Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli. Jan Kochanowski

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli. Jan Kochanowski"

Transkrypt

1 Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli. Jan Kochanowski

2 TROCHĘ POWTÓRKI Rodzice H. Sienkiewicza: Józef i Stefania z Cieciszowskich brali ślub w kościele w Okrzei. W tym samym kościele odbył się chrzest małego Henryka oraz jego starszego brata, Kazimierza i czterech młodszych sióstr: Anieli, Heleny, Zofii i Marii. Okrzeja leży nad rzeką Okrzejką. Wsie: Wola Okrzejska ( w której urodził się Henryk ) i Okrzeja były własnością rodziny Cieciszowskich. Przodkowie Henryka po linii ojca pochodzili z Litwy ( stąd pseud. Litwos ). Pradziad przeniósł się do Królestwa i otrzymał tytuł szlachecki oraz herb OSZYK ( na srebrnej tarczy łabędź, kotwica, łuk ze strzałami ). Pierwsza żona H. Sienkiewicza, Maria z Cieciszowskich, była chora na gruźlicę. Poznali się w Wenecji w r. 1879, ślub wzięli w r w kościele św. Jędrzeja w Warszawie. W r urodził się im syn Henryk Józef, a w r córka Jadwiga. Dzieci prawie nie pamiętały matki, często przebywała w sanatorium. Zmarła w r Pochowana została w Warszawie na Powązkach. Pisarz jeszcze kilkakrotnie wstępował w związki małżeńskie, szukając drugiej dobrej matki dla ukochanych dzieci. Wielką wagę przywiązywał do wychowania i wykształcenia syna i córki. Jadwiga, oczko w głowie ojca, była utalentowana plastycznie i literacko. H. Sienkiewicz był epikiem. Pisał listy z podróży ( dużo podróżował ), nowele, legendy, przemówienia okolicznościowe i powieści. Szczególnie ten ostatni gatunek literacki przyniósł pisarzowi ogromną popularność. Utwory swoje drukował na łamach takich pism, jak: Niwa, Wieniec, Gazeta Polska, Przegląd Tygodniowy... W Woli Okrzejskiej od r znajduje się MUZEUM SIENKIEWICZA, którego dyrektorem jest Antoni Cybulski ( patrz: Wywiad w nr 2 Litwosa ). Niektórzy uczniowie naszej szkoły ( obecnie już gimnazjaliści kl. 2 ) mieli okazję rozmawiać z założycielem i pierwszym kustoszem MUZEUM H. S. w Poznaniu ( powstało w r ) Ignacym Mosiem ( zm. w r ). Kilka klas zwiedziło MUZEUM H. S. w Oblęgorku koło Kielc. Powstało w r w dworku, który otrzymał pisarz w prezencie od narodu na 50 urodziny.

3 I ekranizacja reż. Władysław Ślesicki ( r ) rolę Nel Rawlison zagrała Monika Rosca rolę Stasia Tarkowskiego zagrał Tomasz Mędrzak reż. Aleksander Ford ( r ) Danusię zagrała Grażyna Staniszewska Zbyszka z Bogdańca ---- Mieczysław Kalenik Maćka z Bogdańca ---- Aleksander Fogiel Jagienkę ---- Urszula Modrzyńska Juranda ze Spychowa ---- Andrzej Szalawski Króla Władysława Jagiełłę ---- Emil Karewicz reż. Jerzy Hoffman ( r ) tytułową rolę zagrał Tadeusz Łomnicki Basię ( Hajduczka ) ---- Magdalena Zawadzka Azję Tuhajbejowicza Daniel Olbrychski reż. Jerzy Hoffman ( r ) Andrzeja Kmicica zagrał Daniel Olbrychski Oleńkę ---- Małgorzata Braunek reż. Jerzy Hoffman ( r ) Jana Skrzetuskiego zagrał Michał Żebrowski Helenę ---- Izabela Scorupco Bohuna ---- Aleksander Domogarow CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE

4 Przeczytaj uważnie cytat umieszczony na stronie tytułowej i wybierz prawidłową odpowiedź z trzech podanych niżej. Jan Kochanowski a) opowiada się za rokiem bez wiosny. b) przeciwstawia się szaleństwom młodzieży. c) uważa wesołe zachowanie młodych za naturalny objaw. Który polski aktor zagrał role dwóch bohaterów Sienkiewiczowskich? Podaj imię i nazwisko aktora oraz wymień bohaterów i tytuły utworów, w których występują. To zadanie jest trudne. Niedawno w telewizji można było obejrzeć film pt. Quo vadis. Jeden z bohaterów, uważając siebie za utalentowanego poetę, często prezentował innym swoje wiersze. W jednej z takich scen wypowiedziane zostały następujące słowa: Tylko wielcy artyści mogą się czuć wobec sztuki małymi. Kto i do kogo powiedział te słowa? Z czyich ust padły słowa: Mój ci jest i Kwiecie pachnie? Podaj imię bohatera, imię i nazwisko odtwórcy tej roli oraz tytuł filmu. Jeśli znasz odpowiedź chociaż na jedno zadanie, masz szansę na nagrodę. Czekamy na odpowiedzi do końca maja. Jak zwykle skrzynka w sali 242.

5 reż. --- Jerzy Kawalerowicz ( r ) rolę Ligii zagrała Magdalena Mielcarz Marka Winicjusza ---- Paweł Deląg Petroniusza ---- Bogumił Linda Nerona ---- Michał Bajor apostoła Piotra ---- Franciszek Pieczka Chilona ---- Jerzy Trela Pomponię ---- Danuta Stenka Ursusa ---- Rafał Kubacki II ekranizacja reż. Gavin Hood ( r ) rolę Nel zagrała Karolina Sawka Stasia --- Adam Fidusiewicz reż. --- J. Rybkowski ( r ) A może podzielisz się z czytelnikami Litwosa swoimi wrażeniami i odczuciami po obejrzeniu którejś z wymienionych tu wielkich ekranizacji? Napisz do nas. Wydrukujemy Twój list. Być może będzie rewelacyjny i stanie się zaczynem ciekawej dyskusji na łamach szkolnego kwartalnika. Napisz, którego z bohaterów Sienkiewiczowskich chciałbyś zagrać w kolejnej wielkiej ekranizacji. Wyjaśnij, dlaczego taki właśnie jest Twój wybór. Czekamy.

6 BOISKO I - III Jest duża przerwa. Na boisku gwar, bieganina, dzieciarnia zupełnie na luzie. Patrzymy, kogo by tu zaczepić. Nagle wpada na nas mały blondynek o rumianej buzi. Przytrzymujemy go. Stara się nam wyrwać, bo goni go kolega. -- Jak masz na imię? -- Jacek. -- Co sądzisz o Litwosie? -- Nie znam go. To samo pytanie zadajemy Krzysiowi. -- Fajny. Zawsze można coś wygrać. A mały Tomek mówi: -- Nie umiem po angielsku. Nie rozumiem was. Cztery dziewczynki grają w gumę. Pytamy o to samo. Jedna odpowiada: -- Nie wiem, czemu Litwos. Przecież on miał na imię Henryk. Na ławce siedzi mała w różowej bluzie, na buzi piegi, na głowie kitki. -- Czemu tu siedzisz? -- Bo one nie chcą się bawić ze mną. -- A co sądzisz o Litwosie? -- Nie oglądałam tego filmu. Tyle o Litwosie maluchy. BOISKO IV--VI Na tej samej przerwie udałyśmy się na boisko IV-VI. Też guma, popychanie, rzucanie czapkami. Chłopcy sprzeciwiają się dziewczętom. Te biegają na skargę do nauczyciela dyżurującego. Podchodzimy do Agnieszki i pytamy, co sądzi o Litwosie. -- Odbiło wam, czy co? Za to Jagoda, której wcale nie pytamy, sama zwraca się do nas: -- Powinien być w nim konkurs na najładniejsze opowiadanie. O wyniku konkursu decydowaliby czytelnicy. Robert powiedział nam: -- Nie kupuję Litwosa, nie mam kasy. Natomiast Mateusz zawyrokował: -- Za tani. A wszystko, co tanie, nie ma wartości.

7 bo już 1 maja POLSKA stanie się państwem członkowskim UNII EUROPEJSKIEJ. Od czego się wszystko zaczęło? Wszystko, czyli pomysł zjednoczenia Europy. Wybitni mężowie stanu występowali z różnymi projektami dotyczącymi modelu i kształtu przyszłej Europy. Do tych czołowych polityków należeli m. in. Robert Schuman ( ), francuski premier i minister spraw zagranicznych oraz Jean Monnet ( ), francuski dyplomata, który za swoje zasługi dla budowania jedności europejskiej otrzymał tytuł Obywatela Europy. Projekt autorstwa tych polityków nazwany Planem Schumana i Monneta dotyczył połączenia Niemiec i Francji silnymi więzami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi był więc pierwszym projektem zjednoczenia Europy. A jak to przebiegało po kolei? W r Wspólnotę Europejską ( WE ) utworzyło sześć państw: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. W r do WE przyłączyły się trzy państwa: Wielka Brytania, Irlandia oraz Dania. W r przyłączyła się Grecja. W r Hiszpania i Portugalia. W r Austria, Finlandia oraz Szwecja. Łącznie w skład Unii Europejskiej wchodzi obecnie 15 państw. W dniu 1 maja 2004 r. po zakończeniu negocjacji państwami członkowskimi Unii Europejskiej zostanie dziesięć kolejnych państw: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. Co zyska młodzież ( uczniowie, studenci ) dzięki wejściu państwa do Unii? Podniesie się jakość nauczania. Upowszechni się znajomość języków państw członkowskich. Szkoły i uczelnie tych państw będą współpracować. Następować będzie wymiana uczniów, studentów i nauczycieli. Świadectwa szkolne oraz dyplomy ukończenia studiów będą uznawane w Unii, co umożliwi młodzieży podejmowanie nauki w dowolnym państwie Unii Europejskiej. CZYTAJ DALEJ, TEŻ JEST O UNII.

8 Flaga Unii Europejskiej przedstawia dwanaście złotych gwiazd tworzących krąg na ciemnoniebieskim tle. Liczba gwiazd jest stała, nie powiększa się wraz z przyjęciem nowych członków i nawiązuje do symboliki Maryjnej ( a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu ). To cytat z Apokalipsy św. Jana. Symbolem unijnej waluty euro jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami. Znak ten przypomina o antycznych korzeniach cywilizacji europejskiej oraz nawiązuje do podobnie przekreślonych znaków przyjętych dla głównych walut świata ( dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego i japońskiego jena ). Jako hymn europejski wybrano kompozycję Ludwiga van Beethovena do tekstu Ody do radości Fryderyka Schillera. Warto znać ten utwór. 1. O, Radości, iskro bogów, 5. Patrz, patrz: wielkie słońce światem kwiecie elizejskich pól biegnie, sypiąc złote skry, święta, na twym świętym progu jak zwycięzca i bohater staje nasz natchniony chór. biegnij, bracie, tak i ty. 2. Jasność twoja wszystko zaćmi, 6. Radość tryska z piersi Ziemi, złączy, co rozdzielił los. radość pije cały świat, Wszyscy ludzie będą braćmi dziś wchodzimy, wstępujemy tam, gdzie twój przemówi głos. na radości złoty ślad. 3. Kto przyjaciel, ten niech zaraz 7. Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie, stanie tutaj pośród nas, ona w splocie ludzkich rąk, i kto wielką miłość znalazł, z niej najlichszy robak czerpie, ten niech z nami dzieli czas. z niej - najwyższy niebios krąg. 4. Z nami ten, kto choćby jedną 8. Bracie, miłość niezmierzona duszę rozpromienić mógł. mieszka pod namiotem gwiazd, Ale kto miłości nie zna, całą ludzkość weż w ramiona niech nie wchodzi tu na próg. i ucałuj jeszcze raz.

9 Zlot odbędzie się w dniach czerwca 2004 r. Czy nasza szkoła będzie w nim uczestniczyć? Tak, ale zależy to od wykonania zadań przedzlotowych. Do dnia 30 marca musimy wysłać kartę zgłoszenia. Natomiast do dnia 15 maja musimy przesłać na adres organizatorów trzy prace konkursowe zgodne z regulaminem zadań przedzlotowych. Jakie to są zadania? Literackie: --- Zaprezentuj literacką postać Sienkiewiczowską młodzieży z Unii Europejskiej. --- Fraszka lub wiersz o tematyce prezentującej szkołę lub postać H. Sienkiewicza. Plastyczne: --- Ilustracja do wybranego dzieła Henryka Sienkiewicza --- Portret Henryka Sienkiewicza --- Emblemat, znaczek szkoły z herbem miasta --- Wspomnienia z uroczystości szkolnych poświęconych Patronowi (plakat) --- Historia szkoły (plakat) Wszystkie prace plastyczne mają mieć format 60 x 80 cm, technika dowolna. Dla kogo są te zadania? Zadania literackie proponujemy klasom starszym ( V VI ) Dla młodszych, a nawet najmłodszych --- dwa pierwsze zadania plastyczne ( ilustracja i portret ). Dla starszych --- wszystkie zadania plastyczne ( do wyboru ) Termin wykonania zadań przedzlotowych: 30 kwietnia Apelujemy do wszystkich klas o liczny udział w konkursie przedzlotowym. Planujemy zorganizować wystawę prac konkursowych i wybrać trzy najlepsze, które będą reprezentować naszą szkołę na Zlocie. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w dniu 15 czerwca, na apelu z okazji 5 rocznicy otrzymania sztandaru. W tym dniu odbędzie się rów nież I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Naszą szkołę reprezentować będą uczniowie kl. V, którzy na szkolnym konkursie ( w listopadzie ) zajęli trzy pierwsze miejsca.

10 ---- wyniki konkursu przedzlotowego ---- opowiadanie Jagody Janusiak z kl. VI c ---- laureaci konkursów przedmiotowych ---- fragmenty korespondencji między kl. V f z Czarnkowa, a kl. IV c z Makowa Podhalańskiego ---- ciekawe zadania do rozwikłania ---- prezentacja klasy, która okazała się najlepsza w zmaganiach związanych z Patronem ---- sonda na dużej przerwie na temat Najciekawsze wydarzenie w życiu szkoły w r.2003/ wybory najmilszej szóstoklasistki i najsympatyczniejszego szóstoklasisty ---- i jeszcze coś ( może Twojego autorstwa ) Redakcja Litwosa mieści się w sali 242 Cena Litwosa gr. ( lub kto da więcej ) -- ada -- Zespół redakcyjny: Agnieszka Pietras, Danka Maciejewska i Angelika Sober ( kl. V f ) Opiekun: Krystyna Kwiatkowska

Do zaczytania jeden krok...

Do zaczytania jeden krok... 22 maja 2015 Nr 11 (860) Do zaczytania jeden krok... Główną ideą festiwalu jest zachęcenie dzieci do czytania, ale także zachęcenie rodziców do głośnego czytania dzieciom mówi Izabela Kula, dyrektorka

Bardziej szczegółowo

Nr 24. Strona1. Gazetka Szkoły Podstawowej w ZSO w Rybczewicach Nr 24 MAJ 2015r.

Nr 24. Strona1. Gazetka Szkoły Podstawowej w ZSO w Rybczewicach Nr 24 MAJ 2015r. Strona1 WOŚP 11.01.2015 r. już 23 raz w całej Polsce grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem wolontariusze zbierali na leczenie dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla

Bardziej szczegółowo

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie

Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Z ŻYCIA POLESIA Kwartalnik Stowarzyszenia LGD Polesie Numer 12 styczeń-marzec 2013 ISSN 2081-9137 Nakład: 5000 egz. Egzemplarz bezpłatny WITAMY Zapraszamy do lektury XII już numeru naszego kwartalnika.

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w Bągarcie ma swój sztandar

Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha w Bągarcie ma swój sztandar DZIERZGOŃSKI INFORMATOR SAMORZĄDOWY kwiecień 2009 Miesięcznik * Rok III * Nr 4(16) * nakład 1000 egz. * kwiecień 2009 rok * egz. bezpłatny * ISSN 1898-1224 W numerze: Poseł na Sejm RP z wizytą w Dzierzgoniu,

Bardziej szczegółowo

Kongres Polaków chce pracować dla tych, co chcą działać

Kongres Polaków chce pracować dla tych, co chcą działać wtorek 23 marca 2010 nr 34 (LXV) cena: 6 kč Pismo wychodzi we wtorki, czwartki i soboty. www.glosludu.cz Katarzyna Stonawska przywiozła Grand Prix s. 3 Polak, Węgier, dwa bratanki s. 4 Czas pomyśleć o

Bardziej szczegółowo

Jak zostać królem reż. Tom Hooper

Jak zostać królem reż. Tom Hooper Niniejsze materiały dydaktyczne otrzymują nauczyciele biorący udział w projekcie Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Prawa do niniejszych materiałów posiada Narodowy Instytut Audiowizualny.

Bardziej szczegółowo

CZTERDZIEŚCI LAT JAK JEDEN DZIEŃ

CZTERDZIEŚCI LAT JAK JEDEN DZIEŃ CZTERDZIEŚCI LAT JAK JEDEN DZIEŃ Wielu z nas zna przysłowie: Choćby cię smażono w smole, nie mów, co się dzieje w szkole. Jednak jubileusz, jakim jest 40-lecie szkoły, to z pewnością okoliczność, która

Bardziej szczegółowo

Trzeba działać szybko, nie tracąc

Trzeba działać szybko, nie tracąc www.dk.com.ua Śladami bestialstwa totalitaryzmu (str. 5) Nr 2 (489) styczeń-luty 2015 Tytuł istnieje od roku 1906 Pismo społeczne, ekonomiczne i literackie Amerykański ekspert Putin to żaden mistrz Rosja

Bardziej szczegółowo

Jolanta Lipszyc. Szkoła która ma istnieć sto lat powinna mieć sztandar. Jeden ze sponsorów ofiarował mnóstwo pieniędzy. Na sztandar wystarczy.

Jolanta Lipszyc. Szkoła która ma istnieć sto lat powinna mieć sztandar. Jeden ze sponsorów ofiarował mnóstwo pieniędzy. Na sztandar wystarczy. Jolanta Lipszyc Szkoła która ma istnieć sto lat powinna mieć sztandar. Jeden ze sponsorów ofiarował mnóstwo pieniędzy. Na sztandar wystarczy. Ustaliliśmy dni obchodów dziesięciolecia LXIV Liceum Ogólnokształcącego

Bardziej szczegółowo

KAśDY INNY, WSZYSCY RÓWNI...

KAśDY INNY, WSZYSCY RÓWNI... gazetka szkolna II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie ul. Kilińskiego 62 tel. (034) 361 25 68 e-mail: agnieszka.henel@vp.pl Wszelkie uwagi na temat gazetki proszę pisać na Forum Traugutta w kategorii

Bardziej szczegółowo

NR 11(95) NR 11(95) LISTOPAD 2013 LISTOPAD

NR 11(95) NR 11(95) LISTOPAD 2013 LISTOPAD REFLEKSJE W ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI FRANCISZEK WYSŁOUCH NR 11(95) LISTOPAD 2013 UCZ SIĘ POLSKIEGO! NR 11(95) LISTOPAD 2013 Stefan Batory brandem Grodna Umiłował Grodno i najchętniej je odwiedzał podnosząc

Bardziej szczegółowo

Nowy lider Solidarności

Nowy lider Solidarności 166 delegatów poparło Piotra Dudę w głosowaniu na szefa Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. WIĘCEJ» STRONA 3 Nr 43 2010 KATOWICE 27.10.2010 Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Tygodnik bezpłatny ISSN 1732-3940

Bardziej szczegółowo

Nr 3 (466) luty 2014 Tytuł istnieje od roku 1906

Nr 3 (466) luty 2014 Tytuł istnieje od roku 1906 Ukraina ma wszystkie szanse powtórzyć sukcesy Polski (str. 8) www.dk.com.ua Nr 3 (466) luty 2014 Tytuł istnieje od roku 1906 Pismo społeczne, ekonomiczne i literackie Komentarz ekonomiczny POLSKA GOSPODARKA

Bardziej szczegółowo

Zasady ewangelii. Poznają swego Odkupiciela i zrozumieją istotę Jego nauki, aby wiedzieli, jak mają do Niego przystąpić i zostać zbawieni.

Zasady ewangelii. Poznają swego Odkupiciela i zrozumieją istotę Jego nauki, aby wiedzieli, jak mają do Niego przystąpić i zostać zbawieni. Zasady ewangelii Poznają swego Odkupiciela i zrozumieją istotę Jego nauki, aby wiedzieli, jak mają do Niego przystąpić i zostać zbawieni. 1 Nefi 15:14 Zasady ewangelii Wydane przez Kościół Jezusa Chrystusa

Bardziej szczegółowo

WARTOCZ KAŻDY SZCZYT MA SWÓJ CZUBASZEK MARIA CZUBASZEK W ROZMOWIE Z ARTUREM ANDRUSEM ZBRODNIA JEST KOBIETĄ LITERATURA NA EKRANIE

WARTOCZ KAŻDY SZCZYT MA SWÓJ CZUBASZEK MARIA CZUBASZEK W ROZMOWIE Z ARTUREM ANDRUSEM ZBRODNIA JEST KOBIETĄ LITERATURA NA EKRANIE WARTOCZ Bezpłatny kwartalnik literacki Prószyński i S-ka NR 2/2011 CZYT YTA TAĆ www.proszynski.pl ZBRODNIA JEST KOBIETĄ LITERATURA NA EKRANIE KAŻDY SZCZYT MA SWÓJ CZUBASZEK MARIA CZUBASZEK W ROZMOWIE Z

Bardziej szczegółowo

pieniądze z Unii Europejskiej. M.P.

pieniądze z Unii Europejskiej. M.P. Warto mieć świąteczny Informator, bowiem wiele ważnych informacji mamy Państwu do przekazania. W tym numerze m.in. dyżury świąteczne służb (str. 4), które odpowiadają m.in. za ośnieżanie dróg, a także

Bardziej szczegółowo

Praca z bohaterem - Bohater żywy czy martwy?

Praca z bohaterem - Bohater żywy czy martwy? Praca z bohaterem - Bohater żywy czy martwy? Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem. - Emily Potter Praca napisana w ramach próby harcmistrzowskiej

Bardziej szczegółowo

Andrzej Dąbrowski zaśpiewał podczas gali Babinicza Do zakochania jeden krok!

Andrzej Dąbrowski zaśpiewał podczas gali Babinicza Do zakochania jeden krok! Numer 1 (222) STYCZEŃ 2015 ISSN 1428-1198 www.stare-babice.pl Miesięcznik Gminny istniejemy od 1990 roku Andrzej Dąbrowski zaśpiewał podczas gali Babinicza Do zakochania jeden krok! (czyt. str. 10 i 12)

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Spis treści: 1. PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM...5

Bardziej szczegółowo

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury

Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Zrób to sam Zrób to sam Jak zostać badaczem społeczności lokalnej? Poradnik dla domów kultury Spis treści: Wstęp 7 1. Od

Bardziej szczegółowo

Przemówienie dyrektora Zespołu Szkół nr 21 w Gorzowie Wlkp., pani Ewy Józefowicz podczas jubileuszu obchodów 20-lecia powstania szkoły.

Przemówienie dyrektora Zespołu Szkół nr 21 w Gorzowie Wlkp., pani Ewy Józefowicz podczas jubileuszu obchodów 20-lecia powstania szkoły. Przemówienie dyrektora Zespołu Szkół nr 21 w Gorzowie Wlkp., pani Ewy Józefowicz podczas jubileuszu obchodów 20-lecia powstania szkoły. Wszystko ma swój czas, i każde dzieło ma swój czas pod niebem: jest

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów. i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Niniejszy poradnik powstał z udziałem doświadczonych

Bardziej szczegółowo

Czy trudno zostać myśliwym?

Czy trudno zostać myśliwym? PANORAMA ŻÓŁKIEWSKA Z ŻYCIA GMINY (luty) Nr 1(10)/2012 3 Czy trudno zostać myśliwym? Rozmowa z panem Ryszardem Borowcem, myśliwym Koła Łowieckiego Nr 17 Jeleń Żółkiewka. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej

Bardziej szczegółowo

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W

M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W M AT E R I A Ł Y P O M O C N I C Z E D L A U C Z N I Ó W m ł o d z i o b y w a t e l e d z i a ł a j ą Publikacja finansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu Warszawa 2004 03 06 06

Bardziej szczegółowo

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów

Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne. Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jak organizować i prowadzić gimnazjalne projekty edukacyjne Poradnik dla dyrektorów, szkolnych organizatorów i opiekunów projektów Jacek Strzemieczny Szanowni Państwo, Dyrektorzy i Nauczyciele Gimnazjów

Bardziej szczegółowo

Chcę zostać Mistrzem Ortografii

Chcę zostać Mistrzem Ortografii Chcę zostać Mistrzem Ortografii Zbiór tekstów dyktand przeznaczonych dla gimnazjalistów uczestników Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Mistrz Ortografii organizowanego od 2001 r. w Publicznym Gimnazjum

Bardziej szczegółowo

HANNA CHRZANOWSKA PREKURSORKA PIELĘGNIARSTWA RODZINNEGO

HANNA CHRZANOWSKA PREKURSORKA PIELĘGNIARSTWA RODZINNEGO (Hanna Chrzanowska) Moja praca, to nie tylko mój zawód, ale powołanie. Powołanie to zrozumiem, jeśli przeniknę i przyswoję sobie słowa Chrystusa: nie przyszedłem, aby mnie służono, ale abym służył. Ideał

Bardziej szczegółowo

Muza porwała. 07-410 Ostrołęka ul. Gorbatowa 28. ...ale tylko jedna - Melpomena. Gdy ze sceny płynął śpiew, na widowni była tragedia str. 6. str.

Muza porwała. 07-410 Ostrołęka ul. Gorbatowa 28. ...ale tylko jedna - Melpomena. Gdy ze sceny płynął śpiew, na widowni była tragedia str. 6. str. RO poniedziałek 29.06.2015 nr 356 29.06.2015 1 07-410 Ostrołęka ul. Gorbatowa 28 str. 4 Mostem do Pułtuska Sprawą domniemanych zaniedbań w konserwacji starego mostu w Ostrołęce nie zajmie się miejscowa

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ USTNA EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ

CZĘŚĆ USTNA EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ CZĘŚĆ USTNA EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 ZBIÓR PRZYKŁADOWYCH ZADAŃ Centralna Komisja Egzaminacyjna Warszawa 2014 2 Opracowanie zadań i dodatkowego materiału dla nauczycieli:

Bardziej szczegółowo