Alicja Węgorzewska I Colori Dell Amore

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Alicja Węgorzewska I Colori Dell Amore"

Transkrypt

1

2 Str. 2 I Colori Dell' Amore Tytuł: I Colori Dell' Amore Wykonawca: Węgorzewska Alicja Dystrybutor: Sony Music Entertainment Data premiery: Nośnik: CD Ilość nośników: 1 Data nagrania: 2014 Indeks: Venezia - muz: Bogdan Kierejsza / słowa: 2 Mi Manchi - muz: G. Fasano / słowa: F. Berlincioni 3 Margherita muz: Tomasz Betka / słowa: 4 La musica - muz: A. Kornelia Aberg, F. Lindholm / słowa: 5 Dentro di me muz: Bogdan Kierejsza / słowa: 6 Nella Vita muz: Sharon Vaughn / Anders Hansson / Fredrik Kempe /słowa: 7 Caruso - muz/słowa: Lucio Dalla 8 La storia di una notte - muz.: A. Kornelia Aberg, J. Lindberg, F. Lindholm /słowa: 9 Mamma - muz: Tomasz Betka /słowa: 10 1 Giugno muz: Rémi Lacroix / słowa: 11 Liberta - muz: Tomasz Betka / słowa: 12 Perche muz: Sharon Vaughn / Anders Hansson / Fredrik Kempe / słowa:

3 Str. 3 "Brzmi świetnie! To konkurencja na poziomie Bocellego i Brightman. - Bob Katz* *Bob Katz, trzykrotny zdobywca nagrody Grammy za mastering i jeden z najbardziej uznanych specjalistów na świecie w tej dziedzinie (współpracował m.in. z Wyntonem Marsalisem, Whoopi Goldberg, Stevem Hackettem i Emmylou Harris). potrafi marzyć i spełniać swoje marzenia. Jako studentka Akademii Muzycznej w Warszawie płakała słuchając arii Casta Diva z opery Norma Belliniego w wykonaniu Marii Callas. Śpiewała partie Carmen, Hrabiny w Damie pikowej Czajkowskiego, Orfeusza w Orfeuszu i Eurydyce Glucka oraz Lukrecji w Gwałcie na Lukrecji Brittena. Występowała na prestiżowych scenach takich jak berliński Konzerthaus czy Concertgebouw w Amsterdamie. Śpiewała w koncertach galowych, ale jej dyskografia była skromna, zaledwie 3 płyty. Zadziwiła monodramem Diva For Rent opowiadając o tajnikach opery w przystępny sposób. Wreszcie postanowiła zrealizować kolejne marzenie. Nagrać album, którym będzie mogła pochwalić się Davidowi Fosterowi, najlepszemu z producentów. Napisała włoskie teksty, bo to niezwykle śpiewny język, do kompozycji m.in. Bogdana Kierejszy i Tomasza Betki. Część piosenek napisała Anna Kornelia Aberg wraz z J. Lindbergiem a także Frederic Kempe, który komponuje dla szwedzkiej Divy Maleny Ernman, a jego utwory śpiewa także sama Anna Netrebko! Teksty opowiadają o życiu, rodzinie, miłości i ważnych osobach w życiu Pani Alicji. Dzięki jej interpretacjom, w niebanalnej, popowo-klasycznej produkcji i w ciekawych aranżacjach Tomka Szymusia oraz perfekcyjnie zrealizowanej muzyce, piosenki zapadają w pamięć i powodują, że nie można przestać ich nucić. Album zrealizował Rafał Smoleń w studiu Sound & More. Masteringu dokonał legendarny Bob Katz, mistrz naturalnego i efektownego brzmienia. W nagraniu wzięło udział wielu znakomitych muzyków sesyjnych. I colori dell amore to produkcja na najlepszym światowym poziomie!

4 Str. 4 sama napisała włoskie teksty do kompozycji Bogdana Kierejszy i Tomasza Betki. Część piosenek stworzyli Anna Kornelia Aberg oraz Frederic Kempe, który komponuje dla szwedzkiej diwy Maleny Ernman, a jego utwory śpiewa także Anna Netrebko. Teksty opowiadają o życiu, rodzinie, miłości i ważnych osobach w życiu Alicji Węgorzewskiej. W nagraniu wzięło udział wielu znakomitych muzyków sesyjnych. Aranżacji dokonał ceniony dyrygent - Tomek Szymuś, a masteringu - Bob Katz. "Brzmi świetnie! To produkcja na poziomie Bocellego i Brightman" - podsumował dzieło Katz, znany ze współpracy z Wyntonem Marsalisem, Steve'em Hackettem czy Emylou Harris. Płyta została nagrana z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej na żywo i instrumentów ze składu big-bandu pod dyrekcją Tomka Szymusia, w studiu nagraniowym Sound &More spełniającym najwyższe światowe standardy.

5 Str. 5 "Kolory miłości" to podziękowanie dla Ciechowskiego - To jest płyta, która nie powstała 13 lat temu, a która miała byś stworzona, napisana i wyprodukowana przez Grzegorza - mówiła o swojej najnowszej płycie śpiewaczka operowa. "Il Colori Dell' Amore" dla Alicji Węgorzewskiej masterował sam mistrz Bob Katz. Z liderem Republiki i Obywatelem G.C Węgorzewska współpracowała już przy okazji ścieżki dźwiękowej do filmu "Wiedźmin". - Grzesiek mnie tą płytą bardzo zaskoczył, bo pokazał jakie pokłady wyobraźni muzycznej drzemią w nim, jako kompozytorze - mówiła w "Muzycznej Jedynce". Współpracę nad nowym Jako pierwszą piosenkę z krążka słuchacze radiowej Jedynki poznali utwór "Perche", który był Piosenką Dnia Jedynki. - Kluczem były piękna melodia, potem piękne aranżacje, wspaniali muzycy, bardzo dobre studio i światowy mastering w Los Angeles - opowiadała o zawartości krążka Węgorzewska. Masteringiem płyty zajął się Bob Katz, trzykrotny zdobywca nagrody Grammy za swoją pracę i jeden z najbardziej uznanych specjalistów na świecie w tej dziedzinie. - Dał tej płycie bardzo naturalne brzmienia i głębię. Gdy usłyszeliśmy jego mastering okazało się, że wszystko jest zrównoważone - wspominała. h t t p : / / w w w. p o l s k i e r a d i o. p l / 7 / / Artykul/ ,Alicja-Wegorzewska-Kolor y- milosci-to-podziekowanie-dla-ciechowskiego wspólnym krążkiem mezzosopranistki i Ciechowskiego przerwała śmierć muzyka. - "Kolory miłości" są wielkim podziękowaniem dla niego. Warto spotykać wspaniałych ludzi - powiedziała. "Il Colori Dell' Amore" nie jest krążkiem wyłącznie dla miłośników opery. Śpiewaczka przyznała zresztą, że lubi zarówno świat muzyki poważnej jak i popu. I chętnie je łączy. - Punktem wyjścia i punktem, do którego chcemy dojść, jest wysoka jakość. Tu są wspaniałe aranżacje Tomka Szymusia, piękne kompozycje Bogdana Kierejszy i Tomasza Betki - mówiła w rozmowie z Marcinem Kusym.

6 Str. 6 Udany solowy album mezzosopranistki, Alicji Węgorzewskiej Z artystów operowej sceny, którzy sięgnęli po lżejszy, popularny repertuar, wielu fachowców lubi sobie pokpiwać i umniejszać ich wartość. Tymczasem dokonania podobnych wokalistów niezwykle cieszą rzesze słuchaczy o wcale nienajpodlejszych gustach. I może właśnie w tym zawiera się zwycięstwo muzyki. Na świecie doskonale w takich działaniach odnaleźli się Sarah Brightman i Andrea Bocelli. U nas próbę podjęła mezzosopranistka Alicja Węgorzewska, śpiewaczka odważnie sięgająca po różne wcielenia: od aktorki serialowej po jurorkę telewizyjnego show. Może owa śmiałość, podszyta spontanicznością, sprawiła, że zdecydowała się nagrać płytę, która powinna spodobać się publiczności, wywołać pogardliwe nadęcie ust "koneserów" i znaleźć się w domowych odtwarzaczach obu grup. Album "I Colori Dell'Amore" zaczyna się i kończy w miłoś ci do pos zu kiwania słonecznej strony życia. A przyjemność, którą dostarczył artystce, jest w pełni odczuwalna przez słuchacza. każdym utworem podkreśla, że spełnia swoje wieloletnie marzenia. Napisała włoskie teksty, bo to niezwykle śpiewny język, bo to język opery, bo wykonywane w tym języku piosenki brzmią jakoś tak radośniej i cieplej. Kompozycje stworzyli m.in. Bogdan Kierejsz i Tomasz Betka, część piosenek napisała Anna Kornelia Aberg wraz z J. Lindbergiem, a także Frederic Kempe, który komponuje dla szwedzkiej Divy Maleny Ernman, a jego utwory śpiewa także sama Anna Netrebko. A wszystko w znakomicie brzmiącej popowo-klasycznej produkcji i ciekawych aranżacjach Tomka Szymusia. pragnieniach i osobach, które dla niej wiele znaczą. Nie aspirują do poezji odpowiadającej na wszelkie pytania i wstrząsającej podstawami filozofii. To raczej opowieść o tym, że nasze życie składa się z wrażeń, banałów, drobnych czasem uniesień i wielkich rozczarowań. A przede wszystkim z uczuć, które zbyt często próbujemy poniżyć wyniosłością. wkłada dużo serca w interpretację poszczególnych utworów i to wykonawcze "serce" chętnie się przyjmuje. Album ujmuje i poprawia nastrój, podbudowując zrujnowane codziennością poczucie własnej wartości i wiarę w dni następne. Pozostawia też z poczuciem niedosytu, mógłby trwać jeszcze niejedną chwilę. Bo muzyka może być też zwykłą przyjemnością. h t t p : / / w w w. d z i e n n i k l o d z k i. p l / a r t y k u l / , u d a n y - s o l o w y - a l b u m - mezzosopranistki-alicji-wegorzewskiej-recenzja,id,t.html Teksty, choć włoskie, opowiadają o życiu jak najbardziej polskiej kobiety, jej rodzinie, miłości,

7 Str. 7 Polska gwiazda opery szykuje nową płytę 25 lutego ukaże się nowa płyta słynnej śpiewaczki operowej Alicji Węgorzewskiej. Album zatytułowany "I Colori Dell' Amore" opublikuje polski oddział koncernu Sony. od początku kariery udowadnia, że potrafi spełniać swoje marzenia. Śpiewała partie Carmen, hrabiny w "Damie pikowej" Czajkowskiego, Orfeusza w "Orfeuszu i Eurydyce" Glucka oraz Lukrecji w "Gwałcie na Lukrecji" Brittena. Zadziwiła monodramem "Diva For Rent", opowiadając o tajnikach opery w przystępny sposób. Występowała na prestiżowych scenach, takich jak berliński Konzerthaus czy Concertgebouw w Amsterdamie. Niestety - jej dyskografia była nadzwyczaj skromna, bo składały się na nią tylko trzy płyty. Postanowiła więc zrealizować album, który można będzie postawić obok dokonań największych gigantów światowej opery. Węgorzewska sama napisała włoskie teksty do kompozycji Bogdana Kierejszy i Tomasza Betki. Część piosenek stworzyli Anna Kornelia Aberg oraz Frederic Kempe, który komponuje dla szwedzkiej diwy Maleny Ernman, a jego utwory śpiewa także Anna Netrebko. Teksty opowiadają o życiu, rodzinie, miłości i ważnych osobach w życiu Wegorzewskiej. W nagraniu wzięło udział wielu znakomitych muzyków sesyjnych. Aranżacji dokonał ceniony dyrygent - Tomek Szymuś, a masteringu - Bob Katz. "Brzmi świetnie! To produkcja na poziomie Bocellego i Brightman" - podsumował dzieło Katz, znany ze współpracy z Wyntonem Marsalisem, Steve'em Hackettem czy Emylou Harris.

8 Str. 8 I colori dell amore płyta dla Davida Fostera - Nasz Dziennik 5 kwietnia 2014 Brzmi świetnie! To konkurencja na poziomie Bocellego i Brightman" tak o nowej płycie "I colori dell'amore" nagranej przez Alicję Węgorzewską powiedział Bob Katz, trzykrotny zdobywca nagrody Grammy za mastering i jeden z najbardziej uznanych specjalistów na świecie w tej dziedzinie. Katz współpracował m.in. z Wyntonem Marsalisem, Whoopi Goldberg, Stevem Hackettem i Emmylou Harris. potrafi marzyć i spełniać swoje marzenia. Jako studentka Akademii Muzycznej w Warszawie płakała słuchając Marii Callas w arii "Casta Diva" z opery "Norma" Belliniego, a później sama śpiewała partie Carmen, Hrabiny w "Damie pikowej" Czajkowskiego, Orfeusza w "Orfeuszu i Eurydyce" Glucka oraz Lukrecji w "Gwałcie na Lukrecji" Brittena. Występowała na prestiżowych światowych scenach, takich jak berliński Konzerthaus czy Concertgebouw w Amsterdamie oraz brała udział w dużych galowych koncertach. Zadziwiła również swoich fanów monodramem "Diva for rent" opowiadając o tajnikach opery w przystępny sposób. Niedawno postanowiła także zrealizować kolejne marzenie nagrać album, którym będzie mogła pochwalić się Davidowi Fosterowi, najlepszemu z producentów. Napisała włoskie teksty, bo to niezwykle śpiewny język, do kompozycji m.in. Bogdana Kierejszy i Tomasza Betki. Dobrała kompozycje, weszła do najlepszego studia z charyzmatycznym realizatorem, wysłała nagrania do najlepszego speca od masteringu, wielokrotnego laureata Grammy Awards Boba Katza, który zachwycił się tym materiałem, i tak powstały "Kolory miłości" ("I colori dell'amore"), niebanalna, popowoklasyczna produkcja w aranżacjach Tomka Szymusia, wydana przez węgierską wytwórnię Hungaroton. Płyta "I colori dell'amore", którą pani wydała kilka tygodni temu, to pomysł sprzed wielu lat. Dlaczego dopiero teraz postanowiła go pani zrealizować? Idea tej płyty narodziła się trzynaście lat temu. Miałam ją nagrać z Grzegorzem Ciechowskim, z którym spotkałam się w 1999 roku przy realizacji soundtracku do "Wiedźmina". Mieszkałam wtedy poza Polską, ale przy każdej wizycie przywoziłam pomysły, które bardzo mu się podobały. Wiadomość o jego śmierci niesamowicie mną wstrząsnęła. Później Zbyszek Krzywański z Republiki proponował, żebyśmy coś wspólnie zrobili, ale to nigdy się nie ziściło. Więc ten pomysł przeleżał kilkanaście lat. Czy w związku z tym, pomysł w jakiś sposób ewoluował?trzynaście lat temu poddałabym się Grzegorzowi całkowicie. Pewnie powiedziałabym mu: "Grzegorz, rób co chcesz, tak mi się podoba wszystko, co robisz. Czy to będzie mroczne, gotyckie, radosne, czy nastrojowe, zaśpiewam, jak mi każesz". Oglądając koncerty Shirley Bassey, Barbry Streisand, Lary Fabian, myślałam, że przecież one mają operowe głosy, a jednak wybrały muzykę środka. Tego najbardziej fascynującego w warstwie muzycznej, słownej i poetyckiej. Urzekają mnie eleganckie produkcje Davida Fostera. To jeden z najlepszych producentów, jego nagrania mają klasę najlepszych big-bandów, jak i klasycznych orkiestracji. Nie powstydziłby się ich żaden kompozytor muzyki poważnej. To właśnie są moje inspiracje, którym poddałam swój projekt. Rozumiem, że próbuje pani w ten sposób poszerzyć grono swoich fanów. Czy to oznacza, że opera jest tylko dla znawców? Opera jest dla wszystkich, tylko wielu słuchaczy boi się opery, bo jej nie zna. Otrzymując propozycje recitali słyszałam często od organizatorów prośby: "Pani Alicjo, czy mogłaby pani coś opowiedzieć o operze, żeby ludzie się jej nie bali?". Dopiero Wagner zgasił światło na sali i zrobił z opery świątynię sztuki. Natomiast po latach Trzej Tenorzy zrobili z opery muzykę popularną. Zaczęli od koncertu w rzymskich Termach Karakalli, potem było otwarcie olimpiady w Barcelonie i nagle okazało się, że opera trafia do wszystkich z ogromną siłą. Dlatego słuchacze płaczą na koncertach Bocellego.. Takich emocji bardzo nam dzisiaj potrzeba. Jest taki rosyjski "David Foster" Igor Krutoj, który komponuje muzykę trafiającą do serc wszystkich. Widziałam, jak w programach telewizyjnych przy jego muzyce publiczność płacze ze wzruszenia.

9 Str. 9 I colori dell amore płyta dla Davida Fostera - Nasz Dziennik 5 kwietnia 2014 Jego utwory wykonuje rosyjski śpiewak operowy, baryton Dmitrij Hvorostowski i wcale się tego nie wstydzi.w takim razie na czym polega magiczna siła opery?w operze jest teatr, kostium, scenografia, balet, orkiestra i śpiew. Ale najważniejsze są emocje, które sobą niesie. Wyjaśnię to na własnym przykładzie. Na studiach słuchałam w kółko arii "Casta Diva" z opery "Norma" Belliniego w wykonaniu Marii Callas. Ona miała niesamowity ból w głosie i potrafiła go wyśpiewać. Siedziałam całą noc i słuchając, płakałam. Słuchałam każdą komórką mojego ciała, czułam, jak jej śpiew wpływa mi w każdą żyłę. Takich emocji szukam w życiu. W trakcie kariery operowej divy miała pani okazję odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Które z nich najbardziej zapadły pani w pamięci?jedno z najbardziej niesamowitych miejsc to Al-Hashemi II w Kuwejcie. To sala koncertowa w ogromnym, drewnianym żaglowcu, który nigdy nie został zwodowany. Statek został zbudowany w czasie konfliktu w Zatoce Perskiej przez zamożne rodziny, które na wypadek zagrożenia zamierzały nim uciec. Teraz stoi na palach i jest połączony korytarzem z hotelem Radisson SAS, którego nowa wersja będzie niebawem otwarta. W tej sali odbywają się koncerty muzyki klasycznej, bo poza Katarem nie ma filharmonii ani oper. Jest tam nieprawdopodobny przepych. Kiedy po koncercie w Kuwejcie poleciałam do Nowego Jorku, to był szok, jak zderzenie dwóch różnych światów. Kiedyś miałam recital w pałacu pod Paryżem, gdzie są kręcone filmy. Znowu w Kuwejcie dostałam zaproszenie do prywatnego domu znanego architekta, który ma prywatną salę koncertową ze Steinwayem, organizuje koncerty dla góra 50 osób. W Polsce śpiewałam teraz trzeci już z kolei koncert noworoczny z orkiestrą w kopalni soli w Wieliczce 135 metrów pod ziemią. Muzyka klasyczna otwiera nie tylko drzwi salonów, ale i serca ludzi, którzy są jakby z innego świata. Prowadzą salony artystyczne, których u nas jeszcze nie ma. Nie ma tradycji, ale i woli, żeby tak kulturalnie spędzać czas. Na przykład nasi politycy nie chadzają na koncerty, może poza wydarzeniami, na których warto się pokazać. Wracając do nowej płyty, którą nagrała pani w języku włoskim, muszę zapytać o teksty. O czym one opowiadają? Każda z nich jest jak film. "Dentro di me" opowiada o kobiecie, która całe życie ufa swojemu mężczyźnie dając mu siebie, ale widzi, jak on ją rani. Nie daje tego po sobie poznać, ból zostaje w niej. "Mi Manchi" jest o rozstaniu, ale jeśli miłość była silna i prawdziwa, to zawsze w nas zostaje. Oszukuję się, że mogę mieć każdego, ale brakuje mi ciebie śpiewam. "La musica" to hołd dla muzyki, która weszła we mnie, kiedy byłam dzieckiem, jak mnie zmieniła, jaką daje mi siłę. "Mamma" to powolny, ilustracyjny utwór. Opowiadam w nim o tym, jaki wpływ ma na mnie moja mama. Choć podróżuję, bywam daleko, zawsze czuję jej obecność. "La storia di una notte" mówi o kobiecie, która się zakochała, a mężczyzna traktuje ją jak przygodę na jedną noc wychodzi, nie dzwoni i nie pisze. "Venice" to miasto, gdzie poczęła się moja córka Amelia. Na drugie imię wybraliśmy z mężem dla niej Venice. Właśnie w Wenecji aniołowie przynieśli ją nam na skrzydłach. Jest wszystkim w moim życiu: światłem, słońcem, solą, deszczem, mgłą, zawieruchą. Chcę pokazać jej tą piosenką, że może wszystko osiągnąć, a jest bardzo utalentowana i pięknie śpiewa. Jeśli otworzy swoje serce, wzleci wysoko. Podejrzewam, że "Margherita" to także nawiązanie do jakiejś osoby?"margherita" jest o przyjaźni, a została napisana dla mojej przyjaciółki Małgorzaty, która bardzo mnie dopinguje do nagrywania płyt. Jest jeszcze kilka innych opowiadających o ludziach. 1 czerwca zmarła na raka moja przyjaciółka, która była matką chrzestną mojej córki. To była młoda kobieta, osierociła troje swoich dzieci, a dziesięć lat wcześniej w wypadku zginął jej mąż. Zmarła w Dzień Dziecka i właśnie o niej opowiada "I Giugno". Z kolei "Perche" jest o ludziach, którzy nie wiedzą, czego chcą, skaczą z kwiatka na kwiatek. "Nella Vita" mówi o osobie, o której wiemy, że to właśnie jest ta, na zawsze. Daje spokój, wszystko ogarnia, inne rzeczy i sprawy stają się nieważne. Jest też "Liberta" wolność, którą musimy znaleźć w sobie, żeby stworzyć prawdziwy związek.

10 Str. 10 I colori dell amore płyta dla Davida Fostera - Nasz Dziennik 5 kwietnia 2014 Wynika z tego, że znajdziemy na niej wszystkie odcienie miłości, od radosnych do tragicznych.taki jest tytuł albumu "I colori dell'amore" kolory miłości opowiadam o uczuciach do matki, przyjaciółki, do córki, do ludzi, którzy odeszli, i tych, którzy są, i wreszcie do muzyki, która jest podstawą mojego życia. Nie wszystkie historie wzięłam ze swojego życia, niektóre mogą się zdarzyć lub przytrafiły się innym. Jedne są prawdziwe, inne są fikcyjne. Napisała pani teksty do większości kompozycji na płycie. Ale dlaczego akurat po włosku?bo to niezwykle śpiewny język, wszyscy chcą śpiewać po włosku. Josh Groban śpiewa po włosku, Bocelli chce śpiewać piosenki Franka Sinatry po włosku. Kocham włoski, dobrze znam ten język i świetnie mi się pisało te teksty. To było moje marzenie i spełniło mi się. Ta płyta zaczęła się od piosenki Bogdana Kierejszy "Dentro di me", która powstała najpierw w języku francuskim, ale ja miałam inną wizję. Są też covery, takie jak "Caruso" czy "Mi Manchi" oraz kompozycje zagranicznych twórców.tak, to prawda. Jest utwór szwedzkiej kompozytorki Anny Kornelii Aberg, ale także Sharon Vaughn, Remi Lacroix czy też Frederica Kempe, który pisze wspaniałe piosenki m.in. dla szwedzkiej śpiewaczki operowej Maleny Ernman. Ta zjawiskowa mezzosopranistka jest członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej, a przy tym jest absolutną showmanką. W 2009 r. pojechała nawet na konkurs Eurowizji do Moskwy, gdzie zaśpiewała dyskotekową piosenkę "La voix". Później nagrała ją nawet Anna Netrebko. Albumem tym udowodniła pani, że jeżeli się czegoś bardzo pragnie, to można to osiągnąć. Wiem, że praca przy nagrywaniu tej płyty też była bardzo ciekawa.trzeba umieć marzyć, a potem marzenia wcielać w życie. I to mi się udaje. Album nagraliśmy w studiu Sound & More, jednym z najlepszych w Polsce. Nad nagraniem czuwał nie tylko realizator, ale muzyk Rafał Smoleń. Kiedyś zapytałam go, kto jest najlepszym fachowcem od masteringu. Powiedział, że Bob Katz z Los Angeles, wielokrotny laureat Grammy "To wchodzimy w niego" powiedziałam. Bob nie od razu podjął się tego zadania. Musiał posłuchać przesłanych plików. Któregoś dnia zadzwonił do naszego realizatora Rafała Smolenia, żeby coś ustalić. To tak, jakby do mnie zadzwonił Placido Domingo. Rozmawiali o tej płycie pół godziny, mówił, żebyśmy zwrócili uwagę na smyki i inne szczegóły. W łaśnie to robiliśmy. Chcę mieć świetnie zrealizowany album. Moim wzorem są płyty Davida Fostera oraz albumy nagrane w stylu "One Night Only" Roda Stewarta, będący zapisem koncertu w Royal Albert Hall. Są one takie świetliste, aż chce się ich słuchać. Tego nie ma w naszych produkcjach. Polskie płyty brzmią tak, jakby głośniki ktoś nakrył kocem, wszystko w nich dudni i kotłuje się. Zamierzam wysłać ten album Fosterowi, ciekawa jestem, co odpisze.

11 Str. 11 MIŁOŚĆ PO WŁOSKU ALICJA WĘGORZEWSKA - Twój Styl 17 marca 2014 Nie ma na co czekać, po czterdziestce mezzosopran brzmi najlepiej stwierdziła, śpiewaczka i popularna jurorka telewizyjnej Bitwy na głosy. Napisała teksty po włosku! i nagrała płytę, w której od razu można się zakochać. Powinna dostać medal za to, że ułatwia ludziom kontakt z muzyką klasyczną. Śpiewaczka z dyplomem i doświadczeniem za granicą występuje w popularnych programach, a nawet zagrała (śpiewaczkę!) w Na dobre i na złe. W teatrze Polonia wystawiła monodram Diva for rent, ale nie ma w sobie nic z diwy. Energiczna, swojska. Opowiada, jak mąż Peter Whiskerd pół roku walczył o jej rękę ("usiadł koło mnie w samolocie namolny Anglik..."), i o tym, jak starali się o dziecko. To dla Amelki powstała pierwsza piosenka na płycie I colori dell amore. Twój STYL: Własne teksty: ale sobie pani utrudniła! Nie łatwiej nagrać "ulubione arie operowe"? :Słuchałam płyt Sarah Brightman i Andrei Bocellego i zazdrościłam im, że mają coś swojego. Nie zbiorówkę arii, ale projekt autorski. Ale pierwszym "zapalnikiem" płyty był Grzegorz Ciechowski. Planował: zrobimy Wiedźmina (AW nagrała do filmu wokalizy - red.), a potem twoją płytę i to nie będzie "muzyka do windy". Nie zdążyliśmy. Grzegorza zabrakło. Pomysł oddalił się na długo. TS: Wrócił, bo? AW: Bo już się naśpiewałam w operze. Siedem wersji Carmen, trzy Orfeusze, Kawaler Srebrnej Róży, dwa Gwałty na Lukrecji... Ależ to brzmi! - Ponad 300 poważnych przedstawień i koncertów. Zdecydowałam się nagrywać płyty, bo nie chcę na starość być zgorzkniałą śpiewaczką, która wyciąga plakaty, mówiąc: o, tu kiedyś śpiewałam. A w wieku, w którym jestem, czterdziestu paru lat, mezzosopran jest w rozkwicie możliwości. Dlaczego płyta jest po włosku? - Bogdan Kierejsza, młody skrzypek i kompozytor, napisał dla mnie piosenkę. Była piękna, ale po francusku. Mówię, że tego nie czuję. Na co on: to śpiewaj po polsku. Ale gdzie tam! Wyszło coś między Violettą Villas a Anną Jantar. I nagle olśnienie: włoski, najbardziej śpiewny język świata! Siadłam i napisałam dziesięć tekstów. Tak po prostu? - Z komponowaniem u mnie ciężko, ale pisanie przychodzi mi łatwo. Może dlatego, że uczył mnie Henryk Sawka (dziś satyryk i rysownik - red.), który był w szkole średniej moim wychowawcą. Umiał "nastawić nas na twórczość". A włoski? Ja się nim nieźle posługuję. Dzięki dawnej miłości? - Rzeczywiście, przez dwa lata miałam chłopaka, pół Włocha, pół Francuza. Studiowałam we Włoszech. Przyszły mąż też tam mieszkał. Ale język znam jeszcze ze studiów w Polsce. Operę najczęściej śpiewa się po włosku. I trzeba znać język libretta? - Śpiewacy albo odtwarzają melodię bez zrozumienia, albo uczą się języków i interpretują tekst. W akademii uczono mnie zasady pięciu punktów: kim jestem, o czym śpiewam, do kogo śpiewam, jaki jest mój stan ducha i co chcę wyrazić. Do tego trzeba znać język!

12 Str. 12 MIŁOŚĆ PO WŁOSKU ALICJA WĘGORZEWSKA - Twój Styl 17 marca 2014 O czym jest pani płyta? - Piosenka Venezia jest dla Amelii, która się w Wenecji poczęła i nawet na drugie imię ma Venice. Długo staraliśmy się o dziecko. Amelka jest jedyna, później już się nie udało. Dziś ma 12 lat. - Chodzi do szkoły muzycznej, ma średnią 5,5. A śpiewa tak pięknie, że na pewno do czegoś w życiu dojdzie. Powinna tylko odrzucić zwątpienie, otworzyć serce i lecieć! Poetycko... - Bo cytuję słowa tej piosenki. Utwór Mamma dla mamy? - Tak. "Jestem silna twoją siłą, zawsze uczyłam się od ciebie...". Mama tyle dla mnie poświęciła. Przeprowadziła się ze Szczecina, żeby mi pomagać. Jest też piosenka Margherita dla przyjaciółki Małgorzaty: "kocham się z tobą śmiać - nauczyłaś mnie, że każdy może zmieniać swoje życie". Wszystkie piosenki są z życia? - Każda jest scenariuszem, który w moim życiu się dzieje lub mógłby się zdarzyć. Liberta jest o wolności w związku. Mój mąż potrafił to zrozumieć. Gdyby mi nie dał tej wolności, już dawno nie bylibyśmy razem! Ale jest też tekst o kobiecie zdradzanej. Z okazji płyty zmieniła pani image: ascetycznie, w skromnym koku. Jak nie ja! Ale to właśnie ja! Wszyscy postrzegają mnie przez pryzmat sceny: przepych, kolie, bogate suknie. W życiu prywatnym jestem inna. Zresztą, niech pani zobaczy, jak dziś wyglądam: czarna bluzka, klasyczny żakiet. Ale buty zdradzają charakter (platformy z kolorowych skórek)! - Kupiłam sobie dwa lata temu na wyprzedaży w Wiedniu. To Jeffrey Cambpell, ten, który projektuje buty dla Lady Gagi! Cena była atrakcyjna. Ale dziś bym pewnie już takich nie kupiła. Nowy rozdział? - Stanowczo. Chcę robić swoje rzeczy. Ktoś powie: śmieszne, pierwsza autorska płyta dopiero po czterdziestce. Ale dla mnie ona przychodzi w dobrym czasie. Zapracowałam na nią. RozmawiałaJoanna Nojszewska Twój Styl 4/2014

13 Str. 13 "Opera jest dla wszystkich!" (rozmowa z Alicją Węgorzewską) Marzec 2014 wp.pl Potrafi marzyć i spełniać swoje marzenia. Jako studentka Akademii Muzycznej w Warszawie płakała słuchając arii Casta Diva z opery Norma Belliniego w wykonaniu Marii Callas. Śpiewała partie Carmen, Hrabiny w Damie pikowej Czajkowskiego, Orfeusza w Orfeuszu i Eurydyce Glucka oraz Lukrecji w Gwałcie na Lukrecji Brittena. Występowała na prestiżowych scenach takich jak berliński Konzerthaus czy Concertgebouw w Amsterdamie. Śpiewała w koncertach galowych, ale jej dyskografia była skromna, zaledwie 3 płyty. Zadziwiła monodramem Diva For Rent opowiadając o tajnikach opery w przystępny sposób. Wreszcie postanowiła zrealizować kolejne marzenie. Nagrać album, którym będzie mogła pochwalić się Davidowi Fosterowi, najlepszemu z producentów. Napisała włoskie teksty, bo to niezwykle śpiewny język, do kompozycji m.in. Bogdana Kierejszy i Tomasza Betki. Dobrała kompozycje, weszła do najlepszego studia z charyzmatycznym realizatorem, wysłała nagrania do najlepszego speca od masteringu, wielokrotnego laureata Grammy Boba Katza, który zachwycił się tym materiałem; i tak powstały Kolory miłości, niebanalna, popowo-klasyczna produkcja w aranżacjach Tomka Szymusia. Po włosku I colori dell amore. A dlaczego Pani Alicja chce, żebyśmy pokochali operę? Ponieważ... Opera jest dla wszystkich! Jaka jest idea Pani albumu I colori dell amore?alicja Węgorzewska: Idea tej płyty narodziła się trzynaście lat temu. Miałam ją nagrać z Grzegorzem Ciechowskim, z którym spotkałam się w 1999 r. przy realizacji soundtracku do Wiedźmina. Nie mieszkałam wtedy w Polsce, ale przy każdej wizycie przywoziłam pomysły, które bardzo mu się podobały. Wiadomość o jego śmierci wstrząsnęła mną. Później Zbyszek Krzywański z zespołu Republika proponował, żebyśmy razem coś zrobili, ale to nigdy się nie ziściło. Pomysł przeleżał kilkanaście lat. Pani pomysły ewoluowały przez ten czas? : Trzynaście lat temu poddałabym się Grzegorzowi całkowicie. Powiedziałabym mu: Grzegorz, rób co chcesz, tak mi się podoba wszystko, co robisz. Czy to będzie mroczne, gotyckie, radosne, czy nastrojowe, zaśpiewam, jak mi każesz. Oglądając koncerty Shirley Bassey, Barbry Streisand, Lary Fabian, myślałam, że przecież one mają operowe głosy, a jednak wybrały muzykę środka. Tego najbardziej fascynującego w warstwie muzycznej i słownej - poetyckiej. Urzekają mnie eleganckie produkcje Davida Fostera. To jeden z najlepszych producentów, jego nagrania mają klasę najlepszych bigbandów, jak i klasycznych orkiestracji. Nie powstydziłby się ich żaden kompozytor muzyki poważnej. To właśnie są moje inspiracje. Dlaczego Pani, śpiewaczka operowa postanowiła nagrać album popowo-klasyczny?: Kiedy już zaśpiewałam siedem produkcji Carmen Bizeta, trzy razy Orfeusza i Eurydykę Glucka, Gwałt na Lukrecji Brittena, pomyślałam, że mijają lata, a ja nie mam płyty dokumentującej mój artystyczny dorobek. Jeździłam od przedstawienia do przedstawienia, śpiewałam mniejsze, większe gale i niewiele pozostanie - bo raptem dotychczas trzy płyty - poza wspomnieniem i dokumentacją.

14 Str. 14 "Opera jest dla wszystkich!" (rozmowa z Alicją Węgorzewską) Marzec 2014 wp.pl Rzeczywiście, na Pani stronie internetowej widnieją tylko trzy albumy: Wiedźmin i Chopin Songs wydane przez Hungaroton oraz płyta z kolędami. Właśnie, dlaczego Pani płytę wydał węgierski Hungaroton?: W 2010 r. śpiewałam na festiwalu Wiosna Budapesztańska. Przyszedł do mnie pianista Alex Szilasi, pół Węgier, pół Włoch i powiedział, że z okazji Roku Chopinowskiego nagrywa wszystkie dzieła Chopina dla Hungarotonu. Zaproponował mi nagranie Pieśni po polsku, bo on nie widzi żadnej Węgierki, która by temu podołała, zażartował. Alex znalazł stary, ręcznie malowany fortepian, złotego Pleyela. Są tylko trzy takie egzemplarze na świecie. Jeden jest w firmie Pleyel, drugi w Pałacu Buckingham, a trzeci znalazł w piwnicy muzeum. Fortepian został odnowiony dzięki jego staraniom. Kiedy już tam poszliśmy i podniósł klapę fortepianu, ukazał się na napis Comte de Jean Zamoysky napisany grubym ołówkiem. Zapewne hrabia Zamojski sprzedał go którejś księżniczce węgierskiej, a po wojnie wstawili go do piwnicy i doczekał naszych czasów. Kiedy robiliśmy dogrywki w muzeum, to stał przy nas ochroniarz. Kiedy się oparłam o instrument, to powiedział mi, że nie wolno. Jak to nie wolno dotykać, a pianista może? - spytałam. Pianiście wolno, ma pozwolenie - odpowiedział. Żeby wywieźć fortepian na koncert zamykający Rok Chopinowski w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie, sprawa musiała się oprzeć o ministerstwo Kultury i Instytut Polski w Budapeszcie. Śpiewałam wśród obrazów Tycjana, Michała Anioła, Tintoretto, czy Boticcellego. Była też nasza Dama z łasiczką. Czy pokonuje Pani przeszkody nie do pokonania?alicja Węgorzewska: Udaje mi się. Trzeba umieć marzyć, a potem marzenia wcielać w życie. Album nagraliśmy w studiu Sound & More, jednym z najlepszych w Polsce. Nad nagraniem czuwał nie tylko realizator, ale muzyk Rafał Smoleń. Kiedyś zapytałam go, kto jest najlepszym fachowcem od masteringu. Powiedział, że Bob Katz z Los Angeles, wielokrotny laureat Grammy To wchodzimy w niego - powiedziałam. Bob nie od razu podjął się tego zadania. Musiał posłuchać przesłanych plików. Któregoś dnia zadzwonił do naszego realizatora Rafała Smolenia, żeby coś ustalić. To tak, jakby do mnie zadzwonił Placido Domingo. Rozmawiali o tej płycie pół godziny, mówił, żebyśmy zwrócili uwagę na smyki i inne szczegóły. Właśnie to robiliśmy. Chcę mieć świetnie zrealizowany album. Moim wzorem są płyty Davida Fostera i np. Rod Stewart w Royal Albert Hall One Night Only. On są takie świetliste, aż chce się ich słuchać. Tego nie ma w naszych produkcjach. Polskie płyty brzmią tak, jakby głośniki ktoś nakrył kocem, wszystko w nich dudni i kotłuje się. Myślę, że wyślę ten album Fosterowi, ciekawa jestem, co odpisze? Czy opera jest tylko dla znawców?: Opera jest dla wszystkich, tylko wielu słuchaczy boi się opery, bo jej nie zna. Otrzymując propozycje recitali słyszałam często prośby: Pani Alicjo, czy mogłaby Pani coś opowiedzieć o operze, żeby ludzie się jej nie bali. To mi podsunęło pomysł na specjalny program. Wtedy Jerzy Snakowski napisał mi teksty i scenariusz recitalu Diva for Rent. Opowiadam o historii oper, o kompozytorach, librettach. Pamiętajmy, że do czasów Mozarta opera była muzyką rozrywkową. Panowie wychodzili zagrać w karty, pili szampana i po partyjce wracali na salę. Dlatego arie da capo powtarzały się piętnaście razy. Dopiero Wagner zgasił światło na sali i zrobił z opery świątynię sztuki. o latach Trzej Tenorzy zrobili z opery muzykę popularną. Zaczęli od koncertu w rzymskich Termach Carakalli, potem było otwarcie olimpiady w Barcelonie i nagle okazało się, że opera trafia do wszystkich z ogromną siłą.

15 Str. 15 "Opera jest dla wszystkich!" (rozmowa z Alicją Węgorzewską) Marzec 2014 wp.pl Dlatego słuchacze płaczą na koncertach Bocellego. Takich emocji bardzo nam dzisiaj potrzeba. Jest taki rosyjski David Foster Igor Krutoj, który komponuje muzykę trafiającą do serc wszystkich. Widziałam, jak w programach telewizyjnych przy jego muzyce publiczność płacze ze wzruszenia. Jego utwory wykonuje rosyjski śpiewak operowy, baryton Dmitrij Hvorostowski i wcale się tego nie wstydzi. Na czym polega magiczna siła opery?alicja Węgorzewska: W operze jest teatr, kostium, scenografia, balet, orkiestra i śpiew. Ale najważniejsze są emocje, które sobą niesie. Wyjaśnię to na własnym przykładzie. Na studiach słuchałam w kółko arii Casta Diva z opery Norma Belliniego w wykonaniu Marii Callas. Ona miała niesamowity ból w głosie i potrafiła go wyśpiewać. Siedziałam całą noc i słuchając, p łakałam. Słuchałam każdą komórką mojego ciała, czułam, jak jej śpiew wpływa mi w każdą żyłę. Takich emocji szukam w życiu. Opera kojarzy się ze świętem, może takiej atmosfery także ludzie pragną?: Z pewnością tak. Tego czerwonego dywanu, pięknych sukni, naszyjnika, elegancji, to wszystko tworzy szczególny nastrój i kreuje wydarzenie. Nie uciekajmy od tego, to nie może być powszedniość. Zróbmy sobie przyjemność od święta. Czy łatwy dostęp do muzyki, słuchanie jej z telefonów komórkowych, chodzenie ze słuchawkami w uszach, nie zniszczyło muzyki, jako wyższej kultury?: Absolutnie tak. Marzę, żeby moja płyta trafiła do tych, którzy docenią ładnie wydany album, który stanie się prezentem dla bliskiej osoby albo sami sobie kupili. Ja sobie robię takie prezenty, kupuję dobrą płytę, film, książkę czy album z architekturą. Potem zagłębiam się w niego z przyjemnością. Jakie wyjątkowe miejsca występów zapadły pani w pamięci?: Jedno z najbardziej niesamowitych to Al-Hashemi II w Kuwejcie. To sala koncertowa w ogromnym, drewnianym żaglowcu, który nigdy nie został zwodowany. Statek został zbudowany w czasie konfliktu w Zatoce Perskiej przez zamożne rodziny, które na wypadek zagrożenia zamierzały nim uciec. Teraz stoi na palach i jest połączony korytarzem z hotelem Radisson SAS, którego nowa wersja będzie niebawem otwarta. W tej sali odbywają się koncerty muzyki klasycznej, bo poza Katarem nie ma filharmonii ani oper. Jest tam nieprawdopodobny przepych. Kiedy po koncercie w Kuwejcie poleciałam do Nowego Jorku, to był szok, jak zderzenie dwóch różnych światów. Kiedyś miałam recital w pałacu pod Paryżem, gdzie są kręcone filmy. Znowu w Kuwejcie dostałam zaproszenie do prywatnego domu znanego architekta, który ma prywatną salę koncertową ze Steinwayem, organizuje koncerty dla góra 50 osób. W Polsce śpiewałam teraz trzeci już z kolei koncert noworoczny z orkiestrą w kopalni soli w Wieliczce 135 metrów pod ziemią. Muzyka klasyczna otwiera nie tylko drzwi salonów, ale i serca ludzi, którzy są jakby z innego świata. Prowadzą salony artystyczne, których u nas jeszcze nie ma. Nie ma tradycji, ale i woli, żeby tak kulturalnie spędzać czas. Na przykład nasi politycy nie chadzają na koncerty, może poza wydarzeniami, na których warto się pokazać. Dlaczego na płycie I colori dell amore brak klasycznych arii operowych?: Kocham operę, ale ten album jest moim autorskim dziełem dopracowanym w studio w najdrobniejszych szczegółach. Miałam przyjemność tworzenia czegoś własnego od początku.

16 Str. 16 "Opera jest dla wszystkich!" (rozmowa z Alicją Węgorzewską) Marzec 2014 wp.pl Słowem, mamy wszystkie odcienie miłości od radosnych do tragicznych. Taki jest tytuł albumu I colori dell amore - kolory miłości, opowiadam o uczuciach do matki, przyjaciółki, do córki, do ludzi którzy odeszli i tych, którzy są i wreszcie do muzyki, która jest podstawą mojego życia. Nie wszystkie historie wzięłam ze swojego życia, niektóre mogą się zdarzyć lub przytrafiły się innym. Jedne są prawdziwe, inne są fikcyjne. Napisała pani teksty do większości kompozycji na płycie. Ale dlaczego po włosku?: Bo to niezwykle śpiewny język, wszyscy chcą śpiewać po włosku. Josh Groban śpiewa po włosku, Bocelli chce śpiewać piosenki Franka Sinatry po włosku. Kocham włoski, dobrze znam ten język i świetnie mi się pisało te teksty. To było moje marzenie i spełniło mi się. Ta płyta zaczęła się od piosenki Bogdana Dentro di me, która powstała najpierw w języku francuskim, ale ja miałam inną wizję. Kto jest producentem albumu?: Tomek Szymuś, napisał także przepiękne aranże, a tzw. executive producer jestem ja. Tak naprawdę to mój pierwszy autorski album i jestem nieprawdopodobnie szczęśliwa, że za chwilę trafi do słuchaczy. Jak przygotowywała się Pani do nagrania tego albumu?najpierw powiedziałam Tomkowi Szymusiowi, że bardzo bym chciała nagrać album w stylu produkcji Davida Fostera. Tomek ma ogromny potencjał, ale wykorzystuje go tylko w muzyce rozrywkowej. Na zakończenie Festiwalu Kiepury w Krynicy zrobiliśmy razem koncert w stylu Pavarotti & Friends. Mój nazywał się oczywiście Alicja & Friends. Wystąpili m.in.: świetny akordeonista, znakomity skrzypek, zaśpiewał baryton. Wyszły nam naprawdę efektowne duety od Something Stupid przez musical do tanga. Tomek napisał przepiękne kontrapunkty muzyczne do solowych instrumentów. Dwa cudowne utwory napisał Bogdan Kierejsza, a Tomasz Betka trzy tematy. Są też covery, takie jak Caruso czy Mi Manchi, ale także kompozycje zagranicznych twórców, kto jest autorem utworu La musica?alicja Węgorzewska: To Anna Kornelia Aberg, szwedzka kompozytorka. Ale mamy też Sharon Vaughn, Remi Lacroix czy też Frederica Kempe, który pisze wspaniałe piosenki m.in. dla szwedzkiej śpiewaczki operowej Maleny Ernman. Ta zjawiskowa mezzosopranistka jest członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej, a przy tym jest absolutną showmanką. W 2009 r. pojechała nawet na konkurs Eurowizji do Moskwy, gdzie zaśpiewała dyskotekową piosenkę La voix. Później nagrała ją nawet Anna Netrebko. Podczas monodramu Diva For Rent poleciła pani publiczności włączenie nagrywania w telefonach komórkowych, żeby nagrali sobie dzwonki, które pani wyśpiewała. Czy taki dzwonek znajdziemy na tej płycie?alicja Węgorzewska: Tak, to refren do piosenki Venezia, jest jak muzyka Czajkowskiego [śpiewa] j e s t - d l a - w s z y s t k i c h - r o z m o wa - z - A l i c j a - W e g o r z e w s k a, w y w i a d. h t m l? ticaid=1125f6&_ticrsn=3

17 Str. 17 Opera, to pop dawnych czasów (wywiad)pap Life Marzec 2014 Muzyka operowa była popem dawnych czasów - powiedziała Pap Life śpiewaczka. "Słyszałam już, że chałturzę i schodzę na psy" - mówi artystka, pytana o reakcje środowiska na jej flirt z innymi gatunkami muzycznymi. Pap Life: - Podobno wychodzi pani z założenia, że opera jest dla wszystkich. Faktycznie, tak może być? : - Ona zawsze była dla wszystkich! Muzyka operowa była popem dawnych czasów. Ludzie wychodzili grać w karty, pić wino, jeść kolację i słuchali opery. A jak nie podobał się im jakiś dyrygent, to rzucali w niego jedzeniem. Dopiero Richard Wagner zgasił w operze światło i stwierdził, że trzeba do niej podchodzić trochę na kolanach. Ja ciągle uważam, że opera jest dla wszystkich. Jeden z moich ulubionych śpiewaków - Placido Domingo już na początku swojej kariery zaczął nagrywać - równolegle do stricte operowych projektów - zarzuele czy tanga argentyńskie. To przyciągnęło jego publiczność również do projektów klasycznych. Odwrotnie było z Andreą Bocellim, który zaczął od projektów pop-klasycznych. Aby przyciągnąć ludzi do opery, jego popularne nazwisko połączono na przykład ze słynnym "Requiem" Verdiego, które nagrał z nim Zubin Metha. Na otwarciu igrzysk w Soczi wystąpiła znakomita śpiewaczka operowa Anna Netrebko, przed laty w Hiszpanii igrzyska otworzyli Jose Carreras i Placido Domingo... Pap Life: - Pani idzie drogą Domingo i będąc śpiewaczką operową angażuje się w projekty popularne. Po to by przyciągnąć szersze grono ludzi do opery? A.W.: - Absolutnie tak. Jestem przekonana, że to działa. Wielokrotnie już po koncertach podchodzili do mnie ludzie i mówili: "Wie pani, to ja już się nie będę bał iść do opery, to wcale nie jest takie straszne". Zastanawiam się tylko, kto ich wcześniej tą operą nastraszył? Dlatego też w projekcie "Diva for Rent", czyli "Diwa do wynajęcia" - monodramie z 2011 roku - pojawił się podtytuł, którego potem nie używaliśmy, bo był nieco za długi: "Wszystko co chcecie wiedzieć o operze, a wstydzicie się zapytać". Staraliśmy się w nim wytłumaczyć ludziom operę, odpowiedzieć, dlaczego kobiety grają w niej role męskie, albo, dlaczego stare kobiety śpiewają, że mają 18 lat. Pokazywaliśmy tę operę od kulis i nieco ją odczarowywaliśmy. Pap Life: - A na ile operę dziś trzeba wpleść w tryby show-biznesu, by ją spopularyzować? A.W.: - Jak najbardziej. Dlatego jako dyrektor artystyczny ubiegłorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury zorganizowałam takie koncerty, że wnuk twórcy tego festiwalu - pan Aleksander Półchłopek - porwał mnie do tańca. Ludzie wstali z miejsc i zaczęli tańczyć. Wychodzę z założenia, że powinniśmy się nauczyć cieszyć muzyką klasyczną. Tymczasem u nas, gdy ktoś idzie do opery, to od razu przybiera poważny wyraz twarzy i traktuje ją z nabożeństwem. Dla mnie opera i muzyka klasyczna jest radością. Pap Life: - Obrywa się Pani od swojego środowiska artystycznego za to popularyzowanie i wychodzenie do innych gatunków? A.W.: - Oczywiście, że tak (śmiech). Tu i ówdzie już słyszałam, że tworzę chałtury, schodzę na psy i w ogóle, co ja wyprawiam! Bawi mnie to. Na szczęście nie jestem w tym działaniu osamotniona. Pierwszy duet nagrałam bodaj z Michałem Wiśniewskim. Następnie w duecie zaśpiewała z nim Małgosia Walewska.

18 Str. 18 Opera, to pop dawnych czasów (wywiad)pap Life Marzec 2014 Śpiewacy tacy jak Jose Cura czy Renee Fleming mają mnóstwo płyt semiklasycznych. Nie wspomnę o słynnych trzech tenorach, z których każdy nagrał coś w stylu pop classic. To zupełnie naturalne. Pap Life: - A nie jest tak, że jednak świat opery, muzyki klasycznej, zamyka się na przeciętnego słuchacza i nie uczy tej nieco bardziej szlachetnej muzyki? A.W.: - To się zmienia. Gdy chodziłam do średniej szkoły muzycznej na fortepian i koledzy zaczynali gdzieś obok grać jazz, to przychodził dyrektor, wyrzucał ich z klasy i mówił, że niszczą instrumenty. Teraz do szkoły chodzi moja córka i słyszę, że mają improwizację jazzową, a na chórze śpiewają piosenki Enyi. Za moich czasów byłby tylko Mozart. Przeciętny słuchacz potrzebuje przejściówki, czegoś pomiędzy operą a popem. Jeden się na tym zatrzyma, inny pójdzie dalej - właśnie na klasyczną operę z prawdziwego zdarzenia. W to właśnie celuję. Pap Life: - Najnowsza pani płyta "I Colori Dell'Amore" jest właśnie w pół drogi. W stylu Barbry Streisand czy Andrei Bocellego. To jest to wyjście człowieka opery do ludzi? A.W.: - Dokładnie. I znów nie jestem w tym sama. Na scenie pojawił się nowy, młody tenor - Vittorio Grigolo - absolutne objawienie. Od razu, oprócz klasyki, śpiewa też płyty semiklasyczne, jak Placido Domingo. Na zachodzie nikt się tego nie wstydzi. Pap Life: - Podobno słowa do swojej płyty napisała Pani sama. A.W.: - Na krążku są tylko dwa covery - "Mi manchi", piosenka z lat 80-tych, którą śpiewał Bocelli i "Caruso" Lucio Dalli, wylansowana przez Luciano Pavarotiego. Do pozostałych utworów faktycznie sama napisałam słowa. Pap Life: Czy są bardzo osobiste? A.W.: - Bardzo. Piosenka "Venezia" jest na przykład dla mojej córki Amelii, która na drugie imię ma Venice, ponieważ została poczęta w tym pięknym mieście... Utwór jest o tym, że moja córka może odrzucić wszystkie zwątpienia, rozłożyć skrzydła i osiągnąć w życiu wszystko, ale zależy to wyłącznie od niej. Jest na tej płycie również piosenka dla mojej nieżyjącej przyjaciółki, która zmarła na raka. Była matką chrzestną Amelii, a odeszła 1 czerwca, w Dzień Dziecka, zostawiając trójkę swoich dzieci. Stąd tytuł tej piosenki -"1 giugno", czyli właśnie "1 czerwca". Jest też piosenka "Margherita" dla mojej obecnej przyjaciółki, która zawsze zagrzewa mnie do walki; piosenka "Mamma" dla mojej mamy czy "La musica" - hołd dla muzyki, która jest moją wielką miłością. Jest też kilka utworów o męsko-damskich relacjach. Choćby "La liberta"- o wolności w związku, "Dentro di me" - o kobiecie, którą przez całe życie zdradza mężczyzna, mimo że ją kocha, czy "La storia di una notte", czyli historia jednej nocy. Pap Life: - Pomysł na taką płytę narodził się podobno kilkanaście lat temu, przy okazji współpracy z nieżyjącym już Grzegorzem Ciechowskim. A.W.: - To prawda. Mieliśmy robić taką właśnie płytę, ale Grzegorz zadzwonił wtedy i powiedział, że dostał propozycję robienia muzyki do filmu "Wiedźmin". A że były tam sztywne ramy czasowe, to zaproponował, że najpierw zrobi "Wiedźmina", a potem nasz krążek. Mówił już o nim w wywiadach. Zaprosił mnie zresztą do "Wiedźmina", napisał piękne wokalizy. Pod koniec listopada 2001 roku zadzwonił do mnie, by cieszyć się, że "Wiedźmin" został Złotą Płytą. Miesiąc później przyszła smutna wiadomość o jego śmierci... Nasza płyta, więc nawet się nie zaczęła. Do pomysłu wróciłam po latach.

19 Str. 19 : Każdy jest do wynajęcia Marzec 2014 Album "I Colori Dell' Amore" miał premiere 25 lutego. Zawiera 12 utworów. Węgorzewska sama napisała włoskie teksty do kompozycji Bogdana Kierejszy i Tomasza Betki. Część piosenek stworzyli Anna Kornelia Aberg oraz Frederic Kempe, który komponuje dla szwedzkiej diwy Maleny Ernman, a jego utwory śpiewa także Anna Netrebko. Pani nowa płyta "I Colori di Amore" to oczywiście "Kolory miłości". Jakie są Pani ulubione kolory miłości? Czerwony (śmiech). Ale jestem oryginalna... No raczej nie... Dlatego się śmieję. To zależy, jakiej miłości. Takiej damsko-męskiej to czerwony, ale na przykład, jak już pomyślę o córce czy o mamie - pojawia się białe serce. Dlaczego sama Pani pisze teksty? Przecież można było zwrócić się do profesjonalistów. Rzeczywiście, można było, ale historia tych piosenek jest dość skomplikowana. Skrzypek, z którym występuję, przyszedł któregoś dnia do mnie i powiedział: - Napisałem ci piosenkę. Ja na to, że piosenek nie śpiewam. Odpowiedział, że to taka inna piosenka, bardziej taka, jakie śpiewają Lara Fabian albo Sara Brightman. Dał mi demo, gdzie jakaś dziewczyna zaśpiewała to po francusku. "Dentro Di Me" tak brzmi ten tytuł. To brzmi pretensjonalnie - powiedziałam. Mam śpiewać piosenki po francusku? I wtedy drugi z moich kolegów napisał polskie słowa. Opowiadały o pianiście, o muzyku, o Chopinie. Tekst był bardzo literacki. Coś z kręgu piosenki aktorskiej, a więc znowu - nie moje, w tym znaczeniu, że w ogóle nie czuję tych słów i wtedy stwierdziłam, że Josh Groban w Stanach Zjednoczonych, Sarah Brightman w Wielkiej Brytanii, Mario Frangulis w Grecji, Bocelli podczas swego ostatniego koncertu amerykańskiego też wykonywał wiele piosenek po włosku i stwierdziłam, że włoski to język takich właśnie projektów. Usiadłam i napisałam tekst po włosku. Nie znałam nikogo, kto by mógł mi napisać tekst po włosku, więc stwierdziłam, że sama napiszę. Przygotowując się do naszej rozmowy, wyczytałem, że jest Pani artystką, która lubi role spodenkowe. Podziela Pani tę opinię? Ten opis w Wikipedii jest trochę stary. Pełniejsza informacja jest na mojej stronie. I na każdy fakt, który jest tam przytoczony mam materiały i dowody. Nawet próbowałam aktualizować Wikipedię i ktoś z uporem maniaka mi tego odmawia. Tam jest po prostu zaznaczony początek mojej kariery i rzeczywiście w Niemczech grałam role spodenkowe. Później był "Orfeusz", "Kawaler srebrnej róży", Friebel w "Fauście", ale wraz z wiekiem męskich ról już nie dostawałam. Z wiekiem. Czy to znaczy, że w dzieciństwie marzyła Pani o tym, żeby być chłopakiem? Zupełnie nie. Młody mezzosopran i do tego wysoka sylwetka bardzo pasuje obsa-dowo w takich partiach i stąd byłam przez reżyserów obsadzana w męskich rolach. Stąd może niektórzy postrzegali początkowo tak moją karierę - ale to nieprawda. A co ceni Pani w facetach szczególnie? Najbardziej lubię męską wrażliwość i poczucie humoru. A czego nienawidzi? Szczerze? Brzydzę się kłamstwem. Nie lubię, gdy mężczyzna oszukuje kobietę. I nie lubię facetów bez fantazji.

20 Str. 20 : Każdy jest do wynajęcia Marzec 2014 Ma Pani ulubioną rolę operową? No tak. I to wcale nie jest Carmen. Choć Carmen przylgnęła jako moja ulubiona rola, bo najczęściej śpiewana była przeze mnie. Ale taka rola, którą zaśpiewałam, a która mi najbardziej utkwiła w sercu to była Zdradzona kobieta w "Cavalerii Rusticanie", czyli "Rycerskości wieśniaczej" Mascagniego. Ten weryzm i piękne, porywające melodie to chyba znacznie bardziej do mnie trafiało. Żałowałam, że Puccini nie lubił mezzosopranów, bo to byłby mój najbardziej ukochany kompozytor i mogłabym go najczęściej śpiewać. Jest Pani divą for rent. Czy ma Pani aktualnie etat w którymś z teatrów operowych? Nigdy nie miałam etatu. Zawsze byłam freelancerką i tak zostało do dzisiaj. Im jestem starsza, tym bardziej jestem freelancerką w tym znaczeniu, że bardziej mnie ciągnie do robienia swoich własnych projektów. Znajdywania pomysłu na siebie. Myślę, że każdy jest for rent czy jest to prawnik, czy taksówkarz. Nawet jeśli z największymi umiejętnościami zamkniemy się w czterech ścianach, to niestety nie istniejemy. Zatem każdy z nas jest tak naprawdę po trochu for rent. Realizuje Pani swoje projekty. Jednym z nich jest fundacja Start Smart. Na czym polega jej działalność i przy okazji ciśnie się pytanie: czy Polacy są wyedukowani muzycznie i czy umieją śpiewać? Długa i daleka droga przed nami. Marzę sobie, że gdy przestanę śpiewać, zajmę się edukacją. Ale edukacją i językową, i artystyczną. Uświadamianiem rodzicom i dzieciom, jak ważna jest muzyka w życiu. Jest udowodnione w badaniach, że jeśli dziecko od łona matki, a potem we wczesnym dzieciństwie obcuje z muzyką, to wykształcają się inne połączenia w mózgu i inna wrażliwość. Więc zgadza się, że muzyka łagodzi obyczaje. Mam znajomego prawnika, który ma fenomenalną pamięć. Pytam go, jak ty to robisz, skąd taka pamięć?, a on mówi: - Chodziłem do średniej szkoły muzycznej na fortepian i musiałem zapamiętywać wiele stron, więc teraz mam pamięć wzrokową. To rzeczywiście działa. Natomiast z fundacją w ubiegłym roku zrobiliśmy wspaniałą Kiepuriadę. To był ośmiodniowy festiwal poprzedzający festiwal Jana Kiepury w Krynicy. Były master classes dla tenorów i dla sopranów, dla wszystkich śpiewaków. Był wspaniały koncert. Były prezentowane orkiestry, zespoły, soliści. W Polsce kształcimy młodych ludzi. Dajemy im edukację, możliwość wykształcenia artystycznego, a potem nie mamy sceny dla nich. Nie mamy teatrów operowych, a te, które istnieją, są przeładowane solistami. I co z tego, że inwestujemy w tę młodzież, kiedy potem ucieka ona i pracuje za granicą. A my na billboardach pokazujemy polskich hydraulików. Ja nie mam nic przeciwko hydraulikom, ale dlaczego mamy szczycić się tym, że jesteśmy klasą robotniczą Europy, kiedy my mamy co pokazać także w kulturze. Ciągle ukazujemy ten ukłon wobec zagranicy. A nie potrafimy być dumni ze swoich artystów, muzyków, śpiewaków. Dopiero co skończyły się igrzyska olimpijskie w Soczi. Brodka zdobył złoty medal, ale wcześniej musiał zarobić i zainwestować własne pieniądze w ten wyjazd. A czy taki Piotr Beczała dostał wsparcie rządu? Nie! Sam doszedł tam, gdzie jest. Pomagajmy tym ludziom, abyśmy się mogli nimi szczycić nie tylko dlatego, że gdzieś odnoszą sukcesy. Kolejnym przykładem jest Grammy dla Włodka Pawlika. To jest osobliwe. Tak spektakularny, drogi, symfoniczny i jazzowy projekt przeszedł bez echa w Polsce.

Wkraczamy do (read)akcji!

Wkraczamy do (read)akcji! strona REaDakcji gazetka uczniów I LO im. M. Kopernika ul. Łopuskiego 42-44 78-100 Kołobrzeg tel. 943544633 redakcjaread@gmail.com www.readakcja.republika.pl nr 1(14) 2013/2014 nakład 80 egzemplarzy Opiekun

Bardziej szczegółowo

Sylwester Ostrowski. Inlogic - inteligentna architektura Szczecińska firma już dziś tworzy domy przyszłości. Jazzowy globtroter

Sylwester Ostrowski. Inlogic - inteligentna architektura Szczecińska firma już dziś tworzy domy przyszłości. Jazzowy globtroter GRUDZIEŃ 2014 NUMER 12 (21) / WYDANIE BEZPŁATNE Inlogic - inteligentna architektura Szczecińska firma już dziś tworzy domy przyszłości Sylwester Ostrowski Jazzowy globtroter Szczeciński saksofonista opowiada

Bardziej szczegółowo

luty 2012 nakład 5 000 egz. nr 2 (44) 2012 ISSN 1898-5572 nasz patronat!!! gamewood zdj.: Kamil Musiejczuk czyt. s. 7 dzień z grami planszowymi

luty 2012 nakład 5 000 egz. nr 2 (44) 2012 ISSN 1898-5572 nasz patronat!!! gamewood zdj.: Kamil Musiejczuk czyt. s. 7 dzień z grami planszowymi b e z p ł a t n y m i e s i ę c z n i k luty 2012 nakład 5 000 egz. nr 2 (44) 2012 ISSN 1898-5572 nasz patronat!!! gamewood czyt. s. 7 dzień z grami planszowymi zdj.: Kamil Musiejczuk 2 Agnieszka Janiszewska

Bardziej szczegółowo

MONIKA JASKÓLSKA ZUCHWALE PODEJMUJĘ WYZWANIA. Właścicielka marki J. FRYDERYK ze swoimi dziećmi: trzyletnią Basią i rocznymi bliźniętami Hanią i Jasiem

MONIKA JASKÓLSKA ZUCHWALE PODEJMUJĘ WYZWANIA. Właścicielka marki J. FRYDERYK ze swoimi dziećmi: trzyletnią Basią i rocznymi bliźniętami Hanią i Jasiem I S S N 1 8 9 9-1 2 7 0 DW U M I E S I Ę C Z N I K R O K V I I N R 6 ( 3 3 ) 2 0 1 4 E G Z E M P L A R Z B E Z P Ł AT N Y MONIKA JASKÓLSKA Właścicielka marki J. FRYDERYK ze swoimi dziećmi: trzyletnią Basią

Bardziej szczegółowo

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl

Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) Ten ebook zawiera darmowy fragment publikacji "Vademecum doradcy ubezpieczeniowego" Darmowa publikacja dostarczona przez www.darmowe-ebooki.pl Copyright by Złote Myśli

Bardziej szczegółowo

Diva For Rent. sceniczne solo dla Divy. Twórcy i wykonawcy. Alicja Węgorzewska. mezzosopran

Diva For Rent. sceniczne solo dla Divy. Twórcy i wykonawcy. Alicja Węgorzewska. mezzosopran sceniczne solo dla Divy Twórcy i wykonawcy Alicja Węgorzewska mezzosopran Piotr Matuszczyk/Maciej Tomaszewski Fortepian Bogdan Kierejsza skrzypce Jerzy Snakowski pomysł i tekst Jerzy Bończak reżyseria

Bardziej szczegółowo

BIZNES. Szukaj nas również na tabletach i smartfonach KALINOWSKA KOPERKIEWICZ KOŁODZIEJCZYK PAWLIK. dr Michał PACHOWSKI JANOWSKI. Adam.

BIZNES. Szukaj nas również na tabletach i smartfonach KALINOWSKA KOPERKIEWICZ KOŁODZIEJCZYK PAWLIK. dr Michał PACHOWSKI JANOWSKI. Adam. Szukaj nas również na tabletach i smartfonach Nr 3 (46) lipiec/wrzesień 2015 Cena 5.20 zł (w tym 8% VAT) Sylwia KALINOWSKA Adam KOPERKIEWICZ Kiksa Krystyna KOŁODZIEJCZYK Włodzimierz PAWLIK BIZNES dr Michał

Bardziej szczegółowo

Dla nas wrzesień jest zawsze miesiącem szczególnie miłym, gdyż Ikar obchodzi wtedy urodziny. W tym roku dziewiąte. Dziękujemy, że są Państwo z nami.

Dla nas wrzesień jest zawsze miesiącem szczególnie miłym, gdyż Ikar obchodzi wtedy urodziny. W tym roku dziewiąte. Dziękujemy, że są Państwo z nami. Fot. chadashim.pl Wakacje się skończyły, błogie lenistwo za nami, a więc do pracy! Wiemy jednak z własnego doświadczenia, że powrót do obowiązków bywa niełatwy i po okresie wypoczynku tym trudniej wdrożyć

Bardziej szczegółowo

Sylwia Majdan. Christiana Greya? Wojtek Brzeziński Kaligula Na Wspólnej. Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Dobrą modę można robić wszędzie

Sylwia Majdan. Christiana Greya? Wojtek Brzeziński Kaligula Na Wspólnej. Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Dobrą modę można robić wszędzie miesięcznik bezpłatny nr 01 59 kwiecień 2013 r. www.magazynprestiz.com.pl Łona & Webber Złote Chłopaki Za co kobiety pokochały Christiana Greya? Tomasz Raczek Nie jestem dzikusem! Wojtek Brzeziński Kaligula

Bardziej szczegółowo

B E E T H O V E N Nr 17

B E E T H O V E N Nr 17 WIOSNA 2 0 1 3 B E E T H O V E N Nr 17 m a g a z i n e Rys. Tymek Borowski G Ó R E C K I L U T O S! A W S K I P E N D E R E C K I GAZ-SYSTEM S.A. GAZ-SYSTEM Marcin Maciejowski festiwal krzysztofa pendereckiego

Bardziej szczegółowo

popiel nie marudzą Lidia Profesjonaliści Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos dla par Moda Monte carlo Hobby nurkowanie

popiel nie marudzą Lidia Profesjonaliści Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos dla par Moda Monte carlo Hobby nurkowanie Nr 2(2) jesień 2014 Cena 7,00 zł w tym 8% VAT M A G A Z Y N L U D Z I C I E K A W Y C H Ż Y C I A Lidia popiel Profesjonaliści nie marudzą Kultura ygor przebindowski Raport urlop w polsce Psychologia sos

Bardziej szczegółowo

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3

WSTĘPNIAK. rok 2013/14, nr 3 Cena 2 zł Czy szkodzi? Czy masz problem z wagą? Co ciekawego na projekcie unijnym? 11 listopadaczy ważny? Co na siebie włożyć w zimie? Czy to Święto? Opiekun Gazetki: mgr Jolanta Wątorczyk Redaktor Naczelny:

Bardziej szczegółowo

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s.

ŁOWCY TALENTÓW ROZMOWY TEATRALNE. Nie gonię za złudnym szczęściem. Kultura nadała sens życiu Andrzeja. CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. ŁOWCY TALENTÓW CZYLI XV WAKACYJNA AKADEMIA TALENTÓW s. 7 Czerwiec 2014 Nr 6(06) B I U L E T Y N I N F O R M A C J I K U L T U R A L N E J s. 5 s. 6 s. 16 ROZMOWY TEATRALNE s. 8-9 s. 12-13 s. 18 Coraz częściej

Bardziej szczegółowo

Można żyć w brzydkiej przestrzeni i być szczęśliwym - rozmowa z Filipem Springerem - s. 3

Można żyć w brzydkiej przestrzeni i być szczęśliwym - rozmowa z Filipem Springerem - s. 3 Można żyć w brzydkiej przestrzeni i być szczęśliwym - rozmowa z Filipem Springerem - s. 3 Cały ten Maks, czyli rzecz o nadludziach, burdelach i gotowaniu kiełbasy - s. 5 5 pytań do Marty Kępy - s. 9 Stylu

Bardziej szczegółowo

LUTY 2015 NUMER 02 (23) / WYDANIE BEZPŁATNE. Baltic Neopolis Orchestra - trochę szczęścia, trochę intuicji

LUTY 2015 NUMER 02 (23) / WYDANIE BEZPŁATNE. Baltic Neopolis Orchestra - trochę szczęścia, trochę intuicji LUTY 2015 NUMER 02 (23) / WYDANIE BEZPŁATNE Baltic Neopolis Orchestra - trochę szczęścia, trochę intuicji 30 Wnętrza Surowy urok wnętrza z północy # 20 Showroom Zmysłowa randka/tłusty czwartek 48 / Kulinaria

Bardziej szczegółowo

Berlin, twoim. domem... S z ó s t y z m y s ł. Björk i Madonny Mon Petit Vulcan - Wywiad numeru: KGB. Sercowe rozterki. Zupełnie inny Kraków!

Berlin, twoim. domem... S z ó s t y z m y s ł. Björk i Madonny Mon Petit Vulcan - Wywiad numeru: KGB. Sercowe rozterki. Zupełnie inny Kraków! Styczeń nr 3 S z ó s t y z m y s ł Berlin, twoim Sercowe rozterki domem... Björk i Madonny Mon Petit Vulcan - Zupełnie inny Kraków! Czyli fotorelacja z Lanzarote Wywiad numeru: KGB Spotkajmy się w Berlinie

Bardziej szczegółowo

www.artmedicalcenter.eu

www.artmedicalcenter.eu www.artmedicalcenter.eu miesięcznik bezpłatny nr 06 72 czerwiec 2014 r. www.prestizszczecin.pl MODNY SZCZECIN Paweł Żuchowski NA TROPIE AMERYKI NIEZWYCZAJNA PARA KSIĄŻĘCA DZIEŃ Z ŻYCIA CHIRURGA 4 od

Bardziej szczegółowo

OD REDAKCJI. Marian Piotr Rawinis. Pismo finansowane przez Urząd Miasta Częstochowy

OD REDAKCJI. Marian Piotr Rawinis. Pismo finansowane przez Urząd Miasta Częstochowy OD REDAKCJI Pismo finansowane przez Urząd Miasta Częstochowy Wydawca Biblioteka Publiczna im. dr. Wł. Biegańskiego w Częstochowie Al. Najświętszej Maryi Panny 22 42-200 Częstochowa Tel. 034/ 360-56-28

Bardziej szczegółowo

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA

MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA miesięcznik bezpłatny nr 4 (2014 r.) 43 AUTO NOWOŚCI Porsche Macan Alfa Romeo 4C Mercedes GLA Mini Cooper S IDZIE WIOSNA! CZAS NA ROWER TOMASZ STAŃKO MUZYKA, MODA, KOBIETY www.magazynprestiz.com.pl MARTA

Bardziej szczegółowo

Dobre. Od redakcji WIADOMOŚCI

Dobre. Od redakcji WIADOMOŚCI Od redakcji która opada wskazując dokładny czas o Festiwalu Rzeźby z Piasku Duch godzinie 12, 14, 16 i 18. Ten ostatni spadek Gdańskiej Architektury. Są to gdańskie kuli czasu jest sygnałem do opuszczenia

Bardziej szczegółowo

Joanna Prykowska. Dolce Vita. Tomasz Makowiecki. Muzyczny Feniks. według Eintopf. Uciekłem ze świecznika. Wiosna na talerzu i na wieszaku

Joanna Prykowska. Dolce Vita. Tomasz Makowiecki. Muzyczny Feniks. według Eintopf. Uciekłem ze świecznika. Wiosna na talerzu i na wieszaku miesięcznik bezpłatny nr 4 81 kwiecień 2015 r. www.prestizszczecin.pl Dolce Vita według Eintopf Tomasz Makowiecki Uciekłem ze świecznika Joanna Prykowska Muzyczny Feniks Wiosna na talerzu i na wieszaku

Bardziej szczegółowo

Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku

Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku Szanowni Państwo Odbywające się w Warszawie już po raz trzeci Script Forum to przedsięwzięcie zdobywające sobie z roku na rok coraz większe uznanie. Jak pokazały poprzednie edycje zapotrzebowanie na tego

Bardziej szczegółowo

Radosław MAJDAN. www.artmedicalcenter.eu. Gwiazdy SUP. Szczeciński skarbiec z samochodami. Oceaniczna wyścigówka. Czas na rodzinę!

Radosław MAJDAN. www.artmedicalcenter.eu. Gwiazdy SUP. Szczeciński skarbiec z samochodami. Oceaniczna wyścigówka. Czas na rodzinę! www.artmedicalcenter.eu miesięcznik bezpłatny nr 07 73 lipiec/sierpień 2014 r. www.prestizszczecin.pl Gwiazdy Bollywood w Szczecinie SUP deska podręczna Radosław MAJDAN Czas na rodzinę! Szczeciński skarbiec

Bardziej szczegółowo

PODAJ DALEJ POMYSŁÓW MŁODYCH MENEDŻERÓW KULTURY

PODAJ DALEJ POMYSŁÓW MŁODYCH MENEDŻERÓW KULTURY PODAJ DALEJ POMYSŁÓW MŁODYCH MENEDŻERÓW KULTURY SPIS TREŚCI Wstęp 100 punktów na mapie Marta Białek-Graczyk Rozmowa z koordynatorkami projektu Szukamy naprawdę wyjątkowych osób Dzień z życia młodego menedżera

Bardziej szczegółowo

bezpłatny dziennik festiwalowy

bezpłatny dziennik festiwalowy Nr 6/2013 40. Ińskie Lato Filmowe, 9-18.8.2013 bezpłatny dziennik festiwalowy 15 sierpnia 2013 W numerze: Ptasia podróż do Ziemi Obiecanej... 2 Więcej niż pszczelarstwo... 3 V for Vendetta... 4 Nikt mi

Bardziej szczegółowo

Moja historia, moja firma

Moja historia, moja firma Moja historia, moja firma portrety polskich przedsiębiorców rodzinnych MAŁGORZATA ZAWADKA, URSZULA HOFFMANN Moja historia, moja firma portrety polskich przedsiębiorców rodzinnych Moja historia, moja firma

Bardziej szczegółowo

Danuta Stenka PROF. ŁUKASZUK MATEUSZ BOREK MIREK NIEBODAJEW. Wirus doskonałości NA MIEŚCIE. miesięcznik bezpłatny nr 3 (2014 r.

Danuta Stenka PROF. ŁUKASZUK MATEUSZ BOREK MIREK NIEBODAJEW. Wirus doskonałości NA MIEŚCIE. miesięcznik bezpłatny nr 3 (2014 r. miesięcznik bezpłatny nr 3 (2014 r.) 42 SPOTKANIA NA MIEŚCIE MIREK NIEBODAJEW PROF. KRZYSZTOF ŁUKASZUK MEDYCZNY WIZJONER MATEUSZ BOREK BEZ KOMENTARZA! www.magazynprestiz.com.pl Danuta Stenka Wirus doskonałości

Bardziej szczegółowo

Moja historia, moja firma portrety polskich przedsiębiorców rodzinnych

Moja historia, moja firma portrety polskich przedsiębiorców rodzinnych Moja historia, moja firma portrety polskich przedsiębiorców rodzinnych Moja historia, moja firma portrety polskich przedsiębiorców rodzinnych MAŁGORZATA ZAWADKA, URSZULA HOFFMANN Polska Agencja Rozwoju

Bardziej szczegółowo

FBO 008: Czy katolik powinien być bogaty

FBO 008: Czy katolik powinien być bogaty Podcast Finanse bardzo osobiste, odcinek 8 Data publikacji: 2015-04-29 link do opisu na blogu: http://marciniwuc.com/jacek-stryczek/ FBO 008: Czy katolik powinien być bogaty Rozmowa z ks. Jackiem Stryczkiem

Bardziej szczegółowo

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny

Karol Okrasa przy babcinym fartuchu. Ogródki szczęścia. Golf, czyli dołki w trawie. Filozofia dźwięku Marcina Koszołki. egzemplarz bezpłatny sierpień 2014 * nr 7 * vol 2 egzemplarz bezpłatny bialski miesięcznik społeczno-kulturalny Karol Okrasa przy babcinym fartuchu Ogródki szczęścia Golf, czyli dołki w trawie Filozofia dźwięku Marcina Koszołki

Bardziej szczegółowo