ZS 14 Rok szkolny 2013/2014

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ZS 14 Rok szkolny 2013/2014"

Transkrypt

1 Edukacyjna Wartość Dodana ZS 14 Rok szkolny 2013/2014

2 Pojęcie: Edukacyjna wartość dodana Edukacyjną wartość dodaną można zdefiniować jako przyrost wiedzy uczniów w wyniku danego procesu edukacyjnego. Innymi słowy, EWD to rzeczywisty wpływ szkoły na rozwój edukacyjny ucznia. Wpływ wolny od czynników indywidualnych (zdolności ucznia, uprzednie osiągnięcia szkolne) i społecznych (wpływ rodziny, grupy rówieśniczej, środowiska). Liczy się tylko proces edukacyjny: -kwalifikacje i zaangażowanie nauczycieli, -metody nauczania, - warunki nauczania.

3 EWDto różnica między wynikami ucznia z egzaminu gimnazjalnego i wynikami egzaminu maturalnego jeżeli ma wartość dodatnią, to znaczy że w szkole pogimnazjalnejmłodzież osiągnęła postęp, ich wiedza i umiejętności wzrosły. Jeżeli EWD jest ujemne uczniowie przyszli z większymi wiadomościami i umiejętnościami z gimnazjum niż na koniec szkoły pogimnazjalnej. Dla określenia kategorii technikum dla poszczególnych części przyjęto następujące założenia: 1. Szkoła neutralna EWD = 0, wynik egzaminu = 100; 2. Szkoła sukcesu EWD > 0, wynik egzaminu > 100; 3. Szkoła wspierająca EWD > 0, wynik egzaminu 100; 4. Szkoła wymagająca pomocy -EWD 0, wynik egzaminu < 100; 5. Szkoła niewykorzystanych możliwości -EWD 0, wynik egzaminu > 100.

4 Na jakiej skali prezentowane są wyniki? Wyniki egzaminacyjne w każdym roku przeliczane są na wspólną skalę, tak by średnia krajowa wyniosła 100 punktów, a odchylenie standardowe wyniosło 15 punktów. 100 to zawsze wynik średni w kraju, 115 to wynik przewyższający przeciętną krajową o jedno odchylenie standardowe. Taka procedura umożliwia porównywanie wyników z różnych lat. W wypadku EWD skala ma swój środek w punkcie 0. Wynik EWD równy np. 5 pkt, oznacza, że przeciętny uczeń tego technikum otrzymał na egzaminie maturalnym o 5 punktów więcej, niż by to wynikało z jego rezultatu na sprawdzianie po gimnazjum.

5

6 Potencjał edukacyjny uczniów na wejściu do ZS nr 14 Potencjał edukacyjny uczniów na wejściu do technikum został określony na podstawie wyników egzaminu gimnazjalnego części matematyczno-przyrodniczej. Wykresy przedstawiają procentowy udział uczniów o określonym potencjale edukacyjnym w analizowanej grupie uczniowskiej. Większość uczniów na egzaminie gimnazjalnym osiągnęła średnie wyniki.

7 Wykres przedstawia rozkład wyników egzaminu gimnazjalnego część matematyczno- przyrodnicza w skali 100/15, jakie uzyskali tegoroczni maturzyści. Pionowa przerywana linia wskazuje średni wynik z egzaminu gimnazjalnego. Średni wynik rzeczywisty uzyskany przez uczniów wynosi 108,2 w skali 100/15.

8 Średni wynik uzyskany przez uczniów klasy A z egzaminu gimnazjalnego część matematyczno przyrodnicza wynosi 101,6 w skali 100/15.

9 Średni wynik uzyskany przez uczniów klasy C z egzaminu gimnazjalnego część matematyczno przyrodnicza wynosi 96,1 w skali 100/15.

10 Średni wynik uzyskany przez uczniów klasy E z egzaminu gimnazjalnego część matematyczno przyrodnicza wynosi 110,0 w skali 100/15.

11 Średni wynik uzyskany przez uczniów klasy F z egzaminu gimnazjalnego część matematyczno przyrodnicza wynosi 108,5 w skali 100/15.

12 Średni wynik uzyskany przez uczniów klasy G z egzaminu gimnazjalnego część matematyczno przyrodnicza wynosi 109,7 w skali 100/15.

13 Średni wynik uzyskany przez uczniów klasy H z egzaminu gimnazjalnego część matematyczno przyrodnicza wynosi 114,8 w skali 100/15.

14 Małe kolorowe punkciki to graficznie przedstawione wyniki egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ( MMA) uzyskane przez tegorocznych maturzystów. Linia (zwana linią regresji) pokazuje zależność statystyczną między wynikami na egzaminie gimnazjalnym część matematyczno-przyrodnicza ( GMP ) i egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym w skali całego kraju. Pokazuje ona przewidywany wynik, jaki powinien osiągnąć maturzysta z egzaminu maturalnego z matematyki. Przykład: Uczeń z egzaminu gimnazjalnego osiągnął wynik 90, więc wynik przewidywany z egzaminu maturalnego wynosi 93.

15 Patrząc na wykres wyniki maturzystów ZS 14 lokują się powyżej linii statystycznie przewidywanego wyniku. Oznacza to, że szkoła uczy bardziej efektywnie, niż przeciętne technikum w kraju.

16 KLASA A

17 KLASA C

18 KLASA E

19 KLASA F

20 KLASA G

21 KLASA H

22

23 Czerwona pionowa przerywana linia wskazuje średni przewidywany wynik z egzaminu maturalnego z matematyki poziom podstawowy. Zielona pionowa przerywana linia wskazuje średni rzeczywisty wynik z egzaminu maturalnego z matematyki poziom podstawowy. Średni wynik rzeczywisty wynosi 118,3, natomiast średni wynik przewidywany jest równy 105,63. Różnica średniego wyniku rzeczywistego i średniego wyniku przewidywanego wynosi 12,67 i jest równa wskaźnikowi EWD. Na podstawie informacji z tego egzaminu wynika, że EWD>0, wynik egzaminu >100, co oznacza, że dla egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ZS Nr 14 jest SZKOŁĄ SUKCESU ( patrz slajd 3 ).

24 Średni wynik rzeczywisty wynosi 121,3, natomiast średni wynik przewidywany jest równy 110,05. Różnica średniego wyniku rzeczywistego i średniego wyniku przewidywanego wynosi 11,25 i jest równa wskaźnikowi EWD. Na podstawie informacji z tego egzaminu wynika, że EWD>0, wynik egzaminu >100, co oznacza, że dla egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ZS Nr 14 jest SZKOŁĄ SUKCESU.

25 Średni wynik rzeczywisty wynosi 109,71, natomiast średni wynik przewidywany jest równy 109,9. Różnica średniego wyniku rzeczywistego i średniego wyniku przewidywanego wynosi 9,19 i jest równa wskaźnikowi EWD. Na podstawie informacji z tego egzaminu wynika, że EWD>0, wynik egzaminu >100, co oznacza, że dla egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ZS Nr 14 jest SZKOŁĄ SUKCESU.

26 Średni wynik rzeczywisty wynosi 108,8, natomiast średni wynik przewidywany jest równy 97,84. Różnica średniego wyniku rzeczywistego i średniego wyniku przewidywanego wynosi 10,96. i jest równa wskaźnikowi EWD. Na podstawie informacji z tego egzaminu wynika, że EWD>0, wynik egzaminu >100, co oznacza, że dla egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ZS Nr 14 jest SZKOŁĄ SUKCESU.

27 Średni wynik rzeczywisty wynosi 121,55, natomiast średni wynik przewidywany jest równy 106,95. Różnica średniego wyniku rzeczywistego i średniego wyniku przewidywanego wynosi 14,60 i jest równa wskaźnikowi EWD. Na podstawie informacji z tego egzaminu wynika, że EWD>0, wynik egzaminu >100, co oznacza, że dla egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ZS Nr 14 jest SZKOŁĄ SUKCESU.

28 Średni wynik rzeczywisty wynosi 123,15, natomiast średni wynik przewidywany jest równy 105,65. Różnica średniego wyniku rzeczywistego i średniego wyniku przewidywanego wynosi 17,50 i jest równa wskaźnikowi EWD. Na podstawie informacji z tego egzaminu wynika, że EWD>0, wynik egzaminu >100, co oznacza, że dla egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ZS Nr 14 jest SZKOŁĄ SUKCESU.

29 Średni wynik rzeczywisty wynosi 117,50, natomiast średni wynik przewidywany jest równy 106,83. Różnica średniego wyniku rzeczywistego i średniego wyniku przewidywanego wynosi 10,67 i jest równa wskaźnikowi EWD. Na podstawie informacji z tego egzaminu wynika, że EWD>0, wynik egzaminu >100, co oznacza, że dla egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym ZS Nr 14 jest SZKOŁĄ SUKCESU.

30 Precyzja szacowania EWD Wskaźnik EWD jak każdy wynik pomiaru nie jest doskonale precyzyjny. Jak oszacować błąd pomiaru? Służy temu statystyczne narzędzie zwane przedziałem ufności. Przedział ufności -jest to przedział, który z określonym prawdopodobieństwem zawiera prawdziwą wartość interesującego nas parametru. Przedział ufności mówi nam, że dany parametr (w naszym przypadku EWD) z określonym prawdopodobieństwem mieści się między wyznaczonymi wartościami.

31 Punkt zaznaczony na wykresie oznacza dodatni wskaźnik EWD. Wszystkie przedziały ufności leżą nad osią 0, co oznacza ponadprzeciętną efektywność nauczania.

32

33 Szkoła wspierająca Szkoła sukcesu Szkoła wymagająca pomocy Szkoła niewykorzystanych możliwości

34 Porównanie EWD matematyka z innymi technikami na Pradze Północ Szkoła wspierająca Szkoła sukcesu Szkoła wymagająca pomocy Szkoła niewykorzystanych możliwości Technikum Mechaniczne nr 5 im. Stefana Starzyńskiego ul. Jagiellońska 61 Technikum nr 6 ul. Targowa 86 Technikum nr 20 ul. Ratuszowa 13 Technikum Geologiczno Geodezyjno- Drogowe ul. Szanajcy 5

35 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ I CIERPLIWOŚĆ Ewa Szewczyk

Analiza wyników egzaminów zewętrznych jako warunek jakościowego rozwoju ucznia, nauczyciela i szkoły

Analiza wyników egzaminów zewętrznych jako warunek jakościowego rozwoju ucznia, nauczyciela i szkoły JOLANTA MISZTAL Analiza wyników egzaminów zewętrznych jako warunek jakościowego rozwoju ucznia, nauczyciela i szkoły Podejmowane w polskim systemie oświaty przedsięwzięcia w zakresie ewaluacji i oceny

Bardziej szczegółowo

RAPORT TEMATYCZNY Z BADANIA. Czas pracy i warunki pracy w relacjach nauczycieli

RAPORT TEMATYCZNY Z BADANIA. Czas pracy i warunki pracy w relacjach nauczycieli RAPORT TEMATYCZNY Z BADANIA Czas pracy i warunki pracy w relacjach nauczycieli Warszawa, czerwiec 2013 Autorzy: dr hab. Michał Federowicz dr Jacek Haman dr Jan Herczyński Kamila Hernik Magdalena Krawczyk-Radwan

Bardziej szczegółowo

Postawy osób z dysfunkcją wzroku wobec problemów edukacji i zatrudnienia. Raport z badań

Postawy osób z dysfunkcją wzroku wobec problemów edukacji i zatrudnienia. Raport z badań Postawy osób z dysfunkcją wzroku wobec problemów edukacji i zatrudnienia Raport z badań KRAKÓW 2006 Postawy osób z dysfunkcją wzroku wobec problemów edukacji i zatrudnienia 2 Poniższy raport przedstawia

Bardziej szczegółowo

Ostateczna wersja metodologii prowadzenia monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych na lokalnym rynku pracy

Ostateczna wersja metodologii prowadzenia monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych na lokalnym rynku pracy Ostateczna wersja metodologii prowadzenia monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych na lokalnym rynku pracy OPRACOWANIE NOWYCH ZALECEŃ METODYCZNYCH PROWADZENIA MONITORINGU ZAWODÓW DEFICYTOWYCH I

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 14 maja 2013 r. Poz. 560 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1) z dnia 10 maja 2013 r.

Warszawa, dnia 14 maja 2013 r. Poz. 560 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1) z dnia 10 maja 2013 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 14 maja 2013 r. Poz. 560 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1) z dnia 10 maja 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego

Bardziej szczegółowo

Dziecko, rodzina i szkoła, wobec migracji rodzicielskich: 10 lat po akcesji do Unii Europejskiej

Dziecko, rodzina i szkoła, wobec migracji rodzicielskich: 10 lat po akcesji do Unii Europejskiej Dziecko, rodzina i szkoła, wobec migracji rodzicielskich: 10 lat po akcesji do Unii Europejskiej Ogólnopolskie badanie Dziecko, rodzina i szkoła, wobec migracji rodzicielskich: 10 lat po akcesji do Unii

Bardziej szczegółowo

Nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego jako drogowskaz do nowoczesnej i twórczej edukacji. Nadzór pedagogiczny w świetle zmian programowych.

Nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego jako drogowskaz do nowoczesnej i twórczej edukacji. Nadzór pedagogiczny w świetle zmian programowych. Nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego jako drogowskaz do nowoczesnej i twórczej edukacji. Nadzór pedagogiczny w świetle zmian programowych. Wizja nowoczesnej szkoły w świetle założeń nowej podstawy

Bardziej szczegółowo

Umiejętności Polaków wyniki Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC)

Umiejętności Polaków wyniki Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC) Umiejętności Polaków wyniki Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC) Redakcja merytoryczna: dr Maja Rynko Recenzenci: prof. dr hab. Jarosław Górniak prof. dr hab. Irena E. Kotowska dr

Bardziej szczegółowo

O ewaluacji z różnych perspektyw

O ewaluacji z różnych perspektyw O ewaluacji z różnych perspektyw Refleksje i wskazówki na temat kształtowania jakości działań w polityce społecznej? Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie O ewaluacji z różnych perspektyw

Bardziej szczegółowo

Modelowy system profilaktyki i pomocy psychologiczno- -pedagogicznej uczniom z dysleksjà

Modelowy system profilaktyki i pomocy psychologiczno- -pedagogicznej uczniom z dysleksjà Przewodnik dla nauczyciela Marta Bogdanowicz Aleksandra Bućko Renata Czabaj Modelowy system profilaktyki i pomocy psychologiczno- -pedagogicznej uczniom z dysleksjà Modelowy system profilaktyki i pomocy

Bardziej szczegółowo

MODUŁ II. Podstawa programowa a standardy wymagań egzaminacyjnych i szkolne zestawy programów nauczania

MODUŁ II. Podstawa programowa a standardy wymagań egzaminacyjnych i szkolne zestawy programów nauczania MODUŁ II Podstawa programowa a standardy wymagań egzaminacyjnych i szkolne zestawy programów nauczania SPIS TREŚCI Scenariusz 1: Jak korzystać z podstaw programowych kształcenia Scenariusz 2: Standardy

Bardziej szczegółowo

DUALNY SYSTEM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W POLSCE SZANSE I BARIERY WDROŻENIA

DUALNY SYSTEM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W POLSCE SZANSE I BARIERY WDROŻENIA Gdańsk, Dr Ewa Lechman Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechnika Gdańska ul. Narutowicza 11/12 80-233 Gdańsk eda@zie.pg.gda.pl EKSPERTYZA DUALNY SYSTEM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W POLSCE SZANSE I BARIERY

Bardziej szczegółowo

DIAGNOZA POTRZEB NAUCZYCIELI PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAKRESIE WSPARCIA W PROWADZENIU LEKCJI METODĄ BADAWCZĄ

DIAGNOZA POTRZEB NAUCZYCIELI PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAKRESIE WSPARCIA W PROWADZENIU LEKCJI METODĄ BADAWCZĄ RAPORT TEMATYCZNY Z BADANIA PRACOWNIA PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH DIAGNOZA POTRZEB NAUCZYCIELI PRZYRODY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAKRESIE WSPARCIA W PROWADZENIU LEKCJI METODĄ BADAWCZĄ Warszawa, styczeń 2014

Bardziej szczegółowo

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA W GIMNAZJUM NR 119. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego W WARSZAWIE WESOŁEJ

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA W GIMNAZJUM NR 119. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego W WARSZAWIE WESOŁEJ WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA W GIMNAZJUM NR 119 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego W WARSZAWIE WESOŁEJ Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 IV 2007( Dz.U.207/83/562

Bardziej szczegółowo

OKREŚLENIE PRÓBY I JEJ LICZNOŚCI W BADANIACH PEDAGOGICZNYCH DEFINITION OF THE SAMPLE AND ITS SIZE IN PEDAGOGICAL RESEARCH

OKREŚLENIE PRÓBY I JEJ LICZNOŚCI W BADANIACH PEDAGOGICZNYCH DEFINITION OF THE SAMPLE AND ITS SIZE IN PEDAGOGICAL RESEARCH General and Professional Education /011 pp. 33-39 ISSN 084-1469 OKREŚLENIE PRÓBY I JEJ LICZNOŚCI W BADANIACH PEDAGOGICZNYCH DEFINITION OF THE SAMPLE AND ITS SIZE IN PEDAGOGICAL RESEARCH Alla Matuszak Czelabiński

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY EDUKACJI W EUROPIE STAN OBECNY I PLANOWANE REFORMY NORWEGIA

SYSTEMY EDUKACJI W EUROPIE STAN OBECNY I PLANOWANE REFORMY NORWEGIA SYSTEMY EDUKACJI W EUROPIE STAN OBECNY I PLANOWANE REFORMY NORWEGIA Grudzień 2011 1. Populacja uczących się i język nauczania W styczniu 2011, 38 % populacji stanowiły osoby w wieku 0-29 lat. Na koniec

Bardziej szczegółowo

I. PODSTAWA PRAWNA II. ZAŁOŻENIA OGÓLNE WEWNĄTRZSZKOLNEGO SYSTEMU OCENIANIA

I. PODSTAWA PRAWNA II. ZAŁOŻENIA OGÓLNE WEWNĄTRZSZKOLNEGO SYSTEMU OCENIANIA I. PODSTAWA PRAWNA Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych,

Bardziej szczegółowo

Beata Domerecka Izabela Leśniewska Ryszard Sikora Piotr Tałan. Poradnik dla dyrektora szkoły podstawowej. Ramowe plany nauczania

Beata Domerecka Izabela Leśniewska Ryszard Sikora Piotr Tałan. Poradnik dla dyrektora szkoły podstawowej. Ramowe plany nauczania Beata Domerecka Izabela Leśniewska Ryszard Sikora Piotr Tałan Poradnik dla dyrektora szkoły podstawowej Ramowe plany nauczania Beata Domerecka & Izabela Leśniewska & Ryszard Sikora & Piotr Tałan PORADNIK

Bardziej szczegółowo

Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych

Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych UNICEF Office of Research Innocenti Report Card 11 Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych Analiza porównawcza Innocenti Report Card 11 został opracowany przez Petera Adamsona. UNICEF Office

Bardziej szczegółowo

Prognozowanie liczby studiujących w szkołach wyższych województwa mazowieckiego 2010-2030. Raport z badania

Prognozowanie liczby studiujących w szkołach wyższych województwa mazowieckiego 2010-2030. Raport z badania Prognozowanie liczby studiujących w szkołach wyższych województwa mazowieckiego 2010-2030 Raport z badania Prognozowanie liczby studiujących w szkołach wyższych województwa mazowieckiego 2010-2030 Raport

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

RAPORT KOŃCOWY. Średniookresowa ocena oddziaływania Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego na rozwój Województwa Lubuskiego

RAPORT KOŃCOWY. Średniookresowa ocena oddziaływania Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego na rozwój Województwa Lubuskiego RAPORT KOŃCOWY Średniookresowa ocena oddziaływania Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego FUNDACJA ROZWOJU DEMOKRACJI LOKALNEJ Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie

Bardziej szczegółowo

DZIECI W POLSCE Dane, liczby, statystyki

DZIECI W POLSCE Dane, liczby, statystyki DZIECI W POLSCE Dane, liczby, statystyki Dzieci w Polsce Dane, liczby, statystyki Redakcja Ewa Falkowska Agnieszka Telusiewicz-Pacak Fotografie na okładce: UNICEF Źródła danych statystycznych Ministerstwo

Bardziej szczegółowo

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIENIA

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIENIA 1 WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIENIA Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Alfreda Szklarskiego w Orzeszu - Zawiści ( tekst ujednolicony z dnia 01 września 2014 roku) Elementy Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania :

Bardziej szczegółowo

SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE W LICZBACH. Departament Społeczeństwa Informacyjnego. Warszawa 2013

SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE W LICZBACH. Departament Społeczeństwa Informacyjnego. Warszawa 2013 SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE W LICZBACH 2013 Departament Społeczeństwa Informacyjnego Warszawa 2013 2 Praca pod redakcją Violetty Szymanek Zespół redakcyjny: Violetta Szymanek i Monika Pieniek Współpraca:

Bardziej szczegółowo

RAPORT. Podstawy programowe w zakresie przedmiotów przyrodniczych w wybranych krajach

RAPORT. Podstawy programowe w zakresie przedmiotów przyrodniczych w wybranych krajach RAPORT Podstawy programowe w zakresie przedmiotów przyrodniczych w wybranych krajach Konsultacje merytoryczne: prof. dr hab. Jolanta Choińska-Mika dr Michał Sitek Autorzy: Wojciech Grajkowski, Pracownia

Bardziej szczegółowo

Podstawa programowa z komentarzami. Tom 3. Języki obce w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum

Podstawa programowa z komentarzami. Tom 3. Języki obce w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum Podstawa programowa z komentarzami Tom 3. Języki obce w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum 1 Szanowni Państwo, Niniejszy tom jest częścią ośmiotomowej publikacji poświęconej nowej podstawie programowej

Bardziej szczegółowo

Informacja na temat ustanowienia ram wykonania

Informacja na temat ustanowienia ram wykonania Informacja na temat ustanowienia ram wykonania Załącznik do Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Ramy wykonania są zgodne z zasadami funkcjonowania mechanizmu ram wykonania określonych w rozporządzeniach

Bardziej szczegółowo

Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju 2000-2006 GRI. Wersja 3.0

Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju 2000-2006 GRI. Wersja 3.0 RG Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju 2000-2006 GRI Wytyczne do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju RG Spis treści Wstęp Zrównoważony rozwój i wymóg transparentności Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Różne aspekty ubezpieczeń społecznych

Różne aspekty ubezpieczeń społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych Różne aspekty ubezpieczeń społecznych Materiały z seminariów ZUS (2) Warszawa 2012 ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH Różne aspekty ubezpieczeń społecznych Materiały z seminariów

Bardziej szczegółowo