WIĘCEJ NIŻ UCZUCIE. scenariusz oryginalny Arkady Barszcz

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "WIĘCEJ NIŻ UCZUCIE. scenariusz oryginalny Arkady Barszcz. +48 886 522 523 arkadybarszcz@wp.pl"

Transkrypt

1 WIĘCEJ NIŻ UCZUCIE scenariusz oryginalny Arkady Barszcz Arkady Barszcz 2011

2 2 Z ROZJAŚNIENIA: 1. PL. PLAŻA DZIEŃ (SEN A) Na plaży siedzi elegancko ubrany, 26 lat, typ romantyka i marzyciela. Ma przeciętną urodę i średniej długości włosy. Kilka metrów od niego stoi po kostki w wodzie, 24 lata, szczupła, wyluzowana i pełna życia szatynka. Ma naturalną urodę, zielone oczy i sięgające prawie do pasa włosy. Na głowie ma założoną czapkę w kształcie kota. Po chwili podchodzi do niego. Pomaga mu wstać. Prowadzi go do brzegu morza. Chlapią się. Potem idą wzdłuż brzegu. Trzymają się za ręce. Przytulają. W końcu siadają na piasku. Całują się. 2. WN. POKÓJ A DZIEŃ Gracjan śpi w łóżku. Obok niego leży WOODY, pies rasy WELSH CORGI PEMBROKE. Pokój jest przestrzenny i schludny. Znajduje się w nim duże biurko, krzesło, regał z książkami, rozsuwana szafa. Na ścianach nie ma żadnych plakatów, ani obrazów. DZWONI budzik. Gracjan i Woody budzą się. Gracjan wyłącza budzik. Rozpoczynają się napisy początkowe. Wstaje. Rozgląda się. Przeciąga. Ziewa. Powoli wychodzi z pokoju. 3. WN. ŁAZIENKA DZIEŃ Bierze prysznic. 4. WN. KUCHNIA DZIEŃ Je śniadanie. Rzuca swojemu pupilowi kawałki tostów.

3 3 5. WN. POKÓJ A DZIEŃ Stoi przed lustrem. Jest ubrany w garnitur. Zawiązuje krawat. Podnosi z biurka neseser. Wychodzi z pokoju. 6. PL. PRZED DOMEM DZIEŃ Stoi przed domem. Czeka na samochód. Obok niego siedzi Woody. Dom jest duży, nowoczesny, szklany. Pod dom podjeżdża czarne audi. Gracjan i Woody wchodzą do środka. 7. WN. CZARNE AUDI DZIEŃ Za kierownicą samochodu siedzi FRANCISZEK, 55 lat, ponury szofer. Gracjan siedzi na tylnym siedzeniu. Ma zamknięte oczy. Na jego kolanach leży neseser. Obok niego śpi Woody. 8. WN. SALA KINOWA DZIEŃ W środku sali na fotelu śpi, jego dokładny wiek nie jest znany. Głośno chrapie. Ma na sobie długi, poplamiony płaszcz oraz stare, brudne dżinsy. Ma kilkudniowy zarost i krzywo obcięte włosy. Sala kinowa jest zaśmiecona. Po podłodze walają się puste butelki po winie i wódce, puszki po piwach, opakowania po chipsach, ciastkach, batonach, itd. Na fotelach i ziemi leży kilkadziesiąt magazynów pornograficznych. Nagle załącza się ALARM. Czerwone światło zaczyna intensywnie błyskać. Głos Sumienia budzi się. Spada na ziemię. Łapie się za głowę. Do licha! Pali się czy co? Wszystkie światła gasną. Załącza się projektor. Na ekranie widać czarne audi. W środku siedzi Gracjan.

4 4 KOMPUTER (OFF) UWAGA! UWAGA! ZNALEZIONO ANOMALIĘ! POWTARZAM! ZNALEZIONO ANOMALIĘ! Głos Sumienia podnosi się. Pociera oczy. Ziewa. Dobra, dobra. Zamknij się. Nie jestem głuchy. KOMPUTER (OFF) SZYBKO! SZYBKO! Zaraz. Jeszcze nie jadłem śniadania, ty durna maszyno. Przecież muszę się najpierw ogarnąć, co nie? KOMPUTER (OFF) PROTOKÓŁ MÓWI: MUSI NATYCHMIAST ZAJĄĆ SIĘ NOWO ODKRYTĄ ANOMALIĄ. ŻADNYCH WYKRĘTÓW!. Chrzanić protokół. Nie widzisz, że ja tu umieram. A ty mi tu dupę trujesz o jakiejś anomalii. Wyluzuj trochę, okej? Zaczyna zbierać butelki. Sprawdza czy nie ma w jakiejś odrobiny alkoholu. Wszystko puste. Trzeba zrobić zakupy, a nie robić za niańkę. Alarm ponownie załącza się. Głos Sumienia łapie się za głowę. Wyłącz to dziadostwo! Łeb mi zaraz pęknie. Zlituj się, ty tępa niewyżyta machino! KOMPUTER (OFF) JEŚLI ZAAKCEPTUJESZ ZADANIE TO WYŁĄCZĘ ALARM!

5 5 Zgoda! Alarm przestaje wyć. I tak pewnie jest to fałszywy alarm. Tak, jak ostatnim razem. KOMPUTER (OFF) TYM RAZEM JEST PRAWDZIWY! WŁAŚNIE DOSTAŁEM POTWIERDZENIE Z CENTRALI! Niech to szlag! Dlaczego na mnie musiało to trafić? Przecież tam na górze wiedzą, że nie można na mnie polegać. Mam najmniejszą skuteczność ze wszystkich Głosów. Oszaleli czy co? KUMPUTER (OFF) DOSTAŁEM WIADOMOŚĆ, ŻE JEST TO TWOJA OSTATNIA SZANSA! JAK NIE WYKONASZ TEGO ZADANIA TO MOŻESZ SIĘ POŻEGNAĆ ZE SWOIM STANOWISKIEM I PRZYWILEJAMI! ZOSTANIESZ ZLIKWIDOWANY! ROZUMIESZ!? Głos Sumienia stoi w ciszy. Po chwili siada zrezygnowany na fotelu. Cholera. Nie mogą mnie, tak po prostu usunąć, co nie? To musi być żart. KOMPUTER (OFF) ONI MOGĄ WSZYSTKO! I NIE ŻARTUJĄ! TAK WŁAŚCIWIE TO JUŻ WYBRALI TWOJEGO NASTĘPCĘ! Co? Ale to znaczy, że... KOMPUTER (OFF)...JESTEŚ JUŻ SPISANY NA STRATY!

6 6 Tak nie można! To nie po chrześcijańsku! KOMPUTER (OFF) PRZECIEŻ ONI...! Wiem. Nie musisz odpowiadać po każdym moim zdaniu. KOMPUTER (OFF) TAK ZOSTAŁEM ZAPROGRAMOWANY! Dobra, skończ już. Zobaczysz, że tym razem wykonam zadanie. Możesz im to przekazać. KOMPUTER (OFF) JUŻ TO ZROBIŁEM! Bardzo dobrze. I co oni na to? Zatkało ich, co nie? KOMPUTER (OFF) PĘKALI ZE ŚMIECHU! Głos Sumienia kopie w najbliższy fotel. 9. PL. KAWIARNIA DZIEŃ Piękny wiosenny dzień. Życie w mieście toczy się swoim normalnym rytmem. Na ulicy jest duży ruch. LUDZIE beztrosko spacerują. Przy stoliku pod parasolem siedzi, 32 lata, seksowna blondynka o fryzurze Marylin Monroe. Obok niej siedzi KADET, 30 lat, typ nerda ze sporą nadwagą. W Agencji uznawany jest za niższą formę życia. Istnieje tylko po to, aby służyć. Oboje piją kawę. Agentka J przegląda pliki w tablecie. Kadet gra w Tetris. Kilka metrów od nich stoi Głos Sumienia. Obserwuje biurowiec, który znajduje się po drugiej stronie ulicy. Nuci pod nosem Always look on the bright side of life.

7 7 Ludzie patrzą się z pogardą na niego. Agentka J odwraca się w jego stronę. Głos Sumienia przestaje gwizdać. Odwzajemnia spojrzenie. Po chwili uśmiecha się i macha do niej ręką. Agentka J szybko odwraca głowę. Głos Sumienia podchodzi do niej. A wy już tutaj? Naprawdę szybko działacie. To było do mnie? Yhm. Kim jesteś? Proszę o wybaczenie. Głos Sumienia. Do usług. Kłania się. Całuje jej dłoń. Agentka J wyrywa się. Zostaw mnie! Ach, te Agentki. Głos Sumienia podchodzi do Kadeta. Patrzy się, jak gra. Kadet wyłącza grę. REPORTERKA (Do Kadeta) Wyłącz to! Wiesz kim jestem? Wiem. Mówili mi, że ktoś taki może się kiedyś pojawić. Nie powiem, że cieszy mnie te spotkanie.

8 8 Uważaj, bo się jeszcze we mnie zakochasz. Jak chcesz to mogę dać ci buziaka? Wolałabym pocałować oszczanego i zarzyganego menela. Mogę to zaaranżować. Agentka J z odrazą patrzy się na niego. Głos Sumienia uśmiecha się szeroko. O co chodzi? O nic. Tylko mam wrażenie, że jesteś najseksowniejszą Agentką jaką widziałem. Agentka J ignoruje jego wyznanie. Po co tutaj przylazłeś? Nie wiesz? Myślałem, że wyczekujecie kolejnej ofiary. Nie rozumiem. W tym rejonie ma zaraz pojawić się anomalia. Bzdura. Wiedziałabym o tym. Agentka J zamyśla się. Głos Sumienia wzrusza ramionami. Obejmuje ją. Łapie za piersi. Agentka J uderza go otwartą dłonią w twarz. Koło nich przejeżdża czarne audi. O, właśnie przejechała anomalia.

9 9 Co? Gdzie? Rozgląda się wokół siebie. Dostrzega auto, z którego wychodzi Gracjan. (Do Kadeta) Na co czekasz? Kadet błyskawicznie wyciąga z torby aparat fotograficzny. Zaczyna robić zdjęcia Gracjanowi. Nieźle jesteście zgrani. REPORTERKA Muszę dowiedzieć się, co to za jeden. Idziemy! Kadet przestaje robić zdjęcia. Chowa sprzęt. Idzie za Agentką J. Głos Sumienia dopija pozostawione kawy. 10. PL. PRZED BIUROWCEM DZIEŃ Gracjan i Woody powoli zbliżają się do drzwi. Wchodzą do środka. 11. WN. BIUROWIEC DZIEŃ Podchodzą do windy. Przed wejściem czeka kilka osób. Dziwnie patrzą się na psa. Winda otwiera się. Wszyscy wchodzą do środka. 12. WN. WINDA DZIEŃ Ścisk. Gracjan i Woody stoją w środku. Otacza ich spora grupa ludzi. Z każdym piętrem ilość osób zmniejsza się. W końcu Gracjan i Woody zostają sami. Otwierają się drzwi. Gracjan spogląda na numer piętra. Wysiada razem ze swoim psem.

10 WN. FIRMA DZIEŃ Wchodzą do głównego pomieszczenia firmy. Zatrzymują się na chwilę przy wejściu. Gracjan przyciska mocno neseser do piersi. Obserwuje PRACOWNIKÓW FIRMY. Jego uwagę przykuwa uśmiechnięty, 50 lat, właściciel firmy i ojciec Gracjana. Jest to typowy szef, którego interesuje tylko produktywność pracowników. Gracjan i Woody podchodzą do niego. Wchodzą do gabinetu. Wejdź na chwilę do mnie. Musimy porozmawiać. 14. WN. GABINET A DZIEŃ Jest to typowy gabinet z wielkim biurkiem, dwoma fotelami biurowymi oraz pustymi, białymi ścianami. Adam siada za biurkiem na wygodnym fotelu biurowym. Gracjan siada na identycznym fotelu znajdującym się przed biurkiem. Woody kładzie się przy jego nogach. Obok biurka stoi ADRIAN, 28 lat, wysoki, chudy i poważny asystent Adama. Nasza firma zyska dzisiaj nowego prezesa. Ciebie. Gracjan ma niezadowoloną minę. Ale ja... Pracujesz w firmie już od sześciu lat. Skończyłeś studia z wyróżnieniem. Dzięki tobie przetrwaliśmy kryzys. Tato chciałbym...

11 11 Nie musisz mi dziękować. Nie, ja... Woody kładzie się na grzbiecie. Przekręca się z jednego boku na drugi. Czy te cholerne psisko musi wszędzie za tobą łazić? Od jutra masz mi nie przynosić do firmy tego nieokrzesanego kundla, zrozumiałeś? Stanowisko prezesa wymaga szacunku i powagi. W domu nikt się nim nie zajmuje. Nie mogę go zostawić samego. Skup się lepiej na rozwoju firmy. Gracjan otwiera usta, żeby coś powiedzieć. Po chwili rezygnuje. Kiwa głową. Świetnie. Wiedziałem, że się zrozumiemy. Teraz Adrian zaprowadzi cię do twojego nowego gabinetu. Adrian, Gracjan i Woody wychodzą z gabinetu. 15. WN. FIRMA DZIEŃ Rozbrzmiewają oklaski. Pracownicy Firmy uśmiechają się do Gracjana. Gracjan szybkim krokiem idzie za Adrianem. Wchodzi razem z psem do swojego nowego gabinetu. Pracownicy Firmy przestają klaskać. 16. WN. GABINET A DZIEŃ Gracjan opada na fotel. Jego gabinet wygląda tak samo, jak

12 12 biuro ojca. Woody zaczyna piszczeć. Przykro mi, mały. Wygląda na to, że utknęliśmy tutaj na dobre. Woody próbuje wskoczyć mu na kolana. Szczeka. Do gabinetu wchodzi kilku Pracowników. Stawiają na biurku duży plik dokumentów. Wychodzą. Gracjan ze zrezygnowaniem przygląda się stercie papierów. Zaczyna je przeglądać. 17. WN. GABINET A DZIEŃ (PÓŹNIEJ) Gracjan przerywa pracę. Jest wykończony i blady. Sprawdza godzinę na zegarku. Wstaje. Zabiera neseser. Wychodzą z gabinetu. Chodź, Woody. 18. WN. BIURO AGENTKI J DZIEŃ Agentka J siedzi przed dużym biurkiem. Kadet śpi na krześle. Na ekranie komputera widać informacje o Gracjanie. Przed nią na ścianie znajduje się wiele małych ekranów, które rejestrują poszczególne fragmenty miasta. Do biura wchodzi W., 55 lat, szefowa Agencji. Jest ubrana bardzo formalnie. Ma kamienną twarz, ciasno upięty kok i okulary połówki. Agentka J szybko wyłącza komputer. W. patrzy się na chrapiącego Kadeta. Agentka J poci się. W. Podobno na twoim terenie pojawiła się dzisiaj anomalia. To prawda?

13 13 Agentka J milczy. Nie. Ktoś rozsiewa głupie plotki. W. Doprawdy? Przypominam, że zatajanie jakichkolwiek informacji jest bardzo surowo karane. Dotyczy to również wzorowych Agentek. Więc? W. Agentka J nie potrafi wytrzymać spojrzenia W. Tak to prawda. W. Przeoczyłaś ją? To nie tak. Musiała być jakaś awaria systemu. W. Żadna awaria nie została zgłoszona. Może system się po prostu zawiesił? W. Mnie bardziej ciekawi fakt, że chciałaś zataić tą informację przede mną. A to nie wróży nic dobrego. Przysięgam, niczego nie chciałam zataić. Najpierw sprawdź, potem złóż raport. To nasza dewiza. W. Pojawił się Głos Sumienia? Tak. Spotkałam go. W. W takim razie ta anomalia musi być bardzo ważna.

14 14 W. odwraca się i powoli kieruje się do wyjścia. W. Coś dziwnego jest w tej sprawie. Nasze systemy alarmowe działają bez zarzutu. A jednak nie wykryły tego konkretnego przypadku. Jakie są rozkazy? W. kopie z całej siły Kadeta w kostkę. Kadet krzyczy z bólu. Pada na podłogę. W. Zacznij działać i wyślij swojego Kadeta do techników. Niech dokładnie zbadają system. Być może nasi wrogowie zakłócają sygnał. Zrozumiałam. Zajmę się wszystkim. W. Doskonale. Masz mnie informować na bieżąco. Rozkaz. W. wychodzi z biurka. Agentka J odetchnęła z ulgą. Słyszałeś, co mówiła? Kadet kiwa głową. Wstaje. Łapie się za bolącą kostkę. Wychodzi z biura. Agentka J wraca do pracy. 19. PL. PARK DZIEŃ Gracjan siedzi na ławce. Je rogalika. Woody śpi na trawie. Po chwili wyciąga z neseseru kilka kartek papieru. Znajdują się na nich zdjęcia jakiegoś mieszkania. Przegląda je. Otwiera sok. Wypija spory łyk. Patrzy się na kapsel. Widać na nim napis: Jutro będzie lepiej. Akurat.

15 15 Wkłada kartki ze zdjęciami z powrotem do neseseru. Dopija sok do końca. Wyrzuca pustą butelkę i kapsel do kosza. Zamyka oczy. Podchodzi do niego Głos Sumienia. Siada obok na ławce. Gracjan otwiera oczy. Na twoim miejscu nie lekceważyłbym tej przepowiedni. One czasami się spełniają. Nie w moim przypadku. Zobaczysz, jeszcze zmienisz zdanie. Nie sądzę. Nazywam się Gracjan. Wymieniają uścisk dłoni. Miło mi. Głos Sumienia. Do usług. Gracjan patrzy się dziwnie na niego. Po chwili uśmiecha się. Dobry żart. Żart? Gracjan kręci głową. No, twoje imię. Jak można się tak nazywać? Widocznie można. Dziwne.

16 16 Dziwniejsze jest to z jakiego powodu tutaj jestem. Naprawdę? Tak. Zostałem wysłany z misją przez pewne, że tak powiem, duchowe istoty, aby ci pomóc. Co ty na to? Gracjan wybucha śmiechem. Gracjan kiwa głową. Dobre. Przykro mi, ale myślę, że uciekłeś ze szpitala psychiatrycznego. Duchowe istoty? Co to ma być? Ukryta kamera? Typowa reakcja. Poza tym, nie potrzebuję żadnej pomocy. Tak uważasz? Skoro tak, to pewnie postawisz się swojemu ojcu i odejdziesz z firmy. A może awans zmienił twoje postanowienie, co? Skąd o tym wiesz? Głos Sumienia wzrusza ramionami. Nie wiem, o co tutaj chodzi. Woody idziemy. Wstaje z ławki. Budzi Woody'ego. Pies podnosi się. Dostrzega Głos Sumienia. Merda ogonem. Podchodzi do niego. Liże mu palce. Pozwala się głaskać.

17 17 Woody! Chodź do mnie! Pies nie zwraca na niego uwagę. Słuchaj! Muszę ci pomóc. Inaczej będę miał przesrane. Dlatego musisz ze mną pójść. W porządku? Chyba zwariowałem. Nie masz nic do stracenia. Ok, pójdę. Ale tylko dlatego, żeby odzyskać psa. No problem. Wstają z ławki. Wychodzą z parku. 20. PL. ULICA DZIEŃ Gracjan, Głos Sumienia i Woody idą wzdłuż chodnika. Głos Sumienia wskazuje palcem stary budynek po drugiej stronie ulicy. Tam mieszkam. Przechodzą przez ulicę. Wchodzą do środka. 21. WN. SALA KINOWA DZIEŃ Gracjan rozgląda się po sali. Ostrożnie idzie do przodu. Woody bawi się pustą butelką. Ale chlew. Więcej szacunku. To jest moje królestwo.

18 18 Chyba wysypisko. Głos Sumienia drapie się po głowie. Ostatnio nie miałem żadnych gości. Dlatego jest tutaj trochę brudno. Kim ty właściwie jesteś? Kiedyś byłem człowiekiem, ale to było dawno temu. Nie jestem ani duchem, ani wymysłem twojego umysłu. Tak dokładnie to nie wiem, jak mam siebie nazwać. Ale, jak sam widzisz zachowałem ludzki wygląd, cechy charakteru, żądze. Jednak mój organizm nie potrzebuje jedzenia, picia i odpoczynku. Nie starzeję się. Nie można mnie zabić. Normalni ludzie nie mogą mnie zobaczyć. Tylko tacy, jak ty. Przebudzeni. Fascynujące. Nigdy nie nurtowało cię pytanie: Kim jestem? Po co? Nie jestem typem filozofa. Nic z tego nie rozumiem. Masz jakiś dowód na to, że jesteś tym za kogo się uważasz? Pomyślmy? Co mógłbym zrobić? A już wiem! Poczekaj chwilę. Głos Sumienia znika. Gracjan wywala szeroko oczy ze zdziwienia. Po chwili Głos Sumienia się pojawia. W dłoni trzyma żółtą miskę, na której napisane jest: WOODY. Jak to możliwe? Skąd to masz?

19 19 Wyczytałem z twoich myśli, że zapomniałeś to zabrać z domu. Super, co nie? I tak po prostu zniknąłeś. Nie mogę w to uwierzyć. Siada zszokowany na fotelu. Załącza się alarm. Jesteś moim aniołem stróżem, prawda? Co? Nie. Nazywam się Głos Sumienia, pamiętasz? Uspokój się. Jak? Przecież to jest......niesamowite, totalnie popieprzone. Coś w tym stylu. KOMPUTER (OFF) UWAGA! ROZPOCZYNA SIĘ TRANSMISJA! Co się dzieje? Zaraz poznasz moich doradców. Światło gaśnie. Załącza się projektor. Na ekranie rozpoczyna się odliczanie od pięciu do jednego. Głos Sumienia siada na fotelu. Woody przestaje się bawić butelką. Podchodzi do Gracjana. Ten podnosi go i kładzie na swoje kolana. Na ekranie pojawia się drewniana chata. W tle widzimy wszechogarniającą zieleń. Obok chaty stoi stolik, przy którym siedzi MARTIN HEIDEGGER i KARL JASPERS. Grają w makao.

20 20 Ten po lewej to Martin Heidegger, a z prawej Karl Jaspers. Przecież to... Filozofowie nie przerywają gry. HEIDEGGER Głosie, miałeś nam nie przeszkadzać. Mamy ważną rozgrywkę. Wiesz dobrze, że muszę się odegrać. Jaspers za często wygrywa. Jest sprawa. Mamy gościa. Co? HEIDEGGER I JASPERS Przerywają grę. Odwracają się w stronę sali kinowej. Dostrzegają Gracjana. Głos Sumienia rozsiada się wygodnie na fotelu. Podnosi z podłogi magazyn pornograficzny. Zaczyna go przeglądać. HEIDEGGER Witam. Najmocniej przepraszam. Już dawno nie było u nas Przebudzonego. (Do Głosu Sumienia) Wytłumaczyłeś mu wszystko? Coś tam wytłumaczyłem, ale nie wszystko. Pomyślałem, że wy to zrobicie najlepiej. HEIDEGGER Ty leniu! Przy tobie zawsze trzeba odwalać więcej roboty. JASPERS Kierkegaard to ma szczęście. Trafił na niesamowitego pracusia. HEIDEGGER Karl, proszę cię. Nie wymawiaj w mojej obecności tego imienia. JASPERS Wybacz. Zapomniałem.

21 21 HEIDEGGER W porządku. Zajmijmy się teraz tym młodym człowiekiem. O co tutaj dokładnie chodzi? HEIDEGGER A więc tak. Ludzie tego nie wiedzą, ale w ich świecie toczy się potajemna walka z siłami niszczącymi autentyczność jednostki. Oczywiście my jesteśmy po dobrej stronie. Pomagamy takim, jak ty. Ja nazywam to Dasein... JASPERS Martinie, nie zapędzaj się w te rejony. Błagam. HEIDEGGER Ale to jest moje dziedzictwo. JASPERS A kogo to obchodzi? Streszczaj się. Karty stygną. HEIDEGGER W porządku. (Do Gracjana) Krótko, chłopcze. Jesteś tutaj dlatego, że chcesz zacząć żyć według własnych zasad. Ale nie potrafisz zrobić pierwszego kroku. Dlatego pojawił się Głos Sumienia. To twój przewodnik. Kapujesz? JASPERS Nareszcie. Gramy? HEIDEGGER Zaczekaj chwilę. Dlaczego jesteś taki upierdliwy? Mamy tutaj ważną sprawę do omówienia. Trzeba pomóc chłopakowi. Co się z tobą dzieje? JASPERS Nic. Za bardzo się wszystkim przejmujesz, Martin. Popatrz na niego. Nie wygląda na idiotę. Poradzi sobie.

22 22 HEIDEGGER Tobie po prostu jest wszystko jedno! JASPERS Martinie, zauważ jedną rzecz. Przecież my nie żyjemy. Po kiego grzyba mamy w to wszystko się gmatwać? Już to przechodziliśmy. Teraz jest czas na spokój i trochę rozrywki. Nie zrozum mnie źle. Nie mam nic przeciwko doradztwu filozoficznemu, ale pomyśl, co takie widma jak my mogą doradzić? Heidegger rozmyśla przez chwilę. (Do Gracjana) Oni tak potrafią w nieskończoność. (Do Filozofów) Panowie, przestańcie się kłócić. Heidegger uśmiecha się do Jaspersa. HEIDEGGER Karl, to naprawdę wspaniały temat do rozważań. A co ze mną? HEIDEGGER Cóż, mogę ci tylko życzyć powodzenia. JASPERS Więcej informacji znajdziesz w naszych pracach naukowych. Dokładnie. HEIDEGGER Ekran gaśnie. Zapalają się światła. Muszę to sobie wszystko przemyśleć. Oczywiście. Spacer dobrze ci zrobi.

23 23 Wstają. Wychodzą z sali kinowej. 22. PL. PRZED DOMEM WIECZÓR Wszyscy troje stoją przed drzwiami wejściowymi do domu rodziców Gracjana. Głos Sumienia uważnie przygląda się szklanemu budynkowi. Metafora szklanych domów nabiera nowego znaczenia, co nie? Czy to wszystko dzieje się naprawdę? Tak. Okej. Bierze głęboki oddech i wypuszcza powietrze. Powodzenia. Gracjan i Woody wchodzą do środka. 23. WN. HOL WIECZÓR Gracjan i Woody idą w kierunku schodów. Nagle podbiega do niego pokojówka MARIANNA, 41 lat, szczupła brunetka z mocnym makijażem. Zabiera neseser Gracjana. MARIANNA Twoi rodzice czekają na ciebie w jadalni. W porządku. Możesz zaprowadzić Woody'ego do mojego pokoju? MARIANNA Oczywiście.

24 24 Dziękuję. Gracjan idzie do jadalni. 24. WN. JADALNIA - WIECZÓR Przy dużym stole siedzi Adam. Obok niego, 48 lat, matka Gracjana. Sprawia wrażenie angielskiej damy. Obok niej siedzi MILENA, 22 lata. Atrakcyjna, schludna, nieśmiała. Wszyscy jedzą. Już jesteś. Siadaj. Chciałabym ci przedstawić Milenę. (Bez entuzjazmu) Cześć. MILENA (Uśmiecha się) Cześć. Miło mi cię poznać. Gracjan podchodzi do stołu. Siada na krześle. Milena pochodzi z szanowanej rodziny. No i co? Jak to co? To bardzo ważne. Tak. I popatrz na nią, jaka jest śliczna. Nie znalazłbyś lepszej kandydatki na żonę. Żonę? To ma być żart? Nie wydaje mi się, synu. Właśnie poznałeś swoją przyszłą małżonkę.

25 25 To prawda. Tak się cieszę. Nawet opuściłam dzisiaj posiedzenie Sejmu, aby wszystko przygotować. Gracjan energicznie odsuwa krzesło. Wstaje. Tym razem przesadziliście. Nie rozumiem. Jak możecie wybierać mi żonę? Dla waszej wiadomości te czasy już minęły. Kieruje się w stronę drzwi. Zaczekaj! O co ci chodzi? Dlaczego nie spytaliście mnie o zdanie? Przecież wiemy, że jesteś nieśmiały. Chcieliśmy ci ułatwić zadanie. Wcale nie jestem nieśmiały. Dość! Nie wiem, po co w ogóle jest ta rozmowa. Milena będzie twoją żoną i koniec. Teraz jesteś prezesem i musisz mieć u swego boku piękną i kochającą żonę. Nie wspominaj mi o firmie. Nienawidzę tego miejsca. Tak samo, jak tego domu. Co ty mówisz? Przecież zawsze lubiłeś pracować z ojcem. Adam mówił mi, jak ciężko harowałeś, aby firma jakoś przetrwała kryzys.

26 26 Teraz tego żałuję. Byłem naiwny i głupi. Co to ma znaczyć? To, że odchodzę z firmy i wyprowadzam się z domu. Oszalałeś! W porządku. Idź. Zobacz, jak tam jest. Naciesz się życiem. Zobaczysz, wrócisz do nas w podskokach. Adam! Gracjan wychodzi z jadalni. (Do Mileny) Przepraszam cię, że byłaś świadkiem takiej okropnej sceny. Nie mam pojęcia, co się stało z moim synem. Zwykle taki nie jest. MILENA Czy zrobiłam coś nie tak? Oczywiście, że nie. Zaraz wszystko wyjaśnimy. Do jadalni wchodzi Marianna. Marianno, zaprowadź Milenę do kuchni. Muszę porozmawiać z mężem. Milena wstaje. Wychodzi razem z Marianną z jadalni. 25. PL. PRZED OKNEM WIECZÓR Agentka J śledzi z ukrycia sytuację rozgrywającą się w

27 27 jadalni. 26. WN. POKÓJ A WIECZÓR Gracjan wchodzi do pokoju. Ściąga marynarkę i krawat. Rzuca je na ziemię. Prosto na niego biegnie Woody. Gracjan kuca. Pies próbuje go polizać po twarzy. Wyprowadzamy się. Woody szczeka. Podbiega do walizki podróżnej, która stoi obok szafy. Próbuje ją popchać. Spokojnie. Najpierw trzeba znaleźć nowe miejsce. Woody przestaje siłować się z walizką. Gracjan wyciąga z kieszeni telefon komórkowy. Szuka numeru. Dzwoni. Dobry wieczór. Mówi Gracjan Wiśniewski. Rozmawiałem z Panią parę dni temu. Pamięta Pani? KOBIETA (OFF) Dobry wieczór. Tak, pamiętam. Długowłosy brunet z psem. Zgadza się? Tak. Chciałem się spytać, czy oferta jest jeszcze aktualna? KOBIETA (OFF) Jest aktualna. To świetnie. Czy w takim razie mógłbym się jutro wprowadzić? KOBIETA (OFF) Nie widzę żadnego problemu. Zrobił Pan na mnie bardzo dobre wrażenie. Dozorca da Panu klucze. Potem spiszemy umowę.

28 28 Dziękuję. Do widzenia. KOBIETA (OFF) Do widzenia. Gracjan wyłącza telefon. Stawia go na biurku. Otwiera szafę. 27. WN. SALON WIECZÓR Rodzice Gracjana siedzą na kanapie. Adam czyta gazetę. Weronika pije herbatę. Nie wiem, co wstąpiło w tego chłopaka. Adam nie reaguje. Weronika szturcha go. Co? Masz słuchać kiedy do ciebie mówię! Mamy sytuację kryzysową. Przesadzasz. Przejdzie mu. Rano będzie taki, jak zawsze. Obyś miał rację. Wypija całą zwartość filiżanki. Do pokoju wchodzi Marianna w towarzystwie Agentki J. Marianna wychodzi. MARIANNA Mają państwo gościa. Z kim mamy przyjemność? Agentka J.

29 29 Jestem czysty, jak łza. Ty mnie nie interesujesz. Chodzi o waszego syna. Pomogę wam go odzyskać. Jak? To proste. Trzeba pokazać waszemu synowi, że życie jakie dotychczas prowadził jest dla niego najlepszą opcją. Będę potrzebowała waszej pomocy. Jeśli mój plan ma się udać to będziemy musieli użyć wszystkich waszych kontaktów. Zrobimy wszystko, co będzie trzeba. Dzwoni telefon. Agentka J odbiera połączenie. Rozłącza się. Co się stało?...ach, tak. Niech technicy się tym zajmą. Przekaż informację W. (Do Rodziców) Dobra. Zrobicie tak WN. POKÓJ A WIECZÓR Gracjan pakuje się. Przegląda dokładnie biurko. Zagląda we wszystkie szuflady i półki. Wyjmuje plik dokumentów. Pośród nich dostrzega swój portret namalowany przez Emmę. Resztę dokumentów wyrzuca do kosza. Uważnie przygląda się rysunkowi.

30 WN. POCIĄG DZIEŃ (RETROSPEKCJA) Wagon jest schludny i czysty. Nie ma wielu PASAŻERÓW. Niektórzy z nich śpią, czytają książkę lub gazetę, rozwiązują krzyżówkę albo słuchają muzyki. Gracjan siedzi pod oknem i podziwia widoki. Na siedzeniu obok leży jego niewielki bagaż. Kilka metrów przed nim siedzi Emma. Na głowie ma założoną czapkę w kształcie kota. Co chwilę poprawia ją i rękawy swetra. Rysuje ołówkiem portret Gracjana. Kiedy patrzy w jego stronę uśmiecha się i rumieni. Po chwili przerywa rysowanie. Zabiera swój bagaż i przenosi się na inne miejsce. Po kilku sekundach zmienia kolejne siedzenie. W końcu siada naprzeciwko Gracjana. Podaje mu rysunek. Gracjan nie reaguje. Emma macha rysunkiem przed jego twarzą. On odwraca się w jej stronę. Jest bardzo zdziwiony. Trzymaj. Bierze od niej rysunek. Ogląda go. Potem patrzy się na sympatyczną twarz Emmy. Jest onieśmielony i zdezorientowany. (Odruchowo) Jesteś piękna. To znaczy, wiesz...no tego... ja chciałem... Dzięki. Gracjan rumieni się i przewraca oczami. I jak? Podoba ci się? Tak. Emma odwraca wzrok. Patrzy przez okno na mijane pola. Nazywam się Gracjan.

31 31 (Odwraca się) Emma. Masz ładne imię. Ty też. Oboje śmieją się. Ulubioną książką mojej mamy była Emma Jane Austen. Gracjan oddaje rysunek. Rysujesz dla przyjemności czy zawodowo? Z obu powodów. Lubisz swoją pracę? I to jak! A ty rysujesz? Kiedyś próbowałem, ale nigdy nie potrafiłem załapać, jak się cieniuje. I w końcu przestałem. Szkoda. Cisza. Oboje szukają tematu do podtrzymania rozmowy. Po chwili. Pojedziesz ze mną na plażę? Gracjan milczy. Wierci się. Jest zaskoczony pytaniem. Mówisz poważnie? Tak.

32 32 Dopiero mnie poznałaś. Nie boisz się? Dlaczego miałabym się bać? No... (Przerywa mu) Daj spokój. Mam, co do ciebie dobre przeczucie. Tylko, że ja... Masz coś lepszego do roboty? Muszę być dzisiaj na ważnym spotkaniu biznesowym. Czy to jest naprawdę takie ważne? Dla firmy jest. A dla ciebie? Nie. Raczej, nie. Jedź ze mną. Chyba nie chcesz, żebym błagała cię o chwilę szaleństwa, co? Oczywiście, że nie. Chodźmy. 30. WN. POKOJ A WIECZÓR (TERAŹNIEJSZOŚĆ) Gracjan patrzy się na rysunek. Odkłada go na biurko. Głaszcze psa. Zamyka walizkę. Stawia ją koło łóżka. Wychodzi z pokoju.

33 PL. PRZED DOMEM DZIEŃ Gracjan i Woody czekają na przyjazd taksówki. Obok nich stoi duża walizka podróżna. Podjeżdża taksówka. Gracjan wkłada walizkę do bagażnika. Razem z psem wchodzi do środka samochodu. 32. WN. TAKSÓWKA DZIEŃ Jadą przez miasto. Gracjan obserwuje trasę przez okno. Głaszcze Woody'ego. 33. PL. PRZED KAMIENICĄ DZIEŃ Pod kamienicę podjeżdża taksówka. Gracjan wysiada i wyciąga z bagażnika walizkę. Z auta wybiega Woody. Taksówka odjeżdża. Pilnuj. Woody siedzi przy bagażu. Gracjan idzie w kierunku bramy. Podchodzi do niego DOZORCA, 54 lata. Ma na sobie rozpiętą koszule flanelową. Spod podkoszulka widać spory brzuch. Dzień Dobry. Nazywam się Gracjan Wiśniewski. Miałem u pana odebrać klucze. DOZORCA Wynocha! Pedały i zboczeńce! Co? To jakaś pomyłka. Wczoraj rozmawiałem z właścicielką. Wszystko było w porządku. DOZORCA Ale teraz nie jest. Wynoś się albo dzwonię na policję. Gracjan wycofuje się. Wraca do Woody'ego. Zabiera walizkę i siada na pobliskiej ławce.

34 PL. ŁAWKA DZIEŃ (PÓŹNIEJ) Gracjan rozmawia przez telefon. Po chwili kończy rozmowę. (Do Woody'ego) Pięknie. Nikt nie chce nam wynająć ani mieszkania, ani pokoju. Hotele też się rozłączają. Ktoś maczał w tym palce. Jak myślisz, kto? Woody szczeka i warczy. Rodzice? Też tak myślę. I co teraz zrobimy? Przed ławką zatrzymuje się autobus. Otwierają się drzwi. Za kierownicą siedzi Głos Sumienia. Wskakuj. Gracjan wstaje. Uśmiecha się. Skąd to wytrzasnąłeś? Z postoju autobusów. Super. Wnosi swój bagaż. Wchodzi z Woodym do środka. Zamykają się drzwi. Autobus rusza z miejsca. 35. PL. ULICA DZIEŃ Autobus jedzie po ulicy. Śledzi go żółty samochód, w którym siedzi Adrian. 36. WN. AUTOBUS DZIEŃ Gracjan stoi obok Głosu Sumienia.

35 35 Gdzie jedziemy? Do twojego nowego mieszkania. Ciekawe gdzie? Jest jedno takie miejsce. Nie martw się. Tak przy okazji, twoi rodzice zaczęli współpracować z Agencją. Agencją? Tak. To nasi naturalni wrogowie. Te zamieszanie z mieszkaniem to ich pomysł. Gracjan ma smutną minę. Spokojnie. Damy im radę. Gracjan kiwa głową. Autobus zatrzymuje się na światłach. Przez pasy przechodzi kilku ludzi. Każdy z nich odwraca się w stronę autobusu. Nie widzą kierowcy. Są zaskoczeni, zdezorientowani, zszokowani. Na światłach zapala się zielone światło. Autobus rusza. Głos Sumienia kieruje bardzo chaotycznie. Tak, jakby był pijany. Gracjan musi się mocno trzymać, aby nie upaść na podłogę. Nie możesz jechać normalnie? Po co? Tak jest o wiele zabawniej! Dociska pedał gazu. Zaczyna głośno śpiewać. Woody ślizga się na wszystkie strony. Piszczy i szczeka. 37. PL. ULICA DZIEŃ Autobus zatrzymuje się. Otwierają się drzwi. Woody

36 36 wyskakuje z pojazdu. Gracjan wynosi swój bagaż. Głos Sumienia wskazuje mu palcem pobliski blok. Twoim szczęśliwym numerem jest czwórka. Na razie. Znika. Autobus pozostaje na ulicy. Gracjan i Woody podchodzą do bloku. Wchodzą do środka. Z budynku wychodzi PONĘTNA BLONDYNKA, 22 lata. Gracjan ogląda się za nią. Pod budynek podjeżdża żółty samochód. Adrian wychodzi z auta. Śledzi Gracjana. 38. WN. KLATKA SCHODOWA DZIEŃ Gracjan puka do drzwi. Otwiera je przystojny i dobrze zbudowany DAWID, 28 lat, typ podrywacza. Oboje są zaskoczeni swoim spotkaniem. Woody ukrywa się za nogami Gracjana. DAWID Gracjan! Kopę lat! Cześć. DAWID Skąd się tu wziąłeś? To długa i pokręcona historia. DAWID Wejdź do środka. Mam ze sobą psa. Spoko. DAWID Wchodzą do środka.

37 WN. KLATKA SCHODOWA DZIEŃ Adrian wychodzi z klatki. 40. WN. PRZEDPOKÓJ DZIEŃ Gracjan, Woody i Dawid stoją w przedpokoju. DAWID Co się z tobą działo? Cały czas pracowałem. DAWID W firmie ojca? Tak. Właśnie rzuciłem pracę i wyprowadziłem się z domu. Może w to nie uwierzysz, ale nie mam się gdzie podziać. DAWID Możesz zostać tutaj. Mam wolny pokój. Naprawdę? Byłoby super. DAWID Nie ma problemu. Pokażę ci mieszkanie. Dawid oprowadza Gracjana po mieszkaniu. Mieszkanie ma trzy pokoje, kuchnię i łazienkę. DAWID Tutaj jest kuchnia. Tam łazienka. Ten pokój jest mój. Tamten będzie twój. Nic specjalnego, ale zawsze coś. A tutaj jest pokój mojego współlokatora, Tomka. Wchodzą do pokoju Tomka.

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM

KATARZYNA POPICIU WYDAWNICTWO WAM KATARZYNA ŻYCIEBOSOWSKA POPICIU WYDAWNICTWO WAM Zamiast wstępu Za każdym razem, kiedy zaczynasz pić, czuję się oszukana i porzucona. Na początku Twoich ciągów alkoholowych jestem na Ciebie wściekła o to,

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas

ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA. autor Maciej Wojtas ROZPACZLIWIE SZUKAJĄC COPYWRITERA autor Maciej Wojtas 1. SCENA. DZIEŃ. WNĘTRZE. 2 Biuro agencji reklamowej WNM. Przy komputerze siedzi kobieta. Nagle wpada w szał radości. Ożesz japierdziuuuuu... Szefie!

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN

Olaf Tumski: Tomkowe historie 3. Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN Olaf Tumski Olaf Tumski: Tomkowe historie 3 Copyright by Olaf Tumski & e-bookowo Grafika i projekt okładki: Zbigniew Borusiewicz ISBN 978-83-63080-60-0 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo Kontakt:

Bardziej szczegółowo

Chłopcy i dziewczynki

Chłopcy i dziewczynki Chłopcy i dziewczynki Maja leżała na plaży. Zmarzła podczas kąpieli w morzu i cała się trzęsła. Mama Zuzia owinęła ją ręcznikiem. Maja położyła się na boku i przesypuje piasek w rączce. Słońce razi ją

Bardziej szczegółowo

Taniec pogrzebowy. Autor: Mariusz Palarczyk. Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: WOJTEK(19 lat) i ANDRZEJ,(55 lat) który pali papierosa

Taniec pogrzebowy. Autor: Mariusz Palarczyk. Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: WOJTEK(19 lat) i ANDRZEJ,(55 lat) który pali papierosa Taniec pogrzebowy Autor: Mariusz Palarczyk Cmentarz. Nadjeżdża karawan. Wysiadają 2 osoby: (19 lat) i,(55 lat) który pali papierosa Spogląda na puste miejsce na trumnę Szefie, tutaj? Ta, tutaj. Rzuca papierosa

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Dzisiaj odwiedzę Muzeum- Zamek w Łańcucie! Zamek w Łańcucie był domem dwóch rodzin. Zamek wybudował czterysta lat temu książę Stanisław

Bardziej szczegółowo

Scenariusz do filmu Efekt biedronki

Scenariusz do filmu Efekt biedronki (pseudo) Scenariusz do filmu Efekt biedronki wersja wstępna GRAJĄ: Stypend -??? Mariusz Mariusz Jaremko Łukasz Łukasz Jaremko Karolina Karolina Kotecka pani Dyrektor Maria Mach Współlokator -??? oraz uczestnicy

Bardziej szczegółowo

Karta pracy 3. Wspólne sprzątanie

Karta pracy 3. Wspólne sprzątanie Karta pracy 3 Wspólne sprzątanie Mini rozmowy 1 R: -Musimy tu trochę posprzątać. D:-Mogę najpierw skończyć grać? R:- Ile to potrwa? D:- Piętnaście minut. R: - W porządku. 2 R:- Masz okropny bałagan w pokoju.

Bardziej szczegółowo

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w

Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w Drogi Rodzicu! Masz kłopot ze swoim dzieckiem?. Zwłaszcza rano - spieszysz się do pracy, a ono długo siedzi w toalecie i każdą czynność wykonuje powoli? Narasta Cię frustracja? Myślisz, że robi to specjalnie,

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

KAFAR FILM: John Tekturro. autor. Krzysiek Ślaziński

KAFAR FILM: John Tekturro. autor. Krzysiek Ślaziński # KAFAR FILM: John Tekturro autor Krzysiek Ślaziński 2009 Krzysiek Ślaziński tel: +48 664-136-730 krzysiek@next-planet.pl # 1 FADE IN: Pojawia się plansza z napisem Powered by Kafar Film. Po chwili charakterystyczne

Bardziej szczegółowo

Scena w pokoju terapeutycznym. Zuza wchodzi na scenę, gdzie czeka na nią czytająca książkę zaprzyjaźniona terapeutka- Blanka.

Scena w pokoju terapeutycznym. Zuza wchodzi na scenę, gdzie czeka na nią czytająca książkę zaprzyjaźniona terapeutka- Blanka. Scena w pokoju terapeutycznym. wchodzi na scenę, gdzie czeka na nią czytająca książkę zaprzyjaźniona terapeutka-. Witaj Zuzka, siadaj. Co cię do mnie sprowadza? Nastolatka znajduje sobie miejsce na podłodze

Bardziej szczegółowo

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje.

Igor Siódmiak. Moim wychowawcą był Pan Łukasz Kwiatkowski. Lekcji w-f uczył mnie Pan Jacek Lesiuk, więc chętnie uczęszczałem na te lekcje. Igor Siódmiak Jak wspominasz szkołę? Szkołę wspominam bardzo dobrze, miałem bardzo zgraną klasę. Panowała w niej bardzo miłą atmosfera. Z nauczycielami zawsze można było porozmawiać. Kto był Twoim wychowawcą?

Bardziej szczegółowo

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak...

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak... Wielka przygoda Rozdział 1 To dopiero początek Moja historia zaczęła się bardzo dawno temu, gdy wszystko było inne. Domy były inne zwierzęta i ludzie też. Ja osobiście byłem inny niż wszyscy. Ciągle bujałem

Bardziej szczegółowo

* * * * * * * * * Blondynkę podczas jazdy samochodem zatrzymuje. Prawo jazdy poproszę! Przecież wczoraj mi zabraliście, a ja więcej nie mam.

* * * * * * * * * Blondynkę podczas jazdy samochodem zatrzymuje. Prawo jazdy poproszę! Przecież wczoraj mi zabraliście, a ja więcej nie mam. Blondynka u weterynarza uspokaja swego psa: Pikusiu, nie szczekaj tak. Zobacz, tam czeka kotek i nie szczeka. Sekretarka blondynka odbiera telefon: Szef jest na naradzie, ale jeśli ma pan bardzo pilną

Bardziej szczegółowo

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK

Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Anna Kraszewska ( nauczyciel religii) Katarzyna Nurkowska ( nauczyciel języka polskiego) Publiczne Gimnazjum nr 5 w Białymstoku SCENARIUSZ JASEŁEK Czas wydarzeń : 24 grudnia Występują : Mama Tata Dzieci

Bardziej szczegółowo

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA

Stenogram Nr 10 VN :22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Stenogram Nr 10 VN780040 6:22 6:38:30 MAMA SYLWIA KINGA TATA Sylwia: Mamo chodź (Sylwia pozostawiona sama w kuchni na wysokim foteliku na około 20 minut) Mama: Zjesz Sylwia, to przyjdę. Sylwia: Teraz przyjdź.

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek!

Finn wygląda na posmutniałego. Zabiera Jake owi list i wącha go. Finn A niech go - ten Cynamonek! wewnątrz - salon w domku na drzewie dzień Pod drzwiami do salonu pojawia się list. szybko go chwyta. Odwraca kopertę, na której napisane jest:. Ooo, poczta!, to do Ciebie! rzuca list przez ramię. majestatycznie

Bardziej szczegółowo

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk CZEKAJĄC NA KOCHANKI

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować. Andrzej Dembończyk CZEKAJĄC NA KOCHANKI Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować Andrzej Dembończyk CZEKAJĄC NA KOCHANKI Osoby: pułkownik Doupas urzędnik Kochanek student Kowal

Bardziej szczegółowo

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi.

Pokochaj i przytul dziecko z ADHD. ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. Pokochaj i przytul dziecko z ADHD ADHD to zespół zaburzeń polegający na występowaniu wzmożonej pobudliwości i problemów z koncentracją uwagi. TYPOWE ZACHOWANIA DZIECI Z ADHD: stale wierci się na krześle,

Bardziej szczegółowo

Wujcio Dobra Rada siedzi za kierownicą kampera. Skręca jak szalony. WUJCIO DOBRA RADA

Wujcio Dobra Rada siedzi za kierownicą kampera. Skręca jak szalony. WUJCIO DOBRA RADA WNĘTRZE - KAMPER DZIEŃ Wujcio Dobra Rada siedzi za kierownicą kampera. Skręca jak szalony. Jesteśmy! NA ZEWNĄTRZ - KRĘGIELNIA DZIEŃ Kamper wpada na tory w kręgielni. Znak trzeszczy i wpada na dach kampera,

Bardziej szczegółowo

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Pobrano ze strony http://www.przedszkole15.com.pl/ INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK Jest to bajka, która pomoże dzieciom zrozumieć, jak należy dbać o przyrodę i zachować się w lesie.

Bardziej szczegółowo

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. SZKOŁA dla RODZICÓW Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły. (...) Dzieci potrzebują tego, aby ich uczucia były akceptowane i doceniane. Kto pyta nie błądzi. Jak pomóc

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat BURSZTYNOWY SEN ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat Jestem bursztynnikiem. Myślę, że dobrym bursztynnikiem. Mieszkam w Gdańsku, niestety, niewiele osób mnie docenia. Jednak jestem znany z moich dziwnych snów.

Bardziej szczegółowo

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku...

Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wyznania Wyznania Kocham Cię 70 sekund na minutę, 100 minut na godzinę, 40 godzin na dobę, 500 dni w roku... Wolę być chwilą w Twoim życiu niż wiecznością w życiu innej!!! Nie wiem, czy chcesz ze mną chodzić,

Bardziej szczegółowo

www.abcprzedszkola.pl

www.abcprzedszkola.pl 1 do artykułu z cyklu Bajkowe Abecadło autorstwa Chanthy E.C. zamieszczonego na www.abcprzedszkola.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Występują: Narrator (przedszkolanka lub rodzic) Brzydkie Kaczątko Mama

Bardziej szczegółowo

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO

VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO VIII TO JUŻ WIESZ! ĆWICZENIA GRAMATYCZNE I NIE TYLKO I. Proszę wybrać odpowiednie do rysunku zdanie. 0. On wsiada do autobusu. On wysiada z autobusu. On jedzie autobusem. 1. On wsiada do tramwaju. On

Bardziej szczegółowo

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr )

AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr ) AUDIO / VIDEO (A 2 / B1 ) (wersja dla studenta) ROZMOWY PANI DOMU ROBERT KUDELSKI ( Pani domu, nr 4-5 2009) Ten popularny aktor nie lubi udzielać wywiadów. Dla nas jednak zrobił wyjątek. Beata Rayzacher:

Bardziej szczegółowo

Piaski, r. Witajcie!

Piaski, r. Witajcie! Piszemy listy Witajcie! Na początek pozdrawiam Was serdecznie. Niestety nie znamy się osobiście ale jestem waszą siostrą. Bardzo się cieszę, że rodzice Was adoptowali. Mieszkam w Polsce i dzieli nas ocean.

Bardziej szczegółowo

Marcin Pałasz. ilustracje Olga Reszelska

Marcin Pałasz. ilustracje Olga Reszelska Marcin Pałasz ilustracje Olga Reszelska Copyright by Marcin Pałasz Edycja Copyright by Skrzat, Kraków 2012 Redakcja: Sylwia Marszał Korekta: Agnieszka Sabak Skład: Łukasz Libiszewski Ilustracje: Olga Reszelska

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

13 GRUDNIA 1981 R. 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I

13 GRUDNIA 1981 R. 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I 13 GRUDNIA 1981 R. NARRATOR 13 grudnia 1981 roku. Jest to jedna z wielu historii, która mogła wydarzyć się w naszym regionie. SCENA I Mieszkanie przeciętnej rodziny robotniczej na początku lat 80- tych

Bardziej szczegółowo

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw

Dzieci 6-letnie. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw Dzieci 6-letnie Temat: RADOŚĆ I SMUTEK PRAWEM DZIECKA Cele ogólne: Stwarzanie sytuacji edukacyjnych do poznawania przez dzieci swoich praw Cele szczegółowe: DZIECKO: poznaje prawo do radości i smutku potrafi

Bardziej szczegółowo

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r.

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r. Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej 29.01.2017r. - 04.02.2017r. Dzień I - 29.01.2017r. O północy przyjechałam do Berlina. Stamtąd FlixBusem pojechałam do Hannoveru. Tam już czekała na mnie

Bardziej szczegółowo

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY

SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY SMOKING GIVING UP DURING PREGNANCY Rzucanie palenia w czasie ciąży PRZEWODNIK DLA KOBIET W CIĄŻY PRAGNĄCYC H RZUCIĆ PALENIE Ciąża i palenie Większość kobiet palących w czasie ciąży wie, że może być to

Bardziej szczegółowo

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY

Kurs online JAK ZOSTAĆ MAMĄ MOCY Często będę Ci mówić, że to ważna lekcja, ale ta jest naprawdę ważna! Bez niej i kolejnych trzech, czyli całego pierwszego tygodnia nie dasz rady zacząć drugiego. Jeżeli czytałaś wczorajszą lekcję o 4

Bardziej szczegółowo

Mistrzostwa świata. We wszystkich kierunkach panie i panowie skaczą o złoto

Mistrzostwa świata. We wszystkich kierunkach panie i panowie skaczą o złoto Matthias Kneip Mistrzostwa świata We wszystkich kierunkach panie i panowie skaczą o złoto w dal wzwyż i w bok tłum. Daria Adolph 28 Koniec 20. wieku Kto wie czy to jeszcze potrafisz krzyczeli podkładali

Bardziej szczegółowo

Widziały gały co brały

Widziały gały co brały Widziały gały co brały KATARZYNA JEZIERSKA-TRATKIEWICZ Widziały gały co brały Uwagi autorki i wydawnictwa Wszystkie informacje zawarte w tej książce zostały przez autorkę starannie zebrane i przygotowane

Bardziej szczegółowo

Andrzej Dembończyk. KANDYDATKI NA ŻONĘ i inne scenariusze

Andrzej Dembończyk. KANDYDATKI NA ŻONĘ i inne scenariusze Andrzej Dembończyk KANDYDATKI NA ŻONĘ i inne scenariusze Copyright by Andrzej Dembończyk & e-bookowo Grafika na okładce: shutterstock Projekt okładki: e-bookowo ISBN 978-83-7859-509-0 Wydawca: Wydawnictwo

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

Mam jednak nadzieję, że te ćwiczenia Ci się przydadzą :)

Mam jednak nadzieję, że te ćwiczenia Ci się przydadzą :) Przygotowałam dla Ciebie trzy ćwiczenia, które mogą pomóc Ci pisać w oryginalny sposób. Niestety, każdy z nas inaczej postrzega oryginalność dlatego ja zajęłam się tylko tym, co udało mi się rozpracować.

Bardziej szczegółowo

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 )

FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) FILM - SALON SPRZEDAŻY TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (A2 / B1 ) Klient: Dzień dobry panu! Pracownik: Dzień dobry! W czym mogę pomóc? Klient: Pierwsza sprawa: jestem Włochem i nie zawsze jestem pewny, czy wszystko

Bardziej szczegółowo

8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia

8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia http://produktywnie.pl RAPORT 8 sposobów na więcej czasu w ciągu dnia Jakub Ujejski Powered 1 by PROINCOME Jakub Ujejski Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona 1 z 10 1. Wstawaj wcześniej Pomysł, wydawać

Bardziej szczegółowo

Jak Zarobić Na Fakcie Własnego Rozwoju I Edukacji. Czyli propozycja, której NIKT jeszcze nie złożył w e-biznesie ani w Polsce ani na świecie.

Jak Zarobić Na Fakcie Własnego Rozwoju I Edukacji. Czyli propozycja, której NIKT jeszcze nie złożył w e-biznesie ani w Polsce ani na świecie. Jak Zarobić Na Fakcie Własnego Rozwoju I Edukacji Czyli propozycja, której NIKT jeszcze nie złożył w e-biznesie ani w Polsce ani na świecie. Przede wszystkim dziękuję Ci, że chciałeś zapoznać się z moją

Bardziej szczegółowo

Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów. WS PZPS Komisja szkolenia

Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów. WS PZPS Komisja szkolenia Kontrola niesportowego zachowania się uczestników zawodów WS PZPS Komisja szkolenia Agenda O 1. Przepisy gry przypomnienie O 2. Podział zachowań: O - niewłaściwe O - grubiańskie O - obraźliwe O - agresja

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo!

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo! Pielgrzymka,18.01. 2013 Kochana Mamo! Na początku mego listu chciałbym Ci podziękować za wiedzę, którą mi przekazałaś. Wiedza ta jest niesamowita i wielka. Cudownie ją opanowałem i staram się ją dobrze

Bardziej szczegółowo

Ulubione zabawki. "Pluszowy miś" Ola Szulejko. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut

Ulubione zabawki. Pluszowy miś Ola Szulejko. Mój misiaczek Karolina Parzybut. Mój misiaczek Karolina Parzybut Ulubione zabawki "Pluszowy miś" Ola Szulejko Miś, miś, piękny miś, z którym każdy śpi dziś. Już zgadliście? Bo ja tak! To wasz wspaniały pluszak. Wasza mama i wasz tata, też z nim kiedyś spali. A wiecie,

Bardziej szczegółowo

CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER. Justyna Bilik. opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański

CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER. Justyna Bilik. opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański CZUŁY FILM eng. GO AND TELL HER Justyna Bilik opieka artystyczna: Maciej Sobieszczański justyna.bilik@gazeta.pl WN. SAMOCHÓD DOSTAWCZY - DZIEŃ W zaśmieconym opakowaniami z fastfood a kokpicie z obrazkami

Bardziej szczegółowo

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku

I Komunia Święta. Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku I Komunia Święta Parafia pw. Bł. Jana Pawła II w Gdańsku Ktoś cię dzisiaj woła, Ktoś cię dzisiaj szuka, Ktoś wyciąga dzisiaj swoją dłoń. Wyjdź Mu na spotkanie Z miłym powitaniem, Nie lekceważ znajomości

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom.

W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. W obecnej chwili w schronisku znajdują same psy, ale można oddać pod opiekę również inne zwierzęta, które czekają na nowy dom. Mogą to być koty: Gdyby również zaszła taka potrzeba zaopiekowalibyśmy się

Bardziej szczegółowo

Gra planszowa dla 2 5 graczy w wieku powyżej 4 lat

Gra planszowa dla 2 5 graczy w wieku powyżej 4 lat ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA: 1 plansza 1 dwunastościenna kostka 36 kartoników ze zdjęciami potwora Nessie 1 woreczek 12 figurek fotografów (3 żółte, 3 czerwone, 2 niebieskie, 2 czarne i 2 zielone) 1 figurka potwora

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

(na podstawie książki Elżbiety Sujak Małżeństwo pielęgnowane )

(na podstawie książki Elżbiety Sujak Małżeństwo pielęgnowane ) (na podstawie książki Elżbiety Sujak Małżeństwo pielęgnowane ) Przeżywanie rozmowy Uzupełnij zdania zgodnie z tym, co czujesz. Wyobraź sobie opisaną sytuację, przeżyj ją i zanotuj swoje przeżycie. 1. Gdy

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek

Friedrichshafen 2014. Wjazd pełen miłych niespodzianek Friedrichshafen 2014 Wjazd pełen miłych niespodzianek Do piątku wieczora nie wiedziałem jeszcze czy pojadę, ale udało mi się wrócić na firmę, więc po powrocie do domu szybkie pakowanie i rano o 6.15 wyjazd.

Bardziej szczegółowo

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej.

Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. Kolejny udany, rodzinny przeszczep w Klinice przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Mama męża oddała nerkę swojej synowej. 34-letnia Emilia Zielińska w dniu 11 kwietnia 2014 otrzymała nowe życie - nerkę

Bardziej szczegółowo

JAK TO NAZWAĆ? autor: Adam Janicki. według opowiadania pod tym samym tytułem

JAK TO NAZWAĆ? autor: Adam Janicki. według opowiadania pod tym samym tytułem JAK TO NAZWAĆ? autor: Adam Janicki według opowiadania pod tym samym tytułem producent/właściciel praw Nazwa firmy Adres e-mail telefon ROZJAŚNIENIE DO: 1. PLENER. SZOSA POŚRÓD PÓL. SIERPNIOWE POPOŁUDNIE.

Bardziej szczegółowo

ŚLEPA MIŁOŚĆ DENIS JADCZUK

ŚLEPA MIŁOŚĆ DENIS JADCZUK ŚLEPA MIŁOŚĆ DENIS JADCZUK SCENA 1 Wieczór. Pod dom Aleksa i Pauliny podjeżdża Maciej. Wysiada z samochodu, idzie do frontowych drzwi. Otwiera mu Paulina. Aleks! Maciej przyjechał! (z góry) Już schodzę!

Bardziej szczegółowo

Trzy kroki do e-biznesu

Trzy kroki do e-biznesu Wstęp Świat wokół nas pędzi w niewiarygodnym tempie - czy Ty też chwilami masz wrażenie, że nie nadążasz? Może zastanawiasz się, czy istnieje sposób, by dogonić ten pędzący pociąg życia pełen różnego rodzaju

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY

ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY ĆWICZENIA W ZAPOBIEGANIU OSTEOPOROZY Ćwiczenie 1. - Stajemy w rozkroku na szerokości bioder. Stopy skierowane lekko na zewnątrz, mocno przywierają do podłoża. - Unosimy prawą rękę ciągnąc ją jak najdalej

Bardziej szczegółowo

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994

Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 Na skraju nocy & Jarosław Bloch Rok udostępnienia: 1994 NA SKRAJU NOCY Moje obrazy Na skraju nocy widziane oczyma dziecka Na skraju nocy życie wygląda inaczej Na moich obrazach...w nocy Życie w oczach

Bardziej szczegółowo

ŚPIĄCA KRÓLEWNA. Występują: Narrator 1. Narrator 2. Narrator 3. Królewna Shimonna. Kryształowa wróżka. Bursztynowa wróżka.

ŚPIĄCA KRÓLEWNA. Występują: Narrator 1. Narrator 2. Narrator 3. Królewna Shimonna. Kryształowa wróżka. Bursztynowa wróżka. 1 do artykułu z cyklu Bajkowe Abecadło autorstwa Chanthy E.C. zamieszczonego na www.abcprzedszkola.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. ŚPIĄCA KRÓLEWNA Występują: Narrator 1 Narrator 2 Narrator 3 Królewna Shimonna

Bardziej szczegółowo

Cykl życia sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Cykl życia sprzętu elektrycznego i elektronicznego Cykl życia sprzętu elektrycznego i elektronicznego Spis treści: 1. Wstęp. 2. Cykl życia urządzeń elektrycznych i elektronicznych. 3. Cykl życia mojego starego komputera w porównaniu z kosztami eksploatacyjnymi.

Bardziej szczegółowo

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie?

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie? CZAS PRZYSZŁY GRY 1. Gra ma na celu utrwalenie form i zastosowania czasu przyszłego niedokonanego i dokonanego. Może być przeprowadzona jako gra planszowa z kostką i pionkami, albo w formie losowania porozcinanych

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet.

Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet. Niniejszy tekst jest własnością intelektualną autora. W celu jego wykorzystania należy się z nim skontaktować: emilia_moniuszko@poczta.onet.pl Scenariusz do przedstawienia interaktywnego dla dzieci pt.:

Bardziej szczegółowo

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV

Wolontariat. Igor Jaszczuk kl. IV Wolontariat Wolontariat ważna sprawa, nawet super to zabawa. Nabierz w koszyk groszy parę, będziesz miał ich całą chmarę. Z serca swego daj znienacka, będzie wnet Szlachetna Paczka. Komuś w trudzie dopomoże,

Bardziej szczegółowo

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili

LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili LP JA - autoprezentacja JA - autoidentyfikacja MY ONI 1. SZKOŁA: nie było jakiejś fajnej paczki, było ze Ŝeśmy się spotykali w bramie rano i palili papierosy a później wieczorem po szkole tez Ŝeśmy się

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca

Każdy patron. to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie. Pani Ania. Mądra, dobra. i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca Autor wiersza: Anna Sobotka PATRON Każdy patron to wzór do naśladowania. Takim wzorem była dla mnie Pani Ania. Mądra, dobra i zawsze wyrozumiała. W ciszy serca uszczęśliwić mnie umiała. Myśli moje do Niej

Bardziej szczegółowo

Część 11. Rozwiązywanie problemów.

Część 11. Rozwiązywanie problemów. Część 11. Rozwiązywanie problemów. 3 Rozwiązywanie problemów. Czy jest jakiś problem, który trudno Ci rozwiązać? Jeżeli tak, napisz jaki to problem i czego próbowałeś, żeby go rozwiązać 4 Najlepsze metody

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA

STARY TESTAMENT. JÓZEF I JEGO BRACIA 11. JÓZEF I JEGO BRACIA JÓZEF I JEGO BRACIA 51 Jakub miał wielu synów. Było ich dwunastu. Jakub kochał wszystkich, ale najbardziej kochał Józefa. Może to dlatego, że Józef urodził się, kiedy Jakub był już stary. Józef był mądrym

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD

Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD Praca z rodzicami dziecka i nastolatka z ADHD K A T A R Z Y N A O R K I S Z S T O W A R Z Y S Z E N I E N A R Z E C Z D Z I E C I Z N A D P O B U D L I W O Ś C I Ą P S Y C H O R U C H O W Ą Moment narodzenia

Bardziej szczegółowo

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta

Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Wiersz Horrorek państwowy nr 3 Ania Juryta Nie wiem zupełnie jak to się stało, że w końcu zdać mi się to udało... Wszystko zaczęło się standardowo: Samo południe plac manewrowy... Słońce jak zwykle zaciekle

Bardziej szczegółowo

Poszukiwanie skarbu. Liczba osób: 1 + 1. Opis

Poszukiwanie skarbu. Liczba osób: 1 + 1. Opis Poszukiwanie skarbu Liczba osób: 1 + 1. Opis Na dworze, w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie, kępki trawy), chowamy jakiś przedmiot. Zależnie od naszych intencji może to być rzecz znana dziecku,

Bardziej szczegółowo

Gdy dziecko staje się nastolatkiem...

Gdy dziecko staje się nastolatkiem... Gdy dziecko staje się nastolatkiem... Jak mu pomóc? Jak z nim wytrzymać? Jak go zrozumieć? Jak go wychowywać? Opracowanie: Joanna Kiedrowicz psycholog NASTOLATEK DZIECKO Inny wygląd Inna emocjonalność

Bardziej szczegółowo

Teksty Drugie 2005, 6, s. 210-215. Wiersze. Tadeusz Kantor. http://rcin.org.pl

Teksty Drugie 2005, 6, s. 210-215. Wiersze. Tadeusz Kantor. http://rcin.org.pl Teksty Drugie 2005, 6, s. 210-215 Tadeusz Kantor Tadeusz KANTOR Alaube żeby tylko ta chwila szczególna nie uleciała, jest przed świtem godzina 4 ta nad ranem - ta szczególna chwila, która jest w ą t i

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY. Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY. Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013 Imię i nazwisko ucznia... Wypełnia nauczyciel Klasa... SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY Numer ucznia w dzienniku Instrukcja dla ucznia Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013 TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO Czas

Bardziej szczegółowo

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE

ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 1 ŻYCIE BEZ PASJI JEST NIEWYBACZALNE 2 Padał deszcz. Mówią, że podczas deszczu dzieci się nudzą. Nie oni. Ukradkiem wzięli rowery i postanowili pojechać przed siebie: -myślisz, że babcia nas widziała?

Bardziej szczegółowo

,,Bezpieczny świat dziecka

,,Bezpieczny świat dziecka W listopadzie 2014r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej brali udział w II edycji konkursu literacko plastycznego organizowanego przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego

Bardziej szczegółowo

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi Centrum Misji i Ewangelizacji / www.cme.org.pl Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi Główna myśl: Bądź naśladowcą Jezusa Tekst: Mk 8,34 Jezus zapowiada swoją śmierć i zmartwychwstanie

Bardziej szczegółowo

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA

HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA HISTORIA WIĘZIENNEGO STRAŻNIKA Tekst biblijny: Dz. Ap. 16,19 36 Tekst pamięciowy: Dz. Ap. 16,31 ( ) Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom. Bóg chce, abyś uwierzył w Jego Syna, Jezusa

Bardziej szczegółowo

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2 I Część wstępna TOK ZAJĘĆ 1. Zabawa powitalna pt. Witam Cię CZYNNOŚCI N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x

Bardziej szczegółowo

Jak poznać dziewczynę na sylwestra

Jak poznać dziewczynę na sylwestra 1 Jak poznać dziewczynę na sylwestra Niniejsza publikacja, ani żadna jej część, nie może być kopiowana, ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana, powielana czy też odczytywana w środkach publicznego

Bardziej szczegółowo

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży

Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Łomży SCENARIUSZ ZAJĘĆ DO PRZEDSZKOLA Z ADMINISTRACJĄ ZA PAN BRAT - - POZNAJEMY ZAWÓD PRACOWNIKA BIUROWEGO I PRACĘ URZĘDNIKA Cel: uświadomienie dzieciom, że z zawodami biurowymi można spotkać się niemalże na

Bardziej szczegółowo

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE-

KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- WCZEŚNIEJSZA GWIAZDKA KOCHAM CIĘ-NIEPRZYTOMNIE WIEM, ŻE TY- MNIE PODOBNIE NA CÓŻ WIĘC CZEKAĆ MAMY OBOJE? Z NASZYM SPOTKANIEM WSPÓLNYM? MNIE- SZKODA NA TO CZASU TOBIE- ZAPEWNE TAKŻE, WIĘC SPOTKAJMY SIĘ

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie

Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Liczą się proste rozwiązania wizyta w warsztacie Szybciej poznaję ceny. To wszystko upraszcza. Mistrz konstrukcji metalowych, Martin Elsässer, w rozmowie o czasie. Liczą się proste rozwiązania wizyta w

Bardziej szczegółowo

Koniec szkoły! Bezpieczne wakacje na wsi. AKCJA SPECJALNA FundacjI Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA

Koniec szkoły! Bezpieczne wakacje na wsi. AKCJA SPECJALNA FundacjI Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA Koniec szkoły! Bezpieczne wakacje na wsi AKCJA SPECJALNA FundacjI Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA Drogie dzieci, Coraz większymi krokami zbliżają się upragnione i długo wyczekiwane przez Was wakacje. Pamiętajcie

Bardziej szczegółowo

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!!

W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W MOJEJ RODZINIE WYWIAD Z OPĄ!!! W dniu 30-04-2010 roku przeprowadziłem wywiad z moim opą -tak nazywam swojego holenderskiego dziadka, na bardzo polski temat-solidarność. Ten dzień jest może najlepszy

Bardziej szczegółowo