Poziomowany system ssący w systemie Plan-de-CAMpagne

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Poziomowany system ssący w systemie Plan-de-CAMpagne"

Transkrypt

1 Poziomowany system ssący w systemie Plan-de-CAMpagne Współczesne metody zarządzania produkcją jednomyślnie podkreślają zalety produkowania dokładnie tylu wyrobów, ile w danym czasie potrzebują nasi klienci. Rzeczywistość znacznej części zakładów produkcyjnych jest znacząco różna od tej wyidealizowanej koncepcji. Zwykle dzieje się tak, że poszczególne procesy nie posiadają informacji o zapotrzebowaniu na dany detal/półwyrób, przez co przetwarzają dostarczone im materiały zgodnie z dostępną wydajnością lub odgórnym np. miesięcznym harmonogramem. Powoduje to sytuację, w której produkt jest pchany z procesu poprzedniego, po przetworzeniu, na kolejny bez sprawdzenia aktualnych jego potrzeb. Tego typu tradycyjne systemy produkcyjne nazywane są push systems (ang. systemy pchające), które, poza generowaniem niepotrzebnych (kosztownych) zapasów, są bardzo często niezsynchronizowane i operacje mogą mieć z tego powodu stosunkowo długie czasy oczekiwania. Przeciwieństwem systemu pchającego jest system, w którym każda komórka produkcyjna generuje zapotrzebowanie dla komórki poprzedzającej na przetwarzany przez nią materiał/półwyrób. Naukowo określa się taki system produkcji mianem pull system (ang. system ssący), a wśród jego głównych zalet wymienia się m.in.: Redukcja czasu oczekiwania z powodu brakujących materiałów/półwyrobów Redukcja zbędnych zapasów znajdujących się przy stanowisku obróbczym Redukcja niekoniecznych przerw w pracy pracownika na pobieranie materiałów Praktyczną metodą, wykorzystywaną przy tego typu produkcji jest tzw. metoda kanban. Opiera się ona na obiegu kart kanban, czyli sygnałów informujących zazwyczaj o tym, że dany produkt został zużyty i jego ewentualne braki powinny zostać uzupełnione w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości. Jest to metoda przydatna szczególnie w przypadku, gdy istnieje potrzeba sterowania i kontrolowania przemieszczeń materiałów/półwyrobów w firmie. Oczywiście system ten ma swoje wymagania i przed jego zastosowaniem należy odpowiedzieć na wiele pytań i rozwiązać wiele problemów takich jak np.: W jakich partiach produkować? (dużych, małych, jednostkowych itp.) Produkować na magazyn czy pod zlecenie? Jaki ustalić czas cyklu uzupełniania materiałów na stanowiskach? Na jakich poziomach wyznaczyć minimalne stany magazynowe dla kluczowych części? Ponadto należy zastanowić się, w jakim stałym cyklu czasowym produkować daną partię produkcyjną. Odpowiednie wyznaczenie tego cyklu może uporządkować chaotyczne zmiany stanów magazynowych. Na te i inne pytania pomoże odpowiedzieć program Plan-de-CAMpagne. Analiza danych wprowadzanych do systemu oraz wykorzystanie narzędzia produkcji w wewnętrznej w systemie, da

2 czytelne i łatwo dostępne informacje dotyczące procesu produkcyjnego, niezbędne przy podejmowaniu właściwych decyzji po pojawieniu się powyższych problemów. W niniejszym newsletterze zobaczymy na przykładzie, jak wykorzystać program Plan-de-CAMpagne do pomocy przy wdrożeniu w firmie systemu ssącego. W naszym przykładzie posłużymy się małym przedsiębiorstwem (40 os.) produkującym meble głównie dla dużego, światowego dostawcy mebli. Podpisano z nim kontrakt na wyprodukowanie 500 stołów, które mają być wysyłane po 100 szt. w odstępach tygodniowych. W systemie taki kontrakt można rozpisać w następujący sposób: Rys.1. Tabela prognoz i okresowych zamówień. Widzimy na rysunku, że aktualny stan magazynowy stołu jest zerowy i należałoby jak najszybciej rozpocząć produkcję. Dla ułatwienia przyjmiemy uproszczony schemat technologii produkcji stołu: Stół Rama Blat Profil kwadratowy 4 x Noga stołu Rura Rys.2. Struktura drzewa technologii stołu.

3 Aby wyprodukować taki stół należy w pierwszej kolejności odciąć odpowiednie długości rur (nogi), zespawać je z profilem kwadratowym (rama) oraz zamontować blat (Rys.2.). Ponieważ stół jest naszym głównym produktem, przechowujemy każdy jego element składowy na magazynie i definiujemy dla tych elementów stany minimalne. Ma to na celu możliwie szybki czas realizacji nagłych oraz pilnych zamówień. Ponadto surowce wykorzystane do produkcji należy zestawić dla naszego klienta wraz z certyfikatami potwierdzającymi ich wytrzymałość. Pierwszy termin dostawy 100 szt. stołu zakładany jest na 30 maja. Okazało się, że na magazynie znajduje się wystarczająca ilość kompletnych ram wraz z nogami oraz blatów (Rys.3.) dzięki której, możemy zrealizować pierwszą część kontraktu. Rys.3. Informacje o półwyrobach/towarach na magazynie. Określono partię produkcyjną nóg do stołu na poziomie 32 szt. a minimum magazynowe równe 400 szt. Blat jest towarem magazynowym (typ K) i kupowany jest standardowo w paczkach po 10 szt. Zarówno dla ramy jak i blatu ustalono minimum magazynowe równe 100 szt. W systemie okno utworzonego na podstawie kontraktu zamówienia produkcyjnego wygląda następująco: Rys.4. Okno zamówienia produkcji.

4 System podpowiada, że czas realizacji takiego zlecenie wyniesie 0 dni, gdyż materiał jest dostępny na magazynie. Data dostawy została przeniesiona z tabeli okresowych (kontraktowych) zamówień. Po zrealizowaniu zlecenia produkcyjnego informacje na magazynie zmienią się o odpowiednie wartości (Rys.5). Rys.5. Fragment tabeli Magazyn po realizacji pierwszego zlecenia. Przystąpimy teraz do realizacji drugiej części naszego kontraktu. Ponieważ nie mamy już na magazynie stołów w tabeli produkcji wewnętrznej pojawi się zapotrzebowanie na 100 sztuk stołu (Rys.6.). Rys.6. Tabela produkcji wewnętrznej. Po przekazaniu na produkcję zlecenia na 50 szt. stołu system podpowie nam także, że należy wyprodukować 50 ram (Rys.7.).

5 Rys.7. Tabela produkcji wewnętrznej po przekazaniu stołu do produkcji. Tym razem klientem utworzonego w ten sposób zlecenia jest firma STIGO (czyli zdefiniowana w systemie nasza własna firma), gdyż produkujemy stoły na nasz magazyn. Konsekwencją wygenerowania zamówienia na ramy stołu będzie rezerwacja odpowiednich ilość nóg, a co za tym idzie rur. Analogicznie jak poprzednio system podpowie, że należy te nogi wyprodukować na magazyn z odpowiednio wcześniejszą wymaganą datą, ale to logistyk/planista zdecyduje kiedy taką produkcję uruchomić. System Plan-de-CAMpagne co jakiś czas przypomina także o braku na stanie magazynowym ramy do stołu. Utworzona przez nas rezerwacja na 50 sztuk oraz minimum magazynowe równe 100 powoduje pojawianie się co jakiś czas okna z sugestią zlecenia dodatkowej produkcji wewnętrznej (dla półwyrobów) lub zakupu (dla towarów).

6 Dodatkowym zdaniem dla osoby odpowiedzialnej za zakupy jest wprowadzanie do systemu certyfikatów dla przyjętych na magazyn materiałów. Z uwagi na fakt, że na magazynie nie było blatu, dokonaliśmy jego zakupu i otrzymaliśmy odpowiedni certyfikat: Rys.8. Okno edycji certyfikatu. Program udostępnia nam możliwość łatwego podglądu, jakie wyroby lub półwyroby zostały wykonane z tego materiału: Rys. 9. Tabela wyrobów/półwyrobów, do produkcji których wykorzystano dany certyfikat. Podobnie dla produkcji wewnętrznej stołu możemy w łatwy sposób sprawdzić, jakie materiały zostały wykorzystane do produkcji danej partii stołów (Rys.10.)

7 Nr zlecenia wewnętrznego, z którego pochodzi półwyrób Certyfikat blatu Rys.10. Podgląd użytych materiałów przy produkcji danej partii. Zasada systemu ssącego jest tutaj zachowana poprzez generowanie wewnętrznej produkcji idąc w górę strumienia wartości (od zamówienia klienta do zakupu surowca). Bazując na datach dostaw wyrobów oraz wymaganych datach wyprodukowania odpowiednich półwyrobów można dokonać analizy, jakie minimalne stany magazynowe są dla nas opłacalne. Ponadto łatwość pozyskiwania informacji na temat materiałów wykorzystanych w produkcji może spowodować wzrost poziomu zaufania klientów. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami! tel.: W następnym numerze: Zarządzanie projektami jak efektywnie kierować przepływem informacji w firmie?

STRATEGIE STEROWANIA PRZYKŁADOWYM PROCESEM PRODUKCYJNYM

STRATEGIE STEROWANIA PRZYKŁADOWYM PROCESEM PRODUKCYJNYM STRATEGIE STEROWANIA PRZYKŁADOWYM PROCESEM PRODUKCYJNYM Jolanta KRYSTEK Streszczenie: W pracy przedstawiono zastosowanie algorytmów planowania potrzeb materiałowych MRP (Material Requirements Planning)

Bardziej szczegółowo

Odchudzanie magazynu dzięki kontroli przepływów materiałów w systemie Plan de CAMpagne

Odchudzanie magazynu dzięki kontroli przepływów materiałów w systemie Plan de CAMpagne Odchudzanie magazynu dzięki kontroli przepływów materiałów w systemie Plan de CAMpagne Wstęp Jednym z powodów utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa jest utrzymywanie zbyt wysokich poziomów zapasów,

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie informacją jak efektywnie kierować przepływem informacji w firmie?

Zarządzanie informacją jak efektywnie kierować przepływem informacji w firmie? Zarządzanie informacją jak efektywnie kierować przepływem informacji w firmie? Współczesna literatura dotycząca przedsiębiorstw przekonuje, że informacja jest podstawą funkcjonowania każdej jednostki organizacyjnej.

Bardziej szczegółowo

Zakupy i kooperacje. Rys.1. Okno pracy technologów opisujące szczegółowo proces produkcji Wałka fi 14 w serii 200 sztuk.

Zakupy i kooperacje. Rys.1. Okno pracy technologów opisujące szczegółowo proces produkcji Wałka fi 14 w serii 200 sztuk. Zakupy i kooperacje Wstęp Niewątpliwie, planowanie i kontrola procesów logistycznych, to nie lada wyzwanie dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Podejmowanie trafnych decyzji zależy od bardzo wielu czynników.

Bardziej szczegółowo

ANALIZA PRZEDWDROŻENIOWA SYSTEMU INFORMATYCZNEGO DO STEROWANIA I ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI DECYDUJĄCE O SUKCESIE WDROŻENIA.

ANALIZA PRZEDWDROŻENIOWA SYSTEMU INFORMATYCZNEGO DO STEROWANIA I ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI DECYDUJĄCE O SUKCESIE WDROŻENIA. DANIEL GĄSKA ANALIZA PRZEDWDROŻENIOWA SYSTEMU INFORMATYCZNEGO DO STEROWANIA I ZARZĄDZANIA PRODUKCJĄ, JAKO ŹRÓDŁO INFORMACJI DECYDUJĄCE O SUKCESIE WDROŻENIA. Wstęp Zakłady produkcyjne coraz częściej poszukują

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIA. Planowanie i harmonogramowanie produkcji w zmiennych czasach kryzysu. Szczupły plan. Fotolia

NARZĘDZIA. Planowanie i harmonogramowanie produkcji w zmiennych czasach kryzysu. Szczupły plan. Fotolia NARZĘDZIA Planowanie i harmonogramowanie produkcji w zmiennych czasach kryzysu Szczupły plan Fotolia 44 KAIZEN nr 4 / listopad 2013 Tekst: Michał Klecha Muda nadprodukcji, zapasów, braków, zbędnego ruchu,

Bardziej szczegółowo

Przykłady przedstawiania różnych informacji w tym dokumencie:

Przykłady przedstawiania różnych informacji w tym dokumencie: Certyfikaty Przykłady przedstawiania różnych informacji w tym dokumencie: Ścieżka menu, która powinna być prześledzona: np. Plik Otwórz Warunki wysyłki Przedstawianie ważnych haseł/wyborów menu itp.: np.

Bardziej szczegółowo

Systemy ssące. Treść lekcji. Część 6.1 Wprowadzenie. Część 6.2 Cele lekcji. Część 6.3 JIT (Just-In-Time, produkcja dokładnie na czas) Część 6.

Systemy ssące. Treść lekcji. Część 6.1 Wprowadzenie. Część 6.2 Cele lekcji. Część 6.3 JIT (Just-In-Time, produkcja dokładnie na czas) Część 6. Systemy ssące Treść lekcji Część 6.1 Wprowadzenie Część 6.2 Cele lekcji Część 6.3 JIT (Just-In-Time, produkcja dokładnie na czas) Część 6.4 Kanban Część 6.5 Poziomowanie produkcji/ Heijunka Część 6.6 Przegląd

Bardziej szczegółowo

SYSTEMOWE PODEJŚCIE DO ZBIERANIA I ANALIZOWANIA DANYCH KLUCZEM DO REDUKCJI KOSZTÓW

SYSTEMOWE PODEJŚCIE DO ZBIERANIA I ANALIZOWANIA DANYCH KLUCZEM DO REDUKCJI KOSZTÓW SYSTEMOWE PODEJŚCIE DO ZBIERANIA I ANALIZOWANIA DANYCH KLUCZEM DO REDUKCJI KOSZTÓW Michał Iwaniec, StatSoft Polska Sp. z o.o. Dzisiejszy rozwój i globalna konkurencja pozostawiają coraz mniej miejsca na

Bardziej szczegółowo

PROCES WDROŻENIA SYSTEMU INFORMATYCZNEGO WSPOMAGAJĄCEGO STEROWANIE I ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ W ZAKŁADZIE OBRÓBKI METALI KOMECH

PROCES WDROŻENIA SYSTEMU INFORMATYCZNEGO WSPOMAGAJĄCEGO STEROWANIE I ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ W ZAKŁADZIE OBRÓBKI METALI KOMECH Daniel Gąska 1, Antoni Świć 1 PROCES WDROŻENIA SYSTEMU INFORMATYCZNEGO WSPOMAGAJĄCEGO STEROWANIE I ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ W ZAKŁADZIE OBRÓBKI METALI KOMECH Streszczenie: W artykule przedstawiono aspekty

Bardziej szczegółowo

Aplikacja Ramzes PRODUKCJA

Aplikacja Ramzes PRODUKCJA Aplikacja Ramzes PRODUKCJA podręcznik użytkownika RAMZES Sp. z o.o. ul. Fasolowa 31A 02-482 Warszawa NIP: 527-10-30-866 www.ramzes.pl tel.: 22 460 5 460, 460 5 470 faks: 22 465 1 465 sprzedaz@ramzes.pl

Bardziej szczegółowo

Systemy zarządzania przedsiębiorstwem techniki Lean Management i Kaizen

Systemy zarządzania przedsiębiorstwem techniki Lean Management i Kaizen Systemy zarządzania przedsiębiorstwem techniki Lean Management i Kaizen Autorzy: Artur Łazicki Dariusz Samsel Lidia Krużycka Andrzej Brzeziński Michał Matejczyk Michał Nowacki Monika Czołba Marzena Leszczyk-Kabacińska

Bardziej szczegółowo

Poszerzona funkcjonalność procesów logistycznych na przykładzie systemu Plan-de-CAMpagne

Poszerzona funkcjonalność procesów logistycznych na przykładzie systemu Plan-de-CAMpagne Poszerzona funkcjonalność procesów logistycznych na przykładzie systemu Plan-de-CAMpagne W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z dynamicznie zmieniającym się rynkiem dóbr i usług, w którym aby przetrwać,

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne rozwiązania w zakładzie produkcyjnym w programie Madar 7

Nowoczesne rozwiązania w zakładzie produkcyjnym w programie Madar 7 Nowoczesne rozwiązania w zakładzie produkcyjnym w programie Madar 7 MADAR www.madar.com.pl Zabrze 2011 Spis treści Spis Treści 2 1 Specyfika zakładu produkcyjnego 4 1.1 Zamienniki, półprodukty i załączniki

Bardziej szczegółowo

Madar 7. Instrukcja obsługi modułu PRODUKCJA MADAR

Madar 7. Instrukcja obsługi modułu PRODUKCJA MADAR Madar 7 Instrukcja obsługi modułu PRODUKCJA MADAR 22 kwietnia 2013 Spis treści 1 Produkcja 5 1.1 Zasady pracy z programem................................... 5 1.2 Jak rozpocząć...........................................

Bardziej szczegółowo

Podstawowe dane w Plan-de-CAMpagne

Podstawowe dane w Plan-de-CAMpagne Podstawowe dane w Plan-de-CAMpagne Przykłady przedstawiania różnych informacji w tym dokumencie: Odnośniki: np. rozdział 2 Ścieżka menu, która powinna być prześledzona: np. Plik Otwórz Warunki wysyłki.

Bardziej szczegółowo

8. MAGAZYN 8.1. Magazynowanie i obsługa zapasów Magazynowanie 8.1.1. Przebieg procesu magazynowania

8. MAGAZYN 8.1. Magazynowanie i obsługa zapasów Magazynowanie 8.1.1. Przebieg procesu magazynowania 8. MAGAZYN 8.1. Magazynowanie i obsługa zapasów Magazynowanie zespół czynności związanych z gospodarowaniem zapasami lub organizowanie wejścia i wyjścia, przypływów i odpływów towarów w organizacji. Produkty

Bardziej szczegółowo

Gospodarka Materiałowa v. 4.2.7

Gospodarka Materiałowa v. 4.2.7 Gospodarka Materiałowa v. 4.2.7 2 Gospodarka Materiałowa - SPIS TREŚCI: 1. Wstęp... 7 1.1. Standardowe przyciski i obsługa menu (szerzej opisane we Wprowadzeniu do aplikacji BPSC)...7 1.2. Tryb zapytania

Bardziej szczegółowo

Lech SWOBODA. Słowa kluczowe: planowanie produkcji, zintegrowane systemy informatyczne, agregacja, harmonogramowanie, optymalizacja. 1.

Lech SWOBODA. Słowa kluczowe: planowanie produkcji, zintegrowane systemy informatyczne, agregacja, harmonogramowanie, optymalizacja. 1. NARZĘDZIA PLANOWANIA PRODUKCJI W ZINTEGROWANYCH SYSTEMACH INFORMATYCZNYCH KLASY ERP, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM OPTYMALNEGO HARMONOGRAMOWANIA ZAGREGOWANYCH ZLECEŃ Lech SWOBODA Streszczenie: W pierwszej

Bardziej szczegółowo

VENDO.ERP. CFI SYSTEMY INFORMATYCZNE SP. Z O.O. Trębacza 18b, 31-436 Kraków +48 12 432 30 90 biuro@cfi.pl www.cfi.pl

VENDO.ERP. CFI SYSTEMY INFORMATYCZNE SP. Z O.O. Trębacza 18b, 31-436 Kraków +48 12 432 30 90 biuro@cfi.pl www.cfi.pl VENDO.ERP CFI SYSTEMY INFORMATYCZNE SP. Z O.O. Trębacza 18b, 31-436 Kraków +48 12 432 30 90 biuro@cfi.pl www.cfi.pl O firmie jest firmą konsultingowo informatyczną. Na rynku działamy od 2004 roku. Od początku

Bardziej szczegółowo

METODA OKREŚLANIA WIELKOŚCI PARTII I HARMONOGRAMOWANIA PRODUKCJI DLA ZMIENNEGO ASORTYMENTU WYROBÓW

METODA OKREŚLANIA WIELKOŚCI PARTII I HARMONOGRAMOWANIA PRODUKCJI DLA ZMIENNEGO ASORTYMENTU WYROBÓW Politechnika Poznańska Wydział Inżynierii Zarządzania Joanna OLEŚKÓW-SZŁAPKA METODA OKREŚLANIA WIELKOŚCI PARTII I HARMONOGRAMOWANIA PRODUKCJI DLA ZMIENNEGO ASORTYMENTU WYROBÓW Praca doktorska wykonana

Bardziej szczegółowo

Madar MES program do nadzorowania produkcji. Instrukcja obsługi

Madar MES program do nadzorowania produkcji. Instrukcja obsługi Madar MES program do nadzorowania produkcji Instrukcja obsługi www.madar.com.pl Zabrze 2014 Wydawca: MADAR spółka z o.o. 41-819 Zabrze, ul. Skłodowskiej 12d/3 tel./fax +48322786665 www.madar.com.pl e-mail:

Bardziej szczegółowo

SOGA MAGAZYN. System Obsługi Gastronomii. Instrukcja obsługi programu. http://www.novitus.pl

SOGA MAGAZYN. System Obsługi Gastronomii. Instrukcja obsługi programu. http://www.novitus.pl SOGA System Obsługi Gastronomii MAGAZYN Instrukcja obsługi programu http://www.novitus.pl j - 2 - SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 3 WPROWADZENIE... 6 1. WYMAGANIA SPRZĘTOWE I SYSTEMOWE... 7 2. PIERWSZE URUCHOMIENIE

Bardziej szczegółowo

... Zarządzanie Produkcją (MRP)

... Zarządzanie Produkcją (MRP) 1 Zarządzanie Produkcją 3 Techniczne przygotowanie produkcji 4 Planowanie produkcji 4 Planowanie zapotrzebowań materiałowych 5 Planowanie i realizacja zleceń 5 Planowanie zdolności produkcyjnych 5 Sterowanie

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do systemu imaint/eng

Wprowadzenie do systemu imaint/eng Wprowadzenie do systemu imaint/eng Redukcja kosztów Ułatwienie pracy Usprawnienie procesów Opis funkcji i zalet Spis Treści 1.Krótkie wprowadzenie...3 2.Korzyści...4 2.1. Umowy Serwisowe, Zlecenia Serwisowe

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie ŁAŃCUCHEM DOSTAW

Zarządzanie ŁAŃCUCHEM DOSTAW MICROSOFT BUSINESS SOLUTIONS NAVISION Zarządzanie ŁAŃCUCHEM DOSTAW PRODUKCJA ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ W MICROSOFT BUSINESS SOLUTIONS NAVISION Przygotuj się na szybkie reagowanie w środowisku dynamicznie zmieniających

Bardziej szczegółowo

Materiały do samodzielnego studiowania dla przedmiotu Technologie Informacyjne Studia I stopnia Wydział Ekonomiczny

Materiały do samodzielnego studiowania dla przedmiotu Technologie Informacyjne Studia I stopnia Wydział Ekonomiczny Materiały do samodzielnego studiowania dla przedmiotu Technologie Informacyjne Studia I stopnia Wydział Ekonomiczny 1. Nazwa przedmiotu: Technologie Informacyjne 2. Temat zajęć: Planowanie i zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Cykl życia oferty w rękach handlowca

Cykl życia oferty w rękach handlowca Cykl życia oferty w rękach handlowca Optymalizacja pracy handlowca Minimalizacja powtarzalnych czynności Szybki dostęp do aktualnych informacji o zleceniu Historia kontaktów handlowych z każdą firmą w

Bardziej szczegółowo

Znamy się na produkcji i to jest nasza przewaga

Znamy się na produkcji i to jest nasza przewaga Znamy się na produkcji i to jest nasza przewaga Informatyka w produkcji cykliczne bezpłatne konferencje Elementem ważnym w procesie rozwoju oprogramowania do zarządzania produkcją są cykliczne konferencje

Bardziej szczegółowo

WYKŁAD 7 LOGISTYKA PRODUKCJI NARZĘDZIA STEROWANIA PRODUKCJĄ

WYKŁAD 7 LOGISTYKA PRODUKCJI NARZĘDZIA STEROWANIA PRODUKCJĄ WYKŁAD 7 LOGISTYKA PRODUKCJI NARZĘDZIA STEROWANIA PRODUKCJĄ 1. Logistyczne systemy sterowania produkcją W produkcyjnych systemach logistycznych dąży się do integracji wszelkich działań przedsiębiorstwa,

Bardziej szczegółowo