PREZENTACJE MULTIMEDIALNE

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "PREZENTACJE MULTIMEDIALNE"

Transkrypt

1 PREZENTACJE MULTIMEDIALNE Marian Switek, Beata Zwierzyńska

2 ZAŁOŻENIA I CELE SAMOUCZKA W samouczku na temat prezentacji multmedialnych postaramy się znaleźć odpowiedź na następujące pytania: Czy prezentacja jest tylko narzędziem do przedstawienia firmowych danych? Czy prezentacja służy wyłącznie do liniowego prezentowania kolejnych ekranów? Czy prezentacja to jedynie urozmaicenie lekcji, wykładów, referatów, komunikatów? Zapraszamy! zdjęcie: materiały własne CEO

3 CO TO JEST PREZENTACJA? Praesentatio, praesentare (łac.) - okazanie, okazywać. Okaż swoją wiedzę za pomocą prezentacji multmedialnej! Prezentacja multmedialna jest elektroniczną formą przedstawiania treści (danych) za pomocą tekstu, obrazu, dźwięku czy wideo (filmy, animacje). Niekoniecznie musi być to forma wypowiedzi publicznej z wykorzystaniem projektora multmedialnego. Owszem, jest to jeden ze sposobów przedstawiania prezentacji, lecz tworzone są także prezentacje mające charakter indywidualny. Prezentacje przeznaczone do odbioru indywidualnego, interaktywne, gdzie odbiorca steruje prezentacją, wybiera co, kiedy i w jakiej kolejności będzie oglądać - są równie popularne. Prezentacje indywidualne mogą mieć formę np. quizu albo testu.

4 CO TO JEST PREZENTACJA? Podstawą prezentacji multmedialnych jest zawsze scenariusz uzupełniony o takie elementy, jak np. rysunki, zdjęcia, dźwięki i obrazy, a nawet animacje czy filmy. zdjęcie: Oficer Marynarki Stanów Zjednoczonych pokazuje uczniom, jak się tworzy prezentację multmedialną. Wikimedia Commons, autor: Jeff Kraftchak, CC BY-SA 3.0

5 PREZENTACJA MULTIMEDIALNA XXI WIEKU, czyli czym kuszą nowoczesne programy i narzędzia Pierwszy program do prezentacji Harvard Presentaton Graphics pozwalał na łączenie tekstu, grafiki i wykresów jako pokazu slajdów. Nowoczesne prezentacje multmedialne zdecydowanie przerastają pioniera z 1986 roku. Do katalogu ich funkcjonalności należą między innymi: udostępnianie prezentacji innym osobom i wspólna równoczesna praca nad dokumentem (połączona z opcją czatu na temat wprowadzanych zmian, komentowania ich); wstawianie filmów, dodawanie animacji; rysowanie schematów organizacyjnych, wykresów; udostępnianie prezentacji szerokiemu gronu odbiorców, np. na serwisach społecznościowych, publikowanie ich na stronach www, blogach (opcja embed korzystając z niej można pobrać kod źródłowy do prezentacji i wkleić go na stronę).

6 POPULARNE PROGRAMY DO TWORZENIA PREZENTACJI PowerPoint choć jest jednym z najczęściej używanych programów do tworzenia prezentacji, jest również prawdziwym weteranem jego pierwsza wersja pochodzi z 1987 roku. Najnowsza wersja PowerPoint 2013 dostępna jest nie tylko na tradycyjnych komputerach stacjonarnych, ale również na telefonach i tabletach. Program płatny wymaga zainstalowanego pakietu Microsoft Office. Impress wymaga zainstalowania darmowego pakietu LibreOffice albo OpenOffice. Podobnie jak PowerPoint, zawiera komplet narzędzi do tworzenia prezentacji, w tym edycji slajdów, eksportu i importu danych. Prezentacja Google jeśli nie posiadasz pakietu Microsoft Office lub nie chcesz albo nie potrafisz zainstalować pakietu LibreOffice, możesz skorzystać z pakietu Google Dokumenty i sięgnąć po Prezentację Google. Wystarczy założyć konto pocztowe na Google. Po zalogowaniu na stronie Google uzyskasz dostęp do wielu dodatkowych funkcji między innymi do tworzenia prezentacji.

7 POPULARNE PROGRAMY DO TWORZENIA PREZENTACJI Impress PowerPoint Prezentacja Google

8 ZRÓB TO SAM/A Nasz samouczek powstaje zgodnie z zasadami cyklu Kolba (wiedzę zdobywa się poprzez praktykę i doświadczenie). Być może nie jesteś jeszcze mistrzem prezentacji, ale spróbuj wykonać ją teraz samodzielnie, wykorzystując jeden z przedstawionych wcześniej programów. Wypróbuj Power Point, Impress lub Prezentacje Google: w jednym z tych programów stwórz krótką prezentację opisującą Twoje zainteresowania zdjęcie: Flickr, by ilmungo CC BY-NC SA 2.0

9 ZASTANÓW SIĘ! Zastanów się nad przydatnością prezentacji multmedialnej w procesie dydaktycznym.

10 PREZENTACJA DLA NIEWTAJEMNICZONYCH Jeśli nie czujesz się wystarczająco na siłach, aby już na tym etapie wykonać ćwiczenia praktyczne, zobacz pierwsze materiały wyjaśniające podstawy tworzenia prezentacji w PowerPoint, Impress i Google Presentaton: Zobacz, czym może zaskoczyć Cię nowy PowerPoint. źródło filmu: Microsof

11 PREZENTACJA DLA NIEWTAJEMNICZONYCH Zainteresowanych nowymi funkcjonalnościami PowerPoint 2013 odsyłamy do kursu szkoleniowego - materiały wideo przygotowane przez Microsoft Office ułatwią zapoznanie się z programem PowerPoint Pobierz prezentację i dowiedz się, jak wykonywać codzienne zadania. Tym zaś, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z PowerPoint, polecamy kurs opisujący podstawowe zadanie związane z tworzeniem prezentacji. O tym się mówi: Twoja prezentacja PowerPoint w chmurze Pracę w chmurze można porównać do pracy w dużym magazynie (tyle tylko, że wirtualnym), gdzie przechowywane są liczne plik.z tych plików można korzystać po zalogowaniu się. W chmurze w przypadku pakietu Office jest to usługa SkyDrive można przechowywać również prezentację typu PowerPoint i udostępniać ją innym osobom. W ten sposób nad jedną prezentacją PowerPoint może pracować wielu uczniów jednocześnie. Zobacz, jak udostępniać prezentację PowerPoint innym.

12 PREZENTACJA DLA NIEWTAJEMNICZONYCH Impress Początkujących użytkowników programu Impress odsyłamy do dwóch przewodników: przewodnik w pakiecie LibreOffice i przewodnik w pakiecie OpenOffice (zwróćcie szczególną uwagę na funkcję tworzenia animacji w prezentacjach!). Google Presentaton Zwolenników rozwiązań oferowanych przez Google odsyłamy do krótkiego przewodnika po tworzeniu prezentacji. O tym się mówi: nad prezentacją Google pracujemy wspólnie Tworząc prezentację z Google, można decydować, komu ją udostępnić (podobnie jest w przypadku innych utworzonych przez siebie dokumentów). Wystarczy wprowadzić adresy owe osób, którym zostanie udostępniona prezentacja, i wysłać zaproszenie do jej przeglądania lub edycji. Zaproszona do wspólnej pracy osoba natychmiast po zalogowaniu do Google otrzyma do niej dostęp. W ten sposób prezentacja może być przeglądana i edytowana przez wiele osób jednocześnie.

13 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania Od tysięcy lat pismo wywierało wpływ na ludzi. Dążenia imperialne, powaga wzbudzająca zaufanie, obietnica odprężenia, poczucie bezpieczeństwa czy wywołującego szacunek dystansu wszystko to można wyrazić pismem. Mimo że większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, oddziaływanie takie rzeczywiście istnieje. Czymś innym jest subiektywne odczucie. "Ten krój nie podoba mi się, ten podoba mi się bardziej" oto niepodważalne i zasadne argumenty. Nie dają one jednak odpowiedzi na pytanie (...): czy dany krój pomoże osiągnąć zamierzony cel, czy spełni swoje zadanie? Pierwsza pomoc w typografii, H. P. Willberg, F. Forssman Prezentacja ma być naszym sprzymierzeńcem w przekazywaniu komunikatu. Przed rozpoczęciem pracy z prezentacją warto poznać kilka zasad.

14 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania Czcionka - kilka zasad: prawidłowy rozmiar czcionki to 24 - zapewnia on pełną czytelność prezentowanych zapisów. Wskazane jest również używanie czcionki o rozmiarze 28, a nawet 32; dbaj o to, aby tekst i pozostałe elementy prezentacji były czytelne z większej odległości; w krótszych tekstach, wyświetlanych prezentacjach, stronach internetowych stosuj font bezszeryfowy; unikaj częstych zmian wielkości czcionki to doskonały przepis na chaos w prezentacji!

15 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania Rozkład tekstu: układ blokowy czy chorągiewkowy? W układzie blokowym szerokość wierszy jest wszędzie jednakowa. W efekcie odstępy między wyrazami mają różne wielkości. W przypadku zbyt szerokiego składu odstępy międzywyrazowe zamieniają się w "dziury", które mogą razić odbiorcę prezentacji.

16 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania W układzie chorągiewkowym odstępy między wyrazami są takie same, co przekłada się na spokojną strukturę prezentowanego tekstu. Przy takim rozwiązaniu należy jednak być czujnym: nie zawsze rozłożenie tekstu dokonane automatycznie przez komputer jest prawidłowe: niewłaściwy podział tekstu może zniekształcić sens przekazu, zaburzyć rytm wierszy lub pozostawić na końcu danej linii tzw. "sieroty" (potoczne określenie wiszącego spójnika, czyli błędu pozostawienia samotnego znaku na końcu wersu).

17 ODROBINA TEORII, czyli pismo służy nie tylko do pisania, ale i do oglądania Dobra czcionka nie gwarantuje czytelności tekstu! Pamiętaj o tym, że: liczba linii tekstu na jednym slajdzie nie powinna przekraczać 8 10; tekst powinien być podzielony na odseparowane od siebie akapity; dla zwiększenia czytelności tekstu, należy go przedstawiać w postaci list numerowanych lub punktowanych. Graj kolorami i grafiką: stosuj kolory tylko konsekwentnie które będą wspomagać prezentację, a nie dominować; odpowiedni dobór kolorów powinien sprzyjać koncentracji widza, a nie rozpraszać go; pamiętaj o kontraście przy dobieraniu kolorów tekstu i tła; zadaniem grafiki jest wspomaganie tekstu i urozmaicenie wyglądu slajdu. Dowiedz się więcej o podstawowych zasadach tworzenia prezentacji:

18 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Choć podstawą prezentacji multmedialnych jest zawsze scenariusz, to nie należy zapominać o takich elementach, jak rysunki, zdjęcia, dźwięki, obrazy, animacje czy filmy. Można mieć wiele pomysłów na wykonanie prezentacji jednak ich przeładowanie lub złe wdrożenie może tylko stworzyć wielki bałagan. Jak nie pogubić się w tym wszystkim? Zacznijmy od zdjęć.

19 GRAFIKA I ZDJĘCIA Dobra prezentacja zawiera zdjęcia lub grafikę tematycznie dobraną do treści. Dwie podstawowe zasady wskazują, że liczba zdjęć, rysunków, wykresów, schematów lub tabel na jednym slajdzie nie powinna przekraczać 6. Wskazane jest, by zdjęcia były możliwie duże i nie nazbyt skomplikowane. Bezwzględnie należy pamiętać o prawach autorskich wykorzystwanych w prezentacji zdjęć o ile nie są one naszego autorstwa. Bo choć internet stanowi nieprzebrane źródło fotografii, to jak oceniają sami jego użytkownicy człowiek musi nieźle się namęczyć, jeśli chce uszanować prawa autorskie. W internecie można znaleźć wiele serwisów oferujących darmowe zdjęcia do wykorzystania np. w prezentacji. Zanim jednak ich użyjesz sprawdź rodzaj licencji i warunki, na jakich są udostępnione ( więcej o licencjach przeczytasz w samouczku o prawie autorskim).

20 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Wyszukiwarki zdjęć na licencji Creatve Commons oraz bazy i kolekcje darmowych zdjęć: Wikimedia Commons potężna baza treści audio-wizualnych, udostępnionych na licencjach Creatve Commons albo należących do domeny publicznej.

21 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Pixabay - zdjęcia i grafiki udostępnione w domenie publicznej; zasoby można wykorzystywać w dowolny sposób i w dowolnym celu.

22 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST EveryStockphoto

23 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Google - zaawansowane wyszukiwanie grafik (można wybrać interesującą nas licencję).

24 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Compfight

25 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Freefoto.com

26 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Stock.xchng - baza zdjęć oznaczonych domyślnie hasłem Standard restrictons apply : daną fotografię można opublikować na stronie www, w prezentacji multmedialnej, gazecie, książce.

27 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Flickr. com- jedna z najbardziej popularnych wyszukiwarek zdjęć korzysta z licencji Creatve Commons.

28 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Open Clip Art Library - baza klipartów (wektorowych ilustracji) udostępnionych w domenie publicznej.

29 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Jeśli nie mamy siły ani czasu przebijać sie przez niezliczone zasoby Flickra, możemy sięgnąć do nieco mniej standardowych aplikacji, które szybko przeszukają ten popularny serwis. Szczególnie polecamy: Tag Galaxy sieciowa aplikacja do przeglądania zasobów Flickra za pomocą trójwymiarowego modelu; dla cierpliwych użytkowników.

30 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Flickr Related Tag Browser narzędzie przegląda pliki powiązane z określonym tagiem. Dodatkowo wyświetla pokrewne słowa kluczowe, które ułatwiają doprecyzowanie wyników.

31 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Pamiętaj, że część komercyjnych serwisów ze zdjęciami, takich jak istockphoto czy PhotoDune, okresowo udostepnia swoim użytkownikom wybrane fotografie za darmo. Warto więc zarejestrować się w nich, bo w ten sposób można z czasem zebrać całkiem sporą kolekcję zdjęć do wykorzystania. Obróbka zdjęć - szybko i łatwo Jeśli nie czujecie się pewnie, wybierając licencję, możecie wykorzystywać własne zdjęcia. Tym bardziej, że w internecie znaleźć można wiele programów, które podkręcą zdjęcia i uczynią z nas magika fotografii. Polecamy:

32 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Fotor - gwarantuje świetną zabawę ze zdjęciami. Wystarczy wybrać zdjęcie z własnych zasobów i skorzystać z kilkudziesięciu opcji umożliwiających jego edycję.

33 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST BeFunky - spodoba się wszystkim tym, którzy uwielbiają zabawę zdjęciami. Fotografia w stylu pop-art, malarstwa olejnego, impresjonizmu czy retro - te wszystkie efekty oferuje BeFunky (wystarczy wybrać określony filtr graficzny).

34 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST Muzy - aby rozpocząć pracę, wystarczy zalogować się przez Facebook i skorzystać z kilku dostępnych opcji: np. Photobox umożliwia porządkowanie zdjęć w piękne kolaże, a PhotoCollage - dodawanie tekstu do zdjęć. Z opcją Photo przerobisz swoje zdjęcia na styl vintage lub "podkręcisz" je innymi efektami.

35 PREZENTACJA NIE TYLKO TEKST zdjęcia: Efekt zabawy z programem BeFunky

36 FILMY NA WOLNEJ LICENCJI W PREZENTACJI Podobnie jak zdjęcia czy grafiki, również materiały audiowizualne chronione są prawem autorskim - nie można więc w dowolny sposób, bez zgody autora, używać ich w prezentacji. Podpowiadamy kilka miejsc, gdzie można znaleźć takie materiały do wykorzystania bez naruszenia praw ich twórców. Wikimedia Commons - filmy do dowolnego wykorzystania bez ograniczeń (domena publiczna) lub na licencji GFDL albo Creatve Commons: CC BY lub CC BY-SA.

37 FILMY NA WOLNEJ LICENCJI W PREZENTACJI YouTube - o ile autor materiału nie wskaże inaczej - obowiązuje standardowa licencja YouYube, która umożliwia korzystanie z zamieszczonych materiałów, zezwala na ich powielanie i rozpowszechnianie lub opracowywanie na ich podstawie utworów zależnych. Warto zajrzeć również na YouTube Edukacja.

38 FILMY NA WOLNEJ LICENCJI W PREZENTACJI Vimeo - serwisu zabrania przesyłania plików komercyjnych, wideo z gier lub plików nieutworzonych przez użytkownika

39 FILMY NA WOLNEJ LICENCJI W PREZENTACJI Gdzie jeszcze szukać darmowych i otwartych zasobów do prezentacji? Polecamy stronę Otwarte zasoby - jej autorem jest Kamil Śliwowski, który na co dzień zajmuje się edukacją medialną, otwartymi zasobami edukacyjnymi i prawem autorskim; jest też współtwórcą naszego samouczka o otwartych zasobach edukacyjnych. Warto odwiedzić tę stronę, jeśli szukacie różnego typu zasobów (np. e-booków, e-podręczników, muzyki, kursów on-line) na danej licencji.

40 PREZENTACJA JAKO POMOC, ŚRODEK I NARZĘDZIE EDUKACYJNE Prezentacja multmedialna może być doskonałym elementem wspierającym wystąpienie (wykład lub lekcję) - nigdy jednak go nie zastąpi. Należy bezwzględnie pamiętać o jej podrzędnym charakterze w stosunku do samego wystąpienia. Struktura prezentacji multmedialnej i jej wygląd powinny wspierać wystąpienie, a nie być celem samym w sobie. Zawartość i układ poszczególnych slajdów są pomocą dla osoby prowadzącej, aby nawet podczas stresującego wystąpienia mogła trzymać się ułożonego wcześniej starannie planu, podporządkowanego logice wykładu.

41 PREZENTACJA JAKO POMOC, ŚRODEK I NARZĘDZIE EDUKACYJNE Przemyślana prezentacja multmedialna strukturyzuje wykład - jest pomocna zarówno dla nauczyciela, jak i dla jego uczniów. Wykorzystanie prezentacji multmedialnej prowadzi do zaangażowania zmysłu wzroku do procesu poznawczego, co sprzyja rozumieniu i trwałemu zapamiętywaniu nowej wiedzy. Multmedialność stanowi również o możliwości wykorzystania środków niedostępnych dla tradycyjnych technologii, czyli wzbogacenia wykładu o dźwięk, muzykę, animację czy film. Kluczem do skutecznego wykorzystania prezentacji multmedialnej w prowadzonych zajęciach jest zachowanie służebnej roli medium w stosunku do informacji oraz solidne przygotowanie samej prezentacji jak i osoby prowadzącej1.

42 PREZENTACJA JAKO POMOC, ŚRODEK I NARZĘDZIE EDUKACYJNE zdjęcie: Flickr, add.me CC BY-NC-SA Ewa Kołaczek, Zastosowanie komputera i innych środków medialnych w pracy wychowawczej

43 SIŁA PREZENTACJI Wyniki przeprowadzonych w USA badań na temat efektywności procesu nauczania wykazują, że przy użyciu technik multmedialnych w procesie nauczania można zwiększyć stopień przyswojenia materiału o %. Ponadto u osób uczących się udaje się utrzymać pełną koncentrację uwagi do 54 minut, zamiast dotychczasowych 21 minut w nauczaniu konwencjonalnym. Źródło! Siłą prezentacji jest jednoczesne zastosowanie tekstu, obrazu, dźwięku, animacji, filmu. Pozwala to obu półkulom zaangażować się w proces percepcji, przez co lepiej zapamiętujemy i kojarzymy fakty. Zalety prezentacji multmedialnych: skuteczność nauczania jest większa o 56%; zrozumienie tematu jest o ok. 60% wyższe; nieporozumienia przy przekazywaniu wiedzy są w ok. 30% rzadsze; oszczędność czasu wynosi 38 70%; tempo uczenia się jest o 60% szybsze; zakres wiedzy przyswojonej jest o 25 50% szerszy. źródło:roman Rożek, Prezetacja jako nowa jakość wspomagania procesu nauczania

44 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Prezi - to inne podejście do tworzenia prezentacji przez nadanie jej postaci tak zwanej mapy myśli. (zobacz nasz samouczek o mapach myśli). Nie opiera się ona na typowych seriach slajdów. Prezentację tworzymy, zapełniając obiektami i blokami treści rodzaj wielkiej karty. Przybiera ona formę obrazu, mapy mentalnej lub szeregu okienek - slajdów. Przepływamy nad poszczególnymi częściami, obracamy je, przybliżamy i oddalamy ich fragmenty lub grupy. Pozwala to pokazywać relacje między elementami prezentowanej całości w sposób ciekawy wizualnie, a jednocześnie bardziej zrozumiały dla... obu półkul mózgowych. Trzeba tylko pamiętać, żeby przejścia między poszczególnymi elementami nie były zbyt gwałtowne - oglądanie takiej prezentacji może się wtedy okazać nieprzyjemne dla osób, które mają skłonność do zawrotów głowy. Z ankiety dla gimnazjalistów przeprowadzonej przez portal edukacyjny E-nauczanie wynika, że ponad 75 proc. ankietowanych uczniów woli robic prezentacje w Prezi.

45 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Zaczynasz przygodę z Prezi? Zobacz koniecznie tutorial stworzony przez ucznia gliwickiego Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 Kamila Skirło (praca, którą nadesłał na konkurs edukacja ). Prezi - tutorial po polsku. Autor: Kamil Skirło. Standardowa licencja YouTube.

46 ZAPREZENTUJ SIĘ NOWOCZEŚNIE Zobacz również: Sześciolatka robi prezentację w Prezi Prezi w urządzeniach mobilnych O nowoczesnych multmedialnych prezentacjach wykonanych w programie Prezi przeczytasz również w portalu E-nauczanie.

47 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Glogster - ciekawy pomysł na prezentację w postaci plakatu. Można dodawać wypowiedź dźwiękową i muzykę. W opcji Glogster EDU zalogowany nauczyciel może tworzyć wirtualne klasy. Wymaga rejestracji

48 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU ZooBurst - alternatywa dla tradycyjnych prezentacji, czyli książeczki trójwymiarowe. Pomysłodawcy aplikacji dostosowali je do oczekiwań TIK-owców. Wymaga rejestracji

49 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Mural.ly - dla zwolenników Prezi. Mural.ly nie jest prezentacją zoomową, ale porównywalną do wielkiej tablicy, którą można zapisać - tekstem, zdjęciami, filmami, animacjami. Wymaga rejestracji.

50 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Projeqt - ciekawe rozwiązanie na stworzenie zupełnie nowej prezentacji, bazującej na materiałach, jakie już mamy. Wymaga rejestracji.

51 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Haiku Deck - zapewnia maksymalnie uproszczoną obsługę i prostotę dzielenia się prezentacjami z innymi. Wymaga rejestracji.

52 POKAŻ INNYM, czyli...udostępnij i podziel się Służą do tego tak zwane zakładki społecznościowe. Brzmi groźnie i nieznajomo? To nic innego niż popularne ikonki share czy podziel się, kierujące do portali, z których najpopularniejsze są oczywiście Facebook i Twiter, albo do kont Google+ czy . Klikając na te ikonki, możecie podzielić się oglądaną prezentacją albo pokazać ją innym. Możecie też pobrać link do utworzonej przez siebie prezentacji lub wygenerować specjalny kod (opcja embed), który pozwoli opublikować Waszą pracę na stronie internetowej lub blogu. Jak jednak włożyć swoją prezencję w sieć? Jak pokazać innym internautom gotowego PowerPointa? Oto przykłady kilku programów, które w tym pomogą.

53 POKAŻ INNYM, czyli... Issue - pozwala kategoryzować upubliczniane materiały i budować z nich półki i szafy wirtualnych publikacji. Dużo opcji wyszukiwania upublicznionych już materiałów. Wymaga rejestracji.

54 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Simplebooklet - opcja publikowania materiałów tekstowych, multmediów, clipartów. Wersja bezpłatna zawiera podstawowe funkcjonalności. Wymaga rejestracji.

55 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Empresser - umieść prezentację PowerPoint, a Empresser doda do niej specjalne efekty. Wymaga rejestracji.

56 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU Calameo - kolejna propozycja na to, jak ciekawie opublikować własne materiały w formacie PDF lub PowerPoincie. Wymaga rejestracji.

57 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU SlideShare - rozbudowana opcja dla tych, którzy chcą upublicznić swoje materiały, dodając możliwość komentowania ich, katalogowania, tagowania itd. Wymaga rejestracji.

58 ZAPREZENTUJ SIĘ W NOWOCZESNYM STYLU My Plick - wybierz dokument, prezentację lub plik audio i umieść ją w MyPlick. Gotowe. Wymaga rejestracji

59 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Jeśli przedstawione wcześniej programy nie spełniły Waszych oczekiwań, czas na rozwiązania, które pomogą włączyć do prezentacji nie tylko obraz czy dźwięk, ale i narrację autora albo autorki. (Wszystkie programy po angielsku). Program Dia - pozwala na swobodne tworzenie grafiki prezentacyjnej. Ten darmowy program może śmiało konkurować z innymi produktami do projektowania schematów blokowych, wykresów i diagramów.

60 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Present.me - o ile większość rozwiązań eksponuje jedynie możliwość zamieszczania własnych materiałów, to Present.me dopuszcza do głosu również lektora, który omawia każdy slajd. Wymaga rejestracji.

61 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Educreation - globalna społeczność, w której możemy pokazać swoją historię w postaci krótkich filmików (nie tylko o nauczaniu, ale na każdy wybrany temat).

62 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Blendspace - czerpie garściami z takich zasobów, jak YouTube i wyszukiwarki - czyli kontentu internetowego. Wymaga rejestracji. Zobacz też samouczek.

63 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH mybrainshark - nie tylko daje możliwość stworzenia klasycznych slajdów, ale też udostępnia wiele innych funkcjonalności, m.in. opcję nagrania głosu czy zmontowania filmu-prezentacji

64 PROGRAMY DO ZADAŃ SPECJALNYCH Scrollshow - specjalnie dla posiadaczy urządzeń mobilnych. Pierwsza - jak podają jej twórcy - aplikacja dla tworzenia prezentacji z funkcją ich "skrolowania".

65 A MOŻE INFOGRAFIKI? Infografiki coraz częściej są wykorzystywane jako sposób na czytelną, spójną prezentację, która przestawia wybraną myśl przewodnią (a zatem nie zadowoli tych, którzy chcieliby popisać się prezentacją przepełnioną treścią). Infografika to - jak definiuje Centrum Cyfrowe - połączenie dwóch elementów: danych i historii. Z jednej strony pozwala zrozumieć zależności między danymi zamkniętymi w bazach i tabelkach, z drugiej pokazuje nowe historie, które niejednokrotnie zmieniają nasze patrzenie na rzeczywistość. Zobaczcie, o co chodzi.

66 A MOŻE INFOGRAFIKI? Visual.ly - strona do tworzenia infografik, przeglądania i komentowania prac innych. Dużo opcji społecznościowych. Wymaga rejestracji.

67 A MOŻE INFOGRAFIKI? Piktochart - choć strona bardzo ciekawa, to - niestety - w wersji darmowej dostajemy dość ograniczone opcje tworzenia infografik. Wymaga rejestracji.

68 A MOŻE INFOGRAFIKI? Easel.ly - strona do tworzenia infografik, przeglądania i komentowania prac innych. Dużo opcji społecznościowych. Wymaga rejestracji.

69 PORADNIKI I TUTORIALE Chcesz się dowiedzieć więcej? Skorzystaj z poniższych linków. Nowoczesne metody edukacyjne i technologie Blog programu "Szkoła z klasa 2.0" Blog technologiczny ATENA LINKOGRAFIA Blog simonemagenbypass Strona Szkoły Podstawowej nr 3 im. Olimpijczyków Polskich w Lęborku Haiku Deck Extended Version Przykłady drzew genealogicznych wykonanych w programie Dia Haiku Deck interesująca alternatywa dla Keynote Prezentacja Google Nazwy aplikacji oraz znaki towarowe wymienionych aplikacji użyto wyłącznie w celach informacyjnych.

70 GLOGSTER SPRAWDŹ TO! Glog przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach: A jak wyglądałby glog z zaproszeniem na dni otwarte w Twojej szkole? Spróbuj go stworzyć razem z uczniami

71 ZASTOSOWANIE W PRAKTYCE Oto kilka przykładowych prezentacji wykonanych przez uczniów w programie PowerPoint jako zadanie domowe z informatyki. Zwróćmy uwagę na sposób wykonania. Uczniowie mieli wykonać prezentację na dowolnie wybrany temat, związany z dowolnie wybranym przedmiotem. Wykonując to zadanie, wykazali się nie tylko wiedzą z informatyki, ale pogłębili swoją wiedzę z wybranego zagadnienia.

72 INNE PRZYKŁADY PREZENTACJI MULTIMEDIALNYCH Kolejnym przykładem są prezentacje opracowane w Power Point w ramach Szkolnego Koła Naukowego realizowanego w projekcie prowadzonym przez CEO: Akademii uczniowskiej. Spróbuj poprowadzić lekcję, na której uczniowie będą przedstawiać zdobyte przez siebie wiadomości, tworząc prezentację w PowerPoincie. Prezentacja PowerPoint stworzona w ramach projektu Akademia uczniowska przez uczniów Gimnazjum w Mielżynie.

73 PRZYKŁAD PREZENTACJI W PREZI Tę prezentację możecie obejrzeć na spotkaniu lokalnej sieci współpracy! źródło: CEO

74 PODSUMOWANIE Ten samouczek ma Cię zainspirować do szerszego zastosowania prezentacji multmedialnych w nauczaniu. Jest pełen przykładów aplikacji i narzędzi do tworzenia prezentacji, ale pamiętaj, że tak naprawdę dobra prezentacja często w ogóle nie zależy od programu, w którym ją przygotowujesz. Nie zachłyśnij się więc nową technologią, a raczej skup się na tym, co i jak chcesz powiedzieć. Człowiek, który wie, o czym mówi, nie potrzebuje PowerPointa. Wojciech Orliński na tropie głównego podejrzanego: tabelki w Excelu, Magazyn Świąteczny Gazety Wyborczej z września 2013 r.

75 Biogram Autora Marian Switek uczy w szkole podstawowej. Od wielu lat współpracuje z Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Mielcu, oraz z innymi instytucjami szkoleniowymi. Autor materiałów szkoleniowych. Egzaminator ECDL. Beata Zwierzyńska - nauczycielka języka angielskiego i zajęć komputerowych w szkole podstawowej. Posiada doświadczenie w pracy w gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych. Egzaminatorka, tłumaczka, prowadzi prywatną szkołę językową. Prowadziła szkolenia we współpracy m.in. z: ORE, CEO, OEiiZK i CMPPP w Warszawie, American Corner Łódź w zakresie dydaktyki języka angielskiego oraz TIK. Obecnie trenerka w programie Aktywna Edukacja. Promuje wyższość dwóch myszek USB nad tablicą interaktywną. Pasjonatka nowoczesnych technologii i entuzjastka zmian w edukacji.

Prezentacja jest dostępna na licencji. Uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne 3.0 Polska

Prezentacja jest dostępna na licencji. Uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne 3.0 Polska Prezentacja jest dostępna na licencji Uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne 3.0 Polska Kilka słów na temat prawa autorskiego i licencji Creative Commons 3 krótkie animacje na temat prawa autorskiego

Bardziej szczegółowo

Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach

Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach TIK w szkole podstawowej Edukacyjne wykorzystanie prezentacji multimedialnych OPRACOWANIE:

Bardziej szczegółowo

Tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych z wykorzystaniem TIK i inne innowacyjne metody w nauczaniu różnych przedmiotów w szkole podstawowej

Tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych z wykorzystaniem TIK i inne innowacyjne metody w nauczaniu różnych przedmiotów w szkole podstawowej Tworzenie interaktywnych pomocy dydaktycznych z wykorzystaniem TIK i inne innowacyjne metody w nauczaniu różnych przedmiotów w szkole podstawowej KATARZYNA SKARACZYŃSKA MARTA WOJDAT Technologie informacyjno-komunikacyjne

Bardziej szczegółowo

Zasady tworzenia dobrych prezentacji. --------------- m.banaszak@prokonto.pl

Zasady tworzenia dobrych prezentacji. --------------- m.banaszak@prokonto.pl Zasady tworzenia dobrych prezentacji --------------- m.banaszak@prokonto.pl Przygotowanie do prezentacji Zebranie materiałów na temat tworzonej prezentacji. Analiza audytorium i ustalenie celu pokazu.

Bardziej szczegółowo

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint

Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Tworzenie prezentacji w MS PowerPoint Program PowerPoint dostarczany jest w pakiecie Office i daje nam możliwość stworzenia prezentacji oraz uatrakcyjnienia materiału, który chcemy przedstawić. Prezentacje

Bardziej szczegółowo

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia:

Numer i nazwa obszaru: Temat szkolenia: Numer i nazwa obszaru: Obszar tematyczny nr 8 Tworzenie stron internetowych Temat szkolenia: Prezentacja treści na stronach internetowych wykonanych przez nauczycieli lub ich uczniów SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Bardziej szczegółowo

TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT

TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT Wstęp TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT Czasami zdarza się, że zostajemy poproszeni o poprowadzenia spotkania czy szkolenia w firmie, w której pracujemy lub po prostu

Bardziej szczegółowo

Przewodnik... Tworzenie Landing Page

Przewodnik... Tworzenie Landing Page Przewodnik... Tworzenie Landing Page Spis treści Kreator strony landing page Stwórz stronę Zarządzaj stronami 2 Kreator strony landing page Kreator pozwala stworzyć własną stronę internetową z unikalnym

Bardziej szczegółowo

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów. Przeznaczenie. Wymagania wstępne. Cele kształcenia. Cele operacyjne

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów. Przeznaczenie. Wymagania wstępne. Cele kształcenia. Cele operacyjne Zastosowanie technologii informacyjnej i komunikacyjnej w promocji osiągnięć własnych oraz szkoły na forum internetowym. Tworzenie prezentacji multimedialnych, stron internetowych oraz pomocy dydaktycznych.

Bardziej szczegółowo

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA

TECHNOLOGIA INFORMACYJNA Rozkład materiału nauczania z przedmiotu TECHNOLOGIA INFORMACYJNA dla liceum ogólnokształcącego (wykonany w oparciu o program nauczania nr DKOS 05-99/03) Ilość godzin: 72 jednostki lekcyjne w dwuletnim

Bardziej szczegółowo

Wirtualna tablica. Padlet: https://pl.padlet.com/ Padlet nazywany jest wirtualną tablicą, ścianą lub kartką strony internetowej.

Wirtualna tablica. Padlet: https://pl.padlet.com/ Padlet nazywany jest wirtualną tablicą, ścianą lub kartką strony internetowej. Wirtualna tablica Padlet: https://pl.padlet.com/ Padlet nazywany jest wirtualną tablicą, ścianą lub kartką strony internetowej. To proste w obsłudze narzędzie może służyć jako tablica informacyjna lub

Bardziej szczegółowo

SZKOLENIE: METODYKA E-LEARNINGU (50h) Tematyka zajęć: PROGRAM EXE NARZĘDZIE DO TWORZENIA ELEKTRONICZNYCH MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH (10h)

SZKOLENIE: METODYKA E-LEARNINGU (50h) Tematyka zajęć: PROGRAM EXE NARZĘDZIE DO TWORZENIA ELEKTRONICZNYCH MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH (10h) Program szkolenia realizowanego w ramach Projektu BELFER ONLINE + przygotowanie nauczycieli z obszarów wiejskich do kształcenia kompetencji kluczowych uczniów i dorosłych przy wykorzystaniu platform e-learningowych

Bardziej szczegółowo

Tworzenie dokumentów oraz prezentacji programu Młodzi Aktywiści Prezydencji przy wykorzystaniu EduTuby

Tworzenie dokumentów oraz prezentacji programu Młodzi Aktywiści Prezydencji przy wykorzystaniu EduTuby Tworzenie dokumentów oraz prezentacji programu Młodzi Aktywiści Prezydencji przy wykorzystaniu EduTuby W tym dokumencie pokażemy wam jak stworzyć dokument oraz prezentację wykorzystując do tego możliwości,

Bardziej szczegółowo

Bezpłatne programy i usługi edukacyjne w pracy nauczyciela bibliotekarza

Bezpłatne programy i usługi edukacyjne w pracy nauczyciela bibliotekarza Bezpłatne programy i usługi edukacyjne w pracy nauczyciela bibliotekarza dr Anna Marcol Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Programy i usługi sieciowe uwzględnione w prezentacji:

Bardziej szczegółowo

Zasady tworzenia prezentacji multimedialnych

Zasady tworzenia prezentacji multimedialnych Zasady tworzenia prezentacji multimedialnych I. Główne zasady: prezentacja multimedialna powinna być ilustracją (uzupełnieniem) treści prezentowanych werbalnie; informacje zawarte na pojedynczym slajdzie

Bardziej szczegółowo

Stupeflix. Możemy również zalogować się korzystając z konta na portalu Facebook lub Google.

Stupeflix. Możemy również zalogować się korzystając z konta na portalu Facebook lub Google. Stupeflix Małgorzata Garkowska www.studio.stupeflix.com Stupeflix darmowe narzędzie online służące do tworzenia filmów ze zdjęć. Do zdjęć możemy dodać tekst, wybrać ciekawe przejście, zdecydować o szybkości

Bardziej szczegółowo

Spis treści. 1. Wstęp 2. Rejestracja 3. Logowanie 4. Moje konto 5. Program poleconych 6. Narzędzia Wydawcy 7. Zakończenie

Spis treści. 1. Wstęp 2. Rejestracja 3. Logowanie 4. Moje konto 5. Program poleconych 6. Narzędzia Wydawcy 7. Zakończenie 1. Wstęp 2. Rejestracja 3. Logowanie 4. Moje konto 5. Program poleconych 6. Narzędzia Wydawcy 7. Zakończenie Spis treści 1. Wstęp Adlove to nowoczesna i bezpłatna usługa skracania adresów URL. Możesz zarabiać

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRODROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry celujący Potrafi wymienić Samodzielnie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane: Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu Treści kształcenia: Zajęcia komputerowe: 6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do

Bardziej szczegółowo

MODUŁ VI GRAFIKA MENEDŻERSKA I PREZENTACYJNA. Opracował: Roman Głód

MODUŁ VI GRAFIKA MENEDŻERSKA I PREZENTACYJNA. Opracował: Roman Głód MODUŁ VI GRAFIKA MENEDŻERSKA I PREZENTACYJNA Opracował: Roman Głód SYLABUS MODUŁ VI 1. UŻYWANIE APLIKACJI Praca z prezentacjami Zwiększanie wydajności pracy 2. TWORZENIE PREZENTACJI Widoki prezentacji

Bardziej szczegółowo

mcourser platforma edukacyjna z multimedialnymi mlibro Zestaw darmowych aplikacji do zainstalowania

mcourser platforma edukacyjna z multimedialnymi mlibro Zestaw darmowych aplikacji do zainstalowania mcourser platforma edukacyjna z multimedialnymi zasobami edukacyjnymi przygotowanymi przez Wydawnictwo Klett oraz zasobami tworzonymi przy pomocy narzędzia minstructor, dostępna z każdego komputera PC,

Bardziej szczegółowo

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym

Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów. w nauczaniu wczesnoszkolnym Numer obszaru: 7 Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu różnych przedmiotów Temat szkolenia: Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu wczesnoszkolnym

Bardziej szczegółowo

Materiały do projektów dostępne w Internecie

Materiały do projektów dostępne w Internecie Internet pełen jest treści, których użycie może znacznie uatrakcyjnić lekcje. Podpowiadamy, jak je znaleźć i nie narazić się przy tym na zarzuty o łamanie prawa. Często przygotowując się do lekcji czy

Bardziej szczegółowo

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki

Program nauczania przedmiotu uzupełniającego Praktyczne zastosowania informatyki II Liceum ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Piotrkowie Trybunalskim Praktyczne zastosowanie informatyki program nauczania Agnieszka Pluczak, Paweł Bąkiewicz 205/206 Program nauczania przedmiotu

Bardziej szczegółowo

Zakres tematyczny dotyczący programu Microsoft Office PowerPoint

Zakres tematyczny dotyczący programu Microsoft Office PowerPoint Zakres tematyczny dotyczący programu Microsoft Office PowerPoint 1 Rozdział 1 Podstawy pracy z aplikacją Opis: W tym rozdziale uczestnicy szkolenia poznają podstawowe zasady pracy w programie PowerPoint.

Bardziej szczegółowo

Ty i Google. Niezbędnik dla początkującego

Ty i Google. Niezbędnik dla początkującego Ty i Google Niezbędnik dla początkującego Podstawowe usługi... Jedno konto, wszystkie usługi Jeśli założysz konto w serwisie google masz wtedy dostęp do wszystkich jego funkcji, również tych zaawansowanych.

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie e-podręczników w procesie nauczania i uczenia się

Zastosowanie e-podręczników w procesie nauczania i uczenia się Zastosowanie e-podręczników w procesie nauczania i uczenia się www.epodreczniki.pl epodreczniki.pl platforma edukacyjna dostęp dla każdego i bez granic dostęp na każdym urządzeniu na różne systemy operacyjne

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza:

Bardziej szczegółowo

Iv. Kreatywne. z mediów

Iv. Kreatywne. z mediów Iv. Kreatywne korzystanie z mediów Edukacja formalna dzieci Kreatywne korzystanie z mediów [ 45 ] Zagadnienia Wychowanie przedszkolne Szkoła podstawowa, klasy 1-3 Szkoła podstawowa, klasy 4-6 Tworzenie

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie informatyki na lekcjach geografii

Zastosowanie informatyki na lekcjach geografii Zastosowanie informatyki na lekcjach geografii Piotr Szopiński Geografia jest nauką interdyscyplinarną, czyli wykorzystującą wiadomości i zdobycze z innych dyscyplin nauki. Współcześnie najwyraźniej można

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści.

SCENARIUSZ LEKCJI. Opracowywanie wielostronicowego dokumentu o rozbudowanej strukturze, stosowanie stylów i szablonów, tworzenie spisu treści. SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza:

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI Projektowanie i przygotowanie prezentacji multimedialnej 2 CELE LEKCJI 2.1 Wiadomości Uczeń potrafi: opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać

Bardziej szczegółowo

Skuteczna prezentacja PowerPoint. Opracowanie: Anna Walkowiak

Skuteczna prezentacja PowerPoint. Opracowanie: Anna Walkowiak Skuteczna prezentacja PowerPoint Opracowanie: Anna Walkowiak Pomoce wizualne Pomoc wizualna jest dobra gdy: treść i obraz pomocy wizualnej są łatwo zrozumiałe, jest ona czytelna, przekazuje pojedynczą

Bardziej szczegółowo

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole

Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole Numer i nazwa obszaru: 5 Wdrażanie nowych, innowacyjnych sposobów nauczania i oceniania, w celu podnoszenia efektywności kształcenia w cyfrowej szkole Temat szkolenia: Gryfikacja i inne innowacyjne metody

Bardziej szczegółowo

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook Facebook, Nasza klasa i inne podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych Cz. 2. Facebook www.facebook.com Facebook to drugi najczęściej wykorzystywany portal społecznościowy w Polsce i

Bardziej szczegółowo

Jest to program stworzony z myślą o nauczycielach, wykładowcach, trenerach i prezenterach.

Jest to program stworzony z myślą o nauczycielach, wykładowcach, trenerach i prezenterach. Czym jest system InteractivOS? Jest to program stworzony z myślą o nauczycielach, wykładowcach, trenerach i prezenterach. Aplikacja ta pozwala na szybkie zebranie opinii uczestników lekcji, wykładu prezentacji

Bardziej szczegółowo

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Formatowanie treści oraz grafika w kodzie HTML 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: wymienić i scharakteryzować zasady tworzenie czytelnych, atrakcyjnych i estetycznych

Bardziej szczegółowo

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza:

Bardziej szczegółowo

WSPARCIE DLA EDUKACJI SZEROKĄ OFERTĄ GRUPY HELION

WSPARCIE DLA EDUKACJI SZEROKĄ OFERTĄ GRUPY HELION WSPARCIE DLA EDUKACJI SZEROKĄ OFERTĄ GRUPY HELION Grzegorz Jankowski Grupa Helion SA, Gliwice Wojewódzki Koordynator Innowacji w Edukacji grzegorz.jankowski@helion.pl http://edukacja.helion.pl http://dziennik.edu.pl

Bardziej szczegółowo

Oferta Ośrodka w semestrze letnim 2016

Oferta Ośrodka w semestrze letnim 2016 Oferta Ośrodka w semestrze letnim 2016 Referuje: J. A. Wierzbicki Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie Projekt Warszawa Programuje Cele projektu: Przygotowanie nauczycieli

Bardziej szczegółowo

Zasoby internetowe do darmowej nauki języka angielskiego. Alicja Wojgienica

Zasoby internetowe do darmowej nauki języka angielskiego. Alicja Wojgienica Zasoby internetowe do darmowej nauki języka angielskiego Alicja Wojgienica Wśród zasobów można wyróżnić między innymi: portale tematyczne, słowniki, materiały do pobrania ze stron wydawnictw brytyjskich,

Bardziej szczegółowo

Samouczek do korzystania z dokumentów Google

Samouczek do korzystania z dokumentów Google Samouczek do korzystania z dokumentów Google dr Paweł Cieśla dr Małgorzata Nodzyńska Uniwersytet Pedagogiczny, im. Komisji Edukacji Narodowej, Kraków1 Samouczek do korzystania z dokumentów Google: Dokumenty

Bardziej szczegółowo

VOKI I TONNDOO DWÓ CH

VOKI I TONNDOO DWÓ CH Mateusz Paradowski VOKI I TONNDOO DWÓ CH SPRZYMIERZEŃCÓW NAUCZYCIELA DOBRE PRAKTYKI Warszawa 2015 Creative Commons - Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-na tych samych warunkach 3.0 Polska Projekt graficzny

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

Przedmiotowy system oceniania z informatyki Przedmiotowy system oceniania z informatyki Przedmiotowy system oceniania został skonstruowany w oparciu o następujące dokumenty: Rozporządzenie MEN z dnia 7 września 2004 roku w sprawie zasad oceniania,

Bardziej szczegółowo

Tworzenie dobrej prezentacji. Technologia informacyjna

Tworzenie dobrej prezentacji. Technologia informacyjna Tworzenie dobrej prezentacji Technologia informacyjna Zanim stworzysz prezentację Zastanów się o czym będziesz mówił? co tak naprawdę chcesz powiedzieć, jak szczegółowo omówisz problem. Do kogo będziesz

Bardziej szczegółowo

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point

Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie. MS Power Point SCENARIUSZ ZAJĘĆ Osoba prowadząca: Temat zajęć: mgr Piotr Okłót Podstawy tworzenie prezentacji multimedialnej w programie Ilość godzin: 2 x 45 min Cel ogólny zajęć: MS Power Point Sprawna komunikacja z

Bardziej szczegółowo

JAK EDYTOWAĆ MULTIMEDIA W KREATORZE CLICK WEB?

JAK EDYTOWAĆ MULTIMEDIA W KREATORZE CLICK WEB? JAK EDYTOWAĆ MULTIMEDIA W KREATORZE CLICK WEB? W kreatorze Click Web bez trudu wzbogacisz projekt swojej strony o galerie zdjęć, pokazy slajdów, filmy, muzykę i pliki do pobrania. To elementy stron uwielbiane

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału zajęć komputerowych dla klasy V

Rozkład materiału zajęć komputerowych dla klasy V Rozkład materiału zajęć komputerowych dla klasy V Dział 4. Klawiatura zamiast pióra czyli nie tylko piszemy w MS Word 2010 4.1. Na skróty czyli o skrótach klawiszowych. Idziemy do kina czyli jak poprawnie

Bardziej szczegółowo

2015/2016. Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu [KURSY E-LEARNINGOWE]

2015/2016. Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu [KURSY E-LEARNINGOWE] 2015/2016 Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu [KURSY E-LEARNINGOWE] Szanowni Państwo, Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kursów e-learningowych, które Biblioteka Pedagogiczna

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Lekcja 1: PowerPoint informacje podstawowe 1. Lekcja 2: Podstawy pracy z prezentacjami 36. Umiejętności do zdobycia w tej lekcji 36

Spis treści. Lekcja 1: PowerPoint informacje podstawowe 1. Lekcja 2: Podstawy pracy z prezentacjami 36. Umiejętności do zdobycia w tej lekcji 36 Spis treści Lekcja 1: PowerPoint informacje podstawowe 1 Umiejętności do zdobycia w tej lekcji 1 Elementy programu 2 Poruszanie się po obszarze roboczym 2 Uruchamianie programu 2 UŜycie narzędzi ekranowych

Bardziej szczegółowo

Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie

Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie Program Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie w sprawie organizowania i prowadzenia wspomagania szkół i placówek oświatowych na terenie powiatu głogowskiego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej

Bardziej szczegółowo

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy)

Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Prezentacja multimedialna MS PowerPoint 2010 (podstawy) Cz. 1. Tworzenie slajdów MS PowerPoint 2010 to najnowsza wersja popularnego programu do tworzenia prezentacji multimedialnych. Wygląd programu w

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE 4 SZKOŁY PODSTAWOWEJ 1. W ZAKRESIE BEZPIECZNEGO POSŁUGIWANIA SIĘ KOMPUTEREM I OPROGRAMOWANIEM UCZEŃ: przestrzega podstawowych zasad bezpiecznej i higienicznej

Bardziej szczegółowo

Wstęp do poradnika metodycznego 5. 2. Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:...

Wstęp do poradnika metodycznego 5. 2. Przykładowy rozkład materiału 13 I rok nauczania...13 II rok nauczania...13 Rozkład materiału:... Spis treści Wstęp do poradnika metodycznego 5. Oprogramowanie wykorzystywane w podręczniku 7 Środowisko... 7 Narzędzia... 8. Przykładowy rozkład materiału 3 I rok nauczania...3 II rok nauczania...3 Rozkład

Bardziej szczegółowo

Numer i nazwa obszaru. Temat szkolenia. Narzędzia TIK w pracy nowoczesnego nauczyciela

Numer i nazwa obszaru. Temat szkolenia. Narzędzia TIK w pracy nowoczesnego nauczyciela Numer i nazwa obszaru Obszar tematyczny nr 12 Skuteczne posługiwanie się narzędziami TIK na wszystkich etapach kształcenia Temat szkolenia Narzędzia TIK w pracy nowoczesnego nauczyciela SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Bardziej szczegółowo

TEMAT SZKOLENIA,, POWER POINT ZAAWANSOWANE PREZENTACJE MULTIMEDIALNE DLA BIZNESU 25-26.05.2015 Hotel Kazimierz *** w Krakowie

TEMAT SZKOLENIA,, POWER POINT ZAAWANSOWANE PREZENTACJE MULTIMEDIALNE DLA BIZNESU 25-26.05.2015 Hotel Kazimierz *** w Krakowie TEMAT SZKOLENIA,, POWER POINT ZAAWANSOWANE PREZENTACJE MULTIMEDIALNE DLA BIZNESU 25-26.05.2015 Hotel Kazimierz *** w Krakowie Program MS Power Point jest podstawowym narzędziem pracy wykorzystywanym przez

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Europeana Remix

Przewodnik po Europeana Remix Przewodnik po Europeana Remix i? z d o h c o c O? a n a e Europ Europeana to zbiory europejskich instytucji kulturalnych, archiwów, bibliotek i muzeów dotyczące poszczególnych okresów historycznych, czasem

Bardziej szczegółowo

CO TY WIESZ O NORMALIZACJI?

CO TY WIESZ O NORMALIZACJI? ELŻBIETA CIEMIĘGA SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH CO TY WIESZ O NORMALIZACJI? PRACA WYRÓŻNIONA W I KONKURSIE NORMALIZACYJNYM PLACÓWKA EDUKACYJNA: Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Lubaczowie 37-600

Bardziej szczegółowo

Tworzenie infografik za pomocą narzędzia Canva

Tworzenie infografik za pomocą narzędzia Canva Tworzenie infografik za pomocą narzędzia Canva Spis treści Wstęp... 1 Układy... 3 Zmiana tekstu... 4 Obrazki... 5 Elementy... 6 Zdjęcia - Gratis... 6 Siatki... 8 Ramki... 10 Kształty... 12 Linie... 12

Bardziej szczegółowo

I. Formy doskonalenia zaplanowane w okresie 1 września 2014 do 30 czerwca 2015

I. Formy doskonalenia zaplanowane w okresie 1 września 2014 do 30 czerwca 2015 I. Formy doskonalenia zaplanowane w okresie 1 września 2014 do 30 czerwca 2015 Lp. Temat Termin Forma zajęć Adresaci Uwagi 1. 2. 3. 4. 5. 6. Kurs e-learningowy: Arkusz kalkulacyjny w pracy nauczyciela

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej. Dział Zagadnienia Wymagania podstawowe Wymagania ponadpodstawowe Arkusz kalkulacyjny (Microsoft Excel i OpenOffice) Uruchomienie

Bardziej szczegółowo

Dziennikarze przyszłości

Dziennikarze przyszłości Dziennikarze przyszłości Autor: Katarzyna Krywult, Joanna Płatkowska Lekcja 6: Podkast, który widać - czyli o łączeniu u ze zdjęciami i animacją Zajęcia, na których uczniowie zapoznają się z modelem łączenia

Bardziej szczegółowo

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie

Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie Odwrócona lekcja odwrócona klasa lub odwrócone nauczanie Odwrócona lekcja to propozycja na potwierdzone naukowo teorie dotyczące nauczania wyprzedzającego

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych (dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych) Przeznaczenie Szkolenie przeznaczone jest

Bardziej szczegółowo

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

INFORMATYKA. Portale społecznościowe SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: INFORMATYKA TEMAT: Portale społecznościowe AUTOR SCENARIUSZA: mgr inż. Anna Stanisławska OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Portale społecznościowe

Bardziej szczegółowo

Jak korzystać z Platformy Edukacyjnej Historia dla Polonii?

Jak korzystać z Platformy Edukacyjnej Historia dla Polonii? Szanowny Nauczycielu! Oddajemy w Twoje ręce efekt naszej wytężonej pracy. Jest to internetowy kurs historii Polski na dwóch poziomach, odpowiadających polskiemu II i III etapowi edukacyjnemu (klasy 4-6

Bardziej szczegółowo

TABLET - UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW

TABLET - UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW TABLET - UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW Sposobów przygotowania materiałów i możliwości ich udostępniania jest całe mnóstwo. Nawet nie można podać jednej (najłatwiejszej) metody. Wszystko zależy od: wiedzy i

Bardziej szczegółowo

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA,

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA, Numer zadania: 11 Innowacje i kreatywność w nauczaniu dzieci i młodzieży - zastosowanie technologii informacyjnej z uwzględnieniem nauczania na odległość SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA WARSZAWA, 2009 Wydanie

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych - klasa 4

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych - klasa 4 Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych - klasa 4 Przy ustaleniu oceny z zajęć komputerowych będzie brany przede wszystkim wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywaniu się z obowiązków wynikających

Bardziej szczegółowo

5. Praca z klasą. Dodawanie materiałów i plików. Etykieta tematu. Rozdział 5 Praca z klasą

5. Praca z klasą. Dodawanie materiałów i plików. Etykieta tematu. Rozdział 5 Praca z klasą 5. Praca z klasą Jako prowadzący i nauczyciel mamy bardzo duże możliwości, jeżeli chodzi o zamieszczanie i korzystanie z materiałów na platformie e-learningowej. Wykładowca w pierwszej kolejności musi

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie nowych mediów w procesie kształcenia jako przykład innowacji dydaktycznej

Wykorzystanie nowych mediów w procesie kształcenia jako przykład innowacji dydaktycznej Wykorzystanie nowych mediów w procesie kształcenia jako przykład innowacji dydaktycznej mgr Sylwia Polcyn-Matuszewska Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Informacja o autorce: mgr Sylwia Polcyn-Matuszewska

Bardziej szczegółowo

Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku

Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku Informacje ogólne strona 2 Krok 1: Szukaj partnera strona 3 1) Szukanie automatyczne strona 3 2) Szukanie zaawansowane strona 4 3) Szukanie według

Bardziej szczegółowo

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej adres naszej strony: www.zs3.wroc.pl logo liceum 1. Aby dodać artykuł należy się zalogować: System pokaże nazwę zalogowanego użytkownika

Bardziej szczegółowo

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki Program koła przedmiotowego w Gimnazjum Informatyka R2 w ramach projektu pn. Czym skorupka za młodu nasiąknie - rozwój kompetencji kluczowych uczniów Zespołu Szkół w Nowej Wsi Lęborskiej Renata Krzemińska

Bardziej szczegółowo

Przewodnik Szybki start

Przewodnik Szybki start Przewodnik Szybki start Program Microsoft Visio 2013 wygląda inaczej niż wcześniejsze wersje, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby skrócić czas nauki jego obsługi. Zaktualizowane szablony Szablony

Bardziej szczegółowo

Licencje Creative Commons i pola eksploatacji, czyli co przysługuje autorowi dzieła Opracowała: Anna Równy

Licencje Creative Commons i pola eksploatacji, czyli co przysługuje autorowi dzieła Opracowała: Anna Równy Szkoła gimnazjalna i ponadgimnazjalna Scenariusz z wykorzystaniem nowych mediów i metod aktywizujących (45 min) Licencje Creative Commons i pola eksploatacji, czyli co przysługuje autorowi dzieła Opracowała:

Bardziej szczegółowo

HARMONOGRAM ZAJĘĆ IV GRUPA

HARMONOGRAM ZAJĘĆ IV GRUPA BYDGOSKI DOM TECHNIKA NOT SP. z o.o. Ośrodek Informacji Technicznej i Promocji 85-030 Bydgoszcz, ul. B. Rumińskiego 6 tel./fax (052) 33-92-304, tel. kom. 0 604 40 40 48 e-mail: inte@not.com.pl Projekt:

Bardziej szczegółowo

Rozkład materiału nauczania

Rozkład materiału nauczania 1 Rozkład materiału nauczania Nr lekcji Temat lekcji Liczba godzin Zagadnienie do realizacji wg podstawy programowej 1 Bezpieczne dane, bezpieczny komputer, bezpieczny ja Przypomnienie zasad BHP w pracy

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa Autorzy scenariusza: SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji. SCENARIUSZ LEKCJI Autorzy scenariusza: OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Bardziej szczegółowo

1. PODSTAWOWY KURS OBSŁUGI KOMPUTERA

1. PODSTAWOWY KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Programy szkoleń realizowanych w projekcie Nowoczesny senior nauka i integracja w ramach programu: 1. PODSTAWOWY KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Wprowadzenie do środowiska Windows Uruchamianie komputera Wyjaśnienie

Bardziej szczegółowo

darmowe zdjęcia - allegro.pl

darmowe zdjęcia - allegro.pl darmowe zdjęcia - allegro.pl 1 Darmowe zdjęcia w Twoich aukcjach allegro? Tak to możliwe. Wielu sprzedających robi to od dawna i wbrew pozorom jest to bardzo proste. Serwis allegro oczywiście umożliwia

Bardziej szczegółowo

Sztuka tworzenia prezentacji multimedialnej

Sztuka tworzenia prezentacji multimedialnej Sztuka tworzenia prezentacji multimedialnej 1 Zasady dobrej prezentacji Zapoznaj słuchaczy z twoimi zamierzeniami Daj im szansę na rozłożenie uwagi Skup się na treści technika ma cię wspomagać, a nie przeszkadzać

Bardziej szczegółowo

Konto Google: Gmail, YouTube.

Konto Google: Gmail, YouTube. Konto Google: Gmail, YouTube. Samouczek dla Pracowni Orange Samouczek powstał na potrzeby szkolenia Komunikacja i promocja z wykorzystaniem nowych technologii. Platforma internetowa dla Pracowni Orange,

Bardziej szczegółowo

Pomoc krok-po-kroku. Jak korzystać z Twinspace

Pomoc krok-po-kroku. Jak korzystać z Twinspace Pomoc krok-po-kroku Jak korzystać z Twinspace Jak zaktualizowad swój profil... Error! Bookmark not defined.3 Jak dodawad nauczycieli i gości do swojej TwinSpace... 5 Jak zapraszad uczniów do swojej TwinSpace...

Bardziej szczegółowo

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Dokument komputerowy w edytorze grafiki Temat 3. Dokument komputerowy w edytorze grafiki Realizacja podstawy programowej 1. 3) stosuje usługi systemu operacyjnego i programów narzędziowych do zarządzania zasobami (plikami) [...]; 4) wyszukuje

Bardziej szczegółowo

Projektowanie przy uz yciu motywo w częś c 1: informacje podśtawowe

Projektowanie przy uz yciu motywo w częś c 1: informacje podśtawowe Projektowanie przy uz yciu motywo w częś c 1: informacje podśtawowe Motyw to skoordynowany zestaw czcionek, kolorów i efektów wizualnych. Za pomocą pojedynczego kliknięcia można zastosować jeden z kilkudziesięciu

Bardziej szczegółowo

Geografia w chmurze. Nauczanie i uczenie się. Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny Meritum 4 (39) Anna Grzybowska

Geografia w chmurze. Nauczanie i uczenie się. Mazowiecki Kwartalnik Edukacyjny Meritum 4 (39) Anna Grzybowska 56 Geografia w chmurze Rysunek 1. Fotografia ze zbiorów autorki Gdy geograf myśli o chmurach, zwykle nasuwają się mu skojarzenia typu chmury niskie i wysokie lub kłębiaste i pierzaste. Tym razem jednak

Bardziej szczegółowo

Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach

Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach Konferencja regionalna projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach TIK w szkole podstawowej Książki i komiksy Życie składa sie z historii i opowieści. http://zdjecia.newsweek.pl/sawka

Bardziej szczegółowo

Centrum Edukacyjne Żelazna www.cezelazna.pl Ul. Żelazna 87 pok. 211 biuro@cezelazna.pl 00-879 Warszawa

Centrum Edukacyjne Żelazna www.cezelazna.pl Ul. Żelazna 87 pok. 211 biuro@cezelazna.pl 00-879 Warszawa Centrum Edukacyjne Żelazna Ul. Żelazna 87 pok. 211 00-879 Warszawa www.cezelazna.pl biuro@cezelazna.pl 1. Preliminaria planowanie prezentacji podstawowe funkcje 2. Grafika osadzanie obiektów teksty, tabele,

Bardziej szczegółowo

INFORMATYKA dla gimnazjum Opis założonych osiągnięć ucznia wymagania na poszczególne oceny szkolne

INFORMATYKA dla gimnazjum Opis założonych osiągnięć ucznia wymagania na poszczególne oceny szkolne INFORMATYKA dla gimnazjum Opis założonych osiągnięć ucznia wymagania na poszczególne oceny szkolne 1 Klasa II 1. Praca z dokumentem tekstowym Opracowywanie tekstu przy użyciu edytora tekstu tworzy prosty

Bardziej szczegółowo

inż. Konrad Postawa Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusza

inż. Konrad Postawa Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusza inż. Konrad Postawa Akademia Aktywnego Seniora Wolontariusza W ramach programu: Organizator: Wrocław 2012 Tworzenie prezentacji MS PowerPoint Wstęp TWORZENIE PREZENTACJI MS POWERPOINT Czasami zdarza się,

Bardziej szczegółowo

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Zagadnienie tematyczne (blok tematyczny): Internet i sieci (Podr.cz. II, str.37-69) Podstawa programowa: Podstawowe zasady

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA zakładania konta w Społecznoś ci CEO

INSTRUKCJA zakładania konta w Społecznoś ci CEO INSTRUKCJA zakładania konta w Społecznoś ci CEO KROK 1 W celu uzupełnienia formularza rejestracyjnego należy zarejestrować/zalogować się w Społeczności CEO https://spolecznosc.ceo.org.pl. Społeczność CEO

Bardziej szczegółowo

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: INFORMATYKA TEMAT: PREZENTACJE MULTIMEDIALNE W PROGRAMIE PREZI AUTOR SCENARIUSZA: dr Miłosz Olejniczak OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Prezentacje

Bardziej szczegółowo

Prezi.com - instrukcja obsługi

Prezi.com - instrukcja obsługi Prezi.com - instrukcja obsługi Prezi.com jest programem webowym, umożliwiającym tworzenie multimedialnych prezentacji, zawierających tekst, grafikę i filmy. Całość oparta jest na dość przejrzystym interfejsie.

Bardziej szczegółowo

Jak poruszać się po TwinSpace

Jak poruszać się po TwinSpace Witaj Jak poruszać się po TwinSpace Wskazówki te zostały opracowane z myślą o Nauczycielach Administratorach, którzy są nowi na TwinSpace. Pomogą ci one: - Wejść na TwinSpace - Edytować swój profil - Tworzyć

Bardziej szczegółowo

Unikaj kłopotów i pomagaj innym. Prawo autorskie i otwarte zasoby edukacyjne. Kamil Śliwowski / otwartezasoby.pl

Unikaj kłopotów i pomagaj innym. Prawo autorskie i otwarte zasoby edukacyjne. Kamil Śliwowski / otwartezasoby.pl Unikaj kłopotów i pomagaj innym. Prawo autorskie i otwarte zasoby edukacyjne Kamil Śliwowski / otwartezasoby.pl Pytania, na które szukamy odpowiedzi: 1. Dlaczego otwarte zasoby edukacyjne to najlepszy

Bardziej szczegółowo

Sposoby wyszukiwania multimedialnych zasobów w Internecie

Sposoby wyszukiwania multimedialnych zasobów w Internecie Sposoby wyszukiwania multimedialnych zasobów w Internecie Lidia Derfert-Wolf Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy e-mail: lidka@utp.edu.pl III seminarium z cyklu INFOBROKER:

Bardziej szczegółowo