Linux - Real-Time (?)

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Linux - Real-Time (?)"

Transkrypt

1 Linux - Real-Time (?) Marcin Bis 6 marca 2012 Marcin Bis Linux - Real-Time (?)

2 O czym to będzie? Linux w systemach wbudowanych (głównie) dużo gotowego oprogramowania w wielu przypadkach system działa z pudełka popularność Coraz więcej aplikacji potrzebuje czasu rzeczywistego czyli gwarantowanych maksymalnych opóźnień (o tym za chwilę) równocześnie chcielibyśmy zachować łatwość programowania w Linuksie

3 Dla przypomnienia: Tak wygląda nasz system (dystrybucja)

4 O mnie Marcin Bis GNU/Linux (administracja, programowanie) szkolenia, konsulting, wsparcie techniczne zastosowanie Linuksa w przemyśle (real-time)

5

6 Po kolei... 1 Co oznacza Real-Time? 2 Z czym się zmagamy - podstawowe pojęcia. 3 Rodzaje wejścia-wyjścia. 4 Praktyczny test. 5 Jak z Linuksa zrobić system Real-Time? 6 Obowiązkowy przykład.

7 Co oznacza Real-Time? Definicja książkowa : Poprawność wykonania operacji zależy nie tylko od tego, czy wykonała się bez błędów i zwróciła poprawny rezultat, ale także od czasu (górnego ograniczenia) w jakim operacja się zakończyła.

8 Co oznacza Real-Time? Definicja praktyczna : System RT, to taki, w którym da się udowodnić, że każda wymagana operacja zakończy się w określonym czasie. W idealnym przypadku jest to dowód matematyczny. Niestety przy złożoności współczesnych systemów jest to niewykonalne, a nawet jeżeli, to istnieje ryzyko popełnienia błędu podczas dowodzenia. W praktyce stosuje się zestaw testów. System, który przejdzie takie testy określne w specyfikacji lub powstające podczas jego tworzenia, jest określany jako system czasu rzeczywistego.

9 Real-Time vs. Real-Fast Linux jest zaprojektowany jako system demokratyczny zasoby są przydzielane według potrzeb na przykład: planista zapobiega zagłodzeniu procesu Zazwyczaj determinizm nie jest brany pod uwagę liczy się maksymalna wydajność (throughput) Np.: dolne połówki w obsłudze pakietów sieciowych

10 Co ma do tego Linux? Przykładowy system oparty na projekcie TNKernel Projekt Open-Source rozwijany głównie przez jednego człowieka (plus zainteresowane nim firmy). Elegancko zaprojektowany, przejrzysty kod. Przetestowany na wielu wdrożeniach. Problem Klient zamawia: pobieranie logów przez FTP zdalne sterowanie urządzeniem Zbyt trudne do zrealizowania (w rozsądnym czasie). Te rzeczy mamy z pudełka w Linuksie! - sprawdźmy, czy się nadaje.

11 Podstawowe pojęcia.

12 Deadline Punkt w czasie, w którym dana akcja ma nastąpić (np. reakcja na zmianę stanu wejścia). Hard Real-Time - operacja zawsze musi zakończyć się w określonym czasie. Wynik operacji zakończonej później - nie nadaje się do wykorzystania (awaria już nastąpiła). Soft Real-Time - okazjonalnie operacja może zakończyć się po ustalonym czasie (błąd nie jest krytyczny dla operacji) - na przykład zgubiona ramka obrazu.

13 Latency Czas pomiędzy momentem w którym akcja miała wystąpić, a momentem w którym w rzeczywistości wystąpiła. W idealnym przypadku (taki system nie istnieje) - opóźnienia byłyby zerowe. W rzeczywistości komputer potrzebuje pewnego czasu na ustabilizowanie i przetworzenie sygnałów ze sprzętu, oprogramowanie wprowadza własne opóźnienia itp.

14 Jitter Wariancja opóźnienia (poprzedniej wartości). Czas pomiędzy wystąpieniem przerwania (zgłoszeniem przez sprzęt) a uruchomieniem procedury jego obsługi nie jest stały. Jego zmienność jest równie groźna jak duże opóźnienie (na przykład uniemożliwia wykorzystanie systemu do akwizycji danych).

15 Predictability Przewidywalność. Oznacza wiedzę na temat tego ile czasu zajmie operacja (na przykład procedura obsługi przerwania). Teoria algorytmów zajmuje się określaniem złożoności obliczeniowej poszczególnych metod. W szczególności aby system był przewidywalny, konieczne jest używanie algorytmów działających w stałym czasie (niezależnym od ilości danych).

16 Worst Case Ze względu na zmienność rzeczywistych systemów (nie da się zbudować systemu idealnego), głównym polem naszych zainteresowań pozostaje najgorszy możliwy przypadek. System będzie działał w sposób przewidywalny jeżeli będziemy znać jego opóźnienie w najgorszym możliwym przypadku.

17 Rodzaje wejścia-wyjścia

18 Próbkowane wejście powtarzaj jeżeli odczyt > wartość graniczna to: /* czujnik znajduje się nad podłogą */ poruszaj się do przodu skręcając lekko w lewo w przeciwnym wypadku: /* czujnik znajduje się nad linią */ poruszaj się do przodu skręcając lekko w prawo

19 Próbkowane wejście c.d.

20 Marcin Bis (http://bis.org.pl/) Linux - Real-Time (?)

21 Wejście sterowane przerwaniami Metoda stosowana w większości systemów - brak problemów wynikających z obciążania głównej pętli operacjami pobocznymi.

22 Praktyczny test

23 Wzorcowy układ

24 Wzorcowy układ Będziemy rozważać następujący układ: Wejście jest wzbudzane sygnałem i system reaguje zmieniając stan wyjścia. W tym przypadku są to PIN-y GPIO. ale sytuacja niczym się nie różni od wzbudzania wejścia przy pomocy innego (wewnętrznego mechanizmu). To jest timera lub przerwania z urządzenia (kamera).

25

26 Realizacja w procedurze obsługi przerwania

27 Realizacja w procedurze obsługi przerwania

28 Dodajemy obciążenie $ cat /proc/loadavg / odczyt danych z karty SD: cat /dev/mmcblk0p1 > /dev/null wysyłanie danych ASCII na terminal podłączony przez port szeregowy: cat /dev/zero od -v wysyłanie do badanego systemu dużej ilości pakietów IP (ICMP): ping -f <adres urządzenia> Uwaga!: te testy nie poddają systemu obciążeniom występującym podczas rzeczywistej pracy.

29 Realizacja w procedurze obsługi przerwania - obciążenie

30 Oddzielamy logikę od mechanizmów

31

32

33 Userspace

34 Userspace - obciążenie

35 Userspace - obciążenie

36 Jak z Linuksa zrobić system Real-Time? Przy pomocy rozwiązań Open-Source

37 Metody oparte na mikrojądrze: RTLinux - pierwsza implementacja. RTAI - najmniejsze możliwe opóźnienia. Adeos - nanokernel. Xenomai - oparty o Adeos - łatwe portowanie kodu z innych systemów RT. Próba ulepszenia Linuksa: RT PREEMPT

38 Xenomai - architektura

39 RT PREEMPT

40 Już od wersji dostępna jest możliwość włączenia wywłaszczania kodu jądra. Kernel Features ---> Preemption Model (Preemptible Kernel ()) --> ( ) No Forced Preemption (Server) ( ) Voluntary Kernel Preemption (Desktop) (X) Preemptible Kernel (Low-Latency Desktop) To nadal nie jest RT!

41 Bez wywłaszczania

42 Z wywłaszczaniem

43 RT-Preempt Standardowe jądro z omówionymi opcjami minimalizuje opóźnienia, jednak nie spełnia nawet wymogów miękkiego systemu czasu rzeczywistego. Zapewnia całkiem dobrą, ale nadal nie gwarantowaną responsywność. Łaty pozwalające na uruchamianie wątków czasu rzeczywistego, rozwijane są w oddzielnym projekcie: Są one sukcesywnie włączane do jądra.

44 Konfiguracja Kernel Features ---> Preemption Mode (Complete Preemption ()) ---> (X) Complete Preemption (Real-Time) -*- Thread Softirqs -*- Thread Hardirqs

45 Przerwania w wątkach 1 Standardowa obsługa przerwań 2 Obsługa przerwań w wątkach

46 Obciążenie

47 Obciążenie

48 Opóźnienia w systemie

49 Opóźnienia w systemie

50 Jądro z łatą RT PREEMPT nie sprawia, że system staje się RT. Trzeba skorzystać z: POSIX RT-API i dopiero aplikacje napisane z jego użyciem będą działały w reżimie czasu rzeczywistego!

51 Wsparcie dla POSIX RT API w Linuksie W celu zapewnienia wsparcia dla aplikacji czasu rzeczywistego, został opracowany standard IEEE b - POSIX.1b. Najważniejsze deterministyczne mechanizmy programowania w systemach czasu rzeczywistego określone w standardzie, to: Planowanie uruchamiania procesów (API planisty, pozwalające zdefiniować na stałe priorytet procesu oraz klasę zaszeregowania). Blokowanie pamięci (w celu uniemożliwienia jej zeswapowana). Kolejki komunikatów. Pamięć współdzielona. Sygnały czasu rzeczywistego. Semafory. Timery (CLOCK MONOTONIC). AIO - nieblokujące operacje odczytu i zapisu danych, oraz kontroli zleceń

52

53

54 Pozostałe problemy

55 Inwersja priorytetów Inwersja priorytetów - występuje w momencie kiedy zadanie (P1) o wysokim priorytecie wywłaszcza zadanie o niższym (P2), przetrzymujące blokadę (semafor), do której równocześnie chce się dostać zadanie z wyższym priorytetem.

56 Inwersja priorytetów

57 Problemy sprzętowe SMI - przerwanie obsługiwane przez bios (na przykład włączenie wentylatora lub przyjęcie danych z klawiatury USB, o ile została skonfigurowana do obsługi przez BIOS). Problem występuje głównie w PC. Wyłączenie tego typu przerwań (czasem jest możliwe przy pomocy interakcji z ustawieniami BIOS-u lub ACPI) może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. VGA - konsola VGA może generować opóźnienia rzędu 1ms jądro powinno korzystać z konsoli szeregowej. (problem nie występuje podczas korzystania ze środowiska graficznego ani z bufora ramki - wynika z błędów projektowych BIOS-u VGA). DMA - coś innego niż procesor kontroluje transfery z/do pamięci.

58 Problemy sprzętowe - DMA

59 Zatrzymanie awaryjne

Projekt i implementacja rozproszonego

Projekt i implementacja rozproszonego POLITECHNIKA KRAKOWSKA Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki Stosowanej Informatyka PRACA MAGISTERSKA Projekt i implementacja rozproszonego systemu czasu rzeczywistego Autor: Marcin Szelc Promotor:

Bardziej szczegółowo

Usługi i sieci teleinformatyczne następnej generacji aspekty techniczne, aplikacyjne i rynkowe

Usługi i sieci teleinformatyczne następnej generacji aspekty techniczne, aplikacyjne i rynkowe Numer Projektu Badawczego Zamawianego: -MNiSW-02-II/2007 Tytuł projektu: Usługi i sieci teleinformatyczne następnej generacji aspekty techniczne, aplikacyjne i rynkowe Tytuł tematu badawczego: Architektury

Bardziej szczegółowo

Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera

Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera Technologie tworzenia internetowych aplikacji działających po stronie serwera Piotr Kołaczkowski e-mail: P.Kolaczkowski@elka.pw.edu.pl Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej,

Bardziej szczegółowo

ZESTAW 100 PYTAŃ WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI NA ZALICZENIE SYSTEMÓW OPERACYJNYCH

ZESTAW 100 PYTAŃ WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI NA ZALICZENIE SYSTEMÓW OPERACYJNYCH ZESTAW 100 PYTAŃ WRAZ Z ODPOWIEDZIAMI NA ZALICZENIE SYSTEMÓW OPERACYJNYCH...gdyż jak wiadomo, najtrudniej odpowiedzieć na najprostsze pytania... 1. ADRESOWANIE W SIECI INTERNET. Jest to sposób ustalania

Bardziej szczegółowo

Maciej Klesiewicz. Instalacja, konfiguracja i administrowanie serwera sieciowego

Maciej Klesiewicz. Instalacja, konfiguracja i administrowanie serwera sieciowego Maciej Klesiewicz Instalacja, konfiguracja i administrowanie serwera sieciowego KRAKÓW 2003 O PRAWACH AUTORSKICH Niniejsza praca powstała w oparciu o dokumenty i opracowania, które są wymienione w Bibliografii

Bardziej szczegółowo

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym.

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. 42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. Proces - to jedno z najbardziej podstawowych pojęć w informatyce. Z definicji jest to po prostu egzemplarz wykonywanego

Bardziej szczegółowo

Administracja serwerami

Administracja serwerami Administracja serwerami dr inż. Sławomir Koczubiej Politechnika Świętokrzyska Wydział Zarządzania i Modelowania Komputerowego Katedra Informatyki i Matematyki Stosowanej (2 października 2014) dr inż. Sławomir

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi i konfiguracji programu

Instrukcja obsługi i konfiguracji programu Instrukcja obsługi i konfiguracji programu Spis treści 1. Podstawy...4 1.1. O programie PControl KDRCP...4 1.1.1. Wstęp...4 1.1.2. Historia...5 1.1.3. Podstawowe funkcje programu...10 1.1.4. Wymagania

Bardziej szczegółowo

bit 7 bit 6 bit5 bit 4 bit 3 bit 2 bit 1 bit 0

bit 7 bit 6 bit5 bit 4 bit 3 bit 2 bit 1 bit 0 126. Opisz strukturę adresu fizycznego pamięci dyskowej Adres fizyczny pamięci dyskowej, nazywany równieŝ metryką adresową(id), składa się z 4 bajtów oddzielonych w zapisie dwukropkiem. Numer cylindra:

Bardziej szczegółowo

Systemy Operacyjne. Sem. Zimowy 2007/2008 Dr Piotr Smejda E-mail: piotr@wshe.lodz.pl. htttp://piotrsmejda.wshe.lodz.pl student

Systemy Operacyjne. Sem. Zimowy 2007/2008 Dr Piotr Smejda E-mail: piotr@wshe.lodz.pl. htttp://piotrsmejda.wshe.lodz.pl student Systemy Operacyjne Sem. Zimowy 2007/2008 Dr Piotr Smejda E-mail: piotr@wshe.lodz.pl htttp://piotrsmejda.wshe.lodz.pl student 1 Literatura: A. Silberschatz, P.B. Galvin, G. Gagne, Podstawy systemów operacyjnych,

Bardziej szczegółowo

Szybka transmisja danych w paśmie krótkofalowym

Szybka transmisja danych w paśmie krótkofalowym Samodzielna Pracownia Radiokomunikacji Morskiej w Gdańsku (P-8) Szybka transmisja danych w paśmie krótkofalowym Etap 2: Opracowanie uniwersalnej platformy sprzętowej modemu Praca nr 08300016 Gdańsk, grudzień

Bardziej szczegółowo

Systemy operacyjne. Wprowadzenie. Wykład prowadzą: Jerzy Brzeziński Dariusz Wawrzyniak

Systemy operacyjne. Wprowadzenie. Wykład prowadzą: Jerzy Brzeziński Dariusz Wawrzyniak Wykład prowadzą: Jerzy Brzeziński Dariusz Wawrzyniak Celem wykładu jest przedstawienie ogólnych informacji o systemie operacyjnym jako składowej oprogramowania komputera. Omawiana jest zatem jego rola

Bardziej szczegółowo

RT-Linux w środowisku wirtualizowanym. Systemy operacyjne czasu rzeczywistego.

RT-Linux w środowisku wirtualizowanym. Systemy operacyjne czasu rzeczywistego. RT-Linux w środowisku wirtualizowanym. Systemy operacyjne czasu rzeczywistego. Autor: Kamil Deryński Zadaniem poniższego referatu jest przybliżenie problemów występujących podczas

Bardziej szczegółowo

Wykład 14. Systemy rozproszone, Systemy czasu-rzeczywistego i multimedialne

Wykład 14. Systemy rozproszone, Systemy czasu-rzeczywistego i multimedialne Wykład 14 Systemy rozproszone, Systemy czasu-rzeczywistego i multimedialne Nie będzie filmu ani wycieczki :( Wojciech Kwedlo Wykład z Systemów Operacyjnych -1- Wydział Informatyki PB System rozproszony

Bardziej szczegółowo

Podstawy Informatyki Systemy operacyjne

Podstawy Informatyki Systemy operacyjne Podstawy Informatyki alina.momot@polsl.pl http://zti.polsl.pl/amomot/pi Plan wykładu 1 Definicje systemu operacyjnego Zadania systemu operacyjnego Klasyfikacja systemów operacyjnych 2 Zasoby systemu komputerowego

Bardziej szczegółowo

CORE Edycja Specjalna - 2011. Testwarez 2011. 10-11 października we Wrocławiu

CORE Edycja Specjalna - 2011. Testwarez 2011. 10-11 października we Wrocławiu CORE Edycja Specjalna - 2011 Testwarez 2011 10-11 października we Wrocławiu Wprowadzenie Testwarez 2011 INDEX 04 Redakcja... 04 Od redakcji Testwarez 2011 05 Automatyczne Testy Eksploracyjne Zbigniew

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ INŻYNIERII MATERIAŁOWEJ I METALURGII. Kierunek: Makrokierunek Informatyka Przesyłowa. Praca dyplomowa magisterska

POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ INŻYNIERII MATERIAŁOWEJ I METALURGII. Kierunek: Makrokierunek Informatyka Przesyłowa. Praca dyplomowa magisterska POLITECHNIKA ŚLĄSKA WYDZIAŁ INŻYNIERII MATERIAŁOWEJ I METALURGII Kierunek: Makrokierunek Informatyka Przesyłowa Specjalność: Inteligentne systemy przemysłowe Rodzaj studiów: Stacjonarne magisterskie Praca

Bardziej szczegółowo

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Str. 1 Ćwiczenie 1 Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z planowaniem instalacji, instalacją i podstawową konfiguracją systemu Windows 2000 Professional

Bardziej szczegółowo

AdRem NetCrunch. Podręcznik użytkownika. Wersja 4.x. System monitorowania i zarządzania sieciami

AdRem NetCrunch. Podręcznik użytkownika. Wersja 4.x. System monitorowania i zarządzania sieciami AdRem NetCrunch Wersja 4.x Podręcznik użytkownika System monitorowania i zarządzania sieciami 2006 AdRem Software sp. z o.o. Niniejszy dokument został opracowany przez firmę AdRem Software i przedstawia

Bardziej szczegółowo

iseries IBM SecureWay: iseries 400 i Internet

iseries IBM SecureWay: iseries 400 i Internet iseries IBM SecureWay: iseries 400 i Internet iseries IBM SecureWay: iseries 400 i Internet Copyright International Business Machines Corporation 1999,2000. Wszelkie prawa zastrzeżone. Spis treści Część

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie zasobami gridowymi z użyciem parawirtualizacji

Zarządzanie zasobami gridowymi z użyciem parawirtualizacji Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie Zarządzanie zasobami gridowymi z użyciem parawirtualizacji Rozprawa doktorska Jacek

Bardziej szczegółowo

PROFInet. Technologie i aplikacje. Opis systemu. Standard dla zastosowań w automatyce

PROFInet. Technologie i aplikacje. Opis systemu. Standard dla zastosowań w automatyce PROFInet Technologie i aplikacje Opis systemu Standard dla zastosowań w automatyce Peryferia rozproszone Integracja systemów polowych Rozproszona Automatyka Integracja IT Komunikacja PROFInet Instalacja

Bardziej szczegółowo

Tajniki BIOS-u. CPU Name Is w opcję tę nie możemy ingerować, odpowiednia nazwa zainstalowanego procesora pojawia się automatycznie.

Tajniki BIOS-u. CPU Name Is w opcję tę nie możemy ingerować, odpowiednia nazwa zainstalowanego procesora pojawia się automatycznie. Tajniki BIOS-u Określenie BIOS to skrót od angielskiej nazwy Basic Input and Output System, co oznacza: podstawowy system wejścia i wyjścia. Najczęściej termin ten kojarzy nam się z płytą główną. Jednak

Bardziej szczegółowo

Rozwój systemu robota mobilnego

Rozwój systemu robota mobilnego Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Praca magisterska Łukasz Hanusiak, Mariusz Nowacki kierunek studiów: informatyka stosowana specjalność: informatyka w nauce i technice Rozwój systemu robota mobilnego

Bardziej szczegółowo

(O)programowanie. Wykład 3. Zagadnienia szczegółowe:

(O)programowanie. Wykład 3. Zagadnienia szczegółowe: Wykład 3 (O)programowanie Zagadnienia szczegółowe: - oprogramowanie i jego podział - pojęcie systemu operacyjnego - struktura systemu operacyjnego - funkcje systemu operacyjnego - klasyfikacje systemów

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Część I Źródło...21. O autorze... 11 Przedmowa... 13 Wstęp... 17

Spis treści. Część I Źródło...21. O autorze... 11 Przedmowa... 13 Wstęp... 17 Spis treści O autorze... 11 Przedmowa... 13 Wstęp... 17 Część I Źródło...21 Rozdział 1. Słyszę, jak piszesz... 23 Potrzeba losowości... 24 Automatyczne generowanie liczb losowych... 26 Bezpieczeństwo generatorów

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA WARSZAWSKA WYDZIAŁ ELEKTRYCZNY INSTYTUT ELEKTROTECHNIKI TEORETYCZNEJ I SYSTEMÓW INFORMACYJNO-POMIAROWYCH

POLITECHNIKA WARSZAWSKA WYDZIAŁ ELEKTRYCZNY INSTYTUT ELEKTROTECHNIKI TEORETYCZNEJ I SYSTEMÓW INFORMACYJNO-POMIAROWYCH POLITECHNIKA WARSZAWSKA WYDZIAŁ ELEKTRYCZNY INSTYTUT ELEKTROTECHNIKI TEORETYCZNEJ I SYSTEMÓW INFORMACYJNO-POMIAROWYCH PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA Na kierunku INFORMATYKA Jakub Jóźwicki Nr albumu 181560

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne mechanizmy bezpieczeństwa w systemie Linux

Nowoczesne mechanizmy bezpieczeństwa w systemie Linux Politechnika Warszawska Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Instytut Informatyki Rok akademicki 2011/2012 PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA Łukasz Szymon Sowa Nowoczesne mechanizmy bezpieczeństwa w

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr Zespół Ubuntu.pl Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr wersja 1.0 16 maja 2014 Spis treści Spis treści Spis treści 1 Wstęp.................... 2 1.1 O Ubuntu................ 2 1.2 Dlaczego warto zmienić

Bardziej szczegółowo

Wysoka dostępność w systemie Linux

Wysoka dostępność w systemie Linux Wysoka dostępność w systemie Linux Marcin Owsiany 11 stycznia 2003 roku Streszczenie Referat ten przedstawia rozwiązania z dziedziny systemów wysokiej dostępności dostępne w systemie

Bardziej szczegółowo