Oprogramowanie Alternatywne

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Oprogramowanie Alternatywne"

Transkrypt

1 Oprogramowanie Alternatywne UNIX Wojciech Sobieski Olsztyn 2005

2 Systemy UNIX-owe Systemy UNIX-owe - liczne odmiany systemu UNIX o mniejszej lub większej z nim zgodności, produkowane przez największych dostawców systemów operacyjnych, takich jak AT&T, Microsoft, IBM, Sun oraz wykonywane w uniwersytetach, np. system BSD lub holenderski szkolny system Minix, albo przez pojedynczych entuzjastów i ich grupy (system Linux).

3 Systemy UNIX-owe Przykłady systemów UNIX-owych: system V (wersje systemu UNIX z AT&T), system BSD UNIX (wersje z Uniwersytetu w Berkeley), OSF/1 (konkurencyjny UNIX opracowany firmęosf), Solaris (nowoczesny, modularny produkt firmy Sun), POSIX (standard przenośnego systemu UNIX), HP-UX (produkt Hewlett-Packard), IBM AIX (wersja IBM), XENIX (systemy uniksowe dla komputerów osobistych PC), A/UX ( dla komputerów Macintosh), QNX (UNIX specjalizowany do pracy w czasie rzeczywistym), DEC Ultrix, Xinu, SGI Irix, MiX i in.

4 Systemy UNIX-owe POSIX (Portable Operating System UNIXish) - zespół standaryzacyjny powołany przez IEEE w celu opracowania zbioru standardów określających przenośną wersję systemu uniksowego. Pierwszym ratyfikowanym w 1988 r. standardem opracowanym przez POSIX jest standard określający interfejs jądra (zbiór wywołań systemowych). Ogółem istnieje co najmniej 11 grup standardów POSIX o oznaczeniach od do

5 BSD UNIX BSD UNIX, BSD (Berkeley Software Distribution), ważne odgałęzienie drzewa UNIX-owych systemów operacyjnych, rozwijane od 1977 na Uniwersytecie w Berkeley. W systemie UNIX z Berkeley wprowadzono m.in. pamięć stronicowaną i zmodernizowano system plików.

6 BSD UNIX NetBSD (www.netbsd.org) - to wolny, bezpieczny i stabilny system operacyjny dostępny dla wielu platform. Duży nacisk developerzy położyli na kompatybilność NetBSD z jak największą ilością platform sprzętowych. W konsekwencji można go uruchomić na kilkudziesięciu platformach, począwszy od amigi poprzez i386 a skończywszy na systemach klasy Alpha. NetBSD jest systemem doskonale przystosowanym do pracy w roli internetowego serwera. Pracuje wydajnie i stabilnie nawet przy dużym obciążeniu, często przewyższając wydajność Linuxa. Nie sposób też nie wspomnieć o dużej ilości oprogramowania dołączonego do tej dystrybucji BSD.

7 BSD UNIX

8 BSD UNIX OpenBSD (www.openbsd.org) jest wolnodostępnym, wieloplatformowym systemem UNIX-owym, opartym na systemie 4.4BSD. Developerzy OpenBSD skierowali główny nacisk na bezpieczeństwo systemu. Poskutkowało to tym, iż w ciągu sześciu lat istnienia projektu znaleziono tylko jedną dziurę w domyślnej instalacji, co stawia ten system operacyjny na jednym z pierwszych miejsc wśród najbezpieczniejszych platform operacyjnych.

9 BSD UNIX

10 BSD UNIX FreeBSD (www.freebsd.org) - jest najbardziej popularną wersją unixów z rodziny BSD. Charakteryzuje się wysoką stabilnością i bezpieczeństwem. Wydaje się, że developerom tej odmiany BSD udało się pogodzić zapewnienie bezpieczeństwa systemu z prostotą instalacji i obsługi. FreeBSD jest w znacznym stopniu kompatybilny z innymi Unixami oraz Linuxem. Można na nim uruchamiać oprogramowanie pierwotnie przeznaczone dla innych platform np.: SCO, Linux itp.

11 BSD UNIX

12 BSD UNIX DragonFly BSD UNIX (http://hmp.serverninjas.com/df-www/) wersja systemu FreeBSD uruchamiana z CD-Romu w trybie tekstowym. Umożliwia zapoznanie się z systemem typu UNIX bez konieczności instalacji na dysku twardym.

13 BSD UNIX

14 BSD UNIX Konsola DragonFly

15 FreeSBIE FreeSBIE wersja FreeBSD uruchamiana bezpośrednio z płyty CD (livecd). Zawiera dwa środowiska graficzne xfce i FluxBox oraz sporo oprogramowania głównie związanego z siecią.

16 FreeSBIE

17 FreeSBIE

18 FreeSBIE

19 BSD UNIX Pico BSD (http://people.freebsd.org/~picobsd/picobsd.html) minimalna wersja systemu uruchamiana z dyskietki. Podobnie jak DragonFly, umożliwia zapoznanie się z podstawami działania UNIXa BSD bez konieczności instalacji systemu na dysku twardym. Pico BSD dostępny jest w trzech wersjach: dla połączeń tylu LAN, DialUP oraz wersja przeznaczona jako router. Pico BSD dostępny jest w angielskiej oraz polskiej wersji językowej.

20 BSD UNIX

21 Który wybrać?

22 Cechy systemu Wielozadaniowość - FreeBSD jest to system z dynamicznym dostrajaniem priorytetu, co zapewnia sprawne współdzielenie komputera przez aplikacje oraz użytkowników, nawet podczas dużego obciążenia systemu.

23 Cechy systemu Obsługa wielu użytkowników - system pozwala na współdzielenie komputera przez wielu użytkowników jednocześnie. To oznacza na przykład, że urządzenia typu drukarki czy napędy mogą być używane przez wielu użytkowników sieci, ponadto istnieje możliwość ograniczania wybranym użytkownikom (grupom) dostępu do niektórych usług, co pomaga wyeliminować problem przeciążenia systemu.

24 Cechy systemu Obsługa sieci - system posiada doskonałe rozwiązania TCP/IP wraz ze wsparciem dla SLIP, PPP, NFS, DHCP i NIS. Oznacza to mniej więcej tyle, że FreeBSD zarówno może łatwo współpracować z innymi systemami operacyjnymi, jak i odgrywać rolę serwera w wielkiej organizacji, dostarczając usług, jak NFS, mail, www, ftp, routing, czy też firewall.

25 Cechy systemu Ochrona pamięci - FreeBSD gwarantuje, że aplikacje lub użytkownicy nie mogą ingerować w pozostałe procesy systemowe. Innymi słowy awaria programu danego użytkownika nie wpłynie w żaden sposób na działanie systemu dla innych użytkowników.

26 Cechy systemu System 32-bitowy - FreeBSD jest systemem 32 bitowym (64 dla architektury Alpha).

27 Cechy systemu X Window System FreeBSD posiada graficzny interfejs użytkownika współpracujący z większością popularnych kart graficznych oraz monitorów.

28 Cechy systemu Kompatybilność - system ma możliwość uruchamiania programów skompilowanych dla Linux'a, SCO, SVR4, BSDI oraz NetBSD.

29 Cechy systemu Duża liczba aplikacji - FreeBSD dysponuje tysiącami gotowych do używania aplikacji. Wszystko to dostępne jest w kolekcji portów oraz paczek. Nie ma potrzeby przeszukiwania sieci, wszystko można odnaleźć właśnie tam.

30 Cechy systemu Dodatki - system posiada tysiące łatwych do zainstalowania aplikacji. FreeBSD jest kompatybilny z większością systemów UNIX'owych, dlatego niewielkie poprawki kodu wystarczają aby poprawnie skompilować i uruchomić program dedykowany innym systemom.

31 Cechy systemu Pamięć wirtualna - FreeBSD posiada tzw. dzielony VM/buffer cache, służący do tego, aby jednocześnie efektownie zaspokoić aplikacje z dużym apetytem na pamięć, a także współdziałać z pozostałymi użytkownikami.

32 Cechy systemu SMP - FreeBSD posiada wsparcie dla maszyn z wieloma procesorami.

33 Cechy systemu Środowiska programistyczne - system FreBSD zawiera kompletne środowiska programistyczne C, C++, Fortran oraz Perl. Dodatkowo, dzięki kolekcji portów, możliwa jest instalacja wielu innych środowisk.

34 Cechy systemu Otwarty kod źródłowy - system FreeBSD posiada całkowicie otwarty i dostępny kod źródłowy.

35 Cechy systemu Duża liczba aplikacji specjalistycznych - dla systemu FreeBSD dostępna jest duża liczba darmowych programów typu CAD, matematycznych, graficznych bądź symulacyjnych. FreeBSD ten może być stacją roboczą naukowca (system ten powstał przecież na uniwersytecie w Berkley na potrzeby tamtejszej kadry naukowej).

36 Cechy systemu Zastosowanie - FreeBSD ze względu na swą wydajność i niezawodność (niemal przykładowa implementacja stosu TCP/IP) często stosowany jest jako serwer lub firewall. FreeBSD obsługuje wiele z najbardziej obciążonych serwisów w Internecie (Yahoo!, Hotmail, Apache.org, CDrom.com). Równie dobrze spełnia swoją rolę jako system operacyjny na biurko.

37 Cechy systemu System wzorcowy - ze względu na liberalną licencję znaczące fragmenty kodu FreeBSD znalazły się w takich projektach jak Windows, a ostatnio MacOSX oraz MacOS X Server, który powstał w oparciu o mikrojądro Mach i rozwiązania zaczerpnięte z FreeBSD oraz NetBSD. Również wiele zamkniętych urządzeń (np. sprzętowe firewalle firmy Nokia) działa w oparciu o FreeBSD.

38 Wspierany sprzęt FreeBSD może pracować na wielu różnych typach szyn: ISA, VLB, EISA i PCI komputerach klasy PC; z procesorami typu Intel, AMD, Cyrix, lub NexGen 'x86'. Ponadto wspiera procesory Compaq'a - Alpha. Standartowe konfiguracje IDE lub ESDI, różne kontrolery SCSI, karty PCMCIA, urządzenia USB, karty sieciowe i inne, są także obsługiwane. FreeBSD także wspiera MCA IBM'a. Lista obsługiwanego sprzętu dostarczana jest z każdym wydaniem FreeBSD. Dokument zawierający wyczerpujące opisy nazywa się HARDWARE.TXT, a można go odnaleźć w najwyższym katalogu dystrybucji CDROM lub FTP, także w menu dokumentacji sysinstalla. Lista składa się z urządzeń, dla danej architektury, które zostały sprawdzone i są obsługiwane przez daną wersję FreeBSD.

39 Skąd wziąć FreeBSD? Czasopisma

40 Skąd wziąć FreeBSD? ftp://ftp.icm.edu.pl/pub/

41 Skąd brać informacje?

42 Skąd brać informacje?

43 Skąd brać informacje? Książki

44 Instalacja FreeBSD - instalacja w trybie tekstowym.

45 Instalacja

46 FreeBSD w Akcji

47 FreeBSD w Akcji

48 FreeBSD w Akcji

49 FreeBSD w Akcji

50 FreeBSD w Akcji

51 FreeBSD w Akcji

52 SOLARIS SOLARIS (http://www.sun.com/software/solaris/) - system operacyjny z rodziny Unix opracowany przez Sun Microsystems pierwotnie dla rodzimej architektury SPARC. Kod został zoptymalizowany dla maszyn wieloprocesorowych. System stosowany jako platforma dla rozwiązań serwerowych i stacji roboczych. Od wersji 10 system SOLARIS jest dostępny za darmo.

53 SOLARIS

54 SOLARIS

55 SOLARIS

56 MINIX MINIX (http://www.minix.org/) - system operacyjny Minix został napisany przez Andrew Tanenbauma z holenderskiego uniwersytetu Vrije Universiteit w Amsterdamie. Był on dodatkiem do jego książki Operating Systems: Design and Implementation. Znaczna część kodu źródłowego (12 tys. linii) tego systemu operacyjnego jest umieszczona w tej książce. Większość jest napisana w języku C. Celem autora było stworzenie systemu operacyjnego do celów edukacyjnych. Rolę tą pełni Minix do dzisiaj. Obecnie Minix to w pełni funkcjonalny system operacyjny dostępny na licencji BSD, co umożliwia swobodną (z kilkoma zastrzeżeniami) dystrybucję i modyfikację kodu źródłowego systemu Minix.

57 MINIX MINIX

58 UNIX QNX QNX (http://www.qnx.com/) - jest to system operacyjny stworzony przez firmę QNX Software Systems Ltd., oparty o architekturę mikrojądra (microkernel). Charakteryzuje się rzadkim w systemach operacyjnych rozwiązaniem, w którym nie ma rozdziału na operacje systemowe i operacje użytkownika - podział czasu między zadaniami jest równomierny (system czasu rzeczywistego, ang. realtime operating system). QNX jest udostępniany w wersjach dla wielu różnych platform (x86/pentium, PowerPC, ARM, StrongARM, XScale, MIPS i SH-4). Sam system jest zgodny z normą POSIX, przez co jest podobny do systemów Unix, Linux oraz BSD. Razem z samym systemem, dostarczany jest interfejs użytkownika Photon microgui.

59 UNIX QNX QNX

60 UNIX QNX QNX

61 UNIX QNX QNX

62 Dziękuję za uwagę Wojciech Sobieski

Oprogramowanie Alternatywne

Oprogramowanie Alternatywne Wojciech Sobieski Oprogramowanie Alternatywne Inne Systemy Operacyjne Olsztyn 2008-2010 Systemy Operacyjne Firmy komercyjne: Społeczność RWO: tworzenie zamkniętych systemów komercyjnych tworzenie wolnych

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne. Dr inż. Ryszard Myhan

Systemy operacyjne. Dr inż. Ryszard Myhan Systemy operacyjne Dr inż. Ryszard Myhan Status przedmiotu Statut przedmiotu : przedmiot podstawowy kierunkowy Cel i zadania przedmiotu: Przedstawienie podstawowych systemów operacyjnych, zapoznanie z

Bardziej szczegółowo

Oprogramowanie Alternatywne

Oprogramowanie Alternatywne Oprogramowanie Alternatywne Linux Wojciech Sobieski Olsztyn 2005 Historia przed 1960: jeden komputer = jeden system 1969: UNIX pierwszy, otwarty i ogólnie dostępny system operacyjny 1975: UNIX jest rozprowadzany

Bardziej szczegółowo

Szybka transmisja danych w paśmie krótkofalowym

Szybka transmisja danych w paśmie krótkofalowym Samodzielna Pracownia Radiokomunikacji Morskiej w Gdańsku (P-8) Szybka transmisja danych w paśmie krótkofalowym Etap 2: Opracowanie uniwersalnej platformy sprzętowej modemu Praca nr 08300016 Gdańsk, grudzień

Bardziej szczegółowo

WPROWADZENIE DO SIECIOWYCH SYSTEMÓW OPERACYJNYCH

WPROWADZENIE DO SIECIOWYCH SYSTEMÓW OPERACYJNYCH PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NYSIE SKRYPT NR 12 Włodzimierz Stanisławski WPROWADZENIE DO SIECIOWYCH SYSTEMÓW OPERACYJNYCH OFICYNA WYDAWNICZA PWSZ W NYSIE NYSA 2006 RECENZENT Jan Sadecki SKŁAD I ŁAMANIE

Bardziej szczegółowo

(O)programowanie. Wykład 3. Zagadnienia szczegółowe:

(O)programowanie. Wykład 3. Zagadnienia szczegółowe: Wykład 3 (O)programowanie Zagadnienia szczegółowe: - oprogramowanie i jego podział - pojęcie systemu operacyjnego - struktura systemu operacyjnego - funkcje systemu operacyjnego - klasyfikacje systemów

Bardziej szczegółowo

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym.

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. 42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. Proces - to jedno z najbardziej podstawowych pojęć w informatyce. Z definicji jest to po prostu egzemplarz wykonywanego

Bardziej szczegółowo

Systemy Linux i *BSD oraz wolne oprogramowanie

Systemy Linux i *BSD oraz wolne oprogramowanie Systemy Linux i *BSD oraz wolne oprogramowanie Tomasz Lewicki WWSIS, Wrocław maj 2007 Tomasz Lewicki (WWSIS, Wrocław) Systemy operacyjne maj 2007 1 / 25 Linux jako jądro systemu Fiński programista Linus

Bardziej szczegółowo

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 9 im. Romualda Traugutta w Koszalinie SYSTEMY OPERACYJNE. Autor Joanna Kryśkiewicz Kl. II LB. Koszalin 2006

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 9 im. Romualda Traugutta w Koszalinie SYSTEMY OPERACYJNE. Autor Joanna Kryśkiewicz Kl. II LB. Koszalin 2006 ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 9 im. Romualda Traugutta w Koszalinie SYSTEMY OPERACYJNE Koszalin 2006 Autor Joanna Kryśkiewicz Kl. II LB SYSTEM OPERACYJNY System operacyjny jest jak gospodarz zarządzający zasobami komputera

Bardziej szczegółowo

Porównanie wydajności popularnych skryptów forów internetowych

Porównanie wydajności popularnych skryptów forów internetowych Uniwersytet Śląski Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Szymon Bluma Praca licencjacka Porównanie wydajności popularnych skryptów forów internetowych Promotor: dr Tomasz Powierża Katowice, 2008 Zabrania

Bardziej szczegółowo

LINUX UBUNTU V. 10.04

LINUX UBUNTU V. 10.04 www.slow7.pl 1 LINUX UBUNTU V. 10.04 Czyli jak wygląda nowy Lśniący Lamparcik www.slow7.pl 2 Lśniący Lamparcik Lśniący Lamparcik to pierwszy remiks stworzony przez użytkowników forum Ubuntu.pl tym razem

Bardziej szczegółowo

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Wydział Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA. Konrad Szelągowski

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Wydział Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA. Konrad Szelągowski Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej Wydział Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA Konrad Szelągowski Interfejs WWW dla biblioteki Infosel++ Praca licencjacka/inżynierska

Bardziej szczegółowo

Novell SUSE LINUX Enterprise Server 9

Novell SUSE LINUX Enterprise Server 9 Novell SUSE LINUX Enterprise Server 9 www.novell.pl CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA Bezpieczny i niezawodny, wydajny i skalowalny Linux dla biznesu Za systemem SUSE LINUX Enterprise Server 9 stoi rozbudowana

Bardziej szczegółowo

Wolne Oprogramowanie i GNU Fortran

Wolne Oprogramowanie i GNU Fortran Wolne Oprogramowanie i GNU Fortran Olsztyn 2007-2012 Wojciech Sobieski Wolne Programowanie Wolne Oprogramowanie (Free Software) jest to ruch programistów i użytkowników komputerów, zaangażowanych w działania

Bardziej szczegółowo

Katedra Inżynierii Oprogramowania

Katedra Inżynierii Oprogramowania Politechnika Gdańska WYDZIAŁ ELEKTRONIKI TELEKOMUNIKACJI I INFORMATYKI Katedra Inżynierii Oprogramowania Imię i nazwisko dyplomanta: Nr albumu: Rodzaj studiów: Kierunek studiów: Wojciech Basałaj 78421/ETI

Bardziej szczegółowo

Administrowanie systemem operacyjnym Unix 312 [01].Z4.02

Administrowanie systemem operacyjnym Unix 312 [01].Z4.02 MINISTERSTWO EDUKACJI i NAUKI Ewa Sromala Administrowanie systemem operacyjnym Unix 312 [01].Z4.02 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy Radom 2005 Recenzenci:

Bardziej szczegółowo

Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera

Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera Piotr Kołaczkowski e-mail: P.Kolaczkowski@elka.pw.edu.pl Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,

Bardziej szczegółowo

Systemy Operacyjne. Definicje systemu operacyjnego. Jak zdefiniować system operacyjny?

Systemy Operacyjne. Definicje systemu operacyjnego. Jak zdefiniować system operacyjny? Systemy Operacyjne Definicje systemu operacyjnego są różne zależą od specyficznego rozumienia czym jest użytkownik i maszyna są określane przez potrzeby i wymagania odbiorcy są wielopoziomowe Jak zdefiniować

Bardziej szczegółowo

Maciej Klesiewicz. Instalacja, konfiguracja i administrowanie serwera sieciowego

Maciej Klesiewicz. Instalacja, konfiguracja i administrowanie serwera sieciowego Maciej Klesiewicz Instalacja, konfiguracja i administrowanie serwera sieciowego KRAKÓW 2003 O PRAWACH AUTORSKICH Niniejsza praca powstała w oparciu o dokumenty i opracowania, które są wymienione w Bibliografii

Bardziej szczegółowo

Zalecenia dotyczące budowania infrastruktury sprzętowej systemu Comarch CDN XL 10.5. Aktualizacja dokumentu: 2012-06-29

Zalecenia dotyczące budowania infrastruktury sprzętowej systemu Comarch CDN XL 10.5. Aktualizacja dokumentu: 2012-06-29 Zalecenia dotyczące budowania infrastruktury sprzętowej systemu Comarch CDN XL 10.5 Aktualizacja dokumentu: 2012-06-29 Copyright 2012 COMARCH Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie

Bardziej szczegółowo

Zalecenia dotyczące budowania infrastruktury działania systemu CDN XL. Aktualizacja dokumentu: 2009-05-29 Wersja 9.0

Zalecenia dotyczące budowania infrastruktury działania systemu CDN XL. Aktualizacja dokumentu: 2009-05-29 Wersja 9.0 Zalecenia dotyczące budowania infrastruktury działania systemu CDN XL Aktualizacja dokumentu: 2009-05-29 Wersja 9.0 Copyright 2009 COMARCH Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości

Bardziej szczegółowo

Oprogramowanie Alternatywne

Oprogramowanie Alternatywne Wojciech Sobieski Oprogramowanie Alternatywne Linux - Instalacja Olsztyn 2008-2010 System operacyjny System operacyjny (operating system), program (w sensie ogólnym, w realizacji układ wielu programów)

Bardziej szczegółowo

PLD Linux Distribution. Podręcznik użytkownika, administratora i twórcy

PLD Linux Distribution. Podręcznik użytkownika, administratora i twórcy PLD Linux Distribution Podręcznik użytkownika, administratora i twórcy PLD Linux Distribution: Podręcznik użytkownika, administratora i twórcy Podręcznik użytkownika, administratora systemu i twórcy PLD

Bardziej szczegółowo

Sieciowe systemy operacyjne: Microsoft Windows Server i Novell

Sieciowe systemy operacyjne: Microsoft Windows Server i Novell Sieciowe systemy operacyjne: Microsoft Windows Server i Novell Cele: poznanie systemów operacyjnych, sieci komputerowych i nowych technologii. Uczeo wymienia i charakteryzuje ogólnie sieciowe systemy operacyjne

Bardziej szczegółowo

Czy Twoje systemy potrzebują ochrony? Mamy program 1

Czy Twoje systemy potrzebują ochrony? Mamy program 1 Czy Twoje systemy potrzebują ochrony? Mamy program 1 Spis treści Certyfikat specjalisty Dr.Web wasza wizytówka w świecie IT W celu uzyskania najlepszych rezultatów pracy systemów bezpieczeństwa informacyjnego,

Bardziej szczegółowo

Klaster klasy Beowulf w środowisku heterogenicznym

Klaster klasy Beowulf w środowisku heterogenicznym Wydział Matematyczno-Fizyczny Politechnika Śląska w Gliwicach PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA Klaster klasy Beowulf w środowisku heterogenicznym Piotr Kandziora Praca wykonana w: Zakładzie Optoelektroniki

Bardziej szczegółowo

Streszczenie. Projekt X. Adam Kraczkowski Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie

Streszczenie. Projekt X. Adam Kraczkowski Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie Projekt X Adam Kraczkowski Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie Streszczenie Poniższa publikacja ma za zadanie przedstawienie sposobu budowy graficznych stacji roboczych. 1. WSTĘP Od kilku lat można

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne. Proces przetwarzania danych. System komputerowy. Oprogramowanie. Co to Jest System Operacyjny? Co to Jest System Operacyjny?

Systemy operacyjne. Proces przetwarzania danych. System komputerowy. Oprogramowanie. Co to Jest System Operacyjny? Co to Jest System Operacyjny? Proces przetwarzania danych Systemy operacyjne Dane Program Oprogramowanie Systemowe Wyniki System komputerowy Oprogramowanie Sprzęt (ang. Hardware) - zasoby o specyficznej architekturze oraz organizacji

Bardziej szczegółowo

Podstawy Linuksa Slackware

Podstawy Linuksa Slackware Podstawy Linuksa Slackware Spis treści Alan Hicks Chris Lumens David Cantrell Logan Johnson Copyright 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 Slackware Linux, Inc. 1-57176-338-4 Podstawy Linuksa

Bardziej szczegółowo

Zalecenia dotyczące budowania infrastruktury sprzętowej systemu Comarch ERP XL 2013. Aktualizacja dokumentu: 2013-01-22

Zalecenia dotyczące budowania infrastruktury sprzętowej systemu Comarch ERP XL 2013. Aktualizacja dokumentu: 2013-01-22 Zalecenia dotyczące budowania infrastruktury sprzętowej systemu Comarch ERP XL 2013 Aktualizacja dokumentu: 2013-01-22 Copyright 2013 COMARCH Wszelkie prawa zastrzeżone Nieautoryzowane rozpowszechnianie

Bardziej szczegółowo