73 LEON WYCZÓŁKOWSKI (Huta Miastkowska k. Siedlec Warszawa 1936) MAKI, 1909

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "73 LEON WYCZÓŁKOWSKI (Huta Miastkowska k. Siedlec 1852 - Warszawa 1936) MAKI, 1909"

Transkrypt

1 73 LEON WYCZÓŁKOWSKI (Huta Miastkowska k. Siedlec Warszawa 1936) MAKI, 1909 pastel, papier 61,5 x 73 cm (w św. ramy 58,7 x 71 cm) sygnowany p.g.: L Wyczół 909 Na odwrocie oprawy uszkodzona nalepka wystawy TZSP w Warszawie z datą 15 I 1910 (?). Obraz zakupiony w warszawskim TZSP do roku 1972/1973 należał do zbiorów rodzinny Wolfów (byłych udziałowców znanej firmy wydawniczej Gebethner i Wolf). Obraz pochodzi z okresu, kiedy Wyczółkowski mieszkał w Krakowie i malował szczególnie wiele obrazów i studiów kwiatów i martwych natur z kwiatami. Teodor Grott, ulubiony uczeń artysty wspominał: kwiaty Wyczół kochał, kwiatami był obdarowywany, roiło się w jego pracowni od przepięknych okazów róż, anemonów, goździków, rododendronów, azalii, a nawet storczyków. /../ dobijano się o każdy obraz, nieomal o każdy szkic; płacono tysiące koron za niewielkie studium kwiatowe. [cyt. wg: Leon Wyczółkowski, Listy i wspomnienia, opracowała M. Twarowska, Wrocław 1960, s. 271, 272]. Informacja o artyście - kat. nr zł (~ )

2 74 STANISŁAW RADZIEJOWSKI (Zegartowice k. Wieliczki 1863 Kraków 1950) ŚPIĄCA RUSAŁKA, ok olej, płótno 73 x 121 cm sygnowany p.d.: St Radziejowski Na odwrocie autorski (?) napis farbą: St Radziejowski Śpiąca Rusałka. Na krośnie resztka nalepki TPSP w Krakowie (?) z czytelnym numerem 15, nazwiskiem autora, adresem i fragmentem tytułu Faun i r /.../. Na poprzeczce nieczytelny owalny stempel. Obraz należy do symboliczno-baśniowego nurtu malarstwa artysty. Jest zapewne tożsamy z płótnem Faun i dziewczyna, wystawionym w roku 1910 w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. 75 AUGUST BÖCHER (Biebrich nad Renem 1873 Berlin 1961) KWIATY LETNIE olej, płótno 60 x 50 cm sygnowany l.d.: August Böcher INFORMACJA O ARTYŚCIE: August Böcher artysta niemiecki; studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie pod kierunkiem Maxa Johanna B. Konera, Georga Ludwiga Meyna i Maximiliana Schäfera. Malował portrety, sceny rodzajowe, pejzaże, wnętrza, martwe natury. Należał do Powszechnego Stowarzyszenia Artystów Niemieckich oraz do Stowarzyszenia Artystów Berlińskich zł (~ ) Informacja o artyście zł (~ )

3

4 76 LEON KOWALSKI (Kijów 1870 Kraków 1937) WIDOK NA OPACTWO BENEDYKTYNÓW W TYŃCU, przed 1933 olej, płótno, 49 x 69,5 cm; sygnowany l.d.: L Kowalski. Na odwrocie resztki nalepki wystawowej (?) Obraz wymieniony w: - TZSP, Przewodnik 88, /.../ Wystawa zbiorowa Leona Kowalskiego /.../, Warszawa, XI 1933, s. 20, nr kat INFORMACJA O ARTYŚCIE: Leon Kowalski malarz i grafik naukę malarstwa rozpoczął w Kijowskiej Szkole Malarskiej M. Muraszki. Ponadto uczył się u M. Gaya i M. Wróbla. W latach kontynuował studia w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza, J. Unierzyńskiego, L. Loefflera i L. Wyczółkowskiego. W 1894 uzyskał państwową dotację na studia zagraniczne, poczym przez rok kształcił się w pracowni K.Rauppa w Monachium. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie uczył się u J.P.Laurensa, B.Constanta i A.Girardota. Podróżował po Francji, Włoszech i Niemczech. W 1905 wrócił do Krakowa i odtąd brał czynny udział w polskim życiu artystycznym, m.in. był jednym z założycieli grupy Zero, organizatorem Związku Powszechnego Artystów Polskich i organizatorem wystaw. Lata I wojny spędził w Kijowie, gdzie w 1917 współorganizował Polska Szkołę Sztuk Pięknych. Po 1920 był także prezesem Związku Artystów Plastyków oraz założycielem i prezesem Towarzystwa Artystów Grafików. Uczestniczył w licznych wystawach - tak w kraju, jak i za granicą. Malował olejno, akwarelą i pastelem, tworząc krajobrazy, widoki miejskie, kwiaty a także portrety, sceny rodzajowe i religijne. Jako grafik uprawiał drzeworyt, litografię, miękki werniks oraz akwafortę i suchą igłę. W 1937 wydał tomik wspomnień Pędzlem i piórem, pisywał też artykuły, m.in. do Głosu Plastyków zł (~ )

5 77 RUDOLF PRIEBE (Szulakowo w dawnej guberni kijowskiej 1889 Rudolfstadt 1956) DROGA WŚRÓD PÓL olej, tektura 43 x 49,5 cm sygnowany p.d.: Priebe INFORMACJA O ARTYŚCIE: Rudolf Priebe niemiecki marynista i portrecista studia malarskie rozpoczął w Szkole Sztuki we Wrocławiu u profesorów Arnolda Buscha i Eduarda Kaempffera. Następnie kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Ludwiga Hertericha. Mieszkał i tworzył w Hamburgu zł (~ )

6 78 MICHAŁ GORSTKIN WYWIÓRSKI (Warszawa Warszawa 1926) WIOSKA NAD ZATOKĄ, lata olej, płótno naklejone na tekturę, 40 x 60,5 cm podpisany na odwrocie: M.G. Wywiórski Obraz pochodzi ze zbiorów rodziny artysty. Ta znakomita kolekcja - w liczbie 150 pejzaży i pejzażowych studiów malarskich - zaprezentowana została w roku 2004 na wystawie w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wystawie towarzyszył obszerny katalog, zawierający opisy i reprodukcje wszystkich wystawionych prac artysty, ujętych w kilka zespołów pejzaży. Prezentowany tu obraz znalazł się w grupie zatytułowanej Ku wzmożonej ekspresji barwnej. Obraz opisany i reprodukowany w: - M. Gołąb, Michał Gorstkin Wywiórski pejzaże. Między niebem a ziemią, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, [Poznań 2004], s. 120, nr kat. 92, il. 92 na s. 82. INFORMACJA O ARTYŚCIE: Michał Wywiórski w latach studiował w Monachium; w Akademii u profesorów K.Raupa i N.Gysisa oraz równolegle w prywatnych pracowniach J.Brandta i A.Wierusza-Kowalskiego. W 1884 debiutował na wystawie w krakowskim TPSP, swoje prace pokazywał też w Monachium, gdzie w 1894 na międzynarodowej wystawie w Glaspalast został wyróżniony medalem za obraz Z puszczy litewskiej. W 1895 przeniósł się do Berlina, zaproszony przez W.Kossaka i J.Fałata do pracy przy panoramie Berezyna ( ). Następnie przebywał w Wielkopolsce i w Warszawie. Współpracował też z J.Styką przy panoramie Bitwa pod Sybinem (1897), a w 1900 wspólnie z Kossakiem podróżował do Hiszpanii i Egiptu, aby wykonać szkice plenerowe do zamierzonych panoram Somosierra (nie zrealizowana) i Bitwa pod piramidami (1901). We wczesnej fazie twórczości, pod silnym wpływem Brandta i Wierusza-Kowalskiego, malował sceny myśliwskie i rodzajowe oraz obrazy z Tatarami, Kozakami czy Czerkiesami, które przyniosły mu powodzenie na monachijskim rynku sztuki. Z czasem naczelnym tematem jego malarstwa stał się czysty pejzaż, postrzegany i malowany wrażliwie i z upodobaniem zł (~ )

7 79 MARIA RITTERÓWNA (Nowy Sącz 1899 Nowy Sącz 1976) PEJZAŻ WIOSENNY, ok olej, tektura, 47,5 x 57,2 cm sygn. p.d.: M. Ritterówna Na odwr. trzy nalepki (druk, maszynopis, rękopis, stemple): - 1. nalepka z niemieckim tekstem, datą 12/7 1941, stemplem o treści: BIURO EKSPEDYCYJNO-KOMISO- WE KUŁAKOWSKI I SKA Kraków, ul. św. Gertrudy 29.: - 2. nalepka o treści: Związek Zaw.Pl. Artystów Plastyków Oddział w Nowym Sączu Tytuł dzieła Pejzaż wiosenny Autor Maria Ritterówna Technika olej Cena Data; - 3. nalepka o treści: 426 Pejzaż wiosenny około x 57,5. Ponadto stemple Salonu Kolekcjoner w Nowym Sączu i firmy ramiarskiej INFORMACJA O ARTYSTCE: Maria Ritterówna malarka, graficzka, rzeźbiarka, artystka związana z Nowym Sączem, gdzie stale mieszkała. W latach studiowała w Krakowie na UJ filozofię i historię sztuki, a równolegle w ASP malarstwo u W. Weissa, Wł. Jarockiego, I. Pieńkowskiego grafikę u J. Wojnarskiego rzeźbę u X. Dunikowskiego techniki ścienne u J. Hoplińskiego. Lata spędziła w Paryżu, kształcąc się jeszcze u Ferdynanda Légera i Othona Friesza. W 1934 była we Włoszech. W latach należała do Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik, skupiającego malarzy z kręgu kolorystów i brała udział w wystawach tej grupy. Więcej informacji o artystce zł (~ 600 )

8 80 ADOLF (ABRAHAM) BEHRMAN (Ryga Białystok 1942) CIEMNOSKÓRY CHŁOPIEC W ZAWOJU NA GŁOWIE, ok olej, tektura, 54,5 x 38,5 cm; sygnowany p.d.: Behrmann INFORMACJA O ARTYŚCIE: Adolf Abraham Behrman; w latach studiował w ASP w Monachium, a następnie w Paryżu do 1910 roku. Stale mieszkał w Łodzi. Wiele podróżował - był w Maroku, Tunisie, Algierze, Egipcie i Palestynie, a także we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemczech. Malował pejzaże, portrety i sceny rodzajowe. Wystawiał w TZSP w Warszawie, w Łodzi, a za granicą w Palestynie, Maroku, Nowym Jorku i Hamburgu. We wrześniu 1939 wyjechał do Białegostoku, gdzie zginął w czasie likwidacji getta. Nieliczne zachowane obrazy artysty znajdują się w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz w Muzeach Narodowych w Warszawie i Krakowie zł (~ 900 )

9 81 RAJMUND KANELBA (Warszawa Londyn 1960) BELLE W PRZYSTANI, po 1940 olej, płyta 82,5 x 106 cm sygnowany l.d.: Kanelba Na odwrocie napis żółtą farbą [szablon]: MASONITE. Ponadto ołówkiem na płycie i długopisem na małej nalepce: 74 [w kółku]; czarna kredką: C08077 B. Dodatkowo firmowa kartka Tepper Galleries w Nowym Jorku. Informacja o artyście - kat. nr 1. * zł (~ )

10 82 MARIA PAWLIKOWSKA- JASNORZEWSKA (Kraków 1891 Manchester 1945) CHIŃSKA BAJKA, ok akwarela, kredka, ołówek papier, 27,8 x 33 cm sygnowany ołówkiem p.d.: Kossak Pawlikowska Akwarela pochodzi z dawnych ze zbiorów Jana Franciszka barona Konopki ( ) galicyjskiego działacza politycznego i społecznego, właściciela majątków ziemskich i zaprzyjaźnionego z wieloma artystami kolekcjonera dzieł sztuki. Sygnatura Kossak Pawlikowska pozwala na określenie czasu powstania akwareli na lata , kiedy artystka była żoną Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Uproszczenie formy i geometryzującą stylizacja pozwala to datowanie przybliżyć do roku 1920, kiedy jej twórczość zbliżyła się do sztuki formistów, z którymi była zaprzyjaźniona. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poetka, dramatopisarka i malarka, córka Wojciecha Kossaka, siostra Jerzego i Magdaleny Samozwaniec. Informacja o artystce zł (~ )

11 83 ZYGMUNT MENKES (Lwów Riverdale, Nowy Jork 1986) KOBIETA I MĘŻCZYZNA Z GITARĄ, ok akwarela, gwasz, ołówek 34,5 x 43 cm (w św. passe-partout) sygnowany p.d.: Menkes Informacja o artyście - kat. nr zł (~ )

12 84 JÓZEF PANKIEWICZ (Lublin Marsylia 1940) PEJZAŻ Z DROGĄ WŚRÓD DRZEW, ok olej, płótno 61 x 53,8 cm sygnowany p.d.: Pankiewicz Obraz z prawem wywozu za granicę. Obraz, sprzedawany w antykwariacie Joanny Studzińskiej w Paryżu, trafił następnie do nowojorskiej Lipert Gallery Z. Michaela Legutko, a później znalazł się w zbiorach Barbary Piaseckiej-Johnson w USA. We wrześniu 2006 został wystawiony na charytatywnej aukcji Art for Autism, zorganizowanej w Princetown przez The Barbara Piasecka-Johnson Foundation (30.IX.2006; katalog nr 006; patrz: Obraz przedstawia pejzaż z Normandii, z okolic Giverny w dolinie Sekwany i rzeki Epte. W latach państwo Pankiewiczowie spędzali tam letnie wakacje, spotykając się z zaprzyjaźnionym Pierrem Bonnardem, który wraz z żoną mieszkał w pobliskim Vernon. Ten sam motyw pejzażowy artysta przedstawił też w akwareli i rysunku (porównaj: Józef Pankiewicz Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, MNW, Warszawa 2006, s. 243, nr kat.258, 259, il.; porównaj też: E.Charazińska, Kalendarium życia i twórczości, s. LVIII, tamże). INFORMACJA O ARTYŚCIE: Józef Pankiewicz - malarz, grafik, pedagog; w latach był uczniem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Następnie przez rok studiował w ASP w Petersburgu. Po powrocie mieszkał w Warszawie. Malował wówczas realistyczne sceny rodzajowe, wykonywał też ilustracje do warszawskich czasopism. W 1889 wraz z Władysławem Podkowińskim wyjechał do Paryża i tam uległ fascynacji impresjonizmem. U schyłku stulecia tworzył nokturny i kompozycje symboliczne. W latach następnych wiele podróżował po Europie malując martwe natury, pejzaże i portrety inspirowane sztuką japońską oraz malarstwem Renoira, Cezanne e, Matisse a. Lata spędził w Hiszpanii. Od 1906 był profesorem krakowskiej ASP, a od 1925 kierował, powstałą pod jego protektoratem, paryską filią tej uczelni. Był nauczycielem wielu malarzy-kolorystów z tzw. grupy kapistów. W tym czasie stale mieszkał w Paryżu, a letnie miesiące spędzał na południu Francji. Zajmował się grafiką - jego prace należą do najwybitniejszych osiągnięć w tej dziedzinie sztuki polskiej. W roku 2006 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się wielka wystawa Józef Pankiewicz. Życie i dzieło, której towarzyszył obszerny katalog, będącym świetnie opracowaną, wyczerpującą monografią artysty i jego twórczości zł (~ )

13

14 85 WACŁAW BOROWSKI (Łódź Łódź 1954) BAWIĄCE SIĘ DZIECI, ok pastel, akwarela, ołówek, papier, 32,5 x 32,2 cm sygnowany p.d.: WBorowski (inicjały wiązane) INFORMACJA O ARTYŚCIE: Wacław Borowski - malarz, grafik, scenograf - w latach studiował w Krakowie malarstwo u J.Mehoffera w ASP i historię sztuki na UJ. W latach przebywał w Paryżu. Zafascynowany dawnym malarstwem, wiele kopiował obrazy w muzeach. W okresie podróżował do Włoch. Po powrocie do kraju mieszkał w Warszawie. Czynny na wielu polach, zajmował się malarstwem sztalugowym, dekoracyjnym malarstwem ściennym (m.in. polichromie na Zamku Królewskim, na Rynku Starego Miasta w Warszawie), uprawiał grafikę, projektował plakaty, ilustracje książkowe i scenografie dla teatrów. Był współzałożycielem i prezesem grupy Rytm, członkiem Stowarzyszenia Grafików Ryt i Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. Wiele wystawiał tak w kraju jak i za granicą, a jego prace wielokrotnie odznaczane były medalami i nagrodami. Twórczość artysty należy do klasycyzującego nurtu polskiego malarstwa, związanego m.in. z artystami skupionymi wokół grupy Rytm. Jego obrazy wyróżnia zarówno dążność do syntezy i swoistego uproszczenia a nawet pewnej geometryzacji form, jak miękkość i statyka układów kompozycyjnych, opartych na rytmie ruchu, linii i płaszczyzn. Wrażenie ciszy, ładu i harmonii podtrzymuje łagodne światło i subtelna, pastelowa kolorystyka współtworząca liryczny nastrój pogodnej melancholii zł (~ )

15 86 RAJMUND KANELBA (Warszawa Londyn 1960) DZIECI I ZABAWKI, ok olej, płótno naklejone na tekturę, 40,5 x 30,2 cm sygnowany p.g.: Kanelba Na odwrocie flamastrem napis: 46 [w kółku] Informacja o artyście - kat. nr zł (~ )

16 87 JÓZEF PANKIEWICZ (Lublin Marsylia 1940) PONTE ALLE GRAZIE WE FLORENCJI, 1932 olej, deska 31 x 45,6 cm sygnowany p.d.: Pankiewicz Na odwrocie sygnatura i autorski napis tuszem: Pankiewicz Firenze Poniżej ołówkiem (inną ręką?): Ponte alle Grazie. Ponadto napis tuszem: 88.; ołówkiem: 3, 8 (w kółku) oraz: biała ze złotem biała; białą farbą: 21.; długopisem: Na ramie ołówkiem cyfry i tekst w języku szwedzkim. Obraz przedstawia widok na Arno i Ponte alle Grazie ujęty od strony Ponte Vecchio. Wśród zabudowań na lewym brzegu wyróżnia się, zwrócona ku rzece fasada Palazzo degli Uffizi, w dali na tle wzgórz prawego brzegu widać sylwetę Torre di San Niccolò. Obraz powstał podczas pobytu artysty we Florencji w dniach pomiędzy 12 a 27 września Szereg wiadomości o tym pobycie przynosi Dziennik prowadzony wówczas przez żonę artysty, Wandę Pankiewiczową, opisującą sposób spędzania czasu, pracę męża a także motywy, które malował w plenerze, przy czym do naszego obrazu odnosić się może notatka z 22 września: Z rana Jo malował widok z Ponte Vecchio /.../ Obraz opisany i reprodukowany w: - Wystawa zbiorowa Józefa Pankiewicza, Katalog [oprac. J. Czapski], Instytut Propagandy Sztuki, Warszawa, maj-czerwiec 1933, s. 27, nr kat.128 [określony omyłkowo jako Ponte della Trinita]; - N.Samotyhowa, Z Instytutu Propagandy Sztuki. Józef Pankiewicz, Kobieta Współczesna 1933, nr 23, s. 450; - Wystawa Józefa Pankiewicza z Paryża, TPSP Poznań, listopad 1933, nr kat. 21; - J.Mroziński, Przejdźmy się drogami Pankiewicza (Wystawa zbiorowa w TPSP), Kurier Poznański 1933, nr 533, z dn. 19. XI, s. 8; - Katalog wystawy zbiorowej dzieł profesora Józefa Pankiewicza (Paryż), Muzeum Miejskie w Bydgoszczy, styczeń-luty 1934, nr kat. 8; - Katalog XXIII Wystawy Instytutu Propagandy Sztuki. Prof. J. Pankiewicz, Paryż, A. Cukierówna Warszawa, M. Obrębska Warszawa, Warszawa-Łódź, kwiecień-maj 1934, nr kat. 8; - Józef Pankiewicz Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin, MNW, Warszawa 2006, s. 189, nr kat.492, il.; tu również cytowana wyżej bibliografia (porównaj także: E. Charazińska, Kalendarium życia i twórczości, s. LIX, tamże). Informacja o artyście - kat. nr zł (~ )

17

18 88 ZBIGNIEW PRONASZKO (Derebczyn k. Jampola lub Żychlin na Podolu Kraków 1958) PORTRET ŻONY W BIAŁYM SZALU, 1926 olej, płótno 69 x 48,5 cm sygnowany l.g.: Z. Pronaszko Na odwrocie, na krosnach napisy: Portret żony 1926 r; Maj 1926 Portretowana Maria Norma Pronaszko, z domu Taube, doktor medycyny, żona artysty od roku 1919 była ulubiona modelką Pronaszki, który malował ją wielokrotnie (patrz m.in: ponad 20 portretów w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie). INFORMACJA O ARTYŚCIE: Zbigniew Pronaszko - malarz, grafik, rzeźbiarz i scenograf - studia artystyczne rozpoczął w Kijowie, skąd niebawem przeniósł się do Krakowa, by w latach kształcić się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych u Teodora Axentowicza i Jacka Malczewskiego. W czasie studiów podróżował do Wiednia, Monachium, Florencji i Paryża. Lata pierwszej wojny światowej spędził w Zakopanem. W 1917 był współzałożycielem grupy Ekspresjonistów Polskich (od 1919 Formistów ). Po wojnie w latach wykładał na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Następnie mieszkał w Krakowie, nauczając w Wolnej Szkole Malarstwa L. Mehofferowej, a od 1945 także w Akademii Sztuk Pięknych. Malował krajobrazy, martwe natury, kompozycje figuralne i portrety. We wczesnym okresie twórczości, pod wpływem Jacka Malczewskiego tworzył kompozycje symbolistyczne, jak znane z tytułów w katalogach Brzemię, Pan, Złoty cielec, Bajka o śmierci (Muzeum Narodowe w Warszawie) czy Wspomnienie i Portret matki (Muzeum Narodowe w Krakowie). W późniejszym, formistycznym okresie inspiracje czerpał z malarstwa Cezane a, kubizmu i polskiej sztuki ludowej. Około 1925 zainteresował się koloryzmem. Obok malarstwa sztalugowego zajmował się scenografią, rzeźbą (pomnik Mickiewicza w Wilnie, ) i malarstwem ściennym (plafony wawelskie, ). Był znakomitym karykaturzystą, zajmował się także ilustratorstwem. Wystawiał od 1907; m.in. w Krakowie, we Lwowie, w Warszawie, Poznaniu a także w Pittsburghu (1931), Wenecji (1932), w Paryżu (1922, 1928, 1937) i Wiedniu (1928), Brukseli (1935). Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka i brał udział w jego wystawach. Wystawiał też z grupami Zero (1909), Nowa Generacja (1932), należał do grupy Zwornik zł (~ )

19

20 89 LEON CHWISTEK (Kraków 1884 Barwiszcze k. Moskwy 1944) LEKTURA POOBIEDNIA, ok olej, płótno 27,5 x 65 cm Na krośnie nalepka wystawy w TPSP w Krakowie w roku 1971; wystawiony jako własność p. Marii Müller. Obraz przedstawia panią Felicję Müllerową z córkami Haliną i Marią. Felicja Müllerowa z domu Steinhaus ( ), żona adwokata Gustawa Müllera, była starszą siostrą Olgi, żony Leona Chwistka. Ich bratem był Hugo Steinhaus, wybitny matematyk, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, po wojnie także profesor Uniwersytetu we Wrocławiu. Obraz pochodzi ze zbiorów rodziny państwa Müllerów. Obraz opisany w katalogu: - Zbiorowa wystawa dzieł Leona Chwistka, [wstęp K. Estreicher], wrzesień 1971, MKiS, TPSP, Kraków, Pałac Sztuki [Kraków 1971] s. 43, nr kat. 36. INFORMACJA O ARTYŚCIE: Leon Chwistek wybitny matematyk i filozof, malarz i teoretyk sztuki; od 1922 wykładowca matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (habilitacja 1928), od 1930 profesor logiki matematycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Przez pewien czas, na przełomie 1903 i 1904, kształcił się pod kierunkiem Józefa Mehoffera w krakowskiej ASP. W roku 1910 podczas pobytu w Wiedniu samodzielnie studiował malarstwo weneckie, a w latach , w Paryżu uczył się rysunku, poznając równocześnie twórczość kubistów. W czasie I wojny światowej służył w Legionach. Był współzałożycielem i czołowym teoretykiem powstałej w 1917 awangardowej grupy Ekspresjonistów Polskich (Formistów) i uczestniczył w jej wystawach. Opublikował szereg artykułów, wykładając w nich swoje teorie artystyczne (m.in. Wielość rzeczywistości w sztuce, 1918; Wielość rzeczywistości, 1921). W 1922 sformułował zasady tzw. strefizmu, własnej matematycznej teorii malarskiej, w myśl której kompozycja obrazu winna być budowana według jakości kształtów, barw, tempa wydarzeń itp. tworząc wyodrębnione, ale przechodzące jedna w drugą, strefy pokrewnych form i barw. Zajmował się także portretem, m.in. w latach namalował wizerunki wielu znaczących postaci ze środowiska krakowskiego. W 1941 artysta wyjechał ze Lwowa do Rosji; wykładał na Uniwersytecie w Tyfilisie, w 1943 znalazł się w Moskwie, gdzie działał w Związku Patriotów Polskich. Indywidualne wystawy prac artysty odbyły się w 1927 w Krakowie i w 1934 we Lwowie, a po wojnie w 1971 w Krakowie. Wówczas też ukazała się pomnikowa monografia artysty pióra prof. Karola Estreichera (Leon Chwistek, Biografia artysty, ( ), Kraków 1971) zł (~ )

21

22 90 JERZY HULEWICZ (Kościanki k. Wrześni 1886 Warszawa 1941) PORTRET MĘŻCZYZNY Z FAJKĄ, ok olej, płótno 80,5 x 70,5 cm sygnowany l.d.: JHulewicz (inicjały wiązane) Autorstwo obrazu potwierdza ekspertyza pani Agnieszki Salamon z Muzeum Narodowego w Poznaniu (sierpień 2007). Datę jego powstania autorka określa na około 1925 roku, równocześnie pisząc, m.in.: /.../ Mimo wyraźnych cech portretowych i zindywidualizowanych rysów twarzy mężczyzny, trudno dziś jednoznacznie rozstrzygnąć, choćby ze względu na małą ilość przesłanek, kim był bohater płótna. Być może należał on do grona zaprzyjaźnionych z Hulewiczem artystów z kręgu Emila Zegadłowicza, bowiem na pierwszą połowę lat dwudziestych przypada najintensywniejszy okres ich przyjacielskich i artystycznych kontaktów. Obraz należy niewątpliwie do ciekawszych prac Jerzego Hulewicza. Powstał w najlepszym okresie jego twórczości malarskiej, kiedy to czerpiąc z doświadczeń europejskiej awangardy, pracował nad indywidualną formułą sztuki. Byłby to też kolejny krok zbliżający artystę ku sztuce abstrakcyjnej, a przecież Jerzy Hulewicz jest jednym z pierwszych polskich abstrakcjonistów. INFORMACJA O ARTYŚCIE: Jerzy Hulewicz rozpoczął studia w Krakowie w roku 1904 w Akademii Sztuk Pięknych, równocześnie uczęszczając na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W celu kontynuowania nauki wyjechał do Paryża w 1907, gdzie rok później zadebiutował na Wielkim Salonie Wiosennym. W roku 1910 śmierć ojca spowodowała przerwanie studiów i powrót do rodzinnych Kościanek. W 1916 nawiązał Hulewicz bliskie kontakty ze Stanisławem Przybyszewskim, które były dla niego inspirujące. Warsztat graficzny zgłębił i udoskonalił podczas trzymiesięcznego pobytu w Monachium. Udzielał się w organizacjach artystycznych i społecznych. Był m.in. współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu (1909), dwutygodnika Zdrój (1917), członkiem Koła Artystów Wielkopolskich i grupy plastycznej Bunt ( ). Walczył w Powstaniu Wielkopolskim, a w latach był ochotnikiem 5. pułku piechoty Legionów Polskich. Po przeszło 9-letnim pobycie na Wołyniu, w 1935 roku zamieszkał w Warszawie. Założył prywatną Szkołę Sztuk Plastycznych im. Z. Waliszewskiego, gdzie był dyrektorem i wykładowcą. Podczas wojny był w konspiracji i należał do organizacji Polska żyje. Zajmował się malarstwem, witrażownictwem, grafiką, rzeźbą i sztuką użytkową. Był także autorem powieści i esejów, stale współpracował z kilkoma czasopismami. Znaczna liczba jego prac malarskich uległa zniszczeniu w czasie powstania warszawskiego w Zmarł podczas okupacji na zawał serca, w wyniku wiadomości o zamordowaniu przez gestapo jego młodszego brata zł (~ )

23

24 91 ZYGMUNT WALISZEWSKI (Petersburg 1897 Kraków 1936) RYCERZ NA KONIU, ok na odwrocie KSIĄŻĘ JÓZEF PONIATOWSKI NA KONIU olej, tektura, 73,5 x 59,5 cm Obraz wymieniany, opisany i reprodukowany w: - Wystawa prac nieznanych. Zygmunt Waliszewski zapomniany odnaleziony..., [wstęp H. Bartnicka-Górska], Rempex, Warszawa 1993, nr kat. 9 i 9a, 2 repr.; - H.Bartnicka-Górska, A.Prugar-Myślik, Zygmunt Waliszewski Malarstwo i rysunek. Wystawa monograficzna. Muzeum Narodowe w Warszawie maj-czerwiec 1999, Warszawa 1999, s. 166, nr kat. II/4. INFORMACJA O ARTYŚCIE: Zygmunt Waliszewski - malarz, scenograf, ilustrator. Wykazując od dzieciństwa duży talent plastyczny, edukację artystyczną rozpoczął wcześnie na Kursach Malarstwa i Rysunku prowadzonych przez Nikołaja Sklifasowskiego i Borysa Fogla początkowo w Batumi a następnie w Tyfilisie. Jako 13-letni chłopiec miał swoją pierwszą wystawę pt. Cudowne dziecko. Podczas pierwszej wojny światowej wstąpił do wojska i walczył na froncie północnym. Z frontu pochodzi wiele rysunkowych szkiców i portretów żołnierzy, znajdujących się obecnie w zbiorach MNW. Ranny, okres rekonwalescencji przechodził w Moskwie, nawiązując przyjaźń z tamtejszą bohemą artystyczną. Powrócił do Tbilisi i gdy w roku 1918 Gruzja proklamowała niepodległość, Waliszewski aktywnie działał wśród grona futurystów skupionych w tzw. Uniwersytecie 41. Wykonał wówczas awangardową formalnie kurtynę dla Państwowego Teatru Opery w Tbilisi. Zagrożenie bolszewickie spowodowało wyjazd artysty do Polski, gdzie w 1921 wstąpił do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych do pracowni Wojciecha Weissa a następnie Józefa Pankiewicza. Nawiązał kontakt z krakowską awangardą, pisał rozprawy teoretyczne, projektował scenografię i kostiumy do sztuk teatralnych, wykonał dekoracje malarskie Sali klubowej futurystów Gałka Muszkatołowa. W 1924 wyjechał z grupą studentów tworzących tzw. Komitet Paryski na dalsza naukę do Paryża, gdzie prof. J. Pankiewicz zorganizował filię krakowskiej uczelni. Problem koloru zdominował jego prace i Waliszewski stał się jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu w sztuce polskiej 20-lecia międzywojennego. Ciężko chory, po amputacji nóg powrócił do Polski w Tu powstały duże kompozycje jak Wyspa miłości, cykl Uczt inspirowanych twórczością Veronesa, liczne pejzaże i martwe natury zaliczane do najcenniejszych jego dzieł. Jest autorem plafonu na Wawelu w Kurzej Stopce. Ponadto tworzył karykatury, scenki humorystyczne, projektował plakaty. Swoje prace prezentował na wystawach w kraju i za granicą m.in. w Paryżu (1930), Genewie (1931), Krakowie (1932), w Warszawie (1930, 1933) i na Międzynarodowym Biennale w Wenecji (1934). Jego prace posiadają, m.in. Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Ermitaż w Sankt Petersburgu. Duży zespół rysunków i akwarel znajduje się w Muzeum Sztuki Gruzińskiej w Tbilisi oraz w tamtejszych kolekcjach prywatnych. W roku 1999 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się jego wystawa monograficzna zł (~ )

25

26 92 ZYGMUNT MENKES (Lwów Riverdale, Nowy Jork 1986) KOBIETA WE WNĘTRZU, lata 40. XX w. olej, płótno 69 x 56 cm sygnowany p.d.: Menkes INFORMACJA O ARTYŚCIE: Zygmunt Menkes naukę malarstwa rozpoczął pod kierunkiem K. Sichulskiego w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie. Następnie, w latach studiował w krakowskiej ASP u W. Weissa. W 1922 wyjechał do Berlina, gdzie m.in. poznał Aleksandra Archipenkę i korzystał z jego wskazówek. Od 1923 stale przebywał w Paryżu. Związany ze środowiskiem artystów École de Paris, przyjaźnił się, m.in. z E. Zakiem i M.Chagallem. Uczestniczył w Salonach Jesiennych, Niezależnych i Tuileries, wystawiał w wielu galeriach paryskich. Często przyjeżdżał do kraju; był członkiem lwowskiego ugrupowania Nowa Generacja i krakowskiego Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik, uczestniczył w wystawach we Lwowie i w Warszawie. Wiele podróżował, m.in. w 1928 był w Berlinie, a w 1935 w Hiszpanii (z A. Nachtem-Samborskim). W 1935 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie osiadł na stałe i gdzie w 1936 miał wystawę indywidualną. Przez lata współpracował z tamtejszymi galeriami sztuki i wykładał w Art Students League. Malował portrety, akty, kompozycje figuralne, martwe natury i pejzaże, a po 1940 także obrazy nawiązujące do martyrologii Żydów. Jego malarstwo ulegało różnym przemianom stylistycznym. W okresie paryskim obrazy artysty bliskie były nurtom ekspresjonizmu i fowizmu. Po wojnie ograniczał kolorystykę, wprowadzał mocną linię konturu, bogatą fakturę, a z czasem także coraz wyraźniejszą geometryzację form zł (~ )

27

28 93 JAN SZANCENBACH (Kraków 1928 Kraków 1998) KWIATY I MUSZLE, 1990 olej, płótno, 85 x 94,5 cm sygnowany p.d.: Szancenbach Na odwrocie napis autorski na płótnie: JAN SZAN- CENBACH ZESCHNIĘTE KWIATY I MUSZLE 1990 INFORMACJA O ARTYŚCIE: Malarstwo Jana Szancenbacha jest pełne światła i nasyconych barw, radosne, wręcz feeryczne. Obok wybitnych walorów kolorystycznych (zwłaszcza w czerwieniach malarz osiągał niezwykłą skalę odmian i odcieni) nie stroni od dekoratywizmu, co razem składa się na hedonistyczny, beztroski wyraz. Znany przede wszystkim jako twórca martwych natur, pejzaży, scen w ogrodach, Szancenbach zajmował się również malarstwem monumentalnym. Innym wątkiem jego sztuki było projektowanie graficzne (znaki firmowe, plakaty, okładki, opakowania, etykiety, znaczki pocztowe itp.), zajmował się również ilustracją książkową i filmem rysunkowym. Więcej informacji o artyście zł (~ )

29 94 WŁODZIMIERZ TERLIKOWSKI (Poraj k. Łodzi Paryż (?) 1951) RÓŻE, 1921 olej, płótno 54 x 64,5 cm sygnowany p.d.: 21 [..] Terlikowski (sygnatura wydrapana trzonkiem pędzla w mokrej farbie) Na odwrocie płótna zarys innej kompozycji. Na krośnie nalepka z numerem: INFORMACJA O ARTYŚCIE: Włodzimierz Terlikowski - malarz związany ze środowiskiem École de Paris - zasadniczo był samoukiem, chociaż przejściowo studiował w Monachium i w Paryżu. Dużo podróżował; poza Europą był w Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od roku 1911 stale mieszkał w Paryżu, gdzie miał kilka wystaw indywidualnych. Wystawiał też w Wenecji, w Brukseli i kilkakrotnie w Polsce. Jego obrazy noszą znamiona indywidualnego stylu - w pejzażach, martwych naturach i portretach stosował kolory żywe, nasycone i często ostro z sobą kontrastujące. Farbę nakładał szerokim pędzlem lub szpachlą, nadając obrazom bogatą i gęstą, mięsistą fakturę malarską zł (~ )

Franciszek Wójcik (1903-1984)

Franciszek Wójcik (1903-1984) Franciszek Wójcik (1903-1984) wystawa: Pejzaże z Rzymu i Zakopanego 04.03.2011 18.03.2011 Connaisseur Salon Dzieł Sztuki Kraków, Rynek Główny 11 Franciszek Wójcik (1903-1984) Urodzony 2 stycznia 1903 r.

Bardziej szczegółowo

EUGENIUSZ EIBISCH WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ

EUGENIUSZ EIBISCH WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ EUGENIUSZ EIBISCH WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ Akt olej, płótno, 65,5 54 cm, Ptaki, l. 1938 1945 olej, sklejka, 41,5 50 cm, sygnowany p. d.: Ebiche w katalogu wystawy, Polski Paryż. Ecole de Paris. Kolekcja

Bardziej szczegółowo

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH. PORTRETY i SYTUACJE

BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH. PORTRETY i SYTUACJE BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH PORTRETY i SYTUACJE PAPIEROSY. ZMĘCZONE TWARZE akryl na płótnie, 150 x 120 cm WAŻNIEJSZE WYSTAWY INDYWIDUALNE: 2012 Figuracja malarstwo. Galeria Ether, Warszawa. 2010

Bardziej szczegółowo

Podczas pobytu w Żywcu artysta malarz portretował wielu mieszczan żywieckich.

Podczas pobytu w Żywcu artysta malarz portretował wielu mieszczan żywieckich. Historia Szkoły bogata, ciekawa, mało znana Odcinek 17. Czy wiesz, że uznanym artystą malarzem i równocześnie nauczycielem tej szkoły był Jan Kazimierz Olpiński, który uczył w niej rysunków, a jego twórczość

Bardziej szczegółowo

malarz, pedagog Nowozubkow, zdjęcie miasta z początków wieku 20.

malarz, pedagog Nowozubkow, zdjęcie miasta z początków wieku 20. Józef Jan Zimmerman malarz, pedagog Urodził się 2.3.1887 r. w Warszawie, w domu Jana (zarządzał zakładem garbarskim Temler i Szwede w Warszawie) i Cecyli Zimmermanów (matka z domu Pawłowska); zmarł 4.10.1954

Bardziej szczegółowo

1. Grzegorz Bolek Lato w Podkowie Leśnej Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo olejne, jest

1. Grzegorz Bolek Lato w Podkowie Leśnej Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo olejne, jest 1. Grzegorz Bolek Lato w Podkowie Leśnej Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo olejne, jest znakomitym pedagogiem związanym z podkowiańską szkołą, gdzie

Bardziej szczegółowo

XX Plener Malarski SZYDŁÓW 2009

XX Plener Malarski SZYDŁÓW 2009 XX Plener Malarski SZYDŁÓW 2009 POPLENEROWA WYSTAWA MALARSTWA XX Plener Malarski SZYDŁÓW 2009 GMINNE CENTRUM KULTURY W SZYDŁOWIE URZĄD GMINY W SZYDŁOWIE Historia Pleneru malarskiego w Szydłowie sięga

Bardziej szczegółowo

Propozycja obejrzenia wystawy malarstwa Anny Małgorzaty Roszkowskiej oraz udziału w konkursie

Propozycja obejrzenia wystawy malarstwa Anny Małgorzaty Roszkowskiej oraz udziału w konkursie Propozycja obejrzenia wystawy malarstwa Anny Małgorzaty Roszkowskiej oraz udziału w konkursie Warszawa, 26 marca 2012 roku Informacje o wystawie Muzeum Historycznego m. st. Warszawy oddział Woli przy ul.

Bardziej szczegółowo

GABRIELA CICHOWSKA ILUSTRACJA / MALARSTWO

GABRIELA CICHOWSKA ILUSTRACJA / MALARSTWO GABRIELA CICHOWSKA ILUSTRACJA / MALARSTWO WYBRANE WYSTAWY I NAGRODY 2012 Internationales Literaturfestival Berlin. Wykłady, seminaria, warsztaty ilustracja książki dziecięcej 7. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów.

Bardziej szczegółowo

Kazimierz Podsadecki - artysta zapomniany Wystawa rysunków w 40-tą rocznicę śmierci artysty

Kazimierz Podsadecki - artysta zapomniany Wystawa rysunków w 40-tą rocznicę śmierci artysty Kazimierz Podsadecki - artysta zapomniany Wystawa rysunków w 40-tą rocznicę śmierci artysty Wernisaż: 14 października 2010, godz. 19.00 Wystawa potrwa do 28 października 2010 Galeria Sztuki ATTIS Ryszard

Bardziej szczegółowo

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku 1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku Uczeń powinien: 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości przyporządkować artystę do kierunku, przyporządkować dzieła autorom, łączyć prezentowane dzieła z miejscem, w

Bardziej szczegółowo

CZERWONY AUTOBUS JACKA KACZMARSKIEGO & AUTOBUS BRONISŁAWA WOJCIECHA LINKE

CZERWONY AUTOBUS JACKA KACZMARSKIEGO & AUTOBUS BRONISŁAWA WOJCIECHA LINKE CZERWONY AUTOBUS JACKA KACZMARSKIEGO & AUTOBUS BRONISŁAWA WOJCIECHA LINKE BRONISŁAW WOJCIECH LINKE 1906-1962 Bronisław Wojciech Linke urodził się 23 kwietnia 1906 w Dorpacie (Estonia). Bronisław Wojciech

Bardziej szczegółowo

POD PROTEKTORATEM WOJEWÓDZKIEJ RADY SZTUKI WYSTAWA OBJAZDOWA PAŹDZIERNIK ZARZĄD POLŚKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW W LUBLINIE

POD PROTEKTORATEM WOJEWÓDZKIEJ RADY SZTUKI WYSTAWA OBJAZDOWA PAŹDZIERNIK ZARZĄD POLŚKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW W LUBLINIE POD PROTEKTORATEM WOJEWÓDZKIEJ RADY SZTUKI WYSTAWA OBJAZDOWA PAŹDZIERNIK L I S T O P A D G R U D Z I E Ń 1 9 4 7 Okładkę WŁADYSŁAW projektował FILIPIAK ZARZĄD POLŚKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW W LUBLINIE Z A

Bardziej szczegółowo

TWÓRCZOŚĆ CZESŁAWA CZMIELA

TWÓRCZOŚĆ CZESŁAWA CZMIELA Almanach Muszyny 2008. Twórczość Czesława Czmiela 225 Zbigniew Wolanin TWÓRCZOŚĆ CZESŁAWA CZMIELA Zapoznając się ze spuścizną artystyczną Czesława Czmiela, odnosimy wrażenie, że mamy oto do czynienia z

Bardziej szczegółowo

Pejzaż wewnętrzny Wystawa retrospektywna. Wanda Porazińska-Janik marca

Pejzaż wewnętrzny Wystawa retrospektywna. Wanda Porazińska-Janik marca Wystawa retrospektywna Wanda Porazińska-Janik 8-29 marca 2011 Wanda Porazińska - Janik Malarka. Urodzona 5 września 1936 roku w Siedlcach, zmarła 6 kwietnia 2010 roku w Krakowie. Studia artystyczne na

Bardziej szczegółowo

ALFRED WYSOCKI Maćkowa Ruda 67 16-503 Krasnopol tel. 605 651 648

ALFRED WYSOCKI Maćkowa Ruda 67 16-503 Krasnopol tel. 605 651 648 ALFRED WYSOCKI czterdzieści Urodziłem się 20 grudnia 1950 roku w Warszawie. W latach 1969-1974 studiowałem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, m.in. u profesorów: Ludwika Maciąga,

Bardziej szczegółowo

Wojciech Sygut Marzena Kwiecień. tworzyć. Zeszyt ćwiczeń

Wojciech Sygut Marzena Kwiecień. tworzyć. Zeszyt ćwiczeń Wojciech Sygut Marzena Kwiecień tworzyć Zeszyt ćwiczeń spis treści I.... 4 1. Rysunek i walor... 4 2. Szrafowanie... 5 3. Lawowanie... 6 4. Drzewo w pięciu odsłonach... 8 5. Technika, metoda, rodzaj...

Bardziej szczegółowo

ALFRED WIERUSZ KOWALSKI w 165. rocznicę urodzin

ALFRED WIERUSZ KOWALSKI w 165. rocznicę urodzin 1 BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARII KONOPNICKIEJ W SUWAŁKACH ALFRED WIERUSZ KOWALSKI w 165. rocznicę urodzin (zestawienie bibliograficzne w wyborze) Suwałki, 2014 2 I. WYDAWNICTWA ZWARTE A. Wierusz-Kowalski

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM KRYTERIA WYPOWIEDZI ARTYSTYCZNEJ 1. Dopuszczający nieprawidłowe wykonanie, odbiegające od głównego tematu, brak logiki, nieprawidłowy dobór kompozycji,

Bardziej szczegółowo

Zbigniew Lutomski. Grafika

Zbigniew Lutomski. Grafika Zbigniew Lutomski Grafika czerwiec 2013 Zbigniew Lutomski, urodzony 4 grudnia 1934 roku, jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli grafiki polskiej. Specjalizuje się w trudnej technice drzeworytu.

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z przedmiotu PLASTYKA w dla klasy 5 szkoły podstawowej Rok szkolny 2015/2016

Wymagania edukacyjne z przedmiotu PLASTYKA w dla klasy 5 szkoły podstawowej Rok szkolny 2015/2016 Wymagania edukacyjne z przedmiotu PLASTYKA w dla klasy 5 szkoły podstawowej Rok szkolny 2015/2016 Temat KLASA 5 1. Kontrast w plastyce 2. Barwy kontrastowe na urodzinowym stole wykonanie pracy plastycznej

Bardziej szczegółowo

Prof. dr hab. Adam Wrzosek organizator i Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920/ /1923

Prof. dr hab. Adam Wrzosek organizator i Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920/ /1923 Prof. dr hab. Adam Wrzosek organizator i Dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1920/1921 1922/1923 Lekarz, patolog, historyk medycyny i antropolog. Urodził się 6 V 1875 r. w Zagórzu

Bardziej szczegółowo

Janusz Przybylski. Grafika i malarstwo

Janusz Przybylski. Grafika i malarstwo Janusz Przybylski Grafika i malarstwo wrzesień-październik 2014 W stałej ekspozycji jednej z najważniejszych galerii sztuki współczesnej na świecie, w Tate Gallery w Londynie, niewiele dzieł pochodzi z

Bardziej szczegółowo

Andrzej Guttfeld. Fot. Krzysztof Miller

Andrzej Guttfeld. Fot. Krzysztof Miller Indie Nepal Meksyk Tybet Kuba Ukraina Krym. Słowem artysta w podróży. Malarskie i rysunkowe impresje Andrzeja Guttfelda przenoszą nas w rozmaite miejsca na kuli ziemskiej, różne strefy czasowe, często

Bardziej szczegółowo

Konie, jeźdźcy, kawaleria - czyli tradycja polskiego malarstwa

Konie, jeźdźcy, kawaleria - czyli tradycja polskiego malarstwa 1. Karol Wierusz-Kowalski (1869-1953) Odwrót spod Moskwy olej/płótno, 66 x 93 cm sygn. l.d. 'Karol Wierusz-Kowalski' CENA 36 000 zł 2. Karol Wierusz-Kowalski (1869-1953) Zaprzęg na drodze olej/płótno,

Bardziej szczegółowo

OBŁAWA. krzysztof trzaska Centrum Promocji Kultur y w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszaw y

OBŁAWA. krzysztof trzaska Centrum Promocji Kultur y w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszaw y Kuropatwy 1891 - wrony 2016, technika mieszana/płótno, 95x135, 2016 OBŁAWA krzysztof trzaska 13.09.2016 26.09.2016 Centrum Promocji Kultur y w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszaw y - otrzymał szereg

Bardziej szczegółowo

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII

Wincenty Kućma. światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma światło w cieniu WYSTAWA RZEŹBY, RYSUNKU I FOTOGRAFII Wincenty Kućma, urodzony 25 maja 1935 roku w Zbilutce (obecnie Zbelutka) na Kielecczyznie. W latach 1957-1962 studiował na Wydziale

Bardziej szczegółowo

GNIAZDO. 40 lat. Wystawa Czesława Wasiłowskiego

GNIAZDO. 40 lat. Wystawa Czesława Wasiłowskiego Wernisaż wystawy fotografii Czesława Wasiłowskiego pt. GNIAZDO. 40 lat zorganizowany w czwartek 13 marca w sali wystawienniczej Kinoteatru Pasja wywołał wśród licznie zebranych wiele wspomnień i niejednokrotnie

Bardziej szczegółowo

PLENER MALARSKI "PEJZAZE WARMII" I PUZZLE MALARSKIE

PLENER MALARSKI PEJZAZE WARMII I PUZZLE MALARSKIE PODNIESIENIE JAKOŚCI ŻYCIA MIESZKAŃCÓW NA OBSZARZE REALIZACJI LSR POPRZEZ ORGANIZACJĘ PRZEDSIĘWZIĘCIA KULTURALNEGO OPARTEGO O LOKALNE ZASOBY. PLENER MALARSKI "PEJZAZE WARMII" I PUZZLE MALARSKIE ORNETA,

Bardziej szczegółowo

O Nikiforze Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak

O Nikiforze Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak Nikifor Krynicki O Nikiforze Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak (ur. 21 maja 1895 w Krynicy, zm. 10 października 1968 w Foluszu) polski malarz łemkowskiego pochodzenia, przedstawiciel prymitywizmu.

Bardziej szczegółowo

1. Andrzej Lachowicz, z cyklu Cienie, 1970, fotografia barwna, 50 x 50 [55 x 55], nr kat. 679;

1. Andrzej Lachowicz, z cyklu Cienie, 1970, fotografia barwna, 50 x 50 [55 x 55], nr kat. 679; Spis prac aktualizowany L-Ł LACHOWICZ Andrzej 1. z cyklu: Cienie, 1970 1976, cykl 10 fotografii, 50 x 50 cm [55 x 55], diapozytyw barwny, nr kat. 679; Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i

Bardziej szczegółowo

Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego Przemyśl 2015

Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego Przemyśl 2015 Zapraszamy do udziału w 9. edycji konkursu Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego - którego celem jest promocja przemyskich artystów plastyków i fotografików, a także twórczości i dorobku artystycznego

Bardziej szczegółowo

Serigrafie Jerzy NowoSielSki

Serigrafie Jerzy NowoSielSki Serigrafie jerzy nowosielski Serigrafie Jerzy Nowosielski Jerzy Nowosielski (ur. w 1923 r., zm. 2011 r. w Krakowie) Kobieta jest symbolem Kościoła. A cerkiew i akt są do siebie podobne. Kształty barokowych

Bardziej szczegółowo

STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JÓZEF MEHOFFER KOLEDZY I RYWALE ZE SZKOLNEJ ŁAWKI. Ewelina Sobczyk - Podleszańska

STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JÓZEF MEHOFFER KOLEDZY I RYWALE ZE SZKOLNEJ ŁAWKI. Ewelina Sobczyk - Podleszańska STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JÓZEF MEHOFFER KOLEDZY I RYWALE ZE SZKOLNEJ ŁAWKI Ewelina Sobczyk - Podleszańska Stanisław stan się sławny Mateusz dar Boga Ignacy ognisty Józef niech Bóg pomnoży Stanisław Wyspiański

Bardziej szczegółowo

artysta grafik dr Marta Ipczyńska-Budziak

artysta grafik dr Marta Ipczyńska-Budziak artysta grafik dr Marta Ipczyńska-Budziak Przynależność do wydziału/instytutu/zakładu: Wydział Studiów Stosowanych/Instytut Kulturoznawstwa/Zakład Historii Kultury/Akademicka Przestrzeń Kulturalna (bud.

Bardziej szczegółowo

Sławni Polscy Fizycy i Matematycy. Matematycy Fizycy Najważniejsi

Sławni Polscy Fizycy i Matematycy. Matematycy Fizycy Najważniejsi Sławni Polscy Fizycy i Matematycy Matematycy Fizycy Najważniejsi Matematycy Mikołaj Kopernik Stefan Banach Jan Śniadecki Stanicław Saks Leon Chwistek Władysław Ślebodziński Mikołaj Kopernik 19 lutego 1473-24

Bardziej szczegółowo

Z JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY

Z JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY Z JASKINI DO GWIAZD! WSPOMNIENIA Z WYJAZDÓW NA WYSTAWY Tak rozpoczynaliśmy każdą wyprawę na spotkanie ze sztuką! WYJAZD I MUZEUM ARCHEOLOGICZNE Wspomnienie Pan Zdzisław: Pani przewodniczka bardzo ciekawie

Bardziej szczegółowo

ADAM STYKA. malarstwo. wernisaż 4 października (piątek) 2013. godzina 18:00. wystawa czynna do 22.10.2013

ADAM STYKA. malarstwo. wernisaż 4 października (piątek) 2013. godzina 18:00. wystawa czynna do 22.10.2013 ADAM STYKA malarstwo wernisaż 4 października (piątek) 2013 godzina 18:00 wystawa czynna do 22.10.2013 Adam Styka / urodzony w 1940 roku w Mielnicy. Studia w PWSSP w Łodzi, w pracowni prof. Mariana Jaeschke.

Bardziej szczegółowo

R E G U L A M I N K O N K U R S U

R E G U L A M I N K O N K U R S U Konkurs na rysunek satyryczny ERYK LIPINSKI 1908-1991 W roku 2008 mija 100-na rocznica urodzin Eryka Lipińskiego, grafika, karykaturzysty, redaktora, dziennikarza, historyka karykatury, działacza społecznego,

Bardziej szczegółowo

44 JACEK MALCZEWSKI (Radom 1854 - Kraków 1929)

44 JACEK MALCZEWSKI (Radom 1854 - Kraków 1929) 44 JACEK MALCZEWSKI (Radom 1854 - Kraków 1929) JESIENIĄ. PORTRET PODWÓJNY, ok. 1906 olej, płótno, 64 x 93 cm Obraz przedstawia dwóch eleganckich panów o szlachetnej powierzchowności, przedstawionych na

Bardziej szczegółowo

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA GIMNAZJUM SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA -OBLICZA PLASTYKI PLAN WYNIKOWY

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA GIMNAZJUM SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA -OBLICZA PLASTYKI PLAN WYNIKOWY ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA GIMNAZJUM SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA -OBLICZA PLASTYKI PLAN WYNIKOWY PODSTAWA PROGRAMOWA- ROZPORZADZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ Z DNIA 23 GRUDNIA 2008R. W SPRAWIE PODSTAWY

Bardziej szczegółowo

Wernisaż. Wystawa prac studentów Kierunku Plastycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku

Wernisaż. Wystawa prac studentów Kierunku Plastycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku Wernisaż Wystawa prac studentów Kierunku Plastycznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku Od czterech lat mam przyjemność prowadzić zajęcia z malarstwa i rysunku na Sanockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Bardziej szczegółowo

ŚLUSARCZYK/KOŁODZIEJCZYK

ŚLUSARCZYK/KOŁODZIEJCZYK PEJZAŻ HORYZONTALNY ŚLUSARCZYK/KOŁODZIEJCZYK 1. Marzena Ślusarczyk Bez tytułu, 2014 akryl, płótno, 130 97 cm PEJZAŻ HORYZONTALNY ŚLUSARCZYK/KOŁODZIEJCZYK WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ 9 30 LIPCA 2015

Bardziej szczegółowo

SOPOCKI DOM AUKCYJNY GALERIA W WARSZAWIE

SOPOCKI DOM AUKCYJNY GALERIA W WARSZAWIE 1 WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ OD 28 PAŹDZIERNIKA DO 15 LISTOPADA 2015 SALVADOR DALI GRAFIKI SOPOCKI DOM AUKCYJNY GALERIA W WARSZAWIE 2. Kosmiczny słoń, 1978 akwaforta, szablon, złocenie, papier, 77

Bardziej szczegółowo

GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, 96 515 TERESIN

GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, 96 515 TERESIN GIMNAZJUM IM. ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W TERESINIE AL. XX LECIA 2, 96 515 TERESIN Rozkład materiału dla klas II gimnazjum w oparciu o autorski program nauczania zajęć artystycznych zajęcia plastyczne Robert

Bardziej szczegółowo

20/12/2005 "Kursk" wernisaż wystawy autorskiej prac Waldemara Szysza w ramach cyklu "Łzy świata"

20/12/2005 Kursk wernisaż wystawy autorskiej prac Waldemara Szysza w ramach cyklu Łzy świata 2005 20/12/2005 "Kursk" wernisaż wystawy autorskiej prac Waldemara Szysza w ramach cyklu "Łzy świata" Współorganizator: Muzeum Sportu i Turystyki oraz Galeria Ostrołęka. Wystawa czynna do 17 stycznia 2006.

Bardziej szczegółowo

Mianem postimpresjonizmu określa się kierunek w sztuce na przełomie wieku XIX i XX wieku objawiający się głównie we Francji. Dokładne ramy czasowe

Mianem postimpresjonizmu określa się kierunek w sztuce na przełomie wieku XIX i XX wieku objawiający się głównie we Francji. Dokładne ramy czasowe Postimpresjonizm Mianem postimpresjonizmu określa się kierunek w sztuce na przełomie wieku XIX i XX wieku objawiający się głównie we Francji. Dokładne ramy czasowe ustanawiają dwa przełomowe wydarzenia

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl. WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl.5 1)Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: nie opanował zakresu wiadomości

Bardziej szczegółowo

3. Poziom i kierunek studiów: studia niestacjonarne pierwszego stopnia, wzornictwo i architektura wnętrz

3. Poziom i kierunek studiów: studia niestacjonarne pierwszego stopnia, wzornictwo i architektura wnętrz SYLABUS PRZEDMIOTU I. Informacje ogólne 1. Nazwa przedmiotu: MALARSTWO 2. Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy 3. Poziom i kierunek studiów: studia niestacjonarne pierwszego stopnia, wzornictwo i architektura

Bardziej szczegółowo

poszukująca z elementami problemowej.

poszukująca z elementami problemowej. Cele: poznawczy - przypomnienie nazwy prądu artystycznego, z którym związany jest obraz Picassa, umieszczenie dzieła w dorobku twórcy, zapoznanie się z techniką malarską i kompozycją dzieła oraz poruszoną

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Kmieć (ur. 13 marca 1950 zm. 13 marca 2011), adiunkt Katedry Farmakognozji UJ CM, w latach członek Senatu Uniwersytetu

Krzysztof Kmieć (ur. 13 marca 1950 zm. 13 marca 2011), adiunkt Katedry Farmakognozji UJ CM, w latach członek Senatu Uniwersytetu Krzysztof Kmieć (ur. 13 marca 1950 zm. 13 marca 2011), adiunkt Katedry Farmakognozji UJ CM, w latach 2002 2005 członek Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, artysta grafik, człowiek wielkiego serca i wielu

Bardziej szczegółowo

ADAM MARCZYŃSKI. WYSTAWA PRAC 12 MARCA - 3 KWIETNIA 2015 Salon Wystawowy MARCHAND

ADAM MARCZYŃSKI. WYSTAWA PRAC 12 MARCA - 3 KWIETNIA 2015 Salon Wystawowy MARCHAND ADAM MARCZYŃSKI WYSTAWA PRAC 12 MARCA - 3 KWIETNIA 2015 Salon Wystawowy MARCHAND ADAM MARCZYŃSKI PRACE NA PAPIERZE WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ 12 MARCA - 3 KWIETNIA 2015 R. MIEJSCE WYSTAWY SALON WYSTAWOWY

Bardziej szczegółowo

Wydarzenia w dniu

Wydarzenia w dniu Urząd Miasta Racibórz http://www.raciborz.pl/kultura_i_sport/kalendarium_imprez/2013-07-3/printpdf Wydarzenia w dniu 2013-07-03 Wydarzenia w dniu: 03 lipiec 2013 Wybierz eń: 2013-07-03 Przejdź Bieżące

Bardziej szczegółowo

cena: 30 zł (z 23% VAT) ISBN 978-83-64192-28-9 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI

cena: 30 zł (z 23% VAT) ISBN 978-83-64192-28-9 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI cena: 30 zł (z 23% VAT) ISBN 978-83-64192-28-9 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 4 MAJA 2014 TYDZIEŃ SZTUKI (3) W SOPOCIE 2 MAJA 36 Aukcja Młodej Sztuki 4 MAJA Aukcja Dzieł Sztuki 10 MAJA Aukcja Map i Widoków Ziem

Bardziej szczegółowo

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska.

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska. ZAGADNIENIE TEMAT KRYTERIA O PERSPEKTYWIE linearna. powietrzna. malarska. O ZNAKU PLASTYCZNYM W ŚWIECIE TECHNIK MIESZANYCH SZTUKA ODRODZENIA Zamiast wielu słów jeden znak. Znaki jednoelementowe i wieloelementowe.

Bardziej szczegółowo

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5,

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5, Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5, 30, 45, 60godzin) W 1983 roku ukończyła Akademie Sztuk

Bardziej szczegółowo

PROJEKT STOWARZYSZENIA CENTRUM KULTURY SKANDYNAWSKIEJ NORDIC CULTURE HOUSE SZCZECIN TĘCZA PRZEZ BAŁTYK

PROJEKT STOWARZYSZENIA CENTRUM KULTURY SKANDYNAWSKIEJ NORDIC CULTURE HOUSE SZCZECIN TĘCZA PRZEZ BAŁTYK PROJEKT STOWARZYSZENIA CENTRUM KULTURY SKANDYNAWSKIEJ NORDIC CULTURE HOUSE SZCZECIN TĘCZA PRZEZ BAŁTYK WYMIANA PRAC PLASTYCZNYCH DZIECI Z POLSKI I SKANDYNAWII Szczecin, 2017 TĘCZA PRZEZ BAŁTYK MOTTO: Każde

Bardziej szczegółowo

MARZENA JAGIEŁŁO. hermeneutyka chleba powszedniego

MARZENA JAGIEŁŁO. hermeneutyka chleba powszedniego MARZENA JAGIEŁŁO hermeneutyka chleba powszedniego 1 MARZENA JAGIEŁŁO kom. 728 881 188 mjawa@o2.pl www.behance.net/mjawa Urodzona w Starachowicach. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego

Bardziej szczegółowo

Możliwości opracowania dokumentów ikonograficznych w jhp KABA

Możliwości opracowania dokumentów ikonograficznych w jhp KABA Katalogowanie dokumentów ikonograficznych w katalogu NUKAT BUW, 8 grudnia 2011 r. Możliwości opracowania dokumentów ikonograficznych w jhp KABA Maria Nasiłowska Centrum NUKAT Sposoby opracowania dokumentu

Bardziej szczegółowo

08/12/2011 Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Koniecznej Pilachowskiej

08/12/2011 Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Koniecznej Pilachowskiej 2011 08/12/2011 Wernisaż wystawy malarstwa Ewy Koniecznej Pilachowskiej Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, kierunek Konserwacja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Zrealizowała liczne prace

Bardziej szczegółowo

III. GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE

III. GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE Załącznik Nr 17 Standardy nauczania dla kierunku studiów: malarstwo STUDIA MAGISTERSKIE I. WYMAGANIA OGÓLNE Studia magisterskie na kierunku malarstwo trwają nie mniej niż 5 lat (10 semestrów). Łączna liczba

Bardziej szczegółowo

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI KL.IV-V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI KL.IV-V PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI KL.IV-V KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW Niedostateczny - otrzymuje uczeń, który: - nie opanował wiadomości określonych programem nauczania, - nie potrafi rozwiązać

Bardziej szczegółowo

Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego Przemyśl 2013

Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego Przemyśl 2013 Przemyśl, dnia 23 stycznia 2013 r. Decyzją Kapituły Artystycznej Nagrody im. Mariana Strońskiego od roku 2013 Doroczna Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego przyznawana będzie co dwa lata i przyjmuje

Bardziej szczegółowo

Kopia obrazu Dama z gronostajem

Kopia obrazu Dama z gronostajem Kopia obrazu Dama z gronostajem 50 x 65 cm autor: Bogusław Ziółkowski Dama z gronostajem, powszechnie znana jako Dama z łasiczką, to obraz namalowany przez Leonarda da Vinci w Mediolanie między 1483 a

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASA VI PLASTYKA

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASA VI PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASA VI PLASTYKA TEMAT WYMAGANIA NA OCENY 1 Lekcja organizacyjna. - wyodrębnia kształt przedmiotu i otacza konturem(2) - tworzy prostą pracę plastyczną z zastosowaniem

Bardziej szczegółowo

Postępowanie habilitacyjne w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie - sztuki piękne. Dr Marek Kulig

Postępowanie habilitacyjne w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie - sztuki piękne. Dr Marek Kulig Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Wydział Malarstwa i Rzeźby Postępowanie habilitacyjne w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie - sztuki piękne Dr Marek Kulig Działalność

Bardziej szczegółowo

24 JÓZEF BRANDT (Szczebrzeszyn 1841 - Radom 1915)

24 JÓZEF BRANDT (Szczebrzeszyn 1841 - Radom 1915) 24 JÓZEF BRANDT (Szczebrzeszyn 1841 - Radom 1915) POTYCZKA KOZAKÓW Z TATARAMI, ok. 1890 olej, płótno 75 x 127,5 cm sygnowany l.d.: Józef Brandt z Warszawy Monachium Obraz z prawem wywozu z granicę. Obraz

Bardziej szczegółowo

Zapraszamy do udziału w OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY W SKŁUDZEWIE MOJE PIĘKNE BEZPIECZNE MIEJSCE 2016

Zapraszamy do udziału w OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY W SKŁUDZEWIE MOJE PIĘKNE BEZPIECZNE MIEJSCE 2016 Zapraszamy do udziału w OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY W SKŁUDZEWIE MOJE PIĘKNE BEZPIECZNE MIEJSCE 2016 Fundacja Piękniejszego Świata od 27 lat realizuje Program Edukacji

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O LEONIE WYCZÓŁKOWSKIM DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O LEONIE WYCZÓŁKOWSKIM DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O LEONIE WYCZÓŁKOWSKIM DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO 1. CELE KONKURSU 1) Celem Konkursu jest: - promowanie uczniów zdolnych -doskonalenie oraz rozwój

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO I RZEŹBA

WYMAGANIA EDUKACYJNE - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO I RZEŹBA WYMAGANIA EDUKACYJNE - ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE MALARSTWO I RZEŹBA Temat lekcji Światło i cień. 1. Światłocień w malarstwie ćwiczenie rysunkowe. 2. Budowa bryły światłem i cieniem. Wymagania programowe podstawowe

Bardziej szczegółowo

Małgorzata Majerczyk-Sieczka. Portfolio

Małgorzata Majerczyk-Sieczka. Portfolio Małgorzata Majerczyk-Sieczka Portfolio DANE KONTAKTOWE ur. 1972 34-520 Poronin, ul. Kasprowicza 41a tel. 602831877 e-mail: sieczka@podhale.com UMIEJĘTNOŚCI Znajomość pakietu Corel, Adobe, znajomość środowiska

Bardziej szczegółowo

Twórczość Barbara Sobczyk-Ruchniewicz

Twórczość Barbara Sobczyk-Ruchniewicz Twórczość Barbara Sobczyk-Ruchniewicz Zawsze słuchaj sercem pieśni życia Katarzyna Hebbun że użyteczne nigdy nie jest samo, że piękno wchodzi nieproszone, bramą Cyprian Kamil Norwid Te słowa, głoszące

Bardziej szczegółowo

Album prac projektu. Akademia Plastyczna

Album prac projektu. Akademia Plastyczna Album prac projektu Akademia Plastyczna Szanowni Panstwo www.fpmiinr.org.pl www.fpmiinr.org.pl/akademia Fundacja Wspólna Droga www.wspolnadroga.pl W okresie od 1 września 2011 r. do 31 stycznia 2012 r.

Bardziej szczegółowo

swiat przestrzenny plastyka - zajęcia manualne piątek godz. 18.30-20.00 GRUPA WIEKOWA 7-12 CENA KURSU: 170,- Zajęcia manualne skupiają się na rozwijaniu percepcji wzrokowej i kontroli ręki a także na stymulowaniu

Bardziej szczegółowo

STANISŁAW WYSPIAŃSKI ( )

STANISŁAW WYSPIAŃSKI ( ) STANISŁAW WYSPIAŃSKI (1869-1907) Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869r. w Krakowie. Był synem znanego rzeźbiarza Franciszka Wyspiańskiego i Marii z Rogowskich. Matka - Maria z Rogowskich Wyspiańska

Bardziej szczegółowo

16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska Łódź 2017

16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska Łódź 2017 15-07-17 1/5 Formy Grafiki, Polska Łódź 2017 kategoria: Wystawy i pokazy autor: Aleksandra Górska / Wydział Kultury Miejska Galeria Sztuki 22.06.2017 godz. 18:00 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza

Bardziej szczegółowo

POLAND EAST BALEARS. Z siedzibą: 90-437 Łódź, Al. Kościuszki 80/82 p. nr 606

POLAND EAST BALEARS. Z siedzibą: 90-437 Łódź, Al. Kościuszki 80/82 p. nr 606 REGULAMIN MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU "WIZJE I OBRAZY ( MALARSTWO, FOTOGRAFIA, GRAFIKA, RYSUNEK) INSPIROWANE LEGENDĄ, SYMBOLIKĄ LUB/ I BAŚNIĄ JAPOŃSKĄ" 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE 1.Niniejszy Regulamin określa

Bardziej szczegółowo

AUGUSTE RODIN RZEŹBA I GRAFIKA 19 SIERPNIA 10 WRZ EŚNIA WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ. Katalog prac dostępny na stronie:

AUGUSTE RODIN RZEŹBA I GRAFIKA 19 SIERPNIA 10 WRZ EŚNIA WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ. Katalog prac dostępny na stronie: AUGUSTE RODIN RZEŹBA I GRAFIKA 19 SIERPNIA 10 WRZ EŚNIA 2 0 1 6 WYSTAWA POŁĄCZONA ZE SPRZEDAŻĄ Katalog prac dostępny na stronie: www.sda.pl 1. Wieczna wiosna, 1884 brąz patynowany, 64 58 44,5 cm nr edycji:

Bardziej szczegółowo

Szał uniesień autorstwa Władysława Podkowińskiego 1894r

Szał uniesień autorstwa Władysława Podkowińskiego 1894r Szał uniesień autorstwa Władysława Podkowińskiego 1894r Płótno, akryl, wym. 600x500mm Krzyk autorstwa Edwarda Muncha Kobiety zbierające kłosy autorstwa Jana-Francoisa Milleta 1857r Zatruta studnia-różowa

Bardziej szczegółowo

Światła Chartes Eustachy Kossakowski, 1983-1989

Światła Chartes Eustachy Kossakowski, 1983-1989 Eustachy Kossakowski, 1983-1989 wymiary: 40 x 29 cm technika: 12 odbitek kolorowych na papierze Hahnemuhle Photo Rag 308 g edycja: 6 cena: 12 000 PLN Każde portfolio jest numerowane i sygnowane przez właścicielkę

Bardziej szczegółowo

Barbary Ruchały Inspiracje Ikoną czyli Barbórkowe Ikonopisanie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Barbary Ruchały Inspiracje Ikoną czyli Barbórkowe Ikonopisanie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Barbary Ruchały Inspiracje Ikoną czyli Barbórkowe Ikonopisanie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zapraszają na wystawę ikon autorstwa Barbary Ruchały,

Bardziej szczegółowo

1989 - Wybryki emocjonalne, instalacja, prac Ryszarda Winiarskiego i Mirosława Duchowskiego, ASP, Warszawa.

1989 - Wybryki emocjonalne, instalacja, prac Ryszarda Winiarskiego i Mirosława Duchowskiego, ASP, Warszawa. Dariusz Mlącki ur. w Mińsku Mazowieckim w 1963r. Artysta malarz, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. W 1989 uzyskał Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Tadeusza Dominika,

Bardziej szczegółowo

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka w zakresie klas 5 szkoły podstawowej

Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka w zakresie klas 5 szkoły podstawowej Plan wynikowy z wymaganiami edukacyjnymi przedmiotu plastyka w zakresie klas 5 szkoły podstawowej Temat 1. Dowiadujemy się, czym jest bryła 2. Tworzymy niezwykłą bryłę - Moja ulica Ocena dopuszczająca

Bardziej szczegółowo

Obrazy w kolekcji POL-MOT Holding S.A.

Obrazy w kolekcji POL-MOT Holding S.A. 1. Obraz Wierzba K. Matejkowski 2. Obraz Panny K. Matejkowski 3. Obraz Drzewo życia K. Matejkowski 4. Obraz Bukowy las K. Matejkowski 5. Portret młodej kobiety Teodor Axentowicz 6. Dziewczynki grające

Bardziej szczegółowo

Rabka na fotografii Zofii Rydet ( )

Rabka na fotografii Zofii Rydet ( ) Urząd Miejski w Rabce-Zdroju http://www.gmina.rabka.pl/main/aktualnosci/rabka-na-fotografii-zofii-rydet-1950-1990/idn: 1792/printpdf 01 cze 2017 kategoria: Aktualności Aktualności Rabka na fotografii Zofii

Bardziej szczegółowo

Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Malarstwo A. JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE

Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Malarstwo A. JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE Załącznik nr 5 Standardy kształcenia dla kierunku studiów: Malarstwo A. JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE I. WYMAGANIA OGÓLNE Jednolite studia magisterskie trwają nie krócej niż 10 semestrów. Liczba godzin

Bardziej szczegółowo

z działalności Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu w 2010 roku

z działalności Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu w 2010 roku S P R A W O Z D A N I E z działalności Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu w 2010 roku I. WYSTAWIENNICTWO 18.12.09 18.01.10 - Deski. Obrazy. Słowa - Muzeum Zamek Górków w Szamotułach (unikalna kolekcja

Bardziej szczegółowo

POZIOM ROZSZERZONY 15 MAJA

POZIOM ROZSZERZONY 15 MAJA Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Układ graficzny CKE 2013 KOD UZUPEŁNIA ZDAJĄCY PESEL Miejsce na naklejkę z kodem EGZAMIN MATURALNY Z HISTORII SZTUKI POZIOM

Bardziej szczegółowo

PLASTYKA. Plan dydaktyczny

PLASTYKA. Plan dydaktyczny PLASTYKA Plan dydaktyczny Temat lekcji Piękno sztuka i kultura. 1. Architektura czyli sztuka kształtowania przestrzeni. 2. Techniki w malarstwie na przestrzeni wieków. 3. Rysunek, grafika użytkowa, grafika

Bardziej szczegółowo

Andrzej Siemi ń ski. malarstwo. 27 V 2011-24 VII 2011 - Galeria J

Andrzej Siemi ń ski. malarstwo. 27 V 2011-24 VII 2011 - Galeria J Andrzej Siemi ń ski malarstwo 90-408, ul. Próchnika 3 tel. +48 42 632 67 07 e-mail: galeria.j@interia.pl www.galeriaj.pl Organizacja wystawy: Anna Niedzielska Julia Sowińska-Heim 27 V 2011-24 VII 2011

Bardziej szczegółowo

Pejzażowe koncepcje malarskie - powiatu malborskiego Wystawa konkursowa 2016

Pejzażowe koncepcje malarskie - powiatu malborskiego Wystawa konkursowa 2016 Pejzażowe koncepcje malarskie - powiatu malborskiego Wystawa konkursowa 2016 Organizatorzy: Starostwo Powiatowe w Malborku Urząd Miasta Malborka Powiatowe Ognisko Plastyczne w Malborku Malborskie Centrum

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne i kryteria ocen z plastyki w klasie IV

Wymagania edukacyjne i kryteria ocen z plastyki w klasie IV Wymagania edukacyjne i kryteria ocen z plastyki w klasie IV Wymagania konieczne Spełnienie wymagań pozwala postawić ocenę dopuszczającą. Z pomocą nauczyciela uczeń: wymienia placówki działające na rzecz

Bardziej szczegółowo

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy

Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy Autor programu: mgr Krystyna Podlacha PROGRAM NAUCZANIA ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE RÓŻNORODNE TECHNIKI PLASTYCZNE Liczba godzin 60 (4 warianty cztery okresy klasyfikacyjne: I5, 30, 45, 60godzin) W 1983 roku ukończyła

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE WYDZIAŁ ARCHITEKTURY WNĘTRZ NIESTACJONARNE STUDIA I STOPNIA w roku akademickim 2016/ 2017

AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE WYDZIAŁ ARCHITEKTURY WNĘTRZ NIESTACJONARNE STUDIA I STOPNIA w roku akademickim 2016/ 2017 NIESTACJONARNE STUDIA I STOPNIA w roku akademickim 06/ 07 I rok Podstawy Projektowania Dr Katarzyna Bucholc Kompozycja Brył i Płaszczyzn Dr Katarzyna Bucholc sem. I sem. II Perspektywa i Geometria Inż.

Bardziej szczegółowo

Bogdan Korczowski LANIAKEA. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Bogdan Korczowski LANIAKEA. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi Bogdan Korczowski LANIAKEA Miejska Galeria Sztuki w Łodzi ...Niegdyś największą doskonałość widziano w kosmosie. Kult dla jego doskonałości był dogmatem. Dzisiaj kosmos, przez wielu postrzegany jako pusta,

Bardziej szczegółowo

Jan Brzechwa (nazwisko rodowe to Jan Wiktor Lesman)

Jan Brzechwa (nazwisko rodowe to Jan Wiktor Lesman) Jan Brzechwa (nazwisko rodowe to Jan Wiktor Lesman) Urodzony 15 sierpnia 1898 r. w Żmerynce na Podolu, jako syn inżyniera kolejowego, w związku z czym często podróżował z rodziną, przenosząc się z miejsca

Bardziej szczegółowo

Stairway to heaven. Przemysław Nizio. 12-26.III.2011 r. Galeria ATTIS Ryszard Lachman ul. Starowiślna 14 Kraków www.attis.oprawa.

Stairway to heaven. Przemysław Nizio. 12-26.III.2011 r. Galeria ATTIS Ryszard Lachman ul. Starowiślna 14 Kraków www.attis.oprawa. Stairway to heaven Przemysław Nizio 12-26.III.2011 r. Galeria ATTIS Ryszard Lachman ul. Starowiślna 14 Kraków www.attis.oprawa.com biografia Przemysław Nizio urodził się 03.01.1980 r. w Szczebrzeszynie.

Bardziej szczegółowo

MUZEUM NARODOWE ZIEMI PRZEMYSKIEJ W PRZEMYŚLU Plac płk Berka Joselewicza 1

MUZEUM NARODOWE ZIEMI PRZEMYSKIEJ W PRZEMYŚLU Plac płk Berka Joselewicza 1 OTWARCIE 17 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK) 2014, GODZINA 17:00 * MUZEUM NARODOWE ZIEMI PRZEMYSKIEJ W PRZEMYŚLU Plac płk Berka Joselewicza 1 WPROWADZENIE DR GRAŻYNA STOJAK * wystawa czynna do 17 listopada 2014 Janusz

Bardziej szczegółowo

PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I

PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I PLASTYKA WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY KLASY I GIMNAZJUM SEMESTR I Ocena dopuszczająca Uczeo: rozróżnia poszczególne dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę, architekturę, grafikę, rzemiosło artystyczne,

Bardziej szczegółowo

CHROMY i ACHROMY VIII Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej Nauczycieli CHROMY I ACHROMY 2016

CHROMY i ACHROMY VIII Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej Nauczycieli CHROMY I ACHROMY 2016 CHROMY i ACHROMY VIII Wojewódzki Przegląd Twórczości Plastycznej Nauczycieli CHROMY I ACHROMY 2016 CHROMY i ACHROMY Już po raz ósmy Zespół Szkół nr 12 w Gdyni pod kierunkiem Dyrektora Andrzeja Bodnara,

Bardziej szczegółowo