Urząd Miasta Zduńska Wola Biuro Obsługi Inwestorów

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Urząd Miasta Zduńska Wola Biuro Obsługi Inwestorów"

Transkrypt

1 Marketing sensoryczny 16 grudnia 2010 r.

2 Człowiek odbiera wrażenia pięcioma zmysłami: smakiem, dotykiem, węchem, słuchem i wzrokiem. Jak handlowcy opracowali zmysły w odniesieniu do zachowań konsumenckich? Najbardziej eksploatowany jest wzrok- rola opakowania, reklamy (w tym zewnętrznej) ustawienia produktów, oświetlenia i odpowiedniego oznaczenia sklepu jest znana. Dotyk jest ważny przy sprawdzaniu pojemności czy wagi lub świeżości produktów, ewentualnie faktury (producenci zabawek mogą wiele powiedzieć o tym aspekcie). Smak jest dodatkiem do promocji- miłe panie oferują próbki produktów do spożycia. W powyższym materiale główną rolę odgrywać będą dźwięki i zapachy jako stosunkowa nowa forma promocji (aromamarketing i audiomarketing).

3 Marketing sensoryczny ma na celu zwiększenie obrotów oraz umocnienie związku pomiędzy marką i klientami poprzez stymulację pięciu zmysłów w trzech wymiarach: produktu, dystrybucji i komunikacji (Źródło: Inna definicja kładzie nacisk na aspekt przyjemnościowy. Marketing sensoryczny w takim ujęciu to działania, w których stosuje się jeden lub pięć zmysłów w celu wpływania na zachowania konsumentów i poprawę ich samopoczucia. Aby przybliżyć produkt klientowi tworzy się zmysłowy obraz bazujący na skojarzeniach (głównie zapachowych i wizualnych) lub dopasowuje cechę sprzedawanego produktu do sklepu i osoby nabywającej.

4 Krótko mówiąc- marketing sensoryczny to uwodzenie konsumenta za pomocą zmysłów by wpłynąć na jego uczucia i zachowania. Na atmosferę składają się różne czynniki takie jak: architektura, kolor, oświetlenie, znaki, temperatura, dźwięki, zapach. Z punktu widzenia marketingu sensorycznego na atmosferę składają się: Czynniki wizualne- kolor i wystrój, materiały, oświetlenie, przestrzeń, wyposażenie, Czynniki dźwiękowe- muzyka, wrzawa, głos, Czynniki zapachowe- zapachy naturalne i sztuczne, Czynniki namacalne- materiały, temperatura, Czynniki smakowe- próbki. Marketing sensoryczny bywa także nazywany 6D (pięć zmysłów + myśl/ określone działanie klienta). (Oprac. na podst. C, Valenti, J. Riviere, The concept of sensory marketing,

5 Strategia zapachowa to sztuka wykreowania zapachu, który będzie kojarzony z produktem lub usługą. Często aromamarketing staje się głównym elementem promocji a nie dodatkiem. Człowiek pamięta ok. 10 tys. zapachów a pamięć zapachowa jest długa. Istotne są różnice pomiędzy percepcją zapachu przez kobiety i mężczyzn. Wadą jest dość szybkie zmęczenie zapachami w przypadku prezentacji kilku czy kilkunastu na jeden raz. Firma ma do wyboru zapach subtelny lub intensywny, odróżniający ją od konkurencji. Może także budować nastrój używając zapachu ogólnego, uniwersalnego, przyjemnego praktycznie dla każdego człowieka.

6 Wśród zapachów uniwersalnych, przyjemnych dla każdego wymienia się m.in. zapachy: świeżo upieczonego chleba, świeżo skoszonej trawy, zaparzanej kawy, herbaty, ciasta, czekolady, cynamonu, jabłek, mięty, lawendy, zapach prania, zapach nowej książki (ale nie każdej!), pizzy, popcornu, rodzynków, mandarynek, pomarańczy, arbuzów, śliwek, drzewa sandałowego, cedru, zapach po burzy. Wanilia jest tak specyficznym zapachem, że miłośnicy i przeciwnicy zapachu rozkładają się po połowie (podobnie jak zapach jajecznicy, tostów, kurczaka czy bekonu lub róży). Zapachy przyjemne kojarzą się często z domem, przywołują wspomnienia i dlatego są tak skuteczne w marketingu. Specjaliści od aromamarketingu wyróżniają zapachy relaksacyjne (wspomniany chleb), harmonizujące (odświeżacze u lekarzy i w hotelach ale zapach dentystyczny odstrasza) i poprawiające koncentrację (stosowane w biurach). Oprócz wizualnego logo zapach stanowi drugie. Trzecim jest dźwiękowe. Uzupełnieniem klasyfikacji powyżej jest zaproponowana przez autora artykułu: Zapachy głowy, np. grejpfrut powodują ukrwienie a tym samym pobudzenie mózgu, Zapachy serca, np. tymianek - pozytywnie wpływa na relacje międzyludzkie, Zapachy o nucie korzenia działają na strefę przyjemności i samoakceptacji. (Źródło:

7 Marketing sensoryczny opiera się na zdobyczach kilku nauk, np. czerpie z dorobku socjologii, psychologii, ekonomii, biologii i chemii ale także etnografii. Wybierając zapach należy kierować się nie tylko płcią czy wiekiem konsumenta (starsi konsumenci wolą bardziej naturalne zapachy) ale również kulturą, w której żyje klient: Aromaty nielubiane przez Niemców, takie jak olejek cyprysowy, soi i suszone płatki ryb, okazały się zapachami rodzimych produktów Japończyków, natomiast nietolerowane przez tych drugich zapachy kadzidła kościelnego, kiełbasy czy sera, pochodziły z Niemiec. (Źródło:http://www.klinika-poznan.pl/index.php?option=site&id=3&sid=219). W aromamarketingu ważne jest aby zapach nie był drażniący.

8 Osoby zainteresowane aromamarketingiem powinny zaprzyjaźnić się ze swoimi babciami, które doradzą w kwestii zapachów (szczególnie jeśli chodzi o zioła). W reklamie znane są tzw. próby babci i mamy czyli prezentacja projektów reklamowych osobom kompletnie nie związanym z procesem sprzedaży jednak myślącym zdroworozsądkowo. Jeśli czcionka i przekaz reklamowy jest czytelny dla osób starszych, dojdzie do wszystkich. W przypadku aromamarketingu korzystne byłoby sprawdzenie zapachu czy nie jest nieprzyjemny na całej rodzinie.

9 Wśród używanych zapachów wymienić można, za autorem artykułu, następujące: - Drzewo pomarańczowe - zapach pomarańczy działa uspokajająco, redukuje napięcia nerwowe, nadpobudliwość, pomaga myśleć pozytywnie, - Cynamon - działa pobudzająco, rozgrzewająco, - Drzewo różane - działa regenerująco przy bólach głowy, mdłościach, zmęczeniu psychicznym i fizycznym, - Drzewo cedrowe - działa pobudzająco i tonizująco na organizm, redukuje stresy i napięcia, - Cytryna - działa orzeźwiająco, rozjaśnia umysł i wzmaga koncentrację, sprawia uczucie odświeżenia, stymuluje do pracy, - Sosna - działa oczyszczająco, pobudza umysł do działania, ma również właściwości relaksujące i rozpogadzające, - Drzewo herbaciane, - Lawenda - to ukojenie i relaks, - Wanilia - pobudza łaknienie, - Czekolada - podobnie jak wanilia, pobudza łaknienie, - Mięta - daje uczucie pobudzenia, chłodu, odświeżenia a także bazylia, sandał, mandarynka, koper włoski, jałowiec, szałwia, tymianek,grejpfrut, anyż, melisa, rozmaryn, eukaliptus i na tym oferta się nie kończy... (Źródło:

10 Audiomarketing to zarządzanie dźwiękiem i przestrzenią w celu wywołania pozytywnych odczuć u klienta. Większość bodźców odbiera się wzrokiem, jednak zapachy w przeważającej części wpływają na emocje a te (czy tego chcemy czy nie) na decyzje zakupowe. Audiomarketing jest niedocenianym uzupełnieniem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że coś przygrywa w tle a cisza byłaby dla nas dziwna. Dźwięki są wszędzie, zarówno przyjemne jak i drażniące ludzkie ucho. Co ciekawe, większość ludzi podczas zakupów słucha muzyki innej niż ulubiona a sporo osób kieruje się dynamiką dźwięku (co pobudza do określonych działań). Znany (i dyskusyjny) jest tzw. efekt Mozarta i generalnie wpływ muzyki klasycznej na relaks i proces uczenia się.

11 Zainteresowana audiomarketingiem firma ma do wyboru znane hity lub własne kompozycje. W przypadku znanych hitów w grę wchodzą regulacje prawne związane z odtwarzaniem publicznym (opłaty licencyjne). Na rynku świadczone są usługi sprzedaży specjalnych składanek muzycznych trafiających w gusta każdego klienta lub wyselekcjonowanej grupy. Oprócz muzyki obecne są przerywniki dźwiękowe, tzw. jingle i komunikaty głosowe, które często są wabikiem na konsumentów (wypowiadane spokojnym basowym głosem lub sympatycznym kobiecym). Budowanie ścian dźwięku wymaga odpowiedniej aparatury ale uzyskuje się efekt godny kina (np. szum wody).w okresie przedświątecznym królują jingle z dzwonkami, kolędy i piosenki typu Last Christmas.

12 Tempo muzyki wpływa na reakcje klientów. I tak- szybka muzyka w marketach zachęci klientów do działania ale skróci czas pobytu w sklepie; w restauracjach zwiększa rotację klientów. Dla restauracji lepsza jest wolniejsza muzyka, która sprzyja dłuższemu pobytowi ale szybsze tempo być może zachęci do spożycia kolejnych posiłków. W sklepach odzieżowych, szczególnie dla młodzieży muzyka (lub ścieżki dźwiękowe) jest głośna i nasycona głębokimi basami. W sklepach ekskluzywnych używa się muzyki klasycznej aby podkreślić elegancję i wyjątkowość marki. Muzyka może być także dobierana demograficznie (latynoska, hiphopowa, chillout, ludowa, elektroniczna). Najbardziej kosmiczne ściany dźwięku tworzone są przez kompozycje J.M. Jarre'a. Co ciekawe, wyeliminowanie nużących, mało funkcjonalnych czy hałaśliwych cech produktu (w przypadku elektroniki) nie zawsze zwiększa sprzedażklienci są przyzwyczajeni do określonych dźwięków wydawanych przez produkt. (Oprac. na podst. Wydaje się, że stosowanie wolniejszej muzyki w handlu jest skuteczniejsze:

13 Szeroko rozumiana muzyka relaksacyjna (płynąca woda, śpiew ptaków) nie musi wpływać na decyzje zakupowe klientów, często może ich po prostu usypiać (szczególnie w połączeniu z kompozycją zapachową). Niemniej w wielu przypadkach również i taka reakcja jest korzystna :) Oszołomiony zapachami i dźwiękiem klient może pragnąć wyjść ze sklepu, po drodze kupując niepotrzebny produkt. Zestawienie najbardziej wciągających dźwięków jest co najmniej zaskakujące: chichot dziecka, wibracja telefonu komórkowego, dźwięk kasy, amerykański hymn, marsz weselny, czołówka programów przyrodniczych. (Oprac. na podst.

14 Przydatne linki:

RYNEK Kamila Piechocińska Senior Account Executive MASOWYCH kosmetyków zapachowych Przed nami kolejne święta i związane z nimi zakupy. Zachęceni licznymi reklamami i promocjami, jak co roku w ramach świątecznych

Bardziej szczegółowo

Branding Nowe Możliwości! Nowe Rozwiązania! Raport z warsztatów strategicznych Szczyrk, 12-14 lutego 2009

Branding Nowe Możliwości! Nowe Rozwiązania! Raport z warsztatów strategicznych Szczyrk, 12-14 lutego 2009 Branding Nowe Możliwości! Nowe Rozwiązania! Raport z warsztatów strategicznych Szczyrk, 12-14 lutego 2009 Autorzy: Tomasz Barałkiewicz, Tequila Barbara Jurga-Pałka, Agencja Informacyjna Penetrator Andrzej

Bardziej szczegółowo

Spis treści. ES_4a Finanse.indd 4 2009-11-20 12:15:40

Spis treści. ES_4a Finanse.indd 4 2009-11-20 12:15:40 Spis treści 1. Wstęp... 5 1.1. Czym jest marketing?... 5 1.2. Czego dowiesz się z tej części podręcznika?... 6 1.3. Co musisz wiedzieć, zanim zabierzesz się za marketing?... 6 1.4. Specyfika marketingu

Bardziej szczegółowo

Retail Trends Polska LISTOPAD GRUDZIEN

Retail Trends Polska LISTOPAD GRUDZIEN Retail Trends Polska LISTOPAD GRUDZIEN INDEX Raport Retail Design 2013 Trendy w aranżacji wnętrz sklepowych................................04 Agenda.......................................................08

Bardziej szczegółowo

AKTUALNOŚCI WIEDZA OPINIE

AKTUALNOŚCI WIEDZA OPINIE Numer 4/2014 (12) 31 grudnia 2014 ISSN 2299-6966 PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ wiejska E biuletyn Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie Wydarzenia CDR Prawo i podatki Profesjonalne zarządzanie

Bardziej szczegółowo

KOMPENDIUM TECHNIK PERSWAZYJNYCH

KOMPENDIUM TECHNIK PERSWAZYJNYCH IDŹ DO: KATALOG KSIĄŻEK: CENNIK I INFORMACJE: CZYTELNIA: Spis treści Przykładowy rozdział Katalog online Zamów drukowany katalog Zamów informacje o nowościach Zamów cennik Fragmenty książek online Do koszyka

Bardziej szczegółowo

BEZPŁATNY MAGAZYN ILUSTROWANY WYDANIE ZIMOWE

BEZPŁATNY MAGAZYN ILUSTROWANY WYDANIE ZIMOWE Rok II 12 STRON! TEMAT Wydania: Zwyczaje zakupowe Polaków... i nie tylko Redakcja i administracja Smakovity Kurier Dział Marketingu REGIS Sp. z.o.o. Miasto Królewskie Kraków ul. Walerego Sławka 3a redakcja@smakovitykurier.pl

Bardziej szczegółowo

Perswazja w telewizyjnej reklamie społecznej studium socjologiczne

Perswazja w telewizyjnej reklamie społecznej studium socjologiczne Uniwersytet Śląski w Katowicach Ewa Kurzeja Perswazja w telewizyjnej reklamie społecznej studium socjologiczne Rys. Julian Bohdanowicz, Gazeta Wyborcza, 4-5 lipca 1992 Praca doktorska pisana pod kierunkiem

Bardziej szczegółowo

MERCHANDISING JAKO SKUTECZNA TECHNIKA MARKETINGU HANDLOWEGO

MERCHANDISING JAKO SKUTECZNA TECHNIKA MARKETINGU HANDLOWEGO ZESZYTY NAUKOWE POLITYKI EUROPEJSKIE, FINANSE I MARKETING Nr 3 (52) 2010 Teresa Nowogródzka MERCHANDISING JAKO SKUTECZNA TECHNIKA MARKETINGU HANDLOWEGO Merchandising as an efficiency technology of marketing

Bardziej szczegółowo

ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA

ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA ŚLĄSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYCZNO-MEDYCZNA WYDZIAŁ GRAFIKI I INFORMATYKI KIERUNEK: GRAFIKA DARIUSZ BROSZ KREOWANIE WIZERUNKU FIRMY NA PRZYKŁADZIE LOKALU EXTRA PEWEX Praca teoretyczna zrealizowana pod

Bardziej szczegółowo

Nowe oblicze marketingu koncepcja marketingu doświadczeń

Nowe oblicze marketingu koncepcja marketingu doświadczeń MiR_1 2013.qxd 2013-01-16 16:50 Page 16 Katarzyna Dziewanowska Wydział Zarządzania, Uniwersytet Warszawski Nowe oblicze marketingu koncepcja marketingu doświadczeń Geneza marketingu doświadczeń Marketing

Bardziej szczegółowo

PARADYGMATY MARKETINGU NA PRZYKŁADZIE ELECTION MARKETING

PARADYGMATY MARKETINGU NA PRZYKŁADZIE ELECTION MARKETING Piotr Lenik 1 PARADYGMATY MARKETINGU NA PRZYKŁADZIE ELECTION MARKETING Streszczenie: W opracowaniu zwrócono uwagę na kwestie dotyczące bogactwa przestrzeni stanowiącej obszar zainteresowań marketingu,

Bardziej szczegółowo

Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych w Olsztynie. Studia podyplomowe : Komunikacja w biznesie współfinansowane z EFS. Kierunek: politologia

Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych w Olsztynie. Studia podyplomowe : Komunikacja w biznesie współfinansowane z EFS. Kierunek: politologia Wyższa Szkoła Pedagogiczna Towarzystwo Wiedzy Powszechnej w Warszawie Wydział Nauk Humanistyczno Społecznych w Olsztynie Studia podyplomowe : Komunikacja w biznesie współfinansowane z EFS Kierunek: politologia

Bardziej szczegółowo

Marketing ma charakter systemowy: nie może on być utożsamiany z pojedynczym instrumentem lub jednostkowym działaniem na rynku.

Marketing ma charakter systemowy: nie może on być utożsamiany z pojedynczym instrumentem lub jednostkowym działaniem na rynku. POJĘCIE MARKETINGU Marketing nie jest zjawiskiem nowym. Można go określić jako zintegrowany zbiór instrumentów działań związanych z badaniem i kształtowaniem rynku, opartych na rynkowych regułach postępowania.

Bardziej szczegółowo

ISSN 2353-9569. Edu-wsparcie. czasopismo elektroniczne Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie

ISSN 2353-9569. Edu-wsparcie. czasopismo elektroniczne Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie ISSN 2353-9569 Edu-wsparcie czasopismo elektroniczne Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie Nr 2/2014 Ciechanów 2014 Redakcja: Grażyna Brzezińska Bożena Lewandowska Monika Biedrzycka-Gładka e-mail: biuletyn.bpciechanow@gmail.com

Bardziej szczegółowo

Renata Rychlicka-Benyamin. Organizacja Reklamy. skrypt dla szkół policealnych

Renata Rychlicka-Benyamin. Organizacja Reklamy. skrypt dla szkół policealnych Renata Rychlicka-Benyamin Organizacja Reklamy skrypt dla szkół policealnych 2009 Spis treści Podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik organizacji reklamy...3 I. Założenia programowo: organizacyjne

Bardziej szczegółowo

IAB Polska. Wpływ internetu na proces zakupowy produktów i usług

IAB Polska. Wpływ internetu na proces zakupowy produktów i usług IAB Polska Październik 2013 2 E-konsumenci: Consumer Journey Online Podsumowanie Szanowni Państwo, Zapraszamy serdecznie do lektury raportu, który przybliża perspektywę internautów na sieć jako źródło

Bardziej szczegółowo

KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU MARKI NA PRZYKŁADZIE SAMOCHODÓW OSOBOWYCH VOLVO

KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU MARKI NA PRZYKŁADZIE SAMOCHODÓW OSOBOWYCH VOLVO Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego Dagmara Remer KSZTAŁTOWANIE WIZERUNKU MARKI NA PRZYKŁADZIE SAMOCHODÓW OSOBOWYCH VOLVO Praca dyplomowa napisana pod kierunkiem mgr Sebastiana

Bardziej szczegółowo

SKUTECZNY PLAN PROMOCJI

SKUTECZNY PLAN PROMOCJI SKUTECZNY PLAN PROMOCJI SPIS TREŚCI 1. Promocja jako składowa marketingu... 3 2. Definicje promocji i jej znaczenie... 3 3. Formy promocji... 4 3.1 REKLAMA... 4 3.2 AKWIZYCJA, SPRZEDAŻ OSOBISTA... 7 3.3

Bardziej szczegółowo

ZASTOSOWANIE MARKETINGU MIX W BANKOWOŚCI

ZASTOSOWANIE MARKETINGU MIX W BANKOWOŚCI ROCZNIKI EKONOMII I ZARZADZANIA Tom 1(37) 2009 ANNA BORAWSKA ZASTOSOWANIE MARKETINGU MIX W BANKOWOŚCI W dzisiejszych czasach słowo marketing jest często używane dla oznaczenia działalności zmierzającej

Bardziej szczegółowo

mgr inż. Katarzyna Wrona Instytut Lotnictwa

mgr inż. Katarzyna Wrona Instytut Lotnictwa GRYWALIZACJA I GRY ORAZ ICH POTENCJAŁ DO WYKORZYSTANIA W STRATEGIACH MARKETINGOWYCH mgr inż. Katarzyna Wrona Instytut Lotnictwa Wprowadzenie Celem niniejszej pracy jest przedstawienie na czym polega jeden

Bardziej szczegółowo

Paco Underhill Dlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów. Zachowania klientów w sklepie, MTBiznes, Warszawa 2001.

Paco Underhill Dlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów. Zachowania klientów w sklepie, MTBiznes, Warszawa 2001. 1 Paco Underhill Dlaczego kupujemy? Nauka o robieniu zakupów. Zachowania klientów w sklepie, MTBiznes, Warszawa 2001. Streszczenie Czynnikami wpływającymi na zachowania konsumentów w sklepie i na podejmowane

Bardziej szczegółowo

Idź do. Spis treści Przykładowy rozdział Skorowidz. Katalog książek. Katalog online Zamów drukowany katalog. Twój koszyk.

Idź do. Spis treści Przykładowy rozdział Skorowidz. Katalog książek. Katalog online Zamów drukowany katalog. Twój koszyk. Idź do Spis treści Przykładowy rozdział Skorowidz Katalog książek Katalog online Zamów drukowany katalog Twój koszyk Dodaj do koszyka Cennik i informacje Zamów informacje o nowościach Zamów cennik Czytelnia

Bardziej szczegółowo

Małopolska Wyższa Szkołą Ekonomiczna w Tarnowie. Wydział Zarządzania i Turystyki

Małopolska Wyższa Szkołą Ekonomiczna w Tarnowie. Wydział Zarządzania i Turystyki Małopolska Wyższa Szkołą Ekonomiczna w Tarnowie Wydział Zarządzania i Turystyki Joanna Michalik Nr albumu: 12557 Wykorzystanie technologii informatycznych w turystyce w XXI wieku Praca magisterska Na kierunku

Bardziej szczegółowo

Redakcja: Leszek Plak. Projekt okładki: Aleksandra Olszewska. Copyright by Wydawnictwo Placet 2012 WYDANIE EBOOK

Redakcja: Leszek Plak. Projekt okładki: Aleksandra Olszewska. Copyright by Wydawnictwo Placet 2012 WYDANIE EBOOK Redakcja: Leszek Plak Projekt okładki: Aleksandra Olszewska Copyright by Wydawnictwo Placet 2012 WYDANIE EBOOK Wszelkie prawa zastrzeżone. Publikacja ani jej części nie mogą być w żadnej formie i za pomocą

Bardziej szczegółowo

Małopolska - produkt zakodowany

Małopolska - produkt zakodowany Elżbieta Wiącek, Tomasz Wrona, Uniwersytet Jagielloński, Kraków Małopolska - produkt zakodowany Słowa kluczowe: semiotyka, znak, kod, Małopolska, reprezentacja regionu, mapa Streszczenie Celem artykułu

Bardziej szczegółowo

(e-mail: kasiaulatowska@interia.pl)

(e-mail: kasiaulatowska@interia.pl) Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wydział Psychologii Katarzyna Ulatowska Nr indeksu: 19215 (e-mail: kasiaulatowska@interia.pl) ZNACZENIE DRASTYCZNOŚCI REKLAMY SPOŁECZNEJ I POLITYCZNEJ W ZMIANIE POSTAW

Bardziej szczegółowo

Mystery Shopping w budowaniu tożsamości organizacyjnej

Mystery Shopping w budowaniu tożsamości organizacyjnej Mystery Shopping w budowaniu tożsamości organizacyjnej Podręczniki Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska Wydział Zarządzania ul. Nadbystrzycka 38 20-618 Lublin Magdalena Rzemieniak Ewa Tokarz Mystery

Bardziej szczegółowo

Przewodnik SPRZEDAŻ I PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA

Przewodnik SPRZEDAŻ I PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA Przewodnik SPRZEDAŻ I PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA Opracowanie przewodnika: Dorota Tomaszewicz Przewodnik dystrybuowany bezpłatnie Nakład: 5 000 egz. Przewodnik wydany w ramach projektu Komercjalizacja

Bardziej szczegółowo

Dariusz Fatuła RYNEK JAKO SPOŁECZNY MECHANIZM WYMIANY DÓBR I USŁUG

Dariusz Fatuła RYNEK JAKO SPOŁECZNY MECHANIZM WYMIANY DÓBR I USŁUG Państwo i Społeczeństwo 2011 (XI) nr 2 Dariusz Fatuła RYNEK JAKO SPOŁECZNY MECHANIZM WYMIANY DÓBR I USŁUG Słowa kluczowe: rynek, mechanizm rynkowy, podaż, popyt, marketing, społeczeństwo MARKET AS A SOCIAL

Bardziej szczegółowo