ANALIZA TYGODNIA. Rozwój portu lotniczego Kraków-Balice

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ANALIZA TYGODNIA. Rozwój portu lotniczego Kraków-Balice"

Transkrypt

1 ANALIZA TYGODNIA Rozwój portu lotniczego Kraków-Balice IS Porty lotnicze w Polsce System cywilnych portów lotniczych w Polsce składa się z 11 portów lotniczych. W 2010 roku obsłużono w nich łącznie ponad 20,7 mln pasażerów i ponad 82 tys. ton ładunków. Łącznie zostało zabezpieczonych 286 tys. operacji startów i lądowań samolotów komunikacyjnych (Tab. 1.). W stosunku do roku 2009 ruch pasażerski wzrósł o 8%, a ruch towarowy o 20%. Głównym i największym portem lotniczym jest Warszawa- Okęcie, w 2010 roku obsłużono na nim 42% ogółu pasażerów. Na pozostałe portach, regionalnych, obsłużono razem 58% ogółu pasażerów, a liderem było lotnisko Kraków- Balice (13,8% pasażerów). Tuż za Balicami plasuje się port Katowice-Pyrzowice (11,6% pasażerów). Tab. 1. Pasażerowie, ładunki i komunikacyjne operacje lotnicze w polskich portach lotniczych w 2010 roku Lp Liczba Ładunki Liczba operacji Port lotniczy. pasażerów [tys.] [tony] [szt.] 1. Warszawa Okęcie 8712, Kraków Balice 2864, Katowice Pyrzowice 2403, Gdańsk Rębiechowo 2214, Wrocław Starachowice 1654, Poznań Ławica 1419, Rzeszów Jasionka 454, Łódź Lublinek 413,5 0, Szczecin Goleniów 282, Bydgoszcz Szwederowo 278, Zielona Góra Babimost 4, RAZEM: 20700, Źródło: Liwiński J., 2011, Działalność polskich portów lotniczych w 2010 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego Port lotniczy Kraków-Balice Port lotniczy Kraków-Balice, czyli Kraków Airport im. Jana Pawła II jest międzynarodowym portem lotniczym, położonym w odległości 11 km od centrum Krakowa, we wsi Balice w gminie Zabierzów. Zarządza nim Międzynarodowy Port Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice Spółka z o.o. Najwięksi udziałowcy to PP Porty Lotnicze (79,19% udziałów), Województwo Małopolskie (22,73% udziałów), Gmina m. Kraków (1,04% udziałów) i Gmina Zabierzów (0,04% udziałów) (www.krakowairport.pl). Lotnisko obejmuje zasięgiem swojego bezpośredniego oddziaływania około 7,9 mln mieszkańców w promieniu 100 km od Krakowa, co odpowiada czasowi dojazdu do lotniska równemu około 90 minut (Strategia rozwoju 2011).

2 Rozwój portu lotniczego w Balicach jest istotny dla regonu. W Strategii Województwa Małopolskiego jako jeden z celów strategicznych przyjęto wysoką zewnętrzną i wewnętrzną dostępność komunikacyjną regionu dla konkurencyjności gospodarczej i spójności przestrzennej. Autorzy Strategii chcą wzmocnić rolę Krakowa jako nowoczesnego węzła międzynarodowej sieci transportowej. W związku z tym jednym z kluczowych działań dla Małopolski ma być kontynuacja rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice wraz z poprawą jego dostępności transportowej (Strategia rozwoju 2011). Ruch pasażerski w porcie Kraków-Balice Liczba obsługiwanych pasażerów na lotnisku w Balicach zaczęła znacznie wzrastać od roku Z poziomu około 840 tys. osób, liczba ta wzrosła do ponad 3 mln w 2007 roku (Ryc. 1.). Było to w dużej mierze związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej i koniecznością liberalizacji przepisów związanych z dostępem do polskiego rynku oraz otwarcia się na przewoźników wspólnotowych. Pojawiło się także więcej przewoźników linii niskokosztowych (Analiza rynku 2009). W tym okresie w Krakowie zaczęły działać m.in. tanie linie lotnicze Ryanair i easyjet. W latach 2008 i 2009 liczba pasażerów obsłużonych na lotnisku w Balicach zmalała i w 2009 roku wyniosła około 2,7 mln osób. Spadek ten był związany z ogólnym kryzysem gospodarczym, obniżeniem zainteresowania turystów miastem Krakowem, a także zmniejszeniem oferty przewoźników. W okresie tym z oferty podkrakowskiego lotniska zniknęły linie Centralwings i Sky Europe. Mimo tych zmian port lotniczy Kraków Balice nadal pozostawał liderem wśród polskich portów regionalnych (Liwiński 2009, 2010). W 2010 roku sytuacja zaczęła się poprawiać i liczba obsłużonych pasażerów wzrosła do ponad 2,8 mln osób. Ryc.1. Zmiany w ruchu pasażerskim w porcie lotniczym Kraków-Balice w latach Źródło:

3 Destynacje i przewoźnicy portu lotniczego Kraków-Balice Obecnie w porcie lotniczym Kraków-Balice loty rozkładowe realizuje 18 przewoźników. Linie tradycyjne reprezentuje 5 przewoźników, a linie niskokosztowe 13 przewoźników. Oprócz tego port realizuje loty czarterowe. W 2010 roku największy udział w realizacji lotów ruchu pasażerskiego miały tanie linie lotnicze. Linie Ryanair przewiozły 35,0% pasażerów, a linie easyjet 18,5% pasażerów, czyli łącznie obsłużyły 53,5% podróżnych. Na trzecim i czwartym miejscu uplasowały się tradycyjne linie lotnicze: PLL LOT i Lufthansa (łącznie 21,7% pasażerów). Duży udział w przewozie pasażerów miały również loty czarterowe. Z lotniska w Balicach odbywają się loty międzynarodowe i krajowe (Ryc. 2.). Poza granice Polski, zgodnie z regularnym rozkładem lotów, można polecieć bezpośrednio do 18 krajów europejskich, wybierając między 43 portami lotniczymi. W granicach kraju odbywają się loty do Warszawy, Gdańska, Poznania i Szczecina (www.krakowairport.pl). Tab. 2. Najpopularniejsi przewoźnicy w porcie lotniczym Kraków-Balice w 2010 roku Lp. Udział w ruchu Przewoźnik pasażerskim 1. Ryanair 35,0% 2. easyjet 18,5% 3. LOT 12,6% 4. Lufthansa 9,1% 5. czarter 7,70% Źródło: Ryc. 2. Destynacje z portu lotniczego Kraków-Balice w 2011 roku Źródło:

4 W 2010 roku najwięcej pasażerów poleciało z lotniska w Balicach do Londynu na lotnisko Stansted (8,5%). Wszyscy pasażerowie lecący do Londynu, biorąc pod uwagę łącznie wszystkie porty tej destynacji, stanowili 15,2% obsłużonych pasażerów. Kolejnymi najpopularniejszymi miejscami podróży, do których udało się ponad 5% pasażerów, były: Dublin, Warszawa, Monachium i Liverpool. Przyglądając się zestawieniu 10 najpopularniejszych zagranicznych destynacji można zauważyć, że z lotniska w Balicach najchętniej latano do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Irlandii (Tab. 3.). Inwestycje w porcie lotniczym Kraków-Balice Od kilku lat trwają prace nad unowocześnianiem infrastruktury i poprawą przepustowości portu lotniczego w Balicach. W maju 2006 roku otworzono połączenie kolejowe łączące centrum Krakowa z lotniskiem. Szynobusy kursują ze stacji Kraków Główny do tymczasowego przystanku Kraków Balice, oddalonego od terminalu pasażerskiego o 200 m. W lutym 2007 roku otworzono terminal krajowy o powierzchni 1733 m², który jest w stanie obsłużyć 0,5 mln osób rocznie. W lipcu 2007 roku oddano do użytku nową część terminalu międzynarodowego o powierzchni 3000 m². Ostatnią zakończoną dużą inwestycją (sierpień 2010 roku) była budowa parkingu wielopoziomowego naprzeciwko terminalu międzynarodowego. Obiekt posiada 7 kondygnacji i jest w stanie pomieścić pojazdów. Inwestycją, która obecnie ma się ku końcowi jest budowa tzw. Łącznika - drogi kołowania z płaszczyzny postojowej w części północno-wschodniej lotniska wraz z towarzyszącą infrastrukturą o łącznej powierzchni m² (www.krakowairport.pl). Do końca 2015 roku w porcie w Balicach zaplanowano realizację 8 inwestycji. Dotyczą one rozwoju obiektów przeznaczonych do obsługi pasażerów, rozwoju infrastruktury i zagwarantowania standardu obsługi statków powietrznych. Planowane inwestycje to: rozbudowa terminalu pasażerskiego, przebudowa istniejącego terminalu pasażerskiego, przebudowa dróg kołowania A i G, poszerzenie drogi kołowania C, płyta Postojowa Samolotów (część wschodnia), modernizacja dróg kołowania B i F, budowa przystanku kolejowego, budowa wewnętrznego układu komunikacyjnego portu Lotniczego w Krakowie układ drogowy (www.krakowairport.pl).

5 Tab.3. Najpopularniejsze destynacje z portu lotniczego Kraków-Balice w 2010 roku Udział w ruchu Lp. Lotnisko/Miasto Kod pasażerskim 1. Londyn STN 8,5% 2. Dublin DUB 7,5% 3. Warszawa WAW 6,9% 4. Monachium MUC 6,5% 5. Liverpool LPL 5,3% 6. Frankfurt FRA 4,7% 7. Paryż CDG 3,8% 8. Londyn LGW 3,8% 9. Edinburgh EDI 3,8% 10. Mediolan Bergamo BGY 3,0% Źródło: Przy realizacji inwestycji port lotniczy Kraków-Balice korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania. Dotychczas skorzystano z dofinansowania z Funduszu Schengen (modernizacja przejścia granicznego i dostosowanie terminalu pasażerskiego do wymogów Układu z Schengen) oraz ze środków dotacji celowej budżetu państwa na dofinansowanie zadań z zakresu budowy i modernizacji lotnisk regionalnych (w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Małopolskiego na lata ). Obecnie planowane projekty będą współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata (POIiŚ), Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata (MRPO) i Programu WspólnotowegoTranseuropejska Sieć Transportowa (TEN-T). W ramach programu TEN-T prowadzone są prace projektowe i studialne przyszłych inwestycji oraz dokumentacja techniczna dotycząca rozbudowy infrastruktury lotniska (www.krakowairport.pl). 26 października 2011 roku wojewoda małopolski wydał pozwolenie na budowę i rozbudowę terminalu pasażerskiego oraz wewnętrznego układu komunikacyjnego portu w Balicach. Projekt nowego terminalu jest przygotowany, a przetarg na realizację inwestycji zostanie ogłoszony w przyszłym roku. Obecnie terminal pasażerski ma 15 tys. m 2. Po rozbudowie będzie liczył 55 tys. m 2. W pierwszym etapie inwestycji wybudowany zostanie nowy terminal (planowo do 2014 roku), a następnie istniejący terminal międzynarodowy zostanie wyremontowany i obydwa budynki zostaną połączone w jedną bryłę (planowo do 2015 roku). Dzięki temu w ciągu roku w Balicach będzie można odprawić około 8 mln pasażerów. Ponadto nowy wewnętrzny układ komunikacyjny ułatwi poruszanie się wokół terminalu, parkingu wielopoziomowego oraz planowanego hotelu. Wartość inwestycji wyniesie około 400 mln złotych, z czego ¼ będzie współfinansowana z unijnych dotacji (www.krakowairport.pl,

6 Podsumowanie Lotnisko Kraków Airport im. Jana Pawła II w Balicach to największy regionalny port lotniczy w Polsce. W 2010 roku obsłużono na nim ponad 2,8 mln pasażerów. Na koniec 2011 roku przewidywany jest wzrost tej liczby. Główną konkurencję dla lotniska w Balicach stanowi port lotniczy Katowice-Pyrzowice. Największy udział w ruchu pasażerskim z lotniska w Balicach mają linie niskokosztowe. Najpopularniejsze cele podróży to Londyn, Dublin i Warszawa. Rozwój portu lotniczego w Balicach jest ważnym elementem Strategii rozwoju Województwa Małopolskiego Do końca 2015 roku w Balicach ma zostać zrealizowana warta 400 mln zł inwestycja rozbudowy terminalu pasażerskiego i wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska. Osoby zainteresowane rozwojem portów lotniczych w Polsce znajdą wiele ciekawych informacji na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego Bibliografia: Liwiński J., 2011, Działalność polskich portów lotniczych w 2010 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ośrodek Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej. Liwiński J., 2010, Działalność polskich portów lotniczych w 2009 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ośrodek Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej. Liwiński J., 2009, Działalność polskich portów lotniczych w 2008 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Ośrodek Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej. Strategia rozwoju Województwa Małopolskiego , 2011, Kraków. Analiza rynku transportu lotniczego w Polsce w latach , 2009, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Departament Rynku Transportu Lotniczego, Warszawa. Portal internetowy Kraków Airport, 2011, Wrota Małopolski, 2011, pid=2151, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, 2011, Opracowanie: Aleksandra Skoworzec

7 WYDARZENIA TYGODNIA Na stronie internetowej Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów pojawiły się wszystkie rozdziały Długookresowej Strategii Kraju. W ośmiu częściach dotyczących innowacyjności, Polski Cyfrowej, kapitału ludzkiego, bezpieczeństwa energetycznego i środowiska, rozwoju regionalnego, transportu, kapitału społecznego i sprawnego państwa określono kluczową na następne dwadzieścia lat wizję rozwoju kraju. Do zakończenia prac nad strategią brakuje jeszcze rozdziału o makroekonomicznych ramach rozwoju Polski do 2030 r. Gdy całość będzie gotowa zgodnie z art. 11 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju DSRK jest przyjmowana w drodze uchwały przez Radę Ministrów. Lektura obszerna, ale niezmiernie ważna dla kierunków rozwoju państwa. Warto spojrzeć! I Już jest - Długookresowa Strategia Kraju Badanie wpływu informatyzacji na działanie urzędów administracji publicznej w Polsce w 2011 r. to tytuł raportu zrealizowanego na zlecenie MSWiA. W formie ankiety internetowej przebadano 1600 polskich urzędów szczebla samorządowego i rządowego. Z badania wynika, że mimo iż w 40% urzędów wdrożono elektroniczny system zarządzania dokumentacją, aż w 86% z nich istnieje podwójny obieg dokumentów: papierowy oraz elektroniczny. Z kolei wprowadzenie elektronicznej skrzynki podawczej jest na zaawansowanym poziomie posiada ją 90% urzędów, co nie przekłada się na faktyczne korzystanie z niej. Winą za to obarcza się m.in. konieczność posiadania możliwości elektronicznego podpisywania dokumentów, co wciąż nie jest powszechne. Badanie rozwoju technologii teleinformatycznych To tylko nieliczne wyniki, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami badania. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Bochni jako 20 jednostka powiatowa wejdzie do nowego wojewódzkiego systemu łączności. System pozwala na wysyłanie do pacjentów karetek z sąsiadujących powiatów (a nawet z dalszych), jeżeli np. samochody są aktualnie zajęte lub miał miejsce duży wypadek. Bocheńskie karetki w nowym systemie łączności W teorii to niezwykle nowoczesny i skuteczny system łączności, wykorzystujący technologię monitoringu satelitarnego GPS i moduł GIS (System Informacji Geograficznej). Unowocześnienie ma służyć szybszej wymianie informacji między jednostkami Państwowego Ratownictwa Medycznego (także GOPR Grupa Podhalańska i TOPR). Inwestycja wpisuje się w cele "Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na lata " (wyd. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego), do których należała poprawa logistyki.

8 W Bochni system jest na razie w fazie testów. To roztropne rozwiązanie, ponieważ od początku (lipca 2011 r.) nie działał on dotąd stabilnie np. w Zakopanem zmarł mężczyzna, którego rodzina nie mogła się dodzwonić na pogotowie. Zdarzało się także, że system się zawieszał, gdy karetka znajdowała się poza zasięgiem sieci komórkowej, albo nieracjonalnie dysponował karetkami. Na skutek licznych problemów system tymczasowo wycofano w Zakopanem i Nowym Targu. Koszt wprowadzenia nowego projektu łączności w Małopolsce ( Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce ) to 10 mln zł, w tym 8,5 mln pochodzi z funduszy UE. Powiat bocheński przeznaczył na ten cel prawie 405 tys. zł, ale tylko niecałe 83 tys. pochodzą z budżetu samorządu. Nie minęły echa od głośnej i smakowitej akcji promocyjnej Poznania, którego symbolem jest rogal świętomarciński. Plakaty z tym przysmakiem można spotkać na niejednym krakowskim przystanku. Poznań również reklamuje się w mediach jako nowoczesny i prężny ośrodek akademicki, gdzie warto studiować i poszerzać własne zainteresowania. Teraz również Szczecin zachęca do odwiedzenia Zachodniopomorskiego, poprzez imprezę w jednej z krakowskich galerii. Konstruktorzy papierowych samolotów, którzy trafią najbliżej celu (którym jest samo miasto) otrzymają bilety lotnicze. Podroż trawa zaledwie 2 godziny. A Kraków? Na razie ograniczono się do reklam na polskich lotniskach pod hasłem Destination Krakow. Akcja ta uwidacznia, że Kraków celuje w zagranicznych turystów. Ostatnie lata pokazują spadek liczby osób odwiedzających Kraków, było to spowodowane głównie ogólnoświatowym kryzysem. Ostatni rok pokazuje jednak powolny wzrost liczby turystów przybywających do grodu Kraka. Obecny rok, jak wskazują wstępne wyliczenia, był już wyraźnie lepszy. Nowi turyści są jednak oszczędniejsi niż ci przed kryzysem. Zwiększyła się też liczba tzw. turystów religijnych. Turyści jednak nie stworzą nowej dynamicznej warstwy społecznej, a w taki potencjał celuje Poznań. Pojawia się pytanie, czy takich akcji promujących stolicę Małopolski nie jest za mało, a przede wszystkim, czy oddźwięk tych akcji jest wystarczająco skuteczny. Jeśli nadal miasto będzie oszczędzać na promocji, i bazować na stwierdzaniu "Kraków to Kraków ma zabytki " a dla młodych Uniwersytet to będzie przegrywać rywalizacje o nową "tkankę organiczną" dla miasta. Poznań, teraz Szczecin reklamują się w Krakowie Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej co jakiś czas publikuje ciekawe rzeczy, na które warto zwrócić trochę uwagi. Tym razem w jesiennym wydaniu periodyku Panorama zaprezentowano dwie interesujące mapy. Pierwsza dotyczy, wydatków na badania i rozwoju w stosunku do regionalnego PKB (s.9). Druga odsetka populacji zagrożonej biedą lub wykluczeniem w poszczególnych regionach (s.20). Forma jest o tyle ciekawe, że pozwala w łatwy i przyjemny sposób porównać między sobą dane regionów, co w przypadku układu tabelarycznego mogłoby być Dla relaksu na długi weekend

9 co najmniej usypiające. opracował zespół: Hanna Baster, Michał Dulak, Barbara Łącka, Mateusz Koczwara, Anna Kraczka, Bartłomiej Sawicki Aleksandra Skworzec (analiza tygodnia), Piotr Szefer, Agata Wosik koordynacja i korekta analiz tygodnia: Maciej Gomółka opieka merytoryczna: Bożena Pietras-Goc, Wojciech Przybylski koordynacja: Magdalena Jagła Copyright by Katedra Analiz Regionalnych Klubu Jagiellońskiego Rynek Główny 39/9, Kraków

Strategia rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków Balice sp. z o.o. w latach 2013 2017

Strategia rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków Balice sp. z o.o. w latach 2013 2017 Strategia rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków Balice sp. z o.o. w latach 2013 2017 Kraków, 27.02.2014 Plan prezentacji 1. Przychody spółki, koszty spółki i wyniki finansowe

Bardziej szczegółowo

PERSPEKTYWY ROZWOJU MIĘDZYNARODOWEGO PORTU LOTNICZEGO IM. JANA PAWŁA II KRAKÓW - BALICE

PERSPEKTYWY ROZWOJU MIĘDZYNARODOWEGO PORTU LOTNICZEGO IM. JANA PAWŁA II KRAKÓW - BALICE PERSPEKTYWY ROZWOJU MIĘDZYNARODOWEGO PORTU LOTNICZEGO KRAKÓW - BALICE III FORUM GMIN KRAKOWSKIEGO OBSZARU METROPOLITALNEGO MARZEC 2005 ZAWARTOŚĆ PREZENTACJI SPÓŁKA MPL GŁÓWNE FUNKCJE LOTNISKA KRAKÓW -BALICE

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU TRANSPORTU LOTNICZEGO w 2012 roku w POLSCE

ANALIZA RYNKU TRANSPORTU LOTNICZEGO w 2012 roku w POLSCE ANALIZA RYNKU TRANSPORTU LOTNICZEGO w 2012 roku w POLSCE Warszawa, październik 2013 Wstęp Poniższa analiza obejmuje rok 2012. Poszczególne rozdziały niniejszego opracowania opisują odpowiednio wyniki przewozowe

Bardziej szczegółowo

INWESTYCJE W PORTACH LOTNICZYCH TEN-T

INWESTYCJE W PORTACH LOTNICZYCH TEN-T INWESTYCJE W PORTACH LOTNICZYCH TEN-T Osiem portów znajdujących się w Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) realizuje inwestycje polegające na rozbudowie infrastruktury lotniskowej, finansowane

Bardziej szczegółowo

Urząd Lotnictwa Cywilnego. Działalność polskich portów lotniczych w 2006 roku

Urząd Lotnictwa Cywilnego. Działalność polskich portów lotniczych w 2006 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego Działalność polskich portów lotniczych w 2006 roku Opracowanie: Jerzy Liwiński Ośrodek Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej 1. Działalność polskich portów lotniczych

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU TRANSPORTU LOTNICZEGO w POLSCE w 2011 roku

ANALIZA RYNKU TRANSPORTU LOTNICZEGO w POLSCE w 2011 roku ANALIZA RYNKU TRANSPORTU LOTNICZEGO w POLSCE w 211 roku Warszawa, marzec 212 Wstęp Poniższa analiza jest kontynuacją publikacji ULC z lat poprzednich i dotyczy roku 211. Rok 211 charakteryzował się dalszym

Bardziej szczegółowo

Liczba pasażerów podwoi się za 15 lat

Liczba pasażerów podwoi się za 15 lat Czytając publikacje prasowe można odnieść wrażenie, że lotnisk mamy w Polsce dosyć i nie potrzeba następnych. Czy tak jest naprawdę? Obecnie mamy w Polsce 11 aktywnych portów lotniczych (Szczytno formalnie

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie wyników na rynku lotniczym w pierwszym kwartale 2017 roku

Podsumowanie wyników na rynku lotniczym w pierwszym kwartale 2017 roku Podsumowanie wyników na rynku lotniczym w pierwszym kwartale 2017 roku W pierwszym kwartale 2017 roku na rynku obowiązywała kontynuacja pozytywnych trendów z poprzednich okresów. W pierwszych miesiącach

Bardziej szczegółowo

Priorytety i działania transportowe w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 MINISTERSTWO TRANSPORTU

Priorytety i działania transportowe w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 MINISTERSTWO TRANSPORTU Priorytety i działania transportowe w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 MINISTERSTWO TRANSPORTU ŚRODKI UNIJNE PRZEZNACZONE NA GAŁĘZIE TRANSPORTU W RAMACH PO IiŚ Gałęzie

Bardziej szczegółowo

Regionalne Programy Operacyjne Inwestycje lotnicze INWESTYCJE LOTNICZE W REGIONALNYCH PROGRAMACH OPERACYJNYCH

Regionalne Programy Operacyjne Inwestycje lotnicze INWESTYCJE LOTNICZE W REGIONALNYCH PROGRAMACH OPERACYJNYCH INWESTYCJE LOTNICZE W REGIONALNYCH PROGRAMACH OPERACYJNYCH Lp. Województwo Wyszczególnienie Zaprogramowane wykorzystanie wkładu EFRR w RPO (w EUR) 1 1. Dolnośląskie - brak - 2. Kujawsko-Pomorskie Projekt

Bardziej szczegółowo

ZAŁĄCZNIK 4 Potrzeby inwestycyjne w istniejących portach lotniczych

ZAŁĄCZNIK 4 Potrzeby inwestycyjne w istniejących portach lotniczych w mln zł. Wyszczególnienie 2007-2013 Warszawa Integracja Terminala 1 z Terminalem 2 150 Modernizacja Terminala Etiuda 6,2 System Paliwowy " Hydrant" 120,2 Modernizacja dróg startowych 92 Modernizacja nawierzchni

Bardziej szczegółowo

Łódź, 27 czerwca 2011. Komunikacja w regionie - Port Lotniczy Łódź

Łódź, 27 czerwca 2011. Komunikacja w regionie - Port Lotniczy Łódź Łódź, 27 czerwca 2011 Komunikacja w regionie - Port Lotniczy Łódź Łódź strefa ciąŝenia 1,8 mln 50 km 3,9 mln 100 km 1,3 mln 25 km 11 mln 150 km Lotnisko jako kluczowy element sieci transportowej Lotnisko

Bardziej szczegółowo

Zmiany rynku pasażerskich przewozów lotniczych w Polsce jako czynnik rozwoju turystyki

Zmiany rynku pasażerskich przewozów lotniczych w Polsce jako czynnik rozwoju turystyki Edyta Pijet-Migoń Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu Zmiany rynku pasażerskich przewozów lotniczych w Polsce jako czynnik rozwoju turystyki Wprowadzenie W ostatnich latach sektor transportu lotniczego

Bardziej szczegółowo

Transport w słuŝbie Euro 2012.

Transport w słuŝbie Euro 2012. Transport w słuŝbie Euro 2012. A co potem? Adrian Furgalski Zespół Doradców Gospodarczych TOR 25 listopada 2011 r. Kibice i turyści przyjadą do Polski na Euro, przede wszystkim wykorzystując transport

Bardziej szczegółowo

VI, VII, VIII POIiŚ. Centrum Unijnych Projektów Transportowych. 27 stycznia 2010

VI, VII, VIII POIiŚ. Centrum Unijnych Projektów Transportowych. 27 stycznia 2010 Stan realizacji projektów w ramach priorytetów VI, VII, VIII POIiŚ Centrum Unijnych Projektów Transportowych 27 stycznia 2010 UNIA EUROPEJSKA FUNDUSZ SPÓJNOŚCI EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Projekty

Bardziej szczegółowo

Europa» Polska» Lotnisko

Europa» Polska» Lotnisko 2011-03-22 - Katowice Pyrzowice to miejsce gdzie działa regionalny port lotniczy Katowice Airport. Lotnisko obsługuje województwo śląskie a jego rozwój pozwolił osiągnąć możliwość odpraw 3,5 mln pasażerów

Bardziej szczegółowo

Centralny Port Komunikacyjny w systemie połączeń kolejami dużych prędkości (KDP) i regionalnych

Centralny Port Komunikacyjny w systemie połączeń kolejami dużych prędkości (KDP) i regionalnych IV Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna Bezpieczeństwo i niezawodność w lotnictwie oraz rozwój lotnictwa w regionach Centralny Port Komunikacyjny w systemie połączeń kolejami dużych prędkości (KDP)

Bardziej szczegółowo

POLITYKA TRANSPORTOWA MIASTA KRAKOWA W KONTEKŚCIE KRAKOWSKIEGO OBSZARU MTEROPOLITALNEGO

POLITYKA TRANSPORTOWA MIASTA KRAKOWA W KONTEKŚCIE KRAKOWSKIEGO OBSZARU MTEROPOLITALNEGO POLITYKA TRANSPORTOWA MIASTA KRAKOWA W KONTEKŚCIE KRAKOWSKIEGO OBSZARU MTEROPOLITALNEGO Wizja rozwoju Krakowa KRAKÓW MIASTEM OBYWATELSKIM, ZAPEWNIAJĄCYM WYSOKĄ JAKOŚĆ ŻYCIA MIESZKAŃCÓW I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ-EUROPEJSKĄ

Bardziej szczegółowo

Przygotowania do EURO 2012 w zakresie lotnictwa cywilnego

Przygotowania do EURO 2012 w zakresie lotnictwa cywilnego Przygotowania do EURO 2012 w zakresie lotnictwa cywilnego Główne obszary działań w zakresie EURO 2012 Organizacja przez Polskę turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 spowoduje

Bardziej szczegółowo

Skutecznie korzystamy z obecności naszego kraju w Unii Europejskiej. Stawiamy na rozwój regionów i lepszą jakość życia.

Skutecznie korzystamy z obecności naszego kraju w Unii Europejskiej. Stawiamy na rozwój regionów i lepszą jakość życia. Możliwości finansowania projektów budowlanych w Polsce ze środków UE w świetle nowej perspektywy finansowania 2014-2020 Warszawa, 24 września 2013 r. 1 Dotychczasowe doświadczenia Skutecznie korzystamy

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamy na monitorach LCD w autobusach płytowych

Oferta reklamy na monitorach LCD w autobusach płytowych Lotniska: Warszawa Wrocław Katowice Kraków Poznań Oferta reklamy na monitorach LCD w autobusach płytowych Pixel TV Out of Home Media forma dotarcia Lotniska Reklama na monitorach LCD Video + Audio Jeden/dwa

Bardziej szczegółowo

ANALIZA TYGODNIA. Turyści w Małopolsce. Skąd? Dokąd?

ANALIZA TYGODNIA. Turyści w Małopolsce. Skąd? Dokąd? ANALIZA TYGODNIA Turyści w Małopolsce. Skąd? Dokąd? IS Turystyka jest ważnym filarem rozwoju naszego województwa. Ruch turystyczny w województwie zależy od wielu czynników 1. Potencjalny turysta, żeby

Bardziej szczegółowo

38-39 ( )/2011 ( ) ISSN ANALIZA TYGODNIA IS

38-39 ( )/2011 ( ) ISSN ANALIZA TYGODNIA IS ANALIZA TYGODNIA IS Udział Regionalnych Programów Operacyjnych w wydatkach oraz inwestycjach województwa małopolskiego na tle innych województw w 2011 r. Na skutek decentralizacji samorządy województw

Bardziej szczegółowo

Warszawa, r.

Warszawa, r. doświadczenia w pozyskiwaniu dofinansowania na projekty inwestycyjne ze środków Unii Europejskiej w okresie programowania 2007-2013 i perspektywy na przyszłość Warszawa, 29.11.2013 r. Spis treści Perspektywa

Bardziej szczegółowo

Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost

Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost Regionalne lotnisko......globalne możliwości! facebook.com/ieg.epzg NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA 13.04.2010 r. Województwo Lubuskie założyło spółkę Lotnisko Zielona Góra/Babimost

Bardziej szczegółowo

LOT URUCHOMI BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIE Z KRAKOWA DO CHICAGO

LOT URUCHOMI BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIE Z KRAKOWA DO CHICAGO LOT URUCHOMI BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIE Z KRAKOWA DO CHICAGO 2016-11-21 Już od lipca przyszłego roku Dreamlinery LOT-u obsłużą bezpośrednie połączenie z Krakowa do Chicago. Rejsy na tej trasie będą wykonywane

Bardziej szczegółowo

Przygotowania Polskich Portów Lotniczych do UEFA EURO 2012 TM. Tytuł prezentacji Tomasz SZYMCZAK Krajowy Koordynator ds. lotnisk

Przygotowania Polskich Portów Lotniczych do UEFA EURO 2012 TM. Tytuł prezentacji Tomasz SZYMCZAK Krajowy Koordynator ds. lotnisk Przygotowania Polskich Portów Lotniczych do UEFA EURO 2012 TM Tytuł prezentacji Tytuł prezentacji Tomasz SZYMCZAK Krajowy Koordynator ds. lotnisk Miejscowość, Miejscowość, DD DD MM MM RRRR RRRR Podmiotowy

Bardziej szczegółowo

Wyniki pomiarów monitoringowych hałasu drogowego na terenie województwa małopolskiego w 2009 roku

Wyniki pomiarów monitoringowych hałasu drogowego na terenie województwa małopolskiego w 2009 roku Wyniki pomiarów monitoringowych hałasu drogowego na terenie województwa małopolskiego w 2009 roku Realizując założenia Państwowego Programu Monitoringu Środowiska, w 2009 roku przeprowadzono pomiary hałasu

Bardziej szczegółowo

Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost

Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost Port Lotniczy Zielona Góra/Babimost Regionalne lotnisko......globalne możliwości! facebook.com/ieg.epzg NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA 13.04.2010 r. Województwo Lubuskie założyło spółkę Lotnisko Zielona Góra/Babimost

Bardziej szczegółowo

L.p. Kryterium Opis kryterium Punktacja

L.p. Kryterium Opis kryterium Punktacja załącznik do Uchwały nr 41/XIII/016 Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 014-00 z dnia 0 maja 016 roku KRYTERIA DOSTĘPU Działanie 7.1. Infrastruktura

Bardziej szczegółowo

L.p. Kryterium Opis kryterium Punktacja

L.p. Kryterium Opis kryterium Punktacja KRYTERIA DOSTĘPU Załącznik do Uchwały nr 4/XIII/016 Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 014-00 z dnia 0 maja 016 roku Działanie 7.1. Infrastruktura drogowa

Bardziej szczegółowo

Rozwój tanich przewozów lotniczych w Polsce

Rozwój tanich przewozów lotniczych w Polsce Justyna Nowaczyk Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Rozwój tanich przewozów lotniczych w Polsce Wstęp Mianem taniego przewoźnika lotniczego lub też

Bardziej szczegółowo

ANALIZA TYGODNIA. Wpływ funduszy europejskich na gospodarkę Małopolski, część II

ANALIZA TYGODNIA. Wpływ funduszy europejskich na gospodarkę Małopolski, część II ANALIZA TYGODNIA IS Wpływ funduszy europejskich na gospodarkę Małopolski, część II Ministerstwo Regionalnego opublikowało raport prezentujący wpływ funduszy unijnych na podstawowe kategorie makroekonomiczne,

Bardziej szczegółowo

Zintegrowany System Transportu Zbiorowego w aglomeracji krakowskiej POIiŚ 7.3-7

Zintegrowany System Transportu Zbiorowego w aglomeracji krakowskiej POIiŚ 7.3-7 Zintegrowany System Transportu Zbiorowego w aglomeracji krakowskiej POIiŚ 7.3-7 Projekt ubiega się o finansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura

Bardziej szczegółowo

TRANSPORT W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

TRANSPORT W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM Urząd Statystyczny w Katowicach Śląski Ośrodek Badań Regionalnych ul. Owocowa 3, 40 158 Katowice e-mail: SekretariatUsKce@stat.gov.pl tel.: 32 779 12 00 fax: 32 779 13 00, 258 51 55 katowice.stat.gov.pl

Bardziej szczegółowo

Ministerstwo Infrastruktury Warszawa, 28.05.2008r..

Ministerstwo Infrastruktury Warszawa, 28.05.2008r.. Ministerstwo Infrastruktury Projekty rozporządze dzeń Ministra Infrastruktury dotyczące ce udzielania pomocy publicznej na rozwój portów lotniczych, transportu intermodalnego oraz inteligentnych systemów

Bardziej szczegółowo

ZASOBY ROZWOJOWE POLSKI POŁUDNIOWEJ METROPOLIE I KAPITAŁ LUDZKI

ZASOBY ROZWOJOWE POLSKI POŁUDNIOWEJ METROPOLIE I KAPITAŁ LUDZKI ZASOBY ROZWOJOWE POLSKI POŁUDNIOWEJ METROPOLIE I KAPITAŁ LUDZKI 2012-04-24 Jacek Woźniak Pełnomocnik Zarządu WM ds. planowania strategicznego WYZWANIA ORAZ SILNE STRONY MIAST KRAKÓW KATOWICE Źródło: Raport

Bardziej szczegółowo

PORT LOTNICZY SZCZECIN GOLENIÓW SZCZECIN 08.12.2009

PORT LOTNICZY SZCZECIN GOLENIÓW SZCZECIN 08.12.2009 PORT LOTNICZY SZCZECIN GOLENIÓW SZCZECIN 08.12.2009 GŁÓWNE ZADANIA INWESTYCYJNE NA LATA 2010-20152015 ZAMKNIĘCIE PROGRAMU ZAGOSPODAROWANIA NOWEJ STRAśNICY I BAZY DT ETAPOWA REALIZACJA PROGRAMU KOMPLEKSOWEJ

Bardziej szczegółowo

Konwent Marszałków Olsztyn Racjonalne sposoby wspierania połączeń z portów regionalnych

Konwent Marszałków Olsztyn Racjonalne sposoby wspierania połączeń z portów regionalnych www.pwc.com Konwent Marszałków Olsztyn 27.10.2011 Racjonalne sposoby wspierania połączeń z portów regionalnych Agenda Sytuacja rynkowa Obecnie stosowane metody wsparcia Jakie są efekty Jak można to robić

Bardziej szczegółowo

Nowe Polskie Linie Lotnicze. Warszawa, 15 lutego 2012

Nowe Polskie Linie Lotnicze. Warszawa, 15 lutego 2012 Nowe Polskie Linie Lotnicze Warszawa, 15 lutego 2012 Narodowy charakter projektu Amber Gold to inwestor strategiczny projektu, którego głównym i mocno podkreślanym atrybutem jest jego narodowy wymiar.

Bardziej szczegółowo

Eurolot. komfortowa podróż w optymalnej cenie!

Eurolot. komfortowa podróż w optymalnej cenie! Eurolot komfortowa podróż w optymalnej cenie! Eurolot łączy stolicę polskiego wina z grodem Kraka Z krakowskiego lotniska do stolicy województwa lubuskiego będzie można polecieć w każdy piątek, zgodnie

Bardziej szczegółowo

mgr inż. Łukasz Szymański Biuro Projektowo-Konsultingowe TransEko mgr inż. Paweł Włodarek Politechnika Warszawska

mgr inż. Łukasz Szymański Biuro Projektowo-Konsultingowe TransEko mgr inż. Paweł Włodarek Politechnika Warszawska mgr inż. Łukasz Szymański Biuro Projektowo-Konsultingowe TransEko mgr inż. Paweł Włodarek Politechnika Warszawska PLAN PREZENTACJI Przykład lotnisk (Warszawa, Kraków, Lublin) Pomiary ruchu napełnienia

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ. Andrzej Massel Podsekretarz Stanu. Kraków, 16 X 2012 r.

MINISTERSTWO TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ. Andrzej Massel Podsekretarz Stanu. Kraków, 16 X 2012 r. MINISTERSTWO TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ Andrzej Massel Podsekretarz Stanu Kraków, 16 X 2012 r. Strategiczne podstawy podejmowanych działań sanacyjnych M a s t e r P l a n d l a t r a

Bardziej szczegółowo

ROZWÓJ LOTNISK KOMUNIKACYJNYCH AGLOMERACJI WARSZAWSKIEJ OGRANICZENIA I PERSPEKTYWY. mgr inż. Krzysztof Jaroszkiewicz r.

ROZWÓJ LOTNISK KOMUNIKACYJNYCH AGLOMERACJI WARSZAWSKIEJ OGRANICZENIA I PERSPEKTYWY. mgr inż. Krzysztof Jaroszkiewicz r. ROZWÓJ LOTNISK KOMUNIKACYJNYCH AGLOMERACJI WARSZAWSKIEJ OGRANICZENIA I PERSPEKTYWY mgr inż. Krzysztof Jaroszkiewicz 25.08.2017 r. LOTNISKO F.CHOPINA W WARSZAWIE Stan obecny Ruch: 12,8 mln pax/rok 2016

Bardziej szczegółowo

euro na EURO Podpisanie Umów o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA i ŚRODOWISKO Warszawa, r Finansowanie projektów infrastrukturalnych w ramach PO IiŚ (mln

Bardziej szczegółowo

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie ANEKS NR 1

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie ANEKS NR 1 Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie ANEKS NR 1 DO WOJEWÓDZKIEGO PLANU DZIAŁANIA SYSTEMU PAŃSTWOWEGO RATOWNICTWA MEDYCZNEGO NA LATA 2009-2011 Kraków,

Bardziej szczegółowo

Rozwój Lotnisk w Małopolsce stymulatorem dalszego rozwoju Małopolski korzyści i utrudnienia

Rozwój Lotnisk w Małopolsce stymulatorem dalszego rozwoju Małopolski korzyści i utrudnienia Rozwój Lotnisk w Małopolsce stymulatorem dalszego rozwoju Małopolski korzyści i utrudnienia Kierunki rozwoju lotnisk w Polsce zarządzanie przestrzenią powietrzną bezpieczeństwo żeglugi powietrznej. Kraków,

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKU TRANSPORTU LOTNICZEGO. w POLSCE. w 2009 roku

ANALIZA RYNKU TRANSPORTU LOTNICZEGO. w POLSCE. w 2009 roku ANALIZA RYNKU TRANSPORTU NICZEGO w POLSCE w 2009 roku Warszawa, grudzień 2010 1 Spis treści Wstęp.... 3 1. Zmiany w wielkości ruchu i liczbie odprawionych pasażerów w polskich portach lotniczych.... 4

Bardziej szczegółowo

Współpraca miast i gmin Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w zakresie integracji transportu publicznego

Współpraca miast i gmin Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w zakresie integracji transportu publicznego Współpraca miast i gmin Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w zakresie integracji transportu publicznego Szczecin, październik 2013 Gmina Miasto Szczecin Województwo Zachodniopomorskie Powiat Policki

Bardziej szczegółowo

Kraków Airport sezon Lato 2013

Kraków Airport sezon Lato 2013 Kraków Airport sezon Lato 2013 Kraków, 04.04.2013 Plan prezentacji Ruch lotniczy Zmiany w siatce połączeń 2013 Ryanair baza w Krakowie Inwestycje RUCH LOTNICZY Ruch pasażerski w Europie 2012 W 2013 r.

Bardziej szczegółowo

Środki UE przeznaczone na transport w ramach POIiŚ

Środki UE przeznaczone na transport w ramach POIiŚ Współfinansowanie inwestycji infrastrukturalnych z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 Jarosław Pasek, Dyrektor Departamentu Funduszy UE Warszawa,

Bardziej szczegółowo

Tadeusz Ferenc Prezydenta Miasta Rzeszowa

Tadeusz Ferenc Prezydenta Miasta Rzeszowa Fundusze Europejskie - dla rozwoju Polski Wschodniej Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic - prezentacja projektu i działań komplementarnych Tadeusz Ferenc Prezydenta

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowy Port Lotniczy Wrocław Strachowice

Międzynarodowy Port Lotniczy Wrocław Strachowice Międzynarodowy Port Lotniczy Wrocław Strachowice Miasto - Metropolia Region Patryk Wild Procesy w sektorze lotniczego transportu pasażerskiego na Dolnym Śląsku Liberalizacja przepisów Zwiększanie mobilności

Bardziej szczegółowo

dr Jarosław Pasek Dyrektor Departamentu Funduszy UE, Ministerstwo Infrastruktury

dr Jarosław Pasek Dyrektor Departamentu Funduszy UE, Ministerstwo Infrastruktury dr Jarosław Pasek Dyrektor Departamentu Funduszy UE, Środki UE przeznaczone na transport Wielkość środków UE w sektorze transportu [w mld EUR] 20,0 15,0 10,0 5,0 0,0 4,0 mld 19,4 mld Kwota środków UE przeznaczona

Bardziej szczegółowo

Rozwój polskich portów lotniczych. Autor: Maciej Miskiewicz, Money.pl

Rozwój polskich portów lotniczych. Autor: Maciej Miskiewicz, Money.pl Rozwój polskich portów lotniczych Autor: Maciej Miskiewicz, Money.pl Wrocław, kwiecień 2008 W tym roku Okęcie straci 6 proc. udziałów w rynku. A porty regionalne obsłużą o 3,5 mln pasażerów więcej niż

Bardziej szczegółowo

Program rozwoju infrastruktury. w województwie mazowieckim. 24 czerwca 2015

Program rozwoju infrastruktury. w województwie mazowieckim. 24 czerwca 2015 Program rozwoju infrastruktury lotnictwa cywilnego w województwie mazowieckim 24 czerwca 2015 Podejście przyjęte do opracowania Programu 2 Podejście kompleksowe uwzględniające popyt, podaż, decyzje inwestycyjne

Bardziej szczegółowo

Kierunki rozwoju i podejmowane działania Samorządu Województwa Lubuskiego w zakresie rozwoju połączeń transgranicznych pomiędzy Brandenburgią i

Kierunki rozwoju i podejmowane działania Samorządu Województwa Lubuskiego w zakresie rozwoju połączeń transgranicznych pomiędzy Brandenburgią i Kierunki rozwoju i podejmowane działania Samorządu Województwa Lubuskiego w zakresie rozwoju połączeń transgranicznych pomiędzy Brandenburgią i Województwem Lubuskim oraz ich wpływ na rozwój gospodarczy

Bardziej szczegółowo

Usługi transportowe integrują rozmaite dziedziny życia społecznego i spajają gospodarkę danego kraju. Żaden dział gospodarki nie może się bowiem obejś

Usługi transportowe integrują rozmaite dziedziny życia społecznego i spajają gospodarkę danego kraju. Żaden dział gospodarki nie może się bowiem obejś TURYSTYKA A TRANSPORT Usługi transportowe integrują rozmaite dziedziny życia społecznego i spajają gospodarkę danego kraju. Żaden dział gospodarki nie może się bowiem obejść bez usług przewozowych i w

Bardziej szczegółowo

Analiza niemieckiego rynku lotniczego

Analiza niemieckiego rynku lotniczego Analiza niemieckiego rynku lotniczego Ewa Stopyra e-mail: stopyraewa@gmail.com Warszawa, czerwiec 2016 r. Strona 1 Strona celowo pozostawiona pusta Strona 2 Wstęp Niemiecki rynek lotniczy to jeden z największych

Bardziej szczegółowo

Całkowita wartość projektu (zł)

Całkowita wartość projektu (zł) Załącznik nr 1 do Uchwały Nr 1411/10 Zarządu go z dnia 23 listopada 2010 r. Lista projektów z pełną dokumentacją konkursową po dokonaniu oceny strategicznej w ramach konkursu nr 1/2010/1.2 dla Działania

Bardziej szczegółowo

Program budowy linii dużych prędkości

Program budowy linii dużych prędkości Program budowy linii dużych prędkości zachodnia część województwa łódzkiego Jan Raczyński Dyrektor Centrum Kolei Dużych Prędkości PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Warta, 12.11.2010 Program budowy linii

Bardziej szczegółowo

Regietów, 20 stycznia 2010

Regietów, 20 stycznia 2010 OPRACOWANIE STRATEGII ROZWOJU TRANSPORTU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO NA LATA 2010-2030 2030 Regietów, 20 stycznia 2010 PLAN PREZENTACJI Część I: Rola Strategii Rozwoju Transportu w planowaniu systemu transportowego

Bardziej szczegółowo

Co z portem lotniczym w Białymstoku?

Co z portem lotniczym w Białymstoku? 08.11.2015 Co z portem lotniczym w Białymstoku? Autor: Wieczorna Port lotniczy Zielona Góra FOTO: FB portu lotniczego Zielona Góra 30 kwietnia 2015 roku obchodzono w Białymstoku rocznicę 70 lat działalności

Bardziej szczegółowo

Centrum Komunikacyjne w Legionowie

Centrum Komunikacyjne w Legionowie Centrum Komunikacyjne w Legionowie Legionowo, 2012 1 Dworzec kolejowy w Legionowie pierwsze koncepcje Konsekwentnie od kilku lat miasto Legionowo poszukuje najlepszych rozwiązań w zakresie usprawnienia

Bardziej szczegółowo

Lotnictwo a ochrona klimatu globalnego

Lotnictwo a ochrona klimatu globalnego Lotnictwo a ochrona klimatu globalnego Co mogą zrobić uczestnicy rynku lotniczego? Konferencja Lotnictwo a Ochrona Klimatu Globalnego Warszawa, 6 października 2008 Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KRAKOWIE KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU STUDIA PODYPLOMOWE MECHANIZMY FUNKCJONOWANIA STREFY EURO.

UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KRAKOWIE KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU STUDIA PODYPLOMOWE MECHANIZMY FUNKCJONOWANIA STREFY EURO. UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KRAKOWIE KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU STUDIA PODYPLOMOWE MECHANIZMY FUNKCJONOWANIA STREFY EURO Katarzyna Adamiak Nowy Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 2020 szansą

Bardziej szczegółowo

Realizacja programu budowy linii dużych prędkości w Polsce

Realizacja programu budowy linii dużych prędkości w Polsce Realizacja programu budowy linii dużych prędkości w Polsce Konrad Gawłowski Z-ca Dyrektora PKP PLK S.A. Centrum Kolei Dużych Prędkości Wrocław, 4-5.10.2011 r. 2008 Uchwała Rady Ministrów 276/2008 o przyjęciu

Bardziej szczegółowo

Agenda. Uwarunkowania rynkowe i prognoza ruchu. 2 Koncepcja biznesowej strategii rozwoju lotniska w Modlinie. Wybrane aspekty techniczne

Agenda. Uwarunkowania rynkowe i prognoza ruchu. 2 Koncepcja biznesowej strategii rozwoju lotniska w Modlinie. Wybrane aspekty techniczne Prezentacja wybranych aspektów Planu Strategicznego opracowanego przez Ernst & Young Corporate Finance Sp. z o.o. dla Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze w związku z realizacją projektu uruchomienia

Bardziej szczegółowo

Rozwój transportu kolejowego w Województwie Pomorskim

Rozwój transportu kolejowego w Województwie Pomorskim Rozwój transportu kolejowego w Województwie Pomorskim Ryszard Świlski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Kraków, 12 czerwca 2012 r. Zadania Samorządu Województwa Pomorskiego Organizowanie kolejowych

Bardziej szczegółowo

PORT LOTNICZY SZCZECIN GOLENIÓW SZCZECIN 23.12.2010

PORT LOTNICZY SZCZECIN GOLENIÓW SZCZECIN 23.12.2010 PORT LOTNICZY SZCZECIN GOLENIÓW SZCZECIN 23.12.2010 OBECNA SIATKA POŁĄCZEŃ ROZKŁADOWYCH Warszawa częstotliwość 20 x tygodniowo, operator PLL LOT. Przewoźnik tradycyjny Liverpool częstotliwość 2 x tygodniowo,

Bardziej szczegółowo

KONTROLE PROJEKTÓW UNIJNYCH,

KONTROLE PROJEKTÓW UNIJNYCH, KONTROLE PROJEKTÓW UNIJNYCH, REALIZOWANYCH W WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIM, WSPÓŁFINANSOWANYCH W RAMACH PRIORYTETÓW VI-VIII PROGRAMU INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO Centrum Unijnych Projektów Transportowych kwiecień

Bardziej szczegółowo

Program budowy kolei dużych prędkości w Polsce lipiec 2011 r.

Program budowy kolei dużych prędkości w Polsce lipiec 2011 r. Program budowy kolei dużych prędkości w Polsce lipiec 2011 r. 2008 Uchwała Rady Ministrów 276/2008 o przyjęciu strategii ponadregionalnej w sprawie budowy i uruchomienia przewozów kolejami dużych prędkości

Bardziej szczegółowo

Uzasadnienie do uchwały nr XXXII/470/09 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 25 maja 2009 roku

Uzasadnienie do uchwały nr XXXII/470/09 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 25 maja 2009 roku Uzasadnienie do uchwały nr XXXII/470/09 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 25 maja 2009 roku w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska Kraków Balice, zarządzanego przez

Bardziej szczegółowo

ZAŁĄCZNIK NR 13.5 STRATEGII ZIT SOM

ZAŁĄCZNIK NR 13.5 STRATEGII ZIT SOM ZAŁĄCZNIK NR 13.5 STRATEGII ZIT SOM LISTA PROPONOWANYCH DO REALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘĆ OBJĘTYCH KONTRAKTEM TERYTORIALNYM DLA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

R O Z P O R Z Ą D Z E N I E RADY MINISTRÓW z dnia 20 września 2012 r.

R O Z P O R Z Ą D Z E N I E RADY MINISTRÓW z dnia 20 września 2012 r. RM 110-114-12 R O Z P O R Z Ą D Z E N I E RADY MINISTRÓW z dnia 20 września 2012 r. w sprawie wykazu spółek będących założycielem lub właścicielem ponadlokalnego lotniska użytku publicznego, lub nim zarządzających

Bardziej szczegółowo

RAPORT Z REALIZACJI. Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata za okres

RAPORT Z REALIZACJI. Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata za okres RAPORT Z REALIZACJI Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011 2020 za okres 2011 2013 SPIS TREŚCI CEL GŁÓWNY...9 Wskaźniki osiągnięć... 9 OBSZAR 1. GOSPODARKA WIEDZY I AKTYWNOŚCI... 11 Wskaźniki

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW. z dnia. 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW. z dnia. 2011 r. ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia. 2011 r. w sprawie wykazu spółek będących założycielem lub właścicielem ponadlokalnego lotniska użytku publicznego, lub nim zarządzających Na podstawie art. 64b ust.

Bardziej szczegółowo

Wszechstronna analiza możliwości przekształcenia lotniska sportowego w Gliwicach w lotnisko biznesowe

Wszechstronna analiza możliwości przekształcenia lotniska sportowego w Gliwicach w lotnisko biznesowe Wszechstronna analiza możliwości przekształcenia lotniska sportowego w Gliwicach w lotnisko biznesowe Anna Włodarczak Miasto Gliwice Konferencja końcowa projektu, Wrocław, 4 października 2011 www.viaregiaplus.eu

Bardziej szczegółowo

Informatyzacja Województwa Małopolskiego - załoŝenia, realizacja i plany na przyszłość

Informatyzacja Województwa Małopolskiego - załoŝenia, realizacja i plany na przyszłość Informatyzacja Województwa Małopolskiego - załoŝenia, realizacja i plany na przyszłość Warsztaty Lwów Małopolska, Kraków 6.II.2006 Kraków, 2 kwietnia 2004 r. Warsztaty Lwów Małopolska, Kraków 6.II.2006

Bardziej szczegółowo

OFERTA POWIERZCHNI REKLAMOWYCH

OFERTA POWIERZCHNI REKLAMOWYCH OFERTA POWIERZCHNI REKLAMOWYCH Reklama na lotnisku Z uwagi na działalność usługową jak i dostępność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku niezależnie od pory dnia, sezonu oraz warunków pogodowych,

Bardziej szczegółowo

Warunki rozwoju przewozów kolejowych

Warunki rozwoju przewozów kolejowych Warunki rozwoju przewozów kolejowych Andrzej Massel Podsekretarz Stanu Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Warszawa, kwiecień 2012 r. Kilka wielkości Przewozy towarowe koleją ponad

Bardziej szczegółowo

POWIAT RZESZOWSKI WYKORZYSTUJE ŚRODKI UNIJNE NA INWESTYCJE

POWIAT RZESZOWSKI WYKORZYSTUJE ŚRODKI UNIJNE NA INWESTYCJE WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE POWIAT RZESZOWSKI WYKORZYSTUJE ŚRODKI UNIJNE NA INWESTYCJE Zarząd Powiatu Rzeszowskiego od wielu lat dokłada starań by sprostać wymaganiom postawionym przez Unię Europejską i konsekwentnie

Bardziej szczegółowo

Poznao, 27 października 2010

Poznao, 27 października 2010 Poznao, 27 października 2010 Strategiczne założenia projektu inwestycyjnego Rozbudowa Portu Lotniczego Poznao - Ławica PORT LOTNICZY POZNAŃ - ŁAWICA DZISIAJ Infrastruktura Portu DROGA STARTOWA długość

Bardziej szczegółowo

System P+R w aglomeracji krakowskiej - raport. Wrzesień 2015

System P+R w aglomeracji krakowskiej - raport. Wrzesień 2015 System P+R w aglomeracji krakowskiej - raport Wrzesień 2015 Wrzesień 2015 MobilityHUB to inicjatywa na rzecz pozyskiwania oraz publikowania danych potrzebnych do zarządzania mobilnością mieszkańców aglomeracji,

Bardziej szczegółowo

System Informatyczny Powiadamiania Ratunkowego (SI PR) i technologicznych

System Informatyczny Powiadamiania Ratunkowego (SI PR) i technologicznych System Informatyczny Powiadamiania Ratunkowego (SI PR) - nowoczesność rozwiązań technicznych i technologicznych Agenda obecny stan organizacji Systemu Powiadamiania Ratunkowego ramy prawne Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Informacja o kierunkach rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków Balice Sp. z o.o. oraz lotnisk lokalnych w Małopolsce

Informacja o kierunkach rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków Balice Sp. z o.o. oraz lotnisk lokalnych w Małopolsce Informacja o kierunkach rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków Balice Sp. z o.o. oraz lotnisk lokalnych w Małopolsce Świat zaczyna się tutaj Kraków, 16.10.2012 P L A N P R E

Bardziej szczegółowo

Inwestycje kolejowe w latach 2014 2023 Warszawa 16 kwietnia 2014 r.

Inwestycje kolejowe w latach 2014 2023 Warszawa 16 kwietnia 2014 r. Inwestycje kolejowe w latach 2014 2023 Warszawa 16 kwietnia 2014 r. Źródła finansowania inwestycji kolejowych w latach 2014 2023 1) FS/POIiŚ2014-2020 uzupełnienie i zakończenie inwestycji na ciągach, na

Bardziej szczegółowo

Sekcja I: Instytucja zamawiająca/podmiot zamawiający

Sekcja I: Instytucja zamawiająca/podmiot zamawiający Unia Europejska Publikacja Suplementu do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej 2, rue Mercier, 2985 Luxembourg, Luksemburg Faks: +352 29 29 42 670 E-mail: ojs@publications.europa.eu Informacje i formularze

Bardziej szczegółowo

Miejskie projekty transportowe realizowane w ramach POIiŚ problemy na etapie aplikowania i podczas realizacji

Miejskie projekty transportowe realizowane w ramach POIiŚ problemy na etapie aplikowania i podczas realizacji Miejskie projekty transportowe realizowane w ramach POIiŚ problemy na etapie aplikowania i podczas realizacji Centrum Unijnych Projektów Transportowych Legionowo, 16 lutego 2012 r. UNIA EUROPEJSKA FUNDUSZ

Bardziej szczegółowo

Interpelacja nr 45/2016. W sprawie: apelu samorządowców powiatu kościerskiego. Piotr Karczewski

Interpelacja nr 45/2016. W sprawie: apelu samorządowców powiatu kościerskiego. Piotr Karczewski Interpelacja nr 45/2016 W sprawie: apelu samorządowców powiatu kościerskiego Piotr Karczewski Działając na podstawie art.23 ust.1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa, 13 Statutu

Bardziej szczegółowo

kolejowej nr 358 na odcinku Zbąszynek Czerwieńsk wraz

kolejowej nr 358 na odcinku Zbąszynek Czerwieńsk wraz V Projekt RPLB.01.01.00-08-038/09 00 08 038/09 Modernizacja linii ii kolejowej nr 358 na odcinku Zbąszynek Czerwieńsk wraz budową łącznicy kolejowej Pomorsko Przylep etap I Projekt ten, współfinansowany

Bardziej szczegółowo

INWESTYCJE KOMPLEMENTARNE DLA SIECI DRÓG KRAJOWYCH. Lesław Kornak Dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP

INWESTYCJE KOMPLEMENTARNE DLA SIECI DRÓG KRAJOWYCH. Lesław Kornak Dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP INWESTYCJE KOMPLEMENTARNE DLA SIECI DRÓG KRAJOWYCH Lesław Kornak Dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP Sieć dróg wojewódzkich województwa podkarpackiego Łączna długość dróg

Bardziej szczegółowo

Transport jako jeden z priorytetów polityki spójności

Transport jako jeden z priorytetów polityki spójności Rozpoczynamy cykl prezentowania zapisów programów operacyjnych funduszy europejskich 20142020, poświęconych sektorowi usług publicznych, jakim jest szeroko rozumiany transport. Zajrzymy do programu krajowego

Bardziej szczegółowo

Kluczowe projekty informatyczne MSWiA uwarunkowania prawne, koncepcyjne i realizacyjne

Kluczowe projekty informatyczne MSWiA uwarunkowania prawne, koncepcyjne i realizacyjne Kluczowe projekty informatyczne MSWiA uwarunkowania prawne, koncepcyjne i realizacyjne Ewa Szczepańska CPI MSWiA Warszawa, 22 września 2011r. 2 Mapa projektów informatycznych realizowanych przez CPI MSWiA

Bardziej szczegółowo

Komunikacja kolejowa miast z portami lotniczymi w Polsce. Warszawa, 2 października 2013 r.

Komunikacja kolejowa miast z portami lotniczymi w Polsce. Warszawa, 2 października 2013 r. Komunikacja kolejowa miast z portami lotniczymi w Polsce Warszawa, 2 października 2013 r. Agenda: 1. Połączenia kolejowe z portami lotniczymi w Polsce 2. Charakterystyka i konkurencyjność istniejących

Bardziej szczegółowo

EURO 2012 - wyzwania i perspektywy. Port Lotniczy y Warszawa im. F. Chopina. Konferencja Airports 2008 Warszawa, 17-18

EURO 2012 - wyzwania i perspektywy. Port Lotniczy y Warszawa im. F. Chopina. Konferencja Airports 2008 Warszawa, 17-18 EURO 2012 - wyzwania i perspektywy Michał Marzec Naczelny Dyrektor P.P. Porty Lotnicze Dyrektor PL Warszawa im. F. Chopina Konferencja Airports 2008 Warszawa, 17-18 18 września 2008 Spis treści: 1. Stan

Bardziej szczegółowo

Wnosimy o wpisanie Międzynarodowego Portu Lotniczego Łódź Lublinek im. Władysława Reymonta do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Wnosimy o wpisanie Międzynarodowego Portu Lotniczego Łódź Lublinek im. Władysława Reymonta do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Wniosek do Prezesa Rady Ministrów o wpisanie Międzynarodowego Portu Lotniczego Łódź Lublinek im. Władysława Reymonta do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T jako uzupełnienie Decyzji Nr 1692/96

Bardziej szczegółowo

Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie

Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie Zintegrowany System Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie Instytucje uczestniczące w projekcie MRR Instytucja Zarządzająca PO RPW PARP Instytucja Pośrednicząca PO RPW Gmina Lublin Beneficjent Inicjatywa

Bardziej szczegółowo

UCHWAŁA NR... RADY GMINY BIAŁE BŁOTA. z dnia r. w sprawie pozbawienia drogi nr C kategorii drogi gminnej

UCHWAŁA NR... RADY GMINY BIAŁE BŁOTA. z dnia r. w sprawie pozbawienia drogi nr C kategorii drogi gminnej Projekt z dnia 22 stycznia 2014 r. Zatwierdzony przez... UCHWAŁA NR... RADY GMINY BIAŁE BŁOTA z dnia... 2014 r. w sprawie pozbawienia drogi nr 051735C kategorii drogi gminnej Na podstawie art. 18 ust.

Bardziej szczegółowo

Polskie lotniska czekają na inwestycje

Polskie lotniska czekają na inwestycje Polskie lotniska czekają na inwestycje Liberalizacja i otwarcie rynku dla nowych przewoźników, większa konkurencja i spadek cen biletów sprawiają, że latamy coraz więcej. I tak ma być przez najbliższe

Bardziej szczegółowo