Dowiedz się, zanim wyjedziesz: Twoje prawa to nasz cel

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Dowiedz się, zanim wyjedziesz: Twoje prawa to nasz cel"

Transkrypt

1 Dowiedz się, zanim wyjedziesz: Twoje prawa to nasz cel Oczekuje się, iż na Euro 2008 przyjedzie pięć milionów kibiców. Wiemy, że niektórych pechowców pewne problemy przyprawią o ból głowy opóźnione loty, wynajem samochodów, opłaty roamingowe, kradzieże i problemy z biletami na mecze. Jesteśmy po to, by pomóc. Jako obywatel Unii Europejskiej, masz bardzo silne prawa jako konsument. Zapoznaj się z praktycznymi poradami. Oto 10 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim wyjedziesz: Wprowadź do swojego telefonu numer europejskiej infolinii Pamiętaj, zanim wyjedziesz, możesz porozmawiać z ekspertami Ważne informacje dotyczące biletów Pamiętaj, 112 to Pojedynczy Numer Alarmowy Sprawdź swoje Ubezpieczenie Zdrowotne Europejska Karta Zdrowia Pamiętaj, jak dochodzić praw związanych z podróżami lotniczymi Skorzystaj w pełni z obniżonych opłat roamingowych Pamiętaj, w UE obowiązuje 2-letni okres gwarancyjny Pamiętaj o zasadach prowadząc samochód zagranicą Natychmiast zgłaszaj kradzież przedmiotów

2 01 Wprowadź do swojego telefonu numer europejskiej infolinii Unia Europejska wprowadziła bezpłatną infolinię działającą we wszystkich językach Unii Europejskiej dla kibiców wyjeżdżających na Euro Przed wyjazdem wprowadź ten numer do swojego telefonu! Aby uzyskać pomoc w sprawie Twoich praw konsumenta w Unii Europejskiej Bezpłatny numer telefonu* Infolinia dla konsumentów i kibiców UE Dzwoń na bezpłatny numer* z dowolnego kraju UE w godzinach pracy (09.00 do czasu środkowoeuropejskiego w dni tygodnia). Dostępna we wszystkich językach Unii Europejskiej! Ze Szwajcarii, należy dzwonić na numer: (naliczane są normalne opłaty) * Niektórzy operatorzy telefonów komórkowych nie zapewniają dostępu do numerów telefonicznych lub mogą pobierać opłaty za te połączenia. W niektórych przypadkach, połączenia na te numery mogą podlegać opłatom w niektórych budkach telefonicznych lub hotelach.

3 02 Pamiętaj, zanim wyjedziesz, możesz porozmawiać z ekspertami W każdym Państwie Członkowskim istnieją Europejskie Centra Konsumenckie (ECK), które świadczą porady konsumentom w sprawach transgranicznych. Jeśli potrzebujesz porady w zakresie podróży, zakwaterowania, opłat roamingowych lub kupna towarów zagranicą podczas Euro 2008, skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim Państwie Członkowskim. Mogą one pomóc w dochodzeniu swoich praw po powrocie do domu jeśli konieczne jest złożenie reklamacji, wniesienie o odszkodowanie lub odesłanie wadliwego towaru. Szczegóły uzyskasz na stronie lub zadzwoń na infolinię.

4 03 Ważne informacje dotyczące biletów Wszystko co musisz wiedzieć na temat biletów na mecze UEFA EURO 2008 znajdziesz na oficjalnej stronie mistrzostw: W razie kradzieży biletu lub zakupu biletu podrobionego, należy natychmiast skontaktować się z lokalną policją. Euro 2008 S.A. nie może w żadnym wypadku wydawać duplikatów biletów. Euro 2008 S.A. podkreśla fakt, iż nie ma miejsca dystrybucja biletów dla indywidualnych kibiców poprzez agencje lub biura brokerskie. Kibice nie powinni dawać się skusić na okazje, oferowane przez nielegalnych sprzedawców biletów. Nie tylko żądają oni wygórowanych cen, ale często nie są właścicielami biletów, które oferują do sprzedaży. Jeśli Twój bilet jeszcze nie został przysłany, skontaktuj się natychmiast z odpowiednim lokalnym urzędem pocztowym i sprawdzić status przesyłki online w odpowiednim Portalu Biletowym. Euro 2008 S.A. nie może przyjmować odpowiedzialności za zagubienie biletów lub za późne ich dostarczenie spowodowane niewłaściwym funkcjonowaniem lub zakłóceniami działania usług pocztowych. Może się okazać, iż nie jesteś w stanie dotrzeć na mecz, na który posiadasz wystawione bilety, z powodu ważnych problemów rodzinnych, zdrowotnych lub zawodowych, lub z przyczyn niezależnych od Ciebie. Możesz przekazać swój własny bilet członkowi rodziny lub bliskiemu znajomemu, za koszt nie większy, niż wartość nominalna biletów oraz wszelkich dodatkowych kosztów administracyjnych lub opłat manipulacyjnych, jakie zapłaciłeś. Jesteś odpowiedzialny za osobę, której bilet kupujesz lub oddajesz. Na żądanie, musisz przedstawić Euro 2008 S.A. wszystkie informacje, wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem swojego gościa brak przestrzegania tej zasady może doprowadzić do unieważnienia tych biletów.

5 04 Pamiętaj, 112 to Pojedynczy Numer Alarmowy Dzięki Unii Europejskiej, istnieje pojedynczy numer alarmowy 112 który działa we wszystkich językach, z dowolnego miejsca w UE i Szwajcarii. Skontaktujesz się z policją, strażą pożarną, pogotowiem ratunkowym i innymi usługami alarmowymi.

6 05 Sprawdź swoje Ubezpieczenie Zdrowotne Europejska Karta Zdrowia Jako obywatel Unii Europejskiej, jesteś upoważniony do darmowej opieki zdrowotnej lub do zwrotu poniesionych kosztów w dowolnym miejscu Unii Europejskiej oraz Szwajcarii. W zależności od uregulowań kraju który odwiedzasz, może okazać się konieczne uiszczenie opłaty z góry, a następnie ubieganie się o zwrot poniesionych kosztów. Zachowaj potwierdzenia i rachunki! Upewnij się, że posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która w razie konieczności ułatwi dochodzenie roszczeń zwrotu poniesionych kosztów opieki zdrowotnej. Kartę otrzymasz na wniosek złożony do Oddziału Wojewódzkiego lub Delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Pamiętaj, iż karta zdrowia zapewnia podstawową opiekę. Chcesz dodatkowego zabezpieczenia w razie nagłych sytuacji i poniesienia nieprzewidzianych kosztów, takich, jak transport lotniczy do domu. Koniecznie sprawdź co firma ubezpieczeniowa pokrywa w ramach wykupionego ubezpieczenia, tak, by dokładnie wiedzieć na co możesz liczyć. ZACHOWAJ WSZYSTKIE DOKUMENTY LEKARKIE, RACHUNKI ORAZ RECEPTY

7 06 Pamiętaj, jak dochodzić praw związanych z podróżami lotniczymi Zasady obowiązujące w Unii Europejskiej dają podróżującym liniami lotniczymi jedne z najsilniejszych praw do odszkodowania na świecie. Pamiętaj, iż linie lotnicze muszą zapewnić natychmiastową pomoc w razie opóźnienia lotu powyżej dwóch godzin, odwołania lotu bez uprzedzenia lub odmowy wejścia na pokład samolotu w przypadku zgłoszenia się zbyt dużej liczby pasażerów na dany lot. Linia lotnicza musi wręczyć Ci pisemną informację (najczęściej ulotka), przedstawiającą prawa pasażerów! Poproś linię lotniczą o te informacje! Jeśli linia lotnicza nie dotrzyma swoich zobowiązań, skontaktuj z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju. Upewnij się, iż w czasie podróży posiadasz przy sobie ważny paszport! W razie opóźnienia bagażu, należy przechowywać wszelkie rachunki, gdyż możliwe jest roszczenie zwrotu kosztów niezbędnych artykułów (takich, jak artykuły toaletowe). Po 21 dniach, bagaż jest uznany za utracony, a ty otrzymujesz rekompensatę za jego utraconą zawartość. Poproś linię lotniczą o formularz nieprawidłowości bagażowej tzw. PIR (Property Irregularity Report). Formularz należy wypełnić na lotnisku i natychmiast odesłać go do linii lotniczej, wraz ze skargą reklamacyjną. Prawa podróżujących koleją nie są jeszcze w prawie Unii Europejskiej uregulowane z taką szczegółowością, ale europejskie firmy kolejowe podpisały porozumienie w sprawie przestrzegania kilku najważniejszych praw w razie problemów powstałych podczas podróży koleją na trasach międzynarodowych. W razie opóźnienia pociągu dziennego, możliwe jest uzyskanie zwrotu w kwocie do 20% ceny biletu, w zależności od długości opóźnienia oraz ceny biletu. W razie niemożności kontynuowania podróży w razie przesiadki z powodu wcześniejszego opóźnienia, firma przewozowa powinna pomóc w kontynuacji podróży innym pociągiem, oraz zapłacić za zakwaterowanie, w przypadku, gdy nie ma innego połączenia aż do następnego dnia. Zawsze pytaj firmy przewozowe, jakie masz prawa! Więcej informacji uzyskasz na stronie: lub skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju. ZAPYTAJ LINIĘ LOTNICZĄ O TWOJE PRAWA JEST DO TEGO ZOBOWIĄZANA!

8 07 Skorzystaj w pełni z obniżonych opłat roamingowych Należy sprawdzić, czy korzystasz z najlepszych możliwości roamingowych! Zanim wyjedziesz, sprawdź sprawy podstawowe upewnij się, że masz w swoim telefonie możliwość uruchomienia usługi międzynarodowego roamingu w przeciwnym wypadku może on nie działać za granicą! Dzięki zasadom obowiązującym w Unii Europejskiej, opłaty za połączenia telefonii komórkowej nie mogą przekroczyć 49 eurocentów za minutę oraz 24 eurocentów za rozmowy przychodzące (bez VAT) w czasie podróży do innego kraju Unii Europejskiej. Są to limity Eurotaryfy oznaczające, że nie będziesz płacił więcej w całej Unii Europejskiej! Jednakże, poniżej tych stawek, firmy mają możliwość konkurencji. Sprawdź, które firmy oferują najlepsze warunki roamingu w Unii Europejskiej, na stronie UE poświęconej roamingowi. Znajdziesz tam porównanie wszystkich stawek, także wybierz najbardziej korzystną ofertę dla siebie. Zawsze przy pierwszym włączeniu telefonu w innym kraju Unii Europejskiej, powinieneś otrzymać wiadomość SMS, przedstawiającą opłaty roamingowe, właściwe dla wybranego przez Ciebie abonamentu. Z tymi informacjami należy się uważnie zapoznać i przechowywać je w bezpiecznym miejscu by być pewnym kosztów jakie zapłacisz za prowadzone rozmowy. Limity Eurotaryfy stosowane są w Austrii. Nie są jednakże stosowane w Szwajcarii (ponieważ nie jest ona częścią Unii Europejskiej). Upewnij się, że sprawdziłeś stawki roamingowe u swojego operatora telefonii komórkowej przed wyjazdem do Szwajcarii. Należy zachować ostrożność w odniesieniu do cen roamingu przesyłanych danych, usług SMS, poczty elektronicznej oraz opłat za dostęp do Internetu za granicą! Unia Europejska zachęca największych operatorów telefonicznych do obniżania usług za te usługi, ale w chwili obecnej usługi te nie są uregulowane żadnymi przepisami UE. Należy pamiętać o tym, iż usługi roamingu danych oraz wiadomości SMS mogą być znacznie droższe w przypadku roamingu, niż w kraju ojczystym. Przed wyjazdem sprawdź te taryfy u swojego operatora! Otrzymywanie wiadomości SMS jest bezpłatne. Natomiast gdy pobierasz informację przy wykorzystaniu poczty elektronicznej lub Internetu, usługi te mogą się okazać bardzo kosztowne! Więcej informacji możesz uzyskać na stronie UE poświęconej roamingowi lub dzwoniąc na infolinię.

9 08 Pamiętaj, w UE obowiązuje 2-letni okres gwarancyjny Unia Europejska daje konsumentom nieporównywalne z innymi krajami prawa związane z dokonywaniem zakupów we wszystkich Państwach Członkowskich. Każdy konsument może odesłać wadliwy produkt do sprzedającego, w ciągu dwóch lat od dokonania zakupu w dowolnym państwie UE. Konsument ma prawo do darmowej naprawy lub wymiany wadliwego towaru oraz, jeśli poprzednie działania zawiodą, możliwość zwrócenia towaru i zwrotu pieniędzy. Producenci często twierdzą, że oferowany przez nich okres gwarancyjny to 12 miesięcy, ale przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej stanowią inaczej, i konsumenci powinni domagać się swoich praw. Upewnij się, że zachowałeś potwierdzenia zapłaty! Znacznie ułatwią one postępowanie w razie wystąpienia problemów. Reklamację należy składać u sprzedawcy natychmiast po wystąpieniu problemu. Pamiętaj, Europejskie Centrum Konsumenckie udziela pomocy w sprawach reklamacji w innych Państwach Członkowskich UE.

10 09 Pamiętaj o zasadach prowadząc samochód zagranicą Pamiętaj, że twoje europejskie prawo jazdy jest uznawane w całej UE. Prawa jazdy wydawane w jednym kraju UE są ważne w każdym innym Państwie Członkowskim UE oraz w Szwajcarii. Pamiętaj, iż podstawowe ubezpieczenie samochodowe jest ważne w czasie podróży na terytorium UE oraz Szwajcarii. Na mocy przepisów prawa, twoja polisa ubezpieczenia samochodowego, automatycznie obejmuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli w swoim kraju posiadasz ubezpieczenie typu Auto Casco, należy sprawdzić, czy wynikająca z niego ochrona rozszerzona jest na jazdę w innych krajach. Przed wyjazdem należy od swojego ubezpieczyciela uzyskać Oświadczenie o Zdarzeniu Drogowym (European Accident Statement). Pozwala ono na szybsze i łatwiejsze składanie oświadczeń w prazie wypadku w obcym kraju. W razie wynajmu samochodu, należy uważnie zapoznać się z umową. Zasady obowiązujące w Unii Europejskiej zakazują firmom umieszczanie nieuczciwych zapisów lub ukrytych opłat w umowach wynajmu samochodów. W momencie zwracania samochodu, zażądaj sprawdzenia samochodu przez pracownika firmy oraz sprawdź swój rachunek, czy nie zawiera on dodatkowych lub nieoczekiwanych opłat. Konsumenci zbyt często stwierdzają nieprzyjemne niespodzianki na swoich wyciągach kart kredytowych po powrocie do domu. Zgodnie z przepisami prawa UE, obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na siedzeniach przednich oraz tylnych. Te same zasady obowiązują w Szwajcarii. W razie chęci skorzystania z austriackich autostrad i dróg ekspresowych nie należy zapomnieć o nabyciu winiety autostradowej, którą należy umieścić na szybie pojazdu przed przekroczeniem granicy! Naklejki te można nabyć na każdej stacji benzynowej w pobliżu granicy. W przeciwnym wypadku ryzykujesz płacenie wysokich grzywien w Austrii, do kwoty Euro. W Szwajcarii również obowiązuje opłata za autostrady w razie jazdy drogami krajowymi pierwszej i drugiej klasy bez ważnej naklejki szwajcarskiej winiety podatku drogowego grozi kara grzywny w wysokości 100 CHF. PODRÓŻUJĄC ZA GRANICĘ, ZAWSZE ZABIERAJ SWOJE PRAWO JAZDY ZATRZYMAJ PODPISANĄ KOPIĘ SWOJEJ UMOWY WYNAJMU SAMOCHODU

11 10 Natychmiast zgłaszaj kradzież przedmiotów W razie kradzieży przedmiotów, należy zgłosić przestępstwo miejscowej policji. Należy pamiętać o uzyskaniu kopii raportu policyjnego, który będzie niezbędny do roszczenia odszkodowania ubezpieczeniowego. Należy natychmiast unieważnić wszelkie utracone lub ukradzione karty kredytowe. Każdy bank ma międzynarodowy numer zastrzeżenia kart kredytowych należy go wprowadzić do swojego telefonu i mieć go przy sobie w czasie podróży. W razie utraty lub kradzieży paszportu lub dowodu osobistego, należy niezwłocznie powiadomić konsulat lub ambasadę swojego kraju. Urzędy te dokonają unieważnienia Twojego starego dokumentu i wydadzą ci nowy dokument podróży. W razie konieczności dalszych informacji, zadzwoń na infolinię. Składaj reklamacje!! W razie problemów z wyegzekwowaniem któregokolwiek z praw wymienionych w niniejszej ulotce, powinieneś składać reklamacje! Jeśli nie wiesz, gdzie złożyć reklamację skontaktuj się Europejskim Centrum Konsumenckim w Twoim kraju lub zadzwoń na infolinię, a my poprowadzimy Cię we właściwym kierunku.

Ogólne warunki rezerwacji

Ogólne warunki rezerwacji Ogólne warunki rezerwacji Warunki rezerwacji BudgetAir.com Zapoznaj się dokładnie z niniejszymi warunkami przed skorzystaniem z usług i witryny BudgetAir.com (część firmy Travix Nederland B.V.). Uznaje

Bardziej szczegółowo

Twoja Europa. Twoje prawa. Prawa i możliwości na jednolitym rynku UE praktyczny przewodnik dla obywateli i przedsiębiorstw. Rynek wewnętrzny i usługi

Twoja Europa. Twoje prawa. Prawa i możliwości na jednolitym rynku UE praktyczny przewodnik dla obywateli i przedsiębiorstw. Rynek wewnętrzny i usługi Twoja Europa Twoje prawa Prawa i możliwości na jednolitym rynku UE praktyczny przewodnik dla obywateli i przedsiębiorstw Rynek wewnętrzny i usługi Poznaj swoje prawa i korzystaj z nich! Bezpłatna infolinia

Bardziej szczegółowo

Biuletyn Punktu Informacyjnego EUROPE DIRECT - Południowa Wielkopolska 07/2012

Biuletyn Punktu Informacyjnego EUROPE DIRECT - Południowa Wielkopolska 07/2012 Biuletyn Punktu Informacyjnego EUROPE DIRECT - Południowa Wielkopolska 07/2012 przy Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim LATO BEZ KŁOPOTÓW - PRAKTYCZNE PORADY NA WAKACJE

Bardziej szczegółowo

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych Ogólne warunki ubezpieczenia

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych Ogólne warunki ubezpieczenia Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych Ogólne warunki ubezpieczenia majątek Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych Aviva Witamy w Aviva Dziękujemy za wybranie Aviva. Oferujemy ubezpieczenia komunikacyjne w systemie

Bardziej szczegółowo

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych Ogólne warunki ubezpieczenia

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych Ogólne warunki ubezpieczenia Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych Ogólne warunki ubezpieczenia Twój majątek Zadzwoń do nas 801 28 28 28, +48 22 563 28 28 lub wejdź na stronę www.avivadirect.pl Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych Aviva

Bardziej szczegółowo

Prawa pasażerów linii lotniczych. Lp. Prawo pasażera Obowiązuje 1. Prawo do odszkodowania lub wymiany biletu

Prawa pasażerów linii lotniczych. Lp. Prawo pasażera Obowiązuje 1. Prawo do odszkodowania lub wymiany biletu Prawa pasażerów linii lotniczych Lp. Prawo pasażera Obowiązuje 1. Jeżeli nie wpuszczono Cię na pokład, Twój lot był wyraźnie opóźniony (ponad 5 godzin), został odwołany lub odmówiono przyjęcia Cię na pokład

Bardziej szczegółowo

Z głową w chmurach nie znaczy lekkomyślnie!

Z głową w chmurach nie znaczy lekkomyślnie! Konsumenckie Centrum E-Porad ARTYKUŁ NR 3 Z głową w chmurach nie znaczy lekkomyślnie! Majówka i wakacje coraz bliżej Nie wszyscy chcemy i lubimy korzystać z usług biur podróży, a coraz częściej organizujemy

Bardziej szczegółowo

Czy wiesz, że 10 praw, które przysługują obywatelom UE

Czy wiesz, że 10 praw, które przysługują obywatelom UE 10 praw, które przysługują obywatelom UE Komisja Europejska Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji i Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości Publikacje 1049 Bruksela BELGIA Tekst ukończono w lutym 2014 r. 24

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA UCZNIÓW

PRZEWODNIK DLA UCZNIÓW Akcja Wyjazdy Indywidualne Uczniów Comeniusa SYSTEM UBEZPIECZEŃ GRUPOWYCH COMENIUSA PRZEWODNIK DLA UCZNIÓW Administrator systemu: European Benefits Administrators (Plan Comenius) 82, rue Villeneuve 92587

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU REZERWACJI BILETÓW LOTNICZYCH

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU REZERWACJI BILETÓW LOTNICZYCH REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU REZERWACJI BILETÓW LOTNICZYCH INFORMACJE OGÓLNE 1. Udostępniony system rezerwacji umożliwia Użytkownikowi Internetu uzyskanie informacji o aktualnie dostępnych połączeniach

Bardziej szczegółowo

WITAMY. Szanowni Państwo W HORSENS I HEDENSTED. Witamy w Horsens, Hedensted i okolicy!

WITAMY. Szanowni Państwo W HORSENS I HEDENSTED. Witamy w Horsens, Hedensted i okolicy! WITAMY W HORSENS I HEDENSTED Szanowni Państwo Witamy w Horsens, Hedensted i okolicy! Cieszymy się, że wybrali Państwo naszą piękną okolicę do osiedlenia się w Danii. W Horsens i Hedensted jest wiele atrakcji.

Bardziej szczegółowo

Umowa użytkownika. Ponadto opłaty za wypożyczenie w firmie Atlaschoice obejmują (za wyjątkiem stawek krajowych w USA/Kanadzie):

Umowa użytkownika. Ponadto opłaty za wypożyczenie w firmie Atlaschoice obejmują (za wyjątkiem stawek krajowych w USA/Kanadzie): Umowa użytkownika Proszę przeczytać postanowienia niniejszej Umowy zanim wynajmą Państwo samochód w firmie Atlaschoice. Ustalenia zawarte w tym dokumencie stosują się do wszystkich rezerwacji, jakie Państwo

Bardziej szczegółowo

Ogólne warunki przewozu

Ogólne warunki przewozu Ogólne warunki przewozu 1 Spis treści Wstęp Informacje dotyczące znaczenia określonych wyrażeń wykorzystanych w niniejszym dokumencie, Artykuł 1 Zastosowanie, Artykuł 2 Bilety, Artykuł 3 Ceny, opłaty,

Bardziej szczegółowo

Przygotuj się do podróży Ważne informacje dla Klientów podróżujących z Wezyr Holidays

Przygotuj się do podróży Ważne informacje dla Klientów podróżujących z Wezyr Holidays Niniejsze Warunki Uczestnictwa w Imprezach Turystycznych obowiązują dla imprez turystycznych zarezerwowanych na stronie internetowej www.wezyrholidays.pl, przez Centrum Rezerwacji Wezyr Holidays oraz sieć

Bardziej szczegółowo

OGÓLNE WARUNKI PRZEWOZU PASAŻERÓW I BAGAŻU

OGÓLNE WARUNKI PRZEWOZU PASAŻERÓW I BAGAŻU OGÓLNE WARUNKI PRZEWOZU PASAŻERÓW I BAGAŻU wydane przez Eurolot S.A. na podstawie art. 205 ust. 3 Ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo Lotnicze (tj. Dz. U. 2006 r. Nr 100 poz. 696 z późn. zm.). Wersja z

Bardziej szczegółowo

SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK OBCY... 4 ZAWÓD I WYKSZTAŁCENIE... 6 WARUNKI ŻYCIA... 6 PODSUMOWANIE...

SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK OBCY... 4 ZAWÓD I WYKSZTAŁCENIE... 6 WARUNKI ŻYCIA... 6 PODSUMOWANIE... i NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ PRZYGOTUJ SIĘ DO WYJAZDU Podstawowe informacje dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę Warszawa 2012 SPIS TREŚCI ROZDZIAŁ 1 DOKĄD CHCESZ WYJECHAĆ?... 3 PRZEMYŚL TO... 4 JĘZYK

Bardziej szczegółowo

OGÓLNE WARUNKI PRZEWOZU. linii lotniczych. Wizz Air Hungary Ltd.

OGÓLNE WARUNKI PRZEWOZU. linii lotniczych. Wizz Air Hungary Ltd. OGÓLNE WARUNKI PRZEWOZU linii lotniczych Wizz Air Hungary Ltd. OGÓLNE WARUNKI PRZEWOZU PASAŻERÓW I BAGAŻU...Listopad 2012 1 2 ARTYKUŁ 1 - DEFINICJE BAGAŻ: przedmioty, które nie zostały wyłączone z przewozu,

Bardziej szczegółowo

NEWSLETTER FEDERACJI KONSUMENTÓW NUMER 14/2014

NEWSLETTER FEDERACJI KONSUMENTÓW NUMER 14/2014 NEWSLETTER FEDERACJI KONSUMENTÓW NUMER 14/2014 Podgryzane orzeszki i policja Pani Maria wybrała się do hipermarketu na zakupy. Zamierzała kupić zapięcie do roweru, ale przy okazji zrobiła jeszcze kilka

Bardziej szczegółowo

Warunki Imprez Turystycznych

Warunki Imprez Turystycznych Niniejsze 66 wydanie Warunków Imprez Turystycznych obowiązuje dla imprez turystycznych zarezerwowanych od dnia 30.05.2014 r. Warunki Imprez Turystycznych Szczegółowe warunki imprez turystycznych TUI Poland

Bardziej szczegółowo

PORADNIK PRACY ZA GRANICĄ NIEMCY

PORADNIK PRACY ZA GRANICĄ NIEMCY PORADNIK PRACY ZA GRANICĄ NIEMCY Zawartość przewodnika 1. Informacje ogólne o kraju / strona 4 2. Baza telefonów alarmowych i ważnych adresów / strona 4 3. Poszukiwanie pracy / strona 6 4. Proces uznawania

Bardziej szczegółowo

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY. Wzmocnienie praw pasażerów w Unii Europejskiej

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY. Wzmocnienie praw pasażerów w Unii Europejskiej KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH Bruksela, dnia 16.2.2005 COM(2005) 46 końcowy KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY Wzmocnienie praw pasażerów w Unii Europejskiej UZASADNIENIE SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

Regulamin korzystania z serwisu internetowego

Regulamin korzystania z serwisu internetowego 1. SERWIS INTERNETOWY Regulamin korzystania z serwisu internetowego AB TRADING udostępnia swoim Klientom SERWIS INTERNETOWY (zwany dalej Serwisem ) służący zakładaniu rezerwacji, zakupowi biletów lotniczych,

Bardziej szczegółowo

Regulamin Eurobus - Eurolines Polska Sp. z o.o. w Katowicach dotyczący ogólnych warunków przewozu osób i rzeczy

Regulamin Eurobus - Eurolines Polska Sp. z o.o. w Katowicach dotyczący ogólnych warunków przewozu osób i rzeczy 1 Kup bilety autokarowe EUROLINES online: www.biletyautokarowe.uk EUROLINES Regulamin Eurobus - Eurolines Polska Sp. z o.o. w Katowicach dotyczący ogólnych warunków przewozu osób i rzeczy UWAGA! Treść

Bardziej szczegółowo

WARUNKI PRZEWOZU FIRMY

WARUNKI PRZEWOZU FIRMY WARUNKI PRZEWOZU FIRMY (aktualizacja 07.01.2013) 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE. 2. PASAŻER. 1. Niniejsze postanowienia stanowią regulamin w rozumieniu art. 4 prawa przewozowego, który określa warunki obsługi

Bardziej szczegółowo

Regulamin Eurobus - Eurolines Polska Sp. z o.o. w Katowicach dotyczący ogólnych warunków przewozu osób i rzeczy

Regulamin Eurobus - Eurolines Polska Sp. z o.o. w Katowicach dotyczący ogólnych warunków przewozu osób i rzeczy Regulamin Eurobus - Eurolines Polska Sp. z o.o. w Katowicach dotyczący ogólnych warunków przewozu osób i rzeczy 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE 1.1. Niniejsze postanowienia stanowią Regulamin w rozumieniu art.

Bardziej szczegółowo

OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA KOSZTÓW UDZIELENIA NATYCHMIASTOWEJ POMOCY AUTO POMOC

OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA KOSZTÓW UDZIELENIA NATYCHMIASTOWEJ POMOCY AUTO POMOC OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA KOSZTÓW UDZIELENIA NATYCHMIASTOWEJ POMOCY AUTO POMOC kod: I-AP-04/15 TWOJA UMOWA UBEZPIECZENIA 1 SŁOWNICZEK TERMINÓW 1 Część I: Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu Z KIM

Bardziej szczegółowo

Warunki Imprez Turystycznych

Warunki Imprez Turystycznych Niniejsze wydanie Warunków Imprez Turystycznych obowiązuje dla imprez turystycznych zarezerwowanych na stronie internetowej www.tui.pl oraz przez Centrum Rezerwacji TUI z katalogów Lato 2014 od dnia 03.03.2014

Bardziej szczegółowo

Ogólne warunki rezerwacji biletów w PETPOLONIA (www.promy.pl) Armatora SMYRIL LINE

Ogólne warunki rezerwacji biletów w PETPOLONIA (www.promy.pl) Armatora SMYRIL LINE Ogólne warunki rezerwacji biletów w PETPOLONIA () Armatora SMYRIL LINE 1. PASAŻEROWIE Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, dekretem prezydialnym i międzynarodowymi ustaleniami organizacji SOLAS w celu

Bardziej szczegółowo

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych W drodze Ogólne warunki ubezpieczenia

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych W drodze Ogólne warunki ubezpieczenia Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych W drodze Ogólne warunki ubezpieczenia Witamy w AVIVA Dziękujemy za wybranie Avivy. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę ubezpieczeń komunikacyjnych, jak również ofertę

Bardziej szczegółowo