E D U K A C Y J N E G RY M I E J S K I E

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "E D U K A C Y J N E G RY M I E J S K I E"

Transkrypt

1 EDUKACYJNE G RY M I E J S K I E

2 Cudotwórnia Events kim jesteśmy? Cudotwórnia Events jest firmą zajmującą się kompleksową organizacją różnego typu wydarzeń oraz imprez. W naszej ofercie znajdą Państwo szereg rozwiązań outsourcingowych dla instytucji, wspieramy także kampanie reklamowe poprzez event marketing. Posiadamy bogate doświadczenie w swojej branży. Mamy na swoim koncie organizację szeregu konferencji i sympozjów, gier miejskich, imprez tematycznych, happeningów, uroczystych gal, debat, szkoleń itp.. Do stworzenia edukacyjnych gier miejskich zainspirowała nas czteroletnia praca z młodzieżą, dzięki której nauczyliśmy się, jak porozumiewać się z młodymi ludźmi, aby zdobyć ich zainteresowanie. Nasza dotychczasowa działalność zdobyła uznanie wielu osób i organizacji. Współpracowaliśmy m.in. z Urzędem Miasta Katowice, Regionalną Izbą Gospodarczą, Górnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego, Górnośląską Agencją Promocji Przedsiębiorczości, Sosnowieckim Parkiem NaukowoTechnologicznym, Fundacją Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, Kancelarią Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Posiadamy także doświadczenie we współpracy z Starostwem Powiatowym w Będzinie, Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej, Stowarzyszeniem Edukacja dla Przyszłości oraz Samorządem Studenckim Uniwersytetu Śląskiego. Naszą działalność docenili m.in. JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Prezydent Miasta Sosnowca i Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej.

3 Edukacyjne gry miejskie dla młodzieży Edukacyjne gry miejskie dla młodzieży Nie jest tajemnicą, że najskuteczniejszym sposobem na naukę jest samodzielne eksperymentowanie i zdobywanie doświadczeń. Równocześnie nic tak nie przykuwa uwagi młodzieży jak dobra zabawa w gronie znajomych. Postanowiliśmy połączyć te dwa elementy i tak powstały edukacyjne gry miejskie specjalnie opracowany dla młodych ludzi zestaw zadań, podczas których zdobywają wiedzę i umiejętności, a zarazem ciekawie spędzają czas na świeżym powietrzu. Takie gry uczą pracy w grupie, kształtują wyobraźnię, pobudzają myślenie i zachęcają do aktywności. Do tego niosą ze sobą ładunek wiedzy, która pomaga w rozwiązywaniu zadań i zagadek, jakie uczestnicy napotkają na swojej drodze. Każda gra powinna mieć swój motyw przewodni, na podstawie którego przygotujemy zadania specjalnie przygotowane pod kątem młodzieży. W zabawę możemy zaangażować własny zespół sprawdzonych animatorów oraz wykorzystujemy przeróżne rekwizyty. Czym różnią się edukacyjne gry miejskie od tradycyjnych? - Skierowane są do młodzieży szkolnej. - Wymagają praktycznego wykorzystania wiedzy zdobytej podczas nauki. - Są doskonałym uzupełnieniem programu nauczania. - Przygotowane zadania zmuszają młodzież do kreatywnego myślenia, nieszablonowego działania i pracy w grupie. - Poruszana tematyka uwrażliwia młodzież na kwestie ważne dla kształtowania tożsamości lokalnej (historia regionu, przeobrażenia społeczno-gospodarcze najbliższej okolicy, ekologia itp.).

4 Scenariusz nr 1 Przedsiębiorczość w praktyce Cel Praktyczne kształtowanie postaw przedsiębiorczych. Nauka szybkiego podejmowania decyzji. Zarządzanie ryzykiem. Kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. Dla kogo? Gra skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ilość uczestników Około 45 (15 grup trzyosobowych lub po jednej grupie ze szkoły). Czas trwania Trzy etapy trwające po około 3 godziny. Każdy etap odbywa się innego dnia. Opis Każda grupa na początku gry otrzymuje wirtualne 10 tys. złotych. Podczas każdego z etapów uczestnicy zmierzą się z wieloma zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości; dla urozmaicenia wprowadzone zostają również punkty sprawnościowe. Każde zadanie ma swoją cenę. Jeśli zespół wykona je poprawnie, zarabia jej równowartość, jeśli przegrywa traci kwotę ze swojego konta. Celem gry jest zakończenie rozgrywki w wyznaczonym czasie z jak największym stanem konta (zyskiem). Haczyk tkwi w tym, że niektóre zadania będą tak czasochłonne, że grupom będzie bardziej opłacało się je kupić niż wykonywać (wprowadzenie elementu podejmowania decyzji strategicznych). Podzielenie gry na trzy etapy wzmacnia element rywalizacji. W przerwach uczestnicy mogą zapoznać się z rankingiem grup oraz przygotować się do kolejnego etapu. Ilość zadań Od 5 do 8 na każdym etapie łącznie około

5 Scenariusz nr 1 Przedsiębiorczość w praktyce Przykładowe zadania 1._Grupa spotyka niezadowolonego klienta, który kupił od nich materac (przeceniony ----z 999 zł na 599 zł). Po miesiącu od zakupu mężczyzna wrócił do firmy (grupy) ----z żądaniem zwrotu pieniędzy, gdyż uważa, że materac jest za twardy. ----Zadaniem grupy jest przeprowadzenie negocjacji z klientem i wyjście z nich obronną ----ręką. Możliwe rozwiązania: A. Zwrócenie klientowi pieniędzy (grupa traci 599 zł). B. Zaoferowanie klientowi wymiany materaca lub bonu na zakupy o tej samej ----wartości LUB odrzucenie reklamacji, gdyż towar przeceniony nie podlega ----zwrotowi (grupa wychodzi na 0). C.-Sprzedanie klientowi dodatkowego produktu zmiękczającej, żelowej nakładki ----na materac (grupa zyskuje 399 zł). 2._Zadanie sprawnościowe. Grupa w ramach inwestowania w promocję firmy ----postanawia rozdawać ulotki na ulicy. Aby zrobić to w sposób oryginalny ----i przykuwający uwagę, ulotki mają być rozdane podczas jazdy na monocyklu. ----Wytypowany do zadania uczestnik zostaje wyposażony w kask i ochraniacze, ----a zadanie odbywa się na wcześniej zabezpieczonym terenie. Każda grupa ma podejścia do wykonania zadania. Ćwiczenie zostaje zaliczone, jeśli osoba ----przejedzie 10 metrów. Możliwe rozwiązania: A. Nie udaje się przejechać ani metra lub grupa od razu się poddaje (utrata 1000 zł). B. Przejechanie 10 m przy asyście drużyny, np. poprzez podtrzymywanie za rękę (zysk 500 zł). C.- Udane przejechanie 10 m bez pomocy (zysk 1000 zł). Nagrody Od sponsora lub od miasta za trzy najlepsze wyniki plus ewentualne wyróżnienia. Cena Od 5000 zł netto. Cena zależna jest od ilości etapów, liczby uczestników, ilości zaangażowanych animatorów i sprzętu oraz scenariusza. Cena nie uwzględnia nagród.

6 Scenariusz nr 2 Gra z motywem historycznym Cel Zapoznanie młodzieży z historią miasta lub regionu. Kreowanie pozytywnego wizerunku miasta. Wspieranie tożsamości lokalnej młodych ludzi. Dla kogo? Gra może być skierowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych. Ilość uczestników Do około 100. Czas trwania Jeden dzień 2-3 godziny. Opis Każda grupa otrzymuje kartę gry, na której znajduje się mapa terenu oraz zadania i zagadki do wykonania. Podczas wykonywania ćwiczeń ważne będzie wykazanie się błyskotliwością, znajomością topografii miasta i jego historii. Do końcowego wyniku liczyć się będą szybkość działania oraz ilość zdobytych punktów. Fabuła gry oparta zostanie na ważnych momentach z dziejów miasta, jego legendach oraz życiu wybitnych postaci związanych z regionem. Ilość zadań Około (zarówno punkty ruchome animatorzy, jak i stacjonarne charakterystyczne miejsca).

7 Scenariusz nr 2 Gra z motywem historycznym Przykładowe elementy gry 1.--Na podstawie wskazówki zawartej w karcie gry uczestnicy muszą odnaleźć ----animatora przebranego za charakterystyczną postać z dziejów miasta. Dostaną ----od niego wizytówkę lub autograf potwierdzający zdobycie punktu. 2.--Uczestnicy dostają informację, że o określonej godzinie na dworcu kolejowym ----na przesiadkę czekać będzie animator, któremu trzeba będzie pomóc ----w przeniesieniu bagażu. To zadanie wymaga nie tylko sprytu, ale też dobrej ----organizacji czasu, bo na spóźnialskich nikt nie będzie czekał. 3._Aby utrudnić uczestnikom zabawę, mapa, którą otrzymają, będzie mapą ----historyczną, a ukazane na niej budynki i nazwy ulicy będą zgodne ze stanem sprzed ----lat. 4._Podczas gry uczestnicy spotykają prawdziwych rycerzy! Zadanie nie będzie proste ----wytypowana osoba będzie musiała założyć na siebie wcale nie lekką zbroję ----i wykonać w niej kilka ćwiczeń fizycznych. 5._Zagadki mogą zawierać historyczne elementy wizualne, jak stare zdjęcia, ----pocztówki, szkice nieistniejących lub przebudowanych budynków. Nagrody Od sponsora lub od miasta dla najlepszej drużyny plus ewentualne wyróżnienia. Cena Od 4000 zł netto. Cena zależna jest od liczby uczestników, ilości zaangażowanych animatorów i sprzętu oraz scenariusza. Cena nie uwzględnia nagród.

8 Scenariusz nr 3 Tropem szalonego naukowca Cel Zapoznanie młodzieży z praktycznymi zastosowaniami fizyki i chemii. Pokazanie efektownych eksperymentów chemicznych. Wzbudzenie fascynacji naukami ścisłymi. Dla kogo? Gra może być skierowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych. Ilość uczestników Od 20 do 35 osób (jedna klasa). Czas trwania Jeden dzień 2-3 godziny. Opis Uczestnicy działają w małych, dwu- lub trzyosobowych grupach. Poruszają się po wcześniej wyznaczonym terenie, na którym czekają na nich zagadki oraz punkty z eksperymentami. Ich zadaniem jest przebycie całej trasy oraz zdobycie jak największej ilości punktów, które są przydzielane za poprawne rozwiązanie zagadki lub wykonanie eksperymentu. Podczas zabawy uczestnicy wykorzystają wiedzę zdobytą na lekcjach chemii i fizyki, a także będą mieli możliwość zobaczenia na żywo reakcji, które na codzień widzą tylko w postaci równań. Ponadto część zadań dotyczyć będzie bezpiecznego przeprowadzania doświadczeń, aby uwrażliwić młodzież na istotne zasady BHP, którymi należy kierować się w laboratorium. Ilość zadań Około 10 (większość stanowią punkty z animatorami eksperymenty fizyczne i chemiczne).

9 Scenariusz nr 3 Tropem szalonego naukowca Przykładowe zadania 1. Zadanie chemiczne. Grupa dociera do punktu, w którym spotykają asystentów poszukiwanego naukowca. Uczestnicy dostaną od nich wskazówkę dotyczącą miejsca pobytu profesora, jeśli pomogą w zaprojektowaniu i przeprowadzeniu eksperymentu dotyczącego np. reakcji sodu z wodą. 2. Zadanie fizyczne. Uczestnicy spotykają asystenta-fajtłapę, który zgubił probówkę. Muszą pomóc mu ją znaleźć. Haczyk tkwi w tym, że probówka znikła w naczyniu wypełnionym przezroczystym olejem. Zadanie polega na wyjaśnieniu zjawiska załamania światła w różnych ośrodkach. 3._-Zadanie BHP. W czasie wędrówki uczestnicy docierają do pracowni początkującego chemika. Na ich oczach naukowiec-amator podejmuje się próby wlania wody do kwasu. Zadaniem grupy jest szybkie zareagowanie na tę sytuację i wyjaśnienie chemikowi, że popełnia błąd oraz wytłumaczenie, na czym on polega. Nagrody Od szkoły, sponsora lub od miasta dla najlepszej drużyny plus ewentualne wyróżnienia. Cena Od 3000 zł netto. Cena zależna jest od liczby uczestników, ilości zaangażowanych animatorów i sprzętu oraz scenariusza. Cena nie uwzględnia nagród.

10 Pozostałe propozycje Przedstawione zarysy scenariuszy to tylko przykładowe propozycje na edukacyjne gry miejskie, jakie możemy dla Państwa zorganizować. Z przyjemnością przygotujemy personalizowaną ofertę dostosowaną do Państwa potrzeb i oczekiwań. Pośród innych tematów, jakie warto byłoby podjąć w pracy z młodzieżą, proponujemy między innymi także: zagadnienia ekologii, wykorzystanie matematyki w życiu codziennym, naukę pierwszej pomocy podczas gry samarytańskiej. Ponadto na Dzień Sportu możemy przygotować specjalną grę opartą wyłącznie na zadaniach sprawnościowych (z użyciem między innymi ścianki wspinaczkowej, trampolin, łuków itp.). Oprócz naszych podstawowych usług organizacyjnych możemy dodatkowo zaproponować przygotowanie profesjonalnej relacji fotograficznej i filmowej oraz uroczystości wręczenia nagród uczestnikom. Niniejszy dokument nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksy Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.

11 Cudotwórnia Events kontakt Zachęcamy Państwa do nawiązania kontaktu z nami. Jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia i z chęcią podejmiemy współpracę. Michał Kucharski tel

ROZWIĄZANIA DLA BIZNESU

ROZWIĄZANIA DLA BIZNESU ROZWIĄZANIA DLA BIZNESU OFERTA DLA FIRM I INSTYTUCJI Cudotwórnia Events - kim jesteśmy? Cudotwórnia Events jest firmą zajmującą się kompleksową organizacją różnego typu wydarzeń oraz imprez. W naszej ofercie

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Strona1 Strona2 Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5 2. DLACZEGO PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...7 2.1. Nowa podstawa programowa...7

Bardziej szczegółowo

WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza

WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza WOLONTARIAT W SZKOLE Organizacja i prowadzenie szkolnego klubu wolontariusza Niniejsza publikacja Pryzgotowanie i druk niniejszej publikacji wsparły finansowo powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

Profesjonalnie i skutecznie

Profesjonalnie i skutecznie Profesjonalnie i skutecznie Poradnik dla organizacji pozarządowych N Fundacja Edukacja dla Demokracji Poradnik wydany w ramach projektu Profesjonalnie i skutecznie Publikacja bezpłatna sfinansowana ze

Bardziej szczegółowo

Jaworznickie Szkolne Kluby Przedsiębiorczości Marzenia Wiedza - Sukces

Jaworznickie Szkolne Kluby Przedsiębiorczości Marzenia Wiedza - Sukces Człowiek najlepsza inwestycja Publikacja podsumowująca realizację projektu pn. Jaworznickie Szkolne Kluby Przedsiębiorczości Marzenia Wiedza - Sukces Publikacja finansowana ze środków Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Polski raport na temat nauczania przedsiębiorczości w szkołach zawodowych

Polski raport na temat nauczania przedsiębiorczości w szkołach zawodowych Projekt w ramach programu Leonrado PARTNERSTO DLA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI Polski raport na temat nauczania przedsiębiorczości w szkołach zawodowych 1. Prosimy wyjaśnić, jakie jest miejsce przedmiotu przedsiębiorczość

Bardziej szczegółowo

Research. Symulacyjna gra decyzyjna. Książka dla nauczyciela

Research. Symulacyjna gra decyzyjna. Książka dla nauczyciela Venture Capital Research Symulacyjna gra decyzyjna Książka dla nauczyciela 2013 Opracowanie: Maria Baczyńska Redaktor prowadzący: Sebastian Przybyszewski Skład: Sebastian Przybyszewski Redakcja językowa:

Bardziej szczegółowo

Załącznik 6 Propozycje z zakresu działań edukacyjnych w Gminie Miasto Nowy Targ

Załącznik 6 Propozycje z zakresu działań edukacyjnych w Gminie Miasto Nowy Targ Załącznik 6 Propozycje z zakresu działań edukacyjnych w Gminie Miasto Nowy Targ Aby założenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Nowy Targ zostały zrealizowane, konieczna jest edukacja instytucji

Bardziej szczegółowo

II część produktu finalnego. Poradnik metodyczny. dla nauczycieli i nauczycielek

II część produktu finalnego. Poradnik metodyczny. dla nauczycieli i nauczycielek II część produktu finalnego Poradnik metodyczny dla nauczycieli i nauczycielek Warszawa 2012 Opracowanie autorskie Wioletta Kilar Tomasz Rachwał Maria Zając W poradniku wykorzystano tekst opracowania:

Bardziej szczegółowo

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Raport Dobrych Praktyk CSR

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Raport Dobrych Praktyk CSR Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji Raport Dobrych Praktyk CSR Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji Raport Dobrych Praktyk CSR spis treści Wstęp List Prezesa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Bardziej szczegółowo

studia I stopnia 2013/2014

studia I stopnia 2013/2014 studia I stopnia 2013/2014 www.wsb.pl 5 KIERUNKÓW 2 NOWOŚCI: FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ PEDAGOGIKA GWARANCJA STAŁEGO CZESNEGO PRZEZ CAŁY OKRES NAUKI A jak wybrać studia? Dlaczego warto wybrać WSB?... 1 Strategia

Bardziej szczegółowo

ZESZYT DOBRYCH PRAKTYK EDUKACJA Z INTERNETEM DLA NAUCZYCIELI. Jak wykorzystać nowoczesne technologie w pracy metodą projektu

ZESZYT DOBRYCH PRAKTYK EDUKACJA Z INTERNETEM DLA NAUCZYCIELI. Jak wykorzystać nowoczesne technologie w pracy metodą projektu ZESZYT DOBRYCH PRAKTYK EDUKACJA Z INTERNETEM DLA NAUCZYCIELI Jak wykorzystać nowoczesne technologie w pracy metodą projektu 1Wstęp /5 2 Krótki przewodnik po metodzie projektu edukacyjnego /6 3 O programie

Bardziej szczegółowo

STANDARD ODPOWIEDZIALNEGO I EKOLOGICZNEGO PROWADZENIA DZIAŁAŃ Z ZAKRESU MARKETINGU SPOŁECZNEGO

STANDARD ODPOWIEDZIALNEGO I EKOLOGICZNEGO PROWADZENIA DZIAŁAŃ Z ZAKRESU MARKETINGU SPOŁECZNEGO STANDARD ODPOWIEDZIALNEGO I EKOLOGICZNEGO PROWADZENIA DZIAŁAŃ Z ZAKRESU MARKETINGU SPOŁECZNEGO SPIS TREŚCI _01 Wstęp................................... str. 03 _02 Definicje związane z obszarem marketingu

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Materiały dla uczestnika Małgorzata Wojnarowska Jacek Kulasa 1 SPIS TREŚCI Powitanie Zakres szkolenia Nowa podstawa programowa z wiedzy

Bardziej szczegółowo

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3

Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu Część 3 Współpraca z mediami a tworzenie wizerunku organizacji BUDOWANIE WIZERUNKU ORGANIZACJI KOMUNIKACJA: JA - ORGANIZACJA - OTOCZENIE WSPÓŁPRACA

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, SPIS TREŚCI SŁOWO WSTĘPNE

Szanowni Państwo, SPIS TREŚCI SŁOWO WSTĘPNE SPIS TREŚCI SŁOWO WSTĘPNE SŁOWO WSTĘPNE prof. UAM dr hab. Jacek Guliński 1. PIERWSZE KROKI DO ZAŁOŻENIA WŁASNEJ FIRMY, CZYLI JAKĄ FORMĘ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ WYBRAĆ Marcin Błaszyk, Krzysztof Jarosiński

Bardziej szczegółowo

OPIS DOBREJ PRAKTYKI

OPIS DOBREJ PRAKTYKI OPIS DOBREJ PRAKTYKI 1. Dane dotyczące gminy/powiatu nazwa inicjatywy Program Edukacja Przedsiębiorczości nazwa gminy/powiatu Gmina Wrocław dokładny adres Pl. Nowy Targ 1-8, 50 141 Wrocław województwo

Bardziej szczegółowo

NR 6/2011 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY REFORMA NAUKI ZMIANY W FINANSOWANIU INNOWACYJNA WIELOPOLSKA

NR 6/2011 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY REFORMA NAUKI ZMIANY W FINANSOWANIU INNOWACYJNA WIELOPOLSKA NR 6/2011 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY REFORMA NAUKI ZMIANY W FINANSOWANIU INNOWACYJNA WIELOPOLSKA PARTNEREM PROJEKTU JEST: PATRONAT HONOROWY NAD PROJEKTEM SPRAWUJĄ: PATRONAT MEDIALNY NAD PROJEKTEM SPRAWUJĄ: Wydawca:

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5

Bardziej szczegółowo

Każda okrągła rocznica skłania do wspomnień, refleksji

Każda okrągła rocznica skłania do wspomnień, refleksji Każda okrągła rocznica skłania do wspomnień, refleksji i podsumowań. 10 lat niby niewiele, ale ile przez ten czas udało się zrobić. Ile ważnych rzeczy się wydarzyło! Nie jest łatwo na stronach tej publikacji

Bardziej szczegółowo

studia I stopnia 2015/2016

studia I stopnia 2015/2016 studia I stopnia 2015/2016 www.wsb.pl NOWOŚĆ DESIGN W BIZNESIE w Toruniu i Bydgoszczy (w przygotowaniu) NOWOŚĆ INFORMATYKA W BIZNESIE w Toruniu i Bydgoszczy (w przygotowaniu) PEDAGOGIKA w Bydgoszczy (w

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

Publikacja stanowi katalog pomysłów na pobudzanie aktywności, wyrównywanie szans oraz świadczenie szeroko rozumianego wsparcia.

Publikacja stanowi katalog pomysłów na pobudzanie aktywności, wyrównywanie szans oraz świadczenie szeroko rozumianego wsparcia. 2010 Publikacja stanowi katalog pomysłów na pobudzanie aktywności, wyrównywanie szans oraz świadczenie szeroko rozumianego wsparcia. Opisanych 20 projektów zostało wyłonionych w ramach regionalnego konkursu.

Bardziej szczegółowo

Raport M O D U Ł I I OFERTY SZKOLENIOWE Z ZAKRESU KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO DOSTĘPNE NA RYNKU PRACY SUBREGIONU SKIERNIEWICKIEGO

Raport M O D U Ł I I OFERTY SZKOLENIOWE Z ZAKRESU KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO DOSTĘPNE NA RYNKU PRACY SUBREGIONU SKIERNIEWICKIEGO Raport M O D U Ł I I OFERTY SZKOLENIOWE Z ZAKRESU KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO DOSTĘPNE NA RYNKU PRACY SUBREGIONU SKIERNIEWICKIEGO Badanie zrealizowane w ramach projektu pt: Wszechnica Skierniewicka współfinansowanego

Bardziej szczegółowo

PraktycznY poradnik współpracy z wolontariuszami

PraktycznY poradnik współpracy z wolontariuszami PraktycznY poradnik współpracy z wolontariuszami Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia Redakcja: Wojciech Rustecki Autorzy tekstów: Dagmara Gortych, Ireneusz Jundziłł, Wojciech Rustecki

Bardziej szczegółowo

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną

Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód i szkołę ponadgimnazjalną Broszura dla rodziców Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód

Bardziej szczegółowo

moduł 4 Finanse w organizacji pozarządowej

moduł 4 Finanse w organizacji pozarządowej moduł 4 Finanse w organizacji pozarządowej Finanse w organizacji pozarządowej WSTĘP (7) Spis rzeczy TEORIA Paweł Łukasiak, Agata Stafiej-Bartosik METODA K3 A PLANOWANIE STRATEGII POZYSKIWANIA FUNDUSZY

Bardziej szczegółowo

Przewodnik od młodzieży dla młodzieży

Przewodnik od młodzieży dla młodzieży Przewodnik od młodzieży dla młodzieży Lublin 2012 Autorzy publikacji: Agata Gliniak Maciej Małyska Magdalena Sobczuk Kamila Furmaniak Krzysztof Miciuła Przemysław Panas Michał Marczak Redakcja: Magdalena

Bardziej szczegółowo

Model współpracy systemu edukacji z gospodarką województwa wielkopolskiego

Model współpracy systemu edukacji z gospodarką województwa wielkopolskiego Model współpracy systemu edukacji z gospodarką województwa wielkopolskiego Agnieszka Różycka Marcin Dwórznik Justyna Gać Adam Miller Marcin Steć Case-Doradcy Sp. z o.o SPIS TREŚCI 1. WSTĘP... 3 2. CHARAKTERYSTYKA

Bardziej szczegółowo