Ten dokument prawdopodobnie będzie aktualizowany, najnowsza wersję (po angielsku) można znaleźć zawsze tutaj:

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Ten dokument prawdopodobnie będzie aktualizowany, najnowsza wersję (po angielsku) można znaleźć zawsze tutaj:"

Transkrypt

1 Alesis Fusion wiadomości dla początkujących (filozofia systemu plików w Alesis Fusion) Wersja dokumentu 1.03 (20/11/2007) Alesis Fusion OS 1.24 Autor: Joeri Peeters Pierwsze wydanie: 13/11/2007 Tłumaczenie: Łukasz Gajowski (dnia: 08/12/2007) Ten dokument jest dla początkujących, którzy kupili piękny instrument klasy workstation Alesis Fusion. Napisałem ten dokument, ponieważ ważne jest zrozumienie idei systemu plików tegoż instrumentu, aby móc poprawnie kopiować nowe brzmienia do swojego Fusion a, stworzone przez różnych ludzi. Mogą to być wirtualne analogowe brzmienia, brzmienia FM lub brzmienia stworzone z użyciem sampli i multisampli. (Fantastyczne brzmienia Pana Howell'sa i wspaniałe Nebulae, jeśli kochasz pady) (Znakomite brzmienia Ultra od Klaus a) (Banki brzmień: Vstream) Ten dokument prawdopodobnie będzie aktualizowany, najnowsza wersję (po angielsku) można znaleźć zawsze tutaj: (Od tłumacza: Będę starał się aktualne wersje tłumaczyć na polski. Najnowszej polskiej wersji tego dokumentu szukajcie na stronie ) Zanim zaczniemy: Mówię w języku niderlandzkim, dlatego część screenshotów zrobiłem używając Windowsa XP Home edition w języku niderlandzkim, jednak są one zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. Przepraszam, ale nie mam Mac a. Mój laptop skonfigurowany jest w trybie dual boot. Dlatego używam także systemu Linux Ubuntu Trzeba uważać, ponieważ Linux to nie Windows i używa innych ścieżek dostępu do plików i folderów. Linux Ubuntu 7.10 jest fantastycznym darmowym systemem operacyjnym, z dobrą obsługą sprzętu.

2 Start: Jeśli podłączysz swojego Fusion a do komputera lub laptopa z pomocą kabla USB, pojawi się dodatkowa litera dysku. Na poniższym screenie jest to: (N:) Zobaczysz dwa foldery: Clipboard oraz Volume. (Dopisek tłumacza: jeśli masz także w instrumencie podłączoną kartę Compact Flash, to pojawi się jeszcze jedna litera - do dysku Compact Flash) Folder Volume to ten gdzie są zapisywane dane: programs (brzmienia), samples (sample), multisamples (multisample) i tak dalej...

3 Używam mojego laptopa jako DAW (digital audio workstation) a nie Fusiona z jego rejestratorem audio. Dlatego nie wytłumaczę folderów takich jak audio i songs, gdzie są zapisywanie dane audio i sekwencera. Od tłumacza: opiszę w skrócie, to co autor tekstu pominął. W folderze Audio znajdują się ścieżki audio z songów, w których są one nagrane. Jeśli ustawiony jest zegar w Fusionie, to wtedy pliki audio i foldery będą miały w nazwach daty utworzenia. Na poniższym screenie widzimy 4 foldery, odniesienia (przyporządkowania) do tych folderów i plików znajdują się w sekwencjach midi (songach), w których są te ścieżki audio. Poniżej widzimy, że ścieżki audio mają rozszerzenie flt T0x to numer tracku audio, a dalej mamy w nazwie dokładną datę i godzinę utworzenia. W folderze Songs znajdują się banki z naszymi sekwencjami midi. Sekwencje midi mają rozszerzenie afn. A są to tak naprawdę pliki midi (SMF TYPE 1 i tylko TYPE 1 Fusion obsługuje). W folderze Mixes, znajdują się banki z naszymi miksami (pliki mają rozszerzenie afm). A w folderze Patterns znajdują się banki z naszymi przebiegami arpeggio (pliki afa).

4 Teraz wracamy do tekstu autora: Aby łatwo wytłumaczyć strukturę plików, jako przykład posłuży bank brzmień Hollowsun's Freepack04. Dysk G w tym przykładzie, to nie dysk Fusiona, tylko symulacja struktury plików Fusiona, z pominięciem takich folderów jak songs, audio i innych. Dzięki temu łatwiej robić screenshoty. Teraz podwójnie kliknęliśmy na Programs, tu znajdują się wszystkie zapisane na dysku banki brzmień (programs). W przykładzie widzimy folder HS Freepack#04.

5 Gdy podwójnie klikniemy na folder HS Freepack#04, to znajdziemy w nim takie pliki jak Angel Bells.afp, itp. oraz plik bank.txt. Pliki o rozszerzeniu: *.afp to pliki z brzmieniami (Alesis Fusion Programs) Jeśli otworzymy plik bank.txt w notatniku, to znajdziemy listę 8 plików afp: Bank.txt zawsze rozpoczyna się sformułowaniem Number of items (Liczba pozycji): Za nazwą programu znajdujemy literę :L :L to pozycja dla padów PAD (jedna z kategorii fusiona). Program może być także w kilku kategoriach, np.: string i pad jednocześnie. Dlatego czasem można znaleźć różne litery, jak :LFC, za nazwą programu. Możemy wrzucić plik afp (np. brzmienie Virtual Analog) vstream.afp do tego folderu i ręcznie edytować plik bank.txt. Dzięki takiej ręcznej edycji, samodzielnie zweryfikowaliśmy bank (zamiast w instrumencie). Co to jest weryfikowanie banków wyjaśnię w dalszej części tego dokumentu.

6 Łatwiej jest użyć programu Fusionsort od Marco, jeśli chcesz przearanżować brzmienia (programs) lub dodać wybrane brzmienia do innych (osobnych) banków. (Od tłumacza: program jest do ściągnięcia w dziale download polskiej strony o tym instrumencie: (http://www.fusion.waves.pl) Co jeśli plik bank.txt jest zepsuty? (np. gdy źle go edytowaliśmy, a nie pamiętamy jak było oryginalnie) Możesz skasować ten plik i wykonać weryfikację w instrumencie. System operacyjny Fusiona automatycznie zeskanuje foldery i wygeneruje brakujący plik: bank.txt, jeśli został skasowany. Pamiętaj, gdy usuniesz plik bank.txt z jakiegoś banku brzmień, to utracisz przyporządkowanie brzmień do kategorii, ponieważ te informacje nie są zapisywane w brzmieniu (.afp), tylko w tym pliku tekstowym. Więc lepiej od czasu do czasu zrobić kopię zapasową całego folderu Volume o wtedy można plik odzyskać z backupu. Lekcją jest: ZAWSZE RÓB KOPIĘ ZAPASOWĄ CAŁEGO KATALOGU: VOLUME, ZANIM BĘDZIESZ INSTALOWAŁ NOWE BRZMIENIA. Możesz np. zmienić nazwę tego folderu Freepack#04. Jednak lepiej to zrobić ZANIM użyjesz brzmienia (programu) w MIXie (MIX to zbiór brzmień ułożonych w warstwy, lub podzielonych na klawiaturze). To samo dotyczy używania brzmień w SONG'u. NIE ZMIENIAJ NAZW SAMPLI LUB MULTISAMPLI oraz ICH FOLDERÓW. NIGDY! Tego nie potrzeba robić... POWTARZAM NIE ZMIENIAJ NAZW SAMPLI LUB MULTISAMPLI oraz NAZW FOLDERÓW SAMPLI I MULTISAMPLI! ZAWSZE FORMATUJ SWÓJ TWARDY DYSK W FUSION'IE, NIGDY W WINDOWSACH! Jeśli kupisz bank brzmień, np. KPR ULTRA, to normalne jest, że otrzymasz mały skompresowany plik.zip, w którym będzie folder Ultra ze 129 plikami afp i pliczkiem bank.txt. Te brzmienia, to przyjemnie zaprogramowane brzmienia VA (wirtualny analog) i FM, a niektóre używają sampli z wewnętrznego ROMu Alesis'a Fusion. W takim banku nie ma multisampli, ani sampli, dlatego bank mało zajmuje. W tym przypadku musisz jedynie skopiować folder ULTRA SYNTH ze wszystkimi plikami *.afp do swojego katalogu programs w Fusionie. Po załadowaniu nowego banku, zawsze weryfikuj (verify) cały Programs. Tylko wtedy Fusion zobaczy, że dodano nowy bank do listy banków w folderze Programs i nowy bank brzmień stanie się użyteczny.

7 Teraz spójrzmy na folder z samplami (Samples): Jest to największy folder, tylko z plikami *.afs (Alesis Fusion Samples) Dla przykładu: w banku sampli vstream_01, znajduje się 697 sampli, gdzie przeważnie pliki mają w nazwach XXX, a dalej jest napisane jaki to sampel (nuta), np. G1. Nie możesz zobaczyć różnicy między samplami stereo a mono, ani między ciągiem sampli a zalopowanym samplem. Jednak można zobaczyć te informacje w instrumencie, we właściwościach sampli. Pliki a fs mogą być konwertowane z pików *.wav lub *.aiff (mac), lub z sampli Akai, a także z sound fontów (SF2). Na stronie Alesis'a jest do ściągnięcia darmowy konwerter sampli - Fusion Converter. Tym programem możemy zapisać sample z innych formatów do naszego Fusion'a. Poniżej jest link, z którego można pobrać ten program. Ten program jest użyteczny, działa stabilnie. Jednak osobiście dochodzę do wniosku, że nie jest aż tak przyjazny dla użytkownika. Gdy tworzysz nowe foldery brzmień (programs), to musisz przenieść pliki, aby stworzyć ładne zestawy brzmień (lub ja jestem tak głupi, że nie umiem zrozumieć różnych opcji, lub obsługi Fusion Converter'a). Sądzę, że graficznie zrobiono dobrą robotę. I mam nadzieję, że program ten będzie ulepszany, pytanie kiedy? Jednym z braków Fusion Converter'a jest to, że nie można przydzielić sampli do różnych stref klawiatury ze sporządzona listą funkcji multisampli naciskając nutę graficznie (lub przez midi). sample_c1 Range C0-C1 sample_c2 Range C1#-C2 sample_c3 Range C2#-C3 Jeśli potrzebujesz taniego, ale fantastycznego i BARDZO przyjaznego programu do loop'ów, to polecam program Zero-X od beatcreator. Aktualnie, pisząc to, ta strona jest zamknięta (od września 2007) i zastanawiam się dlaczego tak się stało. Sampli, które są już w formacie Fusion'a, nie można skonwertować z powrotem do formatu wav. No wiesz, bezpieczeństwo. Nie rozumiem dlaczego sample nie mogą być skopiowane i użyte w innym sprzętowym lub programowym samplerze. Możesz poszukać pliku bank.txt w folderze z jakimiś samplami i bezpiecznie go usunąć. Zostanie on automatycznie utworzony, gdy Fusion zostanie uruchomiony, lub jeśli użyjesz funkcji weryfikacji (verify) w instrumencie. Nie ma potrzeby przenoszenia wszystkich plików afs do innego katalogu. Rezultatem TEGO może być WIELKI problem. Pisałem o tym wcześniej. Nie dotykaj tego.

8 Teraz spójrzmy na folder z multisamplami (Multisamples) Alesis do multisampli wybrał rozszerzenie *.afi a nie *.afm. Nie wiem dlaczego tak zrobił, jednak musiał mieć powód. (Od tłumacza: tym powodem było to, że rozszerzenie *.afm jest już zajęte przez mix'y) Warto zauważyć, że pliki multisampli (*.afi), są bardzo małego rozmiaru. Sample są zlinkowane (jednak nie jest to twardy link) z multisamplami. Np. w multisamplu: FS1R Float Sweep.afi znajdują się sample: FS1R FS1R FS1R FS1R Float Float Float Float Swp Swp Swp Swp G2.afs G3.afs G4.afs G5.afs (Tak sądzę, jednak nie mogę tego teraz sprawdzić, ponieważ jestem 50 km od mojego kochanego Fusion'a) Teraz powinieneś rozumieć dlaczego nie możesz zmieniać nazwy sampli, multisampli lub ich folderów. Jeśli zmienisz nazwę lub przeniesiesz (na przykład sample FS1R*), to wtedy multisampel FS1R Float Sweep.afi nie będzie mógł znaleźć pliku *.afs w folderze HSFreepack#04 z samplami. (Od tłumacza: a nazw multisampli nie można zmieniać, ponieważ one są przyporządkowane do brzmień (Programs).

9 Przykład instalacji nowego banku brzmień (Programs) - vstream_02 z samplami i multisamplami Otwórz folder, gdzie rozpakowałeś archiwum z plikami brzmień (unzip lub unrar), wybierz 3 katalogi i PRZECIĄGNIJ te foldery do Volume, na twardym dysku, Twojego Fusion'a. Jeśli pojawi się komunikat, że folder i jakieś pliki istnieją, itp. Naciśnij yes to all ( tak na wszystko ) I rozpocznie się kopiowanie:

10 Gotowe! Jedna uwaga dla użytkowników systemu operacyjnego LINUX (użytkowników Ubuntu, Redhat'a, SuSE lub jakieś innej dystrybucji Linuxa) Jeśli kopiujesz duży bank brzmień, np. o objętości 250 MB (programs, sample i multisample), to pasek postępu nie jest zawsze poprawny. Jeśli jest gotowe na 100%, to spójrz na kółko Pitch Bend'u w Fusion'ie. Jeśli ciągle ma niebieski kolor i (lub) mruga, to oznacza, że dane dalej są kopiowane!!! Nie próbuj wtedy odmotowywać, ani odłączać kabla.

11 Jak bezpiecznie odłączyć twardy dysk Fusion'a! Przyszedł czas, aby odłączyć instrument z komputera, ale na razie NIE odłączaj kabla USB!!! Nie teraz! W Twoim pasku zadań, możesz zobaczyć zieloną strzałkę (w Win XP). W języku angielskim, gdy najedziesz kursorem myszki na tę ikonkę, to pojawi się napis: safely removal hardware. Po polsku będzie to: Bezpieczne usuwanie sprzętu PODWÓJNIE KLIKNIJ na tę ikonkę. Teraz spójrz na wszystko co co ma w nazwie USB, po angielsku będzie to brzmiało: USB Mass Storage Device A po polsku: Masowe urządzenie magazynujące USB. USB może być w nazwie wielu urządzeń, twardych dysków, pendrive'ów, skanerów...

12 Klikaj podwójnie, aż znajdziesz Alesis'a: W przykładzie jest drugi na liście: Zapamiętaj co to jest litera dysku N? (zobacz drugą stronę tej instrukcji) WAŻNE!!! ZAMKNIJ WSZYSTKIE OKNA EXPLORER'A lub JAKIEGOKOLWIEK innego programu, który ma akurat otwarty dysk N:! Najlepszym wyjściem jest zamknąć wszystkie programy! Teraz wybierz dysk N kliknij OK

13 Następnie pojawi się informacja, że sprzęt może być bezpiecznie odłączony! Jeśli to nie zadziała, wybierz z listy kolejne urządzenie USB i naciśnij OK Gdy operacja zakończy się sukcesem, twardy dysk Fusion'a zostanie usunięty z listy urządzeń:

14 Teraz możesz odłączyć kabel USB, jeśli chcesz.

15 Teraz przyszedł czas na weryfikację brzmień (Programs), sampli oraz multisampli. Jak to można wykonać w Fusion'ie? Nie wyłączaj instrumentu, tylko wybierz z menu: GLOBAL ITEM Zaznacz każdą pozycję (od songs), aż do ostatniej pozycji i przy każdej naciskaj Mark Gdy już zaznaczysz wszystkie pozycje, to wybierz przycisk Process Następnie naciśnij Verify, potwierdź operację używając przycisku Yes zobaczysz INFORMACJĘ, że wybrane pozycję będą weryfikowane. Tym sposobem weryfikacja została zakończona i nowe (wgrane) programy, sample, itp., stają się widoczne!

16 Wskazówki dotyczące programu Fusion Converter. Chcesz załadować sample (*.wav) do swojego instrumentu? Potrzebujesz darmowy Fusion Converter, ponieważ Alesis Fusion nie czyta bezpośrednio plików *.wav. Postępowanie jest bardzo proste przeciągnij i upuść. Gdzie są zapisywane konwertowane pliki? Kiedy uruchomisz ten program, on automatycznie utworzy katalogi potrzebne do zapisywania konwertowanych sampli. Struktura folderów jest taka sama, jak ta w Alesis Fusion. Folder Mixes jest bezcelowy, ponieważ nie można z pomocą fusion converter'a tworzyć mixów

17 Możesz bezpiecznie usunąć folder archiwum (Fusion Archives) z całą zawartością przed rozpoczęciem nowej konwersji. Możesz zmienić ścieżkę, gdzie są zapisane wszystkie skonwertowane sample, ale zalecane jest zostawić domyślną wartość tej ścieżki dostępu do archiwum, a inne ustawienia zmienić na:

18 Darmowy Fusion converter konwertuje następujące sample: *.wav = Waveform Audio (windows) *.aif = Audio Interchange File (mac) *.aiff = Audio Interchange File (mac) *.sf2 = Creative Labs Soundfont 2.0 Bank File *.akp = (akai programs???) S5000 & S6000 series więcej informacji w akp: wyszukiwarka rozszerzeń plików:

19 Jeśli kupujesz sample na CD (w formacie.wav), ważne jest, aby były to pętle wav. Jednak lepiej kupić w formacie Akai, np. S6000 Akai Compatible CD. Wtedy nie potrzeba przydzielać sampli do poszczególnych stref na klawiaturze. Uważaj na ludzi sprzedających sample stereo! Jest to jawne oszustwo w sklepach sprzedających sample stereo. Bo często sprzedają sample podwójne mono!!!!! Sample w mono mogą być łatwo utworzone w oszukanym stereo, kopiując samplowany lewy kanał do prawego kanału! Zresztą 90% sampli mono jest ok i wymagają mniej czasu na załadowanie. Efekt stereo można uzyskać dzięki LFO (używając kontroli panoramy z użyciem LFO), z pomocą wewnętrznych efektów Fusion'a, lub tworząc patche z różnymi multisamplami... Już wcześniej polecałem program: Zero-X - płynny looper: Jeśli chcesz samplować i loopować: Inna wskazówka odnośnie tworzenia loopów w programie Zero-X. Aby utworzyć płynną pentlę, trzeba zmienić wartość value na -1 z pozycji loop start Wyeliminuje to efekt trzasku, gdy sample będą później konwertowane do Fusion'a. Zaufaj mi, zmień tę opcję, jeśli chcesz płynnie loopować. ZAWSZE rób kopię bezpieczeństwa oryginalnych plików *.wav, ponieważ nie można z powrotem zamienić sampli Fusion'a na format *.wav!

20 Pragnę stwierdzić, że konwersja na format Fusion'a, to proste przeciągnij i upuść : Najpierw wybierz przycisk ADD Folder i wybierz folder, gdzie masz zapisane sample: Wybierz folder i naciśnij OK. Teraz powinieneś zobaczyć sample:

21 Nie wybieraj Import ALL! Ważne jest, czy sample są przyporządkowane poprawnie do klawiszy: Na przykład: Sample_C1 Sample_C2 Sample_C3 a nie: Sample_C3 Sample_Cl Sample_C2 W tym przykładzie nazwy sampli, to rosnące liczby.

22 Teraz wybierz pierwszą grupę sampli: (wybierz początkowy sampel i mając wciśnięty klawisz shift, wybierz ostatni sampel) Teraz przyszedł czas, aby przeciągnąć i upuścić: Program zapyta cie o nazwę: Zostaniesz zapytany o nazwę nowego banku. Wpisz nazwę banku (w tym przypadku jest to China) i naciśnij OK:

23 Gdy konwertowanie zakończy się, to pojawi się komunikat: F

24 Zobaczmy jak wyglądają pliki po konwersji, naciśnij + i otwórz strukturę katalogu: Znajdujemy folder China, następnie plik China.afp i 7 sampli. Spójrzmy teraz na to w explorerze: Utworzone:

25 W multisamplach (Multisamples): Widzimy folder China, a w nim plik China.afi (plik multisampli), oraz plik bank.txt. W samplach (Samples): Widzimy folder China z 7 samplami po konwersji (z takimi samymi nazwami jak w oryginale), oraz widzimy plik bank.txt.

26 W brzmieniach (Programs): Folder China z 1 brzmieniem (Programs), a w nim plik (.afp) z taka samą nazwą oraz plik bank.txt.

27 Teraz zajmiemy się konwersją drugiej partii sampli: Nazwijmy ją Digibell:

28 Jeśli spojrzymy na strukturę katalogów: Drugi FOLDER 'DIGIBELL' został utworzony!!!!!!!! Nie bój się, poprawimy to później... Podsumowanie: Zawsze konwertuj sample w grupach. NIE używaj import all (importuj wszystkie).

29 Możemy kopiować całą zawartość folderów do Fusion'a, ale nie tędy droga... NIE MA potrzeby zapełniać hd Fusion'a niepotrzebnymi folderami! Wszystko co potrzebujemy do skopiowania, to WSZYSTKIE pliki *.afi (multisamples) w jednym pojedynczym katalogu! Oraz musimy skopiować WSZYSTKIE pliki *.afs (samples) w jednym pojedynczym katalogu! PRZECZYTAJ TO: Jeśli chcemy jakiś standardów: Multisample (Multisamples): Vstream_03 (wszystkie pliki *.afi) Sample (Samples): Vstream_03 (wszystkie pliki *.afs) Brzmienia (Programs): Vstream_03 (wszystkie pliki *.afp) NIE MA POTRZEBY KOPIOWAĆ pliku bank.txt, (z folderów sampli i multisampli dopisek tłumacza), on jest automatycznie tworzony w twoim Fusion'ie! Volume: \Multisamples\Vstream_03\*.afi \Samples\Vstream_03\*.afs (Dopisek tłumacza: na tej 29 stronie autor wprowadza trochę zamieszania, więc nie bierzcie do serca tej ostatniej strony tego dokumentu. Ów dokument autor będzie dalej uzupełniać. Myślę, że w przyszłości ta strona i wszystko następne będzie bardziej zrozumiałe. A ja w miarę możliwości będę starał się tłumaczyć nowe strony tego dokumentu.) W trakcie tworzenia... Ten dokument i PDF został utworzony z pomocą przenośnej wersji openoffice.

Przewodnik użytkownika

Przewodnik użytkownika Przewodnik użytkownika Linux Mint MATE Edition Page 1 of 46 Spis treści WPROWADZENIE DO LINUX MINT... 4 HISTORIA...4 CEL...4 NUMERY WERSJI I NAZWY KODOWE...5 EDYCJE...6 GDZIE ZNALEŹĆ POMOC...6 INSTALACJA

Bardziej szczegółowo

Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora

Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora Otwórz okno na Świat Poradnik dla Seniora Jak korzystać z komputera i Internetu Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie

Bardziej szczegółowo

Pendrive jako dyskietka startowa

Pendrive jako dyskietka startowa Pendrive jako dyskietka startowa Jak wszyscy dokładnie wiemy, nowe komputery, zarówno laptopy jak i PC-ty, nie posiadają zamontowanej stacji dyskietek 3,5. Taki jest po prostu trend na rynku, a wszelkie

Bardziej szczegółowo

instrukcja obs³ugi Znamy Twoje potrzeby www.reset2.pl

instrukcja obs³ugi Znamy Twoje potrzeby www.reset2.pl www.reset2.pl Znamy Twoje potrzeby (C) RESET2 Sp. z o.o. - wszystkie prawa zastrze one, ³¹cznie z prawem do reprodukcji czêœci lub ca³oœci publikacji w jakiejkolwiek formie. Do³o yliœmy wszelkich starañ,

Bardziej szczegółowo

Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5. Podręcznik użytkownika

Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5. Podręcznik użytkownika Adam Zalepa DIRECTORY OPUS 5 Podręcznik użytkownika ŁÓDŹ 2013 1 ISBN 978-83-937613-0-2 Układ typograficzny autora. Wydawca: Producent programu: Tomasz Bernacik GPSoftware PO Box 570 Ashgrove Queensland

Bardziej szczegółowo

Virtualization Manager 12 Professional

Virtualization Manager 12 Professional PARAGON Software GmbH ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Virtualization Manager 12 Professional Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Cyfrowy odtwarzacz plików muzycznych MP3 i WMA / przeglądarka zdjęć / twardy dysk USB 2.0. Instrukcja obsługi, język polski

Cyfrowy odtwarzacz plików muzycznych MP3 i WMA / przeglądarka zdjęć / twardy dysk USB 2.0. Instrukcja obsługi, język polski 1 ARCHOS 104 Cyfrowy odtwarzacz plików muzycznych MP3 i WMA / przeglądarka zdjęć / twardy dysk USB 2.0 Instrukcja obsługi, język polski Wersja 1.0 - Najnowszą wersję instrukcji obsługi oraz aktualizację

Bardziej szczegółowo

Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7

Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7 PC Factory S.A. Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7 Krok po kroku Spis treści 1. Uaktualnianie systemu Windows Vista do systemu Windows 7... 3 Wprowadzenie... 3 Sprawdzenie,

Bardziej szczegółowo

Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19

Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19 Spis treści Podziękowania...9 O autorach... 11 Wstęp... 13 Część I Korzystanie z systemu Damn Small Linux... 19 Rozdział 1. O systemie Damn Small Linux... 21 Miara sukcesu Damn Small Linux... 22 Co Damn

Bardziej szczegółowo

Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98

Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98 Materiały pomocnicze Podstawy obsługi komputera z systemem Windows 95/98 Warszawa 1999 Opracowanie: Janusz S. Wierzbicki Adres e-mail: Janusz@oeiizk.waw.pl Marta.Wnukowicz@twardagim.edu.pl 1. Wstęp Kurs

Bardziej szczegółowo

asc Plan Lekcji - Pomoc online asc Plan Lekcji - Pomoc online

asc Plan Lekcji - Pomoc online asc Plan Lekcji - Pomoc online Spis treści asc Plan Lekcji... 1 1 Wstęp... 1 1.1 Po co jest strona z pomocą?... 1 1.2 Pobieranie nowszych wersji i instalacja... 1 1.3 Wymagania systemowe... 1 1.4 Jak sprawdzić, którą wersję programu

Bardziej szczegółowo

Spis treści Jak sprawdzić wersję systemu operacyjnego Windows?... 3

Spis treści Jak sprawdzić wersję systemu operacyjnego Windows?... 3 Pytania i odpowiedzi Ochrona Internetu PLAY Spis treści Jak sprawdzić wersję systemu operacyjnego Windows?... 3 Określanie, czy komputer działa pod kontrolą 32-bitowej, czy 64-bitowej wersji Windows XP...

Bardziej szczegółowo

Wolne oprogramowanie do komponowania i notacji muzycznej

Wolne oprogramowanie do komponowania i notacji muzycznej Wolne oprogramowanie do komponowania i notacji muzycznej Źródło: http://musescore.org, data: pn, 02/18/2013 Podręcznik Ten podręcznik przeznaczony jest dla programu MuseScore w wersji 0.9.2 i późniejszych.

Bardziej szczegółowo

SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE. Podręcznik użytkownika

SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE. Podręcznik użytkownika SYSTEM UPGRADE UTILITIES 2010 SUITE Podręcznik użytkownika Spis treści Bezproblemowe i bezpieczne migracje do Windows 7...3 Tworzenie kopii zapasowej bieżącego systemu...3 Tworzenie rozruchowego nośnika

Bardziej szczegółowo

wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011

wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011 wydanie VI KOPRIN Sp. z o.o. Koszalin 2011 Rodos 2010 Instalacja i aktualizacja Wydanie VI, 6.8.14.0 2011 KOPRIN Sp. z o.o. KOPRIN Sp. z o.o. 75-062 Koszalin, ul. Wyszyńskiego 1 tel. 94 717 35 00, 347

Bardziej szczegółowo

2005 porad dla peceta

2005 porad dla peceta 2005 porad dla peceta Spis porad PC FORMAT 1 2005 porad dla peceta Windows XP Service Pack 2 1. Blokowanie wyskakujących okienek Po zainstalowaniu dodatku SP2 w programie Internet Explorer zostanie włączona

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr Zespół Ubuntu.pl Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr wersja 1.0 16 maja 2014 Spis treści Spis treści Spis treści 1 Wstęp.................... 2 1.1 O Ubuntu................ 2 1.2 Dlaczego warto zmienić

Bardziej szczegółowo

Podstawy obsługi komputera

Podstawy obsługi komputera Stowarzyszenie Rudzkie Konto Pomocy 41-709 Ruda Śląska, ul. Markowej 22 Rudzkie Konto Pomocy w Rudzie Śląskiej Podstawy obsługi komputera Materiały pomocnicze do kursu komputerowego Piotr Krawczyk, Tomasz

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU BECKER Content Manager

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU BECKER Content Manager INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU BECKER Content Manager Instrukcja zawiera informacje o sposobie przeglądania, kupowania, pobierania i instalowania aktualizacji oraz dodatkowych zawartości w urządzeniu nawigacyjnym

Bardziej szczegółowo

Joomla! 1.5 Instrukcja Instalacji

Joomla! 1.5 Instrukcja Instalacji Joomla! 1.5 Instrukcja Instalacji Autor: Andy Wallace Tłumaczenie: Tomasz Dobrzyński Joomla! User Documentation Team Wersja 0.5 30 Październik 2007 Podziękowania i Licencja Podziękowania Chciałbym złożyć

Bardziej szczegółowo

2. Zrozumieć środowisko GUI

2. Zrozumieć środowisko GUI 2-1 2. Zrozumieć środowisko GUI 2.1 Wstęp Graficzne środowisko pracy (GUI Graphical User Interface) w Linuksie, w przeciwieństwie do systemu Microsoft Windows, jest programem opcjonalnym. Oznacza to, że

Bardziej szczegółowo

Kancelaris pytania i odpowiedzi użytkowników i administratorów

Kancelaris pytania i odpowiedzi użytkowników i administratorów Kancelaris pytania i odpowiedzi użytkowników i administratorów Nr 14 dokumentu: Tytuł: FAQ Administratora i FAQ Użytkownika Wersja: 2 Data: 2014-02-03 Krótki opis: Ten dokument zawiera pytania i odpowiedzi

Bardziej szczegółowo

1. INSTRUKCJA BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA ----------------------------------------------------------------- 7

1. INSTRUKCJA BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA ----------------------------------------------------------------- 7 1 1. INSTRUKCJA BEZPIECZNEGO UŻYTKOWANIA ----------------------------------------------------------------- 7 2. OPIS URZĄDZENIA --------------------------------------------------------------------------------------------------

Bardziej szczegółowo

RTM. Podręcznik użytkownika

RTM. Podręcznik użytkownika RTM Podręcznik użytkownika Copyright Acronis International GmbH, 2002-2012. Wszelkie prawa zastrzeżone. Acronis, Acronis Compute with Confidence, Acronis Recovery Manager, Acronis Secure Zone, Acronis

Bardziej szczegółowo

ROBOT DYDAKTYCZNY ROBOT ARM PRO V3 INSTRUKCJE MONTAŻU:

ROBOT DYDAKTYCZNY ROBOT ARM PRO V3 INSTRUKCJE MONTAŻU: ROBOT DYDAKTYCZNY ROBOT ARM PRO V3 INSTRUKCJE MONTAŻU: Model RA1-PRO V3 AREXX - THE NETHERLANDS V0413-1 - Spis treści 1. Opis produktu Ramię Robota 5 2. Wymagane narzędzia 7 3. Lista części 8 4. Instrukcje

Bardziej szczegółowo

Lunar Program powiększający Wersja 7.0

Lunar Program powiększający Wersja 7.0 Lunar Program powiększający Wersja 7.0 dla Systemów Operacyjnych Microsoft Windows Copyright 1998-2006 Dolphin Oceanic Ltd. Technology House Blackpole Estate, West Worcester WR3 8TJ Wielka Brytania Tel:

Bardziej szczegółowo

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1

Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Materiały do ćwiczeń z technologii informacyjnej dla kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne str. 1 Drodzy Studenci! W niniejszej publikacji zaprezentowany jest materiał do ćwiczeń z technologii informacyjnej

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do laboratorium komputerowego część 2. Małgorzata Kołaczkowska

Wprowadzenie do laboratorium komputerowego część 2. Małgorzata Kołaczkowska Wprowadzenie do laboratorium komputerowego część 2 Małgorzata Kołaczkowska . Spis treści 1 Sieć komputerowa Instytutu Matematycznego 5 1.1 Topologia sieci........................... 5 1.2 Adresy sieciowe..........................

Bardziej szczegółowo

Komputer. Stworzone na Wikibooks, bibliotece wolnych podręczników. W praktyce. Autor: Kompowiec Autor zdjęcia z okładki: Procolotor

Komputer. Stworzone na Wikibooks, bibliotece wolnych podręczników. W praktyce. Autor: Kompowiec Autor zdjęcia z okładki: Procolotor Komputer W praktyce Autor: Kompowiec Autor zdjęcia z okładki: Procolotor Stworzone na Wikibooks, bibliotece wolnych podręczników Całość tekstu jest objęta licencją CC-BY-SA 3.0 i jednocześnie GNU General

Bardziej szczegółowo

Instrukcja programu Rachunek Small Business

Instrukcja programu Rachunek Small Business Instrukcja programu Rachunek Small Business 1 / 25 Table of contents Wstęp... 3 O programie... 4 Możliwości programu... 4 Przydatne funkcje programu... 4 Instalacja programu... 5 Licencja i aktywacja programu...

Bardziej szczegółowo