Collins Jackie Hollywood 04 Żony z Holywoodu II - Nowe pokolenie

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Collins Jackie Hollywood 04 Żony z Holywoodu II - Nowe pokolenie"

Transkrypt

1 Collins Jackie Hollywood 04 Żony z Holywoodu II - Nowe pokolenie

2 Dla wszystkich hollywoodzkich żon Byłych i obecnych... mężczyzn i kobiet... Wesołych i bezpośrednich... Niewyczerpanego źródła inspiracji! A także dla Arnolda Kopelsona, Który powiedział mi dużo więcej, niż oczekiwałam! I dła mojego ukochanego Franka, Zawsze...

3 PROLOG Erie Vernon wszedł do Sam's Place, obskurnego baru topless w dolinie i rozejrzawszy się po sali, zatrzymał wzrok na Arlissie Shepherdzie. Arliss stał oparty o kontuar, trzymając w ręce na wpół opróżnioną butelkę piwa. Był niezbyt imponującym okazem ludzkiego gatunku: miał długą bladą twarz, pokrytą dziobami po ospie i żółte rzadkie włosy. Był wychudzony jak głodujący kojot i równie jak kojot nieufny. Zachowywał się nerwowo żuł kosmyki długich włosów i bezustannie dłubał w zębach, w dodatku rzadko zmieniał bieliznę i cuchnął gnijącą cebulą. Mimo tylu ujemnych cech nie brakowało mu przyjaciół. Był przywódcą grupki podobnych mu dziwaków, którzy zbierali się w barze. Sam, właściciel lokalu, otyły mężczyzna, znany z tego, że miał tylko jedno jądro, uczynił z baru przyjazny klub dla ludzi przegranych. Wśród stałych bywalców byli Davey Zwierzak, Mały Joe i Duży Mark Johansson. Tworzyli różnorodną kompanię, znajdującą pociechę we wzajemnym towarzystwie i w poczuciu, że są paczką. Jako grupa mogli skopad komuś tyłek, pojedynczo każdy z nich był bezużytecznym, silnym co najwyżej w gębie wykolejeocem. Dla Vernona fakt ten był korzystny, gdyż ludźmi niemającymi poczucia własnej wartości było łatwiej manipulowad niż takimi, którzy mieli jaja. Nauczył się tego w więzieniu, w którym odsiadywał karę za zabójstwo. 7 Za zabójstwo, cholera, pomyślał Erie, kierując się ku stojącemu przy barze Arlissowi. Waliłem śmierdziela kantówką, aż wyzionął ducha. Nie przestałem ani o sekundę wcześniej. Erie Vernon był nie wyróżniającym się mężczyzną średniego wzrostu, szczupłej budowy ciała, o jasnobrązowych, krótko ostrzyżonych włosach i nijakiej twarzy, którą każdy od razu zapominał. Z wyjątkiem tej zdziry, która mnie zapamiętała bardzo dobrze, pomyślał z goryczą. Zapamiętała mnie tak dobrze, że gniłem przez nią przez nieszczęsne sześd lat w pudle. Pierwszą rzeczą, którą zrobił po wyjściu z więzienia, było zajęcie się zdzirą. Bił ją po spiczastej gębie, aż rozwalił ją na miazgę. Następnie podpalił dom. Najlepszą zemstą jest śmierd. Dowiedział się tego bardzo wcześnie. Natychmiast po wyrównaniu rachunku z dziwką, która go zakapowała, zmienił tożsamośd i pojechał do Kalifornii. Zamieszkał w Los Angeles, gdzie znalazł zatrudnienie w firmie komputerowej. Potrzebne ku temu kwalifikacje zdobył w więzieniu. Wszystko to miało miejsce przed dwoma laty. Od tego czasu nikt się nim nie zainteresował kim jest ani skąd pochodzi. Działo się dokładnie tak, jak sobie zaplanował. Nie siedzi się w więzieniu przez sześd cholernych lat, żeby w tym czasie nie zrobid planów na przyszłośd. Erie miał program działania, który właśnie dojrzał do realizacji.

4 ROZDZIAŁ 1 Wyglądasz fantastycznie! Tak myślisz? Widzę to. Lissa Roman zmrużyła oczy, przeglądając się w wielkim, obramowanym żarówkami lustrze do charakteryzacji, i zobaczyła doskonałośd. Tak miało byd, zważywszy na to, że pracowała nad nią równie ciężko jak kierowca transkontynentalnej ciężarówki. Osiągnięcie perfekcyjnego wyglądu nie było łatwe. Wymagało wyrzeczeo i bezustannej pracy nad sobą: joga, dwiczenia Pilatesa, głodówki, zimne prysznice, brazylijskie woskowanie, farbowanie włosów, jogging, pływanie, siłownia, poszczenie, aerobik, spinning Lissa to wszystko praktykowała. Wszystko, z wyjątkiem chirurgii plastycznej. Bała się skalpela. Bała się, że chirurg zrobi z niej kogoś innego odbierze jej tożsamośd, jej osobowośd. Widziała wiele takich przypadków w Hollywood, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Prócz tego miała zaledwie czterdzieści lat była młodsza od Madonny i Sharon Stone, a co najważniejsze, nie potrzebowała operacji. łesteś pewien, że dobrze wyglądam? zapytała, zmuszając Fabia, jej wiernego wizażystę do powtórzenia komplementu. Bosko. Cudownie. W każdym szczególe zapewnił ją Fabio, odrzucając bujną grzywę z tresek. Wszystko to było prawdą, gdyż Lissa, mimo iż nie prezentowała klasycznej urody, miała w sobie owo niedostrzegalne coś, co czyniło ją supergwiazdą. Było to połączenie wyzywającego 9, seksu i dzikiej energii w ciele, za którym mężczyźni poszliby do piekła ozdobionym twarzą o płomiennych, niebieskich oczach, wysokich kościach policzkowych i pełnych, wydatnych wargach. Fabio rozkoszował się aurą, którą wokół siebie roztaczała. To wszystko dzięki tobie i twoim czarodziejskim palcom. Lissa przygładziła platynowe, sięgające do ramion włosy. ^feddy powiedział mi wczoraj wieczorem to samo odparł zadowolony z siebie Fabio. Szczęściarz z ciebie zauważyła Lissa, wstając z fotela do makijażu. Nie odparł Fabio, kołysząc przecząco upierścienionym palcem. To Teddy^jest szczęściarzem. Masz niezłe wyobrażenie o sobie! przycięła mu Lissa, kierując się w stronę drzwi. Nie dorównuje twojemu odparował Fabio, idąc za nią do studia, gdzie czekał fotograf z magazynu Махіт.

5 Lissa i Fabio pracowali razem od ośmiu lat i byli bardzo zaprzyjaźnieni Fabio naprawdę lubił Lissę. Jak na osobę ojej pozycji nie była egocentryczną dziwką. Była ciepła i przyjazna, a często bardzo zabawna. Interesowała się, oczywiście, mężczyznami, ale w Hollywood było niewielu wartych zachodu, ci zaś, którzy by jej odpowiadali, byli na jego szczęście gejami. Jej drugi mąż, Antonio, ojciec jej jedynego dziecka, wydawał się z nich wszystkich najlepszy. Fabio nigdy go nie spotkał, natomiast widział jego zdjęcia. Antonio był wspaniałym okazem mężczyzny: miał ciemne, seksowne oczy, imponującą figurę i przystojną, chod posępną twarz. Fabio często rozmyślał nad tym, dlaczego się rozeszli. Antonio miał wędrującego fiuta. To było jej jedyne wyjaśnienie. Fabio nie rozumiał, dlaczego ludzie heteroseksualni stawali się spięci, kiedy rozmawiali o seksie. Ostatecznie wędrujący fiut sprawiał o tyleż mniej kłopotów. Nicei Stone ostentacyjnie gapiła się na genitalia instruktora od kick boxingu. Były imponujące, podobnie jak on sam. 10 Nazywał się Bjorn, był wysokim blondynem w nordyckim typie o delikatnie zarysowanych mięśniach i kształtnych, opalonych udach. Miał ponad sześd stóp wzrostu, zęby jak pastylki gumy do żucia Chiclet i promienny uśmiech. Założę się, że potrafi używad języka, pomyślała Nicei, uśmiechając się do siebie. Jest Skandynawem. Oni są jak narkotyk. To nie znaczyło, że miała ich wielu. Był Sven, szwedzki specjalista od kosmetyki, Marł, duoski piosenkarz rockowy, i Lusti, jej norweski trener. Na razie tylu, ale to wystarczyło, żeby dojśd do wniosku, że Europejczycy są znacznie bardziej pomysłowi w łóżku niż Amerykanie. Była ciekawa, czy Bjorn, zważywszy na jego imponujące przyrodzenie, by jej odmówił. Może warto spróbowad? Nie! nakazał jej głos rozsądku. Jesteś zaręczona. Koniec z rżnięciem się na prawo i lewo! Cholera! Kto jej tak nakazał? Oczywiście, mamusia. Lissa Roman, supergwiazda filmowa, piosenkarka, symbol seksu mająca sama czwartego męża. Czwartego! Nicei liczyła na to, że czwórka okaże się szczęśliwa dla Lissy. Następny będzie jej ślub. Nie chciała współzawodniczyd z matką, gdyż od dzieciostwa miała do czynienia z jej rozwodami. Kiedy matką była Lissa Roman, okres dorastania nie wyglądał jak jednodniowa wycieczka do Disneylandu. Nicei starała się nie zdradzad tożsamości swojej słynnej mamy, ale w koocu zawsze znajdował się ktoś, kto odkrywał prawdę, tym samym odbierając jej szansę na utrzymywanie normalnych (co to właściwie znaczy normalny"?) stosunków z ludźmi.

6 W wieku dziewiętnastu lat Nicei była pełną werwy pięknością. Swoją egzotyczną, cygaoską urodą, odziedziczoną po ojcu, różniła się diametralnie od matki seksownej, platynowej blondynki. Antonio Miguel Stone, drugi mąż Lissy, wzbudzający powszechną zazdrośd przystojny kobieciarz, był bez pieniędzy, za to podobno miał arystokratyczne koligacje. Mówiono, że jego matka, babka Nicei, była daleką kuzynką hiszpaoskiego króla chociaż ani ona, ani syn nie bywali zapraszani na herbatę. 11 / Nicei znała całą historię. Lissa zakochała się w Antoniu, kiedy przyjechał do Hollywood, do swojej rudowłosej, olśniewającej kochanki. Pięd dni po poznaniu Lissy ruda należała już do przeszłości, a Antonio z Lissą lecieli wynajętym samolotem do Vegas, gdzie po dwóch dniach gry w kasynach i szaleoczego seksu wzięli ślub. Dziewięd miesięcy później urodziła się Nicei. Po roku burzliwej namiętności Lissa przyłapała Antonia na zdradzie z jej tak zwaną najlepszą przyjaciółką i natychmiast się z nim rozwiodła. Wkrótce po tym wrócił do Europy, gdzie kontynuował karierę reprezentacyjnego playboya, czasem również kierowcy wyścigowego, włócząc się po najbardziej znanych kurortach i sypiając z najpiękniejszymi kobietami. W wieku dziesięciu lat Nicei zaczęła się domagad obszerniejszej informacji na temat ojca, którego znała tylko z fotografii. W rezultacie Lissa kazała swojemu adwokatowi skontaktowad się z byłym mężem i przypomnied mu, że ma córkę. Ku jej zdumieniu Antonio zareagował pozytywnie i przez następne kilka lat zabierał Nicei na letnie wakacje. Nawiązanie kontaktu przerosło oczekiwanie Lissy. Nicei odniosła sukces. Była ładna, bystra i bezczelna. Antonio był nią zachwycony. Przez następne lata przebywała miesiącami u swojego charyzmatycznego ojca, a w koocu przeniosła się ze szkoły w Beverly Hills do amerykaoskiej szkoły w Madrycie. Lissa nie miała nic przeciw temu. Dbała przede wszystkim o własną karierę. Nicei była wniebowzięta nareszcie zyskała swobodę. Bardzo prędko przekonała się, że życie z Antoniem było o wiele bardziej ekscytujące niż z matką. Zachowywał się raczej jak starszy brat niż ojciec; miał diabelskie pomysły. Nauczył ją wszystkiego, co uważał za dobre w życiu palid trawkę, pid martini tak, żeby zbytnio się nie upijad, i obchodzid się z mężczyznami, stosując umiejętnie kombinację pochlebstwa i obojętności. Jedna z jego egzotycznych przyjaciółek udzieliła jej podstawowych wiadomości na temat zapobiegania ciąży. Czy temu można się było oprzed? Czegóż więcej mogła chcied chętna do poznawania życia nastolatka? Nim skooczyła szesnaście lat, była ponad swój wiek rozwinięta, a przynajmniej wystarczająco mądra, by się zorien- 12

7 towad, iż jej ojciec jest niereformowalny niegrzeczny chłopiec uwielbiający wszelkie rozrywki. Dla rekompensaty miał wielkie serce. Przepadał za córką; była jedynym ogniwem łączącym go z normalnością. Nicei odwzajemniała mu się tym samym; uwielbiała go, mimo iż wiedziała, że jest nicponiem i ma słaby charakter. Ostatecznie, cóż jej to przeszkadzało? Był ojcem, którego kochała. Jedyną ujemną stroną zamieszkiwania z Antoniem okazała się jego matka, Adela, ubrana zawsze na czarno, mająca zawzięty wyraz twarzy, która wrzeszczała na syna przy każdej nadarzającej się okazji. Antonio nie pozostawał jej dłużny odwzajemniał się tym samym, nie martwiąc się, że ktokolwiek ich usłyszy. Nicei uświadomiła sobie, że to była gra: oboje współzawodniczyli, które z nich potrafi krzyczed dłużej i głośniej. Babka nieodmiennie wygrywała. Była kobietą zdecydowaną. Dysponowała pieniędzmi rodziny i ku rozczarowaniu Antonia wydawała je według własnego uznania. Adela była właścicielką domu w Madrycie, w którym zamieszkiwali, prócz tego willi w Marbelli. Dostała je w spadku po ostatnim mężu, który zmarł na atak serca, kiedy Antonio miał dziesięd lat. Od tamtej pory wbijała swojemu przystojnemu synowi do głowy, że teraz on jest głową rodziny i musi o nią dbad. Posłała go do akademii wojskowej, gdzie z upływem czasu zapomniał o frazesach, którymi go raczyła. Kiedy skooczył akademię, był już gotów rozstad się z matką. Mimo jej sprzeciwów zaczął włóczyd się po Europie, zmieniając sypialnie pięknych i eleganckich kobiet. W tym czasie zainteresował się samochodami wyścigowymi. To wzburzyło Adelę do ostateczności. Żeby ją uspokoid, Antonio zamiast zająd się wyścigami zawodowo, uczynił z nich swoje hobby czego później zawsze żałował. Swój czas dzielił między obie rezydencje matki, starając się przebywad w tej, w której jej nie było. Z Adelą nie było łatwo cały czas miała syna na oku. Wystarczyło, że gdy tylko raz znalazł się poza jej zasięgiem, od razu ożenił się z tandetną amerykaoską aktorką filmową. Nie miała zamiaru dopuścid, żeby powtórnie popełnił podobny idiotyzm. Stosunki Nicei z babką były napięte. Adela opiekowała się 13 wnuczką, lecz przy tym całkowicie potępiała jej zachowanie. Nicei szybko nauczyła się z nią postępowad; gdy tylko miała dośd krytykanctwa i gderania babki, uciekała do Los Angeles, do swojej zapracowanej matki, która była tak pochłonięta karierą, że nie interesowała się tym, czym zajmuje się córka. A Nicei robiła wiele rzeczy, gdyż odziedziczyła po matce pasję pokonywania przeszkód, a po ojcu nieokiełznany charakter. Lubiła eksperymentowad próbowała sprawdzid, jak dalece może się posunąd bez dopuszczenia do TEGO. Mimo znajomości sposobów zapobiegania ciąży obawiała się pójśd na całośd do momentu gdy po powrocie do Europy poznała Carlosa, dalekiego kuzyna Antonia. Miała wtedy siedemnaście lat i była gotowa do wielkiego przeżycia. Carlos miał dwadzieścia pięd, był pewny siebie i nadzwyczaj przystojny. Nie musiał się wysilad, żeby pokonad jej zahamowania, a wkrótce potem złamad serce.

8 Nieszczęście polegało na tym, że podobnie jak jego kuzyn, Carlos był flirciarzem, który nie potrafił się oprzed żadnej ładnej buzi. Porzucona Nicei poczuła się zraniona. Z wściekłości, w ramach rewanżu, szła do łóżka z każdym napotkanym mężczyzną, mając nadzieję, iż Carlos stanie się zazdrosny i będzie ją błagał, żeby do niego wróciła. Carlos nie reagował. W koocu wtrącił się Antonio, naciskany przez matkę. Powiedział córce, że jeśli nie będzie ostrożniej sza, zyska opinię kurwiszona albo prostytutki. A kim ty jesteś? wrzasnęła na ojca, o którym miała uzasadnioną opinię, że nie potrafi utrzymad ptaka w spodniach. Jakimś cholernym prawiczkiem? Nie, ale ja jestem mężczyzną odparł, uśmiechając się z wyższością. Mężczyznom wolno wszystko. Kłócili się przez pół nocy, mówiąc sobie rzeczy, których później żałowali. Następnego dnia Nicei odleciała do Los Angeles i od tamtej pory nie wróciła do Europy. Było to przed dwoma laty. Teraz Nicei była zaręczona i zastanawiała się, czy powinna zadzwonid do Antonia i powie- 14 dzied mu o tym. Cześd tato" zaczęłaby pojednawczo. Nie jestem już kurwiszonem ani prostytutką. Przyjedziesz na mój ślub, żeby mnie wydad za mąż?". Człowiek o podwójnej moralności. Powinien byd z nią w kontakcie, tymczasem ani razu nie zadzwonił. Lissa powtarzała, że ją rozczarował. Musiała mied podstawy, żeby tak twierdzid. A jednak Nicei go kochała, mimo że nie szanowała, gdyż jego sposób traktowania kobiet wywołał u niej taki stosunek do mężczyzn, iż przyjęła zasadę: Wykorzystaj ich, zanim oni wykorzystają ciebie. Prowadziła się zgodnie z tą zasadą w przeciwieostwie do kochanej, starej mamy, która bezustannie wpadała w sidła miłości, a może pożądania zależy jak na to popatrzed. Nicei podziwiała profesjonalizm i osiągnięcia matki, lecz nie czuła się z nią związana. Skąd miałoby się wziąd głębsze uczucie, skoro Lissa na pierwszym miejscu stawiała karierę, na drugim zaś życie miłosne. Nicei, jedyne dziecko, które urodziła w wieku dwudziestu lat, kiedy zaczynała byd bardzo sławna, była dopiero na trzecim miejscu. Nicei uważała za korzystny fakt, iż Lissa nie miała więcej dzieci; po prostu nie nadawała się na matkę. Była prawdziwą supergwiazdą, przeznaczoną do podziwiania przez miliony. Lissa Roman poruszała się przed kamerami jak nikt inny, niemal uprawiała seks z obiektywami. Potrafiła tworzyd pełne dynamiki sceny, a kamery ją kochały.

9 Nie przerażała jej ciężka praca. Została w tym duchu wychowana przez rodziców, prostych ludzi ze Środkowego Zachodu. Pracuj ciężko i nie licz na podziękowania" tę zasadę wpoił w nią ojciec. Miał surowy charakter, nie był skory do okazywania uczud. W szkole była pilną uczennicą; otrzymywała najlepsze stopnie, mimo to nigdy nie usłyszała słowa pochwały od rodziców, nawet wówczas, gdy zajęła pierwsze miejsce w klasie. W koocu, kiedy miała szesnaście lat, po strasznej kłótni z rodzicami uciekła ze swoim chłopakiem z tej samej szkoły do Nowego Jorku i nigdy nie wróciła. Wiedziała, że jej nie szukali, ale to jej nie bolało. 15 I Potrzebujesz czegoś, dziecinko? spytał Fabio, stojąc poza polem widzenia kamery i popijając zieloną herbatę z kubka ozdobionego wizerunkiem lamparta. Puśd mi płytę Nelly Furtado powiedziała. Czwarty utwór: Legenda. Nigdy nie mam go dośd. Dbała o to, żeby na każdą sesję zdjęciową przynieśd zestaw ulubionych płyt. Dziś wzięła z sobą Nelly, Sade i Marca Anthony'ego. Lubiła soul i muzykę latynoską, zamierzała xjiagrad własną płytę, która składałaby się z takich utworów. "Równocześnie, kiedy tylko miała wolną chwilę, zasiadała ze współautorem do pracy nad książką, która miała byd wydrukowana w podręcznym formacie, z błyszczącą okładką i nosid tytuł Tydzieo życia Lissy... Podobnie jak Madonna i Cher była znana z samego imienia. Oprócz płyty i książki planowała wystąpid w filmie. Miał to byd remake filmu Mężczyźni wolą blondynki. Na razie nie podpisała jeszcze kontraktu, czekając na odpowiedni scenariusz. W najbliższej przyszłości czekał ją występ w nowym, superluksusowym hotelu Desert Millennium Princess w Las Vegas, który oferował jej trzy miliony dolarów za pojedynczy show podczas ceremonii otwarcia. Niezły kontrakt. Jeszcze później miał się odbyd ślub jej córki, którego nie musiała organizowad, gdyż Nicei uspokoiła ją, że sama da sobie radę W sumie była bardzo zajęta, ale nie na tyle, żeby się nie zastanawiad nad perspektywą czwartego rozwodu. Aktualnie była żoną Gregga Lyncha, młodszego od niej o dziesięd lat piosenkarza i kompozytora. Dzięki Bogu jej prawnik uparł się, żeby Gregg podpisał bezwarunkową intercyzę, gdyż ostatnio zaczęła go podejrzewad, iż komponuje swoje miłosne piosenki dla kogoś innego. Na dodatek w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaczął się nad nią znęcad psychicznie. Nieustanne wypominanie rzeczy, które jego zdaniem zrobiła źle, spowodowało, że zaczęła wpadad w depresję. Potrafił wydzierad się w nieskooczonośd z byle powodu. Wypominał jej, że nie nagrywa jego piosenek, oskarżając jej menażera i agenta o chęd zemsty. Próbował ją nakłonid, żeby obu zwolniła. Czy nie wiesz, że cię okradają wrzeszczał na nią a ty jesteś tak tępa i głupia, że tego nie widzisz?". 16 Podważał jej zaufanie do doradcy finansowego. Obrzucał błotem prawnika. Nienawidził instruktora jogi. Krytykował jej przyjaciół. W sumie wszyscy, którzy dla niej pracowali, znaleźli się na jego czarnej liście.

10 Ignorowała te zarzuty, wiedząc, że w głębi serca myśli inaczej. Po każdym wybuchu wściekłości ją przepraszał. Rozumiała, dlaczego był tak bardzo krytyczny. Nie udawało mu się, więc musiał na kimś wyładowad frustrację i gniew, a ponieważ była pod ręką, na niej się to wszystko skrupiało. Najgorsze było to, iż nigdy nie wiedziała, czy następnego dnia obudzi się przy boku złego, czy dobrego Gregga. Ostatnio szanse układały się, niestety, jak jeden do jednego. Kiedy popadał w któryś ze swoich złych nastrojów, nie mogła z nim wytrzymad. Kochała go, gdy był jowialny, troskliwy i opiekuoczy, jednak taki nastrój nigdy nie trwał dłużej. Była gotowa pogodzid się z jego wieloma złymi cechami, wiedząc, że nie ma na świecie takiego zwierzęcia jak idealny mężczyzna, ale nie potrafiłaby mu wybaczyd niewierności. Gdy zaczęła podejrzewad, że ją zdradza, postanowiła działad. Nie zamierzała byd drugą Hillary Clinton. Ostatnio spostrzegła oznaki, które znała aż nazbyt dobrze całonocne zebrania, wzmożoną dbałośd o osobisty wygląd, częstsze kąpanie się pod prysznicem i nagłe, niemal chorobliwe przywiązanie do telefonu komórkowego. Kiedy Gregg zaczął przejawiad te symptomy, Lissa zadzwoniła do prywatnej agencji detektywistycznej Robbins-Scorsinni i zamówiła czterdziestoośmiogodzinne śledzenie męża. Używała już tej agencji przy innych okazjach i jak dotąd nigdy się na niej nie zawiodła. Przygnębiała ją myśl, że jeszcze raz musi przez to przejśd. Dlaczego do tej pory nie udało jej się trafid na mężczyznę, który potrafiłby utrzymad fiuta w spodniach? W głośnikach rozbrzmiewał głos Nelly Furtado. Lissa zwilżyła językiem i tak już błyszczące wargi, podczas gdy Fabio poprawiał jej fryzurę. Czy szybko skooczymy? spytała Маха, swojego agenta reklampwee^który krążył poza kamerami z grupą reporterów 2<ю^р ^н\ / FILIA Щ и v 7-7 Kiedy tylko będziesz chciała odparł Max, niski, palący cygara mężczyzna, noszący krzykliwe ubrania i każdego dnia nową muszkę. Jeszcze tylko jedna rolka błagał ją fotograf. Był młody, świetny i chciał to udowodnid. Lissa zawsze patrzyła przychylnym okiem na młodośd i perfekcję: zadziornośd i świeżośd stymulowały jej własną karierę.

11 Odrzucając w tył głowę, przybrała pozę: rozchylone wargi, na wpół przymknięte, błękitne oczy, wyraz zmysłowej tęsknoty. Prowokujące spojrzenie skierowane w obiektyw aparatu. Lissa Roman jako symbol seksu. To się zawsze opłacało. Po skooczonej lekcji kick boxingu, będącego sekwencją ciosów i kopnięd zadawanych wirtualnemu przeciwnikowi, Nicei pobiegła do szatni, wzięła szybki prysznic, włożyła szorty i bardzo krótki podkoszulek odsłaniający doskonałą linię jej brzucha, ciemną opaleniznę i świeżo przekłuty pępek. Przejrzała się w lustrze, co jej przypomniało, że jest podobna do Antonia. Gęste, ciemnobrązowe włosy, krótko ostrzyżone, z pozostawioną grzywką sięgającą ogromnych, brązowych oczu, obwiedzionych jedwabistymi, czarnymi rzęsami. Długie nogi i giętkie, szczupłe ciało. Tylko pełne, zmysłowe wargi i wydatne kości policzkowe zdradzały, że jest córką Lissy Roman. Postanowiła, że zadzwoni do Antonia. Miał obowiązek przybyd na ślub. Jest jej ojcem, więc powinien jej asystowad w tym najważniejszym dniu życia. Nie, żeby nie miała żadnej rodziny ale kontakt z rodzicami Lissy był zabroniony, chod Nicei miała ochotę odwiedzid ich i sprawdzid, czy rzeczywiście są tacy surowi i obojętni, jak twierdziła jej matka. Zabrała torbę i poszła na parking, gdzie siadła za kierownicą połyskującego srebrzyście samochodu. Sportowe bmw było prezentem zaręczynowym od narzeczonego. Ach, Evan, pomyślała o nim z czułością. Człowiek czynu, obarczony misją. Miał dopiero trzydzieści lat, a już był milionerem po wyprodukowaniu serii niekonwencjonalnych komedii, napisanych i wyprodukowanych do spółki z bratem, Brianem. 18 Nicei była tak pochłonięta myślami o Evanie, że nie zauważyła zaparkowanej przy krawężniku zakurzonej brązowej furgonetki, która ruszyła za nią, kiedy włączyła się do ruchu na Bulwarze Zachodzącego Słooca. Evan i Brian Richterowie. Młodsza i genialniejsza odmiana braci Farrelly. Ich kariera rozwinęła się błyskawicznie sześd filmów w ciągu pięciu lat, a wszystkie okazały się przebojami kasowymi. Nicei poznała Evana w parku dla psów u samego szczytu Mulholłand, dokąd pojechała wyprowadzid na spacer doga swojego ówczesnego chłopaka. Evan starał się zapanowad nad parą wielkich, niesfornych szczeniaków z rasy owczarków niemieckich, które atakowały wszystkie inne psy. Nicei trzeźwo oceniła sytuację. Podeszła do niego, wyjęła mu smycz z ręki, po czym dogoniła psy i zapięła im obroże. Trzymaj je powiedziała szorstko, przyprowadzając owczarki Evanowi. Radzę ci wynająd tresera. Ile? spytał. Miał chude kooczyny, na głowie brązowego jeża, a rysy twarzy żywcem wyjęte z komiksów. Co ile? spytała wyniośle.

12 Ile ty bierzesz? Obrzuciła go pogardliwym spojrzeniem. Nie stad cię na mnie. Na twarzy Evana ukazał się przekorny uśmieszek. Założymy się? Co to znaczy, do diabła? pomyślała. Była bez pracy, a on wydawał jej się w jakiś nieokreślony sposób poważny. Tysiąc tygodniowo. Gotówką powiedziała wyzywająco. Ale dla Evana Richtera żadna kwota nie była wyzywająca. Kiedy możesz zacząd? spytał, zachwycony jej tupetem. Taki był początek znajomości. Przypadkowe spotkanie dwojga młodych ludzi, którzy nic o sobie nie wiedzieli. Evan pozbył się obu psów już po paru tygodniach, ponieważ dewastowały jego nieskazitelny dom, ale do tego czasu Nicei i on stali się nierozłączni. Tamto spotkanie miało miejsce przed pięcioma miesiącami. 19 Za sześd tygodni mieli wziąd ślub, który musiała zorganizowad sama, bez pomocy matki. Lissa jedynie zasugerowała wynajęcie organizatora ceremonii. Nicei westchnęła. Kochała, oczywiście, Evana, chod w pewien szczególny sposób. Rozśmieszał ją, nie traktował jej źle i był inteligentny. Potrafił dad sobie radę ze świadomością, że ma sławną matkę, co płoszyło większośd chłopaków. Wszystko wskazywało na to, że ich małżeostwo będzie długie i szczęśliwe... bo cóż w koocu mogło mu przeszkodzid? Teoretycznie nic. Był tylko jeden szkopuł. Mały, niemający znaczenia. Nicei kochała się również w Brianie, bracie Evana. Nie była zdecydowana, który jej się bardziej podoba. ROZDZIAŁ 2 Lissa Roman miała trzy najlepsze przyjaciółki i jednego platonicznego przyjaciela. Mówili o sobie, że są Nowymi Żonami z Hollywoodu, i starali się spotykad przynajmniej raz w miesiącu, co nie było łatwe, gdyż każda z nich była ogromnie zajęta z wyjątkiem Jamesa, który był kurą domową swojego czarnego kochanka, magnata muzycznego Hollywoodu, Clau-de'a St Lucii.

13 Spójrzcie na wasze życie. James podniósł starannie wypielęgnowane brwi. Czemu nie naśladujecie mnie, który absolutnie nic nie robi? To jest znacznie wygodniejsze. James był Anglikiem. Wysoki, miał ciemnoblond włosy, odrobinę zbyt długie, i subtelne, arystokratyczne rysy twarzy. Był nadzwyczaj leniwy, za to bardzo lojalny. Mogły mied pewnośd, że ich cierpliwie wysłucha; cztery kobiety oznaczały mnóstwo problemów. Lissa nigdy nie czuła potrzeby składania wizyt psychoanalitykowi. Polegała na zdaniu Jamesa, chociaż nie opowiadała mu wszystkiego. Na pewno zaś nie zamierzała podzielid się swoimi podejrzeniami w stosunku do Gregga. Dziś mieli się wszyscy spotkad w popularnej restauracji Mister Chow na Camden Drive. Lissa zjawiła się pierwsza. Przywiózł ją Chuck, jej stały kierowca, ogromny łysy Murzyn, który był równocześnie jej ochroniarzem. Wiedziała z doświadczenia, że ostrożnośd nigdy nie zawadzi. Miała już do czynienia z podglądaczami, mania- 21 kami i zbyt krewkimi wielbicielami. Ostrożnośd stała się jej drugą naturą. Jako drugi przybył James, jak zwykle elegancki w sportowej marynarce od Armaniego i starannie wyprasowanych dżinsach. Kochał stroje, a Claude lubił mu je kupowad. Z kolei przyszła Taylor Singer wysoka piękna kobieta nieco po trzydziestce, o zielonych, kocich oczach, długich falujących włosach i subtelnych rysach twarzy. Była żoną Lawrence'a Singera, scenarzysty, reżysera i producenta, zdobywcy wielu Oscarów. Taylor była aktorką, która miała ambicje wyreżyserowad film, w którym sama by wystąpiła. Mówiła o tym już od dwóch lat. Jak dotąd nie posunęła się ani o krok, lecz przy jej uporze i z pomocą wpływowego męża była pewna, że w koocu zrealizuje plan. Po niej przybyła Stella Rossiter, niska energiczna blondynka, która wraz z mężem zajmowała się produkcją filmów. Seth był o trzydzieści lat starszy od swojej przystojnej, wyszczekanej trzeciej z kolei żony. Stanowili powszechnie szanowane stadło, które seryjnie produkowało same hity filmowe. Stella była w ciąży. To znaczy nie ona była w ciąży, gdyż sama była zbyt zajęta, żeby ponosid wszelkie konsekwencje związane z tym szczególnym stanem. Jej jajeczko, zapłodnione spermą Setha, umieszczono w łonie zastępczej matki. Stella rozpowiadała na prawo i lewo, że to będą bliźniaki. Troje dorosłych dzieci Setha z jego dwóch poprzednich małżeostw nie poczuło się zbulwersowane. Jego poprzednie żony również. Jako ostatnia weszła do restauracji Kyndra, piękna i zmysłowa królowa hollywoodzkich diw, czyniąc jak zwykle show ze swojego spóźnionego przybycia. Lissa spojrzała znacząco na zegarek. Co to ma byd? Specjalny przywilej dla czarnych? spytała żartobliwie.

14 Och, kochanie odparła Kyndra niskim zmysłowym głosem. Gdyby czarni mieli specjalne przywileje, czekalibyście na mnie do północy. Wszyscy się roześmiali. Kyndra usiadła na swoim miejscu. Była ponętną kobietą, obdarzoną dużym biustem i długimi nogami Tiny Turner. Miała zmysłową twarz, okoloną gęstwą 22 ciemnych loków i od dwudziestu czterech lat była żoną Noria Dominga, jednego z najbardziej kasowych producentów płyt. Od jutra Norio i ja zaszywamy się w studiu nagrao, więc nas już nie zobaczycie aż do naszego przyjęcia. Mówiła z wyraźnym teksaskim akcentem. Teraz dajcie mamusi martini ze śliweczką i zabierzmy się do jedzenia! Lunch był tym razem na koszt Lissy, która przywołała kelnera, zamówiła drinki i różne przystawki, począwszy od siekanych wodorostów po chioskie żeberka na miodzie. Potrawy i tak zwykle zostawały niezjedzone, gdyż wszystkie, włącznie z Jamesem, były stale na diecie. Zawsze jednak dobrze było mied na stole różne przysmaki, na wypadek gdyby ktoś z towarzystwa miał ochotę coś zjeśd. Zacznij, James powiedziała Lissa, adresując to do swojego najlepszego męskiego przyjaciela. Ty zawsze pierwszy wiesz o wszystkim, co się dzieje, więc posłuchajmy ostatnich wiadomości. Nie interesowała się plotkami, lecz chciała, żeby coś odwróciło jej uwagę od tego, co ją czekało. Cóż... zaczął James z błyskiem domysłu w szaro-niebieskich oczach...czy któraś z was słyszała o Rickym M. i dwóch francuskich modelkach? Nie tylko słyszała wtrąciła się Stella. Byłam osobiście na jednym z przyjęd pod hasłem jak powinno się obciągad laskę". Porozmawiajmy o dziwactwach. Ja też poszłam na takie jedno odezwała się z ożywieniem Taylor. Gumowe fiuty, wyprane w zmywarce do naczyo, i śmieszna, mała była pielęgniarka, która próbowała wszystkich uczyd, jak to się robi. Spróbujcie to sobie wyobrazid! Zostawmy to powiedział James. Za wcześnie na takie niedelikatne tematy. Słuchajcie panie wtrąciła Kyndra jeśli do tej pory nie nauczyłyście się dobrze obciągad laskę mężczyźnie, to sugeruję, żebyście zabrały wasze chude, białe dupy z tego miasta i wróciły w swoje rodzinne strony. Od tej chwili rozmowa potoczyła się na wszelkie możliwe tematy. 23 Nicei prowadziła szybko, jedną ręką trzymając kierownicę, drugą telefon komórkowy. Połączyła się z Evanem, który przebywał w Arizonie na planie ostatnio kręconego filmu.

15 Jesteś zajęty? spytała żywo. Zajęty tęsknotą do ciebie odparł. Jak to jest, że zawsze wiesz, co chciałabym usłyszed powiedziała, zadowolona, że za nią tęskni. Z doświadczenia. Nienawidzę doświadczenia wyznała, hamując z piskiem opon przed czerwonym światłem. Dlaczego? Doświadczenie oznacza, że przede mną miałeś inne kobiety. Nienawidzę myśli, że były jakieś inne. Nie miałem żadnych kobiet rzekł poważnie. Zanim cię poznałem, byłem prawiczkiem. Najwyżej waliłem konia. No! Ulżyło mi! Myślałam, że były inne. Roześmiała się, nie zwracając uwagi na mężczyznę w stojącej za nią toyocie, który pokazywał jej środkowy palec, gdyż zbyt ostro zahamowała. Nie będę się dziś z tobą kochał powiedział z żalem Evan. Mam zamiar zawiadomid mojego ojca oświadczyła, grzebiąc w torebce w poszukiwaniu papierosa. Po co? Żeby mu powiedzied, że walę konia? Roześmiała się. Masz poczucie humoru. Mam zgodził się. Wiesz o tym. A co u Briana? spytała od niechcenia, czując wewnętrzne podniecenie. Dupek, jak zawsze. Wszystko po staremu. Można tak powiedzied. Światło zmieniło się na zielone. Nicei wystartowała jak rakieta. Przyślij mi z obietnicą miłości do grobowej deski. Już to zrobiłem. Tęsknię. Zadzwoo później. Oczywiście.

16 24 Rozłączyła się. Była w pogodnym nastroju. W przeciwieostwie do jej byłych kochanków Evan zawsze umiał ją rozśmieszyd. Carlos nie miał w ogóle poczucia humoru. Patrząc w przeszłośd, nie mogła się nadziwid, co takiego w nim widziała poza czarującą powierzchownością i niewiarygodną sprawnością w łóżku dwiema cechami, które nie powinny się liczyd, ale niewątpliwie były coś warte. Nadzwyczajny seks był czymś, czemu trudno się było oprzed. Evan był dobry w łóżku troskliwy i umiarkowany, lecz jednak konwencjonalny. Nicei miała wrażenie, że w ich rodzinie tylko Brian miał w sobie tę pociągającą odrobinę szaleostwa. Poczuła ochotę, żeby to sprawdzid. Nie! nakazała sobie zdecydowanie. Przestao tak myśled. Wychodzisz za Evana, nie za Briana, który ugania się za spódniczkami i z pewnością nie jest wierny ani godzien zaufania tak jak jego brat. Przecinając drogę białemu mercedesowi, prowadzonemu przez siwowłosego playboya, zajechała przed Starbucksa i wbiegła do środka. Spojrzała na chudego faceta za kontuarem niedoszłego aktora o rudych włosach i krzywych zębach. Znał ją, więc nie musiała powtarzad zamówienia. Co nowego, Freddy? spytała, sięgając po jedno z leżących na szklanym blacie ciasteczek. Była tu Courteney Сох. Świetnie. Dobra sztuka. I bardzo wzięta. Lubię na ciebie popatrzed. Jeśli ci stanie, będziesz mógł nie tylko popatrzed. Brzmi zachęcająco uśmiechnął się Freddy. Podkręcasz mnie. Freddy nie miał pojęcia, kim jest Nicei, co miało swoje dobre strony. Nigdy nie chwaliła się, że jest córką Lissy Roman. Uważała, że im mniej o niej wiedziano, tym lepiej. Nie miała zamiaru zostad aktorką, piosenkarką lub kimś podobnym. Prawdę mówiąc, do tej pory nie wiedziała, co chciałaby robid. 25 Próbowała różnych zajęd, podobnie jak próbowała różnych narkotyków. Była poszukiwaczką, lubiącą eksperymentowad. Ostatnio Evan zaproponował jej, żeby pracowała u niego, ponieważ nie chce studiowad, a przy tym nie ma zajęcia. W jakim charakterze? Gooca? spytała podejrzliwie.

17 Naturalnie odparł sarkastycznie. Już widzę, jak chodzisz na posyłki. Co miałabym robid? Będziesz na planie. Sprawdzisz sama, co cię rajcuje. Ty mnie rajcujesz. Dlatego cię kocham. Kochasz mnie, bo jestem dobra w łóżku. Kocham cię, bo jesteś jedyną kobietą, z którą mogę wytrzymad dłużej niż pięd minut. To była prawda. Evan nie miał za sobą długiej, obfitującej w romanse przeszłości jak Brian. Powiedział jej, że nim ją poznał, nie było w jego życiu poważnego związku. Nicei poczuła się w szczególny sposób wyróżniona. Wychodzę za mąż, myślała, kiedy opuszczała Starbucks, niosąc swoją kawę. To znaczy koniec z przygodami! Evan chciał, żeby odbył się tradycyjny ślub. Nicei wolałaby skoczyd do Vegas i dad się zaślubid któremuś z parodystów Elvisa, ale Evan nie chciał o tym słyszed. Mamie pękłoby serce, gdyby nie była na naszym ślubie wyjaśnił. Miał normalną matkę! Mieszkała w Nowym Jorku i była wdową. Chciała poznad Nicei, więc polecieli do niej, do Nowego Jorku. Nicei wyobrażała ją sobie jako kruchą staruszkę w butach Armii Zbawienia, która nosi puszyste swetry z angory i hoduje koty. Pomyliła się. Lynda Richter okazała się wysoką, grubokościstą kobietą, ubierającą się u Escady i noszącą brylantową biżuterię, kupowaną jej przez synów o władczym charakterze i zębach jak płyty cmentarne na dziecięcych grobach. Nicei czuła się całkowicie przygnieciona jej osobowością, zwłaszcza gdy wróciła do Los Angeles i musiała cierpied codzienne telefony od niej z pytaniem, w jakim stadium są przygotowania do ślubu. 26 Czy zamówiłaś tort? Co z orkiestrą? Zaplanowałaś rozmieszczenie gości? Zdecydowałaś się na rodzaj kwiatów? Zamówiłaś księdza? Wybrałaś suknię? Wybrałaś suknie dla druhen? Na co czekasz, kochanie? TWOJE WESELE JEST ZA SZEŚD TYGODNI! Nicei bała się tych'codziennych rozmów. Zaczęła odbierad telefony za pośrednictwem automatycznej sekretarki, lecz wkrótce rozzłościło ją, że nie może swobodnie kontaktowad się z ludźmi. Próbowała porozmawiad na ten temat z Evanem, ale ten, jak typowy mężczyzna, nie dopuszczał myśli, że jego ukochana mama ma złe intencje, i nie chciał słuchad jakiejkolwiek krytyki.

18 Zbawienną rzeczą było to, że Lynda Richter mieszkała w Nowym Jorku. Nicei nie potrafiła sobie wyobrazid, co by zrobiła, gdyby Lynda znajdowała się w pobliżu. To byłby koszmar. Czuła się urażona wtrącaniem się przyszłej teściowej, traktującej ją, jak gdyby była roztrzepaną idiotką. Potrafiła doskonale dad sobie radę sama. Wszystko przebiegało tak, jak zaplanowała. Szczerze mówiąc prawie wszystko... Zamówiła lokal śliczne miejsce na urwistym cyplu Palos Verdes z widokiem na Pacyfik. Ślub i przyjęcie miały się odbyd na tarasie o zachodzie słooca. Nie tak tradycyjnie, jak chciałby Evan, za to w jakże romantycznej scenerii. Kobieta, która prowadziła lokal, obiecała Nicei, że spełni wszelkie jej życzenia. Nicei pozostawało tylko zastanowid się, czego by sobie życzyła. Litania Lyndy przebiegała jej przez głowę jak nieubłagana mantra suknia, tort, orkiestra, druhny... Boże! Dlaczego druhny należały do tradycji? Evan miał swojego świadka i sześciu drużbów, wobec tego uparł się, żeby i Nicei postarała się o druhny. Prawdopodobnie po to, żeby drużbowie mieli kogo przerżnąd, pomyślała ponuro. Problem tkwił w tym, że nie była typową dziewczyną przyjaźniła się głównie z mężczyznami. Po dłuższym namyśle udało się jej wymyślid sześd odpowiednich kandydatek. Pozostawało tylko wybrad dla nich suknie. Miała świadomośd, że 27 było już diabelnie późno, mimo iż jej świadek, a zarazem najlepsza przyjaciółka, Saffron Domingo, zaoferowała pomoc. Hm... Saffron nie była najbardziej odpowiedzialną osobą na świecie. Miała, podobnie jak Nicei, silne poczucie wolności wewnętrznej, nie będąc przy tym zbyt przywiązaną do tradycji. Była córką Kyndry, czarnoskórej diwy piosenki i Noria Dominga, ekscentrycznego, białego producenta płyt z Kolumbii. Saffron żyła według własnych zasad. Mimo że miała dopiero dziewiętnaście lat, była matką trzyletniej córeczki Lulu, która była chrześniaczką Nicei. Lulu przebywała albo z Saffron, w jej skromnym domu w Westwood, albo u swojego ojca, słynnego koszykarza NBA, Bronsona Livingstona, który mieszkał w ogromnej rezydencji, w strzeżonym osiedlu, ze swoją drugą żoną i trojgiem dzieci, które miał z trzema różnymi kobietami. Nicei nienawidziła Bronsona. W jej oczach był wielkim, głupim gwiazdorem sportu o rozdętym ego, który uwiódł jej najlepszą przyjaciółkę. Na domiar złego płacił bardzo niewiele na rzecz jej córeczki, a Saffron nie chciała pozwad go do sądu, żeby dawał więcej. Nicei nienawidziła go za to, że ukradł Saffron młodośd. Jeszcze smutniejsze było to, że nigdy jej nie odzyskała. Muszę już iśd powiedziała Lissa, dając znak kelnerowi, żeby przyniósł rachunek. Było interesująco, jak zwykle.

19 Kochanie, jeżeli ja gdzieś jestem, to zawsze jest interesująco powiedziała Kyndra. Wyjęła z torebki złoty przybornik kosmetyczny i pociągnęła wargi dodatkową warstewką błyszczącej, purpurowej szminki. Pamiętajcie, że wkrótce wydaję jubileuszowe przyjęcie, na którym chcę was wszystkich widzied. Będziemy z pewnością zapewnili ją. Nie wiem, czy Larry przyjedzie powiedziała Taylor, błądząc zielonymi oczami po restauracji, żeby sprawdzid, czy nie ma kogoś ważnego, kogo powinna pozdrowid. Planuje duży film, w którym zagrają James Woods, Harrison Ford r Nick Angel. Wiecie, jak to jest, kiedy Larry zabierze się do pracy. 28 Chciałabym zrobid film razem z Larrym powiedziała w zamyśleniu Lissa, sięgając po torebkę. Zdaje mi się, że tam jest duża kobieca rola przypomniała sobie Taylor. Kiedy skooczą planowad film, zaczną się przesłuchania. Już to widzę zauważyła Stella, uśmiechając się szyderczo. Lissa i przesłuchania! Dla Larry'ego zrobiłabym wyjątek zapewniła Lissa, wręczając kelnerowi kartę kredytową. Ostatecznie on i Spielberg są najlepszymi reżyserami w tutejszym towarzystwie. Wolałabym, żeby byli ostrzejsi zauważyła Stella. Jak Guy Ritchie albo Sam Mendes. American Beauty, amerykaoski klasyk westchnął James. Oglądaliśmy to z Claude'em cztery razy. Naprawdę? spytała z ironią Taylor. Który z was czuje pociąg do Kevina Spaceya? Daruj sobie powiedział przeciągle James. On nie jest w moim typie. Każdy jest w twoim typie zażartowała Kyndra. James popatrzył na nią wzrokiem, który mówił: nie lubię, jak ktoś ze mnie żartuje. Mnie się bardziej podobał Przekręt powiedziała Lissa. Guy Ritchie ma styl. W naszym nowym filmie zatrudniamy wybitnego reżysera powiedziała Stella, sięgając po liczi do stojącej na środku stołu miseczki. Młody Anglik, który nakręcił kilka nagrodzonych reklam telewizyjnych. Życzę wam powodzenia, kochana wtrącił się James. Reżyserzy telewizyjni zwykle przekraczają budżet, zwłaszcza Anglicy. Claude twierdzi, że nie zasługują na rozgłos, jaki ich otacza. Jeśli chodzi o Setha i mnie, to nikt nie przekroczy budżetu chwaliła się Stella. Potrafimy kopnąd w tyłek nawet kogoś ważnego. Co za kobieta mruknął James.

20 Podobna do ciebie odcięła się Stella. Wszyscy się roześmiali. 29 Wrócił kelner z kartą kredytową Lissy. Podpisała rachunek i wstała. Dokąd pędzisz? spytała Kyndra. Lissa nie chciała ujawnid, że jedzie na spotkanie z prywatnym detektywem. Perspektywa czwartego rozwodu była dostatecznie przykra, żeby o niej nie opowiadad. Swoją drogą żadne z nich nie lubiło Gregga. Wszyscy przyjaciele ostrzegali ją, żeby za niego nie wychodziła. Kyndra twierdziła, że wykorzystuje kobiety, Taylor, że podrywa inne, kiedy nie jest w towarzystwie żony, a Stella argumentowała, że jest nadzwyczaj ubogi. Okazało się, że wszystkie miały rację. Wkrótce się przekonała, że prócz tego, iż był naciągaczem, flirciarzem i biedakiem, trwonił jej majątek z szybkością dźwięku. Stracił ponad milion dolarów na giełdzie, a to był dopiero początek. Dośd tego, pomyślała. Była pewna, że detektyw, którego wynajęła, znajdzie wystarczająco dużo obciążających dowodów. Czuła instynktownie, że jej czwarte małżeostwo miało się ku koocowi. Chwilę po jej wyjściu Taylor oświadczyła, że ma spotkanie ze scenarzystą, wobec tego również żegna przyjaciół. Jezu! krzyknęła Stella. Jak długo można pracowad nad scenariuszem? Zbyt długo odparła Taylor, krzywiąc się z niesmakiem. Ciągle jeszcze nie wyszłam poza wstępną fazę. Czy Larry nie mógłby ci pomóc? spytał James. Tak, pomyślała ponuro Taylor. Mógłby i niestety będzie musiał. Kiedy zaczęła pracowad nad projektem, nie zamierzała prosid męża o pomoc. Chciała pokazad całemu Hollywood, że w jej rodzinie jest więcej niż jeden talent i że potrafi sama wyprodukowad film. Okazało się jednak, że tak nie jest. Hollywoodem rządziła mafia mężczyzn, więc chod była żoną jednego z nich, kiedy działała na własną rękę, nie znajdowała żadnego poparcia. To ją doprowadzało do furii, gdyż ponad wszystko chciała zyskad 30

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków,

J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, J. J. : Spotykam rodziców czternasto- i siedemnastolatków, którzy twierdzą, że właściwie w ogóle nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, odkąd skończyły osiem czy dziewięć lat. To może wyjaśniać, dlaczego przesiadują

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

Są rodziny, w których życie kwitnie.

Są rodziny, w których życie kwitnie. Są rodziny, w których życie kwitnie. Są rodziny, w których jest źle. Czy Twój dom jest spokojnym miejscem? Czy masz dokąd wracad? Czy czujesz się w domu bezpiecznie? Jeśli tak, to gratuluję. Niektóre dzieci

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania.

DOBRE MANIERY. DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. DOBRE MANIERY DOBRE MANIERY: zachowanie społecznie właściwe. ETYKIETA: powszechnie przyjęte zasady właściwego zachowania. GRZECZNOŚĆ: dobre maniery i taktowne zachowanie. Dobre maniery świadczą o szacunku

Bardziej szczegółowo

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA Tekst biblijny: Dz. Ap. 16,19 36 Tekst pamięciowy: Dz. Ap. 16,31 ( ) Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom. Bóg chce, abyś uwierzył w Jego Syna, Jezusa

Bardziej szczegółowo

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE-

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- WCZEŚNIEJSZA GWIAZDKA KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- ZAPEWNE TAKŻE, WIĘC SPOTKAJMY SIĘ

Bardziej szczegółowo

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch

1 Ojcostwo na co dzień. Czyli czego dziecko potrzebuje od ojca Krzysztof Pilch 1 2 Spis treści Wstęp......6 Rozdział I: Co wpływa na to, jakim jesteś ojcem?...... 8 Twoje korzenie......8 Stereotypy.... 10 1. Dziecku do prawidłowego rozwoju wystarczy matka.... 11 2. Wychowanie to

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym.

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym. KOSMICZNA ŚWIADOMOŚĆ Kiedy mowa jest o braku świadomi, przeciętny człowiek najczęściej myśli sobie: O czym oni do licha mówią? Czy ja nie jesteś świadomy? Przecież widzę, słyszę i myślę. Tak mniej więcej

Bardziej szczegółowo

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN Olaf Tumski Olaf Tumski: Tomkowe historie 3 Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN 978-83-63080-60-0 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Kontakt:

Bardziej szczegółowo

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy.

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy. Zając wychodził z siebie ze złości i krzyczał: Biegniemy jeszcze raz, jeszcze raz wkoło! Nie ma sprawy, odparł jeż, Ile razy masz ochotę. Biegał więc zając siedemdziesiąt trzy razy, a jeż ciągle dotrzymywał

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej

W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej W ramach projektu Kulinarna Francja - początkiem drogi zawodowej Chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi przeżyciami, zmartwieniami, oraz pokazać jak wyglądała nasza fantastyczna przygoda w obcym ale

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 51 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

Laura pokiwała głową. Od kilku tygodni codziennie mierzyli Belli temperaturę, bo ich weterynarz, Marek, powiedział, że tak najlepiej sprawdzić, czy

Laura pokiwała głową. Od kilku tygodni codziennie mierzyli Belli temperaturę, bo ich weterynarz, Marek, powiedział, że tak najlepiej sprawdzić, czy Rozdział pierwszy Bella wydaje się taka gruba! Laura popatrzyła pod stołem na Bellę, sukę rasy beagle, która siedziała pomiędzy nogami zebranych. Dyszała i nie wyglądała na zbyt zadowoloną. Brzuszek miała

Bardziej szczegółowo

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku.

Zasady Byłoby bardzo pomocne, gdyby kwestionariusz został wypełniony przed 3 czerwca 2011 roku. Opieka zdrowotna przyjazna dziecku - Dzieci i młodzież: powiedz nam co myślisz! Rada Europy jest międzynarodową organizacją, którą tworzy 47 krajów członkowskich. Jej działania obejmują 150 milionów dzieci

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

Wygraj pojedynki na Arenie Mody!

Wygraj pojedynki na Arenie Mody! Jeśli pragniesz emocjonującego życia jako najpopularniejsza dziewczyna; jeśli pragniesz zaprezentować światu swoje umiejętności i pomysły; jeśli chcesz poczuć wspaniałą atmosferę podczas współzawodnictwa

Bardziej szczegółowo

Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej

Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej Bangsi mieszkał na Grenlandii. Ogromnej, lodowatej wyspie, białej jak jego futerko. Pewnego wieczoru miś usiadł na górce i patrzył przed siebie. To, co podziwiał, było niebieskie i pełne gwiazd. Miś nie

Bardziej szczegółowo

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca Autor wiersza: Anna Sobotka PATRON Każdy patron to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie Pani Ania. Mądra, dobra i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca uszczęśliwić mnie umiała. Myśli moje do Niej

Bardziej szczegółowo

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO I. Proszę wybrać odpowiednie do rysunku zdanie. 0. On wsiada do autobusu. On wysiada z autobusu. On jedzie autobusem. 1. On wsiada do tramwaju. On

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. SZKOŁA dla RODZICÓW Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. (...) Dzieci potrzebują tego, aby ich uczucia były akceptowane i doceniane. Kto pyta nie błądzi. Jak pomóc

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

Duchowa Mądrość ZDROWIU I UZDRAWIANIU HAROLD L D KLEMP

Duchowa Mądrość ZDROWIU I UZDRAWIANIU HAROLD L D KLEMP Duchowa Mądrość o ZDROWIU I UZDRAWIANIU e HAROLD L D KLEMP P Duchowa Mądrość o ZDROWIU I UZDRAWIANIU HAROLD KLEMP E ECKANKAR www.eckankar.org Duchowa Mądrość o zdrowiu i uzdrawianiu Copyright 2008 ECKANKAR

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2.

ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. ZASADY BEZPIECZNEGO ZACHOWANIA DLA NAJMŁODSZYCH, cz. 2. Dzieci z natury są spontaniczne i mało krytyczne. Trudno im również ocenić jak powinny zachować się w danej sytuacji, aby były bezpieczne. Nasze

Bardziej szczegółowo

Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w

Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w KLASA 1A Interesuje się motoryzacją, a pasją zaraził się od taty. Od lat bierze udział w wyścigach motocyklowych, a w przyszłości chciałby jeździć w zagranicznym klubie lub pracować w dziedzinie motoryzacji.

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD K A T A R Z Y N A O R K I S Z S T O W A R Z Y S Z E N I E N A R Z E C Z D Z I E C I Z N A D P O B U D L I W O Ś C I Ą P S Y C H O R U C H O W Ą Moment narodzenia

Bardziej szczegółowo

Pouczenie o przysługujących prawach

Pouczenie o przysługujących prawach Pouczenie o przysługujących prawach Ta ulotka zawiera ważne informacje dotyczące przysługujących Ci praw podczas pobytu na posterunku policji. Przez prawa rozumiemy ważne swobody i pomoc, z których zgodnie

Bardziej szczegółowo

TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA

TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA TEST SPRAWDZAJĄCY UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM DLA KLASY IV NA PODSTAWIE TEKSTU PT. DZIEŃ DZIECKA Drogi uczniu! Instrukcja dla użytkownika testu Najpierw przeczytaj uważnie tekst. Następnie rozwiązuj

Bardziej szczegółowo

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001

LearnIT project PL/08/LLP-LdV/TOI/140001 LEARNIT KOBIETY W IT EMANUELA (IT) Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy?

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Kogo podziwiasz dzisiaj, a kogo podziwiałeś w przeszłości? Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Jaka jest Twoja ulubiona potrawa? Czy wiesz

Bardziej szczegółowo

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015

SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 SKALA ZDOLNOŚCI SPECJALNYCH W WERSJI DLA GIMNAZJUM (SZS-G) SZS-G Edyta Charzyńska, Ewa Wysocka, 2015 INSTRUKCJA Poniżej znajdują się twierdzenia dotyczące pewnych cech, zachowań, umiejętności i zdolności,

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje

Test mocny stron. 1. Lubię myśleć o tym, jak można coś zmienić, ulepszyć. Ani pasuje, ani nie pasuje Test mocny stron Poniżej znajduje się lista 55 stwierdzeń. Prosimy, abyś na skali pod każdym z nich określił, jak bardzo ono do Ciebie. Są to określenia, które wiele osób uznaje za korzystne i atrakcyjne.

Bardziej szczegółowo

3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem

3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem 3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem Trzeba wierzyć w to, co się robi i robić to z entuzjazmem. Modlić się to udać się na pielgrzymkę do wewnętrznego sanktuarium, aby tam uwielbiać Boga

Bardziej szczegółowo

JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH?

JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH? JAK RADZIĆ SOBIE Z NASTOLATKIEM W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH? Podstawowa zasada radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych:,,nie reaguj, tylko działaj Rodzice rzadko starają się dojść do tego, dlaczego ich

Bardziej szczegółowo

Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik.

Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik. Dzień dobry panie Adamie, proszę usiąść. No, to proszę dać mi ten wynik. Panie Adamie, test przesiewowy i test potwierdzenia wykazały, że jest pan zakażony wirusem HIV. MAM AIDS??! Wiemy teraz, że jest

Bardziej szczegółowo

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Imię i nazwisko Klasa III Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty 2014 Zestaw humanistyczny Kurs fotografii Instrukcja dla ucznia 1. Wpisz swoje imię i nazwisko oraz klasę. 2. Bardzo uważnie czytaj tekst

Bardziej szczegółowo

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków.

to jest właśnie to, co nazywamy procesem życia, doświadczenie, mądrość, wyciąganie konsekwencji, wyciąganie wniosków. Cześć, Jak to jest, że rzeczywistość mamy tylko jedną i czy aby na pewno tak jest? I na ile to może przydać się Tobie, na ile to może zmienić Twoją perspektywę i pomóc Tobie w osiąganiu tego do czego dążysz?

Bardziej szczegółowo

Grzech psuje. Wszyscy odstąpili od Boga, wszyscy popełnili zło. Nie ma takiego, co dobrze czyni, nie ma ani jednego. (List do Rzymian 3, 12)

Grzech psuje. Wszyscy odstąpili od Boga, wszyscy popełnili zło. Nie ma takiego, co dobrze czyni, nie ma ani jednego. (List do Rzymian 3, 12) Spotkanie 2 Grzech psuje moją przyjaźń z Bogiem Wszyscy odstąpili od Boga, wszyscy popełnili zło. Nie ma takiego, co dobrze czyni, nie ma ani jednego. (List do Rzymian 3, 12) Dobra Nowina głosi, że Bóg

Bardziej szczegółowo

WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA

WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA WPŁYW POCHWAŁY NA ROZWÓJ DZIECKA Pochwała jest jednym z czynników decydujących o prawidłowym rozwoju psychicznym i motywacyjnym dziecka. Jest ona ogromnym bodźcem motywującym dzieci do działania oraz potężnym

Bardziej szczegółowo

Dlaczego make-up jest niezbędny do zdjęć? Wiemy, jak tego uniknąć. Nasz specjalista od makijażu przygotuje Cię do zdjęć.

Dlaczego make-up jest niezbędny do zdjęć? Wiemy, jak tego uniknąć. Nasz specjalista od makijażu przygotuje Cię do zdjęć. Dlaczego make-up jest niezbędny do zdjęć? Make-up biznesowy to ważna część każdej sesji fotograficznej. Na pewno wiesz, że makijaż biznesowy musi być stonowany, tak by żaden jego element nie odwracał uwagi

Bardziej szczegółowo

Tak wygląda biuro Oriflame Polska od środka

Tak wygląda biuro Oriflame Polska od środka Tak wygląda biuro Oriflame Polska od środka Gdyby, to była mafia już bym nie żyła... Oto jak z koleżankami otrzymujemy kosmetyki, bawimy się wyśmienicie i jeszcze przy tym zarabiamy (oraz jak możesz do

Bardziej szczegółowo

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Poradnie dla kobiet w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Skåne DOKĄD MAM SIĘ UDAĆ? CZY BĘDĘ MIAŁA BLIŹNIAKI? CZY TO DLA MNIE DOBRE? CZY TO NORMALNE? CZY TO JEST PŁATNE?

Bardziej szczegółowo

Koszmar Zdrady. Jak sprawdzić czy to już zdrada, czy jeszcze niewinny flirt? Odkryj szybki i potwierdzony sposób na sprawdzenie swoich obaw.

Koszmar Zdrady. Jak sprawdzić czy to już zdrada, czy jeszcze niewinny flirt? Odkryj szybki i potwierdzony sposób na sprawdzenie swoich obaw. Koszmar Zdrady Jak sprawdzić czy to już zdrada, czy jeszcze niewinny flirt? Odkryj szybki i potwierdzony sposób na sprawdzenie swoich obaw. Przejmij stery swojego życia. 1 Czy mój partner jest mi wierny?

Bardziej szczegółowo

Andrzej Dembończyk. KANDYDATKI NA ŻONĘ i inne scenariusze

Andrzej Dembończyk. KANDYDATKI NA ŻONĘ i inne scenariusze Andrzej Dembończyk KANDYDATKI NA ŻONĘ i inne scenariusze Copyright by Andrzej Dembończyk & e-bookowo Grafika na okładce: shutterstock Projekt okładki: e-bookowo ISBN 978-83-7859-509-0 Wydawca: Wydawnictwo

Bardziej szczegółowo

Najlepsza Pozycja Seksualna. oswieconykochanek.pl pozycjeseksualne.pl autor: Brunet

Najlepsza Pozycja Seksualna. oswieconykochanek.pl pozycjeseksualne.pl autor: Brunet Najlepsza Pozycja Seksualna oswieconykochanek.pl pozycjeseksualne.pl autor: Brunet Najlepsza pozycja seksualna. Daje zarówno tobie jak i partnerce maksymalne przeżycia. - do stosowania jeśli chcesz mieć

Bardziej szczegółowo

Widziały gały co brały

Widziały gały co brały Widziały gały co brały KATARZYNA JEZIERSKA-TRATKIEWICZ Widziały gały co brały Uwagi autorki i wydawnictwa Wszystkie informacje zawarte w tej książce zostały przez autorkę starannie zebrane i przygotowane

Bardziej szczegółowo

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Jako mała dziewczynka miałam wiele marzeń. Chciałam pomagać innym ludziom. Szczególnie starzy, samotni

Bardziej szczegółowo

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :)

Nazwijmy go Siedem B (prezentujemy bowiem siedem punktów, jakim BYĆ ) :) Czy potrafimy rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności? Czy sprawia nam to trudność? Czujemy się zakłopotani tematem? Sami nie wiemy, jak go ugryźć? A może unikamy go całkiem, skoro nas bezpośrednio nie

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 53 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

SP Klasa V, Temat 17

SP Klasa V, Temat 17 Narrator: Po wielu latach od czasu sprzedania Józefa do Egiptu, w kraju Kanaan zapanował wielki głód. Ojciec Józefa Jakub wysłał do Egiptu swoich synów, by zakupili zboże. Tylko najmłodszy Beniamin pozostał

Bardziej szczegółowo

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H

Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole A D E L E F A B E R E L A I N E M A Z L I S H ZAMIAST ZAPRZECZAĆ UCZUCIOM NAZWIJ JE ZAMIAST -Tu jest za dużo słów. -Bzdura. Wszystkie słowa są łatwe.

Bardziej szczegółowo

Dzięki mojemu poradnikowi poznasz elitarne strategie i techniki, metody znane bardzo nielicznej grupie mężczyzn specjalizujących się w randkowaniu.

Dzięki mojemu poradnikowi poznasz elitarne strategie i techniki, metody znane bardzo nielicznej grupie mężczyzn specjalizujących się w randkowaniu. Zawsze w życiu lubiłem podejmować wyzwania i właśnie tak podchodzę do pracy z Tobą. Być może nie masz jeszcze takich sukcesów z kobietami jakich byś pragnął więc musimy bezwzględnie poprawić ten wynik.

Bardziej szczegółowo

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2 I Część wstępna TOK ZAJĘĆ 1. Zabawa powitalna pt. Witam Cię CZYNNOŚCI N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x

Bardziej szczegółowo

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1)

NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) NAUKA JAK UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE (A2 / B1) CZYTANIE A. Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. I jest to bez wątpienia prawda. Bo przecież wiedzę zdobywamy nie tylko w szkole, ale również w pracy, albo

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

Pan Toti i urodzinowa wycieczka

Pan Toti i urodzinowa wycieczka Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 P ewnego dnia, gdy Pan Toti wszedł do swojego domku, wydarzyła

Bardziej szczegółowo

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia

Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Przyjazne dziecku prawodawstwo: Kluczowe pojęcia Co to są prawa?....3 Co to jest dobro dziecka?....4 Co to jest ochrona przed dyskryminacją?....5 Co to jest ochrona?....6 Co to jest sąd?...7 Co to jest

Bardziej szczegółowo

JAK ROZMAWIAĆ Z BOGIEM?

JAK ROZMAWIAĆ Z BOGIEM? JAK ROZMAWIAĆ Z BOGIEM? wg Lucy Rooney, Robert Faricy SJ MODLITWA NA TYDZIEŃ DRUGI Skrucha i przyjęcie przebaczenia Pana Jezusa Dzień pierwszy Przeczytaj ze zrozumieniem fragment Pisma Świętego: Łk 18,

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Pierwszy dzień w czwartej klasie.

Rozdział 1. Pierwszy dzień w czwartej klasie. ,,W czwartej klasie WSTĘP W tej książce największą bohaterką jest Karolina. Karolina ma 10 lat. Ma ciemne czarne włosy. Niebieskie oczy, krzywe zęby. Bardzo lubi się ubierać w trampki, bluzy, dresy czyli

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu. Temat: Powiedz Nie nieznajomemu.

Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu. Temat: Powiedz Nie nieznajomemu. Scenariusz zajęć dla uczniów dotyczący przemocy ze strony dorosłych w drugim roku realizacji programu Adresat: Uczniowie klas II-III Temat: Powiedz Nie nieznajomemu. Cele: 1) kształtowanie świadomości,

Bardziej szczegółowo

Wielkie Powroty. Wytrwać. Odnieść sukces. Być inspiracją dla innych.

Wielkie Powroty. Wytrwać. Odnieść sukces. Być inspiracją dla innych. Wielkie Powroty Wytrwać. Odnieść sukces. Być inspiracją dla innych. Wielkie Powroty Rolf Benirschke twórca programu Po operacji wyłonienia stomii, która odbyła się w 1979 r., Rolf wrócił do profesjonalnej

Bardziej szczegółowo

Witaj, Odważ się i podejmij wyzwanie- zbuduj wizję kariery, która będzie odzwierciedleniem Twoim unikalnych umiejętności, talentów i pragnień.

Witaj, Odważ się i podejmij wyzwanie- zbuduj wizję kariery, która będzie odzwierciedleniem Twoim unikalnych umiejętności, talentów i pragnień. Witaj, Nazywam się Magdalena Kluszczyk. Jestem self-leadership coachem i coachem kariery. Wspieram ludzi w budowaniu i odkrywaniu sukcesu na własnych warunkach. Stwórz wizję kariery to pierwszy krok na

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

Naturalne metody planowania rodziny- błogosławieństwo dla naszego małżeństwa

Naturalne metody planowania rodziny- błogosławieństwo dla naszego małżeństwa Naturalne metody planowania rodziny- błogosławieństwo dla naszego małżeństwa autor: Amy i Pat Amy: Witam. Nazywam się Amy, a to jest mój mąż Patrick. Jesteśmy małżeństwem od 16 lat. Chcemy wam opowiedzieć

Bardziej szczegółowo

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem! Proszę bardzo!...książka z przesłaniem! Przesłanie, które daje odpowiedź na pytanie co ja tu właściwie robię? Przesłanie, które odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Z tej książki dowiesz się,

Bardziej szczegółowo

Lekcja 9 Charakter, osobowość

Lekcja 9 Charakter, osobowość Lekcja 9 Charakter, osobowość 2 Wysłuchaj słówek i zwrotów wraz z ich polskim tłumaczeniem, powtarzaj je za lektorem. Następnie wysłuchaj zdań ilustrujących ich prawidłowe użycie. niezależny (-a) W wieku

Bardziej szczegółowo

Nominative mianownik KTO? CO? męski. żeński. nijaki. Instrumental narzędnik KIM? CZYM?

Nominative mianownik KTO? CO? męski. żeński. nijaki. Instrumental narzędnik KIM? CZYM? Nominative mianownik KTO? CO? TO jest ładny dom. TO jest młody mężczyzna. TO jest interesująca książka. TO jest sympatyczne dziecko. CO to jest? JAKI to jest dom? KTO to jest? JAKI to jest mężczyzna? CO

Bardziej szczegółowo

Diva For Rent. Recenzje. Twórcy i wykonawcy. Alicja Węgorzewska. mezzosopran

Diva For Rent. Recenzje. Twórcy i wykonawcy. Alicja Węgorzewska. mezzosopran Recenzje Twórcy i wykonawcy Alicja Węgorzewska mezzosopran Piotr Matuszczyk/Maciej Tomaszewski Fortepian Bogdan Kierejsza skrzypce Jerzy Snakowski pomysł i tekst Jerzy Bończak reżyseria Rafał Olbiński

Bardziej szczegółowo

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH

POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH POMOC W REALIZACJI CELÓW FINANSOWYCH Szczegółową instrukcję znajdziesz tu: http://marciniwuc.com/ Miesiąc:. (np. Styczeń 2015) Punkt 1: Wyznacz Twoje 20 minut z finansami. Moje 20 minut na finanse to:

Bardziej szczegółowo

a) bardzo nie lubię wf-u b) raczej nie lubię wf-u d) ani lubię, ani nie lubię e) raczej lubię wf f) bardzo lubię wf

a) bardzo nie lubię wf-u b) raczej nie lubię wf-u d) ani lubię, ani nie lubię e) raczej lubię wf f) bardzo lubię wf Ankieta I Drogi Uczestniku! Witamy i cieszymy, że przyszedłeś na zajęcia w ramach Programu Kumulacja Aktywności. Chcemy aby program był powtarzany co roku dlatego ważne jest abyśmy dokładnie przeanalizowali

Bardziej szczegółowo

dobrej postawy Wspieranie dziecka Gateshead Primary Care Trust South Tyneside Primary Care Trust Sunderland Teaching Primary Care Trust

dobrej postawy Wspieranie dziecka Gateshead Primary Care Trust South Tyneside Primary Care Trust Sunderland Teaching Primary Care Trust NHS South of Tyne and Wear Wspieranie dobrej postawy dziecka Gateshead Primary Care Trust South Tyneside Primary Care Trust Sunderland Teaching Primary Care Trust Zachowanie Bycie rodzicem to ciężka praca,

Bardziej szczegółowo

Pierwszy Krok do Odzyskiwania Dziewczyny

Pierwszy Krok do Odzyskiwania Dziewczyny Pierwszy Krok do Odzyskiwania Dziewczyny Oto pierwszy krok do odzyskiwania dziewczyny. Jeśli chcesz, aby między wami było tak jak kiedyś (mówię tutaj o chemii miedzy wami) musisz odnowić uczucia między

Bardziej szczegółowo

Drogi Doktorze! Drogi Doktorze!

Drogi Doktorze! Drogi Doktorze! Warszawa, 22 maja 1999 Nazywam się Łucja Kowalska i mam 9 lat. Piszę do Pana, ponieważ słyszałam o Panu na lekcjach języka polskiego. Pani powiedziała nam, że był Pan przyjacielem dzieci i dbał o nasze

Bardziej szczegółowo

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen

Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen Alfie, mały wilkołak reż. Joram Lürsen MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELI SPIS TREŚCI 1. Scenariusz lekcji. (str. 2) Temat: Nikt nie jest jedynym biednym, niewidomym czy z aparatem na zębach. Oglądamy

Bardziej szczegółowo

Podobny czy inny? Dziedziczyć można też majątek, ale jest coś, czego nie można odziedziczyć po rodzicach.

Podobny czy inny? Dziedziczyć można też majątek, ale jest coś, czego nie można odziedziczyć po rodzicach. Podobny czy inny? Agata Rysiewicz 1. Pogadanka o podobieństwie. - W czym jesteś podobny do rodziców? - Jak to się stało, że jesteś podobny do rodziców? Dziedziczysz cechy wyglądu, charakteru, intelektu.

Bardziej szczegółowo

oswieconykochanek.pl Jack Brunet 7 kroków aby przestać się masturbować

oswieconykochanek.pl Jack Brunet 7 kroków aby przestać się masturbować Masturbacja 7 kroków aby przestać się masturbować Jeśli robisz to codziennie kilka albo kilkanaście razy, to możesz zacząć zastanawiać czy to normalne. Robi tak wielu mężczyzn, ale i kobiet, ale efektem

Bardziej szczegółowo

Dzień dobry, panie Piotrze.

Dzień dobry, panie Piotrze. Staś był taki nieśmiały, że kiedy przyszedł listonosz, żeby doręczyć mu list, wstydził się powiedzieć dzień dobry. Staś lubił listonosza. Chciał z nim porozmawiać. Ale nie potrafił zdobyć się na odwagę.

Bardziej szczegółowo

Magia komunikacji. - Arkusz ćwiczeń - Mapa nie jest terenem. Magia prostego przekazu

Magia komunikacji. - Arkusz ćwiczeń - Mapa nie jest terenem. Magia prostego przekazu Magia komunikacji - Arkusz ćwiczeń - Mapa nie jest terenem Twoja percepcja rzeczywistości opiera się o uogólnionieniach i zniekształceniach. Oznacza to, że to, jak widzisz rzeczywistość różni się od rzeczywistości,

Bardziej szczegółowo

Uzupełnij: Vorname:..

Uzupełnij: Vorname:.. Uzupełnij: Vorname:.. Name: Geburtsdatum:.. Land:. Adresse:. Telefonnummer: E-Mail:.. Schule:... Klasse:... Geschwister:.. Lieblingsfach: Lieblingslehrer:. Freunde: Haustiere:.. Hobbys:. Freizeit:. Tam,

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

4. po Wielkanocy CANTATE

4. po Wielkanocy CANTATE Centrum Misji i Ewangelizacji / www.cme.org.pl 4. po Wielkanocy CANTATE Główna myśl: Wysławiaj Boga! Wiersz przewodni: Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi. Mt 11,25a Fragment biblijny: Jezus wysławia

Bardziej szczegółowo

Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie. z grupy Leśne Ludki. wychowawca: mgr Katarzyna Leopold

Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie. z grupy Leśne Ludki. wychowawca: mgr Katarzyna Leopold KOSMITA W PRZEDSZKOLU B.B Jadach Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie z grupy Leśne Ludki wychowawca: mgr Katarzyna Leopold Pawełek wpadł zdyszany do sali prosto

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY 8 Kleofas ma okulary! MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Mikołajek opowiada, że po przyjściu do szkoły on i wszyscy koledzy z klasy bardzo się zdziwili, gdy zobaczyli, że Kleofas,

Bardziej szczegółowo

Podziękowania naszych podopiecznych:

Podziękowania naszych podopiecznych: Podziękowania naszych podopiecznych: W imieniu swoim jak i moich rodziców składam ogromne podziękowanie Stowarzyszeniu za pomoc finansową. Dzięki działaniu właśnie tego Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne

Bardziej szczegółowo