Drogowskaz do przyszłości mądrość będzie na serwerach, czyli ASP

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Drogowskaz do przyszłości mądrość będzie na serwerach, czyli ASP"

Transkrypt

1 Drogowskaz do przyszłości mądrość będzie na serwerach, czyli ASP Przeczytałem książkę Paula Grahama Hakerzy i malarze 1 jednym tchem przez całą noc. Jest fascynująca. O czym? O hakowaniu, rozumianym nie jak to rozumieją laicy jako złośliwe włamywanie się do cudzych systemów komputerowych, lecz jako programowanie najwyższej klasy. Praca super-programisty porównana jest odrobinę prowokacyjnie do pracy artysty-malarza, nie zaś do pracy naukowca-matematyka czy też inżyniera. Proszę się jednak nie zrażać, książka jest miejscami techniczna aż do bólu. O czym traktuje? O wszystkim, co składa się na fascynujące życie hakera. Począwszy od losu nadzwyczaj zdolnego dziecka w szkole średniej, poprzez porównanie pięknego programu z pięknym obrazem Leonarda da Vinci, społeczne uwarunkowania pracy hakera aż po próby przewidywania, jak będą wyglądać języki programowania za 100 lat. Po drodze przechodzimy przez fascynujący rozdział traktujący o zmierzchu komputerów osobistych i wedle autora świetlanej przyszłości aplikacji wykonywanych na serwerach internetowych dostępnych przez proste urządzenia dostępowe oraz konsekwencjach tej przyszłej sytuacji dla procesów zarządzania zmianami i jakością; inny równie rewelacyjny rozdział o potędze różnych języków programowania (ze szczególnym naciskiem na Lisp). Jest też ciekawy rozdział poświęcony metodykom obrony przed spamem oraz inny, opisujący różne typy języków programowania. Ten ostatni, miejscami bardzo podstawowy, może posłużyć jako świetny materiał np. do prowadzenia wykładów z informatyki dla początkujących. Dla zainteresowanych, rozdziały Jak zbić majątek oraz następny Uwaga na przepaść są zarówno świetnym wykładem z perspektywy informatyki liberalnej ekonomii, jak i doskonałym opisem, jak w branży informatycznej próbować zrealizować amerykańskie marzenie od czyścibuta do milionera. Znajdziemy tam wskazówki zarówno czysto techniczne, jak i marketingowe, dotyczące budowy zespołu programistów, organizacji i utrzymania płynności finansowej firmy. Język książki jest dowcipny, ostry, agresywny. Niemała w tym zasługa tłumacza wersji polskiej, Tomasza Misiorka, choć stosowana przez niego terminologia wzbudzić może miejscami zastrzeżenia językowego purysty. Zawartość merytoryczna też czy nawet 1 Paul Graham Hackers and Painters. Big Ideas from the Computer Age, O Reilly Media Inc., Wydanie polskie Hakerzy i malarze. Wielkie idee ery komputerów, Wydawnictwo Helion, Strona 1 (10)

2 przede wszystkim nie pozostawia nic do życzenia. Większość zagadnień ujęta jest niekonwencjonalnie oraz interdyscyplinarnie. To jest naprawdę przewodnik uczący hakera, jak zaistnieć w swojej branży, być dobrym, myśleć oryginalnie i samodzielnie, oprzeć się presji korporacyjnych przeciętniaków. Jak być może zarobić ciężkie pieniądze, ale przede wszystkim, jak mieć mnóstwo frajdy, jak popaść w ten wspaniały, twórczy trans, który przypuszczamy przez wiele miesięcy nie opuszczał Michała Anioła podczas malowania sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej. W tym miejscu kończy się moja recenzja książki, a zaczyna esej, osnuty wokół tych jej wątków, które są najbliższe moim własnym zainteresowaniom i specjalizacji. Autor książki dał wyraźnie do zrozumienia, że nie przepada za tym określeniem, niemniej nie znajduję trafniejszego: będę pisał o inżynierii oprogramowania. No, niech będzie o metodykach tworzenia programów. Chcę mianowicie opisać moją wizję konsekwencji, jakie dla inżynierii oprogramowania i przede wszystkim dla zapewnienia jakości ma fascynująca wizja autora zastąpienia dyktatury komputerów osobistych, tych wszystkich lap-, palm-, a wkrótce pewnie top-of-your-index-fingertopów, przez aplikacje internetowe, wsparte (równie jak telefony komórkowe portatywnymi i małymi, a znacznie prostszymi) urządzeniami dostępowymi. Nie będę odróżniał wyraźnie własnych przemyśleń od tych, które ściągnę może czasem trochę modyfikując od autora książki. Nie jestem (szczęśliwie) pracownikiem naukowym wyższej uczelni i nie muszę pracowicie zbierać punktów za publikacje czasem tyleż oryginalne, co bezużyteczne. W końcu chodzi o to, byśmy wszyscy mieli dobrą zabawę, nauczyli się przydatnych rzeczy i tworzyli w Prologu, Lispie, a nawet Javie i C++ nowe Mony Lizy, Śniadania na trawie i Ferdydurki: takie, które chcą oglądać, czytać i w ogóle ożywać nasi klienci. Babcia nie potrzebuje komputera Autor książki odwołuje się do przykładu swojej leciwej babci, która posługuje się komputerem osobistym jednej ze znanych firm, ażeby czasem pożeglować trochę po oceanie Internetu, czasem wysłać lub odebrać pocztę komputerową, wreszcie niekiedy popłacić rachunki lub zamówić sobie bilet lotniczy (rzecz dzieje się, jak się pewnie Czytelnik domyśla, raczej w USA niż w imperium cara Łukaszenki). Pewnego dnia szok. Przychodzi babci mejl z propozycją, by zainstalowała sobie najnowszą, obszerną łatę systemu operacyjnego. Dla babci określenie system operacyjny znaczy naprawdę niewiele, zaś łata kojarzy się z latami Wielkiego Kryzysu. Zapewne zresztą nowa funkcjonalność, oferowana przez nową wersję, nie jest babci do niczego niepotrzebna. Mimo tego producent niepokoi starszą panią niezbyt dla niej zrozumiałymi propozycjami czy wręcz wymaganiami, na dobitkę usiłując ją wykorzystać jako swojego jednego z wielu administratora systemu. To przecież babci autora przyszłoby dokonywać instalacji nowej wersji i marnować swój czas i Strona 2 (10)

3 trud na wykonanie zadania, do którego skądinąd nie ma żadnych kompetencji. Przyjąwszy, że babcia czego jej szczerze życzymy będzie długowieczna, a nowe wersje oprogramowania będą się pojawiać dwa razy do roku, mamy do czynienia z sytuacją zaiste absurdalną. Sam nie jestem babcią ani nawet dziadkiem (taką przynajmniej mam nadzieję), ale produkuję sporo tekstu (danych) i sporo podróżuję. W dodatku prowadzę własną działalność gospodarczą. Komputer przenośny jest dla mnie w tej sytuacji zupełnie niezbędny z szeregu powodów. Muszę mieć ze sobą aktualne materiały szkoleniowe. Na wszelki wypadek, dobrze mieć też dostęp do innych materiałów a nuż się przydadzą. Wreszcie, jeśli chcę wieczorem popracować nad czymś nowym, potrzebuję zachować dane. Oczywiście, dane mogę choć nie jest to zbyt wygodne przechować w pamięci serwera jednego z licznych ISP, ale potrzebne aplikacje muszę wozić ze sobą na własnym dysku twardym. Co będzie, jeśli nagle okaże się, że potrzebna mi jest jakaś nowa aplikacja, której na dysku nie mam? Hotele od biedy oferują powolne i kosztowne połączenie przez modem, połączenie przez komórkę ma cenę dość zaporową. W tej sytuacji większość wyników mojej pracy spoczywa na twardym dysku. Jasne, robię od czasu do czasu kopie zapasowe, ale wiadomo, że zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia, więc dyscyplina zawodzi. Trzymanie bibliotek z pocztą komputerową na odległym serwerze to w sytuacji ryzyka pracy przez modem czyste szaleństwo. Tak czy owak, położyłem kiedyś plecak z laptopem na masce samochodu, a plecak zsunął się na ziemię z wiadomym skutkiem. Kłopotów co niemiara. Ostatnia kopia zapasowa miała 10 dni, a otrzymane z powrotem urządzenie dostępowe czyli laptop było oczywiście nie tylko pozbawione danych i innych niż standardowe aplikacji (musiałem np. ponownie ładować Netscape, żeby nie musieć posługiwać się nienawistnym Outlookiem), ale w dodatku wymagało czasochłonnego i intensywnego przekonfigurowania. Jednym słowem, niczym babcia autora książki, musiałem być administratorem własnego systemu (Windows XP), do czego nie miałem ani szczególnych kompetencji, ani ochoty. Na dobitkę, straciłem owoce 10-dniowej pracy. Czego potrzebuje babcia autora? Nie tylko babcia, ale również ja i olbrzymia większość użytkowników. Tak naprawdę, nasza praca byłaby o wiele wygodniejsza, gdybyśmy do dyspozycji mieli tylko cienkie urządzenie dostępowe (może połączone w telefonem komórkowym, może z aparatem fotograficznym kto wie, jakie mody pojawią się w przyszłości), podczas gdy wszystko inne: dane i aplikacje znajdowałyby się na serwerach dostawcy usług. Szczegóły rozwiązania dla babci ISP Internet Service Provider zwany też hotelem internetowym to po prostu serwerownia, gdzie użytkownicy na serwerach mogą przechowywać swoje dane Strona 3 (10)

4 (zwykle pliki witryn internetowych) oraz korzystać z dostępnego przez przeglądarkę konta e-mejlowego. Znacznie ciekawszym przedsięwzięciem jest ASP (Application Service Provider). Firma, której współzałożycielem był autor opisywanej tu książki, Viaweb, była właśnie ASP, dostarczającym aplikacji do budowy witryn sklepów internetowych. Co wyróżnia ASP od tradycyjnej formy aplikacji internetowej: Aplikacja wykonywana jest na serwerze ASP, nie wymaga ładowania ani instalacji na klienta użytkownika. Dzięki temu wszyscy użytkownicy aplikacji korzystają dokładnie z tej samej wersji. Interfejs aplikacji dostępny jest przez przeglądarkę internetową i nie wymaga żadnych instalacji, płyt CD-ROM itp. Teoretycznie, ASP można zbudować w oparciu o serwery ISP. Zaletą ASP jest to, że dostawca usług jest jednocześnie właścicielem i kontrolerem platformy sprzętowej, co zezwala na znacznie sprawniejsze i bardziej dostosowane do potrzeb aplikacji konfigurowanie tej platformy, zbieranie pełnych statystyk na temat działania, obciążenia i osiągów systemu w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie ASP umożliwia też dostosowanie platformy do tej aplikacji, którą obsługujemy, podczas gdy ISP spełnia zwykle wiele usług równocześnie i platforma musi być rozwiązaniem kompromisowym. Aplikacja zbudowana przez klienta witryna jego internetowego sklepu również znajduje się na serwerze ASP. To nie klient-usługobiorca lecz ASP dostawca usług - odpowiedzialny jest za to, by platforma sprzętowa funkcjonowała, by dane były bezpieczne i przechowywane także w postaci kopii zapasowych. Można to nazwać outsourcingiem administracji systemu, co w przypadku firmy sprzedającej buty, książki lub dowolne inne nieinformatyczne produkty jest rozwiązaniem znakomitym: to, na czym się nie znamy (administracja i zabezpieczenie systemu informatycznego) powierzamy fachowcom, a sami możemy skoncentrować się na sprzedaży butów albo książek. Cytat z recenzowanej książki: Nawet Microsoft [ ] zdaje się dostrzegać nieuchronność odchudzenia komputerów osobistych. Zróbmy resztę w formie tabeli. Po lewej mamy sytuację obecną, po prawej postulowaną, gdzie komputer osobisty to tylko urządzenie dostępowe, zaś aplikacje i dane użytkowników znajdują się na serwerach ASP. Ten kolor oznacza cechy bezpośrednio związane z zapewnieniem jakości i testowaniem: Stan obecny komputery osobiste Program wykonywany na kliencie Użytkownik administratorem swego komputera osobistego Stan przyszły urządzenia dostępowe Program wykonywany na serwerze Urządzenie dostępowe przezroczyste dla użytkownika niczym współczesny telefon Strona 4 (10)

5 Użytkownik potrzebuje wiedzy na temat swego urządzenia dostępowego (komputera) Urządzenie dostępowe jest grube i wymaga instalacji wielu programów Sprzęt droższy niż usługi Możliwość korzystania z aplikacji tylko z komputera, na którym jest zainstalowana Dane uwięzione w komputerze (lub wymagają świadomego przeniesienia na serwer albo kopię zapasową) Konieczność instalacji niestandardowego oprogramowania Trudność wypróbowania przed zakupem (instalacja, licencja próbna) Aktualizacje i zmiany kłopotliwe dla użytkowników komórkowy Wiedza o konstrukcji urządzenia dostępowego niepotrzebna użytkownikowi Urządzenie dostępowe cienkie, wyposażone w przeglądarkę internetową Usługi droższe niż sprzęt (jak w telefonii komórkowej) Możliwość korzystania z instalacji z dowolnego komputera Dane dostępne z każdego miejsca za pośrednictwem przeglądarki Oprogramowanie dostępne bez instalacji Wypróbowanie przed zakupem możliwe natychmiast Aktualizacje i zmiany mogą być niezauważalne dla użytkowników Rozmaitość zainstalowanych wersji Wszyscy korzystają z tej samej wersji Konieczność masowej naprawy błędów nowych wersjach Dane słabo zabezpieczone administrator systemu jest monopolistą Niższa odporność na wirusy (powód j.w.) Jeden duży program Trudny bieżący zbiór statystyk nt. wydajności Trauma wypuszczenia nowej wersji Hurtowa naprawa błędów, odpowiedzialność za jakość w znacznym stopniu spoczywa na Możliwość natychmiastowej naprawy pojedynczych błędów Dane dobrze zabezpieczone kluczowe dla biznesu ASP Wyższa odporność na wirusy (powód j.w.) Zbiór programów Ułatwiony bieżący zbiór statystyk nt. wydajności Nowa wersja powstaje przyrostowo w najpełniejszym tego słowa znaczeniu: błędy i nowe miniwersje powstają choćby wiele razy dziennie Jednostkowa naprawa błędów, odpowiedzialność za jakość spoczywa na wykonującym zmianę programiście Strona 5 (10)

6 dziale kontroli jakości Zmiany wprowadzane masowo Programy notorycznie wypuszczane niedotestowane, o nieznanej jakości Ogłasza się daty wypuszczenia nowych wersji oraz ich przewidywaną funkcjonalność Zwykle duże trudności z odtworzeniem awarii doświadczonych przez użytkowników (a nawet wersji, na której awaria nastąpiła) Błędy są odkrywane późno Konieczne są formalne procedury do gromadzenia informacji o awariach, błędach i ich statusie Błędy tkwią w oprogramowaniu aż do kolejnej wersji i powodują awarie u wielu użytkowników Stare błędy są trudniejsze do lokalizacji i usunięcia Błędy masowe często są powiązane, co znacznie utrudnia ich lokalizację, zrozumienie i usunięcie Błędy znajdowane późno i masowo przez średnio zaawansowanych użytkowników. Dział obsługi technicznej daleko od programistów; informacja o awariach niedokładna i niespójna Dominacja planowania Rozwiązywanie problemów poprzez zwiększanie liczebności personelu (włącza się zasada Brooka i ) typowe dla dużych firm Zmiany wprowadzane pojedynczo Jakość programu po wprowadzeniu pojedynczej zmiaany jest przewidywalna Nie jest konieczne (poza ew. względami marketingowymi) oficjalne wypuszczanie nowych wersji programu Łatwość odtworzenia awarii doznanej przez użytkownika Błędy są odkrywane szybko oprogramowanie internetowe pracuje 24 godziny na dobę Błędy są poprawiane na bieżąco informacja o nich może być ograniczona i ma charakter archiwalny raczej niż decyzyjno-informacyjny Błędy zostają usunięte, zanim odkryje je wielu użytkowników Świeże błędy o wiele łatwiej zlokalizować i usunąć wkrótce po ich wykryciu Pojedyncze błędy zlokalizowane wcześnie są rzadziej powiązane (błędy powiązane oznaczają, że jeden błąd maskuje efekty drugiego błędu) Błędy wcześnie znajdowane przez najbardziej zaawansowanych użytkowników, mających lepszą umiejętność opisu awarii oraz skłonność do wybaczania Ścisły kontakt działu obsługi technicznej z programistami; dział obsługi technicznej w praktyce spełnia funkcję kontroli jakości Dominacja implementacji Rozwiązywanie problemów przez użycie odpowiedniego języka i programistów o właściwych umiejętnościach oraz przez odpowiednią koncentrację na problemie (typowe dla małych firm) Strona 6 (10)

7 Średniej klasy programiści wady projektów wyłapywane przez zespół architektów lub kontroli jakości Osobny zespół administratorów systemu Użytkownicy spełniają rolę administratorów systemu Testowanie użyteczności zadaniem osobnego zespołu (jeśli występuje w ogóle) na specjalnie dobranej grupie testowej Testowanie wydajności na symulowanych przez narzędzia użytkownikach Opóźniona wiedza o efektach wprowadzonych modyfikacji Ryzyko pirackich kopii Jakość systemu drugorzędna klient w znacznym stopniu odpowiedzialny za obsługę awarii programu Utrudniony kontakt z klientami Doskonali programiści sami są projektantami Programiści spełniają także rolę administratorów systemu Jak wyżej Testowanie użyteczności występuje nieustannie na rzeczywistych użytkownikach Testowanie wydajności na rzeczywistych użytkownikach Natychmiastowa wiedza o efektach wprowadzonych modyfikacji Brak ryzyka pirackich kopii Jakość systemu ma kluczowe znaczenie ASP odpowiedzialny za jak najszybsze usuwanie błędów powodujących awarie Bliski kontakt z klientami: wymagający klienci wskazują na potrzebę nowych funkcji, początkujący klienci na potrzebę uproszczeń i ustawień domyślnych Z czym nam się to kojarzy? Tabela 1 Korzyści z technologii ASP Oczywiście, trudno nie dostrzec licznych podobieństw metodyki proponowanej przez autora do koncepcji XP EXtreme Programming. Na szczęście, pozbawionej pewnej religijności, która psuje wrażenie wywierane przez XP. To, co jest specyficzne dla stylu wytwarzania oprogramowania proponowanego przez autora, to również wyraźne analogie z metodami przyrostowymi, ze spiralnym stylem produkcji oprogramowania. Żadne super-staranne planowanie, żadne wyszukane metodyki pozyskiwania i analizy wymagań (nie gwarantuję, ale wydaje mi się, że słowo wymagania nie występuje w całej książce ani razu!) nie zastąpią twórczego projektowania i prób wykonania implementacji. Osobiście, zawsze byłem i jestem zwolennikiem metod odmiennych niż postulowane w książce: zdyscyplinowanych, udokumentowanych, takich, gdzie implementację poprzedzają staranne przygotowania. Graham ocenia, że produktywność dobrego hakera w małym Strona 7 (10)

8 projekcie może być kilkadziesiąt razy większa niż produktywność średniej klasy programisty pracującego we wielkiej organizacji (a wynikają z tego ciekawe wnioski, opisane w rozdziale Jak zbić majątek ). Kto ma rację? Sądzę, że to zależy od sytuacji. Graham opisuje świat z perspektywy małej, dynamicznej firmy, konstruującej jakiś zupełnie nowy produkt. Tam, owszem, wartość firmy może w krótkim czasie wzrosnąć nawet o kilka tysięcy punktów procentowych. Z drugiej strony, ledwo jeden z dziesięciu startupów (jedno z określeń tłumacza, które mnie razi nie byłoby ładniej napisać np. nowatorów? Tyz piknie, jak mówią górale) utrzymuje się na powierzchni. Wielkie firmy, fakt, są powolne, ociężałe, dinozaurowate, a średnia kadra kierownicza, dbająca bardziej o swój tył, przepraszam, stołek, niż o faktyczne dobro firmy, skutecznie zahamuje każdy śmielszy pomysł. Niemniej, tym dinozaurom zupełnie wystarczy wzrost obrotów 10% rocznie (przy założeniu niezmienionego odsetka zysku) i utrzymanie swojego fragmentu rynku. To, co byłoby niewystarczające dla nowatora, sprawdza się zupełnie dobrze dla dużej, solidnie na rynku osadzonej firmy. Kontrowersje Mamy u Grahama parę koncepcji kontrowersyjnych niezależnie od rodzaju firmy. Można zaczynać programowanie, nie wiedząc jeszcze dobrze, co chcemy osiągnąć. Faktycznie, niektórym się udało. Ile jednak spektakularnych klęsk znaczy tę drogę? Wybór zależy od strategii decyzji. Jedni są gotowi zaryzykować wszystko, aby sięgnąć po szansę wielkiego sukcesu wtedy, być może, taka strategia jest słuszna. Nadal jednak trzeba jak najszybciej się dowiedzieć, czy idziemy we właściwym kierunku, tj. czy robimy coś, czego klienci chcą i za co gotowi będą płacić. Jeśli nie chcemy poświęcać środków na mozolne i przyznajmy - nie zawsze skuteczne badania rynku, pozostaje przyjąć drogę zalecaną przez autora książki: jak najszybciej wypuścić, choćby niedoskonałą, wersję 1.0 i sprawdzić, jakie będą reakcje. Od nich uzależniamy dalsze działania. Kodujemy szybko, a potem wprowadzamy poprawki pierwsza wersja kodu jest świadomie pełna błędów. Unikamy języków mających statyczną kontrolę typów. Raczej piszemy kiepski kawałek kodu zupełnie od nowa niż robimy łaty i poprawki. Hmm Tyle lat uczę, że im wcześniej coś sprawdzimy, tym lepiej, że analiza statyczna pozwala zaoszczędzić koszty poprawiania błędów dynamicznych, że błąd znaleziony wcześniej to w sensie kosztów pestka w porównaniu z błędem znalezionym później, a tu takie herezje Doznałem silnego dysonansu poznawczego, bo urok i profesjonalizm Paula Grahama też nie ulegają wątpliwości. Jak go rozwiązałem? Cóż, rady Paula są pewnie dobre dla hakerów programistów naprawdę pierwszoligowych, co w ciągu trzech dni w Lispie (!) rozwiązują trudny problem. Ale duże firmy, dinozaury, takich ludzi nie potrzebują czy nie chcą (i vice versa) wybrały inną metodę wzrostu. Czy osiągnęłyby lepsze Strona 8 (10)

9 wyniki, stosując metodę polecaną przez Paula Grahama? Nie mam na to pytanie odpowiedzi. Na pewno dinozaury raczej zaryzykują utratę potencjalnych zysków niż spektakularne niepowodzenie. Nie zapominajmy też, że wiele spośród dinozaurów to nie są firmy deweloperskie, ale banki, przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, rozmaite hurtownie, wielkie sieci handlu detalicznego. Tam jakiekolwiek ryzyko systemu informacyjnego (i informatycznego) jest sprawą drugorzędną w porównaniu z ryzykiem dotyczącym właściwej działalności biznesowej. Nie jest potrzebne rozwiązanie najlepsze ani nawet dobre wystarczy znośne. Moc języków Każdy się zgodzi, że programy lepiej pisać w asemblerze niż w kodzie binarnym, a w języku wysokiego rzędu lepiej niż w asemblerze. Wyżej zaczyna się jak to określa autor wojna języków. Zwykle każdy programista ma swojego faworyta i przekonywanie się wzajemne, czy lepszy jest C, C++ czy Java rzadko kiedy prowadzi do zmiany poglądów uczestników dyskusji. Autor jest mimo tego zdania, że możliwe jest posortowanie języków pod względem ich jak to określa mocy i przeprowadza taką próbę. Czy ktoś z propozycją autora zgadza się, czy też nie, lektura jego wywodów jest niezmiernie fascynująca. Jeśli chodzi o aplikacje, autor jest zdecydowanym zwolennikiem oprogramowania z otwartym dostępem do kodu źródłowego. Skoro więcej osób ma dostęp do kodu i może sugerować poprawki, to kod automatycznie będzie lepszej jakości, niż kiedy jedna-dwie osoby zajmują się danym fragmentem kodu i jego testowaniem. Ponadto, kod z otwartym dostępem ma tę samą zaletę, co tak patrz wyżej polecane przez autora aplikacje serwerowe: znalezione błędy można naprawiać szybko, bez konieczności czekania na następną wersję czy też łatę. Praktyka potwierdza te założenia. Wracając do kwestii mocy języków zdaniem Paula Grahama, język jest tym lepszy, im wyższymi poziomami abstrakcji dysponuje. Dlatego najwyżej stawia Lisp, w którym makra praktycznie programy do pisania potrzebnych nam programów nie mają odpowiednika w innych językach. Oczywiście, program napisany w C, zwłaszcza wykorzystujący asembleropodobne cechy C, może być znacznie optymalniejszy, czy to pod względem szybkości, czy wykorzystania pamięci. Kto jednak dzisiaj dba o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset kilobajtów więcej lub mniej? Owszem, producenci oprogramowania wbudowanego i dlatego C ma szansę wydaje się pozostać językiem niszowym dla tego typu aplikacji. Poza tym jednak nawet jeśli prawo Moora ii przestanie obowiązywać szybkość przyszłych procesorów będzie tak wielka, że będzie nas stać (patrz rozdział książki Język następnego stulecia ) na Strona 9 (10)

10 zmarnowanie wielu cykli procesora. Koszt pracy programisty już jest zwykle o wiele wyższy niż koszt sprzętu, a trend ten tylko nasili się w przyszłości. Ponadto, zdaniem autora, mocniejsze są języki elastyczne, pozwalające na niestandardowe czynności. Zacytuję: Możesz uchronić [patałacha] przed odniesieniem do zmiennych w innym module, ale nie dasz rady uchronić go przed poświęceniem masy czasu na napisanie kiepskiego programu rozwiązującego niewłaściwy problem. Zakończenie Książkę gorąco polecam. Rozdziały można czytać osobno: kogo fascynuje możliwość implementacji jakiejś funkcji w Javie, Pythonie, Perlu Smalltalku, Rubym i Lispie, a mniej problematyka życia ponadprzeciętnie inteligentnych nastolatków w amerykańskich liceach, może śmiało przeczytać tylko wybrane rozdziały. Kogo podniecają filozoficzne rozważania o językach programowania za 100 lat, a mniej dość podstawowe wyjaśnienia różnic między kodem maszynowym, asemblerem i językiem C też bez strat dokona swojego wyboru. Miłej lektury. i Fred Brook, autor znanej książki Mityczny osobo-miesiąc, sformułował zasadę, że mnożenie liczebności personelu nie przyspiesza projektu z przyczyny konieczności synchronizacji pracy dużych grup programistów, definiowania interfejsów itd. ii Gordon Moore sformułował w 1965 roku (zob. ftp://download.intel.com/research/silicon/moorespaper.pdf) prawo do dziś z grubsza spełnione że wzrost liczby tranzystorów na układ scalony będzie wzrastał (w skali rocznej) wykładniczo. Strona 10 (10)

Rozważania o wymaganiach

Rozważania o wymaganiach Rozważania o wymaganiach Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań wymagania.org.pl Polish Association of Requirements Engineering (pare.wymagania.org.pl) Konferencja DOBRE WYMAGANIA Warszawa, 2-4 października

Bardziej szczegółowo

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli.

Wszystkie znaki występujące w tekście są zastrzeżonymi znakami firmowymi bądź towarowymi ich właścicieli. Tytuł oryginału: How Google Tests Software Tłumaczenie: Julia Szajkowska ISBN: 978-83-246-8656-8 Authorized translation from the English language edition, entitled: HOW GOOGLE TESTS SOFTWARE; ISBN 0321803027;

Bardziej szczegółowo

Zwinne tworzenie aplikacji internetowych typu RIA w środowisku Ruby on Rails

Zwinne tworzenie aplikacji internetowych typu RIA w środowisku Ruby on Rails UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI W KRAKOWIE Praca magisterska Zwinne tworzenie aplikacji internetowych typu RIA w środowisku Ruby on Rails Piotr Więcek kierunek: informatyka specjalność: informatyka stosowana

Bardziej szczegółowo

ISTQB Software Testing Foundation część #1

ISTQB Software Testing Foundation część #1 CORE Nº1 - Kwiecień 2010 Testowanie niebezpieczny zawód Prawdziwe QA Zapewnienie Jakości i wartości Second Life jako sposób rekrutacji testerów Jak być lepszym testerem? ISTQB Software Testing Foundation

Bardziej szczegółowo

IT MAGAZINE SPIS TREŚCI W SKRÓCIE. Redakcja. W numerze. 5 IT PROJECT MANAGEMENT 7 mitów na temat Agile 8 IT BREAKFAST.

IT MAGAZINE SPIS TREŚCI W SKRÓCIE. Redakcja. W numerze. 5 IT PROJECT MANAGEMENT 7 mitów na temat Agile 8 IT BREAKFAST. IT Magazine, grudzień 2012 / styczeń 2013 IT Magazine, grudzień 2012 / styczeń 2013 2 W SKRÓCIE IT MAGAZINE SPIS TREŚCI Redakcja Fundacja IT Leader Club Polska ul. Zawiszy 14 lok. 72 01-167 Warszawa Redaktor

Bardziej szczegółowo

Rozdział 3. Wybór technologii i platformy

Rozdział 3. Wybór technologii i platformy Rozdział 3. Wybór technologii i platformy Dedykowana platforma, oprogramowanie pudełkowe czy Open Source? Michał Handl Na rynku dostępnych jest obecnie całe spektrum platform do sprzedaży Internetowej.

Bardziej szczegółowo

Co to jest mobile learning?

Co to jest mobile learning? A więc myślisz o mobile learning v.2 Co to jest mobile learning? Mobile learning ma miejsce wtedy, gdy ludzie korzystają ze swoich urządzeń przenośnych w celu uczenia się, a zatem nie ogranicza ich dana

Bardziej szczegółowo

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm.

Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Książkę tę dedykujemy naszym klientom, którzy nieustannie dbają o poprawę wizerunku i sposobu pracy swoich firm. Jak wdrożyć CRM Alicja Mazur Dariusz Mazur MADAR Wydawnictwo: MADAR Sp.

Bardziej szczegółowo

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010 aktualne trendy Praktyczne narzędzia studia przypadków Wyzwania firm WWW.wyzwaniafirm.pl listopad 2010 nowe spojrzenie na it Nowe wyzwania biznesowe wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych

Bardziej szczegółowo

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010

Wyzwania firm. biznes w chmurach. listopad 2010 aktualne trendy Praktyczne narzędzia studia przypadków Wyzwania firm WWW.wyzwaniafirm.pl listopad 2010 nowe spojrzenie na it Nowe wyzwania biznesowe wymagają zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych

Bardziej szczegółowo

COMPUTERWORLD. Wszystko o ITSM. Polska. w raporcie. narzędzi do zarządzania usługami IT Service Management. IT Service Management dla każdego

COMPUTERWORLD. Wszystko o ITSM. Polska. w raporcie. narzędzi do zarządzania usługami IT Service Management. IT Service Management dla każdego R A P O R T S P E C J A L N Y COMPUTERWORLD Polska Wszystko o ITSM w raporcie 13 narzędzi do zarządzania usługami IT Service Management IT Service Management dla każdego Czytaj str. 3 Poznaj najważniejsze

Bardziej szczegółowo

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To Nr 1/2011 DRODZY CZYTELNICY Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer magazynu SDJ Kariera. To edycja specjalna dobrze Wam znanego Software Developer s Journal, w całości poświęcona tematowi kariery w branży

Bardziej szczegółowo

Jesteś gotowy na sukces?

Jesteś gotowy na sukces? magazyn firmy nr 1[1]_2009 Poradnik o usługach internetowych dla przedsiębiorców ekspert Jesteś gotowy na sukces? Wykorzystaj potęgę Internetu w Twojej firmie Doradca numeru: w numerze również Estetyczna

Bardziej szczegółowo

CORE Edycja Specjalna - 2012. Testwarez 2012. 22-23 października w Poznaniu

CORE Edycja Specjalna - 2012. Testwarez 2012. 22-23 października w Poznaniu CORE Edycja Specjalna - 2012 Testwarez 2012 22-23 października w Poznaniu Wprowadzenie Testwarez 2012 INDEX 04 Redakcja... 04 Od redakcji Testwarez 2012 05 Software Quality Assurance Czy tylko Software?

Bardziej szczegółowo

Wstęp do programowania w C#

Wstęp do programowania w C# Anna Kempa Tomasz Staś Wstęp do programowania w C# Łatwy podręcznik dla początkujących Aktualna wersja podręcznika na stronie http://c-sharp.ue.katowice.pl Katowice, kwiecień 2014 Wersja 1.1 Anna Kempa,

Bardziej szczegółowo

O INFORMATYCE JĘZYKIEM BIZNESU

O INFORMATYCE JĘZYKIEM BIZNESU IT w bankowości 1 2 O INFORMATYCE JĘZYKIEM BIZNESU Spis treści IT dla banków Barbara Mejssner IT w bankowości myśli nieuczesane Stanisław Matczak Dostęp do aktualnych informacji to większa konkurencyjność

Bardziej szczegółowo

Katedra i bazar 11.04.2007.

Katedra i bazar 11.04.2007. Katedra i bazar 11.04.2007. "Katedra i bazar" jest jednym z najważniejszych tekstów w historii Open Source. Choć jego autor, Eric S. Raymond, nie odgrywa już aktywnej roli w społeczności, trudno odmówić

Bardziej szczegółowo

Agile. Szansa na skokowy wzrost produktywności. Bogdan Bereza

Agile. Szansa na skokowy wzrost produktywności. Bogdan Bereza Agile Szansa na skokowy wzrost produktywności Bogdan Bereza Bogdan Bereza Agile Szansa na skokowy wzrost produktywności Magdzie Autor: Bogdan Bereza Kierownik grupy wydawniczej: Ewa Ziętek-Maciejczyk Wydawca:

Bardziej szczegółowo

Optymalizacja IT. Idee na czas zmiany

Optymalizacja IT. Idee na czas zmiany Optymalizacja IT Idee na czas zmiany 1 Spis treści Optymalizacja projekt nie tylko kryzysowy Robert Jesionek Optymalizacja w IT Witold Kilijański Jaka powinna być architektura IT? Marek Wiśniewski Czy

Bardziej szczegółowo

Tytuł oryginału: Smashing UX Design: Foundations for Designing Online User Experiences

Tytuł oryginału: Smashing UX Design: Foundations for Designing Online User Experiences Tytuł oryginału: Smashing UX Design: Foundations for Designing Online User Experiences Tłumaczenie: Tomasz Walczak ISBN: 978-83-246-6349-1 This is edition first published 2012. 2012 John Wiley & Sons,

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Jarosz w rozmowie ze Stanisławem Bochnakiem oraz Robertem Jesionkiem

Krzysztof Jarosz w rozmowie ze Stanisławem Bochnakiem oraz Robertem Jesionkiem Optymalizacja IT 1 2 Spis treści Optymalizacja jest koniecznością 5 kroków budowania zespołu wg Łukasza Kruczka Barbara Mejssner, it-manager.pl Redukcja kosztów w IT Jak mierzyć efektywność IT Stanisław

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Raport 2013. Raport zawiera: Szanowni Państwo! Oddajemy w Wasze ręce raport na temat rozwiązań serwerowych stosowanych

Wstęp. Raport 2013. Raport zawiera: Szanowni Państwo! Oddajemy w Wasze ręce raport na temat rozwiązań serwerowych stosowanych 1 1 Wstęp Szanowni Państwo! Raport zawiera: Sławomir Koszołko Dyrektor ds. Strategii i Marketingu GTS Poland Oddajemy w Wasze ręce raport na temat rozwiązań serwerowych stosowanych w małych i średnich

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego.

Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego. Instrukcja obsługi Marketingu Społecznościowego. Gdy urządzenie pomimo Twoich wszelkich starań nie działa, sięgnij po instrukcję obsługi Tak widzę świat marketingu. Ten biznes jest robiony w większości

Bardziej szczegółowo

Jak budować korporacyjne serwisy B2B. Jak zbudować, utrzymać i rozwijać w pełni profesjonalny, korporacyjny serwis web. golczyk.

Jak budować korporacyjne serwisy B2B. Jak zbudować, utrzymać i rozwijać w pełni profesjonalny, korporacyjny serwis web. golczyk. Jak budować serwisy Jak zbudować, utrzymać i rozwijać w pełni profesjonalny, korporacyjny serwis web. golczyk.com 2 2 Wstęp Dokumentacja Proces powstawania treści Kluczowe wartości dla serwisów b2b Q&A

Bardziej szczegółowo

marketing w sieci - studia przypadków -

marketing w sieci - studia przypadków - marketing w sieci - studia przypadków - Kraków 2012 Redakcja Łukasz Leszczyński Projekt graficzny okładki Monika Pletnia Wydawca Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera ul. Westerplatte 11 31-033

Bardziej szczegółowo

BIZNES FIRMA NOWOCZESNA. Bezpieczna poczta. Urządzenia mobilne Tendencje panujące na rynku s. 18. Media społecznościowe

BIZNES FIRMA NOWOCZESNA. Bezpieczna poczta. Urządzenia mobilne Tendencje panujące na rynku s. 18. Media społecznościowe BIZNES benchmark magazyn #7 / 06 / 2014 Wykorzystanie technologii GPS w firmach s. 25 Bezpieczna poczta Czego nie trzymać w swojej skrzynce s. 6 Urządzenia mobilne Tendencje panujące na rynku s. 18 Media

Bardziej szczegółowo

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET

Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET 1. Prelegenci Andrzej Biesiekirski, Prezes Zarządu Fild.NET Andrzej Baruch, programista aplikacji internetowych w Fild.NET, w tym aplikacji pod platformę SharePoint w technologii MVC. Fild.NET zajmuje

Bardziej szczegółowo

Microsoft Public Cloud

Microsoft Public Cloud 1. Prelegenci Dominik Wojciechowski, eopen; Adrian Przygoda, eopen. Waldemar Skrzypiec, w firmie Microsoft jest odpowiedzialny za wsparcie techniczne. Dominik Wojciechowski oraz Adrian Przygoda z firmy

Bardziej szczegółowo

FIELD MARKETING. Skuteczne zastosowania marketingu terenowego. Przełożyła Kaja Wacowska

FIELD MARKETING. Skuteczne zastosowania marketingu terenowego. Przełożyła Kaja Wacowska Alison WILLIAMS Roddy MULLIN FIELD MARKETING Skuteczne zastosowania marketingu terenowego Przełożyła Kaja Wacowska Warszawa 2011 Spis treści O autorach 11 Przedmowa 13 Wstęp 15 Wprowadzenie 33 Definicja,

Bardziej szczegółowo

Metodyka scrum w małych i średnich projektach informatycznych.

Metodyka scrum w małych i średnich projektach informatycznych. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu Wydział Matematyki i Informatyki kierunek: Informatyka Praca magisterska Metodyka scrum w małych i średnich projektach informatycznych. Scrum methodology in small

Bardziej szczegółowo