Wprowadzenie. Tworzenie serwisów Web 2.0. dr inż. Robert Perliński

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wprowadzenie. Tworzenie serwisów Web 2.0. dr inż. Robert Perliński rperlinski@icis.pcz.pl"

Transkrypt

1 Wprowadzenie Tworzenie serwisów Web 2.0 dr inż. Robert Perliński Politechnika Częstochowska Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej 14 marca 2015

2 Wprowadzenie 2/38 Sprawy ogranizacyjne 1 godz. wykładu, 1 godz. laboratorium Wykład nie jest obowiązkowy. Przedmiot kończy się egzaminem w formie pisemnej. Laboratoria nie są obowiązkowe, ale nieobecności trzeba odrobić w formie sprawozdania. Kontakt: rperlinski pokój A14 (czytelnia), IITiS konsultacje: poniedziałek, środa 15:00-16:30

3 Wprowadzenie 3/38 Web pierwsze informacje Web 2.0 Skrótowo mianem Web 2.0 określane są serwisy internetowe, których zawartość jest generowana przez samych użytkowników. Od kiedy mamy do czynienia z Web 2.0? Termin Web 2.0 został spopularyzowany w serii konferencji rozpoczętych pod koniec 2004 roku przez O Reilly Media. Organizacja konferencji Web 2.0 miała na celu odbudowanie zaufania i pewności siebie w sektorze przedsiębiorstw branży internetowej bo krysysie i upadku sektora w roku Konferencje te dały również odpowiedź na pytanie o upadek wielu firm a jednocześnie zadziwiający sukces innych.

4 Wprowadzenie 4/38 Bańka internetowa (ang. dot-com bubble) Bańka internetowa - okres euforii na giełdach całego świata w latach związany ze spółkami branży informatycznej. Cechą charakterystyczną było przecenianie przedsiębiorstw, które prowadziły działalność w internecie albo zamierzały ją rozpocząć. Była moda na spółki internetowe i te bardzo często miały mocno zawyżoną wartość. W tym okresie (rok 1995 i najbliższy po nim czas): powstaje pierwsza wersja przeglądarki internetowej Netscape, następuje wydanie systemu operacyjnego Windows 95, powstaje również język Java. W 1995 roku internet miał tylko 18 mln użytkowników, ale zaczynał bardzo szybko roznąć - perspektywa rozwoju firm internetowych.

5 Wprowadzenie 5/38 Bańka internetowa (ang. dot-com bubble) Wykres indeksu giełdowego NASDAQ Composite w latach ze szczytem na początku 2000 r. Bańka internetowa osiągnęła swój szczyt 10 marca 2000 roku, kiedy to indeks giełdowy NASDAQ Composite osiągnął rekordowy poziom 5132,52 i zamknął się tego dnia na poziomie 5048,62 punktów, notując najwyższą wartość od początku swojego istnienia, sygnalizując szczytowy punkt fascynacji akcjami spółek internetowych.

6 Wprowadzenie 6/38 Internet przed Web 2.0 Jak wyglądał internet przed kryzysem, przed Web 2.0? Co było wcześniej?

7 Wprowadzenie 7/38 Web 1.0 Główne cechy serwisów Web 1.0 statyczne strony oparte najczęściej o HTML i CSS, brak jakichkolwiek elementów interakcji z użytkownikiem, układ strony oparty na tabelach (układ wierszy i kolumn), stosowanie ramek (frameset), w HTML5 nie są już dostępne, twórca strony był jedynym kreatorem jej treści, księgi gości, formularze kontaktowe, czas pierwszej wojny przeglądarkowej nieodzowne animowane gify... średnia przepustowość internetu w domu do kilkadziesiąt KiB taksonomia stron - kategoryzowanie zawartości (katalogi stron, np. dmoz)

8 Mapa Web 2.0 Wprowadzenie 8/38

9 Wprowadzenie 9/38 Web cechy charakterystyczne Cechy charakterystyczne dla portali Web 2.0 treść współtworzona przez użytkowników (nastawienie na interakcję z użytkownikiem) wokół portali społecznościowych tworzą się rozubdowane społeczności taksonomia zastąpiona folksonomią portale Web 2.0 budowane są w oparciu o XHTML, CSS, SOAP, AJAX, RSS, wykorzystanie usług sieciowych udostępnianie otwartego API wykorzystanie otwartych licencji prejrzystość i prostota wyglądu (gradienty, duże czcionki, zaokrąglenia,...), zdecydowane zwiększenie użyteczności stron w odniesieniu do Web 1.0.

10 Wprowadzenie 10/38 Ewolucja w sieci Przemiany Britanica online = wikipedia strony domowe = blogi publikowanie treści = współudział w tworzeniu katalogi = tagowanie zawartości mp3.com = p2p (napster) DoubleClick = Adsense Przykłady serwisów Web 2.0 : Delicious.com (początki folskonomii), Facebook, Digg, Wikipedia, YouTube...

11 Wprowadzenie 11/38 Co to jest folksonomia? Folksonomia - neologizm oznaczający praktykę kategoryzacji treści z wykorzystaniem dowolnie dobranych słów kluczowych. Inne nazwy to: wspólne tagowanie, społeczna klasyfikacja, społeczne indeksowanie, społeczne tagowanie, oznaczanie, kumplonomia. Potocznie folksonomia oznacza grupę ludzi współpracujących spontanicznie w celu uporządkowania informacji w kategoriach. Oznacza ona nieformalne metody klasyfikacji. Klasyfikacją informacji zajumją się osoby, które je wykorzystuja - taka klasyfikacja lepiej oddaje model informacji.

12 Wprowadzenie 12/38 Co to jest folksonomia? Słowo folksonomia pochodzi od połączenia słów folk i taxonomy. Słowo taxonomy pochodzi od greckich słów taxis (klasyfikacja) i nomos albo nomia (zarządzanie). Folk oznacza ludzi. Stąd folksonomia to w dosłownym tłumaczeniu ludowe zarządzanie klasyfikacją. Folksonomia sprawdza się najlepiej, kiedy duża liczba osób opisuje tę samą porcję informacji.

13 Wprowadzenie 13/38 Długi ogon (ang. The long tail) Sukces takich firm jak Google zrodził się ze zrozumienia tego co Chris Anderson nazwy długim ogonem (ang. the long tail). Chodzi tutaj o zbiorową siłę małych stron, które razem tworzą ogrom treści internetowych Jeden z wzorców projektowych Web 2.0 głosi, że ogrom treści internetowych jest tworzonych przez małe strony, zwykłych użytkowników. Dlatego: duży nacisk należy nakładać na łatwość i wygodę samoobsługi użytkownika i na algorytmy zarządzania danymi aby zapewnić dostęp w całej sieci, do jej krańcy, a nie tylko w jej centrum, do długiego ogona nie tylko do głowy.

14 Wprowadzenie 14/38 Osiem cech Web 2.0 W artykule Osiem cech Web 2.0 Sean Seton-Rogers wybrał osiem cech, które jego zdaniem charakteryzują zjawisko Web 2.0: 1 Możliwość nawiązywania kontaktów (ang. Connectedness) Nie ma serwisu Web 2.0 bez elementów społecznościowych. Produkt Web 2.0. musi ułatwiać ludziom nawiązywanie kontaktów. 2 Łamanie istniejących zasad (ang. Shattering the exisitng) Serwisy klasyfikowane jako Web 2.0 powinny dawać użytkownikowi nową wartość, łamać schemat, który do tej pory królował na rynku. Przykłady: Zopa.com (pożyczki pieniężne między użytkownikami, bez pośredników), BlaBlaCar (wspólne podróżowanie). 3 Partycypacja (ang. Sharing) Serwisy Web 2.0 umożliwiają łatwe dzielenie się i wymienianie informacją, a także aktywne uczestnicwto. Nawet osoba, która tylko konsumuje informacje, może to robić kiedy chce i jak chce, ma możliwośc komentowania i oceniania. Przykłady: Facebook, Metacafe, MySpace,...

15 Wprowadzenie 15/38 Osiem cech Web Kreatwność (ang. Creativity) Dzięki serwisom Web 2.0 użytkownicy mają dowolność twórczą i mogą dać upust swojej kreatywności. W świecie Second Life właściwie wszystko od ubrań, poprzez przedmioty codziennego użytku czy nieruchomości jest tworzone przez użytkowników. 5 Niskie koszty (ang. Low cost) Serwis Web 2.0 to dla funduszy VC (Venture Capital) wielokrotnie mniejsze inwestycje niż te sprzed kilku lat. Średnia kwota przeznaczana przez VC na nowy serwis internetowy wynosi 2 mln USD, kiedyś było to ok. 20 mln USD.

16 Wprowadzenie 16/38 Osiem cech Web To czego chcę i kiedy chcę (ang. What I want) Serwisy Web 2.0 dają użytkownikowi dowolność, dzięki technologiom takim jak RSS czy otwartym API, każdy może decydować jakie treści, kiedy i w jakiej konfiguracji chce konsumować. 7 Szybkość (ang. Speed) Serwis Web 2.0 może powstać relatywnie szybko. Jeśli pomysł jest dobry należy go intensywnie realizować, by nie wyprzedziła nas konkurencja. 8 Śmiertelność (ang. Death) Znikanie wielu serwisów z rynku jest nieodłącznym elementem Web 2.0. Na tak konkurencyjnym rynku przetrwają tylko produkty, które cieszą się największym powodzeniem wśród użytkowników.

17 Wprowadzenie 17/38 Web 2 - Web Squared - spis treści Na podstawie artykułu: Web Squared: Web 2.0 Five Years On Jak wygląda internet pięć lat po Web 2.0 (rok 2009)? Nowa definicja zbiorowej inteligencji W jaki sposób sieć uczy się Sieć w kontakcie ze światem: cień informacyjny oraz świat rzeczy w internecie Zbiorowy umysł - przetwarzanie w czasie rzeczywistym Podsumowanie: co jest ważne?

18 Wprowadzenie 18/38 Web 2 - Web Squared - najważniejsze kierunki Jak wygląda internet pięć lat po Web 2.0 (rok 2009)? Idea Web 2.0 rozpoczęta w roku 2004 urosła w pewien ruch. Miała na celu odbudowanie pewności siebie i zaufania do webowej branży informatycznej po wielkim boomie i jego załamaniu się w roku Branża przedsiębiorstw internetowych się nie skończyła, tylko internet wszedł w fazę duży zmian. Internet stawał się mocną i solidną platformą dla generacji aplikacji komputerowych i usług, które będą miały wpływ na zmianę kultury. Podczas tych przeobrażeń niektóre firmy skończyły bardzo marnie, podczas gdy inne bardzo szybko urosły. Dlaczego?

19 Wprowadzenie 19/38 Web 2 - Web Squared - najważniejsze kierunki Najważniejsze spostrzeżenie: internet jest platformą albo internet jako platforma. Co to oznacza? To coś więcej niż tylko ofereowanie usług poprzez sieć (ang. software as a service). Oznacza to tworzenie aplikacji, które dosłownie stają się lepsze im więcej osób ich używa. Wykorzystanie czy zaprzęgnięcie sieci i jej efektów nie tylko dla pozyskania użytkowników ale też aby się od nich uczyć i aby wykorzystywać ich własny wkład. Oprogramowanie pozwoliło ułatwić zbudowanie wartości czy wielkości takich serwisów jak Google, Amazon, Wikipedia czy ebay ale ale to użytkownicy je współtowrzą i robią to dla siebie samych. Widać to np. w takich serwisach jak YouTube, Facebook, Twitter.

20 Wprowadzenie 20/38 Web 2 - Web Squared - najważniejsze kierunki W Web 2.0 chodzi przede wszystkim o wykorzystanie, zaangażowanie zbiorowej inteligencji. Takie aplikacje zależą od zarządzania, zrozumienia i odpowiedzi na masową liczbę danych generowanych przez użytkowników w czasie rzeczywistym. Powstające internetowe systemy operacyjne jako jeden z głównych składnikow mają przetwarzanie danych: położenie, identyfikacja (użytkowników, produktów, miejsc) i zbiór jakiś znaczeń czy narzędzi, które łączą to w całość. Dane stają się najważniejszą częścią aplikacji komputerowych nowej generacji - infoware. Telefony komórkowe przeniosły świat internetu wszędzie gdzie tylko możemy je zabrać.

21 Wprowadzenie 21/38 Web 2 - Web Squared - najważniejsze kierunki Aplikacje wykorzystujące zbiorową inteligencję nie bazują już tylko na używaniu klawiatury - coraz bardziej bazują na danych dostarczanych przez różnorodne urządzenia, sensory. Nasze urządzenia, telefony, kamery są oczami i uszami dla różnorodnych aplikacji. Śledzenie położenia pozwala stwierdzić: gdzie jesteśmy, na co się patrzymy, jak szybko się przemieszczamy. Dane są zbierane i przetwarzane w czasie rzeczywistym. Skala współuczestnictwa w tym zjawisku zwiększyła się o kilka rzędów wielkości. Z taką liczbą użytkowników i danych z różnych platform dostawcy oprogramowania mogą zmagać się poważnymi problemami realnego świata. Stąd nazwa Web Squared (Web 2 ).

22 Wprowadzenie 22/38 Web 2 - Nowa definicja zbiorowej inteligencji Nowa definicja zbiorowej inteligencji - informacje uzyskiwane z różnych urządzeń Dobre aplikacje internetowe wykorzystują zbiorową inteligencję. Termin croudsourcing - zlecenie zadań wykonywanych przez firmę bardzo szerokiej grupie ludzi. Duża grupa ludzi może razem wykonać pracę czy stworzyć jakieś dzieło, którgo rozmiary znacznie przekraczają możliwości każdego pojedynczego uczestnika. Sieć jako całość jest takim fenomenem współpracy wszystkich jej użytkowników. Niektóre usługi wręcz specjalizują się w dostarczaniu ludziom takich problemów, z którymi komputery same sobie nie radzą (np. Human-based Computation).

23 Wprowadzenie 23/38 Web 2 - Nowa definicja zbiorowej inteligencji Inteligencja - pewna cecha pozwalająca organizmowi uczyć się od środowiska i mu odpowiadać. Można sobie wyobrazić internet (sieć wszystkich połączonych użądzeń i aplikacji) jako nowonarodzone dziecko. Takie dziecko widzi ale nie może się na niczym skupić. Czuje, ale nie ma pojęcia o wielkości, wszystko wkłada do ust. Słyszy głos rodziców ale ich nie rozumie. Jest pełne wrażeń ale większości z nich nie rozumie. Nie ma kontroli samo nad sobą albo ma ją bardzo małą. Jednak z czasem dziecko dojrzewa i świat dookoła niego zaczyna mieć sens. Dziecko zaczyna koordynować dane odbierane za pomocą zmysłów, oddzielać sygnały od szumów, uczyć się nowych umiejętności. Trudne kiedyś czynności stają się automatyczne. Czy sieć staje się mądrzejsza, inteligentniejsza w trakcie jak dojrzewa?

24 Wprowadzenie 24/38 Web 2 - Nowa definicja zbiorowej inteligencji Dojrzewanie sieci na przykładzie algorytmów wyszukiwania Pierwsze algorytmy wyszukujące w internecie przeszukiwały zawartośći każdej strony, fragemnt po fragmencie, bajt po bajcie. Był to taki prosty algorytm brute force. Przełom: linki nie tylko jako wskazanie innej zawartości ale jako głos oddany na zawartość, jako ranking zawartości. Każdy link to głos oddany na daną zawartość... Dzisiejsze algorytmy wyszukiwania są już bardzo skomplikowane, wykorzystują setki kryteriów rankingowych. W wynikach wyszukiwania uwzględnia się wcześniejsze wyszukiwania, uwzględnia się liczbę kliknięć użytkowników na każdy z wyników wyszukiwania. Uwzględnia się nasze indywidualne wcześniejsze wyszukiwania i historię oglądanych stron.

25 Wprowadzenie 25/38 Web 2 - Nowa definicja zbiorowej inteligencji Aplikacja w telefonie wykrywa ruch komórki do naszego ucha - włącza automatycznie rozpoznawanie mowy. Rozpoznawanie mowy jest wspomaganie najszęstszymi wyszukiwaniami w bazie danych. GPS informuje o naszym położeniu i powiedzenie słowa pizza zwraca najbardziej oczekiwany przez nas wynik: nazwa, lokalizacja i informacje kontaktowe najbliższych pizzeri. To już trochę jak rozmowa z człowiekiem... mówimy do sieci, rozmawiamy z nią. Sieć jest na tyle inteligentna, że coś już rozumie, a to dopiero początek. Im więcej użytkowników tym łatwiej uczyć sieć aby nas lepiej rozumiała.

26 Wprowadzenie 26/38 Web 2 - W jaki sposób sieć uczy się? Żeby komputer rozumiał dane nie potrzeba to tego jakiejś specjalnej taksonomii. W praktyce widać, że systemy uczą się znaczenia ze struktury danych, na których operują. Przykład aplikacji You R Here na iphona: robisz zdjęcie mapy obszaru, którego nie ma dostępnego online, np. ścieżki w parku. Zaznaczasz gdzie jesteś na teraz na tej mapie (GPS wie gdzie jesteś), idziesz kawałek pierwszą ścieżką i zaznaczas drugi punkt na zdjęciu mapy. Od tego momentu aplikacja pokazuje ci na mapie (na jej zdjęciu) gdzie jesteś! W taki sposób sieć uczy się, tak uczą się usługi dostępne w sieci. Polega to na rozpoznawaniu i nauczeniu aplikacji pewnych regularności na czymś, co wydawało się danymi bez żadnej struktury.

27 Wprowadzenie 27/38 Web 2 - W jaki sposób sieć uczy się? Jedną z najważniejszych kompetencji Web 2.0 jest odkrywanie ukrytych metadanych, a następnie budowanie bazy danych, która te dane zbierze. Kolejnym krokiem jest rozwinięcie wokół tych danych całego ekosystemu (np. grafy znajomości na FB, liczba wizyt u tego samego kupca, w tym samym sklepie, u tego samego dostawcy).

28 Wprowadzenie 28/38 Web 2 - Sieć w konfrontacji ze światem Aplikacje oparte na różnych czuknikach czy sensorach już dzisiaj zrewolucjonizowały naszą sieć. Jest to niejako trochę ukryta czy niedostrzegana strona rynku urządzeń mobilnych z jego rewolucyjnymi możliwościami. Smartfony posiadają: mikrofony, kamery, czujniki ruchu i czujniki zbliżeniowe, rozpoznawanie położenia (GPS i triangulacja BTS - stacje przekaźnikowe) a niekiedy nawet kompasy. Aplikacje mobilne są połączonymi aplikacjami, tworzą internet. Im więcej ludzi ich używa tym lepiej można dopracować aplikację i wykorzystywane przez nią dane. Tym więcej danych można zbierać, żeby tworzyć funkcjonalności, które przyciągną jeszcze więcej użytkowników. Przykład: aplikacja GPS, która używa danych o położeniu innych użytkowników, żeby wykryć gdzie są korki na twojej drodze. Śledzenie zmian na drogach odbywa się dzisiaj w czasie rzeczywistym.

29 Wprowadzenie 29/38 Web 2 - Sieć w konfrontacji ze światem Cień informacyjny i Świat rzeczy w internecie Przykład: zdjęcia z zapisem dokładnego położenia, w którym zostały zrobione. GPS jest dokładniejszy niż człowiek potrafi określić, nawet bardziej niżbyśmy chcięli! Zwiększenie precyzji w jednej dziedzinie zwiększa potencjał innych (np. mapy w oparciu o zdjęcia na flickr.com). Rozpoznawanie twarzy... dzisiaj już trochę funkcjonuje, a to dopiero początek (trochę jak z filmu Raport mniejszości). The Wikitude travel guide - nakierowujesz kamerę w telefonie na jakiś obiekt (budynek, pomnik,...) a plikacja pokauje Ci informacje o tym obiekcie, które ma w bazie (znając położenie i rozpoznając kształt obiektu na rysunku). Pierwsze smaki rozszerzonej rzeczywistości. Telefon z czujnikami i połączeniem do internetu - takie nasze supermoce. Wszystko to pozakuje, że ludzie i obiekty mają w świecie internetu cień informacyjny (kody kreskowe towarów w supermarketach, tag na zdjęciu).

30 Wprowadzenie 30/38 Web 2 - Sieć w konfrontacji ze światem Analiza coraz to nowych danych ciągle napływających oraz właściwa ich interpretacja, pozwala na budowanie bazy wiedzy i uczenie sieci - wiedza o realnym świecie. Nasze telefony są oczami i uszami internetu. Dzisiaj możemy już spotkać się z internetem, który jest nasz. Aplikacje, z których korzystamy nie działają same, ale z naszą pomocą. My dostarczamy wiedzy, która pozwala im się rozwijać - np. rozpoznawanie obiektów czy osób na zdjęciach. Nasze urządzenia nas rozszerzają a my dajemy im więdzę aby one też się rozwijały. Idea nie zawsze idzie z góry, od dużych firm. Taksówkarz w Wellinton, NZ, który wykorzystując dane zebrane przez 6 tygodni (GPS, pogoda, pasażerowie, i trzy inne zmienne) nauczył się pracować dużo mniej i zarabaić więceni niż inni taksówkarze.

31 Wprowadzenie 31/38 Web 2 - Sieć w konfrontacji ze światem Najważniejszą kompetencją Web 2 będzie przekształcanie danych nie posiadających struktury do danych, które strukturę mają znaną i określoną.

32 Wprowadzenie 32/38 Web 2 - Zbiorowy umysł - przetwarzanie w czasie rzeczywistym Olbrzymia liczba danych nieustannie pojawiających się na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter,...) Wyszukiwanie na Twitterze aktualnych tematów musi być aktualizowanie natychmiastowo - już chwilę po wpisaniu zapytania pojawiają się nowe wyniki. Serwisy takie jak Twitter czy zmiana statusu na FB, stworzyły nowy rodzaj danych w sieci - są to bierzące informacje w czasie rzeczywistym tego co jest ważne dla ogółu społeczności, tego co się dzieje na świecie. To jest pewne zjawisko, które przekracza granice państw, jest ogólnoświatowe. W tym wypadku komunikacja łączy ludzi i pozwala im razem współdziałać w osiągnięcij jakiegoś wspólnego celu. Daje wszystkim jakiś wspólny kontekst, jakąś wspólną tożsamość.

33 Wprowadzenie 33/38 Web 2 - Zbiorowy umysł - przetwarzanie w czasie rzeczywistym Korzyści i możliwości wykorzystania Informacja zwrotna od klientów napływająca w czasie rzeczywistym pozwala na uzyskanie przez firmy olbrzymiej przewagi na rynku. Klienci zostawiają informacje zwrotnie nie tylko w firmie, z której usług korystają ale w całym internecie, w portalach społecznościowych. I to dzieje się często jeszcze zanim skorzystają z określonych usług. Właściciele firm powinni słuchać tego głosu i dołączyć się do konwersacji. Przykład sieci WalMart. Vivec Ranadaive: Wszystko jest teraz w czasie rzeczywistym. Kiedy jakiś rodzaj butów nie sprzedaje się w jakimś lokalnym sklepie na rogu, to nie potrzeba 6 miesięcy zanim dostawca z Chin się o tym dowie. Dzięki oprogramowaiu to dzieje się niemal natychniast.

34 Wprowadzenie 34/38 Web 2 - Podsumowanie - sprawy, które mają znaczenie Nowy kierunek, w którym rozwija się internet - kierunek olbrzymiej interakcji ze światem rzeczywistym. Dzisiaj internet nie jest już tylko platformą, na ktorej dla prowadzenia jakiegoś biznesu. Internet zaczyna stawać się realnym światem, zaczyna wchodzić w realne problemy światowe. Web 2 to internet, który wchodzi w konfrontacje ze światem rzeczywistym. Trzeba być tego świadomym. Daje to niesamowite możliwości kiedy będziemy chcięli dobrze je wykorzystać. Dzisiaj sieć to nie zbiór statycznych stron HTML, które opisują coś znajdującego się świecie. Dzisiaj sieć to coraz bardziej świat. Każdy użytkownik, tysiące urządzeń zostawiają po sobie cień informacyjny. Inteligentne wykorzystanie strumienia danych dostarczanych przez użytkownikow daje niesamowite możliwości, które mogą zmienić nasze myślenie czy postrzeganie.

35 Wprowadzenie 35/38 Web 3.0? Web 3.0 to termin, który stworzono by opisać dalszą ewolucję Internetu oraz różnego rodzaju działań i koncepcji prowadzących do konwersji obecnego systemu przekazu wiedzy do modelu ogólnopojętej bazy danych. Web 3.0 to koncepcja przetworzenia zawartości stron do wzorca czytanego przez różne (w tym nieprzeglądarkowe) aplikacje, systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję, rozwiązania semantyczne oraz oprogramowanie pozwalające wizualizować oraz przetwarzać dane w trzech wymiarach. Chodzi tutaj głównie o sieci semantyczne czyli znaczeniowe.

36 Wprowadzenie 36/38 Sieci semantyczne Sieci semantyczne są modelem reprezentacji wiedzy. Bazują na założeniu, że pamięć ludzką najlepiej opisuje model asocjacyjny. Terminy są wyjaśniane przez inne terminy. Powstaje struktura pewnych powiązań, która może być zamknięta. Sieci semantyczne to zbiory obiektów powiązane pewnymi relacjami. Przykład: zdjęcie ma pozycję gdzie było zrobione, kto je robił, komu czy czemu je robił. Ile tu obiektów i ile powiązań! Sieci semantyczne można przedstawiać za pomocą grafu. Obiekty to węzły a relacje to krawędzie. Węzły i krawędzie mogą mieć wagi określające np. słuszność czy pewnośc danej relacji. W takich sieciach można prowadzić wnioskowanie. Obiekty w takim grafie mogą być obiektami rzeczywistymi, konceptualnymi (czynności, wydarzenia) albo deskryptorami (dodatkowy opis węzła, obiektu).

37 Wprowadzenie 37/38 Web 3.0? Co będzie dalej? Web 3.0? Sieć semantyczna? Sieć odczuwająca, odbierająca świat zmysłami? Sieć portali społecznościowych? Sieć mobilna? Jakaś forma wirtualnej rzeczywistości? Wszystkie powyższe i jeszcze więcej.

38 Wprowadzenie 38/38 Źródła W wykładzie wykorzystano informacje dostępne w internecie: artykuł Osiem cech Web 2.0, artykuł Web Squared: Web 2.0 Five Years On artykuł Sieci semantyczne Wikipedia: Web 2.0, Semantic Web, Folksonomia, Croudsourcing, Bańka internetowa, i inne...

Akademia Ekonomiczna w Poznaniu Katedra Informatyki Ekonomicznej. Internet 2.0

Akademia Ekonomiczna w Poznaniu Katedra Informatyki Ekonomicznej. Internet 2.0 Internet 2.0 Plan Czym jest Internet 2.0? Charakterystyczne cechy Internetu 2.0 RóŜnice między Internetem 1.0 a 2.0 Internet 2.0 jaki znamy Technologie Internet Semantyczny a Internet 2.0 Internet 2.0

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym sposób na zwiększenie widoczności zasobów bibliotek cyfrowych w wyszukiwarkach internetowych Karolina Żernicka Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytet

Bardziej szczegółowo

Web 3.0 Sieć Pełna Znaczeń (Semantic Web) Perspektywy dla branży motoryzacyjnej i finansowej. Przyjęcie branżowe EurotaxGlass s Polska 10 luty 2012

Web 3.0 Sieć Pełna Znaczeń (Semantic Web) Perspektywy dla branży motoryzacyjnej i finansowej. Przyjęcie branżowe EurotaxGlass s Polska 10 luty 2012 Web 3.0 Sieć Pełna Znaczeń (Semantic Web) Perspektywy dla branży motoryzacyjnej i finansowej Przyjęcie branżowe EurotaxGlass s Polska 10 luty 2012 Web 3.0 - prawdziwa rewolucja czy puste hasło? Web 3.0

Bardziej szczegółowo

Symulator doboru koloru i przetłoczenia bramy garażowej oraz wzoru drzwi wejściowych. do elewacji budynku klienta

Symulator doboru koloru i przetłoczenia bramy garażowej oraz wzoru drzwi wejściowych. do elewacji budynku klienta Symulator doboru koloru i przetłoczenia bramy garażowej oraz wzoru drzwi wejściowych do elewacji budynku klienta Wszechobecna nowa technologia Smartfony obecnie coraz częściej zastępują zwykłe telefony

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE

SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE SPOŁECZNOŚCI INTERNETOWE Wykorzystanie nowoczesnych technologii w badaniach konsumenckich Inquiry sp. z o.o. O INQUIRY Od ponad 10 lat prowadzimy badania konsumenckie dla klientów z branży FMCG, sieci

Bardziej szczegółowo

Rozwiązania kognitywne to nie tylko software...

Rozwiązania kognitywne to nie tylko software... Rozwiązania kognitywne to nie tylko software... Piotr Beńke Dyrektor działu Rozwiązań Sprzętowych IBM Polska Watson Warsaw Summit 2017 Dane transformują branże jak i zawody DANE SŁUŻBY ZDROWIA DANE RZĄDOWE

Bardziej szczegółowo

Pedagogika tradycyjna

Pedagogika tradycyjna Web 2.0 wyzwaniem dla współczesnej edukacji aspekt technologiczny 1 Jak kształcić młodych ludzi, którzy wejdą na rynek pracy za kilka, 10, 20 lat. Jak edukować, by nie zablokować kreatywności młodych i

Bardziej szczegółowo

CMS, CRM, sklepy internetowe, aplikacje Web

CMS, CRM, sklepy internetowe, aplikacje Web CMS, CRM, sklepy internetowe, aplikacje Web Aplikacje PHP, open source, dodatki Add-ins, templatki, moduły na zamówienie Aplikacje mobilne jquery Mobile + PhoneGap Kilka platform w cenie jednego kodu JavaScript!

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Marketing internetowy Dr Leszek Gracz Uniwersytet Szczeciński 25 marca 2015 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL O czym dzisiaj będziemy mówić

Bardziej szczegółowo

Ontologie, czyli o inteligentnych danych

Ontologie, czyli o inteligentnych danych 1 Ontologie, czyli o inteligentnych danych Bożena Deka Andrzej Tolarczyk PLAN 2 1. Korzenie filozoficzne 2. Ontologia w informatyce Ontologie a bazy danych Sieć Semantyczna Inteligentne dane 3. Zastosowania

Bardziej szczegółowo

Scoring w oparciu o Big Data. 8 kwietnia 2014 roku

Scoring w oparciu o Big Data. 8 kwietnia 2014 roku Scoring w oparciu o Big Data 8 kwietnia 2014 roku Od początków ludzkości do roku 2003 wygenerowano 5 eksabajtów informacji tyle samo ludzkość generuje dziś co dwa dni. - Eric Schmidt, Google CEO 2 Dlaczego

Bardziej szczegółowo

Procesowa specyfikacja systemów IT

Procesowa specyfikacja systemów IT Procesowa specyfikacja systemów IT BOC Group BOC Information Technologies Consulting Sp. z o.o. e-mail: boc@boc-pl.com Tel.: (+48 22) 628 00 15, 696 69 26 Fax: (+48 22) 621 66 88 BOC Management Office

Bardziej szczegółowo

Jak działają social media?

Jak działają social media? 3.1.1 Jak działają social media? Wg definicji publikowanej na Wikipedii Media społecznościowe (ang. Social Media) to określenie odnoszące się do ogólnie pojętego korzystania z internetowych i mobilnych

Bardziej szczegółowo

NOWE TRENDY REKLAMY ONLINE. - Allbiz Międzynarodowe Centrum E-commerce

NOWE TRENDY REKLAMY ONLINE. - Allbiz Międzynarodowe Centrum E-commerce NOWE TRENDY REKLAMY ONLINE - Allbiz Międzynarodowe Centrum E-commerce PODZIAŁ PREZENTACJI: 1 Potencjał sieci Internet dla rozwoju biznesu. 2 Aktualne sposoby przyciągania klientów przy użyciu globalnej

Bardziej szczegółowo

Oferta dla na autorską akcję Commerce PRO, czyli kompleksowe działania polegające na wsparciu sprzedaży przy wykorzystaniu Search Engine Marketing

Oferta dla na autorską akcję Commerce PRO, czyli kompleksowe działania polegające na wsparciu sprzedaży przy wykorzystaniu Search Engine Marketing Oferta dla na autorską akcję Commerce PRO, czyli kompleksowe działania polegające na wsparciu sprzedaży przy wykorzystaniu Search Engine Marketing // Search Engine Marketing Commerce PRO to autorskie rozwiązanie

Bardziej szczegółowo

Czynniki sukcesu w e-biznesie. dr Mirosław Moroz

Czynniki sukcesu w e-biznesie. dr Mirosław Moroz Czynniki sukcesu w e-biznesie dr Mirosław Moroz Plan wystąpienia Sukces niejedno ma imię Czynniki sukcesu w e-biznesie ujęcie modelowe Składowe modelu Podsumowanie Sukces niejedno ma imię Tym, co wiąże

Bardziej szczegółowo

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków,

Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków, Poniższe pytania dotyczą różnych spraw związanych z korzystaniem z mediów i urządzeń cyfrowych, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków, smartfonów, tabletów, telefonów komórkowych bez dostępu

Bardziej szczegółowo

Stwórz wewnętrzną sieć szkolną

Stwórz wewnętrzną sieć szkolną tekst Artur Rudnicki Stwórz wewnętrzną sieć szkolną yammer to prywatna sieć społecznościowa, która ułatwia pracownikom i uczniom wzajemną komunikację, pozwala na dzielenie się informacjami i zarządzanie

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE TOWAREM NA PALETACH W MAGAZYNIE WYSOKIEGO SKŁADOWANIA BY CTI

ZARZĄDZANIE TOWAREM NA PALETACH W MAGAZYNIE WYSOKIEGO SKŁADOWANIA BY CTI ZARZĄDZANIE TOWAREM NA PALETACH W MAGAZYNIE WYSOKIEGO SKŁADOWANIA BY CTI 1. Opis produktu. Współpracując z firmami produkcyjnymi, wykorzystującymi w codziennej pracy magazyny wysokiego składowania, stworzyliśmy

Bardziej szczegółowo

ZAMÓWIENIA GIS BY CTI. Opis programu

ZAMÓWIENIA GIS BY CTI. Opis programu ZAMÓWIENIA GIS BY CTI Opis programu 1. Opis programu GIS to System Informacji Geograficznej służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Program został stworzony

Bardziej szczegółowo

ZAMÓWIENIA GIS BY CTI

ZAMÓWIENIA GIS BY CTI ZAMÓWIENIA GIS BY CTI 1. Opis produktu. GIS to System Informacji Geograficznej służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Program został stworzony z myślą

Bardziej szczegółowo

Czy Twoja biblioteka?

Czy Twoja biblioteka? Czy Twoja biblioteka? Stworzyła internetową społeczność użytkowników? Gdy wprowadza jakąś usługę, to czy systematycznie ocenią ją i usprawnia? Bierze pod uwagę opinie użytkowników? Zna potrzeby swoich

Bardziej szczegółowo

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Serwer danych lokalnych. Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06

Firma Informatyczna ASDER. Prezentacja. Serwer danych lokalnych. Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06 2012 Firma Informatyczna ASDER Prezentacja Serwer danych lokalnych Przemysław Kroczak ASDER 2012-08-06 Szanowni Państwo, W dzisiejszej coraz częściej trzeba współdzielić pliki między pracownikami/działami

Bardziej szczegółowo

DODATKI SPECJALNE DLA GASTRONOMII

DODATKI SPECJALNE DLA GASTRONOMII DODATKI SPECJALNE DLA GASTRONOMII Sukces biznesu gastronomicznego w Internecie zależy od dwóch rzeczy: atrakcyjnego menu oraz pozytywnych ocen internautów. W kreatorze Click Web z łatwością stworzysz nowoczesne

Bardziej szczegółowo

Marcin Borecki PlaceChallenge Rafał Czupryński Microsoft

Marcin Borecki PlaceChallenge Rafał Czupryński Microsoft Marcin Borecki PlaceChallenge Rafał Czupryński Microsoft Aplikacje jako kanał marketingowy Do czego wykorzystać aplikacje? Jak zacząć przygodę z aplikacjami? Z jakich narzędzi korzystamy na co dzień?

Bardziej szczegółowo

Co jest celem Twojego projektu - podsumuj jego założenia jednym zdaniem.

Co jest celem Twojego projektu - podsumuj jego założenia jednym zdaniem. INFORMACJE O PROJEKCIE Wypisz podstawowe informacje na temat Twojego projektu - dzięki nim łatwiej będzie Ci decydować o tym, jaki charakter powinna mieć Twoja strona i jakie informacje powinny mieć na

Bardziej szczegółowo

ECDL/ICDL Współpraca online Moduł S7 Sylabus - wersja 1.0

ECDL/ICDL Współpraca online Moduł S7 Sylabus - wersja 1.0 ECDL/ICDL Współpraca online Moduł S7 Sylabus - wersja 1.0 Przeznaczenie Sylabusa Dokument ten zawiera szczegółowy Sylabus dla modułu ECDL/ICDL Współpraca online. Sylabus opisuje zakres wiedzy i umiejętności,

Bardziej szczegółowo

DO CELU PROWADZI TRAFFIC TOMTOM NAJSZYBCIEJ TOMTOM TRAFFIC PROWADZI DO CELU SZYBCIEJ

DO CELU PROWADZI TRAFFIC TOMTOM NAJSZYBCIEJ TOMTOM TRAFFIC PROWADZI DO CELU SZYBCIEJ TOMTOM TRAFFIC PROWADZI DO CELU SZYBCIEJ TomTom to wiodący dostawca usług informujących o ruchu drogowym. Firma TomTom monitoruje, przetwarza i dostarcza informacje o ruchu drogowym z wykorzystaniem opracowanych

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie Dwie wersje: do domu i dla firmy. Do kogo adresowany? Komponenty

Wprowadzenie Dwie wersje: do domu i dla firmy. Do kogo adresowany? Komponenty Office 365 dla firm Wprowadzenie Jednym z głównych produktów działających w chmurze oferowanych przez firmę Microsoft to Office 365. Czym jest to rozwiązanie, jakie ma sposoby wykorzystania, do kogo jest

Bardziej szczegółowo

Imagination Is More Important Than Knowledge

Imagination Is More Important Than Knowledge Imagination Is More Important Than Knowledge 1 -Albert Einstein https://www.flickr.com/photos/9555503@n07/5095475676/ Odblokuj potencjał tkwiący w danych - poznaj usługi kognitywne Grażyna Dadej Executive

Bardziej szczegółowo

SOA Web Services in Java

SOA Web Services in Java Wydział Informatyki i Zarządzania Wrocław,16 marca 2009 Plan prezentacji SOA 1 SOA 2 Usługi Przykłady Jak zacząć SOA Wycinek rzeczywistości Problemy zintegrowanych serwisów : Wycinek Rzeczywistości Zacznijmy

Bardziej szczegółowo

Rola i zadania. eczeństwie wiedzy. w społecze. Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Akademia Pedagogiczna w Krakowie skorka@ap.krakow.

Rola i zadania. eczeństwie wiedzy. w społecze. Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Akademia Pedagogiczna w Krakowie skorka@ap.krakow. Rola i zadania architekta informacji w społecze eczeństwie wiedzy dr Stanisław Skórka Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Akademia Pedagogiczna w Krakowie skorka@ap.krakow.pl Architektura

Bardziej szczegółowo

OPCJA KOMPLEKSOWE USŁUGI INTERNETOWE

OPCJA KOMPLEKSOWE USŁUGI INTERNETOWE Warszawa, sierpień 2010 r. KLIKNIJ, ABY EDYTOWAĆ STYL OPCJA KOMPLEKSOWE USŁUGI INTERNETOWE O nas Świadczymy kompleksowe usługi informatyczne od 1991 r. Pracowaliśmy dla niemal 400 Klientów. W tym czasie:

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego E-BRANDING Wszystko co powinieneś wiedzieć, aby nazwa organizacji i jej znak graficzny były rozpoznawalne w Internecie Celem standardu jest zbudowanie rozpoznawalnej marki (nazwy i logotypu) organizacji

Bardziej szczegółowo

Ty i Google. Niezbędnik dla początkującego

Ty i Google. Niezbędnik dla początkującego Ty i Google Niezbędnik dla początkującego Podstawowe usługi... Jedno konto, wszystkie usługi Jeśli założysz konto w serwisie google masz wtedy dostęp do wszystkich jego funkcji, również tych zaawansowanych.

Bardziej szczegółowo

Użyteczność stron internetowych

Użyteczność stron internetowych Użyteczność stron internetowych Użyteczność Użyteczność (ang. usability) jest to dziedzina wiedzy dotycząca interaktywnych urządzeń i aplikacji, która określa stopień, w jakim ludzie są w stanie wykonać

Bardziej szczegółowo

trendów, które zmieniają IT (technologię informatyczną)

trendów, które zmieniają IT (technologię informatyczną) trendów, które zmieniają IT (technologię informatyczną) Powszechnie wiadomo, że technologia informatyczna ewoluuje. Ludzie wykorzystują technologię w większym stopniu niż dotychczas. A ponieważ nasi użytkownicy

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie. Co to takiego?

Pozycjonowanie. Co to takiego? Pozycjonowanie Co to takiego? WSTĘP SEO to akronim angielskiej nazwy Search Engine Optimization, czyli optymalizacja witryn internetowych pod kątem wyszukiwarek. Pozycjonowanie w uproszczeniu skupia się

Bardziej szczegółowo

7 rzeczy. które musisz robić w Marketingu Internetowym

7 rzeczy. które musisz robić w Marketingu Internetowym 7 rzeczy które musisz robić w Marketingu Internetowym 7 rzeczy które musisz zrobić w Marketingu Internetowym Ten ebook jest skierowany do właścicieli małych przedsiębiorstw. Zawarliśmy w nim porady dla

Bardziej szczegółowo

mobilne rozwiązania www.theappcreate.com

mobilne rozwiązania www.theappcreate.com mobilne rozwiązania www.theappcreate.com Rynek mobilny w Polsce 2015r. 58 proc. Polaków posiada smartfona, co oznacza, że w grupie 15+ jest ich około 19 mln. Dynamika wzrostu wynosi obecnie około 3-4 p.p.

Bardziej szczegółowo

CO MOZ NA WYCISNA C Z SAMOOBSŁUGI CZYLI SPRZEDAZ W KANAŁACH SELF CARE? Bartosz Szkudlarek

CO MOZ NA WYCISNA C Z SAMOOBSŁUGI CZYLI SPRZEDAZ W KANAŁACH SELF CARE? Bartosz Szkudlarek CO MOZ NA WYCISNA C Z SAMOOBSŁUGI CZYLI SPRZEDAZ W KANAŁACH SELF CARE? Bartosz Szkudlarek Self Care, Big Data i sprzedaż 2 Czym jest Self Care? Aplikacja Self Care pozwala użytkownikom na obsługę swojego

Bardziej szczegółowo

Specyfikacja dla strony internetowej Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci

Specyfikacja dla strony internetowej Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Specyfikacja dla strony internetowej Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Cel: Zaprojektowanie nowej strony dla Fundacji Zwiększenie ruchu i ilości realnych odsłon strony w celu lepszego propagowania

Bardziej szczegółowo

Pierwsze kroki w nowych graficznych mediach społecznościowych. Pinterest. Michał Pałasz

Pierwsze kroki w nowych graficznych mediach społecznościowych. Pinterest. Michał Pałasz Pierwsze kroki w nowych graficznych mediach społecznościowych. Pinterest. Michał Pałasz Pinterest i Instagram - podobieństwa serwisy społecznościowe oparte o treści graficzne bardzo popularne w wersji

Bardziej szczegółowo

O Firmie ProLogisticaSoft

O Firmie ProLogisticaSoft Prologistica.pl Prologistica.pl O Firmie ProLogisticaSoft ProLogisticaSoft, jest młodą prężną firmą, zajmującą się tworzeniem, sprzedażą i wdrażaniem systemów informatycznych wspomagających zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Inteligentne organizacje zarządzanie wiedzą i kompetencjami pracowników

Inteligentne organizacje zarządzanie wiedzą i kompetencjami pracowników 2010 Inteligentne organizacje zarządzanie wiedzą i kompetencjami pracowników Paulina Zadura-Lichota Zespół Przedsiębiorczości Warszawa, styczeń 2010 r. Pojęcie inteligentnej organizacji Organizacja inteligentna

Bardziej szczegółowo

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu,

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu, CZĘŚĆ 3 - INTERNET 3.1 WSTĘP Internet jest globalnym zbiorem połączonych ze sobą komputerów, które przesyłają informacje między sobą za pośrednictwem szybkich połączeń sieciowych oraz linii telefonicznych.

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie kompetencjami pracowników

Zarządzanie kompetencjami pracowników Zarządzanie kompetencjami pracowników Kompetencje IT w dobie cyfryzacji i informatyzacji życia gospodarczego Baza wymaganych kompetencji i jej zmiana w czasie Kompetencje a stanowisko pracy Indywidualizacja

Bardziej szczegółowo

SHAREPOINT SHAREPOINT QM SHAREPOINT DESINGER SHAREPOINT SERWER. Opr. Barbara Gałkowska

SHAREPOINT SHAREPOINT QM SHAREPOINT DESINGER SHAREPOINT SERWER. Opr. Barbara Gałkowska SHAREPOINT SHAREPOINT QM SHAREPOINT DESINGER SHAREPOINT SERWER Opr. Barbara Gałkowska Microsoft SharePoint Microsoft SharePoint znany jest również pod nazwą Microsoft SharePoint Products and Technologies

Bardziej szczegółowo

Tytuł prezentacji podtytuł

Tytuł prezentacji podtytuł Projekty IT, które działają Tytuł prezentacji podtytuł Tomasz Karwatka www.divante.pl O czym będzie? Jak wykorzystać narzędzia Web 2.0 w budowaniu bazy wiedzy? Źródło porażek wdrożeń informatycznych systemów

Bardziej szczegółowo

Poradnik SEO. Ilu z nich szuka Twojego produktu? Jak skutecznie to wykorzystać?

Poradnik SEO. Ilu z nich szuka Twojego produktu? Jak skutecznie to wykorzystać? Poradnik SEO Poradnik SEO Internet to najszybciej rozwijające się medium. W Polsce jest już 15 mln użytkowników, ponad 90% z nich używa wyszukiwarki Google. Dziennie użytkownicy zadają ponad 130 milionów

Bardziej szczegółowo

2.3.5. Umiejętności związane z wiedzą 2.4. Podsumowanie analizy literaturowej

2.3.5. Umiejętności związane z wiedzą 2.4. Podsumowanie analizy literaturowej Spis treści 1. Przesłanki dla podjęcia badań 1.1. Wprowadzenie 1.2. Cel badawczy i plan pracy 1.3. Obszar badawczy 1.4. Znaczenie badań dla teorii 1.5. Znaczenie badań dla praktyków 2. Przegląd literatury

Bardziej szczegółowo

Wirtualna tablica. Padlet: https://pl.padlet.com/ Padlet nazywany jest wirtualną tablicą, ścianą lub kartką strony internetowej.

Wirtualna tablica. Padlet: https://pl.padlet.com/ Padlet nazywany jest wirtualną tablicą, ścianą lub kartką strony internetowej. Wirtualna tablica Padlet: https://pl.padlet.com/ Padlet nazywany jest wirtualną tablicą, ścianą lub kartką strony internetowej. To proste w obsłudze narzędzie może służyć jako tablica informacyjna lub

Bardziej szczegółowo

Fabryka i3 Machine Learning w analizie ryzyka kredytowego

Fabryka i3 Machine Learning w analizie ryzyka kredytowego Fabryka i3 Machine Learning w analizie ryzyka kredytowego Big Data, Machine Learning czy to dla mnie? Od perceptronu do oceny ryzyka MACHINE LEARNING CZŁOWIEK Jak działa machine learning? Doświadczenie

Bardziej szczegółowo

SEO.341-4/06 Gryfino, dnia 27 czerwca 2006r.

SEO.341-4/06 Gryfino, dnia 27 czerwca 2006r. projekt e-gryfino I wdrożenie rozwiązań społeczeństwa informacyjnego w Gminie GRYFINO Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego działanie

Bardziej szczegółowo

Nowa strona internetowa Twojej Firmy w 3 dni!

Nowa strona internetowa Twojej Firmy w 3 dni! www.stronaw3dni.pl Nowa strona internetowa Twojej Firmy w 3 dni! W pakiecie: + indywidualny projekt + wersja mobilna + domena i hosting na rok gratis! od 1299 zł 989 zł netto ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ

Bardziej szczegółowo

SPINACZ.edu.pl platforma współpracy nauki z biznesem w zakresie innowacyjnych rozwiązań informatycznych

SPINACZ.edu.pl platforma współpracy nauki z biznesem w zakresie innowacyjnych rozwiązań informatycznych SPINACZ.edu.pl platforma współpracy nauki z biznesem w zakresie innowacyjnych rozwiązań informatycznych Poznańska Impreza Wolnego Oprogramowania Poznań, 3 grudnia 2011 Rafał Brzychcy rafal.brzychcy@fwioo.pl

Bardziej szczegółowo

Idealna strona internetowa dla Twojej firmy

Idealna strona internetowa dla Twojej firmy Katowice, 25.11.2010 r. Idealna strona internetowa dla Twojej firmy Warsztaty prowadzenie Zofia Oslislo 1 Czy potrzebuję (nowej) strony internetowej? mogę zwiększyć sprzedaż, gdy pozwolę klientom kupować

Bardziej szczegółowo

Ocena okresowa jeden z filarów kultury efektywnej organizacji - na przykładzie wdrożenia narzędzi Elevato w Velvet CARE Sp. z o.o.

Ocena okresowa jeden z filarów kultury efektywnej organizacji - na przykładzie wdrożenia narzędzi Elevato w Velvet CARE Sp. z o.o. Ocena okresowa jeden z filarów kultury efektywnej organizacji - na przykładzie wdrożenia narzędzi Elevato w Velvet CARE Sp. z o.o. aleksandra.barczyk@velvetcare.pl piotr.majcherkiewicz@elevatosoftware.com

Bardziej szczegółowo

Kodowanie produktów - cz. 1

Kodowanie produktów - cz. 1 Kodowanie produktów - cz. 1 25.07.2005 r. Wstęp Do identyfikacji wyrobów od dawna używa się różnego rodzaju kodów i klasyfikacji. Obecnie stosuje się m.in. natowską kodyfikację wyrobów, kodowanie wyrobów

Bardziej szczegółowo

POZYCJONOWANIE BIELSKO BIAŁA >>>WIĘCEJ<<<

POZYCJONOWANIE BIELSKO BIAŁA >>>WIĘCEJ<<< . Wszystko O Pozycjonowaniu I Marketingu. >>>POZYCJONOWANIE FIRM POZYCJONOWANIE BIELSKO BIAŁA >>>WIĘCEJ

Bardziej szczegółowo

TWÓJ BIZNES. Nasze rozwiązanie

TWÓJ BIZNES. Nasze rozwiązanie Innowacyjny System Elektronicznego Obiegu Dokumentów i Spraw opracowany przez firmę WASKO S.A., na podstawie wieloletnich doświadczeń zdobytych na rynku systemów teleinformatycznych. TWÓJ BIZNES Nasze

Bardziej szczegółowo

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA TURYSTY W JEDNEJ KIESZENI

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA TURYSTY W JEDNEJ KIESZENI NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA TURYSTY W JEDNEJ KIESZENI Agenda prezentacji 1. Wstęp Potrzeby i podstawowe narzędzia współczesnego turysty 2. Zakupy przez Internet 3. Media społecznościowe i ich rola we współczesnej

Bardziej szczegółowo

www.travelrent.pl kontakt@travelrent.pl tel. +48 508 552 765

www.travelrent.pl kontakt@travelrent.pl tel. +48 508 552 765 Idea firmy Naszą misją jest stworzenie przestrzeni dla osób poszukujących miejsc noclegowych oraz dysponentów obiektów, którzy podróżnym mogą zaoferować swoje pokoje. Realizujemy ją poprzez współpracę

Bardziej szczegółowo

mapa kursów Szukaj www.kursy-jezykowe.nf.pl oferta na pozyskanie uczestników kursów językowych medium wiedzy dla biznesu

mapa kursów Szukaj www.kursy-jezykowe.nf.pl oferta na pozyskanie uczestników kursów językowych medium wiedzy dla biznesu www.kursy-jezykowe.nf.pl Szukaj oferta na pozyskanie uczestników kursów platforma zakupu kursów wyszukiwarka kursów inteligentna wyszukiwarka z podpowiedziami mapa branży interaktywna mapa szkół platforma

Bardziej szczegółowo

Projektowanie: architektura informacji

Projektowanie: architektura informacji 2012 Projektowanie: architektura informacji Barbara Rogoś - Turek Wyzwania w projektowaniu i programowaniu e-usługi Poznań, 11 października 2012 PROJEKTOWANIE: ARCHITEKTURA INFORMACJI ARCHITEKTURA INFORMACJI

Bardziej szczegółowo

EDUKACJA EKOLOGICZNA PRZYSZŁOŚCI JUŻ TERAZ

EDUKACJA EKOLOGICZNA PRZYSZŁOŚCI JUŻ TERAZ EDUKACJA EKOLOGICZNA PRZYSZŁOŚCI JUŻ TERAZ Magdalena Machinko-Nagrabecka Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej Centrum UNEP/GRID-Warszawa Warszawa, 23 stycznia 2013 r. NFOŚiGW - Konsultacje w sprawie

Bardziej szczegółowo

Modele sprzedaży i dystrybucji oprogramowania Teoria a praktyka SaaS vs. BOX. Bartosz Marciniak. Actuality Sp. z o.o.

Modele sprzedaży i dystrybucji oprogramowania Teoria a praktyka SaaS vs. BOX. Bartosz Marciniak. Actuality Sp. z o.o. Modele sprzedaży i dystrybucji oprogramowania Teoria a praktyka SaaS vs. BOX Bartosz Marciniak Actuality Sp. z o.o. Prezes Zarządu Społeczeństwo informacyjne społeczeństwo, które znalazło zastosowanie

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie standardów serii ISO 19100 oraz OGC dla potrzeb budowy infrastruktury danych przestrzennych

Wykorzystanie standardów serii ISO 19100 oraz OGC dla potrzeb budowy infrastruktury danych przestrzennych Wykorzystanie standardów serii ISO 19100 oraz OGC dla potrzeb budowy infrastruktury danych przestrzennych dr inż. Adam Iwaniak Infrastruktura Danych Przestrzennych w Polsce i Europie Seminarium, AR Wrocław

Bardziej szczegółowo

Aplikacja (oprogramowanie) będzie umożliwiać przygotowanie, przeprowadzenie badania oraz analizę wyników według określonej metody.

Aplikacja (oprogramowanie) będzie umożliwiać przygotowanie, przeprowadzenie badania oraz analizę wyników według określonej metody. Załącznik nr 1 Specyfikacja przedmiotu zamówienia Aplikacja (oprogramowanie) będzie umożliwiać przygotowanie, przeprowadzenie badania oraz analizę wyników według określonej metody. Słowniczek pojęć Badanie

Bardziej szczegółowo

Modelowanie i Programowanie Obiektowe

Modelowanie i Programowanie Obiektowe Modelowanie i Programowanie Obiektowe Wykład I: Wstęp 20 październik 2012 Programowanie obiektowe Metodyka wytwarzania oprogramowania Metodyka Metodyka ustandaryzowane dla wybranego obszaru podejście do

Bardziej szczegółowo

Internetowa ogólnopolska baza informatycznych projektów badawczych otwartej innowacji Platforma współpracy SPINACZ 1/46

Internetowa ogólnopolska baza informatycznych projektów badawczych otwartej innowacji Platforma współpracy SPINACZ 1/46 Internetowa ogólnopolska baza informatycznych projektów badawczych otwartej innowacji Platforma współpracy SPINACZ 1/46 Projekt jest współfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Bardziej szczegółowo

Standardy zachowań w Internecie

Standardy zachowań w Internecie Standardy zachowań w Internecie Posiadasz konta w serwisach społecznościowych? Jeśli tak, poniższa instrukcja jest dla Ciebie. Pokażemy, jak skorzystać z ustawień prywatności, by publikowane przez Ciebie

Bardziej szczegółowo

Rozpocznij swój pierwszy projekt IoT i AR z Transition Technologies PSC

Rozpocznij swój pierwszy projekt IoT i AR z Transition Technologies PSC Rozpocznij swój pierwszy projekt IoT i AR z Transition Technologies PSC _www.ttpsc.pl _iot@ttpsc.pl Transition Technologies PSC Sp. z o.o. Łódź, Piotrkowska 276, 90-361 tel.: +48 42 664 97 20 fax: +48

Bardziej szczegółowo

Internet PR w praktyce Urszula Kandefer Łukasz Zawadowski Internet + PR = Internet PR Znaczenie Internetu do kreowania wizerunku Internet podstawowe źródło informacji Wzrost znaczenia internetu rozwój

Bardziej szczegółowo

World Wide Web? rkijanka

World Wide Web? rkijanka World Wide Web? rkijanka World Wide Web? globalny, interaktywny, dynamiczny, wieloplatformowy, rozproszony, graficzny, hipertekstowy - system informacyjny, działający na bazie Internetu. 1.Sieć WWW jest

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie narzędzi Web 2.0 do promocji działań edukacyjnych. Marta Klimowicz. Co to jest Web 2.0?

Zastosowanie narzędzi Web 2.0 do promocji działań edukacyjnych. Marta Klimowicz. Co to jest Web 2.0? Zastosowanie narzędzi Web 2.0 do promocji działań edukacyjnych Marta Klimowicz Co to jest Web 2.0? Epoki literackie http://polakna5.blox.pl/resource/epo KI_LITERACKIEramy_czasowe.jpg Web 2.0 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/web20buzz_pl.jpg

Bardziej szczegółowo

Lingwistyczny system definicyjny wykorzystujący korpusy tekstów oraz zasoby internetowe.

Lingwistyczny system definicyjny wykorzystujący korpusy tekstów oraz zasoby internetowe. Lingwistyczny system definicyjny wykorzystujący korpusy tekstów oraz zasoby internetowe. Autor: Mariusz Sasko Promotor: dr Adrian Horzyk Plan prezentacji 1. Wstęp 2. Cele pracy 3. Rozwiązanie 3.1. Robot

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne narzędzia w relacjach z klientami

Nowoczesne narzędzia w relacjach z klientami Nowoczesne narzędzia w relacjach z klientami Jak robić to dobrze? Plan prezentacji o o o o o Wprowadzenie Co lubią internauci Kilka ważnych zasad projektowania Różne narzędzia ale taki sam proces Postępujące

Bardziej szczegółowo

Wirtualne światy świat alternatywny czy odwzorowanie realu? Możliwości wykorzystania marketingowego

Wirtualne światy świat alternatywny czy odwzorowanie realu? Możliwości wykorzystania marketingowego Wirtualne światy świat alternatywny czy odwzorowanie realu? Możliwości wykorzystania marketingowego Bartłomiej Juszczyk Agencja Interaktywna Grupa Adweb Prawo Moore'a ekonomicznie optymalna liczba tranzystorów

Bardziej szczegółowo

Antyk w kulturze popularnej

Antyk w kulturze popularnej FORUM DYSKUSJI INTERDYSCYPLINARNEJ Vae victis, czyli antyk w kulturze popularnej Czym są nowe media? Media zamienione w dane numeryczne zrozumiałe dla komputera grafika, ruchome obrazy, dźwięki, kształty,

Bardziej szczegółowo

Informacja o systemie infomat-e

Informacja o systemie infomat-e Informacja o systemie infomat-e infomat- e to to zestaw urządzeń i oprogramowania pozwalający na skuteczny przekaz informacji. System ułatwia dostęp do informacji osobom niepełnosprawnym i został zaprojektowany

Bardziej szczegółowo

Oferta Ośrodka w semestrze letnim 2016

Oferta Ośrodka w semestrze letnim 2016 Oferta Ośrodka w semestrze letnim 2016 Referuje: J. A. Wierzbicki Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie Projekt Warszawa Programuje Cele projektu: Przygotowanie nauczycieli

Bardziej szczegółowo

Przewodnik... Tworzenie Landing Page

Przewodnik... Tworzenie Landing Page Przewodnik... Tworzenie Landing Page Spis treści Kreator strony landing page Stwórz stronę Zarządzaj stronami 2 Kreator strony landing page Kreator pozwala stworzyć własną stronę internetową z unikalnym

Bardziej szczegółowo

Systemy Informacji Przestrzennej

Systemy Informacji Przestrzennej Systemy Informacji Przestrzennej Maciej Bednarski mbednarski@ispik.pl Cieszyn, 14 października 2010 Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A. GLIWICE Krótka historia Instytutu Rozpoczęcie działalności

Bardziej szczegółowo

CZYM JEST MARKETING W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH?

CZYM JEST MARKETING W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH? Media społecznościowe szybko doganiają pocztę emailową, która nadal jest podstawowym sposobem przekazywania wiadomości i informacji online. Facebook ma ponad 1 miliard użytkowników, ponad 55 milionów wiadomości

Bardziej szczegółowo

TSM TIME SLOT MANAGEMENT

TSM TIME SLOT MANAGEMENT TSM TIME SLOT MANAGEMENT System zarządzania zamówieniami i oknami czasowymi dostaw Spis treści O Firmie Nam zaufali Możliwości rozwiązań О produkcie Bezpieczeństwo i dostęp do informacji Problemy produkcyjne

Bardziej szczegółowo

Marta Krawczyk mkrawczyk@infusion.com JAK DOSTAĆ WYMARZONĄ PRACĘ I NIE ZWARIOWAĆ?

Marta Krawczyk mkrawczyk@infusion.com JAK DOSTAĆ WYMARZONĄ PRACĘ I NIE ZWARIOWAĆ? Marta Krawczyk mkrawczyk@infusion.com JAK DOSTAĆ WYMARZONĄ PRACĘ I NIE ZWARIOWAĆ? Projekt praca jak zacząć? 3 zasadnicze pytania: Co chcę robić? Czy mogę się z tego utrzymać? Co potrafię robić? Konkretny

Bardziej szczegółowo

Alarm Kent Aura Obuwie Eltkom Firma Gorkan Firma Styrodek Gmina Kęty Meble Pierkiel Stowarzyszenie Miasto i Gmina Kęty XXI Telewizja Kęty

Alarm Kent Aura Obuwie Eltkom Firma Gorkan Firma Styrodek Gmina Kęty Meble Pierkiel Stowarzyszenie Miasto i Gmina Kęty XXI Telewizja Kęty Firma HUGO Paweł Wojewodzic istnieje na rynku usług od 2011 roku, od tego czasu zdołaliśmy wybudować markę kojarzoną z solidnością i profesjonalizmem. Nasi klienci to przede wszystkim małe i średnie firmy,

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 1 do zapytania ofertowego nr ROYGARD/POIG/02/2015 z dnia 09.03.2015 r. SZCZEGÓŁOWY OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA STWORZENIE I OBSŁUGA KAMPANII INTERNETOWEJ DLA PLATFORMY HANDLOWEJ CABAS.pl w

Bardziej szczegółowo

Digital Signage Systems

Digital Signage Systems Digital Signage Systems Systemy DOOH SYSTEMY DIGITAL SIGNAGE to nowoczesne i atrakcyjne rozwiązaniem reklamowe, umożliwiające emisję treści skierowanych do konkretnej grupy docelowej w określonym miejscu

Bardziej szczegółowo

Klasyfikacja informacji naukowych w Internecie na przykładzie stron poświęconych kulturze antycznej

Klasyfikacja informacji naukowych w Internecie na przykładzie stron poświęconych kulturze antycznej Klasyfikacja informacji naukowych w Internecie na przykładzie stron poświęconych kulturze antycznej Katowice, 15 grudnia 2010 2 Informacja w kontekście projektu i marketingu L. Rosenfeld, P. Morville,

Bardziej szczegółowo

Systemy z bazą wiedzy (spojrzenie bardziej korporacyjne) Baza wiedzy. Baza wiedzy. Baza wiedzy. Baza wiedzy

Systemy z bazą wiedzy (spojrzenie bardziej korporacyjne) Baza wiedzy. Baza wiedzy. Baza wiedzy. Baza wiedzy Zarządzanie wiedzą z bazą wiedzy (spojrzenie bardziej korporacyjne) Wybrane aspekty technologiczne związane z wiedzą i zarządzaniem wiedzą Google: baza wiedzy 1,180,000 znalezionych systemy zarządzania

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA PREZENTACJA MULTIMEDIALNA i n ż. M a g d a l e n a P i ę t k a P. W I E D Z Y & P. E D U K A C Y J N E Strona 1 i n ż. M a g d a l e n a P i ę t k a P. W I E D Z Y & P. E D U K A C Y J N E Strona 2 i n

Bardziej szczegółowo

SHOPPER FEEDBACK. Nowoczesna metoda analizy potrzeb i satysfakcji klientów. Inquiry sp. z o.o.

SHOPPER FEEDBACK. Nowoczesna metoda analizy potrzeb i satysfakcji klientów. Inquiry sp. z o.o. SHOPPER FEEDBACK Nowoczesna metoda analizy potrzeb i satysfakcji klientów Inquiry sp. z o.o. O INQUIRY Od ponad 10 lat prowadzimy badania konsumenckie dla klientów z branży FMCG, sieci detalicznych oraz

Bardziej szczegółowo

System Kancelaris. Zdalny dostęp do danych

System Kancelaris. Zdalny dostęp do danych Kancelaris krok po kroku System Kancelaris Zdalny dostęp do danych Data modyfikacji: 2008-07-10 Z czego składaj adają się systemy informatyczne? System Kancelaris składa się z dwóch części: danych oprogramowania,

Bardziej szczegółowo

At Adres Marketing Oferta

At Adres Marketing Oferta Oferta...to co dla innych jest szczytem możliwości......dla nas to rutyna... O Firmie At Adres Marketing to firma oferująca swoim klientom, kompleksowe usługi związane z promocją, reklamą oraz budową wizerunku

Bardziej szczegółowo

Zwrot z inwestycji w IT: prawda czy mity

Zwrot z inwestycji w IT: prawda czy mity Zwrot z inwestycji w IT: prawda czy mity Inwestycje w technologie IT 1 muszą podlegać takim samym regułom oceny, jak wszystkie inne: muszą mieć ekonomiczne uzasadnienie. Stanowią one koszty i jako takie

Bardziej szczegółowo