PREZENTACJE MULTIMEDIALNE

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PREZENTACJE MULTIMEDIALNE"

Transkrypt

1 PREZENTACJE MULTIMEDIALNE Marian Switek, Beata Zwierzyńska

2 ZAŁOŻENIA I CELE SAMOUCZKA W samouczku na temat prezentacji multmedialnych postaramy się znaleźć odpowiedź na następujące pytania: Czy prezentacja jest tylko narzędziem do przedstawienia firmowych danych? Czy prezentacja służy wyłącznie do liniowego prezentowania kolejnych ekranów? Czy prezentacja to jedynie urozmaicenie lekcji, wykładów, referatów, komunikatów? Zapraszamy! zdjęcie: materiały własne CEO

3 CO TO JEST PREZENTACJA? Praesentatio, praesentare (łac.) - okazanie, okazywać. Okaż swoją wiedzę za pomocą prezentacji multmedialnej! Prezentacja multmedialna jest elektroniczną formą przedstawiania treści (danych) za pomocą tekstu, obrazu, dźwięku czy wideo (filmy, animacje). Niekoniecznie musi być to forma wypowiedzi publicznej z wykorzystaniem projektora multmedialnego. Owszem, jest to jeden ze sposobów przedstawiania prezentacji, lecz tworzone są także prezentacje mające charakter indywidualny. Prezentacje przeznaczone do odbioru indywidualnego, interaktywne, gdzie odbiorca steruje prezentacją, wybiera co, kiedy i w jakiej kolejności będzie oglądać - są równie popularne. Prezentacje indywidualne mogą mieć formę np. quizu albo testu.

4 CO TO JEST PREZENTACJA? Podstawą prezentacji multmedialnych jest zawsze scenariusz uzupełniony o takie elementy, jak np. rysunki, zdjęcia, dźwięki i obrazy, a nawet animacje czy filmy. zdjęcie: Oficer Marynarki Stanów Zjednoczonych pokazuje uczniom, jak się tworzy prezentację multmedialną. Wikimedia Commons, autor: Jeff Kraftchak, CC BY-SA 3.0

5 PREZENTACJA MULTIMEDIALNA XXI WIEKU, czyli czym kuszą nowoczesne programy i narzędzia Pierwszy program do prezentacji Harvard Presentaton Graphics pozwalał na łączenie tekstu, grafiki i wykresów jako pokazu slajdów. Nowoczesne prezentacje multmedialne zdecydowanie przerastają pioniera z 1986 roku. Do katalogu ich funkcjonalności należą między innymi: udostępnianie prezentacji innym osobom i wspólna równoczesna praca nad dokumentem (połączona z opcją czatu na temat wprowadzanych zmian, komentowania ich); wstawianie filmów, dodawanie animacji; rysowanie schematów organizacyjnych, wykresów; udostępnianie prezentacji szerokiemu gronu odbiorców, np. na serwisach społecznościowych, publikowanie ich na stronach www, blogach (opcja embed korzystając z niej można pobrać kod źródłowy do prezentacji i wkleić go na stronę).

6 POPULARNE PROGRAMY DO TWORZENIA PREZENTACJI PowerPoint choć jest jednym z najczęściej używanych programów do tworzenia prezentacji, jest również prawdziwym weteranem jego pierwsza wersja pochodzi z 1987 roku. Najnowsza wersja PowerPoint 2013 dostępna jest nie tylko na tradycyjnych komputerach stacjonarnych, ale również na telefonach i tabletach. Program płatny wymaga zainstalowanego pakietu Microsoft Office. Impress wymaga zainstalowania darmowego pakietu LibreOffice albo OpenOffice. Podobnie jak PowerPoint, zawiera komplet narzędzi do tworzenia prezentacji, w tym edycji slajdów, eksportu i importu danych. Prezentacja Google jeśli nie posiadasz pakietu Microsoft Office lub nie chcesz albo nie potrafisz zainstalować pakietu LibreOffice, możesz skorzystać z pakietu Google Dokumenty i sięgnąć po Prezentację Google. Wystarczy założyć konto pocztowe na Google. Po zalogowaniu na stronie Google uzyskasz dostęp do wielu dodatkowych funkcji między innymi do tworzenia prezentacji.

7 POPULARNE PROGRAMY DO TWORZENIA PREZENTACJI Impress PowerPoint Prezentacja Google

8 ZRÓB TO SAM/A Nasz samouczek powstaje zgodnie z zasadami cyklu Kolba (wiedzę zdobywa się poprzez praktykę i doświadczenie). Być może nie jesteś jeszcze mistrzem prezentacji, ale spróbuj wykonać ją teraz samodzielnie, wykorzystując jeden z przedstawionych wcześniej programów. Wypróbuj Power Point, Impress lub Prezentacje Google: w jednym z tych programów stwórz krótką prezentację opisującą Twoje zainteresowania zdjęcie: Flickr, by ilmungo CC BY-NC SA 2.0

9 ZASTANÓW SIĘ! Zastanów się nad przydatnością prezentacji multmedialnej w procesie dydaktycznym.

10 PREZENTACJA DLA NIEWTAJEMNICZONYCH Jeśli nie czujesz się wystarczająco na siłach, aby już na tym etapie wykonać ćwiczenia praktyczne, zobacz pierwsze materiały wyjaśniające podstawy tworzenia prezentacji w PowerPoint, Impress i Google Presentaton: Zobacz, czym może zaskoczyć Cię nowy PowerPoint. źródło filmu: Microsof

11 PREZENTACJA DLA NIEWTAJEMNICZONYCH Zainteresowanych nowymi funkcjonalnościami PowerPoint 2013 odsyłamy do kursu szkoleniowego - materiały wideo przygotowane przez Microsoft Office ułatwią zapoznanie się z programem PowerPoint Pobierz prezentację i dowiedz się, jak wykonywać codzienne zadania. Tym zaś, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z PowerPoint, polecamy kurs opisujący podstawowe zadanie związane z tworzeniem prezentacji. O tym się mówi: Twoja prezentacja PowerPoint w chmurze Pracę w chmurze można porównać do pracy w dużym magazynie (tyle tylko, że wirtualnym), gdzie przechowywane są liczne plik.z tych plików można korzystać po zalogowaniu się. W chmurze w przypadku pakietu Office jest to usługa SkyDrive można przechowywać również prezentację typu PowerPoint i udostępniać ją innym osobom. W ten sposób nad jedną prezentacją PowerPoint może pracować wielu uczniów jednocześnie. Zobacz, jak udostępniać prezentację PowerPoint innym.

12 PREZENTACJA DLA NIEWTAJEMNICZONYCH Impress Początkujących użytkowników programu Impress odsyłamy do dwóch przewodników: przewodnik w pakiecie LibreOffice i przewodnik w pakiecie OpenOffice (zwróćcie szczególną uwagę na funkcję tworzenia animacji w prezentacjach!). Google Presentaton Zwolenników rozwiązań oferowanych przez Google odsyłamy do krótkiego przewodnika po tworzeniu prezentacji. O tym się mówi: nad prezentacją Google pracujemy wspólnie Tworząc prezentację z Google, można decydować, komu ją udostępnić (podobnie jest w przypadku innych utworzonych przez siebie dokumentów). Wystarczy wprowadzić adresy owe osób, którym zostanie udostępniona prezentacja, i wysłać zaproszenie do jej przeglądania lub edycji. Zaproszona do wspólnej pracy osoba natychmiast po zalogowaniu do Google otrzyma do niej dostęp. W ten sposób prezentacja może być przeglądana i edytowana przez wiele osób jednocześnie.

13 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania Od tysięcy lat pismo wywierało wpływ na ludzi. Dążenia imperialne, powaga wzbudzająca zaufanie, obietnica odprężenia, poczucie bezpieczeństwa czy wywołującego szacunek dystansu wszystko to można wyrazić pismem. Mimo że większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, oddziaływanie takie rzeczywiście istnieje. Czymś innym jest subiektywne odczucie. "Ten krój nie podoba mi się, ten podoba mi się bardziej" oto niepodważalne i zasadne argumenty. Nie dają one jednak odpowiedzi na pytanie (...): czy dany krój pomoże osiągnąć zamierzony cel, czy spełni swoje zadanie? Pierwsza pomoc w typografii, H. P. Willberg, F. Forssman Prezentacja ma być naszym sprzymierzeńcem w przekazywaniu komunikatu. Przed rozpoczęciem pracy z prezentacją warto poznać kilka zasad.

14 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania Czcionka - kilka zasad: prawidłowy rozmiar czcionki to 24 - zapewnia on pełną czytelność prezentowanych zapisów. Wskazane jest również używanie czcionki o rozmiarze 28, a nawet 32; dbaj o to, aby tekst i pozostałe elementy prezentacji były czytelne z większej odległości; w krótszych tekstach, wyświetlanych prezentacjach, stronach internetowych stosuj font bezszeryfowy; unikaj częstych zmian wielkości czcionki to doskonały przepis na chaos w prezentacji!

15 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania Rozkład tekstu: układ blokowy czy chorągiewkowy? W układzie blokowym szerokość wierszy jest wszędzie jednakowa. W efekcie odstępy między wyrazami mają różne wielkości. W przypadku zbyt szerokiego składu odstępy międzywyrazowe zamieniają się w "dziury", które mogą razić odbiorcę prezentacji.

16 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania W układzie chorągiewkowym odstępy między wyrazami są takie same, co przekłada się na spokojną strukturę prezentowanego tekstu. Przy takim rozwiązaniu należy jednak być czujnym: nie zawsze rozłożenie tekstu dokonane automatycznie przez komputer jest prawidłowe: niewłaściwy podział tekstu może zniekształcić sens przekazu, zaburzyć rytm wierszy lub pozostawić na końcu danej linii tzw. "sieroty" (potoczne określenie wiszącego spójnika, czyli błędu pozostawienia samotnego znaku na końcu wersu).

17 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania Dobra czcionka nie gwarantuje czytelności tekstu! Pamiętaj o tym, że: liczba linii tekstu na jednym slajdzie nie powinna przekraczać 8 10; tekst powinien być podzielony na odseparowane od siebie akapity; dla zwiększenia czytelności tekstu, należy go przedstawiać w postaci list numerowanych lub punktowanych. Graj kolorami i grafiką: stosuj kolory tylko konsekwentnie które będą wspomagać prezentację, a nie dominować; odpowiedni dobór kolorów powinien sprzyjać koncentracji widza, a nie rozpraszać go; pamiętaj o kontraście przy dobieraniu kolorów tekstu i tła; zadaniem grafiki jest wspomaganie tekstu i urozmaicenie wyglądu slajdu. Dowiedz się więcej o podstawowych zasadach tworzenia prezentacji:

18 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Choć podstawą prezentacji multmedialnych jest zawsze scenariusz, to nie należy zapominać o takich elementach, jak rysunki, zdjęcia, dźwięki, obrazy, animacje czy filmy. Można mieć wiele pomysłów na wykonanie prezentacji jednak ich przeładowanie lub złe wdrożenie może tylko stworzyć wielki bałagan. Jak nie pogubić się w tym wszystkim? Zacznijmy od zdjęć.

19 GRAFIKA I ZDJĘCIA Dobra prezentacja zawiera zdjęcia lub grafikę tematycznie dobraną do treści. Dwie podstawowe zasady wskazują, że liczba zdjęć, rysunków, wykresów, schematów lub tabel na jednym slajdzie nie powinna przekraczać 6. Wskazane jest, by zdjęcia były możliwie duże i nie nazbyt skomplikowane. Bezwzględnie należy pamiętać o prawach autorskich wykorzystwanych w prezentacji zdjęć o ile nie są one naszego autorstwa. Bo choć internet stanowi nieprzebrane źródło fotografii, to jak oceniają sami jego użytkownicy człowiek musi nieźle się namęczyć, jeśli chce uszanować prawa autorskie. W internecie można znaleźć wiele serwisów oferujących darmowe zdjęcia do wykorzystania np. w prezentacji. Zanim jednak ich użyjesz sprawdź rodzaj licencji i warunki, na jakich są udostępnione ( więcej o licencjach przeczytasz w samouczku o prawie autorskim).

20 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Wyszukiwarki zdjęć na licencji Creatve Commons oraz bazy i kolekcje darmowych zdjęć: Wikimedia Commons potężna baza treści audio-wizualnych, udostępnionych na licencjach Creatve Commons albo należących do domeny publicznej.

21 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Pixabay - zdjęcia i grafiki udostępnione w domenie publicznej; zasoby można wykorzystywać w dowolny sposób i w dowolnym celu.

22 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST EveryStockphoto

23 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Google - zaawansowane wyszukiwanie grafik (można wybrać interesującą nas licencję).

24 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Compfight

25 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Freefoto.com

26 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Stock.xchng - baza zdjęć oznaczonych domyślnie hasłem Standard restrictons apply : daną fotografię można opublikować na stronie www, w prezentacji multmedialnej, gazecie, książce.

27 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Flickr. com- jedna z najbardziej popularnych wyszukiwarek zdjęć korzysta z licencji Creatve Commons.

28 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Open Clip Art Library - baza klipartów (wektorowych ilustracji) udostępnionych w domenie publicznej.

29 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Jeśli nie mamy siły ani czasu przebijać sie przez niezliczone zasoby Flickra, możemy sięgnąć do nieco mniej standardowych aplikacji, które szybko przeszukają ten popularny serwis. Szczególnie polecamy: Tag Galaxy sieciowa aplikacja do przeglądania zasobów Flickra za pomocą trójwymiarowego modelu; dla cierpliwych użytkowników.

30 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Flickr Related Tag Browser narzędzie przegląda pliki powiązane z określonym tagiem. Dodatkowo wyświetla pokrewne słowa kluczowe, które ułatwiają doprecyzowanie wyników.

31 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Pamiętaj, że część komercyjnych serwisów ze zdjęciami, takich jak istockphoto czy PhotoDune, okresowo udostepnia swoim użytkownikom wybrane fotografie za darmo. Warto więc zarejestrować się w nich, bo w ten sposób można z czasem zebrać całkiem sporą kolekcję zdjęć do wykorzystania. Obróbka zdjęć - szybko i łatwo Jeśli nie czujecie się pewnie, wybierając licencję, możecie wykorzystywać własne zdjęcia. Tym bardziej, że w internecie znaleźć można wiele programów, które podkręcą zdjęcia i uczynią z nas magika fotografii. Polecamy:

32 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Fotor - gwarantuje świetną zabawę ze zdjęciami. Wystarczy wybrać zdjęcie z własnych zasobów i skorzystać z kilkudziesięciu opcji umożliwiających jego edycję.

33 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST BeFunky - spodoba się wszystkim tym, którzy uwielbiają zabawę zdjęciami. Fotografia w stylu pop-art, malarstwa olejnego, impresjonizmu czy retro - te wszystkie efekty oferuje BeFunky (wystarczy wybrać określony filtr graficzny).

34 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Muzy - aby rozpocząć pracę, wystarczy zalogować się przez Facebook i skorzystać z kilku dostępnych opcji: np. Photobox umożliwia porządkowanie zdjęć w piękne kolaże, a PhotoCollage - dodawanie tekstu do zdjęć. Z opcją Photo przerobisz swoje zdjęcia na styl vintage lub "podkręcisz" je innymi efektami.

35 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST zdjęcia: Efekt zabawy z programem BeFunky

36 FILMY NA WOLNEJ LICENCJI W PREZENTACJI Podobnie jak zdjęcia czy grafiki, również materiały audiowizualne chronione są prawem autorskim - nie można więc w dowolny sposób, bez zgody autora, używać ich w prezentacji. Podpowiadamy kilka miejsc, gdzie można znaleźć takie materiały do wykorzystania bez naruszenia praw ich twórców. Wikimedia Commons - filmy do dowolnego wykorzystania bez ograniczeń (domena publiczna) lub na licencji GFDL albo Creatve Commons: CC BY lub CC BY-SA.

37 FILMY NA WOLNEJ LICENCJI W PREZENTACJI YouTube - o ile autor materiału nie wskaże inaczej - obowiązuje standardowa licencja YouYube, która umożliwia korzystanie z zamieszczonych materiałów, zezwala na ich powielanie i rozpowszechnianie lub opracowywanie na ich podstawie utworów zależnych. Warto zajrzeć również na YouTube Edukacja.

38 FILMY NA WOLNEJ LICENCJI W PREZENTACJI Vimeo - serwisu zabrania przesyłania plików komercyjnych, wideo z gier lub plików nieutworzonych przez użytkownika

39 FILMY NA WOLNEJ LICENCJI W PREZENTACJI Gdzie jeszcze szukać darmowych i otwartych zasobów do prezentacji? Polecamy stronę Otwarte zasoby - jej autorem jest Kamil Śliwowski, który na co dzień zajmuje się edukacją medialną, otwartymi zasobami edukacyjnymi i prawem autorskim; jest też współtwórcą naszego samouczka o otwartych zasobach edukacyjnych. Warto odwiedzić tę stronę, jeśli szukacie różnego typu zasobów (np. e-booków, e-podręczników, muzyki, kursów on-line) na danej licencji.

40 PREZENTACJA JAKO POMOC, ŚRODEK I NARZĘDZIE EDUKACYJNE Prezentacja multmedialna może być doskonałym elementem wspierającym wystąpienie (wykład lub lekcję) - nigdy jednak go nie zastąpi. Należy bezwzględnie pamiętać o jej podrzędnym charakterze w stosunku do samego wystąpienia. Struktura prezentacji multmedialnej i jej wygląd powinny wspierać wystąpienie, a nie być celem samym w sobie. Zawartość i układ poszczególnych slajdów są pomocą dla osoby prowadzącej, aby nawet podczas stresującego wystąpienia mogła trzymać się ułożonego wcześniej starannie planu, podporządkowanego logice wykładu.

41 PREZENTACJA JAKO POMOC, ŚRODEK I NARZĘDZIE EDUKACYJNE Przemyślana prezentacja multmedialna strukturyzuje wykład - jest pomocna zarówno dla nauczyciela, jak i dla jego uczniów. Wykorzystanie prezentacji multmedialnej prowadzi do zaangażowania zmysłu wzroku do procesu poznawczego, co sprzyja rozumieniu i trwałemu zapamiętywaniu nowej wiedzy. Multmedialność stanowi również o możliwości wykorzystania środków niedostępnych dla tradycyjnych technologii, czyli wzbogacenia wykładu o dźwięk, muzykę, animację czy film. Kluczem do skutecznego wykorzystania prezentacji multmedialnej w prowadzonych zajęciach jest zachowanie służebnej roli medium w stosunku do informacji oraz solidne przygotowanie samej prezentacji jak i osoby prowadzącej1.

42 PREZENTACJA JAKO POMOC, ŚRODEK I NARZĘDZIE EDUKACYJNE zdjęcie: Flickr, add.me CC BY-NC-SA Ewa Kołaczek, Zastosowanie komputera i innych środków medialnych w pracy wychowawczej

43 SIŁA PREZENTACJI Wyniki przeprowadzonych w USA badań na temat efektywności procesu nauczania wykazują, że przy użyciu technik multmedialnych w procesie nauczania można zwiększyć stopień przyswojenia materiału o %. Ponadto u osób uczących się udaje się utrzymać pełną koncentrację uwagi do 54 minut, zamiast dotychczasowych 21 minut w nauczaniu konwencjonalnym. Źródło! Siłą prezentacji jest jednoczesne zastosowanie tekstu, obrazu, dźwięku, animacji, filmu. Pozwala to obu półkulom zaangażować się w proces percepcji, przez co lepiej zapamiętujemy i kojarzymy fakty. Zalety prezentacji multmedialnych: skuteczność nauczania jest większa o 56%; zrozumienie tematu jest o ok. 60% wyższe; nieporozumienia przy przekazywaniu wiedzy są w ok. 30% rzadsze; oszczędność czasu wynosi 38 70%; tempo uczenia się jest o 60% szybsze; zakres wiedzy przyswojonej jest o 25 50% szerszy. źródło:roman Rożek, Prezetacja jako nowa jakość wspomagania procesu nauczania

44 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Prezi - to inne podejście do tworzenia prezentacji przez nadanie jej postaci tak zwanej mapy myśli. (zobacz nasz samouczek o mapach myśli). Nie opiera się ona na typowych seriach slajdów. Prezentację tworzymy, zapełniając obiektami i blokami treści rodzaj wielkiej karty. Przybiera ona formę obrazu, mapy mentalnej lub szeregu okienek - slajdów. Przepływamy nad poszczególnymi częściami, obracamy je, przybliżamy i oddalamy ich fragmenty lub grupy. Pozwala to pokazywać relacje między elementami prezentowanej całości w sposób ciekawy wizualnie, a jednocześnie bardziej zrozumiały dla... obu półkul mózgowych. Trzeba tylko pamiętać, żeby przejścia między poszczególnymi elementami nie były zbyt gwałtowne - oglądanie takiej prezentacji może się wtedy okazać nieprzyjemne dla osób, które mają skłonność do zawrotów głowy. Z ankiety dla gimnazjalistów przeprowadzonej przez portal edukacyjny E-nauczanie wynika, że ponad 75 proc. ankietowanych uczniów woli robic prezentacje w Prezi.

45 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Zaczynasz przygodę z Prezi? Zobacz koniecznie tutorial stworzony przez ucznia gliwickiego Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 Kamila Skirło (praca, którą nadesłał na konkurs edukacja ). Prezi - tutorial po polsku. Autor: Kamil Skirło. Standardowa licencja YouTube.

46 ZAPREZENTUJ SIĘ NOWOCZEŚNIE Zobacz również: Sześciolatka robi prezentację w Prezi Prezi w urządzeniach mobilnych O nowoczesnych multmedialnych prezentacjach wykonanych w programie Prezi przeczytasz również w portalu E-nauczanie.

47 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Glogster - ciekawy pomysł na prezentację w postaci plakatu. Można dodawać wypowiedź dźwiękową i muzykę. W opcji Glogster EDU zalogowany nauczyciel może tworzyć wirtualne klasy. Wymaga rejestracji

48 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU ZooBurst - alternatywa dla tradycyjnych prezentacji, czyli książeczki trójwymiarowe. Pomysłodawcy aplikacji dostosowali je do oczekiwań TIK-owców. Wymaga rejestracji

49 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Mural.ly - dla zwolenników Prezi. Mural.ly nie jest prezentacją zoomową, ale porównywalną do wielkiej tablicy, którą można zapisać - tekstem, zdjęciami, filmami, animacjami. Wymaga rejestracji.

50 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Projeqt - ciekawe rozwiązanie na stworzenie zupełnie nowej prezentacji, bazującej na materiałach, jakie już mamy. Wymaga rejestracji.

51 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Haiku Deck - zapewnia maksymalnie uproszczoną obsługę i prostotę dzielenia się prezentacjami z innymi. Wymaga rejestracji.

52 POKAŻ INNYM, czyli...udostępnij i podziel się Służą do tego tak zwane zakładki społecznościowe. Brzmi groźnie i nieznajomo? To nic innego niż popularne ikonki share czy podziel się, kierujące do portali, z których najpopularniejsze są oczywiście Facebook i Twiter, albo do kont Google+ czy . Klikając na te ikonki, możecie podzielić się oglądaną prezentacją albo pokazać ją innym. Możecie też pobrać link do utworzonej przez siebie prezentacji lub wygenerować specjalny kod (opcja embed), który pozwoli opublikować Waszą pracę na stronie internetowej lub blogu. Jak jednak włożyć swoją prezencję w sieć? Jak pokazać innym internautom gotowego PowerPointa? Oto przykłady kilku programów, które w tym pomogą.

53 POKAŻ INNYM, czyli... Issue - pozwala kategoryzować upubliczniane materiały i budować z nich półki i szafy wirtualnych publikacji. Dużo opcji wyszukiwania upublicznionych już materiałów. Wymaga rejestracji.

54 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Simplebooklet - opcja publikowania materiałów tekstowych, multmediów, clipartów. Wersja bezpłatna zawiera podstawowe funkcjonalności. Wymaga rejestracji.

55 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Empresser - umieść prezentację PowerPoint, a Empresser doda do niej specjalne efekty. Wymaga rejestracji.

56 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Calameo - kolejna propozycja na to, jak ciekawie opublikować własne materiały w formacie PDF lub PowerPoincie. Wymaga rejestracji.

57 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU SlideShare - rozbudowana opcja dla tych, którzy chcą upublicznić swoje materiały, dodając możliwość komentowania ich, katalogowania, tagowania itd. Wymaga rejestracji.

58 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU My Plick - wybierz dokument, prezentację lub plik audio i umieść ją w MyPlick. Gotowe. Wymaga rejestracji

59 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Jeśli przedstawione wcześniej programy nie spełniły Waszych oczekiwań, czas na rozwiązania, które pomogą włączyć do prezentacji nie tylko obraz czy dźwięk, ale i narrację autora albo autorki. (Wszystkie programy po angielsku). Program Dia - pozwala na swobodne tworzenie grafiki prezentacyjnej. Ten darmowy program może śmiało konkurować z innymi produktami do projektowania schematów blokowych, wykresów i diagramów.

60 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Present.me - o ile większość rozwiązań eksponuje jedynie możliwość zamieszczania własnych materiałów, to Present.me dopuszcza do głosu również lektora, który omawia każdy slajd. Wymaga rejestracji.

61 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Educreation - globalna społeczność, w której możemy pokazać swoją historię w postaci krótkich filmików (nie tylko o nauczaniu, ale na każdy wybrany temat).

62 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Blendspace - czerpie garściami z takich zasobów, jak YouTube i wyszukiwarki - czyli kontentu internetowego. Wymaga rejestracji. Zobacz też samouczek.

63 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH mybrainshark - nie tylko daje możliwość stworzenia klasycznych slajdów, ale też udostępnia wiele innych funkcjonalności, m.in. opcję nagrania głosu czy zmontowania filmu-prezentacji

64 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Scrollshow - specjalnie dla posiadaczy urządzeń mobilnych. Pierwsza - jak podają jej twórcy - aplikacja dla tworzenia prezentacji z funkcją ich "skrolowania".

65 A MOŻE INFOGRAFIKI? Infografiki coraz częściej są wykorzystywane jako sposób na czytelną, spójną prezentację, która przestawia wybraną myśl przewodnią (a zatem nie zadowoli tych, którzy chcieliby popisać się prezentacją przepełnioną treścią). Infografika to - jak definiuje Centrum Cyfrowe - połączenie dwóch elementów: danych i historii. Z jednej strony pozwala zrozumieć zależności między danymi zamkniętymi w bazach i tabelkach, z drugiej pokazuje nowe historie, które niejednokrotnie zmieniają nasze patrzenie na rzeczywistość. Zobaczcie, o co chodzi.

66 A MOŻE INFOGRAFIKI? Visual.ly - strona do tworzenia infografik, przeglądania i komentowania prac innych. Dużo opcji społecznościowych. Wymaga rejestracji.

67 A MOŻE INFOGRAFIKI? Piktochart - choć strona bardzo ciekawa, to - niestety - w wersji darmowej dostajemy dość ograniczone opcje tworzenia infografik. Wymaga rejestracji.

68 A MOŻE INFOGRAFIKI? Easel.ly - strona do tworzenia infografik, przeglądania i komentowania prac innych. Dużo opcji społecznościowych. Wymaga rejestracji.

69 PORADNIKI I TUTORIALE Chcesz się dowiedzieć więcej? Skorzystaj z poniższych linków. Nowoczesne metody edukacyjne i technologie Blog programu "Szkoła z klasa 2.0" Blog technologiczny ATENA LINKOGRAFIA Blog simonemagenbypass Strona Szkoły Podstawowej nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Lęborku Haiku Deck Extended Version Przykłady drzew genealogicznych wykonanych w programie Dia Haiku Deck interesująca alternatywa dla Keynote Prezentacja Google Nazwy aplikacji oraz znaki towarowe wymienionych aplikacji użyto wyłącznie w celach informacyjnych.

70 GLOGSTER SPRAWDŹ TO! Glog przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach: A jak wyglądałby glog z zaproszeniem na dni otwarte w Twojej szkole? Spróbuj go stworzyć razem z uczniami

71 ZASTOSOWANIE W PRAKTYCE Oto kilka przykładowych prezentacji wykonanych przez uczniów w programie PowerPoint jako zadanie domowe z informatyki. Zwróćmy uwagę na sposób wykonania. Uczniowie mieli wykonać prezentację na dowolnie wybrany temat, związany z dowolnie wybranym przedmiotem. Wykonując to zadanie, wykazali się nie tylko wiedzą z informatyki, ale pogłębili swoją wiedzę z wybranego zagadnienia.

72 INNE PRZYKŁADY PREZENTACJI MULTIMEDIALNYCH Kolejnym przykładem są prezentacje opracowane w Power Point w ramach Szkolnego Koła Naukowego realizowanego w projekcie prowadzonym przez CEO: Akademii uczniowskiej. Spróbuj poprowadzić lekcję, na której uczniowie będą przedstawiać zdobyte przez siebie wiadomości, tworząc prezentację w PowerPoincie. Prezentacja PowerPoint stworzona w ramach projektu Akademia uczniowska przez uczniów Gimnazjum w Mielżynie.

73 PRZYKŁAD PREZENTACJI W PREZI Tę prezentację możecie obejrzeć na spotkaniu lokalnej sieci współpracy! źródło: CEO

74 PODSUMOWANIE Ten samouczek ma Cię zainspirować do szerszego zastosowania prezentacji multmedialnych w nauczaniu. Jest pełen przykładów aplikacji i narzędzi do tworzenia prezentacji, ale pamiętaj, że tak naprawdę dobra prezentacja często w ogóle nie zależy od programu, w którym ją przygotowujesz. Nie zachłyśnij się więc nową technologią, a raczej skup się na tym, co i jak chcesz powiedzieć. Człowiek, który wie, o czym mówi, nie potrzebuje PowerPointa. Wojciech Orliński na tropie głównego podejrzanego: tabelki w Excelu, Magazyn Świąteczny Gazety Wyborczej z września 2013 r.

75 Biogram Autora Marian Switek uczy w szkole podstawowej. Od wielu lat współpracuje z Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Mielcu, oraz z innymi instytucjami szkoleniowymi. Autor materiałów szkoleniowych. Egzaminator ECDL. Beata Zwierzyńska - nauczycielka języka angielskiego i zajęć komputerowych w szkole podstawowej. Posiada doświadczenie w pracy w gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych. Egzaminatorka, tłumaczka, prowadzi prywatną szkołę językową. Prowadziła szkolenia we współpracy m.in. z: ORE, CEO, OEiiZK i CMPPP w Warszawie, American Corner Łódź w zakresie dydaktyki języka angielskiego oraz TIK. Obecnie trenerka w programie Aktywna Edukacja. Promuje wyższość dwóch myszek USB nad tablicą interaktywną. Pasjonatka nowoczesnych technologii i entuzjastka zmian w edukacji.

Na łamach niniejszego numeru wykorzystano zdjęcia z serwisu Pixabay (licencja CC0).

Na łamach niniejszego numeru wykorzystano zdjęcia z serwisu Pixabay (licencja CC0). 1 Biuletyn Nauczycieli Bibliotekarzy jest inicjatywą społeczną. Wszystkie prace związane z jego redakcją są wykonywane bezpłatnie. Redakcja nie wypłaca honorariów autorskich. Za treść i zawartość poszczególnych

Bardziej szczegółowo

Materiały na konferencję

Materiały na konferencję Materiały na konferencję 4 5 grudnia 2014 Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach TIK pod choinkę Materiały na konferencję 4 5 grudnia 2014 Spis rzeczy I. Wprowadzenie

Bardziej szczegółowo

Spis treści. społecznośc. Klara Siele. Michał r

Spis treści. społecznośc. Klara Siele. Michał r Ka Spis treści jak uczyć się i naucz Paulina Haratyk, Centrum Klara Siele społecznośc Michał r 6 8 18 ać w otwarty sposób? Cyfrowe Projekt: Polska 28 36 48 62 76 84 86 92 98 108 114 120 126 128 130 132

Bardziej szczegółowo

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blog w edukacji

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blog w edukacji O X @ X (Nie) * Bój się bloga! * Jak wykorzystywać blog w edukacji ` redakcja merytoryczna: grzegorz stunża, piotr peszko autorzy: radosław bomba, monika górska, katarzyna fornalska, agnieszka jarmuł,

Bardziej szczegółowo

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji

@ X O X. (Nie) Bój się. * Jak wykorzystywać blogi w edukacji O X @ X (Nie) * Bój się bloga! * Jak wykorzystywać blogi w edukacji ` redakcja merytoryczna: grzegorz d. stunża, piotr peszko autorzy: radosław bomba, monika górska, katarzyna fornalska, agnieszka jarmuł,

Bardziej szczegółowo

Podręcznik do metody Collaborative Blended Learning ver. 2. www.webquests.eu

Podręcznik do metody Collaborative Blended Learning ver. 2. www.webquests.eu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Niniejszy materiał odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Jak zacząć?... 3. Sztuka szukania... 4. Z czego nam wolno skorzystać w szkole... 12. Rodzaje zasobów i sposobów ich wykorzystania...

Spis treści. Jak zacząć?... 3. Sztuka szukania... 4. Z czego nam wolno skorzystać w szkole... 12. Rodzaje zasobów i sposobów ich wykorzystania... Spis treści Jak zacząć?........................................................... 3 Sztuka szukania..................................................... 4 Z czego nam wolno skorzystać w szkole..........................

Bardziej szczegółowo

Edukacja interaktywna multibooki w szkole. Bezpieczeństwo w sieci. Zmiany w nauczaniu informatyki nowa podstawa programowa.

Edukacja interaktywna multibooki w szkole. Bezpieczeństwo w sieci. Zmiany w nauczaniu informatyki nowa podstawa programowa. sp/gim/pg 2012 Wydawnictwo Szkolne PWN informatyka Zmiany w nauczaniu informatyki nowa podstawa programowa Edukacja interaktywna multibooki w szkole Bezpieczeństwo w sieci + materiały dydaktyczne & wywiady

Bardziej szczegółowo

przewodnik dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów kultury

przewodnik dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów kultury przewodnik dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów kultury przewodnik dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów kultury Spis treści 6 Wstęp Krótkie info o projekcie Otwarte Zabytki 8 20 30 34 44

Bardziej szczegółowo

1. E-learning - możliwości i wymagania

1. E-learning - możliwości i wymagania 2 Strona Spis treści 1. E-learning - możliwości i wymagania... 3 1. 1. Co to jest platforma e-learningowa... 3 1. 2. Korzyści zastosowania platformy e-learningowej w realizacji projektu Model pracy pozalekcyjnej

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK DO METODY COLLABORATIVE BLENDED LEARNING VER. 1 WWW.WEBQUESTS.EU KONSORCJUM PROJEKTU:

PODRĘCZNIK DO METODY COLLABORATIVE BLENDED LEARNING VER. 1 WWW.WEBQUESTS.EU KONSORCJUM PROJEKTU: Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie. Niniejszy materiał odzwierciedla jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska

Bardziej szczegółowo

M-LEARNING, czyli (r)ewolucja w uczeniu się

M-LEARNING, czyli (r)ewolucja w uczeniu się M-LEARNING, czyli (r)ewolucja w uczeniu się Publikacja skierowana do uczniów, opracowana w ramach projektu Moj@ Edukacja (2011) finansowanego ze środków firmy isource S.A. Wydanie pierwsze, lipiec 2011.

Bardziej szczegółowo

Tworzenie innowacyjnych materiałów dydaktycznych

Tworzenie innowacyjnych materiałów dydaktycznych Tworzenie innowacyjnych materiałów dydaktycznych e-podręcznik Autor: Strona 1 Spis treści Wstęp... 4 Metody tworzenia materiałów dydaktycznych... 7 Podejście indywidualne i zespołowe... 7 Indywidualnie

Bardziej szczegółowo

EKSPERTYZA. dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

EKSPERTYZA. dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego EKSPERTYZA dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego EKSPERTYZA dotycząca zastosowania e-learningu w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Przygotowana

Bardziej szczegółowo

P MATERIAŁY KONFERENCJĘ 0! @ # % & * ( ) - + = { }? 2 3 4 5 6 7 8 9 0! @ # % & * Q W E R T Y U I O P [ ] ) - + = { }?

P MATERIAŁY KONFERENCJĘ 0! @ # % & * ( ) - + = { }? 2 3 4 5 6 7 8 9 0! @ # % & * Q W E R T Y U I O P [ ] ) - + = { }? 1 9 ( Q O G Z. $ ± 1 9 ( 2 3 4 5 6 7 8 9 ( 0! @ # % & * - + = { }? )! @ # % & * ) - + = { }? Q W E W E R T Y U I O P [ [ ] A S D F G H J P MATERIAŁY H J KnaL : Z X C KONFERENCJĘ X C V B N M,. < > < > \

Bardziej szczegółowo

Otwarte Zabytki Scenariusze zajęć. Medialab wokół dziedzictwa kulturowego Warszawy

Otwarte Zabytki Scenariusze zajęć. Medialab wokół dziedzictwa kulturowego Warszawy Otwarte Zabytki Scenariusze zajęć Medialab wokół dziedzictwa kulturowego Warszawy Wprowadzenie Broszura, którą oddajemy w Wasze ręce, zawiera scenariusze zajęć i warsztatów, opracowane na podstawie działań

Bardziej szczegółowo

INFORMATYKA Zakres podstawowy Program nauczania 1 dla szkół ponadgimnazjalnych zgodny z podstawą programową z 2008/2009 roku 2

INFORMATYKA Zakres podstawowy Program nauczania 1 dla szkół ponadgimnazjalnych zgodny z podstawą programową z 2008/2009 roku 2 INFORMATYKA Zakres podstawowy Program nauczania 1 dla szkół ponadgimnazjalnych zgodny z podstawą programową z 2008/2009 roku 2 AUTORZY: Ewa Gurbiel, Grażyna Hardt-Olejniczak, Ewa Kołczyk Helena Krupicka,

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika

SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE. Materiały dla uczestnika SZKOLENIE NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W NAUCZANIU WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE Materiały dla uczestnika Małgorzata Wojnarowska Jacek Kulasa 1 SPIS TREŚCI Powitanie Zakres szkolenia Nowa podstawa programowa z wiedzy

Bardziej szczegółowo

Spis treści: Redakcja: Edycja i korekta:

Spis treści: Redakcja: Edycja i korekta: Spis treści: Wstęp (str. 2) Nowoczesne technologie w szkole (str. 3) Motywacja do nauki (str. 8) Nauczyciel przyszłości (str. 11) E-learning - nowoczesne metody edukacji (str. 12) Narzędzia komunikacji

Bardziej szczegółowo

PROGRAM w PIGUŁCE 0! @ # % & * ( ) - + = { }? 2 3 4 5 6 7 8 9 0! @ # % & * Q W E R T Y U I O P [ ] ) - + = { }? Q W E R T Y U I

PROGRAM w PIGUŁCE 0! @ # % & * ( ) - + = { }? 2 3 4 5 6 7 8 9 0! @ # % & * Q W E R T Y U I O P [ ] ) - + = { }? Q W E R T Y U I ! @ # % & * - + = { }? 1 2 3 4 9 )! @ # % & * ) - + = { }? Q W E W E R T Y U I O P [ P [ ] A S D F G H J H J K L : Z X C X C V B N M,. < > < > \ / ; ę_ $ ( Q O G Z. $ ± 1 9 ( 5 6 7 0 8 9 ( 0 R T Y U I

Bardziej szczegółowo

Lubię to! Program nauczania zajęć komputerowych dla klas 4 6 szkoły podstawowej. Autor: Michał Kęska

Lubię to! Program nauczania zajęć komputerowych dla klas 4 6 szkoły podstawowej. Autor: Michał Kęska Lubię to! Program nauczania zajęć komputerowych dla klas 4 6 szkoły podstawowej Autor: Michał Kęska Copyright by Nowa Era 2012 1 Spis treści 1. Założenia programu... 3 2. Ogólny podział treści... 4 3.

Bardziej szczegółowo

Tworzenie i publikowanie. strony internetowej. w programie Microsoft FrontPage

Tworzenie i publikowanie. strony internetowej. w programie Microsoft FrontPage Uniwersytet Zielonogórski Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Katedra Mediów i Technologii Informacyjnych KP Nr albumu: 007 Tworzenie i publikowanie strony internetowej w programie Microsoft

Bardziej szczegółowo

Kuźnia Talentów Informatycznych: Multimedia, grafika i technologie internetowe Tworzenie serwisów internetowych. Piotr Kopciał

Kuźnia Talentów Informatycznych: Multimedia, grafika i technologie internetowe Tworzenie serwisów internetowych. Piotr Kopciał Kuźnia Talentów Informatycznych: Multimedia, grafika i technologie internetowe Tworzenie serwisów internetowych Piotr Kopciał Tworzenie serwisów internetowych Rodzaj zajęć: Kuźnia Talentów Informatycznych

Bardziej szczegółowo

Lubię to! Program nauczania zajęć komputerowych dla klas 4 6 szkoły podstawowej. Autor: Michał Kęska

Lubię to! Program nauczania zajęć komputerowych dla klas 4 6 szkoły podstawowej. Autor: Michał Kęska Lubię to! Program nauczania zajęć komputerowych dla klas 4 6 szkoły podstawowej Autor: Michał Kęska Copyright by Nowa Era 2014 1 Spis treści 1. Założenia programu... 3 2. Ogólny podział treści... 4 3.

Bardziej szczegółowo

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela Informatyka i technologia informacyjna Podyplomowe studia kwalifikacyjne Weronika Ewertowska Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela PRACA DYPLOMOWA PROMOTOR mgr Tomasz Piłka POZNAŃ 2010/2011

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie Wstęp................................................................................. 3 Harmonogram szkoleń na rok szkolny 2013/2014 (semestr letni)............................... 5 Oferta szkoleń na

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po programie

Przewodnik po programie Szkoła z klasą 2.0 Przewodnik po programie Autorzy: Alicja Pacewicz, Piotr Pacewicz, Agata Łuczyńska, Magdalena Janiszewska, Claudia Snochowska-Gonzalez, Joanna Sroka-Małolepszy W publikacji wykorzystano

Bardziej szczegółowo

TIK pod żaglami. Materiały na konferencję 5 6 czerwca 2014

TIK pod żaglami. Materiały na konferencję 5 6 czerwca 2014 5 6 czerwca 2014 TIK pod żaglami Materiały na konferencję 5 6 czerwca 2014 Spis rzeczy I. Wprowadzenie 7 II. Koniec programu... i co dalej? 9 III. TIK pod żaglami 11 IV. Publikacje w programie Aktywna

Bardziej szczegółowo

Znasz już wszystkie podstawowe elementy potrzebne do utworzenia ładnie i ciekawie wyglądającego dokumentu.

Znasz już wszystkie podstawowe elementy potrzebne do utworzenia ładnie i ciekawie wyglądającego dokumentu. Projektujemy Znasz już wszystkie podstawowe elementy potrzebne do utworzenia ładnie i ciekawie wyglądającego dokumentu. Projekt 1 Wycieczka 1. Podzielcie się na czteroosobowe zespoły. 2. Wybierzcie się

Bardziej szczegółowo

http://kwartalnik.wodip.opole.pl kwartalnik@wodip.opole.pl

http://kwartalnik.wodip.opole.pl kwartalnik@wodip.opole.pl Kwartalnik Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego ISSN 1899-8534 Edukacja w drodze do społeczeostwa informacyjnego Nr 7 (grudzieo)/2009 SPIS TREŚCI Książka, zeszyt, długopis

Bardziej szczegółowo