Kulturę nowoczesnego świata współtworzą znaki i symbole. Znaki mają

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Kulturę nowoczesnego świata współtworzą znaki i symbole. Znaki mają"

Transkrypt

1 Acta Universitatis Nicolai Copernici Zabytkoznawstwo i Konserwatorstwo XXXVII, Toruń 2009 Warszawa Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci Kulturę nowoczesnego świata współtworzą znaki i symbole. Znaki mają formę przedmiotową, a symbole odwzorowują idee. Rozpoznajemy znaki towarowe, firmowe, handlowe, niekiedy piktogramy i logotypy. Znaki te tworzą w świecie nową ikonosferę. Poruszamy się w niej podobnie jak pojazdy wśród znaków drogowych. Zatrzymujemy się przy jednych, mkniemy do drugich, krytykujemy pojawienie się innych. Symbole niosą z sobą tajemnicę, ale równocześnie są wyjaśnieniem, łączą czas teraźniejszy z historią i przyszłością 1. W pejzażu zurbanizowanym szczególnymi znakami są plakaty. To wyjątkowe obrazy. Plakaty są nieme, ale mówią do nas, krzyczą, wołają i przypominają. Wielokrotnie oglądane, wpisują się w naszą pamięć i poruszają wrażliwość. W Polsce, dzięki talentowi artystów projektantów i pozornym potrzebom rynku, plakaciści otrzymali wyjątkowe warunki dla artystycznego rozwoju uprawianej specjalności. Połączenie talentu ze sprzyjającym klimatem dla twórczości plakatowej w Polsce sprawiło, że w latach 60. XX wieku światowa krytyka artystyczna wprowadziła do międzynarodowego słownika charakterystyczne i schlebiające określenie polska szkoła plakatu. Współtworzyli ją mistrzowie i wybitni profesorowie, którzy do swego grona 1 Por. W. Serwatowski, Znak mojego czasu, w: katalogu pracy zespołowej do wystawy Znak mojego czasu, pod red. W. Jędrzejca i M. Nowińskiego, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Warszawa 2002.

2 82 dopuszczali młodzież, swoich uczniów, najzdolniejszych malarzy i pomysłowych projektantów. Światowa ocena plakatowej twórczości Polaków z perspektywy trzydziestolecia jest nadzwyczaj pozytywna. Potwierdza to, wydane w Tokio przez Recruit Co Ltd. w latach , 20-tomowe dzieło Creation International Graphics Design, Art & Illustration pod redakcją Yusaku Kamekury 2 ( ). Świat otrzymał szczegółowe omówienia osiągnięć artystycznych 144 wybranych mistrzów i zespołów międzynarodowych specjalizujących się w plakacie. W Creation pokazano i skonfrontowano dorobek 14 Polaków 3. Okładki Creation dla tomów 3, 8 i 13 były dziełem Romana Cieślewicza, Waldemara Świerzego i Jana Sawki. W trzydziestoleciu zamykającym wiek XX polska szkoła plakatu była pojęciem rozpoznawanym i używanym w dwojakim znaczeniu w Ameryce, Australii, Azji i Europie. 1. Podmiotowym jako nominalni profesorowie seniorzy i kilka nazwisk z grupy fantastycznie twórczej młodzieży; pracujący w kilku dużych miastach w Polsce, rywalizujący wzajemnie o jakość i efekt. Mistrzowie-profesorowie kierują autorskimi katedrami w Akademiach Sztuk Pięknych, a młode indywidualności realizują się z pozycji niezależnych i niezrzeszonych. 2. Przedmiotowym jako etykieta wizerunkowa wysokiej jakości przypisywana plakatom drukowanym w Polsce, a postrzeganym w międzynarodowej rywalizacji artystycznej. Pojęcie i ranga polskiej szkoły plakatu kształtowały się od lat 60. XX w. jako wynik indywidualnych osiągnięć projektantów. Ten proces trwa na początku XXI w. przy inwazji mediów elektronicznych i zmniejszeniu nakładów wydawnictw na papierze. Osłabia to recepcję plakatu jako dzieła, ale buduje i wzmacnia pozycję prac wybitnych. Historycy sztuki, badając polski plakat, wskazują tytuły dotyczące różnych segmentów życia publicznego, które spełniają wymóg jakościowy dla przynależności do kategorii polska szkoła plakatu. Przez kilkadziesiąt lat nie 2 W. Serwatowski, Pożegnanie Yusaku Kamekura ( ). Niewielki wzrostem, wielki duchem, Rzeczpospolita, Cieślewicz, Czerniawski, Dudziński, Eidrigevičius, Górowski, Lenica, Młodożeniec, Rosocha, Sadowski, Sawka, Starowieyski, Świerzy, Tomaszewski i Wałkuski.

3 Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci 83 było w Polsce sytuacji, aby należący do niej twórcy pracowali indywidualnie, ale i razem dla wyraźnie określonego projektu. W 1991 roku pojawiła się sytuacja nowa. Trzynastu plakacistów mistrzów o światowej sławie i utalentowanych młodych zaprojektowało plakaty na ten sam temat. Momentem wspólnym i tematem docelowym było EXPO 92 w Sewilli z udziałem Polski. Wystawę Uniwersalną EXPO 92 organizowano 22 lata po Wystawie Uniwersalnej EXPO 70 w Osace. EXPO 92 miało szesnastoletnią międzynarodową genezę ( ), pięcioletnie globalne działania marketingowe ( ), jednodniowe apogeum otwarcia ( ), 176 dni światowej dostępności i rozgłosu, datę zamknięcia ( ) i siedem lat dokonywania ocen, podsumowania i rozliczania ( ). Polska droga do EXPO 92 rozpoczęła się 22 stycznia 1987 r. Ambasada Hiszpanii w Warszawie skierowała wtedy do MSZ PRL zaproszenie Rządu Królestwa Hiszpanii dla Rządu PRL do udziału w Wystawie Uniwersalnej EXPO 92 w Sewilli. Zaproszenie w formie noty werbalnej nr 6/87 otrzymał Minister SZ prof. Marian Orzechowski, który uchylił się od podjęcia decyzji. Sprawa zaproszenia powróciła po dwóch latach. Minister SZ Tadeusz Olechowski podpisał 6 lutego 1989 r. decyzję przyjęcia zaproszenia dla udziału Polski w EXPO Protokół Dyplomatyczny MSZ potwierdził Ambasadzie Hiszpanii w Warszawie, notą nr , udział Polski w Wystawie Uniwersalnej EXPO 92 w Sewilli. Organizacja Wystawy w Sewilli i wymóg popularyzacji EXPO 92 na świecie skłoniły Hiszpanów do zamawiania i wydania serii plakatów w trzech kategoriach: a) reklamowych, z wyraźną typografią i z fotografiami Sewilli; b) graficzno-informacyjnych, projektowanych przez uznanych autorów, w wysokich nakładach i w dużych formatach dla ekspozycji zewnętrznej; c) artystyczno-kolekcjonerskich, w niskich nakładach, z podaniem imienia i nazwiska autora plakatu pismem ze składu, obok sygnatury indywidualnej. W Hiszpanii projektowanie plakatów powierzano mistrzom i międzynarodowym agencjom z państw, które już w 1987 r. potwierdziły udział 4 Podjęcie decyzji nastąpiło po rozpoczęciu rozmów dyplomatycznych w sprawie wizyty w Polsce Pary Królewskiej Hiszpanii, na zaproszenie najwyższych władz PRL.

4 84 w EXPO 92. Artystów debiutantów pominięto. Osiemnastu autorów projektowało plakaty na imienne zaproszenie hiszpańskiego, państwowego realizatora wystawy Sociedad Estatal EXPO 92 Sevilla. Plakaty w formacie cm wydało w latach hiszpańskie wydawnictwo Pandora. Ten monopolista wprowadził plakaty EXPO 92 do sprzedaży w sklepach z pamiątkami na terenie Hiszpanii. W podpisie każdy plakat w formacie cm miał dodatkowy napis Carteles Conmemorativos (plakaty pamiątkowe) i numer w kolekcji. Plakaty w formacie cm, używane w reklamie zewnętrznej, nie miały adnotacji plakat pamiątkowy i numeru. Oto wszyscy zaproszeni autorzy, w nawiasie numer plakatu w kolekcji rozpoznawanej znakiem oraz rok wydania pierwszego nakładu: Guy Billout, Francja (9, 88); Miguel Calatayud, Hiszpania (1, 87); Ivan Cheremayeff, USA (11, 88); Seymour Chwast, USA (8, 88); Nicole Claveloux, Francja (13, 89); Etienne Delessert, Szwajcaria (16, 89); Heinz Edelmann, Niemcy (5, 88); Jean Michel Folon, Belgia (bez numeru i daty); Daniel Gil, Hiszpania (6, 88); Milton Glaser, USA (3, 87); Alfredo Gonzalez, Kuba (bez numeru i daty); Brad Holland, USA (15, 89); Günther Kieser, Niemcy (7, 88); Carlos Killiam, Hiszpania (12, 88); Lorenzo Mattotti, Włochy (10, 88); Jacobo Perez-Enciso, Hiszpania (14, 89); Juan Romero, Hiszpania (2, 88); Sergio Topi, Włochy (4, 87). Do obiegu wprowadzono plakaty z oficjalną maskotką EXPO 92 Curro zaprojektowane przez Niemca Heinza Edelmanna. Wydane przez Hiszpanów plakaty pokazano w 1990 r. w Galerii Forum w Krakowie, prowadzonej przez Krzysztofa Dydo. Publiczność poznała 22 plakaty dla Expo 92 w Sewilli i 34 plakaty wydane przez Hiszpanów na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie 92. W 1991 r. ten sam wybór 56 plakatów oglądano w BWA w Kaliszu z katalogiem wystawy 5. Wybór hiszpańskich plakatów z EXPO 92 pokazano w Teatrze Muzycznym w Gdyni 6. 5 W. Serwatowski, Plakat hiszpański 1992 roku, katalog wystawy, BWA w Kaliszu, Ambasada Hiszpanii w Warszawie, Komisarz Narodowy Udziału Polski w Wystawie Uniwersalnej Sevilla 92, Kalisz Premierze musicalu Człowiek z La Manczy w reż. Jerzego Gruzy towarzyszyła wystawa Don Kichotów grafik Stefana Massalskiego ( ) oraz plakatów dla EXPO 92. Wystawiali: Amerykanie Cheremayeff, Chwast, Glaser i Holland, Belg Folon, Hiszpan Perez-Enciso, Kubańczyk Gonzales, Niemiec Edelmann oraz Włosi: Mattotti i Topi; por.

5 Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci 85 Od roku 1939 Polska nie uczestniczyła w światowych EXPO. Udział w EXPO 92 w Sewilli miał dla niej charakter debiutu. Zadaniem dyplomatycznym było pokazanie światu nowego wizerunku Polski. Komisarz Generalny udziału Polski w EXPO 92 7 znał poziom i rangę polskiej szkoły plakatu na świecie, dlatego w 1991 r. zamówił u grafików i malarzy projekty plakatów, dotyczące skojarzeń artystycznych z EXPO 92, tematu przewodniego, czyli Spotkania Dwóch Światów Ery Odkryć oraz rocznicy Profesorom ASP proponowano, aby z grupą najlepszych studentów na specjalizacji podjęli projektowanie plakatów dotyczących udziału Polski w EXPO Motywem racjonalizującym decyzję był sposób, w jaki Hiszpanie postrzegali przemiany polityczne w Polsce na wiosnę 1989 r. i pokazywali skutki tych zmian w Europie. Barceloński dziennik El Periodico przyznał Lechowi Wałęsie tytuł Człowieka Roku Nowej Ery (1989). Oryginalność El Periodico polegała na pokazaniu Wałęsy bohatera europejskich przemian w formie malarsko-artystycznej zamiast tekstowo-opisowej 9. El Periodico zamówiło u polskich plakacistów portrety Wałęsy wykonywane w dowolnej formie artystycznej. Zaproszonym dano jeden wzór fotografii portretowej, aby punkt startu był jednakowy. Hiszpanie nie wymagali od artystów korzystania z tej pomocy ikonograficznej. Kolorową publikację noworoczną dołączono do największego, międzynarodowego 10 dziennika Katalonii. Polscy plakaciści otrzymali własne strony w historycznej publikacji hiszpańskiej W. Serwatowski, Sevilla EXPO 92, [w:] S. Kitowski, Człowiek z La Manczy, Teatr Muzyczny w Gdyni, czerwiec 1991, s Pełnienie funkcji Komisarza Generalnego Udziału Polski w Wystawie Uniwersalnej EXPO 92 w Sewilli trwało od do Pracę ze studentami podjął w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Mieczysław Wasilewski. 9 G. Jaraba, A. Roura, P. Puig, El año 0 de una nueva era Lech Walesa, nuestro hombre de Los mejores ilustradores polacos y españoles retratan en exclusiva al lider de Solidaridad, El Periodico, Barcelona, Inicjatorem konkursu i wydawcą specjalnego dodatku był Antoni Cases i Pallarés, zastępca redaktora naczelnego El Periodico i dyrektor Ediciones Primera Plana, S.A./Grupo Z w Barcelonie; W. Serwatowski, El Periodico s Person of the Year, The Leader and his Limmers, The Warsaw Voice 1990; idem, Painted Wałęsa/Wałęsa malowany, Kaleidoscope LOT 1990, nr 3; idem, Lech Wałęsa in den Augen polnischer Maler und Graphiker, PIKZ, Berlin 1990.

6 86 razem z 14 malarzami i grafikami hiszpańskimi 11, później też związanymi z EXPO 92. Beneficjentami głośnej w Europie publikacji stali się polscy plakaciści, których 19 projektowało dla El Periodico artystyczny wizerunek Wałęsy. Z mistrzami polskiego plakatu udany debiut międzynarodowy odnotowali Sławomir Kitowski z Gdyni, Krzysztof Tyczkowski z Łodzi i Darek Komorek z Warszawy 12. Reprodukcja prac z El Periodico 11 Emili Bargués, Guillem Cifré, Javier Mariscal, German Meni, Pati Nuňez, Jordi Paris, Augusti Puig i Pinyol, Claret Serrahima, Antoni Salichs, America Sanchez, Enric Satué, Salvador Saura, Ramón Torrente i Joan Pere Viladecans. 12 Autorzy prac od lewej: okładka (Ferran Grau, Emilli Rapallo, Augusti Jansana); Hubert Hilscher, Leonard Feliks Konopelski, Sławomir Kitowski, Stasys Eidrigevičius, Krzysztof Tyczkowski, Darek Komorek; Mieczysław Wasilewski, Jakup Erol, Edward Lutczyn, Lech Majewski, Tadeusz Grabowski, Jan Młodożeniec, Grzegorz Marszałek, Edward Dwurnik, Wiesław Rosocha, Maciej Urbaniec, Andrzej Pągowski, Franciszek Maśluszczak, Marek Płoza- -Doliński. Prace Marszałka i Wasilewskiego kupiło Muzeum Narodowe w Gdańsku w 1990, pozostałe projekty są w zbiorach prywatnych. Z projektów wykonano w 2005 po dwie odbitki cm i włączono do wystawy SOLIDARNOŚĆ SOLID ART, pokazywanej w Parlamencie Europejskim w Brukseli, na Université Libre des Bruxelles, w Museu d Historia de Catalunya w Barcelonie i na Festiwalu Filmów w Antwerpii w 2005.

7 Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci 87 Wśród zaproszonych do projektowania plakatów dla EXPO 92 było ośmiu mistrzów profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Londynie, Paryżu, Warszawie i Wrocławiu. Cztery projekty pochodziły od artystów niezależnych. Jeden projekt wykonał laureat konkursu studenckiego, a jeden plakat był reprodukcją malarstwa. Opublikowano 14 plakatów, które popularyzowały Polskę w Sewilli i plakat polski w świecie. Łączny nakład plakatów wyniósł egz. W plakatowej kolekcji jest Dama z gronostajem Leonarda da Vinci ( ). Plakat wydano w porozumieniu z Adamem Czartoryskim (1940, Sewilla), członkiem Komitetu Honorowego udziału Polski w EXPO 92, właścicielem Fundacji Czartoryskich w Krakowie i obrazu. Dama z gronostajem to debiut da Vinci jako polskiego plakacisty 13. W transformacji dzieła da Vinci pomógł Lech Majewski, który dopełnił plakat informacją literniczą. 200 egz. z nakładu 4200 ks. Adam Czartoryski sygnował w czasie swojego specjalnego dnia, 23 lipca1992 r., w Pawilonie Polski 14. Autografy księcia-właściciela obrazu na plakatach Damy podnosiły rangę polskiego debiutu plakatu, popularyzowanego na EXPO 92 przez kuzyna króla Jana Karola I Burbona. EXPO 92. Drugi z lewej Adam Czartoryski, fot. archiwum 13 Por. K. Teller (red.), Polish Prince At Milwaukee Art Museum Opening Night. Leonardo da Vinci and the Splendour of Poland: A History of Collecting and Patronage on View September, Polish News, Bensenville, Ill. Nr 9/2002, s. 41 i okładka tytułowa. 14 Redacción Polonia celebra el dia del Principe Adam Czartoryski-Borbon, El Correo de Andalucia,

8 88 Plakat Dama z gronostajem miał w Sewilli symboliczne znaczenie. Hiszpania planowała rozbudować programem oficjalnym EXPO 92 stosunki bilateralne i wnioskowała o wypożyczenie obiektów z muzealnych zbiorów zagranicznych. Wskazania ekspertów hiszpańskich dotyczyły eksponatów z dwóch muzeów polskich. Celem hiszpańskich starań było uświetnienie najważniejszej wystawy artystyczno-historycznej EXPO 92 Sztuka i kultura na świecie w Oficjalne wystąpienia Hiszpanów dotyczyły wypożyczenia z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego drobnych, ale ważnych dla historycznej ekspozycji prac Wita Stwosza, czyli rysunków tuszem dla kościoła Karmelitów w Norymberdze oraz obrazu Leonarda da Vinci Dama z gronostajem ze zbiorów Książąt Czartoryskich Muzeum Narodowego w Krakowie. Korespondencje Radcy Pełnomocnego Sociedad Estatal EXPO 92 Jacinto Pellóna Diaza, z i oraz Felipe V. Garina z Komitetu Naukowego i Rosy Marii Subirany, dyr. Programu Sztuk Pięknych z były przez stronę polską (Muzeum UJ i Muzeum Narodowe w Krakowie) rozstrzygnięte negatywnie dla wnioskujących 15. W serii polskich plakatów był jeden wydany na zlecenie Prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego. Projekt Andrzeja Klimowskiego zapowiadał i reklamował Dni Wrocławia na EXPO 92 ( ). Historię plakatów związanych z Polską na EXPO 92 dopełniają autorskie plakaty w nakładach limitowanych, które dla polskiej wystawy wydali Bülent Erkmen (1947) 1992 by Bülent Erkmen 1992 by Paul Ibou 15 Kopia korespondencji w archiwum autora.

9 Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci 89 w Turcji (100 egz.), Paul Ibou (1939) w Belgii (100 egz.) i Shin Matsunaga (1940) w Japonii (50 egz. w dwóch formatach). Czternaście plakatów plasowało sekcję polską na EXPO 92 na pozycji największego edytora plakatów do jednego zdarzenia kulturalnego w historii Polski. Polska strategia wizualna wynikała z badań nad znaczeniem plakatów artystycznych w czasie międzynarodowych zdarzeń i rozpoznania ich publicznej dynamiki po zakończeniu tych zdarzeń. Analizy funkcjonalności wybranych stu plakatów z lat wskazują, że w czasie ważnego zdarzenia plakaty pełnią funkcje przede wszystkim informacyjno-reklamowe. Po zdarzeniu plakaty nabierają zaś wartości dzieła sztuki, przedłużają żywotność zapowiadanego tematu i tworzą do niego wartość dodaną. Tak było z plakatami: 1. Armando Testy ( ) dla Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960, 2. Yusaku Kamekury ( ) dla Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964, 3. Jana Lenicy ( ) do Woyzzecka w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1964, 4. Shigeo Fukudy ( ) dla EXPO 70 w Osace, 5. Macieja Urbańca ( ) z Mona Lisą dla cyrku w 1970, 6. Henryka Tomaszewskiego ( ) dla Teatru Narodów w Polsce w 1975, 7. Juana Miró ( ) dla Piłkarskich Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982, 8. Rolanda Topora ( ) dla Piłkarskich Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982, 9. Romana Cieślewicza ( ) dla Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu w 1983, 10. Raymonda Savignaca ( ) dla Euro 84, 11. Saula Bassa ( ) dla Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984, 12. Franciszka Starowieyskiego ( ) do wystawy autorskiej w MOMA w Nowym Jorku w 1985, 13. Shina Matsunagi do Europalia 1989 Japan, 14. Yusaku Kamekury dla Design EXPO 89 w Nagoya.

10 90 Wskazane plakaty zapowiadały wydarzenia, były drukami reklamowymi. Ich nakłady podstawowe ulegały wyczerpaniu z końcem zdarzeń. Aby wykluczyć podobną sytuację, nakłady plakatów polskich na EXPO 92 były wysokie, a rozpowszechnianie w Polsce ograniczone 16. W Hiszpanii plakaty dystrybuowano przez Pawilon Polski. W czasie EXPO 92 prowadzone były w Pawilonie Polskim i w hiszpańskim Pawilonie Sztuki ankiety dotyczące zainteresowania plakatami. Ok. 8% indagowanych miało wcześniej kontakt z plakatem z Polski. Goście najczęściej znali i pytali o plakat Wiktora Sadowskiego, który był wybrany i reprodukowany w dziewięciu pierwszych wydaniach katalogów oficjalnych 17 na stronie dotyczącej Polski. Duże zainteresowanie zwiedzających towarzyszyło plakatom Jana Lenicy, Rolanda Topora, Mieczysława Górowskiego i Waldemara Świerzego. Plakaty pozostałych projektantów miały zwolenników wśród tych osób, które z polskim plakatem miały wcześniej kontakt przez wystawy międzynarodowe albo znały nazwiska artystów, którzy tworzyli w ich kręgach kulturowych. Plakat młodego artysty na arenie międzynarodowej Tomasza Bogusławskiego wskazywali i wysoko cenili Skandynawowie i Niemcy; plakat współtwórcy polskiej szkoły plakatu Romana Cieślewicza pozyskiwali głównie Francuzi i Niemcy; plakat Stasysa Eidrigevičiusa, którego przedstawiono w pierwszym tomie Creation Japończycy i Amerykanie; plakat Vivat Romana Kalarusa Francuzi, Niemcy i Holendrzy; plakat Jana Sawki Amerykanie i Francuzi, którzy znali dorobek Polaka z akcji na rzecz solidarności z Solidarnością w latach Plakat o uniwersalnym przesłaniu cywilizacyjnym rozpiętym między wiekiem XV a eksploracją kosmosu Rosława Szaybo rozpoznawali i chwalili Brytyjczycy, Holendrzy i Skandynawowie. Nazwisko kojarzyli z teatralnym plakatem Tamara (Łempicka) i okładkami płytowymi, które projektował w Londynie dla CBS. Plakat Waldemara Świerzego był ceniony i chwalony przez Hiszpanów, Portugalczyków, Włochów 16 Egzemplarze plakatów przekazano do Muzeum Plakatu w Wilanowie i Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz do galerii, które zakupione egzemplarze wprowadziły do dalszego obiegu. 17 Wg rozpoznania tylko wersja hiszpańska katalogu miała drugie wydanie; brak danych o wysokości nakładów wersji językowych.

11 Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci 91 i gości z Ameryki Południowej. Odkrywano kunszt malarski laureata Biennale w Sao Paulo 69, przenoszony na nowy plakat. Goście w Pawilonie Polskim podejmowali dyskusje, czy postać malowana symbolicznie winna być identyfikowana z Kopernikiem, czy z Kolumbem? Plakaty polskie EXPO 92 oglądali Hiszpanie, zaskoczeni wysoką artystyczną jakością kolekcji dla wystawy w stolicy Andaluzji. Z komentarzy artystów, dziennikarzy i recenzentów wynikało, że brak plakacistów z Polski wśród autorów plakatów wydanych przez Hiszpanię osłabiał pamiątkową serię Wystawy Uniwersalnej EXPO 92. Komentarze, różne od hiszpańskich, wygłaszali goście z Ameryki Południowej. Przekazy z polskich plakatów trafiały do nich znacznie lepiej niż do Hiszpanów. Drapieżne dla oka i wyobraźni oraz adekwatne do zdarzeń w XV XVIII wieku tak były postrzegane prace Lenicy, Topora i Eidrigevičiusa. Latynosi chwalili odwagę artystów w ukazaniu historycznej i politycznej prawdy z innej perspektywy albo rozumianej inaczej niż prawda lansowana przez historiozofię hiszpańską. Plakaty wystawione w czasie dużej konferencji prasowej 18 lutego 1992 na EXPO 92 były eksponowane jako rozwiązania artystyczne na temat Kolumba, bohatera Hiszpanów 18. Jego nazwisko, w brzmieniu hiszpańskim lipca 2006 media elektroniczne podały informację o nowych wynikach badań hiszpańskich dotyczących postaci Krzysztofa Kolumba. Dokumenty nie kłamią: Kolumb to chciwy tyran. Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki, nie miał pojęcia o rządzeniu i stosował okrutne metody wobec tubylców i osadników wynika z dokumentu odkrytego i zbadanego w Hiszpanii. Consuelo Varela, z Najwyższej Rady Badań Historycznych (CSIC), która przestudiowała ten 46-stronicowy, nieznany dotąd dokument, powiedziała, że jest to najważniejszy tekst na temat hiszpańskich kolonii, jaki odkryto w ciągu ostatnich 100 lat. Dokument, który odkryła archiwistka Isabel Aguirre, zawiera zeznania 23 świadków, uwzględnione w czasie przewodu sądowego z roku Proces ten sprawił, że bracia Krzysztofa Kolumba, Jakub i Bartłomiej, zostali uwięzieni i odesłani z Ameryki do Hiszpanii. Dokument ten ukazuje Kolumba jako człowieka stosującego okrutne kary, skazującego ludzi w zbiorowych procesach i odmawiającego wydawania żywności swym ludziom mówi Varela, autorka książki Upadek Krzysztofa Kolumba, śledztwo Bobadilli. Jej zdaniem omawiany tekst sprawia, iż w pięć wieków po śmierci odkrywcy i kolonizatora upada jego mit. Dotąd wiedzieliśmy, że został pozbawiony swych godności i władzy, ale nie znaliśmy rzeczywistych tego motywów dodaje Varela. Kolumb stracił stanowisko wicekróla i gubernatora Indii. Zbadany dokument ukazuje codzienne życie w koloniach hiszpańskich w Ameryce, gdzie Hiszpanie cierpieli prawdziwy głód, czekając na próżno na przybycie statków z żywnością. Autor dokumentu, zwierzchnik zakonu Calatrava, Francisco de Bobadilla, przeprowadził śledztwo w sprawie Kolumba

12 92 Colon, zawiera się zawsze w powszechnie rozumianym wyrazie colonisación, który ma jednak historię i etymologię znacznie starszą niż bohater z przełomu XV i XVI wieku. Plakat Topora pokazany na tej konferencji spotkał się z wyraźnym sprzeciwem hiszpańskich organizatorów, ale równocześnie silnym poparciem dziennikarzy latynoskich, którzy nadali mu nośny tytuł Defloracja krzyżowa Ameryki. Ten nieformalny tytuł sprawił Toporowi w Paryżu wielką satysfakcję. Ważną grupę odbiorców polskich plakatów stanowili w Sewilli studenci z wielu państw, którzy kupowali albo prosili o egzemplarze okazowe dla utrwalenia pamięci o EXPO. Z polskiej perspektywy ta reakcja oznaczała popularyzację polskiego dorobku z EXPO 92 w ważnych grupach docelowych kształtujących opinię publiczną. Istotną rolę odegrał plakat Andrzeja Klimowskiego, popularyzujący obecność Wrocławia na EXPO 92. Bogdan Zdrojewski, którego ambicją było kreowanie wizerunku miasta, w którym był prezydentem, w sierpniu 1999 przedstawił kandydaturę Wrocławia jako miasta gotowego organizować EXPO 2009, później EXPO Z plakacistów zaliczanych do polskiej szkoły plakatu na EXPO 92 obecnych było czterech. Eidrigevičius i Majewski zwiedzali wystawę jako goście na polecenie hiszpańskiej pary monarchów katolickich. Dzięki temu tekstowi dowiedzieliśmy się, że pod rządami Kolumba handlowano białymi niewolnikami, sprzedawanymi na licytacjach i zrozumieliśmy przyczyny prób buntu na wyspie Dominikanie powiedziała wybitna hiszpańska historyczka, prowadząca badania nad życiem Kolumba. Omawiany dokument odnaleziono podczas archiwizacji materiałów, które przez długi czas uznawano za zaginione. Niektóre ze spisanych świadectw dotyczących odkrywcy Ameryki złożyli wrogowie Kolumba, ale są tam również zeznania jego ludzi, którzy czuli się zmuszeni zeznawać przeciwko niemu i opowiedzieć o popełnianych przez niego okrucieństwach. Dotychczas nikt nie studiował żadnych tekstów, które stawiałyby admirała w tak negatywnym świetle. Został on odwołany i pozbawiony swych godności. Ostatnią podróż do Nowego Świata odbył w 1502 roku (http://wiadomosci.onet.pl/ ,16,item.html dostęp ). Po 14 latach od EXPO 92 okazało się, że w sprawie drapieżności polskich plakatów wobec wizerunku Kolumba racja była po stronie artystów pracujących dla Polski Lenicy i Topora oraz dziennikarzy latynoskich. 19 W grudniu 2002 na Walnym Zgromadzeniu Delegatów Międzynarodowego Biura Wystawa (BIE) wybrano Szanghaj jako gospodarza EXPO Wrocław w 2005 r. ponowił starania o Wystawę Tematyczną EXPO 2012, ale w listopadzie 2007 w głosowaniu tajnym w Międzynarodowym Biurze Wystaw na miejsce EXPO 2012 wybrano koreańskie Yeosu.

13 Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci 93 honorowi w Dniu Polski, a Sawka i Starowieyski pokazywali swój dorobek na wystawie w hiszpańskim Pawilonie Sztuki 20. Ich wystawa trwała od 14 maja do 3 czerwca Zgodę na prestiżową wystawę wyraziła trzyosobowa rada artystyczna Pawilonu: historyk sztuki Carmen Bueno (dyrektor wystaw plastycznych EXPO 92), krytyk sztuki Tania Fernández de Toledo (dyrektor Pawilonu Sztuki) i José Agost Caballero, ekspert międzynarodowego rynku sztuki. Z 71 wniosków sekcji narodowych wystawy przyznano po konkursie ofert 28 państwom 21. Jan Sawka, plakacista, pokazał cykl sztandarów 22 przygotowanych specjalnie na wystawę w Sewilli. Były one wypowiedzią artysty, głosem albo krzykiem pokolenia rozdartego losami politycznymi. Sztandary były szczególną modlitwą; niemym, artystycznym testamentem albo donośnym requiem, korzystającym ze skupienia i ciszy. 23 prace nawiązywały chronologicznie do współczesnej historii Polski w siedmiu odsłonach, ustalonych przez artystę. W kolekcji 15 prac tworzyło pięć tryptyków, a cztery dalsze współgrały jako dyptyki. Obrazy malowane w formatach od cm do cm, odpowiednio zestawiane, oddawały emocje artystyczne i silne znaki dla skojarzeń polityczno-społecznych. W piątym szeregu tryptyk tworzyły obrazy na płótnie w formach pagonów z dystynkcjami judaizmu, chrześcijaństwa i fotografii z polnymi kwiatkami. Były sztandary nawiązujące do zdarzeń heroicznych, dramatów politycznych i krwawych wydarzeń wojennych (Katyń, Solidarność, stan wojenny w Polsce). Sztandary miały siłę przekazu. To, co dostrzegano, kojarzono z przesłaniem reżimów przeszłości lub totalitaryzmów współczesności. Sawka narzucał artystyczną perspektywę wobec dramatycznych wydarzeń z historii. 20 Por. W. Serwatowski, Sevilla EXPO 92..., s Plan wystaw narodowych w Pawilonie Sztuki EXPO 92: (Dania, Trynidad i Tobago, Mozambik, Niderlandy); (Izrael); (Polska, Norwegia); (Czechosłowacja); (Kolumbia, Niemcy); (Wenezuela); (Nowa Zelandia, Portugalia); (Kanada, Australia); (Tunezja); (Włochy); (Węgry); (Honduras, Kuba, Peru); (Meksyk); (Boliwia, Austria); (Francja, Chile, Wspólnota Europejska, Grecja). Za: Guia Oficial EXPO M. Rostworowski, J. Sawka, Mi Europa My Europe, w kat. Bereś, Brzozowski, Nowosielski, Sawka, Starowieyski, Exposición de Polonia, Pabellon de las Artes EXPO 92 Sevilla 14 de Mayo 2 de Junio 1992, pod red. J. Karasek, Grafix, Warszawa 1992.

14 94 Franciszek Starowieyski ( ) pokazał w Pawilonie Sztuki 23 akcję artystyczną FINES de EUROPA. Był to 18. Teatr Rysowania 24. Starowieyski odkrywał tajemnicę aktu twórczego w czasie tworzenia i formowania dzieła. Programowy, pseudoekshibicjonistyczny happening wprowadzał widza w świat kreacji. Pozwalał rozumieć dzieło oraz istotę sensu sztuki jako działalność człowieka pragnącego manifestować i porozumiewać się z odbiorcą dzieła. Starowieyski pokazał w przestrzeni, którą zajmował, kilkanaście plakatów. Pochodziły z różnych okresów twórczości, drukowane były w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych, projektowane do wystaw indywidualnych, dla teatrów i dzieł filmowych w latach Wszystkie plakaty pochodziły z archiwum projektanta. Wystawę Polaków w Pawilonie Sztuki obejrzało ponad 98 tys. osób. W raporcie końcowym EXPO 92, w październiku 1992 dyrektor Fernández de Toledo ekspozycję dzieł polskich artystów uznała za jedną z najciekawszych prezentacji narodowych. Diagnoza wynikała z obserwacji bezpośrednich i oryginalnych zachowań Sawki i Starowieyskiego wobec zwiedzających prezentację. Widzowie mieli możliwość spotkania i usłyszenia artystów oraz bezpośredniej rozmowy z każdym autorem. Pobyt Sawki i Starowieyskiego w Sewilli dał publiczności możliwość spotkań autorów w pejzażu ich dzieł. Widzowie z ciekawością postrzegali i z zadowoleniem doceniali żywy dialog z twórcami obdarzonymi talentem perswazji, prowokacji, eksplikacji i tonizacji niespodziewanych emocji. Japończycy dostrzegali sfery kansei i chisei, czyli emocje płynące z dzieł i racjonalne rozumowanie słyszalne w ekspresyjnych wypowiedziach autorskich 25. Publicz- 23 W. Serwatowski, Pożegnanie Franciszka Starowieyskiego. Malarz duszy i ciała w stolicach, Kultura i Biznes, nr 46, Łódź 2009, s Pierwszy Teatr Rysowania odbył się w Koszalinie w 1981 r.; wcześniej zorganizowano dwie akcje malarskie plener w Świdwinie 1980 i akcja całodzienna w formie performance w Teatrze Narodowym w Warszawie przy projektowaniu plakatu do sztuki Tadeusza Różewicza Białe małżeństwo w sierpniu Starowieyski przyznaje po latach, że publiczne robienie sztuki daje inny rodzaj koncentracji, nieosiągalny w samotności. Za: A. Stroka, Starowieyski, Oficyna Wydawnicza Kwadrat, Kraków W. Serwatowski, Wabi sabi a kansei engineering Perspektywa historyczna doświadczenia polskie, [w:] Interfejs użytkownika Kansei w praktyce, Katedra Multimediów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, Warszawa 2007.

15 Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci 95 ność wiedziała, że doświadcza momentów unikalnych. W Teatrze Rysowania uczestnicząca publiczność rozmawiała po angielsku, francusku i niemiecku ze Starowieyskim autorem, reżyserem i aktorem zdarzenia. Publiczność, która stawiała zaskakujące, ale racjonalne pytania, podnosiła koncentrację twórczą Starowieyskiego. Sytuacje mobilizowały do umieszczenia rozwiązań artystycznych na płaszczyznach zbudowanego z blejtramów, wydzielonego pomieszczenia. Wchodząc na teren akcji Teatru Rysowania, zwiedzający widzieli początkowo jedynie zagruntowane delikatnie na kolor szary płótno z wielkim, charakterystycznym, kaligrafowanym podpisem F. v. B. Starowieyski 26, wykonanym szerokim węglem. Niżej, na osi podpisu, umieszczono fotograficzną dokumentację z wcześniejszych akcji. W kolumnach skrajnych widniały napisy Teatr rysowania El TEATRO DE DIBUJAR No 18 w osiemnastu językach, co nawiązywało w Sewilli do 18. edycji takiej akcji artystycznej. Przekłady językowe tytułu zdarzenia formułowano z aktywnym wsparciem doradczym gości z Indii, Arabii Saudyjskiej, Chin, Japonii i Turcji. Przestrzeń dla działań artystycznych była z trzech stron zamknięta blejtramami wysokimi na 230 cm, z płótnami stanowiącymi podobrazia dla twórczości. Wysoka sala ekspozycyjna, oświetlana intensywnie z konstrukcji metalowej pod sufitem, była oddzielona czarnym materiałem rozpiętym nad powierzchnią akcji. W odległości czterech metrów od trzech ścian z blejtramami umieszczono okrągły jednonożny stolik, na którym leżały narzędzia malarskie i rekwizyty teatru rysowania kreda, węgiel, woda, fiksatywa, papierosy, popielniczka, zapałki. Obok stała składana drabina schodkowa, przykryta miękką, powłóczystą ochrową tkaniną. Schodki drabiny służyły niekiedy jako miejsce spoczynku dla osób zapraszanych do inspirującego pozowania. Publiczność międzynarodowa obserwująca akcję była wielokrotnie oczarowana, zaskoczona, zafascynowana albo zadziwiona, że wśród osób oglądających akcję twórczą Starowieyskiego są przede wszystkim kobiety rozmaitego wieku i różnej karnacji ciała. Forma malowanych postaci bardziej nawiązywała do postaci z ulubionych w Sewilli Velázqueza i Zurbarana oraz Rubensa i Goi niż bohaterek Modiglianiego czy rysunkowych figur Saula Steinberga. W Pawilonie Sztuki od 10 rano do panował doskonały klimat i porozumienie między pol- 26 Franciszek Starowieyski otrzymał w 1993 nagrodę Komisarza Generalnego za niezwykłą atrakcyjność Teatru Rysowania w Pawilonie Sztuki w Sewilli.

16 96 skim malarzem akcjonistą a międzynarodową widownią. Panie, odczuwając genius loci wynikający z temperamentu Starowieyskiego i klimatu Andaluzji, ze zrozumieniem przyjmowały powierzane przez malarza-reżysera chwilowe role publiczne nagich muz asystujących malarzowi-aktorowi. Nieruchomiały, wibrowały, pozowały, kokietowały, zapominały się, zatapiały w artystycznej konwencji i pozwalały utrwalać na płótnie wybrane przez Mistrza, artystycznie przeniesione i zniekształcane fragmenty swego ciała. Inspirującym inspicjentem i suflerem kilkudniowej akcji Teatru Malowania była paryżanka MM, animator i krytyk sztuki, związana z jednym z paryskich centrów kultury. MM mówiła po hiszpańsku, francusku, angielsku i niemiecku. Była promotorem Starowieyskiego, którego poznała w latach 80. we Francji. MM była współwydawcą albumu Franciszek Starowieyski Posters , w serii Creation B + A, Initiale 7 AREA. Wpisy zachowane w księdze gości dają świadectwo atmosfery artystycznej w Pawilonie Sztuki EXPO 92: Dziękujemy za fantastyczną wystawę w Pawilonie Sztuki. Teraz nadchodzi godzina»solidarności«również artystycznej Tania de Toledo, dyrektor Pawilonu Sztuki; Ta sztuka to świat pięknej wyobraźni, nigdy nie zrealizowanej na świecie podpis nieczytelny; To wstyd fundować ludziom wystawę złożoną z takich zwariowanych dziwactw Luis Dictelen, Luxemburg; Starowieyski ty jesteś absolutnym wariatem takim jak ja. Gratulacje z Wenezueli podpis nieczytelny; Jan Sawka Brawo, podpis nieczytelny; Ten teatr rysowania to sztuka czysta i dramatyczna Norma J.; Jestem profesorem sztuki i ta wystawa nie jest żadną kreacją podpis nieczytelny; Wystawa ogromnie interesująca. Opuszczam ją wzbogacony o wiele wzruszeń. Ambasadorom polskiej sztuki gratuluję i serdecznie dziękuję Tadeusz Zieliński, Rzecznik Praw Obywatelskich; Bereś i Sawka jesteście najlepsi podpis nieczytelny; Z podziękowaniem i najlepszymi wrażeniami z naszej wystawy Piotr Łukasiewicz, wiceminister Kultury i Sztuki RP; Tylko nie mówcie, że wam się to nie podoba, bo wówczas was wezmą za idiotów Silvia Valle Lopez krytyk sztuki, Sewilla; Moje gratulacje za wspaniałą obecność na EXPO 92, z życzeniami świetlistej i obiecującej przyszłości Javier Mateo, dyrektor Pawilonu Aragonii; Papież Wojtyła nie potrzebuje takich artystów podpis nieczytelny; Nie, nie rozumiem, albo rozumiem zbyt wiele podpis japoński, nieczytelny; Nie podoba mi się sztuka współczesna. Aby ją zrozumieć, trzeba dużo

17 Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci 97 myśleć i kombinować podpis nieczytelny; Ta księga wpisów jest większą sztuką niż wszystkie wystawy w tym Pawilonie José García Bonego. Przez 17 lat od zakończenia Wystawy Uniwersalnej 19 autorskich plakatów wydanych przez Sociedad Estatal EXPO 92 SA uległo zapomnieniu. Nie były te plakaty widoczne na ważnych narodowych i międzynarodowych wystawach 27 ani w drugim obiegu galeryjno-kolekcjonerskim czy wystawach indywidualnych poszczególnych autorów. Dorobek artystów, którzy projektowali dla hiszpańskiego organizatora EXPO 92, jest częściowo zgromadzony w Bibliotece Narodowej w Madrycie, ale nie zachowały się tam przykłady wszystkich wydanych egzemplarzy. W kilku muzeach na świecie są plakaty gromadzone według czytelnych kryteriów narodowościowych, ale plakatów z EXPO 92 brakuje 28. Plakaty trafiły do osób, które odwiedziły EXPO 92, ale występowanie plakatów w instytucjach publicznych jest znikome. Ślad cywilizacji wizualnej końca XX wieku pozostał zupełnie ukryty 29. Kolekcja polskich plakatów z EXPO 92 wygląda inaczej. Tytuły wydane w 1992 r. przypominają o Polsce na EXPO 92 i polskiej szkole plakatu. Plakaty wydane do Sewilli są dla autorów ważną pozycją w dorobku projektowym. Tezę potwierdza wystawianie tych plakatów na pokazach indywidualnych i dołączanie do kolekcji zbiorowych. Każdy z autorów respektował w projektowaniu plakatu regułę 3 i, która głosi, że plakat musi czytelnie informować, chwytliwie ilustrować i przekonująco inspirować. 27 Badaniom poddano międzynarodowe wystawy plakatu w Aarhus, Amsterdamie, Barcelonie, Brnie, Chaumont, Essen, Fort Collins, Gnieźnie, Helsinkach, Krakowie, Lahti, Madrycie, Meksyku Mieście, Mons, Moskwie, Paryżu, Poznaniu, Teheranie, Tokio, Toyamie, Warszawie i Zurychu. 28 W Muzeum Plakatu w Wilanowie na wystawie indywidualnej Seymoura Chwasta w 2000 roku nie było plakatu z EXPO 92, projektowanego i wydanego w Muzeum Narodowe w Poznaniu na starannie przygotowywanych wystawach w cyklu Gnieźnieńskie spotkania z plakatem nie pokazało żadnego plakatu z EXPO 92 w Sewilli na wszechstronnych wystawach plakatu francuskiego w 1996; niemieckiego w 2001 i szwajcarskiego w Brakowało plakatu z EXPO 92 Günthera Kiesera na wystawie indywidualnej w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, towarzyszącej 18. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie w Plakaty hiszpańskie dot. EXPO 92 wystawione w Krakowie w 1990 i w Kaliszu w 1991 r. przekazano do zbiorów Krzysztofa Dydo w Krakowie.

18 98 Przez 17 lat zmieniały się ceny jednostkowe tych plakatów. W 1992 r. pierwsze egzemplarze dostępne na rynku w Polsce kosztowały równowartość 4 USD, na EXPO 92, gdy były obłożone hiszpańskimi podatkami i prowizjami od sprzedaży, kosztowały 7 USD. W roku 2009 galerie międzynarodowe podają na stronach internetowych, że ceny tych plakatów oscylują między 300 a 15 USD. Wzrost cen wynika z dynamiki rynku sztuki i osłabienia USD. Wyczerpane plakaty w nakładach pierwotnych wracają do ponownego obrotu kolekcjonerskiego, uzyskując znaczną wartość dodaną albo tzw. rentę plakacjonera 30. Międzynarodowym efektem edycji serii polskich plakatów na EXPO 92 było zorganizowanie przez Biuro Kongresów PP Orbis i Centrum Sztuki Studio im. S. I. Witkiewicza I Światowego Kongresu Plakatologicznego w Warszawie w czerwcu 1994 r. z udziałem twórców plakatu, badaczy i popularyzatorów tej dziedziny sztuki. Udział brali Aartoma, Bermudez, Bernard, Cato, Chalet, Doring, Dydo, Geissbuhler, Kamekura, Lenica, Loesch, Majewski, Marszałek, Matthies, Matura, Otręba, Piippo, Rajlich, Saito, Schmidt, Serwatowski, Starowieyski, Steiner, Szaybo, Świerzy, Tori, Troxler, Urbaniec, Wabnitz, Wieczorek i Yahagi. W czasie Kongresu wygłoszono 20 referatów naukowych i komunikatów. Z inicjatywy organizatorów Kongresu Plakatologicznego Rektor i Senat Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przyznali doktorat honorowy zasłużonemu dla historii plakatu artyście japońskiemu Yusaku Kamekurze 31. Był to pierwszy doktorat honorowy w historii ASP w Warszawie i pierwszy doktorat honorowy na świecie za twórczość plakatową. W czasie Kongresu omawiano hipotezę badawczą o rosnącym znaczeniu i wartości plakatów wydanych dla udziału Polski w EXPO 92. Od 15 lat wdrażane są kongresowe zalecenia, aby kontynuować badania nad serią tych unikalnych plakatów. Dokumentację tych plakatów przedstawiono poniżej. Nie uwzględnia się obecności tej kolekcji w zasobach portali internetowych, gdyż są one rzeczywistością dynamiczną i zmienną, a portale służą bardziej 30 Termin ten, określający jednym wyrazem kolekcjonera plakatu, wybrano w 1977 r. w konkursie organizowanym przez redakcję Kolekcjonera, miesięcznego dodatku Kuriera Polskiego, wydawanego w Warszawie. Przyjęto określenie Marty Latoszkówny, anglistki z Warszawy. 31 W. Serwatowski, Ten niesamowity Yusaku Kamekura; The Incredible Yusaku Kamekura, Art & Business, 1994, nr 3.

19 Plakat polski na Expo 92 mistrzowie i debiutanci 99 aspektowi komercyjnemu niż artystycznej popularyzacji i naukowej dokumentacji. W przedstawionej analizie uwzględniono też plakaty, które były w Pawilonie Polski na EXPO 92, a ich wydawcami byli: Urząd Miasta Wrocławia i Shin Matsunaga. Prace Erkmena i Ibou w prezentacjach po EXPO 92 są traktowane jako grafiki okolicznościowe i pominięto je w rozwiniętej dokumentacji. Odnotowano projekty plakatów, które nie były drukowane w pełnym nakładzie i nie wprowadzono ich do obiegu. Do ewidencji włączono plakat ze wszystkimi znakami pawilonów, wydany przez Hiszpanów, po zakończeniu EXPO 92 w Sewilli jako plakat okolicznościowy. Egzemplarz archiwalny tego plakatu ze znakami znajduje się w Instytucie Marki Polskiej w Warszawie. Polskie plakaty na Wystawie Uniwersalnej EXPO 92 w Sewilli Wydawca: Komisarz Generalny RP, kierownictwo artystyczno-graficzne: Lech Majewski 32. Druk plakatów: Warszawska Drukarnia Akcydensowa, ul. Kowalczyka, jeżeli inaczej zaznaczono. Dokumentacja: I. BOGUSŁAWSKI TOMASZ (1958, Gdańsk), profesor, rektor ASP w Gdańsku Tytuł na plakacie: ; fot. reprodukcja bw. Projekt: fotografia na kartonie 1991, sygn.: Bogusławski 1991; diapozytyw bw. Witold Węgrzyn 92; off.bw. 67,5 97,5 cm; 4000 egz. Oryginał w zbiorach Centrum Flagi Ziemi w Warszawie. 32 Za kierownictwo artystyczne nad edycją plakatów nagrodzony Medalem Polonia (82 22 mm) projektowanym w 1991 w Pietrasanta przez Igora Mitoraja (1944), napis wg projektu Macieja Urbańca, odlewanym w brązie przez Pawła Jackowskiego (1957); wręczony w Pawilonie Polski w Sewilli.

20 100 Repr. bw.: Polska na wystawie uniwersalnej Expo 92 Sevilla, Warszawa 1991 (karta pocztowa); W. Serwatowski, Polskie plakaty na Expo 92, Projekt nr 1/2 92/201, s. 44; Polska zawsze bliska Pawilon wyobraźni, BMB Promotions, Warszawa 2000, wersje językowe publikacji: pol., ang. i niem., s. 15; Ziemianie na Księżycu, kat. wyst., InfoQultura, Warszawa 2009, s. 36. Wyst.: Galeria Studio, Warszawa 1992; Expo 92 Sevilla; Warszawa SARP 94; Plakatmuseum Abyhoj 95, Dania; InfoQultura, Warszawa Bibl.: W. Serwatowski, Polskie plakaty na Expo 92...; idem, Udział Rzeczypospolitej Polskiej w Wystawie Uniwersalnej EXPO 92 w Sewilli 20 IV X 1992, Warszawa 1993; idem, Udział Polski w Wystawie Uniwersalnej EXPO 92 w Sewilli. Znaczenie dla kształtowania wizerunku międzynarodowego, pr. dokt., Instytut Stosunków Międzynarodowych, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, promotor prof. dr hab. Marian Edward Haliżak, Warszawa 2007; idem, Ziemianie na Księżycu, motywy lunarne w sztuce współczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa 2009, s. 12. II. CIEŚLEWICZ ROMAN (1930, Lwów 1996, Paryż), współtwórca polskiej szkoły plakatu Polonia en la Exposicion Universal. 20 Abril 12 Octubre Sevilla 1992; fot. reprodukcja bw. Projekt: 1992; off.bw cm; sygn. pr. g. ze składu: Roman Cieślewicz; 4000 egz. Oryginał w Centrum Sztuki Studio w Warszawie. Repr. bw.: Polska na wystawie uniwersalnej Expo 92 Sevilla...; Przegląd Techniczny, 1992, nr 3; W. Serwatowski, Wystawa Uniwersalna EXPO 92 w Sewilli, Wiedza i Życie, 1992, nr 2; idem, Polskie plakaty na Expo 92..., s. 43; 4. s. okładki albumu 100 lat polskiej sztuki plakatu 100th Anniversary of Polish Poster Art, Kraków 1993; K. Dydo, Mistrzowie polskiej sztuki plakatu Masters of Polish Poster Art Meister der Polnischen Plakat-Kunst, Buffi, Secesja, Bielsko Biała 1995, s. 42; C. Cohen, Roman Cieślewicz, vente le , Paryż, aukcja projektu wstępnego, poz. 268, wycena 1500 ;

Jestem optymistą! Krzysztof Przybył

Jestem optymistą! Krzysztof Przybył Jestem optymistą! Polscy ekonomiści i analitycy rynku malują najbliższą przyszłość w czarnych barwach. Wskaźniki spadają, więc spadają także nastroje, a przedsiębiorcy i inwestorzy tracą zimną krew. Takie

Bardziej szczegółowo

S T O W A R Z Y S Z E N I E A R C H I T E K T Ó W P O L S K I C H. l i p i e c / s i e r p i e ń 2 0 0 7

S T O W A R Z Y S Z E N I E A R C H I T E K T Ó W P O L S K I C H. l i p i e c / s i e r p i e ń 2 0 0 7 S T O W A R Z Y S Z E N I E A R C H I T E K T Ó W P O L S K I C H l i p i e c / s i e r p i e ń 2 0 0 7 ISSN 0239-3549 Spis treści VI Międzynarodowa Konferencja SACROEXPO...6 MISTER ARCHITEKTURY woj.

Bardziej szczegółowo

2 Dwumiesięcznik stowarzyszenia architektów Polskich / www.archsarp.pl wrzesień / PaźDziernik 2011 081-809 sn 2 #8 is

2 Dwumiesięcznik stowarzyszenia architektów Polskich / www.archsarp.pl wrzesień / PaźDziernik 2011 081-809 sn 2 #8 is wrzesień / październik 2011 #8 issn 2081-8092 Dwumiesięcznik Stowarzyszenia Architektów Polskich / www.archsarp.pl 3 2 W numerze: wydawca stowarzyszenie architektów polskich sarp 00-950 warszawa ul. foksal

Bardziej szczegółowo

DWUMIESIĘCZNIK STOWARZYSZENIA ARCHITEKTÓW POLSKICH / WWW.ARCHSARP.PL LIPIEC WRZESIEŃ 2012 #13. issn 2081-8092

DWUMIESIĘCZNIK STOWARZYSZENIA ARCHITEKTÓW POLSKICH / WWW.ARCHSARP.PL LIPIEC WRZESIEŃ 2012 #13. issn 2081-8092 DWUMIESIĘCZNIK STOWARZYSZENIA ARCHITEKTÓW POLSKICH / WWW.ARCHSARP.PL LIPIEC WRZESIEŃ 2012 #13 issn 2081-8092 2 3 W numerze 5 / kalendarium wydawca / publisher stowarzyszenie architektów polskich sarp association

Bardziej szczegółowo

marzec 2010 numer 3 (17) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 Reżyserskie Interpretacje Czas płynie

marzec 2010 numer 3 (17) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 Reżyserskie Interpretacje Czas płynie Nasze Katowice marzec 2010 numer 3 (17) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje Reżyserskie Interpretacje Czas płynie nieubłaganie.

Bardziej szczegółowo

ISSN 0039-1689 WARSZAWSKI MAGAZYN ILUSTROWANY. nr 2 (2179) maj 2006 egzemplarz bezpłatny WOLA PNIE SIĘ W GÓRĘ ARCHITEKTURA ZABYTKI HISTORIA KULTURA

ISSN 0039-1689 WARSZAWSKI MAGAZYN ILUSTROWANY. nr 2 (2179) maj 2006 egzemplarz bezpłatny WOLA PNIE SIĘ W GÓRĘ ARCHITEKTURA ZABYTKI HISTORIA KULTURA ISSN 0039-1689 WARSZAWSKI MAGAZYN ILUSTROWANY nr 2 (2179) maj 2006 egzemplarz bezpłatny WOLA PNIE SIĘ W GÓRĘ ARCHITEKTURA ZABYTKI HISTORIA KULTURA nikiem dla przyszłego kształtu miasta są opracowywane

Bardziej szczegółowo

PRYWATNE KOLEKCJE SZTUKI W POLSCE PO R.1989: PRZYKŁADY STRATEGII KOLEKCJONERSKICH

PRYWATNE KOLEKCJE SZTUKI W POLSCE PO R.1989: PRZYKŁADY STRATEGII KOLEKCJONERSKICH Centrum Studiów Podyplomowych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Studia podyplomowe Rynek Sztuki i Antyków Maria Koszutska-Ochalska PRYWATNE KOLEKCJE SZTUKI W POLSCE PO R.1989:

Bardziej szczegółowo

S T O W A R Z Y S Z E N I E A R C H I T E K T Ó W P O L S K I C H. l u t y / m a r z e c 2 0 0 8

S T O W A R Z Y S Z E N I E A R C H I T E K T Ó W P O L S K I C H. l u t y / m a r z e c 2 0 0 8 S T O W A R Z Y S Z E N I E A R C H I T E K T Ó W P O L S K I C H l u t y / m a r z e c 2 0 0 8 ISSN 0239-3549 Spis treści Najlepszy Dyplom na Politechnice Śląskiej...6 Parę kwestii dotyczących Warszawy...7

Bardziej szczegółowo

kwiecień 2010 numer 4 (18) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530

kwiecień 2010 numer 4 (18) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 Nasze Katowice kwiecień 2010 numer 4 (18) Bezpłatny informator miejski www.katowice.eu ISSN 1899 9530 II Europejski Kongres Gospodarczy 2010 (European Economic Congress - EEC) Europa patrzy na Śląsk Już

Bardziej szczegółowo

orientuj się notes.52 1

orientuj się notes.52 1 orientuj się notes.52 1 52 04 NOTESIK.NA.6.TYGODNI notes na 6. tygodni nr 52 05 65 ORIENTUJ SIĘ! najnowsza kultura i sztuka dzieje się teraz 66-77 WZORCOWY MODEL ZNIKANIA Co robi kurator, kiedy nie ma

Bardziej szczegółowo

Marcin Kaszuba Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Narodowego Banku Polskiego

Marcin Kaszuba Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Narodowego Banku Polskiego nr 1 czerwiec 2011 M a g a z y n C e n t r u m P i e n i ą d z a N B P Uczyć, pomagać zrozumieć, a przy okazji bawić takie cele ma Centrum Pieniądza NBP. Będzie ono zachęcać do poznawania świata pieniądza

Bardziej szczegółowo

Trwa otwarty konkurs ofert na dofinansowanie zadań w dziedzinie kultury

Trwa otwarty konkurs ofert na dofinansowanie zadań w dziedzinie kultury Wałbrzych Witam Państwa w pierwszym miesiącu wiosny. Zapowiedzi mówią, że możemy spodziewać się w marcu przyjaznej pogody i zachęceni nią z pewnością zaczniemy częściej oddawać się przechadzkom. Z myślą

Bardziej szczegółowo

dossier Zapraszam Państwa do współpracy. Tomasz Rowiński redaktor naczelny reklama@magazynsplendor.pl, tel. 887 092 320, 720 846 991 Tomasz Rowiński

dossier Zapraszam Państwa do współpracy. Tomasz Rowiński redaktor naczelny reklama@magazynsplendor.pl, tel. 887 092 320, 720 846 991 Tomasz Rowiński S zanowni Państwo! Splendor to przepych w pozytywnym znaczeniu, ale także okazałość, wspaniałość i blask. W języku łacińskim splendor znaczy błyszczeć. Nie mogliśmy wybrać chyba bardziej trafnego tytułu,

Bardziej szczegółowo

Dwumiesięcznik Stowarzyszenia Architektów Polskich/www.archsarp.pl maj/czerwiec 2010. issn 2081-8092

Dwumiesięcznik Stowarzyszenia Architektów Polskich/www.archsarp.pl maj/czerwiec 2010. issn 2081-8092 Dwumiesięcznik Stowarzyszenia Architektów Polskich/www.archsarp.pl maj/czerwiec 2010 #1 issn 2081-8092 2 4 5 w numerze: 6 / Edytorial 7 / Kalendarium 9 / Wiadomości 16 / Dyplomy Roku 2010 16 50 wydawca

Bardziej szczegółowo

Projekt okładki wg rysunku Starzec i młodzieniec Leonarda da Vinci i opracowanie graficzne: Jacek Ćwikła. Numer zamknięto: 4.12.2013 r.

Projekt okładki wg rysunku Starzec i młodzieniec Leonarda da Vinci i opracowanie graficzne: Jacek Ćwikła. Numer zamknięto: 4.12.2013 r. To już 2014 Rok! Czy będzie lepszy? Chociaż nie wszystko zależy od nas, wierzymy, że właśnie taki będzie! To pozwala składać życzenia, by Zdrowie i Satysfakcja z małych i dużych Dokonań były z Wami przez

Bardziej szczegółowo

sztuka raport rynek sztuki 2012

sztuka raport rynek sztuki 2012 i sztuka raport rynek sztuki 2012 1 Wstęp 2 Kalendarium najważniejszych wydarzeń POLSKA 3 Kalendarium najważniejszych wydarzeń ŚWIAT 4 Rynek sztuki w Polsce 5 Rekordy aukcyjne Polska 6 Rynek sztuki na

Bardziej szczegółowo

w rozwój Liczby mówią same za siebie www.rpo.podkarpackie.pl Inwestujemy Przyciągnąć tłumy Zainwestuj w promocję

w rozwój Liczby mówią same za siebie www.rpo.podkarpackie.pl Inwestujemy Przyciągnąć tłumy Zainwestuj w promocję www.rpo.podkarpackie.pl Inwestujemy w rozwój Biuletyn informacyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 Nr 2(14)/2013 egzemplarz bezpłatny ISSN 2081-3643 Liczby

Bardziej szczegółowo

orientuj się notes.58 1

orientuj się notes.58 1 orientuj się notes.58 1 58 notes na 6. tygodni nr 58 04 NOTESIK.NA.6.TYGODNI 05 91 ORIENTUJ SIĘ! najnowsza kultura i sztuka dzieje się teraz 92 97 NARZĘDZIA ZMIANY Biennale Architektury w Wenecji w tym

Bardziej szczegółowo

iszy Nowe władze w ZG PZG Sympozjum z historii Głuchych PZG na krawędzi czasopismo niesłyszących i nie tylko...

iszy Nowe władze w ZG PZG Sympozjum z historii Głuchych PZG na krawędzi czasopismo niesłyszących i nie tylko... iszy lipiec 2010 ISSN 1509-5472 czasopismo niesłyszących i nie tylko... Nowe władze w ZG PZG 5 Na prezesa Zarządu Głównego jednogłośnie została wybrana pani Kajetana Maciejska-Roczan Sympozjum z historii

Bardziej szczegółowo

Materiały prasowe Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. BRITISH BRITISH POLISH POLISH: Sztuka krańców Europy, długie lata 90.

Materiały prasowe Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. BRITISH BRITISH POLISH POLISH: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. Materiały prasowe Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski BRITISH BRITISH POLISH POLISH: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś 7.09 15.11.2013 Kuratorzy: Marek Goździewski i Tom Morton Maryla

Bardziej szczegółowo

NR 1 (75) Styczeń 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530

NR 1 (75) Styczeń 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530 www.katowice.eu NASZE NR 1 (75) Styczeń 2015 r. Bezpłatny informator miejski tel. 32 2593 850 redakcja@katowice.eu ISSN 1899-9530 Jest we mnie wielka potrzeba zmieniania miasta fot. Sławomir Rybok w numerze

Bardziej szczegółowo

Teraz Polska Promocja

Teraz Polska Promocja FUNDACJA POLSKIEGO GODŁ A PROMOCYJNEGO Teraz Polska Promocja TOM 2 e-book red. Jarosław Górski Teraz Polska Promocja tom 2 e-book wydanie 1 Publikacja zbiorowa pod redakcją Jarosława Górskiego, zawiera

Bardziej szczegółowo

Debata rektorska s. 28

Debata rektorska s. 28 Święto Uczelni s. 10 Debata rektorska s. 28 Nasza studentka najlepsza w Polsce! s.34 Miesięcznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ISSN 1689-7757 Nr 5 (37) czerwiec - wrzesień 2010 SŁOWO REKTORA Adres

Bardziej szczegółowo

FUTURE FUELLED BY KNOWLEDGE I KONFERENCJA Z CYKLU

FUTURE FUELLED BY KNOWLEDGE I KONFERENCJA Z CYKLU I KONFERENCJA Z CYKLU FUTURE FUELLED BY KNOWLEDGE 1990 2010 2030 Ile państwa w rynku, ile rynku w państwie? Doświadczenia i perspektywy rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki Warszawa, 16 września

Bardziej szczegółowo

Klient nasz pan. Druk wraca do gry

Klient nasz pan. Druk wraca do gry SPIS TREŒCI 78 Mała poligrafia Klient nasz pan Zgodnie z tym powiedzeniem, dla tych małych przedsiębiorstw działających w segmencie akcydensów, coraz bardziej decydujące znaczenie ma elastyczność i możliwość

Bardziej szczegółowo

notes.na.6.tygodni.nr.62 wydawnictwo bezpłatne ISSN / 1730-9409 lipiec sierpień 2010

notes.na.6.tygodni.nr.62 wydawnictwo bezpłatne ISSN / 1730-9409 lipiec sierpień 2010 notes.na.6.tygodni.nr.62 wydawnictwo bezpłatne ISSN / 1730-9409 62 lipiec sierpień 2010 Wakacje + Humanizm radykalny: Ivan Illich, Jan Sowa Koniec Szkoły. Bill Ayers Weather Underground. Jonas Mekas Pytaj

Bardziej szczegółowo

Strategia promocji miasta Torunia

Strategia promocji miasta Torunia Strategia promocji miasta Torunia której celem strategicznym jest uzyskanie przez Toruń tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku 1 Spis treści 1. Wprowadzenie 1.1. Metodologia opracowywania dokumentu

Bardziej szczegółowo

Tytułem wstępu. Zapraszamy Państwa do lektury. Zespół Creative Europe Desk Polska

Tytułem wstępu. Zapraszamy Państwa do lektury. Zespół Creative Europe Desk Polska nr 2/2014 Tytułem wstępu Szanowni Państwo, za nami już ponad pół roku działalności nowego programu, jakim jest Kreatywna Europa, będącego połączeniem dotychczasowych programów MEDIA, MEDIA Mundus i Kultura.

Bardziej szczegółowo

Vita Academica. Gaudeamus igitur! Biuletyn informacyjny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ISSN 1842 2244.

Vita Academica. Gaudeamus igitur! Biuletyn informacyjny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ISSN 1842 2244. Vita Academica nr 4 (79) 2014 wrzesień październik Biuletyn informacyjny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ISSN 1842 2244 Gaudeamus igitur! W numerze z życia uczelni Wydarzyło się.... 2

Bardziej szczegółowo

Marketing targowy. Vademecum wystawcy

Marketing targowy. Vademecum wystawcy Marketing targowy Vademecum wystawcy Marketing targowy Vademecum wystawcy pod redakcją Henryka Mruka i Alojzego Kucy Autorzy: dr Aleksandra Kaniewska Sęba mgr Alojzy Kuca dr Grzegorz Leszczyński prof.

Bardziej szczegółowo