5 faktów o papierze i środowisku

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "5 faktów o papierze i środowisku"

Transkrypt

1 5 faktów o papierze i środowisku

2 Wywracamy do góry nogami przekonania dotyczące papieru i środowiska W kwestii wpływu przemysłu papierniczego na środowisko można spotkać się z wieloma zarówno prawdziwymi, jak i nieprawdziwymi opiniami. Łatwo można uwierzyć w to, że nasza działalność polega na niszczeniu i zanieczyszczaniu. Prawda jest jednak inna. Aby rozwiać wątpliwości i wyjaśnić, jak się rzeczywiście sprawy mają, postanowiliśmy opisać pięć często poruszanych kwestii, które dotyczą nas i naszej działalności. Niekiedy rzeczywistość jest bowiem inna, niż się wydaje.

3

4

5 Makulatura też 1rośnie w lesie

6

7 Wszystko zaczyna się tutaj Papier to fantastyczny materiał, a jedną z jego zalet jest to, że nadaje się do wielokrotnego wykorzystania. Dzięki makulaturze można korzystać z papieru w bardziej zrównoważony sposób. Nie ma jednak makulatury bez świeżych włókien. Wszystko zaczyna się więc w tym samym miejscu. Źródłem każdego rodzaju papieru jest las. Świeże włókna to włókna wykorzystywane po raz pierwszy. Przy zbiórce i odzy skiwa niu papieru w grę ponownie wchodzą te same włókna, które określa się już jednak mianem włókien odzyskanych. Każde kolejne wykorzystanie włókien w papierze pogarsza nieco ich właściwości, co przekłada się na gorszy końcowy efekt wydruku niż w przypadku papieru zawierającego włókna świeże. Włókna można przetworzyć powtórnie od 5 do 7 razy, a następnie zużyć jako biopaliwo. Zapewnienie dostępności papieru wymaga ciągłego dostarczania świeżych włókien. Umożliwia to także osiągnięcie takiej jakości papieru, jakiej nie można uzyskać, wykorzystując włókna odzyskane.

8

9 Nie podcinamy gałęzi, na której 2siedzimy

10

11 Pracujemy z myślą o lesie i zwiększamy jego przyrost Wiele osób utrzymuje, że nasze działania odciskają na lesie wyłącznie negatywne piętno. Zarzuca się nam, że pustoszymy lasy, a ogromne miejsca wycinki pozostawiamy odłogiem. Nie jest to prawda. Holmen żyje z lasów od około 400 lat. Chcielibyśmy, aby przez kolejne 400 było tak samo. Jeżeli tylko będziemy dbać o lasy i chronić je, a także sadzić co najmniej dwa nowe drzewa na miejsce każdego ściętego, będą one rosnąć i rozrastać się w dalszym ciągu, właśnie tak, jak ma to miejsce obecnie. Dzięki naszym wysiłkom co roku w Szwecji sadzonych jest ponad 30 milionów sadzonek jodeł i sosen. Z myślą o zapewnieniu wzrostu i utrzy ma niu różnorodności biologicznej wprowadziliśmy w koncernie Holmen program ochrony lasów, którego celem jest zwiększenie zasobów leśnych o 25% do 2050 r.

12

13 3 Lasy oczyszczają powietrze

14 Lasy należące do Holmen każdego roku wiążą ton dwutlenku węgla. Z każdym kolejnym rokiem lasów jest coraz więcej. Oznacza to, że każdego roku w lasach należących do Holmen magazynowanych jest dodatkowe ton dwutlenku węgla. Zrywka drewna 0 20 lat lat

15 Dbamy o każdy las niezależnie od jego wieku Lasy są ważne nie tylko dla nas. Przynoszą one korzyści wszystkim. Oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla, a im lepiej się o nie troszczymy, tym więcej tego związku są w stanie pochłonąć. Drzewa zawsze pochłaniają dwutlenek węgla, przy czym ilość, którą są w stanie pochłonąć, zależy od wieku drzewa: Sadzonki i drzewostany w wieku do 20 lat Drzewa rosną i absorbują dość niewielkie ilości dwutlenku węgla. Młode i średnie drzewostany w wieku od 21 do 80 lat Najszybszy wzrost drzew i zdolność absorpcji największych ilości dwutlenku węgla. Drzewostany stare (powyżej 90 lat) W tym wieku przyrost drzewa zmniejsza się, podobnie jak zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla.

16

17 4Pożyczamy wodę

18

19 I oddajemy ją nieco czyściejszą Woda ma duże znaczenie dla naszej działalności. Wykorzystujemy ją do transportu i oczyszczania włókien w naszych zakładach. Ponadto służy nam ona do wytwarzania pary oraz do chłodzenia. Nie ma tu jednak marnotrawstwa, gdyż tę samą wodę wykorzystujemy wiele razy. Zanim wróci ona do środowiska, jest ponadto poddawana kilkustopniowemu procesowi oczyszczania. Nieustannie dążymy do ograniczenia zużycia wody. W ten sposób w ciągu ostatniej dekady udało nam się zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę o około 20 procent.

20

21 5 powszechnie Nasze kominy są mniej groźne niż się uważa

22

23 Co tak naprawdę wydostaje się z naszych kominów? Nasze zakłady papiernicze sporo dymią. Wiele osób w pierwszej chwili może sądzić, że wypuszczamy do atmosfery szkodliwe substancje. Jest jednak inaczej. Z kominów wydostaje się przede wszyst kim para wodna z procesu produk cyjnego. Powstaje ona przy suszeniu miazgi drzewnej, z której wytwarzany jest gotowy papier. Proces suszenia miazgi drzewnej wymaga dostarczania ciepła. Uzyskujemy je w drodze spalania pozostałości, np. wiórów i kory. Nasze zakłady są wyposażone w wydajne systemy oczyszczania gazów, a emisje z kominów są bardzo niskie. Ponieważ kwestia efektywności ener ge tycznej jest jednym z naszych najważniejszych priorytetów, udało nam się znacząco ograniczyć spalanie ropy. Wskutek tego w ciągu ostatniego pięciolecia zmniejszyliśmy emisję siarki o 80 procent, a emisję dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych o 70 procent.

24 Czynimy las lepszym miejscem Żyjemy z lasu. Las natomiast żyje po przez nas. Opiekując się lasami i za rzą dzając nimi, czynimy to dla dobra ogółu. Życie na łonie natury Holmen pragnie, aby lasy mogło odwiedzać jak najwięcej ludzi. Dlatego tworzymy miejsca wypoczynkowe oraz udostępniamy ścieżki i szlaki. Wypalanie ściółki i wypalanie pielęgnacyjne Bardzo wiele roślin naczyniowych, grzybów i owadów potrzebuje do życia wypalonej ziemi i spalonych drzew. Holmen regularnie przeprowadza zarówno wypalanie ściółki, jak i wypalanie pielęgnacyjne w lasach na pniu. Przywracanie terenów podmokłych Począwszy od 2000 r., udało nam się, wspólnie ze szwedzkim Funduszem na rzecz Obszarów Podmokłych (Svensk Våtmarksfond), utworzyć lub odtworzyć 40 terenów podmokłych z myślą o zwiększeniu różnorodności biologicznej. Usuwanie przeszkód w migracji Ryby i inne organizmy żyjące w środowiskach wodnych napotykają w swoich naturalnych wędrówkach na przeszkody. W przytłaczającej większości są to przepusty, które nie funkcjonują we właściwy sposób. Holmen naprawia przepusty, które stanowią przeszkody w biegu bogatych w życie cieków wodnych. Działania w zakresie ochrony środowiska Dzięki odpowiednim działaniom w zakresie ochrony środowiska można zwiększyć wartość przyrodniczą określonych obszarów lub też sprawić, aby nabrały one takiej wartości. Przykładowo można wyciąć drzewa iglaste, co sprzyja rozwojowi drzewostanów liściastych i podwyższa ich wartość przyrodniczą. Innym przykładem jest uszkadzanie lub powalanie drzew, co ma odzwierciedlać naturalne zniszczenia i pozwalać na uzyskiwanie większej ilości drewna posuszowego.

25 Liczba działań podjętych do 2013 r (1027 zidentyfikowanych) 46

26 Certyfikaty i inne atuty Certyfikowany system zarządzania pozwala nam działać w sposób odpowiedzialny z uwzględnieniem kwestii społecznych i środowiskowych. Naszą pracę raportujemy zgodnie z wytycznymi międzynarodowej organizacji GRI na najwyższym poziomie raportowania GRI A+. Global Compact 100 to globalny indeks giełdowy ONZ obejmujący przedsiębiorstwa charakteryzujące się zrównoważoną działalnością i dobrymi wynikami finansowymi. Holmen zostało wprowadzone na ten indeks jako jedyne szwedzkie przedsiębiorstwo przemysłu drzewnego, które ponadto od 2013 r. znajduje się wśród 100 firm na świecie o najbardziej zrównoważonej działalności. ISO międzynarodowa norma zarządzania środowiskiem. ISO system zarządzania energią. Ekoetykieta UE oficjalne oznaczenie środowiskowe UE. Certyfikaty FSC (C020071) i PEFC kontrola przepływu surowca drzewnego. Holmen jest członkiem inicjatywy ONZ Global Compact.

27 ISO ISO Certyfikaty FSC i PEFC Global Compact

28 Polish

Zasady działania ONZ na rzecz osób starszych

Zasady działania ONZ na rzecz osób starszych Zasady działania ONZ na rzecz osób starszych Dodać życia do lat, które zostały dodane do życia Zgromadzenie Ogólne ONZ: Doceniając wkład, jaki wnoszą osoby starsze w życie społeczeństw, Uwzględniając fakt,

Bardziej szczegółowo

Wartości etyczne ESKAZET Andrzej Flak, Przemysław Szczepkowski S.C.

Wartości etyczne ESKAZET Andrzej Flak, Przemysław Szczepkowski S.C. Wartości etyczne ESKAZET Andrzej Flak, Przemysław Szczepkowski S.C. Naszą misją jest zapewnienie wysokiej jakości kompleksowej obsługi Klientów - zaopatrywanie ich w odzież reklamową z nadrukiem. Nasze

Bardziej szczegółowo

pobrano z www.sqlmedia.pl ODPOWIEDZI Zadanie 1. (3 pkt) A. nonkonformizm B. ksenofobia C. altruizm Zadanie 2. (3 pkt) A. patrylinearna B.

pobrano z www.sqlmedia.pl ODPOWIEDZI Zadanie 1. (3 pkt) A. nonkonformizm B. ksenofobia C. altruizm Zadanie 2. (3 pkt) A. patrylinearna B. ODPOWIEDZI Zadanie 1. (3 pkt) A. nonkonformizm B. ksenofobia C. altruizm Zadanie 2. (3 pkt) A. patrylinearna B. partnerska C. monogamiczna Zadanie 3. (3 pkt) A. prawda B. fałsz C. fałsz Zadanie 4. (4 pkt)

Bardziej szczegółowo

System zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej

System zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej System zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej na bazie technologii bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych sieciowych opracowanie

Bardziej szczegółowo

Instytut Badania Opinii HOMO HOMINI BADANIE OPINII PUBLICZNEJ PRZEPROWADZONE NA ZLECENIE BZWBK JAK POLACY KORZYSTAJĄ Z KART PŁATNICZYCH?

Instytut Badania Opinii HOMO HOMINI BADANIE OPINII PUBLICZNEJ PRZEPROWADZONE NA ZLECENIE BZWBK JAK POLACY KORZYSTAJĄ Z KART PŁATNICZYCH? BADANIE OPINII PUBLICZNEJ JAK POLACY KORZYSTAJĄ Z KART PŁATNICZYCH? CZERWIEC 2010 Instytut Badania Opinii HOMO HOMINI BADANIE OPINII PUBLICZNEJ PRZEPROWADZONE NA ZLECENIE BZWBK JAK POLACY KORZYSTAJĄ Z

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z POLSKIEGO BADANIA PROJEKTÓW IT 2010

RAPORT Z POLSKIEGO BADANIA PROJEKTÓW IT 2010 RAPORT Z POLSKIEGO BADANIA PROJEKTÓW IT 2010 Odpowiada na pytania: Jaka część projektów IT kończy się w Polsce sukcesem? Jak wiele projektów sponsorowanych jest przez instytucje publiczne? Czy kończą się

Bardziej szczegółowo

Szaleństwo i metoda. Dr Andrzej Kapusta (UMCS)

Szaleństwo i metoda. Dr Andrzej Kapusta (UMCS) Szaleństwo i metoda Dr Andrzej Kapusta (UMCS) Analiza pojęciowa zaburzeń psychicznych 1. Różnorodność symptomów: emocji (lęk, depresja) woli (kompulsywność) Pragnień (uzależnienia, parafilie) Przekonań

Bardziej szczegółowo

ZWIERZĘTA. z różnych stron ŚWIATA

ZWIERZĘTA. z różnych stron ŚWIATA ZWIERZĘTA z różnych stron ŚWIATA PROJEKT Projekt Nie znikaj poświęcony jest zagadnieniu bioróżnorodności. Choć słowo bioróżnorodność jest stosunkowo młode, to robi obecnie prawdziwą karierę. Niestety przyczyna

Bardziej szczegółowo

Szkolenia dla specjalistów inwestycyjno-ubezpieczeniowych

Szkolenia dla specjalistów inwestycyjno-ubezpieczeniowych Szkolenia dla specjalistów inwestycyjno-ubezpieczeniowych Program szkolenia Sprzedaż ubezpieczeń grupowych CEL SZKOLENIA: Uczestnik szkolenia poznaje najnowsze metody sprzedaży ubezpieczeń grupowych. Szkolenie

Bardziej szczegółowo

1. ZAŁOŻENIA 2. OSOBY UCZESTNICZĄCE W SZKOLENIU

1. ZAŁOŻENIA 2. OSOBY UCZESTNICZĄCE W SZKOLENIU Wytyczne do prowadzenia szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (na lata 2012-2013) (na podstawie art.8, pkt 5 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie) 1. ZAŁOŻENIA Przepisy ustawy

Bardziej szczegółowo

Lean management w procesie obsługi klienta

Lean management w procesie obsługi klienta Lean management w procesie obsługi klienta Lean Management oznacza sprawne a zarazem efektywne kosztowe wykonywanie wszystkich działań w firmie przy założeniu minimalizacji strat, minimalizacji stanów

Bardziej szczegółowo

Prof. US dr hab. Beata Świecka. Płatności mobilne jako innowacje na rynku detalicznych płatności bezgotówkowych

Prof. US dr hab. Beata Świecka. Płatności mobilne jako innowacje na rynku detalicznych płatności bezgotówkowych Prof. US dr hab. Beata Świecka Płatności mobilne jako innowacje na rynku detalicznych płatności bezgotówkowych III Kongres Płatności Bezgotówkowych 18-19.03.2015 Pytanie do dyskusji Płatności mobilne Innowacje

Bardziej szczegółowo

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 189c Traktatu, we współpracy z Parlamentem Europejskim,

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 189c Traktatu, we współpracy z Parlamentem Europejskim, DYREKTYWA RADY 97/80/WE z dnia 15 grudnia 1997 r. dotycząca ciężaru dowodu w sprawach dyskryminacji ze względu na płeć RADA UNII EUROPEJSKIEJ, uwzględniając Porozumienie w sprawie polityki społecznej załączone

Bardziej szczegółowo

CZYM JEST ZMIANA I CO ONA OZNACZA DLA FIRMY

CZYM JEST ZMIANA I CO ONA OZNACZA DLA FIRMY CZYM JEST ZMIANA I CO ONA OZNACZA DLA FIRMY HISTORIA PEWNEJ ZMIANY NAJLEPSZY SYSTEM WOLNOŚĆ RÓWNOŚĆ BRATERSTWO DEMOKRACJA NIEKWESTIONOWANE: KORZYŚCI & SKUTECZNOŚĆ ORGANIZACAJA W POTRZEBIE EWIDENTNY POTENCJAŁ

Bardziej szczegółowo

Marketing produktów FMCG dla mężczyzn na przykładzie kosmetyków NIVEA FOR MEN. Michał Zygmanowski NIVEA Polska Sp. z o.o.

Marketing produktów FMCG dla mężczyzn na przykładzie kosmetyków NIVEA FOR MEN. Michał Zygmanowski NIVEA Polska Sp. z o.o. Marketing produktów FMCG dla mężczyzn na przykładzie kosmetyków NIVEA FOR MEN Michał Zygmanowski NIVEA Polska Sp. z o.o. AGENDA 1) Produkty FMCG i kampanie marketingowe dla mężczyzn 2) Mężczyzna vs. kobieta

Bardziej szczegółowo

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Dr. Józefa Rostka 16 41-902 Bytom tel; 032 2819405, 032 2819406 mgr Aneta Jendrzej - psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu KRYZYSY MAŁŻEŃSKIE

Bardziej szczegółowo

Kompetencje i zadania członków spółki akcyjnej

Kompetencje i zadania członków spółki akcyjnej MARIOLA PELCZAR Kompetencje i zadania członków spółki akcyjnej I. Ogólna charakterystyka spółki akcyjnej Istnieją różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jedną z takich form, moim zdaniem najciekawszą,

Bardziej szczegółowo

audyt energetyczny budynku.

audyt energetyczny budynku. Sektor budowlany zużywa 40% całkowitej energii w UE, więc realizacja celów polityki klimatycznej bez radykalnego zmniejszenia zużycia energii w budynkach nie jest możliwe. Około 85% tej energii jest przeznaczana

Bardziej szczegółowo

PATOMECHANIZM UZALEŻNIENIA OD KOMPUTERA PSYCHOLOGICZNE STUDIUM PRZYPADKU

PATOMECHANIZM UZALEŻNIENIA OD KOMPUTERA PSYCHOLOGICZNE STUDIUM PRZYPADKU PATOMECHANIZM UZALEŻNIENIA OD KOMPUTERA PSYCHOLOGICZNE STUDIUM PRZYPADKU Małgorzata Stolarska Psycholog Powiatowa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Olsztynie Kimberly Young z University of Pittsburgh

Bardziej szczegółowo

Dlaczego Twoje strony www są niepełnym i nieaktualnym źródłem informacji o produktach i usługach?

Dlaczego Twoje strony www są niepełnym i nieaktualnym źródłem informacji o produktach i usługach? Oferta Zamówienie FAQ Darmowy test Opcje CMS a Kontakt Oferta Setia-CMS DARMOWY TEST Zamówienie Wdrożenia Pytania i odpowiedzi Hosting Nowa grafika Opcje CMS-a Kontakt Umowa Dlaczego Twoje strony www są

Bardziej szczegółowo

dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia na dostawy materiałów eksploatacyjnych ZZ 2110 23/2013.

dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia na dostawy materiałów eksploatacyjnych ZZ 2110 23/2013. Zamek Królewski w Warszawie Pomnik Historii i Kultury Narodowej 00-277 Warszawa, Plac Zamkowy 4 NIP 526 000 13 12 REGON 000860582 tel.: (0-22) 3555432, tel/fax: (0-22) 3555219 e-mail: prawny@zamek-krolewski.pl

Bardziej szczegółowo

Pieniądz i system bankowy

Pieniądz i system bankowy Pieniądz i system bankowy Pieniądz pewien powszechnie akceptowany towar, który w zależności od sytuacji pełni funkcję: środka wymiany jednostki rozrachunkowej (umożliwia wyrażanie cen i prowadzenie rozliczeń)

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY OPIS ZADANIA BRIEF MEDIOWY

SZCZEGÓŁOWY OPIS ZADANIA BRIEF MEDIOWY Zamówienie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko I. PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA SZCZEGÓŁOWY OPIS ZADANIA BRIEF MEDIOWY Załącznik nr 1 do Regulaminu

Bardziej szczegółowo

Istota i rodzaje kryzysów z punktu widzenia public relations - podstawy teorii i przykłady. z praktyki

Istota i rodzaje kryzysów z punktu widzenia public relations - podstawy teorii i przykłady. z praktyki Istota i rodzaje kryzysów z punktu widzenia public relations - podstawy teorii i przykłady z praktyki dr hab Marek Szczepaoski Politechnika Poznaoska 1 Agenda Miejsce komunikacji kryzysowej w Public Relations

Bardziej szczegółowo

W służbie dzieciom. Przemoc wobec dzieci - opinie i postawy służb i instytucji społecznych

W służbie dzieciom. Przemoc wobec dzieci - opinie i postawy służb i instytucji społecznych Sabina Nikodemska Rok: 2002 Czasopismo: Niebieska Linia Numer: 2, 19 Jesienią 2001 roku na terenie gminy Warszawa-Włochy, przeprowadzono badanie, którego celem było poznanie postaw pracowników różnych

Bardziej szczegółowo

PR w działaniach NGO, czyli skuteczna komunikacja

PR w działaniach NGO, czyli skuteczna komunikacja PR w działaniach NGO, czyli skuteczna komunikacja PR w NGO gdzie zaczyna się skuteczny PR? podstawowe pytania, niezbędne narzędzia oferta sponsorska sytuacja kryzysowa case studies prezentacja wizerunek

Bardziej szczegółowo

Każdy może być Dobrym Rodzicem!

Każdy może być Dobrym Rodzicem! Każdy może być Dobrym Rodzicem! scenariusz warsztatów dla rodziców Aneta Kwaśny Marlena Trąbińska-Haduch SPOTKANIE DLA RODZICÓW w ramach kampanii Dobry Rodzic-Dobry Start Ogranizatorzy: Partner: że ęk-

Bardziej szczegółowo

Platforma hostedby.pl ma przyjemność przedstawić Państwu swoją ofertę handlową dotyczącą usług hostingowych.

Platforma hostedby.pl ma przyjemność przedstawić Państwu swoją ofertę handlową dotyczącą usług hostingowych. Spis treści: Wstęp hostedby.pl o nas... s.2 Nasi Klienci... s.2 Charakterystyka naszych usług... s.3 Nasza lokalizacja... s.3 Zasilanie i łącza internetowe... s.4 Backup kopie bezpieczeństwa...s.4 Ochrona

Bardziej szczegółowo

Opr. dr Katarzyna Bocheńska

Opr. dr Katarzyna Bocheńska Opr. dr Katarzyna Bocheńska Przetwarzanie i redagowanie informacji Całkowita liczba godzin: 18 PROWADZĄCY: dr Katarzyna Bocheńska CELE PRZEDMIOTU: Słuchacz winien po zakończonym cyklu zajęć umieć: 1. budować

Bardziej szczegółowo

MITY O SPÓŁKACH Z O.O.

MITY O SPÓŁKACH Z O.O. MITY O SPÓŁKACH Z O.O. Przez ostatni rok spotkałam się z dużą ilością przedsiębiorców. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z ryzyka jakie niesie za sobą prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Bardziej szczegółowo