SPIS TRE CI. Numer strony w biuletynie: 7 Tytu³ informacji: FAKTORING Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 27 Data wydania:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SPIS TRE CI. Numer strony w biuletynie: 7 Tytu³ informacji: FAKTORING Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 27 Data wydania: 2011-01-14"

Transkrypt

1 SPIS TRE CI Numer strony w biuletynie: 4 Tytu³ informacji: ZRÓ NICOWANA OFERTA KLUCZEM DO SUKCESU Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 27 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 5 Tytu³ informacji: STA E DOSTOSOWANIE DO ZMIENIAJ CYCH SIÊ POTRZEB Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 28 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 6 Tytu³ informacji: POWRÓT DO TRENDU WZROSTOWEGO PO OKRESIE ZAHAMOWANIA Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 28 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 7 Tytu³ informacji: FAKTORING Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 27 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 8 Tytu³ informacji: NAJLEPSZE FIRMY FAKTORINGOWE 2010 Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 28 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 9 Tytu³ informacji: NAJBARDZIEJ DYNAMICZNE FIRMY FAKTORINGOWE 2010 Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 28 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 10 Tytu³ informacji: PATRZYÆ Z OPTYMIZMEM, ALE NIE ZAPOMINAÆ O LICZBACH Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 29 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 11 Tytu³ informacji: SZANSE NA DALSZY ROZWÓJ RYNKU Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 29 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 12 Tytu³ informacji: OSOBOWO CI POLSKIEGO FAKTORINGU Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 30 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 13 Tytu³ informacji: NIE MA WYJ TKOWYCH BRAN Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 31 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 14 Tytu³ informacji: PEKAO FAKTORING OD WIELU LAT W CZO ÓWCE POLSKIEGO FAKTORINGU Tytu³ gazety: GAZETA FINANSOWA Strona: 31 Data wydania:

2 Numer strony w biuletynie: 15 Tytu³ informacji: KOSZTY B.MILLENNIUM W 11 MOG WZROSN Æ SZYBCIEJ NI INFLACJA (WYWIAD) Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 17 Tytu³ informacji: KONIEC KRYZYSU W FAKTORINGU Tytu³ gazety: RZECZPOSPOLITA Strona: B9 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 18 Tytu³ informacji: OBROTY FIRM WZROSTY W 201 OR. O 30 PROC. Tytu³ gazety: PULS BIZNESU Strona: 7 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 19 Tytu³ informacji: WYRA NY WZROST OBROTÓW BRAN Y Tytu³ gazety: PARKIET Strona: 10 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 20 Tytu³ informacji: W 2011 R. RYNEK FAKTORINGU MO E PRZEKROCZYÆ 80 MLD Z Tytu³ gazety: DZIENNIK GAZETA PRAWNA Strona: A12 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 21 Tytu³ informacji: W 2011 R. RYNEK FAKTORINGU MO E PRZEKROCZYÆ 80 MLD Z Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 22 Tytu³ informacji: FAKTORING: WYRA NY WZROST OBROTÓW BRAN Y Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 23 Tytu³ informacji: PRZEGL D MEDIÓW Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 24 Tytu³ informacji: WYSOKA DYNAMIKA RYNKU FAKTORINGU Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 26 Tytu³ informacji: OBROTY FIRM FAKTORINGOWYCH WZROS Y O BLISKO 30 PROC. Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 27 Tytu³ informacji: RAIFFEISEN BANK NAJWIÊKSZYM FAKTOREM NA RYNKU, W 2010 R. ZANOTOWA 31% WZROST OBROTÓW Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania:

3 Numer strony w biuletynie: 29 Tytu³ informacji: PZF SZACUJE WZROST RYNKU FAKTORINGOWEGO O 20-30% W 2011 R. Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 30 Tytu³ informacji: FAKTORING RO NIE! Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 32 Tytu³ informacji: OBROTY FIRM FAKTORINGOWYCH WZROS Y O BLISKO 30 PROC. W 2010 R. Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 33 Tytu³ informacji: OBROTY FIRM FAKTORINGOWYCH WZROS Y O BLISKO 30 PROC. W 2010 R. Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 34 Tytu³ informacji: OBROTY FIRM FAKTORINGOWYCH WZROS Y O BLISKO 30 PROC. W 2010 R. Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 35 Tytu³ informacji: OBROTY FIRM FAKTORINGOWYCH WZROS Y O BLISKO 30 PROC. W 2010 R. Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 37 Tytu³ informacji: FAKTORING JAKO ELASTYCZNA FORMA FINANSOWANIA DZIA ALNO CI Tytu³ gazety: Strona: 1 Data wydania: Numer strony w biuletynie: 39 Tytu³ informacji: O P YNNO CI FINANSOWEJ Tytu³ gazety: G OS KOSZALIÑSKI Strona: 8 Data wydania:

4 GAZETA FINANSOWA Zróżnicowana oferta kluczem do sukcesu Faktoring zadomowił się już na polskim rynku produktów finansowych na dobre i nie jest postrzegany jako produkt egzotyczny. Branża faktoringowa się umacnia, wartość obrotów zwiększa się z roku na rok, nawet w czasie kryzysu. Paweł Starczak - Patrząc na sytuację w innych krajach, gdzie firmy dłużej niż w Polsce korzystają z tego instrumentu finansowego, można zakładać, że rynek faktoringowy będzie nadal zwiększał swoje znaczenie. Oprócz szans rozwoju trzeba jednak brać też pod uwagę potencjalne bariery i zagrożenia, mogące negatywnie odbić się na jego kondycji. Firmy ubezpieczeniowe Bariery, z którymi być może będzie borykać się branża, paradoksalnie w dużym stopniu nie są od niej zależne. Po pierwsze, chodzi tu o politykę firm ubezpieczeniowych - to z wykorzystaniem ich polis oferowane są popularne w Polsce usługi faktoringu pełnego, czyli bez regresu. Jeśli ubezpieczyciele zaostrzą kryteria nadawania limitów dla odbiorców, drastycznie spadnie dostępność tego rodzaju faktoringu, a należy pamiętać, że chociażby faktoring eksportowy w głównej mierze oferowany jest w naszym kraju w wersji bez regresu. Jak pokazuje niedawna historia, problemem dla branży faktoringowej może też być kryzys w którejś z dużych gałęzi przemysłu, tak jak miało to miejsce w przypadku branży transportowej. Działyryzyka Barierą, z którą muszą mierzyć się firmy faktoringowe, jest też właściwe wyważenie akcentów przez ich własne działy ryzyka - faktorzy nie powinni zapominać, że oprócz kondycji finansowej danego klienta w olbrzymim stopniu liczy się jakość jego portfela wierzytelności, a tym samym kryteria udzielania finansowania nie powinny być równie restrykcyjne jak przy kredytach. Działalność gospodarcza Wśród szans dalszego rozwoju należy zwrócić uwagę na te obszary działalności gospodarczej, które mniej od pozostałych korzystają z faktoringu. Mowa tu o branżach typu budownictwo, niektóre rodzaje usług czy też produkcja dóbr typu biżuteria czy meble. Można spodziewać się, że faktorzy przestaną traktować je po macoszemu, idąc w stronę większego zróżnicowania ofert i tworzenia produktów specjalnie na potrzeby takich klientów. Zróżnicowane oferty Szansą na szybszy rozwój branży są też oczekiwane przez klientów, a wciąż rzadko spotykane w ofercie faktorów produkty takie jak faktoring cichy czy faktoring odwrotny. Na braki w ofertach faktorów narzekają również przedsiębiorcy poszukujący finansowania na jednego odbiorcę. Popularność faktoringu w Polsce będzie rosła, o ile faktorzy nie będą unikali tworzenia zróżnicowanych ofert, a rozwiązania szyte na miarę będą proponowali także przez wyspecjalizowane firmy doradcze. Amor jest kierownikiem zespołu doradców Hibon-Baird Financial Solutions 4

5 GAZETA FINANSOWA Stałe dostosowanie do zmieniających się potrzeb Faktoring jest narzędziem elastycznym, które sprawdza się zarówno w czasach hossy, jak i bessy. Uczestnicy obrotu gospodarczego określają warunki umowy faktoringowej. Daje to możliwość szybkiej reakcji na zmieniającą się sytuację przedsiębiorców. Michał Kolmasiak - Dzięki temu ta forma finansowania jest dopasowana do każdego rodzaju biznesu. Jej korzystny rozwój jest również odzwierciedleniem braku sztywnych zapisów ustawowych regulujących kwestie faktoringu. Większa konkurencja na rynku skłania do poszukiwania lepszych metod zarządzania. Znajomość produktu Faktoring pozwala budować długoterminowe relacje z klientami, a to stwarza możliwość oferowania nowych produktów i usług. Obecnie jest on oceniany jako produkt bezpieczniejszy niż kredyt - poprzez udział kontrahentów pozwala na dywersyfikację ryzyka. Podstawową barierą rozwoju faktoringu jest jednak niski poziom świadomości wśród przedsiębiorców, którzy często mylą go z innymi produktami finansowymi. W obawie przed utratą kontrahentów wybierają oni też produkty finansowe, z których już korzystali. Barierą dla faktoringu będzie też z pewnością zachowanie ubezpieczycieli, a przede wszystkim ich skłonność do ograniczania kontrahentów limitami kredytowymi. Cena i rozwój faktoringu W perspektywie czasu cena faktoringu nie powinna hamować dalszego rozwoju tej usługi. Liczba sfinansowanych faktur będzie rosła. Obecnie cena faktoringu nie różni się istotnie od ceny kredytu. Poza tym, część przedsiębiorców niemogących liczyć na finansowanie w formie kredytu to potencjalni klienci zainteresowani faktoringiem. Marże faktorów w ciągu 16 lat znacznie spadły. Jest to efekt podziału rynku i wzrostu liczby podmiotów obsługujących ten sektor. Firmy korzystające z faktoringu otrzymują dostęp do wielu dodatkowych usług ułatwiających im działalność gospodarczą. Dzięki rosnącej liczbie graczy na rynku faktoringowym staje się on dostępny dla coraz szerszej grupy przedsiębiorców. Aktywny rozwój infrastruktury informatycznej wpłynie na wygodę i bezpieczeństwo korzystania z usługi. Platformy internetowe on-line staną się narzędziami powszechnie stosowanymi w obsłudze klienta, a to zdecydowanie obniży koszty obsługi. Wprowadzenie faktury elektronicznej zwiększy też poziom bezpieczeństwa transakcji. Faktoring eksportowy W Polsce będzie rosła popularność faktoringu eksportowego. Wzrost wolumenu międzynarodowej wymiany handlowej wpłynie pozytywnie na finansowanie wierzytelności eksporterów. Należy oczekiwać również zmian wobec ryzyka wypłacalności. Z każdym kwartałem przybywa przedsiębiorców, którzy traktują faktoring jako zabezpieczenie przed Dziś klient oczekuje kompleksowej oferty, która łączy w sobie kilka funkcji ryzykiem wystąpienia niewypłacalności kontrahentów. W Polsce z roku na rok w portfelu usług rośnie udział faktoringu pełnego. Dynamika rozwoju Faktoring stale się rozwija i dynamicznie dopasowuje do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstw. Dzisiejsze oczekiwania klienta to kompleksowa oferta produktu finansowego, który łączy w sobie kilka funkcji: finansową, zabezpieczającą i rozliczeniową. Perspektywy rozwoju branży w Polsce są dobre. Rynek w dalszym ciągu będzie rósł. Dane wskazują, że branża będzie ewoluowała, a zapowiadający się rok przyniesie wzrost obrotów faktoringowych. Dynamika wzrostu faktoringu w Polsce jest imponująca, branża rośnie szybciej niż cała gospodarka. Charakterystyką faktoringu w Polsce jest szybko zmieniająca się struktura usług. Kierunek zmian jest wyraźnie skorelowany z głównymi trendami w polskim obrocie gospodarczym. Autor jest wiceprezesem zarządu PRAGMA INKASO S.A. 5

6 GAZETA FINANSOWA Powrót do trendu wzrostowego po okresie zahamowania Obroty firmfaktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) wzrosły w 2010 r. o prawie 30 proc, do wartości 55,9 mld zł. Oznacza to powrót do długoterminowego trendu wzrostowego, który został przerwany w 2009 r. z powodu kryzysu finansowego i spowolnienia polskiej gospodarki. Na przestrzeni lat obroty PZF wzrosfy o 49,8 mld zł z poziomu 6 mld zł, co oznacza ponad ośmiokrotne zwiększenie ich wartości. Mirosław Jakowiecki - Rozwój w branży faktoringowej w 2010 r. jest odzwierciedleniem ożywienia w gospodarce oraz większej liczby transakcji pomiędzy przedsiębiorstwami w Polsce. W trudnych warunkach rynkowych w 2009 r. wielu przedsiębiorców doświadczyło trudności związanych z opóźnieniami w płatnościach oraz wymagalnością wierzytelności. Obecnie kondycja finansowa polskich firm jest o wiele lepsza, ale ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych czy upadłości jest nadal stosunkowo wysokie. Dlatego przedsiębiorcy chętniej sięgają dziś po faktoring, który pozwala zachować płynność finansową i zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty ze strony kontrahenta. Pomyślna sytuacja gospodarcza oraz rosnąca świadomość korzyści wynikających ze stosowania faktoringu wśród przedsiębiorców sprzyjają popularyzacji tej usługi finansowej w Polsce. Wierzymy, że przewaga faktoringu nad in- 1,871%,'.;i ;'- ; Proc. udział w rynku 2,67% 4,26% N nymi formami finansowania działalności przedsiębiorstw, w tym możliwość zarządzania należnościami oraz wysoka dostępność, przyczynią się do dalszych wzrostów. Spodziewamy się, że 2011 r. przyniesie rozwój polskiej branży faktoringowej rzędu proc. Zainteresowanie usługami Poza wartością faktur sfinansowanych przez członków PZF, w 2010 r. wzrosła również ich liczba, która przekroczyła 3,18 mln. ^Wystawiło je ponad 3,2 tys. firm dla 77 tys. swoich partnerów biznesowych. W 2010 r. udział faktoringu pełnego, kiedy faktor przejmuje od swojego klienta ryzyko braku zapłaty od jego kontrahenta, wyniósł w portfelu firm PZF 48 proc. obrotów. Udział faktoringu eksportowego, gdy faktor wykupuje wierzytelności L,59X 3,04-, 1.7 i% l.gj>, ArvstoSe.-vic«Mgttiia «aankv;i:*!m:ij!t. KEWtt MAtt * COKHTO Poinsl faftartufl * K-iti Cc Vtt#TTł.l HnetKO * tfit t r>a=kt B M K O M W W M firtfirscr *Pe ; «B>F«'Cłori"»g Pwfłttcr fiut!*- eksportera, wyniósł 23 proc. obrotów firm PZF. Oba rodzaje usług cieszą się zainteresowaniem w podobnym stopniu, co w poprzednich latach. Zmiany w pozycjach rynkowych W zeszłym roku nastąpiły zmiany w pozycjach rynkowych największych firm faktoringowych należących do PZF. Liderem rynku po czterech kw r. został Raiffeisen Bank Polska, który przystąpił do Związku w listopadzie ubiegłego roku, a którego udział w obrotach firm PZF wyniósł 24 proc. Drugą pozycję piastuje dziś dotychczasowy lider spośród firm PZF, ING Commercial Finance, z 19,7-proc. udziałem w rynku. Podium zamyka firmacoface Poland Factoring, której obroty wyniosły 13,7 proc. firmpzf. Przełomowy rok Rok 2010 przyniósł przełom w działaniach Polskiego Związku Faktorów. Do Związku przystąpiło trzech nowych członków: Bank Millennium, PKO BP Faktoring, a także Raiffeisen Bank Polska - aktualny lider rynku. Tym samym PZF zrzesza już firmy faktoringowe generujące ok. 85 proc. obrotów na polskim rynku. Przystępowanie kolejnych członków sprzyja popularyzacji standardów raportowania stosowanych przez Związek, a tym samym zwiększeniu przejrzystości w branży. Ułatwia również inicjowanie działań edukacyjnych, takich jak zorganizowany przez PZF we wrześniu 2010 r. pierwszy w Polsce Międzynarodowy Kongres Faktoringu, co pozwala spodziewać się dalszego rozwoju wiedzy przedsiębiorców na temat faktoringu i wzrostu popytu na tę usługę. Autor jest przewodniczącym Komitetu Wykonawczego PZF 6

7 GAZETA FINANSOWA faktoring ^ 7

8 GAZETA FINANSOWA Najlepsze firmy faktoringowe 2010 FAKTORZY Obroty w mln zł w 2009 r. Raiffeisen Bank Polska 10246,68 ING Commercial Finance 9232,5 Coface Poland Factoring 4354,53 Pekao Faktoring 4941,54 Polfactor 4129,2 Bank Millenniom 2816 SEB Commercial Finance 2418 BZ WBK Faktor 1659,35 arvato services Polska 1064 PKO BP Faktoring 71 Fortis Commercial Finance 513,05 Ifis Finance 864,28 Bibby Financial Services 805 8

9 GAZETA FINANSOWA Najbardziej dynamiczne firmy faktoringowe 2010 FAKTORZY Obroty w mln zł w 2009 r. Obroty w mln zł w 2010 r. Dynamika r/r PKO BP Faktoring ,2 1372,11 proc. Fortis Commercial Finance Coface Poland Factoring 513,05 968,3 88,73 proc. 4354, ,11 75,68 proc. Bank Millennium ,58 prac. arvato services Polska ,23 proc. Raiffeisen Bank Polska 10246, ,67 31,1 proc. ING Commercial Finance 9232, ,31 19,15 proc. Pekao Faktoring 4941, ,11 13,25 proc. Bibby Financial Services 805!,/ 10,34 proc. Polfactor 4129, ,04 proc. Ins Finance 864,28 917,44 6,15 proc. BZWBK Faktor 1659, ,78 2,44 proc. SEB Commercial Finance ,57 proc. źródło: Polski Związek Faktorów 9

10 GAZETA FINANSOWA Patrzyć z optymizmem, ale nie zapominać o liczbach Otwarcie nowego roku to moment, który pozwala na chłodną ocenę perspektywy rozwoju branży faktoringowej. Analiza publikacji z lat minionych pokazuje, jak silne jest powiązanie rynku faktoringowego ze wskaźnikami makroekonomicznymi oraz odczuciami przedsiębiorców oceniającymi nastroje i perspektywy polskiej gospodarki. Łukasz Kozioł - Głównymi sygnałami dei terminująp. # i cymi rozwój będzie wyso* kość wzrostu PKB, który będzie odzwier ciedlał pełną kondycję pol skiej gospodarki, w tym oczywiście, będzie wpływał na optymizm lub pesymizm polskiego rynku faktoringo wego. III kw r. pokazał, że polskie przedsiębiorstwa silnie zwiększyły swoją pro dukcję do Niemiec, ale co raz mocniej widoczne będą pozycje eksportowe do Fran cji, Czech, Rosji i Ukrainy. W 2011 r. faktoring będzie szukał swego udziału w eks porcie i to będzie przestrzeń pozwalająca na zwiększenie ilości klientów i powiększe nie obrotów. Zaznacza się również wzrost optymizmu w relacji z naszym strategicznym partnerem go spodarczym, jakim są Niemcy. Polski eksport w znaczącym procencie kierowany jest na rynek tego właśnie kraju. Branże elektroniczna, tech niczna, meblarska, produkcja żywności z powodzeniem re alizują zwiększoną sprzedaż na tym rynku. Upadłości przedsiębiorstw Od wielu lat obserwujemy, jak dane o upadłościach przedsię biorstw wpływają na rynek faktoringowy - zauważalna jest relacja między ilością za rejestrowanych upadłości a dostępnością i kosztami pro duktów związanych z ubezpie czeniem - oraz na wewnętrzne procedury faktorów dotyczą cych oceny ryzyka. wych związanych ze słabą kondycją finansowo-ekono miczną, polepszenie struktury należności naszych klientów, dobrą dywersyfikację portfela (mniejsza ilość transakcji jeden do jednego"). Faktorzy dobrze rozpoznali czynniki sukcesu i budują bezpieczeństwo swo ich biznesów na umiarko wanym apetycie na ryzyko, w połączeniu z energicznym i pogłębionym poszukiwa niem nowego klienta. Reasu mując, 2011 r. będzie okresem, w którym faktorzy nie pod niosą wymagań dostępności usługi faktoringowej, progno zowane jest raczej dodatkowe otwarcie na branże, które były mocno dotknięte spowolnie niem, tj. meblarską, handel stalą, przemysł odzieżowy. Ograniczony wzrost rynku Okres ostatnich pięciu lat po kazał organiczny wzrost rynku faktoringowego, nie do przece nienia jest też fakt działań pro mocyjnych i marketingowych całej branży. Produkt faktorin gowy jest coraz silniej rozpo znawalny, wiedza o zasadach korzystania z naszych pro- Produkt faktoringowy jest coraz silniej rozpoznawalny, wiedza o zasadach korzystania z produktów coraz szersza Umiarkowany optymizm Wiele rekomendacji realizowa nych przez krajowe i między narodowe ośrodki badawcze m.in. Grant Thornton, opie rające się na grupach me nadżerów, dyrektorów oraz właścicieli przedsiębiorstw, wykazują umiarkowany opty mizm na rynku globalnym i europejskim. Polscy przed siębiorcy prognozują dużo lepsze nastroje w gospodarce krajowej, niż inne kraje UE w wewnętrznej ocenie wła snych rynków. Widać, że polskie firmy za uważyły, jak dużą rolę w utrzy maniu wysokiej efektywności firm odgrywa konsumpcja wewnętrzna - w trudnych re aliach spowolnienia gospo darczego i w tym obszarze faktoring wykorzystał swoją pozycję, a w 2011 r. będzie jeszcze silniej rozbudowywał się w tej przestrzeni. Liczba upadłości w 2008 r. wynosiła 441, zaś w 2009 r Tak duży wzrost uwidocz nił, że spowolnienie gospo darcze odcisnęło silne piętno na polskim rynku. Miniony był tylko symbolicznie lepszy z wynikiem 655. Polepszenie nastrojów oraz stała tendencja zmniejszania ilości upadłości pozwalają zachować umiarko wany optymizm, ale sugerują skoncentrowanie na jakości portfeli faktoringowych, gdyż jeszcze nie widać jednoznacz nych sygnałów, czy najgorsze jest za nami. Pozytywna perspektywa Po trudnym okresie 2008 i 2009 r., w którym widoczny był spadek obrotów firm fak toringowych, 2010 r. pokazał, że trzy czynniki budują po zytywną perspektywę 2011 r. Chodzi m.in. o spadek nega tywnych decyzji faktoringo- duktów jest coraz szersza. Nasi nowi klienci mają coraz lepiej sprecyzowane oczekiwania, wiedzą też, jak wiele usług do danych osadzonych jest w tym produkcie. Dziś nikogo nie dziwi klient, który wybierając między faktoringiem a kredy tem, skłania się ku temu pierw szemu, ponieważ oczekuje nie tylko finansowania, lecz także poprawy dyscypliny płatniczej swoich kontrahentów, moni torowania swoich należności, poprawy struktury bilansu czy wsparcia windykacyjnego. Fak torzy upatrują wielką szansę na rozwój bazy klientów w eduka cji, promocji oraz efektywnej sprzedaży, które koncentrują uwagę przedsiębiorców na na szej usłudze, stąd większość firm faktoringowych odnoto wuje wzrost powyżej 30 proc. liczby klientów rok do roku. Autor jest menadżerem ds. rozwoju biznesu BZ WBK Faktor Sp. z o.o. 10

11 GAZETA FINANSOWA Szanse na dalszy rozwój rynku Jak pokazują lata poprzednie, w tym nawet kryzysowe (2008 i 2009 r.), trend rozwoju faktoringu w Polsce jest niezmienny. Rok 2010 okazał się kolejnym bardzo dobrym pod względem wyników branży. Dawid Naglik - Szanse na dalszy rozwoju faktoringu w Polsce wynikają przynajmniej z kilku przyczyn. Jedną z nich jest prostota i dostępność tego rodzaju finansowania. Faktoring jest dostępny dla wielu przedsiębiorców o ograniczonej zdolności kredytowej, nieposiadających twardych zabezpieczeń. Procedury przyznawania faktoringu są prostsze i krótsze, jest oferowany przez wyspecjalizowane instytucje lub departamenty banków, co powoduje wysoką sprawność obsługi i dobre wykorzystanie transakcji. Prosta struktura produktowa Kolejną szansą na dalszy rozwój faktoringu jest dosyć prosta struktura produktowa funkcjonująca obecnie na polskim rynku. Oferowane są głównie klasyczne" rodzaje faktoringu, czyli finansowanie portfela należności w obrocie komercyjnym. Poza tym mniej znane i dopiero rozwijające się nowe rodzaje usługi, np. faktoring odwrócony, faktoring samorządowy, faktoring in house czy faktoring wobec osób prywatnych (praktycznie nie występuje w Polsce). Wskaźnik potencjału rozwojowego Na dalszy rozwój faktoringu mogą mieć również wpływ branże, w których nie jest on oferowany, a z drugiej strony posiadające duży potencjał rozwoju w następnych latach, np. nowe technologie czy ochrona środowiska. Wskaźnikiem potencjału rozwojowego dla branży jest udział transakcji objętych faktoringiem w stosunku do całego PKB. W Polsce wynosi on około 4 proc., a w niektórych krajach europejskich przekracza kilkanaście procent. Przy czym we wszystkich największych gospodarkach europejskich, takich jak: Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, udział ten jest znacznie wyższy niż w Polsce. Również w naszym kraju rynek będzie rozwijał się w kierunku różnorodności produktowej oraz pojawiania się mniejszych wyspecjalizowanych oferentów, którzy obok dużych graczy wejdą w niszowe branże i produkty faktoringowe. Ograniczenia rozwoju Oczywiście występują w Polsce również pewne ryzyka i bariery rozwoju sektora faktoringowego. Należą do nich m.in.: konkurencja ze strony innych produktów finansowych, rozwój gospodarczy kraju, poprawa płynności i wypracowywanie zysków przez firmy. Czynniki te powodują, że w obiegu znajduje się większa ilość pieniądza, co ogranicza sięganie po faktoring. Źle oddziaływać może wciąż jeszcze mała świadomość przedsiębiorców oraz niechęć do faktoringu ze strony niektórych odbiorców. Podmioty te przez zapisy umów lub demotywatory finansowemogą zniechęcać swoich dostawców do cedowania wierzytelności na instytucje faktoringowe. Problem ten jest istotny, bo w Polsce, zgodnie z obowiązującymi zapisami kodeksu cywilnego, dłużnik może skutecznie zablokować wierzycielowi możliwość dysponowania własnymi należnościami. Autor jest dyrektorem Obszaru Usług Finansowych arvato services Polska i wiceprzewodniczącym Komitetu Wykonawczego Pobkitgo Związku Faktorów 11

12 GAZETA FINANSOWA Osobowości polskiego faktoringu Polski rynek usług faktoringowych po okresie zahamowania powrócił do tendencji wzrostowej. Na taki stan wpłynęła nie tylko rosnąca świadomość przedsiębiorców na temat korzyści płynących z faktoringu, lecz także większa dostępność usług faktoringowych w porównaniu z kredytami, ożywienie gospodarcze, poszukiwanie nowych instrumentów poprawiających terminowość spłat i pozwalających na kontrolę należności oraz coraz częstsze traktowanie faktoringu jako narzędzia zarządzania przepływami gotówkowymi. Poniżej prezentujemy Państwu zestawienie osobowości polskiego faktoringu, które w znacznej mierze przyczyniły się do rozwoju branży w 2010 r. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Filologii Romańskiej). Ukończyła również po dyplomowe studium bankowości i finansów w Szkole Głównej Handlowej oraz program z zakresu zarządzania strategicznego w INSEAD. W 1995 r. rozpoczęła pracę w BRE Banku, gdzie od 2003 r. była prezesem zarządu Polfactor SA, a w latach pełniła funkcję przewodniczącej Polskiego Związku Faktorów, zrzeszającego największe firmy faktoringowe na polskim rynku. Od czerwca 2009 r. jest prezesem zarządu PKO BP Faktoring. Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Financial Services, członek Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Faktorów Z branżą faktoringowa związany niemal od po czątku, czyli od 1999 r. Początkowo, do wrze śnia 2001 r., pracował na stanowisku dyrektora Działu Zarządzania Ryzykiem i Analiz w Pekao Faktoring, a następnie współtworzył polski oddział brytyj skiej spółki faktoringowej - Bibby Financial Services, w któ rej objął funkcję dyrektora finansowego. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora generalnego tej spółki. Od 2006 r. ak tywnie działa w Polskim Związku Faktorów, obecnie jako członek Komisji Rewizyjnej. Jeden z głównych twórców polskiego rynku usług faktoringowych. W latach kierował wdrożeniem usług faktoringowych w GE Capi tal Bank. W zarządzie Pekao Faktoring od 2001 r., prezes zarządu spółki od 2004 r. Absolwent SGH (dawniej SGPiS) oraz licznych kursów i szkoleń z zakresufinansówi bankowości. Ma wieloletnie doświadczenie menedżerskie w zakresie zarządzaniafinansowego.wieloletni tre ner z dziedziny negocjacji, komunikacji oraz coachingu. Jest jed nym z inicjatorów utworzenia Polskiego Związku Faktorów, po raz drugi przewodniczy Komitetowa Wykonawczemu federacji. Wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Ban ków i Instytucji Finansowych PKPP Lewiatan, od trzech kaden cji we władzach. Michał Kinkel, prezes zarządu AOW Urodzony w 1977 r. we Wrocławiu. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz pro gramu EMBA na Uniwersytecie Warszawskim i University of Illions at Urbana - Champagne. Od początku kariery zawodowej zwią zany z branżą faktoringowa. Współwłaściciel AOW Faktoring Sp. z o.o., jednego z pierwszych niezależ nych faktorów w Polsce. W AOW pracę rozpoczął w 2000 r. na stanowisku specjalisty ds. wierzytelności. Od 2002 r. był dyrektorem ds. faktoringu, od 2006 r. wiceprezesem zarządu, a od 2009 r. prezesem spółki. Autor licznych artykułów i pu blikacji na temat faktoringu. Alex Hilton-Baird, prezes zarządu Grupy Hilton-Baird Financial Solution Po osiągnięciu silnej pozycji na rynku bro kerskim w Wielkiej Brytanii, ekspansja na inne rynki stała się priorytetowym celem dla Alexa Hilton-Bairda. Jego sympatia dla Pol ski rozpoczęła się na studiach w czasie pracy dla Mostostalu, umocniła się podczas dalszej edukacji w zakresie Gospodarki Przejściowej w School of Slavonic and Eastern European Studies. Świetna znajomość języka polskiego oraz posiadanie lokalnych kontaktów w połą czeniu z rosnącym polskim rynkiem faktoringowym w na turalny sposób doprowadziły do rozpoczęcia działalności w Warszawie w 2006 r. Prezes kieruje firmą tak, aby dostar czała rozwiązania poprawiające płynność finansową pol skich MSP. Jerzy Dąbrowski, dyrektor Departa mentu Faktoringu i Finansowania Handlu w Banku Millennium Dariusz Czech, dyrektor generalny Cash Flow Jarosław Jaworski, prezes zarządu Coface Poland Factoring Jerzy Ostrowski, prezes zarządu Fortis Commercial Finance Swoje doświadczenie zawodowe budował m.in. w banku PKO BP SA, Millennium Bank oraz Absolwent Instytutu Ekonomii Katolickiego Uni Eurofaktor S A W trakcie swojej kariery zawodo wersytetu Lubelskiego, w którym przez cztery lata wej związany był z branżą finansowo-bankową, był pracownikiem naukowym w Katedrze Mię w którym to czasie pełnił obowiązki dyrektora re dzynarodowych Stosunków Gospodarczych. gionalnego oraz dyrektora Oddziału w Częstochowie w Banku W Banku Millennium pracuje od czerwca 2008 r., jest odpowie dzialny za rozwój i sprzedaż produktów faktoringowych i finan- Millennium SA Obecność w spółce windykacyjnej Cash Flow sowania.handlu. Z rynkiem faktoringowym związany od 2002 r., SA - notowanej na GPW - pozwoliła mu na wykorzystanie do wcześniej w grupie Pekao i w Banku Raiffeisen. Uczestnik wielu świadczenia i budowę strategii rozwoju, którejpierwsze efekty są już konferencji i seminariów mających na celu promocję wśród pol widoczne w postaci przywrócenia zaufania inwestorów do spółki i wprowadzeniafirmyna drogę stabilnego wzrostu finansowego. skich przedsiębiorstw rozwiązań z zakresu faktoringu. Dariusz Stec", członek zarządu Polfactor Ukończył wyższe studia ekonomiczne SGPiS w Warszawie (obecnie SGH) na wydziale Ekono miczno-społecznym. Karierę zawodową rozpo czął w 1991 r. w Banku Przemysłowo-Handlowym w Krakowie S A w Oddziale w Warszawie jako specjalista ds. kredytowych w Departamencie Kredytowym. Od 1992 r. pracował na takim samym stanowi sku w Raiffeisen Centrobank S A w Warszawie. W latach związany był z Polskim Bankiem Rozwoju S A Początkowo pracował tam w Departamencie Kredytów, od 1996 r. w Depar tamencie Restrukturyzacji jako zastępca dyrektora, a rok później jako p.o. dyrektora. Z Polfactor SA jest związany od 1998 r., a od 1999 r. pełni stanowisko członka zarządu. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz studiów podyplomowych Wyższej Szkoły ^k Ik Bankowej. l'o studiach odbył praktykę w firmie ^ ^ V, PFAFF AG w Niemczech (lider w produkcji ma ik 1 szyn krawieckich). Z koncernem Bertelsmann związany jest od 1998 r., początkowo jako zastępca kierownika działu controllingu oraz zastępca dyrektora ekonomicznego ds. usługfinansowych.w 2001 r. objął stanowisko dyrektora Obszaru Usług Finansowych arvato services Polska i jest odpowiedzialny za realizację szeroko pojętych usługfinansowychdla przedsiębiorstw (m.in. faktoring, zarządzanie należnościami, windykację). Mirosław Jakowiecki, prezes zarządu Pekao Faktoring Andrzej Żbikowski, prezes ING Commer cial Finance Polska Poprzednio był prezesem Polfactor SA (spółka faktoringowa BRE Bank S.A. i Intermarket Bank AG w Austrii). Ukończył Wydział In formatyki na Technische Universitat Dres den w Niemczech. Edukację kontynuował w Kanadyjskim Instytucie Zarządzania (w latach 2000/2001 ukończył kurs MBA), a także w Międzynarodowej Szkole Bankowości i Finansów. Ukończył roczny kurs faktoringu międzynarodowego organizowany przez Factors Chain International. Jest współzałożycielem Polskiego Związku Faktorów i obecnie wi ceprzewodniczącym Komitetu Wykonawczego PZF, członkiem PKPP Lewiatan oraz członkiem Komitetu Wykonawczego Eu ropejskiej Federacji Faktoringu. Dawid Naglik, dyrektor Obszaru Usług Fi nansowych w arvato services Polska Elżbieta Urbańska, prezes zarządu PKO BP Faktoring Od czterech lat zarządza działalnością jednej ze H ^ H spółek z grupy Coface - Coface Poland FactoI jm I ringsp. z. o.o., która po tym czasie znalazła się ' _M I na trzecim miejscu wśród firm i banków ofemw I rujących faktoring w Polsce, a także na trzecim miejscu na świecie, wśród spółek Coface. W bankowości i usługachfinansowychjest obecny od 1992 r., od r. w branży faktoringowej, wcześniej pracował jako dyrektor sprzedaży usług faktoringowych. Absolwent ekonomii na Katolic kim Uniwersytecie Lubelskim oraz studiów MBA University of Illinois na Politechnice Lubelskiej. Uczestnik wielu szkoleń i kon ferencji dotyczących faktoringu. J Marek Kołtun, wiceprezes zarządu Introfactor Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz podyplomowego studium Szkoły Głównej Handlowej. Ukończył studia magisterskie na kierunku ekonomia o spe cjalności finanse komercyjne i publiczne. W latach zdobywał doświadczenie w Pekao Faktoring Sp. z o.o. w dziale analiz kredytowych, a następnie w Oddziale we Wrocławiu jako doradca klienta. Od czerwca 2004 r. był związany z Pekao Leasing Sp. z o.o., gdzie odpo wiadał za sprzedaż produktów na terenie Dolnego Śląska. Od marca 2005 r. współuczestniczył w tworzeniu pierwszego polskiego banku faktoringowego FACTOR in Bank, gdzie pełnił funkcję dyrektora regionalnego, a od lutego 2007 r. dyrektora sprzedaży. Magister ekonomii, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach pracownik Centrum Informa tyki Handlu Zagranicznego. Ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysło wego UNIDO ( ). Zastępca dyrektora Departamentu Kredytowego w Banku Turystyki od 1992 r. W latach prezes zarządu pierwszej firmy faktoringowej Handlowy-Heller, pełniący tę funkcję od momentu jej założenia. Od kwietnia 2009 r. prezes zarządu Fortis Commercial Finance. Autor publikacji na temat faktoringu. Uczestnik krajowych i międzynarodowych konferencji finansowych. iii Małgorzata Szymańska, dyrektor Departamentu Faktoringu, BOŚ Bank Związana z faktoringiem od 1995 r., początkowo była dy rektorem Departamentu Sprzedaży i Marketingu firmy faktoringowej Polfactor SA (spółka BRE Bank SA), na stępnie od 2007 r. została dyrektor Departamentu Fakto ringu w DnB Nord SA, a od 2009 r. rozpoczęła tworzenie usługi faktoringu w BOŚ Banku. Posiada również doświad czenie we współpracy z Polskim Związkiem Faktorów oraz austriacką spółką faktoringowa Intermarket Bank AG. Ukończyła dodatkowo Wydział Psychologii na Uniwersy tecie Warszawskim, a z zamiłowania jest dyplomowanym trenerem biznesu. 12

13 GAZETA FINANSOWA Nie ma wyjątkowych branż Od kilku lat polski faktoring zmierzał w kierunku standardów zachodnioeuropejskich. Faktoring niepełny, bez przejęcia ryzyka, systematycznie tracił punkty na rzecz pełniejszej formy, z przejęciem ryzyka. Rok 2010 przyniósł jednak odwrócenie trendu, przede wszystkim za sprawą zawieszenia współpracy firm ubezpieczeniowych z faktorami. Dariusz Czech - Okazało się, że ubezpieczyciele mieli tyle kłopotów z ubezpieczeniem należności, że przestali udzie lać polis ubezpieczeniowych. Zresztą nie dotyczyło to je dynie Polski - główni gracze ubezpieczenia należności, mię dzynarodowe firmy, podobne restrykcje wprowadziły w in nych krajach. Nie oznacza to jednak, że faktoring pełny, z przejęciem ryzyka niewypła calności kontrahenta, zniknął całkowicie. Fakt upowszechniania się usług faktoringu wśród polskich przedsiębiorstw przekłada się na liczby. Obroty firm zrzeszo nych w Polskim Związku Fak torów (PZF) po pierwszym półroczu 2010 r. przekroczyły wartość 19 mld zł, co ozna cza wzrost o ponad 34,5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2009 r. Dane rynkowe wyraźnie wska zują, że 90 proc. małych firm boryka się z opóźnieniami w płatnościach. Rośnie również liczba średnich firm mających problemy z odzyskaniem pie niędzy. W co piątym z ponad 2 tys. ankietowanych przedsię biorstw przeterminowana jest aż połowa należności. Na ich odzyskanie firmy czekają śred nio 4-5 miesięcy. Liczą się faktury Dla faktoringu nie ma wyjąt kowych branż. To finansowa nie zdarzeń gospodarczych, które już wystąpiły, więc liczą się faktury. Prawda, są branże, które środowisko nazywa trudnymi", ale wystarczy do brać odpowiedni rodzaj fak toringu, by system zadziałał. Przedsiębiorcy mają w czym wybierać. Przede wszystkim do ich dyspozycji jest fak- i Tak jak zmieniają się tendencje na rynku faktoringu, zmienia się również sposób jego postrzegania toring klasyczny (w którym mieści się pełny, niepełny, in kaso płatności itp.) oraz od wrócony. O ile w pierwszym firma podpisuje umowę, do której dołącza swoich odbior ców, o tyle w przypadku fak toringu odwróconego umowa dotyczy odbiorcy i współ pracujących z nim dostaw ców. To, z czego skorzysta firma, zależy od jej modelu biznesowego. Liczy się rów nież to, że jednocześnie wy dłuża się okres finansowania wierzytelności, a charakter wierzytelności pozostaje nie zmieniony - nie stają się zo bowiązaniem finansowym firmy, ale handlowym. Zainteresowanie faktoringiem Grupa przedsiębiorców zainte resowanych faktoringiem po większyła się ostatnio o branże, które do tej pory były niespo tykane w faktoringu, a trady cyjni" klienci zwiększyli swój udział w tym rodzaju finanso wania. Z faktoringu ostatnio zaczęła korzystać właśnie far maceutyka, a także uaktywnił się przemysł mięsny. Spory ruch w branży budowlano-drogowej spowodowany został stymulato rem w postaci projektów finan sowanych ze środków unijnych. Jednostki samorządu terytorial nego realizują coraz więcej tego typu projektów, a w związku z tym jest coraz więcej przetar gów. Firmy, które je wygrywają, czy też podwykonawcy są zain teresowani tym, by nie utracić płynności, bo z reguły kwoty inwestycji i terminy płatności są nie do udźwignięcia bez wspar cia zewnętrznego. Tendencje na rynku Dane rynkowe wskazują na to, że większość firm posłu guje się faktoringiem klasycz nym. Nie oznacza to jednak, że firmy korzystające z fakto ringu niepełnego posługują się mało efektywnym narzędziem. W większości przypadków taki rodzaj faktoringu wystar cza, szczególnie ze względu na swoją funkcję dyscyplinowa nia płatników. Faktor czuwa, by dług był płacony, monito ruje go cały czas. Jeśli chodzi o faktoring odwrócony, przede wszystkim interesują się nim dużefirmy,co jednak nie ozna cza, że jest on niedostępny dla mniejszych. Do faktorów coraz częściej trafiają firmy z sektora małych i średnich przedsię biorstw, gotowe skorzystać z narzędzia. Tak jak zmieniają się tendencje na rynku faktoringu, zmienia się również sposób jego po strzegania. Do niedawna wy dawało się, że najważniejszą sprawą dla przedsiębiorców jest poziom zaliczkowania. W czasach dobrej koniunktury firmy faktoringowe mocno po luzowały gorset ryzyka, nie malże w standardzie oferując 100 proc. zaliczki. Pojawiały się nawet postulaty, by wprowa dzić do oferty 120 proc Kryzys zweryfikował ten optymizm, organizacje zrzeszające fakto rów apelowały o zdroworoz sądkowe, wyważone podejście do sprawy, co oznaczało oscy lowanie w granicach 80 proc. zaliczkowania. Autor jest dyrektorem generalnym CashFlowSA 13

14 GAZETA FINANSOWA Pekao Faktoring od wielu lat w czołówce polskiego faktoringu Rozmowa z panem Mirosławem Jakowieckim, prezesem Zarządu Pekao Faktoring Sp. z o.o. stępnych usług finansowych nie spełnia tej funkcji tak sku tecznie jak faktoring. Wybie rając odpowiednią formę faktoringu Klient nie musi szukać ubezpieczyciela wie rzytelności ani też opłacać drogiej polisy. jest usługą wyjątkowo ko rzystną dla eksporterów. Faktoring międzynarodowy rozwiązuje problemy płyn nego finansowania, za Panie Prezesie, czym bezpiecza przed ryzykiem tłumaczy Pan fakt, że niewypłacalności importera faktoring jest najszybciej i zmniejsza ryzyko kursowe rozwijającą się usługą prawie do zera. Nic więc dziw finansową w Polsce? nego, że w sytuacji, kiedy to Faktoring jest tak atrakcyjny, polscy przedsiębiorcy po nownie zwiększają sprzedaż bo: zapewnia stałe i płynne fi eksportową, zapotrzebowa nansowanie sprzedaży. Jest nie na faktoring międzyna to stosunkowo łatwy do za rodowy szybko rośnie. stosowania i bardzo sku Pekao Faktoring od lat pro teczny sposób finansowania muje wśród przedsiębiorców bieżącej działalności dla firm swoje usługi. Pogłębia się z problemami wynikającymi więc wiedza i znajomość tej z odroczonych terminów usługi w biznesie. Myślę, że na popularyzację faktoringu płatności. zabezpiecza przed wy mają również duży wpływ stąpieniem ryzyka niewy kontakty polskich przedsię płacalności kontrahentów. biorców z zagranicznymi Faktoring jest gwaran partnerami. W krajach sta towanym sposobem rej Europy" udział faktoringu zabezpieczenia się przed w gospodarce jest kilkakrot niewypłacalnością kontra nie wyższy niż w Polsce. Od hentów. Żadna spośród do notujmy: w 2009 roku w Europie firmy faktorlngowe wykupiły wierzytelności o wartości 876,6 miliardów euro (w Polsce 12 mld euro). Czy usługi faktoringu są łatwo dostępne w Polsce? Tak. Klienci mogą wybrać praktycznie dowolną formę usługi spośród ofert kilku nastu wyspecjalizowanych firm faktoringowych oraz kilku banków komercyjnych. Oferta polskich faktorów nie odbiega od oferty propono wanej przezfirmydziałające w krajach, w których fakto ring ma ugruntowaną pozy cję. Uważam, że prawie każdy przedsiębiorca zaintereso wany taktoringiem może wy brać i zastosować tę usługę i usługa ta będzie świadczona za dobrą cenę w wysokim standardzie jakościowym. Pekao Faktoring należy do elity polskiego faktoringu. Czemu to zawdzięcza? Przede wszystkim jest to za sługa naszych Klientów i naszej roli w procesie kre owania rynku. Nieprze rwanie od dwunastu lat należymy do grona liderów rynku. W ciągu tych lat na sze obroty mierzone warto ścią nabytych wierzytelności przekroczyły wartość 45 mi liardów złotych tj. prawie 25 proc. dziesięcioletnich obro tów całego polskiego rynku. Ten wynik jest efektem za ufania jakim obdarzyli nas nasi Klienci. Z naszych usług korzystają setki przedsię biorstw o różnej wielkości i skali działania. Współpracu jąc z nimi, nabyliśmy bez cenne doświadczenia. Kolejnym składnikiem osiągniętego sukcesu jest solidna praca zespołu wy soko wykwalifikowanych, kompetentnych i odpowie dzialnych pracowników, ja kich zatrudnia moja firma. Kładziemy szczególny na cisk na stały rozwój kom petencji pracowników oraz na systematyczne do skonalenie umiejętności zawodowych. Dzięki starannemu rozpo znaniu potrzeb Klientów opracowaliśmy nowator skie, ale skuteczne, rozwią zania produktowe. Według opinii fachowców oferta Pe kao Faktoring jest najszersza na polskim rynku (vide Ga zeta Finansowa" - najlepszy produkt faktoringowy dla biznesu). Utrzymujemy ścisłe kontakty z doświadczonymi faktorami międzynarodowymi. Nale żymy do największych mię dzynarodowych federacji firm faktoringowych, dzięki temu mamy ponad 250 part nerów zagranicznych goto wych do wspólnej obsługi transakcji eksportowych. Ja kość naszych usług świad czonych w tym obszarze potwierdzają rankingi Inter national Factors Group oraz Factors Chain International. Specjaliści z Pekao Fakto ring są aktywni na arenie międzynarodowej. Dyrektor Finansowy - Magdalena Ciechomska-Barczak udziela się w Komitecie EkonomicznoStatystycznym EUFederation, Dyrektor Ryzyka - Cezary Kusyk jest w Zarządzie East European Chapter of In ternational Factors Group, a nasz główny specjalista marketingowy -Tomasz Bier nat jest członkiem Komitetu Edukacyjnego tej federacji. Które z usług Pekao Faktoring szczególnie poleca Pan Klientom? Tylko kilka firm w Pol sce dysponuje podobnie szerokim portfelem pro- duktowym. Klientom za mierzającym zastosować faktoring proponuję za cząć od następującego py tania: jaka jest zasadnicza funkcja, którą ma spełnić ta usługa?" Tym, którzy chcą zapew nić stałe i płynne finanso wanie sprzedaży w obrocie krajowym proponuję wy brać faktoring niepełny z limitem automatycznym. Usługa pozwala finanso wać faktury nowych kon trahentów szybko, w prosty i wygodny sposób. Dla tych, którzy chcą za bezpieczyć się przed ry zykiem niewypłacalności krajowych kontrahentów optymalny jest klasyczny faktoring pełny lub fak toring pełny z (aktualnie posiadaną) własną polisą ubezpieczenia należności. Eksporterom polecam fak toring eksportowy. Klientom realizującym duże zlecenia na rzecz jednostek samorządowych proponuję faktoring samorządowy". Każda z usług oferowanych przez Pekao Faktoring ma swoje szczególne zalety i każda zasługuje na szcze gólne" polecenie. C ^ Pekao FAKTORING Sp. z o.o. 14

15 KOSZTY B.MILLENNIUM W '11 MOGĄ WZROSNĄĆ SZYBCIEJ NIŻ INFLACJA (WYWIAD) SEB/ ASA/, ( :00:00) gielda.wp.pl/pod,6,a,1,b,1,c,11,index.html?p[obr]=pa&p[numer]= Warszawa (PAP) - Bank Millennium spodziewa się, że w 2011 roku, podobnie jak w 2010 roku, koszty banku mogą nieznacznie wzrosnąć powyżej poziomu inflacji, jednak będą one rosły wolniej niż spodziewany wzrost przychodów. Bank nie zmienia celów strategicznych - poinformował PAP Bogusław Kott, prezes banku. Koszty B.Millennium w '11 mogą wzrosnąć szybciej niż inflacja (wywiad) seb/ asa/ Warszawa (PAP) - Bank Millennium spodziewa się, że w 2011 roku, podobnie jak w 2010 roku, koszty banku mogą nieznacznie wzrosnąć powyżej poziomu inflacji, jednak będą one rosły wolniej niż spodziewany wzrost przychodów. Bank nie zmienia celów strategicznych - poinformował PAP Bogusław Kott, prezes banku. "W 2011 r. koszty mogą nieznacznie wzrosnąć powyżej poziomu inflacji, ale będą rosły znacznie wolniej niż spodziewany wzrost przychodów" - powiedział Kott w wywiadzie dla PAP. Prezes podał, że wzrost dochodów i kontrola kosztów są jednym z elementów planu banku na 2011 rok. REKLAMACzytaj dalej "Zrównoważony wzrost dochodów, kontrola kosztów, poprawa jakości, wzrost zarówno w detalu, jak i w obszarze przedsiębiorstw, poprawa sprzedaży krzyżowej, silniejszy wzrost sprzedaży kredytów dla przedsiębiorstw i wzrost liczby klientów - to najważniejsze elementy naszego planu na rok 2011" - powiedział Kott. Koszty operacyjne Banku Millennium po trzech kwartałach 2010 roku wyniosły 797,3 mln zł, czyli były o 1,9 proc. wyższe niż rok wcześniej. Prezes poinformował, że w całym 2010 roku koszty także wzrosną nieznacznie szybciej niż inflacja. "Koszty w IV kwartale są zwykle wyższe, tak więc łączne koszty w 2010 roku wzrosną nieznacznie szybciej od poziomu inflacji, ale będą bliskie celu założonego na 2010 rok 1071 mln zł" - powiedział Kott. Prezes poinformował, że bank nie zamierza zmieniać celów średnioterminowych ogłoszonych w listopadzie 2009 roku "Bank jest na dobrej drodze do realizacji średnioterminowych celów. Już jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia zakładanych na 2012 rok celów dotyczących udziałów w rynku leasingu oraz faktoringu (7 proc.). Również efektywność kosztowa, mierzona wskaźnikiem koszty/dochody, zbliża się do zakładanego poziomu 60 proc." - powiedział Kott. 15

16 "W przypadku innych pozycji mamy jeszcze sporo do zrobienia szczególnie, że 2010 rok, na przykład w zakresie kredytów dla przedsiębiorstw, okazał się bardzo słaby, więc trudno było poprawić naszą pozycję. Pozostały nam jeszcze dwa lata na realizację celów założonych na 2012 rok, więc na razie nie widzimy potrzeby ich korygowania" - dodał. Wskaźnik kosztów do dochodów Banku Millennium pod koniec III kwartału wynosił 64,1 proc., a ROE 7,8 proc. Bank Millennium planuje, że w 2012 roku jego ROE wyniesie 15 proc., współczynnik kosztów do dochodów będzie poniżej 60 proc., a współczynnik wypłacalności na koniec 2012 wyniesie 11 proc. Sebastian Karbarczyk (PAP) 16

17 RZECZPOSPOLITA Koniec kryzysu w faktoringu FINANSE O prawie 30 proc. wzrosły w 2010 roku obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów - Dobra sytuacja gospodarcza i coraz większa świadomość korzyści z faktoringu sprawiają, że ta usługa finansowa staje się coraz bardziej popularna wśród polskich przedsiębiorców - mówi Mirosław Jakowiecki, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów (PZF). W efekcie obroty firm faktoringowych wzrosły w ubiegłym roku o niemal 30 proc., do 55,6 mld zł. Rok wcześniej było to ponad 43 mld zł (po uwzględnieniu wyników trzech firm, które dołączyły do PZF w 2010 roku: Banku Millennium, PKO BP Faktoring oraz Raiffeisen Bank Polska). Przedstawiciele branży prognozują, że bieżący rok również będzie dla niej udany. - W tym roku spodziewamy się dalszego wzrostu obrotów w branży faktoringowej na poziomie proc. - mówi Jakowiecki. Pod względem wartości obrotów Raiffeisen Bank Polska jest liderem polskiego rynku faktoringu, z udziałem przekraczającym 24 proc. Na kolejnych pozycjach są: ING Commercial Finance z udziałem na poziomie prawie 20 proc. oraz Coface Poland Factoring (niemal 14 proc. rynku). Według przedstawicieli branży perspektywy przed polskim rynkiem faktoringu są bardzo dobre. W ubiegłym roku udział faktoringu w PKB Polski wyniósł 4 proc. wobec 3,3 proc. w 2009 r. W Europie Zachodniej jest to średnio 8-9 proc. - Nie widzę powodu, żeby w Polsce było inaczej. W firmach rośnie zapotrzebowanie na kapitał obrotowy, a wśród ubezpieczycieli apetyt na ryzyko - mówi Andrzej Żbikowski, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF: Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po faktoring. Wśród korzyści z takiej formy finansowania są: monitorowanie i windykacja należności, czy przejęcie ryzyka wypłacalności odbiorców. Największy udział finansowania faktorin- Naiwiększe firmy faktoringowe*, wartość wykupionych wierzytelności w 2010 r. w mln zł /xxx/ udział w rynku, w proc. Raiffeisen Bank/ 24 ING Commer ciał Financ Coface Poland Factonn Pekao Faktoring Polfactor 7650,1 5596, *zrzeszone w Polskim Związku Faktorów LIDERZY FAKTORINGU Największą firmą zrzeszoną w Polskim Związku Faktorów jest Raiffeisen Bank. Spółka dołączyła do PZF w 2010 r. giem dotyczy m.in. branży stalowej i spożywczej. Z kolei faktoring najmniej popularny jest w przemyśle elektronicznym, farmaceutycznym czy chemicznym. Polski Związek Faktorów zrzesza obecnie 14 instytucji, których udział w rynku sięga 85 proc. W ciągu minionej dekady obroty firm zrzeszonych w PZF zwiększyły się ośmiokrotnie. Dorota Czerwińska 17

18 PULS BIZNESU FAKTORING Obroty firm wzrosty w 201 Or. o 30 proc. Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) wyniosły w 2010 r. 55,9 mld zł, czyli były o 29,7 proc. większe niż w 2009 r. W tym roku PZF prognozuje, że tempo rozwoju faktoringu będzie podobne wzrost wyniesie proc. Udział faktoringu krajowego wzrósł w 2010 r. do 76 proc. z 75,3 proc. w 2009 r. PZF zrzesza 14 instytucji. W listopadzie 2010 r. do PZF dołączył Raiffeisen Bank Polska, który ma największy 24-procentowy udział w obrotach firm PZF. Na drugiej pozycji znajduje się ING Commercial Finance z udziałem 19,7 proc, a na trzeciej Coface Poland Factoring 13,7 proc. [DI, PAP] 18

19 PARKIET Faktoring Zbliżam się do zachodnich standardów Wyraźny wzrost obrotów branży O 26 proc. wzrosły łączne obroty branży faktoringowej w Polsce w 2010 roku i wyniosły 60,6 mld zł. - Pomyślna sytuacja gospodarcza i coraz większa świadomość korzyści z faktoringu sprawiają, że ta usługa finansowa staje się coraz bardziej popularna wśród polskich przedsiębiorców - mówi Mirosław Jakowiecki, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów. Według niego w tym roku można się spodziewać dalszego wzrostu obrotówwbranży faktoringowej o proc. - dodaje Jakowiecki. Według przedstawicieli branży perspektywy przed polskim rynkiem faktoringu są bardzo dobre. Potwierdza to przykład spółki AOW notowanej na rynku obligacji Catalyst. Jej obroty wzrosły w 2010 r. o 22 proc. - W tym roku nasze obroty będą rosły jeszcze szybciej - mówi Michał Kinkel, prezes AOW. W 2012 roku spółka chce się znaleźć na głównym parkiecie GPW. W 2010 roku udział faktoringuwpkb Polski wyniósł 4 proc. wobec 3,3 proc. w 2009 r. W dojrzałych gospodarkach europejskich jest to średnio 8-9 proc. - Nie widzę powodu, żeby w Polsce było inaczej - mówi Andrzej Żbikowski z PZF. DC WARTOŚĆ WYKUPIONYCH WIERZYTELNOŚCI (MLN ZŁ) ING COMMERCIAL FINANCE 11000,3 19,1 COFACE POLAND FACTORING PEKAO FAKTORING 5596,1 13,2 SEB COMMERCIAL FINANCE BZ WBK FAKTOR 1699,6 2,4 ARVATO SERVICES POLSKA 917,4 6,2 FORTIS COMMERCIAL FINANCE PKO BP FAKTORING 1045,2 BIBBY FINANCIAL SERVICES 10,3 AOW FAKTORING RAZEM FIRMY FAKTORINGOWE RAIFFEISEN BANK BANK MILLENNIUM [ 361,0 55, ,0 17,9 DEUTSCHE BANK PBC BANK DNB NORD 436,6-19,7 RAZEM BANKI , ,5 ŁĄCZNIE WSZYSCY 19

20 DZIENNIK GAZETA PRAWNA W 2011 r. rynek faktoringu może przekroczyć 80 mld zl KRYZYS MAJĄ JUŻ ZA SOBĄ. W2010 r. firmy skupione w Polskim Związku Faktorów miały prawie 56 mld zl obrotu. Wartość całego rynku była szacowana na ponad 60 mld zl Mariusz Gawrychowski Obroty firm faktoringowych skupionych w Polskim Związku Faktorów wzrosły w 2010 r. o 30 proc, do 55,9 mld zł. Oznacza to, że branża po załamaniu w 2009 r. wróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu. W ciągu ostatnich 10 lat wartość rynku zwiększyła się ośmiokrotnie. Według Mirosława Jakowieckiego, przewodniczącego PZF, branży pomogło ożywienie gospodarcze, które zaczęło się w ubiegłym roku, a także trudności, jakie miały firmy z dostępem do kredytów. - Nie tylko sektor małych i średnich firm, ale także duże przedsiębiorstwa z chęcią korzystały z faktoringu jako źródła finansowania - wyjaśnia Mirosław Jakowiecki. Liderem rynku jest Raiffeisen Bank Polska, którego udział w obrotach firm skupionych w PZF wyniósł 24 proc. Na drugiej pozycji uplasował się ING Commercial Finance (19,7 proc), a za nim Coface Poland Factoring (13,7 proc). Związek skupia 14 firm, które reprezentują ponad 85 proc. branży. Wartość rynku faktoringu w Polsce Obroty firm skupionych w Polskim Związku Faktorów Obroty firm skupionych w PZF Cały rynek dane w mld zl 4/,Z 2008 rok 2009 rok 2010 rok Źródło: Polski Związek Faktorów * dane szacunkowe 62,0* Rosnąca sprzedaż spowodowała, że w drugiej połowie 2010 r. na rynku faktoringowym doszło do wojny cenowej. Jak mówi Andrzej Żbikowski, prezes ING Commercial Finance, marże spadły nawet o 50 proc W rezultacie wróciły do poziomu notowanego w 2008 r. - W tym roku dalszych obniżek marż nie należy się spodziewać, bo firmy faktoringowe nie mogą już dalej ich obniżać bez szkody dla swojej działalności - twierdzi Andrzej Żbikowski. Z prognozy PZF wynika, że w tym roku branża ma urosnąć o kolejne proc. To oznacza, że jej obroty na koniec roku mogą przekroczyć 80 mld zł. Siłą napędową będzie poprawiająca się koniunktura gospodarcza i łatwiejszy dostęp do ubezpieczeń. Jak twierdzą faktorzy, towarzystwa wykazują coraz większy apetyt na ryzyko i zwiększają limity portfeli faktur, które chcą ubezpieczyć. Natomiast zagrożeniem może być wzrost aktywności kredytowej banków. Najwięksi gracze na rynku faktoringu (obroty w 2010 roku, w mld zl) Raiffeisen Bank Polska 13,401 ING Commercial Finance 11,00 r Coface Poland Factoring 7,651" Pekao Faktoring 5,601^ Polfactro 4,40 Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Financial Services, podkreśla, że należy się spodziewać powrotu branży do zachowań sprzed kryzysu. Chodzi o większe zaangażowanie w finansowanie klientów, przez co faktoring zacznie upodabniać się do kredytu. Będzie też rosła liczba pojedynczych transakcji. Według niego szansą na rozwój branży jest sektor małych i średnich firm. Z usług faktorów korzysta obecnie ok. 3,2 tys. przedsiębiorców (głównie z branży dystrybucji stali, żywności i hutnictwa). Tymczasem PZF szacuje, że faktoringiem może być zainteresowanych nawet 200 tys. firm. 20

FIRMY ZRZESZONE W POLSKIM ZWIĄZKU FAKTORÓW NABYŁY W 2013 ROKU WIERZYTELNOŚCI O WARTOŚCI 96,58 mld ZŁOTYCH. WZROST O 15,54% r. d r.

FIRMY ZRZESZONE W POLSKIM ZWIĄZKU FAKTORÓW NABYŁY W 2013 ROKU WIERZYTELNOŚCI O WARTOŚCI 96,58 mld ZŁOTYCH. WZROST O 15,54% r. d r. FIRMY ZRZESZONE W POLSKIM ZWIĄZKU FAKTORÓW NABYŁY W 2013 ROKU WIERZYTELNOŚCI O WARTOŚCI 96,58 mld ZŁOTYCH. WZROST O 15,54% r. d r. Obroty faktorów zrzeszonych w PZF bliskie rekordowego poziomu 100 miliardów

Bardziej szczegółowo

Krajowi faktorzy kontynuują dynamiczny wzrost

Krajowi faktorzy kontynuują dynamiczny wzrost Warszawa, 20 kwietnia 2017 r. Informacja prasowa Krajowi faktorzy kontynuują dynamiczny wzrost Klienci firm faktoringowych powierzyli w I kwartale 2017 r. podmiotom zrzeszonym w Polskim Związku Faktorów

Bardziej szczegółowo

Rynek faktoringu w Polsce rośnie szybciej niż w Europie

Rynek faktoringu w Polsce rośnie szybciej niż w Europie Rynek faktoringu w Polsce rośnie szybciej niż w Europie Z opublikowanych na początku kwietnia tego roku danych wynika, że obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) wzrosły

Bardziej szczegółowo

Ranking "Faktor 2005"

Ranking Faktor 2005 Ranking "Faktor 00" Która firma faktoringowa jest najlepszym partnerem dla Twojej firmy? Redaktorzy Portalu Finansowego IPO.pl przeanalizowali atrakcyjność faktorów działających na rynku polskim. Efektem

Bardziej szczegółowo

Polska branża faktoringowa w 2010 r. Konferencja prasowa Polskiego Związku Faktorów 12.01.2011

Polska branża faktoringowa w 2010 r. Konferencja prasowa Polskiego Związku Faktorów 12.01.2011 Polska branża faktoringowa w 2010 r. Konferencja prasowa Polskiego Związku Faktorów 12.01.2011 Podsumowanie rynku usług faktoringowych w Polsce w 2010 Część I Mirosław Jakowiecki Przewodniczący Komitetu

Bardziej szczegółowo

Historia. 1996 rozpoczęcie działalności w zakresie usług finansowych. 2006 przekształcenie w spółkę akcyjną

Historia. 1996 rozpoczęcie działalności w zakresie usług finansowych. 2006 przekształcenie w spółkę akcyjną Historia 1996 rozpoczęcie działalności w zakresie usług finansowych 2006 przekształcenie w spółkę akcyjną Czerwiec 2007 publiczna emisja akcji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Historia Premium

Bardziej szczegółowo

Faktoring w KUKE Finance. Finansujemy rozwój Twojego biznesu

Faktoring w KUKE Finance. Finansujemy rozwój Twojego biznesu Faktoring w KUKE Finance Finansujemy rozwój Twojego biznesu Chcesz rozwijać swoją firmę, ale potrzebna do tego gotówka jest zamrożona w niezapłaconych fakturach? Potrzebujesz wzmocnić swoją pozycję konkurencyjną

Bardziej szczegółowo

Bibby Financial Services

Bibby Financial Services Bibby Financial Services Bibby Financial Services Wspieramy rozwój firm na całym świecie Łukasz Sadowski Piotr Brewczak Jaki jest średni roczny wzrost faktoringu w ostatnich 3 latach? Branża faktoringowa

Bardziej szczegółowo

Faktoring w branży Automotive

Faktoring w branży Automotive Zwiększenie płynności finansowej oraz zabezpieczenie transakcji z odbiorcami. Faktoring w branży Automotive IFIS Finance Sp. z o.o. Michał Szumski Regionalny Dyrektor Sprzedaży Sytuacja w branży Automotive

Bardziej szczegółowo

VII Miedzynarodowy Kongres Faktoringu VII International Factoring Congress

VII Miedzynarodowy Kongres Faktoringu VII International Factoring Congress VII Miedzynarodowy Kongres Faktoringu VII International Factoring Congress W imieniu Polskiego Związku Faktorów i własnym witam Państwa na 7 Międzynarodowym Kongresie Faktoringu. Przez najbliższe dwa dni

Bardziej szczegółowo

Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2011 Bezpieczne wejście na nowe rynki zbytu ubezpieczenia kredytowe Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą? Zygmunt Kostkiewicz, prezes zarządu KUKE S.A. Warszawa,

Bardziej szczegółowo

lipiec 2013 r. Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna

lipiec 2013 r. Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna lipiec 2013 r. Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna PORTFEL NALEŻNOŚCI POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW dr Piotr Białowolski lipiec

Bardziej szczegółowo

Mówimy TAK, gdy inni mówią nie. Debiut obligacji na okaziciela serii B AOW Faktoring Sp. z o.o. na rynku Catalyst

Mówimy TAK, gdy inni mówią nie. Debiut obligacji na okaziciela serii B AOW Faktoring Sp. z o.o. na rynku Catalyst Debiut obligacji na okaziciela serii B AOW Faktoring Sp. z o.o. na rynku Catalyst Częstochowa, 2011 Informacje o Emitencie AOW Faktoring Sp. z o.o. (Emitent, Spółka) jest to rodzinna firma z tradycjami,

Bardziej szczegółowo

BANK BPH KONTYNUUJE DYNAMICZNY ROZWÓJ

BANK BPH KONTYNUUJE DYNAMICZNY ROZWÓJ Warszawa, 27 lipca 2005 r. Informacja prasowa BANK BPH KONTYNUUJE DYNAMICZNY ROZWÓJ Skonsolidowane wyniki finansowe Banku BPH po II kwartałach 2005 roku według MSSF osiągnięcie w I półroczu 578 mln zł

Bardziej szczegółowo

Bibby Financial Services

Bibby Financial Services Bibby Financial Services Bibby Financial Services Wspieramy rozwój firm na całym świecie Bibby Financial Services Wspieramy rozwój firm na całym świecie Należymy do Bibby Line Group Ltd. transport morski

Bardziej szczegółowo

Kredyt czy faktoring?

Kredyt czy faktoring? Kredyt czy faktoring? Przedsiębiorco! Nie wiesz, którą formę finansowania wybrać? Oto checklista przejdź przez nią krok po kroku, a dowiesz się, kiedy warto skorzystać z kredytu, a kiedy z faktoringu.

Bardziej szczegółowo

KUKE S.A. Instytucja Skarbu Państwa do zabezpieczania transakcji w kraju i zagranicą. Henryk Czubek, Dyrektor Biura Terenowego w Krakowie

KUKE S.A. Instytucja Skarbu Państwa do zabezpieczania transakcji w kraju i zagranicą. Henryk Czubek, Dyrektor Biura Terenowego w Krakowie KUKE S.A. Instytucja Skarbu Państwa do zabezpieczania transakcji w kraju i zagranicą Henryk Czubek, Dyrektor Biura Terenowego w Krakowie Kim jesteśmy? KUKE jest spółką akcyjną z przeważającym udziałem

Bardziej szczegółowo

Mówimy TAK, gdy inni mówią nie. Debiut obligacji AOW Faktoring Sp. z o.o. na rynku Catalyst

Mówimy TAK, gdy inni mówią nie. Debiut obligacji AOW Faktoring Sp. z o.o. na rynku Catalyst Debiut obligacji AOW Faktoring Sp. z o.o. na rynku Catalyst Częstochowa, 2010 AOW Faktoring Sp. z o.o. to rodzinna firma z tradycjami, w której 100% udziałów mają Julian i Michał Kinkel działa na rynku

Bardziej szczegółowo

Ocena ryzyk transakcyjnych w eksporcie i ubezpieczenia eksportowe. Marcin Siwa - Dyrektor Działu Oceny Ryzyka Coface Poland

Ocena ryzyk transakcyjnych w eksporcie i ubezpieczenia eksportowe. Marcin Siwa - Dyrektor Działu Oceny Ryzyka Coface Poland Ocena ryzyk transakcyjnych w eksporcie i ubezpieczenia eksportowe 23 03 2011 Marcin Siwa - Dyrektor Działu Oceny Ryzyka Coface Poland Oceny krajów wg Coface OCENY COFACE (Country Risk) przedstawiają wpływ

Bardziej szczegółowo

Kredyt czy faktoring?

Kredyt czy faktoring? Kredyt czy faktoring? Przedsiębiorco! Nie wiesz, którą formę finansowania wybrać? Oto checklista przejdź przez nią krok po kroku, a dowiesz się, kiedy warto skorzystać z kredytu, a kiedy z faktoringu.

Bardziej szczegółowo

ZESTAWIENIE OFERT FAKTORINGOWYCH

ZESTAWIENIE OFERT FAKTORINGOWYCH ZESTAWIENIE OFERT FAKTORINGOWYCH Arvato services Polska Bibby Financial Services Sp. z o.o. Znaczenie wieku firmy i wielkości jej obrotów Minimum rok firmy. Wielkość obrotów ma wpływ na koszty Limity min

Bardziej szczegółowo

Perspektywy wejścia na rynki zagraniczne - odejście od schematu współpracy z ubezpieczycielem. Program Rozwoju Eksportu.

Perspektywy wejścia na rynki zagraniczne - odejście od schematu współpracy z ubezpieczycielem. Program Rozwoju Eksportu. Perspektywy wejścia na rynki zagraniczne - odejście od schematu współpracy z ubezpieczycielem Program Rozwoju Eksportu. Współpraca z ubezpieczycielem profilaktyka i niwelowanie strat tradycyjna rola ubezpieczyciela

Bardziej szczegółowo

Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2017 roku. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2017 roku. Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2017 roku Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów - II kwartał 2017 w liczbach Wzrost całkowitej liczby ofert pracy o 4% w porównaniu do II kwartału 2016 r. Najwięcej

Bardziej szczegółowo

Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2017 roku. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2017 roku. Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2017 roku Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów - I kwartał 2017 w liczbach 02 Wzrost całkowitej liczby ofert pracy o 11% w porównaniu do I kwartału 2016 r. Najwięcej

Bardziej szczegółowo

Kondycja polskiego sektora bankowego w drugiej połowie 2012 roku. Podsumowanie wyników polskich banków za I półrocze

Kondycja polskiego sektora bankowego w drugiej połowie 2012 roku. Podsumowanie wyników polskich banków za I półrocze Kondycja polskiego sektora bankowego w drugiej połowie 2012 roku. Podsumowanie wyników polskich banków za I półrocze Polskie banki osiągnęły w I półroczu łączny zysk netto na poziomie 8,04 mld zł, po wzroście

Bardziej szczegółowo

Polski eksport ze wsparciem KUKE. Andrzej Rasiński Dyrektor Ds. Sprzedaży KUKE SA w Poznaniu

Polski eksport ze wsparciem KUKE. Andrzej Rasiński Dyrektor Ds. Sprzedaży KUKE SA w Poznaniu Polski eksport ze wsparciem KUKE Andrzej Rasiński Dyrektor Ds. Sprzedaży KUKE SA w Poznaniu Kim jesteśmy? KUKE jest spółką akcyjną z przeważającym udziałem Skarbu Państwa Ministerstwo Finansów 87,85% Bank

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA WYNIKÓW GRUPY KAPITAŁOWEJ PRAGMA INKASO SA ZA ROK 2011. Tarnowskie Góry 20 marzec 2011 r.

PREZENTACJA WYNIKÓW GRUPY KAPITAŁOWEJ PRAGMA INKASO SA ZA ROK 2011. Tarnowskie Góry 20 marzec 2011 r. PREZENTACJA WYNIKÓW GRUPY KAPITAŁOWEJ PRAGMA INKASO SA ZA ROK 2011 Tarnowskie Góry 20 marzec 2011 r. STRUKTURA GRUPY 80 % udziału akcji w kapitale zakładowym 100 % udziału akcji w kapitale zakładowym 100

Bardziej szczegółowo

Rynek faktoringu w Polsce - zmiany, trendy, perspektywy. VI Międzynarodowy Kongres Faktoringu 17 września 2015 r. Hotel Marriott, Warszawa

Rynek faktoringu w Polsce - zmiany, trendy, perspektywy. VI Międzynarodowy Kongres Faktoringu 17 września 2015 r. Hotel Marriott, Warszawa Rynek faktoringu w Polsce - zmiany, trendy, perspektywy VI Międzynarodowy Kongres Faktoringu 17 września 2015 r. Hotel Marriott, Warszawa Obroty ogółem Raiffeisen Polbank 8 798 7 810 13% ING CF 8 669 7

Bardziej szczegółowo

Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa? Marek Jakubicz Dyrektor Biura Sprzedaży i Obsługi Polis

Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa? Marek Jakubicz Dyrektor Biura Sprzedaży i Obsługi Polis Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa? Marek Jakubicz Dyrektor Biura Sprzedaży i Obsługi Polis Obszary kształtowania i zapewniania bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstwa Sprzedaż

Bardziej szczegółowo

styczeń 2014 r. Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna

styczeń 2014 r. Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna styczeń 2014 r. Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna PORTFEL NALEŻNOŚCI POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW dr Piotr Białowolski styczeń

Bardziej szczegółowo

Profilaktyka i niwelowanie strat w handlu zagranicznym. Program Rozwoju Eksportu

Profilaktyka i niwelowanie strat w handlu zagranicznym. Program Rozwoju Eksportu Profilaktyka i niwelowanie strat w handlu zagranicznym Program Rozwoju Eksportu Agenda 1. Cele przedsiębiorstw w działaniach eksportowych 2. Ryzyka w handlu zagranicznym 3. Ryzyko sprzedaży z odroczonym

Bardziej szczegółowo

lipiec 2014 r. PROJEKT BADAWCZY: KONFERENCJI PRZEDSIĘBIORSTW FINANSOWYCH W POLSCE ORAZ KRAJOWEGO REJESTRU DŁUGÓW Informacja sygnalna

lipiec 2014 r. PROJEKT BADAWCZY: KONFERENCJI PRZEDSIĘBIORSTW FINANSOWYCH W POLSCE ORAZ KRAJOWEGO REJESTRU DŁUGÓW Informacja sygnalna lipiec 2014 r. PROJEKT BADAWCZY: KONFERENCJI PRZEDSIĘBIORSTW FINANSOWYCH W POLSCE ORAZ KRAJOWEGO REJESTRU DŁUGÓW Informacja sygnalna PORTFEL NALEŻNOŚCI POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW dr Piotr Białowolski lipiec

Bardziej szczegółowo

POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW

POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW INFORMACJA SYGNALNA PORTFEL NALEŻNOŚCI POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna 1 PORTFEL NALEŻNOŚCI

Bardziej szczegółowo

Ocena ryzyka kontraktu. Krzysztof Piłat Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej

Ocena ryzyka kontraktu. Krzysztof Piłat Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Ocena ryzyka kontraktu Krzysztof Piłat Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Plan prezentacji Główne rodzaje ryzyka w działalności handlowej i usługowej przedsiębiorstwa Wpływ udzielania

Bardziej szczegółowo

Polska branża faktoringowa goni światową czołówkę relacja z III Międzynarodowego Kongresu Faktoringu

Polska branża faktoringowa goni światową czołówkę relacja z III Międzynarodowego Kongresu Faktoringu Polska branża faktoringowa goni światową czołówkę relacja z III Międzynarodowego Kongresu Faktoringu W dniu 13 września w Warszawie, z inicjatywy Polskiego Związku Faktorów (PZF) odbył się już trzeci Międzynarodowy

Bardziej szczegółowo

Jak zdobywać rynki zagraniczne

Jak zdobywać rynki zagraniczne Jak zdobywać rynki zagraniczne Nagroda Emerging Market Champions 2014 *Cytowanie bez ograniczeń za podaniem źródła: Jak zdobywać rynki zagraniczne. Badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy zrealizowane

Bardziej szczegółowo

Przegląd prognoz gospodarczych dla Polski i świata na lata 2013-2014. Aleksander Łaszek

Przegląd prognoz gospodarczych dla Polski i świata na lata 2013-2014. Aleksander Łaszek Przegląd prognoz gospodarczych dla Polski i świata na lata 2013-2014 Aleksander Łaszek Wzrost gospodarczy I Źródło: Komisja Europejska Komisja Europejska prognozuje w 2014 i 2015 roku przyspieszenie tempa

Bardziej szczegółowo

Wpływ bieżącej sytuacji gospodarczej na sektor małych i średnich przedsiębiorstw MSP

Wpływ bieżącej sytuacji gospodarczej na sektor małych i średnich przedsiębiorstw MSP Wpływ bieżącej sytuacji gospodarczej na sektor małych i średnich przedsiębiorstw MSP Prof. Anna Zielińska-Głębocka Uniwersytet Gdański Rada Polityki Pieniężnej 1.Dynamika wzrostu gospodarczego spowolnienie

Bardziej szczegółowo

Karolina TARNAWSKA Dyrektor ds. Skarbu i Zarządzania Ryzykiem Kredytowym, Grupa Żywiec S.A.

Karolina TARNAWSKA Dyrektor ds. Skarbu i Zarządzania Ryzykiem Kredytowym, Grupa Żywiec S.A. Karolina TARNAWSKA Dyrektor ds. Skarbu i Zarządzania Ryzykiem Kredytowym, Grupa Żywiec S.A. JAK W SPOSÓB ŚWIADOMY ZARZĄDZAĆ FINANSAMI FIRMY W KONTEKŚCIE OCENY PRZEZ INSTYTUCJE FINANSOWE I KLUCZOWYCH DOSTAWCÓW

Bardziej szczegółowo

Wyniki finansowe PKO Banku Polskiego na tle konkurentów po III kw. 2010 r. Opracowano w Departamencie Strategii i Analiz

Wyniki finansowe PKO Banku Polskiego na tle konkurentów po III kw. 2010 r. Opracowano w Departamencie Strategii i Analiz Wyniki finansowe PKO Banku Polskiego na tle konkurentów po III kw. 2010 r. Opracowano w Departamencie Strategii i Analiz Synteza* Na koniec III kw. 2010 r. PKO Bank Polski na tle wyników konkurencji**

Bardziej szczegółowo

Oferta produktów ubezpieczeniowych (działalność komercjna)

Oferta produktów ubezpieczeniowych (działalność komercjna) Oferta produktów ubezpieczeniowych (działalność komercjna) KUKE KUKE jest specjalistą w ubezpieczaniu należności eksportowych realizowanych na warunkach kredytowych do blisko 200 krajów świata. Polski

Bardziej szczegółowo

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej 222 df Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia osiemdziesiąty piąty kwartalny raport oceniający stan koniunktury gospodarczej w Polsce (IV kwartał 2014 r.) oraz prognozy na lata 2015 2016 KWARTALNE

Bardziej szczegółowo

październik 2014 r. Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna

październik 2014 r. Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna październik 2014 r. Projekt badawczy: Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów Informacja sygnalna PORTFEL NALEŻNOŚCI POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW dr Piotr Białowolski

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013 Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013 Warszawa, 30 stycznia 2014 Już po raz czwarty Bank Pekao przedstawia raport o sytuacji mikro i małych firm 7 tysięcy wywiadów z właścicielami firm Badania

Bardziej szczegółowo

Faktoring jako jedna z form finansowania przedsiębiorstw

Faktoring jako jedna z form finansowania przedsiębiorstw jako jedna z form finansowania przedsiębiorstw Michał Wójcik Kierownik Zespołu Produktów Finansowych Biuro Produktów Finansowania Handlu, Bank Pekao SA Warszawa, piątek, 6 marca 2009 AGENDA Istota transakcji,

Bardziej szczegółowo

Informacja o wstępnych wynikach Grupy Banku Millennium po trzech kwartałach 2005 roku

Informacja o wstępnych wynikach Grupy Banku Millennium po trzech kwartałach 2005 roku 5 Informacja o wstępnych wynikach Grupy Banku Millennium po trzech kwartałach 2005 roku Warszawa,13.10.2005 Zarząd Banku Millennium ( Bank ) informuje, iż po trzech kwartałach 2005 roku skonsolidowany

Bardziej szczegółowo

KOLEJNY REKORD POBITY

KOLEJNY REKORD POBITY Warszawa, 12 maja 2006 r. Informacja prasowa KOLEJNY REKORD POBITY Skonsolidowane wyniki finansowe Banku BPH po I kwartale 2006 roku według MSSF w mln zł Ikw06 Ikw.06/Ikw.05 zysk brutto 363 42% zysk netto

Bardziej szczegółowo

WYNIKI LIBET S.A. ZA III KWARTAŁ 2014 R. Warszawa, 6 listopada 2014 r.

WYNIKI LIBET S.A. ZA III KWARTAŁ 2014 R. Warszawa, 6 listopada 2014 r. WYNIKI LIBET S.A. ZA III KWARTAŁ 2014 R. Warszawa, 6 listopada 2014 r. Skuteczne zarządzanie Thomas Lehmann Prezes Zarządu Dyrektor Zarządzający Libet S.A. Ireneusz Gronostaj Członek Zarządu Dyrektor Finansowy

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKAT PRASOWY. Badanie EOS Praktyki płatnicze w krajach europejskich 2015 Trend rosnący: Poprawa praktyk płatniczych w całej Europie

KOMUNIKAT PRASOWY. Badanie EOS Praktyki płatnicze w krajach europejskich 2015 Trend rosnący: Poprawa praktyk płatniczych w całej Europie KOMUNIKAT PRASOWY Badanie EOS Praktyki płatnicze w krajach europejskich 2015 Trend rosnący: Poprawa praktyk płatniczych w całej Europie W Europie Zachodniej tylko co piąta faktura jest regulowana po terminie

Bardziej szczegółowo

RAPORT MIESIĘCZNY Marka S.A. MARZEC 2013 r.

RAPORT MIESIĘCZNY Marka S.A. MARZEC 2013 r. RAPORT MIESIĘCZNY Marka S.A. MARZEC 2013 r. Białystok, 12 kwiecień 2013 r. 1 z 5 Spis treści: 1. Informacje na temat wystąpienia tendencji i zdarzeń w otoczeniu rynkowym Spółki, które w jej ocenie mogą

Bardziej szczegółowo

Jak zdobywać rynki zagraniczne

Jak zdobywać rynki zagraniczne Jak zdobywać rynki zagraniczne Nagroda Emerging Market Champions 2014 *Cytowanie bez ograniczeń za podaniem źródła: Jak zdobywać rynki zagraniczne. Badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy zrealizowane

Bardziej szczegółowo

Raport upadłości polskich firm D&B Poland / II kwartał 2011 roku

Raport upadłości polskich firm D&B Poland / II kwartał 2011 roku Raport upadłości polskich firm D&B Poland / II kwartał roku W pierwszych sześciu miesiącach roku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 307 polskich przedsiębiorstw. Tym samym blisko 12 tys. Polaków straciło

Bardziej szczegółowo

Ekonomia rozwoju wykład 7 Rola instytucji w rozwoju ekonomicznym. Prawa własności, ryzyka ekonomiczne, polityczne i

Ekonomia rozwoju wykład 7 Rola instytucji w rozwoju ekonomicznym. Prawa własności, ryzyka ekonomiczne, polityczne i Ekonomia rozwoju wykład 7 Rola instytucji w rozwoju ekonomicznym. Prawa własności, ryzyka ekonomiczne, polityczne i prawne. dr Piotr Białowolski Katedra Ekonomii I http://www.e-sgh.pl/piotr_bialowolski/er

Bardziej szczegółowo

Michał Zdziarski Tomasz Ludwicki

Michał Zdziarski Tomasz Ludwicki Prezentacja wyników badań Michał Zdziarski Tomasz Ludwicki Uniwersytet Warszawski PERSPEKTYWA PREZESÓW Badanie zrealizowane w okresie marzec-kwiecień 2014. Skierowane do prezesów 500 największych firm

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA GRUPY KAPITAŁOWEJ PRAGMA INKASO S.A. Tarnowskie Góry, 20 marzec 2013 r.

PREZENTACJA GRUPY KAPITAŁOWEJ PRAGMA INKASO S.A. Tarnowskie Góry, 20 marzec 2013 r. PREZENTACJA GRUPY KAPITAŁOWEJ PRAGMA INKASO S.A. Tarnowskie Góry, 20 marzec 2013 r. STRUKTURA GRUPY na dzień 31.12.2012r. PODMIOTY GRUPY PRAGMA INKASO SA lider rynku windykacji wierzytelnościami b2b o

Bardziej szczegółowo

Wyniki finansowe Banku w 1 kw. 2015 r.

Wyniki finansowe Banku w 1 kw. 2015 r. Wyniki finansowe Banku w 1 kw. 2015 r. Webcast r. 1 1 kw. 2015 r. najważniejsze informacje Zyskowność Zysk netto na poziomie 12 mln zł, a zysk brutto 22 mln zł Wyniki Wartość udzielonych kredytów detalicznych

Bardziej szczegółowo

Faktoring czy kredyt oto jest pytanie. Łukasz Sadowski Kierownik ds. Rozwoju Sieci Partnerów Biznesowych

Faktoring czy kredyt oto jest pytanie. Łukasz Sadowski Kierownik ds. Rozwoju Sieci Partnerów Biznesowych Faktoring czy kredyt oto jest pytanie Łukasz Sadowski Kierownik ds. Rozwoju Sieci Partnerów Biznesowych Czym jest płynność finansowa i dlaczego firmy dąŝą do tego Ŝeby ją mieć Odsetek oceniających negatywnie

Bardziej szczegółowo

BZ WBK LEASING S.A. 07-03-2014 Kowary

BZ WBK LEASING S.A. 07-03-2014 Kowary BZ WBK LEASING S.A. 07-03-2014 Kowary Spis treści 1. Kim jesteśmy 2. Zalety leasingu jako formy finansowania 3. Leasing operacyjny, leasing finansowy 3. Co oferujemy Klientowi 4. Przewagi konkurencyjne

Bardziej szczegółowo

Perspektywy dla polskiego eksportu w 2012 roku

Perspektywy dla polskiego eksportu w 2012 roku Perspektywy dla polskiego eksportu w 20 roku Rok 20 był bardzo udany dla polskiego eksportu Polski eksport w 20 roku osiągnął wartość 135,8 mld euro i był wyższy o,8 proc. niż rok wcześniej wynika z opracowania

Bardziej szczegółowo

Neurosprzedaż, czyli anatomia sprzedaży faktoringu. Poznań, 8 maja 2014 r.

Neurosprzedaż, czyli anatomia sprzedaży faktoringu. Poznań, 8 maja 2014 r. Neurosprzedaż, czyli anatomia sprzedaży faktoringu Poznań, 8 maja 2014 r. więcej o faktoringu więcej o sprzedaży Ile kosztuje faktoring? Komu zaproponować faktoring? Jak wygląda proces sprzedażowy w BFS?

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013 Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013 Warszawa, 11 kwiecień 2014 Już po raz czwarty Bank Pekao przedstawia raport o sytuacji mikro i małych firm 7 tysięcy wywiadów z właścicielami firm, Badania

Bardziej szczegółowo

KOMENTARZ ZARZĄDU NA TEMAT CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, KTÓRE MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE

KOMENTARZ ZARZĄDU NA TEMAT CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, KTÓRE MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE KOMENTARZ ZARZĄDU NA TEMAT CZYNNIKÓW I ZDARZEŃ, KTÓRE MIAŁY WPŁYW NA OSIĄGNIETE WYNIKI FINANSOWE 11 Niniejszy raport prezentuje wybrane dane bilansu oraz rachunku zysków i strat, przepływy pieniężne i

Bardziej szczegółowo

WSPARCIE EKSPORTU NA RYNEK IRAŃSKI PODEJŚCIE KUKE S.A.

WSPARCIE EKSPORTU NA RYNEK IRAŃSKI PODEJŚCIE KUKE S.A. WSPARCIE EKSPORTU NA RYNEK IRAŃSKI PODEJŚCIE KUKE S.A. Warszawa, wrzesień 2016 AGENDA 1.O KUKE S.A. 2.NOWA FILOZOFIA DZIAŁANIA 3.OFERTA NA RYNEK IRAŃSKI 2 Spółka ze 100% udziałem Skarbu Państwa Podmiot

Bardziej szczegółowo

Kontrakty terminowe na indeksy GPW pozostaje czwartym rynkiem w Europie

Kontrakty terminowe na indeksy GPW pozostaje czwartym rynkiem w Europie Rynek instrumentów pochodnych GPW w I półroczu 2012 roku na tle Europy GPW utrzymuje czwartą pozycję w Europie pod względem wolumenu obrotów indeksowymi kontraktami terminowymi Kontrakty terminowe na indeksy

Bardziej szczegółowo

Bibby Financial Services

Bibby Financial Services Bibby Financial Services Bibby Financial Services Łukasz Sadowski Kierownik Zespołu SprzedaŜy Jak działa faktoring? Krok 1 - SprzedaŜ towaru i wystawienie faktury Dostawca dostarcza towar, bądź usługę

Bardziej szczegółowo

Gwarancje ubezpieczeniowe budują zaufanie

Gwarancje ubezpieczeniowe budują zaufanie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna Gwarancje ubezpieczeniowe budują zaufanie www.kuke.com.pl Kim jesteśmy Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna (KUKE) prowadzi

Bardziej szczegółowo

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej 222 df Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia osiemdziesiąty dziewiąty kwartalny raport oceniający stan koniunktury gospodarczej w Polsce (IV kwartał 2015 r.) oraz prognozy na lata 2016 2017

Bardziej szczegółowo

Biografie konsultantów

Biografie konsultantów Biografie konsultantów Rada Programowa Mariusz Kunda +48 605 549 913 Absolwent prawa na UMK w Toruniu, MBA Carlson Business School University Minnessota/SGH w Warszawie; studia podyplomowe: Organizacja

Bardziej szczegółowo

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej

Stan i prognoza koniunktury gospodarczej 222 df Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową przedstawia osiemdziesiąty siódmy kwartalny raport oceniający stan koniunktury gospodarczej w Polsce ( kwartał 2015 r.) oraz prognozy na lata 2015 2016 KWARTALNE

Bardziej szczegółowo

Weryfikacja informacji o klientach podstawą prowadzenia bezpiecznego biznesu. Jolanta Dajek Trener Biznesu Ekspert ds. Zarządzania Należnościami

Weryfikacja informacji o klientach podstawą prowadzenia bezpiecznego biznesu. Jolanta Dajek Trener Biznesu Ekspert ds. Zarządzania Należnościami Weryfikacja informacji o klientach podstawą prowadzenia bezpiecznego biznesu Jolanta Dajek Trener Biznesu Ekspert ds. Zarządzania Należnościami Wizja mojej firmy transportowej Co wpływa na bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A.

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2011 roku Listopad 2011 III kwartał 2011 roku podsumowanie Wolumeny Kredyty korporacyjne 12% kw./kw. Kredyty hipoteczne 20% kw./kw. Depozyty

Bardziej szczegółowo

Finansowanie współpracy z Chinami - skutecznie i bezpiecznie. Warszawa 5.09.2014

Finansowanie współpracy z Chinami - skutecznie i bezpiecznie. Warszawa 5.09.2014 Finansowanie współpracy z Chinami - skutecznie i bezpiecznie Warszawa 5.09.2014 1 HANDEL ZAGRANICZNY SKUTECZNIE I BEZPIECZNIE Ryzyko handlowe Ryzyko polityczne Ryzyko walutowe Ryzyko kredytowe Ryzyko stopy

Bardziej szczegółowo

Oferta finansowania dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą z gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

Oferta finansowania dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą z gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego Oferta finansowania dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą z gwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego Dolnośląskie Spotkania Biznesowe, maj 2014 r. ZESPÓŁ PRODUKTÓW KREDYTOWYCH KLIENTA

Bardziej szczegółowo

Finansowanie inwestycji MŚP przez instrumenty zwrotne rekomendacje dla perspektywy finansowej 2014-2020 w oparciu o programy UE

Finansowanie inwestycji MŚP przez instrumenty zwrotne rekomendacje dla perspektywy finansowej 2014-2020 w oparciu o programy UE Finansowanie inwestycji MŚP przez instrumenty zwrotne rekomendacje dla perspektywy finansowej 2014-2020 w oparciu o programy UE realizowane przez Bank Pekao SA Katowice, 16 maja 2014 Dużo większa rola

Bardziej szczegółowo

Jesienna prognoza gospodarcza na 2014 r.: powolne ożywienie i bardzo niska inflacja

Jesienna prognoza gospodarcza na 2014 r.: powolne ożywienie i bardzo niska inflacja Komisja Europejska - Komunikat prasowy Jesienna prognoza gospodarcza na 2014 r.: powolne ożywienie i bardzo niska inflacja Bruksela, 04 listopad 2014 Zgodnie z prognozą gospodarczą Komisji Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Henkel podtrzymuje prognozy wyników na 2016 r.

Henkel podtrzymuje prognozy wyników na 2016 r. Henkel podtrzymuje prognozy wyników na 2016 r. data aktualizacji: 2016.11.14 Henkel w trzecim kwartale ponownie notuje dobre wyniki. Firma wygenerowała przychody na poziomie 4,748 mld euro, co oznacza

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku Białystok, 3 kwietnia 2014

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku Białystok, 3 kwietnia 2014 Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013 Białystok, 3 kwietnia 2014 Już po raz czwarty Bank Pekao przedstawia raport o sytuacji mikro i małych firm 7 tysięcy wywiadów z właścicielami firm, Badania

Bardziej szczegółowo

ARVATO Polska Financial Solutions

ARVATO Polska Financial Solutions PLEASE USE YOUR INDIVIDUAL PICTURE ARVATO Polska Financial Solutions 1 arvato Polska 19 listopada 2014r. ARVATO jest częścią światowego koncernu Bertelsmann SE & Co. KGaA FAKTY 2013 Obrót arvato: 4.4 mld

Bardziej szczegółowo

RYNEK PRACY W II KWARTALE 2009 ROKU. Dane za raportu opracowanego przez konsultantów portalu pracuj.pl

RYNEK PRACY W II KWARTALE 2009 ROKU. Dane za raportu opracowanego przez konsultantów portalu pracuj.pl RYNEK PRACY W II KWARTALE 2009 ROKU Dane za raportu opracowanego przez konsultantów portalu pracuj.pl W II kwartale 2009 w portalu Pracuj.pl pracodawcy opublikowali 38261 ofert o 3% więcej niŝ minionym

Bardziej szczegółowo

Prognozy wzrostu dla Polski 2015-06-02 15:58:50

Prognozy wzrostu dla Polski 2015-06-02 15:58:50 Prognozy wzrostu dla Polski 2015-06-02 15:58:50 2 Bank of America Merrill Lynch podniósł prognozy wzrostu PKB dla Polski - z 3,3 do 3,5 proc. w 2015 r. i z 3,4 do 3,7 proc. w 2016 r. W raporcie o gospodarce

Bardziej szczegółowo

Wykres 3. Wartość rynku faktoringu w Polsce i jego dynamika w latach 2000-2006*) 31% 30% 10% 4 000

Wykres 3. Wartość rynku faktoringu w Polsce i jego dynamika w latach 2000-2006*) 31% 30% 10% 4 000 Uzasadnienie uchwały: Środki pozyskane z emisji obligacji o wartości do 100 milionów zł będą w 80% przeznaczone na rozwój usług faktoringowych. Jak wykazały analizy usługi te cechują się stosunkowo niskim

Bardziej szczegółowo

Informacja o działalności Banku Millennium w roku 2004

Informacja o działalności Banku Millennium w roku 2004 INFORMACJA PRASOWA strona: 1 Warszawa, 20 stycznia 2005 Informacja o działalności Banku Millennium w roku 20 Warszawa, 20.01.2005 Zarząd Banku Millennium informuje, iż w roku 20 (od 1 stycznia do 31 grudnia

Bardziej szczegółowo

OFERT PRZYBYWA, ALE NIE DLA WSZYSTKICH

OFERT PRZYBYWA, ALE NIE DLA WSZYSTKICH Warszawa, 18 kwietnia 2011 r. OFERT PRZYBYWA, ALE NIE DLA WSZYSTKICH Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2011 roku Przybywa ofert pracy. W I kwartale 2011 ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl

Bardziej szczegółowo

Dlaczego faktoring jest jednym D z korzystniejszych sposobów na zwiększenie płynności finansowej?

Dlaczego faktoring jest jednym D z korzystniejszych sposobów na zwiększenie płynności finansowej? TAI Press 0812160195102 Gazeta Prawna - Dodatek C z dnia 2008-12-30 Dlaczego faktoring jest jednym D z korzystniejszych sposobów na zwiększenie płynności finansowej? Faktoring przez długi czas nie był

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku Zielona Góra, 13 marca 2014

Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku Zielona Góra, 13 marca 2014 Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2013 Zielona Góra, 13 marca 2014 Już po raz czwarty Bank Pekao przedstawia raport o sytuacji mikro i małych firm 7 tysięcy wywiadów z właścicielami firm, Badania

Bardziej szczegółowo

dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol Instytut Finansów SGH w Warszawie 2014-04-14 1

dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol Instytut Finansów SGH w Warszawie 2014-04-14 1 dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol Instytut Finansów SGH w Warszawie 2014-04-14 1 wszystkie podmioty zajmujące się windykowaniem należności w Polsce, dłużnicy zalegający ze spłatą swoich zobowiązań, instytucje

Bardziej szczegółowo

Rynek Mieszkań. Nowych IIMieszkań. Rynek Nowych. kwartał 2014 r. III kwartał 2012 r.

Rynek Mieszkań. Nowych IIMieszkań. Rynek Nowych. kwartał 2014 r. III kwartał 2012 r. Rynek Nowych Rynek Mieszkań Nowych IIMieszkań kwartał 2014 r. III kwartał 2012 r. str. 02 Na podstawie analizowanych danych przewidujemy: możliwe wzrosty cen w największych polskich miastach, szczególnie

Bardziej szczegółowo

Wyniki Banku BPH za II kw r.

Wyniki Banku BPH za II kw r. Wyniki Banku BPH za II kw. 2013 r. Rozwój zgodnie z oczekiwaniami 13 sierpnia 2013 r. 13 sierpnia 2013 r. Rozwój zgodnie z oczekiwaniami 1 Zastrzeżenie Niniejsza prezentacja nie jest częścią jakiejkolwiek

Bardziej szczegółowo

Rynek opakowań w Polsce do 2020 r. urośnie o prawie 40 proc.

Rynek opakowań w Polsce do 2020 r. urośnie o prawie 40 proc. Rynek opakowań w Polsce do 2020 r. urośnie o prawie 40 proc. data aktualizacji: 2017.02.18 Rynek producentów opakowań w Polsce jest wart 33,5 mld zł, ale już w 2020 roku osiągnie wartość 46 mld zł, przy

Bardziej szczegółowo

Prezentacja Rynek leasingu w Polsce. Andrzej Sugajski Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu

Prezentacja Rynek leasingu w Polsce. Andrzej Sugajski Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu Prezentacja Rynek leasingu w Polsce Andrzej Sugajski Dyrektor Generalny Związek Polskiego Leasingu Lista członków Związku Polskiego Leasingu BAWAG Leasing & Fleet Sp. z o. o. BGŻ Leasing Sp. z o.o. BNP

Bardziej szczegółowo

Wyniki finansowe Banku BPH w III kw. 2015 r.

Wyniki finansowe Banku BPH w III kw. 2015 r. Wyniki finansowe Banku BPH w III kw. 2015 r. wideokonferencja 1 3 kw. 2015 r. najważniejsze informacje Zyskowność Zysk netto 5 mln zł, zysk brutto 11 mln zł Wyniki Wartość udzielonych kredytów detalicznych

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji mikro i małych firm poprawa nastrojów polskich przedsiębiorców. Wrocław, 19 marca 2015

Raport o sytuacji mikro i małych firm poprawa nastrojów polskich przedsiębiorców. Wrocław, 19 marca 2015 Raport o sytuacji mikro i małych firm poprawa nastrojów polskich przedsiębiorców Wrocław, 19 marca 2015 Piąty raport Banku Pekao SA o sytuacji mikro i małych firm innowacje tematem specjalnym 6 910 wywiadów

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2010 roku

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2010 roku BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2010 roku Listopad 2010 ( 1 ( Wzrost wyniku netto w 3 kwartale 2010 r. Kwartalny zysk netto (mln zł) ROE 3,2 pp. 11,2% 92 Zwrot podatku

Bardziej szczegółowo

Hipoteki: kolejny kwartał spadku

Hipoteki: kolejny kwartał spadku RAPORT Open Finance, 04.03.2009 r. Hipoteki: kolejny kwartał spadku W IV kwartale 2008 r. liczba udzielonych kredytów hipotecznych spadła o 12,5 proc. wobec IV kwartału 2007 r. i była niższa o 21,15 proc.

Bardziej szczegółowo

Pragma Faktoring SA 1.01. 31.12.2014. Katowice, 25.03.2015 r.

Pragma Faktoring SA 1.01. 31.12.2014. Katowice, 25.03.2015 r. Pragma Faktoring SA 1.01. 31.12.2014 Kluczowe założenia Strategii Budowa zdywersyfikowanego portfela należności o wysokim bezpieczeństwie duże rozproszenie portfela klientów i dynamiczny wzrost liczby

Bardziej szczegółowo

Polskie banki jako element międzynarodowych holdingów bankowych szanse czy zagrożenia

Polskie banki jako element międzynarodowych holdingów bankowych szanse czy zagrożenia Polskie banki jako element międzynarodowych holdingów bankowych szanse czy zagrożenia Wojciech Kwaśniak Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Warszawa, 08.03.2012 r. 1 Sektor bankowy w

Bardziej szczegółowo

WIODĄCY PARTNER W BIZNESIE

WIODĄCY PARTNER W BIZNESIE WIODĄCY PARTNER W BIZNESIE BANK ZACHODNI WBK I GRUPA SANTANDER Aktualna struktura korporacyjna Grupa Santander Największa grupa finansowa w strefie euro i jedna z największych na świecie Międzynarodowy

Bardziej szczegółowo

Komisja Nadzoru Finansowego. Raport bieżący nr 10/2009

Komisja Nadzoru Finansowego. Raport bieżący nr 10/2009 NORDEA BANK POLSKA S.A. Komisja Nadzoru Finansowego Raport bieżący nr 10/2009 Data sporządzenia: 2009-04-07 Temat: Opinia Rady Nadzorczej na temat sytuacji spółki Podstawa prawna: Art. 56 ust. 1 pkt. 2

Bardziej szczegółowo

e-kancelaria Grupa Prawno-Finansowa S.A. na rynku windykacji w 2011 roku Styczeń 2012 Najważniejsze wnioski z raportu: rynek zakupu wierzytelności wzrósł o 36,4% w stosunku do roku 2010 największymi dostawcami

Bardziej szczegółowo

Pragma Faktoring SA 1.01. 30.06.2014. Katowice, 25.08.2014 r.

Pragma Faktoring SA 1.01. 30.06.2014. Katowice, 25.08.2014 r. Pragma Faktoring SA 1.01. 30.06.2014 Kluczowe założenia Strategii Kontynuacja budowy zdywersyfikowanego portfela należności o wysokim bezpieczeństwie duże rozproszenie portfela klientów i dynamiczny wzrost

Bardziej szczegółowo