy numer 4,do wkręcania konfirmatów. Wiertło do nawiercania otworów pod konfirmaty o grubości 4,8 mm(zdjęcie21).kosztuje około 20 zł.

4 Można wiercić zwykłym wiertłem do metalu o grubości 4,8 lub 5mm. Wadą użycia zwykłego wiertła jest to że do wkręcenia konfirmatu trzeba użyć większej siły,tak by grubsza część przy samym łbie konfirmatu wcisnęła się w płytę. Podczas wkręcania przy samym brzegu płyty może nastąpić jej pęknięcie. Przy nawiercaniu wiertłem do konfirmatów ten problem nie występuje. Wiertło do konfirmatów posłuży również do: Nawiercenia otworów pod podpórki do półek. Nawiercenia otworów pod śruby uchwytów. Wiertło do metalu o grubości 3 mm.przyda się do nawiercania pod wkręty. Większość obecnie produkowanych wkrętów wkręca się w płytę bez nawiercania,jednak jeśli ktoś nie ma wprawy lepiej jest nawiercić,wtedy jest gwarancja że wkręt wkręci się prosto. Wiertło do metalu o grubości 8mm.Będzie potrzebne przy nawiercaniu pod kołki drewniane łączące niektóre elementy mebli. Coś do pisania. Trzeba sprawdzić czy będzie pisać po płycie meblowej użytej do budowy mebla. Niezły jest cienki pisak,trzeba zrobić próbę czy daje się zmywać,są takie które nie chcą się zmyć. Poziomica. Posłuży nam do kontroli prawidłowego ustawienia mebla. Punktak. Po zaznaczeniu na płycie meblowej punktu w którym będziemy wiercić otwór,najpierw przyłożymy w to miejsce punktak,lekko uderzając go młotkiem zrobimy w tym miejscu wgłębienie,by podczas wiercenia otworu wiertło nam się nie ześlizgnęło z zaznaczonego uprzednio pisakiem punktu.

5 Wszystkie wyszczególnione wyżej narzędzia są niezbędne i należy je zgromadzić by dalsza praca była łatwa i przyjemna. Nazwy elementów występujące w zestawieniu do rozkroju. Dla prawidłowej orientacji w elementach,wprowadzę nazewnictwo grupujące je według funkcji jaką pełnią w gotowym meblu. Wykaz dla stolarni gdzie będzie robiony rozkrój arkuszy płyty. Długość elementu. Jest to wymiar równoległy do kierunku usłojenia płyty(nie dotyczy jednobarwnych i jednolitych. Bywa że specjalnie zamienia się wymiary aby drzwiczki miały usłojenie poprzeczne). W punktach rozkroju płyty zwyczajowo jest przyjęte że pierwszym wymiarem na kartce jest długość elementu.

6 Szerokość: Jest to wymiar poprzeczny do kierunku usłojenia płyty. Na wykazie do rozkroju płyty figuruje jako drugi wymiar. Sztuk: Informuje ile sztuk o podanym wymiarze ma być dociętych. Uwagi: Ta kolumna jest dla zamawiającego formatki.tutaj wpisuje się co to za element.ułatwia sprawdzenie czy wszystko zostało wycięte.po zmierzeniu elementu zamawiający od razu wie co to jest. Płyta meblowa o grubości 18 milimetrów Długość szerokość sztuk uwagi X XX 2 boki szafki X wieniec górny i dolny X przegroda pionowa X przegrody poziome XX XX 4 drzwiczki szafki Płyta pilśniowa HDF(gładka lub drewnopodobna). Długość 1197 szerokość 947 sztuk 1 uwagi tył szafki Znak X wskazuje które krawędzie płyty mają być wykończone. Podane wymiary elementów przyjęte są dla wykończenia okleiną PCV o grubości 0,8-1 milimetra.

7 Oklejenie płyty wykonać można tam gdzie robiony będzie rozkrój płyty meblowej. Przeważnie sklepy prowadzące sprzedaż i rozkrój płyt meblowych mają też usługę nawiercania otworów pod zawiasy puszkowe. Można wtedy zamówić sobie u nich nawiercenie w drzwiach otworów pod puszki zawiasów. Wykaz potrzebnych okuć i ekcesoriów dla szafki wiszącej o wymiarach podanych na początku zestawienia,znajduje się na końcu. Jeżeli będzia Pan chciał to kupić u mnie to po wybraniu odpowiednich opcji jakościowych,pomnoży Pan wszystko przez cenę jednostkową i wyjdzie cena ogólna za komplet okuć na konkretny mebel. Konfirmaty(do skręcenia elementów ze sobą). cena(za jedną sztukę) 0.10 złotego.

8 Kluczyk imbusowy do konfirmatów(dobrej jakości i długim ramieniu).cena 6 złotych. Kołki drewniane 8 mm średnicy.cena za 1 sztukę 0.10 złotego. Wkrętki do przykręcenia zawiasów i tylnej ścianki pilśniowej do korpusu szafki.rozmiar 4x20 Cena(za 100 szt) 3 złote.

9 Zaślepki samoprzylepne do konfirmatów.listek 25 sztuk (w kolorze płyty,z jakiej robione będą meble). Cena za listek 2,4 złotych. Zawiasy puszkowe. Jest kilka firm produkujących zawiasy puszkowe(do drzwi z płyty meblowej). Różnia się od siebie jakością,sposobem montażu i sposobem działania. Niska półka Zawiasy powszechnie stosowane przy masowej produkcji mebli. Jakość wykonania i trwałość taka sobie. Na przykład FGV czy Tytanium.

10 Szybko się wyrabiają.w meblach kuchennych już po roku użytkowania trzeba wymieniać pojedyncze sztuki. Zawias łączony z prowadnikiem na śrubę Cena kompletu na jedno skrzydło(2 zawiasy+wkrętki do zamocowania w szafce)wynosi 4,6 zł Średnia półka Zawiasy,,Bluma. Porządne wykonanie.długie użytkowanie około 10 lat. Łączone z prowadnikiem również za pomocą śruby. Zawiasy,,Ferrari.Jak powyżej.

11 Cena jednych lub drugich na jedno skrzydło drzwi(2 zawiasy + wkrętki do montażu) wynosi 9 złotych. Górna półka Zawiasy,,Bluma

12 Zawias spełnia swoją funkcję przez cały okres użytkowania mebla. Ja osobiście nie słyszałem aby się zepsuł. Połączenie z prowadnikiem beznarzędziowo,za pomocą specjalnych zatrzasków. Zawias jest dokładnie i estetycznie wykonany. Możliwość nałożenia na korpus tego jak i poprzedniego zawiasu hamulca,który spowalnia drzwi w końcowej fazie zamykania Cena kompletu na jedno skrzydło drzwiowe(2 zawiasy) 15 złotych. Wystarcza hamulec zamontowany na jednym zawiasie,by drzwi domykały się lekko. Cena 1 sztuki hamulca 7 złotych.

13 Alternatywne rozwiązania dla hamulca zakładanego na zawias. Amortyztorek,,Airtic. Mocowanie: Na dwie wkrętki do korpusu szafki. Wpuszczony bezpośrednio w korpus szafki. Cena jednego kompletu wynosi 2,6 złotego.

14 Silikonowe żelki. Najtańszym sposobem wyciszenia drzwi by nie uderzały przy zamykaniu o korpus szafki jest przyklejenie silikonowych żelek. Żelki są samoprzylepne.przykleja się po dwie sztuki na jedno skrzydło. Niestety po jakimś czasie lubią się odklejać.trzeba mieć zapas i uzupełniać brakujące. Cena listka zawierającego 100 sztuk żelek wynosi 7 złotych. Prowadnice do szuflad Podobnie jak z wyborem zawiasów lepszych lub gorszych,rzecz się ma z prowadnicami do szuflad. Zawiasy i prowadnice mają części ruchome które podczas użytkowania się zużywają. Omówię te które sam montowałem i wiem jak się sprawują w eksploatacji. Generalnie ofertę podzielę na dwie główne kategorie. Prowadnice do szuflad zrobionych całkowicie z płyty meblowej, z dnem z płyty pilśniowej(takiej jak tyły w szafkach i szafach). Prowadnice do szuflad w któtych tylko dno i tylna ścianka są z płyty meblowej,natomiast boki są metalowe.

15 Prowadnica rolkowa Jest to najtańsza prowadnica montowana powszechnie w produkowanych masowo meblach. Szuflada zabudowana na tej prowadnicy może mieć niewielkie obciążenie(nie zalecam obciążenia większego niż 5 kilogramów). Pudło szuflady wykonane jest z płyty meblowej,dno z płyty pilśniowej. Szuflada wysuwa się tylko na ¾ swojej głębokości. Ewentualne zastosowanie do Pana mebli może mieć tyko w szufladach o szerokości 55 centymetrów i to w ostateczności.

16 Cena kompletu na jedną szufladę o długości 40 cm wynosi 5,6 złotego. Metalbox Jest to szuflada wiodącej w Polsce i uznanej w Europie firmy,,gamet,w której dno i tylna ścianka są zrobione z płyty meblowej,a boki są metalowe w kolorze białym i wysokości boku w dwóch rozmiarach: do szuflady płytkiej o wysokości 80 milimetrów do szuflady głębokiej o wysokości 150 milimetrów Prowadnice mają w komplecie regulowane mocowania,

17 za pomocą których łączy się front szuflady z metalowymi bokami. Niestety szuflada również wysuwa się na ¾ głębokości. Jeżeli to nie przeszkadza to może być zastosowana do wszystkich szuflad. Zaletą jest to że spód jest wykonany z płyty,przez co dno szuflady ma dużą sztywność. Szuflada zabudowana na tym komplecie może być obciążona dwudziestoma kilogramami. Cena na szufladę o długości 40 cm 28 złotych Cena za szufladę o długości 55 cm 36 złotych

18 Tandembox Prowadnica z górnej półki. Jest to prowadnica firmy..blum. Jej trwałość jest obliczona na 25 lat eksploatacji. Również jak w przypadku zawiasu tej samej firmy,nie spotkałem się z opinią,że się popsuła.szczególnie zalecam ją tam gdzie szuflada jest znacznie(prowadnica ma obciążenie do 30 kg)obciążona i intensywnie eksploatowana. Szuflada ma pełen wysuw(czyli cała wysuwa się z korpusu szafy), automatyczny hamulec i łagodne domykanie do korpusu. Dno i tył szuflady trzeba wykonać z płyty meblowej,,popiel. Tylko popiel z oferty Kronopolu ma 16 milimetrów grubości i ta grubość płyty pasuje do tego systemu szuflad. Do tych szuflad jest bogate wyposażenie dodatkowe. Relingi,boxaidy(blachy które wiesza się na relingach,przez co

19 szuflada staje się głębsza(20 cm),poprzeczne przedziałki(organizery) i wiele innych. Cena kompletu na jedną szufladę(dwa boki szuflady,dwa wysokie słupki tylne do zamocowania tyłu z płyty meblowej,dwa mocowania frontów,dwa relingi na których można powiesić boxsaidy, wynosi na szufladę o długości 55 centymetrów 167 złotych. na szufladę o długości 40 centymetrów wynosi 145 złotych. Prowadnica kulkowa. Jest to alternatywne rozwiązanie dla prowadnicy,,tandembox. Pudło szuflady jest wykonane z płyty meblowej,natomiast dno jest zrobione z płyty pilśniowej. Szuflada zabudowana na tej prowadnicy wysuwa się cała z korpusu szafy. Wytrzymuje obciążenie do 30 kilogramów,posiada zatrzaski przytrzymujące ją w pozycji zamkniętej. Jest też wersja z systemem dociągającym ją do korpusu. Cena prowadnicy kulkowej(kompletu na jedną szufladę) o długości 55 centymetrów wynosi 15 złotych. Cena prowadnicy o długości 40 centymetrów wynosi 12 złotych. Cena prowadnicy o długości 55 centymetrów z systemem dociągu do korpusu wynosi 36 złotych.

20 Cena prowadnicy o długości 40 centymetrów z systemem dociągu do korpusu wynosi 31 złotych. Podpórki pod półki. Metalowe,ocynkowane podpórki pod półki,o średnicy 5 milimetrów. Cena za 1 sztukę 0,10 złotego. Ślizgacze. Przy omawianych meblach mogą być użyte dwa rodzaje ślizgaczy. Pierwsze są wbijane w krawędzie stykające się z podłogą.

21 Drugi ślizgacz ma regulowaną stopkę,jest używany do mebli które stoją pomieszczeniu o nierównej podłodze. Montaż pierwszego sprowadza się do wbicia go młotkiem w odpowiednie miejsca. Montaż drugiego typu choć nie jest trudny to zabiera trochę więcej czasu. Lecz bezproblemowe wypoziomowanie szafy na nierównym podłożu wynagrodzi ten trud. Ślizgacz wbijany.cena za 1 sztukę 0,20 złotego. Ślizgacz regulowany.cena za 1 sztukę 1,2 złotego. Regulowane zawieszki do szafek wiszących wraz z listwą naścienną. Umożliwiają pewne i bezpieczne zawieszenie szafki. Zawieszki mają regulację szafki w poziomie,oraz umożliwiają jej odchylenie lub dociągnięcie do ściany. Sposób montażu opiszę w dalszej części zestawienia. Cena kompletu na jedną szafkę(2 zawieszki) 3 złote. Cena jednego metra bieżącego szyny 7 złotych.

22 System jezdny do przesuwanych drzwi pawlacza. Jest to system,,fast wiodącej w Polsce i uznanej w Europie firmy,,laguna. System jest łatwy w montażu.nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. Potrzebne narzędzia to wkrętak krzyżakowy i piłka do metalu. Cena wózków na jedno skrzydło(2 dolne+2 górne) wynosi 23 złote. Cena 1 metra bieżącego kompletu prowadnicy(2x dolna+2x górna) wynosi 24 złote. Pozycjoner utrzymujący drzwi w ustalonej pozycji.cena za 1 sztukę wynosi 2.2 złotych. Uchwyty do drzwiczek. Są to uchwyty metalowe o wykończeniu powierzchni: chrom satyna srebrny matowy

23 Wszystkie uchwyty są firmy,,gamet,która jest wiodącym w Polsce i uznanym w Europie producentem akcesoriów do mebli. Poniżej jest zjęcie z kilkoma uchwytami które dostępne są,,od ręki. Średnio cena jednej sztuki uchwytu wynosi 3.5 złotych. Jeżeli byłby Pan zainteresowany którymś,to proszę go na zdjeciu

24 zaznaczyć i określić jakie ma mieć wykończenie: chrom błyszczący srebrny mat satyna Wiercenie otworów w poszczególnych elementach. W elementach mebli trzeba zrobić trzy różne rodzaje otworów. 1.Otwory które będą wykonane w czołowych płaszczyznach płyt(tam gdzie widać wióry). Ten typ otworów będzie na rysunku przedstawiającym położenie otworów w danym elemencie zaznaczony kolorem niebieskim. 2.Otwory które będą przewiercane przez całą grubość płyty(w poprzek płyty na wylot poprzez obie warstwy ozdobnego laminatu). Na rysunku przedstawiającym rozstaw otworów w danym elemencie ten typ otworów będzie zaznaczony kolorem czarnym. 3.Otwory które są nawiercone w płycie meblowej na pewną głębokość(np na podpórki pod półki). Otwory te zaznaczone są na rysunku przedstawiającym ich rozmieszczenie kolorem zielonym. Opiszę teraz szczegółowo sposób wykonania wymienionych powyżej otworów. ad1.przed wierceniem trzeba zaznaczyć na elemencie,w którym miejscu mają się znajdować. Otwór musi się znajdować pośrodku grubości płyty.najlepiej zaznaczyć najpierw w poprzek wąskiej krawędzi płyty kreski wyznaczające odległości poszczególnych otworów od tylnej ściany boku lub wieńca lub przegrody czy półki(tego który jest nieoklejony), Trzeba narysować na tej poprzecznej kresce linię dzielącą grubość płyty na pół. W miejscu przecięcia się linii przyłożyć punktak i uderzając młotkiem zrobić wgłębienie,by podczas wiercenia nie ześlizgiwało się wiertło.

25 Otwory wiercimy wiertłem do konfirmatów tylko na głębokość samego wiertła,pogrubienie nie zagłębia się w płytę. Zasada którą opisałem odnosi się do wszystkich otworów które są wiercone w,,czole" płyty tzn w wąskiej krawędzi tam gdzie widać wióry. Jeżeli wiercimy zwykłym wiertłem 4,8 lub 5 mm grubości,to nawiercamy na głębokość 4 centymetrów. ad2.otwór wiercony w poprzek płyty wykonujemy w ten sposób: załóżmy że w boku mają być wykonane na wylot dwa otwory przez które wkręcimy od zewnątrz szafy konfirmaty, które przechodząc przez bok wkręcą się w otwory wykonane w,,czole" półki lub wieńca,wiążąc ją na stałe z bokiem. W boku od strony wnętrza szafy,według odpowiedniego rysunku, trasujemy cienkim flamastrem miejsca gdzie mają się znajdować otwory. W miejscach tych punktakiem robimy wgłębienia by nam się nie ześlizgiwało wiertło. I teraz uwaga!wiertłem o średnicy 3milimetrów przewiercamy w zaznaczonych miejscach od wnętrza szafy na zewnątrz.(uwaga! ZAZNACZAMY MIEJSCA OTWORÓW WEDŁUG RYSUNKÓW,WIERCIMY NA WYLOT WIERTŁEM 3,A ROZWIERCAMY WIERTŁEM DO KONFIRMATÓW OD DRUGIEJ STRONY). Następnie montujemy w wiertarce wiertło do konfirmatów i przewiercamy w odwrotnym kierunku czyli od zewnątrz szafy do środka. Wiercimy tak by frez który znajduje się na końcu wiertła również zagłębił się w płycie.dlaczego wydaje się to takie skomplikowane. Jeżeli byśmy wytrasowali od zewnątrz i wywiercili od razu wiertłem do konfirmatów to po pierwsze jest duża szansa że wiertło przechodząc przez 18 milimetrów płyty straciłoby prostopadłość i mogłoby się okazaćże otwór który powinien być np na 300 milimetrach mierząc od środka wyszedłby na 303 milimetrach ponieważ wiercąc ręcznie bardzo trudno jest zachować prostopadłość do płytyi to we wszystkich kierunkach. Po drugie:mogłoby się okazać że od środkowej strony odłupał nam się niezły kawałek płyty,grubość półki jest zbyt mała by przykryć fuszerkę i jest problem. W sytuacji gdy najpierw przewiercimy mniejszym wiertłem od

26 środka to mamy pewność że ten otwór jest idealnie w miejscu w którym powinien się znajdować.wiercąc następnie od zewnątrz wiertłem do konfirmatów jedynie rozwiercamy powstały wcześniej otwór tak że wiertło do konfirmatów ma już prowadzenie.zapobiega to także wyłamaniu płyty w miejscu wyjścia wiertła z drugiej strony. ad3.otwory które będą wykonywane tylko na określoną głębokość w płycie. Jeżeli chodzi o podpórki pod półki to ja używam podpórek o średnicy 5 milimetrów. Ponieważ wiertło do konfirmatów ma rozmiar 4,8 milimetrów to używam tego samego wiertła do wiercenia pod konfirmaty jak i pod podpórki które lekko wbite młotkiem trzymają w płycie bardzo dobrze. Żeby nie wywiercić zbyt głęboko można przykleić na wiertło w określonym miejscu kolorową taśmę wtedy wiercimy tylko do taśmy. Zaznaczamy na elemencie gdzie mają się znajdować,przykładamy w zaznaczone miejsce punktak i uderzając młotkiem robimy w płycie wgłębienie by podczas wiercenia nie ześlizgiwało nam się wiertło. Wiercimy na głębokość jednego centymetra. Wykaz wszystkich elementów szafki z rozmieszczeniem poszczególnych otworów

27 Otwory (na wylot) w pionowych bokach szafki. Jeżeli będzie wybrana opcja że szafki będą wieszane na szynie i regulowanych zawieszkach,to trzeba w każdym boku wykonać po dwa dodatkowe otwory wiertłem o średnicy 3 mm pod wkrętki mocujące zawieszki do boków. Rozmieszczenie otworów jest pod zawieszki które ja sprzedaję,jeżeli będzie Pan kupował gdzie indziej to rozstaw otworów może być inny. Otwory trzeba powiercić wiertłem 3 mm,na głębokość ok 1 cm(wiercić trzeba od środka szafki)wg rysunku:

28

29 Otwory na wylot wiercimy również w wieńcu górnym i dolnym.

30 Otwory w wąskich krawędziach górnego i dolnego wieńca szafki Otwory wiercimy wiertłem do konfirmatów na głębokość samego wiertła.

31 Otwory w wąskich krawędziach przegrody pionowej

32 Wiercenie otworów pod kołki drewniane,o średnicy 8 milimetrów w przegrodzie pionowej,złącza pod przegrody poziome. Propozycja sposobu powiercenia otworów pod kołki drewniane. Potrzebne wiertła o średnicy 3 milimetry do konfirmatów 8 mm średnicy. Po zaznaczeniu na elemencie z obu stron miejsc,gdzie będą otwory,wiercimy wiertłem 3 na głębokość około 10 milimetrów,z jednej i drugiej strony przegrody,aż otwory się spotkają. Wiertłem do konfirmatów rozwiercamy powstały otwór,a następnie na gotowo wiertłem 8. Smarujemy otwór klejem i wbijamy z jednej i z drugiej strony kołki drewniane tak,aby spotkały się pośrodku grubości płyty. Wycieramy nadmiar kleju wilgotną szmatką i tak przygotowane złącze pozostaje do wyschnięcia kleju. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie złącza mimośrodowego.

33 Do tego złącza trzeba mieć wiertło koronkowe o średnicy 16 milimetrów. Poniżej jest rysunek z wymiarami do wiercenia. Cena jednego kompletu wynosi 1,6 złotych. Jeżeli zdecyduje się Pan na zastosowanie złącza mimośrodowego, to poprzestać trzeba na drugim etapie,czyli powstały otwór o średnicy 3 mm,rozwiercić trzeba tylko wiertłem do konfirmatów. Grubość płyty 18 mm pozwala na wkręcenie złącza z obu stron przegrody, w ten sam otwór.

34 Wymiary do powiercenia otworów w przegrodzie pionowej na przegrody poziome. Wiercenie otworów pod konfirmaty w przegrodach poziomych

35 Wiercenie otworów pod kołki drewniane lub złącza mimośrodowe. Jeżeli zdecyduje się Pan na mimośrody to trzeba oba elementy położyć tak by stykały się nienawierconymi krawędziami,a oklejone krawędzie były po jednej stronie. W ten sposób wszystkie otwory pod mimośrody będą w gotowym meblu po jednej stronie(od góry lub od dołu w przegrodach poziomych) Najpierw wierci się otwór pod mimośród,a dopiero w krawędzi wiertłem do konfirmatów i docelowo wiertłem o średnicy 8 mm, na taką głębokość aby połączył się z otworem na mimośród. Otwory pod zawiasy w drzwiach powinni Panu powiercić tam gdzie będzie robiony rozkrój płyty i oklejanie krawędzi. Wiercenie otworów we własnym zakresie nie jest zalecane.

36 Trzeba mieć frez do otworów o średnicy 35 milimetrów. Mocuje się go albo w ręcznej wiertarce górnowrzecionowej,albo musi być wiertarka stołowa. Tam gdzie wiercą pod zawiasy,mają już ustawioną maszynę na określoną odległość początku otworu od rantu drzwiczek( 4-5 milimetrów). Głębokość otworu to z reguły 14 milimetrów,a odległość od dołu lub góry drzwiczek do środka otworu wynosi milimetrów.

37 Sposób montażu szafki. Do skręcania szafek trzeba znaleźć równe miejsce. 1.Trzeba skręcić konfirmatami dolny wieniec z przegrodą pionową. 2.Następnie dokręcić z drugiej strony górny wieniec. 3.Kolejną czynnością jest(jeżeli zdecydował się Pan na złącza kołkowe)posmarowanie klejem kołków drewnianych i nabicie na nie przegród poziomych. 4.Następnie przykręcić na konfirmaty boki szafki do wieńca dolnego i górnego oraz przegrody poziomej. To samo z drugim bokiem. Jeżeli wystąpią jakieś nierówności w miejscach połączeń płyt to pomocny będzie równy kawałek klocka sosnowego i młotek. Trzeba lekko zluzować konfirmaty i pobijając przez klocek młotkiem zrównać łączenie by z frontu elementy tworzyły jedną płaszczyznę. Jak elementy zostały dokładnie pocięte to automatycznie wyrówna się też od strony pilśni. Po dokręceniu wszystkich połączeń,jeżeli została wybrana opcja wieszania szafki na szynie,trzeba wyciąć otwory w płycie pilśniowej wg poniższego rysunku:

38 Obrócić trzeba szafkę oklejonymi krawędziami do podłogi i sprawdzić przekątne szafki czy są jednakowe. Mierzenie przekątnej. Zahaczamy blaszkę metrówki o lewy górny róg szafki i mierzymy ją do prawego dolnego rogu.teraz mierzymy od prawego górnego rogu szafki do lewego dolnego. Jeżeli wymiary są jednakowe to możemy przystąpić do przykręcenia płyty pilśniowej,jeżeli nie to musimy do tego doprowadzić ściskając przeciwległe rogi szafki,tam gdzie wymiar był większy. Tył przykręcamy co 100 mm wkrętkami o rozmarze 4x16. Korpus szafki jest gotowy. Jeżeli była wybrana opcja z zawieszkami to teraz jest czas na ich zamontowanie.przykręcamy je do wywierconych wcześniej w bokach otworów wkrętkami o rozmiarze 4x35.

39 Następnie zajmiemy się zawiasami. Jeśli będzie to zwykły zawias to trzeba połączyć go z prowadnikiem. Wsuwamy zawias w prowadnik tak by wkręt regulujący szczelinę swą drugą stroną wyposażoną w płetwę wsunął się w szczelinę w prowadniku.zawias dosuwamy maksymalnie(aż śruba łącząca zawias i prowadnik) oprze się o korpus,i skręcamy tą śrubą do oporu.jeżeli zawiasy będą moje to otrzyma je Pan już gotowe do montażu w drzwiczkach W przypadku zawiasów łączonych na klik powyższe wskazówki są nieaktualne. Gotowe zawiasy przykręcamy do drzwiczek na dwie wkrętki 4x16.

40 Szafkę kładziemy na boku i ściśle dosuwamy drzwiczki do boku korpusu. Licujemy brzeg drzwiczek z brzegiem dolnym lub górnym korpusu i przykręcamy przez otwory w prowadnikach zawiasu do boku szafki na wkrętki 4x20. Trzeba przy tym starać się by wkrętki wypadły pośrodku owalnego otworu.będzie większa możliwość regulacji drzwiczek. Jeżeli wybrana była opcja na zwykłe zawieszki to teraz trzeba je przykręcić do szafki,najlepiej też na wkrętki 4x 35. Po zamontowaniu drzwiczek szafka jest gotowa do zawieszenia. Pod zwykłe zawieszki trzeba wyznaczyć otwory,zamoontować haki i powiesić szafkę. Ostatnią czynnością jest regulacja drzwiczek(co którą śrubą jest opisane na zdjęciu powyżej) i wciśnięcie zaślepek na mimośrody(jeśli została wybrana ta opcja). Jeżeli wybrana została opcja wieszania na szynie,to trzeba przygotować szanę na długość 1200 milimetrów. Otwory do mocowania szyny wypadają 65 milimetrów poniżej górnej krawędzi szafki. Mocujemy szynę do ściany,wieszamy szafkę tak by pazurki zawieszek zahaczyły o szynę. Zawieszki mają po dwie śruby regulacyjne. Pierwsza,ta od dołu służy do regulacji szafki w poziomie. Druga,ta od frontu służy do regulacji odchylenia szafki od ściany.

41 Zestawienie okuć do omówionej powyżej szafki. Konfirmaty 16 sztuk. Zaślepki do konfirmatów 16 sztuk. Wkrętki 4x16 16 sztuk. Wkrętki 4x20 60 sztuk. Wkrętki 4x35 4 sztuki- jeżeli są zwykłe uchwyty do wieszania to 14 sztuk. zawiasy 8 sztuk. Opcjonalnie Kołki drewniane lub mimośrody Szyna do wieszania 4 sztuki milimetrów Uchwyty do drzwiczek 4 sztuki. Hamulce do drzwiczek 4 sztuki Zawieszki do szyny lub uszy do wieszania 2 sztuki. Amortyzatorki 4 sztuki. Żelki 8 sztuk.

42 Szafka wisząca o wymiarach: wysokośc szerokość 500 głębokość Zestawienie dla stolarni do rozkroju płyt. Długość X X X XX szerokość 495 XX XX sztuk uwagi boki szafki wieńce górny i dolny półka drzwiczki Znak X wskazuje które krawędzie płyty mają być wykończone. Podane wymiary elementów przyjęte są dla wykończenia okleiną PCV o grubości 0,8-1 milimetra.

43 Płyta pilśniowa HDF, gładka lub drewnopodobna. Długość 497 szerokość 657 sztuk 1 uwagi ścianka tylna szafki. Wiercenie w bokach. Otwory na wylot od wewnetrznej strony wiertłem 3 mm,a następnie wiertłem do konfirmatów od zewnętrznej z rozwierceniem na łeb konfirmatu. Wiercenie według rysunku:

44 Wiercenie otworów pod podpórki do półek. Otwory pod półki wiercimy,po uprzednim napunktowaniu,wiertłem do konfirmatów na głębokość 10 mm(żeby nie przewiercić na wylot,można przykleić na wiertle kolorową taśmę i wiercić tylko do taśmy. Otwory trasujemy według rysunku:

45 Teraz czas na powiercenie otworów w wieńcu dolnym i górnym szafki. Po napunktowaniu wiercimy wiertłem do konfirmatów na głębokość samego wiertła. Otwory wiercimy jednakowo z obu stron elementów według rysunku:

46 Drzwiczki trzeba powiercić(2 elementy)tak samo jak drzwiczki do poprzedniej szafki. Od dołu lub góry drzwiczek 100 milimetrów do środka otworu. Odległość początku otworu od brzegu drzwiczek 4-5 milimetrów. Otwór o średnicy 35 milimetrów. Głębokośc otworu 14 milimetrów. Jeżeli wybrana została opcja do wieszania szafki na szynie,to trzeba w każdym boku wywiercić po dwa otwory wiertłem o średnicy 3 mm do przykręcenia zawieszek,na których będzie wisiała szafka. W innych zawieszkach niż te które ja sprzedaję otwory mogą być w innych miejscach.zawieszki będą pasować,przykręci je Pan najwyżej bez nawiercania.

47 Montaż elementów w całość. Sposób montażu szafki. Trzeba przykręcić na konfirmaty boki szafki do wieńca dolnego i górnego. To samo z drugim bokiem. Jeżeli wystąpią jakieś nierówności w miejscach połączeń płyt to pomocny będzie równy kawałek klocka sosnowego i młotek. Trzeba lekko zluzować konfirmaty i pobijając przez klocek młotkiem zrównać łączenie by z frontu elementy tworzyły jedną płaszczyznę. Jak elementy zostały dokładnie pocięte to automatycznie wyrówna się też od strony pilśni. Po dokręceniu wszystkich połączeń,jeżeli została wybrana opcja wieszania szafki na szynie,trzeba wyciąć otwory w płycie pilśniowej wg poniższego rysunku:

48 Obrócić trzeba szafkę oklejonymi krawędziami do podłogi i sprawdzić przekątne szafki czy są jednakowe. Mierzenie przekątnej. Zahaczamy blaszkę metrówki o lewy górny róg szafki i mierzymy ją do prawego dolnego rogu.teraz mierzymy od prawego górnego rogu szafki do lewego dolnego. Jeżeli wymiary są jednakowe to możemy przystąpić do przykręcenia płyty pilśniowej,jeżeli nie to musimy do tego doprowadzić ściskając przeciwległe rogi szafki,tam gdzie wymiar był większy. Tył przykręcamy co 100 mm wkrętkami o rozmarze 4x16. Korpus szafki jest gotowy. Jeżeli była wybrana opcja z zawieszkami to teraz jest czas na ich zamontowanie.przykręcamy je do wywierconych wcześniej w bokach otworów wkrętkami o rozmiarze 4x35.

49 Następnie zajmiemy się zawiasami. Jeśli będzie to zwykły zawias to trzeba połączyć go z prowadnikiem. Wsuwamy zawias w prowadnik tak by wkręt regulujący szczelinę swą drugą stroną wyposażoną w płetwę wsunął się w szczelinę w prowadniku.zawias dosuwamy maksymalnie(aż śruba łącząca zawias i prowadnik) oprze się o korpus,i skręcamy tą śrubą do oporu.jeżeli zawiasy będą moje to otrzyma je Pan już gotowe do montażu w drzwiczkach W przypadku zawiasów łączonych na klik powyższe wskazówki są nieaktualne. Gotowe zawiasy przykręcamy do drzwiczek na dwie wkrętki 4x16.

50 Szafkę kładziemy na boku i ściśle dosuwamy drzwiczki do boku korpusu. Licujemy brzeg drzwiczek z brzegiem dolnym lub górnym korpusu i przykręcamy przez otwory w prowadnikach zawiasu do boku szafki na wkrętki 4x20. Trzeba przy tym starać się by wkrętki wypadły pośrodku owalnego otworu.będzie większa możliwość regulacji drzwiczek. Jeżeli wybrana była opcja na zwykłe zawieszki to teraz trzeba je przykręcić do szafki,najlepiej też na wkrętki o rozmiarze 4x 35. Po zamontowaniu drzwiczek szafka jest gotowa do zawieszenia. Pod zwykłe zawieszki trzeba wyznaczyć otwory,zamontować haki i powiesić szafkę. Ostatnią czynnością jest regulacja drzwiczek(co którą śrubą jest opisane na zdjęciu powyżej) i wciśnięcie zaślepek na mimośrody(jeśli została wybrana ta opcja). Jeżeli wybrana została opcja wieszania na szynie,to trzeba przygotować szanę na długość 660 milimetrów. Otwory do mocowania szyny wypadają 65 milimetrów poniżej górnej krawędzi szafki. Mocujemy szynę do ściany,wieszamy szafkę tak by pazurki zawieszek zahaczyły o szynę. Zawieszki mają po dwie śruby regulacyjne. Pierwsza,ta od dołu służy do regulacji szafki w poziomie. Druga,ta od frontu służy do regulacji odchylenia szafki od ściany.

51 Zestawienie okuć do omówionej powyżej szafki. Konfirmaty 8 sztuk. Zaślepki do konfirmatów 8 sztuk. Wkrętki 4x16 8 sztuk. Wkrętki 4x20 30 sztuk. Wkrętki 4x35 jeżeli są zwykłe uchwyty do wieszania to zawiasy Podpórki pod półkę 4 sztuki14 sztuk. 4 sztuki. 4 sztuki. Opcjonalnie Szyna do wieszania 660 milimetrów Uchwyty do drzwiczek 2 sztuki. Hamulce do drzwiczek 2 sztuki Zawieszki do szyny lub uszy do wieszania 2 sztuki. Amortyzatorki 2 sztuki. Żelki 4 sztuki.

52 Pawlacz,o wymiarach: długość 1730 szerokość wysokość Zestawienie dla stolarni dla rozkroju płyt. Płyta meblowa o grubości 18 milimetrów Długość szerokość sztuk uwagi spód pawlacza XX poziomy element ramki pawlacza XX pionowy element ramki pawlacza X przegroda pionowa X półka 3 drzwi pawlacza X XX XX X listwa do podparcia spodu X X 2 listwa do podparcia spodu Znak X wskazuje które krawędzie płyty mają być wykończone. Podane wymiary elementów przyjęte są dla wykończenia okleiną PCV o grubości 0,8-1 milimetra.

Sposób montażu żaluzji meblowej,system,,za półki lub tylną ściankę.

Sposób montażu żaluzji meblowej,system,,za półki lub tylną ściankę. Sposób montażu żaluzji meblowej,system,,za półki lub tylną ściankę. Montaż kompletu można przeprowadzić samodzielnie. Jest bardzo prosty,i nawet osoba mało lub wcale nie obeznana z majsterkowaniem powinna

Bardziej szczegółowo

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYPOSAŻENIA

SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYPOSAŻENIA NEFRYT pracownia architektury i wnętrz, arch. A. Orszulak Warszawa - Wesoła, ul. Urocza 60 A, tel. 501 258 112 www.aoprojekty.pl mail: agnieszkaorszulak@hotel.pl SPECYFIKACJA TECHNICZNA WYPOSAŻENIA budynku

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Sufity. Ściany

Spis treści. Sufity. Ściany Spis treści Sufity Charakterystyka ogólna 2 Warunki stosowania 2 Tyczenie i mocowanie płyt g-k do rusztu. 3 Rodzaje typowych konstrukcji rusztów sufitów 5 Ruszt sufitowy jednopoziomowy pojedynczy 5 Ruszt

Bardziej szczegółowo

Zawiasy puszkowe, zawiasy skrzydełkowe i odbojniki. Zawiasy

Zawiasy puszkowe, zawiasy skrzydełkowe i odbojniki. Zawiasy Zawiasy puszkowe, zawiasy skrzydełkowe i odbojniki Zawiasy Spis treści Zawiasy puszkowe 4-12 Systemy odbojników i otwierania drzwi 13-14 Zawiasy specjalne 15-18 Zawiasy listwowe i okucia ozdobne 20-21

Bardziej szczegółowo

ZOOM LEKKIE ROZWIĄZANIA. Płyty komórkowe EUROLIGHT 38 mm i 50 mm

ZOOM LEKKIE ROZWIĄZANIA. Płyty komórkowe EUROLIGHT 38 mm i 50 mm ZOOM LEKKIE ROZWIĄZANIA Płyty komórkowe EUROLIGHT 38 mm i 50 mm 2012 2016 www.egger.com/zoom 02 EGGER EUROLIGHT STWORZONE BY ROZWIĄZAĆ PAŃSTWA CODZIENNE PROBLEMY EUROLIGHT odpowiada na wszystkie potrzeby

Bardziej szczegółowo

Plotery Summa S CLASS - Instrukcja obsługi INSTRUKCJA OBSŁUGI PLOTERÓW TNĄCYCH SUMMA S CLASS S75 / S120 / S140 / S160 SERII D/T

Plotery Summa S CLASS - Instrukcja obsługi INSTRUKCJA OBSŁUGI PLOTERÓW TNĄCYCH SUMMA S CLASS S75 / S120 / S140 / S160 SERII D/T INSTRUKCJA OBSŁUGI PLOTERÓW TNĄCYCH SUMMA S CLASS S75 / S120 / S140 / S160 SERII D/T Łódź 01.01.2007 Spis treści 1. Montaż - Wypakowanie podstawy i plotera - Montaż podstawy - Łączenie podstawy z ploterem

Bardziej szczegółowo

Selection Professional. Podręcznik

Selection Professional. Podręcznik Selection Professional Podręcznik Metryka Zastrzegamy sobie wszelkie prawa do niniejszego podręcznika wynikające z praw autorskich. Jakiekolwiek powielanie w całości lub też w części bez uzyskania naszej

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. PAKIET A - Meble biurowe

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA. PAKIET A - Meble biurowe OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA PAKIET A - Meble biurowe Zamówienie obejmuje wykonanie mebli ich dostawę, wniesienie oraz montaż. Meble należy wypoziomować, szafki wiszące zawiesić. Wymiary przytoczone przez

Bardziej szczegółowo

Szkolenie 2. Złącza meblowe

Szkolenie 2. Złącza meblowe Szkolenie 2 Złącza meblowe Witamy w świecie złącz Häfele! Häfele. Światowy lider w projektowaniu i produkcji złącz! Häfele oferuje najszerszy i najbardziej różnorodny asortyment złącz na świecie. Dla każdej

Bardziej szczegółowo

ISP - 010. Automatyczny nastawnik grubości cięcia do traków taśmowych

ISP - 010. Automatyczny nastawnik grubości cięcia do traków taśmowych ISP - 010 Automatyczny nastawnik grubości cięcia do traków taśmowych Instrukcja montażu i użytkowania Automatyczny nastawnik grubości cięcia ISP-010 przeznaczony jest do zamontowania w traku taśmowym poziomym.

Bardziej szczegółowo

Michał Moszczeński. A B C modelarstwa samoloty

Michał Moszczeński. A B C modelarstwa samoloty Michał Moszczeński A B C modelarstwa samoloty Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 1993 Spis treści: 1.Plastykowe modele redukcyjne samolotów 2.Narzędzia oraz dodatkowe materiały potrzebne przy wykonywaniu

Bardziej szczegółowo

Montaż. zamków. wpuszczanych i nawierzchniowych

Montaż. zamków. wpuszczanych i nawierzchniowych Montaż zamków wpuszczanych i nawierzchniowych Przygotowanie Zamki do drzwi ze względu na mocowanie w drzwiach można podzielić na dwie zasadnicze grupy: zamki wpuszczane, zamki wierzchnie. Zamki wpuszczane

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PLOTERÓW TNĄCYCH SUMMACUT TM D60, D60 SE D60 FX, D60 FX SE D120, D120 SE D140 SE D160 SE oraz najnowszej serii Pharos

INSTRUKCJA OBSŁUGI PLOTERÓW TNĄCYCH SUMMACUT TM D60, D60 SE D60 FX, D60 FX SE D120, D120 SE D140 SE D160 SE oraz najnowszej serii Pharos INSTRUKCJA OBSŁUGI PLOTERÓW TNĄCYCH SUMMACUT TM D60, D60 SE D60 FX, D60 FX SE D120, D120 SE D140 SE D160 SE oraz najnowszej serii Pharos Spis treści 1. Montaż - Wypakowanie podstawy i plotera - Montaż

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PLOTERÓW TNĄCYCH SUMMACUT TM D60, D60 SE D60 FX, D60 FX SE D120, D120 SE D140 SE Łódź 01.01.2007 Spis treści 1. Montaż - Wypakowanie podstawy i plotera - Montaż podstawy - Łączenie podstawy

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe. Podręcznik sprzedawcy Bydgoskich Mebli. www.bydgoskiemeble.pl

Materiały szkoleniowe. Podręcznik sprzedawcy Bydgoskich Mebli. www.bydgoskiemeble.pl Materiały szkoleniowe 2007 Podręcznik sprzedawcy Bydgoskich Mebli www.bydgoskiemeble.pl 2 Spis treści 4 5 7 12 14 16 22 28 34 40 48 54 60 66 72 78 82 88 94 100 104 110 114 WSTĘP KONTAKTY TECHNIKI SPRZEDAŻY

Bardziej szczegółowo

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA - CZĘŚĆ I S P E C Y F I K A C J A T E C H N I C Z N A W Y P O S A Ż E N I A

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA - CZĘŚĆ I S P E C Y F I K A C J A T E C H N I C Z N A W Y P O S A Ż E N I A OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA - CZĘŚĆ I S P E C Y F I K A C J A T E C H N I C Z N A W Y P O S A Ż E N I A 1. 1. REGALY JEZDNE ( PRZESUWNE) 1. M E B L E B I B L I O T E C Z N E Załącznik nr 8 Konstrukcja szyn

Bardziej szczegółowo

Instrukcja wykonania broni bezpieczniej

Instrukcja wykonania broni bezpieczniej Poradnik fantazjadowy Instrukcja wykonania broni bezpieczniej Rafał Rafałsz Grycner Wojskowa Akademia Techniczna rafalgrycner@gmail.com styczeń 2010 r. wersja 1.0 Spis treści I. Wstęp... 1 II. Materiały...

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI INSTRUKCJA MONTAŻU SZALUNKÓW ŚCIENNYCH MIDI BOX. 1. Opis techniczny. 2. Ściany MIDI BOX. 3. Ściany MIDI BOX Plus. 4.

SPIS TREŚCI INSTRUKCJA MONTAŻU SZALUNKÓW ŚCIENNYCH MIDI BOX. 1. Opis techniczny. 2. Ściany MIDI BOX. 3. Ściany MIDI BOX Plus. 4. SPIS TREŚCI 1. Opis techniczny 1.1. Charakterystyka szalunków ściennych MIDI BOX 1.2. Charakterystyka szalunków ściennych MIDI BOX Plus 1.3. Podstawowe czynności montażowe i demontażowe 2. Ściany MIDI

Bardziej szczegółowo

Aquaroc. System zabudowy w technologii cementowo-włóknowej Pomieszczenia mokre i o podwyższonej wilgotności

Aquaroc. System zabudowy w technologii cementowo-włóknowej Pomieszczenia mokre i o podwyższonej wilgotności Aquaroc System zabudowy w technologii cementowo-włóknowej Pomieszczenia mokre i o podwyższonej wilgotności Płyta cementowo-włóknowa Aquaroc Aquaroc to płyta opracowana przez Saint-Gobain przy wykorzystaniu

Bardziej szczegółowo

PORADNIK TECHNICZNY SYSTEMY OGRZEWANIA I CHŁODZENIA PŁASZCZYZNOWEGO POLSKA 03/2015

PORADNIK TECHNICZNY SYSTEMY OGRZEWANIA I CHŁODZENIA PŁASZCZYZNOWEGO POLSKA 03/2015 SYSTEMY OGRZEWANIA I CHŁODZENIA PŁASZCZYZNOWEGO POLSKA 03/2015 SPIS TREŚCI I. Wstęp IS 1. Idea systemu...4 III.Specjalne zastosowania systemów płaszczyznowych ZS 2. Zalety systemu...4 1. Chłodzenie płaszczyznowe...

Bardziej szczegółowo

Akademia Häfele 2014

Akademia Häfele 2014 24 listopada 2014 Szkolenie nr 2 Przygotowanie: Hafele Polska / Magdalena Dymek, Tomasz Sowiński Systemy szuflad Nova Pro Opinia Pana Jarka Zgody stosującego szuflady Nova Pro: Szufladę Grass Nova Pro

Bardziej szczegółowo

Technika i Zastosowanie do systemów mebli biurowych

Technika i Zastosowanie do systemów mebli biurowych Technika i Zastosowanie do systemów mebli biurowych Inspiracje dla biura Talent organizacyjny w biurze W większości przypadków kluczem do efektywnej pracy jest jej właściwa organizacja. A ta bierze swój

Bardziej szczegółowo

system MX (MAGO 040) DOKUMENTACJA TECHNICZNO - RUCHOWA REGAŁÓW MAGAZYNOWYCH, STAŁYCH, RAMOWYCH, PÓŁKOWYCH,

system MX (MAGO 040) DOKUMENTACJA TECHNICZNO - RUCHOWA REGAŁÓW MAGAZYNOWYCH, STAŁYCH, RAMOWYCH, PÓŁKOWYCH, T e c h n i k a m a g a z y n o w a system MX (MAGO 00) DOKUMENTACJA TECHNICZNO RUCHOWA REGAŁÓW MAGAZYNOWYCH, STAŁYCH, RAMOWYCH, PÓŁKOWYCH, Z PÓŁKĄ STAŁĄ. SPIS TREŚCI 1. Definicje i określenia..... Charakterystyka

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA MONTAŻU ROLET ZEWNĘTRZNYCH STANDARD, ROLLOLUX, OMEGA-STANDARD, OMEGA-LUX Z MOSKITIERĄ

INSTRUKCJA MONTAŻU ROLET ZEWNĘTRZNYCH STANDARD, ROLLOLUX, OMEGA-STANDARD, OMEGA-LUX Z MOSKITIERĄ INSTRUKCJA MONTAŻU ROLET ZEWNĘTRZNYCH STANDARD, ROLLOLUX, OMEGA-STANDARD, OMEGA-LUX Z MOSKITIERĄ 02 TYPY MONTAŻU ROLET ZEWNĘTRZNYCH TYP MONTAŻU A TYP MONTAŻU B TYP MONTAŻU C Przed przystąpieniem do montażu

Bardziej szczegółowo

Program do projektowania mebli i aranżacji wnętrz Podręcznik Użytkownika Wersja 4.2

Program do projektowania mebli i aranżacji wnętrz Podręcznik Użytkownika Wersja 4.2 OPROGRAMOWANIE Program do projektowania mebli i aranżacji wnętrz Podręcznik Użytkownika Wersja 4.2 PRO100 Podręcznik użytkownika Wstęp 1. Wstęp Program PRO100 staraliśmy się stworzyć maksymalnie prosty

Bardziej szczegółowo

PODŁOGI. W nowym świetle. KRZYSZTOF HOŁOWCZYC odpowiada na pytania fachowców PORTAL CEMENTOWA POSTAR 80 POSADZKA. Czy da się polubić REKLAMACJĘ

PODŁOGI. W nowym świetle. KRZYSZTOF HOŁOWCZYC odpowiada na pytania fachowców PORTAL CEMENTOWA POSTAR 80 POSADZKA. Czy da się polubić REKLAMACJĘ numer 2 luty 2012 (02) ISSN 2084-0241 TEMAT NUMERU PODŁOGI PORTAL W nowym świetle Technologie Nasza firma Męskie sprawy POSADZKA CEMENTOWA POSTAR 80 Czy da się polubić REKLAMACJĘ od klienta? KRZYSZTOF

Bardziej szczegółowo

gwykonanie Elementy wyposażenia warsztatu Szafy narzędziowe z drzwiami skrzydłowymi (puste) Szafy uniwersalne (puste) Dodatkowe półki do nr kat.

gwykonanie Elementy wyposażenia warsztatu Szafy narzędziowe z drzwiami skrzydłowymi (puste) Szafy uniwersalne (puste) Dodatkowe półki do nr kat. ß 4260-4262 Szafy narzędziowe z drzwiami skrzydłowymi (puste) Elementy wyposażenia warsztatu 4260-4262 g Bardzo wytrzymałe i funkcjonalne: szafy narzędziowe C+P podołają prawie wszystkiemu Wersja z drzwiami

Bardziej szczegółowo

System profili połączeniowych KANYA PVS : Moduły z nieograniczonymi możliwościami.

System profili połączeniowych KANYA PVS : Moduły z nieograniczonymi możliwościami. Wstęp System profili połączeniowych KANYA PVS : Moduły z nieograniczonymi możliwościami. Od roku 1974 firma KANYA i jej partnerzy handlowi wyznają zasadę, że dopiero wtedy jesteśmy zadowole - ni, gdy zadowoleni

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika i instrukcja instalacji. Tablica interaktywna SMART Board V280

Podręcznik użytkownika i instrukcja instalacji. Tablica interaktywna SMART Board V280 Podręcznik użytkownika i instrukcja instalacji Tablica interaktywna SMART Board V280 Rejestracja produktu Zarejestruj swój produkt SMART, żeby otrzymywać informacje o nowych funkcjach i aktualizacjach

Bardziej szczegółowo

Poradnik budowlany. Rozwiązania ścienne

Poradnik budowlany. Rozwiązania ścienne Poradnik budowlany Rozwiązania ścienne Rozwiązania ścienne Spis treści Wienerberger...2 Ceramika poryzowana najlepszy wybór do budowy... 4 Rodzaje ścian z pustaków... 8 Ściana jednowarstwowa... 8 Ściana

Bardziej szczegółowo