GEORGES BLOND OCEAN PRZYGODY TOM 1. Przekład: Barbara Durbajło, Anna T. Kowalewska. Plik sporządzono na podstawie wydania

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "GEORGES BLOND OCEAN PRZYGODY TOM 1. Przekład: Barbara Durbajło, Anna T. Kowalewska. Plik sporządzono na podstawie wydania"

Transkrypt

1 GEORGES BLOND OCEAN PRZYGODY TOM 1 Przekład: Barbara Durbajło, Anna T. Kowalewska Plik sporządzono na podstawie wydania Blond, Georges. Ocean przygody. Warszawa : Świat Książki Bertelsmann Media, 2008 wyłącznie dla celów edukacyjnych i użytku młodzieży ze Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego edycja Ilustracje, mapy, przypisy (jeśli nie zaznaczono inaczej) i daty w tekście (w nawiasach kwadratowych) Kazimierz Robak.

2 Georges Blond Ocean przygody 2 SPIS TREŚCI TOM I Morze Śródziemne (fragment rozdziału) Łzy z obsydianu Nos Kleopatry Krzyż i Półksiężyc Grobowiec Rudobrodego Nieznany Algier Polowanie z orłem Zachwycający Lesseps Zabawy taneczne i proch [ ]

3 Georges Blond Ocean przygody 319 MORZE ŚRÓDZIEMNE

4 Georges Blond Ocean przygody Łzy z obsydianu Dawne cywilizacje narodziły się na niewielkim obszarze, nad brzegami kilku rzek: Tygrysu, Eufratu, Nilu, Indusu oraz Huang-ho, czyli Żółtej Rzeki. Ich okresowe wylewy sprzyjały rozwojowi rolnictwa, a dobrobyt umożliwiał wynalazczośd i wszelkie udoskonalenia. Mieszkaocy Mezopotamii, naród rolniczy od 4000 lat przed naszą erą, znali koło, używali miedzi, a także opanowali sztukę wypalania ceramiki, wytapiania metali i architekturę. Tysiąc lat później w tym samym regionie Sumerowie zwiększyli zbiory zbóż dzięki pracom irygacyjnym przeprowadzonym na wielką skalę, wymyślili alfabet klinowy, stworzyli rasy bydła hodowlanego i nauczyli się wyrabiad cyzelowaną biżuterię. Nad brzegiem Indusu i jego dopływów archeolodzy odkopali ruiny dwóch miast, Mohendżo Daro i Harappa, pochodzących sprzed 3000 lat przed naszą erą. Stojące w nich domy były wyposażone w bieżącą wodę oraz kanalizację, łączącą się z kanalizacją uliczną.

5 Georges Blond Ocean przygody 321 W tym samym czasie hioczycy, chcąc użyźnid basen Żółtej Rzeki, osuszali bagna bądź nawadniali pozbawione wilgoci tereny, hodowali jedwabniki, produkowali wspaniałe tkaniny oraz tworzyli rzeźby z brązu. Pierwsi władcy Egiptu okiełznali wylewy Nilu za pomocą systemu tam i kanałów, ustanowili scentralizowany system rządzenia, który nie miał precedensu w ówczesnej historii, wznosili ogromne, imponujące budowle. Te świadectwa niezrównanej cywilizacji stoją nadal, przytłaczając swym majestatycznym pięknem. Nawet najbardziej roztargniony turysta przystaje w milczeniu przed wielkimi piramidami, gdy przewodnik przypomina, że zbudowano je blisko pięd tysięcy lat temu. Tymczasem wielka przygoda Morza Śródziemnego trwała już cztery tysiące lat przed powstaniem piramid. A przecież to zdanie można napisad dopiero od niedawna. Wszyscy naukowcy zajmujący się prehistorią i historią uważali, że przed piątym tysiącleciem nikt nie wypływał na Morze Śródziemne. Z pewnością taplano się tuż przy brzegu, ale nikt nie odważył się wybrad w prawdziwą podróż po morzu, taką, w czasie której traci się ląd z oczu i płynie poza horyzont. Ani po Morzu Śródziemnym, ani po żadnym innym. A potem były wykopaliska we rachti, na półwyspie Peloponez, i znalezisko, o którym będę mówił. Nie jestem pewny, czy chod jedna gazeta francuska poświęciła mu jakąkolwiek uwagę. A przecież chodzi o sławne wejrzenie w głąb przeszłości rodu ludzkiego. Rybacka wieś rachti leży przy koocu północnej odnogi zatoki Nafplion, niedaleko od Argos i Myken. Ze wsi można zauważyd otwór w skale, który prowadzi do wielkiej groty, mającej około 160 metrów długości i 50 szerokości. Mieszkaocy chodzą tam często czerpad wodę ze źródła. Wiosną 1967 roku przyjechali na półwysep amerykaoscy archeolodzy i zatrzymali się we wsi. Na czele ekspedycji stał profesor Thomas Jacobsen z Uniwersytetu Indiany. Wyprawę sfinansowała ta właśnie uczelnia oraz undacja orda przy Uniwersytecie Pensylwanii. Greckie służby archeologiczne wyraziły zgodę na poszukiwania i chęd współpracy. Archeolodzy zaczynają więc kopad ziemię w grocie we Frachti.

6 Georges Blond Ocean przygody 322 Wieśniacy, niedorostki pasące kozy, obserwują ich błyszczącymi z ciekawości oczami. Prawdopodobnie niewielu ludzi nadal uważa, że archeolodzy posługują się głównie kilofem, jednak nieliczni również orientują się, jaki stopieo delikatności i precyzji osiągnęli. Ani jeden centymetr sześcienny wydobytej ziemi nie umyka ich uwadze. Posługujemy się metodą water-sieving wyjaśnia profesor Jacobsen. Oznacza to, że każdy wydobyty kawałeczek umieszczamy w pojemniku z czystą wodą. Substancje nieorganiczne, które są cięższe, opadają na dno, organiczne unoszą się na powierzchni. Za pomocą metalowych sit o bardzo drobnych oczkach zbieramy najpierw te lżejsze, następnie cięższe. ząsteczki suszymy, ważymy,

7 Georges Blond Ocean przygody 323 mierzymy, badamy, identyfikujemy i klasyfikujemy. Przetrząsamy w ten sposób wykopalisko warstwa po warstwie. Analiza substancji organicznych za pomocą izotopu węgla 14 C pozwala precyzyjnie określid ich wiek. Dziesięd lat później poszukiwania we rachti nadal trwały. Amerykaoscy archeolodzy doszli do poziomu, który odpowiada dwudziestu tysiącom lat przed naszą erą. Grota wyjaśnił jeszcze profesor Jacobsen była zamieszkana od tamtego czasu aż do 3000 lat przed naszą erą. Inaczej mówiąc, podczas paleolitu górnego, mezolitu i neolitu. To jedyne takie miejsce w całym świecie antycznym. Znaleziska, które nas interesuje, dokonano w chwili, gdy archeolodzy we Frachti badali poziom odpowiadający 7500 lat przed naszą erą. Dla laika nie ma w nim nic szczególnego ot po prostu kilka kawałków obsydianu. Obsydian to twarda skała wulkaniczna przypominająca ciemne szkło. Wiele ludów z epoki kamienia wyrabiało z niej siekierki, groty, noże i inne narzędzia. Płytek znalezionych w grocie we rachti nie stworzyła natura. Pierwsze pytanie, które należało sobie postawid, brzmiało: Skąd pochodzą?. Wszyscy współpracownicy profesora Jacobsena znali odpowiedź: Jedyne złoże obsydianu w całym basenie Morza Śródziemnego znajduje się na wyspie Milos. Płytki wysłano do Londynu do analizy. Wynik nadszedł tydzieo później: Bez wątpienia obsydian z Milos. Milos, najdalej na zachód wysunięta wyspa należąca do archipelagu yklady, zwana też Milo lub Melos, jest miejscem, gdzie w 1820 roku znaleziono sławny posąg Wenus. Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne, a jej powierzchnia wynosi 161 km 2. Od stałego lądu dzieli ją 140 kilometrów. Zasiedlona została dopiero 3000 lat temu. Ale znajdujące się tu złoża obsydianu eksploatowano dużo wcześniej. Kreteoczycy, a potem enicjanie przewozili ten materiał do Grecji, Libanu, Egiptu i na Sycylię przez całe tysiąclecia. Rene Sedillot datuje początki wydobywania obsydianu przez Kreteoczyków na około 5000 rok przed naszą erą. Znalezisko z Frachti przesuwa datę początków eksploatacji złoża o dwa i pół tysiąca lat wstecz. Archeolodzy musieli postawid sobie drugie pytanie: Kto przywiózł płytki obsydianu z Milo do rachti? Kreteoczycy, którzy zaczęli podróże morskie dużo wcześniej niż dotąd sądzono?. Myślę oświadczył profesor Jacobsen że byli to mieszkaocy Argolidy, którzy sami wypływali po obsydian. Już 7500 lat temu mieli statki. Na czym opiera się to stwierdzenie? Nigdy nigdzie nie znaleziono najmniejszego fragmentu statku z tamtej epoki. Jest jednak coś, co zdaje się świadczyd, że profesor ma rację. W ziemi pieczary we rachti odkryto inne ciekawe przedmioty. Przede wszystkim rybie ości, co dowodzi, że mieszkaocy tego regionu zajmowali się rybołówstwem od czasów prehistorycznych. Drobiazgowe badanie owego znaleziska dostarczyło kolejnych informacji. Ości znalezione w najstarszych warstwach były bardzo drobne, ponieważ rybacy ograniczali się do brodzenia tuż przy brzegu, tak jak wszyscy inni w owym okresie.

8 Georges Blond Ocean przygody 324 Potem, niemal nagle, właśnie na poziomie odpowiadającym 7500 lat, znaleźliśmy ości dużo większe, niektóre z nich miały nawet cztery centymetry grubości i należały prawdopodobnie do tuoczyka. Mieszkaocy wybrzeża wypłynęli na szerokie wody. Mieli statki. Dlatego mówię, że to oni powędrowali na Milos w poszukiwaniu obsydianu. Sto czterdzieści kilometrów morzem. Odległośd niewielka w dzisiejszych czasach, chociaż żeglarze dobrze wiedzą, że wiatr meltem potrafi utrudnid podróż, jeśli wieje trochę silniej. Wyczyn niewątpliwie zdumiewający sześd tysięcy lat przed wybuchem wojny trojaoskiej. Nawet jeśli trzeba go przypisad Kreteoczykom, nie pomniejsza to jego wagi, ponieważ Kretę dzieli od Milos taka sama odległośd, jak tę wyspę od kontynentu. W tamtych czasach w Morzu Śródziemnym było więcej ryb niż w większości akwenów morskich, a na dodatek przez częśd roku jego wody mniej się burzyły. Uważamy więc za naturalne, że rybołówstwo i żegluga zrodziły się właśnie tam. Normalne wydaje nam się także, jeśli spojrzed na mapę, że wszystko zaczęło się w jego części wschodniej. Mnogośd wysp na Morzu Egejskim umożliwiła stopniowy rozwój żeglarskiej dziedziny aktywności ludzkiej, a pomogły w tym także wiatry wiejące zgodnie z ruchem Słooca. Żadnej jednak przygody, żadnego wyczynu nie da się wytłumaczyd wyłącznie sprzyjającymi warunkami geograficznymi czy okolicznościami zewnętrznymi. W żyłach prehistorycznych mieszkaoców basenu Morza Śródziemnego krew krążyła szybciej i była bardziej słona niż u innych ludów na Ziemi. Odważyli się oni stracid z oczu swój rodzinny brzeg i pomknąd w nieznane, które wszędzie indziej mroziło serca największych śmiałków.

9 Georges Blond Ocean przygody 325 Archeolodzy podwodni nie znaleźli w głębinach ani jednego statku kreteoskiego z tamtej epoki, żadnego wraku. Mamy do dyspozycji zaledwie kilka miniatur i znalezisk trudnych do zinterpretowania. Jedno z nich znajduje się w muzeum w Iraklionie mierzący 30 centymetrów, podługowaty przedmiot pochodzący z Palaikastro na Krecie, którego powstanie archeolodzy datują na około 3000 rok przed naszą erą. To lampka oliwna. Nie, przyjrzyjcie się lepiej. To statek z ukośnym, wysoko uniesionym dziobem i zaokrąglonym tyłem. A oto fragmenty ceramiki z 2800 roku przed Chrystusem, znalezione na wyspie Siros w archipelagu Cyklady, niedaleko od Delos, na których wyryto wije. Nie, to znowu statki łapki to wiosła, a może pagaje. Jeśli rytownik nie przesadził z ich liczbą, można wywnioskowad, że te łodzie miały około dziesięciu metrów długości. Masztu nie było. Specjaliści od budowy statków przypuszczają, że to nie pirogi wydłubane w pniach drzew, ale konstrukcje z desek, byd może pokryte skórą. Później, w drugim tysiącleciu przed naszą erą, Kreteoczycy budowali jednostki bardziej zaokrąglone, wyposażone w maszt i żagiel, ale nadal obsługiwane przez wioślarzy, których można zobaczyd na pieczęciach i klejnotach. Dzięki kreteoskim produktom i przedmiotom, znajdowanym to tu, to tam na wyspach i brzegach Morza Śródziemnego, wiemy, co przewozili ci żeglarze. W skład pierwszych transportów wchodził obsydian. Kreteoskie wyroby garncarskie znajdowano w Macedonii, Azji Mniejszej, Egipcie i na Sycylii, a przewożone ładunki stawały się coraz bardziej różnorodne i cenne w miarę rozwoju istniejącej na Krecie cywilizacji kunsztownie zdobiona broo, ceramika, biżuteria, kamienie szlachetne, a na koniec kosztowne stroje kobiece. Żaden starożytny zabytek nie daje tak dobrego pojęcia o wyrafinowaniu społecznym tej epoki jak obrazy z muzeum w Iraklionie, przedstawiające elegantki o niezwykle oryginalnym i współczesnym wyglądzie. Ten szyk pochodził z eksportu wskazują na to egipskie malowidła, na których Egipcjanki noszą typowe suknie kreteoskie ze śmiałym dekoltem. Krawcy kreteoscy poszukiwali zagranicznej klienteli, rozpowszechniając, zamiast katalogów, malowane figurki, ubrane zgodnie z najświeższą modą. W kilku susach przebyliśmy wiele wieków i znaleźliśmy się daleko od pierwszych odważnych przewoźników obsydianu. Na długo przed szczytem rozwoju cywilizacji kreteoskiej marynarze z Krety nie byli sami na Morzu Śródziemnym. Ich pierwsi konkurenci już dawno podnieśli żagle.

10 Georges Blond Ocean przygody 326 Fresk z Thiry, przed eksplozją wulkanu ok p.n.e. Jesteśmy w trzecim tysiącleciu przed naszą erą. Wioska nad brzegiem morza, gdzieś między Hajfą a Zatoką Aleksandretty (obecnie zatoka Iskenderun). Jej mieszkaocy żyją w grotach lub domkach z cegły przykrytych strzechą. Są zadowoleni, bowiem ziemia jest żyzna, a gorący klimat łagodzą wiatry od gór Liban. Uprawiają zboża, warzywa i drzewa owocowe, a wokół wsi pasą się niewielkie stada kóz i owiec. Kiedy pogoda dopisuje, kilku śmiałków łowi ryby, nie oddalając się zbytnio od brzegu na łodziach, byd może przypominających statki Kreteoczyków możliwe, że ci pionierzy zdążyli już w tej wiosce zawitad. Życie toczy się tutaj z biblijną powolnością, a jego rytm zakłóca tylko sezonowy wypas owiec. Co roku na początku lata niewielkie grupy owiec wraz ze swoimi pasterzami oddalają się od wioski, by połączyd się ze stadami z innych miejscowości. Becząca rzeka kieruje się ku wiecznie zielonym pastwiskom w górach Liban, a każdej jesieni odbywa się wędrówka w odwrotnym kierunku. Oprócz tego nie dzieje się prawie nic. Jedynymi znaczącymi zdarzeniami są narodziny i zgony, czasami jakieś morderstwo, porwanie kobiety czy bydła, jednak występki są rzadkością, ponieważ silna presja społeczna i wpływy religii trzymają namiętności w ryzach należy postępowad tak, jak wszyscy postępują od wieków. Pewnego dnia nadciąga od południa grupa składająca się z kilku mężczyzn, kobiet i dzieci. Towarzyszy im stadko zwierząt. Oblicza przybyszów różnią się od twarzy mieszkaoców sąsiednich wiosek. Nieznajomi mówią też innym językiem, chociaż to akurat nigdy nie stanowi wielkiej przeszkody dla prostych ludzi. Obcy dają do zrozumienia, że przychodzą z daleka, z kraju piasków i jałowych gór z Synaju. Właśnie jesteście świadkami przybycia na brzeg morza przodków enicjan. Należy wystrzegad się wyobrażeo o jakimkolwiek najeździe. Kilkoro ludzi przybyło do wioski, później znowu, do tej i do innych wsi położonych nad brzegiem morza. Zostali zaakceptowani przez

11 Georges Blond Ocean przygody 327 pokojowo nastawioną ludnośd, jednak nie wymieszali się przez małżeostwa i zachowali odrębny charakter, a zwłaszcza większy zmysł praktyczny niż rolnicy i pasterze. A w koocu, po długim czasie przenikania, stali się władcami. Fenicjanie Semici, których nazwa obiegła cały świat osiedli najpierw w pasie wybrzeża ciągnącym się na terenie obecnego Libanu i częściowo Syrii. Po mistrzowsku wykorzystali warunki geograficzne i zasoby, których zastosowanie nawet nie przyszło do głowy ich poprzednikom. Zaczęły się połowy już nie indywidualne, rzemieślnicze łowienie ryb. Wypływali na morze łodziami, które przestały byd delikatną konstrukcją z kilku desek. Żeby zbudowad solidne statki, wystarczyło ściąd w górach Liban cedry o drewnie niepodlegającym gniciu. Tak Fenicjanie stworzyli flotę dalekomorską. A ryb, bardzo licznych w tych przybrzeżnych wodach (dzisiejsze miasto Sajda to fenicki Sydon, czyli ryba ), nie konsumowano już tylko na miejscu, gdyż enicjanie bardzo szybko odkryli substancję pozwalającą konserwowad rybie mięso, a więc przewozid je i sprzedawad. Tą substancją jest sól. Ich nieśmiali poprzednicy drążyli jedynie niewielkie solanki przy brzegu. enicjanie zaś sprowadzają sól karawanami znad Morza Martwego z jednego litra pochodzącej z niego wody można otrzymad 200 gramów soli. Następnie tworzą przemysł przetwórczy. W swoich osadach handlowych w Hiszpanii i Maroku zakładają fabryki konserwowania ryb. ortuna uśmiecha się zarówno do ludzi zapobiegliwych, jak i odważnych. Pewnego dnia na wybrzeżu fenickim, niedaleko od Tyru (obecnie Sur), pasterski pies rozgryza małża, a jego pysk natychmiast zabarwia się na jaskrawoczerwony kolor, nigdy dotąd niewidziany w naturze. Małż zostanie nazwany rozkolcem, a kolor purpurą. Barwa ta zafascynowała świat antyczny, stając się synonimem wielkości, siły i majestatu. Ponieważ z każdego małża można uzyskad zaledwie dwie krople farby, sprzedaje się ją po bardzo wygórowanej cenie. W wielu miejscach zamieszkanego przez enicjan wybrzeża odnaleziono stosy skorupek rozkolców. Wszystkie były rozłupane w ten sam sposób. W Sydonie usypano z nich wał mający sto metrów długości i siedem wysokości. enicjanie wykorzystywali rozkolce także w innych częściach wybrzeża Morza Śródziemnego, zwłaszcza na południu Peloponezu. Z powodu tego przemysłu Grecy nazywali ich czerwonymi ludźmi. Dziwny to był lud. Odważny, odkrywczy, a jednocześnie wyrachowany. Rozwinięty pod względem intelektualnym do tego stopnia, że wymyślił cudowne udoskonalenie pisma alfabet. Potrafił wykorzystad każdą sytuację, każdą możliwośd. Gdy powstała ich flota morska, karawany ze Wschodu ze zrozumiałych przyczyn zaczęły kierowad się ku ich brzegom, które stały się najważniejszym obszarem tranzytowym świata. Kiedy bogaty Egipt chce eksportowad swoje zboże, ale brak mu drewna enicjanie dowożą pnie libaoskich cedrów. Odnaleziono ich ślad w egipskich grobowcach z 3500 roku przed naszą erą. W najstarszej znanej relacji z podróży morskiej faraon Snefru z IV dynastii sławi w 2750 roku przed Chrystusem przybycie czterdziestu statków pochodzących z fenickiego portu Gubal (greckie Byblos), które przywiozły ładunek drewna cedrowego. enicjanie rozwożą wszędzie zboże z Egiptu. Układają się z Kreteoczykami (czy też raczej narzucają im swoją wolę) w kwestii wydobycia obsydianu z Milos, wynajmują swoje statki i marynarzy każdemu, kto o to poprosi. W porcie Ezion-Geber, założonym przez hebrajskiego króla Salomona w zatoce Akaba na brzegu Morza zerwonego, będą dla niego budowad statki, wyposażą

12 Georges Blond Ocean przygody 328 je w fenickie załogi i poprowadzą tę flotę aź do na poły legendarnej krainy Punt, dzisiaj zwanej Erytreją 38. Konstrukcja, sprzedaż, wynajem zawsze według życzeo klienteli. Jeden z reliefów z płn.-wsch. fasady dziedzioca VIII w pałacu Sargona w Dur-Šarruken (współczesny Chorsabad). Łodzie fenickie z charakterystyczną dziobnicą zakooczoną rzeźbą głowy kooskiej transportują pnie cedrowe (ok. VIII w p.n.e.) Oryginał w Luwrze. Rys. na podstawie: Botta, Paul-Émile i Eugène Flandin. Monument de Ninive, t. 1, Paris 1849, tabl Starożytna kraina Punt miała obejmowad tereny dzisiejszego wschodniego Sudanu, północno-zachodniej Etiopii i północnej Erytrei. zęśd źródeł utożsamia je z obecną Somalią (przyp. red.).

13 Georges Blond Ocean przygody 329 Dużo częściej używa się słowa enicjanie niż enicja, w tak niewielkim bowiem stopniu to wybrzeże było ich ojczyzną. Jakaś dziesiątka miast mniej lub bardziej podporządkowanych trzem kolejnym przywódcom, Byblosowi, Sydonowi i Tyrowi, złączonych jedynie wspólnymi interesami i umowami handlowymi oto cała enicja. oś w rodzaju Związku Hanzeatyckiego i całkowity brak szowinistycznej próżności, a nawet nacjonalizmu. Ekspansja fenicka jest imponująca. Najpierw wschodnia częśd Morza Śródziemnego, gdzie Fenicjanie konkurowali z Kreteoczykami, których handel później zdominowali. Tam też spotkali Greków, którzy przytłoczeni odniesionym przez przybyszów sukcesem przyjęli ich alfabet. Tam również skolonizowali w sposób pokojowy ypr. Stamtąd, nie porzucając swoich baz w Byblosie, Tyrze i Sydonie, popłynęli na zachód. Od XI wieku przed naszą erą wyprawiali się dużo dalej, aż poza ieśninę Gibraltarską, zakładając po drodze przedstawicielstwa handlowe w Gadezie (dziś Kadyks) 39, na Malcie (IX wiek p.n.e.) i w Kartaginie (koniec IX wieku p.n.e.), później na wybrzeżu hiszpaoskim i marokaoskim, gdzie powstał między innymi Mogador (dziś As-Sawira). enicjanie są bez wątpienia najlepszymi marynarzami świata. * * * Nikt w to wtedy nie wątpił, a z pewnością nie faraon Necho II, który w swojej polityce starał się nie dopuścid do izolacji Egiptu i w tym celu promował wymianę z zagranicą. Handel zagraniczny był już bardzo rozwinięty dzięki enicjanom ale Necho II wymagał od nich więcej. Jesteśmy około 600 roku przed Chrystusem. Wyruszycie na wielką wyprawę. Opuścicie Morze zerwone, opłyniecie Libię (tak dawniej zwano Afrykę). Wrócicie na Morze Śródziemne, przepływając między Słupami Heraklesa ( ieśnina Gibraltarska), a potem do Egiptu. Nie wiadomo dokładnie, do których enicjan faraon się zwrócił, ale tak mniej więcej brzmiała jego wypowiedź według Herodota, który odwiedził Egipt dopiero półtora wieku później i przeprowadził wywiad: i enicjanie donosił opuścili Morze zerwone i płynęli po Oceanie Indyjskim. Gdy nadeszła jesieo, lądowali na wybrzeżu Libii, w tym miejscu, w którym się akurat znajdowali, obsiewali ziemię i czekali na okres zbiorów. Skosiwszy zboże, znowu ruszali w podróż. W trzecim roku przepłynęli obok Słupów Heraklesa i przybyli do Egiptu. Wspaniały wyczyn, jednak tak lakoniczna relacja wywołała sceptycyzm: zy starożytni mogli zrobid okrążenie mierzące mil bez kompasu oraz bez zapasów wody pitnej i żywności? I jaki był cel tej wyprawy? Jeśli się odbyła, musiała mied jakieś następstwa. Nie trzeba by było czekad dwóch tysięcy lat, by zobaczyd, jak inny marynarz (Dias) opływa Afrykę w kierunku przeciwnym. Jednak w naszych czasach coraz większa liczba naukowców wierzy w ten wyczyn. Lakonicznośd Herodota nie dziwi, jeśli sobie przypomnied, w jak wielkiej tajemnicy żeglarze, a zwłaszcza enicjanie, trzymali informacje o trasie swoich podróży. Zobaczymy, w jaki sposób pływano po Morzu Śródziemnym bez kompasu, a żeglarze faraona Necha II, płynąc blisko brzegu, mogli się bez niego obejśd. Nad brzegami Morza Śródziemnego do kooca średniowiecza wyciągano statki z wody jesienią 39 Wg badao archeologicznych Kadyks powstał ok. 800 r. p.n.e. (przyp. red.).

14 Georges Blond Ocean przygody 330 i ponownie wypływano nimi w morze po nastaniu pięknych dni. Zaopatrzenie w żywnośd zapewniało wysiewane zboże było to w tamtych czasach zupełnie normalne, a Fenicjanie z pewnością łowili także ryby. zas trwania ich podróży jest prawdopodobny, podobnie jak to, że Necho II uznał ją za zbyt długą i nie chciał zlecid ponownej wyprawy. Na naszym padole wielkośd nie trwa wiecznie. enicjanie utracili ją w dniu, w którym Aleksander Macedooski, żądny zwycięstwa, przybył w 331 roku przed naszą erą pod Sydon i Tyr. Pierwsze z tych miast poddało się, a drugie padło po siedmiomiesięcznym oblężeniu. Skorzystała na tym Kartagina, ogłaszając niepodległośd, a następnie narzucając swoje panowanie fenickim przedstawicielstwom handlowym na zachodnim brzegu Morza Śródziemnego. Trwało ono do czasu, gdy Rzym pokonał Kartaginę. Jest to długa historia, opowiadana tysiące razy, w obliczu której każdy uczciwy historyk powinien postawid sobie wiele znaków zapytania, ponieważ ci, którzy położyli kres świetności Kartagioczyków, systematycznie niszczyli ich archiwa. * * * Była wiosna 1960 roku. Turecki poławiacz gąbek 40 z pewnością wydawał się starszy, niż był w rzeczywistości z powodu wygarbowanej skóry twarzy i oczu wypalonych solą. Tłumacz przekładał jego słowa: Wrak spoczywa na głębokości trzydziestu metrów, na skale. Nie wiele widad, zaledwie kilka kawałków drewna. Archeolog amerykaoski nazywał się Peter Throckmorton. Kiedy kilka miesięcy wcześniej usłyszał o tym wraku, przypomniał sobie napis na glinianej tabliczce znalezionej w 1929 roku w ruinach fenickiego miasta Ugarit (dziś Ras Szamra), na północ od Latakii w Syrii. Ten pochodzący z drugiego tysiąclecia przed naszą erą tekst dokładnie opisywał starożytną drogę morską z enicji na Kretę, która prowadziła przez ypr i wzdłuż Azji Mniejszej, dzisiejszego wybrzeża tureckiego, aż na pełne morze na wysokości przylądka Gelidonya tam gdzie poławiacze gąbek widzieli wrak statku. Prace wykopaliskowe zaczęły się kilka tygodni później. Muł często pokrywa resztki zatopionych obiektów, jednocześnie je chroniąc. Tak nie stało się koło Gelidonyi, ponieważ dno jest w tym miejscu skaliste. Świdraki okrętowe pożarły znaczną częśd kadłuba. Peter Throckmorton wydał swoje pierwsze polecenie: Kładziemy siatkę kwadratów. Nurkowie zbudowali na dnie rusztowanie z plastikowych rurek, pokrywając i otaczając nim wrak. Dzięki temu miejsce każdego przedmiotu będzie można określid z dokładnością do jednego centymetra. Wykrywacz metalu i magnetometr wykazały, że są tam także obiekty metalowe, ale obrośnięte kamieniem. Tym lepiej mówi archeolog to dowodzi, że mamy do czy nienia z bardzo dawnym stanowiskiem. Wtedy do akcji wkroczyły pogłębiarki, młoty, windy (balony wypełnione powietrzem), sita. Każdy etap pracy był fotografowany dla celów archiwalnych. Złogi kamienia ostrożnie rozbito, a ukryte w nich przedmioty zbadano, zmierzono i zważono. Wydobyte z dna, nabrzmiałe wodą kawałki 40 Kemal Aras

15 Georges Blond Ocean przygody 331 drewna zabezpieczono bez tego rozpadłyby się po wyschnięciu. Zanurzono je więc w kąpieli z polietylenu glikolu, w której pozostały przez sześd miesięcy, by ta chemiczna mieszanina wniknęła w drewno, usuwając z niego wodę, a następnie je osuszono polietylen glikolu twardnieje, przywraca drewnu jego objętośd i nie pozwala się rozpaśd. Oto streszczenie pierwszego sprawozdania zredagowanego przez Petera Throckmortona: Analiza pozostałości kadłuba za pomocą izotopu węgla 14 C wskazuje, że statek został zbudowany około 2000 roku przed Chrystusem. Na ładunek składały się 34 sztabki prawie czystej miedzi, dwa kamienne młotki, jakich enicjanie używali do obróbki metalu, jedna ostrzałka z kamienia i liczne kamienie polerujące. Nie chodzi więc o przewóz towarów, ale prawdopodobnie o wędrownego kowala. Napisy na sztabkach i narzędziach świadczą, że wyprodukowano je na yprze na początku drugiego tysiąclecia przed naszą erą, co potwierdza wiek drewna z kadłuba statku. Znaleźliśmy także kilka przedmiotów należących do kowala lub jego załogi: cylindryczną pieczęd syryjską, kamienne moździerze i glinianą lampę z tego samego regionu, a ponadto kilka zestawów odważników z hematytu (minerał, tlenek żelaza), dopuszczonych do użycia w Syrii, Egipcie, na Cyprze, w Azji Mniejszej i na Krecie.

16 Georges Blond Ocean przygody 332 Archeolodzy George Bass (L) and Peter Throckmorton (P) nad fragmentami wraku spod przylądka Gelidonya. Fot.: Institute of Nautical Archaeology. Cylindryczna pieczęd syryjska, znaleziona we wraku spod przylądka Gelidonya i jej odcisk na glinie. Fot.: Institute of Nautical Archaeology.

17 Georges Blond Ocean przygody 333 Narzędzia z wraku spod przylądka Gelidonya. Na dolnym zdjęciu ze współcześnie dorobionymi rękojeściami. Fot.: Institute of Nautical Archaeology. Dzięki rusztowaniu z rurek wszystkie te przedmioty, podobnie jak fragmenty kadłuba, zostały umieszczone ponownie tak, jak je znaleziono w głębi morza. Dzięki temu archeolodzy mogli ocenid długośd statku kowala około dziewięciu metrów. enickie jednostki pływające bywały dużo większe. W liście napisanym w XIII wieku przed naszą erą do króla Ugaritu król Hetytów prosi go o statek z załogą do transportu w dwóch rzutach

18 Georges Blond Ocean przygody miar ziarna, czyli około 250 ton za każdym razem. W innym piśmie zamawia u tego samego władcy wyposażenie stu pięddziesięciu statków. zas i morze zwyciężyły wspaniałą fenicką flotę handlową. Nic z niej nie zostało oprócz wraku skromnego statku wędrownego kowala, który zatonął na pełnym morzu na wysokości przylądka Gelidonya cztery tysiące lat temu. Przebyta droga świadczy, że jego sternik co najmniej dwa razy stracił ląd z oczu podczas podróży, a w tamtych czasach na statkach nie było kompasu. Tak jak prymitywni mieszkaocy Oceanii na swoich pirogach, żeglarze śródziemnomorscy w starożytności kierowali się w dzieo według słooca, zaś w nocy według gwiazd, wykorzystując także swą doskonałą znajomośd prądów morskich. Żegluga osiągnęła w starożytności wysoki poziom, który trudno nam sobie dzisiaj wyobrazid. * * * Wiatry na wschodzie Morza Śródziemnego są jednocześnie zmienne i regularne można przewidzied, jaki wiatr będzie wiał w danym miejscu rankiem, a jaki wieczorem czy w środku dnia. Podobnie rzecz się ma z prądami. Jeszcze dzisiaj Instrukcje żeglarskie dla Morza Egejskiego dają dokładne wskazówki, jak wykorzystad wiatr i prądy, a pływający po nim rybacy i kabotażnicy prawie nigdy nie patrzą na kompas, nawet gdy stracą ląd z oczu. Prądy Morza Śródziemnego 41 Najwięcej statków pływa po Oceanie Atlantyckim, a przecież można po nim żeglowad całymi tygodniami, nie spotykając nikogo, jeśli nie podąża się utartymi szlakami. Jednak w pobliżu Nowego Jorku czy przylądka Lizard tłok jest tak duży, że przy złej pogodzie w każdej chwili istnieje ryzyko zderzenia. Podobnie Morze Śródziemne w starożytności, po którym pływały małe i słabo widoczne statki, było na większej swojej części wodną pustynią, ale nie na szlakach morskich. Najbardziej zainteresowani tłokiem na tych trasach byli piraci. 41 Phillips, arla Rahn. Na ies and the Mediterranean in the Early Modern Period. W: Hattendorf, John B. (red.). Naval Policy and Strategy in the Mediterranean: Past, Present, and Future. London UK, Portland OR : Frank Cass, 2000.

19 Georges Blond Ocean przygody 335 Istnieli od samego początku handlu morskiego. Tukidydes nazywa Minosa, na poły legendarnego króla Krety (III tysiąclecie p.n.e.), zwycięzcą piratów i twierdzi, że stworzył on pierwszą flotę wojenną, aby ich pokonad. enicjanie zrobili to samo około 1000 roku przed Chrystusem w obronie przed pewnym plemieniem z Azji Mniejszej, które zajmowało się wyłącznie korsarstwem. Greckie i fenickie kolonie i szlaki handlowe ok. VIII w p.n.e. Wyryte na starożytnej ceramice rysunki wskazują, że statki handlowe i wojenne od początku bardzo się od siebie różniły: wypchane towarami żaglowce były pękate, okręty wojenne długie i wąskie, wyposażone w platformę na rufie, ostry dziób i licznych wioślarzy u każdej burty. Miały także żagiel, ale do walki ruszały napędzane wiosłami. Takie są główne cechy galery, statku, który panował na Morzu Śródziemnym przez trzy tysiąclecia.

20 Georges Blond Ocean przygody 336 Kto ją wymyślił, trudno powiedzied. Kiedy się pojawiła, Kreteoczycy i enicjanie nie byli już sami na tym morzu. Widad tam także tych, których historia nazywa Grekami lud już wtedy bardzo różnorodny. Asyryjski okręt wojenny, IX-VIII w p.n.e. Musimy tutaj przyjąd pewien schemat uciążliwy, abstrakcyjny, sumaryczny i dyskusyjny, ponieważ nigdy żaden schemat nie oddaje prawdy o ludzkiej egzystencji ale dzięki niemu będziemy mogli nie zagubid się całkowicie wśród tej morskiej tłuszczy starożytności. Z rodowitymi Grekami, których starożytni nazywali Pelazgami i o których nigdy niczego się nie dowiemy, wymieszały się ludy indoeuropejskie przybyłe z północy. Ludy te, Achajowie, Jooczycy i Eolowie, zaludniwszy półwysep Peloponez, odważyły się udad na wyspy. Od drugiego tysiąclecia przed naszą erą najbardziej śmiali spośród tych najeźdźców Achajowie przeniknęli na Kretę 42. Następnie pojawili się Dorowie, którzy wyparli z wielu terenów swoich poprzedników i zainstalowali się na nich jako władcy. Zawsze będzie nam brakowało liczb. Nie wiemy, ilu Achajów, Jooczyków, Eolów i Dorów przybyło z północy ani czy migracja odbywała się falami, czy też była to stała infiltracja. Talent poetówhistoryków śródziemnomorskiej starożytności oraz ich geniusz mitologizowania dodał blasku i rozmachu zdarzeniom, które oglądane we współczesnej skali historycznej wydałyby się nam małomiasteczkowymi historiami. 42 Pod koniec XVII w. p.n.e. Kreta minojska doznała serii katastrof naturalnych, z których największą był wybuch wulkanu na oddalonej o 110 km wyspie Thira ok r. p.n.e. Osłabieni tym Minojczycy padli ostatecznie ofiarą najazdu Achajów (zwanych także od najważniejszego ośrodka cywilizacji ich cywilizacji, miasta Mykeny Grekami Mykeoskimi). Ok r. p.n.e. Achajowie / Mykeoczycy zdobywają Iraklion i dostaje się pod ich panowanie cała Kreta.

20 000 MIL PODMORSKIEJ ŻEGLUGI JULIUSZ VERNE

20 000 MIL PODMORSKIEJ ŻEGLUGI JULIUSZ VERNE JULIUSZ VERNE 20 000 MIL PODMORSKIEJ ŻEGLUGI TYTUŁ ORYGINAŁU FRANCUSKIEGO,,VINGT MILLE LIEUES SOUS LES MERS PRZEŁOŻYŁ Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO: BOLESŁAW KIELSKI SŁOWO WSTĘPNE Często spotkać się można ze zdaniem,

Bardziej szczegółowo

Louis Guilloux MOJA BRETANIA. Przekład i opracowanie Kazimierz Brakoniecki. Zdjęcia Bretanii Claude Le Gall

Louis Guilloux MOJA BRETANIA. Przekład i opracowanie Kazimierz Brakoniecki. Zdjęcia Bretanii Claude Le Gall 1 Louis Guilloux MOJA BRETANIA Przekład i opracowanie Kazimierz Brakoniecki Zdjęcia Bretanii Claude Le Gall OLSZTYN 2008 2 Podstawa przekładu i wydania: Louis Guilloux Ma Bretagne Editions Folle Avoine

Bardziej szczegółowo

RYSZARD WIDŁASZEWSKI HISTORIA LIBII WARSZAWA 2006

RYSZARD WIDŁASZEWSKI HISTORIA LIBII WARSZAWA 2006 1 RYSZARD WIDŁASZEWSKI HISTORIA LIBII WARSZAWA 2006 2 SPIS TREŚCI 1. Warunki geograficzne...3 2. Libia przed podbojem arabskim...14 3. Podbój arabski...27 4. Libia od dominacji Aġlabidów do Normanów i

Bardziej szczegółowo

Niniejsza darmowa publikacja zawiera jedynie fragment pełnej wersji całej publikacji.

Niniejsza darmowa publikacja zawiera jedynie fragment pełnej wersji całej publikacji. Niniejsza darmowa publikacja zawiera jedynie fragment pełnej wersji całej publikacji. Aby przeczytać ten tytuł w pełnej wersji kliknij tutaj. Niniejsza publikacja może być kopiowana, oraz dowolnie rozprowadzana

Bardziej szczegółowo

NOWA SŁAWIA NOWA SŁAWIAŃSZCZYZNA NOVOSLAVJA

NOWA SŁAWIA NOWA SŁAWIAŃSZCZYZNA NOVOSLAVJA WALDEK PASTUSZKA, ŁUKASZ ROGALSKI NOWA SŁAWIA NOWA SŁAWIAŃSZCZYZNA NOVOSLAVJA Czyli, prezentacja nowoczesnej cywilizacji sławskiej, naturalnej najstarszej cywilizacji Ziemi w ujęciu obiektywnej rzeczywistości

Bardziej szczegółowo

Ogromne podziękowania z mojej strony należą się : mojej Mamie, za nieustającą cierpliwość, Agnieszce S., za wielką pomoc w zdobyciu materiałów,

Ogromne podziękowania z mojej strony należą się : mojej Mamie, za nieustającą cierpliwość, Agnieszce S., za wielką pomoc w zdobyciu materiałów, Ogromne podziękowania z mojej strony należą się : mojej Mamie, za nieustającą cierpliwość, Agnieszce S., za wielką pomoc w zdobyciu materiałów, Joannie Ł., za mądre słowa oraz Marcinowi J. i Pawłowi T.,

Bardziej szczegółowo

W osiemdziesiąt dni dookoła świata

W osiemdziesiąt dni dookoła świata JULIUSZ VERNE W osiemdziesiąt dni dookoła świata Przełożył - Zbigniew Florczak Słowniczek terminów morskich Awanport (przedporcie)- przylegająca do portu część redy (patrz: reda), sztucznie zakryta przed

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI MARZEC 2014. ZDANIEM EKSPERTA Prawdy, półprawdy i niedomówienia SPADKI CEN I WZROST POPULARNOŚCI ZŁOTA

SPIS TREŚCI MARZEC 2014. ZDANIEM EKSPERTA Prawdy, półprawdy i niedomówienia SPADKI CEN I WZROST POPULARNOŚCI ZŁOTA 5 MARZEC 2014 SPIS TREŚCI RAFY KORALOWE GINĄCE EKOSYSTEMY SREBRO NA DŁONIACH TARGI ZŁOTO SREBRO CZAS 2014 str. 12 str. 47 SPADKI CEN I WZROST POPULARNOŚCI ZŁOTA Złoto od dwóch lat nieustannie tanieje

Bardziej szczegółowo

Militarne ekspozycje w Periegesis Pauzaniasza. Helleńska typologia wojennych świadectw jako dziedzictwa kulturowego

Militarne ekspozycje w Periegesis Pauzaniasza. Helleńska typologia wojennych świadectw jako dziedzictwa kulturowego Lucyna Kostuch Militarne ekspozycje w Periegesis Pauzaniasza. Helleńska typologia wojennych świadectw jako dziedzictwa kulturowego Słowa kluczowe: Pauzaniasz, turystyka militarna, helleński turysta, dziedzictwo

Bardziej szczegółowo

Wiktor de Dore. 2006 Instytut Praktycznej Edukacji www.ipe.com.pl ISBN 83-913100-9-4

Wiktor de Dore. 2006 Instytut Praktycznej Edukacji www.ipe.com.pl ISBN 83-913100-9-4 Wiktor de Dore 2006 Instytut Praktycznej Edukacji www.ipe.com.pl ISBN 83-913100-9-4 G dy pewnego ranka zjawiłem się na Rue de Sagesse, spodziewałem się jedynie tej samej zbieraniny motłochu. Mimo to, powiedziałem

Bardziej szczegółowo

Bestie. Spotkania Prorockie lipiec 1994

Bestie. Spotkania Prorockie lipiec 1994 Spotkania Prorockie lipiec 1994 Bestie Dnia onego nawiedzi Pan mieczem swoim srogim, wielkim i mocnym, Lewiatana, węża długiego i Lewiatana, węża skręconego, a zabije smoka, który jest w morzu. Izajasz

Bardziej szczegółowo

fragment Z języka angielskiego przełożyli Zofia Szachnowska-Olesiejuk i Adam Olesiejuk

fragment Z języka angielskiego przełożyli Zofia Szachnowska-Olesiejuk i Adam Olesiejuk fragment Z języka angielskiego przełożyli Zofia Szachnowska-Olesiejuk i Adam Olesiejuk W s t ę p Okna na świat Można chyba powiedzieć, że pomysł na tę książkę narodził się w chwili, gdy po raz pierwszy

Bardziej szczegółowo

JAPONIA NIEDOKOŃCZONY OBRAZ

JAPONIA NIEDOKOŃCZONY OBRAZ JAPONIA NIEDOKOŃCZONY OBRAZ Niepokojący tytuł wyzwaniem do podjęcia kolejnej próby opisu Japonii? Może i taką zachętę sugeruje. A tymczasem zawiera wybór wrażeń trzynastu osób, które odbyły duchową podróż

Bardziej szczegółowo

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh!

wp drózy Sandomierz Janusz Panasewicz styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Podróże Temat numeru Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja Gosh! wp drózy marzec Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Temat numeru Zacznij urlop... przed wyjazdem styl życia Singiel wolny czy samotny? Wywiad Janusz Panasewicz Cierpliwość, szczerość i ciągła nadzieja ISsN:

Bardziej szczegółowo

- 1 - Czesław Miłosz Historia Literatury Polskiej do roku 1939 Książka zalecana przez Ministra Edukacji Narodowej do użytku szkolnego i wpisana do zestawu książek pomocniczych do nauki języka polskiego

Bardziej szczegółowo

Malta. między Europą a Afryką

Malta. między Europą a Afryką 92 EuroPodróże EuroPodróże 93 Malta między Europą a Afryką PAWEŁ CHOIŃSKI www.moja-malta.pl

Bardziej szczegółowo

Bretania przez długie lata uchodziła za region rolniczy i nieatrakcyjny

Bretania przez długie lata uchodziła za region rolniczy i nieatrakcyjny ISSN 1640-5048 Dom Bretanii o Bretanii nr 11 listopad 2006 Muzyka Sukces bretońskich festiwali Bretania przez długie lata uchodziła za region rolniczy i nieatrakcyjny pod względem kulturalnym. Przełom

Bardziej szczegółowo

MAREK JUNIANUS JUSTYNIUS

MAREK JUNIANUS JUSTYNIUS MAREK JUNIANUS JUSTYNIUS ZARYS DZIEJÓW POWSZECHNYCH STAROŻYTNOŚCI NA PODSTAWIE POMPEJUSZA TROGUSA EDYCJA KOMPUTEROWA: WWW.ZRODLA.HISTORYCZNE.PRV.PL MAIL: HISTORIAN@Z.PL MMIII WSTĘP Wielu Rzymian, nawet

Bardziej szczegółowo

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego

wpodróż Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego wpodróż Maj 2015 www.wpodrozy.eu y Jesteśmy tam, gdzie są podróżni Podróże dubaj Rozmach, luksus i przepych Temat miesiąca Dom dla każdego issn: 1897-970x PKP Intercity Bilet dla seniora Weekend na szynach

Bardziej szczegółowo

Wywiad z Aleksandrą Godziejewską, szefową misji PAH w Somalii Polska w Unii Europejskiej a pomoc dla głodującej Somalii

Wywiad z Aleksandrą Godziejewską, szefową misji PAH w Somalii Polska w Unii Europejskiej a pomoc dla głodującej Somalii ISSN 1507-4706 NR 35 luty 2012 Wakacje z PAH Akcje Szkół Globalnych w Polsce i Czechach Syryjscy uchodźcy w Libanie Wywiad z Aleksandrą Godziejewską, szefową misji PAH w Somalii Polska w Unii Europejskiej

Bardziej szczegółowo

SONG HONGBING. Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych

SONG HONGBING. Wojna o pieniądz. Prawdziwe źródła kryzysów finansowych SONG HONGBING Wojna o pieniądz Prawdziwe źródła kryzysów finansowych Spis treści Wstęp.... 10 ROZDZIAŁ I Rodzina Rothschildów: niewidzialna droga najbogatszej rodziny świata.... 13 Klucz do rozdziału...

Bardziej szczegółowo

Budynek Senator. nowa siedziba, nowe wyzwania!

Budynek Senator. nowa siedziba, nowe wyzwania! numer 9, październik 2012 Budynek Senator nowa siedziba, nowe wyzwania! Dyplomacja na rowerze FCSR: Wspieramy sztukę Tragiczna historia Anne Frank Koral ginie! Niestraszny nam mróz - porady dla kierowców

Bardziej szczegółowo

Pamięci. Marii i Floriana Białas

Pamięci. Marii i Floriana Białas Pamięci Marii i Floriana Białas GRUDNA kopalnia i ludzie Stanisław Białas, Małgorzata Białas G R U D N A Kopalnia i ludzie Kraków 1998 Redaktor Tadeusz Rudkowski Copyright by Stanisław Białas, Małgorzata

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI. Podręcznik gracza. Część I Świat Aury... 2. Część II Przebieg gry... 30. Rozdział 1 Historia świata...2. Rozdział 2 Czarni alchemicy...

SPIS TREŚCI. Podręcznik gracza. Część I Świat Aury... 2. Część II Przebieg gry... 30. Rozdział 1 Historia świata...2. Rozdział 2 Czarni alchemicy... Podręcznik gracza 1 SPIS TREŚCI Część I Świat Aury... 2 Rozdział 1 Historia świata...2 Rozdział 2 Czarni alchemicy...4 Nieoczekiwani sojusznicy...4 Bezcenny zasób...6 Czarne proroctwo...7 Wojna z homunkulami...8

Bardziej szczegółowo

EUROPA, MAGREB I SUDAN ZACHODNI W XV WIEKU MIĘDZYNARODOWE PODŁOŻE EKSPANSJI EUROPEJSKIEJ W AFRYCE

EUROPA, MAGREB I SUDAN ZACHODNI W XV WIEKU MIĘDZYNARODOWE PODŁOŻE EKSPANSJI EUROPEJSKIEJ W AFRYCE MARIAN MAŁOWIST EUROPA, MAGREB I SUDAN ZACHODNI W XV WIEKU MIĘDZYNARODOWE PODŁOŻE EKSPANSJI EUROPEJSKIEJ W AFRYCE Podłoże europejskiej ekspansji na tereny Afryki budzi żywe zainteresowanie historyków już

Bardziej szczegółowo

Dobre. Od redakcji WIADOMOŚCI

Dobre. Od redakcji WIADOMOŚCI Od redakcji która opada wskazując dokładny czas o Festiwalu Rzeźby z Piasku Duch godzinie 12, 14, 16 i 18. Ten ostatni spadek Gdańskiej Architektury. Są to gdańskie kuli czasu jest sygnałem do opuszczenia

Bardziej szczegółowo

Zbigniew Herbert MARTWA NATUTA Z WĘDZIDŁEM

Zbigniew Herbert MARTWA NATUTA Z WĘDZIDŁEM Zbigniew Herbert MARTWA NATUTA Z WĘDZIDŁEM szkice Delta Świat widzialny byłby bardziej doskonały, gdyby morza i kontynenty miały formę regularną. Malebranche. Meditations chretiennes Imensi Tremor Oceanii

Bardziej szczegółowo

POMOC ROZWOJOWA. Susze i głód POMOC HUMANITARNA / PROBLEMY GLOBALNE / KRYZYSY NA ŚWIECIE / UCHODŹCY I IMIGRANCI / PRAWA CZŁOWIEKA

POMOC ROZWOJOWA. Susze i głód POMOC HUMANITARNA / PROBLEMY GLOBALNE / KRYZYSY NA ŚWIECIE / UCHODŹCY I IMIGRANCI / PRAWA CZŁOWIEKA POMOC ROZWOJOWA POMOC HUMANITARNA / PROBLEMY GLOBALNE / KRYZYSY NA ŚWIECIE / UCHODŹCY I IMIGRANCI / PRAWA CZŁOWIEKA Susze i głód Przegląd wydarzeń / 04 DOSSIER: SUSZE I GŁÓD Głód - paradoks współczesnego

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści Spis treści

Spis treści. Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści 3 Jak zdobywać Retezat alpejskie góry Rumunii? Rumunia: Karpaty Południowe 9 Wenezuela: Isla Margarita raj dla miłośników windsurfingu Wenezuela 15 Kraków: od Rynku

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM ZAAWANSOWANY

PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM ZAAWANSOWANY PRZYKŁADOWY TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO POZIOM ZAAWANSOWANY C2 Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego

Bardziej szczegółowo