Ten dokument prawdopodobnie będzie aktualizowany, najnowsza wersję (po angielsku) można znaleźć zawsze tutaj:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Ten dokument prawdopodobnie będzie aktualizowany, najnowsza wersję (po angielsku) można znaleźć zawsze tutaj:"

Transkrypt

1 Alesis Fusion wiadomości dla początkujących (filozofia systemu plików w Alesis Fusion) Wersja dokumentu 1.03 (20/11/2007) Alesis Fusion OS 1.24 Autor: Joeri Peeters Pierwsze wydanie: 13/11/2007 Tłumaczenie: Łukasz Gajowski (dnia: 08/12/2007) Ten dokument jest dla początkujących, którzy kupili piękny instrument klasy workstation Alesis Fusion. Napisałem ten dokument, ponieważ ważne jest zrozumienie idei systemu plików tegoż instrumentu, aby móc poprawnie kopiować nowe brzmienia do swojego Fusion a, stworzone przez różnych ludzi. Mogą to być wirtualne analogowe brzmienia, brzmienia FM lub brzmienia stworzone z użyciem sampli i multisampli. (Fantastyczne brzmienia Pana Howell'sa i wspaniałe Nebulae, jeśli kochasz pady) (Znakomite brzmienia Ultra od Klaus a) (Banki brzmień: Vstream) Ten dokument prawdopodobnie będzie aktualizowany, najnowsza wersję (po angielsku) można znaleźć zawsze tutaj: (Od tłumacza: Będę starał się aktualne wersje tłumaczyć na polski. Najnowszej polskiej wersji tego dokumentu szukajcie na stronie ) Zanim zaczniemy: Mówię w języku niderlandzkim, dlatego część screenshotów zrobiłem używając Windowsa XP Home edition w języku niderlandzkim, jednak są one zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. Przepraszam, ale nie mam Mac a. Mój laptop skonfigurowany jest w trybie dual boot. Dlatego używam także systemu Linux Ubuntu Trzeba uważać, ponieważ Linux to nie Windows i używa innych ścieżek dostępu do plików i folderów. Linux Ubuntu 7.10 jest fantastycznym darmowym systemem operacyjnym, z dobrą obsługą sprzętu.

2 Start: Jeśli podłączysz swojego Fusion a do komputera lub laptopa z pomocą kabla USB, pojawi się dodatkowa litera dysku. Na poniższym screenie jest to: (N:) Zobaczysz dwa foldery: Clipboard oraz Volume. (Dopisek tłumacza: jeśli masz także w instrumencie podłączoną kartę Compact Flash, to pojawi się jeszcze jedna litera - do dysku Compact Flash) Folder Volume to ten gdzie są zapisywane dane: programs (brzmienia), samples (sample), multisamples (multisample) i tak dalej...

3 Używam mojego laptopa jako DAW (digital audio workstation) a nie Fusiona z jego rejestratorem audio. Dlatego nie wytłumaczę folderów takich jak audio i songs, gdzie są zapisywanie dane audio i sekwencera. Od tłumacza: opiszę w skrócie, to co autor tekstu pominął. W folderze Audio znajdują się ścieżki audio z songów, w których są one nagrane. Jeśli ustawiony jest zegar w Fusionie, to wtedy pliki audio i foldery będą miały w nazwach daty utworzenia. Na poniższym screenie widzimy 4 foldery, odniesienia (przyporządkowania) do tych folderów i plików znajdują się w sekwencjach midi (songach), w których są te ścieżki audio. Poniżej widzimy, że ścieżki audio mają rozszerzenie flt T0x to numer tracku audio, a dalej mamy w nazwie dokładną datę i godzinę utworzenia. W folderze Songs znajdują się banki z naszymi sekwencjami midi. Sekwencje midi mają rozszerzenie afn. A są to tak naprawdę pliki midi (SMF TYPE 1 i tylko TYPE 1 Fusion obsługuje). W folderze Mixes, znajdują się banki z naszymi miksami (pliki mają rozszerzenie afm). A w folderze Patterns znajdują się banki z naszymi przebiegami arpeggio (pliki afa).

4 Teraz wracamy do tekstu autora: Aby łatwo wytłumaczyć strukturę plików, jako przykład posłuży bank brzmień Hollowsun's Freepack04. Dysk G w tym przykładzie, to nie dysk Fusiona, tylko symulacja struktury plików Fusiona, z pominięciem takich folderów jak songs, audio i innych. Dzięki temu łatwiej robić screenshoty. Teraz podwójnie kliknęliśmy na Programs, tu znajdują się wszystkie zapisane na dysku banki brzmień (programs). W przykładzie widzimy folder HS Freepack#04.

5 Gdy podwójnie klikniemy na folder HS Freepack#04, to znajdziemy w nim takie pliki jak Angel Bells.afp, itp. oraz plik bank.txt. Pliki o rozszerzeniu: *.afp to pliki z brzmieniami (Alesis Fusion Programs) Jeśli otworzymy plik bank.txt w notatniku, to znajdziemy listę 8 plików afp: Bank.txt zawsze rozpoczyna się sformułowaniem Number of items (Liczba pozycji): Za nazwą programu znajdujemy literę :L :L to pozycja dla padów PAD (jedna z kategorii fusiona). Program może być także w kilku kategoriach, np.: string i pad jednocześnie. Dlatego czasem można znaleźć różne litery, jak :LFC, za nazwą programu. Możemy wrzucić plik afp (np. brzmienie Virtual Analog) vstream.afp do tego folderu i ręcznie edytować plik bank.txt. Dzięki takiej ręcznej edycji, samodzielnie zweryfikowaliśmy bank (zamiast w instrumencie). Co to jest weryfikowanie banków wyjaśnię w dalszej części tego dokumentu.

6 Łatwiej jest użyć programu Fusionsort od Marco, jeśli chcesz przearanżować brzmienia (programs) lub dodać wybrane brzmienia do innych (osobnych) banków. (Od tłumacza: program jest do ściągnięcia w dziale download polskiej strony o tym instrumencie: (http://www.fusion.waves.pl) Co jeśli plik bank.txt jest zepsuty? (np. gdy źle go edytowaliśmy, a nie pamiętamy jak było oryginalnie) Możesz skasować ten plik i wykonać weryfikację w instrumencie. System operacyjny Fusiona automatycznie zeskanuje foldery i wygeneruje brakujący plik: bank.txt, jeśli został skasowany. Pamiętaj, gdy usuniesz plik bank.txt z jakiegoś banku brzmień, to utracisz przyporządkowanie brzmień do kategorii, ponieważ te informacje nie są zapisywane w brzmieniu (.afp), tylko w tym pliku tekstowym. Więc lepiej od czasu do czasu zrobić kopię zapasową całego folderu Volume o wtedy można plik odzyskać z backupu. Lekcją jest: ZAWSZE RÓB KOPIĘ ZAPASOWĄ CAŁEGO KATALOGU: VOLUME, ZANIM BĘDZIESZ INSTALOWAŁ NOWE BRZMIENIA. Możesz np. zmienić nazwę tego folderu Freepack#04. Jednak lepiej to zrobić ZANIM użyjesz brzmienia (programu) w MIXie (MIX to zbiór brzmień ułożonych w warstwy, lub podzielonych na klawiaturze). To samo dotyczy używania brzmień w SONG'u. NIE ZMIENIAJ NAZW SAMPLI LUB MULTISAMPLI oraz ICH FOLDERÓW. NIGDY! Tego nie potrzeba robić... POWTARZAM NIE ZMIENIAJ NAZW SAMPLI LUB MULTISAMPLI oraz NAZW FOLDERÓW SAMPLI I MULTISAMPLI! ZAWSZE FORMATUJ SWÓJ TWARDY DYSK W FUSION'IE, NIGDY W WINDOWSACH! Jeśli kupisz bank brzmień, np. KPR ULTRA, to normalne jest, że otrzymasz mały skompresowany plik.zip, w którym będzie folder Ultra ze 129 plikami afp i pliczkiem bank.txt. Te brzmienia, to przyjemnie zaprogramowane brzmienia VA (wirtualny analog) i FM, a niektóre używają sampli z wewnętrznego ROMu Alesis'a Fusion. W takim banku nie ma multisampli, ani sampli, dlatego bank mało zajmuje. W tym przypadku musisz jedynie skopiować folder ULTRA SYNTH ze wszystkimi plikami *.afp do swojego katalogu programs w Fusionie. Po załadowaniu nowego banku, zawsze weryfikuj (verify) cały Programs. Tylko wtedy Fusion zobaczy, że dodano nowy bank do listy banków w folderze Programs i nowy bank brzmień stanie się użyteczny.

7 Teraz spójrzmy na folder z samplami (Samples): Jest to największy folder, tylko z plikami *.afs (Alesis Fusion Samples) Dla przykładu: w banku sampli vstream_01, znajduje się 697 sampli, gdzie przeważnie pliki mają w nazwach XXX, a dalej jest napisane jaki to sampel (nuta), np. G1. Nie możesz zobaczyć różnicy między samplami stereo a mono, ani między ciągiem sampli a zalopowanym samplem. Jednak można zobaczyć te informacje w instrumencie, we właściwościach sampli. Pliki a fs mogą być konwertowane z pików *.wav lub *.aiff (mac), lub z sampli Akai, a także z sound fontów (SF2). Na stronie Alesis'a jest do ściągnięcia darmowy konwerter sampli - Fusion Converter. Tym programem możemy zapisać sample z innych formatów do naszego Fusion'a. Poniżej jest link, z którego można pobrać ten program. Ten program jest użyteczny, działa stabilnie. Jednak osobiście dochodzę do wniosku, że nie jest aż tak przyjazny dla użytkownika. Gdy tworzysz nowe foldery brzmień (programs), to musisz przenieść pliki, aby stworzyć ładne zestawy brzmień (lub ja jestem tak głupi, że nie umiem zrozumieć różnych opcji, lub obsługi Fusion Converter'a). Sądzę, że graficznie zrobiono dobrą robotę. I mam nadzieję, że program ten będzie ulepszany, pytanie kiedy? Jednym z braków Fusion Converter'a jest to, że nie można przydzielić sampli do różnych stref klawiatury ze sporządzona listą funkcji multisampli naciskając nutę graficznie (lub przez midi). sample_c1 Range C0-C1 sample_c2 Range C1#-C2 sample_c3 Range C2#-C3 Jeśli potrzebujesz taniego, ale fantastycznego i BARDZO przyjaznego programu do loop'ów, to polecam program Zero-X od beatcreator. Aktualnie, pisząc to, ta strona jest zamknięta (od września 2007) i zastanawiam się dlaczego tak się stało. Sampli, które są już w formacie Fusion'a, nie można skonwertować z powrotem do formatu wav. No wiesz, bezpieczeństwo. Nie rozumiem dlaczego sample nie mogą być skopiowane i użyte w innym sprzętowym lub programowym samplerze. Możesz poszukać pliku bank.txt w folderze z jakimiś samplami i bezpiecznie go usunąć. Zostanie on automatycznie utworzony, gdy Fusion zostanie uruchomiony, lub jeśli użyjesz funkcji weryfikacji (verify) w instrumencie. Nie ma potrzeby przenoszenia wszystkich plików afs do innego katalogu. Rezultatem TEGO może być WIELKI problem. Pisałem o tym wcześniej. Nie dotykaj tego.

8 Teraz spójrzmy na folder z multisamplami (Multisamples) Alesis do multisampli wybrał rozszerzenie *.afi a nie *.afm. Nie wiem dlaczego tak zrobił, jednak musiał mieć powód. (Od tłumacza: tym powodem było to, że rozszerzenie *.afm jest już zajęte przez mix'y) Warto zauważyć, że pliki multisampli (*.afi), są bardzo małego rozmiaru. Sample są zlinkowane (jednak nie jest to twardy link) z multisamplami. Np. w multisamplu: FS1R Float Sweep.afi znajdują się sample: FS1R FS1R FS1R FS1R Float Float Float Float Swp Swp Swp Swp G2.afs G3.afs G4.afs G5.afs (Tak sądzę, jednak nie mogę tego teraz sprawdzić, ponieważ jestem 50 km od mojego kochanego Fusion'a) Teraz powinieneś rozumieć dlaczego nie możesz zmieniać nazwy sampli, multisampli lub ich folderów. Jeśli zmienisz nazwę lub przeniesiesz (na przykład sample FS1R*), to wtedy multisampel FS1R Float Sweep.afi nie będzie mógł znaleźć pliku *.afs w folderze HSFreepack#04 z samplami. (Od tłumacza: a nazw multisampli nie można zmieniać, ponieważ one są przyporządkowane do brzmień (Programs).

9 Przykład instalacji nowego banku brzmień (Programs) - vstream_02 z samplami i multisamplami Otwórz folder, gdzie rozpakowałeś archiwum z plikami brzmień (unzip lub unrar), wybierz 3 katalogi i PRZECIĄGNIJ te foldery do Volume, na twardym dysku, Twojego Fusion'a. Jeśli pojawi się komunikat, że folder i jakieś pliki istnieją, itp. Naciśnij yes to all ( tak na wszystko ) I rozpocznie się kopiowanie:

10 Gotowe! Jedna uwaga dla użytkowników systemu operacyjnego LINUX (użytkowników Ubuntu, Redhat'a, SuSE lub jakieś innej dystrybucji Linuxa) Jeśli kopiujesz duży bank brzmień, np. o objętości 250 MB (programs, sample i multisample), to pasek postępu nie jest zawsze poprawny. Jeśli jest gotowe na 100%, to spójrz na kółko Pitch Bend'u w Fusion'ie. Jeśli ciągle ma niebieski kolor i (lub) mruga, to oznacza, że dane dalej są kopiowane!!! Nie próbuj wtedy odmotowywać, ani odłączać kabla.

11 Jak bezpiecznie odłączyć twardy dysk Fusion'a! Przyszedł czas, aby odłączyć instrument z komputera, ale na razie NIE odłączaj kabla USB!!! Nie teraz! W Twoim pasku zadań, możesz zobaczyć zieloną strzałkę (w Win XP). W języku angielskim, gdy najedziesz kursorem myszki na tę ikonkę, to pojawi się napis: safely removal hardware. Po polsku będzie to: Bezpieczne usuwanie sprzętu PODWÓJNIE KLIKNIJ na tę ikonkę. Teraz spójrz na wszystko co co ma w nazwie USB, po angielsku będzie to brzmiało: USB Mass Storage Device A po polsku: Masowe urządzenie magazynujące USB. USB może być w nazwie wielu urządzeń, twardych dysków, pendrive'ów, skanerów...

12 Klikaj podwójnie, aż znajdziesz Alesis'a: W przykładzie jest drugi na liście: Zapamiętaj co to jest litera dysku N? (zobacz drugą stronę tej instrukcji) WAŻNE!!! ZAMKNIJ WSZYSTKIE OKNA EXPLORER'A lub JAKIEGOKOLWIEK innego programu, który ma akurat otwarty dysk N:! Najlepszym wyjściem jest zamknąć wszystkie programy! Teraz wybierz dysk N kliknij OK

13 Następnie pojawi się informacja, że sprzęt może być bezpiecznie odłączony! Jeśli to nie zadziała, wybierz z listy kolejne urządzenie USB i naciśnij OK Gdy operacja zakończy się sukcesem, twardy dysk Fusion'a zostanie usunięty z listy urządzeń:

14 Teraz możesz odłączyć kabel USB, jeśli chcesz.

15 Teraz przyszedł czas na weryfikację brzmień (Programs), sampli oraz multisampli. Jak to można wykonać w Fusion'ie? Nie wyłączaj instrumentu, tylko wybierz z menu: GLOBAL ITEM Zaznacz każdą pozycję (od songs), aż do ostatniej pozycji i przy każdej naciskaj Mark Gdy już zaznaczysz wszystkie pozycje, to wybierz przycisk Process Następnie naciśnij Verify, potwierdź operację używając przycisku Yes zobaczysz INFORMACJĘ, że wybrane pozycję będą weryfikowane. Tym sposobem weryfikacja została zakończona i nowe (wgrane) programy, sample, itp., stają się widoczne!

16 Wskazówki dotyczące programu Fusion Converter. Chcesz załadować sample (*.wav) do swojego instrumentu? Potrzebujesz darmowy Fusion Converter, ponieważ Alesis Fusion nie czyta bezpośrednio plików *.wav. Postępowanie jest bardzo proste przeciągnij i upuść. Gdzie są zapisywane konwertowane pliki? Kiedy uruchomisz ten program, on automatycznie utworzy katalogi potrzebne do zapisywania konwertowanych sampli. Struktura folderów jest taka sama, jak ta w Alesis Fusion. Folder Mixes jest bezcelowy, ponieważ nie można z pomocą fusion converter'a tworzyć mixów

17 Możesz bezpiecznie usunąć folder archiwum (Fusion Archives) z całą zawartością przed rozpoczęciem nowej konwersji. Możesz zmienić ścieżkę, gdzie są zapisane wszystkie skonwertowane sample, ale zalecane jest zostawić domyślną wartość tej ścieżki dostępu do archiwum, a inne ustawienia zmienić na:

18 Darmowy Fusion converter konwertuje następujące sample: *.wav = Waveform Audio (windows) *.aif = Audio Interchange File (mac) *.aiff = Audio Interchange File (mac) *.sf2 = Creative Labs Soundfont 2.0 Bank File *.akp = (akai programs???) S5000 & S6000 series więcej informacji w akp: wyszukiwarka rozszerzeń plików:

19 Jeśli kupujesz sample na CD (w formacie.wav), ważne jest, aby były to pętle wav. Jednak lepiej kupić w formacie Akai, np. S6000 Akai Compatible CD. Wtedy nie potrzeba przydzielać sampli do poszczególnych stref na klawiaturze. Uważaj na ludzi sprzedających sample stereo! Jest to jawne oszustwo w sklepach sprzedających sample stereo. Bo często sprzedają sample podwójne mono!!!!! Sample w mono mogą być łatwo utworzone w oszukanym stereo, kopiując samplowany lewy kanał do prawego kanału! Zresztą 90% sampli mono jest ok i wymagają mniej czasu na załadowanie. Efekt stereo można uzyskać dzięki LFO (używając kontroli panoramy z użyciem LFO), z pomocą wewnętrznych efektów Fusion'a, lub tworząc patche z różnymi multisamplami... Już wcześniej polecałem program: Zero-X - płynny looper: Jeśli chcesz samplować i loopować: Inna wskazówka odnośnie tworzenia loopów w programie Zero-X. Aby utworzyć płynną pentlę, trzeba zmienić wartość value na -1 z pozycji loop start Wyeliminuje to efekt trzasku, gdy sample będą później konwertowane do Fusion'a. Zaufaj mi, zmień tę opcję, jeśli chcesz płynnie loopować. ZAWSZE rób kopię bezpieczeństwa oryginalnych plików *.wav, ponieważ nie można z powrotem zamienić sampli Fusion'a na format *.wav!

20 Pragnę stwierdzić, że konwersja na format Fusion'a, to proste przeciągnij i upuść : Najpierw wybierz przycisk ADD Folder i wybierz folder, gdzie masz zapisane sample: Wybierz folder i naciśnij OK. Teraz powinieneś zobaczyć sample:

21 Nie wybieraj Import ALL! Ważne jest, czy sample są przyporządkowane poprawnie do klawiszy: Na przykład: Sample_C1 Sample_C2 Sample_C3 a nie: Sample_C3 Sample_Cl Sample_C2 W tym przykładzie nazwy sampli, to rosnące liczby.

22 Teraz wybierz pierwszą grupę sampli: (wybierz początkowy sampel i mając wciśnięty klawisz shift, wybierz ostatni sampel) Teraz przyszedł czas, aby przeciągnąć i upuścić: Program zapyta cie o nazwę: Zostaniesz zapytany o nazwę nowego banku. Wpisz nazwę banku (w tym przypadku jest to China) i naciśnij OK:

23 Gdy konwertowanie zakończy się, to pojawi się komunikat: F

24 Zobaczmy jak wyglądają pliki po konwersji, naciśnij + i otwórz strukturę katalogu: Znajdujemy folder China, następnie plik China.afp i 7 sampli. Spójrzmy teraz na to w explorerze: Utworzone:

25 W multisamplach (Multisamples): Widzimy folder China, a w nim plik China.afi (plik multisampli), oraz plik bank.txt. W samplach (Samples): Widzimy folder China z 7 samplami po konwersji (z takimi samymi nazwami jak w oryginale), oraz widzimy plik bank.txt.

26 W brzmieniach (Programs): Folder China z 1 brzmieniem (Programs), a w nim plik (.afp) z taka samą nazwą oraz plik bank.txt.

27 Teraz zajmiemy się konwersją drugiej partii sampli: Nazwijmy ją Digibell:

28 Jeśli spojrzymy na strukturę katalogów: Drugi FOLDER 'DIGIBELL' został utworzony!!!!!!!! Nie bój się, poprawimy to później... Podsumowanie: Zawsze konwertuj sample w grupach. NIE używaj import all (importuj wszystkie).

29 Możemy kopiować całą zawartość folderów do Fusion'a, ale nie tędy droga... NIE MA potrzeby zapełniać hd Fusion'a niepotrzebnymi folderami! Wszystko co potrzebujemy do skopiowania, to WSZYSTKIE pliki *.afi (multisamples) w jednym pojedynczym katalogu! Oraz musimy skopiować WSZYSTKIE pliki *.afs (samples) w jednym pojedynczym katalogu! PRZECZYTAJ TO: Jeśli chcemy jakiś standardów: Multisample (Multisamples): Vstream_03 (wszystkie pliki *.afi) Sample (Samples): Vstream_03 (wszystkie pliki *.afs) Brzmienia (Programs): Vstream_03 (wszystkie pliki *.afp) NIE MA POTRZEBY KOPIOWAĆ pliku bank.txt, (z folderów sampli i multisampli dopisek tłumacza), on jest automatycznie tworzony w twoim Fusion'ie! Volume: \Multisamples\Vstream_03\*.afi \Samples\Vstream_03\*.afs (Dopisek tłumacza: na tej 29 stronie autor wprowadza trochę zamieszania, więc nie bierzcie do serca tej ostatniej strony tego dokumentu. Ów dokument autor będzie dalej uzupełniać. Myślę, że w przyszłości ta strona i wszystko następne będzie bardziej zrozumiałe. A ja w miarę możliwości będę starał się tłumaczyć nowe strony tego dokumentu.) W trakcie tworzenia... Ten dokument i PDF został utworzony z pomocą przenośnej wersji openoffice.

Pliki audio mp3 w Alesis Fusion

Pliki audio mp3 w Alesis Fusion Pliki audio mp3 w Alesis Fusion Autor: Łukasz Gajowski E-mail: lukasz@waves.pl Www: http://www.fusion.waves.pl Data napisania dokumentu: 08.12.2007 Często nowi użytkownicy Alesis'a Fusion zastanawiają

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu:

Instalacja programu: Instrukcja programu Konwerter Lido Aktualizacja instrukcji : 2012/03/25 INSTALACJA PROGRAMU:... 1 OKNO PROGRAMU OPIS... 3 DODANIE MODUŁÓW KONWERSJI... 3 DODANIE LICENCJI... 5 DODANIE FIRMY... 7 DODAWANIE

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM

CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM CZĘŚĆ A PIERWSZE KROKI Z KOMPUTEREM 1.1. PODSTAWOWE INFORMACJE PC to skrót od nazwy Komputer Osobisty (z ang. personal computer). Elementy komputera można podzielić na dwie ogólne kategorie: sprzęt - fizyczne

Bardziej szczegółowo

Nagrywamy podcasty program Audacity

Nagrywamy podcasty program Audacity Pobieranie i instalacja Program Audacity jest darmowym zaawansowanym i wielościeżkowym edytorem plików dźwiękowych rozpowszechnianym na licencji GNU GPL. Jest w wersjach dla systemów typu Unix/Linux, Microsoft

Bardziej szczegółowo

Dlaczego stosujemy edytory tekstu?

Dlaczego stosujemy edytory tekstu? Edytor tekstu Edytor tekstu program komputerowy służący do tworzenia, edycji i formatowania dokumentów tekstowych za pomocą komputera. Dlaczego stosujemy edytory tekstu? możemy poprawiać tekst możemy uzupełniać

Bardziej szczegółowo

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze

Szkolenie dla nauczycieli SP10 w DG Operacje na plikach i folderach, obsługa edytora tekstu ABC. komputera dla nauczyciela. Materiały pomocnicze ABC komputera dla nauczyciela Materiały pomocnicze 1. Czego się nauczysz? Uruchamianie i zamykanie systemu: jak zalogować się do systemu po uruchomieniu komputera, jak tymczasowo zablokować komputer w

Bardziej szczegółowo

Wymagania systemowe oraz sposób instalacji systemu Lokale Spis treści

Wymagania systemowe oraz sposób instalacji systemu Lokale Spis treści Wymagania systemowe oraz sposób instalacji systemu Lokale Spis treści Wymagania sprzętowe i systemowe :...2 Instalacja dla systemów Windows 32-bit...3 Instalacja dla systemów Windows 64-bit/Linux...6 1

Bardziej szczegółowo

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze?

Poradnik zetula.pl. Jak założyć konto na zetula.pl. i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? Poradnik zetula.pl Jak założyć konto na zetula.pl i zabezpieczyć dane na swoim komputerze? 1.Wejdź na stronę www.zetula.pl 2.Kliknij na odnośniku Utwórz nowe konto 3.Wypełnij formularz rejestracyjny. Pola

Bardziej szczegółowo

Windows XP - lekcja 3 Praca z plikami i folderami Ćwiczenia zawarte w tym rozdziale pozwolą na tworzenie, usuwanie i zarządzanie plikami oraz folderami znajdującymi się na dysku twardym. Jedną z nowości

Bardziej szczegółowo

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO

WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO WINDOWS XP PRO 1 WINDOWS XP PRO PLIK jest to ciąg informacji (bajtów) zapisany na nośniku zewnętrznym (dysku) pod określoną nazwą. Nazwa pliku może składać się z maksymalnie 256 znaków. W Windows XP plik

Bardziej szczegółowo

PROFITEC TREND Exclusive OTB HDD 2,5 Enclosure

PROFITEC TREND Exclusive OTB HDD 2,5 Enclosure PROFITEC TREND Exclusive OTB HDD 2,5 Enclosure PL MT5075 Instrukcja obsługi PL 2 Spis treści Zawartość zestawu...2 Właściwości...2 Specyfikacja...2 Wymagania systemowe...3 Instalacja dysku...3 Podłączenie

Bardziej szczegółowo

Krótka instrukcja instalacji Adobe Acrobat Reader

Krótka instrukcja instalacji Adobe Acrobat Reader Krótka instrukcja instalacji Adobe Acrobat Reader Program Adobe Acrobat Reader jest niezbędny do otwarcia dokumentu e-faktury tp. Jeżeli nie posiadają go Państwo w swoim komputerze, należy go zainstalować.

Bardziej szczegółowo

Site Installer v2.4.xx

Site Installer v2.4.xx Instrukcja programowania Site Installer v2.4.xx Strona 1 z 12 IP v1.00 Spis Treści 1. INSTALACJA... 3 1.1 Usunięcie poprzedniej wersji programu... 3 1.2 Instalowanie oprogramowania... 3 2. UŻYTKOWANIE

Bardziej szczegółowo

www.gim4.slupsk.pl/przedmioty

www.gim4.slupsk.pl/przedmioty Lekcja 4. Program komputerowy - instalacja i uruchomienie 1. Rodzaje programów komputerowych 2. Systemy operacyjne 3. Instalowanie programu 4. Uruchamianie programu 5. Kilka zasad pracy z programem komputerowym

Bardziej szczegółowo

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy

Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy Edytor tekstu OpenOffice Writer Podstawy OpenOffice to darmowy zaawansowany pakiet biurowy, w skład którego wchodzą następujące programy: edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program do tworzenia

Bardziej szczegółowo

Drukarki termosublimacyjne

Drukarki termosublimacyjne INK JET PHOTO IMAGING PREPRESS MEDICAL IMAGING Drukarki termosublimacyjne DS40 DS80 Instrukcja instalacji i ustawienia sterownika drukarki w systemie operacyjnym Windows 2000 i XP Wersja 3.10 Spis treści

Bardziej szczegółowo

Spis Treści: Przygotowanie do instalacji lub trybu Live Testowanie systemu bez instalacji (Live) Instalacja Luwe OS Web

Spis Treści: Przygotowanie do instalacji lub trybu Live Testowanie systemu bez instalacji (Live) Instalacja Luwe OS Web Spis Treści: 1. 2. 3. 4. Wstęp Przygotowanie do instalacji lub trybu Live Testowanie systemu bez instalacji (Live) Instalacja Luwe OS Web 1. Wstęp Witaj w podręczniku instalacji i pracy w trybie Live systemu

Bardziej szczegółowo

SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-520L

SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-520L SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-520L Przed rozpoczęciem instalacji przygotuj wszystkie niezbędne elementy wymagane do poprawnej

Bardziej szczegółowo

Instalacja Ubuntu 12.12

Instalacja Ubuntu 12.12 Instalacja Ubuntu 12.12 Instalację systemu operacyjnego zaczynamy jak zawsze od stworzenia (jeśli nie posiadamy oryginalnego) odpowiedniego nośnika. Można użyć płyty lub innego odpowiednio przygotowanego

Bardziej szczegółowo

edycja szablonu za pomocą programu NVU

edycja szablonu za pomocą programu NVU edycja szablonu za pomocą programu NVU 2 Edycja szablonu za pomocą dodatkowego oprogramowania daje nam znacznie więcej możliwości. Zarówno posiada wiele dodatkowych opcji formatowania tekstu jak również

Bardziej szczegółowo

DOKUMENTY I GRAFIKI. Zarządzanie zawartością Tworzenie folderu Dodawanie dokumentu / grafiki Wersje plików... 7

DOKUMENTY I GRAFIKI. Zarządzanie zawartością Tworzenie folderu Dodawanie dokumentu / grafiki Wersje plików... 7 DOKUMENTY I GRAFIKI SPIS TREŚCI Zarządzanie zawartością... 2 Tworzenie folderu... 3 Dodawanie dokumentu / grafiki... 4 Wersje plików... 7 Zmiana uprawnień w plikach... 9 Link do dokumentów i dodawanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji BMW INPA do interfejsu BMW USB VIAKEN

Instrukcja instalacji BMW INPA do interfejsu BMW USB VIAKEN Instrukcja instalacji BMW INPA do interfejsu BMW USB VIAKEN 1.Zmienna środowiskowa Instalacje rozpoczynamy od zmiany ścieżki we właściwościach mój komputer w zakładce zaawansowane, zmienne środowiskowe

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie II. Edytor dźwięku Audacity

Ćwiczenie II. Edytor dźwięku Audacity Ćwiczenie II. Edytor dźwięku Audacity Sprzęt Aplikacja Komputer osobisty PC Karta dźwiękowa zainstalowana w PC Mikrofon Wzmacniacz z kolumnami Audacity Program Audacity jest wielościeżkowym edytorem dźwięku.

Bardziej szczegółowo

a) Tworzymy podcast w programie Audacity

a) Tworzymy podcast w programie Audacity a) Tworzymy podcast w programie Audacity Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy jest ściągnięcie oprogramowania ze strony www.audacity.pl. Po ściągnięciu pliku, należy go zainstalować na komputerze pamiętając

Bardziej szczegółowo

WAŻNE! PRZECZYTAJ KONIECZNIE!

WAŻNE! PRZECZYTAJ KONIECZNIE! Pl_Omicron Addendum.fm Page 68 Wednesday, September 17, 2003 12:23 PM WAŻNE! PRZECZYTAJ KONIECZNIE! W przypadku każdego urządzenia magazynującego, które wykorzystuje nośniki cyfrowe, należy regularnie

Bardziej szczegółowo

PROFITEC ADVANT 3,5 HDD USB/E-SATA Enclosure

PROFITEC ADVANT 3,5 HDD USB/E-SATA Enclosure PROFITEC ADVANT 3,5 HDD USB/E-SATA Enclosure MT5076 Instrukcja obsługi 2 Spis treści Zawartość zestawu...2 Właściwości...2 Specyfikacja...2 Wymagania systemowe...3 Instalacja dysku...3 Podłączenie obudowy...4

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Opis urządzenia. Pierwsze użycie

Spis treści. Opis urządzenia. Pierwsze użycie Spis treści Opis urządzenia... 1 Pierwsze użycie... 1 Podstawowa obsługa urządzenia... 2 Opis diod LED... 2 Przygotowania do odczytu danych z urządzenia... 2 Proces instalacji... 3 Zmiana domyślnego sterownika

Bardziej szczegółowo

Instalacja i uruchomienie karty TwinHan w Windows XP Media Center.

Instalacja i uruchomienie karty TwinHan w Windows XP Media Center. Instalacja i uruchomienie karty TwinHan w Windows XP Media Center. Instalacja dodatkowego oprogramowania umożliwiającego uruchomienie karty TwinHan w Windows XP Media Center. Do instalacji potrzebne będą:

Bardziej szczegółowo

Obudowa zewnętrznego dysku twardego USB 2.0 3.5" (8,89cm)

Obudowa zewnętrznego dysku twardego USB 2.0 3.5 (8,89cm) Obudowa zewnętrznego dysku twardego USB 2.0 3.5" (8,89cm) Podręcznik użytkownika DA-71051 Przedmowa Gratulujemy zakupu naszego produktu! Przedstawimy nową koncepcję zapisu łączącą bezpieczeństwo z wygodą.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOSMYK

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOSMYK INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOSMYK Okno startowe programu Tutaj można pobrać instrukcję do programu W celu kontynucji pracy z programem należy zaakceptować powyższe warunki. Wybór opcji pracy programu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja konfigurowania sieci WiFi w Akademii Leona Koźmioskiego dla telefonów komórkowych z systemem Bada

Instrukcja konfigurowania sieci WiFi w Akademii Leona Koźmioskiego dla telefonów komórkowych z systemem Bada Instrukcja konfigurowania sieci WiFi w Akademii Leona Koźmioskiego dla telefonów komórkowych z systemem Bada Niniejsza instrukcja została przygotowana na telefonie z systemem operacyjnym Bada 1.1!!! UWAGA!!!

Bardziej szczegółowo

Instalacja protokołu PPPoE

Instalacja protokołu PPPoE Instalacja protokołu PPPoE Uruchomienie PPPoE w systemie Windows XP za pomocą wbudowanego kreatora Uruchomienie PPPoE w systemach z rodziny Windows 98 Instrukcja oparta na powszechnie dostępnych w Internecie

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu Warsztat 3 w sieci

Instalacja programu Warsztat 3 w sieci Instalacja programu Warsztat 3 w sieci (proszę uważnie przeczytać do końca) Spis treści 1 Przed instalacją...2 2 Przeprowadzanie po raz pierwszy instalacji sieciowej...3 2.1 Dane umieszczone na jednej

Bardziej szczegółowo

Zgrywus dla Windows v 1.12

Zgrywus dla Windows v 1.12 Zgrywus dla Windows v 1.12 Spis treści. 1. Instalacja programu. 2 2. Pierwsze uruchomienie programu.. 3 2.1. Opcje programu 5 2.2. Historia zdarzeń 7 2.3. Opisy nadajników. 8 2.4. Ustawienia zaawansowane...

Bardziej szczegółowo

Laboratorium Napędu robotów

Laboratorium Napędu robotów WYDZIAŁ ELEKTRYCZNY INSTYTUT MASZYN, NAPĘDÓW I POMIARÓW ELEKTRYCZNYCH Laboratorium Napędu robotów INS 5 Ploter frezująco grawerujący Lynx 6090F 1. OPIS PRZYCISKÓW NA PANELU STEROWANIA. Rys. 1. Przyciski

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji systemu. CardioScan 10, 11 i 12

Instrukcja instalacji systemu. CardioScan 10, 11 i 12 Instrukcja instalacji systemu CardioScan 10, 11 i 12 w wersji 76a/77a (pliki pobrane ze strony: http://www.oxford.com.pl/pobieranie/) Grudzień 2014 Strona 2 Instrukcja instalacji systemu CardioScan 10,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika aplikacji modernizowanego Systemu Informacji Oświatowej PRACA NA WIELU BAZACH DANYCH

Instrukcja użytkownika aplikacji modernizowanego Systemu Informacji Oświatowej PRACA NA WIELU BAZACH DANYCH Instrukcja użytkownika aplikacji modernizowanego Systemu Informacji Oświatowej PRACA NA WIELU BAZACH DANYCH wersja 1.0 2 Spis treści WPROWADZENIE... 3 IMPORT BAZY DANYCH... 6 Krok 1: Eksport bazy danych...

Bardziej szczegółowo

Techniki zaznaczania plików i folderów

Techniki zaznaczania plików i folderów Techniki zaznaczania plików i folderów Aby wykonać określone operacje na plikach lub folderach (np. kopiowanie, usuwanie, zmiana nazwy itp.) należy je najpierw wybrać (zaznaczyć) nazwa i ikona pliku lub

Bardziej szczegółowo

Instalacja i użytkowanie programu Fotolabo 3.0

Instalacja i użytkowanie programu Fotolabo 3.0 Instalacja i użytkowanie programu Fotolabo 3.0 Pobieranie i instalacja Pobierz program klikając w ikonę z menu po lewej na http://www.fotolabo.pl. Rozpocznie się pobieranie pliku fotolabo.zip [1,8 MB],

Bardziej szczegółowo

7 Business Ship Control dla Symfonia Handel

7 Business Ship Control dla Symfonia Handel 7 Business Ship Control dla Symfonia Handel Instrukcja Instalacji aplikacji wersja 2012.1 Twoje potrzeby. Nasze rozwiązania. www.siodemka.com Spis treści 1. Instalacja modułu... 3 2. Uruchomienie wykonywania

Bardziej szczegółowo

Obudowa zewnętrznego dysku USB 2.0, 2.5" (6.35cm)

Obudowa zewnętrznego dysku USB 2.0, 2.5 (6.35cm) Obudowa zewnętrznego dysku USB 2.0, 2.5" (6.35cm) Podręcznik użytkownika DA-71001 DA-71002 Przedmowa Gratulujemy zakupu naszego produktu! Przedstawimy nową koncepcję zapisu łączącą bezpieczeństwo z wygodą.

Bardziej szczegółowo

Windows Commander (WinCmd)

Windows Commander (WinCmd) Windows Commander (WinCmd) Windows Commander jest wygodnym i funkcjonalne narzędziem do zarządzania plikami. Stanowi on pewną konkurencję do Eksploratora Windows. Okno główne programu WinCmd składa się

Bardziej szczegółowo

AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA DO ROBOTA ODKURZAJĄCEGO KOBOLD

AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA DO ROBOTA ODKURZAJĄCEGO KOBOLD Strona 1 z 7 AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA DO ROBOTA ODKURZAJĄCEGO KOBOLD Możesz polepszyć i zoptymalizować działanie swojego Robota odkurzającego Kobold VR100 za pomocą nowego programu aktualizacyjnego

Bardziej szczegółowo

Windows 10 - Jak przygotować bootowalny nośnik instalacyjny USB?

Windows 10 - Jak przygotować bootowalny nośnik instalacyjny USB? 1 (Pobrane z slow7.pl) Windows 10 - Jak przygotować bootowalny nośnik instalacyjny Metoda 1 - Media Creation Tool Aby przygotować pendrive z instalatorem systemu Windows 10 należy pobrać narzędzie MediaCreationTool.

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Spis treści. I. Wprowadzenie... 2. II. Tworzenie nowej karty pracy... 3. a. Obiekty... 4. b. Nauka pisania...

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA. Spis treści. I. Wprowadzenie... 2. II. Tworzenie nowej karty pracy... 3. a. Obiekty... 4. b. Nauka pisania... INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA Spis treści I. Wprowadzenie... 2 II. Tworzenie nowej karty pracy... 3 a. Obiekty... 4 b. Nauka pisania... 5 c. Piktogramy komunikacyjne... 5 d. Warstwy... 5 e. Zapis... 6 III. Galeria...

Bardziej szczegółowo

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy

Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Temat: Organizacja skoroszytów i arkuszy Podstawowe informacje o skoroszycie Excel jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia skoroszytów. Skoroszyt jest zbiorem informacji, które są przechowywane w

Bardziej szczegółowo

7 Business Ship Control dla Systemu Zarządzania Forte

7 Business Ship Control dla Systemu Zarządzania Forte 7 Business Ship Control dla Systemu Zarządzania Forte Instrukcja instalacji aplikacji wersja 2012.1 Twoje potrzeby. Nasze rozwiązania. www.siodemka.com Spis treści 1. Instalacja aplikacji 7 Business Ship

Bardziej szczegółowo

Mac i MIDI. profesjonalne studio w Twoim domu. Michał Podpora Apple Distinguished Educator

Mac i MIDI. profesjonalne studio w Twoim domu. Michał Podpora Apple Distinguished Educator Mac i MIDI profesjonalne studio w Twoim domu Michał Podpora Apple Distinguished Educator Agenda co to jest MIDI podłączenie instrumentu MIDI do komputera Apple instrument sprzętowy a instrument programowy,

Bardziej szczegółowo

Aktualizacja do systemu Windows 8.1 przewodnik krok po kroku

Aktualizacja do systemu Windows 8.1 przewodnik krok po kroku Aktualizacja do systemu Windows 8.1 przewodnik krok po kroku Windows 8.1 instalacja i aktualizacja Zaktualizuj BIOS, aplikacje, sterowniki i uruchom usługę Windows Update Wybierz typ instalacji Zainstaluj

Bardziej szczegółowo

Kontrola topto. 1. Informacje ogólne. 2. Wymagania sprzętowe i programowe aplikacji. 3. Przykładowa instalacja topto. 4. Komunikacja.

Kontrola topto. 1. Informacje ogólne. 2. Wymagania sprzętowe i programowe aplikacji. 3. Przykładowa instalacja topto. 4. Komunikacja. Kontrola topto Obsługa aplikacji Kontrola topto 1. Informacje ogólne. 2. Wymagania sprzętowe i programowe aplikacji. 3. Przykładowa instalacja topto. 4. Komunikacja. 5. Dodawanie, edycja i usuwanie przejść.

Bardziej szczegółowo

czyli jak porządkować swoje dane

czyli jak porządkować swoje dane czyli jak porządkować swoje dane Wiem na czym polega zarządzanie danymi. Wiem, co to jest kompresja i dekompresja. Potrafię spakować i rozpakować pliki. Znam programy do kompresji. Dostrzegam różnicę między

Bardziej szczegółowo

Instrukcja wgrywania aktualizacji oprogramowania dla routera Edimax LT-6408n

Instrukcja wgrywania aktualizacji oprogramowania dla routera Edimax LT-6408n Instrukcja wgrywania aktualizacji oprogramowania dla routera Edimax LT-6408n Uwaga! Nowa wersja oprogramowania oznaczona numerem 1.03v jest przeznaczona tylko dla routerów mających współpracować z modemem

Bardziej szczegółowo

System zdalnego dostępu (VPN) do sieci Wydziału Elektrycznego PW

System zdalnego dostępu (VPN) do sieci Wydziału Elektrycznego PW System zdalnego dostępu (VPN) do sieci Wydziału Elektrycznego PW Dokument dostęny do pobrania Z początkiem bieżącego roku akademickiego 2011/2012 zotał uruchomiony nowy system zdalnego dostępu do sieci

Bardziej szczegółowo

SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-510L

SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-510L SKRÓCONA INSTRUKCJA INSTALACJI MODEMU I KONFIGURACJA POŁĄCZENIA Z INTERNETEM NA WINDOWS 8 DLA AnyDATA ADU-510L Przed rozpoczęciem instalacji przygotuj wszystkie niezbędne elementy wymagane do poprawnej

Bardziej szczegółowo

Aby uruchomić Multibooka, należy podłączyć nośnik USB do gniazda USB w komputerze, na którym program ma być używany.

Aby uruchomić Multibooka, należy podłączyć nośnik USB do gniazda USB w komputerze, na którym program ma być używany. Uruchamianie Multibooka. Aby uruchomić Multibooka, należy podłączyć nośnik USB do gniazda USB w komputerze, na którym program ma być używany. 1. Uruchomienie Multibooka Po podłączeniu nośnika i wykryciu

Bardziej szczegółowo

Program nazywa się: unetbootin

Program nazywa się: unetbootin Pobieranie programu dzięki któremu stworzymy bootowalną płytę CD Program nazywa się: unetbootin Ilustracja 1 Wpisujemy w wyszukiwarkę google: unetbootin. Staramy się znaleźć pozycję wyszukiwarce linka

Bardziej szczegółowo

Definiowanie układu - czyli lekcja 1.

Definiowanie układu - czyli lekcja 1. Definiowanie układu - czyli lekcja 1. Ten krótki kurs obsługi programu chciałbym zacząć od prawidłowego zdefiniowania układu, ponieważ jest to pierwsza czynność jaką musimy wykonać po zetknięciu się z

Bardziej szczegółowo

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl

PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl PORADNIK KORZYSTANIA Z SERWERA FTP ftp.architekturaibiznes.com.pl Do połączenia z serwerem A&B w celu załadowania lub pobrania materiałów można wykorzystać dowolny program typu "klient FTP". Jeżeli nie

Bardziej szczegółowo

Jeszcze raz więc powtarzam - wymieramy NIE i przechodzimy do kolejnego obrazka.

Jeszcze raz więc powtarzam - wymieramy NIE i przechodzimy do kolejnego obrazka. Podział filmu na 2CD Minęło 7 miesięcy od ostatniego artykułu o podziale filmu na 2CD. Postanowiliśmy więc nieco odkurzyć ten artykuł bo zaczynało powoli zajeżdzać starym mięchem :-) Czy wiele się zmieniło?

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika ARSoft-WZ3

Instrukcja użytkownika ARSoft-WZ3 02-699 Warszawa, ul. Kłobucka 8 pawilon 119 tel. 0-22 853-48-56, 853-49-30, 607-98-95 fax 0-22 607-99-50 email: info@apar.pl www.apar.pl Instrukcja użytkownika ARSoft-WZ3 wersja 1.5 1. Opis Aplikacja ARSOFT-WZ3

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja połączenia szerokopasmowego na Windows98/98SE Instalacja PPPoE w systemie Windows 98 i 98SE

Konfiguracja połączenia szerokopasmowego na Windows98/98SE Instalacja PPPoE w systemie Windows 98 i 98SE Konfiguracja połączenia szerokopasmowego na Windows98/98SE Instalacja PPPoE w systemie Windows 98 i 98SE Aby zainstalować protokół PPPoE, należy wcześniej przygotować system. Przygotowanie polega na aktualizacji

Bardziej szczegółowo

Windows XP Wiersz polecenia

Windows XP Wiersz polecenia Windows XP Wiersz polecenia, opracował Jan Biernat 1 z 7 Windows XP Wiersz polecenia DOS (ang. Disk Operating System) pierwszy przenośny (dyskowy) system operacyjny komputerów PC i mikrokomputerów lat

Bardziej szczegółowo

Memeo Instant Backup Podręcznik Szybkiego Startu

Memeo Instant Backup Podręcznik Szybkiego Startu Wprowadzenie Memeo Instant Backup pozwala w łatwy sposób chronić dane przed zagrożeniami cyfrowego świata. Aplikacja regularnie i automatycznie tworzy kopie zapasowe ważnych plików znajdujących się na

Bardziej szczegółowo

NetDrive czyli jak w prosty sposób zarządzać zawartością FTP

NetDrive czyli jak w prosty sposób zarządzać zawartością FTP NetDrive czyli jak w prosty sposób zarządzać zawartością FTP W razie jakichkolwiek wątpliwości, pytań lub uwag odnośnie niniejszego dokumentu proszę o kontakt pod adresem info@lukaszpiec.pl. Można także

Bardziej szczegółowo

Czysta Instalacja systemu Windows XP

Czysta Instalacja systemu Windows XP Czysta Instalacja systemu Windows XP Polega na zainstalowaniu systemu na partycji, gdzie aktualnie nie znajduje się żadna inna wersja systemu Windows, z wyjątkiem tego, który nie działa poprawnie i chcielibyśmy

Bardziej szczegółowo

WINDOWS 7. Kontakt do organizatora: Fundacja Aktywny Senior tel. 501 436 730, 605 257 600 mail: m.ferenc@sektor3.wroclaw.pl www.as.sektor3.wroclaw.

WINDOWS 7. Kontakt do organizatora: Fundacja Aktywny Senior tel. 501 436 730, 605 257 600 mail: m.ferenc@sektor3.wroclaw.pl www.as.sektor3.wroclaw. WINDOWS 7 WINDOWS 7 Windows pierwsze kroki Włączamy i wyłączamy komputer naciskając na obudowie przycisk. Należy go nacisnąć, a nie przytrzymać! Czasem komputer skonfigurowany jest tak, że aby go wyłączyć

Bardziej szczegółowo

W oknie na środku, moŝna wybrać język, który będzie językiem domyślnym dla TC. Wybierzmy zatem język polski:

W oknie na środku, moŝna wybrać język, który będzie językiem domyślnym dla TC. Wybierzmy zatem język polski: 1. Do czego słuŝy Total Commander? Total Commander jest dwu-panelowym menedŝerem plików, z powodzeniem zastępującym windowsowego Eksploratora. Dzięki niemu, operacje na plikach i folderach, takiej jak

Bardziej szczegółowo

Instalacja Wirtualnego Serwera Egzaminacyjnego

Instalacja Wirtualnego Serwera Egzaminacyjnego Instalacja Wirtualnego Serwera Egzaminacyjnego (materiał wewnętrzny: aktualizacja 2010-10-26 Pilotaż Egzaminów Online) Wprowadzenie: 1. Wirtualny Serwer Egzaminacyjny ma niewielkie wymagania sprzętowe

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOLASER

INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOLASER INSTRUKCJA OBSŁUGI PROGRAMU FOTOLASER Okno startowe programu W jednym zamówieniu można wysłać do 1000 zdjęć Wybierz odpowiednią opcję : Przelew ( tylko poczta) Wybieramy w momencie kiedy zdjęcia mają być

Bardziej szczegółowo

Gromadzenie danych. Przybliżony czas ćwiczenia. Wstęp. Przegląd ćwiczenia. Poniższe ćwiczenie ukończysz w czasie 15 minut.

Gromadzenie danych. Przybliżony czas ćwiczenia. Wstęp. Przegląd ćwiczenia. Poniższe ćwiczenie ukończysz w czasie 15 minut. Gromadzenie danych Przybliżony czas ćwiczenia Poniższe ćwiczenie ukończysz w czasie 15 minut. Wstęp NI-DAQmx to interfejs służący do komunikacji z urządzeniami wspomagającymi gromadzenie danych. Narzędzie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji KaMap CE

Instrukcja instalacji KaMap CE Instrukcja instalacji KaMap CE Tematy pomocy: 1. Instalacja z pliku instalatora.exe 1.1 Wymagania wstępne 1.2 Instalacja na palmtopie 1.3 Instalacja na nawigacji samochodowej 2. Instalacja z pliku.zip

Bardziej szczegółowo

Spis treści. 3. Nośniki i nagrywarki...z...38 CD i DVD 38 Pojemność płyt 41 Format płyt 42

Spis treści. 3. Nośniki i nagrywarki...z...38 CD i DVD 38 Pojemność płyt 41 Format płyt 42 3. Nośniki i nagrywarki...z...38 CD i DVD 38 Pojemność płyt 41 Format płyt 42 Spis treści Wstęp...Z... 5 1. Zakup nagrywarki...z... 7 Wybór typu nagrywarki 7 Rodzaje złącz 8 Technologia Burn-Proof 8 Formaty

Bardziej szczegółowo

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie

Wstęp. Skąd pobrać program do obsługi FTP? Logowanie Wstęp FTP - (ang. File Transfer Protocol - protokół transmisji danych) jest to protokół typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików na serwer, oraz z serwera poprzez program klienta FTP. Dzięki

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA INSTALACJI I URUCHOMIENIA PROGRAMÓW FINKA DOS W SYSTEMACH 64 bit

INSTRUKCJA INSTALACJI I URUCHOMIENIA PROGRAMÓW FINKA DOS W SYSTEMACH 64 bit INSTRUKCJA INSTALACJI I URUCHOMIENIA PROGRAMÓW FINKA DOS W SYSTEMACH 64 bit W celu uruchomienia programów DOS na Windows 7 Home Premium 64 bit lub Windows 8/8.1 można wykorzystać programy DoxBox oraz D-Fend

Bardziej szczegółowo

Współpraca Integry z programami zewnętrznymi

Współpraca Integry z programami zewnętrznymi Współpraca Integry z programami zewnętrznymi Uwaga! Do współpracy Integry z programami zewnętrznymi potrzebne są dodatkowe pliki. MoŜna je pobrać z sekcji Download -> Pozostałe po zalogowaniu do Strefy

Bardziej szczegółowo

Expo Composer. www.doittechnology.pl 1. Garncarska 5 70-377 Szczecin tel.: +48 91 404 09 24 e-mail: info@doittechnology.pl. Dokumentacja użytkownika

Expo Composer. www.doittechnology.pl 1. Garncarska 5 70-377 Szczecin tel.: +48 91 404 09 24 e-mail: info@doittechnology.pl. Dokumentacja użytkownika Expo Composer Dokumentacja użytkownika Wersja 1.0 www.doittechnology.pl 1 SPIS TREŚCI 1. O PROGRAMIE... 3 Wstęp... 3 Wymagania systemowe... 3 Licencjonowanie... 3 2. PIERWSZE KROKI Z Expo Composer... 4

Bardziej szczegółowo

Instalacja programu na systemie vista/win7/win8/win10. Instrukcja dotyczy instalacji wszystkich programów ( na przykładzie Helios ).

Instalacja programu na systemie vista/win7/win8/win10. Instrukcja dotyczy instalacji wszystkich programów ( na przykładzie Helios ). Instalacja programu na systemie vista/win7/win8/win10. Instrukcja dotyczy instalacji wszystkich programów ( na przykładzie Helios ). Program Helios pomoc społeczna pracuje zarówno na systemach 32 i 64

Bardziej szczegółowo

Aktywacja karty numaps Lifetime

Aktywacja karty numaps Lifetime Proszę kliknąć na link poniżej w celu zalogowania się do konta mygarmin: https://my.garmin.com Upewnij się, że Twoje urządzenie jest podłączone do komputera za pomocą kabla USB zanim przystąpisz do aktualizacji

Bardziej szczegółowo

Czytnik kart pamięci 8w1, Conrad USB 2.0 Instrukcja obsługi

Czytnik kart pamięci 8w1, Conrad USB 2.0 Instrukcja obsługi Czytnik kart pamięci 8w1, Conrad USB 2.0 Instrukcja obsługi Nr produktu: 410037 Strona 1 z 5 Instalacja oprogramowania 1. Przed podpięciem czytnika Simflash Express do komputera musisz zainstalować oprogramowanie.

Bardziej szczegółowo

8. Generowanie raportów

8. Generowanie raportów 8. Generowanie raportów 8.1 Eksport raportu sytuacyjno-wysokościowego z programu LandStar W celu wyeksportowania z programu LandStar pliku z raportem: 1. Wybierz w menu głównym programu Pliki Eksportuj

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA I WSKAZÓWKI

INSTRUKCJA I WSKAZÓWKI INSTRUKCJA I WSKAZÓWKI korzystania z maszyny wirtualnej Oracle VirtualBox 4 Michał Karbowańczyk, wrzesień 2011 Spis treści 1 Informacje wstępne...4 1.1 Nazewnictwo...4 1.2 Legalność...4 1.3 Instalacja

Bardziej szczegółowo

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC

Kancelaria Prawna.WEB - POMOC Kancelaria Prawna.WEB - POMOC I Kancelaria Prawna.WEB Spis treści Część I Wprowadzenie 1 Część II Wymagania systemowe 1 Część III Instalacja KP.WEB 9 1 Konfiguracja... dostępu do dokumentów 11 Część IV

Bardziej szczegółowo

Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows Acronis Backup & Recovery 10 Workstation. Instrukcja szybkiego rozpoczęcia pracy

Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows Acronis Backup & Recovery 10 Workstation. Instrukcja szybkiego rozpoczęcia pracy Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows Acronis Backup & Recovery 10 Workstation Instrukcja szybkiego rozpoczęcia pracy 1 Informacje na temat niniejszego dokumentu W tym dokumencie opisano sposób

Bardziej szczegółowo

Rozpoczęcie pracy. Kalibracja nabojów drukujących bez użycia komputera

Rozpoczęcie pracy. Kalibracja nabojów drukujących bez użycia komputera Rozpoczęcie pracy Kalibracja nabojów drukujących bez użycia komputera Należy najpierw wykonać czynności opisane na arkuszu Instalacja, aby zakończyć instalację sprzętu. Następnie należy wykonać czynności

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007)

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Instrukcja numer D1/04_01/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 (D1) Tworzenie kopii zapasowej ustawień systemowych serwera - Zadania do wykonania

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji programu SYSTEmSM

Instrukcja instalacji programu SYSTEmSM Instrukcja instalacji programu SYSTEmSM SYSTEmEG Sp. z o.o. Siedziba: ul. Wojrow icka 10a/14 PL 54-434 Wrocław + 48 (71) 354 47 76 Biuro: ul. Chociebuska 11 PL 54-433 Wrocław fax. + 48 (71) 358 04 99 Bank:

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji oprogramowania pixel-fox

Instrukcja instalacji oprogramowania pixel-fox Instrukcja instalacji oprogramowania pixel-fox Aktualizacja 08/2015 V7 (PL) - Subject to change without notice! Wymagania systemu: Aktualne minimalne wymagania systemowe dla program pixel-fox na PC: -

Bardziej szczegółowo

AKTUALIZACJA RĘCZNA TRYB OFFLINE (Przykład: WINDOWS 7-32 bits):

AKTUALIZACJA RĘCZNA TRYB OFFLINE (Przykład: WINDOWS 7-32 bits): AKTUALIZACJA RĘCZNA TRYB OFFLINE (Przykład: WINDOWS 7-32 bits): Jeżeli klient nie dysponuje podłączeniem do internetu w komputerze podłączonym do TRS 5000 EVO może zarejestrować się na stornie internetowej

Bardziej szczegółowo

Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika

Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika Kopia zapasowa i odzyskiwanie Podręcznik użytkownika Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows i Windows Vista są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft

Bardziej szczegółowo

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp

Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej. Wstęp Cykl lekcji informatyki w klasie IV szkoły podstawowej Wstęp Poniżej przedstawiam cykl początkowych lekcji informatyki poświęconym programowi Paint. Nie są to scenariusze lekcji, lecz coś w rodzaju kart

Bardziej szczegółowo

Skaner Mustek Scan Express

Skaner Mustek Scan Express INSTRUKCJA OBSŁUGI Nr produktu 884056 Skaner Mustek Scan Express Strona 1 z 14 Instalacja sterownika skanera TWAIN. Sterownik TWAIN jest modułem skanującym dostarczonym wraz Twoim skanerem. Jest on łatwo

Bardziej szczegółowo

POP 3.1. Czyli krótka historyjka w obrazkach jak poprawnie zainstalować i korzystać z programu POP

POP 3.1. Czyli krótka historyjka w obrazkach jak poprawnie zainstalować i korzystać z programu POP POP 3.1 Czyli krótka historyjka w obrazkach jak poprawnie zainstalować i korzystać z programu POP Spis treści: 1. Jak poprawnie zainstalować program POP? 2 2. Pierwsze uruchomienie i konfiguracja. 8 3.

Bardziej szczegółowo

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja

Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja SZARP http://www.szarp.org Synchronizator plików (SSC) - dokumentacja Wersja pliku: $Id: ssc.sgml 4420 2007-09-18 11:19:02Z schylek$ > 1. Witamy w programie SSC Synchronizator plików (SZARP Sync Client,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja aktualizacji programu Navigo na urządzeniach Aristo Voyager UWAGA!!!

Instrukcja aktualizacji programu Navigo na urządzeniach Aristo Voyager UWAGA!!! INSTRUKCJA Instrukcja aktualizacji programu Navigo na urządzeniach Aristo Voyager UWAGA!!! Przed przystąpieniem do procedury aktualizacji oprogramowania zalecane jest wykonanie kopii bezpieczeństwa plików

Bardziej szczegółowo

Przejściówka, adapter Digitus USB 2.0, wtyk USB A <=> SATA/IDE, 0,53 m

Przejściówka, adapter Digitus USB 2.0, wtyk USB A <=> SATA/IDE, 0,53 m INSTRUKCJA OBSŁUGI Przejściówka, adapter Digitus USB 2.0, wtyk USB A SATA/IDE, 0,53 m Numer produktu: 986091 Strona 1 z 11 1. Właściwości Obsługuje nadajniki SATA Obsługuje funkcję SATA II Asynchronous

Bardziej szczegółowo

JDK 7u25 NetBeans 7.3.1 Zajęcia 1 strona - 1

JDK 7u25 NetBeans 7.3.1 Zajęcia 1 strona - 1 JDK 7u25 NetBeans 7.3.1 Zajęcia 1 strona - 1 Uwaga: INSTALACJA NOWEJ PLATFORMY JAVA SE Wygląd stron WWW pobieranych z serwera może być inny (aktualizacje), od tych pokazanych w instrukcji, ponieważ instrukcja

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi. Karta video USB + program DVR-USB/8F. Dane techniczne oraz treść poniższej instrukcji mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.

Instrukcja obsługi. Karta video USB + program DVR-USB/8F. Dane techniczne oraz treść poniższej instrukcji mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Instrukcja obsługi Karta video USB + program DVR-USB/8F Dane techniczne oraz treść poniższej instrukcji mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Spis treści 1. Wprowadzenie...3 1.1. Opis...3 1.2. Wymagania systemowe...5

Bardziej szczegółowo

Nagrywanie płyt CD i DVD

Nagrywanie płyt CD i DVD Nagrywanie płyt CD i DVD Pobieranie i instalacja programu CDBurnerXP 1. Wejdź na stronę http://cdburnerxp.se/ 2. Kliknij w zielony przycisk CDBurnerXP Free Download 3. Wybierz Zapisz plik [Mozilla Firefox]

Bardziej szczegółowo

Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows, Acronis Backup & Recovery 10 Workstation. Instrukcja szybkiego rozpoczęcia pracy

Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows, Acronis Backup & Recovery 10 Workstation. Instrukcja szybkiego rozpoczęcia pracy Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows, Acronis Backup & Recovery 10 Workstation Instrukcja szybkiego rozpoczęcia pracy 1. Informacje na temat tego dokumentu W tym dokumencie opisano sposób instalowania

Bardziej szczegółowo

Podstawy WINDOWS 9x, 2000, XP

Podstawy WINDOWS 9x, 2000, XP - 1 - Podstawy Windows & Zarządzanie zasobami komputera opr.m r Osa Podstawy WINDOWS 9x, 2000, XP 1. System Windows składa się z następujących podstawowych elementów: ikona pulpit okno pasek zadań folder

Bardziej szczegółowo