Mój Tata w bauzugu. Miał na imię Zygmunt i zawsze był mężczyzną o silnej osobowości.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Mój Tata w bauzugu. Miał na imię Zygmunt i zawsze był mężczyzną o silnej osobowości."

Transkrypt

1 Mój Tata w bauzugu Miał na imię Zygmunt i zawsze był mężczyzną o silnej osobowości. Miał swoje zdanie, etyczne wartości i ustalone poglądy. Wiódł z nami w miarę spokojne domatorskie życie. Czytał dużo książek, a od czasu wojennego pobytu w Anglii zawsze marzył o motocyklu. Od nikogo nigdy nic nie pożyczał, choćby nie wiem, jak bardzo czegoś brakowało w naszym domu. Honorowy tym bardziej w biedzie. Bardzo pracowity. W wolnym od zawodowych zajęć czasie malował mieszkania u ludzi. Zarobione w ten sposób pieniądze skrupulatnie odkładał i pewnego dnia przeznaczył na kupno długo oczekiwanego motocykla WSK. Z czasem wymienił go na lepszy model - czeską Jawę 250. Rajdował nią po okolicach budząc podziw u sąsiadów i u mijanych z zawrotną prędkością drzew. Zabierał nas do lasu na grzyby, jagody i poziomki. Las był drugim domem Taty. Dużo czasu spędzał także w zaczarowanej wtedy dla mnie piwnicy, która kryła wiele skarbów. Wszystko tam było dla mnie bardzo interesujące. Złota rączka. Posiadał zdolności techniczne, wiele rzeczy potrafił skonstruować i praktycznie wszystko naprawić. W obszernej piwnicy panował prawie pedantyczny porządek. Był tu wydzielony kącik na węgiel, równiutko porąbane na rozpałkę drewno, kącik na niezbędne narzędzia i wszelkie potrzebne Tacie akcesoria do malowania: drabina, wiadra, farby, szczotki i pędzle. W skrzyni, otulone kocem drzemały ziemniaki.

2 Kiedy byłam mała, temat II Wojny Światowej przewijał się prawie na okrągło w polskich gazetach, radiu, telewizji, podczas akademii szkolnych. My dzieci, miałyśmy czasem przesyt tego tematu. Tata również opowiadał nam w domu swoje przygody, które przeżył podczas okupacji. Początkowo pochłaniałam je z otwartą buzią, bo były niesamowite. Potem wkomponowały się w moje dziecięce serce i żyły pamięcią historii. Kiedy przebrzmiały echa komuny i rzadziej było w mediach słychać opowieści represjonowanych osób, zapragnęłam zapisać wojenny życiorys Taty. Był już wtedy schorowanym człowiekiem choć nadal samodzielnym i pełnym energii. Pewnego dnia poprosiłam, aby mi wszystko jeszcze raz, od początku do końca, ze szczegółami opowiedział. W ten sposób powstał szkic dat i miejsc, które przebył, na pewno nie na własne życzenie. A przegoniła go ta wojna po całej Europie! Równocześnie podjęłam w jego imieniu starania, o wypłacenie przez Fundację Polsko - Niemieckie Pojednanie odszkodowania za przymusowe roboty na terenie Rosji, Niemiec i Francji. Tata nie wierzył, że dostanie jakąkolwiek rekompensatę. Wtedy też, głośno w prasie brzmiała afera - członkowie zarządu tej szczytnej instytucji, przyznali sobie premie w wysokości 300 tys zł na osobę. A starzy, sponiewierani wojną ludzie, odchodzili do Boga nie doczekawszy się na bezwzględnie należne im zadośćuczynienie. Ja jednak uparcie pisałam i wysyłałam rozmaite pisma chcąc wyekzekwować dla Taty odszkodowanie za zszarpanie nerwy i zdrowie.

3 Problemem nie do przeskoczenia był fakt, że nie można było znaleźć świadków. Koledzy z czasów okupacji rozjechali się na różne strony świata albo poumierali. Nigdzie też w archiwach ZBOWiD-u, nie było śladów pracy Taty na rzecz okupanta, choć posiadał legitymację kombatanta. Do jedynego źródła informacji udało mi się dotrzeć dopiero po śmierci Taty, gdyż nawet gdy zmarł, nie ustawałam w poszukiwaniach, chciałam, aby jego dobre imię tym bardziej doczekało się rekompensaty. Tym źródłem okazało się archiwum urzędu stanu cywilnego. Wydobyłam z niego kwestionariusz, który wypełnił Tata po wojnie, w 1953 roku, kiedy starał się o wydanie dowodu osobistego. Na pożółkłym papierze był pokrótce i własnoręcznie przez niego opisany życiorys i szlak, jaki przeszedł podczas wojny. O Boże... To ja wysyłałam petycje do PCK i Niemiec, a dowody jego przymusowych robót były w moim mieście. Było mi przykro, że Tata nie doczekał tego dnia, zmarł dwa tygodnie wcześniej. Nie rozumiem dlaczego ZBOWiD podawał mi adresy do odległych instytucji, zamiast w pierwszej kolejności skierować mnie do Urzędu Miasta? Ile jeszcze osób, w podobny sposób niechcąco wprowadzono w błąd?

4 Wojenny życiorys Taty jest jak ciekawy scenariusz do filmu. Chciałabym Ci go chociaż pokrótce opowiedzieć. Przywołać pamięć tamtych dni i traumatycznych przeżyć. Narratorem będzie Tata Zygmunt Bednarz. We wrześniu 1939 zmobilizowano mnie do Wojska Polskiego. Maszerowaliśmy z Katowic w kierunku Sosnowca na Wolbrom. W okolicach Kowla dowództwo opuściło nas i pozostawiło własnemu losowi. Każdy na własną rękę wrócił do domu, mój był w Szopienicach. W październiku 1939 za odmowę Niemcom podpisania volkslisty, skierowany zostałem do pracy daleko od domu, na kolei w Jeleniej Górze. Pracowałem tam prawie dwa lata, do czerwca 1941 roku. Podczas pracy na torach uległem wypadkowi i z pogruchotaną ręką odesłano mnie do domu. Kiedy wydobrzałem, przydzielono mnie ponownie do pracy na kolei, tym razem śląskiej. Cieszyłem się, bo blisko był mój dom. W lipcu 1941 wezwano mnie ponownie do urzędu pracy i wręczono bilet do Poznania. Formowano tam pociągi robocze Wermachtu, tak zwane bauzugi. Były to składy wagonów z piętrowymi łóżkami do spania. Zatrudnieni w bauzugu robotnicy, werbowani z całej Polski, pod czujnym okiem esesmanów usuwali szkody po bombardowaniach.

5 Bauzug mój nowy dom. Z Poznania zawiozły nas bauzugi na tereny Rosji. Do Lasów Katyńskich i Orszy. Pracowaliśmy przy naprawianiu torów pod nieustannym ostrzałem samolotów sowieckich i niemieckich. Moim nieodłącznym towarzyszem był głód i strach. Nigdy nie wiedziałem, czy przeżyję do wieczora, do następnego dnia. W wagonie było ciepło tylko wtedy, gdy skostnieni i zdesperowani siarczystym mrozem odważyliśmy się pobiec do lasu po drewno na opał. Granaty fruwały ponad głowami, wybuchały w niemożliwych do przewidzenia miejscach, paraliżowało nas przerażenie tym, co widzieliśmy. Rosyjskie zimy dawały nam ostro w kość. Ziemia pod torami była jak kamień. W rytmie detonacji i odgłosów kilofów codziennie waliły jak młot nasze serca. Do pracy wychodziliśmy o świcie, a wracaliśmy o zmierzchu. W składzie osobowym zazwyczaj mniejszym niż rano. Koledzy ginęli od kul, umierali z wycieńczenia i chorób. Jedliśmy zazwyczaj ziemniaczane łupiny. Rarytasem był chleb, a zupa to zbyt duże określenie na to, co mieliśmy w blaszanych miskach. Podtrzymywaliśmy się wzajemnie na duchu i modliliśmy o jak najszybsze zakończenie tej durnej wojny. Cały czas marzyłem o ucieczce. Myśl o rodzinie, domu, talerzu gorącej strawy, była jak piękny, nieziszczalny sen. Szukałem wśród kolegów chętnych, którzy też chcieliby wyrwać się z tego piekła. Gdy pewnego dnia w bauzugu wybuchł pożar, uznałem, że to jasny znak od Boga, żeby wiać. Do Polski urwaliśmy się Władkiem. Bez dokumentów, prawie bez pojęcia, w którą ruszyć stronę i wyobraźni, czym może skończyć się nasza brawurowa decyzja. Zanim dotarłem do domu, umierałem ze strachu i zimna wiele razy. Śmierć zaglądała mi do oczu przez podziurawione pociskami deski bydlęcych wagonów. Nie zawsze mieliśmy rozeznanie dokąd jedziemy. Przyświecała nam tylko jedna myśl - byle jak najdalej od Rosji, tych przeklętych bomb i mrozów. Docieraliśmy z Władkiem do jakiegoś miejsca, przeczekiwaliśmy dzień w lasach, a kiedy zapadał zmrok, zakradaliśmy się do towarowych składów i jechaliśmy

6 przed siebie. W brudzie, w poczuciu grozy tej sytuacji, poniewierce, ale ze świadomością, że do domu. Władka złapali wcześniej. Nieznany mi jest jego los. Niemcy byli wszędzie, a ja jak szczur chowałem się w każdą możliwą dziurę, aby uniknąć ich czujnego wzroku. Konfidenci byli również wśród Polaków, dlatego tylko w ekstremalnych sytuacjach zwracałem się do nich o pomoc. Po tygodniu tułaczki, cały w gorączce, wycieńczony do granic możliwości, nareszcie dotarłem do Chrzanowa, do wymarzonego domu. Miałem więcej szczęścia niż rozumu. Wolnością cieszyłem się dwa dni. Potem do drzwi załomotali gestapowcy. Doczekali się na mnie. Zabrali na przesłuchanie. W celi przesiedziałem trzy miesiące. Każdego dnia czekałem na najgorsze. W czerwcu 1942 w katowickim sądzie odbyła się rozprawa. Za ucieczkę z Katynia zostałem skazany na rok ciężkich robót. Czy może być gorsza praca, niż kucie kilofem w betonowej katyńskiej ziemi pod przelatującymi ponad głową bombowcami? Okazuje się, że tak. Zostałem przewieziony do zamkniętego obozu pracy przy Hucie Bobrek.

7 Trzymiesięczny czas spędzony w areszcie, skrupulatne gestapo, z niemiecką dokładnością odliczyło mi od wyroku. Pozostałe 9 miesięcy były dla mnie kolejną szkołą przetrwania. Pracowałem całe dnie przy martenowskich piecach. Słaniałem się ze zmęczenia. Głodowe racje żywnościowe i praca ponad siły wycieńczyły mój organizm. W tym czasie ja, rosły mężczyzna ważyłem 40 kg. Najgorsze jednak były dla mnie naloty. Huta, obiekt strategiczny, była często bombardowana. Wtedy nie patrząc czy dosięgnie mnie kula z karabinów pilnujących nas żandarmów, uciekałem za mur huty i w polu obserwowałem przebieg wojennych zdarzeń. Niemcy z huty znali mnie na tyle i wiedzieli, że zamelduję się zaraz po odwołaniu alarmu. Niektórzy mnie nawet lubili. Kiedy już było po wszystkim i wracałem do obozu, kiwali złowrogo palcem i wołali: Sigmont, faflukter donner weter!! Ani mnie, ani im, nie było wtedy do śmiechu. W kwietniu 1943 po odbyciu kary wypuścili mnie na wolność i wróciłem do domu. Miesiąc pozwolono mi lizać rany na ciele i duszy. W maju 1943 otrzymałem bilet do kolejnego piekła. Miałem zameldować się znowu w Poznaniu, skąd wtedy, w 1941 jechaliśmy bauzugiem do Rosji. Czekał mnie wyjazd również na koleje, tym razem do Niemiec.

8 Kiedy z tobołkiem drobiazgów zbliżyłem się do bauzugu, nagle usłyszałem znajome głosy: Zygmunt, co ty tu robisz!!? Zdębiałem. Kto mnie tu może znać? W wagonach, zdumiony, zobaczyłem kolegów z bauzugu katyńskiego!! To byli moi towarzysze niedoli spod Orszy!! Byłem w szoku. Zaczęliśmy rozmawiać. Co się okazało... Mój poprzedni, ten katyński bauzug, z którego rok temu uciekłem, przekierowano z powrotem z Rosji do Niemiec przez Poznań. Jechali nim ci Polacy, którzy czas bombardowań katyńskich przeżyli. Czyli wróciłem do tych samych do kolegów, jak bumerang. Tyle, że oni z balastem ruskiej zimy i latających bomb, a ja ciężarem roku więzienia w hucie, który chciałem wymazać z pamięci. Ruszyliśmy w następną poniewierkę. Dotarliśmy do Berlina. Tam nadal usuwaliśmy spowodowane nalotami szkody kolejowe. Warunki mieliśmy teraz o wiele lepsze, bo nocowaliśmy na peronach metra. Było cieplej. A jak nie było, to rozgrzewaliśmy się koniakami konspiracyjnie wykradanymi z niemieckich transportów. Popularna pomiędzy nami a Niemcami była wtedy swoista wymiana towarowa. My im dawaliśmy kradzione papierosy, a oni nam przydział czekolady. Potem tak się wycwaniliśmy, że ze środka tutki zręcznie wysypywaliśmy cenny tytoń i podmienialiśmy go na drobno posiekane śmieci. Tytoniem nadsypywaliśmy tylko koniec i początek papierosa. Kiedyś uradowany, że Niemca zrobiłem w konia, otworzyłem z radością jego tabliczkę czekolady i zatopiłem w niej gryza. O mało zęba nie złamałem. Sprytny Niemiec ulepił tę tabliczkę z gliny i pomalował ją na brązowo. Bruner wykręcił mi numer. Były czasem takie komiczne sytuacje. Częściej jednak towarzyszył nam strach i ogromna tęsknota za domem. W Berlinie pracowałem pięć miesięcy. W październiku 1943 skierowano nasz bauzug na tereny Francji, do Nantes, a potem do Rouen. Nadal wymienialiśmy zniszczone podkłady kolejowe i remontowaliśmy nie nadające się do eksploatacji szyny. Zawsze mieliśmy

9 przydzielony do wykonania odcinek trasy i kiedy wcześniej skończyliśmy robotę, mogliśmy wrócić do bauzugu. Niemcy byli czasem łaskawi. Śnił mi się chleb i dom. Wszyscy mieliśmy już dość tej poniewierki. Pilnujący nas Niemcy byli różni. I wredni i sympatyczni. Nie wszyscy popierali tę wojnę. Zawsze jednak konsekwentnie przestrzegali dyscypliny i regulaminu pracy. Czasem okazywali nam trochę litości i szacunku. Byłem lubiany. To mi dawało większą szansę na przeżycie. Umiałem grać na harmonii i zawsze miałem nosa, w którym transporcie jest wyjątkowo atrakcyjny towar. Chciałem przetrwać. I nigdy w życiu nie wypiłem ze zgryzoty tylu markowych koniaków, co wtedy. W sierpniu 1944 po prawie roku pracy na okupowanych francuskich ziemiach, nadszedł upragniony dzień. Wyswobodziły nas wojska amerykańskie. Piękny czas. Słońce było wtedy takie słoneczne, choć niebo czarne od łun.

10 Przewieziono nas do obozu dla internowanych, w okolice Paryża. Mieliśmy tam ludzkie warunki i w miarę godziwe porcje żywnościowe. Zakochałem się. Moja dziewczyna była córką rzeźnika. Serce mi biło na jej widok. Jej zaborczy, a może po prostu mądry ojciec zabronił nam spotykać się. To były dla mnie trudne dni. Nie potrafiłem walczyć o tę miłość, ale mam z tego paryskiego okresu niezapomniane wspomnienia. Widać nie dane mi było związać swego losu z wędlinami najlepszego gatunku. W tym czasie, na zachodzie, we Francji, Belgii i Anglii formowano oddziały Wojska Polskiego. We wrześniu 1944 po miesiącu pobytu w obozie dla internowanych zgłosiłem Amerykanom chęć wstąpienia do Wojska Polskiego. W transporcie z innymi rekrutami zostałem przewieziony do Szkocji. Wstąpiłem do I Baonu Grenadierów jako goniec motocyklowy. Ten, chociaż nadal wojenny okres, zapisał się dla mnie niezapomnianymi kartami. Byłem wśród Aliantów, miałem satysfakcję z powierzanych mi rozkazów i mogłem, pal sześć, że pod ostrzałem wroga, ale jeździć na najprawdziwszym motocyklu. Cały czas targały mną uczucia, czy wracać do Polski, czy zostać w Anglii. Wielu z nas miało wtedy takie dylematy. Moja wojskowa służba w Anglii trwała dwa lata. We wrześniu 1946 zostawiłem mój motocykl z przyczepą i wróciłem do Polski. To był jeden z najlepszych wyborów w moim życiu. Sponiewierany, ale w jednym kawałku przywitałem się z matką i ojczymem.

11 Zniszczony wojną kraj potrzebował rąk do pracy. Najlepiej przeszkolony zostałem w pracach na torach, więc zatrudniłem się na kolei. Potem i już do emerytury była kopalnia, szyb Włodzimierz przy KWK Siersza. Po wyzwoleniu poznałem Stasię. Równie piękną jak córka francuskiego rzeźnika. Z wielkiej miłości urodziła mi czworo dzieci, wśród których trochę zmartwień, ale również dużo radości sprawiała mi Renata. Życie toczyło się nadal, nareszcie jednak w wolnej Polsce. Często w niedostatku, ale razem w rodzinie i dwa razy do roku z szynką na świątecznym stole.

12 Wojenne wspomnienia pozostawiły trwały ślad już do końca mojego życia. I niech już nigdy ten czas nie wróci. Pozdrawiam Was z wysokiego Nieba Zygmunt. Nadal poszukuję osób i wszelkich publikacji, dotyczących tego konkretnego bauzugu, w którym pracował Tata, zaczynając od Orszy i lasów katyńskich, a skończywszy we Francji - w Nantes i Ruen. Ktokolwiek z Was coś wie, proszę o kontakt. Zielona Gałązka

Łuny nad Wołyniem. Zbigniew Okoń. Nastolatek wśród ludobójców. Łuny nad Wołyniem. Spełnione marzenie (Hoszcza, wrzesień 1939 roku).

Łuny nad Wołyniem. Zbigniew Okoń. Nastolatek wśród ludobójców. Łuny nad Wołyniem. Spełnione marzenie (Hoszcza, wrzesień 1939 roku). Zbigniew Okoń Łuny nad Wołyniem Nastolatek wśród ludobójców Zbiec w ciszę, zamknąć powieki Rozstać się z światłem i cieniem I czas dziecinny, daleki Ożywić, wrócić wspomnieniem. Czy warto odkrywać blizny?

Bardziej szczegółowo

Wspierała mnie wiara w Boga

Wspierała mnie wiara w Boga Wspierała mnie wiara w Boga opowiada harald abt ) W E WRZEŚNIU roku 1940 wysłano mnie do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen na terenie Niemiec. Tamtejsi funkcjonariusze SS (elitarnej formacji ochrony

Bardziej szczegółowo

Mysłakowice 1945 rok. Pierwsi osiedleńcy świadkowie tamtych dni, relacje mieszkańców.

Mysłakowice 1945 rok. Pierwsi osiedleńcy świadkowie tamtych dni, relacje mieszkańców. Mysłakowice 1945 rok. Pierwsi osiedleńcy świadkowie tamtych dni, relacje mieszkańców. Rozmowy z mieszkańcami przeprowadził Emil Pyzik. Mysłakowice 1945 1946 r. Pierwsi osiedleńcy świadkowie tamtych dni,

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY JESTEM RODZINNYM KRONIKARZEM

PROJEKT EDUKACYJNY JESTEM RODZINNYM KRONIKARZEM PROJEKT EDUKACYJNY JESTEM RODZINNYM KRONIKARZEM Projekt edukacyjny JESTEM RODZINNYM KRONIKARZEM był realizowany w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie w roku szkolnym 2013/2014. Głównym

Bardziej szczegółowo

Wierzę, że wrócę i tym tylko żyję.

Wierzę, że wrócę i tym tylko żyję. Wstanę i krzyż swój wezmę na ramiona, A gdy mnie pierwszy polski deszcz obmyje, Znów drgnie do życia dusza umęczona. Wierzę, że wrócę i tym tylko żyję. * Agata Ryżewska Golgota Wschodu Siekierczyn 2015

Bardziej szczegółowo

OCALONE WE WSPOMNIENIACH

OCALONE WE WSPOMNIENIACH KOSZALIŃSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA OCALONE WE WSPOMNIENIACH Wspomnienia byłych więźniów politycznych hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych KOSZALIN 2011 Wydawca: Koszalińska Biblioteka Publiczna

Bardziej szczegółowo

Tamte dni. Alfreda Olkowicz

Tamte dni. Alfreda Olkowicz Alfreda Olkowicz Tamte dni Ktoś kiedyś powiedział, że jesteśmy chorzy na wojnę. To prawda. Przy każdej nadążającej się okazji ciągle wracamy do tamtych dni. I choć byłam tylko małym dzieckiem i zdawać

Bardziej szczegółowo

Z POMOCĄ WALCZĄCEJ WARSZAWIE

Z POMOCĄ WALCZĄCEJ WARSZAWIE TADEUSZ RUMAN, BLACKPOOL Z POMOCĄ WALCZĄCEJ WARSZAWIE W 1938 r., podczas wakacji, zacząłem latać na szybowcach. Miałem niecałe 19 lat. Rok później, także na wakacjach, sześć czy siedem dni przed wybuchem

Bardziej szczegółowo

Czas utraconego dzieciństwa (fragmenty)

Czas utraconego dzieciństwa (fragmenty) Henryk Włodzimierz Klimek Czas utraconego dzieciństwa (fragmenty) Matce za Życie, Miłość i Chleb w imieniu sześciorga Jej dzieci Słowo wstępne Sześć lat miałem w 1939 roku, kiedy z symboliczną trupią czaszką

Bardziej szczegółowo

NAJW AZNIEJSZE WYDARZENIE Z HISTORII MOJEJ MIEJSCOWOSCI. Marcin Bartoń III Liceum Ogólnokształcące. w Zamościu

NAJW AZNIEJSZE WYDARZENIE Z HISTORII MOJEJ MIEJSCOWOSCI. Marcin Bartoń III Liceum Ogólnokształcące. w Zamościu -- NAJW AZNIEJSZE WYDARZENIE Z HISTORII, MOJEJ MIEJSCOWOSCI Marcin Bartoń III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu Nazywam się Marcin Bartoń. Mam 17 lat. Moją rodzinną miejscowością jest Skierbieszów. Najważniejszym

Bardziej szczegółowo

Mój dom. Andrzej Banek * * *

Mój dom. Andrzej Banek * * * Andrzej Banek Mój dom Biała koszula, wyczyszczone ubranie i buty wypucowane przeze mnie do glansu czekały na dzień rozpoczęcia zajęć szkolnych w klasie drugiej. Lubiłem panią, lubiłem szkołę i kolegów,

Bardziej szczegółowo

Historia jednego życia 1939-1945

Historia jednego życia 1939-1945 Zofia Polanowska Historia jednego życia 1939-1945 Wszystkim, którzy dzielili ze mną ten los moją pracę poświęcam Przyszłam na świat jako pierworodne dziecko, w wilię Zofii, nad brzegiem Morza Bałtyckiego.

Bardziej szczegółowo

KONKURS LITERACKI. wwww.zobaczniewidzialne.pl P O L

KONKURS LITERACKI. wwww.zobaczniewidzialne.pl P O L K I E R U N E K: KONKURS LITERACKI wwww.zobaczniewidzialne.pl P O L SKA INSTYTUT SPRAW PUBLICZNYCH Publikacja powstała w ramach projektu Zobacz Niewidzialne. Kampania na rzecz Funduszu na rzecz Integracji

Bardziej szczegółowo

Mój dom Łomżyńska 31. Teresa Kozanowska

Mój dom Łomżyńska 31. Teresa Kozanowska Teresa Kozanowska Mój dom Łomżyńska 31 Zastanawiałam się, jak powinnam te wspomnienia napisać. Czy zastosować moją obecną wiedzę na temat wojny czy po prostu opisać tak, jak widziałam to wówczas oczami

Bardziej szczegółowo

KOMITET PAMIĘCI OFIAR STALINIZMU W POLSCE Wydawnictwo Pamięć Narodu BEZ NIENAWIŚCI

KOMITET PAMIĘCI OFIAR STALINIZMU W POLSCE Wydawnictwo Pamięć Narodu BEZ NIENAWIŚCI KOMITET PAMIĘCI OFIAR STALINIZMU W POLSCE Wydawnictwo Pamięć Narodu BEZ NIENAWIŚCI Tekst na podstawie wspomnień ludzi skrzywdzonych przez stalinizm Przygotował Leszek Skonka Wstęp I. Wojna i okupacja sowiecka

Bardziej szczegółowo

IZYK MENDEL BORNSTEIN Z AGNIESZKĄ PIŚKIEWICZ B 94 SIŁA OCALAŁEGO OPOWIEŚĆ PRAWDZIWA

IZYK MENDEL BORNSTEIN Z AGNIESZKĄ PIŚKIEWICZ B 94 SIŁA OCALAŁEGO OPOWIEŚĆ PRAWDZIWA IZYK MENDEL BORNSTEIN Z AGNIESZKĄ PIŚKIEWICZ B 94 SIŁA OCALAŁEGO OPOWIEŚĆ PRAWDZIWA Szczekociny 2011 Książka powstała dzięki wsparciu: Yad Vashem The Holocaust Martyr s and Heroes Remembrance Authority

Bardziej szczegółowo

Walczyć? Buntować się? A może po prostu odpuścić?

Walczyć? Buntować się? A może po prostu odpuścić? Walczyć? Buntować się? A może po prostu odpuścić? Opozycjoniści z rejonu byłego województwa tarnobrzeskiego na temat swoich działań w PRL-u i ich konsekwencji. Tarnobrzeg 2012 Wykonanie Joanna Pochroń

Bardziej szczegółowo

Wiadomości Brzosteckiewww.wiadomoscibrzosteckie.pl

Wiadomości Brzosteckiewww.wiadomoscibrzosteckie.pl Szanuj przeszłość, przyszłość oddaj Bogu Uczciwie pracuj na rodzinnym progu ISSN 1428-068X Wiadomości Brzosteckiewww.wiadomoscibrzosteckie.pl PISMO TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI BRZOSTECKIEJ, RADY MIEJSKIEJ

Bardziej szczegółowo

Przedmowa. Słupsk, czerwiec 2006 r. Józef Bałuczyński

Przedmowa. Słupsk, czerwiec 2006 r. Józef Bałuczyński Przedmowa Świadectwo mojego życia składałem wielokrotnie braciom i siostrom w Kościele w Słupsku, oraz wszędzie tam, gdzie byłem zaproszony do głoszenia Słowa Bożego. Bardzo często słyszałem słowa, dlaczego

Bardziej szczegółowo

* Irena Świdlik Wspomnienie z tułaczki syberyjskiej. Rok 1942-1943 RELACJE Z ZESŁANIA

* Irena Świdlik Wspomnienie z tułaczki syberyjskiej. Rok 1942-1943 RELACJE Z ZESŁANIA RELACJE Z ZESŁANIA By czas nie zatarł śladów naszych doświadczeń syberyjskich od wieków najdawniejszych aż po okres drugiej wojny światowej oraz w pierwszych latach po jej zakończeniu, a pamięć o tym trwała,

Bardziej szczegółowo

Sześć bardzo długich lat

Sześć bardzo długich lat Franciszek Kołodziej Sześć bardzo długich lat Pierwszego września 1939 roku nie poszliśmy do szkoły, bo dzwonek szkolny już w całej Polsce się nie odezwał. Rano odezwały się za to działa przeciwlotnicze,

Bardziej szczegółowo

Ścieżki śląskie. Grzegorz Sztoler. godne wspomnienia

Ścieżki śląskie. Grzegorz Sztoler. godne wspomnienia Grzegorz Sztoler Ścieżki śląskie godne wspomnienia Wędrujemy, by odnaleźć samych siebie potwierdzić prawdy według których żyjemy jakich uczyli nas ojcowie Te śląskie ścieżki są drogą jaką przebył autor

Bardziej szczegółowo

Moje wojenne przeżycia

Moje wojenne przeżycia Adam Michalski Moje wojenne przeżycia W 1938 roku po ukończeniu szkoły powszechnej zdawałem egzaminy do gimnazjum państwowego w Kielcach. Niestety, mimo zdania egzaminu nie zostałem przyjęty jakoby z braku

Bardziej szczegółowo

W konflikcie marzeń z rzeczywistością

W konflikcie marzeń z rzeczywistością Zdzisław Kazimierczak W konflikcie marzeń z rzeczywistością W sierpniu 1939 roku męska drużyna harcerska z Ozorkowa zorganizowała letni obóz w Giecznie koło Piątku. Ja wyjechałem z kilkudniowym opóźnieniem,

Bardziej szczegółowo

Na skrzydłach losu. Pisarze wymyślają różne historie. Ja zmyślać nie muszę. Ja to wszystko przeżyłem! Wiesław Cygański

Na skrzydłach losu. Pisarze wymyślają różne historie. Ja zmyślać nie muszę. Ja to wszystko przeżyłem! Wiesław Cygański Na skrzydłach losu Pisarze wymyślają różne historie. Ja zmyślać nie muszę. Ja to wszystko przeżyłem! Wiesław Cygański Składam serdeczne podziękowania Pani dr. Hannie Hejke-Mojzesowicz. Bez dopingu z Jej

Bardziej szczegółowo

Dzieje mojej prababci z historią rodziny i losami Ojczyzny w tle

Dzieje mojej prababci z historią rodziny i losami Ojczyzny w tle Dzieje mojej prababci z historią rodziny i losami Ojczyzny w tle Praca napisana przez Annę Marszał, uczennicę kl. VI Szkoły Podstawowej w Zakrzynie w ramach konkursu Losy Bliskich i losy Dalekich życie

Bardziej szczegółowo

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy! Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy! Nasza Szkoła już we wrześniu 2013 r. będzie obchodziła 95-lecie swojego istnienia. Tradycyjnie chcemy się spotkać z Koleżankami i Kolegami ze wspólnej ławki, obejrzeć

Bardziej szczegółowo

* Marian Cybulski Życie na wolności RELACJE Z ZESŁANIA

* Marian Cybulski Życie na wolności RELACJE Z ZESŁANIA RELACJE Z ZESŁANIA By czas nie zatarł śladów naszych doświadczeń syberyjskich od wieków najdawniejszych aż po okres drugiej wojny światowej oraz w pierwszych latach po jej zakończeniu, a pamięć o tym trwała,

Bardziej szczegółowo

Warszawianka. Danuta Bubis-Jamiołkowska

Warszawianka. Danuta Bubis-Jamiołkowska Danuta Bubis-Jamiołkowska Warszawianka Urodziłam się w Warszawie na Pradze. Tam, gdzie przed wiekami miała miejsce słynna rzeź Pragi. Często z matką chodziłam oglądać skromny, drewniany krzyż, upamiętniający

Bardziej szczegółowo