III Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "III Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej"

Transkrypt

1 III Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej Czas na ediscovery czyli o najnowszych trendach w informatyce śledczej Serdecznie zapraszamy na III Ogólnopolska Konferencje Informatyki Śledczej, jedną z najważniejszych konferencji dot. informatyki śledczej w kraju, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Konferencja gromadzi ponad 150 uczestników: specjalistów wyższego szczebla z branży IT, prawników, naukowców, osobistości życia publicznego z sektora bezpieczeństwa, twórców oprogramowania, przedstawicieli administracji państwowej oraz biznesu. III Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej odbędzie się w tym roku 19 maja w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, pod hasłem: Czas na ediscovery czyli o najnowszych trendach w informatyce śledczej. Tematem przewodnim będzie ediscovery, czyli nowoczesny, zaawansowany proces poszukiwania i pozyskiwania dowodów elektronicznych w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, z wykorzystaniem najnowszymi technologii informatycznych.

2 GODZINY TEMATY 08:00 09:00 Rejestracja 09:00-09:30 Otwarcie konferencji i przywitanie gości Przemysław Krejza, Prezes Stowarzyszenia Instytut Informatyki Śledczej prof. dr hab. Tadeusz Wieczorek, Katedra Zarządzania i Informatyki Politechniki Śląskiej Mariusz Tomaka, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji 09:30 10:00 Nowe ujęcie dokumentu w prawie prywatnym dr Dariusz Szostek, Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego 10:00 10:30 Możliwości zastosowania praktyk i technologii ediscovery w informatyce śledczej Marcin Krakowiak, Espion 10:30 10:40 Przerwa 10:40-11:10 Metody zacierania dowodów elektronicznych Michał Kędziora, Politechnika Wrocławska 11:10 11:40 ediscovery problematyka cywilnoprawna Jarosław Góra, Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 11:40 12:00 Przerwa

3 Godziny SEKCJA EDISCOVERY SEKCJA COMPUTER FORENSIC 12:00-12:45 (Nie)winny Dochodzenia wewnętrzne, postępowania podatkowe oraz procesy antymonopolowe/zmowy cenowe w kontekście ediscovery Tomasz Dyrda, Ernst&Young Muzykalne Windows - gra w rejestrach Tomasz Durda, Ernst&Young 12:45 13:30 Narzędzia Discovery w zastosowaniach ochrony informacji Paweł Babski, Mediarecovery Mobile Forensics - nowe wyzwania Krzysztof Kupczyk, Stowarzyszenie IACIS 13:30 14:30 LUNCH 14:30 15:15 Six-sigma i TQM Jak ugryźć problem jakości w ediscovery i co się dzieje gdy o nim zapomnimy. Mateusz Hajnysz, Ernst&Young Analizatory pakietów Przechwytywanie i analiza ruchu sieciowego. Bartosz Kaczmarek, Stowarzyszenie IACIS 15:15 16:00 Tony danych, miliony i Ile naprawdę jest zabezpieczanych danych, jakie są zależności między nimi i jak nimi zarządzać przy pomocy dostępnych narzędzi. Grzegorz Idzikowski, Ernst&Young Przegląd hardware owych narzędzi CF Tomasz Tatar, Mediarecovery 16:00 16:10 Podsumowanie i zakończenie Konferencji 17:00 19:00 Zebranie członków Stowarzyszenia

4 Czego będą dotyczyć wykłady: Nowe ujęcie dokumentu w prawie prywatnym Dr Dariusz Szostek / Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego Dotychczasowe przepisy prawa prywatnego niezbyt odnosiły się do dokumentów w postaci elektronicznej, koncentrując się na dokumentach tradycyjnych. E-sąd wskazał, iż jest olbrzymie zainteresowanie elektroniką w wymiarze sprawiedliwości. Wykład będzie dotyczył najnowszych propozycji legislacyjnych związanych z nowoczesnym ujęciem dokumentu, w tym dokumentu elektronicznego, a także konwersji dokumentu tradycyjnego w elektroniczny. Możliwości zastosowania praktyk i technologii ediscovery w informatyce śledczej Marcin Krakowiak / Espion Wykład będzie poświęcone modelowi referencyjnemu ediscovery (Electronic Discovery Reference Model - EDRM) i jego praktycznym możliwościom wykorzystania w zadaniach stawianych przez współczesną informatyką śledczą. Autor przedstawi poszczególne elementy procesu takie jak identyfikacja, zabezpieczenie danych i ich przetworzenie, szerokie możliwości ich analizowania, jak również możliwości przygotowania zebranego materiału w prowadzonym postępowaniu dowodowym. Marcin Krakowiak przybliży słuchaczom wybrane pojęcia związane z ediscovery takie jak pre-processing (wczesny etap filtrowania zebranych informacji), concept search (czyli wyszukiwanie informacji, które są koncepcyjnie podobne do zapytania). Ponadto autor wskaże czym jest review platform (czyli jak można zarządzać, przeglądać i oznaczać zebrane informacje) oraz czym jest etap produkcji (a więc możliwość eksportowania istotnych informacji do wybranych formatów plików bazujących na standardach EDRM i nie tylko).

5 Metody zacierania dowodów elektronicznych Michał Kędziora / Politechnika Wrocławska Celem wykładu będzie przedstawienie najnowszych trendów w obszarze anti-forensics. Zostaną omówione wybrane metody zacierania śladów elektronicznych oraz techniki utrudniania procesu informatyki śledczej. W ramach wykładu zostanie m.in. szczegółowo przedstawiony problem bezpieczeństwa funkcji skrótu md5/sha1 oraz wpływ wynikający z ich częściowego złamania, na informatykę śledczą. Przedstawione zostaną także zagrożenia i nowe możliwości związane z kasowaniem i odzyskiwaniem danych na dyskach SSD. Nacisk zostanie położony na praktyczny aspekt omawianych zagadnień i ich wpływ na wykonywanie analiz i śledztw. ediscovery problematyka cywilnoprawna Jarosław Góra / Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Wystąpienie będzie dotyczyło problematyki związanej ze szpiegostwem gospodarczym, a w szczególności tajemnicą przedsiębiorstwa i jej wyciekiem. Proces ediscovery, jako współpraca przedsiębiorcy, informatyków i prawników, jest doskonałym narzędziem pozwalającym wykryć taki proceder i zgromadzić materiał dowodowy na potrzeby ewentualnej sprawy sądowej. Podczas wykładu poruszony zostanie problem braku przygotowania polskich przedsiębiorców na zagrożenie związane z bezpieczeństwem informacji. (Nie)winny - Dochodzenia wewnętrzne, postępowania podatkowe oraz procesy antymonopolowe/zmowy cenowe w kontekście Discovery Tomasz Dyrda / Ernst&Young Prezentacja wskazująca na kierunki wykorzystania ediscovery nie tylko w celu zebrania dowodów winy, ale również niewinności, pomoże odpowiedzieć miedzy innym na pytania: Jak zidentyfikować i zebrać dowody wskazujące na określone działania pracowników lub kontrahentów? Jak lepiej przygotować się do obrony w przypadku postępowań inicjowanych przeciwko firmom i organizacjom?

6 Six-sigma i TQM jak ugryźć problem jakości w ediscovery i co się dzieje gdy o nim zapomnimy. Bardzo dużo (w tym bolesnych!) przykładów Mateusz Hajnysz / Ernst&Young Autor wykładu przedstawi jak ugryźć problem jakości w Discovery i odpowie na pytania: Czy wykorzystanie systemów IT jest wystarczające żeby zapewnić kompletność i poprawność gromadzenia i przetwarzania dowodów elektronicznych? Czy zawsze 1+1=2? Kwestie przetwarzania danych w ediscovery, przedstawione na rzeczywistych przykładach, pozwolą spojrzeć na problem zarządzania jakością z szerszej perspektywy. Tony danych, miliony i ile naprawdę jest danych, jakie są zależności między nimi i jak tym zarządzać przy pomocy dostępnych narzędzi Grzegorz Idzikowski / Ernst&Young Autor prezentacji pokaże na przykładach i liczbach, że dobrze zaprojektowany i wdrożony proces ediscovery pozwala efektywnie zarządzić przeglądem. Podczas prezentacji będzie można dowiedzieć się: Jak poradzić sobie z prawem Moore a w kontekście ediscovery? Z jakim wolumenem danych przyjdzie się nam zmierzyć? Czy obserwacje na potrzeby ed są zgodne z powyższym prawem? Muzykalne Windows - gra w rejestrach Tomasz Durda / Ernst&Young Rejestr Windows kryje tajemnice i niespodzianki. Niektóre z nich wpływają pozytywnie na prace z zakresu informatyki śledczej, inne utrudniają jednoznaczną interpretację wyników. Empiryczne badania autora, rzucają więcej światła na prawidłową analizę zebranych informacji i pozwalają na grę z wykorzystaniem wszystkich rejestrów. Bez fałszowania.

7 Mobile Forensics nowe wyzwania Krzysztof Kupczyk / Stowarzyszenie IACIS Wykład obejmować będzie pokaz oprogramowania służącego do pozyskiwania i analizy danych znajdujących się w telefonach komórkowych. Zostaną omówione problemy jakie można napotkać, a które wynikają z coraz bardziej rozbudowanych funkcjonalności takich urządzeń, sposobu w jaki takie urządzenia funkcjonują i komunikują się z sieciami bezprzewodowymi (WiFi), możliwych, przykładowych analizy danych pozyskanych z sieci bezprzewodowych LAN z wykorzystaniem systemu operacyjnego Linux, wprowadzenia do technologii VOiP oraz możliwych scenariuszy wykorzystania tej technologii do działań przestępczych, jak również sposobów gromadzenia i wykorzystywania informacji dotyczących takich usług w toku śledztwa (protokół Skype oraz inne sieci VoIP). Analizatory pakietów - przechwytywanie i analiza ruchu sieciowego Bartosz Kaczmarek / Stowarzyszenie IACIS Wykład będzie dotyczył ogólnych zasad funkcjonowania analizatorów pakietów, sposobów ich wykorzystywania, cech jakimi powinny się charakteryzować oraz sprzętu i oprogramowania niezbędnego do działania, przechwytywania ruchu sieciowego (Wireshark), analizy i prezentacji danych przechwyconych (Wireshark).

8 Naszą Konferencję wspierają: Złoty Sponsor Konferencji: Patron Merytoryczny: Patron Honorowy: Patron Medialny:

KOMPETENCJA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

KOMPETENCJA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ KOMPETENCJA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ WIEDZA OD EKSPERTÓW DLA EKSPERTÓW SZEROKA OFERTA SZKOLEŃ SPECJALISTYCZNYCH UNIKATOWE PROGRAMY Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA ICT www.akademia.nask.pl Nasze Szkolenia Spis treści

Bardziej szczegółowo

Magazyn. informatyki śledczej. II Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej

Magazyn. informatyki śledczej. II Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej NR 5 MARZEC 2010 NR 5 MARZEC 2010 strona 1 Magazyn informatyki śledczej II Ogólnopolska Konferencja Informatyki Śledczej Serdecznie zapraszamy na II Ogólnopolską Konferencję Informatyki Śledczej, która

Bardziej szczegółowo

Śledzenie zagrożeń w sieci Uaktywnienie subdomen

Śledzenie zagrożeń w sieci Uaktywnienie subdomen ISSN 1509-3603 NR1/2010 Śledzenie zagrożeń w sieci Uaktywnienie subdomen Ethernetowa rewolucja Streaming wideo w Polska.pl 3 WYDARZENIA MICHAŁ CHRZANOWSKI DYREKTOR NASK 3 Polski rejestr przoduje 4 NASK

Bardziej szczegółowo

Zajęcia praktyczne. Case Studies

Zajęcia praktyczne. Case Studies www.akademiabtc.pl Certyfikaty Zajęcia praktyczne Case Studies Warsztaty komputerowe Małe grupy szkoleniowe rofesjonalne materiały dydaktyczne Nauka na najnowszych systemach Eksperci IT w roli trenerów

Bardziej szczegółowo

Kwiecień 2013. Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń Nowe drogi w bezpieczeństwie informacji

Kwiecień 2013. Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń Nowe drogi w bezpieczeństwie informacji Kwiecień 2013 Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń Nowe drogi w bezpieczeństwie informacji Obserwując skalę oraz tempo zmian cyberzagrożeń można założyć, że każda organizacja została lub zostanie

Bardziej szczegółowo

UWAGA. Podsumowanie roku 2013 w informatyce śledczej. KONKURS Analiza danych transmisyjnych - czym ją wspomagać? Malware okiem prawnika część druga

UWAGA. Podsumowanie roku 2013 w informatyce śledczej. KONKURS Analiza danych transmisyjnych - czym ją wspomagać? Malware okiem prawnika część druga www.mediarecovery.pl/magazyn NR 20/GRUDZIEŃ 2013 Podsumowanie roku 2013 w informatyce śledczej Karol Szczyrbowski Malware okiem prawnika część druga Jarosław Góra FireEye jeszcze jedna piaskownica na rynku?

Bardziej szczegółowo

Doktryna Cyberbezpieczeństwa RP

Doktryna Cyberbezpieczeństwa RP Informator o ochronie teleinformatycznej www.rcb.gov.pl Styczeń 2015 nr 9 NOWY WEKTOR ATAKU WYKORZYSTUJĄCY SYSTEMY TYPU SCADA W sieci pojawił się nowy typ cyberataku, który skierowany jest na pracowników

Bardziej szczegółowo

Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem informacji RAPORT. ,,Poczucie bezpieczeństwa, nawet najbardziej usprawiedliwione, jest złym doradcą

Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem informacji RAPORT. ,,Poczucie bezpieczeństwa, nawet najbardziej usprawiedliwione, jest złym doradcą ,,Poczucie bezpieczeństwa, nawet najbardziej usprawiedliwione, jest złym doradcą Joseph Conrad RAPORT Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem informacji BEZPIECZNA FIRMA STRONA 1 Spis treści Główne wnioski

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Informatyka śledcza, E-mail pracownika jako dowód. Z całą sumiennością i bezstronnością, Środki dowodowe. Technologie mobilne

Wstęp. Informatyka śledcza, E-mail pracownika jako dowód. Z całą sumiennością i bezstronnością, Środki dowodowe. Technologie mobilne Wstęp Informatyka śledcza w postępowaniu karnym E-mail pracownika jako dowód w postępowaniu cywilnym Z całą sumiennością i bezstronnością, czyli o informatyce sądowej Gdzie szukać dowodów ELEKTRONICZNYCH?

Bardziej szczegółowo

Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013

Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013 Załącznik nr 2 Dokumenty zebrane oraz stworzone podczas dyskusji tematycznych i środowiskowych

Bardziej szczegółowo

jako DOWÓD W POSTĘPOWANIU CYWILNYM O zasięgnięciu opinii ruchu SSL przyczyna problemów system zarządzania ciągłością działania E-MAIL PRACOWNIKA

jako DOWÓD W POSTĘPOWANIU CYWILNYM O zasięgnięciu opinii ruchu SSL przyczyna problemów system zarządzania ciągłością działania E-MAIL PRACOWNIKA system zarządzania ciągłością działania postanowienie O zasięgnięciu opinii pendrive JAKO przyczyna problemów E-MAIL PRACOWNIKA jako DOWÓD W POSTĘPOWANIU CYWILNYM Sprawdzanie ruchu SSL ISO/IEC 27001 System

Bardziej szczegółowo

PROGRAM Konferencji E ADMINISTRACJA DLA BIZNESU 2015 E USŁUGI DLA BIZNESU Warszawa, 14 15 kwietnia 2015

PROGRAM Konferencji E ADMINISTRACJA DLA BIZNESU 2015 E USŁUGI DLA BIZNESU Warszawa, 14 15 kwietnia 2015 PROGRAM Konferencji E ADMINISTRACJA DLA BIZNESU 2015 E USŁUGI DLA BIZNESU Warszawa, 14 15 kwietnia 2015 DZIEŃ 1 14 kwietnia 2015 (wtorek) 09:00 10:00 Rejestracja uczestników i otwarcie miasteczka konferencyjnego,

Bardziej szczegółowo

Raport. Pranie pieniędzy. Chmielniak Adwokaci we współpracy z Kroll Ontrack

Raport. Pranie pieniędzy. Chmielniak Adwokaci we współpracy z Kroll Ontrack Raport Pranie pieniędzy Chmielniak Adwokaci we współpracy z Kroll Ontrack 2 Kroll Ontrack Chmielniak Adwokaci Spis treści Wstęp 3 Część pierwsza Definicja 4 Etapy i metody 6 Pranie pieniędzy w liczbach

Bardziej szczegółowo

Inicjatywy klastrowe:

Inicjatywy klastrowe: Polskie klastry i polityka klastrowa 2011 Inicjatywy klastrowe: skuteczne działanie i strategiczny rozwój Redakcja: Marita Koszarek Inicjatywy klastrowe: skuteczne działanie i strategiczny rozwój pod redakcją

Bardziej szczegółowo

ADMINISTRACJA. Przedmioty dla specjalności Usługi informacyjne w urzędzie (E-Urząd)

ADMINISTRACJA. Przedmioty dla specjalności Usługi informacyjne w urzędzie (E-Urząd) ADMINISTRACJA Przedmioty dla specjalności Usługi informacyjne w urzędzie (E-Urząd) 1. Sieci komputerowe... 2 2. Systemy informatyczne... 4 3. Technologie internetowe... 6 4. Informatyzacja w administracji...

Bardziej szczegółowo

Program Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Lubuskiego na lata 2009-2015

Program Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Lubuskiego na lata 2009-2015 Program Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Lubuskiego na lata 2009-2015 Opracowano dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Podgórna 7, 65-057

Bardziej szczegółowo

transferu technologii Zespół autorski:

transferu technologii Zespół autorski: O rganizacja transferu technologii w sieciach instytucji otoczenia biznesu Zespół autorski: Piotr Czupryński Marek Ćwiklicki Piotr Kopyciński Agata Machnik Ambroży Mituś Barbara Staszczyszyn Jadwiga Widziszewska

Bardziej szczegółowo

Zapis stenograficzny (701) 53. posiedzenie Komisji Zdrowia w dniu 12 lutego 2009 r.

Zapis stenograficzny (701) 53. posiedzenie Komisji Zdrowia w dniu 12 lutego 2009 r. ISSN 1643-2851 SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Zapis stenograficzny (701) 53. posiedzenie Komisji Zdrowia w dniu 12 lutego 2009 r. VII kadencja Porządek obrad: 1. Informacja na temat programu informatyzacji

Bardziej szczegółowo

FOLIA POMERANAE UNIVERSITATIS TECHNOLOGIAE STETINENSIS WARSZTATY KOMPUTEROWE JAKO EFEKTYWNA FORMUŁA KSZTAŁCENIA CONTROLLERÓW NA STUDIACH PODYPLOMOWYCH

FOLIA POMERANAE UNIVERSITATIS TECHNOLOGIAE STETINENSIS WARSZTATY KOMPUTEROWE JAKO EFEKTYWNA FORMUŁA KSZTAŁCENIA CONTROLLERÓW NA STUDIACH PODYPLOMOWYCH FOLIA POMERANAE UNIVERSITATIS TECHNOLOGIAE STETINENSIS Folia Pomer. Univ. Technol. Stetin., Oeconomica 2014, 311(75)2, 85 96 Zdzisław Kes*, Krzysztof Nowosielski** WARSZTATY KOMPUTEROWE JAKO EFEKTYWNA

Bardziej szczegółowo

Al. Kombatantów 2, 59-800 Lubań, tel. (75) 64 55 349, fax: (75) 64 55 340, email: praktykipce@interia.pl NIP: 6131428256 / REGON: 230913449

Al. Kombatantów 2, 59-800 Lubań, tel. (75) 64 55 349, fax: (75) 64 55 340, email: praktykipce@interia.pl NIP: 6131428256 / REGON: 230913449 Al. Kombatantów 2, 59-800 Lubań, tel. (75) 64 55 349, fax: (75) 64 55 340, email: praktykipce@interia.pl NIP: 6131428256 / REGON: 230913449 AUTORZY: Agnieszka Adamczyk / Dawid Łukasiewicz / dr Alicja Keplinger

Bardziej szczegółowo

Security Information and Event Management Smartfony pracowników poważnym zagrożeniem

Security Information and Event Management Smartfony pracowników poważnym zagrożeniem NR 16/GRUDZIEŃ 2012 Przyszłość retencji danych w Polsce Prawo do bycia zapomnianym - fikcja czy nieuchronna przyszłość? Security Information and Event Management Smartfony pracowników poważnym zagrożeniem

Bardziej szczegółowo

7\środo ff. Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Studium Wykonalności Część 2 z 2

7\środo ff. Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Studium Wykonalności Część 2 z 2 7\środo ff Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych Studium Wykonalności Część 2 z 2 Wykonalność i trwałość instytucjonalna przedsięwzięcia

Bardziej szczegółowo

CORE Edycja Specjalna - 2011. Testwarez 2011. 10-11 października we Wrocławiu

CORE Edycja Specjalna - 2011. Testwarez 2011. 10-11 października we Wrocławiu CORE Edycja Specjalna - 2011 Testwarez 2011 10-11 października we Wrocławiu Wprowadzenie Testwarez 2011 INDEX 04 Redakcja... 04 Od redakcji Testwarez 2011 05 Automatyczne Testy Eksploracyjne Zbigniew

Bardziej szczegółowo

Service Desk generyczny system do obsługi zgłoszeń serwisowych

Service Desk generyczny system do obsługi zgłoszeń serwisowych Wydział Informatyki Katedra Inżynierii Oprogramowania Inżynieria oprogramowania i baz danych Autorzy Oleksandr Bondarchuk, 7164 Dawid Pacholczyk, 6144 Tomasz Chudobiński, 7332 Krzysztof Pałka, 3949 Robert

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo systemów informacyjnych wraz z technikami biometrycznymi (edycja: jesień 2013)

Bezpieczeństwo systemów informacyjnych wraz z technikami biometrycznymi (edycja: jesień 2013) Bezpieczeństwo systemów informacyjnych wraz z technikami biometrycznymi (edycja: jesień 2013) Folder informacyjny studiów podyplomowych. Instytut Automatyki i Informatyki Stosowanej Wydział Elektroniki

Bardziej szczegółowo

Zapytanie ofertowe na. Wdrożenie systemu B2B szansą na dalszy rozwój firmy RUTEX

Zapytanie ofertowe na. Wdrożenie systemu B2B szansą na dalszy rozwój firmy RUTEX Częstochowa, dnia 03 lutego 2014 r. Zapytanie ofertowe na Wdrożenie systemu B2B szansą na dalszy rozwój firmy RUTEX (dotyczy: Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 8. Oś Priorytetowa Społeczeństwo

Bardziej szczegółowo

Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu (EMAS)

Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu (EMAS) Spis treści 1 Wspólnotowy System Ekozarządzania i Audytu () PORADNIK DLA ADMINISTRACJI Listopad 2005 2 Poradnik dla administracji Wydanie: Listopad 2005 r. ISBN 83-921140-6-X Autorzy: Robert Pochyluk Małgorzata

Bardziej szczegółowo

Informatyka w administracji

Informatyka w administracji Polskie Towarzystwo Informatyczne :::: Sas :::: iiiłłiaa :::: \ Informatyka w administracji Redakcja naukowa: \ Jerzy S. Nowak / Zbigniew Olejniczak Janusz K.Grabara Informatyka w administracji Informatyka

Bardziej szczegółowo

PORTALE INTRANETOWE ZARZĄDZANIE WIEDZĄ KAPITAŁ INTELEKTUALNY KORZYŚCI DLA PRACOWNIKÓW I DLA ORGANIZACJI. Jan Fazlagić Marcin Sikorski Aleksander Sala

PORTALE INTRANETOWE ZARZĄDZANIE WIEDZĄ KAPITAŁ INTELEKTUALNY KORZYŚCI DLA PRACOWNIKÓW I DLA ORGANIZACJI. Jan Fazlagić Marcin Sikorski Aleksander Sala Jan Fazlagić Marcin Sikorski Aleksander Sala PORTALE INTRANETOWE ISBN 978-83-62197-01-9 J. Fazlagić, M. Sikorski, A. Sala PORTALE INTRANETOWE ZARZĄDZANIE WIEDZĄ KAPITAŁ INTELEKTUALNY KORZYŚCI DLA PRACOWNIKÓW

Bardziej szczegółowo

BIZNES ERP, CRM, BI. Podatek VAT 2014. Systemy CRM. Dokumenty EDI. benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 BIZNES. Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s.

BIZNES ERP, CRM, BI. Podatek VAT 2014. Systemy CRM. Dokumenty EDI. benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 BIZNES. Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s. BIZNES benchmark magazyn #5 / 01 / 2014 Rynek systemów ERP w Polsce - Raport s. 20 Podatek VAT 2014 zmiany dla użytkowników systemów ERP s. 44 Systemy CRM dla sektora MŚP s. 28 Dokumenty EDI czyli jak

Bardziej szczegółowo