Ekonomiczny Trójkąt Bermudzki

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Ekonomiczny Trójkąt Bermudzki"

Transkrypt

1 Warszawa, 16 maja 2013 r. Ekonomiczny Trójkąt Bermudzki Tajemnica Trójkąta Bermudzkiego poruszała wyobraźnię i ciekawość wielu pokoleń. Przyciągnęła również i moją uwagę, a obecnie mam wrażenie, że również w ekonomii mamy do czynienia z Trójkątem Bermudzkim przestrzenią, w której obiekty wydają się znikać z ekranu radarowego, czarną dziurą, w której miejsce rozsądku i nauki zajmują eksperci w dziedzinie nadziei, przesądów i nonsensu, podobnie jak ja udający, że rozumieją rzeczywiste czynniki stymulujące gospodarkę. Faktyczny Trójkąt Bermudzki rozciąga się od Bermudów przez Portoryko do Miami. Natomiast ekonomiczny Trójkąt Bermudzki rozpoczyna się od wysokich wycen giełdowych i przechodzi przez wysokie bezrobocie aż do niskiego wzrostu/produktywności. Podobnie jak w przypadku prawdziwego Trójkąta Bermudzkiego, w odniesieniu do ekonomicznego Trójkąta Bermudzkiego mamy do czynienia z licznymi dowodami naukowymi wyjaśniającymi większość, jeżeli nie wszystkie, z występujących obecnie zjawisk. Jednak nie pasuje to do hollywoodzkich wizji, pardon, amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Nie odpowiada to również głównym analitykom bankowym ani mediom: tajemniczość sprzedaje się po prostu o wiele lepiej, niż rzeczywistość i stan faktyczny. Z jakiejś przyczyny w końcu ludzie porzucają wykształcenie naukowe na rzecz doktoratów z aplikacji i rzeczywistości wirtualnej.

2 Krąży mit, że w centrum tego trójkąta znajduje się zatopiona Atlantyda. Określa się ją obecnie jako nowoczesną teorię pieniądza (ang. Modern Monetary Theory, MMT), aby spełniała główne założenie czarnej dziury, tj. zapewniała wymyślną nazwę dla zasadniczo tej samej recepty ekonomicznej: drukowania i wydatkowania pieniędzy, a następnie czekania i modlitwy o lepszą pogodę. Coraz trudniejsze jest znajdowanie uzasadnień dla Ekonomicznego Trójkąta Bermudzkiego (nazwijmy go naukowo ETB) przede wszystkim dlatego, że nadal istnieją czynniki przypominające nam o kryzysie, przez co wszyscy trwamy w defensywie i nie jesteśmy zainteresowani inwestowaniem w okresie dłuższym, niż następny kwartał. Naiwnie uważamy, że jesteśmy w stanie zamknąć ryzykowną transakcję, zanim uczynią to inni. Osoba mniej cyniczna ode mnie mogłaby pomyśleć, że pewne rzeczy w życiu należy przeżyć, a nie opowiadać o nich. I co dalej? Dawno temu politycy wjechali w ulicę jednokierunkową, na której zawracanie jest nawet nie tyle nielegalne, co niemożliwe. Dość już jednak o polityce. Ważniejsze jest, dokąd teraz zmierzamy? Gdyby ekspert od nauk politycznych był w stanie sporządzić prosty model działania tego Trójkąta Bermudzkiego, zacząłby od sprawdzenia założeń tej polityki. Nie ulega wątpliwości, że żadna teoria nie jest lepsza od swoich założeń.wersja tych założeń przyjęta przez Rezerwę Federalną polega na wywołaniu pozytywnego efektu majątkowego, który ostatecznie doprowadzi do poprawy nastrojów i inwestycji. Barometrem sukcesu jest giełda, jednak czy istnieje rzeczywista korelacja giełdy z majątkiem lub zamożnością? Giełda ma najwyraźniej dobrą passę, jednak czy wszyscy, w tym zwykły Kowalski, odnosimy z tego tytułu korzyści? Niewątpliwie nie. Własność akcji ogranicza się niemal wyłącznie do górnych 10% populacji. Podziały społeczne są obecnie o wiele większe, niż w czasach przed kryzysem. W Japonii sytuacja jest bardziej otwarta Japończycy chcą po prostu utworzyć bańkę spekulacyjną. Zaznaczam bańkę spekulacyjną. To interesujące, biorąc pod uwagę, że politycy latami twierdzili, że nie da się określić, kiedy powstaje bańka spekulacyjna. Podejrzewam, że aktywna chęć utworzenia bańki jest bardziej widoczna. Zdziwieni? Ja na pewno jestem, z drugiej strony jednak abenomika to dla mnie chińszczyzna. Założenie zatem nie sprawdza się, jak jednak poradzą sobie z porażką politycy? Zmienią kierunek polityki? Nigdy! To by było gorsze, niż bluźnierstwo! Ulica jednokierunkowa to taka, na której pojazdy mogą się poruszać wyłącznie w jednym kierunku, nigdy w przeciwnym. Opcjonalność jest dla demokracji i systemów kapitalistycznych, nie na czasy kryzysu. W czasach kryzysu potrzebujemy dalekosiężnych planów naszych wielkich przywódców, pardon, polityków i banków centralnych, którzy nami pokierują. Ich boska wizja przeprowadzi nas bezpiecznie na suchy ląd, prosto na plaże krainy, w której zawsze świeci słońce.

3 Nie, odpowiedź brzmi: należy zrobić jeszcze więcej. Weźmy na przykład poluzowanie ilościowe (QE) przedłużone w nieskończoność przez Bank of Japan 4 kwietnia. Miesiąc po tym eksperymencie rentowności japońskich obligacji rządowych (JGB) wzrosły, a nie zmalały. Krzywa dochodowości poszła ostro w górę, oczekiwania inflacyjne są niskie, ale Nikkei i para USD/JPY zyskały na wartości. Czyżby sukces? Tak, z wyjątkiem jedynego obszaru, który chcieliście zmienić: rentowności i krzywej dochodowości!z drugiej strony, aby ta metoda zadziałała, giełda musi stale wyprzedzać spadek JGB. Rządowy fundusz emerytalny zarządza kwotą przekraczającą 1 bln USD. Na co ją przeznacza? 65% na JGB i niecałe 11% na akcje. Dlatego na tablicy wyników powinno widnieć obecnie równanie: 650 mld USD x (146,50 143,50) = 2% = - 13 mld USD. 110 mld USD x 40% = 48 mld USD. Zysk netto o 35 mld USD, ale... Co się stanie, jeżeli Nikkei straci 10%? Z 48 mld USD zrobi się 37 mld USD, a nowa cena równowagi rynkowej na poziomie 138,50 jest odległa o zaledwie pięć cyfr.

4 Taka cena spowodowałaby, że Japonia straci, a nie zyska, a ponadto podwyższyłaby cenę finansowania 240% wskaźnika długu do PKB. Według niektórych zarządzających makrofunduszami, w tym m.in. Kyle a Bassa, za niecałe miesięcy nastąpi załamanie gospodarki japońskiej. Być może Japonia powinna bardziej uważać na to, czego pragnie. Moje wnioski na temat Japonii są następujące: 1. Scenariusz japoński nie jest ani czarny, ani biały; jest to stały, stopniowy proces. Japonia znana jest z powolnego wprowadzania zmian do swoich procesów politycznych i za rok od dziś niewiele istotnych rzeczy ulegnie zmianie. Tak, Nikkei może zapoczątkować sekularną hossę, co zapowiadał ostatnio Stanley Druckenmiller w Nowym Jorku, jednak indeks zyskał już 60% od dołka. Biorąc pod uwagę spowolnienie Chin i Europy, najprawdopodobniej nastąpi znaczna korekta, i to szybko. 2. Nieprzewidzianym efektem nieskończonego poluzowania ilościowego w Japonii jest jak dotąd (przedstawiona powyżej) wyższa rentowność wyższa nawet od ostatniego wzrostu stóp amerykańskich para USD/JPY kwalifikuje się do istotnej korekty w dół do poziomu 95/ Japonia nie zbankrutuje w ciągu 12 miesięcy ani nawet w ciągu 12 lat, ale nadzieje na ożywienie gospodarki osłabną, i to wkrótce. Popatrzmy, jak lipcowe wybory do wyższej izby Zgromadzenia Narodowego stają się ostatecznym celem abenomiki. Premier Shinzo Abe musi zapewnić sobie 63 i 100 nowych mandatów: 63 mandaty, aby utrzymać tempo swojej polityki gospodarczej, i 100 mandatów dających mu większość konieczną do zmiany konstytucji.

5 Tanie pieniądze to najłatwiejszy etap trójfilarowej strategii premiera, dzięki któremu został wybrany. Nie będzie możliwe prawidłowe zastosowanie odpowiednich bodźców i praca nad stroną podaży w gospodarce ze względu na strukturę, brak imigracji, koszty opieki zdrowotnej i starzenia się społeczeństwa. Mimo iż dobrze życzę Japonii, zastosowanie ekonomicznego Trójkąta Bermudzkiego w niczym nie pomoże. Akurat Japonia, ze wszystkich krajów, powinna wiedzieć o tym najlepiej w końcu to ona wymyśliła ekonomiczną wersję tej koncepcji! Innym kluczowym wydarzeniem będą wybory w Niemczech.Bitwę (wybory) w Niemczech wygra kanclerz Angela Merkel, jednak najprawdopodobniej przegra wojnę: musi podjąć wyraźne działania. Tego oczekuje Europa. Tego potrzebuje rynek. Problem w tym, że Merkel nie może sobie na to pozwolić.umorzenie długu (tzw. bail-in) oznacza spadek ratingu Niemiec, natomiast kontynuacja oszczędności odbędzie się kosztem eksportu i długoterminowego wzrostu. Który scenariusz należy wybrać? Osobiście uważam, że Merkel odniesie porażkę porażkę dotyczącą porozumienia. Już teraz brakuje jej większości kanclerskiej, a po wyborach stanie się zakładnikiem Zielonych i SPD. Utrzymanie się przy władzy oznacza kapitulację. Po prostu.będzie to jednak koniec miesiąca miodowego dla Europy. Niemcy nie są w stanie zbawić Europy. Każde państwo europejskie musi zdać sobie sprawę z tego, że ożywienie wynika z jego własnej chęci do podjęcia reform i przełknięcia gorzkiej pigułki rzeczywistości. O ile jakiś znacznie gorszy kryzys nie sprawi, że się wcześniej obudzimy, Europa podzieli los Japonii.

6 Oznacza to, że okres od lipca do października to bardzo ważny czas dla tego eksperymentu. Uważamy, że wybory w Niemczech zmienią bieg wydarzeń, jednak w lipcu może nastąpić niespodzianka, chyba, że pan Abe uzyska kontrolę nad rentownościami JGB. Podsumowanie polityki Rezerwa Federalna sonduje teren metodą zawężania, ale prezes Fed, Ben Bernanke, finansuje deficyty budżetowe dzięki poluzowaniu ilościowemu. Będzie zatem kontynuował tę politykę, mniej agresywnie, ale QE jeszcze się nie skończy. Bank of England w lipcu będzie miał nowego prezesa. Zapoczątkuje to politykę w stylu amerykańskim, tj. znajdującą się w samym centrum ekonomicznego Trójkąta Bermudzkiego, przy czym główną ofiarą tej polityki będzie funt szterling. Bank of Japan wkrótce skoryguje zapadalności zakupów które staną się dłuższe i pogłębione wraz ze zbliżającymi się wyborami w lipcu. Europejski Bank Centralny jest bliski, bardzo bliski podjęcia jakichś działań, które z daleka zalatują poluzowaniem ilościowym. Sprzedaż chorego człowieka Europy Francji wydaje się w tym kontekście bardzo sensowna. Strategia Wkraczamy w fazę uświadomienia sobie globalnego spowolnienia gospodarczego. W przeciwieństwie do sytuacji sprzed trzech miesięcy, obecnie politycy zdali sobie sprawę, że wzrost gospodarczy nie powróci w ciągu sześciu miesięcy, jak to zwykle z upodobaniem podawali na konferencjach prasowych. Dlatego latem Rezerwa Federalna, Bank of England, Bank of Japan, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny znów zostaną wezwani do tablicy i ponownie zrobią to samo. Klasyczny dołek G10 w odniesieniu do wzrostu/danych kilka niższych wierzchołków dla gospodarki światowej Polityka sama w sobie nie jest zła, zły jest jedynie jej zasięg. Zgadzam się z Jeffem Gundlachem, który uważa, że poluzowanie ilościowe potrwa jeszcze długi czas, ale również z poglądem, że jedyne, co może nam pomóc w wydostaniu się z tej matni to innowacyjność

7 i realistyczne podejście. W jaki sposób godzę te dwa poglądy?dopuszczając 70% prawdopodobieństwo, że czwarty sezon serialu przeciąganie i udawanie potrwa od lipca do października (wybory w Niemczech i w Japonii), co doprowadzi do naszej japonizacji (dezinflacja, brak wzrostu gospodarczego i produktywności oraz starzejące się społeczeństwo).

8 Istnieje 30% prawdopodobieństwo, że do lipca nastąpi zapaść rozumiana jako załamanie rynku lub narastanie napięć społecznych, upadki rządów i presja na system finansowy. Czeka nas nowy kryzys. Nasze rządy i banki centralne aktywnie szukają baniek spekulacyjnych. Dlatego prawdopodobieństwo pęknięcia którejś z tych baniek musi wzrosnąć proporcjonalnie do desperackich działań polityków. Lokata kapitału Pomimo zdecydowanych poglądów jesteśmy zwolennikami bardzo zrównoważonego podejścia do inwestowania: 70% naszych aktywów wchodzi w skład Zrównoważonego Portfela Saxo, który opiera się na podejściu opisanym w podręczniku finansów osobistych pt. Fail-Safe Investing: Lifelong Financial Security in 30 Minutes autorstwa amerykańskiego analityka inwestycyjnego i polityka, Harry ego Browne a. 25% aktywów zainwestowaliśmy w akcje amerykańskie w celu uzyskania mocnego zysku w okresie dobrej koniunktury. W odniesieniu do tej części portfela Browne zaleca podstawowy fundusz indeksowy S&P 500, np. VFINX czy FSKMX; 25% aktywów zainwestowaliśmy w amerykańskie obligacje skarbowe, które przynoszą przyzwoity zysk w okresie dobrej koniunktury i przy deflacji (jednak w pozostałych fazach cyklu koniunkturalnego ich wyniki są słabe); 25% aktywów zainwestowaliśmy w gotówkę, aby zabezpieczyć się przed okresami wąskiego pieniądza czy recesji. W tym przypadku gotówka oznacza fundusz rynku pieniężnego (należy zauważyć, że obecna recesja jest nietypowa, ponieważ pieniądz jako taki nie jest wąski stopy procentowe są bardzo niskie); 25% aktywów zainwestowaliśmy w metale szlachetne (złoto), aby zabezpieczyć się w okresie inflacji. Browne zaleca złote monety. Dokonaliśmy własnych oszacowań i od jutra na TradingFloor.com dostępne będzie wprowadzenie do Zrównoważonego Portfela Saxo (wraz z zyskami w ujęciu historycznym). 15% zainwestowaliśmy również w model żółwia, który zasadniczo jest modelem opcyjnym złożonym z transakcji o wysokiej zmienności, cechującym się wysokim lewarowaniem, ale również ścisłą dyscypliną.15% dopuszczamy wreszcie na inwestycje w transakcje alfa lub transakcje kierunkowe. Oto kilka pomysłów, które naszym zdaniem mogą się sprawdzić w okresie dłuższym niż do przyszłego tygodnia: W ramach modelu alfa koncentrujemy się obecnie na następujących transakcjach: 1. Krótkie pozycje w AUD. Jesteśmy przekonani, że koniec lub wstrzymanie supercyklu na rynkach towarowych nie tylko negatywnie wpłynie na Australię, ale również stanowić będzie przykra niespodziankę pomimo licznych ostrzeżeń i sygnałów pojawiających się od miesięcy, biorąc pod uwagę, że złoto osiągnęło wierzchołek ponad 12 miesięcy temu. Sprzedajemy AUD. 2. Krótkie pozycje w OAT francuskich obligacjach rządowych. Są to nowe pozycje otwarte po tym, jak w kwietniu japońscy inwestorzy wyparli fundusze krajowe jako najwięksi nabywcy francuskich obligacji rządowych to znana rozgrywka sezonowa,

9 w ramach której japońskie zakłady ubezpieczeń na życie i fundusze w pierwszych miesiącach skupiają się na inwestycjach zagranicznych, aby pod koniec roku (31 marca) wypełnić swoje nowe mandaty. Krótkie pozycje w OAT to gra na europejskie poluzowanie ilościowe. Zauważalna jest presja ze strony Club Medu na rozluźnienie zasad dotyczących zabezpieczeń i zwiększenia finansowania. Sprzedajemy chorego człowieka Europy. 3. Rozpoczęła się hossa w odniesieniu do dolara amerykańskiego. W bieżącym cyklu manipulacji walutowych nie widzimy alternatywy dla długich pozycji w USD. Stany Zjednoczone rozpoczęły wcześnie i zataczamy obecnie koło, przy czym ostatecznym pionkiem będzie EUR. Naturalnie w lipcu będzie to poprzedzone ustanowieniem Marka Carneya jako nowego prezesa Bank of England. Obecnie mamy krótkie pozycje w parach GBP/USD i EUR/USD. 4. Długie pozycje w obligacjach EMG. Ogólnie pomijana jest słabość w grupach BRIC i EMG. Owszem, ich wyniki były słabe, ale nawet państwa odnoszące sukcesy, jak Polska, Chile czy RPA, wymagają dalszego poluzowania polityki pieniężnej. Nastąpi to nieco zbyt późno, biorąc pod uwagę, że u podstaw większości danych makroekonomicznych leży inflacja, jednak kursy walutowe i stopy procentowe zostaną skorygowane. Kupujemy głównie mocne obligacje EMG: polskie, chilijskie, rosyjskie vs. OAT/BTP. 5. Nadmierna ekspozycja na obligacje. Od jakiegoś czasu mamy nadmierna ekspozycje na obligacje i nadal je lubimy. Nie jest to już wyłącznie gra oparta na wycenie, ale również na zakamuflowanej opcji sprzedaży na akcje, którą obligacje skorygują nie, żebyśmy to przewidywali. 6. Pod względem współczynnika alfa mamy neutralna pozycję w akcjach; beta (Zrównoważony Portfel Saxo daje nam długie pozycje). W świecie, w którym ma miejsce drukowanie pieniędzy i iluzje polityki pieniężnej, akcje mogą przynieść zysk plus-minus 25%. Chcemy po prostu zaczekać na negatywne wykresy i błędy polityczne, aby uruchomić krótkie pozycje. Nieznaczne zmiany języka stosowanego przez Fed będą nadawać ton w krótkiej perspektywie czasowej, jednak muszę przyznać, że wzrost rentowności JGB może wskazywać na to, co mój przyjaciel, pan E, nazywa końcem sprzedaży Bernanke. Jeżeli to prawda, będziemy świadkami rozpoczęcia tradycyjnej rundy sprzedaży w maju, przy czym ryzyko polityczne stanowić będą lipcowe wybory do wyższej izby japońskiego Zgromadzenia Narodowego i wrześniowe wybory w Niemczech. Ryzykiem w ogonie rozkładu pozostaje Cypr, ogólny wzrost gospodarczy, napięcia społeczne i znaczne osłabienie instytucji finansowych. Cypr ogłosił właśnie, że wdrożone tymczasowe środki kontroli kapitału nie zostaną zniesione jeszcze przez co najmniej dwa kolejne miesiące. Tymczasowe środki kontroli kapitału obowiązują na Islandii już piąty rok. Obstawiamy, jak długo obowiązywać będą ograniczenia na Cyprze?

10 Wnioski Japonia nie stanowi zdarzenia binarnego, jednak poluzowanie ilościowe w stylu tokijskim ocaliło skórę inwestorów w pierwszym i drugim kwartale tego roku. Od tej pory postępy Japonii będą przebiegały powoli i stopniowo. Ostatecznie nastąpi powrót deflacji i aprecjacji JPY. Nowoczesna teoria pieniądza została trafiona i zatopiona, ale nie Atlantyda efekt majątkowy jest niczym narkotyczna wizja. Niezbędne będą jednostki: wynalazcy, rzemieślnicy, konsumenci i inwestorzy, ponieważ świat potrzebuje innowacji, apetytu na życie i ryzyko oraz wiary w siebie. Ekonomiczny Trójkąt Bermudzki zrobił z nas wszystkich beneficjentów uprawnień, kreując wersję życia, w której wolimy wierzyć, że żadne zmiany nie są dobre. Steen Jakobsen, Główny ekonomista, Saxo Bank *** O Saxo Bank: Saxo Bank to globalny bank inwestycyjny, który specjalizuje się w handlu oraz inwestycjach online na światowych rynkach finansowych. Jego operacje obejmują ponad 180 krajów. Swoje produkty oraz platformy inwestycyjne udostępnia w ponad 20 różnych wersjach językowych. Saxo Bank został utworzony w 1992 roku z myślą o zapewnieniu Klientom prywatnym i Partnerom instytucjonalnym kontroli nad działającymi w czasie rzeczywistym transakcjami inwestycyjnymi na rynku kapitałowym Forex..Saxo Bank to wielokrotnie nagradzana instytucja finansowa, która w ciągu 20 lat działalności otrzymała 30 prestiżowych nagród, w tym sześć nagród w roku 2011 w ramach corocznego badania rynku walutowego Euromoney. Czterokrotnie Saxo Bank zdobył nagrodę FX Week dla Najlepszego Banku Inwestycyjnego FX. Główna siedziba instytucji znajduje się w Kopenhadze. Bank posiada biura na całym świecie, w tym m.in w Londynie, Paryżu, Genewie, Zurychu, Singapurze, Tokio, Madrycie, Amsterdamie, Dubaju, Pradze i Pekinie. Od 2012 roku oddział firmy działa w Warszawie. Więcej informacji na stronie www:

Złoty trend. Wszystko o rynku złota. Raport specjalny portalu Funduszowe.pl

Złoty trend. Wszystko o rynku złota. Raport specjalny portalu Funduszowe.pl Złoty trend Wszystko o rynku złota Raport specjalny portalu Funduszowe.pl Złoto w dzisiejszych czasach jest popularnym środkiem inwestycyjnym. Uważa się przy tym, że inwestowanie w kruszec (poprzez fundusze,

Bardziej szczegółowo

Plan wykładu 8 Równowaga ogólna w małej gospodarce otwartej

Plan wykładu 8 Równowaga ogólna w małej gospodarce otwartej Plan wykładu 8 Równowaga ogólna w małej gospodarce otwartej 1. Model Mundella Fleminga 2. Dylemat polityki gospodarczej małej gospodarki otwartej 3. Skuteczność polityki monetarnej i fiskalnej w warunkach

Bardziej szczegółowo

Kryzys i Zarządzanie ryzykiem

Kryzys i Zarządzanie ryzykiem Kryzys i Zarządzanie ryzykiem Piotr Banaszyk Katedra Logistyki Międzynarodowej Globalny kryzys ekonomiczny opinie Banku Światowego W 2013 r. gospodarka eurolandu pozostanie w recesji, kurcząc się o 0,1

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Przedmowa do wydania polskiego Przedmowa WPROWADZENIE

Spis treści. Przedmowa do wydania polskiego Przedmowa WPROWADZENIE Spis treści Przedmowa do wydania polskiego Przedmowa xiii xv WPROWADZENIE l Rozdział l. Ekonomiczne opisanie świata 3 1.1. Stany Zjednoczone 4 1.2. Unia Europejska 10 1.3. Chiny 15 1.4. Spojrzenie na inne

Bardziej szczegółowo

Czy helikopter Bena Bernankego powinien wylądować?

Czy helikopter Bena Bernankego powinien wylądować? Czy helikopter Bena Bernankego powinien wylądować? Autor: Frank Shostak Źródło: mises.org Tłumaczenie: Katarzyna Buczkowska Według Bena Bernankego zbyt wczesne wycofanie się z agresywnej polityki walki

Bardziej szczegółowo

Market Alert: Czarny poniedziałek

Market Alert: Czarny poniedziałek Market Alert: Czarny poniedziałek Spowalniająca gospodarka chińska Za powszechna przyczynę spadków na giełdach dzisiaj uznaje się spowalniająca gospodarkę chińską i dewaluacja chińskiej waluty. Niemniej

Bardziej szczegółowo

Spis treêci. www.wsip.com.pl

Spis treêci. www.wsip.com.pl Spis treêci Jak by tu zacząć, czyli: dlaczego ekonomia?........................ 9 1. Podstawowe pojęcia ekonomiczne.............................. 10 1.1. To warto wiedzieć już na początku.............................

Bardziej szczegółowo

Globalny kryzys ekonomiczny Geneza, istota, perspektywy

Globalny kryzys ekonomiczny Geneza, istota, perspektywy Globalny kryzys ekonomiczny Geneza, istota, perspektywy prof. dr hab. Piotr Banaszyk, prof. zw. UEP Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Wydział Gospodarki Międzynarodowej Agenda 1. Przyczyny globalnego

Bardziej szczegółowo

Gniew i Lód: raport o dwóch krajach PIIIGS

Gniew i Lód: raport o dwóch krajach PIIIGS Gniew i Lód: raport o dwóch krajach PIIIGS Autor: Frank Shostak Źródło: mises.org Tłumaczenie: Kamil Kuczyński Było wiele komentarzy dotyczących kryzysu finansowego w Irlandii i Islandii w latach 2008-2012.

Bardziej szczegółowo

Przegląd prognoz gospodarczych dla Polski i świata na lata 2013-2014. Aleksander Łaszek

Przegląd prognoz gospodarczych dla Polski i świata na lata 2013-2014. Aleksander Łaszek Przegląd prognoz gospodarczych dla Polski i świata na lata 2013-2014 Aleksander Łaszek Wzrost gospodarczy I Źródło: Komisja Europejska Komisja Europejska prognozuje w 2014 i 2015 roku przyspieszenie tempa

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (30-05-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (30-05-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (30-05-2006r.) Początek tygodnia na międzynarodowym rynku walutowym przebiega bardzo spokojnie. Mamy do czynienia z niewielką zmiennością cen. Mocno ograniczoną aktywność

Bardziej szczegółowo

Komentarz poranny z 15 lipca 2009r.

Komentarz poranny z 15 lipca 2009r. Michał Wojciechowski Analityk Rynków Finansowych tel. 071 79 59 026 e-mail: mwojciechowski@ambconsulting.pl Komentarz poranny z 15 lipca 2009r. WYDARZENIA NA ŚWIECIE Rynek zagraniczny. W pierwszej części

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (10-08-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (10-08-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (10-08-2006r.) Wczorajszy dzień na rynku walutowym stał pod znakiem reakcji na informacje, jakie pojawiły się ze strony FED. Stopa rezerwy federalnej pozostała na niezmienionym

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia FED tnie program QE3 o kolejne 10 mld USD USA (kontrakty S&P500) Początek tygodnia może przynieść spadki, w ciągu kilku sesji możliwy powrót do wsparcia w rejonie 1830pkt. Przebicie tego wsparcia może

Bardziej szczegółowo

GDZIE SĄ PIENIĄDZE? A raczej dlaczego ich nie ma... 12.01.2014

GDZIE SĄ PIENIĄDZE? A raczej dlaczego ich nie ma... 12.01.2014 GDZIE SĄ PIENIĄDZE? A raczej dlaczego ich nie ma... 12.01.2014 1 Pomimo masowego drukowania pieniądza trudno się go doszukać na rynku akcji Rynek akcji rośnie a obroty spadają. A jak głosi stara teoria

Bardziej szczegółowo

GLOBALNE DRUKOWANIE PIENIĄDZA

GLOBALNE DRUKOWANIE PIENIĄDZA IFM GLOBAL INVESTMENT RESEARCH GLOBALNE DRUKOWANIE PIENIĄDZA IFM GLOBAL INVESTMENT RESEARCH GLOBALNE DRUKOWANIE PIENIĄDZA Pod koniec ubiegłego tygodnia Europejski Bank Centralny ogłosił rozpoczęcie operacji

Bardziej szczegółowo

Prognozy wzrostu dla Polski 2015-06-02 15:58:50

Prognozy wzrostu dla Polski 2015-06-02 15:58:50 Prognozy wzrostu dla Polski 2015-06-02 15:58:50 2 Bank of America Merrill Lynch podniósł prognozy wzrostu PKB dla Polski - z 3,3 do 3,5 proc. w 2015 r. i z 3,4 do 3,7 proc. w 2016 r. W raporcie o gospodarce

Bardziej szczegółowo

Cykl koniunkturalny. Gabriela Przesławska Uniwersytet Wrocławski Instytut Nauk Ekonomicznych Zakład Polityki gospodarczej

Cykl koniunkturalny. Gabriela Przesławska Uniwersytet Wrocławski Instytut Nauk Ekonomicznych Zakład Polityki gospodarczej Cykl koniunkturalny Gabriela Przesławska Uniwersytet Wrocławski Instytut Nauk Ekonomicznych Zakład Polityki gospodarczej Cykl koniunkturalny - definicja Cykl koniunkturalny to powtarzające się okresowo

Bardziej szczegółowo

Aktualna i przewidywana sytuacja na rynku walut

Aktualna i przewidywana sytuacja na rynku walut Aktualna i przewidywana sytuacja na rynku walut Piotr Popławski, Analityk walutowy Banku BGŻ Warszawa, 19 września 214 r. Kluczowe czynniki kształtujące kurs walutowy: Krajowe i zagraniczne stopy procentowe

Bardziej szczegółowo

Fundusz PKO Strategii Obligacyjnych FIZ

Fundusz PKO Strategii Obligacyjnych FIZ Fundusz PKO Strategii Obligacyjnych FIZ 1 Wpływ polityki pieniężnej na obszar makro i wyceny funduszy obligacji Polityka pieniężna kluczowym narzędziem w walce z recesją Utrzymująca się duża podaż taniego

Bardziej szczegółowo

DMK Sp. z o.o. ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa Tel: +48 22 661 74 12, fax: +48 022 661 74 20 web: http://www.dmk-alpha.

DMK Sp. z o.o. ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa Tel: +48 22 661 74 12, fax: +48 022 661 74 20 web: http://www.dmk-alpha. 9:00- Niedawne obawy o inflację na świecie, z dnia na dzień przeradzają się w coraz bardziej możliwą walkę ze zjawiskiem zupełnie odwrotnym, tj. deflacją. W Japonii wskaźnik CPI w sierpniu spadł o 0,9%

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Rozdział I ELEMENTARNE POJĘCIA I PRZEDMIOT EKONOMII

Spis treści. Rozdział I ELEMENTARNE POJĘCIA I PRZEDMIOT EKONOMII Spis treści Rozdział I ELEMENTARNE POJĘCIA I PRZEDMIOT EKONOMII Wstępne określenie przedmiotu ekonomii 7 Ekonomia a inne nauki 9 Potrzeby ludzkie, produkcja i praca, środki produkcji i środki konsumpcji,

Bardziej szczegółowo

Makroekonomia David Begg, Stanley Fisher, Gianluigi Vernasca, Rudiger Dornbusch

Makroekonomia David Begg, Stanley Fisher, Gianluigi Vernasca, Rudiger Dornbusch Makroekonomia David Begg, Stanley Fisher, Gianluigi Vernasca, Rudiger Dornbusch Makroekonomia jest najczęściej używanym podręcznikiem na pierwszych latach studiów ekonomicznych w większości polskich uczelni.

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (11-04-2007r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (11-04-2007r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (11-04-2007r.) Wtorkowa sesja na rynku walutowym przyniosła spore osłabienie amerykańskiej waluty. Ruch był dość niespodziewany, zwłaszcza po piątkowych, dobrych danych

Bardziej szczegółowo

Planowanie finansów osobistych

Planowanie finansów osobistych Planowanie finansów osobistych Osoby, które planują znaczne wydatki w perspektywie najbliższych kilku czy kilkunastu lat, osoby pragnące zabezpieczyć się na przyszłość, a także wszyscy, którzy dysponują

Bardziej szczegółowo

Gospodarka światowa w 2015. Mateusz Knez kl. 2A

Gospodarka światowa w 2015. Mateusz Knez kl. 2A Gospodarka światowa w 2015 Mateusz Knez kl. 2A Koło Ekonomiczne IV LO Nasze koło ekonomiczne współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Wspólne działania rozpoczęły się od podpisania umowy pomiędzy

Bardziej szczegółowo

Gospodarka polska, gospodarka światowa w jakim punkcie dziś jesteśmy?

Gospodarka polska, gospodarka światowa w jakim punkcie dziś jesteśmy? Gospodarka polska, gospodarka światowa w jakim punkcie dziś jesteśmy? Łukasz Tarnawa Departament Strategii i Analiz Warszawa, 6 listopada 2008 1 Gospodarka globalna kryzys sektora finansowego w gospodarkach

Bardziej szczegółowo

System pieniężny i teoria pieniądza

System pieniężny i teoria pieniądza System pieniężny i teoria pieniądza Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach 1 Wykład nr 3 System pieniężny i teoria pieniądza 1. Pojęcie i funkcje pieniądza. 2. Klasyczna teoria

Bardziej szczegółowo

V Konferencja dla Budownictwa

V Konferencja dla Budownictwa V Konferencja dla Budownictwa V Konferencja dla Budownictwa, 21-22.05.2013 Uwarunkowania makroekonomiczne i średnioterminowe perspektywy dla naszej gospodarki Prof. Witold Orłowski V Konferencja dla Budownictwa,

Bardziej szczegółowo

6 miesięczna LOKATA Strukturyzowana Czas Złotówki III

6 miesięczna LOKATA Strukturyzowana Czas Złotówki III 6 miesięczna LOKATA Strukturyzowana Czas Złotówki III Okres subskrypcji: 02.12.2011 07.12.2011 Okres trwania lokaty: 08.12.2011 08.06.2012 Aktywo bazowe: Kurs EUR/PLN ogłaszany na fixingu Narodowego Banku

Bardziej szczegółowo

Produkty szczególnie polecane

Produkty szczególnie polecane Produkty szczególnie polecane 9 luty 2011 r. Szczegółowe informacje na temat funduszy zarządzanych przez Legg Mason TFI S.A. ( fundusze") zawarte są w prospekcie informacyjnym oraz skrócie prospektu informacyjnego,

Bardziej szczegółowo

Analiza Fundamentalna. Co dalej z USA? Perspektywy polityki monetarnej, głównych indeksów oraz dolara.

Analiza Fundamentalna. Co dalej z USA? Perspektywy polityki monetarnej, głównych indeksów oraz dolara. Analiza Fundamentalna Co dalej z USA? Perspektywy polityki monetarnej, głównych indeksów oraz dolara. USA Agenda PKB rynek pracy inflacja Fed giełdy dolar główne wyzwania 2 Główne pytania dotyczące gospodarki

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (29-03-2007r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (29-03-2007r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (29-03-2007r.) Wczorajszy dzień na rynku walutowym przebiegał stosunkowo spokojnie. Przez większość dnia niewiele się działo. Dolar wciąż na głównych parach zachowywał się

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A.

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2012 rok Warszawa, 20 czerwca 2013 Otoczenie makroekonomiczne Polityka pieniężna Inwestycje & Konsumpcja 7.0 6.0 5.0 4.0 3.0 2.0 1.0 0.0 sty 07 lip 07 Stopa procentowe

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2013 rok i podział zysku. Warszawa, 24 czerwca 2014

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2013 rok i podział zysku. Warszawa, 24 czerwca 2014 BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2013 rok i podział zysku Warszawa, 24 czerwca 2014 Otoczenie makroekonomiczne Gospodarka stopniowo przyspiesza Dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy 7.0 5.0 3.0

Bardziej szczegółowo

Podsumowanie Tygodnia Małe jest piękne. Inteligentne rozwiązania dla wymagających Klientów. Warszawa, marzec 2012 r.

Podsumowanie Tygodnia Małe jest piękne. Inteligentne rozwiązania dla wymagających Klientów. Warszawa, marzec 2012 r. Podsumowanie Tygodnia Małe jest piękne Inteligentne rozwiązania dla wymagających Klientów CZY LTRO TO TO SAMO CO QE? Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w ostatnim miesiącu wzrosty na rynku małych spółek istotnie

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Wstęp Dariusz Rosati... 11. Część I. Funkcjonowanie strefy euro

Spis treści. Wstęp Dariusz Rosati... 11. Część I. Funkcjonowanie strefy euro Spis treści Wstęp Dariusz Rosati.............................................. 11 Część I. Funkcjonowanie strefy euro Rozdział 1. dziesięć lat strefy euro: sukces czy niespełnione nadzieje? Dariusz Rosati........................................

Bardziej szczegółowo

Giełda. Podstawy inwestowania SPIS TREŚCI

Giełda. Podstawy inwestowania SPIS TREŚCI Giełda. Podstawy inwestowania SPIS TREŚCI Zaremba Adam Wprowadzenie Część I. Zanim zaczniesz inwestować Rozdział 1. Jak wybrać dom maklerski? Na co zwracać uwagę? Opłaty i prowizje Oferta kredytowa Oferta

Bardziej szczegółowo

Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem SPIS TREŚCI

Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem SPIS TREŚCI Analiza inwestycji i zarządzanie portfelem Frank K. Reilly, Keith C. Brown SPIS TREŚCI TOM I Przedmowa do wydania polskiego Przedmowa do wydania amerykańskiego O autorach Ramy książki CZĘŚĆ I. INWESTYCJE

Bardziej szczegółowo

KURS DORADCY FINANSOWEGO

KURS DORADCY FINANSOWEGO KURS DORADCY FINANSOWEGO Przykładowy program szkolenia I. Wprowadzenie do planowania finansowego 1. Rola doradcy finansowego Definicja i cechy doradcy finansowego Oczekiwania klienta Obszary umiejętności

Bardziej szczegółowo

Maj 2015. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI. Warszawa Maj 2015 r.

Maj 2015. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI. Warszawa Maj 2015 r. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI Warszawa r. W co lokować nadwyżki? Aktualne typy inwestycyjne Zarządzanie płynnością PLN Potencjał wzrostu UniLokata Zarządzanie płynnością

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny 11.02.2015

Biuletyn dzienny 11.02.2015 WALUTY, ZŁOTO, ROPA EUR/USD - konsolidacja, możliwe dalsze spadki na ropie EUR/USD - Po piątkowej przecenie do poziomu 1.1311 USD, od dwóch dni trwa konsolidacja w rejonie 1.1269-1.1358 USD, wczorajsze

Bardziej szczegółowo

Jesienna prognoza gospodarcza na 2014 r.: powolne ożywienie i bardzo niska inflacja

Jesienna prognoza gospodarcza na 2014 r.: powolne ożywienie i bardzo niska inflacja Komisja Europejska - Komunikat prasowy Jesienna prognoza gospodarcza na 2014 r.: powolne ożywienie i bardzo niska inflacja Bruksela, 04 listopad 2014 Zgodnie z prognozą gospodarczą Komisji Europejskiej

Bardziej szczegółowo

Biuletyn dzienny 05.02.2015

Biuletyn dzienny 05.02.2015 WALUTY, ZŁOTO, ROPA EUR/USD - odbicie, ropa mocno w dół EUR/USD - W środę kurs euro spadał, przebite zostało ważne wsparcie na poziomie 1.14 USD, dzienne dno wypadło w końcówce sesji na poziomie zaledwie

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (18-08-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (18-08-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (18-08-2006r.) Czwartek na rynku walutowym przyniósł pierwsze, poważniejsze umocnienie dolara od kilku dni. Przez większość minionego tygodnia dolar taniał, czemu pomagały

Bardziej szczegółowo

Jak zbierać plony? Krótkoterminowo ostrożnie Długoterminowo dobierz akcje Typy inwestycyjne Union Investment

Jak zbierać plony? Krótkoterminowo ostrożnie Długoterminowo dobierz akcje Typy inwestycyjne Union Investment Jak zbierać plony? Krótkoterminowo ostrożnie Długoterminowo dobierz akcje Typy inwestycyjne Union Investment Warszawa sierpień 2011 r. Co ma potencjał zysku? sierpień 2011 2 Sztandarowy fundusz dla klientów

Bardziej szczegółowo

Opis dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 6 maja 2015 r.

Opis dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 6 maja 2015 r. Opis dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 6 maja 2015 r. Członkowie Rady Polityki Pieniężnej dyskutowali na temat polityki pieniężnej w kontekście bieżącej i oczekiwanej sytuacji

Bardziej szczegółowo

Międzyrynkowa analiza kursów walutowych SPIS TREŚCI

Międzyrynkowa analiza kursów walutowych SPIS TREŚCI Międzyrynkowa analiza kursów walutowych Ashraf Laidi SPIS TREŚCI Przedmowa Podziękowania Wprowadzenie Rozdział 1. Dolar i złoto Koniec systemu z Bretton Woods złoto rozpoczyna hossę Restrykcyjna polityka

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (23-05-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (23-05-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (23-05-2006r.) Początek tygodnia na rynku walutowym charakteryzował się osłabieniem amerykańskiej waluty. Można założyć, że impulsem do takiego ruchu były zdecydowanie lepsze

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Osiński BIZNES MIĘDZYNARODOWY NA PROGU XXI WIEKU KOMPENDIUM

Krzysztof Osiński BIZNES MIĘDZYNARODOWY NA PROGU XXI WIEKU KOMPENDIUM Krzysztof Osiński BIZNES MIĘDZYNARODOWY NA PROGU XXI WIEKU KOMPENDIUM Szczecin, 2010 Spis treści Wstęp... 11 CZĘŚĆ I OD WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ DO GOSPODARKI GLOBALNEJ Rozdział 1 HANDEL MIĘDZYNARODOWY....

Bardziej szczegółowo

POLSKI RYNEK AKCJI W 2014 ROKU

POLSKI RYNEK AKCJI W 2014 ROKU Dr hab. Eryk Łon POLSKI RYNEK AKCJI W 2014 ROKU sytuacja bieżąca i perspektywy 23 kwietnia 2014 r. Plan prezentacji: 1. Sytuacja bieżąca w świetle cyklu prezydenckiego w USA 2. WIG spożywczy jako barometr

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Młody inwestor na giełdzie Strategie inwestycyjne dr Witold Gradoń. Plan wykładu

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Młody inwestor na giełdzie Strategie inwestycyjne dr Witold Gradoń. Plan wykładu Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Młody inwestor na giełdzie Strategie inwestycyjne dr Witold Gradoń Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach 5 maja 2014 r. Historia giełdy, Plan wykładu Pojęcie i rodzaje

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek krajowy (20-12-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek krajowy (20-12-2006r.) FOREX - DESK: Rynek krajowy (20-12-2006r.) Wtorek na krajowym rynku przyniósł stosunkowo wyraźne osłabienie złotego, na które z punktu widzenia sytuacji technicznej już od kilku dni coraz wyraźniej się

Bardziej szczegółowo

Polska gospodarka - trendy i prognozy-

Polska gospodarka - trendy i prognozy- Polska gospodarka - trendy i prognozy- Mirosław Gronicki Jerzy Hausner Gdynia, 9 października 2009 r. Plan wystąpienia 1. Otoczenie makroekonomiczne. 2. Wewnętrzne przyczyny spowolnienia gospodarczego.

Bardziej szczegółowo

Sierpnień 2015. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI. Warszawa Sierpień 2015 r.

Sierpnień 2015. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI. Warszawa Sierpień 2015 r. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI Warszawa Sierpień 2015 r. W co lokować nadwyżki? Aktualne typy inwestycyjne Zarządzanie płynnością PLN Potencjał wzrostu UniLokata

Bardziej szczegółowo

USDPLN to analogicznie poziom 3,26 i wsparcie 3,20-3,22.

USDPLN to analogicznie poziom 3,26 i wsparcie 3,20-3,22. 09:00 Okazuje się, że wczorajsze dane o wykorzystanie deficytu budżetowego w Polsce nie były tragiczne i dodatkowo EURUSD znów zaczyna rosnąć więc występują naturalne czynniki sprzyjające umocnieniu PLN.

Bardziej szczegółowo

2.2 Poznajcie mnie autoprezentacja mocnych stron

2.2 Poznajcie mnie autoprezentacja mocnych stron Rozkład materiału Program: Ekonomia Stosowana Podręcznik: praca zbiorowa, kierownik zespołu dr Jarosław Neneman, Ekonomia Stosowana", wyd. FMP, Warszawa Tematyka zajęć dydaktycznych Treści nauczania wymagania

Bardziej szczegółowo

Prognoza walutowa dla walut grupy G4. raport specjalny Ebury

Prognoza walutowa dla walut grupy G4. raport specjalny Ebury Warszawa, 9 grudnia 2015 r. Prognoza walutowa dla walut grupy G4 raport specjalny Ebury Dolar amerykański (USD) Jak powszechnie przewidywano, na październikowym posiedzeniu w sprawie polityki monetarnej

Bardziej szczegółowo

Inflacja. Zgodnie z tym, co poznaliśmy już przy okazji modelu ISLM wiemy, że rynek pieniądza jest w stanie równowagi, gdy popyt jest równy podaży:

Inflacja. Zgodnie z tym, co poznaliśmy już przy okazji modelu ISLM wiemy, że rynek pieniądza jest w stanie równowagi, gdy popyt jest równy podaży: Inflacja Inflacja - wzrost przeciętnego poziomu cen dóbr w jakimś okresie. Jeśli ceny wszystkich dóbr i czynników produkcji wzrastają w takim samym tempie to mamy do czynienia z czystą inflacją. Zgodnie

Bardziej szczegółowo

Dezintegracja gospodarki światowej w latach 1918-1939

Dezintegracja gospodarki światowej w latach 1918-1939 Gospodarka światowa Dezintegracja gospodarki światowej w latach 1918-1939 Tomasz Białowąs msg.umcs.lublin.pl/bialowas.htm bialowas@hektor.umcs.lublin.pl Etapy w analizie Lata 1918-1924 Lata 1924-1929 Lata

Bardziej szczegółowo

FOREX DESK: Komentarz walutowy (11-06-2007r.)

FOREX DESK: Komentarz walutowy (11-06-2007r.) FOEX DESK: Komentarz walutowy (11-06-2007r.) Końcówka tygodnia na rynku walutowym przyniosła dosyć ciekawe zmiany. Na większości głównych par wyraźnie zyskiwał dolar. Impulsów do takiego ruchu dostarczyły

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Młody inwestor na Giełdzie dr Witold Gradoń Akademia Ekonomiczna w Katowicach 19 Kwietnia 2010 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL Plan wykładu

Bardziej szczegółowo

Akademia Forex Semestr II - Analiza Fundamentalna

Akademia Forex Semestr II - Analiza Fundamentalna Akademia Forex Semestr II - Analiza Fundamentalna Polityka banków centralnych i dane gospodarcze, które rządzą zmiennością - bieżąca sytuacja na rynkach. Dlaczego decyzje banków centralnych są tak istotne?

Bardziej szczegółowo

- potrafi wymienić. - zna hierarchię podział. - zna pojęcie konsumpcji i konsumenta, - zna pojęcie i rodzaje zasobów,

- potrafi wymienić. - zna hierarchię podział. - zna pojęcie konsumpcji i konsumenta, - zna pojęcie i rodzaje zasobów, WYMAGANIA EDUKACYJNE PRZEDMIOT: Podstawy ekonomii KLASA: I TH NUMER PROGRAMU NAUCZANIA: 2305/T-5 T-3,SP/MEN/1997.07.16 L.p. Dział programu 1. Człowiek - konsument -potrafi omówić podstawy ekonomii, - zna

Bardziej szczegółowo

Większy majątek w przyszłości. Dzięki właściwemu doradztwu możecie Państwo osiągnąć swój cel.

Większy majątek w przyszłości. Dzięki właściwemu doradztwu możecie Państwo osiągnąć swój cel. Większy majątek w przyszłości. Dzięki właściwemu doradztwu możecie Państwo osiągnąć swój cel. PRZYSZŁOŚĆ MOŻNA NAJ- LEPIEJ PRZEPOWIEDZIEĆ WTEDY, KIEDY SIĘ JĄ TWORZY SAMEMU. E&S Investments Poland sp. z

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A.

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki za 2014 rok i podział zysku Warszawa, 22 czerwca 2015 Otoczenie makroekonomiczne % r/r, pkt proc. 7.0 5.0 3.0 1.0-1.0-3.0-5.0 Gospodarka stopniowo przyspiesza Wzrost

Bardziej szczegółowo

Budowa i odbudowa zaufania na rynku finansowym. Piotr Szpunar Departament Systemu Finansowego Narodowy Bank Polski

Budowa i odbudowa zaufania na rynku finansowym. Piotr Szpunar Departament Systemu Finansowego Narodowy Bank Polski Budowa i odbudowa zaufania na rynku finansowym Piotr Szpunar Departament Systemu Finansowego Narodowy Bank Polski Aktywa instytucji finansowych w Polsce w latach 2000-2008 (w mld zł) 2000 2001 2002 2003

Bardziej szczegółowo

Bilans płatniczy Polski w lipcu 2015 r.

Bilans płatniczy Polski w lipcu 2015 r. Warszawa, dnia 14 września 2015 r. Bilans płatniczy Polski w lipcu 2015 r. Miesięczny bilans płatniczy został oszacowany przy wykorzystaniu danych z miesięcznych i kwartalnych sprawozdań polskich podmiotów

Bardziej szczegółowo

WYCZEKIWANIE NA RYNKI WSCHODZĄCE

WYCZEKIWANIE NA RYNKI WSCHODZĄCE IFM GLOBAL INVESTMENT RESEARCH WYCZEKIWANIE NA RYNKI WSCHODZĄCE IFM GLOBAL INVESTMENT RESEARCH WYCZEKIWANIE NA RYNKI WSCHODZĄCE W połowie mijającego miesiąca zespół przeprowadził kolejną podróż inwestycyjną,

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (06-06-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (06-06-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (06-06-2006r.) Początek tygodnia na rynku walutowym okazał się w miarę ciekawy. Patrząc tylko na kalendarz danych makro, można się było spodziewać, że niewiele będzie się

Bardziej szczegółowo

Polityka monetarna państwa

Polityka monetarna państwa Polityka monetarna państwa Definicja pieniądza To miara wartości dóbr i usług To ustawowy środek zwalniania od zobowiązań Typy pieniądza Pieniądz materialny: monety, banknoty, czeki, weksle, akcje, obligacje

Bardziej szczegółowo

FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa

FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa Międzynarodowe badanie ING na temat wiedzy finansowej konsumentów w Polsce i na świecie Wybrane wyniki badania przeprowadzonego dla Grupy ING przez TNS NIPO Maj

Bardziej szczegółowo

Wpływ bieżącej sytuacji gospodarczej na sektor małych i średnich przedsiębiorstw MSP

Wpływ bieżącej sytuacji gospodarczej na sektor małych i średnich przedsiębiorstw MSP Wpływ bieżącej sytuacji gospodarczej na sektor małych i średnich przedsiębiorstw MSP Prof. Anna Zielińska-Głębocka Uniwersytet Gdański Rada Polityki Pieniężnej 1.Dynamika wzrostu gospodarczego spowolnienie

Bardziej szczegółowo

Notowania i wyceny instrumentów finansowych

Notowania i wyceny instrumentów finansowych Notowania i wyceny instrumentów finansowych W teorii praktyka działa, w praktyce nie. Paweł Cymcyk 11.12.2016, Gdańsk W co będziemy inwestować? Rodzaj instrumentu Potrzebna wiedza Potencjał zysku/poziom

Bardziej szczegółowo

PYTANIA NA EGZAMIN MAGISTERSKI KIERUNEK: EKONOMIA STUDIA DRUGIEGO STOPNIA. CZĘŚĆ I dotyczy wszystkich studentów kierunku Ekonomia pytania podstawowe

PYTANIA NA EGZAMIN MAGISTERSKI KIERUNEK: EKONOMIA STUDIA DRUGIEGO STOPNIA. CZĘŚĆ I dotyczy wszystkich studentów kierunku Ekonomia pytania podstawowe PYTANIA NA EGZAMIN MAGISTERSKI KIERUNEK: EKONOMIA STUDIA DRUGIEGO STOPNIA CZĘŚĆ I dotyczy wszystkich studentów kierunku Ekonomia pytania podstawowe 1. Cele i przydatność ujęcia modelowego w ekonomii 2.

Bardziej szczegółowo

Kontrakty terminowe bez tajemnic. Marcin Kwaśniewski Dział Rynku Terminowego

Kontrakty terminowe bez tajemnic. Marcin Kwaśniewski Dział Rynku Terminowego Kontrakty terminowe bez tajemnic Marcin Kwaśniewski Dział Rynku Terminowego Agenda: ABC kontraktów terminowych Zasady obrotu kontraktami Depozyty zabezpieczające Zabezpieczanie i spekulacja Ryzyko inwestowania

Bardziej szczegółowo

RAPORT ROCZNY GO TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH SA. Spis Treści ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2014 R. DO 31 GRUDNIA 2014 R.

RAPORT ROCZNY GO TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH SA. Spis Treści ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2014 R. DO 31 GRUDNIA 2014 R. RAPORT ROCZNY GO TOWARZYSTWO FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH SA ZA OKRES OD 1 STYCZNIA 2014 R. DO 31 GRUDNIA 2014 R. Spis Treści I. List Prezesa Zarządu GO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna II.

Bardziej szczegółowo

Spis treści: Wstęp. ROZDZIAŁ 1. Istota i funkcje systemu finansowego Adam Dmowski

Spis treści: Wstęp. ROZDZIAŁ 1. Istota i funkcje systemu finansowego Adam Dmowski Rynki finansowe., Książka stanowi kontynuację rozważań nad problematyką zawartą we wcześniejszych publikacjach autorów: Podstawy finansów i bankowości oraz Finanse i bankowość wydanych odpowiednio w 2005

Bardziej szczegółowo

OPANUJ RYNEK w 8 minut!

OPANUJ RYNEK w 8 minut! OPANUJ RYNEK w 8 minut! OPANUJ RYNEK w 8 minut! Witaj w anyoption, wiodącej na świecie opcjach binarnych! platformie do transakcji na Dajemy Ci możliwość osiągnięcia wysokich zysków w krótkim i średnim

Bardziej szczegółowo

Warszawa Lipiec 2015 r.

Warszawa Lipiec 2015 r. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI Warszawa r. W co lokować nadwyżki? Aktualne typy inwestycyjne Zarządzanie płynnością PLN Potencjał wzrostu UniLokata Zarządzanie płynnością

Bardziej szczegółowo

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-08-2006r.)

FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-08-2006r.) FOREX - DESK: Rynek zagraniczny (15-08-2006r.) Początek tygodnia na międzynarodowym rynku walutowym nie wniósł niczego nowego. Amerykańska waluta wciąż utrzymuje wypracowaną w ostatnich dniach, krótkoterminową

Bardziej szczegółowo

Bankowość Zajęcia nr 1

Bankowość Zajęcia nr 1 Motto zajęć: "za złoty dukat co w słońcu błyszczy" Bankowość Zajęcia nr 1 Bankowość centralna, przemiany w pośrednictwie finansowym System bankowy Dwuszczeblowość: bank centralny + banki komercyjne (handlowe);

Bardziej szczegółowo

Kiedy skończy się kryzys?

Kiedy skończy się kryzys? www.pwc.com Kiedy skończy się kryzys? Ryszard Petru Partner PwC Przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich Plan 1 Sytuacja 2 w 3 Wnioski w gospodarce światowej Wpływ na sytuację rynków finansowych

Bardziej szczegółowo

W dłuższym terminie Grexit nie powinien zaszkodzić Polsce

W dłuższym terminie Grexit nie powinien zaszkodzić Polsce W dłuższym terminie Grexit nie powinien zaszkodzić Polsce Cała uwaga Europy skupia się od kilku miesięcy na Grecji ze względu na nasilenie trwającego w tym kraju kryzysu finansowego. Perspektywa wyjścia

Bardziej szczegółowo

Prezentacja dotycząca inwestowania w złoto. Wojciech Mróz, CFA Licencjonowany doradca Inwestycyjny nr 219

Prezentacja dotycząca inwestowania w złoto. Wojciech Mróz, CFA Licencjonowany doradca Inwestycyjny nr 219 Prezentacja dotycząca inwestowania w złoto Wojciech Mróz, CFA Licencjonowany doradca Inwestycyjny nr 219 AGENDA SZKOLENIA CZĘŚĆ 1 O GRUPIE MENNICE KRAJOWE S.A. CZĘŚĆ 2 INFORMACJE O RYNKU ZŁOTA CZĘŚĆ 3

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 15 marca 2012. Przepis na wzrosty - lista sygnałów hossy

Warszawa, 15 marca 2012. Przepis na wzrosty - lista sygnałów hossy Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao SA Warszawa, 15 marca 2012 Przepis na wzrosty - lista sygnałów hossy Plan prezentacji: 1. Właściwa pozycja w ramach cyklu koniunkturalnego. 2. Panika rynkowa.

Bardziej szczegółowo

D Huto. UTtt. rozsieneoia o Somne

D Huto. UTtt. rozsieneoia o Somne D Huto UTtt rozsieneoia o Somne Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne Warszawa 2007 Wstęp 9 ROZDZIAŁ I Zarys teoretycznych podstaw unii monetarnej 15 1. Główne koncepcje i poglądy teoretyczne 15 1.1. Unia monetarna

Bardziej szczegółowo

Unia bankowa skutki dla UE, strefy euro i dla Polski. Warszawa, 29 listopada 2012 r.

Unia bankowa skutki dla UE, strefy euro i dla Polski. Warszawa, 29 listopada 2012 r. Unia bankowa skutki dla UE, strefy euro i dla Polski Warszawa, 29 listopada 2012 r. Unia bankowa skutki dla UE i dla strefy euro Andrzej Raczko Narodowy Bank Polski Strefa euro Strefa euro doświadcza bardzo

Bardziej szczegółowo

1. Za pieniądze wpłacone do funduszu inwestycyjnego jego uczestnik nabywa:

1. Za pieniądze wpłacone do funduszu inwestycyjnego jego uczestnik nabywa: 1. Za pieniądze wpłacone do funduszu inwestycyjnego jego uczestnik nabywa: akcje, obligacje i bony skarbowe 3,92% 6 prawa poboru 0,00% 0 jednostki uczestnictwa 94,12% 144 dywidendy 1,96% 3 2. W grupie

Bardziej szczegółowo

Co warto wiedzieć o gospodarce 2015-06-11 13:56:00

Co warto wiedzieć o gospodarce 2015-06-11 13:56:00 Co warto wiedzieć o gospodarce 2015-06-11 13:56:00 2 Hiszpania pod koniec XX wieku była jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw Europy, kres rozwojowi położył światowy kryzys z końca

Bardziej szczegółowo

Centrum Europejskie Ekonomia. ćwiczenia 8

Centrum Europejskie Ekonomia. ćwiczenia 8 Centrum Europejskie Ekonomia ćwiczenia 8 Pieniądz w gospodarce Tomasz Gajderowicz. Rozkład jazdy: Kartkówka Pieniądz w gospodarce Definicja Miary pieniądza Kreacja pieniądza i system bankowy Rynek pieniężny

Bardziej szczegółowo

Sektor bankowy w Europie. Co zmienił kryzys? Warszawa, 16 maja 2013 r.

Sektor bankowy w Europie. Co zmienił kryzys? Warszawa, 16 maja 2013 r. Sektor bankowy w Europie. Co zmienił kryzys? Warszawa, 16 maja 2013 r. Czy kryzys finansowy wymusi zmiany w dotychczasowych modelach biznesowych europejskich banków? Maciej Stańczuk Polski Bank Przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

SYSTEM BANKOWY. Finanse 110630-1165

SYSTEM BANKOWY. Finanse 110630-1165 SYSTEM BANKOWY Finanse Plan wykładu Rodzaje i funkcje bankowości Bankowość centralna Banki komercyjne i inwestycyjne Finanse Funkcje banku centralnego(1) Bank dla państwa Bank dla banków Emisja pieniądza

Bardziej szczegółowo

2010-07-10 SPIS TREŚCI

2010-07-10 SPIS TREŚCI 2010-07-10 SPIS TREŚCI Stany Zjednoczone Euroland Japonia Wielka Brytania Szwajcaria Kanada Nowa Zelandia Australia Polska Rynek długu i stopy procentowej KRAJ % CPI Bezrobocie PKB USA 0,75 2,00 9,70 2,70

Bardziej szczegółowo

Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe

Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe Opis Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe funkcjonujące w ramach indywidualnych i grupowych ubezpieczeń na życie proponowanych

Bardziej szczegółowo

Komentarz tygodniowy

Komentarz tygodniowy Komentarz tygodniowy DANE MAKROEKONOMICZNE Z POLSKI Wskaźnik II kw. 2012 I kw. 2013 II kw. 2013 PKB, zmiana r./r. 2,3 % 0,5 % 0,8 % Popyt krajowy, zmiana r./r. Produkt Krajowy Brutto -0,4 % -0,9 % -1,9

Bardziej szczegółowo

Jak zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed wahaniami koniunktury?

Jak zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed wahaniami koniunktury? Jak zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed wahaniami koniunktury? Marek Trocha Agencja Rozwoju Pomorza S.A. portal madeinpomorskie.pl Wstęp Gra symulacyjna Omówienie Przykłady Wnioski Wahania koniunktury

Bardziej szczegółowo

Ósemka Dynamiczny Świat

Ósemka Dynamiczny Świat 24 października 2008 Ósemka Dynamiczny Świat 8 % gwarantowanego zysku brutto rocznie plus zysk ze strategii dostosowującej się do rynku przy 100 % gwarancji kapitału* dystrybutor: Charakterystyka Produktu

Bardziej szczegółowo

Oszczędzanie a inwestowanie..

Oszczędzanie a inwestowanie.. Oszczędzanie a inwestowanie.. Oszczędzanie to zabezpieczenie nadmiaru środków finansowych niewykorzystanych na bieżącą konsumpcję oraz czerpanie z tego tytułu korzyści w postaci odsetek. Jest to czynność

Bardziej szczegółowo