Wprowadzenie. Tworzenie serwisów Web 2.0. dr inż. Robert Perliński

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Wprowadzenie. Tworzenie serwisów Web 2.0. dr inż. Robert Perliński rperlinski@icis.pcz.pl"

Transkrypt

1 Wprowadzenie Tworzenie serwisów Web 2.0 dr inż. Robert Perliński Politechnika Częstochowska Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej 14 marca 2015

2 Wprowadzenie 2/38 Sprawy ogranizacyjne 1 godz. wykładu, 1 godz. laboratorium Wykład nie jest obowiązkowy. Przedmiot kończy się egzaminem w formie pisemnej. Laboratoria nie są obowiązkowe, ale nieobecności trzeba odrobić w formie sprawozdania. Kontakt: rperlinski pokój A14 (czytelnia), IITiS konsultacje: poniedziałek, środa 15:00-16:30

3 Wprowadzenie 3/38 Web pierwsze informacje Web 2.0 Skrótowo mianem Web 2.0 określane są serwisy internetowe, których zawartość jest generowana przez samych użytkowników. Od kiedy mamy do czynienia z Web 2.0? Termin Web 2.0 został spopularyzowany w serii konferencji rozpoczętych pod koniec 2004 roku przez O Reilly Media. Organizacja konferencji Web 2.0 miała na celu odbudowanie zaufania i pewności siebie w sektorze przedsiębiorstw branży internetowej bo krysysie i upadku sektora w roku Konferencje te dały również odpowiedź na pytanie o upadek wielu firm a jednocześnie zadziwiający sukces innych.

4 Wprowadzenie 4/38 Bańka internetowa (ang. dot-com bubble) Bańka internetowa - okres euforii na giełdach całego świata w latach związany ze spółkami branży informatycznej. Cechą charakterystyczną było przecenianie przedsiębiorstw, które prowadziły działalność w internecie albo zamierzały ją rozpocząć. Była moda na spółki internetowe i te bardzo często miały mocno zawyżoną wartość. W tym okresie (rok 1995 i najbliższy po nim czas): powstaje pierwsza wersja przeglądarki internetowej Netscape, następuje wydanie systemu operacyjnego Windows 95, powstaje również język Java. W 1995 roku internet miał tylko 18 mln użytkowników, ale zaczynał bardzo szybko roznąć - perspektywa rozwoju firm internetowych.

5 Wprowadzenie 5/38 Bańka internetowa (ang. dot-com bubble) Wykres indeksu giełdowego NASDAQ Composite w latach ze szczytem na początku 2000 r. Bańka internetowa osiągnęła swój szczyt 10 marca 2000 roku, kiedy to indeks giełdowy NASDAQ Composite osiągnął rekordowy poziom 5132,52 i zamknął się tego dnia na poziomie 5048,62 punktów, notując najwyższą wartość od początku swojego istnienia, sygnalizując szczytowy punkt fascynacji akcjami spółek internetowych.

6 Wprowadzenie 6/38 Internet przed Web 2.0 Jak wyglądał internet przed kryzysem, przed Web 2.0? Co było wcześniej?

7 Wprowadzenie 7/38 Web 1.0 Główne cechy serwisów Web 1.0 statyczne strony oparte najczęściej o HTML i CSS, brak jakichkolwiek elementów interakcji z użytkownikiem, układ strony oparty na tabelach (układ wierszy i kolumn), stosowanie ramek (frameset), w HTML5 nie są już dostępne, twórca strony był jedynym kreatorem jej treści, księgi gości, formularze kontaktowe, czas pierwszej wojny przeglądarkowej nieodzowne animowane gify... średnia przepustowość internetu w domu do kilkadziesiąt KiB taksonomia stron - kategoryzowanie zawartości (katalogi stron, np. dmoz)

8 Mapa Web 2.0 Wprowadzenie 8/38

9 Wprowadzenie 9/38 Web cechy charakterystyczne Cechy charakterystyczne dla portali Web 2.0 treść współtworzona przez użytkowników (nastawienie na interakcję z użytkownikiem) wokół portali społecznościowych tworzą się rozubdowane społeczności taksonomia zastąpiona folksonomią portale Web 2.0 budowane są w oparciu o XHTML, CSS, SOAP, AJAX, RSS, wykorzystanie usług sieciowych udostępnianie otwartego API wykorzystanie otwartych licencji prejrzystość i prostota wyglądu (gradienty, duże czcionki, zaokrąglenia,...), zdecydowane zwiększenie użyteczności stron w odniesieniu do Web 1.0.

10 Wprowadzenie 10/38 Ewolucja w sieci Przemiany Britanica online = wikipedia strony domowe = blogi publikowanie treści = współudział w tworzeniu katalogi = tagowanie zawartości mp3.com = p2p (napster) DoubleClick = Adsense Przykłady serwisów Web 2.0 : Delicious.com (początki folskonomii), Facebook, Digg, Wikipedia, YouTube...

11 Wprowadzenie 11/38 Co to jest folksonomia? Folksonomia - neologizm oznaczający praktykę kategoryzacji treści z wykorzystaniem dowolnie dobranych słów kluczowych. Inne nazwy to: wspólne tagowanie, społeczna klasyfikacja, społeczne indeksowanie, społeczne tagowanie, oznaczanie, kumplonomia. Potocznie folksonomia oznacza grupę ludzi współpracujących spontanicznie w celu uporządkowania informacji w kategoriach. Oznacza ona nieformalne metody klasyfikacji. Klasyfikacją informacji zajumją się osoby, które je wykorzystuja - taka klasyfikacja lepiej oddaje model informacji.

12 Wprowadzenie 12/38 Co to jest folksonomia? Słowo folksonomia pochodzi od połączenia słów folk i taxonomy. Słowo taxonomy pochodzi od greckich słów taxis (klasyfikacja) i nomos albo nomia (zarządzanie). Folk oznacza ludzi. Stąd folksonomia to w dosłownym tłumaczeniu ludowe zarządzanie klasyfikacją. Folksonomia sprawdza się najlepiej, kiedy duża liczba osób opisuje tę samą porcję informacji.

13 Wprowadzenie 13/38 Długi ogon (ang. The long tail) Sukces takich firm jak Google zrodził się ze zrozumienia tego co Chris Anderson nazwy długim ogonem (ang. the long tail). Chodzi tutaj o zbiorową siłę małych stron, które razem tworzą ogrom treści internetowych Jeden z wzorców projektowych Web 2.0 głosi, że ogrom treści internetowych jest tworzonych przez małe strony, zwykłych użytkowników. Dlatego: duży nacisk należy nakładać na łatwość i wygodę samoobsługi użytkownika i na algorytmy zarządzania danymi aby zapewnić dostęp w całej sieci, do jej krańcy, a nie tylko w jej centrum, do długiego ogona nie tylko do głowy.

14 Wprowadzenie 14/38 Osiem cech Web 2.0 W artykule Osiem cech Web 2.0 Sean Seton-Rogers wybrał osiem cech, które jego zdaniem charakteryzują zjawisko Web 2.0: 1 Możliwość nawiązywania kontaktów (ang. Connectedness) Nie ma serwisu Web 2.0 bez elementów społecznościowych. Produkt Web 2.0. musi ułatwiać ludziom nawiązywanie kontaktów. 2 Łamanie istniejących zasad (ang. Shattering the exisitng) Serwisy klasyfikowane jako Web 2.0 powinny dawać użytkownikowi nową wartość, łamać schemat, który do tej pory królował na rynku. Przykłady: Zopa.com (pożyczki pieniężne między użytkownikami, bez pośredników), BlaBlaCar (wspólne podróżowanie). 3 Partycypacja (ang. Sharing) Serwisy Web 2.0 umożliwiają łatwe dzielenie się i wymienianie informacją, a także aktywne uczestnicwto. Nawet osoba, która tylko konsumuje informacje, może to robić kiedy chce i jak chce, ma możliwośc komentowania i oceniania. Przykłady: Facebook, Metacafe, MySpace,...

15 Wprowadzenie 15/38 Osiem cech Web Kreatwność (ang. Creativity) Dzięki serwisom Web 2.0 użytkownicy mają dowolność twórczą i mogą dać upust swojej kreatywności. W świecie Second Life właściwie wszystko od ubrań, poprzez przedmioty codziennego użytku czy nieruchomości jest tworzone przez użytkowników. 5 Niskie koszty (ang. Low cost) Serwis Web 2.0 to dla funduszy VC (Venture Capital) wielokrotnie mniejsze inwestycje niż te sprzed kilku lat. Średnia kwota przeznaczana przez VC na nowy serwis internetowy wynosi 2 mln USD, kiedyś było to ok. 20 mln USD.

16 Wprowadzenie 16/38 Osiem cech Web To czego chcę i kiedy chcę (ang. What I want) Serwisy Web 2.0 dają użytkownikowi dowolność, dzięki technologiom takim jak RSS czy otwartym API, każdy może decydować jakie treści, kiedy i w jakiej konfiguracji chce konsumować. 7 Szybkość (ang. Speed) Serwis Web 2.0 może powstać relatywnie szybko. Jeśli pomysł jest dobry należy go intensywnie realizować, by nie wyprzedziła nas konkurencja. 8 Śmiertelność (ang. Death) Znikanie wielu serwisów z rynku jest nieodłącznym elementem Web 2.0. Na tak konkurencyjnym rynku przetrwają tylko produkty, które cieszą się największym powodzeniem wśród użytkowników.

17 Wprowadzenie 17/38 Web 2 - Web Squared - spis treści Na podstawie artykułu: Web Squared: Web 2.0 Five Years On Jak wygląda internet pięć lat po Web 2.0 (rok 2009)? Nowa definicja zbiorowej inteligencji W jaki sposób sieć uczy się Sieć w kontakcie ze światem: cień informacyjny oraz świat rzeczy w internecie Zbiorowy umysł - przetwarzanie w czasie rzeczywistym Podsumowanie: co jest ważne?

18 Wprowadzenie 18/38 Web 2 - Web Squared - najważniejsze kierunki Jak wygląda internet pięć lat po Web 2.0 (rok 2009)? Idea Web 2.0 rozpoczęta w roku 2004 urosła w pewien ruch. Miała na celu odbudowanie pewności siebie i zaufania do webowej branży informatycznej po wielkim boomie i jego załamaniu się w roku Branża przedsiębiorstw internetowych się nie skończyła, tylko internet wszedł w fazę duży zmian. Internet stawał się mocną i solidną platformą dla generacji aplikacji komputerowych i usług, które będą miały wpływ na zmianę kultury. Podczas tych przeobrażeń niektóre firmy skończyły bardzo marnie, podczas gdy inne bardzo szybko urosły. Dlaczego?

19 Wprowadzenie 19/38 Web 2 - Web Squared - najważniejsze kierunki Najważniejsze spostrzeżenie: internet jest platformą albo internet jako platforma. Co to oznacza? To coś więcej niż tylko ofereowanie usług poprzez sieć (ang. software as a service). Oznacza to tworzenie aplikacji, które dosłownie stają się lepsze im więcej osób ich używa. Wykorzystanie czy zaprzęgnięcie sieci i jej efektów nie tylko dla pozyskania użytkowników ale też aby się od nich uczyć i aby wykorzystywać ich własny wkład. Oprogramowanie pozwoliło ułatwić zbudowanie wartości czy wielkości takich serwisów jak Google, Amazon, Wikipedia czy ebay ale ale to użytkownicy je współtowrzą i robią to dla siebie samych. Widać to np. w takich serwisach jak YouTube, Facebook, Twitter.

20 Wprowadzenie 20/38 Web 2 - Web Squared - najważniejsze kierunki W Web 2.0 chodzi przede wszystkim o wykorzystanie, zaangażowanie zbiorowej inteligencji. Takie aplikacje zależą od zarządzania, zrozumienia i odpowiedzi na masową liczbę danych generowanych przez użytkowników w czasie rzeczywistym. Powstające internetowe systemy operacyjne jako jeden z głównych składnikow mają przetwarzanie danych: położenie, identyfikacja (użytkowników, produktów, miejsc) i zbiór jakiś znaczeń czy narzędzi, które łączą to w całość. Dane stają się najważniejszą częścią aplikacji komputerowych nowej generacji - infoware. Telefony komórkowe przeniosły świat internetu wszędzie gdzie tylko możemy je zabrać.

21 Wprowadzenie 21/38 Web 2 - Web Squared - najważniejsze kierunki Aplikacje wykorzystujące zbiorową inteligencję nie bazują już tylko na używaniu klawiatury - coraz bardziej bazują na danych dostarczanych przez różnorodne urządzenia, sensory. Nasze urządzenia, telefony, kamery są oczami i uszami dla różnorodnych aplikacji. Śledzenie położenia pozwala stwierdzić: gdzie jesteśmy, na co się patrzymy, jak szybko się przemieszczamy. Dane są zbierane i przetwarzane w czasie rzeczywistym. Skala współuczestnictwa w tym zjawisku zwiększyła się o kilka rzędów wielkości. Z taką liczbą użytkowników i danych z różnych platform dostawcy oprogramowania mogą zmagać się poważnymi problemami realnego świata. Stąd nazwa Web Squared (Web 2 ).

22 Wprowadzenie 22/38 Web 2 - Nowa definicja zbiorowej inteligencji Nowa definicja zbiorowej inteligencji - informacje uzyskiwane z różnych urządzeń Dobre aplikacje internetowe wykorzystują zbiorową inteligencję. Termin croudsourcing - zlecenie zadań wykonywanych przez firmę bardzo szerokiej grupie ludzi. Duża grupa ludzi może razem wykonać pracę czy stworzyć jakieś dzieło, którgo rozmiary znacznie przekraczają możliwości każdego pojedynczego uczestnika. Sieć jako całość jest takim fenomenem współpracy wszystkich jej użytkowników. Niektóre usługi wręcz specjalizują się w dostarczaniu ludziom takich problemów, z którymi komputery same sobie nie radzą (np. Human-based Computation).

23 Wprowadzenie 23/38 Web 2 - Nowa definicja zbiorowej inteligencji Inteligencja - pewna cecha pozwalająca organizmowi uczyć się od środowiska i mu odpowiadać. Można sobie wyobrazić internet (sieć wszystkich połączonych użądzeń i aplikacji) jako nowonarodzone dziecko. Takie dziecko widzi ale nie może się na niczym skupić. Czuje, ale nie ma pojęcia o wielkości, wszystko wkłada do ust. Słyszy głos rodziców ale ich nie rozumie. Jest pełne wrażeń ale większości z nich nie rozumie. Nie ma kontroli samo nad sobą albo ma ją bardzo małą. Jednak z czasem dziecko dojrzewa i świat dookoła niego zaczyna mieć sens. Dziecko zaczyna koordynować dane odbierane za pomocą zmysłów, oddzielać sygnały od szumów, uczyć się nowych umiejętności. Trudne kiedyś czynności stają się automatyczne. Czy sieć staje się mądrzejsza, inteligentniejsza w trakcie jak dojrzewa?

24 Wprowadzenie 24/38 Web 2 - Nowa definicja zbiorowej inteligencji Dojrzewanie sieci na przykładzie algorytmów wyszukiwania Pierwsze algorytmy wyszukujące w internecie przeszukiwały zawartośći każdej strony, fragemnt po fragmencie, bajt po bajcie. Był to taki prosty algorytm brute force. Przełom: linki nie tylko jako wskazanie innej zawartości ale jako głos oddany na zawartość, jako ranking zawartości. Każdy link to głos oddany na daną zawartość... Dzisiejsze algorytmy wyszukiwania są już bardzo skomplikowane, wykorzystują setki kryteriów rankingowych. W wynikach wyszukiwania uwzględnia się wcześniejsze wyszukiwania, uwzględnia się liczbę kliknięć użytkowników na każdy z wyników wyszukiwania. Uwzględnia się nasze indywidualne wcześniejsze wyszukiwania i historię oglądanych stron.

25 Wprowadzenie 25/38 Web 2 - Nowa definicja zbiorowej inteligencji Aplikacja w telefonie wykrywa ruch komórki do naszego ucha - włącza automatycznie rozpoznawanie mowy. Rozpoznawanie mowy jest wspomaganie najszęstszymi wyszukiwaniami w bazie danych. GPS informuje o naszym położeniu i powiedzenie słowa pizza zwraca najbardziej oczekiwany przez nas wynik: nazwa, lokalizacja i informacje kontaktowe najbliższych pizzeri. To już trochę jak rozmowa z człowiekiem... mówimy do sieci, rozmawiamy z nią. Sieć jest na tyle inteligentna, że coś już rozumie, a to dopiero początek. Im więcej użytkowników tym łatwiej uczyć sieć aby nas lepiej rozumiała.

26 Wprowadzenie 26/38 Web 2 - W jaki sposób sieć uczy się? Żeby komputer rozumiał dane nie potrzeba to tego jakiejś specjalnej taksonomii. W praktyce widać, że systemy uczą się znaczenia ze struktury danych, na których operują. Przykład aplikacji You R Here na iphona: robisz zdjęcie mapy obszaru, którego nie ma dostępnego online, np. ścieżki w parku. Zaznaczasz gdzie jesteś na teraz na tej mapie (GPS wie gdzie jesteś), idziesz kawałek pierwszą ścieżką i zaznaczas drugi punkt na zdjęciu mapy. Od tego momentu aplikacja pokazuje ci na mapie (na jej zdjęciu) gdzie jesteś! W taki sposób sieć uczy się, tak uczą się usługi dostępne w sieci. Polega to na rozpoznawaniu i nauczeniu aplikacji pewnych regularności na czymś, co wydawało się danymi bez żadnej struktury.

27 Wprowadzenie 27/38 Web 2 - W jaki sposób sieć uczy się? Jedną z najważniejszych kompetencji Web 2.0 jest odkrywanie ukrytych metadanych, a następnie budowanie bazy danych, która te dane zbierze. Kolejnym krokiem jest rozwinięcie wokół tych danych całego ekosystemu (np. grafy znajomości na FB, liczba wizyt u tego samego kupca, w tym samym sklepie, u tego samego dostawcy).

28 Wprowadzenie 28/38 Web 2 - Sieć w konfrontacji ze światem Aplikacje oparte na różnych czuknikach czy sensorach już dzisiaj zrewolucjonizowały naszą sieć. Jest to niejako trochę ukryta czy niedostrzegana strona rynku urządzeń mobilnych z jego rewolucyjnymi możliwościami. Smartfony posiadają: mikrofony, kamery, czujniki ruchu i czujniki zbliżeniowe, rozpoznawanie położenia (GPS i triangulacja BTS - stacje przekaźnikowe) a niekiedy nawet kompasy. Aplikacje mobilne są połączonymi aplikacjami, tworzą internet. Im więcej ludzi ich używa tym lepiej można dopracować aplikację i wykorzystywane przez nią dane. Tym więcej danych można zbierać, żeby tworzyć funkcjonalności, które przyciągną jeszcze więcej użytkowników. Przykład: aplikacja GPS, która używa danych o położeniu innych użytkowników, żeby wykryć gdzie są korki na twojej drodze. Śledzenie zmian na drogach odbywa się dzisiaj w czasie rzeczywistym.

29 Wprowadzenie 29/38 Web 2 - Sieć w konfrontacji ze światem Cień informacyjny i Świat rzeczy w internecie Przykład: zdjęcia z zapisem dokładnego położenia, w którym zostały zrobione. GPS jest dokładniejszy niż człowiek potrafi określić, nawet bardziej niżbyśmy chcięli! Zwiększenie precyzji w jednej dziedzinie zwiększa potencjał innych (np. mapy w oparciu o zdjęcia na flickr.com). Rozpoznawanie twarzy... dzisiaj już trochę funkcjonuje, a to dopiero początek (trochę jak z filmu Raport mniejszości). The Wikitude travel guide - nakierowujesz kamerę w telefonie na jakiś obiekt (budynek, pomnik,...) a plikacja pokauje Ci informacje o tym obiekcie, które ma w bazie (znając położenie i rozpoznając kształt obiektu na rysunku). Pierwsze smaki rozszerzonej rzeczywistości. Telefon z czujnikami i połączeniem do internetu - takie nasze supermoce. Wszystko to pozakuje, że ludzie i obiekty mają w świecie internetu cień informacyjny (kody kreskowe towarów w supermarketach, tag na zdjęciu).

30 Wprowadzenie 30/38 Web 2 - Sieć w konfrontacji ze światem Analiza coraz to nowych danych ciągle napływających oraz właściwa ich interpretacja, pozwala na budowanie bazy wiedzy i uczenie sieci - wiedza o realnym świecie. Nasze telefony są oczami i uszami internetu. Dzisiaj możemy już spotkać się z internetem, który jest nasz. Aplikacje, z których korzystamy nie działają same, ale z naszą pomocą. My dostarczamy wiedzy, która pozwala im się rozwijać - np. rozpoznawanie obiektów czy osób na zdjęciach. Nasze urządzenia nas rozszerzają a my dajemy im więdzę aby one też się rozwijały. Idea nie zawsze idzie z góry, od dużych firm. Taksówkarz w Wellinton, NZ, który wykorzystując dane zebrane przez 6 tygodni (GPS, pogoda, pasażerowie, i trzy inne zmienne) nauczył się pracować dużo mniej i zarabaić więceni niż inni taksówkarze.

31 Wprowadzenie 31/38 Web 2 - Sieć w konfrontacji ze światem Najważniejszą kompetencją Web 2 będzie przekształcanie danych nie posiadających struktury do danych, które strukturę mają znaną i określoną.

32 Wprowadzenie 32/38 Web 2 - Zbiorowy umysł - przetwarzanie w czasie rzeczywistym Olbrzymia liczba danych nieustannie pojawiających się na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter,...) Wyszukiwanie na Twitterze aktualnych tematów musi być aktualizowanie natychmiastowo - już chwilę po wpisaniu zapytania pojawiają się nowe wyniki. Serwisy takie jak Twitter czy zmiana statusu na FB, stworzyły nowy rodzaj danych w sieci - są to bierzące informacje w czasie rzeczywistym tego co jest ważne dla ogółu społeczności, tego co się dzieje na świecie. To jest pewne zjawisko, które przekracza granice państw, jest ogólnoświatowe. W tym wypadku komunikacja łączy ludzi i pozwala im razem współdziałać w osiągnięcij jakiegoś wspólnego celu. Daje wszystkim jakiś wspólny kontekst, jakąś wspólną tożsamość.

33 Wprowadzenie 33/38 Web 2 - Zbiorowy umysł - przetwarzanie w czasie rzeczywistym Korzyści i możliwości wykorzystania Informacja zwrotna od klientów napływająca w czasie rzeczywistym pozwala na uzyskanie przez firmy olbrzymiej przewagi na rynku. Klienci zostawiają informacje zwrotnie nie tylko w firmie, z której usług korystają ale w całym internecie, w portalach społecznościowych. I to dzieje się często jeszcze zanim skorzystają z określonych usług. Właściciele firm powinni słuchać tego głosu i dołączyć się do konwersacji. Przykład sieci WalMart. Vivec Ranadaive: Wszystko jest teraz w czasie rzeczywistym. Kiedy jakiś rodzaj butów nie sprzedaje się w jakimś lokalnym sklepie na rogu, to nie potrzeba 6 miesięcy zanim dostawca z Chin się o tym dowie. Dzięki oprogramowaiu to dzieje się niemal natychniast.

34 Wprowadzenie 34/38 Web 2 - Podsumowanie - sprawy, które mają znaczenie Nowy kierunek, w którym rozwija się internet - kierunek olbrzymiej interakcji ze światem rzeczywistym. Dzisiaj internet nie jest już tylko platformą, na ktorej dla prowadzenia jakiegoś biznesu. Internet zaczyna stawać się realnym światem, zaczyna wchodzić w realne problemy światowe. Web 2 to internet, który wchodzi w konfrontacje ze światem rzeczywistym. Trzeba być tego świadomym. Daje to niesamowite możliwości kiedy będziemy chcięli dobrze je wykorzystać. Dzisiaj sieć to nie zbiór statycznych stron HTML, które opisują coś znajdującego się świecie. Dzisiaj sieć to coraz bardziej świat. Każdy użytkownik, tysiące urządzeń zostawiają po sobie cień informacyjny. Inteligentne wykorzystanie strumienia danych dostarczanych przez użytkownikow daje niesamowite możliwości, które mogą zmienić nasze myślenie czy postrzeganie.

35 Wprowadzenie 35/38 Web 3.0? Web 3.0 to termin, który stworzono by opisać dalszą ewolucję Internetu oraz różnego rodzaju działań i koncepcji prowadzących do konwersji obecnego systemu przekazu wiedzy do modelu ogólnopojętej bazy danych. Web 3.0 to koncepcja przetworzenia zawartości stron do wzorca czytanego przez różne (w tym nieprzeglądarkowe) aplikacje, systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję, rozwiązania semantyczne oraz oprogramowanie pozwalające wizualizować oraz przetwarzać dane w trzech wymiarach. Chodzi tutaj głównie o sieci semantyczne czyli znaczeniowe.

36 Wprowadzenie 36/38 Sieci semantyczne Sieci semantyczne są modelem reprezentacji wiedzy. Bazują na założeniu, że pamięć ludzką najlepiej opisuje model asocjacyjny. Terminy są wyjaśniane przez inne terminy. Powstaje struktura pewnych powiązań, która może być zamknięta. Sieci semantyczne to zbiory obiektów powiązane pewnymi relacjami. Przykład: zdjęcie ma pozycję gdzie było zrobione, kto je robił, komu czy czemu je robił. Ile tu obiektów i ile powiązań! Sieci semantyczne można przedstawiać za pomocą grafu. Obiekty to węzły a relacje to krawędzie. Węzły i krawędzie mogą mieć wagi określające np. słuszność czy pewnośc danej relacji. W takich sieciach można prowadzić wnioskowanie. Obiekty w takim grafie mogą być obiektami rzeczywistymi, konceptualnymi (czynności, wydarzenia) albo deskryptorami (dodatkowy opis węzła, obiektu).

37 Wprowadzenie 37/38 Web 3.0? Co będzie dalej? Web 3.0? Sieć semantyczna? Sieć odczuwająca, odbierająca świat zmysłami? Sieć portali społecznościowych? Sieć mobilna? Jakaś forma wirtualnej rzeczywistości? Wszystkie powyższe i jeszcze więcej.

38 Wprowadzenie 38/38 Źródła W wykładzie wykorzystano informacje dostępne w internecie: artykuł Osiem cech Web 2.0, artykuł Web Squared: Web 2.0 Five Years On artykuł Sieci semantyczne Wikipedia: Web 2.0, Semantic Web, Folksonomia, Croudsourcing, Bańka internetowa, i inne...

AKADEMIA GÓRCZNICZO - HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA W KRAKOWIE WYDZIAŁ ELEKTROTECHNIKI, AUTOMATYKI, INFORMATYKI I ELEKTRONIKI PRACA MAGISTERSKA

AKADEMIA GÓRCZNICZO - HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA W KRAKOWIE WYDZIAŁ ELEKTROTECHNIKI, AUTOMATYKI, INFORMATYKI I ELEKTRONIKI PRACA MAGISTERSKA AKADEMIA GÓRCZNICZO - HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA W KRAKOWIE WYDZIAŁ ELEKTROTECHNIKI, AUTOMATYKI, INFORMATYKI I ELEKTRONIKI PRACA MAGISTERSKA Internetowy system e-crm do obsługi biura podróży Nazwisko

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH Monika Tomkiewicz Nr albumu: 248760 Wykorzystanie mediów społecznościowych przez firmy w celach marketingowych i wizerunkowych Praca wykonana

Bardziej szczegółowo

Jesteś gotowy na sukces?

Jesteś gotowy na sukces? magazyn firmy nr 1[1]_2009 Poradnik o usługach internetowych dla przedsiębiorców ekspert Jesteś gotowy na sukces? Wykorzystaj potęgę Internetu w Twojej firmie Doradca numeru: w numerze również Estetyczna

Bardziej szczegółowo

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować Sklep internetowy sukces trzeba zaplanować Copyright by Paweł Meyer Projekt okładki Jakub Piesik ISBN 978-83-272-3809-2 Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji

Bardziej szczegółowo

Zbuduj z nami swój dom!

Zbuduj z nami swój dom! Dostałeś dotację? WYPROMUJ SIĘ NA Oto niektórzy beneficjenci PARP: R Supervisor GPS Web Monitoring Service Firma: SUPERVISOR Sp. z o.o. Supervisor.pl umożliwia użytkownikom zdalny dostęp w czasie rzeczywistym

Bardziej szczegółowo

najlepsze kampanie marketingu cyfrowego

najlepsze kampanie marketingu cyfrowego najlepsze kampanie marketingu cyfrowego damian ryan calvin jones przełożyła monika raulinajtys Warszawa 2011 Spis treści Podziękowania...7 Wprowadzenie...9 Szybki rozwój marketingu (cyfrowego)...19 Studium

Bardziej szczegółowo

W drodze na międzynarodowy rynek high-tech

W drodze na międzynarodowy rynek high-tech Magazyn dystrybuowany jest bezpłatnie nr 1/2013 ISSN 1897-1539 W drodze na międzynarodowy rynek high-tech Wywiad z Markiem Borzestowskim, partnerem w Giza Polish Ventures Projekt Łowcy Biznesu zakończony

Bardziej szczegółowo

OPINIE O SEO Przypisywanie konwersji DO ŹRÓDŁA Jak podnieść CTR W WYNIKACH ORGANICZNYCH

OPINIE O SEO Przypisywanie konwersji DO ŹRÓDŁA Jak podnieść CTR W WYNIKACH ORGANICZNYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 6 maj 2011 ISSN 2082-3894 #6 OPINIE O SEO Przypisywanie konwersji DO ŹRÓDŁA Jak podnieść CTR W WYNIKACH ORGANICZNYCH PATRONAT WYDAWCA Duarte

Bardziej szczegółowo

Samoadaptacyjny sklep internetowy obsługiwany przez inteligentnego cybersprzedawcę realizującego postulaty CRMu

Samoadaptacyjny sklep internetowy obsługiwany przez inteligentnego cybersprzedawcę realizującego postulaty CRMu Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Praca magisterska Grzegorz Miklaszewski Stanisław Magierski kierunek studiów: automatyka i robotyka specjalność: informatyka w sterowaniu

Bardziej szczegółowo

Co to jest mobile learning?

Co to jest mobile learning? A więc myślisz o mobile learning v.2 Co to jest mobile learning? Mobile learning ma miejsce wtedy, gdy ludzie korzystają ze swoich urządzeń przenośnych w celu uczenia się, a zatem nie ogranicza ich dana

Bardziej szczegółowo

Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom

Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom PROGRAM WSPIERANIA BIZNESU MŚP-DOSKONAŁOŚĆ BUSINESS SUPPORT PROGRAM SME-EXCELLENCE /Tłumaczenie robocze/ MATERIAŁ SZKOLENIOWY: Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom

Bardziej szczegółowo

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO

INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO INBOUND MARKETING JAKO FORMA MARKETINGU INTERNETOWEGO mgr inż. Witold Świeczak Instytut Lotnictwa w Warszawie Pion Marketingu Wprowadzenie Żyjemy w czasach rewolucji! Na naszych oczach dokonuje się rewolucja

Bardziej szczegółowo

JAK TWORZYĆ ATRAKCYJNĄ TREŚĆ, W WYSZUKIWARCE?

JAK TWORZYĆ ATRAKCYJNĄ TREŚĆ, W WYSZUKIWARCE? JAK TWORZYĆ ATRAKCYJNĄ TREŚĆ, KTÓRA ZNAJDZIE SIĘ NA CZELE RANKINGÓW W WYSZUKIWARCE? BRIAN CLARK Maj 2010 Tłumaczenie: Kamila Tokarska dla t JAK TWORZYĆ ATRAKCYJNĄ TREŚĆ, KTÓRA ZNAJDZIE SIĘ NA CZELE RANKINGÓW

Bardziej szczegółowo

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU

dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU dla biznesu DODATEK SPECJALNY MAGAZYNU spis treści FACEBOOK DLA BIZNESU 4 6 Mobile first, mobile best Dlaczego Mark Zuckerberg wyprasza ze swojego pokoju zespoły projektowe? Jaki cel przyświeca Facebookowi

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska

Poradnik e-commerce. Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska Poradnik e-commerce Przygotowane przez grupę roboczą ds. e-commerce działającą w strukturach IAB Polska IAB Grupy robocze Poradnik e-commerce Spis treści 03 Wstęp. Michał Kraus 04 Obowiązki internetowego

Bardziej szczegółowo

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 5 kwiecień 2011 ISSN 2082-3894 #5 PLAN ZAPLECZA SEO Operatory W GOOGLE SEM A CALL CENTER GOOGLE +1 BUTTON PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany

Bardziej szczegółowo

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu Piotr Kopciał Praktyka Internetu Rodzaj zajęć: Wszechnica Informatyczna Tytuł: Praktyka Internetu Autor: mgr inż.

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA WYDZIAŁ INŻYNIERII METALI I INFORMATYKI PRZEMYSŁOWEJ PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA Narzędzie do optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych dla wyszukiwarki

Bardziej szczegółowo

Podręcznik działań w Internecie dla NGO

Podręcznik działań w Internecie dla NGO Podręcznik działań w Internecie dla NGO 1 Opracowanie merytoryczne: Socjomania Redakcja: Marzena Żeber Autorki tekstów: Marzena Żeber, Justyna Kwiecień Opracowanie graficzne i skład: Małgorzata Spasiewicz

Bardziej szczegółowo

Unified Communications

Unified Communications Unified Communications 1 Spis treści Komunikaty zintegrowane Robert Jesionek Polski rynek otwarty na rozwiązania zunifikowanej komunikacji Barbara Mejssner Na czym polega koncepcja Unified Communications?

Bardziej szczegółowo

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET 1. Prelegenci Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET Andrzej Baruch, programista aplikacji internetowych w Fild.NET, w tym aplikacji pod platformę SharePoint w technologii MVC. Fild.NET zajmuje

Bardziej szczegółowo

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu Metodyka prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dla e-biznesu Publikacja powstała w wyniku projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie

Bardziej szczegółowo

raport Przestrzeń innowacyjności: najlepszy ekosystem dla projektów high-tech

raport Przestrzeń innowacyjności: najlepszy ekosystem dla projektów high-tech raport wrzesień 2010 Przestrzeń innowacyjności: najlepszy ekosystem dla projektów high-tech Kreatywność w branży multimedialnej wymaga specjalnie zaprojektowanej przestrzeni. W jaki sposób tworzyć tam

Bardziej szczegółowo

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu Metodyka prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dla e-biznesu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie Publikacja

Bardziej szczegółowo

W NUMERZE styczeń 2012

W NUMERZE styczeń 2012 W NUMERZE styczeń 2012 Foto: własne 4 WYDARZENIA Czerwony Widelec podpisał umowę Kolejne debiuty spółek InQbe e-starup, czyli survival w sieci FELIETON Czy startup różni się od firmy? Twarda okładka RYNKOWE

Bardziej szczegółowo

MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI e-crm

MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI e-crm Zeszyty Naukowe Wydziału Informatycznych Technik Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania Współczesne Problemy Zarządzania Nr 1/2014 MOBILNY SYSTEM ZARZĄDZANIA RELACJAMI Z KLIENTAMI

Bardziej szczegółowo

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm.

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Alicja Mazur Dariusz Mazur MADAR Wydawnictwo: MADAR Sp.

Bardziej szczegółowo

Modelowanie witryn internetowych uczelni wyższych o profilu ekonomicznym

Modelowanie witryn internetowych uczelni wyższych o profilu ekonomicznym UNIWERSYTET WARSZAWSKI WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA mgr Marek Rafał Zborowski Praca doktorska p.t. Modelowanie witryn internetowych uczelni wyższych o profilu ekonomicznym Promotor: prof. zw. dr hab. Witold Chmielarz

Bardziej szczegółowo

Teorie i badania. Z naszych doświadczeń. Z doświadczeń nauczycieli i szkół. Samokształcenie. Innowacje pedagogiczne.

Teorie i badania. Z naszych doświadczeń. Z doświadczeń nauczycieli i szkół. Samokształcenie. Innowacje pedagogiczne. Drodzy Czytelnicy, 22 stycznia 2008 roku oficjalnie ogłoszono Kapsztadzką Deklarację Otwartej Edukacji, która jest częścią dynamicznie rozwijającego się ruchu na rzecz otwartej edukacji. Jego celem jest

Bardziej szczegółowo