Podatek drogowy dla samochodów ciężarowych - wytyczne uzupełniające dla kierowcy/ operatora

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Podatek drogowy dla samochodów ciężarowych - wytyczne uzupełniające dla kierowcy/ operatora"

Transkrypt

1 Podatek drogowy dla samochodów ciężarowych - wytyczne uzupełniające dla kierowcy/ operatora Podatek drogowy dla samochodów ciężarowych wytyczne uzupełniające dla kierowcy/ operatora 0415

2 PODATEK DROGOWY DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH - OPIS 1. Czym jest podatek drogowy dla samochodów ciężarowych? Podatek drogowy dla samochodów ciężarowych jest opłatą naliczaną w oparciu o czas, należną za korzystanie z dróg UK przez wszystkie samochody ciężarowe o masie lub więcej kilogramów 1. Dotyczy to również dróg w Irlandii Północnej. 2. Kto może uiścić tę opłatę? W przypadku zagranicznych samochodów ciężarowych, opłata może zostać uiszczona przez operatora, kierowcę lub pośrednika. 3. Co klasyfikuje się jako zagraniczny samochód ciężarowy? Każdy samochód ciężarowy niezarejestrowany w UK. Dotyczy to również samochodów ciężarowych zarejestrowanych na Wyspie Man i Wyspach Normandzkich. 1 Istnieje ograniczona liczba wyjątków obejmujących m.in. pojazdy estradowe i do nauki jazdy.

3 4. Kto jest odpowiedzialny za uiszczenie opłaty w przypadku zagranicznych samochodów ciężarowych? W przypadku samochodów ciężarowych niezarejestrowanych w UK, odpowiadają wspólnie kierowca i operator. Opłata musi zostać uiszczona, zanim pojazd wjedzie na drogi UK. 5. Kiedy muszę zacząć opłacać ten podatek? Opłata będzie obowiązywać wszystkie samochody ciężarowe o masie 12 lub więcej ton korzystające z dróg w UK od dnia 1 kwietnia 2014 roku. 6. W którym momencie podróży należy dokonać opłaty? Podatek musi zostać opłacony, zanim pojazd wjedzie na drogi UK. Opłata jest wymagana na każdy dzień pobytu pojazdu w UK. Opłaty nie można dokonać wstecz (w przeciwieństwie do opłaty za wjazd do centrum Londynu /London Congestion Charge/). Jeśli korzystasz z samochodu ciężarowego w UK bez właściwej opłaty, popełniasz przestępstwo.

4 7. Czy należy dokonać opłaty nawet podczas odpoczynku kierowcy lub gdy pojazd jest zaparkowany? Opłatę należy uiścić za każdy dzień użytkowania dróg, postoju na drogach UK, jak również w tym soboty i niedziele. Szczegółowe wytyczne na temat poszczególnych lokalizacji parkingów nie są znane. Jednak generalną zasadą jest, że zaparkowany pojazd na drodze publicznej, musi posiadac ważną opłatę. Aby uniknąć potencialnych niedomówień, możesz kupić opłatę na dłuższy okres i korzystać z obniżonej stawki w porównaniu do dziennej opłaty. 8. Kiedy rozpoczyna się i kończy dzień? Opłata pobierana jest w oparciu o czas, którego jednostką jest dzień lub jego wielokrotność (tydzień, miesiąc lub rok). Dla celów płatniczych dzień rozpoczyna się o północy (00:00:00), a kończy na jedną sekundę przed północą (23:59:59).

5 9. Czy moja stawka dzienna może zostać zredukowana, jeśli mój samochód ciężarowy często odwiedza UK lub przebywa na jej terenie dłużej niż kilka dni? Jeśli Twój samochód ciężarowy często odwiedza UK, możesz opłacić podatek na dłuższy okres (tydzień, miesiąc lub rok) i skorzystać z niższej stawki. Jeśli nie zakupisz opłaty na dłuższy okres (np. tylko na jeden dzień) stawka za pojedyńczy podatek jest taka sama niezależnie od tego, jak często go opłacasz. 10. Skąd będę wiedzieć, jak najtaniej opłacić podatek za dany okres? System płatności dla operatorów zagranicznych określi to automatycznie w trakcie procesu płatności.

6 11. Dokonuję jednodniowych opłat podatku HGV dla moich pojazdów w Wielkiej Brytanii. Czy opłata roczna jest równowartością maksymalnej możliwej ilości pojedyńczych, dziennych opłat, których muszę dokonać w ciągu roku? Nie ma górnego limitu łącznej wartości dziennych opłat jakie można kupić dla danego pojazdu w ciągu roku.tym samym, nie ma górnego limitu łącznej wartości miesięcznych lub tygodniowych opłat podatku. Jednak, jeśli zdecydujesz się do uiszczenia opłaty na pojedyńcze dni, nie można korzystać z rabatów dostępnych przy dokonywaniu opłat tygodniowych, miesięcznych lub rocznych. Jak również, nie ma limitu opłat tygodniowych i miesięcznych w ciągu roku. 12. Jaki jest czas zaksięgowania wpłaty, gdy opłacam podatek na rok? Płacisz pełną kwotę z góry Opłata obowiązuje przez tydzień, miesiąc czy rok kalendarzowy? Nie, opłata obowiązuje od północy pierwszego dnia do 23:59 w dniu wygaśnięcia opłaty. 2 W przypadku niektórych kanałów płatności, np. przelewu, czas księgowania może wynieśd nawet do 8 dni

7 14. W jaki sposób jest obliczana stawka podatku od samochodów ciężarowych? Opłata mieści się w przedziale podatkowym i odzwierciedla rodzaj samochódu ciężarowego, liczbę osi i maksymalną wagę. 15. W jakim przedziale podatkowym znajduje się mój samochód ciężarowy i ile będę musiał zapłacić? Należną kwotę można sprawdzić przez Internet, za pośrednictwem portalu płatności 16. W jakim przedziale podatkowym znajduje się mój sześcio-osiowy pojazd przegubowy o łącznej masie ponad 44 ton zaakceptowany w innym miejscu w Europie i jaką stawkę podatku muszę zapłacić? Aby zdecydować o przedziale podatkowym dla większości pojazdów spoza UK, należy użyć łącznej masy ciężkości dla pojazdu sztywnego lub przegubowego tak jak jest wskazane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeśli nie posiadasz dokumentu rejestracyjnego pojazdu, spójrz na tabliczkę znamionową pojazdu. Jednakże dla niektórych pojazdów, przykładowo dla przegubowych pojazdów sześcio-osiowych, trzeba wziąść także pod uwagę maksymalną dopuszczalną masę danej kombinacji w ogólnym obiegu w UK. Dla trzy-osiowej jednostki trakcyjnej z trzy-osiową naczepą, maksymalna dopuszczalna masa w UK wynosi 44 tony.taki pojazd jest zobowiązany uiścić opłatę w przedziale podatkowym E.

8 17. Mój samochód ciężarowy nie jest używany w UK w celach komercyjnych. Mam obowiązek uiścić opłatę? Jeśli pojazd jest opodatkowany jako pojazd do użytku handlowego, ma obowiązek opłaty podatku na terenie UK (nawet jeśli podróż do UK nie jest związana z handlem). 18. Czy przy wyborze przedziału podatkowego należy brać pod uwagę czy osie przy pojeździe podniesione są do góry czy też opuszczone? Nie, wybór przedziału podatkowego zależy od liczby osi w samochodzie ciężarowym. 19. Co w sytuacji, gdy na terenie UK samochód ciężarowy ciągnie różne przyczepy? Jeśli pojazd ma ciągnąć różne przyczepy w czasie obowiązywania podatku drogowego dla samochodów ciężarowych, ważne jest, aby w portalu płatności podać maksymalną wagę cięższego połączenia.

9 20. Czy w przypadku gdy ciągnik bez naczepy, zarejestrowany poza UK, wjeżdża na terytorium Wielkiej Brytanii, potrzebuje dokonać opłaty HGV? Tak, podatek musi zostać opłacony za maksymalną, dopuszczalną wagę kombinacji wraz z naczepą. W przypadku gdy jednostka trakcyjna upoważniona jest do przewozu rożnych naczep, np. 3- osiowej naczepy z dopuszczalną całkowitą masą 38 ton, może zostać zakupiony wariant E. Natomiast, gdy ciągnik przewozi 2-osiową naczepę należy dokonać opłaty wariantu G. 21. Czy muszę opłacić VAT od podatku dla samochodów ciężarowych? Nie, podatek drogowy dla samochodów ciężarowych jest opłatą od użytkownika, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. 22. Jaki numer rejestracyjny należy wpisać? Opłata dotyczy numeru rejestracyjnego samego pojazdu lub ciągnika siodłowego. Numer rejestracyjny przyczepy nie jest wykorzystywany. 23. Czy dostanę pokwitowanie? Płacąc za pośrednictwem strony internetowej, otrzymasz lub SMS z potwierdzeniem oraz unikalnym numerem referencyjnym płatności. Zostanie on wysłany do płatnika. W przypadku uiszczania opłaty w punkcie sprzedaży, otrzymasz wydruk z pokwitowaniem.

10 24. Czy mogę otrzymać duplikat numeru referencyjnego płatności lub potwierdzenie? Jeśli masz zarejestrowane konto możesz wykreować indywidualne raporty płatności na poziomie transakcji. Jeśli opłacasz podatek Pay and Go, nie jest możliwe wysłanie duplikatu numeru referencyjnego płatności czy tez potwierdzenia. Zakup podatku zostanie zarejestrowany w bazie danych opłaty HGV. Jeżeli twój samochód zostanie zatrzymany do kontroli, wszystkie dane płatnosci będą widoczne dla funkcjonariusza przy sprawdzeniu numeru rejestrcyjnego pojazdu. 25. Czy dostanę krążek do umieszczenia w samochodzie? Nie, nie będzie fizycznej formy oznakowania pojazdów, za które opłacono podatek (np. za pomocą papierowego krążka lub naklejki). Zamiast tego, opłata zostanie zarejestrowana w publicznie dostępnej bazie danych, z wykorzystaniem numeru rejestracyjnego pojazdu jako unikalnego identyfikatora. 26. Jak mogę sprawdzić, czy pojazd posiada ważną opłatę i czy została zapłacona właściwa kwota? Informacje obejmujące: numer rejestracyjny pojazdu, państwo zarejestrowania, przydział do grupy podatkowej, termin rozpoczęcia obowiązywania podatku oraz wygaśnięcia opłaty będą dostępne w publicznym rejestrze internetowym, w którym będzie można sprawdzić status opłat poprzez wpisanie odpowiedniego numeru rejestracyjnego.

11 OPŁACANIE PODATKU DROGOWEGO DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH 27. Jak uiścić opłatę? Można założyć konto na portalu płatności i płacić za pojazdy na nim wyszczególnione za pomocą karty kredytowej, debetowej, konta PayPal typu "prepaid" lub niektórych kart paliwowych. W niektórych przypadkach można również zapłacić przelewem. Alternatywnie można też wybrać opcje Pay and Go gdzie można dokonać płatności: on-line( przez internet) w punkcie sprzedaży przyjmującym płatność kartą kredytową, debetową, paliwową lub gotówką dzwoniąc do Centrum Obslugi Klienta HGV na numer: przy użyciu karty kredytowej lub debetowej Pay and Go jest metodą odpowiednią w przypadku jednorazowych wyjazdów do UK.

12 28. Czy istnieje limit zakupu podatku od samochodów ciężarowych przy użyciu karty paliwowej? Aby zapobiec potencjalnym nadużycią, niektórzy wydawcy kart paliwowych wprowadzili dzienne limity na kwoty za które można zakupić podatek od samochodów ciężarowych przy pomocy pojedynczej karty paliwowej. Dzienne limity wahają sie w zależności od wydawcy kart. Dla przykładu: pojedyńczy wydawca karty mógl ustalić limit 1000 dziennie. Jeżeli przewidujesz zakup wielu opłat za pomocą 1-ej karty paliwowej, należy skontaktować sie z jej wydawcą w celu sprawdzenia limitu dziennego. 29. Czy można użyc więcej niż 1-ej karty paliwowej do uiszenia podatku? Jeżeli dokonujesz wiele transakcji przy użyciu większej liczby kart paliwowych, zwiększasz ryzyko wprowadzenia niepoprawnego numeru, co bedzie sie Czy istnieją jakieś restrykcje odnośnie minimalnej kwoty płatności za pomocą przelewu bankowego przy doładowaniu konta przedpłatowego? Jeżeli chcesz doładować swoje konto przedpłatowe HGV za pomocą przelewu bankowego, minimalna kwota przelewu wynosi 600. Wszystkie przelewy o wartości poniżej 600 nie bedą przetwarzane przez system.

13 31. Czy istenieją jakieś opłaty tranzakcyjne powiązane z opłatami dokonanymi poprzez przelew bankowy? Kiedy uiszczasz opłatę przelewem bankowym, bank może pobrać opłatę tranzakcyjną. Upewnij się, że jest ona dodana do kwoty przelewu. Dopóki nie zostanie zapłacona kwota niedoboru nie zostanie przesłana pełna płatności, co uniemożliwi aktywację opłaty,. 32. Jakie są korzyści posiadania konta? Jeśli posiadasz konto, podstawowe informacje dotyczące twoich samochodów ciężarowych oraz płatności zostaną zachowane przez system. Możesz zarządzać swoim kontem i wprowadzać zmiany na bieżąco, co uprościć proces dokonywania opłat. Przy użyciu metody płatności "Pay and Go" trzeba wprowadzać za każdym razem szczegóły pojazdu i płatności. Posiadając konto, można: dokonywać płatności na dłużej niż jeden miesiąc zarejestrować pojazdy z floty oraz nimi zarządać z danymi swoich samochodów ciężarowych i szczegółami płatności w systemie, można dokonywać zakupów opłaty o wiele szybciej (natomiast jeśli używasz Pay and Go, potrzebne jest każdorazowe wprowadzanie danych pojazdu i szczegółów płatności ) dokonywać opłaty rocznej ( z 72% zniżką ekiwalentną przy zakupie opłaty na 365 pojedyńczych dni) mieć wgląd do historii wszystkich swoich opłat HGV zarejestrować tylko te pojazdy, które wjeżdżaja na teren UK - a nie całą flotę. Nie musisz kupować opłat, aż do planowanego momentu wjazdu na teren UK. otrzymywać zwroty za niewykorzystane miesiące (taka opcja jest niedostępna przy płatności typu "Pay and Go") zmieniać daty obowiązywania opłaty za pojazdy wyszczególnione na koncie, o ile zmiany te zostaną wprowadzone przed godziną 21:00 (GMT) na dzień przed rozpoczęciem obowiązywania opłaty otrzymywać przypomnienia, gdy zbliża się termin wygaśnięcia opłaty za dany pojazd.

14 33. Kto może zarządzać kontem? Obowiązywać będzie poziom bezpieczeństwa zdefiniowany przez użytkownika, co oznacza, że można wybrać, czy zezwolić kierowcom na samodzielne dokonywanie opłat. Jeśli kierowca jest upoważniony do dokonania opłaty, system nie może kontrolować rodzaju opłacanych podatków. Jeśli jednak przydzielisz każdemu z nich unikatowy identyfikator użytkownika, uzyskasz pełen wgląd w to, kto dokonał których opłat. 34. Jakie informacje związane z zarządzaniem kontem będę posiadać? Jeśli jesteś posiadaczem konta, masz dostęp do szczegółów transakcji i historii płatności. 35. Co muszę zrobić aby opłacić roczny podatek? Musisz zarejestrować swoje konto- to jedyny sposób dokonania rocznej opłaty. Możesz to zrobić poprzez portal płatniczy dla samochodów ciężarowych na stronie https://www.gov.uk/hgv-levy. Opłaty podatku dla samochodow ciężarowych bez zarejestrowanego konta możesz dokonać na okres czasu równy lub krótszy niż jeden miesiąc.

15 36. Co w przypadku gdy wprowadzę błędny numer rejestracyjny pojazdu podczas procesu zakupu podatku? Jeśli dokonałes opłaty na więcej niż jeden miesiąc, możesz aplikować o zwrot kosztów za niewykorzystane miesiące trwania podatku, po czym zakupić nowy podatek podając prawidłowy numer rejestracyjny. W przypadku gdy dokonałes opłaty na jeden miesiąc lub mniej, podatek nie może zostać anulowany, refundowany ani przeniesiony na inny samochód. Jakkolwiek, jeżeli dokonałes opłaty poprzez Pay and Go w punkcie sprzedaży lub poprzez centrum telefoniczne masz 15 minut po dokonaniu opłaty na zweryfikowanie danych i ich poprawienie. Niestety po tym czasie żadne zmiany nie zostaną uwzglednione. Okres 15 minut na wszelkie poprawki nie obowiązuje w przypadku gdy opłata zostaje dokonana on-line poprzez Pay and Go. 37. Co w przypadku gdy data wjazdu mojego samochodu ciężarowego do UK została przełożona po tym jak już zapłacilem podatek? Jeżeli dokonałes opłaty poprzez zarejestrowane konto jesteś upoważniony do zmiany daty rozpoczęcia obowiązywania podatku, o ile zmiany te zostaną wprowadzone przed godziną dwudziestą pierwszą (GMT) na dzień przed rozpoczęciem obowiązywania opłaty. Masz 15 minut od momentu zakupu podatku za zmianę daty rozpoczęcia jego obowiązywania w przypadku gdy dokonujesz kupna poprzez Pay and Go w punkcie sprzedaży lub przez telefon. Jeśli błędna informacja została wprowadzona poprzez Pay and Go on-line, okres 15 minut pozwalający dokonać zmian nie obowiązuje.

16 38. Czy mogę otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli nie posiadam konta? Nie, zwrot pieniędzy można otrzymać tylko w przypadku posiadania zarejestrowanego konta, ponieważ potrzebna jest historia płatności osoby, która pierwotnie dokonała opłaty. 39. Czy mogę dostać zwrot pieniędzy, jeśli opłacę podatek na cały rok, a następnie sprzedam swój samochód ciężarowy, lub zjadę z dróg UK? Jeśli uiściłeś roczną opłatę za pośrednictwem konta, a samochód ciężarowy opuścił drogi UK lub został sprzedany, będziesz mógł ubiegać się o zwrot pieniędzy. 40. Jak obliczany jest zwrot? Zwrot oblicza się za pomocą następującego wzoru: Roczna opłata - (roczna opłata/10) x miesiące eksploatacji (całość lub część miesiąca). Przykładowo, w przypadku uiszczenia rocznej opłaty w wysokości 1000 funtów dla 40-tonowego samochodu ciężarowego i sprzedaży samochodu ciężarowego po 6 miesiącach eksploatacji, kwota do zwrotu wyniesie 400 funtów.

17 41. Czy mogę przenosić opłatę pomiędzy pojazdami? Nie, nie można przenosić opłaty pomiędzy pojazdami. Jeśli zmieniasz pojazd, musisz dokonać nowej opłaty za nowy pojazd. Możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystaną część opłaty za oryginalny pojazd. 42. Czy mogę opłacić jednocześnie dwie opłaty dla różnych wariantów tego samego samochodu? Tak. To ułatwienie może pomóc w przypadku gdy: posiadasz pojazd z 3-osiową jednostką trakcyjną który zazwyczaj porusza się po UK z 3-osiową naczepą (w tym przypadku powinieneś opłacić roczny podatek dla wariantu E), ale okazjonalnie przewozisz 2-osiową naczepę (droższy wariant G możesz opłacić tylko dla tych dni kiedy używasz cięższej kombinacji). pomyłkowo opłacasz podatek na okres miesiaca lub krótszy na mniejszą kwotę niż jest wymagana i chcesz dokonać opłaty ponownie na poprawną sumę. Jakkolwiek nie jest możliwe otrzymanie zwrotu pieniędzy za niepoprawnie dokonaną opłatę, wciąż masz możliwość zakupu odpowiedniego podatku. 43. Jakie funkcje zarządzania kontem są dostępne w przypadku posiadania zarejestrowanego konta? Możesz dodać lub usunąć dane pojazdu, ustawić uprawnienia dostępu do płatności i określić kanał płatności, z którego chcesz korzystać. Jeśli pozbywasz się pojazdu, usuń jego numer rejestracyjny z bazy danych, aby uniknąć sytuacji, w której nadal będziesz za niego niepotrzebnie płacić.

18 44. Gdzie rozmieszczone będą punkty sprzedaży, jeśli pojazd będzie wjeżdżał do UK od strony kontynentalnej Europy? Dostępna będzie pewna ograniczona liczba bezpiecznych przystanków dla ciężarówek, gdzie można będzie dokonać płatności. Punkty sprzedaży będą się również znajdować na niektórych promach kursujących przez kanały wodne. 45. Jakie możliwości dokonania opłaty będą dostępne na terenie UK? Opłatę należy uregulować przed wjazdem na terytorium UK. Dostępna będzie ograniczona liczba przystanków dla samochodów ciężarowych w UK z możliwością dokonania opłaty na cele kolejnych podróży oraz uzupełnienia bieżącej opłaty, jeśli pobyt się przedłuży. 46. Czy portal płatności będzie pamiętać dane mojego pojazdu z poprzedniej podróży do UK? Jeśli zarejestrujesz się na portalu płatności, system zachowa podstawowe informacje o pojeździe, takie jak numer rejestracji, obowiązująca opłata i kraj pochodzenia. W przypadku płatności typu "Pay and Go" należy powtórzyć cały proces- nawet w przypadku przedłużania okresu trwania ważnosci podatku (na przykład jeśli Twój pobyt w UK niespodziewanie przedłuży się).

19 47. Czy zostanie wprowadzone ograniczenie liczby użyć karty kredytowej tygodniowo w celu opłacenia podatku? Nie, w przeciwieństwie do systemu Eurovignette, nie będzie ograniczeń. 48. W razie awarii w UK, czy muszę płacić za dni, w trakcie których pojazd nie będzie w ruchu? Opłatę należy uiścić za wszystkie dni, w które samochód fizycznie znajduje sie na terytorium UK. 49. Czy jestem zobowiązany do opłaty, jeśli pojazd pozostaje w UK dłużej niż pierwotnie planowano? Opłatę należy uiścić za wszystkie dodatkowe dni, w trakcie których samochód znajduje się w UK. Jeśli kierowca nie ma pewności, czy podatek został opłacony za dodatkowe dni, może to sprawdzić w publicznym rejestrze. Jeśli potrzebna będzie dopłata za dodatkowe dni, kierowca lub operator będzie mógł dokonać jej internetowo lub telefonicznie. Dostępna będzie również bardzo niewielka liczba punktów sprzedaży w UK, w których kierowca będzie mógł dokonać dopłaty podatku.

20 50. Co w sytuacji braku dostępu do Internetu i/ lub telefonu służbowego? Należy użyć telefonu prywatnego lub publicznego, bądź skorzystać z usług publicznego punktu internetowego. 51. Czy istnieje telefoniczne Centrum Obslugi Klienta, do którego można zadzwonić celem dokonania płatności lub dopłaty? Tak. Numer centrum telefonicznego to Jest ono dostępne od 07:00 19:00 (GMT) 7 dni w tygodniu. 52. Czy nadal będę zobowiązany uiszczać opłaty za wjazd do płatnych stref /Congestion Charge/, M6 Toll i inne opłaty drogowe w UK po opłaceniu podatku drogowego? Tak. Te opłaty i obciążenia drogowe nadal będą obowiązywać samochody ciężarowe.

21 EGZEKWOWANIE OPŁATY 53. Skąd służby kontrolne będą wiedzieć, że podatek nie został opłacony? Wszystkie agencje kontrolne będą automatycznie powiadamiane, jeśli pojazd ciężarowy wjedzie na drogi UK bez opłacenia podatku. Samochód ciężarowy zostanie zatrzymany, a kierowca otrzyma mandat w wysokości 300, płatny na miejscu. 54. Co w sytuacji, gdy zapłacono niższą stawkę podatku niż należało, w oparciu o całkowitą masę połączonych pojazdów? Twój pojazd zostanie oznaczony przez organy kontrolne jako taki, na który należy zwracać uwagę, a w przypadku wykrycia go na drogach UK, zostanie zatrzymany i ukarany mandatem w wysokości 300 PLN. 55. Czy będzie możliwość zawiadomienia operatora, jeśli za któryś z jego samochodów ciężarowych nie uiszczono opłaty? Nie, do obowiązków operatora i kierowcy należy upewnienie się, że opłata została uiszczona.

22 56. Co w sytuacji, gdy podatek drogowy nie został opłacony i nie mam możliwości zapłacenia 300 mandatu wmomencie zatrzymania? Twój pojazd zostanie unieruchomiony i zajęty do czasu zapłaty grzywny. Naliczone zostaną również dodatkowe koszty związane z jego unieruchomieniem i przechowywaniem. 57. Czy poza mandatem muszę również opłacić podatek drogowy dla samochodów ciężarowych? Jeśli zapłacą Panstwo mandat, ale nie uiszczą podatku drogowego za dany dzień, grozi to ponownym zatrzymaniem i mandatem. 58. Czy mogę odwołać się od mandatu? Tak. Szczegóły procedury odwoławczej są określone na odwrocie formularza mandatu.

Podatek drogowy dla samochodów ciężarowych - wytyczne uzupełniające dla kierowcy/ operatora

Podatek drogowy dla samochodów ciężarowych - wytyczne uzupełniające dla kierowcy/ operatora Podatek drogowy dla samochodów ciężarowych - wytyczne uzupełniające dla kierowcy/ operatora PODATEK DROGOWY DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH - OPIS 1. Czym jest podatek drogowy dla samochodów ciężarowych? Podatek

Bardziej szczegółowo

Informator o opłatach za wjazd do centrum Londynu

Informator o opłatach za wjazd do centrum Londynu Informator o opłatach za wjazd do centrum Londynu Wydrukowano na papierze makulaturowym tfl.gov.uk/cc Informacje aktualne w momencie oddania tekstu do druku. CC GEN 07/13 Spis treści Wstęp Niniejsza ulotka

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po systemie bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego ipkonet

Przewodnik po systemie bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego ipkonet Przewodnik po systemie bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego ipkonet SPIS TREŚCI DZIEŃ DOBRY...3 I. WYMAGANIA TECHNICZNE...4 Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z ipkonet... 5 II. POCZĄTEK...5

Bardziej szczegółowo

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika

System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika System Internetowy Sez@m Podręcznik użytkownika Spis treści Wstęp... 3 Przygotowanie do korzystania z Systemu Internetowego Banku BPH... 4 Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z Systemu Internetowego

Bardziej szczegółowo

Ogóle warunki handlowe. Toll Collect GmbH

Ogóle warunki handlowe. Toll Collect GmbH Ogóle warunki handlowe firmy Toll Collect GmbH w zakresie użytkowania płatnych dróg szybkiego ruchu w systemie automatycznym i manualnym Spis treści wersja 1.01 / stan na 07.05.2003 A. Informacje ogólne...

Bardziej szczegółowo

CUI CENTRUM USŁUG INTERNETOWYCH. InterCOMP. Instrukcja użytkownika

CUI CENTRUM USŁUG INTERNETOWYCH. InterCOMP. Instrukcja użytkownika CUI CENTRUM USŁUG INTERNETOWYCH InterCOMP Instrukcja użytkownika Marzec 2014 SPIS TREŚCI URUCHOMIENIE SYSTEMU URUCHOMIENIE SYSTEMU..1 REJSTRACJA UŻYTKOWNIKA..1 ROZPOCZĘCIE PRACY.. 3 MENU SYTEMU.....4

Bardziej szczegółowo

Ogólne warunki rezerwacji

Ogólne warunki rezerwacji Ogólne warunki rezerwacji Warunki rezerwacji BudgetAir.com Zapoznaj się dokładnie z niniejszymi warunkami przed skorzystaniem z usług i witryny BudgetAir.com (część firmy Travix Nederland B.V.). Uznaje

Bardziej szczegółowo

Regulamin kart kredytowych Banku Spółdzielczego w Leśnicy. Rozdział 1. Postanowienia ogólne

Regulamin kart kredytowych Banku Spółdzielczego w Leśnicy. Rozdział 1. Postanowienia ogólne Regulamin kart kredytowych Banku Spółdzielczego w Leśnicy Rozdział 1. Postanowienia ogólne 1. Regulamin kart kredytowych Banku Spółdzielczego w Leśnicy określa zasady wydawania i używania kart kredytowych

Bardziej szczegółowo

Regulamin Kart Kredytowych Business

Regulamin Kart Kredytowych Business Regulamin Kart Kredytowych Business Niniejszy Regulamin Kart Kredytowych Business wydany przez Bank Handlowy w Warszawie S.A. na podstawie art. 109 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe w związku

Bardziej szczegółowo

Umowa z Użytkownikiem usługi PayPal

Umowa z Użytkownikiem usługi PayPal Umowa z Użytkownikiem usługi PayPal UŻYTKOWNIK ZGADZA SIĘ, ŻE NINIEJSZA UMOWA Z UŻYTKOWNIKIEM WCHODZI W ŻYCIE I JEST OBOWIĄZUJĄCA DLA WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW OD 1 LIPCA 2015 R. Drukuj Pobierz plik PDF

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KART KREDYTOWYCH W BANKU POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI S.A.

REGULAMIN KART KREDYTOWYCH W BANKU POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI S.A. REGULAMIN KART KREDYTOWYCH W BANKU POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI S.A. Rozdział 1. Postanowienia ogólne 1. Regulamin kart kredytowych w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. określa zasady wydawania i używania

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU REZERWACJI BILETÓW LOTNICZYCH

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU REZERWACJI BILETÓW LOTNICZYCH REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU REZERWACJI BILETÓW LOTNICZYCH INFORMACJE OGÓLNE 1. Udostępniony system rezerwacji umożliwia Użytkownikowi Internetu uzyskanie informacji o aktualnie dostępnych połączeniach

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG PRZEZ IGORIA TRADE S.A.

REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG PRZEZ IGORIA TRADE S.A. REGULAMIN ŚWIADCZENIA USŁUG PRZEZ IGORIA TRADE S.A. SPIS TREŚCI: ROZDZIAŁ 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE... 2 ROZDZIAŁ 2. TRYB I WARUNKI ZAWIERANIA UMOWY... 6 ROZDZIAŁ 3. RODZAJE I ZAKRES USŁUG / TRYB I WARUNKI

Bardziej szczegółowo

Umowa z Użytkownikiem usługi PayPal

Umowa z Użytkownikiem usługi PayPal >> Wyświetl wszystkie umowy prawne Umowa z Użytkownikiem usługi PayPal Data ostatniej aktualizacji: 1 lipca 2015 r. Drukuj Pobierz plik PDF Niniejsza Umowa składa się z szesnastu części (w tym załącznika)

Bardziej szczegółowo

Regulamin korzystania z Bankowości Internetowej Getin Banku ikasa ( Regulamin ) Postanowienia ogólne. 1 Autoryzacja Bank Infolinia Karta Display

Regulamin korzystania z Bankowości Internetowej Getin Banku ikasa ( Regulamin ) Postanowienia ogólne. 1 Autoryzacja Bank Infolinia Karta Display Regulamin korzystania z Bankowości Internetowej Getin Banku ( Regulamin ) Postanowienia ogólne. 1 Przez użyte w niniejszym Regulaminie określenia rozumie się: Autoryzacja zatwierdzenie złożonej Dyspozycji

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK USŁUG BZWBK24

PRZEWODNIK USŁUG BZWBK24 PRZEWODNIK USŁUG BZWBK24 OFERTA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH I MAŁYCH FIRM Obowiązuje od dnia: 2013-09-30 2 Pierwsze kroki w BZWBK24 internet 1. Zaloguj się wykorzystując link na stronie www.bzwbk.pl UWAGA!

Bardziej szczegółowo

Warunki umowy Administratora elektronicznego systemu pobierania myta ważne od 1.2.2014

Warunki umowy Administratora elektronicznego systemu pobierania myta ważne od 1.2.2014 Warunki umowy Administratora elektronicznego systemu pobierania myta ważne od 1.2.2014 Administrator elektronicznego systemu pobierania myta wydaje następujące Warunki umowy administratora elektronicznego

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA KLIENTA NET-BANK

PRZEWODNIK DLA KLIENTA NET-BANK PRZEWODNIK DLA KLIENTA UŻYTKOWNIKA SYSTEMU BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ NET-BANK dla klientów indywidualnych e KONTO e FIRMA Opis funkcjonalności systemu według stanu na marzec 2012 roku Dokumentacja użytkownika

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po aplikacji mobilnej IKO

Przewodnik po aplikacji mobilnej IKO Przewodnik po aplikacji mobilnej IKO SPIS TREŚCI O APLIKACJI MOBILNEJ IKO 3 KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z APLIKACJI IKO? 4 JAKIE TELEFONY OBSŁUGUJĄ APLIKACJĘ IKO? 4 INSTALACJA I AKTYWACJA APLIKACJI IKO 5 Pobieranie

Bardziej szczegółowo

Witamy w Inteligo! Serdecznie pozdrawiamy Zespół Inteligo. 1 inteligo.pl

Witamy w Inteligo! Serdecznie pozdrawiamy Zespół Inteligo. 1 inteligo.pl Przewodnik po koncie Cieszymy się i dziękujemy, że korzystasz z naszych usług! Misją Inteligo jest dostarczanie wygodnych i niezawodnych rozwiązań codziennego bankowania, inspirowanych potrzebami naszych

Bardziej szczegółowo

Oferta dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Oferta dla dużych i średnich przedsiębiorstw Dziękujemy za przyłączenie się do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny,

Bardziej szczegółowo

ipko biznes PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA

ipko biznes PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA ipko biznes PRZEWODNIK UŻYTKOWNIKA 1 1. INFORMACJE OGÓLNE 1.1 SYSTEM BANKOWOŚCI INTERNETOWEJ ipko biznes ipko biznes to system bankowości internetowej dedykowany klientom instytucjonalnym. Dostęp do systemu

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN kart kredytowych business

REGULAMIN kart kredytowych business REGULAMIN kart kredytowych business Rozdział 1. Postanowienia ogólne 1. Regulamin kart kredytowych business w Banku Spółdzielczym Muszyna- Krynica Zdrój zwany dalej Regulaminem, określa zasady wydawania

Bardziej szczegółowo

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność Dziękujemy za przyłączenie się do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny,

Bardziej szczegółowo

Regulamin Inwestowania obowiązuje od 1.1.2013

Regulamin Inwestowania obowiązuje od 1.1.2013 Regulamin Inwestowania obowiązuje od 1.1.2013 A. Przepisy wstępne B. Inwestowanie do produktów C. Postanowienia wspólne A. Przepisy wstępne 1. Przepisy wstępne 1.1. Generali PPF Invest PLC, z siedzibà

Bardziej szczegółowo

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność

Oferta dla Klientów indywidualnych, MŚP i osób prowadzących jednoosobową działalność Dziękujemy za dołączenie do grona Użytkowników Usługi Bankowości Elektronicznej SGB, która jest połączeniem tradycji polskiej bankowości oraz najnowocześniejszych rozwiązań. Gwarantujemy wygodny, intuicyjny

Bardziej szczegółowo

Regulamin rachunków bankowych BIZ Banku, Obszar Klienta Indywidualnego

Regulamin rachunków bankowych BIZ Banku, Obszar Klienta Indywidualnego Regulamin rachunków bankowych BIZ Banku, Obszar Klienta Indywidualnego Rozdział I - Postanowienia ogólne 1. Regulamin rachunków bankowych BIZ Banku, Obszar Klienta Indywidualnego, zwany dalej Regulaminem,

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU mobiparking POSTANOWIENIA OGÓLNE

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU mobiparking POSTANOWIENIA OGÓLNE REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU mobiparking 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE 1. Niniejszy regulamin ( Regulamin ) określa warunki, na których konsorcjum firm: mobiparking Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Królewska

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej

Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej Instrukcja obsługi bankowości elektronicznej e-mail: online@eurobank.pl pomoc telefoniczna: 19 000 (koszt wg taryfy operatora) 1 Spis treści: INFORMACJE PODSTAWOWE... 4 Bankowość Internetowa... 4 Bankowość

Bardziej szczegółowo