OŚ SASKA A S I A S Z E W C Z Y K I I I TET

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "OŚ SASKA A S I A S Z E W C Z Y K I I I TET"

Transkrypt

1 OŚ SASKA A S I A S Z E W C Z Y K I I I TET

2

3 PAŁAC SASKI

4 Jan Andrzej Morsztyn w 1661 roku uzyskał pozwolenie od króla Jana Kazimierza na zasypanie części fosy i rozsypanie wału Zygmuntowskiego w związku z planowaną budową najpierw dworu, a później pałacu. Na ziemi należącej wcześniej do starostwa warszawskiego wzniósł barokowy pałac, który należał do jednego z największych w ówczesnej stolicy. Za projektanta pałacu uznaje się architekta Wazów Giovanniego Battistę Gisleniego.

5

6

7 Po nabyciu Pałacu Saskiego przez rząd pruski w jego północnym skrzydle w latach mieściło się Liceum Warszawskie. Pracę w nim od jesieni 1810 r. jako nauczyciel języka francuskiego rozpoczął Mikołaj Chopin. Rodzina Chopinów wraz z maleńkim Fryderykiem zamieszkała na II piętrze pałacu.

8

9 W czasie II wojny światowej Pałac Saski zajmował Wehrmacht, a sąsiedni Pałac Brühla gubernator dystryktu warszawskiego Ludwik Fischer. Od 1940 r. zmieniła się również nazwa placu na Adolf Hitler Platz. W grudniu 1944 r. Pałace Saski i Brühla, a także pomnik księcia Józefa Poniatowskiego zostały wysadzone w powietrze. Ocalał jedynie fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza, pod który nie podłożono materiałów wybuchowych.

10 HALE MIROWSKIE

11 Bliźniacze hale, pierwotnie nazywane Hallami Targowymi znajdujące się na warszawskim Mirowie na pl. Mirowskim 1 (stąd ich potoczna nazwa). Obie hale wybudowano w latach , za czasów gdy prezydentem Warszawy był rosyjski generał Mikołaj Bibikow. Projektantami hal byli: Bolesław Milkowski (konstrukcja), Ludwik Panczakiewicz (elewacje), Apoloniusz Nieniewski, Władysław Kozłowski.

12

13 Hala zachodnia - Mirowska po odbudowie, została oddana do użytku 15 listopada 1962 r., jej przeznaczenie się nie zmieniło, nadal pełni funkcje handlowe. Od 1974 r. użytkownikiem hali jest "Społem" WSS Śródmieście, która w 1997 r. wykupiła zabytkowy budynek, a przyległy teren przekazano jej w wieczyste użytkowanie.

14

15 Hala wschodnia - Gwardii po odbudowie w 1953 r. była nazywana również halą sportową, przez wiele lat po II wojnie światowej pełniła funkcję sportowowidowiskowe. Po wojnie należała do Milicyjnego Klubu Sportowego "Gwardia" (stąd jej potoczna nazwa). Obecnie, podobnie jak pierwsza hala, pełni funkcje handlowe, tylko w niewielkiej części mieści się sekcja bokserska WKS "Gwardia". Właścicielem hali jest miasto.

16

17 GOŚCINNY DWÓR

18 Duży obiekt handlowy, projektu Jana Jakuba Gaya, istniejący w Warszawie w latach i położony na Placu Za Żelazna Bramą, na Mirowie. Obok znajdował się Pałac Lubomirskich, w późniejszym okresie Hale Mirowskie i resztki Koszar Mirowskich.

19

20 W budynku handel toczył się prawie przez 100 lat do czasu wybuchu II wojny światowej, kiedy to w 1939 r. Niemcy zbombardowali ten obiekt. Resztki budynku spalono, a liczne elementy metalowe Niemcy zarekwirowali na złom.

21 ŻELAZNA BRAMA

22 Brama która oddzielała dawne tereny nie należące do Warszawy od Ogrodu Saskiego i planowanej Osi Saskiej. Dawniej, cały Ogród Saski (znacznie większy niż dziś), był otoczony murem, a na teren ogrodu prowadziło kilka bram.

23

24 Brama od zachodu była zbudowana z żelaza i oddzielała piękne ogrody od błotnistych i brudnych terenów podmiejskich. Po bokach żelazno ażurowej bramy stały dwa obronne bastiony.

25 Plac Żelaznej Bramy

26 Targ za Żelazną Bramą

27 Wejście do Ogrodu Saskiego od strony Placu Żelaznej Bramy

28

29 PAŁAC BRUHLA

30 Nieistniejący rokokowy pałac, który znajdował się w Warszawie, przy obecnym placu marsz. J. Piłsudskiego. Był uważany za jeden z najpiękniejszych warszawskich pałaców. W 1944 został wysadzony razem z Pałacem Saskim przez wycofujących się Niemców.

31

32 Wybudowany został dla Jerzego Ossolińskiego w latach Był to wtedy budynek piętrowy, na planie czworokąta, z dwiema wieżyczkami w rogach budynku od strony ogrodu.

33 Brama Pałacu Bruhla

34 Na polecenie marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego w latach od frontu dobudowano dwa dwupiętrowe alkierze ze stożkowymi dachami i wnękami na zdobiące je rzeźby królów. Od strony ogrodu dobudowano dwa trójkondygnacyjne, siedmioosiowe pawilony.

35

36 PAŁAC KRONENBERGA

37 Zwany też Domem Kronenberga nieistniejący budynek wybudowany w stylu eklektycznym ("ciężki, renesansowy budynek wzniesiony przez architekta z Berlina" jak opisywał go przewodnik po Warszawie z 1904.[1]) znajdujący się u zbiegu ulicy Królewskiej i placu Małachowskiego. Został spalony podczas działań wojennych we wrześniu 1939 i rozebrany w latach w związku z budową hotelu Victoria w 1976.

38

39

40

41

42 GIEŁDA

43 Pierwsza giełda pieniężna powstała w Warszawie w 1757 roku. Dwa razy w tygodniu do ratusza staromiejskiego schodzili się kupcy, aby załatwić sprawy bankierskie i handlowe. Za czasów Księstwa Warszawskiego, 1 marca 1809 roku, nakazem francuskiego kodeksu handlowego udoskonalono zasady funkcjonowania warszawskiej giełdy.

44

45

46

47 Od momentu powstania Giełda stale była przenoszona z miejsca na miejsce. W Pałacu Saskim, gdzie nastąpiło otwarcie Giełdy, działała ona niespełna rok. Potem przeniesiono ją do Marywilu, następnie na krótki czas do Ratusza Głównego i znów do Marywilu, gdzie funkcjonowała przez 10 lat.

48

49 Giełda przestała działać we wrześniu 1939 roku. Budynek został zbombardowany przez niemieckie lotnictwo. Bomby zniszczyły wszystkie budynki po obu stronach ulicy Królewskiej od skrzyżowania z Marszałkowską aż do placu Grzybowskiego.

50

51

52 PAŁAC LUBOMIRSKICH

53 Pałac w Warszawie, wybudowany w XVIII w. przez rodzinę Radziwiłłów.

54 W XVIII w. rodzina Radziwiłłów kupiła północne tereny podwarszawskiego miasteczka Wielopole. Przed 1712 r. wybudowała tam swoją posiadłość. W 1730 r. pałac należał już do architekta Jana Z. Deybla. W 1760 r. w pałacu zaczęła się przebudowa w stylu późnobarokowym, lecz nie została nigdy zakończona. Pracami remontowymi kierował wtedy Jakub Fontana.

55 W 1790 r. rezydencję z przylegającymi terenami kupił Aleksander Lubomirski. W latach pałac przebudowano w stylu klasycystycznym wg projektu Joachima Hempla. Między innymi została dodana kolumnada, składająca się z 10 potężnych kolumn oraz piętrowe oficyny od podwórza i piętro w korpusie głównym.

56 W 1816 r. córka A. Lubomirskiego sprzedała pałac generałowi Izydorowi Krasińskiemu. W latach pałac był własnością rządu Królestwa Polskiego mieszcząc urzędy i szpital, utworzony tam podczas trwania powstania listopadowego.

57 Pałac Lubomirskich, pl. Żelaznej Bramy 10

58 W 1970 r. zdecydowano o przesunięciu pałacu z pierwotnego miejsca. Marian Spychalski marszałek Ludowego Wojska Polskiego, zaproponował obrócenie pałacu, tak by zamykał kompozycję Osi Saskiej. Całą operację opracował Aleksander Mostowski. Operacja obrotu trwała półtora miesiąca, od 30 marca do 18 maja 1970 r. Pałac odcięto od murów i fundamentów i na specjalnych kratownicach, po torach, powoli przesuwano na wyznaczone miejsce. W efekcie, budowlę z powodzeniem obrócono o 78 stopni.

59

60

61 PAŁAC KARASIA

62 Nieistniejący dziś pałac przy ulicy Krakowskie Przedmieście 2 w Warszawie należący początkowo do Kazimierza Karasia. W 1769 roku król Stanisław August podarował swojemu marszałkowi, Kazimierzowi Karasiowi dobra znajdujące się poniżej i na południe od Pałacu Kazimierzowskiego.

63

64

65 Pałac Staszica i po lewej Pałac Karasia

66 Pomnik Kopernika na tle Pałacu Karasia

67 Dziękuję za uwagę

01 - ul. Niecała 12, budynek mieszkalny

01 - ul. Niecała 12, budynek mieszkalny Józef Piłsudski w Warszawie Rafał E. Stolarski Zygmunt Walkowski 01 - ul. Niecała 12, budynek mieszkalny Stała tu kamienica, w której w dniach 8-15 II 1894 r. odbył się II Zjazd Polskiej Partii Socjalistycznej

Bardziej szczegółowo

TEST EGZAMINACYJNY DLA KANDYDATÓW DLA PRZEWODNIKÓW MIEJSKICH PO WARSZAWIE ZESTAW I

TEST EGZAMINACYJNY DLA KANDYDATÓW DLA PRZEWODNIKÓW MIEJSKICH PO WARSZAWIE ZESTAW I TEST EGZAMINACYJNY DLA KANDYDATÓW DLA PRZEWODNIKÓW MIEJSKICH PO WARSZAWIE 22.06.2010 ZESTAW I 1.W miejscu obecnego Dworca Wschodniego Osobowego był: A. Dworzec Petersburski B. Dworzec Kijowski C. Dworzec

Bardziej szczegółowo

OŚWIĘCIM - HISTORIA MIASTA

OŚWIĘCIM - HISTORIA MIASTA SPIS TREŚCI: str. trasa Oświęcim - historia miasta... 4... 1 Zamek... 8... 3 Wieża obronna... 12... 3 Mury obronne i basteja... 15... 3 Tunele podziemne... 16... 3 Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych...

Bardziej szczegółowo

SPACERKIEM PO RADOMIU

SPACERKIEM PO RADOMIU zabytki historia kultura SPACERKIEM PO RADOMIU INFORMATOR TURYSTYCZNY Wydawca: Gmina Miasta Radomia Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki Autor tekstu: Ewa Kutyła Zdjęcia: Remigiusz Kutyła, Ewa Kutyła,

Bardziej szczegółowo

DLA PODRÓŻNIKÓW Poznaj piękno mazowieckiej przyrody i architektury. Zamki, pałace i dwory Mazowsza

DLA PODRÓŻNIKÓW Poznaj piękno mazowieckiej przyrody i architektury. Zamki, pałace i dwory Mazowsza DLA PODRÓŻNIKÓW Poznaj piękno mazowieckiej przyrody i architektury Zamki, pałace i dwory Mazowsza Opracowanie: Robert Sypek Projekt okładki i grafika: PaNCZakieWiCZ art.design / Paweł Panczakiewicz www.panczakiewicz.pl

Bardziej szczegółowo

SPACERKIEM PO RADOMIU INFORMATOR TURYSTYCZNY

SPACERKIEM PO RADOMIU INFORMATOR TURYSTYCZNY zabytki historia kultura SPACERKIEM PO RADOMIU INFORMATOR TURYSTYCZNY Rozdziały Radom średniowieczny i nowożytny >>> 3 Rozwój Radomia w XIX w. i na początku XX w. >>> 23 Radomskie pamiątki powstania styczniowego

Bardziej szczegółowo

DLA PODRÓŻNIKÓW Poznaj piękno mazowieckiej przyrody i architektury. Mazowsze. turystyka weekendowa

DLA PODRÓŻNIKÓW Poznaj piękno mazowieckiej przyrody i architektury. Mazowsze. turystyka weekendowa DLA PODRÓŻNIKÓW Poznaj piękno mazowieckiej przyrody i architektury Mazowsze turystyka weekendowa 8x tekst: Małgorzata Bochenek Projekt okładki i grafika: panczakiewicz art.design / paweł panczakiewicz

Bardziej szczegółowo

SUCHA BESKIDZKA, zamek Komorowskich

SUCHA BESKIDZKA, zamek Komorowskich Wznosząca się na skraju miasta, renesansowa rezydencja wzięła swój początek od obronnego dworu wzniesionego w poł. XVI w. przez florenckiego złotnika, Kaspra Castiglione. Obok zamku znajduje się niewielki,

Bardziej szczegółowo

okładka Szlaki Lublina

okładka Szlaki Lublina okładka Szlaki Lublina Szlaki Lublina w ramach projektu: Lublin i Rzeszów współpraca i wykorzystanie szans rozwojowych współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu

Bardziej szczegółowo

kowej zboża, którym tu m.in. handlowano. Z czasem nazwa rozciągnięta została na ulicę, którą w XVII w. nazywano

kowej zboża, którym tu m.in. handlowano. Z czasem nazwa rozciągnięta została na ulicę, którą w XVII w. nazywano TRASA PIĄTA Plac Władysława Łokietka Ulica Lubartowska Kościół pw. św. Mikołaja Fabryka Wag Wilhelma Hessa Dawny Szpital Żydowski Wyższa Szkoła Rabinacka Trzy cmentarze: unicki żydowski katolicki : Mogiły

Bardziej szczegółowo

Pan dr inż. Włodzimierz Ptasznik. Burmistrz Miasta Urząd Miejski ul. Niepodległości 13 14-200 Iława. Szanowny Panie Burmistrzu,

Pan dr inż. Włodzimierz Ptasznik. Burmistrz Miasta Urząd Miejski ul. Niepodległości 13 14-200 Iława. Szanowny Panie Burmistrzu, Warszawa, 30 listopada 2007 r. Pan dr inż. Włodzimierz Ptasznik Burmistrz Miasta Urząd Miejski ul. Niepodległości 13 14-200 Iława Szanowny Panie Burmistrzu, Zgodnie z zawartą 26 listopada 2007 umową, przedkładam

Bardziej szczegółowo

WOJSKOWY ODDZIAŁ PTTK. przy Klubie Centrum Szkolenia Artylerii. i Uzbrojenia I N F O R M A T O R XLIII CENTRALNEGO ZLOTU TURYSTÓW WOJSKA POLSKIEGO

WOJSKOWY ODDZIAŁ PTTK. przy Klubie Centrum Szkolenia Artylerii. i Uzbrojenia I N F O R M A T O R XLIII CENTRALNEGO ZLOTU TURYSTÓW WOJSKA POLSKIEGO WOJSKOWY ODDZIAŁ PTTK przy Klubie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia I N F O R M A T O R XLIII CENTRALNEGO ZLOTU TURYSTÓW WOJSKA POLSKIEGO KUJAWSKO - POMORSKIE 2014 TORUŃ 24-30 sierpień 2014 R E

Bardziej szczegółowo

Gmina miejska miasto Kutno

Gmina miejska miasto Kutno Gmina miejska miasto Kutno Położenie: Miasto i gmina - siedziba powiatu w województwie łódzkim, nad Ochnią (lewy dopływ Bzury), na Równinie Kutnowskiej należącej do makroregionu Niziny Środkowomazowieckiej.

Bardziej szczegółowo

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE PRZEWODNIK

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE PRZEWODNIK ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE PRZEWODNIK Dlaczego warto zainteresować się Łazienkami? Zalet tego parku dałoby się wiele wymienić. Ale, można by zapytać, co jest takiego wyjątkowego akurat w Łazienkach? Przecież

Bardziej szczegółowo

Przejdź na właściwą stronę Wisły!

Przejdź na właściwą stronę Wisły! Przejdź na właściwą stronę Wisły! 2. Przekazując ten miniprzewodnik zawierający pięć tematycznych tras spacerowych zapraszamy Państwa w podróż sentymentalną po Pradze. Zawiera on trasy opracowane przez

Bardziej szczegółowo

przyroda turystyka SPOŁECZEŃSTWO i HISTORIA > KULTURA > OŚWIATA i NAUKA > GOSPODARKA i INWESTYCJE >TURYSTYKA > SPORT i REKREACJA

przyroda turystyka SPOŁECZEŃSTWO i HISTORIA > KULTURA > OŚWIATA i NAUKA > GOSPODARKA i INWESTYCJE >TURYSTYKA > SPORT i REKREACJA zabytki architektura przyroda turystyka SPOŁECZEŃSTWO i HISTORIA > KULTURA > OŚWIATA i NAUKA > GOSPODARKA i INWESTYCJE >TURYSTYKA > SPORT i REKREACJA RADOM SIŁA W PRECYZJI RADOM. SIŁA W PRECYZJI Przesłanie

Bardziej szczegółowo

Katalog warszawskiego dziedzictwa postindustrialnego Architektura poprzemysłowa przez lata była niedoceniana i rzadko

Katalog warszawskiego dziedzictwa postindustrialnego Architektura poprzemysłowa przez lata była niedoceniana i rzadko michał krasucki... przyznawano jej istotne wartości architektoniczne. Może działo się tak ze względu na fakt, że zazwyczaj były to obiekty o uproszczonej ceglanej dekoracji, projektowane przez inżynierów,

Bardziej szczegółowo

WSTĘP. Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer Biuletynu Projektowego 2SLO, z którego wydawania chcemy stworzyć nową tradycję szkoły.

WSTĘP. Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer Biuletynu Projektowego 2SLO, z którego wydawania chcemy stworzyć nową tradycję szkoły. 1 WSTĘP Drodzy Czytelnicy! Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer Biuletynu Projektowego 2SLO, z którego wydawania chcemy stworzyć nową tradycję szkoły. Za nami ciężki listopad. Jednak zarówno aura, jak i

Bardziej szczegółowo

okładka Szlaki Lublina

okładka Szlaki Lublina okładka Szlaki Lublina Szlaki Lublina W ramach projektu: Lublin i Rzeszów współpraca i wykorzystanie szans rozwojowych współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach

Bardziej szczegółowo

Krajoznawcza wędrówka szlakami historii, kultury i tradycji 26.05.-31.05.2015.

Krajoznawcza wędrówka szlakami historii, kultury i tradycji 26.05.-31.05.2015. 1 UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY im. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W KRAKOWIE INSTYTUT GEOGRAFII ZAKŁAD TURYSTYKI I BADAŃ REGIONALNYCH PRZEWODNIK DO ĆWICZEŃ TERENOWYCH DLA STUDENTÓW TURYSTYKI I REKREACJI pod red.

Bardziej szczegółowo

Tomaszów Lubelski. Andrzej Onyszczuk

Tomaszów Lubelski. Andrzej Onyszczuk Tomaszów Lubelski Andrzej Onyszczuk Z dziejów miasta Założony ok. 1590 na gruntach wsi Rogóźno przez Jana Zamoyskiego, hetmana i kanclerza wielkiego koronnego. Pierwotnie od herbu założyciela nazwany Jelitowo,

Bardziej szczegółowo

P. Sztajdel, Widok z Bramy Krakowskiej, 2010 r., MHML

P. Sztajdel, Widok z Bramy Krakowskiej, 2010 r., MHML ULICA ŚWIĘTODUSKA Ulica Świętoduska w Lublinie jest przecznicą Krakowskiego Przedmieścia. Rozpoczyna się w pobliżu Ratusza, za kościołem św. Ducha, biegnie w kierunku północno-wschodnim i łączy się na

Bardziej szczegółowo

DAMIAN OCHTABIŃSKI PROJEKT

DAMIAN OCHTABIŃSKI PROJEKT DAMIAN OCHTABIŃSKI PROJEKT NOWY DWÓR MAZOWIECKI 1374-2014 projekt, skład, DTP: pracowniacc.pl Egzemplarz bezpłatny Nakład: 1000 egzemplarzy Wydawca: Pracownia C&C Sp. z.o o., 01-689 Warszawa, ul. M. Hłaski

Bardziej szczegółowo

KZEMUII PO POLSCE. ZWIflZKU NARODOWEGO POLSKIEGO SZLAKIEM WYCIECZKI. z AMERYKI WARSZAWA 1928 OPRACOWAŁ

KZEMUII PO POLSCE. ZWIflZKU NARODOWEGO POLSKIEGO SZLAKIEM WYCIECZKI. z AMERYKI WARSZAWA 1928 OPRACOWAŁ KZEMUII PO POLSCE SZLAKIEM WYCIECZKI ZWIflZKU NARODOWEGO POLSKIEGO z AMERYKI OPRACOWAŁ WŁADYSŁAW BŁOTNICKI WARSZAWA 1928 PRZEWODNIK PO POLSCE SZLAKIEM WYCIECZKI ZWIĄZKU NARODOWEGO POLSKIEGO z AMERYKI

Bardziej szczegółowo

Malowidło ścienne w olsztyńskim ratuszu autorstwa M. Smerka i T. Wójcika

Malowidło ścienne w olsztyńskim ratuszu autorstwa M. Smerka i T. Wójcika ODKRYJ OLSZTYN Zabytki Historia Zabytki architektury obronnej Budynki użyteczności publicznej Zabytki sakralne Pałace, dwory, wille Śladami polskości Zabytki techniki ZABYTKI www.olsztyn.eu Malowidło ścienne

Bardziej szczegółowo

Atrakcyjnosc turystyczna Powiatu Garwoliñskiego

Atrakcyjnosc turystyczna Powiatu Garwoliñskiego Atrakcyjnosc turystyczna Powiatu Garwoliñskiego Zespół dworsko - parkowy w Miętnem / Centrum Konferencyjno - Sportowe...................... 101 Powiat garwoliński zachęca ciszą, świeżym powietrzem i malowniczymi

Bardziej szczegółowo

Szczegółowy. św. Zygmunta. Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Zygmunta w Słomczynie

Szczegółowy. św. Zygmunta. Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Zygmunta w Słomczynie D e u s l o v u l t opis Szlaku św. Zygmunta Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Zygmunta w Słomczynie D e u s l o v u l t opis Szlaku KS. JACEK DZIKOWSKI, PROBOSZCZ PARAFII ŚW. ZYGMUNTA W SŁOMCZYNIE I ORAGANIZATOR

Bardziej szczegółowo

POWIAT RAWICKI Szlaki turystyczne Janusz Hamielec, Wacław Szymczak na 50 lecie Oddziału PTTK w Rawiczu, w 2003 roku.

POWIAT RAWICKI Szlaki turystyczne Janusz Hamielec, Wacław Szymczak na 50 lecie Oddziału PTTK w Rawiczu, w 2003 roku. POWIAT RAWICKI Szlaki turystyczne Janusz Hamielec, Wacław Szymczak na 50 lecie Oddziału PTTK w Rawiczu, w 2003 roku. Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego RAWICZ w Rawiczu sprawuje opiekę

Bardziej szczegółowo

TWIERDZA MODLIN PRZEWODNIK DLA NIEDOWIDZĄCYCH

TWIERDZA MODLIN PRZEWODNIK DLA NIEDOWIDZĄCYCH TWIERDZA MODLIN PRZEWODNIK DLA NIEDOWIDZĄCYCH Wydawca: Adah Advertising Sp. z o. o. na zlecenie Miasta Nowy Dwór Mazowiecki Projekt, skład i druk: Adah Advertising Sp. z o.o. Adaptacja na potrzeby niedowidzących:

Bardziej szczegółowo

Dzielnica Włochy. Szanowni Państwo,

Dzielnica Włochy. Szanowni Państwo, Dzielnica Włochy Szanowni Państwo, Oddajemy do Państwa rąk przewodnik po dzielnicy Włochy. Zawiera on zestawienia miejsc wartych odwiedzenia oraz rozmaitych ciekawostek, których na co dzień nie zauważamy,

Bardziej szczegółowo