GEORGES BLOND OCEAN PRZYGODY TOM 1. Przekład: Barbara Durbajło, Anna T. Kowalewska. Plik sporządzono na podstawie wydania

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "GEORGES BLOND OCEAN PRZYGODY TOM 1. Przekład: Barbara Durbajło, Anna T. Kowalewska. Plik sporządzono na podstawie wydania"

Transkrypt

1 GEORGES BLOND OCEAN PRZYGODY TOM 1 Przekład: Barbara Durbajło, Anna T. Kowalewska Plik sporządzono na podstawie wydania Blond, Georges. Ocean przygody. Warszawa : Świat Książki Bertelsmann Media, 2008 wyłącznie dla celów edukacyjnych i użytku młodzieży ze Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego edycja Ilustracje, mapy, przypisy (jeśli nie zaznaczono inaczej) i daty w tekście (w nawiasach kwadratowych) Kazimierz Robak.

2 Georges Blond Ocean przygody 2 SPIS TREŚCI TOM I Morze Śródziemne (fragment rozdziału) Łzy z obsydianu Nos Kleopatry Krzyż i Półksiężyc Grobowiec Rudobrodego Nieznany Algier Polowanie z orłem Zachwycający Lesseps Zabawy taneczne i proch [ ]

3 Georges Blond Ocean przygody 319 MORZE ŚRÓDZIEMNE

4 Georges Blond Ocean przygody Łzy z obsydianu Dawne cywilizacje narodziły się na niewielkim obszarze, nad brzegami kilku rzek: Tygrysu, Eufratu, Nilu, Indusu oraz Huang-ho, czyli Żółtej Rzeki. Ich okresowe wylewy sprzyjały rozwojowi rolnictwa, a dobrobyt umożliwiał wynalazczośd i wszelkie udoskonalenia. Mieszkaocy Mezopotamii, naród rolniczy od 4000 lat przed naszą erą, znali koło, używali miedzi, a także opanowali sztukę wypalania ceramiki, wytapiania metali i architekturę. Tysiąc lat później w tym samym regionie Sumerowie zwiększyli zbiory zbóż dzięki pracom irygacyjnym przeprowadzonym na wielką skalę, wymyślili alfabet klinowy, stworzyli rasy bydła hodowlanego i nauczyli się wyrabiad cyzelowaną biżuterię. Nad brzegiem Indusu i jego dopływów archeolodzy odkopali ruiny dwóch miast, Mohendżo Daro i Harappa, pochodzących sprzed 3000 lat przed naszą erą. Stojące w nich domy były wyposażone w bieżącą wodę oraz kanalizację, łączącą się z kanalizacją uliczną.

5 Georges Blond Ocean przygody 321 W tym samym czasie hioczycy, chcąc użyźnid basen Żółtej Rzeki, osuszali bagna bądź nawadniali pozbawione wilgoci tereny, hodowali jedwabniki, produkowali wspaniałe tkaniny oraz tworzyli rzeźby z brązu. Pierwsi władcy Egiptu okiełznali wylewy Nilu za pomocą systemu tam i kanałów, ustanowili scentralizowany system rządzenia, który nie miał precedensu w ówczesnej historii, wznosili ogromne, imponujące budowle. Te świadectwa niezrównanej cywilizacji stoją nadal, przytłaczając swym majestatycznym pięknem. Nawet najbardziej roztargniony turysta przystaje w milczeniu przed wielkimi piramidami, gdy przewodnik przypomina, że zbudowano je blisko pięd tysięcy lat temu. Tymczasem wielka przygoda Morza Śródziemnego trwała już cztery tysiące lat przed powstaniem piramid. A przecież to zdanie można napisad dopiero od niedawna. Wszyscy naukowcy zajmujący się prehistorią i historią uważali, że przed piątym tysiącleciem nikt nie wypływał na Morze Śródziemne. Z pewnością taplano się tuż przy brzegu, ale nikt nie odważył się wybrad w prawdziwą podróż po morzu, taką, w czasie której traci się ląd z oczu i płynie poza horyzont. Ani po Morzu Śródziemnym, ani po żadnym innym. A potem były wykopaliska we rachti, na półwyspie Peloponez, i znalezisko, o którym będę mówił. Nie jestem pewny, czy chod jedna gazeta francuska poświęciła mu jakąkolwiek uwagę. A przecież chodzi o sławne wejrzenie w głąb przeszłości rodu ludzkiego. Rybacka wieś rachti leży przy koocu północnej odnogi zatoki Nafplion, niedaleko od Argos i Myken. Ze wsi można zauważyd otwór w skale, który prowadzi do wielkiej groty, mającej około 160 metrów długości i 50 szerokości. Mieszkaocy chodzą tam często czerpad wodę ze źródła. Wiosną 1967 roku przyjechali na półwysep amerykaoscy archeolodzy i zatrzymali się we wsi. Na czele ekspedycji stał profesor Thomas Jacobsen z Uniwersytetu Indiany. Wyprawę sfinansowała ta właśnie uczelnia oraz undacja orda przy Uniwersytecie Pensylwanii. Greckie służby archeologiczne wyraziły zgodę na poszukiwania i chęd współpracy. Archeolodzy zaczynają więc kopad ziemię w grocie we Frachti.

6 Georges Blond Ocean przygody 322 Wieśniacy, niedorostki pasące kozy, obserwują ich błyszczącymi z ciekawości oczami. Prawdopodobnie niewielu ludzi nadal uważa, że archeolodzy posługują się głównie kilofem, jednak nieliczni również orientują się, jaki stopieo delikatności i precyzji osiągnęli. Ani jeden centymetr sześcienny wydobytej ziemi nie umyka ich uwadze. Posługujemy się metodą water-sieving wyjaśnia profesor Jacobsen. Oznacza to, że każdy wydobyty kawałeczek umieszczamy w pojemniku z czystą wodą. Substancje nieorganiczne, które są cięższe, opadają na dno, organiczne unoszą się na powierzchni. Za pomocą metalowych sit o bardzo drobnych oczkach zbieramy najpierw te lżejsze, następnie cięższe. ząsteczki suszymy, ważymy,

7 Georges Blond Ocean przygody 323 mierzymy, badamy, identyfikujemy i klasyfikujemy. Przetrząsamy w ten sposób wykopalisko warstwa po warstwie. Analiza substancji organicznych za pomocą izotopu węgla 14 C pozwala precyzyjnie określid ich wiek. Dziesięd lat później poszukiwania we rachti nadal trwały. Amerykaoscy archeolodzy doszli do poziomu, który odpowiada dwudziestu tysiącom lat przed naszą erą. Grota wyjaśnił jeszcze profesor Jacobsen była zamieszkana od tamtego czasu aż do 3000 lat przed naszą erą. Inaczej mówiąc, podczas paleolitu górnego, mezolitu i neolitu. To jedyne takie miejsce w całym świecie antycznym. Znaleziska, które nas interesuje, dokonano w chwili, gdy archeolodzy we Frachti badali poziom odpowiadający 7500 lat przed naszą erą. Dla laika nie ma w nim nic szczególnego ot po prostu kilka kawałków obsydianu. Obsydian to twarda skała wulkaniczna przypominająca ciemne szkło. Wiele ludów z epoki kamienia wyrabiało z niej siekierki, groty, noże i inne narzędzia. Płytek znalezionych w grocie we rachti nie stworzyła natura. Pierwsze pytanie, które należało sobie postawid, brzmiało: Skąd pochodzą?. Wszyscy współpracownicy profesora Jacobsena znali odpowiedź: Jedyne złoże obsydianu w całym basenie Morza Śródziemnego znajduje się na wyspie Milos. Płytki wysłano do Londynu do analizy. Wynik nadszedł tydzieo później: Bez wątpienia obsydian z Milos. Milos, najdalej na zachód wysunięta wyspa należąca do archipelagu yklady, zwana też Milo lub Melos, jest miejscem, gdzie w 1820 roku znaleziono sławny posąg Wenus. Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne, a jej powierzchnia wynosi 161 km 2. Od stałego lądu dzieli ją 140 kilometrów. Zasiedlona została dopiero 3000 lat temu. Ale znajdujące się tu złoża obsydianu eksploatowano dużo wcześniej. Kreteoczycy, a potem enicjanie przewozili ten materiał do Grecji, Libanu, Egiptu i na Sycylię przez całe tysiąclecia. Rene Sedillot datuje początki wydobywania obsydianu przez Kreteoczyków na około 5000 rok przed naszą erą. Znalezisko z Frachti przesuwa datę początków eksploatacji złoża o dwa i pół tysiąca lat wstecz. Archeolodzy musieli postawid sobie drugie pytanie: Kto przywiózł płytki obsydianu z Milo do rachti? Kreteoczycy, którzy zaczęli podróże morskie dużo wcześniej niż dotąd sądzono?. Myślę oświadczył profesor Jacobsen że byli to mieszkaocy Argolidy, którzy sami wypływali po obsydian. Już 7500 lat temu mieli statki. Na czym opiera się to stwierdzenie? Nigdy nigdzie nie znaleziono najmniejszego fragmentu statku z tamtej epoki. Jest jednak coś, co zdaje się świadczyd, że profesor ma rację. W ziemi pieczary we rachti odkryto inne ciekawe przedmioty. Przede wszystkim rybie ości, co dowodzi, że mieszkaocy tego regionu zajmowali się rybołówstwem od czasów prehistorycznych. Drobiazgowe badanie owego znaleziska dostarczyło kolejnych informacji. Ości znalezione w najstarszych warstwach były bardzo drobne, ponieważ rybacy ograniczali się do brodzenia tuż przy brzegu, tak jak wszyscy inni w owym okresie.

8 Georges Blond Ocean przygody 324 Potem, niemal nagle, właśnie na poziomie odpowiadającym 7500 lat, znaleźliśmy ości dużo większe, niektóre z nich miały nawet cztery centymetry grubości i należały prawdopodobnie do tuoczyka. Mieszkaocy wybrzeża wypłynęli na szerokie wody. Mieli statki. Dlatego mówię, że to oni powędrowali na Milos w poszukiwaniu obsydianu. Sto czterdzieści kilometrów morzem. Odległośd niewielka w dzisiejszych czasach, chociaż żeglarze dobrze wiedzą, że wiatr meltem potrafi utrudnid podróż, jeśli wieje trochę silniej. Wyczyn niewątpliwie zdumiewający sześd tysięcy lat przed wybuchem wojny trojaoskiej. Nawet jeśli trzeba go przypisad Kreteoczykom, nie pomniejsza to jego wagi, ponieważ Kretę dzieli od Milos taka sama odległośd, jak tę wyspę od kontynentu. W tamtych czasach w Morzu Śródziemnym było więcej ryb niż w większości akwenów morskich, a na dodatek przez częśd roku jego wody mniej się burzyły. Uważamy więc za naturalne, że rybołówstwo i żegluga zrodziły się właśnie tam. Normalne wydaje nam się także, jeśli spojrzed na mapę, że wszystko zaczęło się w jego części wschodniej. Mnogośd wysp na Morzu Egejskim umożliwiła stopniowy rozwój żeglarskiej dziedziny aktywności ludzkiej, a pomogły w tym także wiatry wiejące zgodnie z ruchem Słooca. Żadnej jednak przygody, żadnego wyczynu nie da się wytłumaczyd wyłącznie sprzyjającymi warunkami geograficznymi czy okolicznościami zewnętrznymi. W żyłach prehistorycznych mieszkaoców basenu Morza Śródziemnego krew krążyła szybciej i była bardziej słona niż u innych ludów na Ziemi. Odważyli się oni stracid z oczu swój rodzinny brzeg i pomknąd w nieznane, które wszędzie indziej mroziło serca największych śmiałków.

9 Georges Blond Ocean przygody 325 Archeolodzy podwodni nie znaleźli w głębinach ani jednego statku kreteoskiego z tamtej epoki, żadnego wraku. Mamy do dyspozycji zaledwie kilka miniatur i znalezisk trudnych do zinterpretowania. Jedno z nich znajduje się w muzeum w Iraklionie mierzący 30 centymetrów, podługowaty przedmiot pochodzący z Palaikastro na Krecie, którego powstanie archeolodzy datują na około 3000 rok przed naszą erą. To lampka oliwna. Nie, przyjrzyjcie się lepiej. To statek z ukośnym, wysoko uniesionym dziobem i zaokrąglonym tyłem. A oto fragmenty ceramiki z 2800 roku przed Chrystusem, znalezione na wyspie Siros w archipelagu Cyklady, niedaleko od Delos, na których wyryto wije. Nie, to znowu statki łapki to wiosła, a może pagaje. Jeśli rytownik nie przesadził z ich liczbą, można wywnioskowad, że te łodzie miały około dziesięciu metrów długości. Masztu nie było. Specjaliści od budowy statków przypuszczają, że to nie pirogi wydłubane w pniach drzew, ale konstrukcje z desek, byd może pokryte skórą. Później, w drugim tysiącleciu przed naszą erą, Kreteoczycy budowali jednostki bardziej zaokrąglone, wyposażone w maszt i żagiel, ale nadal obsługiwane przez wioślarzy, których można zobaczyd na pieczęciach i klejnotach. Dzięki kreteoskim produktom i przedmiotom, znajdowanym to tu, to tam na wyspach i brzegach Morza Śródziemnego, wiemy, co przewozili ci żeglarze. W skład pierwszych transportów wchodził obsydian. Kreteoskie wyroby garncarskie znajdowano w Macedonii, Azji Mniejszej, Egipcie i na Sycylii, a przewożone ładunki stawały się coraz bardziej różnorodne i cenne w miarę rozwoju istniejącej na Krecie cywilizacji kunsztownie zdobiona broo, ceramika, biżuteria, kamienie szlachetne, a na koniec kosztowne stroje kobiece. Żaden starożytny zabytek nie daje tak dobrego pojęcia o wyrafinowaniu społecznym tej epoki jak obrazy z muzeum w Iraklionie, przedstawiające elegantki o niezwykle oryginalnym i współczesnym wyglądzie. Ten szyk pochodził z eksportu wskazują na to egipskie malowidła, na których Egipcjanki noszą typowe suknie kreteoskie ze śmiałym dekoltem. Krawcy kreteoscy poszukiwali zagranicznej klienteli, rozpowszechniając, zamiast katalogów, malowane figurki, ubrane zgodnie z najświeższą modą. W kilku susach przebyliśmy wiele wieków i znaleźliśmy się daleko od pierwszych odważnych przewoźników obsydianu. Na długo przed szczytem rozwoju cywilizacji kreteoskiej marynarze z Krety nie byli sami na Morzu Śródziemnym. Ich pierwsi konkurenci już dawno podnieśli żagle.

10 Georges Blond Ocean przygody 326 Fresk z Thiry, przed eksplozją wulkanu ok p.n.e. Jesteśmy w trzecim tysiącleciu przed naszą erą. Wioska nad brzegiem morza, gdzieś między Hajfą a Zatoką Aleksandretty (obecnie zatoka Iskenderun). Jej mieszkaocy żyją w grotach lub domkach z cegły przykrytych strzechą. Są zadowoleni, bowiem ziemia jest żyzna, a gorący klimat łagodzą wiatry od gór Liban. Uprawiają zboża, warzywa i drzewa owocowe, a wokół wsi pasą się niewielkie stada kóz i owiec. Kiedy pogoda dopisuje, kilku śmiałków łowi ryby, nie oddalając się zbytnio od brzegu na łodziach, byd może przypominających statki Kreteoczyków możliwe, że ci pionierzy zdążyli już w tej wiosce zawitad. Życie toczy się tutaj z biblijną powolnością, a jego rytm zakłóca tylko sezonowy wypas owiec. Co roku na początku lata niewielkie grupy owiec wraz ze swoimi pasterzami oddalają się od wioski, by połączyd się ze stadami z innych miejscowości. Becząca rzeka kieruje się ku wiecznie zielonym pastwiskom w górach Liban, a każdej jesieni odbywa się wędrówka w odwrotnym kierunku. Oprócz tego nie dzieje się prawie nic. Jedynymi znaczącymi zdarzeniami są narodziny i zgony, czasami jakieś morderstwo, porwanie kobiety czy bydła, jednak występki są rzadkością, ponieważ silna presja społeczna i wpływy religii trzymają namiętności w ryzach należy postępowad tak, jak wszyscy postępują od wieków. Pewnego dnia nadciąga od południa grupa składająca się z kilku mężczyzn, kobiet i dzieci. Towarzyszy im stadko zwierząt. Oblicza przybyszów różnią się od twarzy mieszkaoców sąsiednich wiosek. Nieznajomi mówią też innym językiem, chociaż to akurat nigdy nie stanowi wielkiej przeszkody dla prostych ludzi. Obcy dają do zrozumienia, że przychodzą z daleka, z kraju piasków i jałowych gór z Synaju. Właśnie jesteście świadkami przybycia na brzeg morza przodków enicjan. Należy wystrzegad się wyobrażeo o jakimkolwiek najeździe. Kilkoro ludzi przybyło do wioski, później znowu, do tej i do innych wsi położonych nad brzegiem morza. Zostali zaakceptowani przez

11 Georges Blond Ocean przygody 327 pokojowo nastawioną ludnośd, jednak nie wymieszali się przez małżeostwa i zachowali odrębny charakter, a zwłaszcza większy zmysł praktyczny niż rolnicy i pasterze. A w koocu, po długim czasie przenikania, stali się władcami. Fenicjanie Semici, których nazwa obiegła cały świat osiedli najpierw w pasie wybrzeża ciągnącym się na terenie obecnego Libanu i częściowo Syrii. Po mistrzowsku wykorzystali warunki geograficzne i zasoby, których zastosowanie nawet nie przyszło do głowy ich poprzednikom. Zaczęły się połowy już nie indywidualne, rzemieślnicze łowienie ryb. Wypływali na morze łodziami, które przestały byd delikatną konstrukcją z kilku desek. Żeby zbudowad solidne statki, wystarczyło ściąd w górach Liban cedry o drewnie niepodlegającym gniciu. Tak Fenicjanie stworzyli flotę dalekomorską. A ryb, bardzo licznych w tych przybrzeżnych wodach (dzisiejsze miasto Sajda to fenicki Sydon, czyli ryba ), nie konsumowano już tylko na miejscu, gdyż enicjanie bardzo szybko odkryli substancję pozwalającą konserwowad rybie mięso, a więc przewozid je i sprzedawad. Tą substancją jest sól. Ich nieśmiali poprzednicy drążyli jedynie niewielkie solanki przy brzegu. enicjanie zaś sprowadzają sól karawanami znad Morza Martwego z jednego litra pochodzącej z niego wody można otrzymad 200 gramów soli. Następnie tworzą przemysł przetwórczy. W swoich osadach handlowych w Hiszpanii i Maroku zakładają fabryki konserwowania ryb. ortuna uśmiecha się zarówno do ludzi zapobiegliwych, jak i odważnych. Pewnego dnia na wybrzeżu fenickim, niedaleko od Tyru (obecnie Sur), pasterski pies rozgryza małża, a jego pysk natychmiast zabarwia się na jaskrawoczerwony kolor, nigdy dotąd niewidziany w naturze. Małż zostanie nazwany rozkolcem, a kolor purpurą. Barwa ta zafascynowała świat antyczny, stając się synonimem wielkości, siły i majestatu. Ponieważ z każdego małża można uzyskad zaledwie dwie krople farby, sprzedaje się ją po bardzo wygórowanej cenie. W wielu miejscach zamieszkanego przez enicjan wybrzeża odnaleziono stosy skorupek rozkolców. Wszystkie były rozłupane w ten sam sposób. W Sydonie usypano z nich wał mający sto metrów długości i siedem wysokości. enicjanie wykorzystywali rozkolce także w innych częściach wybrzeża Morza Śródziemnego, zwłaszcza na południu Peloponezu. Z powodu tego przemysłu Grecy nazywali ich czerwonymi ludźmi. Dziwny to był lud. Odważny, odkrywczy, a jednocześnie wyrachowany. Rozwinięty pod względem intelektualnym do tego stopnia, że wymyślił cudowne udoskonalenie pisma alfabet. Potrafił wykorzystad każdą sytuację, każdą możliwośd. Gdy powstała ich flota morska, karawany ze Wschodu ze zrozumiałych przyczyn zaczęły kierowad się ku ich brzegom, które stały się najważniejszym obszarem tranzytowym świata. Kiedy bogaty Egipt chce eksportowad swoje zboże, ale brak mu drewna enicjanie dowożą pnie libaoskich cedrów. Odnaleziono ich ślad w egipskich grobowcach z 3500 roku przed naszą erą. W najstarszej znanej relacji z podróży morskiej faraon Snefru z IV dynastii sławi w 2750 roku przed Chrystusem przybycie czterdziestu statków pochodzących z fenickiego portu Gubal (greckie Byblos), które przywiozły ładunek drewna cedrowego. enicjanie rozwożą wszędzie zboże z Egiptu. Układają się z Kreteoczykami (czy też raczej narzucają im swoją wolę) w kwestii wydobycia obsydianu z Milos, wynajmują swoje statki i marynarzy każdemu, kto o to poprosi. W porcie Ezion-Geber, założonym przez hebrajskiego króla Salomona w zatoce Akaba na brzegu Morza zerwonego, będą dla niego budowad statki, wyposażą

12 Georges Blond Ocean przygody 328 je w fenickie załogi i poprowadzą tę flotę aź do na poły legendarnej krainy Punt, dzisiaj zwanej Erytreją 38. Konstrukcja, sprzedaż, wynajem zawsze według życzeo klienteli. Jeden z reliefów z płn.-wsch. fasady dziedzioca VIII w pałacu Sargona w Dur-Šarruken (współczesny Chorsabad). Łodzie fenickie z charakterystyczną dziobnicą zakooczoną rzeźbą głowy kooskiej transportują pnie cedrowe (ok. VIII w p.n.e.) Oryginał w Luwrze. Rys. na podstawie: Botta, Paul-Émile i Eugène Flandin. Monument de Ninive, t. 1, Paris 1849, tabl Starożytna kraina Punt miała obejmowad tereny dzisiejszego wschodniego Sudanu, północno-zachodniej Etiopii i północnej Erytrei. zęśd źródeł utożsamia je z obecną Somalią (przyp. red.).

13 Georges Blond Ocean przygody 329 Dużo częściej używa się słowa enicjanie niż enicja, w tak niewielkim bowiem stopniu to wybrzeże było ich ojczyzną. Jakaś dziesiątka miast mniej lub bardziej podporządkowanych trzem kolejnym przywódcom, Byblosowi, Sydonowi i Tyrowi, złączonych jedynie wspólnymi interesami i umowami handlowymi oto cała enicja. oś w rodzaju Związku Hanzeatyckiego i całkowity brak szowinistycznej próżności, a nawet nacjonalizmu. Ekspansja fenicka jest imponująca. Najpierw wschodnia częśd Morza Śródziemnego, gdzie Fenicjanie konkurowali z Kreteoczykami, których handel później zdominowali. Tam też spotkali Greków, którzy przytłoczeni odniesionym przez przybyszów sukcesem przyjęli ich alfabet. Tam również skolonizowali w sposób pokojowy ypr. Stamtąd, nie porzucając swoich baz w Byblosie, Tyrze i Sydonie, popłynęli na zachód. Od XI wieku przed naszą erą wyprawiali się dużo dalej, aż poza ieśninę Gibraltarską, zakładając po drodze przedstawicielstwa handlowe w Gadezie (dziś Kadyks) 39, na Malcie (IX wiek p.n.e.) i w Kartaginie (koniec IX wieku p.n.e.), później na wybrzeżu hiszpaoskim i marokaoskim, gdzie powstał między innymi Mogador (dziś As-Sawira). enicjanie są bez wątpienia najlepszymi marynarzami świata. * * * Nikt w to wtedy nie wątpił, a z pewnością nie faraon Necho II, który w swojej polityce starał się nie dopuścid do izolacji Egiptu i w tym celu promował wymianę z zagranicą. Handel zagraniczny był już bardzo rozwinięty dzięki enicjanom ale Necho II wymagał od nich więcej. Jesteśmy około 600 roku przed Chrystusem. Wyruszycie na wielką wyprawę. Opuścicie Morze zerwone, opłyniecie Libię (tak dawniej zwano Afrykę). Wrócicie na Morze Śródziemne, przepływając między Słupami Heraklesa ( ieśnina Gibraltarska), a potem do Egiptu. Nie wiadomo dokładnie, do których enicjan faraon się zwrócił, ale tak mniej więcej brzmiała jego wypowiedź według Herodota, który odwiedził Egipt dopiero półtora wieku później i przeprowadził wywiad: i enicjanie donosił opuścili Morze zerwone i płynęli po Oceanie Indyjskim. Gdy nadeszła jesieo, lądowali na wybrzeżu Libii, w tym miejscu, w którym się akurat znajdowali, obsiewali ziemię i czekali na okres zbiorów. Skosiwszy zboże, znowu ruszali w podróż. W trzecim roku przepłynęli obok Słupów Heraklesa i przybyli do Egiptu. Wspaniały wyczyn, jednak tak lakoniczna relacja wywołała sceptycyzm: zy starożytni mogli zrobid okrążenie mierzące mil bez kompasu oraz bez zapasów wody pitnej i żywności? I jaki był cel tej wyprawy? Jeśli się odbyła, musiała mied jakieś następstwa. Nie trzeba by było czekad dwóch tysięcy lat, by zobaczyd, jak inny marynarz (Dias) opływa Afrykę w kierunku przeciwnym. Jednak w naszych czasach coraz większa liczba naukowców wierzy w ten wyczyn. Lakonicznośd Herodota nie dziwi, jeśli sobie przypomnied, w jak wielkiej tajemnicy żeglarze, a zwłaszcza enicjanie, trzymali informacje o trasie swoich podróży. Zobaczymy, w jaki sposób pływano po Morzu Śródziemnym bez kompasu, a żeglarze faraona Necha II, płynąc blisko brzegu, mogli się bez niego obejśd. Nad brzegami Morza Śródziemnego do kooca średniowiecza wyciągano statki z wody jesienią 39 Wg badao archeologicznych Kadyks powstał ok. 800 r. p.n.e. (przyp. red.).

14 Georges Blond Ocean przygody 330 i ponownie wypływano nimi w morze po nastaniu pięknych dni. Zaopatrzenie w żywnośd zapewniało wysiewane zboże było to w tamtych czasach zupełnie normalne, a Fenicjanie z pewnością łowili także ryby. zas trwania ich podróży jest prawdopodobny, podobnie jak to, że Necho II uznał ją za zbyt długą i nie chciał zlecid ponownej wyprawy. Na naszym padole wielkośd nie trwa wiecznie. enicjanie utracili ją w dniu, w którym Aleksander Macedooski, żądny zwycięstwa, przybył w 331 roku przed naszą erą pod Sydon i Tyr. Pierwsze z tych miast poddało się, a drugie padło po siedmiomiesięcznym oblężeniu. Skorzystała na tym Kartagina, ogłaszając niepodległośd, a następnie narzucając swoje panowanie fenickim przedstawicielstwom handlowym na zachodnim brzegu Morza Śródziemnego. Trwało ono do czasu, gdy Rzym pokonał Kartaginę. Jest to długa historia, opowiadana tysiące razy, w obliczu której każdy uczciwy historyk powinien postawid sobie wiele znaków zapytania, ponieważ ci, którzy położyli kres świetności Kartagioczyków, systematycznie niszczyli ich archiwa. * * * Była wiosna 1960 roku. Turecki poławiacz gąbek 40 z pewnością wydawał się starszy, niż był w rzeczywistości z powodu wygarbowanej skóry twarzy i oczu wypalonych solą. Tłumacz przekładał jego słowa: Wrak spoczywa na głębokości trzydziestu metrów, na skale. Nie wiele widad, zaledwie kilka kawałków drewna. Archeolog amerykaoski nazywał się Peter Throckmorton. Kiedy kilka miesięcy wcześniej usłyszał o tym wraku, przypomniał sobie napis na glinianej tabliczce znalezionej w 1929 roku w ruinach fenickiego miasta Ugarit (dziś Ras Szamra), na północ od Latakii w Syrii. Ten pochodzący z drugiego tysiąclecia przed naszą erą tekst dokładnie opisywał starożytną drogę morską z enicji na Kretę, która prowadziła przez ypr i wzdłuż Azji Mniejszej, dzisiejszego wybrzeża tureckiego, aż na pełne morze na wysokości przylądka Gelidonya tam gdzie poławiacze gąbek widzieli wrak statku. Prace wykopaliskowe zaczęły się kilka tygodni później. Muł często pokrywa resztki zatopionych obiektów, jednocześnie je chroniąc. Tak nie stało się koło Gelidonyi, ponieważ dno jest w tym miejscu skaliste. Świdraki okrętowe pożarły znaczną częśd kadłuba. Peter Throckmorton wydał swoje pierwsze polecenie: Kładziemy siatkę kwadratów. Nurkowie zbudowali na dnie rusztowanie z plastikowych rurek, pokrywając i otaczając nim wrak. Dzięki temu miejsce każdego przedmiotu będzie można określid z dokładnością do jednego centymetra. Wykrywacz metalu i magnetometr wykazały, że są tam także obiekty metalowe, ale obrośnięte kamieniem. Tym lepiej mówi archeolog to dowodzi, że mamy do czy nienia z bardzo dawnym stanowiskiem. Wtedy do akcji wkroczyły pogłębiarki, młoty, windy (balony wypełnione powietrzem), sita. Każdy etap pracy był fotografowany dla celów archiwalnych. Złogi kamienia ostrożnie rozbito, a ukryte w nich przedmioty zbadano, zmierzono i zważono. Wydobyte z dna, nabrzmiałe wodą kawałki 40 Kemal Aras

15 Georges Blond Ocean przygody 331 drewna zabezpieczono bez tego rozpadłyby się po wyschnięciu. Zanurzono je więc w kąpieli z polietylenu glikolu, w której pozostały przez sześd miesięcy, by ta chemiczna mieszanina wniknęła w drewno, usuwając z niego wodę, a następnie je osuszono polietylen glikolu twardnieje, przywraca drewnu jego objętośd i nie pozwala się rozpaśd. Oto streszczenie pierwszego sprawozdania zredagowanego przez Petera Throckmortona: Analiza pozostałości kadłuba za pomocą izotopu węgla 14 C wskazuje, że statek został zbudowany około 2000 roku przed Chrystusem. Na ładunek składały się 34 sztabki prawie czystej miedzi, dwa kamienne młotki, jakich enicjanie używali do obróbki metalu, jedna ostrzałka z kamienia i liczne kamienie polerujące. Nie chodzi więc o przewóz towarów, ale prawdopodobnie o wędrownego kowala. Napisy na sztabkach i narzędziach świadczą, że wyprodukowano je na yprze na początku drugiego tysiąclecia przed naszą erą, co potwierdza wiek drewna z kadłuba statku. Znaleźliśmy także kilka przedmiotów należących do kowala lub jego załogi: cylindryczną pieczęd syryjską, kamienne moździerze i glinianą lampę z tego samego regionu, a ponadto kilka zestawów odważników z hematytu (minerał, tlenek żelaza), dopuszczonych do użycia w Syrii, Egipcie, na Cyprze, w Azji Mniejszej i na Krecie.

16 Georges Blond Ocean przygody 332 Archeolodzy George Bass (L) and Peter Throckmorton (P) nad fragmentami wraku spod przylądka Gelidonya. Fot.: Institute of Nautical Archaeology. Cylindryczna pieczęd syryjska, znaleziona we wraku spod przylądka Gelidonya i jej odcisk na glinie. Fot.: Institute of Nautical Archaeology.

17 Georges Blond Ocean przygody 333 Narzędzia z wraku spod przylądka Gelidonya. Na dolnym zdjęciu ze współcześnie dorobionymi rękojeściami. Fot.: Institute of Nautical Archaeology. Dzięki rusztowaniu z rurek wszystkie te przedmioty, podobnie jak fragmenty kadłuba, zostały umieszczone ponownie tak, jak je znaleziono w głębi morza. Dzięki temu archeolodzy mogli ocenid długośd statku kowala około dziewięciu metrów. enickie jednostki pływające bywały dużo większe. W liście napisanym w XIII wieku przed naszą erą do króla Ugaritu król Hetytów prosi go o statek z załogą do transportu w dwóch rzutach

18 Georges Blond Ocean przygody miar ziarna, czyli około 250 ton za każdym razem. W innym piśmie zamawia u tego samego władcy wyposażenie stu pięddziesięciu statków. zas i morze zwyciężyły wspaniałą fenicką flotę handlową. Nic z niej nie zostało oprócz wraku skromnego statku wędrownego kowala, który zatonął na pełnym morzu na wysokości przylądka Gelidonya cztery tysiące lat temu. Przebyta droga świadczy, że jego sternik co najmniej dwa razy stracił ląd z oczu podczas podróży, a w tamtych czasach na statkach nie było kompasu. Tak jak prymitywni mieszkaocy Oceanii na swoich pirogach, żeglarze śródziemnomorscy w starożytności kierowali się w dzieo według słooca, zaś w nocy według gwiazd, wykorzystując także swą doskonałą znajomośd prądów morskich. Żegluga osiągnęła w starożytności wysoki poziom, który trudno nam sobie dzisiaj wyobrazid. * * * Wiatry na wschodzie Morza Śródziemnego są jednocześnie zmienne i regularne można przewidzied, jaki wiatr będzie wiał w danym miejscu rankiem, a jaki wieczorem czy w środku dnia. Podobnie rzecz się ma z prądami. Jeszcze dzisiaj Instrukcje żeglarskie dla Morza Egejskiego dają dokładne wskazówki, jak wykorzystad wiatr i prądy, a pływający po nim rybacy i kabotażnicy prawie nigdy nie patrzą na kompas, nawet gdy stracą ląd z oczu. Prądy Morza Śródziemnego 41 Najwięcej statków pływa po Oceanie Atlantyckim, a przecież można po nim żeglowad całymi tygodniami, nie spotykając nikogo, jeśli nie podąża się utartymi szlakami. Jednak w pobliżu Nowego Jorku czy przylądka Lizard tłok jest tak duży, że przy złej pogodzie w każdej chwili istnieje ryzyko zderzenia. Podobnie Morze Śródziemne w starożytności, po którym pływały małe i słabo widoczne statki, było na większej swojej części wodną pustynią, ale nie na szlakach morskich. Najbardziej zainteresowani tłokiem na tych trasach byli piraci. 41 Phillips, arla Rahn. Na ies and the Mediterranean in the Early Modern Period. W: Hattendorf, John B. (red.). Naval Policy and Strategy in the Mediterranean: Past, Present, and Future. London UK, Portland OR : Frank Cass, 2000.

19 Georges Blond Ocean przygody 335 Istnieli od samego początku handlu morskiego. Tukidydes nazywa Minosa, na poły legendarnego króla Krety (III tysiąclecie p.n.e.), zwycięzcą piratów i twierdzi, że stworzył on pierwszą flotę wojenną, aby ich pokonad. enicjanie zrobili to samo około 1000 roku przed Chrystusem w obronie przed pewnym plemieniem z Azji Mniejszej, które zajmowało się wyłącznie korsarstwem. Greckie i fenickie kolonie i szlaki handlowe ok. VIII w p.n.e. Wyryte na starożytnej ceramice rysunki wskazują, że statki handlowe i wojenne od początku bardzo się od siebie różniły: wypchane towarami żaglowce były pękate, okręty wojenne długie i wąskie, wyposażone w platformę na rufie, ostry dziób i licznych wioślarzy u każdej burty. Miały także żagiel, ale do walki ruszały napędzane wiosłami. Takie są główne cechy galery, statku, który panował na Morzu Śródziemnym przez trzy tysiąclecia.

20 Georges Blond Ocean przygody 336 Kto ją wymyślił, trudno powiedzied. Kiedy się pojawiła, Kreteoczycy i enicjanie nie byli już sami na tym morzu. Widad tam także tych, których historia nazywa Grekami lud już wtedy bardzo różnorodny. Asyryjski okręt wojenny, IX-VIII w p.n.e. Musimy tutaj przyjąd pewien schemat uciążliwy, abstrakcyjny, sumaryczny i dyskusyjny, ponieważ nigdy żaden schemat nie oddaje prawdy o ludzkiej egzystencji ale dzięki niemu będziemy mogli nie zagubid się całkowicie wśród tej morskiej tłuszczy starożytności. Z rodowitymi Grekami, których starożytni nazywali Pelazgami i o których nigdy niczego się nie dowiemy, wymieszały się ludy indoeuropejskie przybyłe z północy. Ludy te, Achajowie, Jooczycy i Eolowie, zaludniwszy półwysep Peloponez, odważyły się udad na wyspy. Od drugiego tysiąclecia przed naszą erą najbardziej śmiali spośród tych najeźdźców Achajowie przeniknęli na Kretę 42. Następnie pojawili się Dorowie, którzy wyparli z wielu terenów swoich poprzedników i zainstalowali się na nich jako władcy. Zawsze będzie nam brakowało liczb. Nie wiemy, ilu Achajów, Jooczyków, Eolów i Dorów przybyło z północy ani czy migracja odbywała się falami, czy też była to stała infiltracja. Talent poetówhistoryków śródziemnomorskiej starożytności oraz ich geniusz mitologizowania dodał blasku i rozmachu zdarzeniom, które oglądane we współczesnej skali historycznej wydałyby się nam małomiasteczkowymi historiami. 42 Pod koniec XVII w. p.n.e. Kreta minojska doznała serii katastrof naturalnych, z których największą był wybuch wulkanu na oddalonej o 110 km wyspie Thira ok r. p.n.e. Osłabieni tym Minojczycy padli ostatecznie ofiarą najazdu Achajów (zwanych także od najważniejszego ośrodka cywilizacji ich cywilizacji, miasta Mykeny Grekami Mykeoskimi). Ok r. p.n.e. Achajowie / Mykeoczycy zdobywają Iraklion i dostaje się pod ich panowanie cała Kreta.

OCEANY STELLA CHOCHOWSKA KL.1TH

OCEANY STELLA CHOCHOWSKA KL.1TH OCEANY STELLA CHOCHOWSKA KL.1TH Oceany światowe: Ocean Arktyczny Ocean Indyjski Ocean Atlantycki Ocean Spokojny Ocean Arktyczny Ocean Arktyczny jest bardzo ściśle monitorować na skutki zmian klimatycznych.

Bardziej szczegółowo

Jedną z najciekawszych i najbardziej tajemniczych kultur kontynentu amerykańskiego jest właśnie kultura Majów. Prawdopodobnie była to też kultura

Jedną z najciekawszych i najbardziej tajemniczych kultur kontynentu amerykańskiego jest właśnie kultura Majów. Prawdopodobnie była to też kultura Jedną z najciekawszych i najbardziej tajemniczych kultur kontynentu amerykańskiego jest właśnie kultura Majów. Prawdopodobnie była to też kultura najsilniej rozwinięta na tym obszarze. Majowie to grupa

Bardziej szczegółowo

Barkasy. Bernard Jesionowski. Malbork Bernard Jesionowski - Barkasy Strona 1

Barkasy. Bernard Jesionowski. Malbork Bernard Jesionowski - Barkasy Strona 1 Barkasy Bernard Jesionowski Malbork 2008 Bernard Jesionowski - Barkasy Strona 1 Dziełem Ernesta Hemingwaya jest perełka literatury marynistycznej, opowiadanie Stary człowiek i morze, wielkie dzieło o błahym

Bardziej szczegółowo

Wiatry etezyjskie 2015-06-11 10:34:13

Wiatry etezyjskie 2015-06-11 10:34:13 Wiatry etezyjskie 2015-06-11 10:34:13 2 Grecja znajduje się w południowo-wschodniej części Europy, na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Przeważająca część kraju jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego.

Bardziej szczegółowo

IZRAEL. Wykład 1. Dlaczego Izrael?

IZRAEL. Wykład 1. Dlaczego Izrael? IZRAEL Wykład 1 Dlaczego Izrael? Zanim rozpoczniemy wykład na temat Izraela, należy się zastanowić co wpłynęło na fakt, że ten niewielki skrawek lądu budzi zainteresowanie całego świata. Spójrzmy przede

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

H2 to kanał popularno-naukowy dla ludzi ciekawych świata. Widzowie dowiedzą się jak przypadek zmienił losy ludzkości, jak działa mózg i jakie

H2 to kanał popularno-naukowy dla ludzi ciekawych świata. Widzowie dowiedzą się jak przypadek zmienił losy ludzkości, jak działa mózg i jakie jesień 2016 H2 H2 to kanał popularno-naukowy dla ludzi ciekawych świata. Widzowie dowiedzą się jak przypadek zmienił losy ludzkości, jak działa mózg i jakie tajemnice kryje wszechświat. Razem ze światowymi

Bardziej szczegółowo

Temat: Starożytność. 1) Sumerowie (południowa Mezopotamia) - pismo klinowe - pierwsze pismo na świecie - koło garncarskie 2) Babilonia (środkowa

Temat: Starożytność. 1) Sumerowie (południowa Mezopotamia) - pismo klinowe - pierwsze pismo na świecie - koło garncarskie 2) Babilonia (środkowa Temat: Starożytność. 1) Sumerowie (południowa Mezopotamia) - pismo klinowe - pierwsze pismo na świecie - koło garncarskie 2) Babilonia (środkowa Mezopotamia) - kodeks Hammurabiego - jeden z pierwszych

Bardziej szczegółowo

SIEDMIU ŚPIĄCYCH KOLOROWANKA. Opowiadania dla dzieci na podstawie Koranu. pokoloruj. obrazki. polskawersja: naukapoprzezzabawe.wordpress.

SIEDMIU ŚPIĄCYCH KOLOROWANKA. Opowiadania dla dzieci na podstawie Koranu. pokoloruj. obrazki. polskawersja: naukapoprzezzabawe.wordpress. SIEDMIU ŚPIĄCYCH KOLOROWANKA Opowiadania dla dzieci na podstawie Koranu pokoloruj obrazki polskawersja: naukapoprzezzabawe.wordpress.com Działo się to około roku 250, za czasów panowania rzymskiego króla

Bardziej szczegółowo

Copyright by Wydawnictwo Lingo sp. j., Warszawa 2014 ISBN:

Copyright by Wydawnictwo Lingo sp. j., Warszawa 2014 ISBN: HISTORIA Autorzy: Szymon Krawczyk, Mariusz Włodarczyk Redaktor serii: Marek Jannasz Korekta: Paweł Pokora Koncepcja graficzna serii: Teresa Chylińska-Kur, KurkaStudio Opracowanie graficzne: Piotr Korolewski

Bardziej szczegółowo

Opracowała: Joanna Wieczorek

Opracowała: Joanna Wieczorek I. Starożytny Egipt odczytuje informacje ze źródła kartograficznego (zaznacza na mapie Egipt Góry, Egipt Dolny, Morze Śródziemne, Morze Czerwone, Pustynię Libijską i deltę Nilu) analizuje źródło kartograficzne

Bardziej szczegółowo

Pierwszy Dzień Wiosny, klasa 2 Krzysztof Kolumb wielki podróżnik i odkrywca I. Informacja dla nauczyciela

Pierwszy Dzień Wiosny, klasa 2 Krzysztof Kolumb wielki podróżnik i odkrywca I. Informacja dla nauczyciela Znani Polacy, znani Europejczycy Pierwszy Dzień Wiosny, klasa 2 I. Informacja dla nauczyciela Zajęcia dotyczące postaci Krzysztofa Kolumba w klasie II można przeprowadzić zarówno w formie pracy indywidualnej,

Bardziej szczegółowo

1. Nazwij zaznaczone na mapkach cywilizacje. Naucz się odnajdywać te cywilizacje na mapkach różnego typu (także współczesnych)

1. Nazwij zaznaczone na mapkach cywilizacje. Naucz się odnajdywać te cywilizacje na mapkach różnego typu (także współczesnych) ............ CYWILIZACJE STAROŻYTNEGO WSCHODU 1. Nazwij zaznaczone na mapkach cywilizacje. Naucz się odnajdywać te cywilizacje na mapkach różnego typu (także współczesnych) 2. Przeczytaj uważnie tekst,

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ PIRAMIDA ZDROWIA PIERWSZOKLASISTY

SCENARIUSZ PIRAMIDA ZDROWIA PIERWSZOKLASISTY SCENARIUSZ PIRAMIDA ZDROWIA PIERWSZOKLASISTY CELE: 1. Zapoznanie dzieci z Piramidą Zdrowia pożądanym modelem zdrowego odżywiania. 2. Uczenie dzieci krytycznej oceny własnego sposobu odżywiania i zachowań.

Bardziej szczegółowo

Zobaczyć Neapol i umrzeć

Zobaczyć Neapol i umrzeć Zobaczyć Neapol i umrzeć I.C, 13.11.2016 18:11 To powiedzenie stało się synonimem realizacji celu życia po osiągnięciu którego, dalsza egzystencja pozbawiona już była dalszego sensu. Źródła jej nie są

Bardziej szczegółowo

Wille i pałace na sprzedaż - wyspa Korcula

Wille i pałace na sprzedaż - wyspa Korcula Wille i pałace na sprzedaż - wyspa Korcula Wyspa Korcula luksusowe wille i nowoczesne zamki na sprzedaż: Według legendy, na wyspie Korčula zostało założone przez bohatera Trojan Antenor w 12 wieku pne.

Bardziej szczegółowo

1)Poznajemy starożytny Egipt

1)Poznajemy starożytny Egipt 1)Poznajemy starożytny Egipt a)1. Cele lekcji Cel ogólny: Poznanie starożytnego Egiptu. i)a) Wiadomości Uczeń wie, jak wyglądało życie w starożytnym Egipcie. ii)b) Umiejętności Uczeń potrafi wyjaśnić pojęcia:

Bardziej szczegółowo

Etymologia. Istnieją co najmniej dwie teorie dotyczące pochodzenia nazwy kontynentu :

Etymologia. Istnieją co najmniej dwie teorie dotyczące pochodzenia nazwy kontynentu : Afryka Afryka drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi, ma 30,3 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0, obydwa zwrotniki

Bardziej szczegółowo

Niektóre miejsca gdzie nurkujemy:

Niektóre miejsca gdzie nurkujemy: Niektóre miejsca gdzie nurkujemy: Wrak Tabinja. Oddalone, bardzo interesujące miejsce zatopionego wraku, które znajduje się niedaleko wyspy Dolin. Odpowiednie dla doświadczonych nurków lub nurków z niższą

Bardziej szczegółowo

zboża? 9. Jak nazywamy tryb życia, gdy ludzie znali już rolnictwo? Maratonem? Maratonem? świątynia Artemidy? świątynia Artemidy?

zboża? 9. Jak nazywamy tryb życia, gdy ludzie znali już rolnictwo? Maratonem? Maratonem? świątynia Artemidy? świątynia Artemidy? K1 - A 1. Rok upadku Związku Radzieckiego? 2. Co się stało w 1789r.? 3. Która epoka zaczęła się w 1492 r.? 4. Rok chrztu Mieszka I i Polski 5. Co się wydarzyło w roku 1370? 6. Jakie wydarzenie zakończyło

Bardziej szczegółowo

1. Nazwa modułu kształcenia Wprowadzenie do archeologii śródziemnomorskiej

1. Nazwa modułu kształcenia Wprowadzenie do archeologii śródziemnomorskiej OPIS MODUŁU KSZTAŁCENIA (SYLABUS) I. Informacje ogólne 1. Nazwa modułu Wprowadzenie do archeologii śródziemnomorskiej 2. Kod modułu 05-WDAS-11 3. Rodzaj modułu obowiązkowy 4. Kierunek studiów Archeologia

Bardziej szczegółowo

Cud grecki. Cud grecki. Wrocław, 2 marca 2016

Cud grecki. Cud grecki. Wrocław, 2 marca 2016 Wrocław, 2 marca 2016 Wykształcenie podstawowe Spośród wielu twierdzeń i faktów pochodzących ze starożytnej Grecji w szkole na lekcjach matematyki pojawiają się: Twierdzenie Talesa Wykształcenie podstawowe

Bardziej szczegółowo

HISTORIA CERAMIKI. wykład 2 Grecja, Rzym i Islam. Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

HISTORIA CERAMIKI. wykład 2 Grecja, Rzym i Islam. Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki HISTORIA CERAMIKI wykład 2 Grecja, Rzym i Islam Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Grecja Cyklady kultura egejska Kreta, Mykeny kultura kreteńsko mykeńska III-II tysiąclecie p.n.e. Ceramika Kreteńska

Bardziej szczegółowo

Ryby mają głos! Klub Gaja działa na rzecz ochrony mórz i oceanów oraz zagrożonych wyginięciem gatunków ryb.

Ryby mają głos! Klub Gaja działa na rzecz ochrony mórz i oceanów oraz zagrożonych wyginięciem gatunków ryb. Ryby mają głos! w w w. k l u b g a j a. p l fot. www.dos-bertie-winkel.com Klub Gaja działa na rzecz ochrony mórz i oceanów oraz zagrożonych wyginięciem gatunków ryb. Klub Gaja to jedna z najstarszych

Bardziej szczegółowo

Szkolny konkurs historyczny. Starożytny Egipt kraina faraonów

Szkolny konkurs historyczny. Starożytny Egipt kraina faraonów Szkolny konkurs historyczny Starożytny Egipt kraina faraonów.... /61 p. Imię i nazwisko Klasa Data Liczba punktów Na rozwiązanie testu masz 60 min. Czytaj uważnie wszystkie polecenia! Powodzenia! I Spośród

Bardziej szczegółowo

Krzywa wieża w Pizie Wielki Sfinks w Gizie

Krzywa wieża w Pizie Wielki Sfinks w Gizie Krzywa wieża w Pizie to jedna z najbardziej znanych budowli świata. Krzywa Wieża w istocie jest kampanilą, czyli dzwonnicą przykatedralną, częścią zespołu złożonego z katedry, dzwonnicy, baptysterium i

Bardziej szczegółowo

3. Uzupełnij luki w zdaniach. Średnia gęstość zaludnienia Europy wynosi (1)... Najmniejsza...

3. Uzupełnij luki w zdaniach. Średnia gęstość zaludnienia Europy wynosi (1)... Najmniejsza... ID Testu: 9D285I3 Imię i nazwisko ucznia Klasa Data 1. Które miejsce pod względem wielkości wśród kontynentów zajmuje Europa? A. 2 B. 6 C. 7 D. 4 2. Które miejsce, pod względem liczby ludności, zajmuje

Bardziej szczegółowo

Bałtyk morzem szelfowym i śródlądowym

Bałtyk morzem szelfowym i śródlądowym Konspekt lekcji z geografii dla klasy III gimnazjum Cele lekcji: Bałtyk morzem szelfowym i śródlądowym Cel ogólny: poznanie środowiska geograficznego Bałtyku oraz przyczyn zasolenia Sfera poznawcza cele

Bardziej szczegółowo

WODNA PRZYGODA!!! ORGANIZACJA URODZIN DLA DZIECI OD 10 LAT

WODNA PRZYGODA!!! ORGANIZACJA URODZIN DLA DZIECI OD 10 LAT WODNA PRZYGODA!!! ORGANIZACJA URODZIN DLA DZIECI OD 10 LAT Proponujemy wielką, ciekawą i niezapomnianą nadmorską przygodę! Podczas rejsów w specjalnie odwiedzanych miejscach utrzymujemy odpowiednie warunki

Bardziej szczegółowo

Starozytny Egipt. Autorki: Dominika Stróżyńska i Paulina Ratajczak

Starozytny Egipt. Autorki: Dominika Stróżyńska i Paulina Ratajczak Starozytny Egipt Autorki: Dominika Stróżyńska i Paulina Ratajczak Mapa StaroŜytnego Egiptu Pismo Egipskie Fragment tekstów Piramid w komorze grobowej piramidy Unisa w Sakkarze. ALFABET HIEROGLOFICZNY Cywilizacja

Bardziej szczegółowo

W czasach Jezusa Chrystusa Palestyna liczyła ok. mln mieszkańców.

W czasach Jezusa Chrystusa Palestyna liczyła ok. mln mieszkańców. 1 Zanim wyruszysz w wędrówkę śladami Chrystusa, przygotuj ważne informacje o Ziemi Zbawiciela. Opracuj podręczny Przewodnik po Ziemi Świętej, uzupełniając brakujące informacje. Położenie Palestyny Ziemia

Bardziej szczegółowo

Wbrew przepowiedni, legendzie - Jeździec wielorybów Niki Caro

Wbrew przepowiedni, legendzie - Jeździec wielorybów Niki Caro Wbrew przepowiedni, legendzie - Jeździec wielorybów Niki Caro 1. Zapisz w punktach legendę, która głosiła nadejście nowego Paikea. W razie trudności skorzystajcie z materiałów pomocniczych (Zał. Nr 1)

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

W y s t a w a. Archeologia Sudanu. przewodnik Małego Odkrywcy

W y s t a w a. Archeologia Sudanu. przewodnik Małego Odkrywcy W y s t a w a Archeologia Sudanu przewodnik Małego Odkrywcy 1 2 Stolik i postać przewodniczki Zuzi Strój archeologa Tablica magnetyczna: tajemnicze ogony Klocki z bogiem Apademakiem 2 1 projekt przewodników

Bardziej szczegółowo

Śladami mamutów. W wykładzie szczegółowo poruszone zostały następujące zagadnienia: 1. Przynależność systematyczna mamutów

Śladami mamutów. W wykładzie szczegółowo poruszone zostały następujące zagadnienia: 1. Przynależność systematyczna mamutów Śladami mamutów. W dniu 20.10.2012 r. tj. sobota, wybraliśmy się z nasza Panią od geografii do Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego na tegoroczną XI już edycję cyklu Tajemnice Ziemi

Bardziej szczegółowo

Malborskie mosty. Bernard Jesionowski. Malbork 2008. Bernard Jesionowski Malborskie mosty Strona 1

Malborskie mosty. Bernard Jesionowski. Malbork 2008. Bernard Jesionowski Malborskie mosty Strona 1 Malborskie mosty Bernard Jesionowski Malbork 2008 Bernard Jesionowski Malborskie mosty Strona 1 Tradycja istnienia stałej przeprawy przez Nogat w Malborku ma średniowieczną tradycję. Świadczą o tym cylindryczne

Bardziej szczegółowo

Test z zakresu rozwoju świata greckiego do czasów Aleksandra Macedońskiego

Test z zakresu rozwoju świata greckiego do czasów Aleksandra Macedońskiego Test z zakresu rozwoju świata greckiego do czasów Aleksandra Macedońskiego 1. Na załączonej mapie zakreśl obszar Hellady i Wielkiej Hellady z właściwą legendą. 2. Analizując mapę przedstawiającą obszar

Bardziej szczegółowo

Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 5

Lokomotywa 2. Czytam i piszę. Część 5 Słońce najbliższą gwiazdą Bogacenie słownictwa Kometus i astronauta (fragment) Piaskowy Wilk zwrócił się do Kometusa i zapytał, jak się sprawy mają w wielkim kosmosie. Kometus odpowiedział, że jak zwykle

Bardziej szczegółowo

SP Klasa VI, temat 2

SP Klasa VI, temat 2 SP Klasa VI, temat 2 SP Klasa VI, temat 2 SP Klasa VI, temat 2 SP Klasa VI, temat 2 SP Klasa VI, temat 2 SP Klasa VI, temat 2 SP Klasa VI, temat 2 SP Klasa VI, temat 2 zagiąć NAUKOWCY SP Klasa VI, temat

Bardziej szczegółowo

Chile- Rozwikłaj zagadkę Wyspy Wielkanocnej

Chile- Rozwikłaj zagadkę Wyspy Wielkanocnej Chile- Rozwikłaj zagadkę Wyspy Wielkanocnej Opis Cena od: 9200 PLN Liczba dni: 7 dni Kraj: Chile Chile to Santiago, Chile to sucha pustynia Atacama, Chile to wino... ale Chile to też Wyspa Wielkanocna.

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Noe i Potop

Biblia dla Dzieci. przedstawia. Noe i Potop Biblia dla Dzieci przedstawia Noe i Potop Autor: Edward Hughes Ilustracje: Byron Unger; Lazarus Redakcja: M. Maillot; Tammy S. Tłumaczenie: Katarzyna Gablewska Druk i oprawa: Bible for Children www.m1914.org

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES

WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES WYJAZD DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS EURO VILLAGES PONIEDZIAŁEK, 13.05 Wczesnym porankiem nasz grupa składająca się z czterech uczniów klasy trzeciej i dwóch opiekunów udała się na lotnisko w Balicach,

Bardziej szczegółowo

Prosto znad morza... 3m

Prosto znad morza... 3m Prosto znad morza... 3m Grzegorz Kapłon Za oknem pogoda pozostawia wiele do życzenia - zimno, ponuro, warunki tylko dla odważnych lub narciarzy, ale postanowiliśmy przypomnieć kilka wspaniałych chwil z

Bardziej szczegółowo

Magiczne słowa. o! o! wszystko to co mam C a D F tylko tobie dam wszystko to co mam

Magiczne słowa. o! o! wszystko to co mam C a D F tylko tobie dam wszystko to co mam Magiczne słowa C tylko tobie ccę powiedzieć to / / C / a / C a / / C / a / to co czuję dziś kiedy przycodzi noc / e / C / a / / e / C / a / tylko tobie C a / / C / a / tylko tobie dam białą róże i wszystko

Bardziej szczegółowo

Gospodarka morska w Polsce 2009 roku

Gospodarka morska w Polsce 2009 roku Tekst opublikowany w internecie pod adresem: http://www.egospodarka.pl/52652,gospodarkamorska-w-polsce-2009,1,39,1.html (2011-02-02) 07.05.2010, 12:50 Gospodarka morska w Polsce 2009 roku Morska i przybrzeżna

Bardziej szczegółowo

Witaj. w świecie Drupala

Witaj. w świecie Drupala Witaj w świecie Drupala Drupal chod ta nazwa brzmi groźnie nie jest wcale straszny. Wręcz przeciwnie, służy do tego, aby ułatwid nam życie. Chcąc prowadzid blog, nawet bardzo bogaty pod względem zastosowanych

Bardziej szczegółowo

Warszawa stolica Polski

Warszawa stolica Polski społeczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 46, s. 1 1 Warszawa stolica Polski Dokończ zdania. Jestem. Kraj, w którym mieszkam, to. Godłem Polski jest. Flaga Polski

Bardziej szczegółowo

Rzeźba na mapach. m n.p.m

Rzeźba na mapach. m n.p.m Rzeźba na mapach Rzeźbę terenu przedstawia się obecnie najczęściej za pomocą poziomic. Poziomice (izohipsy) są to linie na mapie łączące punkty o jednakowej wysokości. Mapa poziomicowa (hipsometryczna)

Bardziej szczegółowo

Egipt pobyt 3 17 luty 2005 r. Odcinek 2. Luksor

Egipt pobyt 3 17 luty 2005 r. Odcinek 2. Luksor Egipt pobyt 3 17 luty 2005 r. Odcinek 2. Luksor Jeśli chcemy zobaczyć największe egipskie świątynie: królowej Hatszepsut, Amona Re, Ramzesa II, czy Tutanchamona, musimy do Luksoru wyruszyć wcześnie rano.

Bardziej szczegółowo

Jak liczono dawniej?

Jak liczono dawniej? Jak liczono dawniej? Kinga Lużyńska 2a Strona 0 Praca długoterminowa z matematyki System karbowy Ludzie gdy jeszcze prowadzili koczowniczy tryb życia czyli jedli to co znaleźli bądź upolowali, nie musieli

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF W EGIPCIE 12. JÓZEF W EGIPCIE

STARY TESTAMENT. JÓZEF W EGIPCIE 12. JÓZEF W EGIPCIE JÓZEF W EGIPCIE 57 Po długiej podróży Józef trafił do Egiptu. Kupił go Potyfar, który był dowódcą straży faraona. Józef mieszkał u Potyfara i tak mijał dzień za dniem. Jednak Potyfar widział, że Pan Bóg

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z HISTORII W KLASIE IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z HISTORII W KLASIE IV historia i czym zajmuje się historyk. WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE Z HISTORII W KLASIE IV Ocena dopuszczająca Ocena dostateczna Ocena dobra Ocena bardzo dobra Uczeń umie krotko Uczeń wyjaśnia,

Bardziej szczegółowo

PROGRAM LEONARDO da VINCI CYPR 2013

PROGRAM LEONARDO da VINCI CYPR 2013 PROGRAM LEONARDO da VINCI CYPR 2013 amathus-hotel Pokoje z basenem Przykładowy pokój Basen Restauracja - praca Geografia Cypr jest krajem kontrastów. Szczyty górskie przeciwstawiają się tu pięknym plażom.

Bardziej szczegółowo

SKARBY NATURY skatter i naturen

SKARBY NATURY skatter i naturen SKARBY NATURY skatter i naturen Przyroda w Norwegii jest nie tylko piękna, ale kryje w sobie wiele cennych zasobów naturalnych (naturressurser). Niektóre z nich widać gołym okiem: lasy, góry czy ryby w

Bardziej szczegółowo

W badaniach 2008 trzecioklasiści mieli kilkakrotnie za zadanie wyjaśnić wymyśloną przez siebie strategię postępowania.

W badaniach 2008 trzecioklasiści mieli kilkakrotnie za zadanie wyjaśnić wymyśloną przez siebie strategię postępowania. Alina Kalinowska Jak to powiedzieć? Każdy z nas doświadczał z pewnością sytuacji, w której wiedział, ale nie wiedział, jak to powiedzieć. Uczniowie na lekcjach matematyki często w ten sposób przekonują

Bardziej szczegółowo

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk o mała Jadwinia p MAŁA JADWINIA nr 11 Opracowała Daniela Abramczuk Zdjęcie na okładce Julia na huśtawce pochodzą z książeczki Julia święta Urszula Ledóchowska za zgodą Wydawnictwa FIDES. o Mała Jadwinia

Bardziej szczegółowo

Zmiany środowiska po roku 1750

Zmiany środowiska po roku 1750 Zmiany środowiska po roku 1750 Zmiany od końca XVIII wieku: - wzrost uprzemysłowienia spowodował wzrost demograficzny - przemysł staje się podstawową gałęzią gospodarki - rozpoczynają się procesy urbanizacyjne

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu - historia i społeczeństwo dla klasy IV

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu - historia i społeczeństwo dla klasy IV Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu - historia i społeczeństwo dla klasy IV Nr lekcji Temat lekcji Ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra Ocena bardzo dobra Ocena celująca

Bardziej szczegółowo

Zasady rzutowania prostokątnego. metodą europejską. Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu. Zasady rzutowania prostokątnego

Zasady rzutowania prostokątnego. metodą europejską. Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu. Zasady rzutowania prostokątnego Zasady rzutowania prostokątnego metodą europejską Opracował: Robert Urbanik Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu Wiadomości ogólne Rzutem nazywamy rysunkowe odwzorowanie przedmiotu lub bryły geometrycznej

Bardziej szczegółowo

Ameryka Łacińska została naniesiona na chińskie mapy już przed Kolumbem

Ameryka Łacińska została naniesiona na chińskie mapy już przed Kolumbem 28.02.2015 Ameryka Łacińska została naniesiona na chińskie mapy już przed Kolumbem Autor: Wieczorna Image not found http://wieczorna.pl/uploads/photos/middle_ Ameryka Łacińska została naniesiona na chińskie

Bardziej szczegółowo

OFERTA CZARTERÓW JACHTÓW POLCONN CSS

OFERTA CZARTERÓW JACHTÓW POLCONN CSS OFERTA CZARTERÓW JACHTÓW POLCONN CSS Szanowni Państwo, Firma Polconn CSS specjalizuje się w organizacji wakacji pod żaglami o najwyższym standardzie, w najbardziej atrakcyjnych rejonach świata. Naszym

Bardziej szczegółowo

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r.

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r. Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej 29.01.2017r. - 04.02.2017r. Dzień I - 29.01.2017r. O północy przyjechałam do Berlina. Stamtąd FlixBusem pojechałam do Hannoveru. Tam już czekała na mnie

Bardziej szczegółowo

Zagłębie Ruhry jak to mówią Niemcy Ruhrpott, jest mieszaniną wszystkiego i wszystkich. Jest położone nad rzeką Ruhrą, a także w pobliżu rzeki Ren.

Zagłębie Ruhry jak to mówią Niemcy Ruhrpott, jest mieszaniną wszystkiego i wszystkich. Jest położone nad rzeką Ruhrą, a także w pobliżu rzeki Ren. Zagłębie Ruhry Zagłębie Ruhry Zagłębie Ruhry jak to mówią Niemcy Ruhrpott, jest mieszaniną wszystkiego i wszystkich. Jest położone nad rzeką Ruhrą, a także w pobliżu rzeki Ren. Region zachodnich Niemiec,

Bardziej szczegółowo

Działalnośd mórz Wybrzeża wynurzone Wybrzeża zanurzone

Działalnośd mórz Wybrzeża wynurzone Wybrzeża zanurzone Działalnośd mórz Działalnośd mórz zachodzi na wybrzeżu, które wyznacza zasięg działalności fal, prądów i pływów morskich. Możemy wyróżnid: Wybrzeża wynurzone, które powstają w czasie regresji morza, na

Bardziej szczegółowo

Wśród ankietowanych aż 73,5% stanowiły kobiety. Świadczyć to może o większym zainteresowaniu niezależną modą i dizajnem wśród kobiet.

Wśród ankietowanych aż 73,5% stanowiły kobiety. Świadczyć to może o większym zainteresowaniu niezależną modą i dizajnem wśród kobiet. Podsumowanie ankiety przeprowadzonej podczas targów SILESIA BAZAAR vol.3 opracowanej przez organizację PRogress przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach Spis treści 1. Pytania o płeć... 2 2. Pytanie

Bardziej szczegółowo

Platon, Państwo, przeł. W. Witwicki, Warszawa: PWN, 1958, t.1, ks. II, 368E-372A. A czyż państwo nie jest większe od jednego człowieka?

Platon, Państwo, przeł. W. Witwicki, Warszawa: PWN, 1958, t.1, ks. II, 368E-372A. A czyż państwo nie jest większe od jednego człowieka? Platon, Państwo, przeł. W. Witwicki, Warszawa: PWN, 1958, t.1, ks. II, 368E-372A. A czyż państwo nie jest większe od jednego człowieka? Większe powiada. To może i większa sprawiedliwość mieszka 369 w tym,

Bardziej szczegółowo

Gra Piratissimo. Wprowadzenie

Gra Piratissimo. Wprowadzenie Gra Piratissimo Który statek piracki jako pierwszy dowiezie skarb do bezpiecznego portu? Pasjonujący gra rodzinna z 2 wariantami dla 2 4 poszukiwaczy skarbów w wieku od 6 lat. Nr art.: 3585 Typ gry: gra

Bardziej szczegółowo

Test dla klasy V sprawdzający umiejętności i wiadomości po cyklu lekcji w bloku humanistycznym Bogowie i ludzie.

Test dla klasy V sprawdzający umiejętności i wiadomości po cyklu lekcji w bloku humanistycznym Bogowie i ludzie. Test dla klasy V sprawdzający umiejętności i wiadomości po cyklu lekcji w bloku humanistycznym Bogowie i ludzie. Witaj! Na lekcjach języka polskiego i historii poznałeś świat starożytnych ludów i ich wierzeń.

Bardziej szczegółowo

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku.

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku. Dnia 24 września 1984 roku postanowiłam wyruszyć w podróż. Ustaliłam z moją załogą, że przyjmiemy nowego majtka do sprzątania pokładu. Po 2 dniach zgłosił się do nas pewien chłopak. Miał 14 lat. Nie przedstawił

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

Warszawa Poczdam Kilonia Skagen Odense - Kopenhaga Ystad Świnoujście Warszawa: 10 do 12 dni 2800 km WYPRAWA DO DANII - SKAGEN

Warszawa Poczdam Kilonia Skagen Odense - Kopenhaga Ystad Świnoujście Warszawa: 10 do 12 dni 2800 km WYPRAWA DO DANII - SKAGEN Warszawa Poczdam Kilonia Skagen Odense - Kopenhaga Ystad Świnoujście Warszawa: 10 do 12 dni 2800 km WYPRAWA DO DANII - SKAGEN Niemcy - Poczdam Budynek z 1685 r, początkowo jako oranżeria a następnie stajnie

Bardziej szczegółowo

Darmowy fragment

Darmowy fragment Ewa Solankowa JAK NA ZAWSZE POZBYĆ SIĘ ZAPARĆ Copyright by Ewa Solankowa & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Ewa Solankowa ISBN 978-83-63080-57-0 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Kontakt:

Bardziej szczegółowo

Ciekawie o Somalii Somalia w Pigułce państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym Rogiem Afryki ). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Na północnym

Bardziej szczegółowo

Wirtualny Hogwart im. Syriusza Croucha

Wirtualny Hogwart im. Syriusza Croucha Wirtualny Hogwart im. Syriusza Croucha Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. OKROPNIE WYCZERPUJĄCE TESTY MAGICZNE WRÓŻBIARSTWO GRUDZIEŃ 2012 Instrukcja dla zdających:

Bardziej szczegółowo

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna treść lektury, zna zasady interpretacji mitu, wie, w jakim celu tworzono mity. b) Umiejętności Uczeń: potrafi wymienić

Bardziej szczegółowo

W skrócie historia gospodarki mieszkaniowej

W skrócie historia gospodarki mieszkaniowej W skrócie historia gospodarki mieszkaniowej Lekcja Projekt Ekodom Źródło: http://hubpages.com/hub/history-of-housing 23/01/2009 1 Pierwsze schronienia Zanim człowiek nauczył się budować schronienia, mieszkał

Bardziej szczegółowo

Wieczór Albański. Butrintit i Zamek Lekursi

Wieczór Albański. Butrintit i Zamek Lekursi Wieczór Albański Specjalnie dla Państwa w każdą niedzielę odbywa się wieczór albański przy dźwiękach tradycyjnej polifonicznej muzyki. Cały wieczór to degustacja wspaniałych albańskich potraw oraz niezwykle

Bardziej szczegółowo

Kapliczka na Zawodziu

Kapliczka na Zawodziu Kapliczka na Zawodziu Miejsce, na które zwróciłam uwagę, to pomnik- kapliczka znajdująca się w Gorllicach na Zawodziu. Na niej jest wyryta data powstania 1850r. W Polsce jest mnóstwo kapliczek o różnych

Bardziej szczegółowo

Konkurs humanistyczny Etap szkolny

Konkurs humanistyczny Etap szkolny Konkurs humanistyczny Etap szkolny W Egipcie sierpnia 799r. Przywódca Francuzów i późniejszy zdobywca Europy, Napoleon Bonaparte stał u stóp piramidy Cheopsa. Przewodnik wprowadził go do wnętrza piramidy.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych. Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych. Cele operacyjne: Uczeń: rozpoznaje pismo punktowe i opisuje jego przeznaczenie, wymienia trudności, z jakimi stykają się

Bardziej szczegółowo

CN IGEL DIVERS RADOSŁAW KONIECZNY E-MAIL: RADEK@KURSYNURKOWANIA.EU WWW.KURSYNURKOWANIA.EU MOBILE: 697 899 600

CN IGEL DIVERS RADOSŁAW KONIECZNY E-MAIL: RADEK@KURSYNURKOWANIA.EU WWW.KURSYNURKOWANIA.EU MOBILE: 697 899 600 Malta leży na morzu Śródziemnym, pomiędzy Sycylią a Afryką i ze względu na swoje położenie ma przepiękną, przejrzystą i ciepłą wodę (30 metrów widoczności i 27 stopni pod koniec lata). Ze względu na swoją

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

Plan wynikowy. Klasa 4

Plan wynikowy. Klasa 4 Plan wynikowy. Klasa 4 Gwiazdką oznaczono tematy spoza. Wymagania dotyczące dodatkowych zależą od tego, czy nauczyciel wyznaczy dany temat ten jako obowiązkowy, czy jako nadobowiązkowy wówczas wymagania

Bardziej szczegółowo

GRA DLA 2-4 GRACZY W WIEKU 6-106 LAT AUTORZY GRY: VALERY FOURCADE I JEAN-PHILIPPE MARS

GRA DLA 2-4 GRACZY W WIEKU 6-106 LAT AUTORZY GRY: VALERY FOURCADE I JEAN-PHILIPPE MARS GRA DLA 2-4 GRACZY W WIEKU 6-106 LAT AUTORZY GRY: VALERY FOURCADE I JEAN-PHILIPPE MARS Jak przewieźć statkiem wilka, kozę i kapustę? To nie takie proste, ponieważ wilk ma apetyt na kozę, a koza bardzo

Bardziej szczegółowo

VI WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZY

VI WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZY VI WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ETAP I 1 listopada 2008 roku Czas pracy 90 minut Kod ucznia Suma punktów Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swój kod. 2. Liczba

Bardziej szczegółowo

Stanisław Witkiewicz, Zachód słońca na morzu

Stanisław Witkiewicz, Zachód słońca na morzu Stanisław Witkiewicz, Zachód słońca na morzu Zadania od 1. do 6. związane są z zamieszczonym w ramce obrazem. Zadanie 1. Obraz Stanisława Witkiewicza jest podobny do: A. plakatu, B. szkicu, C. płaskorzeźby,

Bardziej szczegółowo

1 dzień Wylot z Polski do Delhi z przesiadką w jednym z azjatyckich portów.

1 dzień Wylot z Polski do Delhi z przesiadką w jednym z azjatyckich portów. 1 dzień Wylot z Polski do Delhi z przesiadką w jednym z azjatyckich portów. 2 dzień Przylot do stolicy Indii Delhi. Ten dzień poświęcimy na aklimatyzację i zapoznanie się z indyjskimi realiami. Udamy się

Bardziej szczegółowo

PROPONOWANE TEMATY GIMNAZJALNYCH TEMATÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM

PROPONOWANE TEMATY GIMNAZJALNYCH TEMATÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM PROPONOWANE TEMATY GIMNAZJALNYCH TEMATÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2016-2017 J.POLSKI/ dr T. Pawlus 1."Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy". O zanikającej sztuce czytania 2. "Prosta historia"

Bardziej szczegółowo

Zabytki z obszaru Mezoameryki w zbiorach Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze

Zabytki z obszaru Mezoameryki w zbiorach Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze Anna Hendel Zabytki z obszaru Mezoameryki w zbiorach Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy, poza zabytkami związanymi z przeszłością

Bardziej szczegółowo

NAUKA I SZTUKA GEOGRAFIA

NAUKA I SZTUKA GEOGRAFIA NAUKA I SZTUKA GEOGRAFIA ATLANTYDA- JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZAGADEK Atlantyda od lat jest przedmiotem spekulacji naukowców. Można powiedzieć, że teoria Atlantydy ma więcej przeciwników niż sojuszników. Powód

Bardziej szczegółowo

O FIRMIE. Serdecznie zapraszamy!!! Bartosz Obracaj. Wojciech Obracaj

O FIRMIE. Serdecznie zapraszamy!!! Bartosz Obracaj. Wojciech Obracaj O FIRMIE Firma Polconn - Complete Sailing Service to przedsięwzięcie bazujące na naszym wieloletnim doświadczeniu w pracy w żeglarstwie, skierowane do wszystkich pasjonatów tego sportu, zarówno osób prywatnych

Bardziej szczegółowo

Wolsung SSG Scenariusze

Wolsung SSG Scenariusze Wolsung SSG Scenariusze W celu ulepszenia modelu rozgrywki w Wolsung SSG nowe zasady scenariuszy wprowadzają Aktywowalne Cele różnych rodzajów. Scenariusze tu zaprezentowane dają przykład jak znaczniki

Bardziej szczegółowo

marek porąbka mój adriatyk Patronat honorowy nad projektem: Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk

marek porąbka mój adriatyk Patronat honorowy nad projektem: Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk marek porąbka mój adriatyk Patronat honorowy nad projektem: Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk Agnieszka Kamińska Zarząd Krajowy Towarzystwo Polsko-Chorwackie z siedzibą przy

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA Natalia Teda

PREZENTACJA Natalia Teda PREZENTACJA Natalia Teda Flaga Sycylii. Sycylia włoska wyspa z swoją siedzibą w Palermo. Powierzchnia jaką zajmuje to 25 710 km ². Liczba ludności na Sycylii to 5 036 666. Sycylie dzielimy na 9 prowincji

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1)

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) CZYTANIE A. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. I jest to bez wątpienia prawda. Bo przecież wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole, ale również w pracy, albo

Bardziej szczegółowo

Biblia dla Dzieci przedstawia. Bóg daje Abrahamowi obietnicę

Biblia dla Dzieci przedstawia. Bóg daje Abrahamowi obietnicę Biblia dla Dzieci przedstawia Bóg daje Abrahamowi obietnicę Autor: Edward Hughes Ilustracje: Byron Unger; Lazarus Redakcja: M. Maillot; Tammy S. Tłumaczenie: Joanna Kowalska Druk i oprawa: Bible for Children

Bardziej szczegółowo

O FIRMIE. Serdecznie zapraszamy!!! Bartosz Obracaj. Wojciech Obracaj

O FIRMIE. Serdecznie zapraszamy!!! Bartosz Obracaj. Wojciech Obracaj O FIRMIE Firma Polconn - Complete Sailing Service to przedsięwzięcie bazujące na naszym wieloletnim doświadczeniu żeglarskim, skierowane do wszystkich pasjonatów tego sportu, zarówno osób prywatnych jak

Bardziej szczegółowo

Plan wynikowy. Klasa 4

Plan wynikowy. Klasa 4 1 Plan wynikowy. Klasa 4 Temat 1. Historia Co to takiego? historia jako dzieje, przeszłość, epoki historyczne. 2. Wśród starych ksiąg, obrazów i budowli źródła historyczne. 3. Historia zegara i nie tylko

Bardziej szczegółowo